ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 Αγαπημενα παλαια παιχνιδια.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 00:26:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Admin αν νομιζεις οτι ειμαι και εγω εκτος θεματος δεν εχεις παρα να με σβησεις. Σκοπος μου δεν ειναι να εκνευρισω ουτε να κουρασω απλα να βοηθεισω να θυμηθουμε και να διασωσουμε απο τη ληθη του χρονου τους πρωτους μας παιδικους φιλους που μας κρατησαν συντροφια,εξασκησαν την φαντασια μας παιζοντας μαζι τους και την διευρηναν,μας δημιουργησαν σε καποιες τουλαχιστον απο εμας τα πρωτα συναισθηματα τρυφεροτητας και τωρα αραγε που να βρισκονται αυτοι οι αθωοι φιλοι μας? Κρατησε αραγε κανεις απο εμας καποια απο αυτα σε καμια ξεχασμενη αποθηκη η χαθηκανε ολα? Αν μου επιτραπει να συνεχησω αυτο το θεμα μπορω να παραθεσω μια αρκετα ικανοποιητικη λιστα με ονοματα και εικονες αρκετων παιχνιδιων. Παντως πιστευω οτι τους αξιζει μια ευκαιρια για να μπορεσουν και καποιοι να μαθουν οτι καποτε υπηρχανε και ποιο υγειει παιχνιδια,επιμορφωτικα και αθωα οχι σαν τα περισσοτερα απο τα σημερινα που σκοπο εχουν να σε εγκλοβισουν μεσα σε κατι προσχεδιασμενο απο την αρχη μπροστα σε μια οθονη υπολογιστη και να σε απομονοσουνε. Ακομα και τα ποιο καθημερινα παιχνιδια εχουν αντικατασταθει απο τερατα, τι ξαφνικη και μαζικη υστερια τερατοφιλιας ειναι αυτοι που διακατεχει τα περισσοτερα παιδια σημερα δεν μπορω να καταλαβω και να δουμε που θα μας βγει αυτο?

Edited by - Katrina on 10/08/2006 00:27:23

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 05:32:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο και πρωτότυπο θέμα.
Ταιριαστός με τις συζητήσεις του ESOTERICA και ο τρόπος που το παρουσιάζεις.

Πιστεύω πως θα ενδιέφερε πολλούς να διαβάσουν και να συμμετάσχουν σε μια τέτοια συζήτηση.


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2006, 22:53:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω για την κατανοηση. Λοιπον να ξεκινησω με τις κουκλες καθως ειμαι και μανιωδης συλλεκτρια. Πιστευω οτι απο τις ποιο ωραιες που εχουνε κυκλοφορησει στην Ελλαδα ηταν οι Lady Lovely Locks εποχης 86. Τις θυμαται κανεις αυτες τις μικρες φιλες με τα πολυχρωμα μαλλια και τις τουφιτσες? Τις Bibi-bo, τους πατατουφες που βγαινανε σε διαφορα χρωματα και μεγεθοι,τον sport-billy και την φιλη του Λιλλη, τα μικρα πονυ φοβερο κομματι ηταν και ο paradise estate αλλα απλησιαστος σε τιμη για τους περισσοτερους. Θυμαμαι οτι ητανε χριστουγεννα και ειχαμε κατεβει στα μαγαζια με την γιαγια μου για να μου ψωνισει τα δωρα μου και μπαινοντας σε ενα μαγαζι τον ειδα και επαθα,! ενα μεγαλο ροζ πραγμα τοσο καλοφτιαγμενο με τη πισινα του στη μεση και αυτα τα μικρουλια χαριτωμενα επιπλα σα τσιχλοφουσκες τον ερωτευτικα αμεσως! Οταν ομως η δυστυχη γιαγια μου ρωτησε την τιμη κοντεψε να παθει εμφραγμα 100.000 δρχ εποχης 86. Με πηρε και φυγαμε και εγω επαθα το πρωτο μου ψυχολογικο τραυμα! Επισης γλυκουλα ηταν και η Μεγκ η μεγαλη φιλη των πονυ που τα προστατευε και η Molly αν και η τελευταια δεν ξερω αν ειχε κυκλοφορησει ποτε στην Ελλαδα. Επισης ητανε ωραιοι και οι φωτινουλιδες η αλλιως αγκαλιτσες που τους περναμε το βραδυ αγκαλια και φωτιζανε κυριως η πεταλουδιτσα ητανε ωραια αλλα και οι μικρουλιδες που συνοδευοντουσαν με το τσεπακι τους μαζι. Οι moondreamers που φωσφοριζανε τα ρουχα τους το βραδυ,αλλα και κατι μικροσκοπικα απο ενα παιδικο που ητανε διαφορα κοριτσακια και τα κρεμαγες σε ενα πλαστικο σχοινακι απο ενα αγκιστρο που ειχαν στο κεφαλι τους και τα φοραγαμε για κολλιε. Ωραιες ητανε και οι μεγαλες κουκλες τις el greco δεν ξερω αν τις θυμαται καμια κυριως οι ξανθιες που αλλες μιλουσανε αλλες τραγουδουσαν και αλλες περπατουσαν αλλα και τα μωρακια με την τουφιτσα στο κεφαλι ηταν γλυκουλια. Οι cherry merry muffin,η μαγια η μελισσα, η πιπι η φακιδομητη,τα στρουμφακια που βγαινανε σε φιγουρες η σε μαξιλαρακια τις φιγουρες τελευταια ειδα να τις ξανακυκλοφορουνε, την σαρανταποδαρουσα που εβγαινε σε διαφορα μεγεθοι,και ενα σκυλακι κουταβακι που εβγαινε σε καφε και σε ασπρο, θυμαται κανεις την διαφημηση? Πολυ καταθλιπτικη ανοιγε μια πορτα και πεταγαν ενα κουταβακι στο δρομο μεσα στη βροχη! Την Χαιντι και τον Πετρο...
Αυτα για αρχη. Α και θα εκτιμουσα πολυ αν μου ελεγε καποιος-α πως μπορω να βαλω φωτογραφιες εδω, ευχαριστω.

Edited by - Katrina on 10/08/2006 22:56:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2006, 04:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Katrina μπορείς να βάλεις φωτογραφίες που κυκλοφορούν στο διαδίκτυο, ή κάποιες που έχεις σωσμένες στον υπολογιστή σου με τον ακόλουθο τρόπο:

Εάν υπάρχουν κάπου ανεβασμένες στο διαδίκτυο, βρίσκεις το url της φωτογραφίας (από τα properties, εάν κάνεις δεξί κλικ επάνω της) και το τοποθετείς ανάμεσα στα παρακάτω:
[img] url [/img]

Εάν δεν είναι ανεβασμένες κάπου, μπορείς να τις ανεβάσεις στο site:
http://www.imageshack.us/
Από κει, μόλις ανεβεί η φωτογραφία, κάνεις κλικ για να την ανοίξεις και μετά κάνεις copy το url που θα έχει. Από κει και πέρα, κάνεις το ίδιο με την προηγούμενη οδηγία (το βάζεις ανάμεσα στα tags του img)


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 03:25:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Katrina γειάσου!
Να προσφέρω και εγώ μερικές αναμνήσεις για τη συλλογή των
αγαπημένων παλαιών παιχνιδιών.

Ο σπιρτούλης, το σπιρτουλάκι!
Μικρό κουκλάκι με πλαστικό κεφαλάκι, καπελάκι και σώμα από πανάκι,
που μέσα του είχε αφρολέξ. Μέγεθος, γύρω στα 8 εκατοστά. Το
αγόραζες μέσα σε ένα σπιρτόκουτο, τότε που υπήρχε το παλιό Μινιόν,
πριν το κάψουνε...
Θυμάμαι να έχω κλάψει πολύ ως παιδί για το πρώτο σπιστουλάκι που
έχασα, και ποτέ δε θα το ξεχάσω! (ήταν μπλέ )

Τις κούκλες ελ γκρέκο τις θυμάμαι και εγώ

Μάζευα αυτοκόλλητα για τη Χάϊντη και Σάρα Κέι. Ήμουν 11 χρονών και λίγο
πριν τα Χριστούγεννα, είχαμε στείλει γράμμα στην εταιρία για να
αγοράσουμε τα αυτοκόλλητα που λύπανε για να συμπληρώσουμε το βιβλίο.
Το πακέτο ήρθε σπίτι την ημέρα που πέθανε ο παππούς μου, που
αγαπούσα πολύ. Θυμάμαι ότι μου έδωσαν τα αυτοκόλλητα τότε, για να
μη στενοχωρηθώ πολύ, από αυτό που συνέβηκε. Πραγματικά χάρηκα
και ξέφυγα λίγο από τη στενοχώρια εκείνης της ώρας...

Μπίμπιμπό είχα -εννοείται- αλλά μου έχει μείνει αποθημένο τρελό,
το γεγονός ότι ποτέ δεν απέκτησα και τον Τζον-Τζον .
Από τότε τον ψάχνω...

Είχα και Σούπερ Ντομινό! Και ευτυχώς είχαμε στο σπίτι ένα πολύ
πολύ μεγάλο τραπέζι, για να το στήσω.

Δυστυχώς, για αυτά που αναφέρω δε βρήκα φωτογραφίες να ανεβάσω

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2006, 12:12:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη Κατρινα πολύ ωραίο το θέμα σου και μας ξυπνάει ευχάριστες αναμνήσεις από την παιδική μας ηλικία.

Εγώ θα επικεντρωθώ περισσότερο σε ορισμένα τρομερά και αξέχαστα επιτραπέζια παιχνίδια τα οποία πραγματικά τα είχαμε λιώσει με την παρέα μου. Σε οσα μπορώ θα βάλω και εικόνα.

Το κορυφαίο επιτραπέζιο για μένα ήταν το "ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ". Το είχε ο κολλητός μου. Αν το βρω ακόμα και σήμερα σε κανένα παιχνιδάδικο εννοείται θα το τσιμπήσω. Το ειχα λατρέψει θυμάμαι.

Αλλο πολύ ωραίο επιτραπέζιο ήταν το επικό "HERO QUEST" επηρρεασμένο φυσικά, από τα έργα του Τόλκιν και τα rpg.

Το "CLUEDO" ηταν ωραίο υποκατάστατο του "Μυστήρια στο Πεκίνο" μιας και έπρεπε και σε αυτό να ανακαλύψεις τον ένοχο.

Από τα πιο ωραία επιτραπέζια δράσης ήταν επίσης το "ΚΑΣΤΡΑ ΚΑΙ ΠΟΛΙΟΡΚΗΤΕΣ" στο οποίο γινόταν της πουτ... από καταπελτιές

Αλλά αξέχαστο θα μου μείνει και το τρομακτικό επιτραπέζιο δράσης, "ΤΟ ΚΑΣΤΡΟ ΤΩΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΩΝ" το οποίο είχε τέσσερεις φριακλέες παγίδες οι οποίες ενεγοποιούνταν με μια νεκροκεφαλή την οποία έριχνες από μια τρύπα στην κορυφή στο κέντρο του Κάστρου.

Αντε και για να ξεφύγω λίγο από τα επιτραπέζια, ας παρουσιάσω και μία ωραία κούκλα η οποία διακοσμεί το δωμάτιό μου και είναι σίγουρα ένα από τα καλύτερα παιχνίδια μου. Πρόκειται για τον CHUCKY ή αλλιώς την "κούκλα του Σατανά" από τα γνωστά θρίλλερ που πρωταγωνιστεί.
Ως λάτρης ταινιών τρόμου δεν θα μπορούσε να λείπει ο CHUCKY από τα παιχνίδια μου. Συνηθίζει βέβαια να περπατάει στο σπίτι και να τον ψάχνω βρίσκοντάς τον πολλές φορές στην κουζίνα να κρατάει κουζινομάχαιρο...μάλλον ψωμί θα ήθελε να κόψει.

Εδώ σε μια φωτο πάνω στην καρέκλα του δωματίου μου.

Γλύκας δεν είναι?
40 ευρώ μου είχε κοστίσει ο κερατάς.

Ποια μπιμπι μπο και ποιος Τζον Τζον μου λέτε ρε παιδιά. Αυτοί ήταν φλώροι ανέκαθεν


Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 08:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να 'ξερες, φίλε μου Agnostic, τι μου θύμισες...

Τα παιχνίδια που αναφέρεις (εκτός του Μυστήρια στο Πεκίνο) τα θυμάμαι πάρα πολύ καλά!

Γενικά μου άρεσαν τα επιτραπέζια εμένα.
Θυμάμαι την κλασσική διπλή Monopoly, κάτι παιχνίδια του τύπου Hotel, Το παιχνίδι της ζωής, Γκρινιάρης, Σκορ 4 κτλ.

Έχουν περάσει πολλά παιχνίδια γενικά από τα χέρια μου αλλά αυτή την στιγμή τα μόνα που έχω είναι 2-3 επιτραπέζια κι ένα κίτρινο μικρό πιθηκάκι που απέκτησα στα πρώτα μου γενέθλια.

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 08:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου,

Εμείς τα αγοράκια είχαμε πολύ ωραία παιχνίδια τελικά....
Μακάρι τα παιδιά μας να παίζουν με κάποια από αυτά στο μέλλον προκειμένου να βρούμε κι εμείς αφορμές να τα ξαναπιάσουμε

Το SUBBOTEO για μένα υπήρξε κορυφαίο.

Μιλάμε για ιστορικά πρωταθλήματα στα υπνοδωμάτιά μας. Εγώ είχα δύο έδρες, (1) το ΚΛΟΥΒΙ στο υπνοδωμάτιό μου (απόρθητη έδρα) και το ΚΟΛΟΣΑΙΟ στο διπλάνο άδειο διαμμέρισμα μιας θειας μου, πάνω στην τραπεζαρία..... Η ομάδα που είχα ήτανε η LIVERPOOL με τις κίτρινες εμφανίσεις....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 09:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και τι να πούμε για τα απίστευτα τουβλάκια της LEGO.....

Δεν βλέπω την ώρα να γεμίσει το πάτωμά μου ξανά με τα πολύχρωμα αυτά τουβλάκια και... τάχα μου να βοηθάω τα παιδιά μου να χτίζουν σπιτάκια Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 09:09:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
... ή τα καταπληκτικά MECCANO, με τις βίδες και τα παξιμάδια...

Ωραία τα videogames, δεν λέω, άλλα αν δεν πιάσει το παιδί στα χέρια του βίδα και κατσαβίδι να βάλει το μυαλό του να δουλέψει, πιστεύω πως θα χάσει μία μοναδική εμπειρία για τα παιδικά τοου χρόνια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 10:29:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω ειχα τρελλα (και ακομη εχω..) με τα playmobil...

δεν ειναι γλυκα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 14:07:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΛΑ ΚΟΡΥΦΑΙΑ ΦΙΛΗ GWGW !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/08/2006, 16:23:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θυμάμαι την κλασσική διπλή Monopoly

Χεχε!!! Καλέ μου Dying_Incubus τι μου θύμησες!
Αρρώσταινα στ' αλήθεια με αυτό το παιχνίδι...
Δε μπορούσα να αντέξω τη χρεοκοπία με τίποτα!

Η πρώτη Μονόπολη ήταν μονή, και από όσο γνωρίζω άρχισε να κυκλοφορεί
όταν κάποιο απορρυπαντικό παλαιότερης εποχής την έδινε δώρο μαζί
με το προϊόν!!!
Μπορούσα να παίζω Μονόπολη για πολλές ώρες...

Το Subboteo πάλι το μισούσα! Ήταν το αγαπημένο παιχνίδι των αγοριών,
αλλά δεν άφηναν εμάς το κορίτσια να παίζουμε μαζί τους! Έτσι,
καθόμασταν και κοιτάζαμε μόνο, στην καλύτερη περίπτωση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 01:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)



Lady Lovely Locks
Ο απολυτος ερωτας μου τις μαζευω σα τρελλη!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 01:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 02:20:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστω πολυ ολους για τη συμμετοχη σας και πραγματικα με ευχαριστει το γεγονος που βλεπω οτι υπαρχουν ακομα ατομα που εχουν κρατησει κομματια απο την παιδικη τους ηλικια.
Λιλιθ των σπιρτουλι ετυχε και των ξαναθυμηθηκα πολυ προσφατα γιατι ανακαλυψα σε μια παλια αποθηκη που εχουμε ενα νεσεσερ με καμια δωδεκαρια σπιρτουλιδες αλλα χωρις τα κουτακια τους. Το μονο που θυμαμαι ειναι οτι ηταν και αυτοι της el greco.
Απο επιτραπεζια θυμαμαι ενα μεγαλο με το στρουμφοχωριο και τα στρουμφακια για πιονια και κατι μπαλες δυστυχως δεν θυμαμαι το ονομα του,επισης των φωτεινουλη που επρεπε να βρεις τις ιδιες εικονες και ητανε σκεπασμενα με κατι κιτρινα πιονια,επισης ενα αλλο με τα μικρα μου πονυ για πιονια που τα κινουσες πανω σε ενα χαρτονι αναλογα με τα ζαρια,το μαντεψε ποιος που εψαχνες να βρεις ποιον ειχε ο αλλος, το φιδακι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 10:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αναζητητης
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
179 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/08/2006, 22:42:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αναζητητης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ?

TRANSFORMERS RULLS!

ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΙΓΡΗ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΙΚΡΟΣ.

ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΠΟΥ ΕΠΑΙΖΑ ΜΟΝΟΣ ΤΑ ΘΥΜΑΜΕ ΠΟΙΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

sofia089
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2006, 19:23:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sofia089  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια το ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΣΤΟ ΠΕΚΙΝΟ ΤΟ CLUEDO τι άλλο???Εγώ ΄'εχω μια παλιά έκδοση του RISK,οι ΧΡΥΣΟΘΗΡΕΣ,ΤΟ HOTEL...Εγώ συγκέντρωσα πολλά από γνωστούς οι οποίοι θα τα πετούσαν όλα αυτά...τα έκανα μια ωραία συντήρηση(έχω γίνει ειδική στις συντηρήσεις επιτραπέζιων!!) κ τώρα τα έχω και εννοείτε τα προσέχω πολύ...κάποια από αυτά βγήκαν σε νέα έκδοση..


Φιλικά ΣοφίαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 02:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας.
Μα είναι φοβερή αυτή η δυσκολία, να βρω μέσα στο διαδίκτυο φωτογραφίες παλιών - και ιδιαίτερα ελληνικής κυκλοφορίας - παιχνιδιών!
Πρέπει να ψάξω τα παλιά μπαούλα, να τα σκανάρω; (ότι έχει απομείνει δηλαδή )

Επάνω στο ψάξιμο, βλέπω και τα μηνύματα που αναφέρουν την παλιά γνωστή μάρκα el greco.
Λέω μέσα μου "εδώ είμαστε. Θα βάλω στο google-εικόνες τη λέξη el greco και θα μου βγάλει τουλάχιστον κάποιον κατάλογο από τα παιχνίδια )

Δεν έχω παράπονο, μου έβγαλε...σχεδόν όλους τους πίνακες του el greco!!!

Katrina,
μπορείς να σκανάρεις έναν σπιρτούλι; Κι ας μην έχεις και το κουτάκι μαζί

Υ.Γ.
Τελικά η ιδέα σου να ανοίξεις αυτό το θέμα, έχει και μεγάλη πρακτική αξία. Θα υπάρχει τουλάχιστον ένας χώρος στο ελληνικό διαδίκτυο, που θα μπορεί κανείς να βρει μία συλλογή από φωτογραφίες παλιών παιχνιδιών.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2006, 09:43:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μέχρι να σκανάρετε Σπιρτούληδες και Bibi-Bo, πάρτε άλλη μία αγορίστικη μανία :

Μιλάμε βέβαια για τα απίστευτα MATCHBOX και όλα τα παρεμφερή αυτοκινητάκια....

Ούτε που θυμάμαι πόσα είχα (και που τα έχω καταχωνιασμένα).....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2006, 21:17:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αχ Κatrina, τί μού κανες τώρα...
Έχεις σπιρτουλάκια... πεθαίνω!

Έχω ψάξει στο παρελθόν σε μαγαζιά που πουλούν παλιά παιχνίδια, αλλά
τίποτα!

Μήπως κατά τύχη σου περισσεύει κανένα;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2006, 21:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λιλιθ λυπαμαι αλλα ειμαι μανιακη συλλεκτρια με τα παλια παιχνιδια και για να δωσω κατι μονο με ανταλλαγη για κατι που δεν εχω και παλι το σκεφτομαι. Sorry.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zouzou
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/09/2006, 22:08:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ!
ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ (ΑΡΚΕΤΑ!) ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΟΥ.
ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΜΠΙΜΠΙ ΜΠΟ ΚΑΙ ΜΙΚΡΟ ΜΟΥ ΠΟΝΥ (ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΤΑ ΕΛΕΓΑΝ ΧΛΟΗ ΚΑΙ ΜΕΛΕΝΙΑ...), ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΣΠΙΤΙ ΤΩΝ ΠΙΝ ΠΟΝ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΛΛΑ.
ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΙΣ ΚΟΥΚΛΕΣ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΟ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΟ ΤΗΣ EL GRECO ΕΙΧΕ ΚΑΕΙ ΑΠ'ΟΤΙ ΞΕΡΩ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΕΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ. ΕΥΤΥΧΩΣ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΣΕ ΑΡΙΣΤΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ. ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΑ ΤΑ ΠΑΙΧΝΙΔΙΑ ΤΗΣ EL GRECO.
ΟΜΩΣ Η ΜΕΓΑΛΗ ΜΟΥ ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΑΙΜΟΥΔΑΚΙ, ΑΠΟ ΤΗ ΣΕΙΡΑ ΖΑΒΟΛΑΚΙΑ ΤΗΣ ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ.EMENA ΕΙΝΑΙ ΓΚΡΙ ΑΛΛΑ ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΥΠΗΡΧΑΝ ΜΕΡΙΚΑ ΧΡΩΜΑΤΑ. ΜΗΠΩΣ ΚΑΝΕΙΣ ΕΧΕΙ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ??ΨΑΧΝΩ ΤΑ ΑΔΕΛΦΑΚΙΑ ΤΟΥ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2006, 00:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δε πειράζει Katrina.
Θα μπορούσες να ανεβάσεις κάποια φωτογραφία ωστόσο;
Θα χαιρόμουν πολύ να τα ξανάβλεπα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 01:08:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zouzou ποιες bibi-bo εχεις κρατησει? Εγω δυστυχως εχω κρατησει μονο εξι,τρεις John John και τα δυο μωρα. Απο επιπλα τα εχω σχεδον ολα εκτος απο το σαλονι. Και μικρα πονυ εχω καμια 30αρια αλλα τα βαρεθηκα πια. Εσυ τι αλλα παιχνιδια εχεις κρατησει? Καλα αυτο το σπιτι που λες απαικτο το εχω και γω καπου αλλα τωρα ουτε ξερω το που ενα ροζ δε λες? Εχεις δικιο το εργοστασιο καηκε και μαζι οτι ειχε στις αποθηκες του δυστυχως. Ητανε υπεροχα,μοναδικα τα παιχνιδια της el greco εγω που το εχω ψαξει πολλες κουκλες της mattel και της Hasbro εχουνε δημιουργηθει απο καλουπια της el greco. Τα μικρα πονυ ας πουμε που εβγαζε η hasbro μεχρι και το 95 ειναι τα ιδια της el greco. Η jem δεν ξερω αν της ξερεις ειναι η bibi bo rockers τα παιχνιδια της furga ειναι πανω στα καλουπια απο της μεγαλες κουκλες της και πολλα αλλα που δεν θυμαμαι τωρα. Οσο για τα μαιμουδακια που λες εχω κρατησει δυο ενα κρεμ και ενα ασπρο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zouzou
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2006, 22:18:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zouzou  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΙΣ ΜΑΙΜΟΥΔΑΚΙΑ??ΕΙΝΑΙ ΖΑΒΟΛΑΚΙΑ ΣΙΓΟΥΡΑ??ΑΝ ΝΑΙ, PLEASE PLEASE, ΒΑΛΕ ΜΙΑ ΦΩΤΟ ΤΟΥΣ!!! ΕΜΕΝΑ ΤΟΝ ΛΕΓΑΝΕ ΚΑΤΡΟΥΛΗ...
ΜΠΙΜΠΙΜΠΟ ΕΧΩ ΡΟΥΧΑ ΠΟΛΛΑ Κ ΤΗΝ ΝΤΟΥΛΑΠΑ, ΕΠΙΠΛΑ ΔΕΝ ΕΙΧΑ ΠΑΡΕΙ.ΕΠΙΣΗΣ ΜΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΤΟΥΑΛΕΤΑ (ΚΑΛΗ..)ΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΠΗΡΑ ΕΠΙΤΗΔΕΣ ΜΕΓΑΛΗ Κ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΟΥΤΙ ΤΗΣ.
ΑΠΟ ΕΛ ΓΚΡΕΚΟ, ΔΙΑΦΟΡΕΣ, ΜΙΑ ΚΟΥΚΛΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΒΑΛΙΤΣΟΥΛΑ Κ ΕΧΕΙ ΣΤΡΩΜΑ, ΣΕΝΤΟΝΙ Κ ΔΙΑΦΟΡΑ ΡΟΥΧΑ, ΕΝΑΝ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΤΑΠΟΥΦΗ ΚΙΤΡΙΝΟ, ΜΕΡΙΚΕΣ HAPPY-HAPPY (ΤΙΣ ΘΥΜΑΣΤΕ??), ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΜΩΡΑΚΙ ΜΕ ΩΡΑΙΑ ΡΟΥΧΑ Κ.Α.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
candywhite-for ever
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 20:27:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους candywhite-for ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μήπως θυμάστε την ΠΑΤΑΤΟΥΦΑ?
Μια κούκλα που έβγαινε με μπλε μαλλια και φακίδες. Ή εγώ την είχα με μπλέ κούκλες. Γενικώς κυκλοφορούσε όμως...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
whiz
Μέλος 2ης Βαθμίδας


196 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2006, 21:11:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους whiz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Πω!πω!Τι μου θυμησατε.....

Συγχωρηστε με αλλα,
Κι Εγω σαν παιδι ειχα καποια κλασικα παιχνιδια,
αλλα κυριος λογο του οτι μεγαλωσα σε εξοχη θυμαμαι παιχνιδια με τα σπιρτοκουτα οπου τα καναμε walkie-talkie.

θυμαμαι το σκινακι
και φυσικα αυτο το ατελειωτο τραγουδι καιχοροπηδηγμα με το λαστιχακι(που βαζανε στα ποδια τους 2 κοριτσια κι ενα εκανε σχεδια λεγοντας τραγουδια).

Ποτε δεν θα ξεχασω το κρυφτουλι που παιζαμε,αν και πολλες φορες αγριευομασταν και μαρτυριομασταν.Ατελειωτα παιχνιδια με τις πετρες το ονομαζομενο(συγνωμη για την εκφραση) 'σκατα'.

Μου αρεσαν και τα υλικα παιχνιδια μονο που τιποτα δεν ηταν καλυτερο απο το να παιζω εξω με τα γειτονοπουλα μεχρι πολυ αργα το βραδυ.
Πισω απο το σπιτι μου υπηρχε ενα ποταμι,σαν τρελα πηγαιναμε να παιξουμε και τρωγαμε ξυλο γιατι γυριζαμε μουσκεμενοι και μες την λασπη.
Ατελειωτες βολτες με τα ποδηλατα...Αναμνησεις αθωοτητας και αγνοιας.


Αχ!και να υπηρχε ενα 10%απο αυτο το συναισθημα κι οταν μεγαλωνουμε....Τωρα τα αδερφια τρωγοντε για ενα κομματι γης,οι γειτονες εχουν αποξενωθει λες και ειναι αγνωστοι.

Φοβασαι να κυκλοφορησεις σε πλατειες,δεν υπαρχει περιπτωση να αφησεις κλειδι στην πορτα.Και εισαι τοσο επιφυλακτικος που ακομα και ο/η συντροφος σου μπορει να εχει σκοπο που βρισκετε πλαι σου.


Να παρω και τα υλικα παιχνιδια,οπως η monopoli. Ωρες ατελειωτες να παιζουμε ξανα και ξανα.
Καθοτι κοριτσακι ειχα κι εγω τις περιφημες μπιμπιμπο.
Ο....... αγκαλιτσας απαραιτητος για να κοιμηθω.
Τα playmobil και τα legoς.

Α!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Τον Φρουφρου!

Τον αγοραζα σε γλυφυτζουρια για να κανω τα τατουαζ.
Και φυσικα τα απαιχτα στρουμφακια!
Θυμαμαι ενα προγραμα υπηρχε στο ραδιο καθε Σαββατο πρωι με τα στρουμφακια.Πεθαινα για να τα ακουσω.
Ξυπνουσα απο τις 7μονο και μονο για τα στρουμφακια!

Τι να λεμε.....
Τα δικα μας παιδια θα μαθουνε τα παραμυθια απο παιχνιδια στο pc και τα dvd.Δεν θα τρεξουν ουτε καν σε πλατειες μηπως και....
Παντα με το φοβο θα τα απασχολουμε με ηλεκτρονικα παιχνιδια για να ειμαστε ησυχοι.

Ας θεωρησουμε τους εαυτους μας τυχερους που ζησαμε αυτες τις χαρες απλοχερα,μιας και ειμασταν απο τους τελευταιους.

Να'σαι καλα Katrina,

που μας εδωσες την χαρα να κανουμε ενα ταξιδι στον πραγματικο εαυτο μας απο εκει που ξεκινησαμε.Ετσι εχουμε στοχους,αφου θυμηθηκα πως καποτε ειχαμε ονειρα.Οχι υλικα,αλλα σκεφτομασταν τους φιλους μας,που τωρα δεν ειναι πραγματικοι φιλοι οσοι εμειναν.
Ή χαθηκαν στη διαδρομη.
Παντως θυμηθηκαμε οτι καποτε ειχαμε αξιες και τωρα......


Χιλια συγνωμη παιδια αν ξεφυγα απλα με συνεπηρε το θεμα.
Να΄στε καλα!
Με εκτιμηση Άντα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Tindomiel
Νέο Μέλος


34 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2006, 00:11:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Tindomiel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πω πω παιδια τι μου θυμιζεται τωρα???
Τι ομορφα που περνουσαμε εμεις σαν παιδια.Ειμασταν μαλλον τα πιο τυχερα στον κοσμο!!Ειχαμε τα ωραιοτερα παιχνιδια και την μεγαλυτερη φαντασια!!
Θυμαμαι που ημουν ερωτευμενη με τα μικρα πονυ!!Ακομα ειμαι και αγοραζω οποτε βρω!!
Την Polly Pocket???Θυμαστε?Και οχι σαν την σημερινη που μονο pocket δεν ειναι!Ελεος...
Lady LovelyLocks!!!Παντα ηθελα μια και ποτε δεν απεκτησα!Δεν θυμαμαι ομως γιατι...
Τα πιν πον!!Θεικα ε?
Τα lego και τα playmobile!!!Μπορουσα να παιζω με τις ωωωωωρες!!
Transformers και He-Man...
Αν και ηταν πριν αρκετα χρονια πριν μου φαινεται πως και η ποιοτητα των παιχνιδιων ηταν πολυ καλυτερη απο αυτα που βγαινουν σημερα!
Σημερα τα παιδια αν δεν εχουν παιχνιδια που κουνιουντε μονα τους δεν τα θελουν.
Δεν εχουν πια ουτε την φαντασια ουτε την υπομονη να παιξουν οπως καναμε εμεις.
Τι ωραια που ηταν αυτα τα χρονια...
Ηταν οντως χρονια αθωοτητας!!

*All you need is trust... and a little bit of Pixiedust*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/04/2007, 00:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το σαλονι της Bibi bo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1088867
Maintained by Digital Alchemy