ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ανδρες -Γυναίκες (Προς τα πού γέρνει η ζυγαριά;)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 02:21:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω κάνει μια αυτοσχέδια δημοσκόπηση, η οποία μάλλον μπάζει και νερά, για το κατά πόσο συμφωνούν ή διαφωνούν οι άνθρωποι γύρω μου στο ότι δεν υπάρχει ισότητα φύλων. Το αποτέλεσμα είναι ότι κάποιοι άνδρες υποστηρίζουν ότι σήμερα καταπιέζονται περισσότερο από τις γυναίκες. Κάποιες γυναίκες υποστηρίζουν το αντίστροφο. Αν γίνεται, όποιος απαντήσει ας γράψει τη δική του γνώμη μπας και βγάλω κάποια άκρη. Το θέμα είναι βέβαια αρκετά συνήθες να καταλήγει σε καυγάδες, γι αυτό θα ζητήσω να μη συμβεί κάτι τέτοιο στην προκειμένη περίπτωση.

:*)

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 03:17:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για να δεί κάποιος μια ανισότητα πρέπει να συνειδητοποιήσει την ισότητα.
Τα δύο φύλα ανόμοια εξ'αρχής δεν θα μπορούσαν να είναι ίσα σε όλους
τους τομείς οπου θα μπορούσαμε να συζητήσουμε. Το κάθε ένα έχει έναν
συμπληρωματικό ρόλο γι'αυτό και η συν-ύπαρξή τους δημιουργούν κάτι
ολόκληρο - μια καινούρια ζωή. Όμως υπάρχουν άνθρωποι οπου "περιέχουν"
ανδρικής ή γυναικείας ενέργειας παραπάνω απο το Μ.Ο. και μπορούν και
τα βγάζουν πέρα στη ζωή τους άν διαλέγουν την μοναχική πορεία. Η
συζήτηση για μένα είναι καθαρά εσωτερική δηλ. θέμα εσωτερικής ενέργειας
του κάθε ατόμου στην ζωή του. Άν κάποιος άντρας έχει επιλέξει έναν
τρόπο ζωής μοναχικό χωρίς να επιζητεί την συμπλήρωση που προανέφερα
θα υπερβάλει εαυτόν με σκοπό την επίτευξη ενός συγκεκριμένου σκοπού
(ζωής). Αντίστοιχα το ίδιο για κάποια γυναίκα. Σε ομοφυλοφιλικές
καταστάσεις δεν γνωρίζω να τοποθετηθώ διότι οι γνώσεις μου για τις
εσωτερικές ενέργειες αυτών των ανθρώπων δεν μου είναι ακόμα σε
καλό επίπεδο. Μία παραπέρα συζήτηση θα ανακύψει ίσως και σε αυτές
τις περιπτώσεις περι επαγγελμάτων,ιδιοτήτων κ.α.

Σε διαπροσωπικό επίπεδο δεν υπάρχει καταπίεση άν κάποιος δεν την
επιτρέψει στον εαυτό του. Δέν υπάρχει αδικία αν κάποιος δεν την
επιτρέψει στον εαυτό του. Δέν υπάρχει κάτι άλλο αρνητικό άν αυτός-η
δεν το επιτρέψει στον εαυτό του. Εδώ θα υπάρχει διαφωνία με την
άποψή μου την οποία θα δικαιολογήσω ώς εξής. Ο Ανώτερος Εαυτός μας
ή η ψυχή μας γνωρίζει τα μαθήματα που πρέπει να "πάρει" ώστε να
περάσει κάποια δοκιμασία και να εξελιχθεί μέσα απο αυτή.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 04:07:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενα ζήτημα που μου'ρχεται τώρα στο μυαλό, είναι η σεξουαλική παρενόχληση που δέχονται κάποιες γυναίκες σε χώρους εργασίας από τα αφεντικά τους. Αυτό ίσως είναι ότι χειρότερο γιατί δεν είναι εύκολο να αντιδράσουν, όταν ξέρουν ότι μπορούν να μείνουν άνεργες. Δεν ξέρω βέβαια σε τι ποσοστό συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα, αλλά δεν παύει να είναι ένα πρόβλημα. Κουράγιο βρε κορίτσια. Την συμπαράστασή μου την έχετε πάντως

Αστρονομική απόδειξη περί της υπάρξεως φούξια ελεφάντων...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 11:25:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αgnostic, η τοποθέτησή σου πάνω στο θέμα μου φάνηκε πολύ ενδιαφέρουσα. Εννοείς, επομένως, ότι η όποια ανισότητα υπάρχει οφείλεται πάντα σε αυτόν που αδικείται. Δεν κατάλαβα, όμως, σε γενικό πλαίσιο η κοινωνία μας αν θεωρείς ότι προάγει ανισότητες σε βάρος κάποιου φύλου ή όχι, άσχετα με το σε ποιον τελικά οφείλεται κάτι τέτοιο.

:*)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/06/2006, 12:04:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ALOS εννοούσα στο προηγούμενο μήνυμα. Λάθος μου... :)

:*)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 03:18:06  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω με το/η φίλη ALOS

quote:
Για να δεί κάποιος μια ανισότητα πρέπει να συνειδητοποιήσει την ισότητα.
Τα δύο φύλα ανόμοια εξ'αρχής δεν θα μπορούσαν να είναι ίσα σε όλους
τους τομείς οπου θα μπορούσαμε να συζητήσουμε. Το κάθε ένα έχει έναν
συμπληρωματικό ρόλο γι'αυτό και η συν-ύπαρξή τους δημιουργούν κάτι
ολόκληρο - μια καινούρια ζωή.


επίσης συμφωνώ εν μέρη αλλά έχοντας και τις ενστάσεις μου

quote:
Δέν υπάρχει αδικία αν κάποιος δεν την
επιτρέψει στον εαυτό του. Δέν υπάρχει κάτι άλλο αρνητικό άν αυτός-η
δεν το επιτρέψει στον εαυτό του.

Δεν υπάρχει αδικία εάν κάποιος δεν το επιστρέψει στον εαυτό του με την διαφορά πως θα πρέπει συνεχώς να αποδεικνύει τα εννοούμενα και θα πρέπει να βρίσκεται σε κόντρα συνεχώς με τους άλλους που περιβάλλουν, οπότε η αδικία υπάρχει όταν και μόνο πρέπει να απολογείσαι και να δικαιολογείς αυτό που είσαι..
Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η ζυγαριά πάντα γέρνει υπέρ στους έχοντες <<χρήματα>>... είτε αυτή είναι γυναίκα είτε άντρας.
Στην καπιταλιστική κοινωνία ή μάλλον σε μία κοινωνία που ευνοεί τους δυνατούς και ξεχνάει τους αδύναμους όλα έξισώνονται υπέρ αυτών που "έχουν", άντρες και γυναίκες. Απλά δεν πρέπει να ξεχνάμε όπως έχω ξαναπεί και σε άλλο παρόμοιο θέμα:<<δίπλα στον πιο φτωχό και καταπιεσμένο εργάτη πιο φτωχή και πιο καταπιεσμένη στέκεται η γυναίκα του>> Νομίζω πως αυτό τα λέει όλα.

Οπότε θα πω πως η κοινωνία μας προάγει ανισότητες παντός είδους με αντίχτυπο τους πιο αδύναμους, αγράμματους, φτωχούς, γυναίκες και παιδιά και δεν εξαιρεί το λεγόμενο πιο <<δυνατό>> φύλο.

Δεν πιστεύω πως είναι καθαρά θέμα προσωπικό και πως το αντιμετωπίζει ο καθένας χωριστά και αν το επιτρέπεις. Ζούμε σε ένα περιβάλλον και δεν είμαστε μέσα σε κάποιο πειραματικό εργαστήριο να μας έχουν απομονώσει για να δουν κάποιοι πως θα δράσουμε ατομικά, οπότε λογικό είναι ο εσωτερικός μας κόσμος να έπειρεάζεται από τον εξωτερικό κόσμο και από τα βιώματα μας.
Αν σκεφτεί κάποιος πως λέγονται πράγματα όπως <<δεν υπάρχει καταπίεση άν κάποιος δεν την επιτρέψει στον εαυτό του>> θα απαντήσω πως δεν πρόκειται απλά για θέματα προσωπικά ή μόνο θέματα καταπίεσης, όταν υπάρχουν μέσα στην καθημερινότητά μας την οποία δεν έχουμε επιλέξει πάντα, όπως ο σύντροφός μας και οι φίλοι μας.
Με άλλα λόγια θα πρέπει κάποιος να είναι συνεχώς σε κατάσταση εγρήγορσης και αντοχής μα και ψυχικής ισορροπίας και δύναμης για να μπορεί να ανταπεξέλθει ή να κλειστεί μέσα στο σπίτι του ή να αποδημήσει για αλλού αν του το επιτρέπουν οι συνθήκες βέβαια.

Φιλικά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
angi
Πλήρες Μέλος

Greece
1191 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 04:14:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους angi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ισως η σοφοτερη απαντηση που διαβασα μεχρι τωρα...
Και αναφερομαι και σε παραπλησια τοπικ...
Δυστυχως οι περισσοτεροι ανθρωποι σκεφτονται και ενεργουν σκεφτομενοι εγωιστικα....Δεν υπολογιζουν οτι καποιοι τους κατανοουν και οτι προσπαθουν... και οτι ο ανοιχτος τροπος σκεψης ισως ερχεται σε αντιθεση με τον δηθεν "ανοιχτο" τροπο σκεψης τους...
Κι οταν υπαρχει καποιος που προσπαθει να συνδυασει την πραγματικοτητα με την καλη ψυχικη διαθεση του συνομιλουντα, και μαλιστα στενοχωριεται, αλλα παραλληλα θελει να τον επαναφερει στην πραγματικοτητα, γινεται δυσνοητος...

Να εισαι καλα...
Και να συμμετεχεις συχνα...


www.myhoroscope.grΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/06/2006, 21:02:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όμως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως η ζυγαριά πάντα γέρνει υπέρ στους έχοντες <<χρήματα>>... είτε αυτή είναι γυναίκα είτε άντρας.


Σε αυτούς που έχουν χρήματα γέρνει η ζυγαριά το πράγμα μιλάει μόνο του. Τί άντρες γυναίκες και κουραφέξαλα λέμε τώρα?
Η ισότητα έχει πιά καθιερωθεί σε όλα τα επίπεδα, ίσως μερικοί άντρες απο την στενοχώρια τους που δέν βρίσκεται η γυναίκα απο κάτω αισθάνονται αδικημένοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/06/2006, 00:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

όταν υπάρχουν μέσα στην καθημερινότητά μας την οποία δεν έχουμε επιλέξει πάντα, όπως ο σύντροφός μας και οι φίλοι μας.

Νομίζω οτι ένα απο τα βασικά θεωρήματα των εσωτεριστών που εννοούν
την ζωή με μία συγκεκριμένη οπτική γωνία είναι η αποδοχή των εξωτερικών
πραγμάτων και καταστάσεων ως μια εσωτερική διαδικασία επιλογής η οποία
έγινε σε επίπεδο ψυχής (ή ανώτερου εαυτού κατα άλλους). Με αυτό τον
γνώμονα τίποτα μα τίποτα δεν είναι τυχαίο αλλα αποτέλεσμα επιλογής μας
-ή σε ενεργειακό επίπεδο έστω- καταστάσεων που τραβήξαμε επάνω μας
σύμφωνα με τα πιστεύω μας ή τις προϋπάρχουσες εμπειρίες οι οποίες με
την σειρά τους έφτιαξαν τα πιστεύω μας και δημιούργησαν έναν αρνητικό
κύκλο εμπειριών επάνω μας. Η λύση αυτού του κύκλου είναι μια δοκιμασία
η οποία προϋποθέτει δύναμη, μνήμη στις δύσκολες στιγμές και τέλος
υπομονή στην στρέβλωση του χρόνου που δημιουργεί κενά διαφοράς
ενέργειας (εκεί που νοιώθουμε την αδικία στο πετσί μας).

To να λύσουμε αυτόν τον αρνητικό κύκλο και τα αρνητικά πιστεύω μας
σε θετική ενέργεια θετικές σκέψεις άρα και θετικές εμπειρίες είναι
η σκληρή δοκιμασία που πρέπει να την κάνουμε όλοι μας για έναν
συλλογικά καλύτερο κόσμο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 05:56:03  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ισότητα έχει πιά καθιερωθεί σε όλα τα επίπεδα, ίσως μερικοί άντρες απο την στενοχώρια τους που δέν βρίσκεται η γυναίκα απο κάτω αισθάνονται αδικημένοι

χχμμ...

μαλλον ειναι πολλοι οι αδικημένοι σε αυτο τον κοσμο!

φίλε/η ALOS θα συμφωνήσω,σίγουρα όλα είναι ζήτημα μίας εσωτερικής διεργασίας, όμως μήπως μερικούς τους βολεύει μία τέτοια απάντηση? ίσως με αυτόν τον γνώμονα να βρισκόμασταν ακόμα σε παλαιότερες εποχές?
Πιστεύω ακράδαντα πως η αρχή πάντων είναι η εσωτερική διεργασίας, όμως υπάρχουν και αυτές που είναι πέρα από αυτήν, σε δεύτερο επίπεδο εννοώ, διαφωνείς?

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ALOS
Μέλος 3ης Βαθμίδας


754 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2006, 14:49:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ALOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ισως μερικούς τους βολεύει μία τέτοια απάντηση?

Οι εσωτεριστικά βολεμένοι δεν έχουν λόγο να πούν κάτι που βολεύει
απο την στιγμή που ήδη είναι στην βολή τους
Οι εξωτεριστικά αβόλευτοι είναι υποψιασμένοι με τους εσωτεριστικά
βολεμένους οτι έχουν λύσει το πρόβλημα της ζωής τους έχοντας
κλέψει τους άλλους ή οτι σταθήκανε τυχεροί και η ζωή συνεχίζεται
καθότι οι νόμοι του Murphy φτιάχτηκαν γι'αυτούς...

quote:

ίσως με αυτόν τον γνώμονα να βρισκόμασταν ακόμα σε παλαιότερες εποχές?


Οι εποχές ολοένα εξελίσονται αλλάζουν και θα αλλάζουν κάνουν κύκλο
οι πολιτισμοί οι χρόνοι οι άνθρωποι. Ότι και άν γίνει μόνο συλλογικά
και αυτό κατα Μ.Ο. θα αλλάξει τα δεδομένα του συνόλου. Η αμφισβήτηση
του κατεστημένου, της δύναμής του, της εξουσίας του πάνω στους
ανθρώπους και το σύστημα που φέρνει στεγανά είναι απλώς η αρχή της
διαδικασίας της "ελευθερίας" της "ισότητας" κ.ο.κ.

Όπως και σε άλλο topic που είχα τοποθετηθεί ξαναλέω και εδώ οτι η
εξωτερική πάλη (όπως το γνωρίζω μέχρι σήμερα) είναι το στάδιο για
την εσωτερική που φέρνει την ελευθερία. Νομίζω οτι ο φίλος AVATARGR
είχε θέσει ένα παρόμοιο ζήτημα αλλα όχι σε σχέση άντρα γυναίκα αλλα
γενικα περι ανισοτήτων και αντιξοοτήτων...

quote:

όμως υπάρχουν και αυτές που είναι πέρα από αυτήν, σε δεύτερο επίπεδο εννοώ, διαφωνείς?

άρα δεν διαφωνούμε...H εξωτερική πάλη είναι η (χρονικά) πρώτη και αφού
δούμε οτι δεν υπάρχουνε ουσιαστικά αποτελέσματα, τότε προχωράμε σε
εσωτερικές αλήθειες ή αλλιώς ενδοσκόπηση και οπτική γωνία με άλλο μάτι
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Imperator
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
227 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 00:34:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Imperator  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eγώ λέω η συζήτηση αυτή να γίνει αλλιώς. Επειδή θα καταντήσει αν μείνει όπωως έχει μια στείρα αντιπαράθεση με τον καθένα να υποστηρίζει τη μεριά του η οποία ως γνωστόν είναι τέλεια και ο αντίπαλος έχει όλα τα στραβά, να κάνουν οι συνομιλητές το εξής. Να βγει ο καθένα και να πει όοοοοχι τα καλά του φύλου που ανήκει αλλά τα στραβά. Να πει ρε παιδί μου τι δεν είναι καλό τα αρνητικά. Και κάτι άλλο. Όχι σε πιο τομέα αδικείται λόγω του φύλου του αλλά σε ποιον ευνοείται. Θέλετε να γίνει έτσι? Έχετε άντερα? Δεν έχει κανείς να χάσει και τίποτα. Ίσα ίσα θα γίνει και πιο ειλικρινής συζήτηση. Γιατί σε τέτοιου ίδους κουβέντες αρχίζει ευλογεί ο καθένας τα δικά του γένεια. Είτε είναι ΠΑΣΟΚ ,είτε ΝΔ είτε αριστερός ή δεξιός ή Παναθηναικός ή Ολυμπιακός ή Χριστιανός ή Εθνικός. Φυσικά δεν είναι δυνατό να λέει αλήθεια ο καθένας. Γιατί ο καθένας λέει ότι η "δικιά του μεριά" είναι η τέλεια πράγμα που φυσικά είναι αδύνατο να ισχύει. Ας δοκιμάσουμε λοιπόν και με τον ανάποδο τρόπο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 01:50:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eγώ λέω η συζήτηση αυτή να γίνει αλλιώς. Επειδή θα καταντήσει αν μείνει όπωως έχει μια στείρα αντιπαράθεση με τον καθένα να υποστηρίζει τη μεριά του η οποία ως γνωστόν είναι τέλεια και ο αντίπαλος έχει όλα τα στραβά, να κάνουν οι συνομιλητές το εξής. Να βγει ο καθένα και να πει όοοοοχι τα καλά του φύλου που ανήκει αλλά τα στραβά. Να πει ρε παιδί μου τι δεν είναι καλό τα αρνητικά. Και κάτι άλλο. Όχι σε πιο τομέα αδικείται λόγω του φύλου του αλλά σε ποιον ευνοείται. Θέλετε να γίνει έτσι? Έχετε άντερα? Δεν έχει κανείς να χάσει και τίποτα. Ίσα ίσα θα γίνει και πιο ειλικρινής συζήτηση. Γιατί σε τέτοιου ίδους κουβέντες αρχίζει ευλογεί ο καθένας τα δικά του γένεια. Είτε είναι ΠΑΣΟΚ ,είτε ΝΔ είτε αριστερός ή δεξιός ή Παναθηναικός ή Ολυμπιακός ή Χριστιανός ή Εθνικός. Φυσικά δεν είναι δυνατό να λέει αλήθεια ο καθένας. Γιατί ο καθένας λέει ότι η "δικιά του μεριά" είναι η τέλεια πράγμα που φυσικά είναι αδύνατο να ισχύει. Ας δοκιμάσουμε λοιπόν και με τον ανάποδο τρόπο...

Θα διαφωνήσω μαζί σου φίλε μου. Είναι αρνητική διαφήμηση. Θα έλεγα να πούμε τα θετικά του άλλου φύλου.

Και για να κάνω την αρχή. Η ΓΚΡΕΤΕΛ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΟ ΘΗΛΥΚΟ ΓΕΝΟΣ.

Πιστεύω ότι τα αγόρια είναι ευαίσθητα, ειλικρηνή, δεν είναι πονηρά και όταν είναι δεν λένε καλά ψέματα, πιστεύουν στη φιλία ( μέχρι πρόσφατα γιατί μπορεί να τους χαλάσουνε κι αυτούς), οι εκδηλώσεις ναρκισισμού τους και ανταγωνιστικότητας είναι γλυκύτατοι.

Είναι δημιουργοί, συνθέτες, καλλιτέχνες, επιστήμονες... και όταν δεν προσπαθούν να αποδείξουν στον διπλανό τους ότι είναι καλύτεροι πραγματικά δημιουργούν.

Μας αγαπάνε.

Μας εκτιμούνε.

Τους εξιτάρει να είναι ΚΑΙ έξυπνη η γυναίκα.

Οδηγούν καλύτερα - εκτός από την αμαλία και τη Λίλιθ που είναι εκπληκτικές οδηγοί-.

Όταν γερνάνε μαλακώνουν και δεν γίνονται γριες στριγκλες.

Μην ξεχνάμε ότι οι Ιππότες ήταν αρρενες -κάτι συντακτικά λάθος έχω κάνει εδώ δε βαριέσαι..-.

Είναι ντροπαλοί -το βλέπω στους μαθητές μου- αν αλλάζουν μετά ευθυνόμαστε εμείς.

Είναι πιο ευγενικοί στις δημόσιες υπηρεσίες.

Όταν δεν προσπαθούν να το παίζουν κάποιοι, στους αρρενες ανταγωνιστές τους είναι πολύ καλοί στη συνεργασία τους.

Μπορούν να είναι πολύτιμοι φίλοι -παρ'ότι λένε ότι φιλία δεν υπάρχει μεταξύ ατόμων αντίθετου φίλου, διαφωνώ κάθετα, οι καλύτεροί μου φίλοι ήταν αγόρια-.
ΕΙΝΑΙ ΑΞΙΑΓΑΠΗΤΟΙ, ΑΡΚΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΟΥΜΕ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΑ ΤΟΥΣ...


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 01:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ενα ζήτημα που μου'ρχεται τώρα στο μυαλό, είναι η σεξουαλική παρενόχληση που δέχονται κάποιες γυναίκες σε χώρους εργασίας από τα αφεντικά τους. Αυτό ίσως είναι ότι χειρότερο γιατί δεν είναι εύκολο να αντιδράσουν, όταν ξέρουν ότι μπορούν να μείνουν άνεργες. Δεν ξέρω βέβαια σε τι ποσοστό συμβαίνουν τέτοια φαινόμενα, αλλά δεν παύει να είναι ένα πρόβλημα. Κουράγιο βρε κορίτσια. Την συμπαράστασή μου την έχετε πάντως


ΤΙ ΝΑ ΠΩ? Η απόδειξη των όσων είπα παραπάνω.

Μπράβο φίλε μου!!!


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gretel
Πρώην Συνεργάτης

Aruba
3518 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/06/2006, 02:06:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gretel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για να αναφερθώ στο σημείο που τονίζει ο Imperator.


Για τα "άντερα"...

Ποιός Χριστιανός μπορεί να βρει την αλήθεια στα λεγόμενα ενός Παγανιστή?
Ποιός Ολυμπιακός στα λεγόμενα -χε χε- όλων των υπόλοιπων?
Ποιός Προτεστάντης στον Καθολικό?
Ποιός ΠΣΚ στον ΝΔ?

Γενικά έχουμε μπει στη διαδικασία να ΔΟΥΜΕ την άλλη πλευρά?


"ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ ΤΟ ΜΑΤΙ ΣΥΛΛΑΜΒΑΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΦΩΣ"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/06/2006, 20:59:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ να μεταρέψουμε το θέμα που έθεσα, παρόλο που δεν ένιωσα ότι υπήρξε κάποια αντιπαράθεση, όπως νόμιζα ότι θα γίνει. Ο λόγος για τον οποίο συμφωνώ είναι ότι τελικά δεν με βοήθησε να βρω απαντήσεις στο ερώτημα που έθεσα. Τεσπα.

Λοιπόν, η iridav είναι γένους θηλυκού, άρα θα μιλήσει για τα χαρακτηριστικά των ανδρών που θεωρεί θετικά. Τα περισσότερα βέβαια τα είπε η gretel.

Πέρα από αυτά, λοιπόν, νομίζω ότι

1)Οι άνδρες έχουν κατά μέσο όρο περισσότερο χιούμορ από τις γυναίκες.

2)Όταν κουτσομπολεύουν (θεωρώ ότι το κουτσομπολιό δεν είναι γένους θηλυκού, όπως πολλοί υποστηρίζουν), καταφέρνουν με έναν μαγικό τρόπο να μη φανούν Κατίνες, αλλά αντιθέτως γουστάρεις να τους ακούς.

3)Παίζουν ξύλο στην πλάκα μαζί σου (ναι, γουστάρω να πλακώνομαι, ειδικά όταν έχω νεύρα)

4)Τους ερωτευόμαστε...

5)Ή τους έχουμε φίλους. Συμφωνώ με την gretel ότι μπορεί να υπάρξει φιλία μεταξύ άνδρα και γυναίκας. Εμένα οι κολλητοί μου είναι 4 εκ των οποίων οι τρεις είναι άνδρες. Πιστεύω ότι η φιλία με έναν άνδρα προσφέρει διαφορετικά πράγματα από ό,τι με μια γυναίκα. Και τα δυο είναι εξίσου φιλίες και εξίσου σημαντικά. Αυτά.

Imperator, περιμένουμε και τη δική σου γνώμη.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fantomas3004
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
145 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/06/2006, 21:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fantomas3004  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιός Χριστιανός μπορεί να βρει την αλήθεια στα λεγόμενα ενός Παγανιστή?
Ποιός Ολυμπιακός στα λεγόμενα -χε χε- όλων των υπόλοιπων?
Ποιός Προτεστάντης στον Καθολικό?
Ποιός ΠΣΚ στον ΝΔ?

Γιατί όχι?
Άν είναι χριστιανός ο ένας παγανιστής ο άλλος, ΠΣΚ ο ένας ΝΔ ο άλλος αλλά και οι 2 Ολυμπιακοί τί γίνεται τότε?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

iridav
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
50 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/07/2006, 10:33:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους iridav  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα πω εγώ, όμως, τώρα την κακία μου. Δε συνηθίζουμε να λέμε τα θετικά στοιχεία του αντίθετου φύλου και όταν υπάρχει ευκαιρία να γίνει κάτι τέτοιο κάνουμε την πάπια. Τέσπα.
΄
Σας αγαπάω και έτσι.

:*) Μου αρέσει να ζω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy