ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 13:22:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με συγχωρείς καλή μου ar_ia, αλλά δεν ειμαι εγώ ωραίος,αλλά
η θρηκσεία μου...Ο Χριστός έιπε να μην έχουν τσέπες τα ράσα, που το μαύρο τους συμβολίζει ότι είναι νεκροί απο βιοτικές ανάγκες και μαυτό θα θαφτούν....
Τώρα, οι χρυσές μίτρες και οι πολυποίκιλες στολές, θυμίζουν ματαιοδοξία,πράγματα που στάυρωσαν τον Χριστό, οι Φαρισσαίοι με τα μεγάλα κράσπεδα των ρούχων τους, αφού σκανδαλίστηκαν με την απλότητα και την ταπείνωση του Κυρίου μας....
Δεν ειναι δικό μου το μήνυμα του Χριστού, απλά επειδή δηλώνω χριστιανός, πρέπει να πιστεύω και πιστεύω, αυτά που λεει...
Όποιος δεν πράττει έτσι και δεν είναι κατα Χριστόν, πόσο μάλλον οι ιερείς...
Το παλαιό και το νέο, δεν έχουν σχέση,με το θέμα, εδώ μιλάμε για το δόγμα, που είναι ένα...
Για την κονομα που αναφέρεις, όχι δεν θέλουν οι παλαιοημερολογίτες
κρατική ενίσχυση, δες και αλλού, όταν παίρνεις λεφτά, αλώνεσαι, γίνεσαι προτεκτοράτο...Δες το Άγιο Όρος, σε λίγο θα υπάρχουν πακέτα διακοπών για κεί..Γκλαμουριά και ματαιότητα, που φέρνει την φθορά...
Δεν πιστεύω σε αυτά, για τον μοναχισμό και τον κλήρο....Πρέπει να
αποτελούν το αντιπαλο δέος του πλούτου για τους ανθρώπους, όχι ανταγωνιστές στην πλουτοκρατία...
Δεν είναι θέμα εγωισμού να δηλώνεις το θρήσκευμα μιας χώρας ή ενός ανθρώπου σε ταυτοτητα, ή σε σημαία...Γιατι όχι να μου πεις, όταν έχουμε πρωθυοπυργό,που ψηφίζει μονο το 25% του ελληνικου λαού...
Όταν έχεις το 95% του πληθυσμού της χώρας σου, τουλάχιστον,έχεις άλλο αέρα...Πές μου, όταν όλοι είναι,δεν φέρεσαι κι εσύ σαν χριστιανός;
Πώς θα φερθείς σπίτι σου, σαν να είσαι στην πλατεία Συντάγματος;
Όχι.,θα κάνεις άνετα ότι αισθάνεσαι..Τον σταυρό σου, την προσευχή και ελπίδα στο Θεό..
Όσο κι αν δεν αρέσει σε ορισμένους...προοδευτικούς...Τρομάρα την προοδευτικότητα τους, που ειναι σκυλάκια σε ότι τους πλασσάρουν τα "ίν" σάιτς....Κι έχουν χασει όλες τις αισθήσεις του μέτρου, απο τις καθοδηγήσεις που έχουν φάει, απο τη μόδα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 16:00:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Αλήθεια, ο ιός της γρίπης, στα...χαιβάνια πάει;

Ωχ... γιατί ρωτάς;

Αισθάνεσαι αδιάθετος;;;

quote:
Περί διαχωρισμού εξουσίας, ο Χριστός είχε πει "τα τω καίσαρος τω κάισαρι και τα τω Θεώ τω Θεώ..",είναι σαφές, λέει πολλά κι εκεί

Κι αν είσαι ΚΑΙ Καίσαρ ΚΑΙ θεός;;
Τα παίρνεις όλα...
Αυτό κάνει και η εκκλησία, όχι η δική σου η άλλη η... μοντέρνα!!!

quote:
Απιστία πόσο μάλλον εις τους κόλπους της ίδιας
της εκκλησίας, που πρώτα πρέπει να έχει την ακτημοσύνη και μετά την πενία, σε καμία περίπτωση τις βιοτικές ανάγκες..

Επομένως συμφωνείς ότι πρέπει να ΜΗΝ ΕΧΕΙ περιουσία η εκκλησία και τα μοναστήρια ή όχι;;;

quote:
Απλά, θέλω να ...διαχωρίσω και γω, ότι άλλο διαχωρισμός κράτους εκκλησίας και άλλο διαχωρισμός επισημης θρησκείας, ή επικρατουσας,

Δεν το πολυκατάλαβα αυτό το τελευταίο αλλά μιλάμε για διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, με ό,τι αυτό συνεπάγεται.

quote:
περί διαχωριμού, δεν συμφωνώ απλά,αλλάαυτή είναι η θέση μου,

Α... ωραία αλλά γιατί δεν καυτηριάζεις αυτήν την... παλιοσυνήθεια των ιεραρχών, όταν οι άλλοι χριστιανοί, αυτοί με το "νέο", προσπαθούν να την δικαιολογήσουν, με διάφορες ανοησίες;;;

quote:
Ο Χριστός είπε ότι ο κλήρος δεν πρέει να έχει βιοτικές ανάγκες και μέριμνες, γιατί τον τρέφει ο Θεός

Τώρα, για να λέμε και του στραβού το δίκαιο, όλοι γνωρίζουν ότι αν περιμένεις να σε ζήσει ο θεός, σίγουρα σε λίγο θα βγάλεις παπαρούνες.

quote:
Θέλω να πω, το δικαίωμα στο να πιστεύει ο καθείς όπως θέλει, χωρίς να βλάπτει ή να προσυλητίζει,

Βρε μπας και δεν είσαι χριστιανός;;

Διαφωνείς με αυτά που κάνει η θρησκεία σου.

Προσηλυτισμό από την παιδική ηλικία, διάγει πλούσιο βίο, λέει ψέματα, κουκουλώνει θέματα που δεν τη συμφέρουν, τρέφει ομοφυλόφιλους στους κόλπους της, κλέβει και παρασιτοζωεί σε βάρος των πιστών, μεταφράζει τα πάντα σε χρήμα κ.ο.κ.

Μου φαίνεται πιο σωστό να ήσουν αναρχοαυτόνομος χριστιανός.

quote:
Ο Ισοκράτης ονόμασε αυτή τη δημοκρατία χάος και αυτή την ελυθερία ασυδοσία...

Άσε τον Ισοκράτη τώρα, μιλάμε για πιο... βατά πράγματα.


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 20:35:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ,κάποια στιγμή πρέπει να διαβάσεις την Αγία
Γραφή, με ανοιχτό μυαλό και ίσως καταλάβεις ότι δεν είμαι εγώ, αλλά
η ιδέα του χριστιανισμού έτσι...Εγώ αυτά πιστεύω και το ξέρεις εδώ και καιρό..Όχι, ξεκάθαρα, ο κλήρος και ο μοναχισμός, δεν πρέπει να
έχουν περιουσιακά στοιχεία, ή μη μόνο για προσωπικές ανάγκες, μικρούς κήπους, ζώα, ώστε να μην εξαρτούνται τόσο πολύ απο το χρήμα,
αλλά ούτε χρήμα να έχουν, εντελώς ξεκάθαρα το λέει ο Χριστός.
Δεν έχει εξαιρέσεις, γιατί όταν πιστεύεις στο χρήμα, δεν πιστεύεις στο Θεό..Τελεία και παύλα...
Όσο για τον ιό, όχι ..πίνω αγιασμό και δεν με πιάνει τίποτε εδώ και χρόνια....Και σε σημείο είς βάρος της υγείας μου..Ευτυχώς που με πιάνει καμιά αδυναμία καμιά φορά και αισθάνομαι φυσιολογικός...
Εγώ όχι απλα συμφωνώ σε θέματα που άπτονται οικονομικών ζητημάτων και υπαγωγής των όποιων, πάντα λιτών περιουσιακών στοιχείων, σε ανάλογη φορολογία,όπως και ο τελευταίος πολίτης...
Δεν έχει πλεονεκτήματα η εκκλησία πουθενά σε θέματα υλικών ζητημάτων.
Πενία δίδαξε ο Κύριος, όχι όφ σορ εταιρίες..Χάνεται η χάρις και μένει ΑΔΕΙΟ ΚΑΎΚΑΛΟ δεν είναι αυτο που πρέπει να πρεσβεύει ο οίκος του Θεού, ή να δείχνει ως παράδειγμα στον πιστό...
Το να βαφτίζει και κοινωνεί τα παιδιά της η κάθε οικογένεια, γίνεται απο αρχαιοτάτων χρόνων, σε όλες τις θρηκσείες, τι δηοκρατικές διαδικασίες ζητάς τώρα για τα παιδιά των χριστανών; Δεν προσηλυτίζουν άλλους, η οικογένεια τους μένει χριστιανική, τι να κάνουμε...
Παρεπιμπτόντως, ρίξε καμιά ματιά στον Ισοκράτη...Θα δεις πόσο βατά μιλά αυτός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 21:10:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

quote:
Τώρα, οι χρυσές μίτρες και οι πολυποίκιλες στολές, θυμίζουν ματαιοδοξία,πράγματα που στάυρωσαν τον Χριστό, οι Φαρισσαίοι με τα μεγάλα κράσπεδα των ρούχων τους,

Δηλαδή ο παλαιοημερολογίτης επίσκοπος Κύρηκος

ή ο μακαρίτης πρωθιεράρχης των ΓΟΧ, Κύρος Γρηγορίου

που είναι ντυμένοι σαν καρναβάλια, θεωρείς πως είναι Φαρισαίοι και όχι "γνήσιοι χριστιανοί", όπως λέει και ο τίτλος τους;

quote:
πίνω αγιασμό

Ααα... έτσι εξηγείται! Ελεγα και γω...

quote:
Δεν προσηλυτίζουν άλλους, η οικογένεια τους μένει χριστιανική, τι να κάνουμε...

Το να βαφτίσεις ένα βρέφος που δεν έχει δική του κρίση και θέληση και να το δηλητηριάζεις για 18 χρόνια με την δική σου ιδεολογία, δε συνιστά προσηλυτισμό; Τι είναι ελεύθερη βούληση;

ΠΡΟΣΗΛΥΤΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΧΕΙΡΙΣΤΗΣ ΜΟΡΦΗΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΒΙΑΣΜΟΣ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΒΟΥΛΗΣΗΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΎ, απόρροια ενός νόμου του Ιουστινιανού που ισχύει ακόμη ανάμεσα στους φυσικούς και πνευματικούς απογόνους των Ρωμαίων εκείνων.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 22:06:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κακίες σου καταλαβαίνω ότι προέρχονται απο την..ιδεολογική μοναξιά που τραβάς, Μακεδών, τις προσπερνάω με ανωτερότητα και
έρχομαι στην ουσία: Ναι κι οι δικοί μας αρχιερείς με τις πομπές και τα ρεζιλίκια τους για δόξα και εξουσία, είναι ενάντια σε ότι διδάσκει ο Χριστός....
Διαφωνούν με τον Χριστό, με τα χρυσά άμφια και τις διαμαντοστόλιστες μίτρες τους....
Δεν ξέρω πόσο και άν παρασύρθηκαν απο τη ματαιοδοξία του κόσμου, χωρίς αυτό να τους δικαιολογεί, αλλά τους κρίνει ο Θεός, στην δική του Κρίση,ενώ εγώ απλά διαφωνώ με τέτοια πανηγύρια και τα αποκηρρύσω, τι άλλο να κάνω σαν χριστιανός; ...Πότε δεν είπε ο Χριστός να ζούμε εν ασωτεία, ή με πλούτη υλικά...Άλλη ζωή, περιμένουμε, καλύτερη κι εδώ, στη γή, ειδκά οι κληρικοί, πρεπει να αποτελούν υπόδειγμα..Είπαμε, όμως, ότι έχουν αλωθεί αφού πληρώνονται σαν δημόσιοι υπάλληλοι....
Και για να σε κανω να χαρείς λιγο,να ρίξω νερό στον μύλο σου, βγήκε
σήμερα η Ιερά Σύνοδος των κληρικών, ή πως λέγεται η Ένωση τους και
διαμαρτύρονται λέει γιατί οι πολιτικοί και τα κόμματα, δεν διασαφήνισαν τις θέσεις τους περί της εκκλησιαστικής πειρουσίας, ώστε και οι κληρικοί να ξέρουν τι να ψηφίσουν!!!! Ωμός εκβιασμός, εντελώς απροκάλυπτα, θεωρούν και τονίζουν, ότι έχουν συμφέροντα που πρέπει να εξυπηρετηθούν.........
Ναι αυτά είναι αίσχη...Πρέπει να καθαρίσει όμως,για να λάμψει και πάρει τη θέση της σαν φάρος στη μέση του κόσμου,πνευματικά, όχι να την..καθαρίσουμε την εκκλησία..
Σε αυτο διαφωνούμε και κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 22:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

quote:
Οι κακίες σου (...)

Ναι κι οι δικοί μας αρχιερείς με τις πομπές και τα ρεζιλίκια τους για δόξα και εξουσία, είναι ενάντια σε ότι διδάσκει ο Χριστός....


Αρα, δεν πρόκειται για κακίες, αλλά για πραγματικότητα με την οποία και συ είσαι αντίθετος.

Αλλά, αφού και οι δικοί σας αρχιερείς (και οι των νεοημερολογιτών) είναι αντίχριστοι (όπως λες) μου δημιουργείται μια απορία: Τελικά, χριστιανοί δεν υπάρχουν στο χώρο του ορθόδοξου ιερατείου;

Ρε συ, μήπως ο Πάπας που φοράει ένα σκουφάκι μόνο κι ένα λευκό ράσο χωρίς στολίδια, χωρίς μήτρες και χρυσοποίκιλτα στολίδια και στρας και λαμέ, ... μήπως λέω εκείνος είναι πιο χριστιανός από σας τους ντεμέκ ορθόδοξους, που ντύνετε τους επισκόπους σας σαν τραγουδίστριες νυχτερινού κέντρου της εθνικής οδού;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 22:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ κακίες εννοούσα τα όσα λες για μένα, δεν ειναι κακίες όσα
αληθώς αναφέρεις περι αρχιερέων " κουνιστών" και μη, που έχουν το θράσσος και έχουν περιουσία...
Δεν κρύφτηκα ποτέ απο την αλήθεια, μια αλήθεια που όπως
ξέρεις ό Χριστός ειπε ότι "αυτή θέλει ελευθερώσει ημάς..."
Ότι συμβαίνει στην κοινωνια μας, πιάνει λαικούς, ιερείς,αξιωματούχους, ανθρώπους τωνγραμμάτνω και γενικά όλους,
οπότε "μεγάλη μπουκιά φάε, μεγάλη κουβέντα μην πεις" για την πάρτη σου....
Γιατί αν κάτι το επικροτείς, ή κατακρίνεις, δεν πρέπει να έχει σχεση με το ποιά πιστη πρεσβεύει ο καθείς, αλλά με ένα κοινό
γνώμονα αναγνώρισης του τι λέμε αλήθεια, πίστη, θρησκεια...
Εκεί, λέμε για το ποιά πίστη είναι αληθινή και ποιές κάλπικες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2009, 23:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexa

Δεν μου απάντησες όμως σ'αυτό που σε ρώτησα:

Εφ'όσον θεωρείς το χρυσοποίκιλτο ντύσιμο των αρχιερέων σου είναι αντίθετο προς αυτά που είπε ο Ιησούς, πιστεύεις πως η σαφώς πιο λιτή ενδυματολογική εμφάνιση του πάπα

σε σχέση με το φανταιζί ντύσιμο των ορθοδόξων

συνιστά και προσέγγισή του στα λεγόμενα του Ιησού σε μεγαλύτερο βαθμό απ'ό,τι οι ορθόδοξοι;

Απλή ερώτηση είναι. "Ναι", "όχι", "δεν ξέρω" οι αποδεκτές απαντήσεις με μια μικρή αιτιολόγηση. Απέφυγε το κήρυγμα σε παρακαλώ.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 00:10:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ούτε ο Πάπας, που δεν φορά το νεκρικό ράσο σάβανο, με το οποίο θάβονται οι μοναχοί ιερείς,εκφράζει τον αρχιερέα...
Δεν υπάρχει ταπείνωση, αφού ο Χριστός είπε και οι πρώτοι έσσονται έσχατοι..Πως είναι έσχατος κάποιος που δειχνει ο πλουσιότερος
του λαού;
Το μαύρο και όχι πολλά αλλά λίγα είναι το ένδυμα του μοναχού,δίχως στολίδια...Αυτά...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 01:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Topol
Ο διαχωρισμόςκράτους εκκλησίας δεν είναι σωστό

Γιατί φίλε Topol ;;
quote:
Topol
Η καλύτερη λύση θα ήταν η εκκλησία να προσφέρει στις δύσκολες μέρες που περνάει ο φτωχός κόσμος παραχωρόντας εκτάσεις έναντι συμβολικού τιμήματος σε άπορες οικογένειες ή άνεργους αγρότες με σκοπό την εκμετάλλευση χωρίς να χάσει την κυριότητα.

Φίλε Topol σίγουρα ζεις στον κόσμο σου και εκτός πραγματικότητας ! Ο Ιερός Ναός του Ευαγγελισμού της Θεοτόκου της Μητρόπολης Λαμίας, επικαλούμενος συμβόλαια του 1847, διεκδικεί 7.500 στρέμματα στο Ποικίλο Όρος , τα μισά από τα οποία περίπου που περιλαμβάνουν οικισμούς , δρόμους και πλατείες στους Δήμους Περιστερίου και Πετρούπολης!
Άλλα 13.500 στρέμματα του Ποικίλου Όρους διεκδικεί η Μονή Κλειστών.
Ολόκληρο το νησί Αϊ-Στράτης διεκδικείται με χρυσόβουλα από τις Μονές του Αγίου Ορους Μεγίστης Λαύρας, Διονυσίου και Καρακάλλου! Μάλιστα , πολλοί κάτοικοι του νησιού αναγκάζονται να πληρώνουν ενοίκιο στις μονές για τη γη και τα σπίτια που διαθέτουν.
Η Μονή Διονυσίου του Αγίου Όρους διεκδικεί , επικαλούμενη χρυσόβουλα του Βυζαντίου , 1.325 στρέμματα στη Μεταμόρφωση Δήμου Ορμύλιας στη Χερσόνησο Σιθωνίας Χαλκιδικής. Πρόκειται για έκταση που είχε παραχωρηθεί το 1966 από τη Νομαρχία Χαλκιδικής στην τότε κοινότητα και εντός της βρίσκονται, μεταξύ άλλων, ένα δημοτικό σχολείο , ένα γήπεδο, το πάρκο και τα νεκροταφεία του παραθαλάσσιου οικισμού! Η ίδια Μονή διεκδικεί έκταση 26 στρεμμάτων στον ίδιο Δήμο , όπου λειτουργούν από το 1962 κατασκηνώσεις του υπουργείου Υγείας, που φιλοξενούν 1.000 παιδιά με αναπηρίες !
Έκταση 561 στρεμμάτων εντός του προστατευόμενου από τη διεθνή σύμβαση Ραμσάρ υγροβιότοπου Κοτυχίου - Στροφυλιάς στην Ηλεία διεκδικεί η Μονή Μεγάλου Σπηλαίου Καλαβρύτων.
Η Μονή Μεγίστης Λαύρας του Αγίου Όρους, έβαλε «στο μάτι» τη νότια Σκύρο , προκειμένου να δημιουργήσει σε συνεργασία με μεγάλες εταιρείες... Αιολικά Πάρκα ! Η συγκεκριμένη Μονή παρουσιάζοντας χρυσόβουλα του 10ου αιώνα κατάφερε να βάλει στο χέρι 38.000 στρέμματα δημόσιας έκτασης στη νότια Σκύρο , το 20% της συνολικής έκτασης του νησιού !
Η Μονή Τοπλού στο Λασήθι της Κρήτης διεκδίκησε και πήρε μια τεράστια έκταση περίπου 26.000 στρεμμάτων στην περιοχή Κάβο Σίδερο , μια περιοχή ενταγμένη στο δίκτυο «Νatura» , που γειτονεύει με το πανέμορφο Βάι, και περιλαμβάνει αρχαιολογικούς χώρους . Στόχος της Μονής να στήσει ογκωδέστατο τουριστικό συγκρότημα 7.000 κλινών με γήπεδα γκολφ , συνεδριακά κέντρα κλπ. Η διεκδίκηση της δημόσιας έκτασης από τη Μονή ξεκινά το 1991 , προβάλλοντας οθωμανικά φιρμάνια .
Η Μητρόπολη Θηβών και Λεβαδείας και μοναστήρια της Βοιωτίας διεκδικούν δεκάδες χιλιάδες στρέμματα σε ολόκληρο το νομό και συγκεκριμένα στις περιοχές Λιβαδειάς – Χαιρώνειας , στην κοιλάδα των Μουσών , στον Παρνασσό , σε παραλίες κλπ. Έχουν περιφράξει και έχουν δημιουργήσει τεράστια οικοδομικά συγκροτήματα μέσα σε δάση - χαρακτηριστικά παραδείγματα οι Μονές Ευαγγελίστριας και Λυκούρεσι - σε πολλές περιπτώσεις με την ανοχή των αρμόδιων φορέων και της Νομαρχιακής και Τοπικής Αυτοδιοίκησης .
Συνολικά: περίπου 80.000 στρέμματα διεκδικούν τα μοναστήρια στη Χαλκιδική , 14.000 στρέμματα διεκδικεί η Μονή Πετράκη σε Πεντέλη – Υμηττό , 10.000 διεκδικεί η Εκκλησία στην Πάρνηθα , 8.480 στρέμματα στον Πειραιά , 1.000 στρέμματα στο Ποικίλον Όρος τα οποία συν τω χρόνω έγιναν 7.500 στρέμματα , 4.250 στρέμματα στις παρυφές του Ολύμπου που διεκδικεί η Ι.Μονή Αγίου Διονυσίου από τους Λιτοχωρίτες , και ο κατάλογος της απληστίας , της σιμωνίας, του πλουτισμού , της αρπαγής δημόσιων εκτάσεων , και της καταστροφής του περιβάλλοντος δεν έχει τελειωμό...

Εδώ φίλε Topol αν μπορούσαν οι ρασοφόροι θα μας έπαιρναν και τα σώβρακα , και συ μιλάς για δωρεές .......


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 12:39:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Δεν έχει εξαιρέσεις, γιατί όταν πιστεύεις στο χρήμα, δεν πιστεύεις στο Θεό..Τελεία και παύλα...

Αυτό, σαν σχόλιο, μου αρέσει και συμφωνώ. ταυτόχρονα και αυτόματα, μου δημιουργεί μιαν απορία:

Με δεδομένο ότι η έκφραση της πίστης σας αλλά και η όποια επικοινωνία με το θεό σας, μπορεί να λάβει χώρα από άλλους τόπους πλην των ναών, όπως για παράδειγμα τα σπίτια σας, γιατί δεν δείχνετε, εμπράκτως, ότι αυτή η προσήλωση στο χρήμα, εκ μέρους του ιερατείου, σας ενοχλεί;;

Γιατί δεν αποσύρετε το σεβασμό σας προς το σχήμα τους, αφού οι ίδιοι δεν το τιμούν, όπως εσείς θεωρείτε ότι πρέπει;

Γιατί δεν αντιδράτε με κάποιον τρόπο εκτός της παραδοχής ότι αυτό συμβαίνει;

Γιατί αφήνετε να σας θεωρούν δεδομένους κι εσάς και την αφέλειά σας;;

Γιατί δεν τους δείχνετε ανάγλυφα, ότι γνωρίζετε πως δεν πιστεύουν στο θεό που, υποτίθεται, αντιπροσωπεύουν και τους αφήνετε να αλωνίζουν τα μυαλά σας και να εκμεταλλεύονται την πίστη σας, προς ίδιον όφελος;;

Δεν είναι ένας τρόπος πίεσης προς αυτούς;

Θεωρείτε πιο εύκολο να προσπαθείτε, με ανοησίες, να δικαιολογήσετε μια κατάσταση που και σε εσάς, τους ίδιους, δεν αρέσει;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 12:53:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ αγαπητέ μου Γιάπετ, έχουμε να κάνουμε με το οτι ο κάθε πιστος
πάει σε ιερέα που να τον αναπαύει, να μην είναι πουλημένος....
Δεν το κάνουν όλοι,αλλά, τα μέτρα και οι συμβιβασμοι του καθενός,
σε σχέση με τον ιερέα ή αρχιερέα, είναι δεδομένη απο τον Θεό
και σ Αυτόν πειθαρχούμε...Ο ιερέας, είναι πρώτα ιερέας και μετά άνθρωπος,εκφράζει την πίστη και πρέπει να είναι εκεί, αλλοιώς πρέπει να καθαιρείται...Σε ένα χώρο, όμως, που είναι πιά δημόσιοι υπάλληλοι,
ισχύουν και ανάλογες πρακτικές...
Πολλά πια περάσαν καθαρά στην Ιεραρχία, δεν έχει τόσο δικαίωμα ο λαός...Κι όπως ξέρεις, όλα αυτα ακολουθούν τακτική που θα ζήλευαν κι οι πολιτικοί....Είναι μια άλλη συζήτηση αυτή, νομίζω...
Το θέμα είναι ότι τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, πρέπει να τον δούμε ότι θα γίνει και η όλη συζήτηση, αφορά στους όρους που θα γίνει
αυτό....Δεν έχει επιστροφη το ποτάμι,απλά παει αργά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 13:02:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα.....

quote:
Ο ιερέας, είναι πρώτα ιερέας και μετά άνθρωπος

Έχω διαβάσει και δικά σου σχόλια που λένε ακριβώς το αντίθετο.


Βέβαια σε τιμάει το γεγονός ότι παραδέχεσαι πως ο βαθμός εξάρτησης είναι τόσο μεγάλος, που δεν μπορείτε να αντιδράσετε καθώς και ότι είστε παραγκωνισμένοι απ' το ιερατείο, όπως λες

quote:
Πολλά πια περάσαν καθαρά στην Ιεραρχία, δεν έχει τόσο δικαίωμα ο λαός..

αλλά δεν νοιώθετε την ανάγκη, για το καλό της πίστης σας, να αλλάξετε την κατάσταση;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 13:13:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Γιάπετ, όταν λέμε ότι ο ιερέας αυτό πρέπει να είναι,έτσι πρέπει να είναι να το διαχωρίζεις από το πως είναι σήμερα και πόσοι εξ αυτών των ιερέων που έχουμε σήμερα..Γιατί για αρχιερείς, μετράμε ελάχιστους...
Αυτό που γράφω τώρα, δεν είναι αντιφαση, είναι το πως πρέπει να είναι
ο ιερέας και το πως κατήντησε, με διαφόρους τρόπους και μεθόδους...
Γιατί λές πράγματα που ποτέ δεν είπα; Πότε σου έγραψα εγώ ότι είμαστε
παραγκωνισμένοι και απο τί;Με είδες ποτέ να ζητάω τιποτα;
Μια χαρά είμαστε σε τέτοια εποχή,οπου ο καθένας εκτίθεται με λόγια και έργα...Λίγη ταπείνωση κι απλότητα, βοηθούν καμιά φορά να νικάς
μεγάλους εχθρούς, όπως η ματαιοδοξία και τα υλικά αγαθά...
Η αλλαγή της κατάστασης, θα γίνει μόνη της, όταν παρεμβαίνει ο άνθρωπος, συνήθως, τα αλλοιώνει...Προσωπικά, δεν θέλω ενοχές
και υπευθυνότητες για πράγματα που αφορούν άλλους....
.....Και ναι, είμαι αναρχοαυτόνομος... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 15:58:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....


[

quote:
b]Γιατί λές πράγματα που ποτέ δεν είπα; Πότε σου έγραψα εγώ ότι είμαστε
παραγκωνισμένοι και απο τί;

Τι εννοείς ότι βάζω στο στόμα σου λόγια που δεν είπες;;

Αυτό που είπες τι λέει;;;

quote:
Πολλά πια περάσαν καθαρά στην Ιεραρχία, δεν έχει τόσο δικαίωμα ο λαός.

Όταν δεν έχεις δικαίωμα κάπου επειδή στο πήρε ο άλλος, θεωρείσαι ΚΑΙ παραγκωνισμένος, συν τοις άλλοις.

Υποτίθεται ότι ξέρεις τι λες, έτσι;;;

quote:
Με είδες ποτέ να ζητάω τιποτα;

Δηλαδή δεν ζητάς τον διαχωρισμό της εκκλησίας απ' το κράτος;;

Δεν ζητάς να γίνουν οι παπάδες όπως ορίζει η θρησκεία σου;;

Δεν ζητάς να μην έχει τεράστια περιουσία η εκκλησία;;

Και ίσως, πολλά άλλα για τα οποία δεν εισακούγεσαι;;[/b]

quote:
Μια χαρά είμαστε σε τέτοια εποχή,

Μετά απ' όλα αυτά που έγραψες, είσαι μια χαρά;
Για το συγκεκριμένο θέμα μιλάω.
Τότε προς τι οι απόψεις και οι θέσεις σου; Για τις ανάγκες του διαλόγου;;

quote:
Η αλλαγή της κατάστασης, θα γίνει μόνη της, όταν παρεμβαίνει ο άνθρωπος, συνήθως, τα αλλοιώνει.

Μάλιστα... Ξέχασα ότι για εσάς τα κάνει όλα ο θεός... Αλλά πού είναι η περίφημη βούληση που έδωσε στον άνθρωπο;

Εσένα δεν σου έδωσε;;

Που πήγε αυτό που λες κατά καιρούς, περί αναμονής του θεού για τις πράξεις των ανθρώπων.
Τι περιμένει αν δεν κάνεις τίποτε και ειδικά προς τη σωστή κατεύθυνση;;;

quote:
Προσωπικά, δεν θέλω ενοχές
και υπευθυνότητες για πράγματα που αφορούν άλλους....

Πολύ γενναίο, υπεύθυνο και δραστήριο αυτό που λες....


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/

Edited by - γιαπετ on 27/09/2009 16:00:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2009, 19:10:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιάπετ μου,δεν βρίσκεις διαφορά ανάμεσα στο "δεν έχει δικαιώματα
ο λαός", απο το "σας έχουν παραγκωνισμένους, εσάς τος παλιοημερολογίτες";
Δεν πειράζει....
Δεν ζητάω ΄τιποτε για μένα, δεν ζητώ να γίνει κάτι προς δική μου ικανοποίηση,αλλά μόνο απο αίσθημα δικαίου....Για μένα, όλοι κρινόμαστε απο τις πράξεις μας,χριστιανοί και άλλοι,αυτό έχει σημασία και αυτό κοιτάζω, μαζί με τις πνευματικές αναζητήσεις για να εννοοήσω καλύτερα τον Θεό...
Απο τον Θεό, εισακούγομαι μια χαρά, ειμαι ικανοποιημένος,τα μάλλα,
απο τους ανθρώπους,δεν έχω τέτοα απαίτηση....Είναι θέμα φιλοσοφίας
και τροπου πίστης....
Στο είπα, είμαι αναρχοαυτόνομος....
Το μια χαρα ειμαστε, πάει στο ότι υπάρχουν χειρότερα, όπου κάποιοι προσπαθούν πολύ να το δείξουν και κάπως παίρνουμε χρόνο, αν με εννοείς....
Βλέπω τα νούμερα, εξαιρούνται οι παρόντες, και καταλαβάινω, ότι δεν έχουμε ξεφύγει ολοι και πολύ, ή μη κάποιοι...
Ο υιός της απωλείας....
Η βουληση φίλε μου, έχει να κανει με μένα, όχι με τους άλλους..Δεν
γνωρίζω την οικονομία του Θεού,όπως και δεν παριστανω τον σωτήρα...
Συζητάμε, αυτό είναι βούληση και ο τρόπος ζωής του καθενός, ώστε
αμ έπος αμ έργον.....Τα λέω καλά;
Μόλις τοποθετηθουμε όλοι καθοριστικά, θα ...τοποθετηθεί κι ο Θεός,
αυτό περιμένω, γιατί εγώ έχω ήδη τοποθετηθεί.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 08:16:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Topol
Και επειδή μπερδέυουμε την εκκλησία με οργανισμούς υπενθυμίζω ότι η εκκλησία είναι εφάμιλλο με την πατρίδα.Μιλάμε για την θρησκεία.

Ουδέν ψευδέστερον τούτου. Όπως και η εκ μέρους της Εκκλησίας προβολή της (κατ΄ αυτήν) "αμφίδρομης" εξίσωσης : Αριστερός = άθεος , άρα και άθεος = αριστερός , τουλάχιστον τις εποχές που σήμαινε αυτό κάτι .
Βέβαια η παραπάνω "εξίσωση" είναι από τα λίγα πλέον "όπλα" της Εκκλησίας απέναντι σε όσους βάζουν το μυαλό τους να σκεφτεί τι Π@--ριές μας τάϊζαν (και μας ταϊζουν ακόμα) από μικρά παιδιά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 09:42:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διεκδίκησε η εκκλησία ποτέ κανέναν ρόλο ή της δόθηκε πέρα απο ότι έχει...Αν καταχράστηκαν και καταχρούνται ιερείς τέτοια θέματα
τόσο ξεκάθαρα για όποιον γνωρίζει τα της θρησκείας μας, τότε δεν τίθεται θέμα...Αλλα, η αμορφωσιά και το παγίδευμα του λαού σε ανόητα
θεάματα και η διαφθορά στις τάξεις του κλήρου, που ξεκίνησαν αφ ής
στιγμής γίναν δημόσιοι υπαλληλοι,όταν αυτο απαγορεύεται απο το νόμο
του Θεού, τότε είναι λογικά τα σημεία σήψης που παρατηρούμε και ζούμε όλοι μας....
Εξ άλλου, για νασε ξενερώσω λίγο, έχει προφητευτεί ότι οι κληρικοί
των έσχατων ημερών, θα είναι ασεβέστεροι των λαικών..Ξέρουμε τι ζούμε,αλλά, ο αγώνας είναι προσωπικός,δεν κρινεις και σχολιάζεις του άλλου, ή μη μόνον δια την αμαρτία και την παράβαση του νόμου...
Αυτό το δικαίωμα το έχουμε, άσχετα πόσοι το ασκούμε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 10:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να προσθέσω κάτι στα παραπάνω αναγραφόμενα από τον Sesostris για τις διεκδικήσεις της Εκκλησίας.
Το 2006 το .......ταπεινό μοναστήρι της Εμμαούς (ναι , ναι αυτής) μεταξύ των άλλων αγόρασε 37.000 στρ. περίπου δάσος στις πλαγιές των Πιερίων , αντί 2.000.000 €.
Μερικά ερωτήματα :
ΠΟΥ βρήκε τόσα χρήματα (διότι έχει "συνάψει" και άλλα συμβόλαια αγοράς ) ;
Γιατί αγόρασε δάσος και όχι κάποια άλλη πιο οικοπεδοποιήσιμη έκταση ;
Τι θέλει να κάνει σ΄ αυτή την έκταση ;
Πάντως εδώ δεν έχουμε διεκδίκηση....το μοναστήρι είναι απόλυτος και νόμιμος κύριος του δάσους κατά τα 4/5. Το υπόλοιπο είναι του Δημοσίου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 11:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ Ψηλέ, αν συγκρίνεις αυτά

quote:
Γνωρίζω κάποιες περιπτώσεις μοναχών που οι πατεράδες τους, τους είχαν έτοιμη προίκα ένα διαμέρισμα. Το διαμέρισμα αυτό, από τότε που έγιναν μοναχές, το νοίκιασαν σε τρίτους και με τα χρήματα αυτά συντηρούταν στη μονή όπου και διέμεναν.

quote:
Αν π.χ. οι μοναχές της τάδε μονής, είχαν χρησιμοποιήσει τα χρήματα των πιθανών αποτεμιεύσεών τους για την αγορά π.χ. ακόμη ενός διαμερίσματος, ως επένδυση για να αντιμετωπίσουν την μελλοντική αύξηση του κόστους της ζωής, δηλαδή κάτι που κάνει ο καθένας σήμερα, το θεωρείς κατακριτέο;

με αυτό

quote:
Σε κάποιο μοναστήρι, οι μοναχοί μετέφεραν τα περιουσιακά τους στοιχεία (ως λαϊκοί που ήταν) ΣΤΗΝ ΚΥΡΙΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ΜΟΝΑΣΤΗΡΙΟΥ,

Θα διαπιστώσεις ότι δεν είναι το ίδιο πράγμα. Την περίπτωση με τις μοναχές που είχαν κάποια περιουσία και τη χρησιμοποιούσαν ενόσω βρίσκονταν στο μοναστήρι για ΙΔΙΑ χρήση, δεν έχω κανένα δικαίωμα να τη θίξω. Την περίπτωση όμως που η περιουσία περιήλθε στην κυριότητα του μοναστηριού, επειδή με βάζει σε σκέψεις, τη θέτω υπό συζήτηση. Και πάλι βέβαια θα επισημάνω ότι τα έσοδα του ο καθείς τα κάνει ό,τι θέλει. Εντούτοις, δεν είναι ακριβώς ίδιες οι περιπτώσεις, ποσώ μάλλον αν τις συγκρίνεις με περιουσίες βασισμένες σε νομικώς ασταθή έγγραφα, που χρησιμοποιήθηκαν επενδυτικά με άλλους σκοπούς (και δεν αναφέρομαι μόνο στα του Βατοπεδίου).
Συμπερασματικά, για να γίνω σαφής : για μένα, άλλο η Εκκλησία ως θεσμός, άλλο το ιερατείο, είτε στα ανώτερα, είτε στα κατώτερα κλιμάκια του. Ένας λαϊκός κληρικος (εφόσον γίνεται αποδεκτή μία τέτοια εννοια, για μένα κάπως ακατανόητη) δεν παύει να είναι λαϊκός, η Εκκλησία ως θεσμός όμως εξυπηρετεί άλλες ανάγκες. Το να είναι ένας λαϊκός κληρικός πλούσιος από καταγωγή είναι άλλο, το να ΓΙΝΟΝΤΑΙ διάφοροι κληρικοί πλούσιοι, ελέω δραστηριοτήτων που δε θα έπρεπε να ανήκουν στο σώμα της Εκκλησίας ως θεσμό, άλλο.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!



Καλημέρα Κωστάκη,
Παράλειψη δική μου. Σε όλες τις παραπάνω περιπτώσεις, ας θεωρήσουμε πως οι περιουσίες των μοναχών είχαν περιέλθει στην ιδιοκτησία του μοναστηριού και το μοναστήρι (οι ίδιες οι μοναχές) διαχειριζόταν τα έσοδα από το νοίκι. Όπως και να έχει, ακόμη κι αν παρέμενε στην ιδιοκτησία τους, μετά το θάνατό τους, συνήθως, τα περιουσιακά στοιχεία των θανόντων μοναχών περιέρχονται στην κυριότητα του μοναστηριού.

Για ποιο λόγο σε βάζει σε σκέψεις αν η περιουσία περιέλθει στο μοναστήρι;

Τι εννοείς όταν λες "περιουσίες βασισμένες σε νομικώς ασταθή έγγραφα"??

Ποιος είναι ο "λαϊκός κληρικός"; Μήπως εννοείς τους/τις μοναχούς/χές;

Δεν πρέπει να τα βάζουμε όλα στο ίδιο τσουβάλι. Στις περιπτώσεις κακοδιαχείρισης της εκκλησιαστικής περιουσίας ή στις περιπτώσεις πλουτισμού κληρικών, συμφωνώ πως πρέπει να ληφθούν μέτρα, αλλά εκ των έσω.
Κάθε προσπάθεια επέμβασης ή παρεμβολής από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την Εκκλησία, στοχεύει σε ΔΟΛΙΟΥΣ σκοπούς.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 11:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητε trexagireve, δες τι γράφεις εδώ

quote:
Όσον αφορά τα ..δημοκρατικά δικαιώματα,κάπου το χαλάς το πράμα...Άλλο τα δικαιώματα σου κι άλλο να αλλάζει το θρήσκευμα της χώρας...Νομίζω ότι υπαρχει τεράστια διαφορά...

quote:
Θέλω να πω, το δικαίωμα στο να πιστεύει ο καθείς όπως θέλει, χωρίς να βλάπτει ή να προσυλητίζει, είναι δημοκρατία,

Άλλο το πρώτο, άλλο το δεύτερο. Ενώ συμφωνούμε στο δεύτερο, διαφωνούμε στο πρώτο. Κάθε πολίτης έχει δικαίωμα να πιστεύει όπου θέλει, ΑΝ θέλει, αλλά η χώρα σαν υπόσταση δεν πιστεύει πουθενά, άρα δεν υπάρχει λογική στην έννοια της επίσημης θρησκείας. Άλλο η επικρατούσα, άλλο η θεσμοθετημένη. ΑΥΤΟ είναι δημοκρατία.

quote:
το να βλέπω εγώ και τα παιδιά μου σε κάθε σίριαλ που βγίανιε κι απο ένα ..γκαίυ, να ψάχνετε, είναι θέμα απολυταρχισμού και επιβολής άλλων δεδομένων, που δεν βγήκαν με κανένα δημοψήφισμα,αλλά με την επιβολή...

Λες να μου αρέσει εμένα το συγκεκριμένο παράδειγμα και μου το φέρνεις ως επιχείρημα; αυτό τι σημαίνει; ότι όλα αυτά τα σίριαλ είναι της αθεϊας ή έστω αντιορθόδοξα; μην καγχάσω...

quote:
Αυτο λές δημοκρατία;

Που το γραψα εγώ αυτό;

quote:
Δεν είναι θέμα εγωισμού να δηλώνεις το θρήσκευμα μιας χώρας ή ενός ανθρώπου σε ταυτοτητα, ή σε σημαία...

Μέγα λάθος. Είναι θέμα εγωισμού το να θες να δηλώσεις συγκεκριμένο θρήσκευμα σε εθνικό σύμβολο που αφορά λαό που συμπεριλαμβάνει διάφορες θρησκευτικές πεποιθήσεις στο εσωτερικό του (είτε αυτό λέγεται σημαία, είτε εθνικός ύμνος, είτε οτιδήποτε, ανεξαρτήτως αν τα τιμώ και τα σέβομαι). Επίσης είναι θέμα προσωπικών δεδομένων (και δη αξιοπρέπειας) η μη υποχρεωτική καταγραφή θρησκεύματος σε ένα "έγγραφο ατομικής αναγνώρισης". Πόσες φορές θα τα πούμε αυτά;

quote:
Όταν έχεις το 95% του πληθυσμού της χώρας σου, τουλάχιστον,έχεις άλλο αέρα...

Δηλώνεις αναρχοαυτόνομος, αλλά τέτοιες θέσεις μάλλον δεν προσιδιάζουν στο ρόλο.

quote:
Πές μου, όταν όλοι είναι,δεν φέρεσαι κι εσύ σαν χριστιανός;
Πώς θα φερθείς σπίτι σου, σαν να είσαι στην πλατεία Συντάγματος;
Όχι.,θα κάνεις άνετα ότι αισθάνεσαι..Τον σταυρό σου, την προσευχή και ελπίδα στο Θεό..

Δε χρειάζεται να έχω το 95% του πληθυσμού της χώρας μου για να μπορώ να κάνω κάτι ελεύθερα μέσα στο σπίτι μου. Εγώ μπορεί να γουστάρω π.χ. να κλείνω πόρτες και πατζούρια και να κυκλοφορώ γυμνός, θα περιμένω να το κάνει το 95% του πληθυσμού; εσύ μπορεί να θες να κάνεις το σταυρό και την προσευχή σου, θα περιμένεις να ανήκεις στο 95% για να το κάνεις; άρα μάλλον το θέμα δεν είναι εκεί...

quote:
Δεν έχει εξαιρέσεις, γιατί όταν πιστεύεις στο χρήμα, δεν πιστεύεις στο Θεό..

Κάποτε είχα γράψει (σε άλλο topic εδώ στο esoterica) ότι το χρήμα - εννοώντας τη μανία για την απόκτησή του - είναι ο σατανάς και ας μην ψάχνουμε βελζεβούληδες δεξιά και αριστερά. Εσείς οι ορθόδοξοι λέτε ότι ο Χριστός είπε πως είτε στο Θεό πιστεύεις, είτε στο Μαμωνά, δε γίνεται και στους δύο. Αναρρωτιέμαι που διαφέρουμε... πάντως χριστιανός δε δηλώνω και δεν είμαι

quote:
Πρέπει να καθαρίσει όμως,για να λάμψει και πάρει τη θέση της σαν φάρος στη μέση του κόσμου,πνευματικά, όχι να την..καθαρίσουμε την εκκλησία..

Άρα λοιπόν συμφωνούμε όταν λέω ότι άλλο θρησκεία, άλλο εκκλησία και άλλο κλήρος, σωστά;

Για να μη σε στενοχωρήσω, θα σου πω ότι συμφωνώ απόλυτα με τις τοποθετήσεις σου απέναντι στην οικονομική δραστηριότητα της Εκκλησίας γενικά. Άλλωστε, ποιος ο λόγος να διαφωνήσω με το αυτονόητο;

Αγαπητέ γιάπετ

quote:
Με δεδομένο ότι η έκφραση της πίστης σας αλλά και η όποια επικοινωνία με το θεό σας, μπορεί να λάβει χώρα από άλλους τόπους πλην των ναών, όπως για παράδειγμα τα σπίτια σας, γιατί δεν δείχνετε, εμπράκτως, ότι αυτή η προσήλωση στο χρήμα, εκ μέρους του ιερατείου, σας ενοχλεί;

Την ίδια απορία έχω κι εγώ. Ο Θεός είναι παντού, λέει η Ορθόδοξη πίστη και αναρρωτιέμαι (βάσει της σχετικής απάντησης του trexagireve) για ποιο λόγο να ζητάω "ανάπαυση" από ιερέα, τη στιγμή που η προσευχή και μόνο θα με κάνει να νιώσω γαλήνια. Ποια η χρησιμότητα του μεσάζοντα;

Αγαπητέ D.P.J. 10

quote:
Ουδέν ψευδέστερον τούτου. Όπως και η εκ μέρους της Εκκλησίας προβολή της (κατ΄ αυτήν) "αμφίδρομης" εξίσωσης : Αριστερός = άθεος , άρα και άθεος = αριστερός , τουλάχιστον τις εποχές που σήμαινε αυτό κάτι .

Έλα μου ντε... τι σχέση έχει η κοινωνικοπολιτικοοικονομική φιλοσοφία ενός ανθρώπου με την πίστη του σε θεό ή όχι, μόνο κάτι απίστευτα μυαλά μπορούν να μας εξηγήσουν.
Όσο για τα δάση... εδώ από την καμένη Πάρνηθα έψαχναν να πάρουν κομμάτια, λίγο καιρό μετά την πυρκαγιά, τι λέμε τώρα.

Υ.Γ. Είδα μόλις τώρα την απάντηση σου, αγαπητέ Ψηλέ και θα σου αφιερώσω ένα ΥΓ (ελπίζω να μην παρεξηγηθείς)

quote:
Για ποιο λόγο σε βάζει σε σκέψεις αν η περιουσία περιέλθει στο μοναστήρι;

Γιατί ξεφεύγει από τον έλεγχο (είτε νομικό, είτε ηθικό) της ατομικής περιουσίας και ενάσσεται σε ανεξέλεγκτα "μονοπάτια".

quote:
Τι εννοείς όταν λες "περιουσίες βασισμένες σε νομικώς ασταθή έγγραφα"??

Άποψη μου είναι ότι το να στηρίζουμε διεκδικήσεις σε έγγραφα (βλέπε χρυσόβουλα, αργυρόβουλα και λοιπά υστερόβουλα) που προϋπήρχαν της επίσημης ίδρυσης του Ελληνικού Κράτους και συνεπώς της Συντεταγμένης Ελληνικής Πολιτείας (στο επίπεδο της νομοθεσίας) είναι ασταθές.

quote:
Ποιος είναι ο "λαϊκός κληρικός"; Μήπως εννοείς τους/τις μοναχούς/χές;

Πιθανόν να εννοώ αυτούς, δεν ξέρω πως τα έχει ακριβώς η Εκκλησία διαχωρισμένα. Υποθέτω πάντως ότι αντιλαμβάνεσαι τι θέλω να πω...

quote:
Στις περιπτώσεις κακοδιαχείρισης της εκκλησιαστικής περιουσίας ή στις περιπτώσεις πλουτισμού κληρικών, συμφωνώ πως πρέπει να ληφθούν μέτρα, αλλά εκ των έσω.

Σε πρώτη φάση δε θα διαφωνήσω. Θα σου επισημάνω όμως ότι είναι το ίδιο παράλογο με το να ζητάμε την τιμωρία των βουλευτών από όργανα του Κοινοβουλίου (δηλαδή την παραπομπή εν ενεργεία βουλευτή από το σώμα της βουλής, που φυσικά ΠΟΤΕ δε γίνεται ή έστω σπανίως) ή την καταδίκη νομικών (δικαστικών, δικηγόρων κλπ) από ομοίους τους, που επίσης σπανίως προκύπτει. Εκεί έγκειται αυτό που λέω εγώ "εξωτερικό έλεγχο της δημόσιας ζωής" και είναι ένα θέμα το οποίο σηκώνει μεγάλη συζήτηση.

quote:
Κάθε προσπάθεια επέμβασης ή παρεμβολής από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την Εκκλησία, στοχεύει σε ΔΟΛΙΟΥΣ σκοπούς.

Αντιθετοαντιστρέφοντας, θα μπορούσα να σου πω ότι κάθε προσπάθεια επέμβασης ή παρεμβολής ανθρώπων της Εκκλησίας σε θέματα που δεν έχουν σχέση με τον αρχικό σκοό λειτουργίας της, εμπίπτει στο κοινό ποινικό δίκαιο και ως τέτοια οφείλει να αντιμετωπίζεται, εκτός αν σκοπός της Εκκλησίας ως θεσμού, μέσω των αντιπροσώπων της είναι η εκ των έσω κατάλυση του Κράτους.

Φιλικά
Κωστάκης

Edited by - kostakis on 28/09/2009 11:54:41Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 11:43:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

quote:
Κάθε προσπάθεια επέμβασης ή παρεμβολής από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την Εκκλησία, στοχεύει σε ΔΟΛΙΟΥΣ σκοπούς.

Εφ'όσον όλοι οι Ελληνες ανεξαρτήτως θρησκεύματος, πληρώνουν για την Εκκλησία των χριστιανών, όλοι οι Ελληνες έχουν σχέση με την εκκλησία και όλοι έχουν λόγο πάνω στις οικονομικές της ενέργειες, μέσα στο πλαίσιο της "ειδικής αντιπαροχής" που καθορίζει ο νόμος περί φορολογίας.

Οταν θα αρχίσουν να πληρώνουν οι χριστιανοί για τους κηφήνες και αρχικηφήνες της εκκλησίας τους, τότε θα είναι και οι μόνοι που θα έχουν λόγο στα τεκταινόμενα των δημοσίων αυτών υπαλλήλων. Μέχρι τότε όμως...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 12:04:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ

quote:
Κάθε προσπάθεια επέμβασης ή παρεμβολής από ανθρώπους που δεν έχουν καμία σχέση με την Εκκλησία, στοχεύει σε ΔΟΛΙΟΥΣ σκοπούς.

Εφ'όσον όλοι οι Ελληνες ανεξαρτήτως θρησκεύματος, πληρώνουν για την Εκκλησία των χριστιανών, όλοι οι Ελληνες έχουν σχέση με την εκκλησία και όλοι έχουν λόγο πάνω στις οικονομικές της ενέργειες, μέσα στο πλαίσιο της "ειδικής αντιπαροχής" που καθορίζει ο νόμος περί φορολογίας.
macedon



Τις ΟΦΕΙΛΕΣ του κράτους απέναντι στην Εκκλησία τις καθόρισαν και τις καθορίζουν, κατόπιν συμφωνιών, οι εκάστοτε κυβερνήσεις.

Εσένα, λοιπόν, εφόσον δεν βάζεις άμεσα το χέρι σου στην τσέπη, δεν σου πέφτει λόγος. Αν δεν συμφωνείς με την πολιτική οικονομικής διαχείρισης ή τις συμφωνίες που έχουν κάνει, δεν έχεις παρά να μην τους ψηφίσεις.
Έλα όμως που δεν το κάνεις γιατί και εσύ από αυτούς τους ίδιους τρως ψωμί!!

***Και εγώ σε πληρώνω για να διδάσκεις τη σωστή ιστορία στα παιδιά μας, αλλά εσύ τους λες αυτά που εσύ θες να μάθουν.
Δεν μπορώ να έλθω και να σου απαγορέψω να μην μπεις στην αίθουσα.
Ο μόνος τρόπος να αντιδράσω είναι "να τα βάλω" με αυτούς που σε τοποθέτησαν σε αυτή τη θέση και σε πληρώνουν από τα χρήματά μου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 12:19:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλησπέρα και πάλι

Αγαπητέ topol

quote:
Αρα όπως καταλαβαίνεις δεν συνδέω εγώ πολιτικοκοινωνικές πεποιθήσεις με θρησκεία αλλά το ίδιο το κόμμα με τις θέσεις που υποστηρίζει.Εγώ απλά κρίνω θετικά ή αρνητικά και φυσικά είναι δικαίωμά μου έτσι δεν είναι?

Αν δεν αποτελεί δική σου άποψη, μη δίνει την εντύπωση ότι την ενστερνίζεσαι, γιατί σε αδικεί. Πάντως ΣΑΦΕΣΤΑΤΑ και έχεις δικαίωμα άποψης, ούτε συζήτηση σε αυτό.

quote:
να αφήσουμε την ηγεσία της εκκλησίας να κάνει μόνη κάθαρση και να στείλει στο εδώλιο τα λαμόγια ιεράρχες που κλέβουν λεφτά αλλά κυρίως πλήττουν τον χριστιανισμό την Ορθοδοξία.

Ναι, αλλά θα την κάνει; γιατί αν κρίνω από τη συντριπτική πλειοψηφία των "προβληματικών" και απρανόμων ιεραρχών, βρίσκονται πιο κοντά στην ηγεσία από ότι οι νόμιμοι, άρα...;
Όντως πλήττουν την έννοια της Ορθοδοξίας και συμφωνώ σε αυτό.

quote:
η εκκλησία είναι εφάμιλλο με την πατρίδα.Μιλάμε για την θρησκεία.

Καλώς ή κακώς δεν είναι εφάμιλλο. Το ένα αποτελεί κοινή καταγωγή, το άλλο αποτελεί επιλεγμένη ιδεολογία. Προσπαθείστε επιτέλους να το καταλάβετε αυτό το πράγμα...

quote:
Δηλαδή το Ισλάμ ή η εβραική συναγωγή στο Ισραήλ έχει γίνει επιχείρηση?

Δεν ξέρω... το Βατικανό έχει γίνει ή όχι;

quote:
Αυτή είναι η πραγματικότηα όμως και στην τελική τέτοιες συγκρίσεις μάλλον έχουν σκοπιμότητα στην τελική και εξυπηρετούν κάποιους.

Αυτά με τις σκοπιμότητες να μη λέγατε μερικές φορές για όσους διαφωνούν μαζί σας και θα ήταν πολύ καλύτερο το επίπεδο του διαλόγου, αλλά

quote:
Μάγκες , είστε ενα 5-10% που δεν γουστάρετε αυτή την κατάσταση?Με γειά σας με χαρά σας.Στο καλό και να μας γράφετε.

η δημοκρατική συνείδηση νοσεί δυστυχώς. Αυτός είναι ο νεοέλληνας του σήμερα.
Δυστυχώς όμως φίλε, δε θα φύγει κανείς και όπως επανειλλημένα έχω γράψει, στις "γραμμές" με τη γαλανόλευκη θα βρίσκομαι στις δύσκολες στιγμές. Ελπίζω να σε έχω δίπλα μου... γιατί από κάποιους πολιτικούς, επιχειρηματίες, ιερωμένους και λοιπούς της κοινωνικής μας ελίτ δεν το περιμένω.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


kostaki
ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΚΗ ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΑ.ΔΗΛ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ 5-10% ΤΟΤΕ ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΛΛΟΥ.ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ. ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ 5% ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ!!!
ΗΜΑΡΤΟΝΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 12:29:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν μπορώ να καταλάβω που μπερδεύεσαι καλέ μου Kostakis..Άλλο
η ανεξιθρησκεία κ άλλο να αλλάξουμε την επίσημη και επικρατούσα θρησκεία του κράτους και του 95% του ελληνικού πληθυσμού....Εν συνέτρεξε κανένας λόγος για να γίνει κάτι τέοτιο..Τι; Έτσι για
την δημοκρατικότητα μας πάλι; Μην στήσουμε και κ...., για να αποδειξουμε τι δημοκράτες είμαστε;{Πολύ το παιδεύετε το πράμα...
Για πήγαινε πές το αυτό σε καμιά άλλη χώρα...Είναι ιερά και όσια εκεί και δεν δέχονται αμφισβητήσεις....
Μόνο εδώ ασελγούμε πάνω σε ότι έχουμε ιερό και όσιο...Και το λέμε και δημοκρατία...
Δεν είναι ανορθόδοξα και σαχλά απλά, είναι εσκεμένα έτσι...Ένα σήριαλ
για να βγει, πρέπει να έχει 50% ερωτικό στοιχείο, με στρέιτ και γκέυ, σε εναλλαγές, 30% κλάμμα και ίντριγκες και 20% τσόντα..Αυτά είναι τα δεεδομένα να κάνεις πετυχηυμένο σήριαλ..
Κατάλαβες αν είναι ΑΝΤΙΟΡΘΌΔΟΞΑ Ή ΌΧΙ;
Ποιά δημοκρατία ρε φίλε; Ασυδοσία τη λενε και αναισχυντία...Η ξεφτίλα δεν ειναι επίπεδο, είναι λάκος, μην τα ΜΠΕΡΔΕΎΟΥΜΕ...
Προφανώς έχεις πηρεασεί πολύ απο άλλες χώρες ...μικ΄τες, γι αυ΄το και λές ότι εδ΄ψ ζούν πολλές εθνότητες, θρηκσυτρικές κοινότητες, κλπ....
Να ρε ΄φιλε, υπάρχουν και οι γκέυ, είπαμε, να βγάλουμε και αγίους γκέυ για να έιμαστε δημοκράτες;
Τα μέτρα που βάζεις, είναι δικά σου, ούτε δικά μου ούτε όλων, οπότε
γι αυτη τη δημοκρατία ρε γαμώτο! άσε με να έχω και την άποψη μου, έστω κι αν με χαρακτηρίζεις ήδη απο αυτήν, όταν εγώ δεν κάνω για σένα το αντιστοιχο...
Για μένα φιλε μου, είναι το θέμα πως στέκεσαι..Στέκεσαι καλά; Προχώρα..Αλλά πρόσεχε μην γίνεις ότι κορόιδεψες, γιατι τα δικά μας δεν βλέπουμε των άλλων τα παραβλέπουμε, ακόμη κι όταν κάνουμε τα ίδια ή χειρότερα...
Και ΄βεβαια έχεις το δικαίωμα να κυκλοφορείς στο σπίτι σου γυμνός,
αλλά αν το κάνεις στην κεντρική πλατεία, θα σε μαζέψουν....Και σε το λέω για να μην έχεις ταλαιπωρίες...
Αυτά συζητάμε, τα εν οίκω και τα εν δήμω, δεν διέπονται απο τους ίδιους νόμους, ούτε μπερδεύονται...Μεγαλυτέρα πασών των αρετών, η διάκρισις"...
Ρε φίλε, αν εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για καθαρή πίστη του 95%
του ελληνικού λαού και ονμίζεις΄οτι μιλάω λες και ..πάμε για εκλογές
λάθος κατάλαβες..Μιλάω για την θρηκσέια όλων των Ελλήνων..Τόσο απλά,
γιατο 95% είναι όλοι οι Έλληνες...Με ελαχιστότες εξαιρέσεις, για να
δένει το γλυκό...
Αν σας πειράζει τόσο..Ξύδι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 12:30:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ρε φίλε δεν μπορείς να συγκρίνεις την βούρτσα με τη π...
Αυτό λέω.Δεν είμαι κολλημένος και ούτε εκκλησία πηγαίνω.

πρώτα πρώτα τα φίλε κομμένα μην καταστρέφεις την έννοια της λέξης
το αν είσαι κολλημένος ή όχι φαίνεται η εκκλησία είναι ένας κολοσσός όσο αφορά τον επιχειρησιακό τομέα και μόνο ένας κολλημένος δεν το βλέπει και οφσόρ εταιρίες έχει και διαμερίσματα και εκτάσεις που νοικιάζει και πουλάει

quote:
Αυτή είναι η πραγματικότηα όμως και στην τελική τέτοιες συγκρίσεις μάλλον έχουν σκοπιμότητα και πιθανώς εξυπηρετούν κάποιους.

το χριστιανικόταλιμπανέζικο μυαλό σου μόνο τέτοιες κοτσάνες μπορεί να παράγει

quote:
Εγώ όπως το ξαναλέω:Μάγκες , είστε ενα 5-10% που δεν γουστάρετε αυτή την κατάσταση?Με γειά σας με χαρά σας.Στο καλό και να μας γράφετε.

για μισό λεπτό εσύ πριν δεν έλεγες ότι είσαστε λίγοι και ότι δεν θα την βγάλει καθαρή το μαγαζάκι του τρόμου έτσι και αναγκαστείτε να πληρώνετε εσείς τα λειτουργικά του έξοδα;
τώρα πως ξαφνικά γίναμε 5-10%

αλλά και έτσι να είναι ποιος είσαι εσύ ρε χριστιανοταλιμπάν (που εξαιτίας σας η χώρα μου βρίσκεται σε αυτά τα χάλια) που θα μου πεις να φύγω από την χώρα μου;
τράβα ρε στην ιερουσαλήμ να προσκυνάς τα κόκαλα του κάθε βαρεμένου πισωγλέντη που έχεις αναγάγει σε άγιο και περίμενε εκεί τον θεό σου να σε πάρει στην αγκαλιά του να σε παίξει στα γόνατα του

εσείς λέτε ότι είστε το νέο ισραήλ και θεωρείτε άγιους τόπους εκείνα τα μέρη

σε αντίθεση εγώ έχω πολεμήσει και θα ξανά πολεμήσω για τα ιερά χώματα της πατρίδας μου

εσύ τι θα κάνεις θα πάρεις τα βουνά όπως σας έχει προστάξει ο χαζοχαρούμενος άγιος σας και θα περιμένεις το ξανθό γένος να σου δώσει την πόλη;

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen

Edited by - αθεος on 25/09/2009 16:43:40


Που πολέμησες ρε άντρα ? Στην Κορέα ?Η στον Β Παγκόσμιο? Εκτός αν πολέμησες τίποτα χρυσαυγίτες στην Πανεπιστημίου ρε ταλιμπάν της βίλα Αμαλίας.

για μισό λεπτό εσύ πριν δεν έλεγες ότι είσαστε λίγοι και ότι δεν θα την βγάλει καθαρή το μαγαζάκι του τρόμου έτσι και αναγκαστείτε να πληρώνετε εσείς τα λειτουργικά του έξοδα;
τώρα πως ξαφνικά γίναμε 5-10%

Μεγάλε , κόψε τα τρυπάκια γιατί δεν ξέρεις ούτε να διαβάζεις ποιός γράφει τι.Αλλος τα έγραψε αυτά και περιμένεις τώρα εγώ να σε πάρω και στα σοβαρά.Πήγαινε λοιπόν να μείνεις στην "Μακεδονία" όπως αποκαλούν το σλαβοαλβανικό κράτος οι Τσιπροτρεμόγελοι και ρίχτους και μια ψήφο την κυριακή γιατί όπως είπε και ο Τσίπρας το Αιγαίο δεν είναι Ελληνική θάλλασσα.( ελπίζω να μην έτυχε να πολεμήσεις για τουρκική θάλασσα!!)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 12:43:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

topol

quote:
ΔΗΛ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ 5-10%

Όταν με τεκμηριωμένα ΑΤΡΑΝΤΑΧΤΑ στοιχεία βασίσεις το ποσοστό που αναφέρεις, το ξανασυζητάμε. Πρόσεξε μόνο μην είσαι ΕΝΤΕΛΩΣ εκτός πραγματικότητας.

quote:
ΔΗΛ ΑΝ ΑΥΤΗ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΕΝΟΧΛΕΙ ΜΙΑ ΜΕΙΟΨΗΦΙΑ 5-10% ΤΟΤΕ ΑΣ ΠΑΝΕ ΝΑ ΖΗΣΟΥΝ ΑΛΛΟΥ.

Είσαι υπέρ των πιστοποιητικών φρονημάτων; κάτι τέτοιο μου φέρνει.. η πρόταση αφορά τη Μακρόνησο, τη Γυάρο ή το εξωτερικό;

quote:
ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΛΕΕΙ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΕΠΙΚΡΑΤΕΙ Η ΠΛΕΙΟΨΗΦΙΑ.

Συμφωνώ απολύτως, αλλά θα σου υπενθυμίσω α) ότι οι απόψεις της μειοψηφίας καταχωρούνται στα πρακτικά και β) ότι σε ορισμένες περιπτώσεις υφίστανται πρόνοιες περιορισμού, ακόμα και νομοθετημάτων

quote:
ΕΚΤΟΣ ΑΝ ΕΣΥ ΘΕΩΡΕΙΣ "ΔΗΜΟΚΡΑΤΙΑ" ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΕΙ ΤΟ 5% ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΤΟΥ!!!

Δεν έγραψα πουθενά κάτι τέτοιο. Δημοκρατία είναι να λέει την άποψη του και το 1%%%% και να αντιμετωπίζεται ως μειοψηφία. Δημοκρατία όμως δεν είναι να χρησιμοποιούμε στατιστικώς ανύπαρκτα "τετελεσμένα" τύπου 95,98,99 ή και 123% για να επιβάλλουμε ολόκληρο πλαίσιο και νομοθεσία, σε πολλά μέρη της οποίας ακόμα και μέλη της "πλειοψηφίας" διαχωρίζουν τη θέση τους.

quote:
ΗΜΑΡΤΟΝ

Μερικές φορές όντως...

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Άλλο η ανεξιθρησκεία κ άλλο να αλλάξουμε την επίσημη και επικρατούσα θρησκεία του κράτους και του 95% του ελληνικού πληθυσμού....

Είναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ = Ελεύθερο δικαίωμα στη θρησκεία, ήτοι ελεύθερη και ισότιμη πρόσβαση σε όλα τα δόγματα με δικαίωμα επιλογής; και επειδή είναι λίγο δύσκολο να διδάσκονται όλα τα δόγματα στο σχολείο, το σωστότερο θα ήταν ο καθείς να επιλέγει μετά από δική του μελέτη το δόγμα του.
Όσο για το 95% του ελληνικού πληθυσμού, θα σου απαντήσω αυτό που είπα στον topol. Απόδειξε μου το 95% με ατράνταχτα στοιχεία (και όχι με τις ταυτότητες, γιατί κι εκεί αρχίζεις και χάνεις ποσοστό, τώρα με τις καινούριες που δεν αναγράφουν θρήσκευμα και ξέρεις ότι πολλοί τις έχουν ήδη προμηθευτεί, εγώ όχι προς το παρόν) και μετά να το ξαναχρησιμοποιήσουμε ως επιχείρημα.

quote:
Για πήγαινε πές το αυτό σε καμιά άλλη χώρα...Είναι ιερά και όσια εκεί και δεν δέχονται αμφισβητήσεις....

Έχεις να μου προτείνεις κάποια συγκεκριμένη; πρόσεξε μόνο τι παράδειγμα θα φέρεις.

quote:
Δεν είναι ανορθόδοξα και σαχλά απλά, είναι εσκεμένα έτσι...Ένα σήριαλ
για να βγει, πρέπει να έχει 50% ερωτικό στοιχείο, με στρέιτ και γκέυ, σε εναλλαγές, 30% κλάμμα και ίντριγκες και 20% τσόντα..Αυτά είναι τα δεεδομένα να κάνεις πετυχηυμένο σήριαλ..
Κατάλαβες αν είναι ΑΝΤΙΟΡΘΌΔΟΞΑ Ή ΌΧΙ;

Ναι, είναι εσκεμμένα και για μένα αθλιότητες, μαζί σου σε αυτό. Δεν πολεμούν όμως την ορθοδοξία, πολεμούν τη φύση αυτή καθαυτή, τη νοημοσύνη μας και το δικαίωμά μας στη σεξουαλικότητα.

quote:
Προφανώς έχεις πηρεασεί πολύ απο άλλες χώρες ...μικ΄τες, γι αυ΄το και λές ότι εδ΄ψ ζούν πολλές εθνότητες, θρηκσυτρικές κοινότητες, κλπ....

Παρότι δεν καταλαβαίνω τι γράφεις, δεν ανέφερα πουθενά για πολλές εθνότητες. Μην τα συγχέεις εσκεμμένα. Άλλο πολλές εθνότητες, άλλο πολλές θρησκευτικές κοινότητες εντός ενός κράτους. Μη γυρίζεις τη θρησκευτική συζήτηση σε πολιτική. Καλή η αποπειρα ταύτισης της αντίθετης γνώμης με νεοταξικά πρότυπα γνωστής πολιτικής μερίδας, αλλά όχι σε μένα, τα έχω αναλύσει πολύ πριν τα φέρουμε εδώ.

quote:
Να ρε ΄φιλε, υπάρχουν και οι γκέυ, είπαμε, να βγάλουμε και αγίους γκέυ για να έιμαστε δημοκράτες;

Μερικές φορές έχεις χιούμορ...

quote:
Τα μέτρα που βάζεις, είναι δικά σου, ούτε δικά μου ούτε όλων, οπότε γι αυτη τη δημοκρατία ρε γαμώτο! άσε με να έχω και την άποψη μου, έστω κι αν με χαρακτηρίζεις ήδη απο αυτήν, όταν εγώ δεν κάνω για σένα το αντιστοιχο...

Μα όλοι την προσωπική μας άποψη πραγματευόμαστε, αυτό έλειπε!! Εγώ δε σε χαρακτήρισα από την άποψη σου, είπα απλα ότι το να ταυτίζεσαι με το "95% του πληθυσμού" δεν είναι αναρχοαυτόνομη θέση. Το τι είναι, δεν το είπα...

quote:
Και ΄βεβαια έχεις το δικαίωμα να κυκλοφορείς στο σπίτι σου γυμνός, αλλά αν το κάνεις στην κεντρική πλατεία, θα σε μαζέψουν....Και σε το λέω για να μην έχεις ταλαιπωρίες...

Επειδή έχεις χιούμορ, εκτιμώ απεριορίστως τη φροντίδα σου για μένα, αλλά δε θα έκανα ποτέ αυτό το έγκλημα στη μικρή κοινωνία που ζω και δη στις εκπροσώπους του άλλου φύλου. Δε μου φταιξαν σε τίποτα!!

quote:
Ρε φίλε, αν εσύ δεν καταλαβαίνεις ότι μιλάμε για καθαρή πίστη του 95% του ελληνικού λαού και ονμίζεις΄οτι μιλάω λες και ..πάμε για εκλογές λάθος κατάλαβες..Μιλάω για την θρηκσέια όλων των Ελλήνων..Τόσο απλά, γιατο 95% είναι όλοι οι Έλληνες...

Παρακαλώ τη γραμματεία να αφαιρεθεί η συγκεκριμενη παράγραφος από τα πρακτικά μέχρι συγκεκριμένης αναμφισβήτητης στατιστικής αποδείξεώς της.

quote:
Αν σας πειράζει τόσο..Ξύδι...

Οι μελιτζάνες με πειράζουν κι εκεί ακόμα και με ξύδι, δουλειά δε γίνεται...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 28/09/2009 13:14:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 13:34:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ μου Kostakis, παίζεις σε δικό μου γήπεδο, μην παίρνεις
φόρα...Το τεκμηριωμένα που λές, υπάρχει, εσύ δεν το κοιτάς, νομίζοντσς ότι θα αλλάξει... Η Ελλάδα είναι όλοι (συντριπτική
πλειοψηφία 95%) χριστιανοί,επαναλαμβάνουμε, δεχτειτε το,
εδώ και χιλιάδες χρόνια...
Εσύ μάλλον ειναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ανεξιθρησκεία, δεν
σημαινει αλλαγη και των δεδομενων, ώς επικρατούσα και ως επισημη
θρησκεία του κράτους..Φαντάσου να βγαίναν κι οι ....πισωγλέντηδες
να λέγαν ότι ελευθερία είναι να βλέπει το παιδί μου τις ανωμαλίες τους στο δρόμο..Θα πεσει φάπα, σύννεφο....
Άλλο δημοκρατία, είπαμε κι άλλο ασυδοσία...Αν μπορείς να διακρίνεις όρια....
Σε ποιά χώρα να πας; Σε ολες τις ευρωπαικές..Πήγαινε να πεις στους
Γάλλους, Ιταλούς, Γερμανούς, ότι όταν καιμε τη σημαία μας, είναι πολιτική διαμαρτυρία...Δές τι θα σου πουνε...
Έχω επαφές με πολλούς ξένους στην Λάρισα κι έτσι το λέω,ενώ, εσυ πλαίρια δημοκρατικός, το υποθέτεις...
Τα όποια σίριαλ δεν πολεμούν τη νοημοσύνη μας,αλλά την κατευθύνουν, τι έγινε, εσύ ο τόσο ελεύθερος, δεν το ειδες;
Μην τα αναλύεις όλα γιατί δεν θα έχεις τίποτε να αναλύσεις μετά...
Άσε και κάτι...Οι θρησκευτικές κοινότητες και οι πολιτικές δεν έχουν καμία σχέση, οι εθνολογικές αναλογίες και οι συνειρμοι που βγαινουν,όμως, έχουν.....
Οι Τούρκοι, οι Σκοπιανοί, οι Αλβανοί,ζητάνε κομμάτια της Ελλάδα, με εθνολογικά αιτήματα, τι λες, να τους δώσουμε για να δειξουμε πόσο δημοκράτες είμαστε;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 14:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kostaki

εδώ μέσα έχει αναφερθεί ότι το ποσοστό των ορθοδοξων στην Ελλάδα αντιστοιχεί σε 95-98%Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 14:21:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
παίζεις σε δικό μου γήπεδο,

quote:
Το τεκμηριωμένα που λές, υπάρχει, εσύ δεν το κοιτάς, νομίζοντσς ότι θα αλλάξει... Η Ελλάδα είναι όλοι (συντριπτική
πλειοψηφία 95%) χριστιανοί,επαναλαμβάνουμε, δεχτειτε το, εδώ και χιλιάδες χρόνια...

Όταν θα γυρίσεις πλευρό να προσέχεις, έχεις φτάσει στην άκρη του στρώματος.

quote:
Εσύ μάλλον ειναι δύσκολο να καταλάβεις ότι ανεξιθρησκεία, δεν
σημαινει αλλαγη και των δεδομενων, ώς επικρατούσα και ως επισημη
θρησκεία του κράτους..

Άνοιξε ένα λεξικό, διάβασε τι σημαίνει ανεξιθρησκεία, διάβασε τι σημαίνει επίσημο, τι σημαίνει επικρατόν και έλα να τα ξαναπούμε.

quote:
Φαντάσου να βγαίναν κι οι ....πισωγλέντηδες να λέγαν ότι ελευθερία είναι να βλέπει το παιδί μου τις ανωμαλίες τους στο δρόμο..

Τι σχέση έχουν οι πισωγλέντηδες με την ανεξιθρησκεία, μόνο εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις.

quote:
Πήγαινε να πεις στους Γάλλους, Ιταλούς, Γερμανούς, ότι όταν καιμε τη σημαία μας, είναι πολιτική διαμαρτυρία...Δές τι θα σου πουνε...

Τι σχέση έχει το κάψιμο της σημαίας (το οποίο πρωτος καυτηριάζω, γιατί αποτελεί εθνικό σύμβολο) με την ανεξιθρησκεία, πάλι μόνο εσύ μπορείς να μου εξηγήσεις.

quote:
Έχω επαφές με πολλούς ξένους στην Λάρισα κι έτσι το λέω,ενώ, εσυ πλαίρια δημοκρατικός, το υποθέτεις...

Ευτυχώς που έχεις εσύ επαφές με ξένους στη Λάρισα και δεν έχω εγώ σε νησί που σφύζει από τουρισμό το καλοκαίρι. Ο,τι πεις.

quote:
Τα όποια σίριαλ δεν πολεμούν τη νοημοσύνη μας,αλλά την κατευθύνουν, τι έγινε, εσύ ο τόσο ελεύθερος, δεν το ειδες;

Δε θα διαφωνήσω σε μία ανύπαρκτη διαφορά, για μένα το ίδιο και το αυτό είναι. Σημασία έχει ότι τη φθείρουν.

quote:
Μην τα αναλύεις όλα γιατί δεν θα έχεις τίποτε να αναλύσεις μετά...

Έννοια σου, η ζωή γύρω μου ποτέ δε με αφήνει νηστικό περισυλλογής και ανάλυσης.

quote:
Οι θρησκευτικές κοινότητες και οι πολιτικές δεν έχουν καμία σχέση, οι εθνολογικές αναλογίες και οι συνειρμοι που βγαινουν,όμως, έχουν.....

Στο πρώτο συμφωνώ, στο δεύτερο θα σου απαντήσω ότι συνειρμούς οποιασδήποτε μορφής δεν μπορώ να απαγορέψω σε κανέναν να κάνει, ακόμα και αν διαφωνώ καθέτως, ακόμα και αν είναι εντελώς ανεδαφικοί. Άλλωστε, ο καθένας κάνει τους συνειρμούς του, συναρτήσει του επιπέδου πνεύματος και της καλο(ή κακο)-ήθειας που τον χαρακτηρίζει.

quote:
Οι Τούρκοι, οι Σκοπιανοί, οι Αλβανοί,ζητάνε κομμάτια της Ελλάδα, με εθνολογικά αιτήματα, τι λες, να τους δώσουμε για να δειξουμε πόσο δημοκράτες είμαστε;

Οχι, είπα εγώ να τους δώσουμε; ώρες - ώρες δεν έχεις κανένα συνειρμό σε όσα καταγγέλεις στο συνομιλητή σου. Προσπάθησε τουλάχιστον να με αντικρούεις πάνω σε δικά μου λεγόμενα, όχι σε αυτά που με δικούς σου συνειρμούς προκύπτουν.

Άκου "δικό μου γήπεδο"... το θέμα αφορά διαχωρισμό Κράτους - Εκκλησίας και ο άλλος νομίζει ότι παίζει στο Αλκαζάρ.

topol

quote:
εδώ μέσα έχει αναφερθεί ότι το ποσοστό των ορθοδοξων στην Ελλάδα αντιστοιχεί σε 95-98%

Το τι αναφέρεται ανεξέλεγκτα εδώ μέσα δεν αποτελεί επιχείρημα, ποσώ μαλλον στατιστική - αριθμητική απόδειξη. Το ότι κάποιος θα σε πει άνευ επιχειρημάτων λ.χ. φασίστα (και δε μιλάω επί προσωπικού, μην παρεξηγηθούμε), σημαίνει ότι κάποιος τρίτος σε μία επόμενη συζήτηση θα το χρησιμοποιήσει ως δεδομένο; πιστεύω πως όχι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 28/09/2009 14:24:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2338867
Maintained by Digital Alchemy