ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 14:22:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή αυτοί που απειλούν .....με ερωτικές περιπτύξεις Χριστούς , Παναγίες κ.λ.π. είναι μόνο το ....5% του λαού ;;; Περίεργο....για περισσότερους τους είχα...
Και όχι δεν θα δώσω τίποτα από τη χώρα μου σε κανένα Αλβανό , Σκοπιανό κ.α. ...τουλάχιστον όσο περνάει από το χέρι μου. Και γίνομαι μπαρούτι όταν καίνε την Ελληνική σημαία..
Αλλά τι σχέση έχει το ένα μέ το άλλο ; Επειδή ένα κόμμα πολύ μικρό μάλιστα , πρεσβεύει την " αθεϊα" και την "πολυπολιτισμικότητα" (όπως την εννοεί αυτό) ταυτόχρονα , πρέπει όποιος δεν πιστεύει σε Γιαχβέ κ.λ.π. να ταυτοποιείται ως οπαδός (!!!) του εν λόγω ή παρόμοιου κόμματος ; Ξεκόλλα !!!
Και να σου πω και κάτι ; Τον διαχωρισμό Κράτους και Εκκλησίας θα έπρεπε να τον επιδιώκει κυρίως η τελευταία . Αφού είναι τόσο σίγουρη για την πίστη και αφοσίωση του 95% (98% δεν ήταν ;). Εννοώ φυσικά αυτό που έχει προταθεί και εδώ : Μια επιβάρυνση των πιστών ή μια φοροελάφρυνση των "απίστων" για την κάλυψη των λειτουργικών (και μόνο) εξόδων της...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 14:55:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μην κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις τι γράφω φίλε DPJ10,
ξέρεις ότι η πολυ δημοκρατία θέλει ανάλογα μυαλά και σήμερα
το επίπεδο του λαού δεν είναι τέτοιο που να είναι τόσο ευέλικτο
σε τέτοιες περιπτώσεις..Έχουμε ασυδοσία, γι αυτο και χρειάζεται να
έχει μια ταυτότητα το κάρος, το έθνος, καλώς ή κακώς...Όσοι μιλάνε για τέτοια δημοκρατία είναι συνήθως υπερ της παγκοσμιοποίησης και ενάντια σε εθνικά συμφέροντα...Είναι διεθνιστές, ξέρεις....
Φίλε Kostakis, εγώ δεν χαλάω χατήρια, αν έτσι θέλεις, έτσι είναι,
αλλά πρόσεξε εσύ όταν γυρίσεις πλευρό...Η Ελλάδα είναι χριστιανική
χώρα, όσο κι αν ενοχλεί όσους έχουν .....παγκοσμιοποιημένα σχέδια...
Όσο για τη σημασία των λέξεων, με συγχωρείς, αλλά τις μάθαινα πολύ
παλιότερα απο σένα κι έχω κάποιο αβαντάζ, ξέρεις....Άσε το τι τι κάνεις,κοίτα το τι είναι...
Η ασυδοσά στην δημοκρατία οδηγεί στο χάος,αυτο λέω με την ανεξιθρησκεία που εσύ λές....Ανεξιθρησκεία του πολίτη ή του κράτους;
Για τους...τουρίστες πάλι τι να πω; Εγώ δεν έιπα τουρίστες, έιπα ξένους, είτε αξιωματούχους υπηρεσιών, είτε εν εργασία ανάλογη του
να έχουν άποψη....Εσύ με τους τουρίστες, αλήθεια ,τι συζητάτε;
Πόσο καλά έκανε ο Ομπάμα που ανέστειλε την ατιπυραυλική ασπίδα;
Ούτε εγώ απαγορεύω σε κανέναν να πιστεύει ότι θέλει, αλλά δεν θα κάνουμε σούργελο και την Ελλάδα..Φτάνει ότι έχει γίνει...Εξευρωπαιστήκαμε αρκετά...Δεν θα μείνει τίποτε αν συνεχίσουμε
αλλά αυτό θέλουν κι οι άλλοι που εχθρεύονται την χώρα μας..
Εμείς, όμως, ποτέ δεν πρόκεται να δούμε όσα σύννεφα κι αν έρχονται
απο ανατολή και δύση...
Σήμερα, στην εποχή που΄ολα ισοπεδώνονται, η Ελλάδα πρέπει να σηκώσει σημαία πολιτισμού, ανάχωμα στον ευτελσιμό αξιών και αρχών...
Νομίζω, δλδ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 17:17:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

quote:
Τις ΟΦΕΙΛΕΣ του κράτους απέναντι στην Εκκλησία τις καθόρισαν και τις καθορίζουν, κατόπιν συμφωνιών, οι εκάστοτε κυβερνήσεις.

Οι οφειλές του κράτους απέναντι στη δημόσια υπηρεσία που ονομάζεται "Εκκλησία της Ελλάδος" είναι πάγιες και καλύπτονται από τον κρατικό προϋπολογισμό ο οποίος καλύπτεται από την φορολογία των Ελλήνων.

Οι έκτακτες παροχές προς την εκκλησία (π.χ. η χρηματοδότηση από τον τζόγο) αποφασίζονται από την κάθε κυβέρνηση με υπουργικές αποφάσεις.

quote:
Εσένα, λοιπόν, εφόσον δεν βάζεις άμεσα το χέρι σου στην τσέπη, δεν σου πέφτει λόγος.

Λόγος πέφτει σε οποιονδήποτε πληρώνει για την εκκλησία, δηλαδή σε όλους τους φορολογούμενους. Ο ίδιος λόγος πέφτει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με οποιαδήποτε υπηρεσία χρηματοδοτείται από τα χρήματα του ελληνικού λαού.

quote:
Και εγώ σε πληρώνω για να διδάσκεις τη σωστή ιστορία στα παιδιά μας, αλλά εσύ τους λες αυτά που εσύ θες να μάθουν.

Είσαι απλά ηλίθιος. Ο εκπαιδευτικός δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει τι θα διδάξει και τι όχι. Διδάσκει αυτό που του επιβάλλει το αναλυτικό πρόγραμμα το οποίο είναι νόμος του κράτους, χρησιμοποιώντας το επίσημο εκπαιδευτικό εγχειρίδιο του Υπουργείου Παιδείας.

quote:
Δεν μπορώ να έλθω και να σου απαγορέψω να μην μπεις στην αίθουσα.

Αν πιστεύεις ότι ο εκπαιδευτικός των παιδιών σου διδάσκει άλλα απ'αυτά που ορίζει ο νόμος, και αυτό μπορείς να το αποδείξεις, δεν έχεις παρά να απευθυνθείς στην αρμόδια διεύθυνση.

quote:
Ο μόνος τρόπος να αντιδράσω είναι "να τα βάλω" με αυτούς που σε τοποθέτησαν σε αυτή τη θέση και σε πληρώνουν από τα χρήματά μου.

Οπως θα γνωρίζεις πολύ καλά, η τοποθέτηση των εκπαιδευτικών στο δημόσιο δεν γινόταν και δεν γίνεται "από κάποιους". Ισως αυτό να ισχύει με τη δική σου τοποθέτηση, εκεί στις Βρυξέλες. Αλήθεια, τι δουλειά κάνεις;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

αθεος
Ανεπιθύμητη Συμμετοχή


2069 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 21:26:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αθεος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρίχνω πολύ γέλιο με τον χριστιανό Topol με χαρακτηρίζει αναρχικό γιατί είμαι άθεος τόσο χριστιανός πια;
στο θέμα με τα νέα δεκεμβριανά με χαρακτήριζαν χρυσαυγίτη για την θέση που είχα πάρει τελικά οι χριστιανοί είναι παντού
τώρα για το που πολέμησα άστο πες ότι πολέμησα στον ύπνο μου όταν κάποια στιγμή μεγαλώσεις και καταλάβεις πόσοι πόλεμοι δίνονται σε καθημερινή βάση και λέω πολέμους με όλη την σημασία της λέξης τότε ίσως τα ξαναπούμε
μέχρι τότε καλό "ξεμάτιασμα" από τους ιερείς σου παπαδάκι

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan AllenΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 22:06:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ

quote:
Τις ΟΦΕΙΛΕΣ του κράτους απέναντι στην Εκκλησία τις καθόρισαν και τις καθορίζουν, κατόπιν συμφωνιών, οι εκάστοτε κυβερνήσεις.

macedon
Οι οφειλές του κράτους απέναντι στη δημόσια υπηρεσία που ονομάζεται "Εκκλησία της Ελλάδος" είναι πάγιες και καλύπτονται από τον κρατικό προϋπολογισμό ο οποίος καλύπτεται από την φορολογία των Ελλήνων.

Τότε προς τι οι ιαχές σου;

quote:

macedon
Οι έκτακτες παροχές προς την εκκλησία (π.χ. η χρηματοδότηση από τον τζόγο) αποφασίζονται από την κάθε κυβέρνηση με υπουργικές αποφάσεις.

Και που είναι το περίεργο; Αυτό δεν είπα και εγώ;


quote:

quote:
Εσένα, λοιπόν, εφόσον δεν βάζεις άμεσα το χέρι σου στην τσέπη, δεν σου πέφτει λόγος.

macedon
Λόγος πέφτει σε οποιονδήποτε πληρώνει για την εκκλησία, δηλαδή σε όλους τους φορολογούμενους. Ο ίδιος λόγος πέφτει σε οτιδήποτε έχει να κάνει με οποιαδήποτε υπηρεσία χρηματοδοτείται από τα χρήματα του ελληνικού λαού.


Σου εξήγησα πως μπορείς να αντιδράσεις. Αν δεν μπορείς να το καταλάβεις, διάβασέ το πολλές φορές, …. κάποια στιγμή θα το χωνέψεις.


quote:

quote:
Και εγώ σε πληρώνω για να διδάσκεις τη σωστή ιστορία στα παιδιά μας, αλλά εσύ τους λες αυτά που εσύ θες να μάθουν.

macedon
Είσαι απλά ηλίθιος. Ο εκπαιδευτικός δεν έχει το δικαίωμα να επιλέξει τι θα διδάξει και τι όχι. Διδάσκει αυτό που του επιβάλλει το αναλυτικό πρόγραμμα το οποίο είναι νόμος του κράτους, χρησιμοποιώντας το επίσημο εκπαιδευτικό εγχειρίδιο του Υπουργείου Παιδείας.

Δεν κρατήθηκες ε; Πάντα με έναν καλό λόγο στο πληκτρολόγιό σου.
Αν δεν με πιστεύουν, όσοι μας διαβάζουν, ας ρωτήσουν και τον Εαρινό!!

Ηλίθιοι είναι όσοι σε πιστεύουν και έχουν βραχεία μνήμη μη θυμούμενοι αυτά που γράφεις.
Εσύ δεν είχες πει, καυχώμενος, πως στα παιδιά τους μαθαίνεις την ιστορία όπως εσύ την ξέρεις έχοντας απαλλείψει αυτά που θεωρείς μύθους;
Αν δεν απατώμαι, είχες πει πως σε κάποια στιγμή είχες αφαιρέσει και τον Εσταυρωμένο από την αίθουσα, είναι έτσι;

quote:

quote:
Δεν μπορώ να έλθω και να σου απαγορέψω να μην μπεις στην αίθουσα.

macedon
Αν πιστεύεις ότι ο εκπαιδευτικός των παιδιών σου διδάσκει άλλα απ'αυτά που ορίζει ο νόμος, και αυτό μπορείς να το αποδείξεις, δεν έχεις παρά να απευθυνθείς στην αρμόδια διεύθυνση.

Βρε μήπως ήπιες κανένα περίεργο ποτό; Έφαγες τίποτα το μεσημέρι και σε πείραξε;
Τι κουβαλάς στο κρανίο σου, σούπα;
Δεν είπες πιο πάνω πως "ο εκπαιδευτικός διδάσκει αυτό που του επιβάλλει το αναλυτικό πρόγραμμα το οποίο είναι νόμος του κράτους"

Σήκω παιδάκι μου και πήγαινε καμιά βόλτα έξω να σε βαρέσει λίγο ο αέρας να συνέλθεις.

quote:

quote:
Ο μόνος τρόπος να αντιδράσω είναι "να τα βάλω" με αυτούς που σε τοποθέτησαν σε αυτή τη θέση και σε πληρώνουν από τα χρήματά μου.

Οπως θα γνωρίζεις πολύ καλά, η τοποθέτηση των εκπαιδευτικών στο δημόσιο δεν γινόταν και δεν γίνεται "από κάποιους".
macedon



Βεβαίως και το γνωρίζω.
Ναι, βεβαιότατα.
Γίνεστε "δάσκαλοι" μετά από δυο χρόνια (τώρα είναι 4 τα χρόνια ρέκλας;) διακοπές ….. συγνώμη, "σπουδές" ήθελα να πω, και απαιτείτε να διαπαιδαγωγήσετε τα παιδιά μας!
Ο διορισμός σας γίνεται με "απολύτως διαφανή και αξιοκρατικά" κριτήρια.
Ανά τακτά χρονικά διαστήματα υπόκεισθε σε αξιολόγηση.
Επίσης, παρακολουθείτε ΌΛΟΙ σας εκπαιδευτικά σεμινάρια και ενημερώνεστε συνεχώς σε ό, τι νέο υπάρχει στην εκπαίδευση.

Βρε άκου που σου λέω!! Σήκω και βγες καμιά βόλτα έξω να σε βαρέσει λίγο ο αέρας!!!!! Καλό θα σου κάνει!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2009, 22:15:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός

quote:
Στις περιπτώσεις κακοδιαχείρισης της εκκλησιαστικής περιουσίας ή στις περιπτώσεις πλουτισμού κληρικών

Ψηλέ, σε ρώτησα κάτι που... δεν το πρόσεξες...

Για να φτάσουμε στο σημείο να συζητούμε για εκκλησιαστική περιουσία και διαχείριση της, θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε γιατί υπάρχει και πώς απεκτήθη.

Σε ρώτησα λοιπόν, αν θεωρείς ότι αυτή η περιουσία αποκτήθηκε ΜΟΝΟ από προσφορές των εγκλείστων στα μοναστήρια.


quote:
συμφωνώ πως πρέπει να ληφθούν μέτρα, αλλά εκ των έσω.

Δηλαδή τι εννοείς και τι μέτρα θ πρότεινες εσύ, ας πούμε;;;

Και γιατί εκ των έσω;;

Αναφέρθηκες σε οφειλές του κράτους προς την εκκλησία, οφειλές της εκκλησίας προς το κράτος δεν υπάρχουν.

Γιατί η εκκλησία να μην υπόκειται, σε περίπτωση ατασθαλιών, σε όλ’ αυτά που υπόκειται ο κάθε οργανισμός, εταιρεία, φορέας, πολίτης κλπ.;;;

Θέλεις να εξηγήσεις αυτό το "εκ των έσω" ή ήταν φωτοβολίδα;;

Άλλωστε γνωρίζεις ότι η κακοδιαχείριση, όπως βαφτίζεις τις κλοπές και τις παρανομίες της εκκλησίας, δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρηθούν εκ των έσω, διότι έχουν την ευλογία "των έσω" αλλά και "των άνω" καθώς και τη συναίνεση.

Ή όχι;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 00:59:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

quote:
Δεν κρατήθηκες ε; Πάντα με έναν καλό λόγο στο πληκτρολόγιό σου.

Εκφράζομαι ανάλογα με τον τρόπο που μου απευθύνουν το λόγο. Πρόκειται για εντολή που έδωσε ο γιός του Γιαχωβά. Οπότε, αν σου κακοφαίνεται, να αναπροσαρμόσεις τον τρόπο σου, τενεκέ.

quote:
Εσύ δεν είχες πει, καυχώμενος, πως στα παιδιά τους μαθαίνεις την ιστορία όπως εσύ την ξέρεις έχοντας απαλλείψει αυτά που θεωρείς μύθους;

Και εμμένω στην άποψη που εξέφρασα για σένα. Αν το αναλυτικό πρόγραμμα που δημοσιεύεται με υπουργική απόφαση ορίζει για παράδειγμα πως πρέπει να διδαχτεί ότι "ο Π.Π. Γερμανός στις 25 Μαρτίου σήκωσε τη σημαία στην Αγία Λαύρα" τότε αυτό θα διδαχτεί.

Είναι επίσης υποχρέωσή μου σαν να πω στα παιδιά πως ο ίδιος ο Π.Π. Γερμανός γράφει πως εκείνη τη μέρα ήταν ... στην Πάτρα.

Αυτό δεν είναι η ιστορία όπως τη θέλω. Είναι η ιστορία όπως είναι.

quote:
Αν δεν απατώμαι, είχες πει πως σε κάποια στιγμή είχες αφαιρέσει και τον Εσταυρωμένο από την αίθουσα, είναι έτσι;

Καταλαβαίνω τη μανία σου για τους εκπαιδευτικούς, που προφανώς είναι απόρροια κάποιου παιδικού απωθημένου, μια και δε φαίνεται να έχεις περάσει από σχολική αίθουσα. Ποτέ δεν υπήρχε "εσταυρωμένος" σε σχολική αίθουσα. Αυτό που υπάρχει συνήθως είναι μια εικόνα με το γιο του Γιαχωβά που βρίσκεται εκεί χωρίς να υπάρχει λόγος.

Οι εικόνες τόσο παλαιότερα όσο και φέτος δεν υπάρχουν στην τάξη μου. Δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο και η τάξη μου ανήκει στο ελληνικό δημόσιο και στον ελληνικό λαό και όχι στην Εκκλησία της Ελλάδας. Επιπλέον τα παιδιά που έχω είναι διαφόρων θρησκευμάτων, οπότε η ύπαρξη οποιουδήποτε συμβόλου μιας θρησκείας, αποτελεί προσηλυτισμό. Οποιος θέλει εικόνες στον τοίχο του, μπορεί να βάλει στο σπίτι του.

Οταν θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση που θα επιβάλει την τοποθέτηση εικόνων στις σχολικές αίθουσες, το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, η δικιά μου αίθουσα δεν θα έχει εικόνες. Είναι μια πρακτική που εφαρμόζω από το 1991.

quote:
Δεν είπες πιο πάνω πως "ο εκπαιδευτικός διδάσκει αυτό που του επιβάλλει το αναλυτικό πρόγραμμα το οποίο είναι νόμος του κράτους"

Αυτό είπα. Και πρόσθεσα πως αν εσύ πιστεύεις πως ο εκπαιδευτικός διδάσκει άλλα απ'αυτά που λέει ο νόμος, μπορείς να απευθυνθείς στην αρμόδια διεύθυνση. Δεν ξέρω τι δεν κατάλαβες αλλά δεν μ'απασχολεί.

quote:
Γίνεστε "δάσκαλοι" μετά από δυο χρόνια (τώρα είναι 4 τα χρόνια ρέκλας;) διακοπές ….. συγνώμη, "σπουδές" ήθελα να πω, και απαιτείτε να διαπαιδαγωγήσετε τα παιδιά μας!

Μερικοί βγάζουν το πανεπιστήμιο, και κάνουν και παραπέρα σπουδές, έχεις δίκιο. Οι υπόλοιποι, σαν και σένα, μένουν με την κακία, επειδή δεν κατάφεραν να μπουν ούτε στο προαύλιο του πανεπιστημίου.

quote:
Ο διορισμός σας γίνεται με "απολύτως διαφανή και αξιοκρατικά" κριτήρια.

Προφανώς. Ενώ οι παραπάνω που αναφέρω, αναγκάζονται να γλύψουν κάποιον πολιτικό ή κάποιον παπά που επηρεάζει κάποιον πολιτικό για να πάρουν αδιαφανώς μια καλή θέση στην ευρωπαϊκή ένωση, με μόνο προσόν την πίστη τους, όντας ουσιαστικά αγράμματοι, όπως εσύ για παράδειγμα.

Αλήθεια, δεν μας είπες εσύ τι δουλειά κάνεις και πώς βρέθηκες εκεί με τις ... σπουδές που έχεις κάνει... Αλήθεια, έχεις βγάλει το δημοτικό;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 01:31:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ
quote:

Ψηλέ, σε ρώτησα κάτι που... δεν το πρόσεξες...

Για να φτάσουμε στο σημείο να συζητούμε για εκκλησιαστική περιουσία και διαχείριση της, θα πρέπει πρώτα να κατανοήσουμε γιατί υπάρχει και πώς απεκτήθη.

Σε ρώτησα λοιπόν, αν θεωρείς ότι αυτή η περιουσία αποκτήθηκε ΜΟΝΟ από προσφορές των εγκλείστων στα μοναστήρια.



Θεωρώ πως η περιουσία της Εκκλησίας (συμπεριλαμβανομένων και των μοναστηριών) αποκτήθηκε με τους νόμιμους τρόπους της κάθε ιστορικής περιόδου.


quote:

quote:
συμφωνώ πως πρέπει να ληφθούν μέτρα, αλλά εκ των έσω.

Δηλαδή τι εννοείς και τι μέτρα θ πρότεινες εσύ, ας πούμε;;;

Και γιατί εκ των έσω;;



Μπορώ εγώ να έλθω στο σπίτι σου να βάλω τάξη; Έχω αυτό το δικαίωμα;
Εκτός κι αν θεωρείς την Εκκλησία σπίτι σου;;


quote:

Αναφέρθηκες σε οφειλές του κράτους προς την εκκλησία, οφειλές της εκκλησίας προς το κράτος δεν υπάρχουν.

Όποτε υπήρξε ανάγκη, η Εκκλησία συνέδραμε το κράτος. Μερικές φορές το κράτος έγινε άρπαγας, αλλά ...... ποιος νοιάζεται;
Σήμερα, η Εκκλησία, όπως και πάντα, στέκει, όσο μπορεί στο πλευρό των ανθρώπων. Υπάρχουν και καταχρήσεις, αλλά και η Εκκλησία είναι κοινωνία ανθρώπων και όχι αγγέλων.


quote:

Γιατί η εκκλησία να μην υπόκειται, σε περίπτωση ατασθαλιών, σε όλ’ αυτά που υπόκειται ο κάθε οργανισμός, εταιρεία, φορέας, πολίτης κλπ.;;;

Ποιος σου είπε πως δεν «υπόκειται»;
Το ψευτοσκάνδαλο του Βατοπαιδίου, δεν σου λέει τίποτα; Μπορεί να δικαιώθηκε η Μονή, αλλά «υπέστη» τα «νόμιμα», συμφωνείς;


quote:

Θέλεις να εξηγήσεις αυτό το "εκ των έσω" ή ήταν φωτοβολίδα;;

Το εξήγησα πιο πάνω.

quote:

Άλλωστε γνωρίζεις ότι η κακοδιαχείριση, όπως βαφτίζεις τις κλοπές και τις παρανομίες της εκκλησίας, δεν πρόκειται ποτέ να τιμωρηθούν εκ των έσω, διότι έχουν την ευλογία "των έσω" αλλά και "των άνω" καθώς και τη συναίνεση.


Παρανομίες και κλοπές βλέπουν τα μάτια τα δικά σου και του κάθε δυστυχή χριστιανομάχου. Η δικαιοσύνη, πάντως, αποφάνθηκε διαφορετικά, αν αναφέρεσαι στο Βατοπαίδι.
Τώρα, για τις ατασθαλίες που έχουν να κάνουν με τη διαχείριση των οικονομικών της Εκκλησίας, νομίζω πως υπεύθυνη είναι μόνο η ίδια για το τι συνέχεια θα δοθεί. Δε νομίζω πως θα σε πάρει από το χέρι εσένα, ένα παντελώς ξένο σώμα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 01:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon
quote:

Ψηλέ

quote:
Δεν κρατήθηκες ε; Πάντα με έναν καλό λόγο στο πληκτρολόγιό σου.

Εκφράζομαι ανάλογα με τον τρόπο που μου απευθύνουν το λόγο. Πρόκειται για εντολή που έδωσε ο γιός του Γιαχωβά. Οπότε, αν σου κακοφαίνεται, να αναπροσαρμόσεις τον τρόπο σου, τενεκέ.

quote:
Εσύ δεν είχες πει, καυχώμενος, πως στα παιδιά τους μαθαίνεις την ιστορία όπως εσύ την ξέρεις έχοντας απαλλείψει αυτά που θεωρείς μύθους;

Και εμμένω στην άποψη που εξέφρασα για σένα. Αν το αναλυτικό πρόγραμμα που δημοσιεύεται με υπουργική απόφαση ορίζει για παράδειγμα πως πρέπει να διδαχτεί ότι "ο Π.Π. Γερμανός στις 25 Μαρτίου σήκωσε τη σημαία στην Αγία Λαύρα" τότε αυτό θα διδαχτεί.

Είναι επίσης υποχρέωσή μου σαν να πω στα παιδιά πως ο ίδιος ο Π.Π. Γερμανός γράφει πως εκείνη τη μέρα ήταν ... στην Πάτρα.

Αυτό δεν είναι η ιστορία όπως τη θέλω. Είναι η ιστορία όπως είναι.

quote:
Αν δεν απατώμαι, είχες πει πως σε κάποια στιγμή είχες αφαιρέσει και τον Εσταυρωμένο από την αίθουσα, είναι έτσι;

Καταλαβαίνω τη μανία σου για τους εκπαιδευτικούς, που προφανώς είναι απόρροια κάποιου παιδικού απωθημένου, μια και δε φαίνεται να έχεις περάσει από σχολική αίθουσα. Ποτέ δεν υπήρχε "εσταυρωμένος" σε σχολική αίθουσα. Αυτό που υπάρχει συνήθως είναι μια εικόνα με το γιο του Γιαχωβά που βρίσκεται εκεί χωρίς να υπάρχει λόγος.

Οι εικόνες τόσο παλαιότερα όσο και φέτος δεν υπάρχουν στην τάξη μου. Δεν προβλέπεται από κανέναν νόμο και η τάξη μου ανήκει στο ελληνικό δημόσιο και στον ελληνικό λαό και όχι στην Εκκλησία της Ελλάδας. Επιπλέον τα παιδιά που έχω είναι διαφόρων θρησκευμάτων, οπότε η ύπαρξη οποιουδήποτε συμβόλου μιας θρησκείας, αποτελεί προσηλυτισμό. Οποιος θέλει εικόνες στον τοίχο του, μπορεί να βάλει στο σπίτι του.

Οταν θα υπάρξει νομοθετική ρύθμιση που θα επιβάλει την τοποθέτηση εικόνων στις σχολικές αίθουσες, το ξανασυζητάμε. Μέχρι τότε, η δικιά μου αίθουσα δεν θα έχει εικόνες. Είναι μια πρακτική που εφαρμόζω από το 1991.

quote:
Δεν είπες πιο πάνω πως "ο εκπαιδευτικός διδάσκει αυτό που του επιβάλλει το αναλυτικό πρόγραμμα το οποίο είναι νόμος του κράτους"

Αυτό είπα. Και πρόσθεσα πως αν εσύ πιστεύεις πως ο εκπαιδευτικός διδάσκει άλλα απ'αυτά που λέει ο νόμος, μπορείς να απευθυνθείς στην αρμόδια διεύθυνση. Δεν ξέρω τι δεν κατάλαβες αλλά δεν μ'απασχολεί.

quote:
Γίνεστε "δάσκαλοι" μετά από δυο χρόνια (τώρα είναι 4 τα χρόνια ρέκλας;) διακοπές ….. συγνώμη, "σπουδές" ήθελα να πω, και απαιτείτε να διαπαιδαγωγήσετε τα παιδιά μας!

Μερικοί βγάζουν το πανεπιστήμιο, και κάνουν και παραπέρα σπουδές, έχεις δίκιο. Οι υπόλοιποι, σαν και σένα, μένουν με την κακία, επειδή δεν κατάφεραν να μπουν ούτε στο προαύλιο του πανεπιστημίου.

quote:
Ο διορισμός σας γίνεται με "απολύτως διαφανή και αξιοκρατικά" κριτήρια.

Προφανώς. Ενώ οι παραπάνω που αναφέρω, αναγκάζονται να γλύψουν κάποιον πολιτικό ή κάποιον παπά που επηρεάζει κάποιον πολιτικό για να πάρουν αδιαφανώς μια καλή θέση στην ευρωπαϊκή ένωση, με μόνο προσόν την πίστη τους, όντας ουσιαστικά αγράμματοι, όπως εσύ για παράδειγμα.

Αλήθεια, δεν μας είπες εσύ τι δουλειά κάνεις και πώς βρέθηκες εκεί με τις ... σπουδές που έχεις κάνει... Αλήθεια, έχεις βγάλει το δημοτικό;



Εγώ σου είπα να βγεις να πάρεις αέρα αλλά δεν με ακούς.
Κακό του κεφαλιού σου!!

Μη μου συγχίζεσαι και πάθεις και τίποτα και το φέρω βάρος στη συνείδησή μου.

***Αν η λέξη "συνείδηση" δεν σου λέει τίποτα, μην ανησυχείς! Κάποια στιγμή θα μάθεις τι σημαίνει και αυτή η λέξη.
Θα σου εκμηστηρευτώ κάτι. Ίσως είναι και η ώρα τέτοια.
Να ξέρεις πως προσεύχομαι και για σένα. Όχι πως, ανθρωπίνως, δεν νευριάζω μαζί σου με τις προσβολές σου, αλλά το ξεπερνώ γιατί έτσι μου έχει διδάξει Αυτός που εσύ πολεμάς. Και σε διαβεβαιώ πως είναι πολύ ωραία η αίσθηση της νίκης, έστω και ενός μικρού πάθους.

Καλή σου νύχτα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 02:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλέ

quote:
Αν η λέξη "συνείδηση" δεν σου λέει τίποτα, μην ανησυχείς!

Η συνείδηση μου λέει πολλά. Το γλύψιμο δεν μου λέει τίποτε. Δηλαδή μου λέει, αλλά δεν θέλεις να μάθεις.

quote:
Θα σου εκμηστηρευτώ κάτι. Ίσως είναι και η ώρα τέτοια.

Για λέγε...

quote:
Να ξέρεις πως προσεύχομαι και για σένα.

Αυτό τώρα να το πάρω ως απειλή;

quote:
Όχι πως, ανθρωπίνως, δεν νευριάζω μαζί σου με τις προσβολές σου, αλλά το ξεπερνώ γιατί έτσι μου έχει διδάξει Αυτός που εσύ πολεμάς.

Δεν πολεμάω αυτόν που εννοείς γιατί αυτός που εννοείς δεν υπάρχει ούτε υπήρξε ποτέ. Σα να μου λες ότι πολεμάω τον Πινόκιο (όχι βρε τον τρεχαγύρευε, τον αυθεντικό λέω).

quote:
Καλή σου νύχτα.

Καληνύχτα, αλλά... τελικά δεν θα μας πεις τι σπουδές έκανες και τι δουλειά κάνεις; Και, κυρίως, πώς έχεις τη δουλειά που έχεις;

Βρε μπας (άκου τώρα τι μου ήρθε...) μπας λέω και μεσολάβησε κανείς απ'αυτούς με τα ριχτά και πήρες τη θέση στις Βρυξέλλες;

Καλά, μη μας λες... Αλλωστε το έχουμε καταλάβει, έτσι ρωτάω, για να γίνεται κουβέντα. Και μη σκας. Ούτε ο πρώτος ούτε ο τελευταίος είσαι που τον βόλεψε η εκκλησία και τον πληρώνει ο ελληνικός λαός χωρίς να κάνει τίποτε.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 02:37:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψηλός


quote:
Θεωρώ πως η περιουσία της Εκκλησίας (συμπεριλαμβανομένων και των μοναστηριών) αποκτήθηκε με τους νόμιμους τρόπους της κάθε ιστορικής περιόδου.

Μάλιστα... Οι νόμιμοι τρόποι ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΔΟΥ, ε;;;

Μάλιστα...

quote:
Μπορώ εγώ να έλθω στο σπίτι σου να βάλω τάξη; Έχω αυτό το δικαίωμα;
Εκτός κι αν θεωρείς την Εκκλησία σπίτι σου;;

Έχεις τόσο μεγάλο πρόβλημα αντιληπτικότητας ή προσποιείσαι;;;

Μιλάω για παρανομίες ψηλέ, Από οικονομικές μέχρι ηθικού τύπου.

Εκτός αν εννοείς ότι αν ο οποιοσδήποτε απατεώνας κλειστεί στο σπίτι του, μετά την πράξη του, δεν έχει δικαίωμα να τον συλλάβει κανείς.

Είναι πιθανόν να εννοείς κάτι τέτοιο, στην Ευρώπη βρίσκεσαι, όλο και θα προχωράει η ρεμούλα...

quote:
Όποτε υπήρξε ανάγκη, η Εκκλησία συνέδραμε το κράτος. Μερικές φορές το κράτος έγινε άρπαγας, αλλά ...... ποιος νοιάζεται;

"Συνέδραμε" το κράτος;;;

Πώς;;; Πληρώνοντας τους φόρους που πληρώνουν όλοι;;;
Αυτή η ανάγκη δεν είναι περιοδική, είναι πάγια!!!

Άρπαγας το κράτος της εκκλησιαστικής περιουσίας;;
Πώς;;; Την φορολογεί παραπάνω απ' το κανονικό ή της πήρε με το ζόρι (χωρίς ανταλλαγή) οτιδήποτε;;;

quote:
Σήμερα, η Εκκλησία, όπως και πάντα, στέκει, όσο μπορεί στο πλευρό των ανθρώπων. Υπάρχουν και καταχρήσεις, αλλά και η Εκκλησία είναι κοινωνία ανθρώπων και όχι αγγέλων.

Αν ίσχυε το "όσο μπορεί" δεν θα συσσώρευε περιουσία, ούτε θα διεκδικούσε τη μισή Ελλάδα.

Θα τα διέθετε ΟΛΑ.

Και αφού είναι άνθρωποι κι αυτοί, γιατί δεν τους μεταχειρίζεται το κράτος όπως όλους τους ανθρώπους ψηλέ;;

Άσε που υποτίθεται ότι έπαψαν να είναι συνηθισμένοι άνθρωποι, λόγω της δύναμης να "αφιερωθούν" στο θεό, όπως λέτε όταν αυτό βολεύει...

quote:
Μπορεί να δικαιώθηκε η Μονή, αλλά «υπέστη» τα «νόμιμα», συμφωνείς;

Ξέχασα ότι για σένα το νόμιμο είναι και ηθικό, όπως λέει ο συνχριστιανός σου, ο Βουλγαράκης.


quote:
Τώρα, για τις ατασθαλίες που έχουν να κάνουν με τη διαχείριση των οικονομικών της Εκκλησίας, νομίζω πως υπεύθυνη είναι μόνο η ίδια για το τι συνέχεια θα δοθεί. Δε νομίζω πως θα σε πάρει από το χέρι εσένα, ένα παντελώς ξένο σώμα.

Αυτή η διαχείριση με αφορά όπως κάθε φορολογούμενο, διότι είναι κλεμμένα λεφτά μου.
Επίσης, με αφορά και η συνέχεια "που θα δοθεί" γιατί συνεχίζω να την πληρώνω.

Και αυτά επειδή, ακριβώς, είμαι ξένο σώμα, διότι εσύ που είσαι σπλάχνο της, δεν διαμαρτύρεσαι αφού είτε σ' έχει "ψήσει" είτε έχεις το κατιτίς σου...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 02:52:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γιαπετ

quote:
διότι εσύ που είσαι σπλάχνο της, δεν διαμαρτύρεσαι αφού είτε σ' έχει "ψήσει" είτε έχεις το κατιτίς σου...

ΚΑΚΕ!

Καλά ρε, δε ντρέπεσαι; Ο,τι και να χει το παιδί, με την αξία του το έχει.

Εδώ όταν έγινε το θαύμα του Εφραίμ που μετέτρεψε τη λίμνη ... σε οικόπεδο, τρεις άνθρωποι μόνον τον υποστήριξαν. Ο ίδιος ο Εφραίμ, ο Ρουσόπουλος και ο Ψηλός.

Οταν λοιπόν ένας δικηγόρος για μισή ώρα στο δικαστήριο παίρνει 300 ευρώ, ένας πιστός που υποστηρίζει μια ζωή την εκκλησία, δεν δικαιούται κάτι παραπάνω; Μια θέση στο εξωτερικό ας πούμε;

Αυτή η κακία θα σε φάει εσένα.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 09:21:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ρίχνω πολύ γέλιο με τον χριστιανό Topol με χαρακτηρίζει αναρχικό γιατί είμαι άθεος τόσο χριστιανός πια;
στο θέμα με τα νέα δεκεμβριανά με χαρακτήριζαν χρυσαυγίτη για την θέση που είχα πάρει τελικά οι χριστιανοί είναι παντού
τώρα για το που πολέμησα άστο πες ότι πολέμησα στον ύπνο μου όταν κάποια στιγμή μεγαλώσεις και καταλάβεις πόσοι πόλεμοι δίνονται σε καθημερινή βάση και λέω πολέμους με όλη την σημασία της λέξης τότε ίσως τα ξαναπούμε
μέχρι τότε καλό "ξεμάτιασμα" από τους ιερείς σου παπαδάκι

«Σε εκείνα τα μέρη του κόσμου όπου η μάθηση και η επιστήμη έχουν επικρατήσει, τα θαύματα έχουν παύσει· αλλά στα μέρη όπου επικρατεί βαρβαρότητα και αμάθεια, τα θαύματα είναι

ακόμα της μόδας.»

—Ethan Allen


Το θέμα δεν είναι ότι είσαι άθεος αλλά οτι λες μπούρδες.Και για την οικονομική κατάντια της χώρας δεν φταίει η εκκλησία αλλά τα λαμόγια οι πολιτικοί που τα τρώνε χοντρά.

Υγ. Ο topol είμαι μην ξεχνιέσαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 09:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ενώ εσύ Μακεδών; Σπουδάζεις, έχεις οικογένεια, διδάσκεις
κιόλας, γράφεις και μεγάλες αναλύσεις για θέματα που κανείς
δεν θα σκέφτονταν να αμφισβητήσει και είσαι πάντα εύκαιρος...
Εσύ, απο που πληρώνεσαι;
Δεν φαντάζομαι να πληρώνει το κράτος, για τις βαθυστόχαστες αναλύσεις σου;
Όχι ότι θα με παραξένευε, αλλά ρωτάω απο περιέργεια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 09:32:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ψηλέ

Εκφράζομαι ανάλογα με τον τρόπο που μου απευθύνουν το λόγο. Πρόκειται για εντολή που έδωσε ο γιός του Γιαχωβά. Οπότε, αν σου κακοφαίνεται, να αναπροσαρμόσεις τον τρόπο σου, τενεκέ.

Αυτοπροσδιορίζεται ο καθένας και νομιμοποιείται απο την "παραβατική συμπεριφορά" των άλλων και εν'τέλλει γίνεται ένα και το αυτό με εκείνο το οποίο εμφανίζεται ως μη-αρμόζον...

Και μετά αναρρωτιούνται ΟΛΟΙ , απο που τα σημερινά παιδιά αντλούν όλη την φιλοσοφία της σκέψης τους και αντιδρούν όπως αντιδρούν...

Έχουμε εκπαιδευτικούς ωρίμους και το παράδειγμα μπροστά μας..ΜΑΚΕΔΩΝ!

=================================================================
Αλήθεια, δεν μας είπες εσύ τι δουλειά κάνεις και πώς βρέθηκες εκεί με τις ... σπουδές που έχεις κάνει... Αλήθεια, έχεις βγάλει το δημοτικό;


Σύγχρονος τρόπος "σκέπτεσθαι" , εκπαιδευτικός με εργανωμένη σκέψη πάνω σε αξίες και ανθρωπιστικές προσεγγίσεις , εμποτισμένος με "αρχαικές" πεποιθήσεις , με ένα κώδικα πεποιθήσεων που παραλληλίζεται με αυτόν ο οποίος ενοχοποιείται στις σύγχρονες κοινωνίες..αυτόν της συγκρίσεως και του τελικού ευτελισμού ανθρωπίνων προσωπικοτήτων!

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΝΕΩΝ!!!

ΕΥΓΕ!!!

macedon


soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 09:36:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ενώ εσύ Μακεδών; Σπουδάζεις, έχεις οικογένεια, διδάσκεις
κιόλας...

Αυτό είναι το δράμα της σημερινής κοινωνίας - ένα απο τα δράματα - ότι τέτοιοι "εκπαιδευτικοί" αναλαμβάνουν να διδάξουν , κρίμα ...!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 09:45:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
TI ΕΓΙΝΕ?ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΣΑΝ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ?
ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΗΡΑΝ ΦΑΛΑΓΓΙ ΚΑΙ ΤΑ FORUM?
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΗΜΙΤΑΡΕ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Edited by - Topol on 29/09/2009 09:46:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 11:02:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ trexagireve

quote:
αλλά πρόσεξε εσύ όταν γυρίσεις πλευρό...

Το χω υπέρδιπλο, μην ανησυχείς, έχω χάσει και κιλά τελευταία...

quote:
Η Ελλάδα είναι χριστιανική χώρα,

Ορίστε; που ακριβώς το γράφει το Σύνταγμα αυτό; μήπως ζουμε σε θεοκρατία και δεν το κατάλαβα;

quote:
Η ασυδοσά στην δημοκρατία οδηγεί στο χάος,αυτο λέω με την ανεξιθρησκεία που εσύ λές....Ανεξιθρησκεία του πολίτη ή του κράτους;

Επειδή δε θέλω να πιστέψω ότι είσαι αντι-δημοκράτης (εκτός αν το δηλώσεις ο ίδιος), θα θεωρήσω ότι αναφέρεσαι στην ασυδοσία γενικά. Βέβαια, άλλο η δημοκρατία, που αποτελεί κοινωνικό-λαϊκό πολίτευμα που αφορά σύνολα και άλλο η ασυδοσία που αποτελεί ατομικό "προσόν".
Όταν μιλάμε για ανεξιθρησκεία, εννοούμε το ατομικό δικαίωμα εκάστου να πρεσβεύει την όποια πίστη ή μη πίστη του. Το κράτος δεν αποτελεί έμβιο ζωντανό οργανισμό, ώστε να επιδέχεται τέτοιων χαρακτηριστικών, το κράτος απλά ως σύνολο, ως κοινότητα, οφείλει να προστατεύει αυτό το ΑΤΟΜΙΚΟ δικαίωμα.

quote:
Για τους...τουρίστες πάλι τι να πω; Εγώ δεν έιπα τουρίστες, έιπα ξένους, είτε αξιωματούχους υπηρεσιών, είτε εν εργασία ανάλογη του
να έχουν άποψη....Εσύ με τους τουρίστες, αλήθεια ,τι συζητάτε;
Πόσο καλά έκανε ο Ομπάμα που ανέστειλε την ατιπυραυλική ασπίδα;

Επειδή δεν μπορείς να γνωρίζεις τι είναι ο κάθε τουρίστας, άστο καλύτερα. Αν όμως σε ενδιαφέρουν πολύ οι αναζητήσεις μας, είσαι ευπρόσεδκτος στο νησί μας να συμμετέχεις.

quote:
αλλά δεν θα κάνουμε σούργελο και την Ελλάδα..

Το "θα" στην πρόταση πολύ μου αρέσει. Ο παρακείμενος ως χρόνος πιστεύω θα σου είναι γνωστός.

quote:
Δεν θα μείνει τίποτε αν συνεχίσουμε αλλά αυτό θέλουν κι οι άλλοι που εχθρεύονται την χώρα μας..

Δε βλέπω και πολλά που έχουν μείνει για να διαλύσουμε, αλλά θα ήθελα να μου πεις τι φοβάσαι ότι θα χάσουμε πλέον από τα εθνικά μας κεκτημένα ή ιδεώδη. Και το λέω με φρίκη αυτό...

quote:
η Ελλάδα πρέπει να σηκώσει σημαία πολιτισμού, ανάχωμα στον ευτελσιμό αξιών και αρχών...

Για να σηκώσεις σημαία πολιτισμού, πρέπει να έχεις το αντίστοιχο δυναμικό, τόσο σε ανιδιοτέλεια, όσο και σε πνευματική επάρκεια. Δεν είμα σίγουρος αν υπάρχει τέτοιο πλέον... ο μόνος πολιτισμός που διαθέτουμε είναι οι ελληνικές σειρές, όπως ορθά τις ανέλυσες ανωτέρω.

Αγαπητέ άθεε

quote:
ρίχνω πολύ γέλιο με τον χριστιανό Topol με χαρακτηρίζει αναρχικό γιατί είμαι άθεος τόσο χριστιανός πια; στο θέμα με τα νέα δεκεμβριανά με χαρακτήριζαν χρυσαυγίτη για την θέση που είχα πάρει

Μην ανησυχείς, δεν είσαι ο μόνος. Και μένα με έχουν χαρακτηρίσει φασιστάκο κι εμένα με έχουν χαρακτηρίσει "συριζοκουμουνδουραίο" (κατά το αρουραίο). Καλώς ήλθες στην παρέα των ακροαριστερών ακροδεξιών λοιπόν

Αγαπητέ Ψηλέ

quote:
Γίνεστε "δάσκαλοι" μετά από δυο χρόνια (τώρα είναι 4 τα χρόνια ρέκλας;) διακοπές ….. συγνώμη, "σπουδές" ήθελα να πω, και απαιτείτε να διαπαιδαγωγήσετε τα παιδιά μας!
Ο διορισμός σας γίνεται με "απολύτως διαφανή και αξιοκρατικά" κριτήρια.
Ανά τακτά χρονικά διαστήματα υπόκεισθε σε αξιολόγηση.
Επίσης, παρακολουθείτε ΌΛΟΙ σας εκπαιδευτικά σεμινάρια και ενημερώνεστε συνεχώς σε ό, τι νέο υπάρχει στην εκπαίδευση.

Μου κάνει εντύπωση το μένος προς το θεσμό του δασκάλου. Αν δε σε ενοχλεί το "προσωπικόν" της ερώτησης, θα ήθελες να μου πεις ποια η δική σου επαγγελματική δραστηριότητα;

quote:
Θεωρώ πως η περιουσία της Εκκλησίας (συμπεριλαμβανομένων και των μοναστηριών) αποκτήθηκε με τους νόμιμους τρόπους της κάθε ιστορικής περιόδου.

Πάμε πάλι... το στοιχειώδες πνεύμα δικαίου εννοεί πως το "νόμιμον" περιόδων κατά τη διάρκεια των οποίων επικρατούσαν διαφορετικά πολιτεύματα (και δη απολυταρχικά, όπως η Οθωμανική κατοχή, η βασιλεία, η χούντα, η αυτοκρατορία) υπόκειται, κατά την περίοδο της δημοκρατίας σε πλήρη αμφισβήτηση της εγκυρότητάς του και φυσικά οι όποιες αποφάσεις αυτών των περιόδων είναι ηθικώς άκυρες. Θα με ενδιέφερε να βρεθεί ένας νομικός και να μου εξηγήσει πως είναι δυνατόν να υπάρχει δεδηλωμένη (μέσω δημοψηφίσματος) απόφαση του ελληνικού λαού για κάποιο πολίτευμα, να υπάρχει επανάσταση του ελληνικού λαού για κάποιο άλλο, να υπάρχει αντίσταση του ελληνικού λαού για κάποιο άλλο ΚΑΙ ΟΜΩΣ να μην επαναπροσδιορίζονται οι ρυθμίσεις και η νομοθεσία των κρατούντων εκείνης της περιόδου. Όσο για την ηθική νομιμότητα, ας μην το συζητήσουμε καθόλου...

quote:
Μπορώ εγώ να έλθω στο σπίτι σου να βάλω τάξη; Έχω αυτό το δικαίωμα; Εκτός κι αν θεωρείς την Εκκλησία σπίτι σου;;

Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να βάλει τάξη στα "εντός της Εκκλησίας".Η κρατική περιουσία όμως, τα δημόσια οικονομικά και ΚΥΡΙΩΣ τα χώματα που θα ραντίσουμε με αίμα αν (χτύπα ξύλο) ποτέ χρειαστεί, δεν αποτελούν "εντός της Εκκλησίας", ούτε "εντός" οποιουδήποτε φορέα και άρα θα πρέπει να υπάρχει συγκεκριμένη ποινική διαδικασία για οποιονδήποτε παρεμβαίνει παρανόμως επ' αυτών.

quote:
Όποτε υπήρξε ανάγκη, η Εκκλησία συνέδραμε το κράτος.

Ναι, σε αυτό θα "συφμωνήσω" : ας θυμηθούμε λ.χ. τις δασικές εκτάσεις που κάηκαν, πόσο γρήγορα οι εκκλησιαστικοί ταγοί (και όχι μόνο αυτοί φυσικά) έσπευσαν να απαλλάξουν το δημόσιο από τα έξοδα αποκατάστασης, διεκδικώντας αποχαρακτηρισμούς (βλέπε Καζίνο κλπ.)

quote:
Το ψευτοσκάνδαλο του Βατοπαιδίου, δεν σου λέει τίποτα; Μπορεί να δικαιώθηκε η Μονή, αλλά «υπέστη» τα «νόμιμα», συμφωνείς;

quote:
Παρανομίες και κλοπές βλέπουν τα μάτια τα δικά σου και του κάθε δυστυχή χριστιανομάχου. Η δικαιοσύνη, πάντως, αποφάνθηκε διαφορετικά, αν αναφέρεσαι στο Βατοπαίδι.

Επειδή είμαι πολύ επιφυλακτικός ως προς το χαρακτηρισμό "ψευτο-", θα το αφήσω ανοικτό το εν λόγω, όπως άλλωστε ψευτοσκάνδαλο ήταν τελικά η siemens, τα ομόλογα και μύρια άλλα. Αφ'ης στιγμής όμως και η Εκκλησία "ανακατεύτηκε" με υλικά αγαθά και παρεξέκλινε του πνευματικου σκοπού, τον οποίο κατά λόγο του ιδρυτή της θα έπρεπε να εξυπηρετεί, έχει ήδη διαπράξει βαρύτατο ηθικό ολίσθημα και συνεπώς όποιος λόγος είναι κενός περιεχομένου, είτε αθωώθηκε δικαστικά, είτε όχι.
Όσο για το αν οι παρανομίες και οι κλοπές αποτελούν αντικείμενο δυστυχών χριστιανομάχων, οφείλω να σου επισημάνω ότι η ανάδειξή τους αποτελεί απλά υπηρεσία προς τον ουσιαστικό ρόλο της εκκλησίας και επουδενί δεν έχει να κάνει με την Ορθοδοξία ως ιδεολογία, αλλά με τους κατά καιρούς εκφραστές της, που διαβάλλον - πρώτοι αυτοί - το νόημα της. Μη βλέπετε παντού φαντάσματα...
Θα συνεχίσω αργότερα.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 11:03:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

TI ΕΓΙΝΕ?ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΣΑΝ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ?
ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΗΡΑΝ ΦΑΛΑΓΓΙ ΚΑΙ ΤΑ FORUM?
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΗΜΙΤΑΡΕ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Edited by - Topol on 29/09/2009 09:46:36


Σε ποιόν απευθύνεσαι Topol , αποκαλώντας τον Ιεχωβά???

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Topol
Μέλος 1ης Βαθμίδας


108 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 11:21:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Topol  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

TI ΕΓΙΝΕ?ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΣΑΝ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ?
ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΗΡΑΝ ΦΑΛΑΓΓΙ ΚΑΙ ΤΑ FORUM?
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΗΜΙΤΑΡΕ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Edited by - Topol on 29/09/2009 09:46:36


Σε ποιόν απευθύνεσαι Topol , αποκαλώντας τον Ιεχωβά???

soul



Εάρινος:
Πρόκειται για εντολή που έδωσε ο γιός του Γιαχωβά

Τι είναι αυτο?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 11:29:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Kostakis, τα υπέρδιπλα είναι που ξεγελάνε...Νομίζεις
ότι έχεις χώρο και πέφτεις στο κενό..Η φρικη είναι πιο μεγάλη
γιατί δεν το περιμένεις...Όλα όμως, φθίνουν...Φύση, γάρ...
Δεν ξέρω αγόρι μου, εσύ εκεί που μένεις, τί είναι, μουσουλμανική;
Γιατί ουδέτερη, δεν είναι..Ακόμη κι οι ΗΠα, δηλώνουν χριστιανοι,
εσύ τι λές; Πάλι να ....φανούμε προοδευτικότεροι ολων,να καταργήσουμε
τα πάντα;
Αλλά να ξέρεις τέτοιες ελευθερίες, ΑΝΕΛΈΥΘΕΡΟΙ τις ζητάνε, για΄τι ακριβώς δεεν ξέρουν τι θα πει ελευθερία...
Είπαμε,ελευθερία όχι ασυδοσία...
Αν δεν το ξέρεις, ειμαι αναρχικός...Επειεδή ρωτάς, όχι τίποτε άλλο....Όσο για την ασυδοσία, μην τον κυνηγήσεις αυτόν που το
είπε, έχει πεθάνει εδώ και 2.5000 χρόνια..Ισοκράτη τον λέγανε...
Λές να του χαλάσεις το όνομα;
Δεν αμφιβάλλω ότι ο κάθε φτωχομπινές τουρίστας, έχει κάτι να πει..
Θέλει να τη βγάλει φτηνά, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτά που σου λέει τα εννοεί..Να περάσει διακοπές έρχεται ο άνθρωπος..Όχι να συμμετάσχει
σε σεμινάριο ανθρωπολογίας και πολιτικών επιστημών...
Τέσπα...
Μην φρικάρεις αγόρι μου, που μείνανε και Έλληνες, στην Ελλάδα ζεις, πακιστανούς περιμένεις να βρεις;..Υπαρχουμε και θα σας κατσουμε στο λαιμό..
'Μετά τη φρίκη, χαίρομαι που μπορείς και διασκεδάζεις με το σούργελο της χώρας μας διεθνώς..Να υποθ΄σω ότι σε διέπει η φιλοσοφία του
" ο βρεγμένος τη βροχη δεν τη φοβάται;"
Σίγουρα, μπορουμε και χειρότερα, σε καταλαβαίνω...
Ξέρω ότι επειδή κι εσύ νοιώθεις ειδήμων,οπως ο ...δάσκαλος,γι αυτό και τον υπερασπίζεσαι, αλλά μην βιάζεσαι να εκτεθείς...Συνήθως τα μαζεύεις μετά....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 11:39:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους

Αφ'ης στιγμής όμως και η Εκκλησία "ανακατεύτηκε" με υλικά αγαθά και παρεξέκλινε του πνευματικου σκοπού, τον οποίο κατά λόγο του ιδρυτή της θα έπρεπε να εξυπηρετεί, έχει ήδη διαπράξει βαρύτατο ηθικό ολίσθημα και συνεπώς όποιος λόγος είναι κενός περιεχομένου, είτε αθωώθηκε δικαστικά, είτε όχι.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!


Φίλε Κωστάκη , καλημέρα και σε σένα!

Διάβασα τα όσα ανέφερες με προσοχή και όντως κατέθεσες την πραγματικότητα εν μέρει!

Εκείνο που προκύπτει ως ερώτημα , είναι το εξής:

-"Όλοι οι εκφραστές του πολιτικοοικονομικού συστήματος ..ακόμη και αυτού του θρησκευτικού , απο που προέρχονται...απο τον Άρη τους φέραμε??"

Δυστυχώς ή ευτυχώς αποτελούν κύτταρα της κοινωνίας μας , γαλουχήθηκαν και εκπαιδεύθηκαν εντός της και αποτελούν γνήσιους εκφραστές της και δεν οφείλεται το παρακμιακό σύνδρομο μόνο στην εκκλησία -αλλοίμονο- αλλα κυρίως στην πολιτεία και στο εκπαιδευτικό και όχι μόνο σύστημα που "προάγει" τους καλύτερους και ευτελίζει τους "υποδεέστερους!

Σε ποιόν τομέα δεν υπάρχει "επιφανή" παραδείγματα?

-Στην δημόσια διοίκηση?
-Στην παιδεία?
-Σε οργανισμούς?
-Σε τοπικές αυτοδιοικήσεις?


Γιατί δηλαδή η εκκλησία θα έπρεπε να αποτελεί εξαίρεση?

Το πρόβλημα δεν εστιάζεται στους θεσμούς και στους νόμους...αλλα στους κατα τόπους εκφραστές τους , οι οποίοι τείνουν πέραν κάθε ορίου να εξυπηρετήσουν δια μέσου αυτών ιδιοτελή συμφεροντά τους!


Δεν είναι μπουρδέλο η δημόσια διοίκηση...αλλα αυτοί που την υπηρετούν και εξ 'αυτού μοιραία και αναπόφευκτα "μπουρδελοποιείται" και αυτή!!

Δεν γίνεται μπουρδέλο ένα σπίτι...το κάνουν τα μέλη του!

Συγγνώμη για την έκφραση αλλα είναι αυτή που εν γένει ακούμε απ'ολους τους "δεν είδα, δεν άκουσα , δεν ξέρω..." νεοέλληνες νεωτεριστές και μεταμοντέρνας κουλτούρας και φιλοσοφίας...!

Απο αυτούς που με ελαφρά καρδία καθημερινά , όλο κρίνουν ,χλευάζουν , βρίζουν και αποδίδουν όλα τα δεινά της μοίρας τους , σε κάθε σύστημα που υπάρχει και πάντως όχι σ'αυτούς τους ιδίους....εξάλλου ποτέ δεν φταίνε οι ίδιοι , πάντα κάποιος άλλος είναι ο λόγος για την κατάσταση που βρίσκονται!!!

Μπορεί λοιπόν , να αποτελεί σπίτι πραγματικό , διότι τα μέλη του είναι οργανωμένα , με σεβασμό το ένα προς το άλλο , αλληλουποστηρίζονται και θεμελιώνεται το δικαίωμα εξ αυτών , να ορίζεται ως σπίτι..ως οικογένεια!

Κάθε τι υποστασιοποιείται και απολαμβάνει το νοηματικό περιεχόμενο της σκέψεως των μελών απο τα οποία απαρτίζεται ο συγκεκριμένος χώρος!

Έχουμε χάσει την ταυτότητά μας...τον εαυτό μας..τις αξίες μας...και ο δρόμος πρός τον κατήφορο δεν έχει πλέον σταματημό..

Για όλα έχουμε άποψη..

Εκτός απο τον ίδιο μας τον εαυτό , που δεν γνωρίσαμε και δεν φροντίσαμε ποτέ , γι'αυτό και κυνηγάει ο ένας τον άλλο ..!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 12:05:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άχ βρε Εαρινέ!!!Ξέχασες ότι αυτή η χώρα, έχει ανάγκη αποδιοπομπαίους
τράγους και ο κόσμος έυκολα παρασύρεται;Στην πυρά, στην πυρά,
φωνάζει ο όχλος...Και δεν είναι μόνο το τι φωνάζει,αλλα συνήθως,
τέτοιες φωνές έχουν αρχή την αναταραχή, για να διευκολύνονται
τα αδιέξοδα και να βγαινουν συμβιβαστικες λύσεις, που κάποιους
εξυπηρετούν..Αν είναι άλλοι σήμερα απο ότι χθές, είναι όπως με
τα κόμματα..Θέλουν να ρθούν στην εξουσία, τίποτε άλλο...
Για καλό πάντως,να είσαι σίγουρος, δεν είναι...
Και βέβαια, η αχαριστία στην Ελλάδα, είναι πρωτοποριακή...Εδώ κοτζάμ Κολοκοτρώνη και τον φυλακίσανε, όπως και ότι κάνανε απο αρχαίων χρόνων μέχρι σήμερα...Κάποιος φτιάχνει και κάποιος γκρεμίζει...
Και πάντα το κάνουν αυτοί, που επικαλούνται
αλλαγές και προβλήματα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 12:17:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Topol

quote:
Πρόκειται για εντολή που έδωσε ο γιός του Γιαχωβά
Τι είναι αυτο?

"Τότε λέγει αυτώ ο Ιησούς: απόστρεψόν σου την μάχαιραν εις τον τόπον αυτής. Πάντες οι λαβόντες μάχαιραν εν μαχαίρα αποθανούνται" (Ματθ. 26, 52)

Αυτό είπε ο γιος του Γιαχωβά.

Εαρινέ

quote:
Αυτοπροσδιορίζεται ο καθένας και νομιμοποιείται απο την "παραβατική συμπεριφορά" των άλλων και εν'τέλλει γίνεται ένα και το αυτό με εκείνο το οποίο εμφανίζεται ως μη-αρμόζον...

Σεβαστή η υποκειμενική και μονόπλευρη γνώμη σου περί του "μή αρμόζοντος" αλλά απορριπτέα, ακριβώς λόγω του έντονου στραβισμού που τη διακρίνει.

quote:
Σύγχρονος τρόπος "σκέπτεσθαι" , εκπαιδευτικός με εργανωμένη σκέψη πάνω σε αξίες και ανθρωπιστικές προσεγγίσεις , εμποτισμένος με "αρχαικές" πεποιθήσεις , με ένα κώδικα πεποιθήσεων που παραλληλίζεται με αυτόν ο οποίος ενοχοποιείται στις σύγχρονες κοινωνίες..αυτόν της συγκρίσεως και του τελικού ευτελισμού ανθρωπίνων προσωπικοτήτων!
.......
Έχουμε εκπαιδευτικούς ωρίμους και το παράδειγμα μπροστά μας..ΜΑΚΕΔΩΝ!

ΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΤΩΝ ΣΗΜΕΡΙΝΩΝ ΝΕΩΝ!!!
ΕΥΓΕ!!!


Ευτυχώς ο "ευτελισμός ανθρωπίνων προσωπικοτήτων" είναι κάτι με το οποίο εσύ δεν ασχολείσαι.

quote:
Αυτό είναι το δράμα της σημερινής κοινωνίας - ένα απο τα δράματα - ότι τέτοιοι "εκπαιδευτικοί" αναλαμβάνουν να διδάξουν , κρίμα ...!

Αγαπητέ εαρινέ.

Η τακτική σου να "ευτελίζεις ανθρώπινες προσωπικότητες" χωρίς να ευτελίζεσαι, να κρίνεις χωρίς να έχεις κριθεί και να προκαλείς χωρίς να έχεις προκληθεί, παριστάνοντας τον ελέω θεού κριτή, θεωρώ πως βασίζεται στη λανθασμένη εκτίμησή σου πως η μη απάντηση εκ μέρους μου στις επανηλειμμένες προκλήσεις σου κατ' εμού, που συνόδευσαν την είσοδό σου στο forum, ενδεχομένως να είναι ένδειξη αδυναμίας.

Η φαρισαϊκή σου τακτική, η στρεβλή σου οπτική και η μονομερής κριτική η οποία σε χαρακτηρίζει, ενδεχομένως να πληρώνουν κάποιο εφηβικό σου δικαστικό απωθημένο αλλά ουδόλως συνάδει με την υποτιθέμενη ποιότητα λόγου που προσπαθείς να πείσεις ότι σε χαρακτηρίζει.

Επειδή μέχρι τώρα δεν απάντησα στις προκλήσεις σου και τις προσβολές σου, θεωρώντας τες μεμονωμένα περιστατικά, είχα την απατηλή αίσθηση πως θα κατανοήσεις το αυτονόητο και θα σταματήσεις να με προκαλείς επί προσωπικού, ειδικά όταν οι παραπάνω επιθετικές σου ενέργειες έμεναν αναπάντητες. Φευ!

Μέχρι την επόμενη φορά που θα ασχοληθείς μαζί μου, σου αφιερώνω ένα απόσπασμα από τα λόγια του γιου του Γιαχωβά. Πάσα ομοιότης με εαρινές πρακτικές, δεν είναι συμπτωματική.

"Ουαί υμίν, γραμματείς και Φαρισαίοι υποκριταί, ότι παρομοιάζετε τάφοις κεκονιαμένοις, οίτινες έξωθεν μεν φαίνονται ωραίοι, έσωθεν δε γέμουσιν οστέων νεκρών και πάσης ακαθαρσίας" (Ματθ. 23, 27).

Την καλημέρα μου.

macedon

Edited by - macedon on 29/09/2009 12:30:44Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 13:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Νομίζεις ότι έχεις χώρο και πέφτεις στο κενό..Η φρικη είναι πιο μεγάλη γιατί δεν το περιμένεις...

Έπεσα όταν ήμουν μικρός, έκανα εγκεφαλογράφημα και με βρήκαν ιδιοφυία. Σειρά σου

quote:
Δεν ξέρω αγόρι μου, εσύ εκεί που μένεις, τί είναι, μουσουλμανική; Γιατί ουδέτερη, δεν είναι..

Η Κεφαλλονιά, όπως και όλη η Ελλάς, είναι ΕΛΛΗΝΙΚΗ! Από τις 21 Μαίου 1864...

quote:
Ακόμη κι οι ΗΠα, δηλώνουν χριστιανοι, εσύ τι λές;

Ε, καλά, αφού το δηλώνουν οι Η.Π.Α.

quote:
Αλλά να ξέρεις τέτοιες ελευθερίες, ΑΝΕΛΈΥΘΕΡΟΙ τις ζητάνε, για΄τι ακριβώς δεεν ξέρουν τι θα πει ελευθερία...
Είπαμε,ελευθερία όχι ασυδοσία...

Ποιες ελευθερίες ζητάνε οι ανελεύθεροι; ποιοι είναι οι ανελεύθεροι;

quote:
Δεν αμφιβάλλω ότι ο κάθε φτωχομπινές τουρίστας, έχει κάτι να πει..
Θέλει να τη βγάλει φτηνά, αλλά δεν πιστεύω ότι αυτά που σου λέει τα εννοεί..Να περάσει διακοπές έρχεται ο άνθρωπος..Όχι να συμμετάσχει
σε σεμινάριο ανθρωπολογίας και πολιτικών επιστημών...

Δε διακρίνω καμία χριστιανική αγάπη στα ρατιστικά σχόλια σου για τους τουρίστες, αλλά προσωπικά ο καθένας κρίνεται από αυτά που γράφει.

quote:
Μην φρικάρεις αγόρι μου, που μείνανε και Έλληνες, στην Ελλάδα ζεις, πακιστανούς περιμένεις να βρεις;

Χμμμμμμμ... τι έξυπνη επισήμανση, εντός topic και πάντα επεξεργασμένη. Βρίσκω και πακιστανούς, εκεί που δεν τους περίμενα.

quote:
Υπαρχουμε και θα σας κατσουμε στο λαιμό..

Ζήτησα ποτέ να φύγεις; εγώ σου έχω πει ότι τα έχω καλά με όλους όσοι αποδεικνύουν ότι είναι ΕΛΛΗΝΕΣ, αδιακρίτως θρησκευτικής πεποίθησης, εσύ δεν ξέρω αν συμφωνείς σε αυτό. Θα μου το απαντήσεις αυτό μου το ερώτημα;

quote:
Μετά τη φρίκη, χαίρομαι που μπορείς και διασκεδάζεις με το σούργελο της χώρας μας διεθνώς..Να υποθ΄σω ότι σε διέπει η φιλοσοφία του " ο βρεγμένος τη βροχη δεν τη φοβάται;

Πρώτα από όλα ποτέ δεν έχω εκφραστεί προσωπικά με θετική αύρα ως προς το κατάντημα αυτού του υπέροχου τόπου. Δυστυχώς, οι αιτίες βρίσκονται σε εμάς τους πολίτες, όλοι αποτελούμε μέρος του προβλήματος. Φοβάμαι όμως ότι μερικοί στην κοινωνία μας επιχαίρουν κιόλας γι' αυτό.
Η παροιμία σου συμπαθητική, off topic όμως

quote:
Ξέρω ότι επειδή κι εσύ νοιώθεις ειδήμων

Τις ανάγκες σου μην τις παραχωρείς στους συνομιλητές σου. Ου κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια.

quote:
γι αυτό και τον υπερασπίζεσαι,

Ο macedon, γιατί αυτόν εννοείς, έχει δικό του λόγο, δική του επιχειρηματολογία και δικές του απόψεις και δε ζήτησε, ούτε και έχει ανάγκη τη δική μου υποστήριξη. Από την πλευρά μου, έχω τις δικές μου απόψεις και τις δικές μου θέσεις, αν θέλεις να τις αντιμετωπίσεις, είμαι στη διάθεσή σου.
Δεν υπάρχουν "ομάδες" σε ένα διαδικτυακό διάλογο. Υπάρχουν απλά συμπτώσεις απόψεων από θέμα σε θέμα και όχι σε ευρύτερες ιδεολογίες. Δεν ξέρω αν διαφωνείς σε αυτό.

quote:
Συνήθως τα μαζεύεις μετά....

Δε θα σου πω να μου επισημάνεις σημείο "μαζέματος", θα χάσεις άδικα το χρόνο σου. Αν θέλεις να συζητήσεις σαν άνθρωπος, έστω και αν διαφωνούμε σε όλα, είμαι στη διάθεσή σου. Αυτό το κολπάκι της προσωπικής αντιπαράθεσης, αντί της ιδεολογικής, το έχεις επιχειρήσει επανειλημμένα, γιατί γνωρίζεις ότι διαθέτω μέχρι ένα βαθμό την ευθιξία να αποφύγω τους προσωπικούς χαρακτηρισμούς (γι' αυτό και αποχώρησα από το καθόλα ενδιαφέρον topic περί ανευθυνοϋπευθυνότητας το οποίο άνοιξες). Θα σου επισημάνω όμως ότι σε μία τοποθέτησή μου που περιείχε απόψεις επί του θέματος απάντησες απλά με προσωπική επίθεση. Άλλες φορές ζητάς από το συνομιλητή σου να μιλήσει επί του θέματος, τώρα που το κάνει, γιατί δε μένεις στο θέμα;
Θες την Εκκλησία συνδεδεμένη με το Κράτος, εγώ όχι. Εντάξει, δεν έγινε και τίποτα που διαφωνούμε. Θεωρείς ότι χρειάζεται κάθαρση στην Εκκλησία, κάτι το οποίο πιστεύω και εγώ. Θεωρείς ταυτισμένο τον Ελληνισμό με το Χριστιανισμό, κάτι το οποίο διαφωνούμε, ε, δεν έγινε και τίποτα. Το να χρησιμοποιείται συνεχώς ένα αναπόδεικτο ποσοστό, μία ανελεύθερη συνταγματική διάταξη, η οποία μάλιστα αυτοαναιρείται δέκα άρθρα παρακάτω και μία ιστορική πορεία, που δεν μπορεί κανείς να αποδείξει θετικά ή αρνητικά την πλήρη αλήθεια της, δεν αποτελούν λόγους για να φιμώνουμε την αντίθετη γνώμη, ποσώ μάλλον όταν δεν αφορά κάποιο κοινό πολιτειακό-κοινωνικό γνώρισμα, αλλά μία εσωτερική πεποίθηση, που απλά τυχαίνει να είναι φαινομενικά κοινή σε μία μεγάλη μερίδα συμπατριωτών μας.

Αγαπητέ Εαρινός, δε διαφωνώ στην άποψη σου ότι όλα τα επιφανή και μη μέλη της κοινωνίας μας, είτε αυτοί λέγονται πολιτικοί, είτε επιχειρηματίες, είτε στρατιωτικοί, είτε εκκλησιαστικοί παράγοντες, είτε τραπεζίτες, είτε οτιδήποτε, σε ένα μεγάλο ποσοστό εκπαιδεύτηκαν εντός των συνόρων (με την εξαίρεση των πτυχίων εξωτερικού π.χ.), γαλουχήθηκαν με κάποιες συγκεκριμένες ιδεολογίες και συνεπώς συμμετέχουν (όπως και ο καθένας μας με τον τρόπο του πολλές φορές) στο παρακμιακό σύνδρομο που διάγουμε εν γένει. Δε νομίζω άλλωστε να άφησα πουθενά να εννοηθεί ότι η παρακμή είναι φαινόμενο εντασσόμενο ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ στους κόλπους της εκκλησίας.
Η διαφωνία μας έγκειται στα εξής βασικά :
α) Η Εκκλησία ως οργανισμός, ένεκα του σκοπού λειτουργίας της ορίζεται ως ηθικό αποκούμπι και φορέας πνευματικής ευστάθειας και ψυχολογικής ανάτασης μεγάλου μέρους του πληθυσμού. Οι ευθύνες λοιπόν των εκπροσώπων της, σε καθαρά ηθικό επίπεδο, είναι σημαντικά μεγαλύτερες απέναντι στον πιστό από ότι οι ευθύνες ενός απλού δημόσιου υπάλληλου ή λειτουργού (με εξαιρέσεις φυσικά) απέναντι στον πολίτη, χωρίς αυτό να αποενχοποιεί τον τελευταίο από οποιαδήποτε ενοχή στις παραβατικές ή προβληματικές συμπεριφορές του. Για να στο κάνω πιο λιανά, η Εκκλησία και οι εκπρόσωποί της "απαιτούν" ένα θέωθεν σεβασμό, ο οποίος δεν "προβλέπεται" για τους υπόλοιπους υπαλλήλους, άρα οφείλουν να προσπαθούν περισσότερο για να αποδείξουν το δικαίωμα αυτής της "απαίτησης"
β) Σε περιπτώσεις έκνομης συμπεριφοράς ή δράσης, ο μεν δημόσιος λειτουργός (ανάλογα βέβαια και με τη θέση και τις διασυνδέσεις του) οδηγείται ενώπιον της αστικής και ποινικής δικαιοσύνης, ενώ ο εκκλησιαστικός λειτουργός αντιμετωπίζει βασικά την εκκλησιαστική δικαιοσύνη. Το γεγονός αυτό, εκτός του ότι δημιουργεί "πολιτεία" στους κόλπους της οργανωμένης Πολιτείας, κατ' ουσίαν διαχωρίζει τον εκκλησιαστικό λειτουργό από τον απλό δημόσιο λειτουργό ή υπάλληλο. Συνεπώς, αντιθετοαντιστρέφοντας, το δικαίωμα του εκκλησιαστικού λειτουργού να παρεμβαίνει στα "εκτός Εκκλησίας" δρώμενα οφείλει να περιορίζεται επαρκώς, σε διαφορετική περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει πρόνοια ποινικής ή αστικής αντιμετώπισής του.

quote:
Έχουμε χάσει την ταυτότητά μας...τον εαυτό μας..τις αξίες μας...και ο δρόμος πρός τον κατήφορο δεν έχει πλέον σταματημό..

Ελπίζω και εύχομαι η πλειοψηφία των συνομιλητών μου να βρίσκονται εκτός αυτού του συγκεκριμένου δρόμου και οι αντικρουόμενες απόψεις μας να καθρεφτίζουν απλά διαφορετικές προσεγγίσεις του πως να διορθωθούν κάποια δεδομένα.

quote:
Για όλα έχουμε άποψη..

Εκτός απο τον ίδιο μας τον εαυτό , που δεν γνωρίσαμε και δεν φροντίσαμε ποτέ , γι'αυτό και κυνηγάει ο ένας τον άλλο ..!


Το να εκφράζεις άποψη, ένεκα αναζήτησης ή μελέτης, για διάφορα θέματα δεν είναι απαραίτητα κακό. Το να μην ξέρεις που βρίσκεται το μη γνωστικό σου πεδίο είναι πρόβλημα, συμφωνώ μαζί σου.
Όσο για τον εαυτό του, ο καθείς κάνει ή δεν κάνει την αυτοκριτική του. Αυτό όμως δεν τον "απελευθερώνει" από τη γενικότερη κοινωνική κριτική... ίσως ακόμα και από την κριτική της ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 14:22:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα'θελα να σε διαβεβαιώσω Μακεδόνα , πως όσες αναφορές έκανα δεν ήταν επι προσωπικού , μιας και δεν γνωρίζω κανέναν προσωπικά ούτως ώστε να "εξάγω" τα όποια συμπεράσματα αλλα επί κατετεθέντων απόψεων και τοποθετήσεων!

Έχω την "υποκειμενική" μου άποψη ασφαλώς για τα κατατεθέντα του καθενός και ασφαλώς αποτελεί την φωτογραφία του καθενός και εν μέρει προβάλλει τον ψυχισμό του και νοερά απεικονίζει τις επιδιώξεις -επίσης-του καθενός!

Δεν είμαι ο Έκαρτ...ούτε εσύ είσαι ο Όκαμ ή και το αντίστροφο για να μην παρεξηγηθώ...μολονότι και οι δυο τους ηταν "εγγόνια του ΑΡΙΣΤΟΤΈΛΗ"...!


Σε κάθε περίπτωση δεν σε διέβαλα , δεν σε πρόσβαλα , δεν σε κατηγοριοποίησα...αυτοπροσδιορίσθηκες μόνος σου!

Κλείνοντας , θα έλεγα αυτό:

-"Aν είχες μελετήσει ψυχολογία και την δομή του υποκειμένου , θα ήταν -έχω την αίσθηση- πιο εύκολο να κατανοήσεις την ανάγκη των ανθρώπων να βρούν απαντήσεις σε εσωτερικούς φόβους και ανησυχίες που άπτονται των θέσεων της λογικής και της επιστήμης ...!

Και θά'θελα να πώ επιπλέον και αυτό:

-H επιστήμη έχει ένα όριο ...όσο και να το τεντώσεις το πράμα...αναπόφευκτα θα οδηγηθεί σε ενα αδιέξοδο..όπως είπε και επιφανής επιστήμονας της NASA..:"Άντε να διερευνήσουμε μέχρι και την στιγμή της μεγάλης έκρηξης...για το πρίν , δεν θα μπορέσουμε ποτέ με την επιστήμη να δώσουμε οποιαδήποτε απάντηση".


Ο Φόβος του θανάτου , πάντα εδραζόταν στην ψυχή των ανθρώπων και ο πανδαμάτωρας χρόνος έριχνε την σκιά του στην αδύναμη φύση των ανθρώπων...άσε τους ανθρώπους ήσυχους να πιστεύουν όπου τους αρέσει και πίστευε και σύ όπου "γουστάρεις" και γώ θα πιστεύω στην σύνθεση όλων των απόψεων..παντού υπάρχει η γνώση!!!


Και για το τι σημαίνει και ορίζεται ως εκπαιδευτικός , θα μπορούσαμε να το συζητήσουμε αν θέλεις...είμαι στην διαθεσή σου!!!


Εδώ μέσα , άλλοι με "κατηγόρησαν" ως χριστιανό...άλλοι ως δωδεκαθειστή...άλλοι ως ιεχωβά..άλλοι ως "στραβό" και δεν ξέρω τι άλλο..

Για να τοποθετηθώ λοιπόν :"Σέβομαι και εκτιμώ αρκετούς πνευματικούς πατέρες της εκκλησίας ,που έχουν σοφία και αγάπη στον λόγο τους , σέβομαι και εκτιμώ την Αριστοτελική λογική και σκέψη...αποδέχομαι την επιστήμη της ψυχολογίας που απαντάει στο γιατί και στο πως ο άνθρωπος οργανώνει αυτή ή την άλλη σκέψη ή και συμπεριφορά ακόμα και σίγουρα σέβομαι την επιστημονική έρευνα και τα επιτευγματά της..!"

Ακούω την ορθότητα της Ντετερμινιστικής σχολής αλλα εξίσου πιστεύω ότι η σκέψη του ανθρώπου μπορεί να αποτελέσει εργαλείο εξέλιξής του και αλλαγής του επι του ωφελιμοτέρου!


Φιλικά...Εαρινός!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Εαρινός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7024 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 14:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ Εαρινός, δε διαφωνώ στην άποψη σου ότι όλα τα επιφανή και μη .


Όσο για τον εαυτό του, ο καθείς κάνει ή δεν κάνει την αυτοκριτική του. Αυτό όμως δεν τον "απελευθερώνει" από τη γενικότερη κοινωνική κριτική... ίσως ακόμα και από την κριτική της ΙΣΤΟΡΙΑΣ.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!



Η απαντησή σου αποτελεί απάντηση σε όλες τις πλευρές και δείχνει τις δυνατότητες που έχουμε να μπορούμε με σωφροσύνη να εποικοινωνούμε εν μέσω διαφορετικών πεποιθήσεων , σκέψεων ή απόψεων..!

Μπουχτίσαμε συνδίκτυε ... έχω την αίσθηση ότι χρειαζόμαστε ένα νέο κώδικα ηθικής και επικοινωνίας που να απαντά στο σήμερα και στις προκλήσεις του και να μην μένουμε προσδεδεμένοι στο "άρμα" παλαιών παρωχημένων αντιλήψεων μιας -πλέον- παρακμάζουσας ιδεολογικοπολιτικής νομενκλατούρας (φονταμενταλίζουσας)τις περισσότερες φορές , απεμπολώντας το δικαίωμα να τοποθετείται κριτικά έναντι των πολιτών ή και ακόμα έναντι της εκκλησίας...μιας και συνταυτίζεται με την παράβαση και την μη-υποκειμενικοποίηση της επι των αναγκών των πολιτών οι οποίοι την συγκροτούν και την νοηματοδοτούν ταυτόχρονα!!

Χάρηκα , την τοποθετησή σου διότι διακρίνεται απο μεσότητα!!!

soulΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 16:19:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Οταν λοιπόν ένας δικηγόρος για μισή ώρα στο δικαστήριο παίρνει 300 ευρώ, ένας πιστός που υποστηρίζει μια ζωή την εκκλησία, δεν δικαιούται κάτι παραπάνω; Μια θέση στο εξωτερικό ας πούμε;

Αυτή η κακία θα σε φάει εσένα.


Εσύ είσαι κακός και προβοκάτορας...

Δεν δικαιούσαι να βγάζεις αυθαίρετα συμπεράσματα, τουλάχιστον μέχρι να μας πει ο ψηλός (αν νομίζει ότι είναι "δημοσιοποιήσιμη") την ιδιότητά του.

Μπορεί να μην τον έστειλε εκεί παπάς ή πολιτικός αλλά οι τίτλοι των σπουδών του και η αξιοκρατική αξιολόγησή τους!!!

Μην κοιτάς το γραπτό του λόγο, μπορεί να μην είναι το δυνατό του σημείο και να έχει άλλα προσόντα, όπως κοφτερή σκέψη, ορθή κρίση κ.α.

Γι' αυτό περίμενε να σου πει τι δουλειά κάνει...


Έχω την εντύπωση ότι αυτό που αναρωτιέται ο τρεχα....:

quote:
Ενώ εσύ Μακεδών; Σπουδάζεις, έχεις οικογένεια, διδάσκεις
κιόλας, γράφεις και μεγάλες αναλύσεις για θέματα που κανείς
δεν θα σκέφτονταν να αμφισβητήσει και είσαι πάντα εύκαιρος...

... είναι σωστό!!!

Που βρίσκεις χρόνο να γράφεις τόσα μηνύματα, όταν αυτός δεν έχει προλάβει να γράψει ούτε 8.000 (οκτώ χιλιάδες) μηνύματα μέσα σ' έναν ολόκληρο χρόνο;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 18:22:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να θυμίσω, μήπως, φιλε Γιάπετ, ότι η δουλειά μου είναι τέτοια
που ειμαι συνέχεια στον υπολογιστή;Είτε γράφοντας, είτε σχεδιάζοντας ειτε επικοινωνοντας μεσω υπολογιστή, είναι η δουλειά μου...
Ενώ του Μακεδών, ειδικά με το
στύλ που έχει, πρέπει να είναι απο ....υφηγητής και περα....Όχι
απλά δάσκαλος...Δεν ξέρουμε ποιος ευτελίζεται, ο δάσκαλος ή ο ..υφηγητής;
Ή σκέτα το άτομο;
Είδες τι αντιδράσεις δημιουργούνται, όταν ο καθείς κανει και τον
ασφαλίτη, που σου ζητάει τα στοιχεία;
Φίλε μου Κωστάκη, χαίρομαι που έπιασες το μήκος κύματος....
"...Η Κεφαλλονιά είναι ελληνική...!!!" Και η Λάρισα, ξέρεις....
Ανελεύθεροι, είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι ειναι η ελευθερία....
Τσ!!Τσ!!!Τσ!!!Ρατσιστής τώρα;
Λέμε ότι οι τουρίστες, έρχονται για διακοπές, ειδικά οι πολλοί,
αν εσύ πέτυχες καποιον που ήρθε για ψυχανάλυση και σου έκανε ανάλυση
του πω βλέπει τις κυβερνήσεις των ευρωπαικων και λοιπών κρατών, είσαι τυχερος...Εγώ ιδρώνω να πετύχω κατι νέο, στην πόλη....Μιζέρια
σκέτη...Ενώ εσύ, κάτι απο ..Τζέιμς Μπόντ, (παραλίες, τουρίστες-τριες)...Σε ζηλεύω...
Κι εγω τα έχω καλά με ολους τους Έλληνες στην ψυχή και αυτό δεν σημαίνει ότι τους χαιδεύω...Δεν φαντάζομαι να θεωρείς επίτευγμα,
το που είμαστε;
Δεν υπάρχεικαμιά προσωπική αντιπαράθεση, απο μεριάς μου, απλά με
ενοχλεί να θεωρούν κάποιοι τους εαυτούς τους άνετους και τους χριστιανους κομπλεξικούς....Δεν έχουμε πολλούς ..ψυχαναλυτές στη
χώρα μας, οπότε, δεν ευσταθεί η διάκριση...
Όχι φίλε, θέλω κι εγώ τον καλό διάλογο, με το χιούμορ,αλλά και τον
σεβασμό προς ιδέες και άτομα....
Και πιστευω ότι όλοι θέλουμε τα ίδια...Ας πράττουμε ομοίως....
Το θέμα μας αφορά στον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας και επιμένω ότι
αυτοί που δεν αφήνουν να γινει, το κάνουν για α ελέγχουν την εκκλησία
μέσα απο δημοσιουπαλληλική νοοτροπία.....Κι όταν το σαράκι μπει,
δεν βγαίνει εύκολα...
Επι του θεματος, πάω στοίχημα ότι όλοι οι πολιτικοί, παρά τα όσα λενε, τουλάχιστον οι περισσότεροι, δεν θέλουν διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, για τους δικούς τους λόγους....Τι λές, λέτε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 19:13:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Ενώ του Μακεδών, ειδικά με το
στύλ που έχει, πρέπει να είναι απο ....υφηγητής και περα

Μπα, μη νομίζεις. Οταν γράφεις εσύ, έχω εκπαιδεύσει τον υπολογιστή μου και σου απαντάει μόνος του.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy