ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Το ζήτημα της ευθανασίας
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 14:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρώμη


Η ιταλίδα υπουργός Εξωτερικού Εμπορίου Έμα Μπονίνο άρχισε τη Δευτέρα διήμερη απεργία πείνας εκφράζοντας με αυτόν τον τρόπο την υποστήριξή της σε 60χρονο που πάσχει από μυϊκή δυστροφία και ζητά επί μήνες να υποβληθεί σε ευθανασία.

Ο Πιερτζόρτζιο Ουέλμπι, που βρίσκεται καθηλωμένος στο κρεβάτι του εξαιτίας της ασθένειας, επανέφερε το θέμα της ευθανασίας στην Ιταλία απευθύνοντας έκκληση στον πρόεδρο της χώρας Τζόρτζιο Ναπολιτάνο για να του αναγνωριστεί το δικαίωμα στο θάνατο.

Την 1η Δεκεμβρίου οι δικηγόροι του Ουέλμπι κατέθεσαν σε δικαστήριο της Ρώμης επείγον αίτημα να αποσυνδεθεί ο ασθενής από το μηχάνημα υποστήριξης της αναπνοής του.

«Θέλω να συμβάλω προσωπικά στην ειρηνική εκστρατεία της 'Ένωσης Κοσιόνι για τον Πιερτζόρτζιο Ουέλμπι' κάνοντας απεργία πείνας σήμερα και αύριο» ανακοίνωσε η Μπονίνο.

Οκτώ άνθρωποι έχουν ήδη αρχίσει εδώ και οκτώ ημέρες απεργία πείνας για να υποστηρίξουν το αίτημα του 60χρονου και για να καταδικάσουν τον ισχύοντα νόμο που θεωρεί την ευθανασία ποινικό αδίκημα που τιμωρείται με ποινή φυλάκισης.

Πηγη http://www.in.gr/news/article.asp?lngEntityID=760092&lngDtrID=245


Πιστευετε οτι πρεπει να επιτραπει η Ευθανασια στην Ελλαδα;Ειστε υπερ η κατα της ευθανασιας;


Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 15:55:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλε VIKING

Το ζήτημα της ευθανασίας πιστεύω ότι είναι περίπλοκο αρκετά.Προσωπική μου άποψη ότι ο καθένας έχει δικαίωμα στην ευθανασία ΑΛΛΑ κανείς δεν έχει δικαίωμα να αφαιρεί μια ζωή ακόμη και εάν του το ζητά η ίδια...σαν λύτρωση...



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2006, 22:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου φιλε marte.


Στην περιπτωση του 60χρονου τι πιστευεις οτι θα ηταν το καλυτερο να γινει;Εγω πιστευω οτι πρεπει οι γιατροι να προχωρησουν σε ευθανασια.Ειναι κριμα να βασανιζεται ενας ανθρωπος που θα πεθανει σχετικα συντομα και που δεν εχει καμια ελπιδα.


Ειναι δυσκολη σιγουρα αποφαση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 01:15:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εμένα αυτό που με προβληματίζει στο θέμα της ευθανασίας και στην συγκεκριμένη περίπτωση είναι το ότι το μόνο που τους εμποδίζει είναι το νομοθετικό πλαίσιο. Δεν ξέρω, είναι πολύ περίεργο το θέμα. Αν θέσω τον εαυτό μου στην θέση του ίσως το κατανοήσω καλύτερα...Ίσως...

αυτά....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 17:57:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα της ευθανασίας είναι όντως δύσκολο και περίπλοκο.
Η θέση μου μέχρι τώρα είναι πως όταν κάποιος ασθενης βασανίζεται από μια ανίατη ασθένεια με αβάστακτους πόνους κτλ μάλλον θα είναι καλύτερο να κάνει ευθανασία, εφόσον βέβαια ο ίδιος το επιθυμεί.

Πάρτε όμως τωρα μια "σκοτεινή" σκέψη που θα κάνει την τρίχα σας να σηκωθεί καγκελο.

Φανταστείτε ότι υποφέρετε από μια τέτοια ανίατη και βασανιστική ασθένεια. Εχετε ήδη ξεκινήσει την διαδικασία ευθανασίας σας με τον χ,ψ τρόπο και σε λίγα λεπτά θα εισέλθετε στον άλλο κόσμο.
Ξαφνικά, λίγο πριν ξεψυχησετε, ακούτε στις ειδήσεις από ένα ραδιοφωνάκι ή μια τηλεόραση, ότι ανακαλύφθηκε θεραπεία για την ασθένειά σας........τι μακάβριο........

Φρίκη

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 19:38:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ξαφνικά, λίγο πριν ξεψυχησετε, ακούτε στις ειδήσεις από ένα ραδιοφωνάκι ή μια τηλεόραση, ότι ανακαλύφθηκε θεραπεία για την ασθένειά σας........τι μακάβριο........

Φιλε Αγνοστικ η ανακαλυψη μιας θεραπειας δεν γινεται σε μια μερα,απαιτουνται πολλα χρονια ερευνας και πειραματων.Οποτε ας πουμε αν φτασουν σε ικανοποιητικο επιπεδο οι ερευνες για νεες θεραπειες ο ασθενης θα το γνωριζει και δεν θα χρειαστει ευθανασια.Εδω καποιοι υπολογιζουν οτι σε 20 χρονια π.χ θα εχουνε βρεθει ορισμενες νεες θεραπειες για καποιες ασθενειες.


θα φερω παραδειγμα ανθρωπων σε προχωρημενη ηλικια που πασχουν ας πουμε απο αλτσχαιμερ η καρκινο και οι γιατροι τους δινουν το πολυ 2 με 4 χρονια ζωης.Ποιο το νοημα να βασανιζονται για λιγα χρονια ζωης οταν δεν υπαρχει καμια ελπιδα λογω ηλικιας;Αλλο να ειναι 20 ετων και αλλο να εισαι στα τελευταια σου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

hendrix
Μέλος 2ης Βαθμίδας


286 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2006, 20:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους hendrix  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κανεις δεν με εμποδιζει να αυτοκτονησω...!

Ποιος θα με υποχρεωσει να σκοτωσω...?

_________________________
The seething seas ceaseth
and twiceth the seething seas sufficeth us.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2006, 20:03:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολυ επικινδυνο θεμα προς συζητηση, αφου οτι και να υποστηριξεις, μπορει να εχει και θετικα και αρνητικα!


GENUS PANTHERAS FELIDAE

...and the Predators will prevail...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/12/2006, 12:27:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είμαι υπέρ της ευθανασίας.
Επ'ουδενί δεν πιστεύω ότι είναι φόνος όταν κάνεις αυτό ακριβώς που σου ζητάει ένας ετοιμοθάνατος άνθρωπος,ώστε να τον απαλλάξεις από τους φριχτούς του πόνους.
Νομίζω ότι θα έπρεπε να υπάρχει και στην Ελλάδα τέτοιος νόμος,αρκεί να υπήρχε και η κατάλληλη προσοχή..

***Thanks Dying Incubus για την παραπομπή.Έψαχνα να βρώ αν υπάρχει παρόμοιο θέμα αλλά τόσο πολύ που αργεί να ανοίξει το φόρουμ μερικές φορές,βαρέθηκα!!ουφ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 09:55:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευθανασια..

για μενα, αστοχη λεξη..
δεν υπαρχει καλος θανατος, σχημα οξυμωρο..

αραγε, ποιος ειναι αυτος που μπορει να αποφασισει, ποτε θα τελειωσει η ζωη καποιου? ακομη και η δικη του..

νομιζω οτι οι ανθρωποι, εχουμε χασει το νοημα..
αντι να παλευουμε για να ζησουμε, παλευουμε για να πεθανουμε..

εχω δει ανθρωπους να αφηνονται και να πεθαινουν
εχω δει ανθρωπους ξεγραμενους, να παλευουν και να νικουν..και ολοι να λενε οτι απο θαυμα δεν πεθανε..

πως μπορειτε να παρετε τοσο μεγαλη ευθυνη για τη ζωη ενος ανθρωπου (ακομη και τη δικη σας) και να τον ξεγραψετε..

και κατι ακομα, ποιος ειπε οτι εχουμε δικαιωμα να καταστρεψουμε κατι που δεν φτιαξαμε οι ιδιοι?


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 14:11:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


και κατι ακομα, ποιος ειπε οτι εχουμε δικαιωμα να καταστρεψουμε κατι που δεν φτιαξαμε οι ιδιοι?


Καταστρεφεις καποιον που υποφερει απο μια ασθενεια και οποιος μην αντεχοντας αλλο τον αφορητο πονο ζηταει ευθανασια;Και τι εννοεις καταστρεφεται;Υπαρχει μεγαλυτερη καταστροφη απο μια ασθενεια που στηνκ κυριολεξια σου τρωει τα σωθικα και σου στερει καθε δυνατοτητα να χαρεις την ζωη.


Γιατι δηλαδη να μην εχει δικαιωμα στην ευθανασια ας πουμε ο 60χρονος αυτος στην Ιταλια;Γιατι μηπως επειδη για καποιους το σωμα του ανηκει στον παναγαθο Θεουλη;


quote:
νομιζω οτι οι ανθρωποι, εχουμε χασει το νοημα..
αντι να παλευουμε για να ζησουμε, παλευουμε για να πεθανουμε..


Εδω δεν μιλαμε γενικα για τον καθε ανθρωπο αλλα για ανθρωπους που συνηθως ειναι στα τελευταια τους χωρις καμια ελπιδα και που πασχουν απο μια σοβαρη ασθενεια και ζητουν ευθανασια και δεν μπορουν να αντεξουν τον πονο.Μα σοβαρα μιλαμε τι να παλεψει αυτος ο 60χρονος για παραδειγμα,τι να παλεψει για παραδειγμα ενας 80χρονος καρκινοπαθης η ενας που πασχει απο αλτσχαιμερ και υποφερει παρα πολυ;Το ποσο αντεχει καποιος τον πονο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.


Εκτος και αν πρεπει να υποφερει λιγα χρονια περισσοτερο για να παει στον παραδεισο του καλου Θεουλη και ο οποιος θα του πει μπραβο παιδι μου που αντεξες τον πονο η να περιμενει μηπως κανενας θεουλης του κανει κανενα θαυμα.

Edited by - VIKING on 14/12/2006 14:13:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 15:43:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ειναι παααααααααααααααρα πολυ ασχημο οταν ολα μα ολα πρεπει να τα στρεφετε στο θεο...!!!
και παντα το κανουν αυτο ειτε ατομα τα οποια δεν πιστευουν,ή ατομα τα οποια ειναι κατα της θρησκειας και οχι αυτοι που πιστευουν..φοβερο ε..?

μιλησα εγω για ΘΕΟ???????????????????????
γιατι το μεταφραζεις οπως σε βολευει και στρεφεις αλλου το θεμα?
ανεφερα πουθενα εγω θεο?
και η φαση ειναι οτι παντα μα παντα, αναφερεστε στο θεο με το υποκοριστικο, "θεουλη"..Τι ειναι αυτο, σε κανει να νιωθεις καλυτερα?

ειλικρινα αν ημουν εξωγηινη και επεφτα τωρα απο τον ουρανο, θα φανταζομουν οτι ο "θεος"ειναι καποιο ον που σε εχει βλαψει ππαααρα πολυ, που δεν κρατιεσε να του ανταποδωσεις το κακο που σου εχει κανει, και που αναφερεσε με υποκοριστικα λες και αυτο θα τον υποτιμησει..δηλ ελεος, υποτιθετε δεν πιστευεις αλλα παντα το θεμα πρεπει να στραφει εκει..!!!

quote:

Καταστρεφεις καποιον που υποφερει απο μια ασθενεια και οποιος μην αντεχοντας αλλο τον αφορητο πονο ζηταει ευθανασια;Και τι εννοεις καταστρεφεται;Υπαρχει μεγαλυτερη καταστροφη απο μια ασθενεια που στηνκ κυριολεξια σου τρωει τα σωθικα και σου στερει καθε δυνατοτητα να χαρεις την ζωη.
Γιατι δηλαδη να μην εχει δικαιωμα στην ευθανασια ας πουμε ο 60χρονος αυτος στην Ιταλια;Γιατι μηπως επειδη για καποιους το σωμα του ανηκει στον παναγαθο Θεουλη;

ΝΑ ΞΑΝΑΠΩ λοιπον!
πως μπορουμε να ξερουμε οτι ο ανθρωπος που εχουμε απεναντι μας, δεν εχει καμια μα καμια ελπιδα να ζησει???????????/
πως μπορουμε να παρουμε τοσο μεγαλη ευθυνη και να καταδικασουμε εναν ανθρωπο στον θανατο????????????

εχω δει ανθρωπους ξεγραμμενους, απο γιατρους.. να συνερχονται και να ειναι μια χαρα!
πως ειναι δυνατον να μπουν ορια, και να πει καποιος οκ, τωρα τον θανατονουμε γιατι δε μπορει να ζησει αλλο?????????????/
πως ειναι δυνατον να το ξερει αυτο ενας ανθρωπος!!!!!!!


quote:

Εδω δεν μιλαμε γενικα για τον καθε ανθρωπο αλλα για ανθρωπους που συνηθως ειναι στα τελευταια τους χωρις καμια ελπιδα και που πασχουν απο μια σοβαρη ασθενεια και ζητουν ευθανασια και δεν μπορουν να αντεξουν τον πονο.Μα σοβαρα μιλαμε τι να παλεψει αυτος ο 60χρονος για παραδειγμα,τι να παλεψει για παραδειγμα ενας 80χρονος καρκινοπαθης η ενας που πασχει απο αλτσχαιμερ και υποφερει παρα πολυ;Το ποσο αντεχει καποιος τον πονο διαφερει απο ανθρωπο σε ανθρωπο.

εγω δε μπορω να ξερω για τι πραγμα εχει να παλαιψει ο καθενας μας, ξερω ομως οτι δε θα μπορουσα ποτε να παρω στο λαιμο μου καποιον και να πω, να του κανουν ευθανασια, οπως επισης και εναν ανθρωπο που ειτε εχει απογοητευτει τη δεδομενη στιγμη ή δεν αισθαντεται καλα λογω της αρρωστιας τους..

Αυριο ομως μπορει να ειναι καλυτερα, τι θα του πεις..εε συγνωμη αλλα χτες ειπατε να σας κανουμε ευθανασια..

ειναι λιγες οι αρρωστιες οι οποιες ενω ηταν αθεραπευτες, τελικα βρεθηκε θεραπεια???


quote:

Εκτος και αν πρεπει να υποφερει λιγα χρονια περισσοτερο για να παει στον παραδεισο του καλου Θεουλη και ο οποιος θα του πει μπραβο παιδι μου που αντεξες τον πονο η να περιμενει μηπως κανενας θεουλης του κανει κανενα θαυμα.

δε το σχολιαζω γιατι θα καταντησω γραφικη..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 20:59:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ειναι παααααααααααααααρα πολυ ασχημο οταν ολα μα ολα πρεπει να τα στρεφετε στο θεο...!!!
και παντα το κανουν αυτο ειτε ατομα τα οποια δεν πιστευουν,ή ατομα τα οποια ειναι κατα της θρησκειας και οχι αυτοι που πιστευουν..φοβερο ε..?

μιλησα εγω για ΘΕΟ???????????????????????
γιατι το μεταφραζεις οπως σε βολευει και στρεφεις αλλου το θεμα?
ανεφερα πουθενα εγω θεο?



Ειπα εγω οτι μιλησες για Θεο;Πες μου που ειπα οτι εσυ μιλησες για Θεο.Διαβαζε καλυτερα τι γραφω.


Παμε παρακατω.Ο λογος που εγω αναφερθηκα σε Θεο και ειναι δικαιωμα μου και δεν θα μου υποδειξεις εσυ τι θα λεω ειναι επειδη υπαρχουν αρκετοι που εναντιωνονται στην ευθανασια για λογους θρησκευτικους χωρις να σημαινει οτι φωτογραφησα εσενα οπως λαθος αντιληφθηκες.

Σεβαστες οι αποψεις σου περι ευθανασιας.Εγω εχω αλλη αποψη την οποια εξεφρασα πιο πριν.

quote:
ειλικρινα αν ημουν εξωγηινη και επεφτα τωρα απο τον ουρανο, θα φανταζομουν οτι ο "θεος"ειναι καποιο ον που σε εχει βλαψει ππαααρα πολυ, που δεν κρατιεσε να του ανταποδωσεις το κακο που σου εχει κανει, και που αναφερεσε με υποκοριστικα λες και αυτο θα τον υποτιμησει..δηλ ελεος, υποτιθετε δεν πιστευεις αλλα παντα το θεμα πρεπει να στραφει εκει..!!!


Μου ειναι παγερως αδιαφορο το τι θα φανταζοσουνα.Το που θα στρεφω το θεμα δεν εισαι εσυ που θα το υποδειξεις.

Edited by - VIKING on 14/12/2006 21:03:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/12/2006, 22:04:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ειπα εγω οτι μιλησες για Θεο;Πες μου που ειπα οτι εσυ μιλησες για Θεο.Διαβαζε καλυτερα τι γραφω.
Παμε παρακατω.Ο λογος που εγω αναφερθηκα σε Θεο και ειναι δικαιωμα μου και δεν θα μου υποδειξεις εσυ τι θα λεω ειναι επειδη υπαρχουν αρκετοι που εναντιωνονται στην ευθανασια για λογους θρησκευτικους χωρις να σημαινει οτι φωτογραφησα εσενα οπως λαθος αντιληφθηκες.

quote:

Μου ειναι παγερως αδιαφορο το τι θα φανταζοσουνα.Το που θα στρεφω το θεμα δεν εισαι εσυ που θα το υποδειξεις.

εφοσον θελεις να το στρεψεις καπου το θεμα, και εφοσον εισαι εσυ ο θεματοθετης, και σου ειναι αδιαφορο ολο αυτο που ηθελα να πω..

παιρνω που λενε τα μπογαλακια μου και φευγω για αλλη παραλια
(για αλλο θεμα)..

αα ξεχασα, παιρνω και τον θεουλη μου μαζι..για να μη σε ενοχλει καθως θα συζητας..

καλη συνεχεια..


Η Μεγάλη μου Αγάπη!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2006, 09:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[και κατι ακομα, ποιος ειπε οτι εχουμε δικαιωμα να καταστρεψουμε κατι που δεν φτιαξαμε οι ιδιοι?

quote:
αραγε, ποιος ειναι αυτος που μπορει να αποφασισει, ποτε θα τελειωσει η ζωη καποιου? ακομη και η δικη του..


Ο ίδιος;δικιά του δεν είναι;

quote:
νομιζω οτι οι ανθρωποι, εχουμε χασει το νοημα..
αντι να παλευουμε για να ζησουμε, παλευουμε για να πεθανουμε..
εχω δει ανθρωπους να αφηνονται και να πεθαινουν
εχω δει ανθρωπους ξεγραμενους, να παλευουν και να νικουν..και ολοι να λενε οτι απο θαυμα δεν πεθανε..


Δεν νομίζω ότι έχουμε χάσει το νόημα.Εδώ αγαπητή μου,δεν μιλάμε για έναν άνθρωπο που μόλις έμαθε ότι πάσχει από κάτι κι αμέσως θέλει να βάλει τέρμα στη ζωή του,αυτοί οι άνθρωποι θα πρέπει όντως να προσπαθήσουν,θα πρέπει να παλέψουν για την ζωή.Και κάποιες φορές,όντως γίνονται και θαύματα.Αλλά τα θαύματα χτυπανε την πόρτα στις ελάχιστες εως ανύπαρκτες των περιπτώσεων..Εδώ μιλάμε για άτομα που είναι σε τελικά στάδια ασθενειών,που πονούν αφόρητα,που δεν μπορούν ούτε καν να αυτοεξυπηρετηθούν,που φυτοζωούν..θα σας φανεί αστείο,αλλά θα σας θυμίσω την ταινία,το million dollar baby.Πως να ζήσει αυτή η νέα κοπέλα το υπόλοιπο της ζωής της καθηλωμένη σε ένα κρεβάτι,παράλυτη,ανίκανη για τα πάντα;

quote:
και κατι ακομα, ποιος ειπε οτι εχουμε δικαιωμα να καταστρεψουμε κατι που δεν φτιαξαμε οι ιδιοι? [/quote]
Δεν νομίζω ότι διαπράττεις φόνο κάνοντας κάτι τέτοιο.Το βλέπω ως πράξη οίκτου και αγάπης(αν είναι αγαπημένο το πρόσωπο που το ζητάει),και ειδικά από την στιγμή που στο ζητάει ο ίδιος ο ασθενής.Το ζήτημα έγκειται στο κατα πόσο μπορεί κάποιος να το κάνει...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2009, 12:43:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν ήξερα που να το ποστάρω αυτό, ίσως να έπρεπε να μπει σε θέμα για την Δωρεά Οργάνων, πάντως είναι από τις ειδήσεις που σε κάνει να χάνεις τα λόγια σου....

Η μικρή Kaylee Wallace είναι μόλις 2 μηνών και έχει σοβαρό πρόβλημα με τα νεφρά αλλά και ένα σύνδρομο που μεταξύ άλλων δεν της επιτρέπει να αναπνέει το βράδυ, χρειάζεται μηχανική υποστήριξη την ώρα που αναπνέει. Οι γιατροί είχαν πει ότι το παιδί δεν θα μπορέσει να επιβιώσει οπότε οι γονείς της μικρής Kaylee είχαν ήδη σκεφτεί σοβαρά την προοπτική του να δωρίσουν την καρδιά της κόρης τους. Να ζήσει δηλαδή στο σώμα ενός άλλου παιδιού και να το σώσει. Οι γονείς γνώρισαν το άλλο παιδί, βρήκαν την ιδέα το καλύτερο που μπορούσε να γίνει για την κόρη τους και πήραν την συγκλονιστική και δύσκολη απόφαση. Αποχαιρέτισαν το παιδί τους, όσο δύσκολο και αν ακούγεται. Το αποχαιρέτησαν, της είπαν ότι είναι η ώρα να πάει να κοιμηθεί με τους αγγέλους. Οι γιατροί έβγαλαν τη μηχανική υποστήριξη αλλά προς έκπληξη όλων η Kaylee αντέχει. Αυτό δημιούργησε έναν εκνευρισμός την οικογένεια γιατι φανταστείτε πόσο δύσκολο ήταν γι αυτούς να πάρουν την απόφαση. Το παιδί έχει πρόβλημα αλλά ήδη βγήκε από τη λίστα των δοτών και δε θα γίνει η εγχείρηση, αφού προς το παρόν βρίσκεται σε σταθερή
κατάσταση

http://troktiko.blogspot.com/2009/04/kaylee.html

Πέρα από την συγκίνηση που μου προκάλεσε η είδηση (δύσκολα να μην βουρκώσεις στην θέα ενός ταλαιπωρημένου παιδιού) μου γεννήθηκαν και πολλά ερωτήματα...

Φαντάζομαι τον εφιάλτη αυτονών των γονιών....

Και αναρωτιέμαι τι να ευχηθώ ???

Να αντέξει το αγγελούδι και να ζήσει όσο και όπως μπορεί ή να "κοιμηθεί" ???

Από την μία λες αμαρτία είναι να ζήσει σε αυτή την κατάσταση, από την άλλη μπορείς να του στερήσεις την θέληση να ζήσει ?

Και είναι τελικά θέληση ή απλά ακούσια αντοχή ????

Edited by - KERRY KING on 09/04/2009 12:48:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Seduce and Destroy
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/04/2009, 08:14:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Seduce and Destroy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νομιζω πως ολοι εχουν δικαιωμα να επιλεξουν την μοιρα τους.
Θα ηταν αρκετα εγωιστικο να πει κανεις οτι λυπατε περισσοτερο απο τον ιδιο τον ασθενη, που αποφασιζει να βαλει τελος στην ζωη του.
Για να το λεει αυτος κατι θα ξερει.

http://www.youtube.com/watch?v=dFJjaj7pXsA&feature=channel_pageΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Lady_Silme
Μέλος 1ης Βαθμίδας


102 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2009, 18:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Lady_Silme  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευθανασία... πολύ δύσκολο να γίνω απόλυτη και να σας πώ ναι την υποστηριζω, όχι την καταδικάζω. Πάντως μάλλον τείνω προς το κατά.

Όταν ένας άνθρωπος υποφέρει και ζητάει ευθανασία, έχει δικαίωμα στον θάνατο έτσι δεν είναι; Και αυτό με βάζει σε άλλες σκέψεις, αν ο άνθρωπος αυτός γίνεται αυτόχειρας, καθίσταται δολοφόνος;

Οταν ένας άνθρωπος είναι σε κόμμα απο την άλλη, και οι συγγενείς ζητούν ευθανασία τότε τι γινεται; Ποιος ξέρει αν νοιάζονται τελικά ή αν κρύβονται συμφέροντα απο πίσω; Τι είναι καλύτερο; Τι μπορεί να επιθυμεί ο ασθενής;


Τελικά είναι σωστό ή λάθος; Είναι φόνος ή λύτρωση; Για μένα κανείς δεν έχει δικαίωμα να σκοτώνει. Γιατί αντί για ευθανασία να μην προσφέρουμε την δύναμη για ζωή;

Και εν τέλει, μήπως πρώτα να κοιτάξει η Ελλάδα να μην πεθαίνουν οι άνθρωποι στα ασθενοφόρα και στα ράτζα και μετά να δεί αν πρέπει ή όχι να εφαρμώσει την ευθανασία;



Φώς και πάλι φώς η ψυχή που μάχεται
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/05/2009, 19:48:04  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο άνθρωπος έχει δικαίωμα και στην ευθανασία και στην αυτοχειρία...

Στην δεύτερη περίπτωση ποσώς τον ενδιαφέρουν οι γήινες προκαταλήψεις, το θέμα είναι τί γίνεται με την πρώτη περίπτωση που περιμένει την κατανόηση των υπολοίπων για την τέλεση της επιθυμίας του.

Καλέ μου άνθρωπε το να ελπίζεις σε κάτι που ο άλλος έχει χάσει την ελπίδα του και ζητάει μόνο την λύτρωση, δεν σε κάνει περισσότερο άνθρωπο από εκείνον, ούτε γι αυτόν που το επιλέγει είναι η εύκολη λύση.

Και στις δύο των περιπτώσεων μιλάμε για πόνο, κανείς δεν θέλει να βάλει τέλος στη ζωή του εάν δεν το έχει συζητήσει αμέτρητες φορές πρώτα με τον εαυτό του, χωρίς να έχει αισθανθεί τον πόνο και το αδιέξοδο.

Το να επιλέξεις να βάλεις τέρμα στη ζωή σου θέλει και μεγάλο κουράγιο το οποίο διαθέτεις μόνο μέσα από την καθημερινή απελπισία και του αδιέξοδου της κατάστασης που βιώνεις.

Καλή Πρωτομαγιά...

Η Πείρα δεν ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ


Η ομορφιά απλώνεται.....

S I M O R I L .......

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy