ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΦΩΤΟΣ ΚΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
pastouras
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 14:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pastouras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΑΝ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΧΕΡΑΙΤΩ ΟΛΗ ΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΟΥ FORUM

ΑΠΟΡΙΑ

Εξ’ όσων γνωρίζω -διορθώστε με αν κάνω λάθος- υπάρχει θεωρία που προβλέπει τα ταξίδια στο χρόνο (της Σχετικότητας;;;) και μάλιστα αυτά είναι δυνατά μόνο με ταχύτητες μεγαλύτερες της c (;;;)

Ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν δύο πλανήτες ο Α και ο Β οι οποίοι απέχουν μεταξύ τους ένα έτος φωτός. Στον κάθε πλανήτη υπάρχει ένας μεγάλος πίνακας που δείχνει το τρέχον έτος και που είναι διακριτός από τον άλλο πλανήτη.

Όπως είναι γνωστό ο παρατηρητής του Α θα βλέπει στον δικό του πίνακα την ένδειξη 2005 και στον πίνακα του Β θα βλέπει 2004 (αφού το φως έρχεται με ένα έτος καθυστέρηση).

Έστω ότι ο παρατηρητής του Α έχει τη δυνατότητα να τρέχει με u>>c και μπορεί να φτάσει από τον ένα πλανήτη στον άλλο σε 2 ημέρες (τραβηγμένο; Έστω…). Τότε θα φτάσει στο Β πριν προλάβει το φως από το Α να μεταφέρει στο Β την πληροφορία του 2005.

Φτάνει στο Β. Επειδή η πληροφορία 2005 δεν έχει έρθει ακόμα στο Β από το Α, ο παρατηρητής βλέπει για στον πίνακα του Α 2004, ενώ όταν ξεκίνησε έδειχνε 2005 (ταξίδι στο χρόνο πίσω;;;!!!). Και για το Β από 2004 βλέπει 2005 χωρίς να έχει περάσει διάστημα ενός έτους (ταξίδι στο χρόνο εμπρός;;;!!!)

Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την απορία;
Τελικά τα ταξίδια στο χρόνο είναι εφικτά; Και αν ναι μήπως είναι φαινομενικά ταξίδια στο χρόνο και πραγματικά;

Προσπάθησα να διατυπώσω όσο το δυνατόν πιο κατανοητά την απορία μου, δεν ξέρω εάν το κατάφερα.

Vril
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2321 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 14:08:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vril  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τελικά τα ταξίδια στο χρόνο είναι εφικτά; Και αν ναι μήπως είναι φαινομενικά ταξίδια στο χρόνο και πραγματικά;

Πάντως, όσοι το έχουν κάνει, αρνούνται πεισματικά να αποκαλύψουν το οτιδήποτε.

Προσπάθησα να διατυπώσω όσο το δυνατόν πιο κατανοητά την απάντησή μου, δεν ξέρω εάν το κατάφερα.

ο πύθειος Βρίλ


Edited by - Vril on 31/03/2005 14:16:59Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 15:33:37  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EXEIS AKOYSEI GIA ENAN TYPO POY SE KAPOIA FORUM YPOSTHRIZE OTI HRTHE APO TO MELLON,KI EDOSE LEPTOMEREIES THS MHXANHS POY XRHSIMOPOIHSE?H PERIPTOSH TOY SYZHTHTHHKE POLY STO DIADIKTYO.
KAI EDO! :
www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=4901Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/03/2005, 18:05:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΠΩΣ ΕΧΩ ΞΑΝΑΓΡΑΨΕΙ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑΞΙΔΕΨΟΥΜΕ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΟΠΩΣ
ΣΤΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ ΠΟΥ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΚΥΛΑΕΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΑ ΓΙ
ΑΥΤΟΥΣ
quote:
ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΑΝ ΜΠΟΡΟΥΣΑΜΕ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΕΝΑ ΔΙΑΣΤΗΜΙΚΟ ΤΑΞΙΔΙ ΜΕ ΤΑΧΥΤΗΤΑ
Χ ΚΑΙ ΔΙΑΡΚΟΥΣΕ ΣΕ ΓΗΙΝΑ ΧΡΟΝΙΑ ΑΣ ΠΟΥΜΕ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΜΗΝΕΣ
ΟΤΑΝ ΘΑ ΕΠΕΣΤΡΕΦΑΝ ΣΤΗ ΓΗ ΓΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΕΡΑΣΕΙ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΓΙΑ
ΤΟΥΣ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ ΟΜΩΣ ΑΣ ΠΟΜΕ ΠΕΡΙΠΟΥ 2 ΧΡΟΝΙΑ
ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ ΟΙ ΑΣΤΡΟΝΑΥΤΕΣ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΤΑΞΙΔΕΨΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ
ΚΑΙ ΘΑ ΕΙΧΑΝ ΠΑΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΗΛΑΔΗ 20 ΧΡΟΝΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ
ΟΠΟΤΕ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΟΤΑΝ ΘΑ ΑΝΑΠΤΥΞΟΥΜΕ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ

ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙΣ ΟΠΟΥ ΜΕΡΙΚΟΙ ΙΣΧΗΡΙΣΤΗΚΑΝ ΟΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΟΠΩΣ ΤΟΥ JOHN TITOR KAI O ANDREW CARLSSINΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
telas
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 06:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους telas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΝΑ'ΜΑΙ ΚΑΙ ΓΩΩΩΩ
ΛΟΙΠΟΝ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΓΩ ΜΙΑ ΘΕΩΡΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΓΙΑ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
ΕΣΤΩ ΟΤΙ ΤΑΞΙΔΕΥΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ 300 ΚΑΤΙ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟ, ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΣΟ ΕΠΙΤΑΧΥΝΟΥΜΕ ΤΟΣΟ Η ΜΑΖΑ ΑΥΞΑΝΕΤΕ ΚΑΙ ΤΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΑΠΕΙΡΟ ΚΑΙ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΤΙΝΕΙ ΠΡΟΣ ΤΟ ΜΗΔΕΝ
ΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΘ ΜΗΔΕΝ ΚΑΙ ΞΕΠΕΡΑΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ Ο ΧΡΟΝΟΣ ΝΑ ΜΕΤΡΑΕΙ ΑΝΤΙΣΤΡΟΦΑ ΔΗΛΑΔΗ -1, -2, ΚΤΛΠ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΤΑ ΛΕΩ?

ΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zadok
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Kiribati
4489 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2005, 17:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zadok  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Zadok  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ξέρω αν αγοράσατε το καινούργιο θαυμάσιο περιοδικό "Science illustrated", αλλά είχε ένα άρθρο όπου εξηγούσε πως οι τελευταίες επιστημονικές έρευνες έχουν δείξει πως η ταχύτητα του φωτός δεν είναι σταθερή.

.
.

3A

Virtus Junxit Mors Non Separabit (Whom virtue unites, death will not separate)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
βλέπουμε
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 01:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους βλέπουμε  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και εγώ καθότι καινούργιος στο forum.
Έθεσες πάρα πολύ σωστά το ταξίδι στον χρόνο και δεν υπάρχει λόγος να έχεις απορία γιατί το ταξίδι στον χρόνο προϋποθέτει ταξίδι απο ένα σημείο Α σε ένα Β. Δεν σημαίνει οτι εγώ εδώ που κάθομαι εμφανίζομαι ξαφνικά στο 1940. Είναι μία σχετική έννοια όπως σχετικός είναι και ο χρόνος. Το ταξίδι στον χρόνο είναι σχετικό, και έχει ν; κάνει με την ταχύτητα. Σκέψου οτι μόλις πάς στον πλανήτη Β και εκεί είναι 2004 για εσένα θα είναι ακόμα 2005 + 2 ημέρες που διήρκεσε το ταξίδι. Δεν θα έχεις πάει πίσω στον χρόνο και θα είσαι μικρότερος π.χ. Επίσης ούτε για τους κατοίκους του Β θα είσαι πίσω γιατί θα εμφανιστείς κανονικά στο 2004. Με τον μόνο που θα έχεις διαφορά θα είναι με έναν άλλο ταξιδιώτη που θα ξεκινήσει μαζί με εσένα και δεν θα ταξιδεύει με ταχύτητα > του φωτός. Ας υποθέσουμε οτι ταξιδεύει με λίγο μικρότερη και θα χρειαστεί για αυτόν 50 χρόνια. Θα ξεκινήσετε συνομίληκοι και μόλις φτάσει στον Β θα σε δεί εσένα γέρο.
Μόνο με εσάς τους 2 που ταξιδεύετε θα επηρρεάσει η ταχύτητα κανέναν άλλο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dreamwind
Νέο Μέλος


49 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 03:24:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dreamwind  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Με τον μόνο που θα έχεις διαφορά θα είναι με έναν άλλο ταξιδιώτη που θα ξεκινήσει μαζί με εσένα και δεν θα ταξιδεύει με ταχύτητα > του φωτός. Ας υποθέσουμε οτι ταξιδεύει με λίγο μικρότερη και θα χρειαστεί για αυτόν 50 χρόνια. Θα ξεκινήσετε συνομίληκοι και μόλις φτάσει στον Β θα σε δεί εσένα γέρο.
Μόνο με εσάς τους 2 που ταξιδεύετε θα επηρρεάσει η ταχύτητα κανέναν άλλο.


Ναι, ο πρώτος που λες, θα φτάσει σε δύο μέρες, αλλά θα περιμένει 50 χρόνια τον δεύτερο, και θα γεράσει κατά 50 χρόνια.
Ο δεύτερος που θα φτάσει, θα δει τον άλλο γέρο, αλλά θα είναι και αυτός γέρος αφού ταξίδευε 50 χρόνια!

Η μήπως το σώμα του θα καταλάβει την διαφορά και θα μπεί σε "TimeTravel mode"???

Σήμερα πλακονόμασταν με τον αδερφό μου μέσα στο αυτοκίνητο γιαυτό το πράγμα.

Κατ'αρχήν με τα σημερινά δεδομένα, είναι πρακτικά αδύνατο να καβαλήσουμε μια ακτίνα φωτός, και ακόμη και να την καβαλήσουμε(αποψή μου!), απλά θα τρέχουμε πάρα πολύ γρήγορα...

Υπάρχει Θεός...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 04:27:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταξίδι στον χρόνο κάνουμε και όταν πηγαίνουμε σε χώρα άλλης χρονικής ζώνης;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ksanthos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

United Kingdom
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 05:58:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ksanthos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΟΝΤΩΣ ΟΤΑΝ ΤΑΞΙΔΕΥΕΙΣ ΑΠΟ ΕΛΛΑΔΑ ΑΓΓΛΙΑ ΚΕΡΔΙΖΕΙΣ 2 ΩΡΕΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΕΙΝΑΙ????

They tell you black is really white
The moon is just the sun at night
And when you walk in golden halls
You get to keep the gold that falls
Its Heaven and Hell
Fool,fool!You've got to bleed for the danger
Fool,fool
Look for the answer
Fool fool!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

θείτσα
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
190 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2005, 06:17:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους θείτσα  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξάνθε είσαι χρονοναύτης δηλαδή;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gi0rg0s
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 03:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gi0rg0s  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Gi0rg0s  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια πρωτη φορα γραφω στο forum αλλα εχετε ανοιξει ενα πολυ ωραιο θέμα. 'Οσον αφορά το θέμα με το αν θα είναι 2004 ή 2005 στον άλλο πλανήτη θα ήθελα να πώ ότι τις χρονολογίες αυτές τις έχουν ορίσει οι άνθρωποι και είναι άσχετες με τους νόμους του σύμπαντος. Αυτο απλα το λεω χωρις να έχω κατι συγκεκριμενο στο μυαλο μου. Επίσης όταν μια μάζα φτάσει στην ταχύτητα του φωτός τότε αυτή τείνει στο άπειρο και τοτε θεωρητικα η υλη αυτη μετατρεπεται σε ενεργεια. Το ερωτημα δεν πρεπει να ειναι το πως θα φτασουμε την ταχυτητα του φωτος αλλα το πως θα την ξεπερασουμε. Αυτα για τωρα αν εχω κατι αλλο θα ξαναστειλω.

GavanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

tpt
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 08:49:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους tpt  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΨΙΛΟΧΑΖΗ ΑΠΟΡΙΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ 2 ΠΛΑΝΗΤΕΣ ΚΑΙ ΕΠΕΙΔΗ ΣΠΟΥΔΑΖΩ ΦΥΣΙΚΕΣ ΕΠΙΣΤΗΜΕΣ Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΑΣΧΕΤΑ ΜΕ ΤΟ ΤΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΠΛΑΝΗΤΗ ,ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ Β,ΕΝΩ ΕΧΕΙΣ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ Α ΤΟ "2005" ΚΑΙ ΕΒΛΕΠΕΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΟΥ Β "2004" ,ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΕΙΣ ΣΤΟΝ Β ΘΑ ΔΕΙΣ ΣΤΟΝ ΠΙΝΑΚΑ ΤΗΝ ΤΡΕΧΟΥΣΑ ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ,ΔΛΔ "2005".ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ ΤΟ 2005 ΑΠΟ ΤΟΝ Α ΕΝΩ ΕΒΛΕΠΕΣ ΑΠΕΝΑΝΤΙ 2004 , ΚΑΙ ΕΦΤΑΣΕΣ ΣΤΟΝ Β ΚΑΙ ΒΛΕΠΕΙΣ ΞΑΦΝΙΚΑ "2005" ΕΝΩ ΕΒΛΕΠΕΣ 2004.ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟΝ ΧΡΟΝΟ,ΜΙΑ ΨΕΥΔΑΙΣΘΗΣΗ ΔΗΛΑΔΗ ΛΟΓΩ ΚΑΘΥΣΤΕΡΗΣΗΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΗΣΗΣ.ΜΕ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΘΑ ΠΡΟΣΠΕΡΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ ,ΠΟΥ ΚΟΥΒΑΛΑΕΙ ΚΑΙ ΕΙΝΑΙ Η ΕΝΔΕΙΞΗ "2004".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 16:01:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ...

AΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2038 ,
ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ 2038 ΣΑΝ ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ 2005 ,
ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΣΕ ΚΆΘΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ..2004,2003,2002

ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΗΤΕΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΟΠΩΣ
ΤΟ 2050,2051,2070,2074,2140,2143, ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ!

ΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ 2038,
ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2038 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΠΑΛΑΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2159? 'Η ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ?

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2159? ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ π.Χ?

ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΣΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΝΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ.

ΑΡΑ ΤΙ?

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/04/2005, 16:08:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ...

AΦΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2038 ,
ΤΟΤΕ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ 2038 ΣΑΝ ΜΙΑ ΝΟΗΤΗ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΓΡΑΜΜΗ ΣΤΟ 2005 ,
ΚΑΙ ΕΠΕΙΤΑ ΣΕ ΚΆΘΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΑ ..2004,2003,2002

ΕΤΣΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΝΟΗΤΕΣ ΠΑΡΑΛΛΗΛΕΣ ΓΡΑΜΜΕΣ ΜΕ ΧΡΟΝΟΛΟΓΙΕΣ ΟΠΩΣ
ΤΟ 2050,2051,2070,2074,2140,2143, ΚΑΙ ΟΥΤΩ ΚΑΘΕ ΕΞΗΣ!

ΑΝ ΟΠΩΣ ΛΕΕΙ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΤΟ 2038,
ΜΑ ΚΑΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΜΙΑ ΑΠΛΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΧΡΟΝΟΥ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2038 ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΜΠΑΛΑΙΑ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΕ ΜΙΑ ΤΟΥ ΕΤΟΥΣ 2159? 'Η ΚΑΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ?

ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟ 2159? ΚΑΙ ΝΑ ΔΩΣΟΥΝ ΤΗΝ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΚΑΙ π.Χ?

ΜΕΤΑ ΟΜΩΣ ΚΑΘΕ ΕΤΟΣ ΣΑΝ ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΓΡΑΜΜΗ ΚΑΙ ΟΛΑ ΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΟΝΤΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΘΑ ΑΛΛΑΖΑΝ ΞΑΦΝΙΚΑ.

ΑΡΑ ΤΙ?

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..


Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cassiopeia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Guadeloupe
252 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 12:44:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cassiopeia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΡΘΕΙ ΑΠΟ ΤΟ 2050 ...

ΛΥΠΑΜΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΤΑ ΝΕΑ!

ΑΛΛΑ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ .. ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ..
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΣ ΩΣ ΠΡΟΣ ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ..
ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ.. ΠΟΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΕΠΙΠΤΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ..

ΑΛΛΑ ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΟ ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ..

ΠΟΛΛΑ ΕΡΓΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ..

ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ,,ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΜΕ!ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΝΑ ΣΗΜΕΙΟ.

Ό,τι δε γράφει η μοίρα δεν μπορεί να το φτάσει το χέρι σου
και ό,τι είναι γραμμένο θα σ'εύρει όπου κι αν είσαι..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2005, 19:38:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΩΣΤΗ Η ΚΟΥΒΕΝΤΑ ΓΑΙ ΤΗΝ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΤΑΙΜ-ΚΟΠ ΤΕΘΗΚΕ ΚΑΤΙ ΠΟΛΥ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝ
"ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ ΑΦΟΥ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΤΩΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙΤΑΙ, ΑΛΛΑ ΜΟΝΟ ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ [ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΑ]"
ΕΞΥΠΝΟ, ΔΕ ΜΑΣ ΕΙΠΑΝ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΣΤΟ ΚΑΛΟ Ο ΧΡΟΝΟΜΠΑΤΣΟΣ ΕΠΙΣΤΡΕΦΕΙ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ ΤΟΥ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ "ΜΕΛΛΟΝΤΙΚΟΣ" ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΟΟΡΙΣΜΟ ΤΟΥ ΑΡΧΙΚΟΥ ΤΟΥ ΤΑΞΙΔΙΟΥ.
ΜΗΠΩΣ ΑΡΑΓΕ ΕΙΑΝΙ ΕΦΙΚΤΑ [ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΟ ΤΡΟΠΟ} ΤΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΑΛΛΑ ΟΧΙ Η ΕΠΙΣΤΡΩΦΗ; ΕΚΤΩΣ ΑΝ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙΣ ΑΚΡΙΒΩΣ [ΜΕ ΑΠΟΛΥΤΗ ΔΗΛΑΔΑΗ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΗ ΑΚΡΙΒΙΑ] ΣΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΑΠΟ ΟΠΟΥ ΞΕΚΙΝΗΣΕΣ;

Υ.Γ. ΣΟΡΡΥ ΓΙΑ ΤΑ ΤΥΧΩΝ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ ΑΛΛΑ 17 ΕΤΩΝ ΕΙΜΑΙ. ΕΧΩ ΚΑΙ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ-ΤΡΕΧΩ!


THE WISE MAN CALLED DEADHUNTER SAYS

I AM RIGHT YOU ARE WRONG
YOU ARE WEAK I AM STRONGΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

valgraph
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Cyprus
294 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 17:42:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους valgraph  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...MAI TAITEIA ΛAΘEI θα συνεχίσεις να τρέχεις πολύ ακόμη στις εξετάσεις...

ValGraphΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

crucifire
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1747 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 19:03:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους crucifire  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοοοοοοο valgraph !!!!
Βασικά ήμουν σε ένα internet café και ανησυχούσα μήπως δε μου φτάσουν τα λεφτά.
Πάντως αν γίνει κανα γκράου [τεχνικός όρος] στις εξετάσεις ξέρεις ποιον θα κυνηγήσω!!!!
Τέλος πάντων δε θα έβλαπτε να απαντούσαμε βάσει του τοπικ, για να μην ξεχνιόμαστε!!!
Υ.γ. άντε μέχρι και τόνους έβαλα!

σοφός του 21ου αιώνα -
-Aναρωτιέμαι: Βρίσκεται η ζωη μπροστά μου, ή βρίσκομαι εγώ πίσω της;
- Χρήστος Νικομάνης o Μέγας
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ale bat go
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 18:23:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ale bat go  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν γυρίσω πίσω στο χρόνο και δω τον εαυτό μου δεν είναι σαν να
διπλασιάζεται η ύλη πράγμα αδύνατο και αν σκεφτούμε ότι
κινούμαστε μέσα στη διάσταση του χρόνου όταν γυρίζουμε πίσω
θα πρέπει να μη βρούμε τίποτα αφού όλα θα έχουν μετακινηθεί
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
girionis
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2005, 19:04:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους girionis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν υπήρχε χρονομηχανή για τα ταξίδια στο παρελθον θα είχαν αλλάξει αρκετά γεγονότα.Θα αλλάζαμε τη ζωή μας κατά το δοκούν ,λάθη δεν θα κάναμε, και μπορεί να κατήχαμε κάποια πολύ καλή θέση.Όμως η συμπαντική αρμονία υπάρχει για να γίνονται και τα λάθη και τα σωστά.Σίγουρα για κάποιο ταξίδι στο μέλλον θα μπορούσε να γίνει μόνο έχωντας παρατηρητή τον άνθρωπο στη γη και όχι μεταξύ πλανητών.Όλα αυτά θα μπορούσαν να ανεραιθούν αν υπήρχε μια μεγαλήτερη ταχύτητα.Υπάρχει;;

Δεν έχει αξία η ζωή όταν δεν έχει δυσκολίεςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sanomiK
Νέο Μέλος

Greece
29 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2005, 02:12:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sanomiK  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν εχω να πω κατι στον ¨pastouras¨ ως απαντηση,βαριεμαι να σκευτομαι,τωρα..
θελω να πω κατι σχετικα με τον τυπο που ειχε βγει σε ενα forum,καλη ωρα,και ελεγε τα δικα του.ειχε πει λοιπων,ερχομενος απ΄το μελλον,οτι το 2005 θα ξεσπουσε εμφυλιος στην Αμερικη (μακαρι,αλλα να μη γινομαστε κακοι)!
συντομα θα δουμε,αν οντως ειναι αληθεια ή αν ειναι ακομα μια αμερικανικη μ****αλα**κια!

((Ειναι γεγονος παντως οτι,αυτος,ο Αινσταιν ηξερε παντα τι ελεγε!))
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bajanacker
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
158 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/05/2005, 15:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους bajanacker  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος bajanacker  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας Χρονοταξιδιωλάτρες
Λοιπόν , όσον αφορά μεταφορά ΥΛΗΣ (ξέρετε ... πρωτόνια , νετρόνια , ηλεκτρόνια)... ξεχάστε το !!! με τα φωτόνια κάτι γίνεται

Δεν είναι ανάγκη ντε και καλά να έρχονται χρονοταξιδιώτες από το μέλλον με ΣΑΡΚΑ ΚΑΙ ΟΣΤΑ !!! ας τους καλωσορίσουμε και με τη μορφή 1001010101001010010110101001010101010 που θα ττην κουβαλούν κάποια φωτώνια στην πλάτη τους (Οσοι γνωρίζουν , τα φωτώνια δεν έχουν μάζα και μπορούν άνετα να "κουβαλήσουν" πληροφορία ...
###bajanacker# ####

### ΑΕΙ Ο ΘΕΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ ΓΕΩΜΕΤΡΕΙ # ####Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

axilmar
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 00:47:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους axilmar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξ’ όσων γνωρίζω -διορθώστε με αν κάνω λάθος- υπάρχει θεωρία που προβλέπει τα ταξίδια στο χρόνο (της Σχετικότητας;;;) και μάλιστα αυτά είναι δυνατά μόνο με ταχύτητες μεγαλύτερες της c (;;;)

Υπαρχει τετοια θεωρια, μονο που δεν μιλαει για ταχυτητες μεγαλυτερες απο την c, αλλα για συστολη/διαστολη του χωροχρονου.

quote:
Φτάνει στο Β. Επειδή η πληροφορία 2005 δεν έχει έρθει ακόμα στο Β από το Α, ο παρατηρητής βλέπει για στον πίνακα του Α 2004, ενώ όταν ξεκίνησε έδειχνε 2005 (ταξίδι στο χρόνο πίσω;;;!!!).

Δεν ειναι ταξιδι πισω στον χρονο, διοτι ο παρατηρητης δεν μεταβαινει σε μια πρωτυτερη κατασταση. Απλα στο σημειο που βρισκεται, η εικονα που φτανει απο τον πλανητη Α ειναι 1 ετος πισω.

Τα αστρα που βλεπουμε, δεν σημαινει οτι υπαρχουν οπως τα βλεπουμε. Εμεις εδω στην γη βλεπουμε μια προτερη κατασταση.

quote:
Και για το Β από 2004 βλέπει 2005 χωρίς να έχει περάσει διάστημα ενός έτους (ταξίδι στο χρόνο εμπρός;;;!!!)

Οχι. Ισχυουν τα παραπανω.

quote:
Μπορεί κάποιος να μου λύσει αυτή την απορία;
Τελικά τα ταξίδια στο χρόνο είναι εφικτά; Και αν ναι μήπως είναι φαινομενικά ταξίδια στο χρόνο και πραγματικά;

Τα ταξιδια στο παρελθον δεν ειναι εφικτα. Τα ταξιδια στο μελλον ειναι θεωρητικως εφικτα.

Τα ταξιδια στο μελλον ειναι εφικτα. Οταν ταξιδεψουμε για ενα ορισμενο χρονικο διαστημα με την ταχυτητα του φωτος απο την γη, τοτε στην γη θα εχουν περασει μερικες χιλιαδες χρονια. Οταν επιστρεψουμε, θα ειναι σαν να εχουμε ταξιδεψει στον χρονο. Αυτο συμβαινει γιατι, οσο μεγαλυτερη ειναι η ταχυτητα μας, τοσο περισσοτερο επιβραδυνεται ο χρονος.

Τα ταξιδια στο παρελθον δεν εχουν νοημα, διοτι το βελος του χρονου ειναι μιας κατευθυνσεως. Τιποτα δεν κινειται προς τα πισω στον χρονο. Επισης ο δευτερος νομος της θερμοδυναμικης το αποκλειει.

Μια ακομη (σχεδον) αποδειξη του οτι τα ταξιδια στο παρελθον δεν ειναι εφικτα ειναι και το γεγονος οτι μαζευτηκαν στο CERN διαφοροι επιστημονες για μια εβδομαδα, περιμενοντας να σκασει μυτη καποιος χρονοταξιδιωτης. Κανεις δεν εμφανιστηκε.

Επισης υπαρχουν και τα παραδοξα: ταξιδευοντας πισω, μπορει κανεις να αλλαξει το παρελθον, ωστε να μην γεννηθει (π.χ. να προκαλεσει ενα ατυχημα ωστε ο πατερας του να σκοτωθει πριν αυτος γεννηθει), αρα να ειναι λογικο παραδοξο οτι υπαρχει.

Οσο για τον John Titor, ειναι ειναι μια πολυ πετυχημενη απατη, αλλα, νομιζω, με καλο σκοπο: αυτος που την εκανε ηθελε να διαδωσει το μηνυμα της καταπιεσης των πολιτικων ελευθεριων που μας μελλει.

Το παραπανω παραδοξο υποτιθεται οτι αποφευγεται με την θεωρια των πολλων συμπαντων, το οποιο χρησιμοποιησε ο Titor, για να "εξηγησει" το πως ειναι δυνατον να μην υπαρχει παραδοξο: οταν φευγει ο χρονοταξιδιωτης απο αυτο το συμπαν, παει σε ενα αλλο, και ποτε δεν μπορει να γυρισει πισω στο αρχικο...μονο σε ενα παραπλησιο. Στο συμπαν που παει, μπορει να κανει οποια ζημια θελει, αλλα η υπαρξη του δεν τιθεται σε κινδυνο, γιατι αυτο ειναι ενα αλλο συμπαν απο αυτο απο το οποιο ξεκινησε.

Υπαρχει ομως και στην θεωρια των πολλαπλων συμπαντων παραδοξο: εαν ο χρονοταξιδιωτης δεν μπορει να επιστρεψει στο αρχικο συμπαν, τοτε οι επιστημονες του αρχικου συμπαντος δεν μπορουν να καταλαβουν εαν η χρονομηχανη τους δουλευει, γιατι απλουστατα κανεις δεν γυρισε ωστε να εχουν αποδειξεις. Αρα, εφοσον ποτε δεν θα γυρισει κατι στο αρχικο συμπαν, δεν υπαρχει λογος να γινει το χρονοταξιδι...αρα η χρονομηχανη δεν εχει εφευρεθει ποτε, και ουτε ποτε θα εφευρεθει.

Με λιγα λογια, ταξιδια στο παρελθον δεν ειναι δυνατο να γινουν.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

james_hetfield
Νέο Μέλος


44 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 07:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους james_hetfield  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ταχύτητα του φωτός λειτουργεί ως ένα όριο στο σύμπαν.

Οτιδήποτε κινείται με ταχύτητες μικρότερες του φωτός μπορεί να την πλησιάσει αλλά ΠΟΤΕ δεν θα την φτάσει ή θα την ξεπεράσει.

Και το αντίστροφο,δλδ ένα σώμα που (θεωρητικά) κινείται με ταχύτητες μεγαλύτερες του φωτός μπορεί να την πλησιάσει αλλά ΠΟΤΕ δεν θα την φτάσει ή θα πέσει κάτω απ'αυτήν

Αν όμως εμείς μπορούσαμε να κάνουμε κάτι τέτοιο και να την ξεπεράσουμε τότε πράγματι θα βλέπαμε πρώτα το αποτέλεσμα και μετά την αιτία(το αποτέλεσμα δλδ να προηγείται της αιτίας).


Αυτά τα ολίγα

See ya guys!!!


*Δεν ψάχνω την αλήθεια αλλά το ψέμα*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1484375
Maintained by Digital Alchemy