ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 παρουσίαση του βιβλίου του συγγραφέα Νίκου Ταμπάκη, 'ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ' -στοά του βιβλίου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 01:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νίκος Ταμπάκης

ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ

ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ

Ο ΔΙΑΛΟΓΟΣ ΤΗΣ ΤΡΙΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΓΚΟΒΟΣΤΗ

Την Παρασκευή, 8-4-2005 (σήμερα δηλαδή)
στις 19:00 το απόγευμα, παρουσιάζεται στη στοά του βιβλίου - Πεσματζόγλου 5 και Σταδίου, το νέο βιβλίο του συγγραφέα Νίκου Ταμπάκη "Το όνειρο του Σωκράτη".

Ο Νίκος Ταμπάκης είναι Διπλ. Μηχ. ΕΜΠ και Δρ. Φιλοσοφίας. Είναι μέλος της Ελληνικής Φιλοσοφικής Εταιρείας και της New York Academy of Sciences.
Έχει κάνει δημοσιεύσεις που αφορούν κυρίως στη θεμελίωση της Κβαντικής Θεωρίας και της Φιλοσοφίας των Επιστημών.
Βιβλία του είναι τα:
"Από την Ποίηση στη Λογική" (Γκοβόστης, 1998)
"Από τη Φυσική στη Μεταφυσική" (4η έκδοση, Δαίδαλος - Ζαχαρόπουλος, 2003)
"Αναπαραστάσεις του Κόσμου" (2η έκδοση, Γκοβόστης, 2003)

Στην παρουσίαση του βιβλίου θα συμμετέχουν οι:

-Κωνσταντίνος Μπέης, Ομότιμος καθ. Νομικής Πανεπιστημίου Αθήνας

-Ευτύχης Μπιτσάκης, Ομότιμος καθ. Φιλοσοφίας Πανεπιστημίου Ιωαννίνων

-Κ.Γαβρόγλου, καθ. Φιλοσοφίας Επιστημών Πανεπιστημίου Αθήνας

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 15:33:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΕΡΘΩ. ΔΟΥΛΕΥΩ.
ΤΟ ΘΕΛΩ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ.
ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ ΜΕ ΕΧΟΥΝ ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΟΜΑΙ 11 ΜΕ 11.
ΠΡΩΙ ΜΕ ΒΡΑΔΑΚΙ.
ΕΧΩ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ.
ΧΑΝΩ ΑΞΙΟΣΗΜΕΙΩΤΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ.
ΑΥΤΟ ΜΕ ΤΣΑΚΙΖΕΙ.
ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
---
ΠΟΛΥ ΤΑ ΜΕΛΗ ΕΚΤΙΜΩ
ΜΑ ΑΠ΄ΟΛΟΥΣ ΥΠΕΡΑΝΩ
Η ΛΟΓΙΚΗ ΔΙΑΛΕΓΕΙ ΕΣΑΣ
ΜΑ Η ΚΑΡΔΙΑ; ΤΟΝ ΜΑΝΟ...
---Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/04/2005, 23:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πήγα Αφροδίτη μου εγώ, και μακάρι να μπορούσα να σας μεταφέρω ακόμα και μια περίληψη όσων άκουσα, αλλά δεν είμαι και τόσο ικανή να το κάνω, διατηρώντας το νόημα στο μέτρο που επιβάλλεται.

Οι εντυπώσεις μου ωστόσο, ήταν πολύ καλές. Το αμφιθέατρο της Στοάς και ο συμπληρωματικός εκθεσιακός χώρος, ήταν κατάμεστα, με ανθρώπους να στέκονται ακόμα και όρθιοι. Αυτό ήταν ένα αισιόδοξο μήνυμα, μιας και η όλη προσπάθεια που αφορούσε το βιβλίο αλλά και την παρουσίασή του, διέπονταν από ένα σοβαρό φιλοσοφικό πνεύμα με εξαιρετικό ενδιαφέρον και μηνύματα, όπως αυτό, το οποίο συγκράτησα από τον κύριο Ταμπάκη στο τέλος της ομιλίας του:
Είπε, πως, τελικά αυτό που έχει σημασία, είναι η φιλοσοφική έρευνα να μας κάνει καλύτερους, αλλά και να μας βοηθήσει να κάνουμε καλύτερο τον κόσμο που ζούμε.

Γιατί με χαροποίησε κάτι τέτοιο;
Ίσως, γιατί έχω συνδέσει τον επιστημονικό κόσμο αυτού του γνωστικού αντικειμένου, με μία εικόνα ανθρώπων-ογκόλιθων γνώσης, που ωστόσο δεν μπορούν να την κατεβάσουν στο επίπεδο της πράξης και της καθημερινότητας. Σήμερα ωστόσο, αυτή η εικόνα για λίγο τουλάχιστον δεν ίσχυε και εύχομαι να συνεχίσουν να υπάρχουν άνθρωποι, οι οποίοι γονιμοποιούν τον επιστημονικό κόσμο με φρεσκάδα πνεύματος.

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meff
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 16:30:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meff  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Se parakalv Amalia, pes kati parapanv!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2005, 17:47:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
meff
ευχαρίστως να πω κάτι παραπάνω:
"Στα forums του ESOTERICA, συνιστούμε στα μέλη να γράφουν στα ελληνικά κι όχι στα greeklish"

Για ακόμα περισσότερα, σχετικά με το θέμα μας - αυτή τη φορά,
μπορείς να διαβάσεις το βιβλίο του κύριου Ταμπάκη "ΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ"

Επίσης, στις 26 Μαϊου - εάν δεν με απατά η μνήμη μου - θα γίνει μία ημερίδα για τον Αϊνστάιν στο παλιό αμφιθέατρο του Πανεπιστημίου Αθηνών, το οποίο και διοργανώνουν κάποιοι από τους ομιλητές της συγκεκριμένης παρουσίασης.
Το πιθανότερο είναι, να υπάρξει κάποια σχετική ανακοίνωση στην κεντρική μας σελίδα, ή μέσα στα forums.
Ελπίζω να σε κάλυψα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

meff
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 01:51:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους meff  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή μου Αμαλία, το φιλοθεάμων κοινό θα απογοητευτεί αν βρει μόνο τα μηνυματάκια μας εδώ. Εξάλλου βλέπω τον Ταμπάκη τρεις φορές την εβδομάδα στις εκπομπές της Ανίτας, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγοράσω και το βιβλίο του, χαζή είμαι;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 18:12:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή;

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/04/2005, 19:01:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΝΗΜΕΡΩΣΕ ΜΑΣ ΚΑΛΗ ΜΟΥ.
ΕΥΠΡΟΣΔΕΚΤΑ ΠΑΝΤΑ ΤΑ ΩΡΑΙΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ -Ε-
Ο ΠΟΝΟΣ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΣΠΑΣΙΜΟ ΤΟΥ ΟΣΤΡΑΚΟΥ ΠΟΥ ΠΕΡΙΕΧΕΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ.
***
ΖΗΛΩΤΟΝ ΜΕΝ Ο ΠΛΟΥΤΟΣ ΤΙΜΙΟΝ ΜΕΝΤΟΙ ΚΑΙ ΘΑΥΜΑΣΤΟΝ Η ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ.
***
Μ.Β.σε ευχαριστώ,όντως τα εμπόδια είναι χάρτινα. Σοφότατο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 16:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εξάλλου βλέπω τον Ταμπάκη τρεις φορές την εβδομάδα στις εκπομπές της Ανίτας, δε νομίζω ότι χρειάζεται να αγοράσω και το βιβλίο του, χαζή είμαι;

Μιας και προσφάτως πληροφορήθηκα σχετικά,

meff,
Ο Ταμπάκης στον οποίο αναφέρεσαι, προφανώς πρόκειται για κάποιο άλλο πρόσωπο, γνωστό - πιθανόν - στο φιλοθεάμων κοινό της Κας Πάνια.
Λόγω του ότι δεν ανήκω σε αυτό το κοινό, δεν κατάλαβα τι εννοούσες.

Η ανακοίνωση του παρόντος θέματος, αφορά έναν σοβαρό επιστήμονα και συγγραφέα και η αναφορά σου, πρόκειται για μια απλή συνωνυμία.

Να υποθέσω, πως όταν έγραψες το παραπάνω μήνυμα, δεν είχες διαβάσει τα βιογραφικά στοιχεία του Κύριου Ταμπάκη, από το εισαγωγικό μήνυμά μου;...

-------------------------------------------------

Διαβάστε και την ανακόινωση:
Φιλοσοφικές συνέπειες των σχετικιστικών θεωριών" -26/5/05- Δημόσια συζήτηση στο Πανεπιστήνιο Αθηνών

για τον προγραμματισμό της οποίας, είχε γίνει ανακοίνωση στην παρουσίαση του βιβλίου, που αποτέλεσε αφορμή για το παρόν θέμα.

Η συγκεκριμένη προσπάθεια, μέρος της οποίας ήταν και η παρουσίαση του βιβλίου, αποτελεί μία εξαίρετη κίνηση, μιας μερίδας επιστημόνων, που δίνουν στην επιστήμη, ένα πιο φιλοσοφικό νόημα.

κλικ me
Ποτέ μην δεχτείς τα σύνορα του ανθρώπου!
Να σπας τα σύνορα! Ν'αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου!
Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/11/2005, 23:28:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Την

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου 2005 στις 20:00 το απόγευμα

στο

Κέντρο Δικανικών Ερευνών
(Αγίου Ισιδώρου 35 και περιφερ. Λυκαβητού - ΑΘΗΝΑ)

στα πλαίσια του κύκλου ομιλιών με άξονα τη διαλεκτική
θα έχουμε τη χαρά να παρακολουθήσουμε και πάλι τον συγγραφέα και διδάκτορα Φιλοσοφίας
Νίκο Ταμπάκη σε ομιλία του με θέμα:


Δύο βασικές γνωσιοθεωρητικές αρχές των επιστημών
και η διαλεκτική τους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2005, 14:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΥΧΑΡΙΣΤΟΥΜΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ. ΕΧΩ ΚΕΝΟ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΥΡΕΘΩ ΘΕΟΥ ΘΕΛΟΝΤΟΣ.

ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΝΤΑΣ.
ΕΝΑ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ-ΔΡΑΚΟΣ ΚΑΙ ΔΡΑΚΟΣ. ΕΝΑ.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Α.Ρ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 00:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με την ευκαιρία της έκδοσης του βιβλίου του ΝΙΚΟΥ ΤΑΜΠΑΚΗ

ΗΡΑΚΛΕΙΤΟΣ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

ΕΚΔΟΣΕΙΣ ΓΚΟΒΟΣΤΗ

Θα γίνει συζήτηση με θέμα:

ΑΡΧΑΙΑ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΚΑΙ ΣΥΓΧΡΟΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ

Μετέχουν:

ο κ. ΒΑΣ. ΚΑΡΑΚΩΣΤΑΣ (Πανεπιστήμιο Αθήνας, Τμήμα ΜΙΘΕ)

ο κ. ΑΝΔΡ. ΚΑΣΣΕΤΑΣ (Φυσικός - Συγγραφέας)

ο κ. ΒΑΣ. ΚΥΡΚΟΣ (Ομότιμος Καθηγητής Φιλοσοφίας)

ο κ. ΕΥΤ. ΜΠΙΤΣΑΚΗΣ (Ομότιμος Καθηγητής Φιλοσοφίας)

_________________________________________________


Τετάρτη 7 Νοεμβρίου 2007, ώρα 19:30

Στοά του Βιβλίου
(Πεσματζόγλου 5 και Σταδίου)



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2007, 12:50:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

στα πλαίσια του προγράμματος:

ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΑ – ΜΕΘΟΔΟΛΟΓΙΑ –ΛΟΓΙΚΗ

και της γενικής θεματικής ενότητας:

Αριστοτελική λογική και σύγχρονη επιστημονική σκέψη

την ερχόμενη Τετάρτη 5 Δεκεμβρίου 2007 στις 20:00 το βράδυ

ο Νίκος Ταμπάκης, Δρ. Φιλοσοφίας, Διπλ. Μηχ. ΕΜΠ

θα κάνει ομιλία με θέμα:

Αριστοτελικό «αίτιον» και σύγχρονες επιστήμες

______________________________________________________

Κέντρο Δικανικών Μελετών
Φιλοσοφικά συμπόσια του Κέντρου Δικανικών Μελετών

Υποδοχή Θεοφάνεια
του Κέντρου Δικανικών Μελετών

114 71, Αθήνα, οδός Αγίου Ισιδώρου 35, Λυκαβηττός
τηλέφωνα και τηλεκτυπωτές (fax): 210 3611100, 3634077



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2008, 17:03:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στα πλαίσια της 16ης σειράς Φιλοσοφικών Συμποσίων
που διοργανώνονται από το Κέντρο Δικανικών Μελετών

Την Τετάρτη, 5 Νοεμβρίου 2008, στις 8 το βράδυ
ο συγγραφέας, Δρ. Φιλοσοφίας (και καλός φίλος του ESOTERICA) Νίκος Ταμπάκης θα κάνει ομιλία με θέμα:

"Πληροφορία ή σκέψη;"

Η ομιλία εντάσσεται στον κύκλο:

Γνωσιολογία – Μεθοδολογία – Λογική
με κεντρική θεματική τη σύγχρονη επιστημολογία

υπο τη διεύθυνση της φιλοσόφου Άννας Κελεσίδου, αντεπιστέλλοντος μέλους της Ακαδημίας Επιστημών της Μόσχας.

ΕΙΣΟΔΟΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗ

Υποδοχή Θεοφάνεια
του Κέντρου Δικανικών Μελετών
114 71, Αθήνα, οδός Αγίου Ισιδώρου 35, Λυκαβηττός
τηλέφωνα και τηλεκτυπωτές (fax): 210 3611100, 3634077


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy