ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 10:45:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αγαπητέ europaios2

quote:
Όσον αφορά τη φορολόγηση, μέσω της t.v. είδαμε δύο τάσεις στην εκκλησία. Η μία που αντιδρά κάθετα στη φορολόγηση θεωρώντας την υψηλή και η άλλη που δώρισε τους μισθούς των επισκόπων ώστε να βοηθήσουν και αυτοί όσο μπορούν....μάλιστα οι τελευταίοι επίσκοποι χαρακτηρίστηκαν ως "λαϊκιστές" από τους πρώτους.

Δε διαφωνώ ότι υπάρχουν τίμιοι στο χώρο της Εκκλησίας, επιφυλάσσομαι για το ποσοστό και την ισχύ που έχουν (όπως και σε κάθε χώρο εδώ στο Ελλάντα, οι τίμιοι είναι λίγοι σχετικά και καταπίνονται από τα καλόπαιδα).

quote:
Όσον αφορά την Τζούλια, τι κριτική να έκανε η εκκλησία?......με την ίδια λογική θα έπρεπε να κάνει κριτική σε όλες τις τσόντες.

Ελπίζω να κάνεις χιούμορ εδώ. Η Εκκλησία ασχολείται με ζητήματα αρκετά ποταπότερα, ακόμα και στο καθαρά ηθικό κομμάτι (βλέπε λ.χ. το θέμα των προγαμιαίων σχέσεων ή το θέμα της ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες ή των εκκλησιαστικών συμβόλων στα σχολεία) και δε δίνει καμία σημασία στην ακολασία που πλέον γίνεται ΠΡΟΤΥΠΟ για τη νεολαία μας, μέσω τέτοιων διαδικασιών. Μη μου πεις ότι δεν είναι η πρώτη τσόντα,ούτε η πρώτη (ας μην πω τη λέξη) που συμμετέχει : η έκταση που έλαβε το φαινόμενο, σε συνδυασμό με τη θετικότητα αποδοχής της επίσημα πληρωμένης, φυσικά αφορολόγητης, πορνείας ενός δήθεν "ινδάλματος", όφειλε να ενεργοποιήσει τα αντανακλαστικά της Εκκλησίας, έστω και παραινετικά προς τους γονείς. Αλλά φευ...

quote:
Η προσέγγιση της κοινωνίας τι σ' ενόχλησε?....

Εδώ σίγουρα κάνεις πλάκα. Εκτός αν σου αρέσει να σε λένε ηλίθιο μέσα στη μούρη και να λες και ευχαριστώ, πληρώνοντάς τους. ΕΠειδή όμως θεωρώ πως δεν είσαι τέτοια περίπτωση, μάλλον το έριξες στο χαβαλέ

quote:
Έχει συνηθίσει ο Έλληνας να τον τρώει εδώ και χρόνια....ε! άστον να χαζέψει και λίγο βλέποντας και το φυσιολογικό του πράγματος!!

Το πρόβλημα δεν είναι αν τον τρώει κάποιος (και ας μη ρίξουμε το επίπεδο, συνεχίζοντάς το). Το πρόβλημα είναι ότι ασχολείται με τέτοια θέματα ως θεατής, τα εντάσσει στη ζωή του ως καρυκεύματα ευδαιμονίας και χάνει εντελώς την ουσία : ότι η ερωτική πράξη, όσο "βρώμικα" και να γίνεται, είναι πεντακάθαρη, όσο δεν μπλέκει το χρήμα μέσα. Και στην περίπτωση αυτή, συζητάμε για μία οικονομική απάτη εκατομμυρίων με ολίγη από σεξ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2010, 23:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Ελπίζω να κάνεις χιούμορ εδώ. Η Εκκλησία ασχολείται με ζητήματα αρκετά ποταπότερα, ακόμα και στο καθαρά ηθικό κομμάτι (βλέπε λ.χ. το θέμα των προγαμιαίων σχέσεων ή το θέμα της ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΟΤΗΤΑΣ της αναγραφής του θρησκεύματος στις ταυτότητες ή των εκκλησιαστικών συμβόλων στα σχολεία) και δε δίνει καμία σημασία στην ακολασία που πλέον γίνεται ΠΡΟΤΥΠΟ για τη νεολαία μας, μέσω τέτοιων διαδικασιών. Μη μου πεις ότι δεν είναι η πρώτη τσόντα,ούτε η πρώτη (ας μην πω τη λέξη) που συμμετέχει : η έκταση που έλαβε το φαινόμενο, σε συνδυασμό με τη θετικότητα αποδοχής της επίσημα πληρωμένης, φυσικά αφορολόγητης, πορνείας ενός δήθεν "ινδάλματος", όφειλε να ενεργοποιήσει τα αντανακλαστικά της Εκκλησίας, έστω και παραινετικά προς τους γονείς. Αλλά φευ...

Όχι σοβαρολογώ.
Τα θέματα της ταυτότητας κ.λ.π. είναι πολύ διαφορετικά σε σχέση με την περίπτωση της Τζούλιας, απασχόλησαν όλους τους ανθρώπους σοβαρούς και μη, γνώστες πραγμάτων και όχι, και ήσαν όντως σοβαρά θέματα και όχι ποταπά, αν θέλεις ίσως το συζητήσουμε, ...απλά θα είναι αρκετά κουραστικό αν και ενδιαφέρον..... γιατί θα φτάσω μέχρι τον Βαϊσχάουπτ και τον Αντώνη Σαμαρά με το φιλαράκι του τον κουτοΓιώργο.....πίστεψέ με όμως δεν έχω καμία όρεξη να κάθομαι και να εξηγώ πράγματα τελείως άγνωστα στους περισσότερους οι οποίοι χάνονται γιατί ρεμβάζουν, (μαζί τους κι εμείς λόγω τσουνάμι).
Το θέμα όμως της Τζούλιας, δεν προσφέρετε παρά για μεσημεριανές γελοίες εκπομπές και ορισμένες βραδινές γέλιου, όπως του Θέμη στο «ΟΛΑ». Οπότε πολύ σωστά δεν ασχολήθηκε η εκκλησία.
Όσο για την ηθική κατάπτωση της κοινωνίας μας η εκκλησία την έχει επισημάνει αρκετές φορές αλλά χαρακτηρίστηκε οπισθοδρομική και γραφική, από πολλούς......
quote:
kostakis:
Εδώ σίγουρα κάνεις πλάκα. Εκτός αν σου αρέσει να σε λένε ηλίθιο μέσα στη μούρη και να λες και ευχαριστώ, πληρώνοντάς τους. ΕΠειδή όμως θεωρώ πως δεν είσαι τέτοια περίπτωση, μάλλον το έριξες στο χαβαλέ

Ακριβώς το έριξα στο χαβαλέ, ούτως ή άλλως ο κύβος έχει ριχτεί και οι υγιείς σκεπτόμενοι άνθρωποι είναι αδύναμοι να αλλάξουν έστω και το παραμικρό.
Το να παρακολουθώ λοιπόν την ηθική κατάπτωση, δε σημαίνει ότι τη συμμερίζομαι.....σημαίνει άλλα πράγματα για μένα προσωπικά.

quote:
kostakis:
Το πρόβλημα δεν είναι αν τον τρώει κάποιος (και ας μη ρίξουμε το επίπεδο, συνεχίζοντάς το). Το πρόβλημα είναι ότι ασχολείται με τέτοια θέματα ως θεατής, τα εντάσσει στη ζωή του ως καρυκεύματα ευδαιμονίας και χάνει εντελώς την ουσία : ότι η ερωτική πράξη, όσο "βρώμικα" και να γίνεται, είναι πεντακάθαρη, όσο δεν μπλέκει το χρήμα μέσα. Και στην περίπτωση αυτή, συζητάμε για μία οικονομική απάτη εκατομμυρίων με ολίγη από σεξ. Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι εννοώ...

Καταλαβαίνω Κωστάκη, απλά μετά από τα 25μου άρχισα να βλέπω το δάσος την ώρα που άλλοι χάζευαν ακόμη το δέντρο.....
Έχω μάθει να βλέπω τι γίνεται πίσω από την πλάτη μου, αλλά το κυριότερο από ποιους. Έτσι δεν με εκπλήσσει σχεδόν τίποτα....δε χρειάζεται να πω περισσότερα, είμαι σίγουρος ότι καταλαβαίνεις.

Να σαι καλά!

Ta smurneika tragudia-Παντελής Θαλασσινός


"Ο πιο σοφός άνθρωπος μπρος στο Θεό θα φανεί πίθηκος και στη σοφία και στην ομορφιά και σ' όλα τ' άλλα."(Ηράκλειτος).


Edited by - europaios2 on 20/03/2010 23:28:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makfor
Πλήρες Μέλος

Greece
1496 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 09:19:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ναι ... εεε ... ναι ... τελικα δε το διαβασα ολο το κειμενο ... οκ δεν ειδα ουτε το λαδι ουτε το κρασι ..... συγνωμη !!! ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ

σημερα , διαβαζω ...

Αντισυνταγματική και ανήθικη χαρακτηρίζει ο Αρχιεπίσκοπος Αθηνών και πάσης Ελλάδος Ιερώνυμος τη φορολόγηση με 20% των όσων εισπράττει η Εκκλησία, και προειδοποιεί με προσφυγή στα ελληνικά και ευρωπαϊκά δικαστήρια.

Προτείνω να ισχύσει ο «λογιστικός προσδιορισμός», με βάση τα έσοδα και τα έξοδα, και να φορολογηθεί η Εκκλησία με 20%, επί του υπολοίπου, του καθαρού, σημείωσε ο κ. Ιερώνυμος σε συνέντευξή του στην εφημερίδα Real News.

«Το κράτος μας λέει, «δεν ξέρω τι έσοδα έχεις, εγώ θέλω το 20% από αυτά που εισπράττεις». Αυτό είναι αντισυνταγματικό. Και πολεμιέται τόσο στα Ελληνικά όσο και στα Ευρωπαϊκά δικαστήρια. Είναι όμως και ανήθικο. Πως θα πας να πάρεις από τον άλλον το 20%, όταν μπορεί να μην βγάζει τα έξοδά του;», τονίζει ο κ. Ιερώνυμος.

Παράλληλα, χαρακτηρίζει παραμύθι ότι η εκκλησία έχει 25 εκατομμύρια ευρώ: «Ελάτε να μας τα δείξετε και να μας πείτε που τα βρίσκετε όλα αυτά. Ελάτε να τα μετρήσουμε». Εξάλλου, εκφράζει την πρόθεσή του να συναντηθεί με τον πρωθυπουργό για να του πει «πως η υπομονή μας εξαντλήθηκε».


ΔΗΛΑΔΗ ΡΕ ΜΠΑΡΜΠΑ ΜΕ ΤΑ ΓΕΝΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΡΥΧΤΟ , ΕΓΩ ΠΟΥ ΔΙΝΩ 35%%% ΕΙΜΑΙ Ο ΜΚΚΑΣ ΤΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ??? ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΛΟΓΙΣΤΙΚΟ ΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΜΟ ??? ΑΑΑ ??? ΧΑΡΑΜΟΦΑΙΔΕΣ !!!!!!! ΚΑΙ ΣΤΟ ΚΑΤΩ ΚΑΤΩ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΕΦΤΑ ΠΟΥ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΜΟΥ ΤΑ ΔΩΣΕΙΣ ΠΙΣΩ !!!!! ΒΡΕ ΟΥΣΤ !!!!!

ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΓΕΙΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΙΤΕ ΠΑΡΤΕ ΤΟ 50% !!!! μεχρι να βγουμε απο την κριση , ΠΑΡΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΠΑΧΥΛΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΑΣ .... για να βοηθησουν ολοι ... ΡΕ ΣΕΙΣ ... εχουμε χασει πανω απο 2 ΜΙΣΘΟΥΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ και εσεις παλι στον αφρο ???


φιλοι του φορουμ ,εσεις τι φορο πληρωνεται ????? και ποια η αποψη σας για την εκκλησια που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ???? γιατι ο λογιστικος προσδιορισμος αυτο θα δειξει , θα εμφανιζουν οσα εξοδα γουσταρουν και θα βγαινουν να παιρνουν και επιδοτηση !!!!

[ΠΕΡΙ ΠΙΣΤΗΣ - Όποιος πραγματικά έχει γνώση για κάποιο θέμα λέει «κατάλαβα». Όποιος δεν έχει γνώση λέει «πιστεύω».]
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 12:53:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Λογιστικό προσδιορισμό" προτείνει η Εκκλησία διότι απλούστατα....θα εμφανίζει μηδέν έσοδα ! Το παγκάρι θα είναι μόνιμα μείον και όντως θα φτάσουν στο σημείο να ζητήσουν και κρατική ενίσχυση !
Σε πρώτη φάση καλό θα ήταν να ελεγχθούν και να φορολογηθούν οι αγοραπωλησίες που κάνουν τα διάφορά μοναστήρια , οι μητροπόλεις κ.λ.π. Μυρίζει έντονα ξέπλυμα χρήματος.
Βλέπε μονή Εσσαούς : μεταξύ άλλων , το 2006 αγόρασε 30.000 στρ περίπου δάσους στην περιοχή των Πιερίων , αντί....2.500.000 € περίπου. Δύο ερωτήματα κατ' αρχήν :
1 . Που βρήκε τόσα χρήματα ;
2 . Τι σκοπεύει να κάνει εκεί δεδομένου ότι για την έκταση υπάρχει συνιδιοκτησία εξ αδιαιρέτου με το Δημόσιο κατά το 1/5 ; Το τελευταίο βέβαια κάνει ενέργειες να το ακυρώσει....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ar_ia
Πλήρες Μέλος

Greece
824 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2010, 22:39:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ar_ia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
makfor
φιλοι του φορουμ ,εσεις τι φορο πληρωνεται ????? και ποια η αποψη σας για την εκκλησια που ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΠΛΗΡΩΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ???? γιατι ο λογιστικος προσδιορισμος αυτο θα δειξει , θα εμφανιζουν οσα εξοδα γουσταρουν και θα βγαινουν να παιρνουν και επιδοτηση !!!!

Εγώ δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει ΔΕΝ θέλουν....
Στο χέρι τους είναι?

Τι θα κάνουν δλδ?

Θα κατέβουν σε απεργία???
Ας κατέβουν, το δικό τους μαγαζάκι θα χάνει

Θα κάνουν και πορεία μήπως?
Ας κάνουν, εγώ καλού κακού φυλάω τις σάπιες ντομάτες

Ας μην θέλουν, σκασίλα μας, η κυβέρνηση θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τους υποχρεώσει γιατί αλλιώς ούτε εγώ θέλω ούτε ο δίπλα ούτε ο παραδίπλα.
Μην σου πω πως κανονικά θα έπρεπε το κράτος να τους τα ζητήσει αναδρομικά.
Εγώ δλδ αν φοροδιαφεύγω για χρόνια δεν θα με υποχρεώσουν να τα δώσω πίσω και με τόκο????
Το ίδιο λοιπόν και γι αυτούς.
Καμία εξαίρεση.
Ίση μεταχείρηση και άμα τους αρέσει, άμα δεν τους αρέσει στο καλό και να μην μας γράφουν.
Αη σιχτιρ με δαύτους πια


===================
Η Τεχνητή Νοημοσύνη Δεν Μπορεί να Νικήσει την Φυσική Ηλιθιότητα!!
------------------------
Μεγάλα Μαύρα Ράσα
Active Member
http://www.youtube.com/watch?v=q-shgwZdtS4


ΑΜΗΝ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2010, 23:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ar_ia
Εγώ δεν καταλαβαίνω τι πάει να πει ΔΕΝ θέλουν....
Στο χέρι τους είναι?
Τι θα κάνουν δλδ?
Θα κατέβουν σε απεργία???
Ας κατέβουν, το δικό τους μαγαζάκι θα χάνει
Θα κάνουν και πορεία μήπως?
Ας κάνουν, εγώ καλού κακού φυλάω τις σάπιες ντομάτες
Ας μην θέλουν, σκασίλα μας, η κυβέρνηση θα πρέπει σε κάθε περίπτωση να τους υποχρεώσει γιατί αλλιώς ούτε εγώ θέλω ούτε ο δίπλα ούτε ο παραδίπλα.
Μην σου πω πως κανονικά θα έπρεπε το κράτος να τους τα ζητήσει αναδρομικά.
Εγώ δλδ αν φοροδιαφεύγω για χρόνια δεν θα με υποχρεώσουν να τα δώσω πίσω και με τόκο????
Το ίδιο λοιπόν και γι αυτούς.
Καμία εξαίρεση.
Ίση μεταχείρηση και άμα τους αρέσει, άμα δεν τους αρέσει στο καλό και να μην μας γράφουν.
Αη σιχτιρ με δαύτους πια

Όταν φίλη ar_ia επί κυβερνήσεως Α. Παπανδρέου επιχείρησαν οι εφοριακοί να κάνουν έλεγχο στα λογιστικά βιβλία των μονών , οι μοναχοί όχι μόνο αρνήθηκαν να δόσουν τα βιβλία τους για έλεγχο , αλλά προπηλάκισαν τους ελεγκτές και τους έδιωξαν κακήν κακώς . Δυστυχώς η τότε κυβέρνηση φοβούμενη το πολιτικό κόστος , ανεδείχθη κατώτερη των περιστάσεων , έκανε πίσω , και δεν συνέλαβε αυτούς τους αλητήριους για να παραδειγματίση και τους υπόλοιπους .
Ας ελπίσουμε ότι η σημερινή κυβέρνηση δεν θα κάνη το ίδιο λάθος . Τόσο οι οικονομικές συνθήκες , όσο και η απαίτηση του ελληνικού λαού σε ποσοστό 80% στην φορολόγηση της εκκλησιαστικής περιουσίας , της επιτρέπουν να βάλη επί τέλους τέρμα στην ασυδοσία των ρασοφόρων .


*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

D.P.J. 10
Μέλος 3ης Βαθμίδας


481 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 08:00:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους D.P.J. 10  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι , αλλά οι ελέγχοντες (υπάλληλοι και πολ. προϊστάμενοι) θα έχουν να αντιμετωπίσουν ......τις κατάρες και τα αναθέματα του ιερού κλήρου....
Με τη βοήθεια του θεού πάντα....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/03/2010, 23:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.youtube.com/watch?v=fzNBleP9C9U&feature=player_embedded
Κατι παραμυθια αραδιαζει και αυτος τριτοπολικααααα!!!!
και να μην ξεχασω,ειναι το δευτερο μερος΄ετσι για να μαθουμε που πρεπει να λεμε οχι΄μερες που'ναι τως αμακα τα μπε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/03/2010, 08:55:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχει κανείς, που να καταλαβαίνει ότι τέτοια φαινομενα κερδοσκοπίας είναι προιόντα της Νεας Εποχής;Υπάρχει κανείς, που να μην βλέπει, ότι όλα αυτά,η διαφθορά του κλήρου,των ηγετών,είναι δείγματα, αλλαζονίας εξουσίας, που ακόμη κι οι κληρικοί, βιώνουν, όντες αντίχρηστοι;
Ποιός παραμένει άνθρωπος,είναι το ζήτημα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
geostat
Μέλος 3ης Βαθμίδας


768 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/03/2010, 11:50:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχω δει καποιους σε κατι βουνα του περου του αφγκανισταν και τις κεντρικης αφρικης,αλλα αυτους τους τρωνε τα τετραποδα ζωακια ευτυχως και οχι τα διποδα καννιβαλακια!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dr. Robotnik
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 19:23:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sesostris

quote:
Φίλε Dr. Robotnik. Όταν φέρνουμε προς συζήτηση κάποιο θέμα στο ESOTERICA, καταθέτουμε πρώτα το δικό μας σκεπτικό και τις θέσεις μας πάνω στο θέμα αυτό, προκειμένου να καταθέσουν και τα υπόλοιπα μέλη τις δικές τους θέσεις και να γίνει ανταλλαγή απόψεων και διάλογος. Γι αυτό αν θέλεις να σου απαντήσει κάποιος και να αρχίσει ο διάλογος στο θέμα που άνοιξες, ανάπτυξε πρώτα τις δικές σου θέσεις εδώ ή στο παλαιότερο με τον ίδιο τίτλο.


Δεν έχω άποψη επί του θέματος απλά γνωρίζω ότι είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο εγγύς μέλλον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 20:09:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, δεν έχεις άποψη. Όταν θα την αποκτήσεις, πέρνα να μας την πεις. Αν και θα μας έχει περάσει η φαγούρα έως τότε.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 21:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr. Robotnik
Δεν έχω άποψη επί του θέματος απλά γνωρίζω ότι είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο εγγύς μέλλον.

Η γνώμη μου Dr είναι ότι έχεις και παραέχεις άποψη επί του θέματος, απ΄λά δεν θέλεις να την πεις και προσπαθεις να ψαρέψεις στα θολά νερά. Όμως φίλε μου εκατό η αλεπού κι εκατονδέκα τ' αλεπόπουλα δεν γίνεται.

Κρίμα! Γιατί στην αρχή πίστεψα ότι θα μπορούσα να κάνω διάλογο μαζί σου.

*

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr. Robotnik
Νέο Μέλος

Greece
39 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2018, 23:08:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.kathimerini.gr/971464/article/epikairothta/politikh/diglwssia-stoys-anel-gia-ton-diaxwrismo-kratoys---ekklhsias


Θεωρώ ότι ο Τσίπρας θα προσπαθήσει να διαχωρίσει το κράτος απ' την Εκκλησία και αυτά που λένε ότι «Πρέπει να έχουμε αίσθηση ποια είναι η πίστη, η πεποίθηση και η επιθυμία του ελληνικού λαού" εγώ προσωπικά τα ακούω βερεσέ..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2018, 13:08:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν έχω άποψη επί του θέματος απλά γνωρίζω ότι είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο εγγύς μέλλον.

Dr. Robotnik

νά κι αν έχεις αποψη , νά κι αν δεν έχεις.

Το θέμα είναι ότι αυτό που λέμε Διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους,
όλοι το αντιλαμβάνονται διαφορετικά.

Παρότι παραμένουν μερικές γραφικές ψιλοπαπαρίτσες,
δεν θεωρώ ότι υφίσταται στην Ελλάδα του σήμερα πραγματικά και επί της ουσίας τέτοιο ζήτημα.

Το μόνο ίσως που αποτελεί ένα αγκάθι είναι οι κληρικοί που αντιμετωπίζονται ώς Δ/Υ και πληρώνονται από το κράτος. Αυτό είναι ίσως και για τους πολλούς το 90% του προβλήματος.

Γιατί το κράτος να δαπανά χρήματα για να πληρώνει κάποιους που δεν είναι ούτε Δασκαλοι, ούτε Γιατροί, ούτε σωματα Ασφαλείας, αλλά δηλώνουν λειτουργοί μιας θρησκείας -έστω της επικρατούσας?

Στα υπόλοιπα, πραγματικά δεν νομίζω ότι υπάρχει ζήτημα εκ των πραγματων, καθώς πλέον η δύναμη της Εκκλησίας έχει ατονήσει σε πολιτειακά θέματα.

Παντρεύεσαι πχ με πολιτικό γάμο.

Το όνομα του παιδιού δηλώνεται απευθείας στο ληξιαρχείο από τη γέννηση και όχι αναγκαστικά με βάφτιση ή κατά τη διαρκεια αυτής.

Αποφάσεις διοίκησης παίρνουν οι πολιτικοί και όχι οι παπάδες.

Ο λόγος των παπάδων έχει μόνο κηρυκτικό και μηντιακό χαρακτήρα και όχι εκτελεστικό. Κάτι κορώνες τύπου Αμβρόσιου, πχ είναι μόνο γραφικές και δεν έχουν πρακτικά καμία επίπτωση. Δεν αφορίστηκε ούτε φυλακίστηκε κανείς από τα λεχθέντα υπ'αυτών, σε αντίθεση πχ. με αποφάσεις πολιτικών ή δικαστικών.

Γι'αυτό λέω ότι το θέμα, στην Ελλάδα του σήμερα, είναι και θολό, και χλιαρό, και οπωσδήποτε όχι ζήτημα "ζωής και θανάτου" όπως ίσως παλαιότερα χρόνια (πχ. αφορισμός Καζαντζάκη) και στο Μεσαίωνα.

Όποιος θεωρεί πως έχουμε Μεσαίωνα ή θεοκρατικό κράτος, σφιχταγκαλιασμένο με θρησκευτική εξουσία και νομους, ας πάει μια βόλτα σε τίποτα Σαουδικές ή Ιράν ή Ινδονησίες, να πεί το Δεσπότη Παναγιώτη, και τον χότζα Αβράαμ
και να αντιληφθεί το τί ακριβώς σημαίνει Ταύτιση ιερατείων και κράτους/εξουσίας.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2018, 14:29:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι ο παπάς είναι δουλειά. Συνεπάγεται εύκολα ότι η εκκλησία είναι επιχείρηση ή έστω ναός-μαγαζάκι. Δίκτυο franchising της κάθε μητρόπολης. Πρέπει να σταματήσει αυτό, μαζί με όλα τα παρελκόμενα.

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Ουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2018, 22:08:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
PY8AGORAS
Όποιος θεωρεί πως έχουμε Μεσαίωνα ή θεοκρατικό κράτος, σφιχταγκαλιασμένο με θρησκευτική εξουσία και νομους, ας πάει μια βόλτα σε τίποτα Σαουδικές ή Ιράν ή Ινδονησίες, να πεί το Δεσπότη Παναγιώτη, και τον χότζα Αβράαμ
και να αντιληφθεί το τί ακριβώς σημαίνει Ταύτιση ιερατείων και κράτους/εξουσίας.

Εκεί φίλε PY8AGORAS η θεοκρατία εφαρμόζεται φανερά, ενώ εδώ λειτουργεί under ground μέσω της διαπλοκής εκκλησίας, και κρατικκών λειτουργών οι οποίοι έχουν προωθηθεί στις θέσεις τους με την υποστήριξή της. Ιδού ένα χαρακτηριστικό παράδειγμα. Αν και αυτά γράφτηκαν προ τριετίας, η κατάσταση παραμένει, και θα παραμένει για αρκετά χρόνια ακόμα η ίδια!!!! "Είναι πολλά τα λεφτά Άρη".......

*

Edited by - Sesostris on 27/06/2018 22:14:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1990
Μέλος 2ης Βαθμίδας


319 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/06/2018, 22:56:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το παρακάτω "πράμα" σε τι διαφέρει από έναν τζιχαντιστή; Δεν πρέπει να τον μπουζουριάσουν άμεσα μετά από αυτό το απαράδεκτο κήρυγμα μίσους; Επίσης, ο λόγος που βγάζει είναι πολιτικός ή όχι; Τα πρόβατα* στα οποία απευθύνεται δεν είναι αυριανοί ψηφοφόροι; Δεν θα επηρεάσουν όλα αυτά την κρίση τους;


http://www.e-daily.gr/news/110379/xydaies-ekfraseis-ierea-se-ekklhsia-gia-politikoys-kai-omofylofiloys-video

*Αφού ανήκουν στο ποίμνιο, πρόβατα είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/04/2019, 21:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδικός οδηγός εξομολογήσεως

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FanaticSlayerOfAtheists
troll


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2019, 13:09:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FanaticSlayerOfAtheists  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παιδικός οδηγός εξομολογήσεως

Η κόλαση είναι άδεια και όλοι οι διάβολοι είναι εδώ (Γουίλιαμ Σαίξπηρ)


__________________
Διαγραφή μηνύματος
__________________

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FanaticSlayerOfAtheists
troll


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2019, 13:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FanaticSlayerOfAtheists  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Το παρακάτω "πράμα" σε τι διαφέρει από έναν τζιχαντιστή; Δεν πρέπει να τον μπουζουριάσουν άμεσα μετά από αυτό το απαράδεκτο κήρυγμα μίσους; Επίσης, ο λόγος που βγάζει είναι πολιτικός ή όχι; Τα πρόβατα* στα οποία απευθύνεται δεν είναι αυριανοί ψηφοφόροι; Δεν θα επηρεάσουν όλα αυτά την κρίση τους;


http://www.e-daily.gr/news/110379/xydaies-ekfraseis-ierea-se-ekklhsia-gia-politikoys-kai-omofylofiloys-video

*Αφού ανήκουν στο ποίμνιο, πρόβατα είναι.



__________________
Διαγραφή μηνύματος
__________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FanaticSlayerOfAtheists
troll


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2019, 13:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους FanaticSlayerOfAtheists  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Dr. Robotnik
Δεν έχω άποψη επί του θέματος απλά γνωρίζω ότι είναι κάτι που θα μας απασχολήσει στο εγγύς μέλλον.

Η γνώμη μου Dr είναι ότι έχεις και παραέχεις άποψη επί του θέματος, απ΄λά δεν θέλεις να την πεις και προσπαθεις να ψαρέψεις στα θολά νερά. Όμως φίλε μου εκατό η αλεπού κι εκατονδέκα τ' αλεπόπουλα δεν γίνεται.

Κρίμα! Γιατί στην αρχή πίστεψα ότι θα μπορούσα να κάνω διάλογο μαζί σου.

*



__________________
Διαγραφή μηνύματος
__________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 12:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι ο παπάς είναι δουλειά. Συνεπάγεται εύκολα ότι η εκκλησία είναι επιχείρηση ή έστω ναός-μαγαζάκι. Δίκτυο franchising της κάθε μητρόπολης. Πρέπει να σταματήσει αυτό, μαζί με όλα τα παρελκόμενα.

Αυτό νομίζω τα λέει ολα για το θέμα.

Προσωπικά είμαι υπερ του διαχωρισμού της εκκλησίας με το κράτος .

Η εκκλησία εχει τεράστια περιουσία και μπορεί να συντηρηθεί μονη της χωρίς να επιβαρύνει το κράτος θα μπορούσε να συνεισφέρει κιολα αν φορολογούνταν .
Αλλωστε αυτή η συσσώρευση πλούτου που κανει είναι ενάντια σε αυτα που δίδαξε ο Ιησούς .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 15:48:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Το πρόβλημα ξεκινάει από το ότι ο παπάς είναι δουλειά. Συνεπάγεται εύκολα ότι η εκκλησία είναι επιχείρηση ή έστω ναός-μαγαζάκι. Δίκτυο franchising της κάθε μητρόπολης. Πρέπει να σταματήσει αυτό, μαζί με όλα τα παρελκόμενα.

Αυτό νομίζω τα λέει ολα για το θέμα.

Προσωπικά είμαι υπερ του διαχωρισμού της εκκλησίας με το κράτος .

Η εκκλησία εχει τεράστια περιουσία και μπορεί να συντηρηθεί μονη της χωρίς να επιβαρύνει το κράτος θα μπορούσε να συνεισφέρει κιολα αν φορολογούνταν .
Αλλωστε αυτή η συσσώρευση πλούτου που κανει είναι ενάντια σε αυτα που δίδαξε ο Ιησούς .




Τα ακίνητα της Εκκλησίας αν εννοούμε την Εκκλησία της Ελλάδος που είναι ξεχωριστό νομικό πρόσωπο από τις Μητροπόλεις είναι περίπου 1000 με 1300 νομίζω και φορολογούνται όπως και όλες οι συναλλαγές της Εκκλησίας. 3.000.000 περίπου είναι ο φόρος νομίζω που πληρώνει κάθε χρόνο. Αυτά είναι δημόσια στοιχεία που όποιος έχει ίντερνετ μπορεί να τα ψάξει νομίζω. Τα φορολογικά στοιχεία των μητροπόλεων δημοσιεύονται κάθε χρόνο στα δίπτυχα της Εκκλησίας της Ελλάδος μαζί με τις τυπικές διατάξεις του έτους. Αυτά διαχωρίστηκαν από κάποιο έτος και μετά αλλά και πάλι δημοσιεύονται. Αφού έχετε ίντερνετ πλέον γιατί δεν τα ψάχνετε από εκεί και λέτε ανακρίβειες και ότι φαντάζεται ο καθένας; Η δήθεν μεγάλη περιουσία που αναφέρεται σε παλιά βιβλία της τουρκοκρατίας έχει απαλλοτριωθεί βίαια 5 φορές από το 1821 και μετά και δεν έχει αποζημιωθεί ποτέ. Για το λόγο αυτό σύναψε τη σύμβαση του 1952 με το Δημόσιο η Εκκλησία ώστε να πληρώνονται από το Δημόσιο οι ιερείς μιας και το Δημόσιο δήλωσε ότι δεν μπορεί να καταβάλει το κόστος της αποζημίωσης αλλά μόνο το 4 με 5% αυτής και η Εκκλησία δεν μπορούσε να πληρώσει του ιερείς αφού δεν υπήρχαν πλέον έσοδα από ενοίκια κλπ. Όρος που έθεσε η Εκκλησία ήταν να πάει η απαλλοτριωθείσα περιουσία σε ακτήμονες κάτι που δεν έγινε στο μεγαλύτερο μέρος του αλλά τα καταπατούν διάφοροι δήμοι έως σήμερα (βλέπε Γλυφάδα Ελληνικό κλπ). Αυτά έχουν βγει κατά καιρούς και στις εφημερίδες και στην τηλεόραση. Γράφετε σαν να μην έχετε ίντερνετ με απόψεις κατά 50 χρόνια ξεπερασμένες!!!


https://www.romfea.gr/sinenteyxeis/29726-foroi-kai-ekklisia-ti-isxuei-stin-pragmatikotita

http://www.ecclesia.gr/greek/holysynod/print_it.asp?id=1550&what_sub=d_typou

https://www.efsyn.gr/ellada/dikaiosyni/163279_ste-foros-eisodimatos-kai-gia-ta-misthomena-akinita-tis-ekklisias

Edited by - Επιμενίδης on 17/10/2020 15:57:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2020, 19:13:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καμιά φορα το ...ιντερνετ
Κρύβει και παγίδες, στις οποίες εύκολα "πέφτουν" οι χρήστες.

Χωρίς πολλά λόγια θα σου επισημάνω μερικές αντιφάσεις σε αυτα που είπες, και στα link που παρέθεσες.

Ειπες οτι η ΕτΕ πληρώνει 3εκ καθε χρόνο φόρο.
Απο δικο σου link:

quote:
η Εκκλησία της Ελλάδος είχε προσφύγει στο ΣτΕ και ζητούσε να ανακαλέσει μερικώς, λόγω πλάνης, ο προϊστάμενος της Α' ΔΟΥ Αθηνών τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος των ετών 2011-2013 (διαχειριστικά έτη 2010-2012), που την υποχρέωναν να καταβάλει συνολικό φόρο ύψους περίπου 18 εκατ. ευρώ

ΜΟΝΟ στην Α ΔΟΥ Αθηνών!!
(για την ιστορία το ΣτΕ ΔΕΝ την δικαίωσε)
Εδω να σου πω οτι στην Ελλαδα υπάρχουν ΠΑΝΩ απο 10.000 Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, από μητροπόλεις και ιερούς ναούς μέχρι μονές και ιδρύματα. Το κάθε ένα από αυτά έχει τη δική του, ανεξάρτητη οικονομική διαχείριση.

Αντιγραφω παλι, απο δικο σου link:

quote:
το ακαθάριστο εισόδημα που δηλώθηκε από την εκμίσθωση των 164 αστικών ακινήτων της απαλλάσσεται από τον φόρο εισοδήματος και ότι για αυτόν τον λόγο πρέπει να τις επιστραφούν περίπου 2,9 εκατ. ευρώ (εισόδημα από τα επίμαχα ακίνητα) ως αχρεωστήτως καταβληθείς φόρος εισοδήματος.

Δηλαδη για μονο 164 ακινητα ζητα να τις επιστραφούν 2,9εκ
(ουτε εδω δικαιώθηκε)

Επίσης απο δικο σου link:

quote:
Συνολικά κατά το έτος 2010 όλοι οι φορείς της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος δαπάνησαν για το φιλανθρωπικό και κοινωνικό τους έργο το ποσό των 96.234.510,47 ευρώ.

Για να δαπανήσει κάποιος 100 εκ σε μια χρονιά (πριν 10 χρονια!!!)
σημαίνει οτι είχε τεράστια έσοδα! και την ακίνητη περιουσία "αφαγωτη" ...

Tip:
Προσοχή παιδιά σε αυτο το "μηχάνημα" του διαβόλου, το ιντερνετ
σε αφήνει εκτεθειμένο ανα πασα ωρα και στιγμή
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2020, 01:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καμιά φορα το ...ιντερνετ
Κρύβει και παγίδες, στις οποίες εύκολα "πέφτουν" οι χρήστες.


Σωστά , ειδικά αυτοί που διαβάζουν βιαστικά.
quote:

Χωρίς πολλά λόγια θα σου επισημάνω μερικές αντιφάσεις σε αυτα που είπες, και στα link που παρέθεσες.


Γιά να δούμε ...

quote:

Ειπες οτι η ΕτΕ πληρώνει 3εκ καθε χρόνο φόρο.
Απο δικο σου link:
quote:
η Εκκλησία της Ελλάδος είχε προσφύγει στο ΣτΕ και ζητούσε να ανακαλέσει μερικώς, λόγω πλάνης, ο προϊστάμενος της Α' ΔΟΥ Αθηνών τις δηλώσεις φορολογίας εισοδήματος των ετών 2011-2013 (διαχειριστικά έτη 2010-2012), που την υποχρέωναν να καταβάλει συνολικό φόρο ύψους περίπου 18 εκατ. ευρώ

ΜΟΝΟ στην Α ΔΟΥ Αθηνών!!


Το ποσό αυτό δεν είναι η κανονική φορολογία αλλά πρόστιμα και φορολογία μαζί όλων των νομικών προσώπων της. Η υπερφορολόγηση έγινε από λανθασμένη δήλωση κάποιων ακινήτων επειδή τα 164 ακίνητα επειδή είχαν προέλθει από επιστροφή λόγω της σύμβασης του 1952 και θεωρούσαν ότι απαλλάσσονται από φορολογία. Δεν ξέρω τις λεπτομέρειες αλλά στο παρακάτω σύνδεσμο αναλύονται τα ποσά.
Φυσικά είναι στη ΔΟΥ Αθηνών γιατί η Εκκλησία της Ελλάδος σπανίως έχει ακίνητα σε άλλη περιοχή. Σχεδόν όλα είναι στην Αθήνα.
Από τα 18 εκατομμύρια τα 12 αφορούν στα νομικά πρόσωπα που είναι ξεχωριστός λογαριασμός αλλά στο δημοσίευμα τα έχει μαζί ενώ εδώ τα διαχωρίζει καλύτερα https://www.newsbeast.gr/greece/arthro/5079894/posa-plirose-i-ekklisia-tis-ellados-gia-foroys-kai-enfia-to-2018
Το 2018 πλήρωσε λιγότερο από 3 εκατομμύρια επειδή έμειναν ξενοίκιαστα τα περισσότερα. Το μεγαλύτερο μέρος ήταν ο ΕΝΦΙΑ.

Και 3 ήταν τα παραπανίσια εκείνης της υπόθεσης. Σύνολο 12+3+3=18.

quote:

(για την ιστορία το ΣτΕ ΔΕΝ την δικαίωσε)


Δε νομίζω να είπα το αντίθετο.

quote:

Εδω να σου πω οτι στην Ελλαδα υπάρχουν ΠΑΝΩ απο 10.000 Νομικά Πρόσωπα Δημοσίου Δικαίου, από μητροπόλεις και ιερούς ναούς μέχρι μονές και ιδρύματα. Το κάθε ένα από αυτά έχει τη δική του, ανεξάρτητη οικονομική διαχείριση.


Ναι αλλά τι περιουσία έχει το καθένα. Αν έχει μόνο το ναό δεν έχει κάποιο σημαντικό περιουσιακό στοιχείο. Αν έχει ένα βουνό ολόκληρο ή ένα μεγάλο ακίνητο που το νοικιάζει έχει διαφορά. Όλα όμως φορολογούνται, δεν είναι κάτι από αυτά εκτός φορολόγησης. Εκτός από τους ναούς και σωστά γιατί αυτό ισχύει για όλων των θρησκειών τους ναούς, ότι δεν πληρώνουν ΈΝΦΙΑ.
quote:

Αντιγραφω παλι, απο δικο σου link:

quote:
το ακαθάριστο εισόδημα που δηλώθηκε από την εκμίσθωση των 164 αστικών ακινήτων της απαλλάσσεται από τον φόρο εισοδήματος και ότι για αυτόν τον λόγο πρέπει να τις επιστραφούν περίπου 2,9 εκατ. ευρώ (εισόδημα από τα επίμαχα ακίνητα) ως αχρεωστήτως καταβληθείς φόρος εισοδήματος.

Δηλαδη για μονο 164 ακινητα ζητα να τις επιστραφούν 2,9εκ
(ουτε εδω δικαιώθηκε)


Μα είπαμε για αυτά ήταν η υπόθεση που πήγε στο ΣτΕ.
Για τα άλλα τι να ζητήσει; Να μη φορολογηθεί; Δεν καταλαβαίνω ο ερώτημα.

quote:

Επίσης απο δικο σου link:
quote:
Συνολικά κατά το έτος 2010 όλοι οι φορείς της Ορθόδοξης Εκκλησίας της Ελλάδος δαπάνησαν για το φιλανθρωπικό και κοινωνικό τους έργο το ποσό των 96.234.510,47 ευρώ.

Για να δαπανήσει κάποιος 100 εκ σε μια χρονιά (πριν 10 χρονια!!!)
σημαίνει οτι είχε τεράστια έσοδα! και την ακίνητη περιουσία "αφαγωτη" ...



Αυτά είναι αστεία πράγματα!!! Και να λέγονται και να προβάλλονται ως ισχυρισμοί. Αν κάποιος δεν ξέρει ότι οι φορείς έχουν έσοδα από τις εισφορές των πιστών τότε δικαιολογείται να λέει ότι θέλει. Οι φορείς είναι τα φιλόπτωχα ταμεία κλπ. που μοιράζουν φαγητό και άλλα είδη σε αναξιοπαθούντες. 96 εκατομύρια σε όλη την Ελλάδα σημαίνει ότι κάθε πιστός έδωσε το τρομερό ποσό των 9,6 ευρώ κατά μέσο όρο σε όλο το χρόνο το οποίο δε νομίζω ότι είναι σοβαρό ποσό για να μιλάμε.

quote:

Tip:
Προσοχή παιδιά σε αυτο το "μηχάνημα" του διαβόλου, το ιντερνετ
σε αφήνει εκτεθειμένο ανα πασα ωρα και στιγμή



Ακριβώς! Ειδικά όταν κινείσαι από εμπάθεια και από άγνοια!

Edited by - Επιμενίδης on 18/10/2020 01:52:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2020, 11:54:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
3.000.000 σε σχέση με την πραγματική περιουσια της εκκλησίας είναι σταγόνα στον ωκεανο .


Ας ρίξουμε και μια ματια στα παρακάτω Link .

https://www.in.gr/2018/11/07/economy/oikonomikes-eidiseis/ayta-einai-ta-iera-fileta-pou-exei-periousia-tis-ekklisias/

http://aegeanews.gr/news/dimosias-krisis/55787/anagnostis-5-trisekatommyria-evro-ypologizetai-periousia-tis-ekklisias-giati-den-mas-voithane/

Επιμενίδη το χασιμο της ψυχραιμίας σε μια συζήτηση οταν είναι αντίθετη η γνώμη του αλλου ατόμου για μενα δηλώνει φανατισμο αρα έλλειψη αντικειμενικότητας .
Αν είμαστε 50 χρονια πισω εμεις φαντασου πόσους αιωνες πισω είναι οσοι θελουν να συντηρηθεί αυτο το μοντέλο .

Ξαναγραφώ αυτο που άφησες ασχολιαστο .

Τι σχέση εχει η διδασκαλία του Ιησού με την συσσώρευση πλούτου της εκκλησίας ?.Είναι αντιφατική η συμπεριφορά της εκκλησίας .

Οι πράξεις σου πρέπει να στηρίζουν τα λεγόμενα σου .

Δεν μπορεί να λες πολύ σωστά ο εχων 2 χιτώνες να δίνει τον 1 και να συσσωρεύεις τέτοιο πλούτο για σένα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Επιμενίδης
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


118 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2020, 15:11:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Επιμενίδης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν έχασα σε τίποτε τη ψυχραιμία μου. Παράθεση δεδομένων κάνω.
Δεν υφίσταται η περιουσία των 5 τρις που γράφουν και άλλες χαζομάρες.

Τα δημοσιεύματα που παρουσίασες είναι λανθασμένα και εν μέρει βλακώδη. Διότι τα δεδομένα που παίρνουν που είναι της Αγροτικής Τράπεζας η οποία κρατά στοιχεία από έναν αιώνα και πλέον και δεν είναι επικαιροποιημένα αφενός αφετέρου συγχέουν το σύνολο των μητροπόλεων με την Εκκλησία της Ελλάδος. Τα βοσκοτόπια στη συντριπτική πλειοψηφία είναι άγνωστα καταπατημένα κτήματα που έχουν περιέλθει στην κυριότητα των Δήμων Βγάζουν συμπεράσματα με λανθασμένα στοιχεία γιαυτό δεν έχουν και καμιά αξία. Ο Ιερώνυμος για το λόγο αυτό είχε ζητήσει να γίνει καταγραφή πρώτα. Δεν ήταν αφελής επειδή ήξερε ότι θα βγει πολύ μικρή η περιουσία από όσο λένε και όταν το κατάλαβαν αυτό ναυάγησε το σχέδιο. Το ίδιο είχε κάνει και ο Σεραφείμ με τον Τρίτση. Γιαυτό δεν προχώρησε το σχέδιο του Τρίτση επειδή διαπίστωσε ότι είναι καταπατημένα από τους Δήμους και ότι έχουν ήδη απαλλοτριωθεί πολλά αναφερόμενα κτήματα ως περιουσία της Εκκλησίας. Γιαυτό και όποιος πάει να την πάρει σταματάει; Επειδή διαπιστώνει το λάθος! Δεν μπορείς να πάρεις κάτι που δεν υπάρχει!!!
Αυτό έγινε και με τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ο Σεραφείμ συμφώνησε και η Ιερά Σύνοδος αλλά να γίνει καταγραφή. Για να πάρουν όλα αυτά τα εκατομμύρια στρέμματα που λένε και τα οποία είναι ακαλλιέργητα και αχρησιμοποίητα και να αφήσουν τα κτήματα γύρω από τις μονές. Ξέρω σε πολλές περιοχές τεράστιες εκτάσεις που λέγονται μεν της Εκκλησίας επειδή ήταν κάποτε αλλά ανήκουν πλέον στους Δήμους γιατί όταν έκαναν τις καταγραφές δεν έλεγχαν αν υπάρχει προηγούμενος τίτλος για την έκταση αλλά την κατέγραφε ο κάθε Δήμος αν ήταν στα όριά του. Αυτό γίνεται και με το Κτηματολόγιο. Αν δεν πάει ο ιδιοκτήτης το παίρνει το κράτος. Αν πάει άλλος με πλαστά στοιχεία και δεν πάει ο ιδιοκτήτης πάλι μπορεί να το πάρει αν δεν μπορεί να διαπιστωθεί το λάθος. Στα υποθηκοφυλακεία η καταγραφή γίνεται κατά άτομο. Όχι κατά κτήμα. Με το Κτηματολόγιο θα αλλάξει αυτό. Τα εκκλησιαστικά δεν ήταν καν καταγεγραμμένα επειδή δεν τα ήξεραν καν όταν διαλύονταν λόγω ταν πολέμων τα μοναστήρια και ανασυστήνονταν μετά.

Η Ιερά Σύνοδος συμφώνησε επί ΣΥΡΙΖΑ να γίνει καταγραφή και να δοθεί. Αλλά μόλις είδαν το λάθος από την Κυβέρνηση κατάλαβαν ότι δεν μπορούν να πάρουν από όλους τους Δήμους της Ελλάδας, και από ιδιώτες τη μισή περιουσία τους σχεδόν που είναι καταπατημένη από την προ αιώνων Εκκλησιασική περιουσία.

quote:
Τι σχέση εχει η διδασκαλία του Ιησού με την συσσώρευση πλούτου της εκκλησίας ?.Είναι αντιφατική η συμπεριφορά της εκκλησίας .


Αυτά που έχει η Εκκλησία δημοσιεύονται. Δεν υπάρχει συσσώρευση πλούτου. Από τα στοιχεία προκύπτει ότι αξιοποιούνται σε φιλανθρωπικές δράσεις. Δες τα ετήσια δίπτυχα για κάθε μητρόπολη, ισολογισμούς απολογισμούς κλπ.

quote:

Οι πράξεις σου πρέπει να στηρίζουν τα λεγόμενα σου .


Σωστά. Είπε κανείς το αντίθετο;

quote:

Δεν μπορεί να λες πολύ σωστά ο έχων 2 χιτώνες να δίνει τον 1 και να συσσωρεύεις τέτοιο πλούτο για σένα.

Μα δεν συσσωρεύει πλούτο όπως σου είπα. Ό,τι μετοχές είχαν του Γεωργίου Σταύρου στην Εθνική, από δωρεά δική του, τις έφαγε το PSI (τις έδωσαν για να βοηθήσουν το Κράτος όπως έλεγαν τότε) με αποτέλεσμα να κινδυνεύουν να κλείσουν και τα ιδρύματα. Αυτά έχουν ανακοινωθεί και δημοσιευτεί. από την περιουσία της η Εκκλησία έχει δώσει μάλλον περισσότερο από τον ένα χιτώνα. Από τα διάφορα άλλα ιδρύματα όπου εμπλέκονται μητροπολίτες ως πρόεδροι λόγω διαθήκης του ιδρυτού αποφασίζει το ΔΣ κάθε ιδρύματος και όχι ο πρόεδρος που έχει μια ψήφο μόνο. και το ΔΣ είναι διάδοχοι συγγενείς των αρχικών μελών. Είναι μύθος η εκκλησιαστική περιουσία. Τίποτε άλλο.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2020, 18:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει νοημα η κατοχη ακινητης ή και κινητής περιουσίας απο πλευρας εκκλησίας, οταν ο ιιερεις σταματησουν να αμοιβονται απο το κρατος. Μπορουν να αμοιβονται απο αυτους που δηλώνουν Χ.Ο στην φορολογικη τους δηλωση, όπως δηλώνουν οι προτεσταντες. Ή ο θεσμος του ιερεα να γινει επικουρικος και να σταματησει επιτελους αυτη η βιομηχανια που εχει στηθει και απορροφα πολυτιμους πορους. Θα μου πεις "ειναι η μονη;". Φυσικα και οχι, ας πιασουμε αυτη, μιας και το εφερε η συζητηση.

υ.γ πως το περιμενα οτι θα κατεληγε η συζητηση στη συνηγορια της εκκλησιας τελικα, ε;

Θα γνωρίσει το μυστικό του Αόρατου μόνο εκείνος που είναι ικανός να κλείσει τα χείλη του και να μείνει σιωπηλός (Τζελαλαντίν Αλ Ρουμί)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2020, 08:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλο είναι να γίνει ξεκαθάρισμα σχετικά με το τι εχει και τι δεν εχει η εκκλησία και να φορολογηθεί ανάλογα.
Να φερθεί ανάλογα με αυτά που διδάσκει η εκκλησία .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy