ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 ΝΕΑ - Μέσα από το Διεθνές Internet
 Παγιδευμένη αράχνη μέσα σε κεχριμπάρι. Παγιδεύτηκε πριν από 30 εκατομμύρια χρόνια!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2006, 14:59:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.

Οπως εψαχνα κατι εντελως ασχετο σημερα στο PC μου, επεσα πανω στο παρακατω αρθρο.Προσωπικα το βρηκα πολυ ενδιαφερον και μου αρεσε.Ειπα λοιπον να το μοιραστω μαζι σας.Το μονο που ελπιζω ειναι να ερθουν ολα σωστα και η foto επισης γιατι ειναι η πρωτη φορα που ανοιγω θεμα.
Δυστηχως το θεμα δεν υπαρχει στα ελληνικα.Ζητω συγνωμη γι αυτο.

Φιλικα Ειρηνη

Απο : http://www.sciencedaily.com

Amber Reveals Ecology Of 30 Million Year Old Spiders
Scientists at The University of Manchester and the Manchester Metropolitan University have carried out the first comparative scientific study of ancient spiders trapped in amber more than 30 millions years ago.

Scientists at The University of Manchester and the Manchester Metropolitan University have carried out the first comparative scientific study of ancient spiders trapped in amber more than 30 millions years ago. (Image courtesy of University of Manchester)
http://www.sciencedaily.com/images/2006/03/060301085815.jpg

The study of fossilised spiders from the Baltic (Poland) and the Dominican (Caribbean) regions has revealed new insights into the ecologies of spiders dating back to the Cenozoic period.
It is the first time ancient spiders from different parts of the world have been compared on such a large scale. 671 species of spiders were compared in the study which is published in the March issue of the Royal Society's Journal Biology Letters.
Palaeoarachnologist Dr David Penney, of The University of Manchester's School of Earth, Atmospheric and Environmental Sciences who led the research, said: "Amber provides a unique window into past forest ecosystems. It retains an incredible amount of information, not just about the spiders themselves, but also about the environment in which they lived.
"We have not only been able to compare the size distributions of over 600 spiders but we have also been able to gain unique insights into the forest in which they lived."
By analysing the size distributions of the spiders and comparing the distinct hunting traits of each species, Dr Penney found that web-spinning spiders were bigger in Baltic amber than in Dominican amber, but that there was no difference between hunting spiders in either region. It was also found the fauna of the amber producing trees in each region accounted for this difference in size.
"Several lines of evidence show that greater structural complexity of Baltic compared to Dominican amber trees explains the presence of larger web-spinners. The Dominican trees are long, thin and smooth whereas the Baltic trees are wide and bushy, providing a much better environment for web-spinners to prosper," says Dr Penney.
The study demonstrates for the first time that spiders trapped in amber can be scientifically compared across deep time (30 million years). This is due to the fact that until now it was unknown whether the amber resins were trapping organisms uniformly. This study proves they were.


The paper is entitled: 'Comparing amber fossil assemblages across the Cenozoic' David Penney1,* and A. Mark Langan2.
A copy of the paper can be downloaded at: http://www.journals.royalsoc.ac.uk/media/6cc6lpxrvm1ywtmxcd4p/contributions/u/6/2/4/u624032708046251.pdf
The research was carried out in collaboration with Dr Mark Langan at the Manchester Metropolitan University's department of Environmental and Geographical Sciences.

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/04/2006, 14:02:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρηνη καλησπερα
Οντως ειναι μοναδικο θα ελεγα το θεμα που μαλλον απο τυχη ανακαλυψες και αν σκεφτεις την υπαρξει αυτου του γεγονοτος μεσα απο τα εκατομυρια χρονια τοτε γινετε ποιο σπουδαιο.Υπαρχουν μερικοι στιχοι που αναφερονται στην αραχνη "επειτα απ το μεγαλο μπουμ χιλιοι φακοι θα κανουν ζουμ,πλανα ωραια της καταστροφης με φωτιες και σαρκες να τραφεις οταν η αραχνη θα νοιωθει εφυεις στριμωγμενη στο μπετον της οροφης". Στιχοι του Τριπολιτης αν θυμαμαι καλα.
Και για να μην ανησυχης η φωτο εμφανιζετε κανονικα.Ευχομε να μας δωσεις και αλλα τετοια θεματα στη συνεχεια

Φιλια και καλη συνεχεια στις αναζητησης σου
MprexΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 08:47:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mprex μου,

χαιρομαι που το βρηκες ενδιαφερον και σ'ευχαριστω για την απαντηση.
Απιστευτο οτι το κεχριμπαρι μπορει και παγιδευει για εκατομμυρια χρονια τους οργανισμους χωρις αυτοι να παραλλαχθουν, ε?
Ειδες τι λεει ο Dr David Penney, :
"Το κεχριμπαρι αποτελει ενα μοναδικο παραθυρο για τα δασικα οικοσυστηματα του παρελθοντος. Διατηρει ενα απιστευτο ποσο πληροφοριων, οχι μονο για τις αραχνες τις ιδιες, αλλα και για το περιβαλλον στο οποιο εζησαν.
Οχι μονο ημαστε σε θεση να συγκρινουμε τις διανομες μεγεθους πανω απο 600 αραχνων αλλα ημαστε σε θεση επισης να αποκτησουμε μοναδικες γνωσεις για το δασος στο οποιο εζησαν." (sorry για την ελευθερη μεταφραση)

Μπραβο το κεχριμπαρι! Μπραβο και στις αραχνουλες!

Φιλικα Ειρηνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 09:11:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιρηνη καλημερα,

Οσο μπορεσα να καταλαβω μαλλον εισαι στη δουλεια σου οπως σχεδον ολος ο κοσμος δυστηχως η ευτυχως.Πιστευω οτι με την ανακαλυψη αυτη οτι δηλαδη το κεχριμπαρι εχει αυτες της ιδιοτητες σιγουρα πλεον θα χρηιμοποιηθει στο να συντηρουν δεδομενα η οργανισμους προς μελλοντικη εξεταση.

Λοιπον καλημερα και καλη συνεχειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 12:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Mprex,

σωστα καταλαβες.Ειμαι οντως στην δουλεια.
Λοιπον βρηκα κατι παραπανω για το κεχριμπαρι.Ετσι για να μαθουμε και κατι παραπανω.
""Το ΚΕΧΡΙΜΠΑΡΙ δεν είναι ορυκτό, αλλά απολιθωμένο ρετσίνι από πεύκα 50 εκατομμυρίων χρόνων!! Ονομάζεται και «ήλεκτρο» γιατί όταν το τρίψουμε παράγεται στατικός ηλεκτρισμός. Έχει πολύ φωτεινό χρώμα και η ευκολία με την οποία μπορεί να κοπεί και να δουλευτεί το έκαναν πολύ δημοφιλές κατά την Λίθινη Εποχή.
Κατά τη Νορβηγική μυθολογία ήταν τα δάκρυα της θεάς Φρέγια που έπεσαν στη θάλασσα και στερεοποιήθηκαν.
Οι αρχαίοι Έλληνες πίστευαν ότι χαρίζει προστασία και μακροζωία σε όποιον το φοράει.
Οι Ρωμαίοι επίσης το θεωρούσαν πρώτης τάξης προστάτη και οι μονομάχοι στόλιζαν με κεχριμπάρι τις ασπίδες και τα όπλα τους.
Οι αρχαίοι Γερμανοί το ονόμαζαν "bernstein" που σημαίνει καιγόμενη πέτρα. Όταν καίγεται αναδίδει ακόμα, ύστερα από 50 εκετομμύρια χρόνια!!, άρωμα πεύκου κι έτσι, χρησιμοποιείται σαν λιβάνι.
Συμβολίζει το διηνεκές της ζωής."" ( απο : www.herokamoto.gr )

Επισης ενδιαφερον εχει και η σελιδα : www.kompoloi.com/history.php

Αντε, το καναμε το μαθημα για σημερα.

Αυτα για την ωρα.
Γεια χαρα
Ειρηνη


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2006, 16:32:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρηνη μου καλησπερα νομιζω οτι εχεις καλυψει πληρως το θεμα σχετικα με το κεχριμπαρι.Μπορω αν θες να δωσω ενα καινουργιο θεμα για συζητηση.Θεωρω οτι μαλλον θα συμφωνησης για to καινουργιο θεμα. θα αναφερθω στο θεμα της κιβωτου του Νωε ορμομενος απο μια ταινια που ειχε χθες η TV.Λοιπον ακουγεται οτι η κιβωτος εχειβρεθει στο ορος Αραρατ.Και όμως, όσο εξωφρενική και αν ακούγεται η ιστορία, υπάρχουν κάποιοι άνθρωποι στον 21ο αιώνα που ισχυρίζονται ότι έχουν βρει την κιβωτό. Ονομάζουν τους εαυτούς τους "arkeologists" (σ.τ.μτφ.: ο όρος αυτός δεν μεταφράζεται στα ελληνικά μιας και είναι ένα ευφυολόγημα. Ο "αρχαιολόγος" στ' αγγλικά λέγεται "archeologist" και προφέρεται "αρκεόλοτζιστ". Επίσης, η κιβωτός λέγεται "ark" και προφέρεται "αρκ". Αντικαθιστώντας το ch στο archeologist με k, έχουμε το arkeologist, το οποίο και πάλι προφέρεται σαν τον αρχαιολόγο, δηλαδή "αρκεόλοτζιστ". Υποδηλώνει δηλαδή αυτούς που ψάχνουν για την κιβωτό. Κάτι μεταξύ αρχαιολόγου και "κιβωτολόγου" θα έλεγα, αν και αυτοί είναι περισσότερο κιβωτολόγοι παρά αρχαιολόγοι...). Ναι, λένε ότι μόλις υποχώρησε η πλημμύρα ο Νώε και ο ζωολογικός του κήπος κατέβηκαν στο όρος Αραράτ στην Τουρκία. Υποτίθεται ότι μετά απ' αυτό τα ζώα σκόρπισαν στις τέσσερις γωνιές της Γης. Το πως πήγαν τα ζώα σε διαφορετικές ηπείρους, δεν μας το λένε. Ίσως να επέπλεαν πάνω σε συντρίμμια. Περισσότερο προβληματικό είναι το πως επέζησαν τόσα είδη ζώων μιας και είχαν μειωθεί σε μόλις ένα, ή εφτά, ζευγάρια. Επίσης, θα πίστευε κανείς ότι επιτυχημένα είδη που είχαν να ταξιδέψουν το περισσότερο, θα άφηναν πίσω τους καθ' οδόν απογόνους. Τι στοιχεία υπάρχουν ότι όλα τα είδη προέρχονται από την Τουρκία; Έτσι πρέπει να δείχνουν τα πράγματα αν η κιβωτός προσάραξε στο Αραράτ.

Καλη συνεχεια Ειρηνη μου σε οτι κανεις και περιμενω απαντηση αν βρισκεις το θεμα ενδιαφερον.

Φιλια mprexΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 08:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mprex μου,
καλημερα.Σαφως και βρισκω ενδιαφερον στο θεμα σου.Υπαρχει ηδη και εδω
στα forus κατι σχετικο που συζητηθηκε παλιοτερα στο "ΜΥΘΟΣ ΚΑΙ ΘΡΗΣΚΕΙΑ" αν δε κανω λαθος.
Για να ειμαι ειλικρινης, δεν μου κανουν καμια εντυπωση αυτα που
ακουγονται.Εχουν τρελαθει ολοι να προσπαθουν να διεκδικησουν ενα κομματι απο την ιστορια μας, μη σου πω και απο πολλες ελληνικες λεξεις.
Μια σελιδα που μπορεις να επισκεφτεις ειναι η http://www.arksearch.com/ οπου αναφερονται και καποιες αμφιβολιες για την ακριβη τοποθεσια.
Επισης κατι σχετικο μ'αυτο που ηδη ειπες , στην σελιδα http://skepdic.com/noahsark.html
Θα ηθελα να ακουσω και την προσωπικη σου αποψη ομως.Εσυ τι πιστευεις?
Μολις βρω χρονο θα το ψαξω περισσοτερο.Περιμενω νεα σου.

Φιλικα Ειρηνη

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 09:33:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eιρηνη μου καλημερα
Σχετικα με αυτα τα θεματα νομιζω οτι υπαρχουν απλα για να βρισκομαστε σε μια μονιμη αναζητηση σε ερωτηματα που σιγουρα δεν μπορουν να απαντηθουν με την απλη λογικη.Υπαρχουν ανθρωποι που εκει μεσα συγκαταλεγομαστε και εμεις που σιγουρα μας ενδιαφερουν θεματα που περιεχουν αρκετο μυστηριο.Τωρα σχετικα με το θεμα μας δεν πιστευω οτι εχει βρεθει αυτη η περιφημη κιβωτος,γιατι αν υπηρχε και μια περιπτωση να ειχε βρεθει τοτε ειναι σιγουρο οτι θα υπηρχαν πολλα περισοτερα απο τα ευρηματα αυτα στο διαδυκτιο.Το ολο θεμα εχει να κανει βεβαια και με την εκκλησια.Εκτος λοιπον απο ανθρωπους που αναζητουν το μυστηριο (και καλα κανουν) πρεπει να κρατησουν τους βαθια θρησκευομενους ή θρησκοληπτους αν θες κατω απο τα ινια τους εξιταροντας την φανατασια τους και κανοντας τα πιστευω τους πιο δυνατα.

Φιλια και καλη δουλειτσα για την συνεχειαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 11:14:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μprex μου,
σαφως και θα συμφωνησω μαζι σου.Ειναι γνωστο πως η θρησκεια ειναι
απο τα δυνατοτερα "μεσα" να πω (δε μου ρχετε αλλη λεξη τωρα),να
κρατηθει ενας λαος αποβλακωμενος.Ας μη ξεχναμε το "πιστευε και μην ερευνα".Βεβαια στην Ελλαδα πια θελω να πιστευω πως ειναι ελαχιστες
οι περιπτωσεις του φανατισμου και πως ειδικα η νεα γενεια ψαχνει, ερευνα, προβληματιζεται και αμφισβητει.Τωρα σε χωρες οπως η Τουρκια,
που εξακολουθουν και τους κρατανε σε ληθαργο , στο ονομα της θρησκειας (οχι οτι θεωρω τον χριστιανισμο πανω απ'ολες τις υπολοιπες, για να μην παραξηγηθω), ειναι φυσιολογικο να επικρατουν τετοιες αντιληψεις.Και σε καμια περιπτωση δεν φταει ο αμοιρος ο κοσμακης που στην συγκεκριμενη περιπτωση ειναι στον μεγαλυτερο βαθμο αμορφωτοι και φτωχοι απλοι ανθρωποι , με τελευταια ελπιδα και στηριγμα την θρησκεια.
Τα ιδια καποτε συνεβαιναν και εδω, μη τα ξεχναμε.Καποτε δεν μπορουσε κανεις να διανοηθει να μπει στην εκκλησια αν δεν ηταν "ευπρεπως" ντυμενος.Σημερα βγαινει ενας Χριστοδουλος (καλυτερα να μην εκφερω γνωμη για τουτον) και λεει "σας παω , ελατε και με τα σκουλαρικια".
Το θεμα ειναι αλλο.Οταν θα αρχισουν να "ξυπνανε" και τετοιοι λαοι........τα πραγματα θα ειναι καλυτερα η χειροτερα?

Απο αλλου το ξεκινησαμε .........αλλου εντελως φτασαμε!

Ηθελα να σε ρωτησω και χτες, icq εχεις?

Παντα φιλικα Ειρηνη
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 15:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρηνη μου οντως απο αλλου το ξεκινησαμε αλλου το πηγαμε.Ως γνωστον καπως ετσι συμβαινει παντα.Τωρα οσο για το icq δεν ξερω τι ειναι αν θες να με ενημερωσεις σχετικα θα το ηθελα.Εκτος και αν ειναι κατι αντιστοιχο του msn γιατι απ αυτο εχωκαι ειναι ken-forest@hotmail.com . Aν εισαι κα εσυ γραμμενη στην υπηρεσια του msn θα ηθελα αν θες και εσυ βεβαια να τα λεγαμε και απο εκει για μεγαλυτερη αμεσοτητα.Και κατι ειδα οτι ασχολησε με φωτογραφια,ασπρομαυρη ή γενικα ? Με τι μηχανη τραβας? Εχω και εγω λιγο τη λοξα της φωτογραφιας.

Με εκτιμηση
MPREX

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rena_myst
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 16:03:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους rena_myst  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος rena_myst  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mprex μου,
το icq ειναι οντως κατι παρομοιο με το msn.Θα προσπαθησω να κατεβασω το msn αυριο το πρωι, να τα λεμε , μια και απ'οτι βλεπω ειμαστε
τις ιδιες ωρες online.
Oσο για την φωτογραφια, αν και προτιμω την ασπρομαυρη, εχω και πολλες εγχρωμες μια και μια ψηφιακη βρισκετε παντα στην τσαντα μου (μη τυχον και δω κατι που μ'αρεσει και το χασω).
Κατα τ'αλλα πριν μια εβδομαδα (το λεω και κλαιω ακομα) μου κλεψανε μια υπεροχη τηλεμετρικη Leica, κι ετσι εμεινα με μια CANNON και την ψηφιακη μου.Θελω πολυ να παρω μια πανοραμικη.Ειμαι λατρης του φιλμ γενικα.Καποτε το εψαξα να τις εμφανιζω αλλα το χαρτι ειναι πανακριβο και σε ελλειψη απ'οτι μου ειπαν.
Θα προσπαθησω να σου στειλω καμια foto.Μη φανταστεις τιποτε σε επαγγελματικο επιπεδο ε?Εικονες που απλα μου αρεσαν και τις τραβηξα.Εσυ?

Φιλια
ΕιρηνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mprex
Νέο Μέλος

Greece
8 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2006, 16:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους mprex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειρηνη μου
και εγω απο θεμα φωτογραφιας καπως ετσι ερασιτεχνικα ασχολουμε με μια cannon eos-300.Και εγω κλεινω προς το φιλμ και τις SLR μηχανες γενικα.Απο εκει και περα κανω επεξεργασια με photoshop αν χρειαστει βεβαια.Λυπαμε πολυ για το οτι εχασε (σου κλεψαν) την Leica ευχομαι πολυ γρηγορα να την αντικαταστησεις.Και οπως ειπες περιμενω να δω δειγματα απο την δουλεια σου στην φωτογραφια
Περιμενω να σε ακουσω με μεγαλη χαρα απο το msn.

Φιλια
mprexΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy