ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 19:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είμαι ο μπαμπας μου, ερίμαι ο Πασχάλης, χθές είχαι γενέθλια, γιόρτασα τα 4......
.............................
.................................
......................................
........................................
Πασχάλη!!!!Πάλι με τον Μακεδών παίζεις;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 19:46:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φεύ!!!Προδόθηκα...Τώρα καταλαβαίνεις πως γίνονται τα ορθογραφικά
λάθη ,μερικές φορές στα μηνύματα μου....
Για την ευφυιά των παιδιών μου,θα μιλήσουμε κάποια αλλη φορά....
Κι είχα μια ανησυχία!!!!Ευτυχώς, με τον υπολογιστή, αποκλείεται
να πλήξει το παιδί....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 19:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
trexagireve

quote:
Δεν είμαι ο μπαμπας μου, ερίμαι ο Πασχάλης, χθές είχαι γενέθλια, γιόρτασα τα 4

Είναι φανερό Πασχάλη μου ότι είσαι εσύ. Αλλά, 7.152 μηνύματα που έγραψες, ήταν πάρα πολλά. Ασε και τον μπαμπά σου να γράψει κάτι...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 20:16:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
( Ο μπαμπάς μου γράφει όπου θέλει, ο Δημήτρης, γιορτάζει σε 10 μέρεςε, δεν θα του παρουε όμως τούρτα γιατί έχει και τη γιορτή του, γράφει σε άλλο φόρουμ ....Εμένα με αφήνουν να παιζω μνο μαζί σου...)
.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 21:45:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexa
Να θυμίσω, μήπως, φιλε Γιάπετ, ότι η δουλειά μου είναι τέτοια
που ειμαι συνέχεια στον υπολογιστή;Είτε γράφοντας, είτε σχεδιάζοντας ειτε επικοινωνοντας μεσω υπολογιστή, είναι η δουλειά μου...


1. Aποφάσισε τι είσαι, δημοσιογράφος η γραφίστας???

2. Κι εγώ όλη την ημέρα πάνω σε έναν υπολογιστή είμαι αλλά δεν προλαβαίνω να μπαίνω να διαβάζω συνέχεια, και από την άλλη όταν δημιουργώ θέλω ησυχία και ηρεμία....(το λέω επειδή είπες πως σχεδιάζεις...)O Σούπερμαν είσαι και κάνεις δέκα πράγματα ταυτόχρονα????

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 22:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και είναι κακό δλδ, φιλη ar_ia, που σαν δημοσιογράφος πληρώνομαι
με το κομμάτι, σαν διαφημιστής με το έργο και σαν ερευνητής,και μέσω
υπολογιστή,εργολαβικά;Είναι η εποχή μας...Μια δουλειά δεν φτάνει
και ει δυνατόν,με το κομμάτι καλύτερα..Ότι πάρεις 100..Έχει πιο πολλά λεφτά...Εμένα είναι καθιστή και με γράψιμο...Γράφω, γενικώς, όλη τη μέρα....Έτσι γράφω κι εδώ....
Ικανοποιημένη;
Ο ....δασκαλος;....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/09/2009, 22:55:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τεσπά, όχι δεν είναι κακό να κάνεις πολλές δουλειές.
Με τόσες ανάγκες κατανοητό είναι.

Από την άλλη όμως τι να σου πω....δεν έγινες παπάς να τα κονομάς!!!
Κάτι το παγκάρι, κάτι κάνα τρισάγιο.....κάτι από δω κάτι από κει.....ε, όλο και κάνα εκατομμυριάκι θα σου περρίσευε να βάλεις στην άκρη για τα γεράματα!!!!

Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 01:49:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα...., ο γιός μου που είναι όντως δημοσιογράφος (γνωρίζω λοιπόν) και κάθεται όλη μέρα στον υπολογιστή, δεν προλαβαίνει ούτε το δικό του site να ενημερώσει, καλά καλά.

Όχι να στέλνει 35 (!!!!!!) μηνύματα καθημερινά, επί τόσους μήνες.

Θα έπρεπε να κάνεις και τη δουλειά για την οποία "πληρώνεσαι" ή μήπως την... κάνεις;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gilgamesh
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
210 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 02:16:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
τρεχα...., ο γιός μου που είναι όντως δημοσιογράφος (γνωρίζω λοιπόν) και κάθεται όλη μέρα στον υπολογιστή, δεν προλαβαίνει ούτε το δικό του site να ενημερώσει, καλά καλά.

Όχι να στέλνει 35 (!!!!!!) μηνύματα καθημερινά, επί τόσους μήνες.

Θα έπρεπε να κάνεις και τη δουλειά για την οποία "πληρώνεσαι" ή μήπως την... κάνεις;;;


Τι ερωτήσεις κάνεις και εσύ ρε γιαπετ ώρες-ώρες...

Εφόσον γεννήθηκες με σώμα θνητό, φρόντισε να αφήσεις πνεύμα αθάνατο.
Αριστοτέλης speakingΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 08:47:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πονηρούλη Γιάπετ, θέλεις να το γυρίσουμε στην προσωπική
συζήτηση,δλδ;Ο γιός σου είναι ..45 χρόνων; Γιατι αν είναι
πρέπει να έχει κι αυτος τα ευεργετήματα της ηλικίας....
Άλλως, αλέκος, βάμος...Τουτέστιν, ρε φίλε, ίσα με τον
..γιό σου με έκανες;
Ευχαριστώ για το κοπλιμάν...
Οσο για ..παπας, βάρβαρα σπόρ, δεν είναι για μένα...Ψάλτης μόνο
και αριστερός....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 08:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ Εαρινός, συμφωνώ απόλυτα μαζί σου για τα περί ενός κώδικα επικοινωνίας, ο οποίος να βασίζεται πρώτα από όλα στην κατανόηση της άλλης άποψης, το σεβασμό στο δικαίωμα του πιστεύω και στην ανταλλαγή απόψεων. Δυστυχώς, ανέκαθεν υπήρχε μία τάση από μεμονωμένα άτομα ή ομάδε ατόμων να επιβάλλουν τις δικές του κοσμοθεωρήσεις σε ευρύτερα κοινωνικά στρώματα, αφαιρώντας τους το δικαίωμα της σκέψης και του συλλογάσθαι. Όπως ορθά έχει επισημανθεί σε διάφορα θέματα είναι η τάση της κυρίαρχης τάσης κάθε εποχής να χρησιμοποιεί απλά τα "πρόβατα" και όχι να συνδιαλέγεται μαζί τους. Το πρόβλημα είναι όταν διακρίνει κανείς τέτοιες τάσεις μεταξύ συνομιλητών καθημερινής φύσεως.
Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και ανταποδίδω τα ανάλογα.

Αγαπητέ trexagireve

quote:
"...Η Κεφαλλονιά είναι ελληνική...!!!" Και η Λάρισα, ξέρεις....
Ανελεύθεροι, είναι αυτοί που δεν ξέρουν τι ειναι η ελευθερία....
Τσ!!Τσ!!!Τσ!!!Ρατσιστής τώρα;

Και το Ορμένιο ελληνικό είναι και ας φροντίσουμε να παραμείνει.
Ρατσιστή δε σε είπα, απλά χαρακτήρισα ρατσιστικά ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ σχόλια σου για τους τουρίστες (το φτωχομπινές βλέπεις δε θα ήθελες να διαρρεύσει και παραπέρα, σωστά;). Μου έκαναν εντύπωση, γιατί όντως δε σε ξέρω για τέτοιο άνθρωπο.

quote:
Λέμε ότι οι τουρίστες, έρχονται για διακοπές, ειδικά οι πολλοί, αν εσύ πέτυχες καποιον που ήρθε για ψυχανάλυση και σου έκανε ανάλυση του πω βλέπει τις κυβερνήσεις των ευρωπαικων και λοιπών κρατών, είσαι τυχερος...

Ο χ τουρίστας έρχεται μεν για διακοπές, δεν παύει όμως να είναι πολίτης του κράτους του, άρα αν του ανοίξεις συζήτηση για κάποιο θέμα, θα τοποθετηθεί, συναρτήσει φυσικά των γνώσεων και της αντιληπτικότητάς του, σωστά; (και των δικών μου γνώσεων στα αγγλικά...χαχαχαχα)

quote:
Ενώ εσύ, κάτι απο ..Τζέιμς Μπόντ, (παραλίες, τουρίστες-τριες)...Σε ζηλεύω...

Δεν έχω ανάγκη να γίνω 007, δεν είναι το πρότυπό μου. Αν με ζηλεύεις για το ότι ζω σε νησί, το δέχομαι.

quote:
Δεν φαντάζομαι να θεωρείς επίτευγμα, το που είμαστε;

Έχεις αντιληφθεί τέτοια αίσθηση ικανοποίησης από τα κατά καιρούς γραπτά μου;

quote:
Δεν υπάρχεικαμιά προσωπική αντιπαράθεση, απο μεριάς μου, απλά με ενοχλεί να θεωρούν κάποιοι τους εαυτούς τους άνετους και τους χριστιανους κομπλεξικούς....

Επειδή δε νομίζω να έχω δείξει ότι θεωρώ τον εκφραστή οποιασδήποτε άλλης άποψης κομπλεξικό (όσο και να διαφωνώ) και επειδή η συζήτηση ήταν μεταξύ μας, θα σε παρακαλούσα εφεξής να με βγάλεις από την ανωτέρω κατηγορία.

quote:
Το θέμα μας αφορά στον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας και επιμένω ότι αυτοί που δεν αφήνουν να γινει, το κάνουν για α ελέγχουν την εκκλησία μέσα απο δημοσιουπαλληλική νοοτροπία.....Κι όταν το σαράκι μπει, δεν βγαίνει εύκολα...
Επι του θεματος, πάω στοίχημα ότι όλοι οι πολιτικοί, παρά τα όσα λενε, τουλάχιστον οι περισσότεροι, δεν θέλουν διαχωρισμό κράτους εκκλησίας, για τους δικούς τους λόγους....Τι λές, λέτε;

Πάμε και στα του θέματος τώρα. Συμφωνώ απολύτως μαζί σου ότι οι αντιτιθέμενοι στο διαχωρισμό είναι αυτοί οι οποίοι μετατρέπουν την Εκκλησία σε δημόσιο φορέα, με ο,τι αυτό μπορεί να συνεπάγεται ως προς τις δυσλειτουργίες και την κακοδιαχείριση. Αυτό που εγώ επισημαίνω ως πολίτης του Κράτους και ως εξωτερικός εντελώς με τα της Εκκλησίας, είναι ότι θα προτιμούσα αυτή η σύνδεση να μην υφίσταται σε αυτή έστω τη μορφή. Ίσως, γιατί βλέπω τις συνέπειες και δε μου αρέσουν σαν πολίτη. Επίσης, απορώ με μεγάλη μερίδα πιστών που δε θεωερούν αναγκαίο το διαχωρισμό, αλλά προτιμούν αυτό τον εναγκαλισμό με όσα στρεβλά επιφέρει.
Το τι θέλουν οι πολιτικάντηδες, είναι λίγο πολύ γνωστό σε όλους μας. Επίσης, γνωστό σε όλους μας θα γίνει σε 4 μέρες το πως αξιολογούμε αυτά τα "θέλω" τους. Ασφαλώς και δε συμφέρει σε πολλούς εξ αυτών ο διαχωρισμός, γιατί θεωρούν τους πιστούς ως μία ασφαλή δεξαμενή ψήφων.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 09:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι σε όλα αγαπητέ μου Kostakis!!! Το μόνο που θέλω, είναι
να αρκεί ο λόγος του καθενός, ότι και να επικαλείται, στα
πλαίσια του υγιούς διαλόγου και είμαι σίγουρος, ότι κάτι καλό
θα βγεί...Έστω ,σε αυτό το θέμα.Κι ας είναι αρχή για συζητήσεις επι θέσεων κι όχι ατομων, ή κατηγοριών...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 10:58:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Αγαπητέ trexagireve

quote:
Ναι σε όλα

Ως απλός πολίτης αυτής της χώρας (όπως και εγώ άλλωστε) σου απαγορεύεται ρητά από το Σύνταγμα η χρήση φράσεων που αποτελούν αποκλειστικό c(λ)opyright των βο(υ)λευτών της εκάστοτε συμπολίτευσης σε περιπτώσεις φανερών ψηφοφοριών για σημαντικά εθνικά θέματα.
Τι θα γίνει, θα γίνουμε όλοι, βο(υ)λευτές και πολίτες, ίσοι κι όμοιοι;
Υποθέω το πιασες το νόημα...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Edited by - kostakis on 30/09/2009 11:00:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 13:52:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ πιστεύω ότι συμφωνούμε ολοι, χοντρά για το τι πρέπει να γίνει φίλε μου Kostakis, αλλά, ειλικρινά πιστέυω ότι αυτοί που δεν θέλουν
τον διαχωρισμό τον χρησιμοποιούν κι αυτόν για να πλήξουν τον πολίτη,
να του βάλει άλλα για να ασχολείται...Και όταν λέμε άλλα,εννοούμε πράγματα, που δεν υπάρχει πολιτική βούληση, να λυθούν...Αν με εννοείς....Κανείς δεν το θέλει..Θα υπαρξουν άλλες ενέργειες μετά, που θίγουν το πολτικικοοικονομικό σύστημα, το ξεγυμνώνει...
Σοτ κάτω κάτω,ολοι οι πλούσιοι, ειναι το ίδιο...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 16:18:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Πονηρούλη Γιάπετ, θέλεις να το γυρίσουμε στην προσωπική
συζήτηση,δλδ;

Αν έχεις οποιοδήποτε πρόβλημα, το σέβομαι αλλά μια και το έφερε η κουβέντα και γνωρίζω πώς πρέπει να διαχειρίζεται το χρόνο του ένας μάχιμος δημοσιογράφος, μου δημιουργήθηκε η απορία...

quote:
Ο γιός σου είναι ..45 χρόνων;

Όχι ακόμη, είναι 30.

quote:
Γιατι αν είναι
πρέπει να έχει κι αυτος τα ευεργετήματα της ηλικίας....

Θα ήθελες να μου πεις ποιά είναι τα "ευεργετήματα" της ηλικίας σε ένα δημοσιογράφο, με την προϋπόθεση ότι εργάζεται;;

Τι είναι η δημοσιογραφία, δημοσιοϋπαλληλίκι;;

Με τα χρόνια δουλεύεις περισσότερο τρεχα...., δεν κάθεσαι και πληρώνεσαι.

Βέβαια δημοσιογράφος από δημοσιογράφο έχει διαφορά...

quote:
Τουτέστιν, ρε φίλε, ίσα με τον
..γιό σου με έκανες;

Σαφέστατα όχι.

Είπα ότι ο γιός μου είναι δημοσιογράφος και εργάζεται σαν τέτοιος, γι' αυτόν το λόγο δεν έχει τον απεριόριστο χρόνο, το δικό σου, όπως αυτός φαίνεται απ' τη συμμετοχή σου στο φόρουμ.

Τέλος πάντων, ας κλείσουμε αυτήν την παρένθεση, είναι δικαίωμά σου να δηλώνεις και να κάνεις, ό,τι θέλεις...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 17:17:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η συκοφαντία και η καχυποψία, όμως, είναι δικό σας δικαίωμα μόνο
αγαπητέ μου Γιάπετ..Σας καταλαβαίνω,εδώ δεν εμπιστεύεστε τον εαυτό σας, με αυτά που λέτε....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 19:42:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Η συκοφαντία και η καχυποψία, όμως, είναι δικό σας δικαίωμα μόνο
αγαπητέ μου Γιάπετ..Σας καταλαβαίνω,εδώ δεν εμπιστεύεστε τον εαυτό σας, με αυτά που λέτε....

Αυτό είναι... σχόλιο σ' αυτά που έγραψα;

Είναι η απάντησή σου;

Είναι νέα (αφού δεν αλληλεπιδρά με τον "διάλογο" που είχαμε) μπαρούφα;;

Είναι απλή και άμεση παραδοχή ότι γράφεις ό,τι σου κατέβει, για σένα και για τους άλλους;;

Είναι απόδειξη ότι δεν μπορείς να γράψεις οτιδήποτε δεν περιέχει κήρυγμα για την καλοσύνη του γιαχβέ και του γυιού του;;

Τι μήνυμα είναι αυτό και γιατί το έγραψες, μόνο εσύ ξέριες...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 19:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελευταια καλη ταινια με δημοσιογραφο ως θεμα ειναι ο soloist και αυτο γιατι δειχνει πως πρεπει να ζει ενας δημοσιογραφος,στο δρομο,αλλιως αυτα που γραφει για τα του δημου ειναι απλα αυτα που αλλοι του υπαγορευουν να αναπαραγει!
Καλο κανει καμια βολτα και για τους υπολοιπους,με το μυαλο ή με τα ποδια
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 20:09:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνούμε απόλυτα,αγαπητέ geostat, το θέμα είναι πως το εφαρμόζει
ο καθείς, γιατι δυστυχώς, με όλους εμας, διαχωριστικές γραμμές, γίνανε λεωφόροι, φάρδους...χιλιομέτρων,αφού τόσο αποστάσεις μοιάζει
να έχουμε, για κοινά πράγματα....
Ο δρόμος, είναι μεγάλο σχολείο και διδάσκει πολλά,αν σε ενδιαφέρει...
Και φυσικά,μετά έχεις τις επαφές σου και μαθαίνεις ότι θέλεις,
χωρίς να κουράζεσαι...
Εσύ Γιάπετ μου, γιατί χαλιέσαι καρδιά μου;
Λέω ότι συχνά δυναμιτίζετε τον διάλογο, κάποιοι εξ ημων,συνηθίσαμε
πια για να καταλάβεις,όταν χάνουμε την μπάλα, το αναθεματισμένο θέμα
που συζητάμε και δεν πάμε παρακάτω..Όπου πάει,δίχως προκαθορισμένους
προορισμούς, να ζήσουμε λίγο την αναζήτηση, όχι την ξενάγησησε γνωστούς χώρους....
Μήπως διαφωνείς;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 20:22:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Εσύ Γιάπετ μου, γιατί χαλιέσαι καρδιά μου;

Το αντίθετο συμβαίνει, το ακριβώς αντίθετο.
Το διασκεδάζω.

quote:
Λέω ότι συχνά δυναμιτίζετε τον διάλογο, κάποιοι εξ ημων,συνηθίσαμε
πια για να καταλάβεις,όταν χάνουμε την μπάλα, το αναθεματισμένο θέμα
που συζητάμε και δεν πάμε παρακάτω.

Δεν είχα πρόθεση να εκτροχιάσω το θέμα, αν αυτό εννοείς, με την αναφορά μου στους δημοσιογράφους, απλά ήθελα να σου δείξω ότι σ' ένα δημόσιο διάλογο, δεν μπορείς να λες ό,τι σου καπνίσει, διότι υπάρχουν άνθρωποι που γνωρίζουν κάποια πράγματα.

quote:
Όπου πάει,δίχως προκαθορισμένους
προορισμούς, να ζήσουμε λίγο την αναζήτηση, όχι την ξενάγησησε γνωστούς χώρους....
Μήπως διαφωνείς;

Δεν μπορώ να είμαι σίγουρος αν συμφωνώ ή όχι, διότι... σ' έχασα πάλι...

Τους προκαθορισμένους προορισμούς τους θεωρώ απαραίτητους για να μην αρμενίζω χωρίς λόγο και... προορισμό.

Με την αναζήτηση συμφωνώ, με την ξενάγηση σε γνωστούς χώρους, όχι διότι την θεωρώ περιττή, αφού είναι γνωστοί οι χώροι.

Έπεσα μέσα;;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 23:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν γνώριζε καποιος, όπως λές για σένα, φίλε Γιάπετ,θα ήξερε ότι το να αρθρογραφείς, ότι θέλεις, για να κρατιέσαι στην επικαιρότητα και να κάνεις δουλείες προβολής επιχειρήσεων, με θέματα και ιδέες,αλλά και έρευνες αγοράς, έχει χρόνο...Αυτό κάνω, για να παίρνω περισσότερα έργα, εργολαβία...Αν τρέχεις, δεν προλαβαίνεις...Εμένα τα αντικείμενα της δουλειάς μου, όπως τα έχω, για να βλεπω κι οικογένεια, είναι μέχρι το απόγευμα εργασία και μετά προσωπικός και οικογενειακός χρόνος....
Αν ήξερες,όπως πολυ σωστά λές,αλλά αφού δεν ήξερες, δεν ρώταγες;

Όταν λέω να ψάξουμε εννοώ μέσα απο τη γνώση,τις ιδέες και θεωρίες και εφαρμογές, να βγάλουμε κανένα συμπέρασμα, να το παιδέψουμε το πράγμα, αντι να αλληλοχαρακτηριζόμαστε, κάτι που πολυσυμβαίνει με μορφή, αντιπάλων κομμάτων..Είμαστε τόσο γελοίοι;...
Δεν χρειάζεται..Ας έχουμε και λίγη ποιότητα, που έλεγε κι ο Σημίτης...
Ναι έπεσες μέσα, ας πάρουμε μια θέση μια φορά, να τη συζητήσουμε, μέχρι να την εννοήσουμε κι όχι να την πετάμε σαν πέτρα ο ένας στον άλλο...
Ότι συζητάμε,στην ουσία δεν αφορά τον διαχωρισμό κράτους εκκλησίας,
αλλά την ανάγκη της εκκλησίας στη ζωή του ανθρώπου ή όχι...Θα ήταν ψυχολόγοι, σου λέω ελαφρά τη καρδια, και όχι με τα ίδια αποτελέσματα.....
Δεν καταλαβαίνεις; Το θείο στοιχείο υπαρχει μέσα μας και το ξέρεις...Έχουμε ανάγκη να επικοινωνούμε μαζι του....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 23:29:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
D.P.J. 10
Δηλαδή αυτοί που απειλούν .....με ερωτικές περιπτύξεις Χριστούς , Παναγίες κ.λ.π.
είναι μόνο το ....5% του λαού ;;; Περίεργο....για περισσότερους τους είχα...

Φίλε D.P.J. 10 , το φαινόμενο του να κατεβάζονται καντήλια σε στιγμές θυμού , είναι εντονότερο στους Έλληνες και τους Ιταλούς . Κάποτε λοιπόν διάβαζα ότι η συνήθεια αυτή επεκράτησε κατά τους χρόνους του βίαιου εκχριστιανισμού των λαών αυτών , οι οποίοι μη έχοντες άλλον τρόπο να αντιδράσουν ξέσπαγαν τον θυμό τους βρίζοντας , στα κρυφά βέβαια , τα ιερά σύμβολα των βασανιστών τους δηλαδή τον Χριστό , τους αποστόλους , τους αγίους κλπ .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2009, 23:53:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

quote:
Topol
Και για την οικονομική κατάντια της χώρας δεν φταίει η εκκλησία αλλά τα λαμόγια οι πολιτικοί που τα τρώνε χοντρά.

Οι πολιτικοί αγαπητέ Topol , διαπλέκονται πάντοτε με την εκκλησία επιζητώντας την (ευλογία) της προκειμένου να συγκινήσουν τους ψηφοφόρους του κόμματός τους με υψηλό θρησκευτικό φρόνημα , και όλο και κάτι δωράκια της κάνουν μετά τις εκλογές για τις καλές της υπηρεσίες , όπως για παράδειγμα η πλήρης φοροαπαλλαγή στα τεράστια έσοδά της .
Το απόγευμα του περασμένου Σαββάτου , για παράδειγμα , ο πρόεδρος του ΛΑΟΣ κ. Γ. Καρατζαφέρης, ο οποίος έχει διεμβολίσει το σκληροπυρηνικό τμήμα των ψηφοφόρων της ΝΔ, επισκέφθηκε τον Μητροπολίτη Σπάρτης και Μονεμβασίας κ. Ευστάθιο , βασικό αντίπαλο του νυν Αρχιεπισκόπου κ. Ιερώνυμου ο οποίος τηρεί απόλυτη ουδετερότητα . Ο κ. Καρατζαφέρης άκουσε τον κ. Ευστάθιο , ο οποίος διαθέτει σημαντική επιρροή στη Λακωνία και στην ευρύτερη περιοχή , να του λέει ότι «είναι άνθρωπος της Εκκλησίας και έχει μέσα του τον Χριστό και την Ελλάδα» , μια άποψη που του έδωσε πολιτικές ανάσες , αφού συνοδεύτηκε με την επισήμανση του ιεράρχη : «Για μένα αυτό λέει πολλά και πιστεύω ότι λέγει και για όλη την Ελλάδα» .
Την ίδια ημέρα ο κ. Καραμανλής συνοδεία τηλεοπτικών συνεργείων πριν από την συγκέντρωση της Ν.Δ. στην Πάτρα , μετέβη για προσκύνημα στον ναό του Αγ. Ανδρέα , και να λάβη την ευλογία του αγίου και την (ευλογία) του εκεί επισκόπου που τον ενδιέφερε περισσότερο . Φυσικά τα ίδια κάνουν και οι περισσότεροι πατέρες του έθνους , γι' αυτό και έχουμε την εκκλησία κράτος εν κράτει .
Τέτοια ωραία και χριστιανικά πράγματα .
quote:
Topol
TI ΕΓΙΝΕ?ΜΑΣ ΤΗΝ ΠΕΣΑΝ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ?
ΜΕΤΑ ΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΕΛΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΟΡΤΑ ΠΗΡΑΝ ΦΑΛΑΓΓΙ ΚΑΙ ΤΑ FORUM?
ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ.ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗΚΑΝ ΚΑΙ ΟΙ ΙΕΧΩΒΑΔΕΣ.
ΓΕΙΑ ΣΟΥ ΡΕ ΣΗΜΙΤΑΡΕ ΕΚΣΥΓΧΡΟΝΙΣΤΗ.ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

Είχαμε ακούσει τόσα και τόσα , έμελλε να το ακούσομε και αυτό ! Ώστε αγόρι μου όποιος δεν είναι χριστιανός είναι Μ.τ. Ιεχωβά ;;;
Ξεχνάς ότι οι Μ.τ. Ιεχωβά είναι η πλησιέστερη χριστιανική αίρεση προς τον ιουδαϊσμό ; Δεν γνωρίζεις ότι ο παπάς κάθε φορά που λέγει το «αλληλούια» , υμνεί εβραϊστί τον Ιεχωβά ; Κατάταξέ μας λοιπόν σε όποια ομάδα σου γουστάρει , ονόμασέ μας δωδεκαθεϊστές , άθεους , άθρησκους και ότι άλλο κατεβάσει το χριστιανικό σου μυαλό .
Ε ! όχι όμως και Μ.τ. Ιεχωβά δηλαδή αιρετικούς χριστιανούς , αυτό το τελευταίο πάει πολύ , και εγώ τουλάχιστον δεν ανέχομαι να υποβιβάζομαι ως οπαδός του όποιου χριστιανικού δόγματος ή αιρέσεως !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 01:40:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή ρε Σωτήρη, ένας άθεος καθολικός 12θεϊστής αποκλείεται να είναι και Μάρτυρας του Γιαχωβά;

Τι στενές αντιλήψεις έχεις ώρες-ώρες...

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 09:47:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όχι ρε Μακεδών, απλά ειστε τόσοι λίγοι, που ...μεταφερθήκατε
σε άλλη επιχείρηση,γιατι δεν ήσαστε βιώσιμοι, αφ εαυτού σας...
Και ο νοών, νοήτω.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 15:47:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξεχασμένο από τις χθεσινές απαντήσεις , αλλά πάντα επίκαιρο !

quote:
γιαπετ
Ευτυχώς που δεν ζητούν εξευμενισμό οι χριστιανοί απ’ το θεό τους, ευτυχώς έχουν πάψει να φωνάζουν παπά να "ευλογήσει" το μαγαζί για να πάει καλά η δουλειά.

Δυστυχώς φίλε γιαπετ υπάρχουν ακόμα , έστω λιγότεροι , αφελείς που καλούν τον παπά να κάνη αγιασμό στα εγκαίνια του μαγαζιού , βροντοφωνάζει και ένα "νίιιικας τοις βασιλέεεευσι" , για να πάνε καλά οι δουλειές και τσεπώνει το κατοστάρικο , η πηγαίνουν το αυτοκίνητό τους στον «Χριστό» στα Σπάτα για να τους το αγιάση ο παπάς . Την μεγαλύτερη καζούρα την κάναμε πριν πολλά χρόνια σε ένα συνάδελφο που τρακάρισε , ευτυχώς με ασήμαντες ζημίες , επιστρέφοντας από τον αγιασμό του αυτοκινήτου του στην Αθήνα .

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 15:48:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
macedon

quote:
Δηλαδή ρε Σωτήρη, ένας άθεος καθολικός 12θεϊστής αποκλείεται να είναι και Μάρτυρας του Γιαχωβά;

Τι μάρτυρας;

Κατηγορίας ή υπεράσπισης;;;


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2009, 21:03:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο φίλε sesostris, ο χριστιανισμός, δεν είχε θυσίες
ζώων και ανθρώπων, πάσης φύσεως θυσίες,αλλά ματζούνια και λιβάνια, μπάς και ξεφύγουμε απο τα τρομακτικά άλλα των επαδών και μάγων της εποχής......
Αυτά που έκανε, τα έκανε για να βοηθήσει τον ανθρωπο, να ξεχάσει την ειδωλολατρία που τον καταδυνάστευε....Έρχεται όμως, η ώρα, που θα αποκατασταθούν τα πράγματα και τότε ο άνθρωπος θα είναι ελεύθερος...
Μην ξεχνάς οτι ο Χριστός ήταν αυτός που στην Σαμαρείτιδα, είπε ότι
θα έρθει η ώρα, που θα δοξάζεται εν παντι τόπω και χρόνο ο Θεός,
δίχως να χρειάζεται η θυσία, ή η ειδωλομανία....
Απλά, ο άνθρωπος, ακόμη εκπαιδεύεται...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 00:33:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τρεχα....

quote:
Έχεις δίκιο φίλε sesostris, ο χριστιανισμός, δεν είχε θυσίες
ζώων και ανθρώπων, πάσης φύσεως θυσίες,αλλά ματζούνια και λιβάνια...

Να το πείς στους ευρωπαίους αυτό ,που λένε (σε άλλο θέμα, δίπλα) ότι δεν γνωρίζουν τα μαντζούνια, διότι δεν είναι παγανιστές.

Παγανιστή, ε παγανιστή...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

http://www.mindfloga.blogspot.com/

http://diakiros.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/10/2009, 01:22:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon
Δηλαδή ρε Σωτήρη, ένας άθεος καθολικός 12θεϊστής αποκλείεται να είναι και Μάρτυρας του Γιαχωβά;
Τι στενές αντιλήψεις έχεις ώρες-ώρες...

Άλλο είναι φίλε Κώστα αυτό , και άλλο να μας προσβάλλη κάποιος κατατάσσοντάς μας στην κατηγορία των χριστιανών , έστω και αιρετικών .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1992188
Maintained by Digital Alchemy