ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα... γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 12:08:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
- τι λενε τι γραφουνε και τι κανουνε καποια παλικαρια σ'αυτο το site ;
- γιατι θεωρειται απο τα πιο δυσκολα στον ελληνικο χωρο ;
- σε ποιους και σε τι αναφερονται ;
- θελετε να το συζητησουμε εδω . . . ;
.
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 12:45:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- οταν μια κουβεντα ή μια πραξη εχουν αρχη και τελειωμο,ειναι κατανοητα ... και οταν ενας λογος η ενα εργο δεν εχουν αρχη και τελος ειναι ακατανοητα ...
- για να μπορεσουμε να εχουμε αρχινισμο και τελειωμα σε 'κεινα που θα λεμε και θα κανουμε και για να γινομαστε κατανοητοι,πρεπει να αρχισουμε να λεμε και να κανουμε κατανοητα ...
- ας αρχισουμε αμα θελετε να λογαριαζουμε μεταξυ μας για το Ποσοι και Ποιοι και Γιατι θα μεινουνε στην γη ... και για το Ποσοι και Ποιοι και Γιατι θα συνεχισουνε για Που και Πως ...
-ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα .. γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 13:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς ήρθες noema.

Δυστυχώς η ιστοσελίδα του noisa.gr δεν λειτουργεί λόγω συντηρήσεις προσωρινά, ώστε να μπορούμε να έχουμε μια γνώμη όσοι δεν την γνωρίζουμε .

Αλλά μιας και την αναφέρεις ως Προσωπική σελίδα στο Προφίλ Μέλους πως και δεν το γνώριζες….

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 13:46:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- το ξερω φιλε elo ...
- ελπιζω ομως πως η συντηρηση αυτη δεν θα παρει και πολυ καιρο ...
- το ελπιζω γιατι εχω αρχισει να γραφω για καποια κουβεντιασματα που γινονται εκει ...
- η αποκριση στο e-mail μου ... ηταν Λιγη Υπομονη ...
- Υπομονη λοιπον για λιγο ...
- ως τοτε,θα γραφω Εδω εγω ... για το τι γινεται Εκει ...
- εκει γινεται λογος για ΚΟΙΝΟΝΟΗΣΗ παντος ...
- εκει λενε '' ή ο νους στην ζωη ή στις πετρες ο νους '' ...
- εκει λενε '' να πηγαινουμε ο ενας στην θεση του αλλου με τον νου '' .
- εκει λογαριαζουνε για την συνεχεια μας και το Μετα μας ...
- εκει λενε για τον τελευταιο πολεμο .. τον μεταξυ μας πολεμο .. τον εκεινο πολεμο με τον εαυτο μας ...
- καλή μερα σου ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 13:48:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε μένα φίλε elo άνοιξε η εισαγωγή από την συγκεκριμένη σελίδα, τα επιμέρους στοιχεία της σελίδας δεν είναι ενεργά.
Μήπως το άνοιγμα του θέματος γι'αυτήν την ιστοσελίδα είναι μία έμμεση διαφήμιση;

Wolf
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 14:30:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
noema -το ελπιζω γιατι εχω αρχισει να γραφω για καποια κουβεντιασματα που γινονται εκει ...

ως τοτε,θα γραφω Εδω εγω ... για το τι γινεται Εκει ...


Φίλε/η noema ο σκοπός του ESOTERICA είναι να υπάρχει ένας διάλογος μεταξύ των μελών, γύρω από δεκάδες ενδιαφέρων θέματα που θέλω να πιστεύω ότι έχεις μπει στον κόπο να ρίξεις μια μάτια προτού γράψεις .

Το να διαφημίζεις μια προσπάθεια (που ακόμα δεν μπορώ να την γνωρίσω) είναι λογικό, αλλά το να λες … «ως τοτε,θα γραφω Εδω εγω ... για το τι γινεται Εκει»...δεν μπορώ να καταλάβω το τι θα εξυπηρετήσει….


quote:
Keraynos- Μήπως το άνοιγμα του θέματος γι'αυτήν την ιστοσελίδα είναι μία έμμεση διαφήμιση


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 14:35:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- ουτε και 'γω την ανοιγω εδω και δεκα μερες ...
- το συζητησαμε και με καποια παλικαρια απο την www.filosofia.gr
- αυτα παντος τα ηλιοκουτοπονηροχαμογελα ,ας περισσευουνε εδω ...
- οι ανθρωποι 'εκει' μιλανε για Μετασταση ...
- μιλανε για 'κεινο που δεν μπορουμε ουτε με τα ποδαρια μας να παμε , αλλα ουτε και με τον παραπολυλογισμο μας ...
- οι ανθρωποι μιλανε για τον Εκεινον νου ... τον κοινο ...
- εγω εχω αρκετα ΚΡΑΤΗΜΕΝΑ ... και θα τα ΄ανοιξω΄ εδω ...
- η διαφημιση που λες ... θαρρω πως δεν εχει τυχη εδω ...
- η μεταδοση και η διαδοση ομως του δυσκολου της εκεινης αληθειας ...
ειναι μερος της εκεινης συνειδησης μας , που δεν μπορουμε να της γυρισουμε ευκολα την πλατη της λογικης μας οι λιγο ενσυνειδητοι ... εκεινοι που αποφασισαν να βρουνε τον νου τους δηλαδη και με αυτον να πηγαινουν ο Ενας προς τον Αλλον ...
- αν δεν ανοιξουνε συντομα ... θα τα πουμε μεταξυ μας ...
- εχω Αρκετα Κρατημενα στον νου μου ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 15:06:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- ή πολυ Μεγαλος εισαι για τα πολυ μικρα ή πολυ Μικρος για εκεινα που λιγο μεγαλωσανε ...
- τι ειναι αυτα που μου λες με το καλημερα ...
- δεν εχω καμμια διαθεση ουτε για περιαυτοεαυτολογια ουτε και για κοινοτυπη αργοσυζητηση ...
- και βεβαια δεν θελω να μιλαω για την φημη του καθενος και του οποιου οποιου ...
- για το τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr εχω να λεω ...
- γιατι Κατι γινεται Εκει ... και θα το μεταφερω και εδω ...
- γινεται εκεινο που σε αφορα και τον αφορα και με αφορα ...
- γινεται το ασπρο μαυρο .. και να μου το θυμασαι ...
- γινεται το Υπερ της αποκαταστασης της νοημοσυνης μας και της λογικης μας φιλε ...
- γινεται το ''εχε λιγη υπομονη '' ...
.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2008, 21:02:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε/η noema ο σκοπός του ESOTERICA είναι να υπάρχει ένας διάλογος μεταξύ των μελών, γύρω από δεκάδες ενδιαφέρων θέματα που θέλω να πιστεύω ότι έχεις μπει στον κόπο να ρίξεις μια μάτια προτού γράψεις .

Το να διαφημίζεις μια προσπάθεια (που ακόμα δεν μπορώ να την γνωρίσω) είναι λογικό, αλλά το να λες … «ως τοτε,θα γραφω Εδω εγω ... για το τι γινεται Εκει»...δεν μπορώ να καταλάβω το τι θα εξυπηρετήσει….
[/img][/center]


καλα λες τελικα ...
ειναι σαν να Διαφημιζω μια προσπαθεια οπως λες και οπως καλα λεει και ο φιλος ο keraynos ...
θα ηθελα μαλιστα να αλλαξω και τον τιτλο στο θεμα,τον οποιο ειδα και σε αλλη ιστοσελιδα και μου αρεσε,αλλα πως να το κανω αυτο [τεχνικα]...
το τι γινεται παντος στην noisa.gr δεν ειναι ενα απο τις ΔΕΚΑΔΕΣ θεματα που υπαρχουνε για διαλογο στο esoterica ...
ειναι θεμα για συζητηση απο μονο του ...
ας μην παει ο νους σας οπου κι'οπου ...
αν μαλιστα δεν με ξαναπειραξετε...με μπαρμπαδακια ιδιαιτερα [που δεν τα παω και πολυ] και με εμμεσα υπονοουμενα που εσεις συνηθιζετε και χρησιμοποιειτε για να διαφημιζετε το Προφιλ σας και την ικανοτητα σας να πιανετε ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ στον αερα ... θα συνεχισω το θεμα και στον καιρο θα καταλαβετε ...
αλλοιως , καλησπερα σας ...
Eσεις δεν θα ξερετε τι γινεται στην noisa.gr και αρκετοι απο τους διαλογιζομενους στο site ...
καλησπερα ...
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elo
Συντονιστής

Greece
3417 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/07/2008, 23:48:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elo  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
noema -καλα λες τελικα ...
ειναι σαν να Διαφημιζω μια προσπαθεια οπως λες και οπως καλα λεει και ο φιλος ο keraynos ...

Και αυτό είναι το σωστό, κάθε προσπάθεια που γεννιέται μέσα από ένα συνειδητό «τρόπο ζωής» και που έχει να προσφέρει σε όλους μας να διαφημίζεται…

quote:
noema -αν μαλιστα δεν με ξαναπειραξετε...με μπαρμπαδακια ιδιαιτερα [που δεν τα παω και πολυ] και με εμμεσα υπονοουμενα που εσεις συνηθιζετε και χρησιμοποιειτε για να διαφημιζετε το Προφιλ σας και την ικανοτητα σας να πιανετε ΚΑΙ ΠΟΥΛΙΑ ΚΑΙ ΨΑΡΙΑ στον αερα

Δεν μου φαίνεται να σε πείραξε κανένας και ούτε είδα πουθενά κανένα υπονοούμενο, αλλά βλέπεις τα ενεργά μέλη και τα μη ενεργά μέλη του ESOTERICA δεν είναι μια δεύτερη λύση όταν γράφεις … «αν δεν ανοιξουνε συντομα ... θα τα πουμε μεταξυ μας»… και ούτε βέβαια όταν υποτιμάς κάποιους.. όπως στην υπογράμμιση που έχω κάνει μήνυμα σου, που υπάρχει στο «quote» ..

quote:
noema -το τι γινεται παντος στην noisa.gr δεν ειναι ενα απο τις ΔΕΚΑΔΕΣ θεματα που υπαρχουνε για διαλογο στο esoterica ...
ειναι θεμα για συζητηση απο μονο του ...

Αυτό είναι ενδιαφέρων, αν νομίζεις πως πραγματικά θέλεις έναν εποικοδομητικό διάλογο, εδώ είμαστε…


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 02:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου noema

Κατά πως φαίνεται το θέμα που άνοιξες, είναι πράγματι διαφημιστικό. Αλλά, όπως πολύ σωστά έχει επισημάνει και ο elo, τα forums του esoterica είναι ένας χώρος συζητήσεων, οπότε δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί με σκοπό αποκλειστικά τη διαφήμιση. Είναι βέβαια ευχάριστο που επέλεξες το esoterica για να επικοινωνήσεις τον ενθουσιασμό σου για τη σελίδα αυτή, αλλά αυτό δεν μπορεί να αποτελέσει θέμα και σκοπό συζήτησης, ιδιαίτερα εφόσον αποτελεί την πρώτη σου επαφή με τα forums (μέλη που έχουν συμμετάσχει για καιρό στις συζητήσεις μπορεί να τύχει κατά καιρούς να συζητήσουν για κάποια ιστοσελίδα, αλλά όταν αυτό γίνεται με την πρώτη είσοδο ενός μέλους στα forums, παραπέμπει σε χρήση του χώρου για διαφημιστικούς σκοπούς).

Εφόσον επέλεξες το esoterica - ακόμα και για να μας ενημερώσεις για την ιστοσελίδα αυτή - είσαι ευπρόσδεκτος/η για να συζητήσουμε επάνω στα αντικείμενα που άπτονται της θεματολογίας μας.

Επέλεξε λοιπόν κάποιο θέμα που θες να συζητήσουμε, φιλοσοφικό, μυστικιστικό, μεταφυσικό, μυστηριώδες, κ.λπ. και εφόσον κάνεις μια εισαγωγή σ' αυτό, με σαφήνεια, λογική και ειρμό ώστε να είναι κατανοητό στους ανθρώπους που διαβάζουν, θα αλλάξουμε τον τίτλο και θα τοποθετήσουμε το θέμα στην κατηγορία που ταιριάζει καλύτερα.

Θα περιμένουμε την απάντησή σου για 2 ημέρες, αλλιώς το θέμα θα παραμείνει ενεργό μόνο για ανάγνωση και πιθανόν θα μεταφερθεί σε καταλληλότερο χώρο (μάλλον Μουσείο).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 14:12:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- γεια σου και σενα amalia ...
- γεια σου και καλημερα και ωρα καλη σε σενα και σε ολους εδω στο esoterica ...
- Παρακαλω σας ολους,να δειτε την 'απο 'δω μερια' στα παρακατω ...
- το θεμα που ανοιχθηκε για συζητηση ... το 'τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr , ειναι για Συζητηση ...
- ειναι για Συζητηση με ανθρωπους που καταφερνουν να πανε λιγο πιο 'κει με τον νου Εκεινο που μπορουνε να καταλαβαινουν αλλα και να μοιραζονται Εκεινο που καταλαβαινουν ...
- ειναι για ανθρωπους Σημερινους ...
- ειναι για 'κεινους που καταφερνουνε να συγχρονιζονται με το Αναγκαιο
- ειναι για ανθρωπους που τους ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΖΩΗ , και που και ΄Κεινοι δια της Ζωης .. την Ζωη Συνεχιζουν ...
- ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ [οπως εν πρωτοις και αρκετα βιαστικα και προχειρα εκτιμηθηκε απο ΚΑΠΟΙΟΥΣ απο Μας ΕΔΩ ...
- ειναι Αυτο που οι συνεσταλμενοι ανθρωποι
- ΤΟ 'τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ,αφορα Εκεινους που Αυτοεαυτοσυνειδητα και Ενστικτα διερωτονται για τα απο Τωρα και Μετα φαινομενα ...
- ειναι υποχρεωση μου να διερωτηθω και να ρωτησω και υποχρεωση σου και υποχρεωση του ... για το αν ηρθε η ωρα Εκεινη,που οι ανθρωποι Εμεις ειμαστε ωριμοι και ετοιμοι και αποφασισμενοι,να μας σηκωσουμε και να μας παμε ως το Μετα μας ...
- 'το περιβαλον και η δυναμικη της esoterica [Ετσι εκτιμησα προσωπικα] οδηγουν σε Κατι Αλλο απο Οσα συμβαινουν και γινονται ...
- οδηγουν στην διανοηση και τον αναλογισμο και στην πνευματικη μας ευκινησια για την εγγρηγορση μας στο ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟ για Μας ...
- Εκεινα που απομενουνε για να καταλαβαινουμε και να αναλαμβανουμε ... δεν διαφημιζονται ...
- κατανοουνται ... Ετσι δεν ειναι ... ;
- η θεση μου ειναι να ξαναρωτησω ...
- θελετε να αναλογισθουμε 'τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ή δεν θελετε γιατι εχετε πολλα για να ευκολοκαλοπερνατε την ωρα σας ...
- και η θεση μου ειναι ή ο νους στην ζωη ή στις πετρες ο νους ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 14:24:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.
- γεια σου και σενα amalia ...
- γεια σου και καλημερα και ωρα καλη σε σενα και σε ολους εδω στο esoterica ...
- Παρακαλω σας ολους,να δειτε την 'απο 'δω μερια' στα παρακατω ...
- το θεμα που ανοιχθηκε για συζητηση ... το 'τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr , ειναι για Συζητηση ...
- ειναι για Συζητηση με ανθρωπους που καταφερνουν να πανε λιγο πιο 'κει με τον νου Εκεινο που μπορουνε να καταλαβαινουν αλλα και να μοιραζονται Εκεινο που καταλαβαινουν ...
- ειναι για ανθρωπους Σημερινους ...
- ειναι για 'κεινους που καταφερνουνε να συγχρονιζονται με το Αναγκαιο
- ειναι για ανθρωπους που τους ΓΝΩΡΙΖΕΙ Η ΖΩΗ , και που και ΄Κεινοι δια της Ζωης .. την Ζωη Συνεχιζουν.
- ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΔΙΑΦΗΜΗΣΗ [οπως εν πρωτοις και αρκετα βιαστικα και προχειρα εκτιμηθηκε απο ΚΑΠΟΙΟΥΣ απο Μας ΕΔΩ ]...
- ειναι Αυτο που οι συνεσταλμενοι ανθρωποι και οι ενσυνειδητοι αναλογουν ...
- ΤΟ 'τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ,αφορα Εκεινους που Αυτοεαυτοσυνειδητα και Ενστικτα διερωτονται για τα απο Τωρα και Μετα φαινομενα ...
- ειναι η υποχρεωση μου να διερωτηθω και να ρωτησω και η υποχρεωση σου και η υποχρεωση του ... για το αν ηρθε η ωρα Εκεινη,που οι ανθρωποι Εμεις ειμαστε ωριμοι και ετοιμοι και αποφασισμενοι,να μας σηκωσουμε και να μας παμε ως το Μετα μας ...
- 'το περιβαλον και η δυναμικη της esoterica [Ετσι εκτιμησα προσωπικα] οδηγουν σε Κατι Αλλο απο Οσα συμβαινουν και γινονται ...
- οδηγουν στην διανοηση και τον αναλογισμο και στην πνευματικη μας ευκινησια για την εγγρηγορση μας στο ΑΝΥΠΟΨΙΑΣΤΟ για Μας ...
- Εκεινα που απομενουνε για να καταλαβαινουμε και να αναλαμβανουμε ... δεν διαφημιζονται ...
- κατανοουνται ... Ετσι δεν ειναι ... ;
- η θεση μου ειναι να ξαναρωτησω ...
- θελετε να αναλογισθουμε 'τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ή δεν θελετε γιατι εχετε πολλα για να ευκολοκαλοπερνατε την ωρα σας ...
- και η θεση μου ειναι ή ο νους στην ζωη ή στις πετρες ο νους ...
-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 14:26:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

.
- το ξερω φιλε elo ... το ξερω ...
- ελπιζω ομως πως η συντηρηση αυτη δεν θα παρει και πολυ καιρο ...
- το ελπιζω γιατι εχω αρχισει να γραφω για καποια κουβεντιασματα που γινονται εκει ...
- η αποκριση στο e-mail μου ... ηταν Λιγη Υπομονη ...
- Υπομονη λοιπον για λιγο ...
- ως τοτε,θα γραφω Εδω εγω ... για το τι γινεται Εκει ...
- εκει γινεται λογος για ΚΟΙΝΟΝΟΗΣΗ παντος ...
- εκει λενε '' ή ο νους στην ζωη ή στις πετρες ο νους '' ...
- εκει λενε '' να πηγαινουμε ο ενας στην θεση του αλλου με τον νου '' .
- εκει λογαριαζουνε για την συνεχεια μας και το Μετα μας ...
- εκει λενε για τον τελευταιο πολεμο .. τον μεταξυ μας πολεμο .. τον εκεινο πολεμο με τον εαυτο μας ...
- καλή μερα σου ...
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2008, 14:36:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
- τι λενε τι γραφουνε και τι κανουνε καποια παλικαρια σ'αυτο το site ;
- γιατι θεωρειται απο τα πιο δυσκολα στον ελληνικο χωρο ;
- σε ποιους και σε τι αναφερονται ;
- θελετε να το συζητησουμε εδω . . . ;

από την στιγμή που η συγκεκριμένη ιστοσελίδα προσωρινά δεν λειτουργεί τι θα μπορούσαμε να πούμε??

Ας πούμε καλύτερα για : Nation of Islam Student Association = NOISA!

"Θεοί μάκαρες , που σας ελάτρευε του κόσμου η πρώτη νιότη,
Κας σας υβρίζει σήμερα η γηραιά ανθρωπότης,
Αφήστε με εις την ζείδωρο πηγή να εξαγνιστώ,
Εκεί όπου η Θεϊκή Ελλάς εγνώρισε την αλήθεια."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 08:12:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε noema, αφού σε καλωσορίσω, θα σε παρακαλούσα να τοποθετηθείς πρώτος επί των θεμάτων, στα οποία αναφέρεσαι. Πιστεύω ότι έχεις κάτι να πεις, αλλά προσωπικά εκτιμώ τους ανθρώπους που έχουν ΙΔΙΑ άποψη. Οι παραπομπές και οι κάθε λογής παραθέσεις, το μόνο που κάνουν, είναι να επιχειρηματολογούν υπέρ ημών, αντί για εμάς. Δεδομένου ότι είσαι άνθρωπος με κάποιους στοχασμούς, τοποθετήσου σε ένα από τα δεκάδες θέματα που συζητώνται στον παρόντα ιστοχώρο ή δημιούργησε κάποιο δικό σου θέμα, το οποίο θα εισηγηθείς και θα παρακολουθείς καθοδηγητικά. Διαφορετικά, για μένα προσωπικά, ισχύει κάτι έτι περαιτέρω "περίεργο" σε σχέση με το απλό διαφημιστικό τρικ που επικαλείται η Αμαλία και επειδή δε θέλω να ξεκινήσω με κακή προδιάθεση μία συζήτηση, θα σε παρακαλούσα να αποδείξεις το ψευδές του συλλογισμού.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 14:04:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλημέρα σε όλους

Φίλε noema, αφού σε καλωσορίσω, θα σε παρακαλούσα να τοποθετηθείς πρώτος επί των θεμάτων, στα οποία αναφέρεσαι. Πιστεύω ότι έχεις κάτι να πεις, αλλά προσωπικά εκτιμώ τους ανθρώπους που έχουν ΙΔΙΑ άποψη. Οι παραπομπές και οι κάθε λογής παραθέσεις, το μόνο που κάνουν, είναι να επιχειρηματολογούν υπέρ ημών, αντί για εμάς. Δεδομένου ότι είσαι άνθρωπος με κάποιους στοχασμούς, τοποθετήσου σε ένα από τα δεκάδες θέματα που συζητώνται στον παρόντα ιστοχώρο ή δημιούργησε κάποιο δικό σου θέμα, το οποίο θα εισηγηθείς και θα παρακολουθείς καθοδηγητικά. Διαφορετικά, για μένα προσωπικά, ισχύει κάτι έτι περαιτέρω "περίεργο" σε σχέση με το απλό διαφημιστικό τρικ που επικαλείται η Αμαλία....

Φιλικά
Κωστάκης


.
φιλε Κωστακη ...
θεση μου και αποψη μου ειναι Εκεινο που με αφορα και σε αφορα και αφορα και 'κεινον και 'κεινη και ολους οσους τρεχουν και ψαχνουν να βρουν ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥΣ , ειτε εδω στο esoterica ειτε στην filosofia ειτε στην noisa ειτε οπου αλλου ...
αμα εχω να κανω με ανθρωπους που εχουνε ΘΕΣΕΙΣ και ΑΠΟΨΕΙΣ και ΘΕΜΑΤΑ για να υποαργοαπασχολουνται ... Τοσο το καλυτερο και Τοσο και το χειροτερο και για μενα και για 'κεινους ...
καπου στο ημερολογιο αυτο εκανα μια τοσηδα αντιπαραθεση ...
αυτο που εισεπραξα ηταν ...

^
- ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ... ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ...
- ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ...
- ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ...
- ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ οπως ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΚΙ' ΑΥΤΟ δεν με ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΕ ΤΩΡΑ ...
- ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΩΡΑ ... λεει ...
- ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ εσυ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ,ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ...
- ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ δηλαδη ...
- ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ...
- ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ εσυ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ .. ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ ...
^

- Αν μπορεις να γυρισεις την πλατη σου στην συνειδηση σου ... καν'το ... περα απο καθε ενδοια και περα απο Οτι στην Πραγματικοτητα σου και στην Πραγματικοτητα μου ... μπορει και συμβαινει ...
- Τινος ο νους ειναι ο νους που δικαιουνται ολοι ...;
- Αυτα που ακουσα για την χαζοαναφορα μου στο ΤΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΤΗΣ www.noisa.gr μου θυμιζουν εκεινα που κανουνε οι ποντικοι για να μην τους φανε τα φιδια ...
- Με ανθρωπους ζωντανους και οχι γλυκοκοιμισμενους ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ του ΚΟΙΜΙΣΜΟΥ τους θαρρω πως εχω να κανω ...
- αν εχω να κανω με ανθρωπους που ειναι ΕΚΤΟΣ ΥΠΝΟΥ ,ειτε ετσι ειτε αλλοιως ... παρακαλω σε να μου το λεγεις ... και σε παρακαλω να μου λεγεις και το ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΑΓΡΥΠΝΟΙ οσοι ειναι εκτος υπνου και γιατι αραγε αγρυπνουν ...
- την καλη μερα και ωρα την δικαιουσαι ...
- ΩΡΑ ΚΑΛΗ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΥΣ ΔΙΑΝΟΟΥΜΕΝΟΥΣ ...
-

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 15:19:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
- τι λενε τι γραφουνε και τι κανουνε καποια παλικαρια σ'αυτο το site ;
- γιατι θεωρειται απο τα πιο δυσκολα στον ελληνικο χωρο ;
- σε ποιους και σε τι αναφερονται ;
- θελετε να το συζητησουμε εδω . . . ;

από την στιγμή που η συγκεκριμένη ιστοσελίδα προσωρινά δεν λειτουργεί τι θα μπορούσαμε να πούμε??

Ας πούμε καλύτερα για : Nation of Islam Student Association = NOISA!


- οχι φιλε μου ...
- για το Nation for Nations , ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πουμε αμα ειμαστε the Nation of the Nations for the Nations ...
- το θεμα ειναι , Τι γινεται γενικοτερα αλλα και ειδικοτερα για τους ειδημομες και τους γενικευοντες ...
- για καποια και αραγε ποια Ενημερωση προκειται , ή για ξεσηκωμο της συνειδησης μας ... ; ; ;
- σαμπως και προκειται για την προσπαθεια της αποκαταστασης της νοημοσυνης μας και της λογικης μας , που δυσκολα μπορουμε να αποδεχθουμε , οι καλοκακοσυνηθισμενοι στο προσκαιρο και στο αστοχαστο ; ; ;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 16:11:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
- τι λενε τι γραφουνε και τι κανουνε καποια παλικαρια σ'αυτο το site ;
- γιατι θεωρειται απο τα πιο δυσκολα στον ελληνικο χωρο ;
- σε ποιους και σε τι αναφερονται ;
- θελετε να το συζητησουμε εδω . . . ;

από την στιγμή που η συγκεκριμένη ιστοσελίδα προσωρινά δεν λειτουργεί τι θα μπορούσαμε να πούμε??

Ας πούμε καλύτερα για : Nation of Islam Student Association = NOISA!


- οχι φιλε μου ...
- για το Nation for Nations , ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πουμε αμα ειμαστε the Nation of the Nations for the Nations ...
- το θεμα ειναι , Τι γινεται γενικοτερα αλλα και ειδικοτερα για τους ειδημομες και τους γενικευοντες ...
- προκειται για Καποια Ενημερωση και αραγε ποια ... ;
- ή για ξεσηκωμο της συνειδησης μας ... ; ; ;
- σαμπως και προκειται για την προσπαθεια της αποκαταστασης της νοημοσυνης μας και της λογικης μας , που δυσκολα μπορουμε να αποδεχθουμε , οι καλοκακοσυνηθισμενοι στο προσκαιρο και στο αστοχαστο ; ; ;
- ειμαστε ΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αποδεχονται την πραγματικοτητα τους , ή ειμαστε ΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ που διαφοροποικιλοαποφευγουνε την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ ...
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/07/2008, 16:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

quote:
- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr ;
- τι λενε τι γραφουνε και τι κανουνε καποια παλικαρια σ'αυτο το site ;
- γιατι θεωρειται απο τα πιο δυσκολα στον ελληνικο χωρο ;
- σε ποιους και σε τι αναφερονται ;
- θελετε να το συζητησουμε εδω . . . ;

από την στιγμή που η συγκεκριμένη ιστοσελίδα προσωρινά δεν λειτουργεί τι θα μπορούσαμε να πούμε??

Ας πούμε καλύτερα για : Nation of Islam Student Association = NOISA!


- οχι φιλε μου ...
- για το Nation for Nations , ΜΠΟΡΟΥΜΕ να πουμε αμα γινουμε και ειμαστε [ ΕΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ] the Nation of the Nations for the Nations ...
- το θεμα ειναι , Τι γινεται γενικοτερα αλλα και ειδικοτερα για τους ειδημομες και τους γενικευοντες ...
- προκειται για Καποια Ενημερωση και αραγε ποια ... ;
- ή για ξεσηκωμο της συνειδησης μας ... ; ; ;
- σαμπως και προκειται για την προσπαθεια της αποκαταστασης της νοημοσυνης μας και της λογικης μας , που δυσκολα μπορουμε να αποδεχθουμε οι καλοκακοσυνηθισμενοι στο προσκαιρο και στο αστοχαστο ; ; ;
- ειμαστε ΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ που αποδεχονται την πραγματικοτητα τους , ή ειμαστε ΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΕΚΕΙΝΟΙ που διαφοροποικιλοαποφευγουνε την ΣΥΝΕΙΔΗΣΗ ΤΟΥΣ ...
.




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 11:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και πάλι

Φίλε noema

quote:
θεση μου και αποψη μου ειναι Εκεινο που με αφορα και σε αφορα και αφορα και 'κεινον και 'κεινη και ολους οσους τρεχουν και ψαχνουν να βρουν ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥΣ

Ανάλογα με τα βιώματά του, ο καθείς έχει το δικό του θέμα και τους δικούς του προβληματισμούς. Το "εκείνο" γιατί το γράφεις με κεφαλαίο, υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος ή αναφορά;

quote:
- ΑΦΟΥ ΒΡΙΣΚΟΜΑΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΑ ... ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΤΟ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΩ ...
- ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΠΩΣ ΤΟ ΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΤΕΧΩ ΑΚΟΜΗ ...
- ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΟΛΛΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ...
- ΑΥΤΑ ΟΜΩΣ οπως ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΣΑΝ ΚΙ' ΑΥΤΟ δεν με ΑΠΑΣΧΟΛΟΥΝΕ ΤΩΡΑ ...
- ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΑΠΑΣΧΟΛΕΙ ΤΩΡΑ ... λεει ...
- ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ εσυ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟ ΑΥΡΙΟ,ΟΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ...
- ΧΩΡΙΣ ΕΜΑΣ δηλαδη ...
- ΚΑΙ ΑΚΟΜΗ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ...
- ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ εσυ ΔΕΝ ΣΚΕΦΤΕΣΑΙ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ .. ΧΩΡΙΣ ΑΥΡΙΟ ...

Δεν πιστεύω ότι δεν υπάρχουν άτομα που σκέφτονται για το αύριο. Το θέμα είναι ποιες οι δράσεις που προτίθεται κάποιος να αναλάβει. Η λογική μίας πιθανής ευρέος φάσματος γήινης καταστροφής, παρότι είναι μία πιθανότητα ομολογώ, δεν είναι για μένα το βασικό ζήτημα, γιατί σε μία τέτοια περίπτωση, συνδυαζόμενη με την υποτιθέμενη αδυναμία της ατομικότητάς μου, οδηγεί στην πλήρη αδρανοποίηση. Προτιμώ δράσεις, έστω και στο επίπεδο του ατομικού, οικογενειακού ή φιλικού μικρόκοσμου, αλλά δράσεις.
Για τους κινδύνους τους οποίους υπονοείς έχεις κάποια τοποθέτηση ή κάποια πρόταση αντιμετώπισης;

quote:
αν εχω να κανω με ανθρωπους που ειναι ΕΚΤΟΣ ΥΠΝΟΥ ,ειτε ετσι ειτε αλλοιως ... παρακαλω σε να μου το λεγεις ... και σε παρακαλω να μου λεγεις και το ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΚΤΟΣ ΥΠΝΟΥ ΚΑΙ ΑΓΡΥΠΝΟΙ οσοι ειναι εκτος υπνου και γιατι αραγε αγρυπνουν

Μπορώ να σε διαβεβαιώσω τουλάχιστον για αρκετές παρουσίες μέσα σε αυτό τον ιστόχωρο, όπως (υποθέτω) και σε αρκετούς άλλους. Δε θέλω να πιστεύω ότι είμαι ο μόνος που θεωρεί ότι η παγκόσμια ιδιοπερίοδος κίνησης έχει ήδη βγει εκτός ορίων της λογικά αποδεκτής αντίστοιχης ανθρώπινης και γι' αυτό έχουν αυξηθεί πολύ τα κρούσματα ψυχοσωματικών παθογενειών ή η εγκληματικότητα. Το γιατί κάποιοι αγρυπνούν... η απάντηση είναι αρκετά απλή : όταν για κάποιο λόγο δεν μπορείς να "κοιμάσαι", φροντίζεις να είσαι σε δημιουργική εγρήγορση.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2008, 21:37:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Γιατί βάζει παύλες?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2008, 22:19:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- γιατι δεν συνηθισα δεν μπορω και δεν γινεται , να βαζω καθε φορα το ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ σε καθε μικρη ανασα της σκεψης ... ουτε και το ΣΥΜΠΑΘΑ ΜΕ που ειμαι δυσλεκτικος και ΚΑΤΑΔΕΞΟΥ ΜΕ και ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ΜΕ σε παρακαλω , για τις μικρες μου ιδιοτροπιες ...
- νεος ειμαι ακομη και αργος και ακομη μαθαινω να προσαρμοζομαι αργα αργα στις κοινωνιες και στις λογικες τους ...
- μερικοι βιαστικοι και ευκολοσυνηθισμενοι στην βιασυνη και στην ευκολοσυνηθεια αρχισαν να με ΄κατηγορουν΄ και να με ΄ψιλαφιζουν΄ για την νοοτροπια μου ...
- μην το κανεις και συ ...
- καλησπερα σου ...
- ωρα καλή ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 09:16:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ουτε και το ΣΥΜΠΑΘΑ ΜΕ που ειμαι δυσλεκτικος και ΚΑΤΑΔΕΞΟΥ ΜΕ και ΚΑΤΑΝΟΗΣΕ ΜΕ σε παρακαλω , για τις μικρες μου ιδιοτροπιες ...

Σε κατανοώ καλέ μου φίλε.. απλά προσπάθησε για να γίνεις κατανοητός και εσύ να γράφεις πιο εμπεριστατωμένα...

quote:
μερικοι βιαστικοι και ευκολοσυνηθισμενοι στην βιασυνη και στην ευκολοσυνηθεια αρχισαν να με ΄κατηγορουν΄ και να με ΄ψιλαφιζουν΄ για την νοοτροπια μου ...

Ετσι γίνεται πάντα.. εκτός αν ξεκινήσεις και εσύ και αποκαλείς τον συνομιλητή σου ``αγαπητέ`` δεν εκδηλώνεις έτσι κραυγαλέα τις αντιλήψεις σου και δεν τους κατηγορείς για αυτό το οποίο είναι ή για αυτό που θέλουν να είναι...

Πρός Θεού δεν θέλω να θεωρήσεις τα λόγια μου προσβλητικά απλά στα λέω και επεμβαίνω για να προσαρμοστείς ούτως ώστε να έχουμε μια εμπεριστατωμένη και εποικοδομητική συζήτηση.

Το site δεν μου ανοίγει ούτε εμένα και ετσι δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη ούτε βγάζω κάποια άκρη με τα γραφώμενα σου.

Εγώ πραγματικά θέλω να το συζητήσουμε και νομίζω και θα θέλουν και οι υπόλοιποι αλλά θα πρέπει να είσαι πιο αναλυτικός.

ωρα καλή και σε εσένα Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 11:10:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- αγαπητε allzzaro ...
ΘΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΩ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΄ΦΙΛΙΚΗ΄ΥΠΟΔΕΙΞΗ ΣΟΥ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΠΙΟ ΕΜΠΕΡΙΣΤΑΤΩΜΕΝΑ ...
ΤΟ ΘΕΜΑ ΄ τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa. ΄ TO EIΔΑ ΚΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΑΛΛΟ site ...
ΕΓΩ ΣΑΝ noema ΕΧΩ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ ΚΑΙ ΕΙΧΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΄ΕΥΚΑΙΡΙΑ΄ ΝΑ ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΚΑΙ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ site ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΙΡΟ ...
Ο ΛΟΓΟΣ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΑΥΤΟ,ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΄ΠΡΑΓΜΑΤΙ΄ κατι ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΚΕΙ ... κατι ΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΠΑΕΙ ΝΑ ΜΟΙΑΖΕΙ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ , ΞΑΦΝΙΚΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ... κατι ΠΟΥ ΣΟΥ ΛΕΕΙ κατι ΑΛΛΟ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙΩΣ ... κατι ΠΟΥ [κατα την γνωμη μου]ΜΑΣ ΑΦΟΡΑ ΟΛΟΥΣ Ή ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ...
ΑΝ ΗΤΑΝΕ ΄ΑΝΟΙΧΤΟ΄ ΘΑ ΣΟΥ ΕΛΕΓΑ ΠΙΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ...
ΕΧΩ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΟΜΩΣ μερικα ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΩΜΑΤΑΡΙΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΑΝΑΦΟΡΑ , ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΚΕΙ ΑΦΟΡΟΥΝΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ...
ΚΑΠΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΣΤΟΝ ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟ ΤΟΥ 2007 , ΣΑΝ ΄ΛΟΓΟ΄ΤΗΣ ΗΜΕΡΑΣ , ΜΕΤΑΞΥ ΑΛΛΩΝ ΓΡΑΦΕΙ ΤΟΥΤΟ ...


^ ο νους του ανθρωπου , δεν ειναι Οπως και Οτι ηταν οι θεοι της λογικης του ...
- ο νους του ανθρωπου , ειναι μετα την λογικη του ... και ο νους του ανθρωπου ειναι Ενας και ειναι Υπερ του ανθρωπου και Κατα ... ^


καλημερα ...
.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 11:36:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΙΣ 23 ΤΟΥ ΦΛΕΒΑΡΗ ΤΟΥ 2007 ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΤΟ ΠΑΡΑΚΑΤΩ .


^ οι αποστασεις μεταξυ αντιληπτου και κατανοητου απο το ακατανοητο και ασυλληπτο , δεν διανυονται ουτε με τα ποδια ουτε και με την λογικη ...
- διανυονται μονο με τον νου και ο νους ειναι ομοιος με τον θεο Εκεινον που σε Εκεινον ακουουν ολοι , ή δεν ακουει κανενας πια ...
- ο νους μας ειναι το πνευμα μας και το πνευμα μας ο εαυτος μας ... και καποιοι τον εχασαμε και οι αλλοι δεν τον βρισκουν ..
- και τα παιδια μας δεν το ξερουνε αυτο ...
- και γνωμες ζηταω χιλιες ... ^


ΚΑΙ 'ΓΩ ΖΗΤΑΩ ΜΙΑ ΓΝΩΜΗ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ .. ΔΩΣΕ ΜΟΥ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΣΟΥ ΓΝΩΜΗ ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 11:51:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
^ οι αποστασεις μεταξυ αντιληπτου και κατανοητου απο το ακατανοητο και ασυλληπτο , δεν διανυονται ουτε με τα ποδια ουτε και με την λογικη ...
- διανυονται μονο με τον νου και ο νους ειναι ομοιος με τον θεο Εκεινον που σε Εκεινον ακουουν ολοι , ή δεν ακουει κανενας πια ...

Θα συμφωνήσω με αυτό!
Το θεϊκό-Ιερό στοιχείο μέσα μας είναι ο Νους. Αυτό είναι που ζητάει τ' άλλα... Αυτό κι όταν πεθαίνουμε γυρίζει στην πηγή του... Αθάνατο, Αιώνιο και Ιερό ανακυκλώνει την Ύπαρξη.
Μακάριος αυτός που καταφέρνει κι έρχεται σε επαφή με τον Νου του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 17:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου noema

Το θέμα αυτό εξακολουθεί να μην έχει σαφές νόημα ύπαρξης. Ούτε έχεις προτείνει κάποιον άλλο τίτλο θέματος, ενώ η σελίδα στην οποία παραπέμπεις δε λειτουργεί καν!

Τα forums του esoterica είναι ένας χώρος που γίνονται συζητήσεις στις οποίες συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι και τις οποίες διαβάζουν καθημερινά πολλοί περισσότεροι. Ο τρόπος που γράφεις δεν είναι εύκολα κατανοητός (για να μην πω, σχεδόν καθόλου) σε όποιον προσπαθήσει να καταλάβει τι θέλεις να πεις. Για να είμαι ειλικρινής, μοιάζουν περισσότερο με ασυναρτησίες και αν έχεις πραγματικά κάποιο μήνυμα που θέλεις να μεταδόσεις στους ανθρώπους που σε διαβάζουν, θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να το γράψεις που να μπορούν να σε καταλαβαίνουν. Επιπρόσθετα, αν θέλεις να φιλοξενηθούν οι απόψεις σου αυτές στον χώρο των forums και να διαβαστούν από ανθρώπους ή ακόμα και να συζητηθούν, θα πρέπει να παρουσιαστούν με σαφήνεια, λογικό ειρμό και συνέχεια, έτσι λειτουργεί το esoterica.

(Επιπλέον, επισκεφτήκαμε και το ομώνυμο θέμα στα forums του filosofia.gr - τι γινεται , '' στο ημερολογιο '' της www.noisa.gr, όπου επίσης δεν καταλάβαμε τίποτε!)

Σου είχαμε δώσει το περιθώριο 2 ημερών για να προτείνεις έναν τίτλο για το θέμα και να κάνεις μια σαφή εισήγηση αναφορικά με το τι ακριβώς θέλεις να συζητήσουμε. Επειδή δεν πρότεινες κάποιον τίτλο, επιλέξαμε - κάπως αυθαίρετα, αλλά προσπαθώντας να "πιάσουμε" κάπως ένα νόημα από αυτά που γράφεις - έναν τίτλο, ο οποίος και θα τοποθετηθεί στο θέμα. Από κει και πέρα, για να συνεχιστεί η συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει αντικείμενο συζήτησης...

Συνεπώς, ο τίτλος του θέματος αλλάζει από:

"- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr -"
σε:

"Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα... γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα..."



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2008, 18:16:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου noema νομίζω οτι θα είναι καλύτερα να σε ρωτάμε και εσύ να απαντάς. Διαφορετικά θα γεμίσουμε 10 σελίδες και νόημα δεν θα βγεί.

Επειδή εχω καταλάβει περίπου πως θέλεις να τοποθετηθείς αν θές μας σχολιάζεις αναλυτικά τα παρακάτω...

quote:
ας αρχισουμε αμα θελετε να λογαριαζουμε μεταξυ μας για το Ποσοι και Ποιοι και Γιατι θα μεινουνε στην γη ... και για το Ποσοι και Ποιοι και Γιατι θα συνεχισουνε για Που και Πως ...

Ο νέος τίτλος νομίζω οτι αντιπροσωπεύει αυτά που θα συζητηθούν οπότε με την ησυχία σου εκφράσου ελεύθερα..

Ο τίτλος αν και είναι πρόσφατος ανήκει σε εσένα και καλό θα είναι μαζί με τα παραπάνω να τοποθετηθείς και στα περί του τίτλου.
Τι εννοείς ``Ας λογαριάσουμε τώρα για το μετά γιατί μετά δενθα λογαριάζουμε για το τώρα``..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 11:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
.
- ωρα σου καλη ...

ας πουμε πως ο δικος μου νους ειναι κοινος , ειναι κοντος και ειναι και μικρος ακομη ...
κι ας πουμε και πως δεν θα μεγαλωσει και δεν θα αυξηθει περισσοτερο ...
ας πουμε πως ο νους μου ειναι Οτι και Οσο και το πνευμα μου ειναι ...
στα λεω αυτα για να γνωριζομαστε εν τω μεταξυ ...
μ' αυτον τον νου μου λοιπον και με Εκεινα τα Οσα και Οποια χωραει και αντεχει συνειδητα ...
λεω πως ..
δεν θα ειμαστε πολλοι μεχρι και ΄την δευτερη γενια΄ απο τωρα .. και πως ΄στην τριτη και πιο αγονη απο τωρα γενια΄
οι εναπομειναντες θα ειμαστε μετρημενοι
και απελπισμενοι ..
και κυνηγημενοι απο τον εαυτο μας και ο ενας απο τον αλλονε ...
και κουρασμενοι και πεινασμενοι και διψασμενοι πολυ ...
και με το ενστικτο μας να αντιστεκεται στο ΄ο σωζων εαυτον σωθειτω΄ .. οι ανθρωποι .........
αν θελεις να εισαι φιλος μου ...
δοκιμασε να αποκλεισεις ΄το ενδεχομενο΄ και δοκιμασε και να συνειδητοποιησεις καλα καλα και ΄τι θα αποκλεισεις΄...
οι παγοι πηραν και λοιωνουνε απο καιρο παληκαρι ...
αλλα η στερεα γη δεν ΄εκινηθηκε΄ απο το περισσοτερο απ' αυτην νερο ακομη ...
αρα ειναι ακομη καλος ο καιρος και η ωρα ...
μπορουμε να ξερουμε Ποσοι και Ποιοι θα παραμεινουμε μεσα στην σαρκα μας και στην λογικη μας ...
και μπορουμε να ξερουμε και Ποιοι θα προσπαθησουμε να μπορεσουμε να συνεχισουμε την ζωη Μας με τον νου ...
γιατι μονον δια του νου θα μπορεσουμε να συνεχισουμε ...
μονο δια του νου ειναι ΄ενδεχομενο΄ το Μετα μας ...
δια του κοινου Εκεινου νου ...
του κοινου ...
του επιτελους και δικου σου και δικου μου και δικου του , η κανενος ...

ευχαριστω πολυ για την ΄αδεια΄ σου και περισσοτερο για την ευγενια σου να με καταδεχτεις εκφραζομενο ελευθερα ...
την Αμαλια Αμαλια , θα της ζητησω συγνωμη που την ταλαιπωρησα και την εβαλα σε νοιασμους και σε παραπανησια ζορια και θα της πω , πως ΚΑΤΑΦΕΡΕ κατι ... που αλλοι δυσκολα να καταφερουν ...
να νοικοκυρεψει ...
σ' αυτην την νοικοκυρισια ψυχη θα ΄οφειλετε΄ οτι Καλό βγει απο τις κουβεντες που θα κανουμε ΕΔΩ ... Σ' ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΓΟΡΑ ... της esoterica ...
μην γινει παρεξηγηση παρακαλω ...
αν υποτιμουσα τον εαυτο μου , θα υποτινουσα και τον χωρο που ΄με φιλοξενει΄ και αυτους που ΄με φιλοξενουν΄ ...
εχετε μου εμπιστοσυνη ...
το ΄τι γινεται στο ημερολογιο της noisa ... ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΓΩ ΕΚΤΙΜΗΣΑ ΩΣ ΑΞΙΟ ΛΟΓΟΥ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ ΕΔΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΠΡΟΤΕΙΝΩ ...
ΓΙΑΤΙ ΘΑΡΡΩ .. ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΔΩ ΄ΓΡΑΦΕΤΑΙ ΕΝΑ ΗΜΕΡΟΛΟΓΙΟ΄...
ετσι δεν ειναι ... ;
αν ομως γινει παρεξηγηση , θα κοψουμε την καλημερα μας ...
ωρα καλη για ολους ...
.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2008, 12:32:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σου noema

Το θέμα αυτό εξακολουθεί να μην έχει σαφές νόημα ύπαρξης. Ούτε έχεις προτείνει κάποιον άλλο τίτλο θέματος, ενώ η σελίδα στην οποία παραπέμπεις δε λειτουργεί καν!

Τα forums του esoterica είναι ένας χώρος που γίνονται συζητήσεις στις οποίες συμμετέχουν πολλοί άνθρωποι και τις οποίες διαβάζουν καθημερινά πολλοί περισσότεροι. Ο τρόπος που γράφεις δεν είναι εύκολα κατανοητός (για να μην πω, σχεδόν καθόλου) σε όποιον προσπαθήσει να καταλάβει τι θέλεις να πεις. Για να είμαι ειλικρινής, μοιάζουν περισσότερο με ασυναρτησίες και αν έχεις πραγματικά κάποιο μήνυμα που θέλεις να μεταδόσεις στους ανθρώπους που σε διαβάζουν, θα πρέπει να βρεις έναν τρόπο να το γράψεις που να μπορούν να σε καταλαβαίνουν. Επιπρόσθετα, αν θέλεις να φιλοξενηθούν οι απόψεις σου αυτές στον χώρο των forums και να διαβαστούν από ανθρώπους ή ακόμα και να συζητηθούν, θα πρέπει να παρουσιαστούν με σαφήνεια, λογικό ειρμό και συνέχεια, έτσι λειτουργεί το esoterica.

(Επιπλέον, επισκεφτήκαμε και το ομώνυμο θέμα στα forums του filosofia.gr - τι γινεται , '' στο ημερολογιο '' της www.noisa.gr, όπου επίσης δεν καταλάβαμε τίποτε!)

Σου είχαμε δώσει το περιθώριο 2 ημερών για να προτείνεις έναν τίτλο για το θέμα και να κάνεις μια σαφή εισήγηση αναφορικά με το τι ακριβώς θέλεις να συζητήσουμε. Επειδή δεν πρότεινες κάποιον τίτλο, επιλέξαμε - κάπως αυθαίρετα, αλλά προσπαθώντας να "πιάσουμε" κάπως ένα νόημα από αυτά που γράφεις - έναν τίτλο, ο οποίος και θα τοποθετηθεί στο θέμα. Από κει και πέρα, για να συνεχιστεί η συζήτηση θα πρέπει να υπάρχει αντικείμενο συζήτησης...

Συνεπώς, ο τίτλος του θέματος αλλάζει από:

"- τι γινεται στο ημερολογιο της www.noisa.gr -"
σε:

"Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα... γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα..."


Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα ... γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα ...

αυτο ειναι ωρα καλη , το πνευμα που ΄επικρατει΄ στο ημερολογιο της noisa φιλη Αμαλια ...
αυτο ειναι το θεμα που ΄λογαριαζουμε΄ και ΕΔΩ και στην filosofia και στην noisa ...
αυτο ΄γινεται΄ στο ημερολογιο της noisa ...
λογαριαζουνε για το Μετα , Τωρα ...
εγω ειμαι δυσλεκτικος , ομως λεω ..
ας το κανουμε και 'Μεις ΕΔΩ ...
ας παμε ο Ενας στην θεση του Αλλουνου με τον νου μας και Μεις ...
θα Μας χρειαστει ...
εχουμε τον δρομο μας οι ανθρωποι μπροστα ...

η θεματολογηση που καταφερες , μου καθησε και μενα πιο σωστη ..
με ΄ξεαγχοσες΄ ...
θαρρεψα για μια στιγμη πως θα κολλουσαμε σε διαφορα ...
δεν πειραξε και πολυ ομως ...

΄Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα λοιπον ... γιατι Μετα μαλλον δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα΄ ...
΄Ας λογαριασουμε και αν εχουμε αναγκη απο την ΄κοινονοηση΄ για να λογαριαζουμε για το ιδιο για Μας .. και Τωρα και Μετα ...
΄Ας λογαριασουμε πως ειναι αναγκη να μην απομεινουμε χωρις αιτια και γιατι οι ανθρωποι ...

- χαρηκα για την ΄γνωριμια΄ ...






Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy