ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 19:49:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΡΩΤΗΘΕΙ ΓΙΑΤΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΚΟ ΣΤΟ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ? ΕΓΩ ΘΑ ΑΝΑΦΕΡΘΩ ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΑΣ ΧΩΡΑ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ . ΟΠΟΙΟ ΚΟΜΜΑ ΚΑΙ ΝΑ ΒΓΕΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΚΑΝΕΙ . ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΨΕΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΖΟΙ ? ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΔΕΙΚΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ . ΣΤΙΣ ΣΑΤΥΡΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ << πχ. ΘΕΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ , ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ >> ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΚΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ . ΒΓΑΖΟΥΝ ΝΟΜΟΥΣ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΛΕΤΗΣΕΙ ΣΩΣΤΑ ΚΑΙ ΤΑΛΑΙΠΩΡΕΙΤΑΙ Ο ΠΟΛΙΤΗΣ . ΕΙΝΑΙ ΠΑΧΥΣΑΡΚΟΙ ΚΑΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ ΚΟΙΛΙΕΣ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΤΕΜΠΕΛΗΔΕΣ ΚΑΙ ΚΑΛΟΠΕΡΑΣΑΚΗΔΕΣ . ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΨΗΦΙΖΟΥΜΕ ΚΟΙΛΑΡΑΔΕΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ !!! ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΔΟΥΛΕΨΟΥΝ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΒΟΥΛΕΥΤΕΣ.
ΣΤΙΣ ΣΤΡΑΤΙΩΤΙΚΕΣ ΣΧΟΛΕΣ ΚΑΙ ΣΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΕΙΣ ΔΙΝΕΙΣ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΣΤ IQ . ΓΙΑΤΙ ΝΑ ΜΗΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΕΤΟΙΟ ΤΕΣΤ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΣ ? ΕΞΑΛΛΟΥ ΑΥΤΟΙ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΥΒΕΡΝΗΣΟΥΝ ΜΙΑ ΟΛΟΚΛΗΡΗ ΧΩΡΑ . ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΣΥΜΦΕΡΕΙ ΓΙΑΤΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΗΜΕΡΙΝΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΘΑ ΚΟΒΟΝΤΑΝ ΤΟ 80 % .
ΦΑΝΤΑΣΘΕΙΤΕ ΝΑ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΣΑΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕ ΥΨΗΛΟ ΔΕΙΚΤΗ IQ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ 148 !!! ΤΟ ΟΤΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΧΟΥΝ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΔΥΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ . ΚΑΙ ΕΝΑΣ ΑΓΡΑΜΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΟΣ . ΓΙ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΤΑ ΕΠΙΣΗΜΑ ΤΕΣΤ IQ ΠΕΡΙΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΣΧΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΡΑΜΜΑΤΑ .
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΪΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ?


ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.

Jiannis24
Νέο Μέλος

Greece
15 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 21:08:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jiannis24  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Που'σαι ρε Παπαδόπουλε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
BeTReX
Νέο Μέλος

Greece
47 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/11/2007, 22:39:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι μεγάλο και ωραίο θέμα αυτο φίλε μου..Προσωπικά πιστεύω ότι και να μπορούσαν να κάνουν κάτι δεν θα το έκαναν λόγω των "μεγάλων κεφαλιών"(βλέπε america)!!Επειδή δεν έχω χρόνο τώρα όμως θα συνεχίσω άλλη φορά.καληνύχτα

<<Μόνο τα μικρά μυστικά χρειάζονται προστασία.

Τα μεγάλα προστατεύονται από τη δημόσια δυσπιστία.>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 01:54:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xtremefast:

ΕΧΕΤΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙ ΟΤΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΚΟΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΨΕΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΧΑΖΟΙ ? ΕΝΝΟΩ ΜΕ ΧΑΜΗΛΟ ΔΕΙΚΤΗ ΝΟΗΜΟΣΥΝΗΣ . ΣΤΙΣ ΣΑΤΥΡΙΚΕΣ ΕΚΠΟΜΠΕΣ << πχ. ΘΕΜΟΣ ΑΝΑΣΤΑΣΙΑΔΗΣ , ΛΑΖΟΠΟΥΛΟΣ >> ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΟΤΙ ΟΙ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ ΝΑ ΜΙΛΗΣΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΝΟΥΝ ΓΚΑΦΕΣ ΠΟΥ ΕΝΑΣ ΜΕΣΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΘΑ ΕΚΑΝΕ



Πέστα Χρυσόστομε!!
(Κι έλεγα κι εγώ, η ιδέα μου ήταν...;)

Έχω κάνει παρόμοιες σκέψεις τον τελευταίο καιρό. Βοήθησε λιγάκι και η "Ελληνοφρένεια" (σατυρική εκπομπή του SKAI, που αναφέρεται στα ελληνικά πολιτικά δρώμενα) για να λέμε την αλήθεια
Μήπως θα φτάσουμε στο σημείο να ακούμε τους ποδοσφαιρικούς αστέρες να μιλάνε με μεγαλύτερη συνοχή από τους πολιτικούς; Αναρρωτιέμαι...

xtremefast να κάνω και δύο τεχνικής φύσεως σημειώσεις:

- Είναι πράγματι παράξενο αυτό που συμβαίνει με τους πολιτικούς (μπορεί βέβαια να μην είναι παράξενο το τι συμβαίνει με τους πολιτικούς, αλλά το ότι συνέβαινε και παλιότερα και δεν το είχαμε παρατηρήσει. Αυτό θα διερευνηθεί πιθανότατα στο παρόν θέμα).
Θα ήταν όμως καλύτερο να γίνει αυτή η συζήτηση στη θεματική ενότητα ΑΠΟΨΕΙΣ - ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ, που για την ώρα και εφόσον δεν υπάρχει άλλη πιο κατάλληλη κατηγορία, ταιριάζει λίγο περισσότερο με το παρόν θέμα συζήτησης. Οπότε θα μεταφερθεί εκεί σύντομα.

- Επίσης μία μικρή παράκληση: εάν δεν σου είναι ιδιαίτερα δύσκολο, προσπάθησε να γράφεις με μικρά γράμματα. Θα είναι πιο εύκολα στην ανάγνωση από τα κεφαλαία.



Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αναζητητής
Νέο Μέλος


46 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 05:07:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Αναζητητής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΪΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ?


Κάποιος που είναι μειωμένης αντίληψης και ευφυίας αλλά καταφέρνει και τον ξαναψηφίζει ο κόσμος,μας δείχνει δύο πράγματα

1/ Ο κόσμος είναι ακόμα χαμηλότερης αντίληψης και ευφυίας

2/ Αφού επιτυγχάνει το σκοπό του (να ξαναεκλεγεί) τότε ίσως να μην είναι και τόσο βλάκας όσο νομίζουμε...

Τώρα τι να πούμε... Μεγάλο θέμα.. Εγώ θα πω μόνο ότι σα λαός απορρίψαμε την ιδέα της κληρονομικής διαδοχής των εξουσιών (βασιλεία) αλλά ψηφίζουμε γιούς-ανηψιούς κτλ των αείμνηστων Καραμανλή και Παπανδρέου τα τελευταία 30 χρόνια...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γλυκό σούρουπο της Ψυχής
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 05:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γλυκό σούρουπο της Ψυχής  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειας φίλοι ανασζητητές,

Καλώς σας βρήκα.

Εγώ δεν θεωρώ οτι πρέπει να είμαστε ρατσιστές και κακοι με τα ατομα μειωμενης ευφυίας. Οι άνθρωπινες ψυχές είναι ολες ισιες. Και αυτο που κυβερνά τον άνθρωπο είναι η αιώνια ψυχή...

Μελπομένη

Η Πύλη Των Μυστηρίων
Η Πόλη Των Μυστών
Η Πάλη Των Πιστών
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

napo
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 09:15:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοι φίλοι γειά σας.
Πιστεύω αυτό που συμβαίνει με τους πολιτικούς στην πατρίδα μας ειναι ακριβώς το αποτέλεσμα ενός συστήματος αξιολόγησης.
Για να γίνει κάποιος πολιτικός πρέπει να διαθέτει ή το όνομα (κληρονομιά) η να περάσει απο νεαρή ηλικία απο εναν μηχανισμό αξιολόγησης (Κομματικός μηχανισμός)ο οποιός φροντίζει να φιλτάρει σε όλη την διαδρομή τους αξιόλογους ανθρώπους και να επιβραβεύσει όλους αυτούς που έχουμε σήμερα.
Πιστεύεται ότι κάποιος αξιόλογος άνθρωπος εξυπνος, με ηθική, φιλότιμο θα άντεχε όλη αυτή την κομματικη διαπλοκή μέχρι να φτάσει σε υψηλότερα αξιώματα.
Το σύστημα αποβάλει όλους αυτούς τους ανθρώπους γιατί θεωρεί τις ανωτέρω ιδιότητες ελαττώματα.
Πιστεύω πολυ δύσκολα θα δούμε αξιοπρεπή πολιτικό που να έχει θητήσει στο συγκεκριμένο κομματικό σχολείο.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 09:33:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κάποιος που είναι μειωμένης αντίληψης και ευφυίας αλλά καταφέρνει και τον ξαναψηφίζει ο κόσμος,μας δείχνει δύο πράγματα

1/ Ο κόσμος είναι ακόμα χαμηλότερης αντίληψης και ευφυίας

2/ Αφού επιτυγχάνει το σκοπό του (να ξαναεκλεγεί) τότε ίσως να μην είναι και τόσο βλάκας όσο νομίζουμε...

Τώρα τι να πούμε... Μεγάλο θέμα.. Εγώ θα πω μόνο ότι σα λαός απορρίψαμε την ιδέα της κληρονομικής διαδοχής των εξουσιών (βασιλεία) αλλά ψηφίζουμε γιούς-ανηψιούς κτλ των αείμνηστων Καραμανλή και Παπανδρέου τα τελευταία 30 χρόνια...


Αυτό ξαναπές το, φίλε Αναζητητή!

Εάν δεχθούμε ότι κάποιοι πολιτικοί είναι μειωμένης ευφυΐας, ο λαός που τον εκλέγει πάλι τι είναι;

Προσωπικά δεν θα συμφωνήσω με τον ορισμό "μειωμένης αντίληψης κι ευφυΐας" ούτε για τους πολιτικούς ούτε για το λαό που τους εκλέγει.
Θα μπορούσα να χαρακτηρίσω κάποιους πολιτικούς ως ακατάλληλους - για τον Α ή τον Β λόγο - για την διακυβέρνηση του τόπου μας.
Από την άλλη τι συμβαίνει με τους απλούς πολίτες, πολλοί εκ των οποίων μπορεί να είναι άνθρωποι οξυδερκείς, νοήμονες κλπ.
Παρόλα αυτά, μπορεί να συνεχίζουν να εκλέγουν τους πολιτικούς αυτούς.
Αυτό μας δείχνει ότι η ευφυΐα τους είναι περιορισμένη ή ότι είναι κατά κάποιον τρόπο "υπνωτισμένοι";

Μήπως θα πρέπει να αναζητήσουμε λοιπόν τους μηχανισμούς εκείνους οι οποίοι οδηγούν ένα λαό στο να "επιζητά ένα όπιο";
Γιατί τείνει να βολεύεται σε κάποια συγκεκριμένη κατάσταση ή να υπνωτίζεται επειδή κάποιοι έχουν βρει τα κουμπιά του;
Δεν ενδιαφέρεται να αλλάξει αυτή την κατάσταση;
Φοβάται να το τολμήσει;
Πιστεύει πως θα βρεθούν κάποιοι άλλοι συνάνθρωποι του να το κάνουν αντί να το προσπαθήσει κι ο ίδιος;
Εθελοτυφλεί;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 12:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Επειδή έχει ήδη ανοιχτεί εφάμιλο θέμα: Πολιτική Ηγεσία και συνεπειά της-εκλογές στο Σοφία, προτείνω να συνενεωθούν με έναν τίτλο! για να μην έχουμε πολλά θέματα με το ίδιο περιεχόμενο.

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xtremefast
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2007, 14:53:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xtremefast  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[quote]


<<<Κάποιος που είναι μειωμένης αντίληψης και ευφυίας αλλά καταφέρνει και τον ξαναψηφίζει ο κόσμος,μας δείχνει δύο πράγματα

1/ Ο κόσμος είναι ακόμα χαμηλότερης αντίληψης και ευφυίας

2/ Αφού επιτυγχάνει το σκοπό του (να ξαναεκλεγεί) τότε ίσως να μην είναι και τόσο βλάκας όσο νομίζουμε...>>>

Εγω πιστευω ισχυει το πρωτο που γραφεις.Οι Ελληνες ειμαστε μειωμενης αντιληψης και ευφυιας (σε αντιθεση με το τι ειμασταν τα αρχαια χρονια) γι αυτο ειμαστε απο τους πρωτους σε ολες τις αρνητικες κατηγοριες στην Ευρωπη.πχ. εγκληματικοτητα,παχυσαρκια,καπνισμα,οργανωση,θεματα οικολογιας και αλλα.

ΑΝ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

seirios12a
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
394 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 18:18:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους seirios12a  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΪΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ?


Προσωπικά θα το έθετα λίγο διαφορετικά το θέμα. Όχι εαν είναι ικανοί μόνο και αν έχουν αντίληψη, αλλά θα έπρεπε να επαναπροσδιορίσουμε το θέμα της σημερινής δημοκρατίας. Διότι για μένα δεν έχουμε δημοκρατία, αλλά ολιγαρχόμενη δημοκρατία. Κι αυτό το λέω διότι υποτίθεται πως ψηφίζουμε κάποιους νόμιμα εκλεγμένους αντιπρόσωπους στην βουλή, που θα υπερασπιστούν τα δικαιώματα της χώρας και θα υπηρετήσουν το συμφέρον του πολίτη. Ας μου πει κάποιος, εάν εγώ θελήσω να κατεβώ στις εκλογές για βουλευτής, που δεν είμαι μπασμένος στα κόλπα, υπάρχει ποτέ περίπτωση να εκλεγώ ποτέ? Προσωπικά πιστεύω πως όχι, διότι δεν ανήκω στο δικό τους λόμπι κι έτσι δεν ξέρουν αν θα μπορούν να με ελέγχουν. Δεν είναι τυχαίο εξάλλου που τόσα χρόνια στην Ελλάδα μας κυβερνούν δύο οικογένειες. Παπανδρέου και Καραμανλής. Περισσότερο μου μοιάζει με βασιλεία, με κληρονομικό αξίωμα δηλαδή παρά με δημοκρατικό θεσμό.
Επίσης, πιστεύω πως όποιος και αν αναλάβει, δυστυχώς για εμάς θα εξυπηρετεί ανώτερα συμφέροντα από εξωτερικούς παράγοντες.
Το μέλλον μας το έχουν προαποφασίσει ΑΛΛΟΙ...

Έσεται Ήμαρ
seirios12aΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2007, 20:32:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΜΑΣ ΚΥΒΕΡΝΟΥΝ ΑΤΟΜΑ ΜΕΙΩΜΕΝΗΣ ΑΝΤΙΛΗΨΗΣ ΚΑΙ ΕΥΦΥΪΑΣ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΤΟΥΣ ΞΑΝΑΨΗΦΙΖΟΥΜΕ . ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΔΙΚΗ ΣΑΣ ΓΝΩΜΗ ?

Η γνώμη μου είναι ότι οι πολιτικοί είναι οι βοσκοί και ο λαός τα πρόβατα .
quote:
Ας μου πει κάποιος, εάν εγώ θελήσω να κατεβώ στις εκλογές για βουλευτής, που δεν είμαι μπασμένος στα κόλπα, υπάρχει ποτέ περίπτωση να εκλεγώ ποτέ? Προσωπικά πιστεύω πως όχι, διότι δεν ανήκω στο δικό τους λόμπι

Ετσι όπως έχουνε κάνει το σύστημα για να κατεβείς για βουλευτής
Θα πρέπει να έχεις χρήμα και γνωριμίες διαφορετικά δεν γίνεται
Οποτε αυτοί που μας κυβερνάνε είναι πάντα απ το κατεστημένο.
.
quote:
Εάν δεχθούμε ότι κάποιοι πολιτικοί είναι μειωμένης ευφυΐας, ο λαός που τον εκλέγει πάλι τι είναι;

Λοιπόν κοιτά να δεις τι γίνεται ένας πολιτικός μπορεί να είναι χαζός
Αλλα μπορεί να εκλεγεί γιατί πισω του εχει ολόκληρο επιτελείο που του λέει τι θα κάνει Τι θα πει και πως θα συμπεριφερθει .
Οπότε ενας χαζός μπορεί να ξεγελάσει αρκετούς πολίτες που είναι στον μέσο
Ορο ευφυΐας η πιο κάτω ας πούμε έχοντας την βοήθεια ολοκλήρου επιτελείου.
Μετά υπάρχουν και τα συμφέροντα τάζουν δουλειές στο λαό οπότε ο άλλος προκειμένου να πάει στη δουλειά που θέλει η να κάνει κάποιο ρουσφέτι
Ψηφίζει αυτόν που είναι προς όφελος του και δεν τον ενδιαφέρει το γενικότερο καλό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 08:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως είχε ήδη ανακοινωθεί, το θέμα μεταφέρεται από την Κατηγορία .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-. στην Κατηγορία Απόψεις, Προτάσεις κ.ά..


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 12:55:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μετά υπάρχουν και τα συμφέροντα τάζουν δουλειές στο λαό οπότε ο άλλος προκειμένου να πάει στη δουλειά που θέλει η να κάνει κάποιο ρουσφέτι
Ψηφίζει αυτόν που είναι προς όφελος του και δεν τον ενδιαφέρει το γενικότερο καλό.

Οπότε είναι θέμα επιλογής μιας μεγάλης μερίδας του ελληνικού λαού.
Εφόσον όμως είναι επιλογή είναι κάπως αντιφατικό για αυτήν τη μερίδα να κατεβαίνει σε απεργίες συνεχώς, να παραπονιέται αλλά να συνεχίζει να ψηφίζει με τα ίδια κριτήρια κάθε φορά.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2007, 13:48:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε είναι θέμα επιλογής μιας μεγάλης μερίδας του ελληνικού λαού

Σαφώς .
quote:
Εφόσον όμως είναι επιλογή είναι κάπως αντιφατικό για αυτήν τη μερίδα να κατεβαίνει σε απεργίες συνεχώς, να παραπονιέται αλλά να συνεχίζει να ψηφίζει με τα ίδια κριτήρια κάθε φορά.




Ως προς τα κριτήρια απλά τρoγώντας ανοίγει η όρεξη σου λέει μπήκα στη δουλειά
Ας βολέψω και τον αδερφό μου η ας τους ψηφίσω πάλι να έχω το κεφάλι μου
Ήσυχο μη γίνει καμια στραβή και με διώκουν.
Τώρα για τις απεργίες μάλλον αυτοί που αντιδράνε πιο έντονα ανήκουν στις
Άλλες κομματικές παρατάξεις Και είχαν μπει με ρουσφέτι του αντιπάλου κόμματος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 10:19:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πραγματικά δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του θέματος....

Δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα με τους πολιτικούς μας. Ένα επάγγελμα κάνουν όπως όλοι μας και κατά τα φαινόμενα ένα πολύ επικερδές επάγγελμα. Από κει και πέρα, άνθρωποι είναι και αυτοί όπως εμείς, με τις καλές και τις κακές τους στιγμές. Το ότι γίνονται αντικείμενο σάτυρας από κάποιους εξίσου άχρηστες TV περσόνες, εμένα δεν μου λέει απολύτως τίποτα. Κι εγώ άμα την στήσω στον Λαζόπουλο (πχ) και φιλτράρω την κάθε του λέξη, θα μπορούσα ενδεχωμενως να παρουσιάσω ένα μειωμένης αντίληψης άτομο (για αποφυγή παρεξηγήσεων και άσκοπων αντιπαραθέσεων, το θέτω σαν παράδειγμα και μόνο το σχόλιο αυτό). Το ότι υπάρχουν πολιτικοί που προσβάλουν την αισθητική ορισμένων, αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό θέμα και στο κάτω-κάτω αντίστοιχα φαινόμενα υπάρχουν και στον χώρο των δικαστικών, των γιατρών και όλων των επιστημόνων και μη....

Ο πλειοψηφία του εκλογικού σώματος ψηφίζει με κριτήριο την αναγνωρισιμότητα. Δεν είναι τυχαίο που η Βουλή μας είναι γεμάτη με δημοσιογράφους, καλιτέχνες και απογόνους παλαιοτέρων πολιτικών. Ποιός φταίει λοιπόν γι'αυτή την κατάσταση ? Οι παπανδρεοκαραμανλήδες ? Όχι βέβαια, ο έλληνας ψηφοφόρος φταίει που θυμάται ότι υπάρχει πολιτική όταν είμαστε σε εκλογική περίοδο.

Σας ρωτάω ευθέως : Μπήκατε ποτέ στον κόπο να ανοίξετε διάλογο με κάποιον πολιτικό ? Τολμήσατε να επισκεφτείτε τις ιστοσελίδες τους και να σχολιάσετε τις απόψεις σας ? Μπήκατε ποτέ στον κόπο να ψάξετε κάτι παραπάνω για κάποιον πολιτικό που τυχαία ακούσατε κάπου ?

Τι κάνουμε λοιπόν ? Κλαίμε την μοίρα μας σαν την γεροντοκόρη που δεν βρίσκει χαρά στα σκέλια της και βγαίνει ο κάθε πικραμένος να χαρακτηρίζει τους πολιτικούς μας άχρηστους και κλέφτες.

Είναι άδικο και άναδρο αυτό που γίνεται. Όταν επιτέλους κάποιοι αρχίσετε και ασχολήστε με το σύστημα, τότε θα δείτε πως τα πάντα έχουνε την λύση τους. Καθημερινοί άνθρωποι είναι σαν όλους μας. Αυτός που εσείς βρίζετε θα μπορούσε κάλιστα να είναι ο ίδιος ο εαυτός σας. Ας πάρουμε για παράδειγμα τον Αλογοσκούφη (υπουργός οικονομικών). Φαντάζομαι πρέπει να είναι ένας από τους πιο μισητούς έλληνες πολιτικούς αυτή την στιγμή. Αναρωτηθήτε, έχει αυτός ο άνθρωπος κανέναν λόγο να τον καταριέται το σύνολο των ελλήνων ? Την δουλειά του κάνει και η δουλειά του είναι να διαχειρίζεται νούμερα και να βγάζει αποτελέσματα. Τώρα το αν πίσω από αυτά τα νούμερα βρίσκονται άνθρωποι, αυτό δεν είναι κάτι που απασχολεί τον εν λογω επαγγελματία. Αυτουνού είναι η δουλειά του τα νούμερα, οι άνθρωποι είναι δουλειά άλλου. Τα νούμερα δεν έχουνε ταυτότητα, σου λέει "πρέπει να βρω τόσα για να δώσω τόσα", ψάχνει να βρει από που θα βρει τα "τόσα" για να δώσει τα άλλα "τόσα". Δεν φταίει ο Αλογοσκούφης και ο κάθε αλογοσκούφης άμα η πλειοψηφία των ελλήνων φοροδιαφεύγει, από την στιγμή που το κράτος λοιπόν δεν μπορεί να εισπράξει τα άμεσα του έσοδα (πχ φόρος εισοδήματος) θα στραφεί σε άλλες λύσεις (πχ αύξηση ΦΠΑ) για να μπορέσει να βρει χρήμα να διαθέσει πίσω (πχ Ταμείο Φτώχιας). Και πάλι, τα παραπάνω είναι παραδείγματα, ας μην γίνουν ατνικέιμενο μικροπολιτικής αντιπαράθεσης.

Συνεπώς ο πολιτικός κάνει την δουλειά του. Από το να καθόμαστε και να κλαιγόμαστε για τον καταραμένο Αλογοσκούφη που θέλει να αυξήσει τον ΦΠΑ, ίσως θα ήτανε πολύ πιο ουσιαστικό να συζητάμε και να σκεφτόμαστε λύσεις για τα αιώνια προβλήματά μας. Μέσα από την ανταλλαγή απόψεων βγαίνουνε ιδέες, μέσα από τις ιδέες βγαίνουνε λύσεις... Οι πολιτικοί είναι κάποιοι από εμάς, μπορεί κάποιοι να συμμετέχουνε και εδώ μέσα, πίσω από κάποιο ψευδώνυμο (όχι, δεν είμαι πολιτικός ) και να προσπαθούνε να πιάσουνε τον σφυγμό του πολίτη για να προσπαθήσουνε για κάτι καλύτερο....

Με λίγα λόγια, ασχοληθείτε και λίγο με την πολιτική, ανοίξτε λίγο τα μάτια σας και τα αυτιά σας , ξεκολήστε από την κατευθηνόμενη προπαγάνδα των ΜΜΕ και αποκτήστε μόνοι σας κρίση. Φιλτράρετε αυτούς που ζητάνε να κυβερνήσουνε την χώρα και ελάτε σε επαφή μαζί τους. Όλο και πιο πολλοί πολιτικοί έχουνε ιστοσελίδες και ανοιχτή επικοινωνία με τον πολίτη. Προσεγγίστε τους και ξεχωρίστε τους άξιους, θα δείτε για πότε θα αλλάξουνε οι συσχετισμοί στους σταυρούς προτίμησης και θα βγούνε στην επιφάνεια οι άξιοι. Η αδιαφορία μας οδήγησε άτομα σαν την Σαρρή και τον Ψαριανό στην πολιτική, στο χέρι μας είναι να αλλάξει αυτό που ονομάζουμε κατεστημένο....

ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΚΛΑΨΑ !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2007, 18:20:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε ο συγχωρεμένος Κωνσταντίνος Καραμανλής είπε:
``Στην πολιτική γίνονται πράγματα που δεν λέγονται και λέγονται πράγματα που δεν γίνονται``.

Φαίνεται πως για να παράγουν τα επακόλουθα της παραπάνω τακτικής θα πρέπει οι κυβερνώντες και μή κυβερνώντες να ταυτίζονται και με αυτήν, αλλά και με τα επακόλουθα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 11:25:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε KERRY KING, σε γενικές γραμμές συμφωνώ με τις απόψεις που εκφράζεις στο τελευταίο σου μήνυμα, παρόλο που διαφωνώ σε κάποια σημεία...

Το ότι ένα μεγάλο μέρος του ελληνικού πληθυσμού δεν γνωρίζει από πολιτική πιστεύω πως είναι αληθές.
Αυτό μάλιστα το συζήτησα και πριν 2 μέρες με κάποιον φίλο.
Αν κάναμε ένα γκάλοπ σε 1000 άτομα και ρωτούσαμε πολύ απλά και βασικά πράγματα όπως πχ ποιό είναι το πολίτευμα της Χώρας, ποιές είναι οι 3 βασικές εξουσίες που ορίζονται από αυτό, ποιοί τις εκπροσωπούν, ποιός είναι ο ρόλος του Προέδρου της Δημοκρατίας κλπ θα εντυπωσιαζόμασταν από τις απαντήσεις...
Από την στιγμή λοιπόν που συμβαίνει κάτι τέτοιο είναι πολύ λογικό ο μέσος Έλληνας να μην ψηφίζει με σωστά κριτήρια.

Για το λόγο αυτό πιστεύω ότι λίγοι άνθρωποι κατάλαβαν γιατί έγιναν πρόωρα εκλογές και ποιές σκοπιμότητες εξυπηρετούνταν...


Παρόλα αυτά αναφέρεις:

quote:
Την δουλειά του κάνει και η δουλειά του είναι να διαχειρίζεται νούμερα και να βγάζει αποτελέσματα. Τώρα το αν πίσω από αυτά τα νούμερα βρίσκονται άνθρωποι, αυτό δεν είναι κάτι που απασχολεί τον εν λογω επαγγελματία. Αυτουνού είναι η δουλειά του τα νούμερα, οι άνθρωποι είναι δουλειά άλλου. Τα νούμερα δεν έχουνε ταυτότητα, σου λέει "πρέπει να βρω τόσα για να δώσω τόσα", ψάχνει να βρει από που θα βρει τα "τόσα" για να δώσει τα άλλα "τόσα".

Δεν εξετάζω τον κύριο Αλογοσκούφη και δεν θα είχε νόημα να το κάνω αυτό επειδή δεν είναι αυτό το πρόβλημα.
Όταν όμως στον προεκλογικό αγώνα ανακοινώνονται κάποια προγράμματα, δίνονται υποσχέσεις και στην τετραετία που ακολουθεί αυτά είτε δεν εκπληρώνονται είτε συμβαίνουν τα εντελώς αντίθετα πράγματα, λυπάμαι αλλά δεν θα πω ότι κάποιος κάνει την δουλειά του επειδή πρέπει να την κάνει.
Κι αυτό δεν το αναφέρω για την σημερινή κυβέρνηση, έχει γίνει πάμπολλες φορές στο παρελθόν και γίνεται ακόμα.
Οπότε θέλαμε και τα πάθαμε από τη μία κι από την άλλη κάποιοι ψεύδονται.
Δεν εξετάζω το λόγο που ψεύδονται αλλά στην προκειμένη περίπτωση το αποτέλεσμα.

quote:
Δεν φταίει ο Αλογοσκούφης και ο κάθε αλογοσκούφης άμα η πλειοψηφία των ελλήνων φοροδιαφεύγει, από την στιγμή που το κράτος λοιπόν δεν μπορεί να εισπράξει τα άμεσα του έσοδα (πχ φόρος εισοδήματος) θα στραφεί σε άλλες λύσεις (πχ αύξηση ΦΠΑ) για να μπορέσει να βρει χρήμα να διαθέσει πίσω (πχ Ταμείο Φτώχιας).

Ποιοί φοροδιαφεύγουν, αγαπητέ μου;
Το πρόβλημα είναι τα μικρά ψάρια ή τα μεγάλα;
Κι αν το πρόβλημα είναι και τα δύο γιατί πιάνονται μόνο τα μικρά;
Εδώ ακούμε στην τηλεόραση κάθε χρόνο επιστροφές φόρων σε πολιτικούς που γνωρίζω ότι δεν πεινάνε καθόλου...

Σίγουρα φταίμε κι εμείς ως πολίτες αλλά μην παραβλέπουμε διάφορα στραβά!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
69amalia
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 20:07:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 69amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Που'σαι ρε Παπαδόπουλε...

Νομίζω έχει πεταχτεί μέχρι το περίπτερο...

Όχι ο Γιάννης, εκεί επέμενε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2007, 20:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING Μήπως είσαι ο Αλογουσκουφης ? αν είσαι μην τυχόν και ανεβάσεις το ΦΠΑ
Γιατί καηκαμε .
Σοβαρά τώρα σίγουρα πρώτοι υπεύθυνοι για τα χαλια αυτής της χωράς
Είναι οι πολίτες της οι οποίοι ψηφίζουν αυτούς που ψηφίζουν .

quote:
Δεν συμβαίνει απολύτως τίποτα με τους πολιτικούς μας. Ένα επάγγελμα κάνουν όπως όλοι μας και κατά τα φαινόμενα ένα πολύ επικερδές επάγγελμα

Μόλις ανέδειξες το πρόβλημα φίλε η πολιτική θα έπρεπε να είναι
Κάτι παραπάνω από επάγγελμα όπως διαμορφωθεί τώρα θα έπρεπε
Να ήταν λειτούργημα υποτίθεται ότι οποίος ασχολειται μαζί της το
Κάνει για να προσφέρει στον τόπο του και στο γενικό καλό
Και όχι για να χρησιμοποιήσει την ασχολία του αυτή προς όφελος του
Βλέποντας το επαγγελματικά και να εξυπηρετεί συμφέροντα.


quote:
Συνεπώς ο πολιτικός κάνει την δουλειά του. Από το να καθόμαστε και να κλαιγόμαστε για τον καταραμένο Αλογοσκούφη που θέλει να αυξήσει τον ΦΠΑ, ίσως θα ήτανε πολύ πιο ουσιαστικό να συζητάμε και να σκεφτόμαστε λύσεις για τα αιώνια προβλήματά μας. Μέσα από την ανταλλαγή απόψεων βγαίνουνε ιδέες, μέσα από τις ιδέες βγαίνουνε λύσεις... Οι πολιτικοί είναι κάποιοι από εμάς, μπορεί κάποιοι να συμμετέχουνε και εδώ μέσα, πίσω από κάποιο ψευδώνυμο (όχι, δεν είμαι πολιτικός ) και να προσπαθούνε να πιάσουνε τον σφυγμό του πολίτη για να προσπαθήσουνε για κάτι καλύτερο....

Η δουλειά του πολιτικού είναι να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα μου
Αν είναι ακόμα και αυτή την δουλειά να την κάνω εγώ ε τότε τι τον
Έχουμε εκλέξει ? αλλά εντάξει πες ότι εγώ σκέφτομαι μια λύση σε
Ένα πρόβλημα ποιος θα την ακούσει ? και σιγά μη την λάβει υπόψη του
Θα μου πετάξει ένα ΘΑ και καθάρισε.


quote:
Ποιοί φοροδιαφεύγουν, αγαπητέ μου;
Το πρόβλημα είναι τα μικρά ψάρια ή τα μεγάλα;
Κι αν το πρόβλημα είναι και τα δύο γιατί πιάνονται μόνο τα μικρά;
Εδώ ακούμε στην τηλεόραση κάθε χρόνο επιστροφές φόρων σε πολιτικούς που γνωρίζω ότι δεν πεινάνε καθόλ

Σωστός το ολο σύστημα είναι φτιαγμένο προς όφελος των μεγάλων ψαριών
Τα οποια ταΐζονται περισσότερο και έχουνε και το ελεύθερο να τρώνε και
Τα μικρά.


quote:
ΟΧΙ ΑΛΛΗ ΚΛΑΨΑ !!!


ΟΧΙ ΑΛΛΑ ΘΑ !!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 10:03:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας,

Ομολογώ ότι ξαφνιάστηκα ευχάριστα από τις ήπιες αντιδράσεις πάνω στις απόψεις μου (βέβαια από 2 απαντήσεις δεν βγάζεις και ασφαλή συμπεράσματα). Δεν διαφωνώ με αυτά που μου λέτε, κάπου όμως δεν συμφωνώ με την άποψη του Open Mind που λέει Η δουλειά του πολιτικού είναι να βρίσκει λύσεις στα προβλήματα μου. Μου ακούγεται κάπως παθητικό αυτό. Πιστεύω πως είναι δουλειά του πολίτη να σκέφτεται λύσεις για τα προβλήματά του και να αναζητά τον πολιτικό που καταλαβαίνει τα προβλήματά του και δείχνει ικανός να του τα λύσει. Το να λέμε έτσι απλά θέλω να πάρω σύνταξη στην 35ετία θα πρέπει να κατανοήσουμε τον τρόπο με τον οποίο θα μπορούσε να γίνει αυτό εφικτό, αλλιώς καταντάμε παπαγαλάκια και ανεχόμαστε φαινόμενα του εκάστοτε πολιτικού που τάζει λαγούς και πετραχείλια και όταν τον ρωτήσουνε "που θα βρεθούνε τα λεφτά" σου απαντάει "θα βρθούνε".....

Το να περιμένω λοιπόν από τον πολιτικό να μου βρει λύσεις σε προβλήματα που δεν κατανοώ, μάλλον τον ανάγω σε ταχυδακτυλουργό τότε παρά σε πολιτικό. Και επιμένω, καθημερινοί άνθρωποι είναι και αυτοί όπως είμαστε και εμείς.

Προτείνω μέσα από το θέμα αυτό και μιας και βρισκόμαστε στην κατηγορία των Απόψεων και Προτάσεων, να κάνουμε συζήτηση πάνω στην λύση των προβλημάτων. Να κάνουμε προτάσεις, να βρίσκουμε ιδέες που ίσως να οδηγούνε σε λύσεις. Δεν είναι και τόσο μάταιο, μέσα από έναν χώρο ίσως και να αρχίσει να δημιουργήται κάποιο ρεύμα, δεν θα αλλάξουμε εμείς με την κουβέντα εδώ το σύστημα και το κατεστημένο, ίσως όμως καταφέρουμε να διαμορφώσουμε άποψη σε ανρθώπους που την αναζητόύν. Έναν να πείσουμε, αυτός ίσως πείσει κάποιον άλλο και πάει λέγοντας.....

Ας ξεκινήσουμε με το θέμα της διαφθοράς, με τα μεγάλα ψάρια που αναφέρθηκαν. Προσωπικά πιστεύω πως το πρόβλημα ξεκινάει από το σύστημα εκλογής των βουλευτών. Είμαι κατά του σταυρού, πιστεύω πως πρέπει να ψηφίζουμε κόμματα και όχι βουλευτές. Αυτο το αίσχος της σταυροθηρίας είναι που προκαλεί την πελατιακή σχε΄ση του υποψήφιου βουλευτή με τον ψηφοφόρο. Τάζουνε για να πάρουνε ψήφους...

Τι άποψη έχετε επι αυτού ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 12:58:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Ευτυχώς που υπάρχει και ο Λαζόπουλος! και ξυπνάνε και κάπιοι!που έχουν τελείως αποχαυνωθεί από την ποότητα της Ελλήνικής T.V.
-Η σάτυρά του, έχει πάρει τη μορφή αντπολίτευσης, προς όλα όμως τα κόμματα, είναι καυστική αληθινή χρήσιμη με μπόλικη ειρωνεία προς τους κανίβαλους της πολιτκής ζωής του τόπου μας!
-Θα συμφωνήσω απόλυτα προς την κατάργηση του σταυρού! -Η μη κατάργησή της όμως αποδικνύει περίτρανα τη σύψη τη διαφθορά και την πολιτική αλιτεία των δήθεν υπηρετούντων των Ελληνικών συμφερώντων και της ομαλής και νόμιμης λειτουργέιας των θεσμών του κράτους!
-Το ότι φίλε KERRY KING τους λες ο ίδιος επαγγελματίες παραδέχεσαι ευθέως τα παραπάνω! Ο κάθε επαγγελματίας λειτρουργεί με γνώμωνα το προσωπικό του συμφέρον, πως δηλαδή θα αυξήσει τον πλούτο του!
-Να γιατί υπάρχουν τα ΖΩΝΙΑΝΙΑ, να γιατί υπάρχουν τα αυθαίρετα να γιατί κλέψαν και κλέβουν τα ταμεία, να γιατί πιάνουν τα βαποράκια και τους εμπόρους που είναι και οι χορηγοί τους ΌΧΙ!, να γιατί η Μπουρμπούλια βγήκε από τη φυλακή, να γιατί βούλιαξε το Χρηνατηστήριο, να γιατί νοσούν όλοι, μα όλοι οι θεσμοί!
-Αλλά για να μην κουράζομαι εγώ! για πες βρε φίλε μου κάπου που δεν πονάμε! κάπου που όλα λειτουργούν άψογα!. Μόνο ένα, όχι περισσότερα!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 16:05:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
KERRY KING Δηλαδή έχεις απαίτηση ας πούμε απ τον αγρότη η έναν εργάτη που δεν έχει
Πολλές γραμματικές γνώσεις να ψάξει να βρει λύσεις απάνω σε χρηματοοικονομικά
Θέματα ? λογικό είναι να τον ενδιαφέρει να πάρει την σύνταξη του και να
Απαιτεί να βρεθεί λύση .
Προσωπικά δεν απαιτώ απ τους πολίτες να βρουν λύσεις γιατί αυτή είναι δουλειά
Πολιτικών απαιτώ όμως να αντιδονούν σε οτιδήποτε θεωρούν άδικο .
Άλλωστε υπάρχουν και τα σωματεία τα οποία κάνουν προτάσεις τώρα αμα θες να
Γράψει ο καθένας τη γνώμη του απάνω σε διαφορά θέματα που μας απασχολούν
Κάνοντας μια απλή συζήτηση εγω δεν έχω πρόβλημα απλα είμαι ρεαλιστής και
Ξερώ πως ότι και να γράψουμε εδώ πέρα δεν πρόκειται να ληφθεί υποψιν από
Κανένα .
Αυτό που λες με τους σταυρους το πρόβλημα είναι με πια διαδικασία θα εκλέγονται
Οι υποψήφιοι αν δεν υπάρχουν οι σταυροι δεν μου φαίνεται και πολύ δημοκρατικό .
Το πρόβλημα με την διαφθορά είναι στη νοοτροπία που πλέον έχει μπει στο πετσί
Των πολιτικών η πελατειακή σχέση των βουλευτών με τους ψηφοφορούν πάντα θα
Υπάρχει οσο υπάρχει αυτή η νοοτροπία αλλα δεν είναι μονο αυτό το πρόβλημα οσο
Αφορα τα μεγάλα ψαρια είναι και διαφορα νομοσχέδια που παίρνανε προς όφελος
Μεγάλων επιχειρηματιών .
Συμφωνώ με τον
europaios2Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 16:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ο Λαζόπουλος (και ο κάθε Λαζόπουλος) ήτανε συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι στην πατρίδα του, θα παραδεχόμουνα την σάτυρά του. Μέχρι εδώ, δεν θα ξαναπώ τίποτα γι'αυτό το άτομο.

Δεν έχω πρόβλημα με το επάγγελμα "βουλευτής". Δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα το επάγγελμα, βιοποριστικό όπλο μεν, όχι απαραίτητα πηγή πλούτου. υπ΄'αρχει και η άλλη όψη του νομίσματος, καλός βουλευτής = εκλεγμένος βουλευτής / κακός πολιτικός = άνεργος. Πολύ καλό για να είναι αληθινό, θα μπορούσαμε όμως να το επιδιώξουμε, να το απαιτήσουμε, οι εργοδότες τους ήμαστε άμα το καλοσκεφτείς....

Λύσεις μπορεί να βρει ο καθένας με τον τρόπο του φίλε Open Mind, μην παίζουμε με τα λόγια. Ο αγρότης άμα την 10ετία του 80 εκμεταλευότανε τα κοινοτικά κονδύλια όπως έπρεπε, θα ήτανε τώρα σε άλλη μοίρα. Για τα σωματεία ας μην ανοίξουμε κουβέντα, πολιτικά παπαγαλάκια είναι και μόνο το συμφέρον των εκπροσώπων τους δεν υπολογίζουνε, το αγροτικό τους κανουνε οι κύριοι συνδικαΛΗΣΤΕΣ μπας και αρπάξουνε καμμία έδρα μελλοντικά.

Τεσπα, άσκοπη κουβέντα μου φαντάζει, ας κάτσουμε να κλάψουμε την μοίρα μας λοιπόν, ας κατηγορήσουμε το καταραμένο κατεστημένο και την πλουτοκρατία, ας κλείσουμε δρόμους και σχολιά και ας κάτσουμε στην πολυθρόνα μας να απολαύσουμε τον Λαζόπουλο.

Ξέρεις κάτι ? Συμφωνώ κι εγώ με τον europaios2 :

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Το ευτύχημα ο δικός μου έχει και σόι σε άλλη χώρα, οπότε υπάρχει φως στο τούνελ.... Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 18:05:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τεσπα, άσκοπη κουβέντα μου φαντάζει, ας κάτσουμε να κλάψουμε την μοίρα μας λοιπόν, ας κατηγορήσουμε το καταραμένο κατεστημένο και την πλουτοκρατία, ας κλείσουμε δρόμους και σχολιά και ας κάτσουμε στην πολυθρόνα μας να απολαύσουμε τον Λαζόπουλο.



Ε όχι ας κατηγορήσουμε τον χαμηλοσυνταξιουχο που δεν έχει να πάρει τα
Φάρμακα του η τους εργάτες που δουλεύουν ολη μέρα για 800 ευρώ
Ας κάνουμε ότι μας πουν σαν τα πρόβατα και να ζητήσουμε και συγνώμη από
Πάνω στους πολιτικούς γιατι τους κουράζουμε με τα προβλήματα μας θέλοντας
Να μας βρουν λύσεις αντι να βρίσκουμε τις λύσεις μονοι μας και να τους
Αφήνουμε στην ησυχία της καρεκλάς τους να λύσουν Κανά σταυρόλεξο.
Φαίνεται ζω στον κήπο της εδεμ και δεν το έχω καταλάβει .
quote:
ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!

Το ευτύχημα ο δικός μου έχει και σόι σε άλλη χώρα, οπότε υπάρχει φως στο τούνελ



Δυστυχώς εγώ και οι γιοι μου δεν έχουμε συγγενείς στο εξωτερικό αν είχα να είσαι σίγουρος
Ότι θα την είχα κάνει .
.
quote:
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!

Εγω θα πω ότι λεει και το σοφο τραγουδακι
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ .
ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ.
ΠΑΨΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΙΔΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ
ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΜΗ ΣΚΟΡΠΑΣ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 19:18:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Φίλε KERRY KING

quote:
Προτείνω μέσα από το θέμα αυτό και μιας και βρισκόμαστε στην κατηγορία των Απόψεων και Προτάσεων, να κάνουμε συζήτηση πάνω στην λύση των προβλημάτων. Να κάνουμε προτάσεις, να βρίσκουμε ιδέες που ίσως να οδηγούνε σε λύσεις. Δεν είναι και τόσο μάταιο, μέσα από έναν χώρο ίσως και να αρχίσει να δημιουργήται κάποιο ρεύμα, δεν θα αλλάξουμε εμείς με την κουβέντα εδώ το σύστημα και το κατεστημένο, ίσως όμως καταφέρουμε να διαμορφώσουμε άποψη σε ανρθώπους που την αναζητόύν. Έναν να πείσουμε, αυτός ίσως πείσει κάποιον άλλο και πάει λέγοντας.....

Επιτέλους και κάποιος που θέτει προβληματισμούς (ελπίζω να έχεις και αντίστοιχες προτάσεις προς συζήτηση). Μέχρι τώρα στη γκρίνια τη βγάζουμε, ας προτείνουμε λοιπόν...

quote:
Ας ξεκινήσουμε με το θέμα της διαφθοράς, με τα μεγάλα ψάρια που αναφέρθηκαν. Προσωπικά πιστεύω πως το πρόβλημα ξεκινάει από το σύστημα εκλογής των βουλευτών. Είμαι κατά του σταυρού, πιστεύω πως πρέπει να ψηφίζουμε κόμματα και όχι βουλευτές. Αυτο το αίσχος της σταυροθηρίας είναι που προκαλεί την πελατιακή σχε΄ση του υποψήφιου βουλευτή με τον ψηφοφόρο. Τάζουνε για να πάρουνε ψήφους...

Απάντηση Κωστάκη : το πρόβλημα ξεκινάει από τον προβληματικό εκλογικό νόμο που είναι φτιαγμένος για να δημιουργεί μονοκομματικές κυβερνήσεις. Αυτό έχει ως συνέπεια (και δεδομένης της δικομματικής τάσης της πλειοψηφίας του ελληνικού λαού) ο λαός να χειραγωγείται σε διλήμματα "εμείς ή οι άλλοι" και να μην επιλέγει άλλες προτάσεις, γιατί φοβάται τη μη εκπροσώπηση της ψήφου του. Στο βαθμό που ωθούμε τη δήθεν "αναλογική" σε ακόμα πιο ενισχυμένες (βλέπε αντιδημοκρατικές) επιλογές, το πρόβλημα διογκώνεται.
Στο θέμα της σταυροδοσίας. Είμαι προσωπικά υπέρ ενός μεικτού μοντέλου σταυροδοσίας, καθώς σε αυτή τη φάση δε θα την απέρριπτα, γιατί η επιλογή αποκλειστικά του κόμματος δε θα μου δινε επαρκή λύση στο πρόβλημα του ποιοι βουλευτές θα απαρτίσουν εν τέλει το Κοινοβούλιο (περιμένω τη θέση σου Kerry επ' αυτού). Προσωπικά είμαι κάθετα κατά της λίστας. Το μοντέλο που προτείνω εγώ παρέχει τη δυνατότητα σταυροδοσίας αφενός μεταξύ κάποιων υποψηφίων βουλευτών τοπικά και αφετέρου κάποιων άλλων (πιο γνωστών και ενδεχομένως με κάποια βουλευτικά έτη στην πλάτη τους) από λίστα υποψηφίων σε εθνικό επίπεδο, οι οποίοι θα "υποχρεούνται" να διεκδικήσουν την ψήφο στο σύνολο της Επικράτειας (κάτι δηλαδή αντίστοιχο με τους βουλευτές επικρατείας, μόνο που δε θα είναι με λίστα αφενός και θα είναι κι αυτοί μέσα στον "ανταγωνισμό" αφετέρου). Έτσι μπορεί να αποφευχθεί τοπικά το φαινόμενο ο "γνωστός" και "διασυνδεδεμένος" βουλευτής να παίρνει μονίμως την έδρα στην περιοχή του λόγω διασυνδέσεων (ή ακόμα χειρότερα να παραχωρεί την άδεια χρήσης στην επόμενη γενιά, ονόματα δε λέμε και υπολήψεις δε θίγουμε) και ταυτόχρονα να υπάρχει κάθε 4 ή 8 έτη ανανέωση στο βουλευτικό δυναμικό τουλάχιστον μέχρι ενός σημείου, γιατί εμένα προσωπικά η καρεκλοκενταυρίτιδα την οποία με την κακή έννοια του δημοσιοϋπαλληλισμού απολαμβάνουν οι γνωστοί - άγνωστοι, υποστηριζόμενοι από την τέταρτη εξουσία, μόνιμοι πολιτευτές, με εξοργίζει αφάνταστα. Θα μου πει κάποιος, με αυτόν τον τρόπο αφαιρείς εμπειρία από το Κοινοβούλιο... μπορεί, αλλά προτιμώ έναν πιο ισορροπημένο συνδυασμό έμπειρων και αναγνωρίσιμων (τώρα το τι κριτήρια επιλέγει ο λαός για να τους επαναψηφίσει, είναι άλλη κουβέντα) με νέους και ενθουσιώδεις, παρά μία Βουλή με τα 4/5 αποτελούμενα από συνταξιούχους ρήτορες, που η μοναδική τους πρόταση είναι η αντιπρόταση στον αμέσως προηγούμενο αντίπαλο συνομιλητή. Λιγότερη εμπειρία, αλλά ενδεχομένως με πιο ποιοτικά χαρακτηριστικά, συνδυασμένη με την ανάγκη καταξίωσης κάποιων νεοτέρων μέσα από τις τοπικές μάχες, ίσως θα ήταν χρησιμότερη.
Σαφώς και το σχέδιο επιδέχεται συζήτησης και για τις ποσοστώσεις του, αλλά και για ενδεχόμενα κενά του. Αυτή όμως είναι, σε πρώτη φάση, η δική μου σκέψη, φίλε KERRY KING, στο ερώτημά σου.

quote:
Αν ο Λαζόπουλος (και ο κάθε Λαζόπουλος) ήτανε συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι στην πατρίδα του, θα παραδεχόμουνα την σάτυρά του. Μέχρι εδώ, δεν θα ξαναπώ τίποτα γι'αυτό το άτομο.

+1 και επαυξάνω. Πολύ ικανός σε κάποια πράγματα, πολύ σουπιά σε άλλα, αρκετά gay για να επιτύχει, αρκετά π...στης για να υπηρετήσει, καλός και κακός. Επαγγελματίας είναι και αυτός, μην το ξεχνάμε!!

quote:
Τεσπα, άσκοπη κουβέντα μου φαντάζει

Γρήγορα τα παρατάς και με στενοχωρείς. Αν θέλεις επανάσταση, πρότεινε, να προτείνω, να φωνάξουμε, να απαιτήσουμε, να συζητήσουμε. Είμαι μαζί σου, μην απογοητεύεσαι, ακόμα δε συναντήσαμε τίποτα!

Φίλε open mind

quote:
Προσωπικά δεν απαιτώ απ τους πολίτες να βρουν λύσεις γιατί αυτή είναι δουλειά πολιτικών απαιτώ όμως να αντιδονούν σε οτιδήποτε θεωρούν άδικο

Διαφωνεί μαζί σου ο Αριστοτέλης ("ο άνθρωπος είναι πολιτικό ζώον") και συμφωνώ μαζί του κι εγώ, που έχω ζήσει και πέντε πράγματα παραπάνω από τον Αριστοτέλη ...χαχαχαχαχα (αν έχετε ακούσει τη διαφήμιση, θα το πιάσατε!!!!). Εγώ απαιτώ από τον πολίτη να σκέφτεται πολιτικά, όχι κομματικά, να γνωρίζει τα βασικά στοιχεία του πολιτεύματός του, να προτείνει λύσεις, έστω και σε καθαρά συμφεροντολογικό επίπεδο και να μην προσπαθεί να τις περάσει δια της πλαγίου, για να έχω συμμέτοχους και συνεργούς. Είναι εύκολο να αντιπολιτευόμαστε μία πράξη, αν δεν πρόκειται ποτέ να αναλάβουμε ευθύνη απέναντι στο πρόβλημα. Το δύσκολο είναι να πεις τη γνώμη σου, κινδυνεύοντας ακόμα και με "εξοστρακισμό"!!!

quote:
Ξερώ πως ότι και να γράψουμε εδώ πέρα δεν πρόκειται να ληφθεί υποψιν από κανένα

Αυτό μου θυμίζει τη λογική "γιατί να προστατέψω τη φύση, εγώ θα σώσω τον κόσμο;". Θα απαντήσω... "κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό", έστω και αν "καλό" σημαίνει απλά να έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου ότι προσπάθησες να συμμετάσχεις, έστω και αν οι ιδέες σου δεν υιοθετηθούν ή ακόμα και αποδειχθούν 100% άστοχες.

quote:
είναι και διαφορα νομοσχέδια που παίρνανε προς όφελος
Μεγάλων επιχειρηματιών

Ένα-ένα τα θέματα, σύντομα και αφού βρεθεί η λύση για μη μονοκομματικές, ήτοι μοαρχικές κυβερνήσεις, θα δούμε ποιος θα περνάει τι είοδυς νομοσχέδια.

quote:
Ε όχι ας κατηγορήσουμε τον χαμηλοσυνταξιουχο που δεν έχει να πάρει τα φάρμακα του η τους εργάτες που δουλεύουν ολη μέρα για 800 ευρώ ας κάνουμε ότι μας πουν σαν τα πρόβατα και να ζητήσουμε και συγνώμη από πάνω στους πολιτικούς γιατι τους κουράζουμε με τα προβλήματα μας θέλοντας να μας βρουν λύσεις αντι να βρίσκουμε τις λύσεις μονοι μας και να τους αφήνουμε στην ησυχία της καρεκλάς τους να λύσουν κανά σταυρόλεξο.

Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Ο χαμηλοσυνταξιούχος έχει λίγα χρήματα για να ζήσει, αλλά πολύ χρόνο για να σκέφτεται και αρκετή εμπειρία για να κρίνει. Πόσοι από τους συνταξιούχους ψηφίζουν σωστά; (και μη μου πει κανείς για παιδεία ή εκπαίδευση που έχουν, τα χρόνια ζωής των είναι επαρκής γνώση, εκτός αν έχουν Αλτσχάϊμερ). Ο εργάτης που παίρνει τα 800 ευρώ, τι ψηφίζει αλήθεια; γιατί δε νομίζω ότι το 42% των Ελλήνων είναι πλουσιοπάροχα αμειβόμενοι, το 38% επαρκώς πλουσιοπάροχα, το 3% όψιμοι επαναστάτες και μόνο το υπόλοιπο 17% βρίσκεται στην κλίμακα του κάτω των 1.000 ευρώ το μήνα (ειρήσθω εν παρόδω, για δες και αυτό : http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_economy_11798_10/11/2007_248357)
Όσο για το τι θα κάνουμε, το να σκέφτεσαι πολιτικά αποκλείει στο βάθος την πιθανότητα να κινείσαι σαν πρόβατο, ενώ από τους πολιτικούς θα απαιτείς αυτό που τους αποδεικνύεις ότι πρέπει να κάνουν και δε θα περιμένεις να σκέφτονται τα πάντα, ειδικά όταν δεν είσαι και 100% σίγουρος, είτε για την πνευματική τους επάρκεια, είτε για τη διάθεση να προσφέρουν.

quote:
Δυστυχώς εγώ και οι γιοι μου δεν έχουμε συγγενείς στο εξωτερικό αν είχα να είσαι σίγουρος ότι θα την είχα κάνει

Συγχώρεσέ με για τη στάση μου, αλλά λυπάμαι για την άποψή σου αυτή. Εργάζομαι 7,5 χρόνια σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα και έχω απογοητευτεί πολλάκις από την Ελλάδα, δε θα πάψω όμως ποτέ να πολεμάω για να προτείνω λύσεις, είτε σε μικρό, είτε σε μεγάλο ακροατήριο, ακόμα και αν είμαι σίγουρος ότι δε θα εισακουστούν, γιατί πιστεύω ότι Έλληνας σημαίνει να πολεμάς στα δύσκολα για τη χώρα σου, σε οποιοδήποτε επίπεδο και αν αυτά αφορούν.
Αυτά τα πολλά. Χαίρομαι που σας κούρασα, πείτε δύο κουβέντες, να απαντήσω με άλλες διοκόσιες (όπως καταλαβαίνετε, ρισκάρετε την ψυχική σας υγεία μαζί μου....χαχαχαχαχαχα)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 19:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Προσωπικά δεν απαιτώ απ τους πολίτες να βρουν λύσεις γιατί αυτή είναι δουλειά πολιτικών απαιτώ όμως να αντιδονούν σε οτιδήποτε θεωρούν άδικο
--------------------------------------------------------------------------------


Διαφωνεί μαζί σου ο Αριστοτέλης ("ο άνθρωπος είναι πολιτικό ζώον") και συμφωνώ μαζί του κι εγώ, που έχω ζήσει και πέντε πράγματα παραπάνω από τον Αριστοτέλη ...χαχαχαχαχα (αν έχετε ακούσει τη διαφήμιση, θα το πιάσατε!!!!). Εγώ απαιτώ από τον πολίτη να σκέφτεται πολιτικά, όχι κομματικά, να γνωρίζει τα βασικά στοιχεία του πολιτεύματός του, να προτείνει λύσεις, έστω και σε καθαρά συμφεροντολογικό επίπεδο και να μην προσπαθεί να τις περάσει δια της πλαγίου, για να έχω συμμέτοχους και συνεργούς. Είναι εύκολο να αντιπολιτευόμαστε μία πράξη, αν δεν πρόκειται ποτέ να αναλάβουμε ευθύνη απέναντι στο πρόβλημα. Το δύσκολο είναι να πεις τη γνώμη σου, κινδυνεύοντας ακόμα και με "εξοστρακισμό"!!!


quote:



Δεν λέω να είμαστε πρόβατα και να μην έχουμε γνώμη λέω ότι την ευθύνη
Για τις λύσεις την έχουν οι πολιτικοί .


quote:
Αυτό μου θυμίζει τη λογική "γιατί να προστατέψω τη φύση, εγώ θα σώσω τον κόσμο;". Θα απαντήσω... "κάνε το καλό και ρίξτο στο γιαλό", έστω και αν "καλό" σημαίνει απλά να έχεις ήσυχη τη συνείδησή σου ότι προσπάθησες να συμμετάσχεις, έστω και αν οι ιδέες σου δεν υιοθετηθούν ή ακόμα και αποδειχθούν 100% άστοχες.



Αν θέλετε δεν έχω πρόβλημα να κάνω το καλό και να το ρίξω στο
Γιαλό άλλωστε τόσα χρονιά αυτό κάνω απλά λέω την ωμή αλήθεια ότι και να πούμε δεν θα αλλάξει τίποτα
Αν θέλετε να τα πούμε ας τα πούμε.
Πάντως και το παράδειγμα με την φύση που έγραψες πάλι περιέχει μια αλήθεια
Εγώ πχ κάνω από μεριάς μου ότι μπορώ για την φύση αλλα ότι και να κάνουμε
Εμείς οι απλοί πολίτες ατομικά αν δεν πάρουν μετρά οι πολυεθνικές εταιρείες
Οι οποίες ευθύνονται για το μεγαλύτερο ποσοστό μόλυνσης δεν γίνεται τίποτα.

quote:
Ένα-ένα τα θέματα, σύντομα και αφού βρεθεί η λύση για μη μονοκομματικές, ήτοι μοαρχικές κυβερνήσεις, θα δούμε ποιος θα περνάει τι είοδυς νομοσχέδια.



Δεν έχω πρόβλημα ας τελειώσουμε με το ένα για να πιάσουμε το άλλο.
quote:
Ούτε το ένα, ούτε το άλλο. Ο χαμηλοσυνταξιούχος έχει λίγα χρήματα για να ζήσει, αλλά πολύ χρόνο για να σκέφτεται και αρκετή εμπειρία για να κρίνει. Πόσοι από τους συνταξιούχους ψηφίζουν σωστά; (και μη μου πει κανείς για παιδεία ή εκπαίδευση που έχουν, τα χρόνια ζωής των είναι επαρκής γνώση, εκτός αν έχουν Αλτσχάϊμερ). Ο εργάτης που παίρνει τα 800 ευρώ, τι ψηφίζει αλήθεια; γιατί δε νομίζω ότι το 42% των Ελλήνων είναι πλουσιοπάροχα αμειβόμενοι, το 38% επαρκώς πλουσιοπάροχα, το 3% όψιμοι επαναστάτες και μόνο το υπόλοιπο 17% βρίσκεται στην κλίμακα του κάτω των 1.000 ευρώ το μήνα (ειρήσθω εν παρόδω, για

Το έγραψα στην αρχή ότι ευθύνεται ο λαός για αυτούς που βγάζει και έγραψα και τους λογούς αυτό δεν σημαίνει ότι είναι υποχρεούμενος να κάτσει να σκεφτεί την λύση για το
Συνταξιοδοτικό αυτός που εργάζεται στο ναυπηγείο τη λύση πρέπει να την σκεφτεί
Αυτός που είναι αρμόδιος υπουργός .


quote:
Συγχώρεσέ με για τη στάση μου, αλλά λυπάμαι για την άποψή σου αυτή. Εργάζομαι 7,5 χρόνια σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα και έχω απογοητευτεί πολλάκις από την Ελλάδα, δε θα πάψω όμως ποτέ να πολεμάω για να προτείνω λύσεις, είτε σε μικρό, είτε σε μεγάλο ακροατήριο, ακόμα και αν είμαι σίγουρος ότι δε θα εισακουστούν, γιατί πιστεύω ότι Έλληνας σημαίνει να πολεμάς στα δύσκολα για τη χώρα σου, σε οποιοδήποτε επίπεδο και αν αυτά αφορούν.


Συμφωνά με αυτή την λογική πρέπει να κατακρίνουμε τους μετανάστες μας
Δηλαδή αν παίρνω για μια δουλειά εδώ πέρα 700 ευρώ και για την ιδία δουλειά
Σε μια άλλη χωρά παίρνω 1400 γιατι να μην πάω ? δεν έχω εθνικιστικές τάσεις
Αν είχα την ευκαιρία να πάω κάπου που θα αναγνώριζαν την προσφορά μου καλυτέρα Από εδώ θα πήγαινα .


quote:
Αυτά τα πολλά. Χαίρομαι που σας κούρασα, πείτε δύο κουβέντες, να απαντήσω με άλλες διοκόσιες (όπως καταλαβαίνετε, ρισκάρετε την ψυχική σας υγεία μαζί μου....χαχαχαχαχαχα

Συνηθισμένα τα βουνά απ τα χιονιά δεν έχω πρόβλημα στο διάλογοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/11/2007, 21:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

Φίλε Στράτο, δε διαφωνώ ότι την ευθύνη για την εξεύρεση λύσεων την έχουν οι πολιτικοί, αλλά θα ήταν καλύτερο να τους δίνουμε και κάτι για να αφουγκραστούν (όσοι δε φοράνε ωτασπίδες) αφενός και αφετέρου να μπορούμε να κρίνουμε και σωστά τις λύσεις που προτείνουν εκείνοι. Για το θέμα της φύσης, είναι καθαρά εσωτερική συνείδηση από κάποιο σημείο και μετά, ειδικά για άτομα σαν εμένα που ξερνάω με τη μόλυνση στις θάλασσες π.χ. (και γι' αυτό έφυγα από την Αθήνα). Για το θέμα του συνταξιοδοτικού που αναφέρεις, συμφωνώ ότι τη λύση πρέπει να τη δώσει ο υπουργός, αλλά καλό είναι να ξέρουμε να κρίνουμε αν αυτή η λύση είναι η πιο σωστή και όχι να τη δεχόμαστε άκριτα. Η παθητικότητα του δέκτη οδηγεί σε αλαζονεία το φορέα εξουσίας.
Τέλος για το θέμα των μεταναστών μας, είναι πολύ βαθύτερο και δε θα το συζητήσω προς το παρόν εδώ. Εκ πρώτης απλά θα σου πω ότι σε κάποιες εποχές δικαιολογούταν εν μέρει η μετανάστευση, σήμερα τη θεωρώ εντελώς παράλογη και υποβαστάζουσα ένα παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικό σύστημα που και πνέει τα λοίσθια και εντελώς απάνθρωπο είναι.

Φιλικά
Κωστάκης

Υ.Γ. Καμία άποψη για το θέμα που έθεσε ο φίλος KERRY KING δεν εξέφρασες. Δε σε ενδιαφέρει το αντικείμενο;


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

maraki8
Πλήρες Μέλος

Greece
804 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 08:37:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους maraki8  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οπότε είναι θέμα επιλογής μιας μεγάλης μερίδας του ελληνικού λαού.
Εφόσον όμως είναι επιλογή είναι κάπως αντιφατικό για αυτήν τη μερίδα να κατεβαίνει σε απεργίες συνεχώς, να παραπονιέται αλλά να συνεχίζει να ψηφίζει με τα ίδια κριτήρια κάθε φορά.
Εδώ κάηκε όλη η Ελλάδα φέτος,κάηκαν άνθρωποι ζωντανοί,και οι ίδιοι που κάηκαν τους ξαναψήφισαν,τι λέμε τώρα.Ότι και αν παθαίνουν οι Έλληνες τους αξίζει,με αυτούς που ψηφίζουν,ξανά και ξανά και ξανά.Μόνο που μαζί με τα ξερά,καίγονται και τα χλωρά...

quote:
Αν ο Λαζόπουλος (και ο κάθε Λαζόπουλος) ήτανε συνεπής στις υποχρεώσεις του απέναντι στην πατρίδα του, θα παραδεχόμουνα την σάτυρά του. Μέχρι εδώ, δεν θα ξαναπώ τίποτα γι'αυτό το άτομο.
Πεστα Χρυσόστομε!!!Που έχει περάσει τα όρια πλέον(και δεν είναι μόνο το θέμα της θητείας...είναι κι άλλα...)

quote:
Λύσεις μπορεί να βρει ο καθένας με τον τρόπο του φίλε Open Mind, μην παίζουμε με τα λόγια. Ο αγρότης άμα την 10ετία του 80 εκμεταλευότανε τα κοινοτικά κονδύλια όπως έπρεπε, θα ήτανε τώρα σε άλλη μοίρα. Για τα σωματεία ας μην ανοίξουμε κουβέντα, πολιτικά παπαγαλάκια είναι και μόνο το συμφέρον των εκπροσώπων τους δεν υπολογίζουνε, το αγροτικό τους κανουνε οι κύριοι συνδικαΛΗΣΤΕΣ μπας και αρπάξουνε καμμία έδρα μελλοντικά.
Σαφέστατα.

quote:
Το ευτύχημα ο δικός μου έχει και σόι σε άλλη χώρα, οπότε υπάρχει φως στο τούνελ....
Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό...Κάθε χώρα έχει και καλά και κακά.Η δικιά μας χώρα έχει κακούς πολιτικούς,έχουν και οι άλλες χώρες όμως,ε;και κακούς πολιτικούς,και παιδεραστές,και..και..και..


καμιά καλή πράξη δεν μένει ατιμώρητηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 09:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--------------------------------------------------------------------------------

Open Mind:
Εγω θα πω ότι λεει και το σοφο τραγουδακι
ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΛΛΑΔΑ .
ΕΛΛΑΔΑ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΘΕΣ ΝΑ ΑΛΛΑΞΩ ΓΝΩΜΗ
ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΕΣΥ ΝΑ ΜΑΘΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ.
ΠΑΨΕ ΝΑ ΜΕ ΠΑΙΔΕΥΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΕ ΚΟΡΟΙΔΕΥΕΙΣ
ΚΑΙ ΤΑ ΟΝΕΙΡΑ ΜΟΥ ΜΗ ΣΚΟΡΠΑΣ .



Aυτό είχα σκοπό και εγώ αλλά λόγω συντομίας......

quote:
KERRY KING:Δεν έχω πρόβλημα με το επάγγελμα "βουλευτής". Δεν είναι απαραίτητα κακό πράγμα το επάγγελμα, βιοποριστικό όπλο μεν, όχι απαραίτητα πηγή πλούτου. υπ΄'αρχει και η άλλη όψη του νομίσματος, καλός βουλευτής = εκλεγμένος βουλευτής / κακός πολιτικός = άνεργος. Πολύ καλό για να είναι αληθινό, θα μπορούσαμε όμως να το επιδιώξουμε, να το απαιτήσουμε, οι εργοδότες τους ήμαστε άμα το καλοσκεφτείς....

-Eπάγγελμα! και υπηρέτης του έθνους! δε συμβαδίζουν! μην τρελαθούμε!
-Το κίνητρο του βουλευτή πρέπει να είναι οι υπηρεσίες προς την πατρίδα και όχι προς την τσέπη του! -Όσο για το εργοδότες, άντε να το καταλάβει η θεια Μαρίνα απέναντι!
quote:
kostakis :Φίλε open mind


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Προσωπικά δεν απαιτώ απ τους πολίτες να βρουν λύσεις γιατί αυτή είναι δουλειά πολιτικών απαιτώ όμως να αντιδονούν σε οτιδήποτε θεωρούν άδικο
--------------------------------------------------------------------------------


Διαφωνεί μαζί σου ο Αριστοτέλης ("ο άνθρωπος είναι πολιτικό ζώον") και συμφωνώ μαζί του κι εγώ, που έχω ζήσει και πέντε πράγματα παραπάνω από τον Αριστοτέλη ...χαχαχαχαχα (αν έχετε ακούσει τη διαφήμιση, θα το πιάσατε!!!!). Εγώ απαιτώ από τον πολίτη να σκέφτεται πολιτικά, όχι κομματικά, να γνωρίζει τα βασικά στοιχεία του πολιτεύματός του, να προτείνει λύσεις, έστω και σε καθαρά συμφεροντολογικό επίπεδο και να μην προσπαθεί να τις περάσει δια της πλαγίου, για να έχω συμμέτοχους και συνεργούς. Είναι εύκολο να αντιπολιτευόμαστε μία πράξη, αν δεν πρόκειται ποτέ να αναλάβουμε ευθύνη απέναντι στο πρόβλημα. Το δύσκολο είναι να πεις τη γνώμη σου, κινδυνεύοντας ακόμα και με "εξοστρακισμό"!!!
quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Δυστυχώς εγώ και οι γιοι μου δεν έχουμε συγγενείς στο εξωτερικό αν είχα να είσαι σίγουρος ότι θα την είχα κάνει

Συγχώρεσέ με για τη στάση μου, αλλά λυπάμαι για την άποψή σου αυτή. Εργάζομαι 7,5 χρόνια σε ιδιωτικό και δημόσιο τομέα και έχω απογοητευτεί πολλάκις από την Ελλάδα, δε θα πάψω όμως ποτέ να πολεμάω για να προτείνω λύσεις, είτε σε μικρό, είτε σε μεγάλο ακροατήριο, ακόμα και αν είμαι σίγουρος ότι δε θα εισακουστούν, γιατί πιστεύω ότι Έλληνας σημαίνει να πολεμάς στα δύσκολα για τη χώρα σου, σε οποιοδήποτε επίπεδο και αν αυτά αφορούν.



Στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν τα ΜΜΕ να διαμορφώνουν κομματικές συνειδήσεις! .Οι πολίτες είχαν πολύ πιο καθαρό μυαλό, άμεση επαφή με τους πολιτικούς και οι πολιτικοί είσαν πολύ λιγότερο έως και καθόλου διεφθαρμένοι! δυστηχώς είναι άκαιρο να τους συγκρίνουμε γιατί μιλάμε για εντελώς δύο διαφορετικά πράγματα!
-Για παράδειγμα λόγω του εμφυλίου η μεγάλη πλειοψηφία έχει υποστεί τέτοια έντεχνη πλύση εγκεφάλου που ακούς το <<εγώ δεξιός ή αριστερός γεννήθηκα και έτσι θα πεθάνω!>> νομίζω ότι και εσύ φίλε kostaki θα έχεις ζωντανά παραδείγματα γύρω από το συγγενικό σου περιβάλλον!
-Πολιτικά Ζώα θέλαν οιπολιτικοί μας για να μπορούν ανώδυνα να επιτύχουν τις πομπές τους και το έχουν καταφέρει!
-Οι απόψεις που διαβάζουμε στο FORUM και οι προβληματισμοί μας, δυστυχώς δεν ανταποκρίνοντε στο σύνολο του Ελληνικού πληθυσμού παρά μόνο σε ένα μικρό μέρος. Αν για παράδειγμα ψιφήζαμε μόνο οι συμμετέχοντες του FORUM σίγουρα θα έιχαμε κυβέρνηση συνασπισμού κομμάτων και σίγουρα οι πολιτικοί όχι μόνο θα συνετίζονταν αλλά θα μεταμορφόνωνταν!
-Όσο για το εξωτερικό και εγώ το έχω σκεφτεί και εάν δε ζούσαν οι δικοί μου πολύ πιθανόν να την είχα κάνει!-Έχω κουραστεί από την τόση αδικία και διαφθορά!
- Όταν βγαίνουν τέτοια τραγούδια και όταν υπάρχει τέτοια σάτυρα, αυτό αποδεικνύει ότι τα πράγματα είναι τόσο άσχημα που ήδη το ποτήρι ξεχείλησε και κάτι πρέπει να γίνει, έτσι έρχονται τα τραγούδια έρχεται η σάτυρα για να προβάλει την πραγματικότητα που τόσο πολύ προσπαθούν οι ιθύνοντες να την κρύψουν! Έρχοντε οι καλλιτέχνες να αναλάβουν το ρόλο της εκλείπουσας δικαιοσύνης!
-Μην τους πυροβολείτε, αγκαλιάστες τους γιατί είναι οι μόνοι που ίσως μπορούν να πλησιάσουν τον παπούλη και τη γιαγιά που τους έχουν ξεγελάσει τα τσιμπούρια και τους πίνουν το αίμα! Είναι οι μόνοι που μπαίνουν στο σπίτι τους και τους λένε Ε!!!!!! ΞΥΠΝΗΣΤΕ!!!!!!!!!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/11/2007, 12:36:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε Στράτο, δε διαφωνώ ότι την ευθύνη για την εξεύρεση λύσεων την έχουν οι πολιτικοί, αλλά θα ήταν καλύτερο να τους δίνουμε και κάτι για να αφουγκραστούν (όσοι δε φοράνε ωτασπίδες) αφενός και αφετέρου να μπορούμε να κρίνουμε και σωστά τις λύσεις που προτείνουν εκείνοι.

Έτσι συμφωνώ ναι να έχει τη γνώμη του ο πολίτης αλλα όχι να του
Ρίχνουμε και την ευθύνη για την εξεύρεση λύσεων .


quote:
Για το θέμα του συνταξιοδοτικού που αναφέρεις, συμφωνώ ότι τη λύση πρέπει να τη δώσει ο υπουργός, αλλά καλό είναι να ξέρουμε να κρίνουμε αν αυτή η λύση είναι η πιο σωστή και όχι να τη δεχόμαστε άκριτα. Η παθητικότητα του δέκτη οδηγεί σε αλαζονεία το φορέα

Συμφωνώ ότι πρέπει να έχουμε γνώμη απλά την ευθύνη την έχει ο υπουργός
Όχι το γεροντάκι άλλωστε δεν έχω αναφέρει ποτέ ότι πρέπει να δεχόμαστε
Παθητικά ότι συμβαίνει το αντίθετο λέω άλλωστε αν διαβάσεις τα μηνύματα μου
Θα καταλάβεις ότι είμαι εναντίον του κατεστημένου .


quote:
Εκ πρώτης απλά θα σου πω ότι σε κάποιες εποχές δικαιολογούταν εν μέρει η μετανάστευση, σήμερα τη θεωρώ εντελώς παράλογη και υποβαστάζουσα ένα παγκόσμιο κοινωνικοοικονομικό σύστημα που και πνέει τα λοίσθια και εντελώς απάνθρωπο είναι.


Γιατί τώρα δεν δικαιολογείται ? ζούμε στη χλιδή τώρα ? η λυθήκανε
Τα προβλήματα μας ? από τη στιγμή που ο βασικός μισθός εδώ πέρα είναι 700
Ευρώ κουτσουρεμένα και στις υπόλοιπες χώρες της ευρωπαϊκής ένωσης είναι τα διπλάσια γιατι να μην πάω σε μια άλλη χωρά να παίρνω τα διπλάσια?.
Πχ ένα ζευγάρι που δουλεύουν και οι δυο με το βασικό μισθό εδώ θα παίρνουν
1400 ευρώ αν πάνε σε άλλη χωρά της ΕΕ θα παίρνουν 2800 αυτός δεν είναι
Λόγος μετανάστευσης ?.


quote:
Καμία άποψη για το θέμα που έθεσε ο φίλος KERRY KING δεν εξέφρασες. Δε σε ενδιαφέρει το αντικείμενο;

Αναφέρθηκα σε προηγούμενο post δεν βρίσκω κάποιο σύστημα που να
Είναι δίκαιο και δημοκρατικό για να αλλάξει το υπάρχον αυτό που αναφέρεις
Πάλι θα γίνονται ζυμώσεις μεταξύ των υποψηφίων βουλευτών πχ για να σε ψηφίσω
Κωστή θα βολεύεις τους δικούς μου άμα βγεις οπότε πάλι το ίδιο αποτέλεσμα
Θα υπάρχει με διαφορετική διαδικασία .
Ο μονος τρόπος να αλλάξει αυτό το φαινόμενο είναι να έρθουν στην εξουσία
Άνθρωποι με διαφορετικό τρόπο σκέψης και διατεθειμένοι να αποδώσουν
Δικαιοσύνη οπότε όπως καταλαβαίνεις αυτό είναι κάτι το ουτοπικό στη χωρα που
Ζούμε και μάλλον αδύνατο να το δούμε να πραγματοποιείτε .


quote:
Αυτό δεν είναι απαραίτητα καλό...Κάθε χώρα έχει και καλά και κακά.Η δικιά μας χώρα έχει κακούς πολιτικούς,έχουν και οι άλλες χώρες όμως,ε;και κακούς πολιτικούς,και παιδεραστές,και..και..και..

Όλες οι χώρες έχουν τα καλά τους και τα κακά τους παράδεισος δεν υπάρχει
Απλά υπάρχουν χώρες που έχουν περισσότερα πλεονεκτήματα από μειονεκτήματα
Εμείς έχουμε περισσότερα μειονεκτήματα από πλεονεκτήματα είτε μας αρέσει είτε όχι.
Δηλαδή εμείς δεν έχουμε παιδεραστές ? κακοποιούς? Ληστές ?κλεφτές ?απατεώνες?
Τσαντακηδες?πορτοφολαδες?χουλιγκανς? κτλ κτλ ?

quote:
Εδώ κάηκε όλη η Ελλάδα φέτος,κάηκαν άνθρωποι ζωντανοί,και οι ίδιοι που κάηκαν τους ξαναψήφισαν,τι λέμε τώρα.Ότι και αν παθαίνουν οι Έλληνες τους αξίζει,με αυτούς που ψηφίζουν,ξανά και ξανά και ξανά.Μόνο που μαζί με τα ξερά,καίγονται και τα χλωρά...

Σαφώς έχουν ευθύνη αυτοί που ψηφίζουν τα ιδία πράγματα αλλα εγώ που είμαι
Στα χλωρά τι φταίω ?

quote:
Οι απόψεις που διαβάζουμε στο FORUM και οι προβληματισμοί μας, δυστυχώς δεν ανταποκρίνοντε στο σύνολο του Ελληνικού πληθυσμού παρά μόνο σε ένα μικρό μέρος. Αν για παράδειγμα ψιφήζαμε μόνο οι συμμετέχοντες του FORUM σίγουρα θα έιχαμε κυβέρνηση συνασπισμού κομμάτων και σίγουρα οι πολιτικοί όχι μόνο θα συνετίζονταν αλλά θα μεταμορφόνωνταν!


Έχεις δίκιο .

quote:
Όσο για το εξωτερικό και εγώ το έχω σκεφτεί και εάν δε ζούσαν οι δικοί μου πολύ πιθανόν να την είχα κάνει!-Έχω κουραστεί από την τόση αδικία και διαφθορά!


Μαζί σου και εγώ έχω αηδιάσει με την κατάσταση που επικρατεί εδώ για να πάει
Κάποιος μπροστά το μονο που χρειάζεται είναι ένας γνωστός δεν πα να μην εχει
Τα προσόντα η είναι να βλάκας στη δουλειά του άμα έχει το γνωστό καθάρισε.
Αξιοκρατία είναι μια λέξη που την ξέρουμε μονο απ το λεξικό.


quote:
Όταν βγαίνουν τέτοια τραγούδια και όταν υπάρχει τέτοια σάτυρα, αυτό αποδεικνύει ότι τα πράγματα είναι τόσο άσχημα που ήδη το ποτήρι ξεχείλησε και κάτι πρέπει να γίνει, έτσι έρχονται τα τραγούδια έρχεται η σάτυρα για να προβάλει την πραγματικότητα που τόσο πολύ προσπαθούν οι ιθύνοντες να την κρύψουν! Έρχοντε οι καλλιτέχνες να αναλάβουν το ρόλο της εκλείπουσας δικαιοσύνης

Η σάτυρα είναι καλό να υπάρχει όπως και διάφοροι τρόποι αντίδρασης
Που εκφράζονται καλλιτεχνικά πχ μέσα από τα τραγούδια .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy