ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ας λογαριασουμε Τωρα για το Μετα... γιατι Μετα δεν θα λογαριαζουμε για το Τωρα...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 24
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2010, 17:59:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο μικρός, φίλε μου noema, έμαθα να βλέπω τον κόσμο, απο μακρυά..
Απο ψηλά, απο την κορφή της ακρόπολης, της Λάρισας, της αρχαίας
πόλης,έβλεπα πάντα μακρυά,μέρα νύχτα, που πήγαινα κι αγναντευα....
Κι όλους...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 14:46:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- για το ονομα της Ελευθεριας της σκεψης και της εκφρασης ...
- στο ονομα της Δημοκρατιας , οπου ο Δημος ειναι το Κρατος ...
- για το ονομα των Δικαιωματων των ανθρωπων απεναντι στους ανθρωπους ...
- στο ονομα Των Κοινωνιων των Ανθρωπων του Κοσμου , που επιζητουν την Ειρηνη και την Εμπιστοσυνη μεταξυ τους ...
- στο ονομα της αναγκαιας πλεον Ισοκρισιας ...
- για το ονομα των Παιδιων μας και της Συνεχειας του ανθρωπου ...
- στο ονομα της Ευχης μας για ΄Μας ...

- ''απο το Στομα σου και στο Αφτι της συνειδησης του ανθρωπου'' , ΛΕΕΙ ,


*** στην εποχη σου , πηγαινα και καθομουν και 'γω στην Ακροπολη τα πρω'ι'να , και μαζευα τους νοιασμους μου και τις σκεψεις ...
*** τα βραδυα δουλευα σαν μουσικος στην πολη Σου ...
*** δωσαμε και μια δυο συναυλιες για τους νεους Σας ...
-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/08/2010, 21:44:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Επειδή, έκανα κι εγώ τέτοια,ίσως, ήμαστε ποτέ μαζί....
Φίλε,ζεις την εξαίρεση του ανθρώπου....Απόλαυσε το....
Σε διαβάζω,ξέρω τι ζεις και πως βλέπεις...Και δεν το λέω εγωιστικά...
Δείχνεις πολύ χρώμα, με τις λέξεις σου...
Για όλους αυτούς που νοιάζεσαι, νοιάζονται κι αυτοί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 21:07:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- ειμαι στις Ησυχες μου ωρες ...
- απο την Μια εχω τον θέο μου να μου λεει να εχω εμπιστοσυνη στους ανθρωπους Εμας , κι' απο την Αλλη , τους φιλους μου που εργαζονται για την αποκατασταση της νοημοσυνης και της λογικης του κοσμου Μας ...
- ξερω για τους ανθρωπους , που το Ενστικτο τους Συνειδητοποιημενα ακολουθουν ...
- ξερω Ποσο και Αν ειναι ευκολο να νοιαζεσαι και τους αλλους εκτος απο τον εαυτο σου ...
- ξερω Ποιοι ειναι ικανοι να πηγαινουν με τον νου τους στην θεση του αλλουνου ...
- ξερω για τους νοιαζομενους Περα απο τους Ορισμους και τους Νομους της λογικης ...
- ξερω για τους ανθρωπους που εχουν Αυτην την χαρη ...
- για Ποιους θαρρεις πως λεω ''κουραγιο να εχουν'' ...

- ειμαι στις Ησυχες μου για λιγο , ''τις Ζεστες'' ...
- ας ειναι παραδοξο ...
- την καλησπερα μου Τετοιες ωρες ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2010, 21:14:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα, φίλε μου νοέμα,ζούμε τις ήσυχες,ώρες, καλα, το έγραψες,
γιατι, θα έρθουν και χειρότερες....Θελει να κρατάμε δυνάμεις...¨Ερχονται κρίσεις αξιών,ζωής και ΑΝΘΡΩΠΙΑΣ...
Πέρασε πάλι ο ίδιος θάνατος....Κι ο άνθρωπος επέζησε..Ο άνθρωπος,όχι το ζώο....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 15:37:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι ο άνθρωπος επέζησε..Ο άνθρωπος,όχι το ζώο....


-
- ο ανθρωπος , ναι ...!
- ο δια μεσω ολων των Συστηματων των Πολιτισμων Του ερχομενος στο Τωρα Του , Αυτος ... ... ...!
- εμεις ...

- καλημερα στις κουβεντες σου ...
- αμα και Ανταμωθεις με την συνειδηση σου , δυσκολα της γυριζεις την πλατη , ΕΤΣΙ δεν ειναι ... ;
- ΕΤΣΙ ειναι ,
- δεν ειναι για να καταντησουμε να μην λεμε Καλημερα , Ουτε και στον Εαυτο μας φιλε φιλε ...
- δεν ειναι για να παραδινουμε στην Παρανοια και στην Αλλονοησια , τον ''Οσο Νου Μας σε μας'' ...
- δεν στρεχεται [σε 'Μας], και για το ονομα της Αιτιας της Σημασιας της Ζωης μας , να κρινουμε τον κοσμο Μας κι' Εμας με προχειροαλαφρονοιασιες και Ανισοκρισια ...
- δεν μας Αναλογει μονάχα αυτο τους ανθρωπους ...

- αμα και ερχεται Ο ΝΟΥΣ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ , ο ανθρωπος παυει να ειναι Μονο ΘΗΡΙΟ ...
- βγαινει απο τα Αδιεξοδα της Λογικης του ...
- δικαιωνεται να νοιαζεται ΚΑΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ του , ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΙΔΙΟ ...
- [πως να στο πω αλλοιως , Ο ΔΥΣΛΕΚΤΙΚΟΣ ... ; ]
- καταλαβαινει πως δεν ειναι , ΟΥΤΕ ΠΕΡΙΤΤΟΣ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΜΟΝΟΣ Σ' ΑΥΤΗΝ ...
- καταλαβαινει ΚΑΙ για τον Ιδιο ΤΟ ΙΔΙΟ , και για τον Αλλον ΤΑ ΙΔΙΑ ...
- μπορει να συννενοηθει ΜΕ ΤΟΝ ΑΛΛΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ ΟΠΩΣ ΚΙ' ΑΥΤΟΣ ...
- μπορουν ως εκ τουτου οι ανθρωποι , ΝΑ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ την ζωη τους και τους νοιασμους τους γι' Αυτην ...
- μπορουν να κατανοουν και να στηριζονται ο ενας στον αλλον , ΣΤΙΣ ΑΝΗΦΟΡΕΣ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΤΗΦΟΡΕΣ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΔΥΣΚΟΛΑ ΤΗΣ ...
- μπορουνε να Αποφασιζουνε για την συνεχεια Τους οι Ιδιοι κατ' ευχην ...
- μπορουνε να εχουνε το Πνευμα Κοινο , ΑΜΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ...
- μπορουνε να Αντεχουνε στην δια του νου ελευθερια ...
- μπορουνε να πηγαινουνε ως την ακρια του Ειναι τους ΜΑΖΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΚΑΙ ΕΝΑΣ ...


*** κι' εγω ειμαι ΩΣ ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΩΡΑ ΜΑΣ , το ξες' ...
*** κι' εγω ειμαι Μεσα για Μεσα στο νοημα και στην σημασια το δυνατον ...
*** κι' εγω χαιρομαι οταν για να με συμπληρωνουνε και να μπορω να συμπληρωνω ...
*** ηρεμα οσο και ψυχραιμα , και με μετρημενους τους νοιασμους μου [ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΗΜΕΝΟΥΣ ΤΟΥΣ ΟΣΟΥΣ !!!], για τους νοιαζομενους ακομη ακομη φιλους μου ...
*** σ' εχω στον νου φιλε ,
*** ωρα καλη καλημερα ...

*** δικα Μας τα λαθη Μας και τα στραβα και τα σε βαρος μας Φιλε απο Οτε ,
*** δικα Μας και τα σωστα Μας και τα ισια Μας και τα υπερ ημων ομως ...
-

Edited by - noema on 08/08/2010 15:53:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2010, 17:14:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ρε φίλε noema και θέλω, εδώ να το παραδεχτείς, ότι αυτό το κοπάδι
με ζωές, που τρέχει τόσο γρήγορα, μπροστά και σε κατηφόρα, δεν
είναι ζώων κοπάδι,αλλά, ένταση ζωής, πνεύματος επιπόλαιου...
Δεν πρέπει να ξεχνάμε, ότι είμαστε άνθρωποι...
Αλλά, ΠΡΕΠΕΙ, να ξυπνήσει μέσα στον καθενα ο άνθρωπος...Σε πολλούς
ακόμη, κοιμάται,ενώ το ζώο, κάνει πανηγύρι...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 14:31:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- βλεπεις [κουβεντα στην κουβεντα], Τι μου γραφεις και μου λες !!!
- να ξυπνησει μεσα στον ανθρωπο , ο Ανθρωπος !!!
- να σηκωθει Εκεινο το γαμ&5%νο του το Ενστικτο δηλαδη , και η που^%#να η παραδομενη και ξεπουλημενη απο τον Ιδιο Συνειδηση του , και να τον βαρανε και να μην τον αφηνουν , ωσπου να πει Καταλαβα ... για το καλο μου με βαρατε ...!!!
- ''Επιπολαιου πνευματος κατειλημμενο και διεπομενο κοπαδι φεροντων την ζωη , που κατηφοριζει ... ... ...
- ''Επιπολαιου πνευματος ...!, μαλιστα μαλιστα , και αρα αρα αρα , δυασμενου και τριασμενου και χιλιασμενου σε πολλα ...
- Οχι του μετρημενου Ενος πνευματος , και για ενα καθε ενα , καθε φορα ...
- Οχι του Αρκετου και Κοινοαντιληπτου και Κοινοαποδεκτου και Κοινα χρησιμου πνευματος δηλαδη δηλαδη !!!
- Οχι του πνευματος της Κοινης Νοησης , για το τι κανουμε σε Μας και τι μας γινεται απο Μας ...!!! ;;;
- Επιπολαιου πνευματος διακατεχομενοι λοιπον λοιπον ... και αντε να μοιραστουμε απο την ολοενα λιγοτερο γονιμη γη , το ολοενα και λιγοτερο στάρι και το ολοενα λιγοτερο καθαρο και ποσιμο νερο , και τον ολοενα με λιγοτερο απο οξυγονο αέρα , τον αναγκαιο , ΓΙΑ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΟΥΜΕ ΟΙ ΤΟΥ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΥ [παρ'αυτα]ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ ανθρωποι , για να μπορουμε να ζουμε ... Αοριστα και χωρις Αιτια !!!

- επιφυλασσομαι , κρατιεμαι , δικαιολογω και καταπινω πολλα , αλλα μαλλον θα το πω , ΤΟ ΚΑΤΑ ΠΟΥ βγαζει ετουτο ...
- ΠαραΠαραγιναμε πολλοι , οι του Επιπολαιου πνευματος , του ασταθους και ασυμφορου και περιττου και επικινδυνου και εναντιον μας ... και Παραμαζευτηκαμε [ως εκ τουτου] και Σωριαζομαστε ο ενας επανω στον αλλον και κανουμε πολλα Επιπολαια , και στον εαυτο μας και ο ενας στον αλλον ...
- θαυμασια ... ;
- εμεις διαλεξαμε και προτιμησαμε την Προχειρονοηση και την Αλλονοηση , απο την Νοηση των Κοινων αναγκων μας ομως ομως ...
- αμα σου πει ο Αλλος , ''νοιασου περισσοτερο , για τα λιγοτερα που θα πεις και θα κανεις'' , τον στραβοκυτας και τον αποφευγεις ...
- κι' ομως , Τετοιου και Τοσο κοινης αντιληψης πνευματος εχουν ''Αναγκη Μεγαλη'' οι κοινωνιες μας Τωρα , μπροστα στο Μετα απο το Τωρα ... αλλοιως δεν θα καταφερουμε να ΚΑΤΑΜΕΤΡΗΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΜΕΡΙΣΤΟΥΜΕ , ουτε ευθυνες , ουτε υποχρεωσεις , ουτε θεσεις μεσα στις κοινωνιες μας , και ΤΑ ΕΠΑΚΟΛΟΥΘΑ ειναι κοινοαντιληπτα ...
- μας εχουν μαλιστα Περικυκλωσει και μας Φωναζουν και μας Τρανταζουν ,
- απ' οπου θελεις αρχινα να τα απαριθμεις και να τα κατονομαζεις και απου θελεις να τα τελειωνω ανομαστα ...

- η ωρα του ανθρωπου στα Καλα Του θέε μου , ας μην αργει ...
- ας μην κουνηθει κι' ας μην καει η γης που παταει πιο μπροστα ...
- αυτο μου'ρχεται να λεω και λεω ...

- καλη βδομαδα με το καλο , και ΝΑΙ ,... ΟΧΙ με το Επιπολαιο [άε σιχτιρ ναι]...
- υπομονη με μας τους ανθρωπους ...
- οση χρειαζομαστε ωσπου να βρουμε τον Εαυτο μας και ο Ενας τον Αλλον ...
-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 14:37:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρέπει να δεχτούμε και τον θάνατο ,σε αυτό το παλιό φθαρμένο σώμα......Για να ξαναγεννηθούμε, δίχως εφιάλτες...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 15:00:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- εχω ''βγει'' σε Προωρη Προνοιακη συνταξη !!!
- θα πρεπει ομως να αντεξω και εμενα [απο υγεια μερια], και την ανεχεια και την κατανοηση της μικρης αλλα πολλα στερημενης οικογενειας μου ΩΣΠΟΥ ΝΑ ΤΗΝ ΠΑΡΩ ... ;
- θα μπορω να πληρωνω το Ηλεκτρικο τουλαχιστον , το οποιο δυσκολευομαι Τωρα να πληρωνω , και το οποιο θα γινει δυσβαστακτα πιο ακριβο σε λιγο ... και που ισως και να ειναι λιγο ή και να λειπει , κατα πως πανε τα πραγματα ...
- με δυο τρια μαθηματα μουσικης την εβδομαδα , και με Παρασκευοσαββατο παρα Παρασκευοσαββατο που βοηθαω λιγο καποιους φιλους σε μια εταιριουλα που δυσκολα θα κρατηθει ως την ανοιξη , και με δυο μισομεροκαματα [της κυριας μου], και το χαρτζιλικακι της γιαγιας στην κορη , καταφερνω-ουμε να ειμαστε χαμογελαστοι και σταθερα κατω απο το οριο της φτωχειας ...
- και βεβαια δεν κανω αιμοκαθαρσεις και δεν ακολουθω καμια απο τις αγωγες συντηρησης απο καιρο ...
- σταθερα ολιγαρκης ΚΑΙ με την Ζωη , ΚΑΙ με το Νοημα της , ΚΑΙ με την Χαρη της ...
- κουραγιο κουραγιο , στους ΟΧΙ του Επιπολαιου πνευματος λοιπον ...
- στους Φτωχους αυτους και στους Φτωχοτερους απο μενα ...
- στο πνευμα Κυριως ...

- παραδεχομαι Αυτα που λες ...
- με την Ζωη και το Νοημα της δεν παιζω ... απο παιδι ακομη !
- της κορης μου το ονομα , ειναι noema ...
- ας ειμαστε καλα και τουτη την βδομαδα ... ... ...
-

- παραδεχομαιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 17:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα σε παραξενέψω,με οτι γράψω, ίσως, φιλε μου noema,
αλλά, μου μοιάζεις απόλυτα υγιής...
Εννοώ, πνευματικά,δείχνεις αρτιμελής και γι αυτό
έχεις τη ζωή αρρώστια...
Αλλά, παλεύεις, αδερφέ,είσαι ζωντανός...
Τα ζόμπι που κυκλοφορούν, εγώ λυπάμαι..
Γιατί, όλοι θα ζήσουμε,με τα πολλά και τα λίγα,αλλά, να ειμαστε
έλλογοι, όχι άλογα...
Σε χαίρομαι,απλά, και επειδή ειναι ο καιρός της γρουσουζιάς, δεν λέω τιποτε...
Αλλά, θα με δεις καλομοίρη...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2010, 22:03:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρεις, φιλε μου noema, για να γίνουμε νέοι, πρέπει να πεθάνουμε...Δεν γυρνάει πίσω ο χρόνος...Δέξου τον θάνατο, για να γεννηθείς...Κι αυτο,για λίγο είναι...Δεν πεθαίνει πραγματικά ο άνθρωπος...Ειναι αιώνιος...
Άρα, πεθαίνει, όποιος δεν μπορεί να απαρνηθει τον εαυτο του...
Κι εμείς, δεν έχουμε τέτοιο κίνδυνο,κολλητέ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/08/2010, 23:25:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- ''o ΛΟΓΟΣ στα Υπαρχοντα και Φεροντα ζωη , και η ΑΝΤΙΛΗΨΗ της Αιτιας της Υπαρξης τους σ' αυτα , ειναι αλληλενδετα και πανε Μαζι'' θαρρω ...
- και δες που ''βγαινουμε'' φιλε , στο Ετσι Αλλοιωτικα που τα λογαριαζουμε ...
- Υπαρχω για 'Μας κατ' αρχας , λες ο ανθρωπος εσυ ...
- Υπαρχω για 'Μας κατα βαση αιτια , λεει κι' εκεινος ο ανθρωπος ...
- Υπαρχω για 'Μας λεω και 'γω , ως εχων την Ιδια και Κοινη αντιληψη για την Αιτια της Υπαρξης 'Μας , και τον Ιδιο ΛΟΓΟ με 'Μας , ως συνυπαρχων με ανθρωπους ανθρωπος , μεσα στην Ολοσυνη Μας ...

- αν λογαριαζουμε και για τον θανατο Μας , ας λογαριαζουμε και για την την μεταγεννηση και την μεταστηση Μας ... !
- καλησπερα σταθεροτερε και ψυχραιμοτερε μεχρις και Τωρα απο ολους της παρεας , καλομοιρε επισης φιλε Μας ...

- απο ανθρωπο και ανθρωπο , ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ...
- ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟΣ , που απο ανθρωπο και ανθρωπο ερχονται , ΑΝΘΡΩΠΟ ΚΑΙ ΑΝΘΡΩΠΟ ΦΕΡΟΥΝ , και Ουτω καθ' εξης ... και Ουτως ορισμενο τοις ανθρωποις , το ως εδω κοινοαντιληπτο ... !

- ας μην κανουμε ''Συναισθηματικες Εξαιρεσεις'' ... ! ;;;
- θαρρω , πως ΣΤΡΑΒΟΚΑΚΟΜΟΥΤΣΟΥΝΙΑΣΑΜΕ ΚΑΙ ΑΠΟΚΑΡΔΙΩΣΑΜΕ καποιες ανησυχες και ασυμβιβαστες στα ευκολοχωνευτα δογματα και στα εξω και μακρυα του καιρου Μας διαφοροπολυμπερδεμενα , Ψυχες , ...
- θαρρω πως δεν καναμε τον ΑΝΑΓΚΑΙΟ ΚΑΙ ΚΑΘΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΘΑΡΟΕΞΗΓΗΜΟ ΤΗΣ ΤΩΡΙΝΟΤΗΤΑΣ ΤΩΝ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΟ ΜΕΤΑ ΤΟΥΣ , ΣΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ , Allzaro , helio2012 , Zip και elo , οπως και στις κοντοφοβητσιαρες gretel και Μηδεια ... ναι ! ,
- θα 'θελα πολυ την ΚΟΙΝΟΚΑΤΑΝΟΗΣΗ τους και την καλομοιρη και ευκινητη ΣΥΓΝΩΜΕΥΣΗ , για τους ΦΥΣΙΚΑ δια του νου προηγουμενους τους , Τωρα , Σημερα ΚΑΙ ΓΙΑ μΕΤΑ , απο τα ΤΩΝ ΚΑΙΡΩΝ ΜΑΣ ...

- Ποιον θανατο Τωρα και Ποιαν μεταγεννηση ...
- τον της σαρκας της ζωης Μας ...;
- τον του Λογου 'Μας σ' αυτην και γι' αυτην ...;
- ή , τον της Αιτιας της Υπαρξης 'Μας ,

- θελω να σου λεω , για το Αγαμευτο ΚΑΛΟ μας για το ΚΑΛΟ μας με το ΚΑΛΟ μας ,...
- θελω να σου λεω , για το που εξοικονομησα δυο μπυρες φτηνες , και για το που βρηκα καπνο για να στριψω εναν τσιγαρο για δυο παρα πανω ευχες , και Σημερα , ο ασυμμαζευτος σου φιλος , ο καλομοιρος οπως με λες μεσ' την κακομοιρια μας ...

- Εσυ , εισαι απο την αρχη ΤΟ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΚΑΙ Η ΣΥΓΚΡΑΤΗΣΗ Η ΖΗΛΕΥΤΗ , για τα καμωματα της δια του νου Ανησυχιας μας ...
- ο κοσμος Μας , σε χρειαζεται ...
- να 'σαι ΚΑΛΑ , καλησπερα ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 08:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεία, ειναι φίλε μου noema,βγαίνουμε αλλοιώς,δεν πειράζει...Μέχρι που το χαίρομαι, αν με πιάνεις..Υπάρχουμε, όχι μόνο ως ταυτότητα
χρόνου, αλλά και σαν υπαρξεις...Μην κοιτάς μόνο το ότι μεγάλωσες,
κοίτα πιο πολύ ότι υπάρχεις,εσύ,εγώ όλοιμας..Υπάρχουμε αιώνια...
Ας γίνουμε κι εμείς σκιές σ αυτόν τον Άδη, που γυρνάνε ανάμεσα
σε άλλες ψυχές, λυπημένοι,επειδή δνε μπορούμε να είμαστε ζωντανοί...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 22:29:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
* θυμαμαι , που σου 'χα πει πως θα 'ρθω ξανα ...*
* θυμαμαι που σου 'χα πει , ν' αγαπας ...*
* θυμαμαι που σου 'χα ορκιστει κρυφα για μας , πως τα 'σαα εμα ...*
* αυτα που απο τοτε που σου τα' πα κραταω και ακουω και εχω να λεω και παλι ...*

- αν στην Κριση που μας αναλογει , ερθουμε Ολοι μαζι , Ολοι μαζι θα Κριθουμε ...
- αν ερθουμε ενας ενας , ενας ενας θα την γνωρισουμε ...
- ή θα το κοινοσυνειδητοποιησουμε Ολοι οι ανθρώποι , ή ο ενας μετα τον αλλον , ή κανενας ... ... ...

- για τον Αδη , δεν εχω για να λεω Τί Ποτέ ...
- για την Συνεχεια μας θελω να λεω Μονο ...
- την δια του νου μας σε μας Συνεχεια ...
- Τοσο απολυτο ενσυνειδητα ειναι Αυτο απο μενα ...
- Τοσο απολυτα αφορα , εναν καθε εναν , ολους ...

- οι εχοντες Αυτον τον νου και οι κρατουντες Τουτο που λεω στον νου τους , θα ειναι και Μετα απο Τωρα , και θα 'μαι και ΄γω μαζι τους ...
- αλλο απο Αυτο στον νου μου δεν εχω και δεν νοιαζομαι ...

- εχω μεγαλωσει με Αυτα , γι' Αυτα που σου λεω γι' Αυτα ...
- εγω ξερω πως πρεπει , να συνεχισω ...
- τα Οσα λεω , με υποχρεωνουν να συνεχισω με την ζωη και οπου αυτη ...
- οι φιλοι μου σ' Αυτα , με νοιαζονται και με εκτιμουν οπως και τον εαυτο τους ...
- δεν με φοβουνται οπως τον εαυτο τους ...

- για να δουμε Ποιος εργαζεται και Πως για Μας αληθεια αληθεια φιλε μου , και Ποιος απο Ολους Μας , δουλευει για καποιον κυριο Αδη , νομιζοντας ακομη και οχι νοιαζομενος ... ... ...


*** ειχα τις προαλλες επαφη με τον Ηλιο2010 και καποια απο τα αλλα παιδια , αλλα το pc που μου αφησαν τα παλικαρια απο την noisa.gr , τα 'χει ''παιξει'' , και δεν εχω πλεον Διαδικτυακη επικοινωνια ...
*** τον επομενο τηλ. λογαριασμο , δεν θα 'χω να τον πληρωσω !!!
*** συντομα η ''Συνεχεια'' της επικοινωνιας μας θα ειναι μονο δια του pc καποιου απο τους φιλους ...
*** δεν εχουμε πει και λιγα ομως ...

- ωρα καλη ακομη ομως φιλε ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2010, 22:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρω τι λες και σε καταλαβαίνω,φίλε μου νοέμα...Υπάρχει
πάντα ένας μεγάλος ανήφορος,που περιμένει,δεν τελειώνει καμιά φορά....
Ειναι ζήτημα, ποιός θα λυγίσει πρωτος, αυτοί, οι ανήφοροι, ή εμείς...
Καθε μέρα, αγώνας, καθε μέρα, μίσος,οργή, ένα τέλος...
Και ακόμη, τα κοινοπιάσματα,τα κοινολογαριάσματα, που λες, δεν μπορούν να ρθούν...
Μόνος του ο καθένας πολεμάει τους δαίμονες τους προσωπικούς..
Και θα περάσουν, θα δεις....
Γιατί γι αυτό γινανε, για να περνάνε...
Περνάνε,σου λέω....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 12:47:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Μόνος του ο καθένας πολεμάει τους δαίμονες [του] τους προσωπικούς [ακομη]..
Μα θα περάσουν[αυτα], θα δεις....
Γιατί γι αυτό γινανε, για να περνάνε...
Περνάνε,σου λέω....


-
- ναί , περνανε και πανε και δεν ξαναγυρνανε ...
- σου Ακουω , ΛΕΕΙ ...

''' δεν αλλαζει η ζωη με τα ψεμματα ,
''' δεν γυρνουν οι χειμωνες που 'φυγαν ,
''' καλοκαιρια ζεστα θα 'χουμε μπροστα ,
''' ωσπου να 'ρθουν στον νου οι καταιγιδες ...

''' σε σενα το λεω γειτονακι μου ,
''' να μην βαζεις φραγμους στην αγαπη ,
''' να μοιραζεσαι ονειρα και καύμους ,
''' και να 'κους τι σου λεω γειτονακι ... ... ...


- Πως θα καταφερουμε να συννενοηθουμε για Ολα Αυτα που ασυννενοητοι και αλαφρονοιαστα καναμε και μαζεψαμε στην ζωη μας και σε βαρος μας και σε βαρος των Μετα απο 'Μας ... ;
- Ποτε θα αντιληφθουμε πως πρεπει να συναποτελουμε ΤΗΝ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΚΟΙΝΩΝΙΑ , περαν τοις αλλοις ολοις ... ;
- Ποτε και με το καλο ... ;
- αμα και οταν θα τρομαξουμε και θα φοβηθουμε ;
- αμα και οταν θα ειναι η ωρα που η ζωη Σου ζωη Μου [οπως λεν'];
- αμα και οταν σαστισμενοι και τρελλαμενοι , θα παταμε ο ενας πανω στον αλλον απο απογνωση ;

- και δες Τωρα λιγο Ετσι ...
- λιγο ΑΠΟ 'ΔΩ ΜΕΡΙΑ οπως λεμε , την συνεχεια που 'ναι μπροστα ...
- τα Πολλα , θα τα κανουν στους Λιγους οι Πολλοι , ΚΑΙ ΘΑ 'ΝΑΙ ΑΣΧΗΜΑ ΚΑΙ ΔΥΣΑΝΑΛΟΓΑ ...
- τα Λιγα και για τους Πολλους , Λιγοι θα τα κανουν , ΚΑΙ ΘΑ 'ΝΑΙ ΟΜΟΡΦΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΑ ...

- καταλαβαινεις και βεβαια τι Σου λεω ...
- καταλαβαινεις που βγαζει Μοιραια ετουτο ...
- καταλαβαινεις πως ο κοσμος Μας ταρακουνιεται ...
- καταλαβαινεις πως η ανθρωποτητα αντιμετωπιζει ΤΗΝ ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΙΑ ΚΑΙ ΤΟ ΑΝΥΠΟΛΟΓΙΣΤΟ ...

- εγω δεν θα 'μαι Εδω στα Μεταερχομενα ...
- με το μισο Ενα μου νεφρο , και το μισο στομαχι και τον ενα πνευμονα απο τους δυο , τα καταφερα ως Τωρα ...
- θα 'ναι ομως το παιδι μου και το παιδι σου και το παιδι του , που δεν διδαχθηκανε την Ομονοια και τον Αλληλονοιασμο και δεν τους κληρονομησαμε την Κοινοκατανοηση ...

- καταλαβαινω θα μου πεις ...
- Οτι και Οσο προλαβαινουμε θα σου ξαναπω , και ΣΥΜΦΩΝΩ ΦΙΛΕ θα μου λεγεις ...
- για την Ελπιδα και το Ευ αγωνιζομαστε ...
- υπαρχουμε , τα ΟΧΙ ΑΛΟΓΑ ακομη , κι' ας ανασαινουμε με δυσκολια ...

- υπομονη με Μας και κουραγιο ΚΑΙ σε Μας για Μας ...
- καλημερα και σημερα φιλε ...
- καλημερα ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 14:10:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα γίναν για να γίνουν,για να τα περάσουμε..Όπως τα καλά,
εσύ θυμάσαι τα καλά,τότε που ένοιωθες θεός, μέσα απο τον κόσμο,
τις φωνές τους έρωτες των βλεμμάτων,τις επιθυμίες,έτσι και
όσα τώρα, μας πικραίνουν το στόμα...
Τώρα, νοιώθουμε όλοι άνθρωποι γιατί ειμαστε και τα δυο και πρέπει να ξέρουμε πως είναι να εισαι άνθρποως, να πονάς, όπως ο άνθρωπος....
Και λογικό είναι,αφού ζήσαμε το ένα, να ζήσουμε και τ άλλο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/08/2010, 22:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- απο τα κακα και στραβα και ασχημα και εναντιον μας , χορτασαμε και κορεσθηκαμε θαρρω ...
- ξεγελασθηκαμε βεβαια και αφαιρεθηκαμε και ... τα δημιουργησαμε και τα υπηρετησαμε ,... ναι , και μας δικαιολογησαμε και μας συμπαθησαμε και μας συγχωρησαμε στην ως τα Τωρα πορεια μας στο κοινοκατανοητο της υπαρξης μας ...
- ναι , σαν ανθρωποι λιγοσυνειδητοποιημενοι Εστω , και ας ειναι Ετσι .!
- καποιοι απο τους ανθρωπους θα επρεπε και πρεπει να ειναι αναλογοι των ανθρωπων καποτε ...
- [ετσι δεν ειναι στο Ψυχραιμο και Ηρεμο μικρολογαριασμα μας ;]
- ας ειμαστε λοιπον εμεις Αυτοι , οι Τοσοδα εχοντες επαφη και συναισθηση με τα ανθρωπινα και την ανθρωπια μας ...
- οι τελευταιοι πριν απο τους τελευταιους μπροστα στο Μετα τους ...

- ξερουμε ομως πως ειμαστε ΑΚΟΜΗ υποδουλοι και ερμαια της παραπαιουσας Λογικης μας και της Παρανοησης ...
- ναι ,
- ξερουμε σαν ειδος και μορφη ζωης μεσα στην Ολοσυνη , πως τουτο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΚΑΤΑΠΙΝΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΑΣ ΤΕΛΕΙΩΝΕΙ ...
- ξερουμε πως , Η ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΧΡΙΣΤΗ ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ...
- ξερουμε Τι σημαινει πλεον , ΑΛΛΟ ΤΟ ΜΑΖΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟ ΤΟ ΧΩΡΙΑ Ο ΚΑΘΕΝΑΣ [ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ] ...
- το ξερουμε απο καιρο ...
- ξερουμε Ενστικτα , πως για να συνεχισουμε με την ζωη και το νοημα της ΟΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ΑΥΤΗΣ , ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΕΡΓΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙ' ΑΥΤΗΝ ΝΟΙΑΖΟΜΕΝΟΙ ΓΙ' ΑΥΤΗΝ ...
- ΚΑΜΙΑ ΣΥΜΠΤΩΣΗ μεσα στην Ολοσυνη δεν ειναι ΤΥΧΑΙΑ , μαστορα ...
- δεν εχουμε ΝΟΥ ΤΟΝ ΝΟΥ ,για να λεμε και να πιστευουμε πως ειμαστε Τυχαιοι ...
- ειμαστε Οντα που φερουνε Νου ,
- Οντα Ικανα , ΝΑ ΤΟΝ ΣΗΚΩΝΟΥΜΕ Ή ΝΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΔΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΑΝΤΑΛΑΖΟΥΜΕ ΩΣ ΑΝΟΗΤΑ Οντα ...

- απο ΤΗΝ ΘΕΡΜΗ ΘΕΡΜΗ και το ΑΠΟΛΥΤΟ ΨΥΧΟΣ εχουμε περασει ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΜΕ , ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΙΑΖΟΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΑΣ ... Οσοι απο ΜΑΣ νοιαζομαστε ΑΚΟΜΗ ...
- μην το ξεχαζεις ...
- δεν ειμαστε Τοσο ΑΟΡΙΣΤΟΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΛΟ ΟΡΙΣΜΕΝΟ ...

- ωρα καλη μας ...
- καλησπερα ...
-

Edited by - noema on 12/08/2010 22:38:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/08/2010, 10:12:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Κάποιοι που μας κανανε τεμπέληδες, φταίνε πρώτοι...
Κι εμείς όμως, γιατί γίναμε....
Μα κι Αλλος μας ερευνά....Ψάχνει να βρει αν μέσα μας, έχουμε δηλητήριο,φίλε μου καλέ...
Μας απομονώνει, ώστε να αυτοδηλητηριαζόμαστε,με την όποια απομόνωση
βαράει ο καθένας, να δούμε αν θα αντέξουμε...
Δεν θα πεθάνουμε ποτέ, κου@@@α νεκροθάφτη!!!!
Μην μασάς, αντέχουμε, αντέχουμε και είμαστε ακόμη ζωντανοί...
Κι αυτό είναι το σημαντικό..Θα ρθει κι η ώρα, η καλή, τότε που
το ωραίο θα έχει πάλι αξία κι όχι το εξεζητημένο...
Τοτε που ο άνθρωπος, θα περπατάει 15 χιλιόμετρα, να βρει άνθρωπο,
για να τον κάνει αδερφό και θα υπάρχει εκεινη η παλιά ομορφιά
στο τυχαίο, το αναμενόμενο...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2010, 13:46:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- ... και μαζευει τα δυχτια του ψαρας ...
- ... και γιομοζει την κοφινα του με ψαρια ...
- ... και τα φορτωνεται κι' ανηφοριζει για την κομοπολη , για να τα ανταλλαξει για ενα καρβελι ψωμι και δυο χουφτες ελιες , και ισως και ΜΙΑ ΒΡΑΚΑ ...
- ... και βρισκει κοντηνοτερα κατα την διαδρομη τον τσόμπανο , και καλημερα και εξι ψαρια του δινει , και αντικαλημερα και εναν μικροκεφαλο τυρι αντιεχει και συνεχιζει ...
- ... και αλλα εξι εφτα αρκετα για χορτασουν τρεις και μια καλημερα δινει στον καλλιεργητη της γης και την γυναικα του και τον γυιο του ΛΙΓΟ ΠΙΟ ΠΕΡΑ , και αντιεχει καλημερα , σκορδα και αλευρι και παγουρι νερο και κουραγιο ...
- ... και συνεχιζει να χιλιομετροπερπατει με τα εικοσιεξι στην κοφινα του υπολοπομενα ψαρια , ο εχων αναγκη και για ΜΙΑ ΒΡΑΚΑ ...
- ... και βρισκει στον δρομο μιαν ωρα κοντα απ' κομοπολη , πεσμενο και διψασμενο και πεινασμενο και λιποθυμισμενο και να αργοανασαινει αγνωστο διαβατη ... ... ...
- ... και τον σηκωνει και τον στηλωνει με τα άγαθα που με τους άγαθους κατα την διαδρομη συναλλαξε και με την καλημερα και την ευχη για κουραγιο ...
- ... και φθανει στην κομοπολη με την ηλιοκαψια ΜΕ ΛΙΓΟΤΕΡΑ ΨΑΡΙΑ ...
- ... και βρισκει τον εμπορευομενο τις βρακες που υφαινει η γυναικα του κι' οι αδελφες της ...

- ... και του ζηταει Μιά , ΑΝΤΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΨΑΡΙΩΝ ...
- ... εκεινος του λεει , ''θελω σαραντα ψαρια , αυτα ειναι εικοσιδυό'' ...
- ... ''δωσε μου την μιση'', τονε παρακαλει , και αυριο σου φερνω τριαντα ψαρια , ΚΑΙ ΤΟΥ ΕΞΗΓΕΙ ...
- ... ... ... ...
- ... ...
- ... ''ΠΑΡΤΗΝ ΤΗΝ ΒΡΑΚΑ 'ΩΡΕ ΣΥ'' , κι' αν ως τα αυριο ζουμε και οι δυο , ΠΑΡΕ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΩΣ ΕΔΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ...
- ... ... ... ,
- ... γιοματος περισκεψη κι' αναλαφρος ο δρομος της επιστροφης ...
- ... λογοι πολλοι παρεα στα βηματα του ...
- ... μα η χαρα πως δεν ηταν μόναχος και χωρις υποχρεωσεις , μεγαλυτερη κι' απο το οτι , ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΒΡΑΚΑ ΑΠΟΚΤΗΣΕ ...

- η καλημερα ευχη , του αγαθου και ολιγαρκη και νοιαζομενου τον αλλον οπως και για τον εαυτο του ... !
-

Edited by - noema on 15/08/2010 13:51:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/08/2010, 21:41:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
..Μήπως, ολα έτσι δεν δίνονται,δώρο για όλους,όπως ο ήλιος;
Μηπως δεν είναι δώρο η ίδια η ζωή;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 12:56:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- ΕΡΧΕΤΑΙ που λες φιλε μου ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΙ :

- ''Eισαι να αρχισουμε να νοιαζομαστε ο ενας τον αλλον οπως νοιαζομαστε και για τον εαυτο μας , κι' ας μην γνωριζουμε πολλα ο ενας για τον αλλον , κι' ας μην αγαπαμε ο ενας τον αλλον ακομη ... ;
- ''το Στρεχεις να πηγαινουμε προθυμα με τον νου μας ο ενας στην θεση του αλλουνου για τα ανθρωπινα μας ... ;
- ''Αντεχεις να υποχρεωθουμε την ισοκρισια μεταξυ μας ... ;
- ''Θελεις να ξερουνε τα παιδια μας για μας ... ;
- ''Καταλαβαινεις [ΜΟΥ ΛΕΕΙ] , πως ειναι αναγκη να μιλησουμε Τωρα για το αμμεσως Μετα μας , γιατι Μετα , μαλλον δεν θα προλαβαινουμε να μιλαμε για το Τωρα μας ... ;
- ''Πιστευεις , πως δεν θα ντρεπομαστε για τον εαυτο μας και την συνειδηση μας , ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΑΣ ΚΙ' ΥΣΤΕΡΑ ... ;

- ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ που λες φιλε ...
- και ΜΟΥ ΛΕΕΙ και για ΤΗΝ ΚΕΝΟΤΗΤΑ και ΤΟ ΑΝΟΥΣΙΟ , και για ΤΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ και ΤΟ ΑΣΗΜΑΝΤΟ ... και για ΤΗΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΗ ΕΠΙΛΟΓΗ , και για το Ο ΘΕΟΣ ΜΑΣ ΝΑ ΜΑΣ ΦΥΛΑΕΙ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΤΟΥ ... !

- δυσκολευτηκα πολυ με τις ''ζεστες'' και ακομη δυσκολευομαι ...
- ας ειναι ...
- κουραγιο και καλημερα σου ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 14:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφού δεν βγάλαμε φτερά,φίλε μου noema, δεν ήρθε η ώρα να
πετάξουμε ακόμη...Μη βιάζεσαι, όλα στο πρόγραμμα είναι...Και το
χωνευτήρι, για τον καθαρό χρυσό, πρέπει να το περάσουμε...
Για να μπορεί ο λόγος να στηρίζεται σε πράξεις, να έχει αποτέλεσμα,
πρέπει να φύγει αυτή η εξάντληση αξιών και δύναμης,αυτος ο βαμπιρισμός όλων, που εμποδίζει την ομορφιά να φανεί...
Κι έφυγε το κάλυμα του δήθεν πλούτου,της ταχνητης προόδου...
Η αληθινή πρόοδος, έρχεται μετά το θάνατο της φθοράς,όχι πριν...
Πρέπει να ξαναρθούν οι αξίες ,για να τις αναγνωρίζουν οι άνθρωποι...
Και πάνω απο όλα, να είναι ελεύθεροι....
Γιατί, αλήθεια, πιστεύεις, ότι υπάρχει κάτι που να μας κάνει περήφανους;...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 22:14:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αλήθεια, πιστεύεις, ότι υπάρχει κάτι που να μας κάνει περήφανους;...


- Ναι και Οχι ...
- Ναι , γιατι αν δεν περηφανευτει και δεν αυτοκτονησει συναμα , και ο πιο τελευταιος και πιο μικρος και πιο ελαχιστος απο ολους ολους ολους , για την τελευταια αναγκη ολονων , για την δια του νου ελευθερια του ανθρωπου , οι ανθρωποι ολοι , Εμεις Εμεις δηλαδη δηλαδη , θα τελειωνουμε ως Μακραν Αφηρημενοι και Ανικανοι , να σηκωνουμε την Ουσια και το Νοημα της υπαρξης μας ... ... ...
- και Οχι ,
- γιατι ωσπου να παει στην Ακρια του Ειναι μας και να 'ρθει , Ενας απο Ολους Ολους , θα πρεπει απο του Αυτου του Εαυτου , να ειναι με τα των εντος της κεφαλης του Καταγης και Καταγησιος , και εσχατος και τελευταιος απο τους ανθρωπους , ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΣΥΝΕΧΙΖΟΥΝΕ ΩΣ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΞΙΖΟΝΤΑΙ Ή ΟΧΙ ... ... ...

- θα γινουμε ανθρωποι καλοι για μας τους ανθρωπους ...
- θελουμε δεν θελουμε , οσοι οσοι απο ολους ολους ... ... ...
- ακομη και με το Τιμημα της Υπερηφανειας , ΠΩΣ ΕΙΜΑΣΤΕ ΓΙΑ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ , ''μεσα στην ολοσυνη'' , ΟΠΟΥ ΜΟΝΟΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ,... γιατι θα θελαμε και γιατι μας αρεζει ... !

- εγω ειμαι υπερηφανος που ειμαι ακομη καταγης , πέρα απο το αν το θελω ή δεν το θελω φιλε μου ...
- ειμαι περηφανος , που καταφερνω να γινομαι και να ειμαι Αναλογος με ανθρωπους Αναλόγους ... και ταπεινος και συνειδητα μετρημενος και ετοιμος , μπροστα στην Ισοκρισια την δια του Νου Εκεινη , που κανενας απο τους ανθρωπους Εμας , οσο κι' αν θελει δεν μπορε να αποφευγει ...

- χαιρομαι που αρχισες να τα ζυγιζεις ...
- κι' εγω ζυγιζομαι ...
- κουραγιο και θαρρος και μακρυα απο υπεκφυγες Τωρα πια ...
- καλησπερα σου ...
-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/08/2010, 22:18:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με ματωμένα κορμιά, φιλε μου, γεμίζουμε αίμα τη σκηνη και μοιάζει έργο δράμα...Εμένα, μου αρέσουνε οι περιπέτειες,αυτές, που έχουν
καλό τέλος..
Κι αν δεν ματώσεις, δεν γίνεσαι ήρωας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/08/2010, 11:40:30  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι στοιχηματίζουν πλέον για τη (τεχνητή) πτώχευση της χώρας - Στα ύψη πάλι το spread

Πολύ άσχημα νέα έρχονται σε ότι αφορά τις προβλέψεις ανάκαμψης της ελληνικής οικονομίας, παρά το πακέτο των 110 δισ. ευρώ που έχει δεσμευτεί για να αποληρωθούν οι δανειστές της χώρας και την συμφωνία κυβέρνησης-τρόϊκας (ΔΝΤ-ΕΚΤ-ΕΕ) με τα εξοντωτικά οικονομικά μέτρα σε βάρος των Ελλήνων πολιτών που συνόδευσε αυτή η συμφωνία: Στα υψηλότερα επίπεδα από τις 10 Μαΐου διευρύνθηκε το spread του ελληνικού δεκαετούς ομολόγου έναντι του γερμανικού Bund εξαιτίας των κακών προβλέψεων για την ελληνική οικονομία (βέβαιη την αίτηση αναδιάρθρωσης του χρέους-τεχνητή πτώχευση, θεωρεί το σύνολο σχεδόν των ξένων οικονομικών αναλυτών), αλλά και της περαιτέρω πτώσης των γερμανικών κρατικών ομολόγων.
Στις 16:02 (ώρα Ελλάδ0ς), το spread ενισχυόταν στις 871,6 μονάδες βάσης! Τι σημαίνει αυτό; Ότι αν χρειαζόταν αυτή την στιγμή να δανειστεί η Ελλάδα από τις δυτικές αγορές θα δανειζόταν με επιτόκιο ακριβώς 10%!

Η απόδοση του δεκαετούς γερμανικού ομολόγου υποχωρούσε νωρίτερα σε επίπεδα ρεκόρ στο 2,24%, λόγω τους υπερενδιαφέροντος που καταγράφεται για τα γερμανικά ομόλογα μετά το ράλι της γερμανικής οικονομίας του α' εξαμήνου.

Βασικά το πρόβλημα όμως είναι ελληνικό και κανείς δεν πιστεύει ότι η αθλιότητα που επιτελέστηκε τον περασμένο Μάϊο με την εκχώρηση εθνικής κυριαρχίας προκειμένου να εξασφαλιστεί η είσπραξη των δανείων των ξένων τραπεζών, μπορεί να γλιτώσει την χώρα από το αναπόφευκτο, αλλά και το απολύτως λογικό για να ξεκινήσει πάλι από την αρχή η οικονομική πορεία της χώρας: Την αίτηση αναδιάρθρωσης του χρέους. Σε ότι αφορά την συμμετοχή της χώρας στην ευρωζώνη μετά από αυτή την σχεδόν βέβαιη εξέλιξη, κανείς δεν μπορεί να μιλήσει με σιγουριά, γιατί κανείς δεν μπορεί να μιλήσει με βεβαιότητα για το μέλλον του ευρώ ως κοινού νομίσματος.

Πότε θα μπορούσε να κατατεθεί αίτηση αναδιάρθρωσης του χρέους; Από τον ερχόμενο Δεκέμβριο οπότε τίθεται υπό αίρεση η τρίτη δόση του δανείου (αν και πολύ δύσκολα δεν θα δοθεί αφού οι ξένοι οίκοι που περιμένουν να την εισπράξουν έχουν τις κατάλληλες επαφές για να "σπρώξουν" την χρηματοδότηση) μέχρι τον ερχόμενο Μάϊο, οπότε και θα φανεί το αδιέξοδο της κατάστασης.

Το περίεργο είναι ότι οι αρνητικές εξελίξεις, βάσει των μέτρων που έχει λάβει η κυβέρνηση και οι οποίες ωθούν σε αίτηση αναδιάρθρωσης του χρέους, ήτανι απολύτως αναμενόμενες: Τα έσοδα έχουν καταρρεύσει, οι εταιρείες δεν πληρώνουν ΦΠΑ γιατί απλώς δεν έχουν ρευστότητα για να πληρώσουν και όσες πληρώσουν αντιμετωπίζουν τον κίνδυνο να κλείσουν λόγω έλλειψης ρευστότητας Οι τιμες στα είδη πρώτης ανάγκης είναι στα ύψη, ο τουρισμός έχει καταρρεύσει, η οικοδομή έχει καταρρεύσει αλλά περιέργως το ευεργετικο, δηλαδή η μείωση της τίμής των ακινήτων δεν έχει κάνει την εμφάνισή της τουλάχιστον σε επίπεδα που να είναι ουσιαστικά. Και όλα αυτά με τον μεγαλύτερο πληθωρισμό στην ευρωζώνη.

Το θέμα είναι ότι υπάρχουν ορισμένες κρατικές δραστηριότητες που απλώς δεν μπορεί να περιμένουν, όπως η ασφάλεια της χώρας. Οι αμυντικές επενδύσεις έχουν πρακτικά πάψει εδώ και πέντε χρόνια. Τι σημαίνει αυτό; Ότι συμβαίνει όταν σε έναν τομέα, όπως η ασφάλεια, παύουν οι επενδύσεις: Τεχνολογική υστέρηση, επιχειρησιακή αδυναμία και πολιτική απαξίωση... Αλλά εδώ οι ευθύνες αν κάτι πάει στραβά, είναι πολύ σημαντικότερες και πιο κρίσιμες από "απλές" περικοπές μισθών...

Άνοδο 7 μονάδων βάσης σημείωνε και το πορτογαλικό δεκαετές ομόλογο, φτάνοντας στις 302 μονάδες βάσης. Ήδη τα στοιχήματα των ξένων οίκων δίνουν από ολύ πιθανή μέχρι βέβαη την πτώχευση Ελλάδας-Πορτογαλίας και Ισπανίας.

Τμήμα ειδήσεων defencenet.gr



NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/08/2010, 22:37:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΜΕ ΚΑΠΟΑ ΗΛΙΚΙΑ ΚΑΙ ΑΝΑΛΟΓΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΤΗΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑΣ ΜΑΣ ... [κοντογειτονας δηλαδη , στα λιγοτερο απο τρακοσια μετρα απο οπου τον δρομο μου προς τον οποιον η καλημερα μου η ευχη πρωτοκουβεντα αρχιζει...] , ΜΕ ΔΙΑΘΕΣΗ ΣΕ ΕΞΑΡΣΗ ... !

''- Ποιος απο 'Σας ειν' Αυτος , που πηγαινει μπροστα απο ολους , για τους Ολους Αλλους ... ;
''- Ποιος απο 'Σας εινα ο αρχηγος στα Μπέσα ... ;
''- Που ειναι 'τος τετοιες ωρες ... ;
''- Θελω να τονε δω ο τυφλος απο κοντα , και να του πω για κανα δυο αληθειες αναγκες ...
''- Κουφος και Αλαλος δεν ειμαι ουτε κι' απ' την απ' οξω της ζωης μερια ...
''- Και για τους Αλλους της παρεας σου λεω ομως ...
''- Που ειναι και οι παλικαραδες οι Αλλοι ... ;
''- Μαζι Μαζι δεν εισαστε ... ; ; ;
''- Που ειναι χαμενοι ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΒΛΕΠΩ , την ωρα που ο κοσμος ολος χρειαζεται Παρηγορια Κουραγιο και Ελπιδα ... ;
''- Τον κοσμο φοβουνται περισσοτερο , ή τον Εαυτο τους για τον θεο τους και για τα Μπέσα τους ... ;
''- Τι γινεται ... ;
''- Ντρεπονται και δισταζουνε για οτι τους λεει η συνειδηση τους ... ;
''- ... ... ...
''- Η ωρα περναει ...
''- Τυφλος ειμαι , που θελω και επιθυμω για να τους δω ... να τους καμαρωσω , μα και για να τους δωσω δυο λογια κουραγιο ...
''- Κουφος και Αλαλος και Απαθος δεν ειμαι ...
''- Ακομη ζω οπου και ολοι οι ανθρωποι ζουνε ...
''- ... ... ...
''- Να του το πεις σαν και τον δεις ... μην το ξεχασεις ... !

- εσκυψα για Ολους μας το κεφαλι ...
- ξερεις ...
- πανω απο τους Ολους Αλλους δεν θελω να με βλεπω και δεν ειμαι ...
- υπερ των Οσων απο τους Αλλους Ολους ομως , θελω , και εφ' οσου μπορω ειμαι ...
- κληρονομικο μου ειναι τουτο ...

- δυσκολη συνειδητοποιημενα η θεση μου , το ξερω ...
- κατανοω και συμμεριζομαι Οποιον μεσ' την ζωη βρισκεται σε παρομοια θεση ...
- αμα θα πιασεις κουβεντα ΣΤΟ ΕΤΣΙ μαζι μου , θα σου ομολογησω αρκετα ...

- *** αυτα λοιπον λοιπον , σε σχεση με εκεινα ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΕΙΔΗΣΕΩΝ της defencender.gr ...
- *** καλησπερα βεβαια ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

noema
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
557 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2010, 18:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους noema  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-
- φιλη Rose ...
- μου γραφεις : I do hope we can move from here ... ;
- δεν το καταλαβα καλα ...
- καντο μου πιο συγκεκριμενο , και στα ελληνικα σε παρακαλω ...

- παρ' ολα αυτα , περιμενω τους νοιασμους σου για την κατασταση της πραγματικοτητας μας ΚΑΙ ΤΗΝ ΘΕΣΗ ΣΟΥ , ΜΕ ΚΑΘΑΡΑ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΚΑΙ ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ , ΚΑΙ ΟΧΙ ΔΑΝΕΙΚΑ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΛΑΓΙΟ:ΥΠΕΚΦΥΓΕΣ ΚΑΙ ΚΡΥΦΟΝΟΟΥΜΕΝΑ ...

*** στα ΕΛΛΗΝΙΚΑ ...
-Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

42NA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


432 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2010, 10:49:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 42NA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


http://www.youtube.com/watch?v=Gg9kleVuEis

Edited by - 42NA on 26/08/2010 10:53:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 24 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy