ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Η εκπομπή της Δρούζα στις 4 το απόγευμα στην ΝΕΤ (Ατλαντίδα, UFO, ταξίδια στον χρόνο)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 11:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτό εννοώ όταν λέω να μην είμαστε απόλυτοι.
Τα χάπια και τα συμπληρώματα δεν είναι η λύση
στα πάντα, και το αντίστροφο.
Αλλά ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα χάριν της
επιστήμης.

Τώρα θα μου πεις τι ξέρω εγώ ? πιθανότατα τίποτα,
αλλά έχω κι εγώ τις προσωπικές μου εμπειρίες, που
με έκαναν να δω και αυτά που η επιστήμη σου απορρίπτει.
Αλλά θα συμφωνήσω μαζί σου ότι δεν είναι τα πάντα
έτσι απλά.O δρόμος που θα ακολουθήσουμε πρέπει
να είναι συνειδητός, γνωρίζοντας τα υπέρ και τα κατά.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 11:56:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αλλά ας μην ισοπεδώνουμε τα πάντα χάριν της
επιστήμης.

Τώρα θα μου πεις τι ξέρω εγώ ? πιθανότατα τίποτα,
αλλά έχω κι εγώ τις προσωπικές μου εμπειρίες, που
με έκαναν να δω και αυτά που η επιστήμη σου απορρίπτει.


Εδω και 10 ωρες σου εξηγω οτι οι προσωπικες εμπειριες,οι μεμονωμενες περιπτωσεις,χιλιες μεμονωμενες περιπτωσεις που δεν εχουν αξιολογηθει με κλινικη δοκιμη ΔΕΝ εχουν αξια.Πρεπει να κανεις κλινικη δοκιμη για να δεις εαν μια ουσια εχει ιαματικα αποτελεσματα ή οχι.

Δεν ισοπεδωνουμε τα παντα χαρη της επιστημης ξεκολα.Απλα σου τονιζω και σου εξηγω αναλυτικοτατα οτι η επιστημονικη αξιολογηση των θεραπευτικων μεθοδων υπερεχει εναντι της μη επιστημονικης.Αν δεν διαβασες το αρθρο στην πισω σελιδα "γιατι αχρηστες θεραπειες φαινεται να λειτουργουν" ΠΗΓΑΙΝΕ να το διαβασεις.

The plural of anecdote is not data.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοσύνη σου να Μου τα εξηγείς τόσες ώρες.
«ΠΗΓΑΙΝΕ να το διαβάσεις ?» μήπως γίνεσαι αγενής?

Δεν ζήτησα από την επιστημονική κοινότητα να δεχτεί
την προσωπική μου εμπειρία ή του καθενός σαν τεκμήριο.
Αλλά πριν επιτεθείς προσωπικά σε κάποιον σκέψου πόσα
ξέρεις γι αυτόν.
Σε πολλά συμφωνούμε αλλά όχι σε όλα κι επειδή οι έρευνες, και
το επιστημονικό
κατεστημένο είναι μεγάλες πληγές, άσε μου το δικαίωμα
να είμαι επιφυλακτική.
Κι επειδή δεν μου αρέσουν οι καβγάδες αν κάπου έγινα
προσβλητική, ζητώ συγνώμη και δίνω τέλος από την πλευρά μου.

Τα λεφτά είναι πολλλλαααααα
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 13:35:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
αλοσύνη σου να Μου τα εξηγείς τόσες ώρες.
«ΠΗΓΑΙΝΕ να το διαβάσεις ?» μήπως γίνεσαι αγενής?

Mηπως εσεις γινεστε οχι απλα αγενεις αλλα και συκοφαντες οταν κατηγορειτε την επιστημονικη κοινοτητα οτι τα παιρνει και γιαυτο δεν παραδεχεται την "εναλλακτικη"."φυσικη","ολιστικη","ιατρικη"?

Εαν σε ενοχλει η γλωσσα θα την τροποποιησω:

Καλο θα ηταν να διαβασεις προσεκτικα το αρθρο "Γιατι Αχρηστες Θεραπειες Φαινεται Να Λειτουργουν" στην προηγουμενη σελιδα για να καταλαβεις οτι οι προσωπικες εμπειριες δεν εχουν την ιδια αξια με τις κλινικες δοκιμες.

Ναι ειναι μακροσκελες αλλα αξιζει τον κοπο.

Οσο για την συνομωσιολογια μαθε οτι ακομα και εαν καποιοι χρηματιζονταν,υπαρχει το peer review που τσακωνει τους απατεωνες.

Αν δεν γνωριζεις τι εστι peer review θα χαρω να στο αναλυσω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

wainamoinen
Μέλος 1ης Βαθμίδας


123 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 14:03:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους wainamoinen  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ αλλά να μην σε κουράζω περισσότερο,
ήδη έκανες πολλά.
Ίσως δεχόμουν την προσφορά σου, αλλά δυστυχώς σε έχουν
προλάβει άλλοι, αποδεκτοί και αρμόδιοι επιστημονικά,
να διανείμουν την γνώση.
Καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 16:30:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

quote:

*σαμπλ: τζονυδεταμτιριρι

εγω μια εκπομπη για τα φυλλα της ελιας που ειδα, συμμετειχαν γιατροι οι οποιοι ανεφεραν θετικα πειραματικα αποτελεσματα


medtech

Για να τελειωνουμε μια και καλη :

Τα πειραματικα δεδομενα αναφεραν θετικη επιδραση μιας oυσιας που βρισκεται στα φυλλα της εληας στα ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΑ όχι στον καρκινο και αυτή η διαπιστωση εγινε στο εργαστηριο σε ΠΕΙΡΑΜΑΤΟΖΩΑ όχι σε ανθρωπους.


εισαι σιγουρη οτι διαβασες τι εγραψα?

το ονομα Κρεμαστινος που ανεφερα δεν το ειδες, δεν το γνωριζεις, ωστε να πρεπει να γραψω ολοκληρο σεντονι για να μην με παρεξηγησεις?

τα πειραματα στα ζωα τα ανεφερα ξεκαθαρα ομως, οπως και οτι τωρα θα αρχισουν τα δεκαετη πειραματα στους ανθρωπους

και πληηηζ, οταν κανεις παραθεση απο δικο μου κειμενο, βαζε πανω το νικ μου *


quote:

Α και σχετικα με τα λεφτα:ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΠΟΣΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ ΑΠΟ ΚΟΡΟΙΔΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ?ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ!

Για κοιταξτε ποσα αρχισαν να πωλουν τα φυλλα της ελιας:4 ευρω τα 50 γραμμαρια!Εδω η καλη κερδοσκοπια!!!!!!!

ΑΓΥΡΤΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗΤΕΕΕΕΕΕΕΣΣ!!!!!!


συμφωνω!

αλλα εγω το φωναζω και προς τις δυο πλευρες

και δεν μπορω να μην σου θυμισω εκεινην την ρυθμιση που εγινε για να ακριβηνουν τα ομοιοπαθητικα φαρμακα μετα απο διαμαρτυρια των φαρμακοβιομηχανων, επειδη ηταν λεει ανταγωνιστικα φτηνα...

οπως επισης πρεπει να σου θυμισω οτι οι ομοιοπαθητικοι γιατροι στην Ελλαδα ειναι αποφοιτοι ιατρικης,
δηλαδη ΓΙΑΤΡΟΙ με πτυχειο και ειδικοτητα,
πριν ακολουθησουν την ομοιοπαθητικη μεθοδο,
και εχουν την γνωση ωστε να λενε στον πασχοντα αν οντως μπορει να θεραπευθει απο την ομοιοπαθητικη ή οχι

τους καρκινοπαθεις πχ τους στελνουν αμεσως σε ογκολογο ή νοσοκομειο

quote:

Εδω και 10 ωρες σου εξηγω οτι οι προσωπικες εμπειριες,οι μεμονωμενες περιπτωσεις,χιλιες μεμονωμενες περιπτωσεις που δεν εχουν αξιολογηθει με κλινικη δοκιμη ΔΕΝ εχουν αξια.


μα αυτο δεν ειναι ο καθενας μας?

μεμονωμενη περιπτωση?

μοναδικοτητα στην εξελιξη των γονιδιων?

εγω τουλαχιστον ετσι θα ηθελα να με αντιμετωπιζουν οι γιατροι


ΥΓ. σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που παρεθεσες για το αγαπημενο μου πλασεμπο και την αυτοϊαση!

ξαναδιαβασε τα αποσπασματα που εσυ παρεθεσες


3.Αυτόματη Ύφεση

Ανέκδοτα αναφερόμενες θεραπείες μπορούν να οφείλονται σε σπάνιες αλλά πιθανές «αυτόματες υφέσεις».

Ακόμα και σε καρκίνους που είναι σχεδόν πάντα θανατηφόροι, όγκοι εξαφανίζονται περιστασιακά χωρίς περαιτέρω θεραπεία.

Ένας έμπειρος ογκολόγος αναφέρει ότι έχει δει δώδεκα περίπου τέτοια περιστατικά σε περίπου έξι χιλιάδες περιπτώσεις ασθενών του (Silverman 1987).

Οι ακριβείς μηχανισμοί που ευθύνονται για τις αυτόματες υφέσεις δεν είναι καλά κατανοητοί,αλλά πολλή έρευνα αφιερώνεται στην αποκάλυψη και την πιθανή τιθάσευση διαδικασιών στο ανοσοποιητικό σύστημα ή άλλου που είναι υπεύθυνες για αυτές τις αναπάντεχες καταλήξεις.

Το σχετικά νέο πεδίο της ψυχονευροανοσολογίας μελετά πώς οι ψυχολογικές μεταβλητές επηρεάζουν το νευρικό,αδενικό και ανοσοποιητικό σύστημα με τρόπους που μπορεί να επηρεάζουν τη ευαισθησία και την ανάρρωση από την αρρώστια. (Ader and Cohen 1993,Mestel 1994).

Εάν οι σκέψεις,τα αισθήματα,οι πεποιθήσεις είναι φυσικές καταστάσεις του μυαλού δεν υπάρχει τίποτα μυστικιστικό στην ιδέα ότι αυτές οι νευρικές διαδικασίες μπορούν να επηρεάσουν τις αδενικές,ανοσολογικές και άλλες κυτταρικές διεργασίες σε όλο το σώμα.

Διαμέσου του λιμβικου συστήματος του εγκέφαλου,του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης και του αυτόνομου νευρικού συστήματος, οι ψυχολογικές μεταβλητές μπορεί να έχουν ευρείες σωματικές επιδράσεις που μπορούν να έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο στη υγεία.


4.Το φαινόμενο placebo.

Ένας κύριος λόγος γιατί αποδίδεται σε κίβδηλες θεραπείες αναγνώριση για υποκειμενικές και περιστασιακά αντικειμενικές βελτιώσεις είναι το ευρέως διαδεδομένο αποτέλεσμα placebo (Roberts, Kewman, και Hovell 1993,Ulett 1996).

Διαμέσου ενός συνδυασμού της υποβολής,της πίστης,της προσδοκίας,της γνωστικής επανερμηνείας και της παραπλάνησης της προσοχής,ασθενείς στους οποίους δίνονται βιολογικά άχρηστες θεραπείες μπορούν συχνά να δοκιμάσουν μια υπολογίσιμη ανακούφηση.

Κάποιες ανταποκρίσεις placebo παράγουν πραγματικές αλλαγές στην σωματική κατάσταση.

Άλλες είναι υποκειμενικές αλλαγές που κάνουν τους ασθενείς να αισθάνονται καλύτερα μολονότι δεν υπήρξε αντικειμενική αλλαγή στην υποκείμενη παθολογία.

Διαμέσου επανειλημμένης επαφής με έγκυρες θεραπευτικές διαδικασίες,όλοι αναπτυσουμε,ομοια με τους σκύλους του Pavlov,προκατασκευασμένες αποκρίσεις σε διάφορα σωματικά συστήματα.

Αργότερα αυτές οι αποκρίσεις μπορούν να ενεργοποιηθούν από το σκηνικό,τις τελετουργίες,τα σύνεργα και λεκτικά στοιχεία που σηματοδοτούν την πράξη «της παροχής θεραπείας».

Ανάμεσα σε άλλα πράγματα,τα placebo μπορούν συχνά να προκαλέσουν την απελευθέρωση των παρομοίων με την μορφίνη αναλγητικών του σώματος,που ονομάζονται ενδορφίνες.(Ulett 1996, ch. 3).

Επειδή αυτές οι ανταποκρίσεις μπορούν να είναι καταπραϋντικές,ακόμα και εάν μια θεραπεία είναι φυσιολογικά άσχετη με την πηγή του παραπόνου,οι υποτιθέμενες θεραπείες πρέπει να δοκιμαστούν έναντι μιας ομάδας έλεγχου που λαμβάνει placebo-δηλ ασθενείς σε όμοια κατάσταση που λαμβάνουν μια ψεύτικη θεραπεία που θυμίζει την «αληθινή» με την διαφορά ότι το θεωρούμενο ως ενεργό συστατικό της δεν χορηγείται.

Είναι ζωτικής σημασίας η τυχαία τοποθέτηση των ασθενών σε αυτές τις ομάδες και το να είναι «τυφλοί» ως προς αν βρίσκονται στην ομάδα που χορηγείται το υποτιθέμενο φάρμακό ή στην ομάδα που λαμβάνει το placebo.

Εξαιτίας του ότι η δύναμη αυτών που οι ψυχολόγοι ονομάζουν φαινόμενα προσδοκίας και συμμόρφωσης (δες παρακάτω) είναι τόσο ισχυρή,οι θεραπευτές πρέπει επίσης να είναι "τυφλοί" ως προς την ομάδα των ασθενών.

Έτσι προκύπτει ο όρος «διπλά τυφλή»-το χρυσό στάνταρ της έρευνας αποτελέσματος.Τέτοιες προφυλάξεις απαιτούνται επειδή ελάχιστα αντιληπτά στοιχεία,που παρέχονται στους ασθενείς χωρίς πρόθεση από αυτούς που τους κουράρουν,(για τους οποίους δεν έχει ληφθεί μέριμνα ώστε να μην γνωρίζουν ποια ομάδα ασθενών κουράρουν),μπορούν να επηρεάσουν τα αποτελέσματα της δοκιμασίας.


Όταν η κλινική δοκιμή ολοκληρωθεί,τότε σταματά η μυστικότητα για να επιτραπεί η στατιστική αξιολόγηση της ομάδας που έλαβε το υπό μελέτη δραστικό συστατικό,της ομάδας που έλαβε το placebo και της ομάδας που δεν έλαβε τίποτα απολύτως.

Μονο εάν οι βελτιωσεις που παρατηρήθηκαν στην ομάδα που έλαβε το δραστικό συστατικό υπερβαίνουν εκείνες στις δύο ομάδες έλεγχου κατά ένα στατιστικά σημαντικό ποσοστο,μπορεί η θεραπεία να ισχυριστεί ότι είναι έγκυρη.


σαμπλ: τζονηδεταμτιριρι

οπως χρησιμοποιουν οι τσαρλατανοι που καταγγελεις το φαινομενο πλασεμπο, ετσι ακριβως το χρησιμοποιουν και οι γιατροι (και καλα κανουν), αλλά και οι φαρμακοβιομηχανιες, αφου παντα ενα ποσοστο ιασης προερχεται απο το πλασεμπο και οχι απο το φαρμακο τους


παρεπιπτοντως εξακολουθω να πιστευω οτι σε λαθος τοπικ τα γραφω οσα γραφω


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
αγνοών
Πλήρες Μέλος

Greenland
803 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 19:58:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους αγνοών  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
jbg,
για τα ΚΟΚΟΜΠΙΛ όμως κάνεις το κορόιδο...

δε θα ξεφύγεις όμως !Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 20:13:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μεντεκ...
Δεν ξερω ποιους εννοεις αγυρτες, (για την ακριβεια ΑΓΥΡΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ, ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗΤΕΕΕΕΣ, ουυυυυ, σιξ σιξ σιξ, ουυυυ)

Νομιζω οτι δεν λεω κατι δυσκολο... δυσνοητο... πολυπλοκο.
Τα γραφω πολυ απλα παντα.... και για να τελειωνουμε...
Αν ερθεις και μου πεις οτι μουδιαζουν τα ακρα σου, θα σου προτεινω να κανεις μυογραφημα + νευρογραφημα.... και οχι να βαλεις πολτους απο διαφορα φυσικα προιοντα.

Αλλα μετα θα σου προτεινω να τρως και μια μπανανουλα το πρωι για να πηγαινει καλα η μερα σου και να μην σε εκνευριζουν οι διαφοροι στο ιντερνετ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/01/2007, 20:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εντελως ενημερωτικα:
Το παρακατω ειναι ενα χαρτι που δινουν αρκετοι Νευρολογοι σε ασθενεις με απομυελινωση ΜΑΖΙ με την συνταγη για τα ανοσοκατασταλτικα.
Το αντιγραφω ετσι οπως το εχουμε στο πι σι (ειναι κατι κοινο):


Διατροφικές συμβουλές για τη Σκλήρυνση Κατά Πλάκας


Τρόφιμα που θα πρέπει να επιλέγονται


• Ακόρεστα, απαραίτητα λιπαρά οξέα

1. Φυτικές μαργαρίνες
2. Ηλιέλαιο
3. Έλαιο λιναρόσπορων
4. Σογιέλαιο
5. Καλαμποκέλαιο


• Λαχανικά και Φρούτα

1. Σπανάκι
2. Μπρόκολο
3. Πράσινη Πιπεριά
4. Μαιντανός
5. Τομάτες
6. Καρότα
7. Κοκκινογούλια
8. Κόκκινη πιπεριά


• Πρωτείνες

1. Απαχο κοτόπουλο, γαλοπούλα, βοδινό, μοσχάρι, κατσίκι, χοιρινό (=40%)
2. Φυσικής προέλευσης (=60%), πχ. σόγια (όχι μεταλλαγμένη)
3. Απαχο γάλα, άπαχο γιαούρτι, άπαχο τυρί

Ουυυυυυ
σιξ σιξ σιξ
ουυυυυυυυυ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jonniebegood
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4382 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 01:44:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jonniebegood  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


quote:

αγνοών

jbg,
για τα ΚΟΚΟΜΠΙΛ όμως κάνεις το κορόιδο...

δε θα ξεφύγεις όμως !


σου υποσχομαι να βρουμε τροπο να στα αντιγραψω εγχρωμα αδελφε

ξερεις ποσο σπανιο ειναι να βρισκεις ανθρωπο που γνωριζει και εκτιμα τον κοκο μπιλ!!!


ου μαθειν δει τους μυστας αλλα παθειν

www.johnniebegood.gr

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 08:47:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα φίλοι μου...
μήπως είδε κανείς σας εχτές το δελτίο είδήσεων του MEGA στις 8 το βράδυ? Ασχολήθηκαν αρκετά με αυτό το θέμα... ειπώθηκαν διάφορα,αλλά πιστεύω πως τα βασικότερα και σημαντικότερα τα είπε η ίδια η πρόεδρος των καρκινοπαθών... Φοβάται πως οι θάνατοι από καρκίνο θα αυξηθούν.Πάρα πολλοί καρκινοπαθείς,ψάχνοντας την ελπίδα στο όνειρο, από τότε που εμφανίστηκε αυτό το "γιατρικό" έχουν εγκαταλείψει την θεραπεία τους και έχουν στραφεί στο... ελαιόζουμο... μίλησε για εκμετάλευση του ανθρώπινου πόνου,και για διάφορα άλλα,και όλα αυτά από μία γυναίκα που ζεί και εκείνη το δράμα του να έχεις καρκίνο.

Παιδιά...ελπίζω να μην ζήσετε ποτέ εσείς ή κάποιος δικός σας αυτό το δράμα...γιατί για δράμα μιλάμε.Ακόμα θυμάμα τις απεγνωσμένες προσπάθειες της οικογένειάς μου,όταν χτύπησε τον παππού μου ο καρκίνος... ήταν ευάλωτοι στα πάντα... σε οτιδήποτε μπορούσε να τους δώσει την ελπίδα ότι ο άνθρωπός τους θα ζούσε... πήγαν παντού...αλλά το αποτέλεσμα ήταν αυτό που τους είχαν πεί από την αρχή οι γιατροί...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 09:02:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

εισαι σιγουρη οτι διαβασες τι εγραψα?

το ονομα Κρεμαστινος που ανεφερα δεν το ειδες, δεν το γνωριζεις, ωστε να πρεπει να γραψω ολοκληρο σεντονι για να μην με παρεξηγησεις?

τα πειραματα στα ζωα τα ανεφερα ξεκαθαρα ομως, οπως και οτι τωρα θα αρχισουν τα δεκαετη πειραματα στους ανθρωπους


Aλλα ΔΕΝ ανεφερες οτι το θεραπευτικο αποτελεσμα στα πειραματοζωα αφορυσε την ΜΕΙΩΣΗ των ΕΜΦΡΑΓΜΑΤΩΝ ΟΧΙ τον ΚΑΡΚΙΝΟ.

quote:
και δεν μπορω να μην σου θυμισω εκεινην την ρυθμιση που εγινε για να ακριβηνουν τα ομοιοπαθητικα φαρμακα μετα απο διαμαρτυρια των φαρμακοβιομηχανων, επειδη ηταν λεει ανταγωνιστικα φτηνα...


Να σου θυμισω και εγω την αδικια στις ΗΠΑ που επιτρεπει να κυκλοφορουν ομοιοπαθητικα φαρμακα χωρις να εχουν αποδειξει την αποτελεσματικοτητα τους και την ασφαλεια τους μεσα απο ΚΛΙΝΙΚΕΣ δοκιμες ενω τα αλλα φαρμακα απαγορευεται να κυκλοφορουν χωρις να εχουν αποδειξει την αξια τους:

If the FDA required homeopathic remedies to be proven effective in order to remain marketable -- the standard it applies to other categories of drugs -- homeopathy would face extinction in the United States.(STEPHEN BARRET MD "HOMEOPATHY THE ULTIMATE FAKE").

μετάφραση:

Εάν ο Αμερικανικός Ομοσπονδιακός Οργανισμός Τροφίμων και Φάρμακων απαιτούσε από τις ομοιοπαθητικές θεραπείες να αποδείξουν την αποτελεσματικότητα τους για να παραμείνουν στην αγορά-δηλ. απαιτούσε από τα ομοιοπαθητικά σκευάσματα να πληρούν την ίδια προϋπόθεση που υποχρεούνται να πληρούν οι άλλες κατηγόριες φάρμακων-η ομοιοπαθητική θα εξαφανιζόταν στις ΗΠΑ.

Για να το κάνουμε λιανά τα ομοιοπαθητικά φάρμακα πωλούνται στις ΗΠΑ χωρίς να έχουν αποδείξει την αποτελεσματικότητα τους!!!!!!!!


quote:
οπως επισης πρεπει να σου θυμισω οτι οι ομοιοπαθητικοι γιατροι στην Ελλαδα ειναι αποφοιτοι ιατρικης,
δηλαδη ΓΙΑΤΡΟΙ με πτυχειο και ειδικοτητα,
πριν ακολουθησουν την ομοιοπαθητικη μεθοδο,
και εχουν την γνωση ωστε να λενε στον πασχοντα αν οντως μπορει να θεραπευθει απο την ομοιοπαθητικη ή οχι

Γιατροι με πτυχιο οπως η Καραμπατσου με τα ελαιοφυλλα που δηλωνει ομοιοπαθητικος?

Παρολαταυτα ναι υπαρχουν και αγυρτες με πτυχιο επιστημονικης ιατρικης.

Η ομοιοπαθητικη ΚΑΙ ΛΑΝΘΑΣΜΕΝΕΣ ΑΡΧΕΣ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟΤΥΓΧΑΝΕΙ ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ τζονι ω τζονι.Αυτα τα στοιχεια πρεπει να λαβεις υποψη JBG.Οχι αν εχουν ή δεν εχουν πτυχιο απο επιστημονικη σχολη καποιοι απο αυτους που την προτεινουν.Παιζει επισης και η περιπτωση να εκτιμουν το αποτελεσμα placebo που προκαλει η ομοιοπαθητικη (και καθε σκευασμα οχι μον τα ομοιοπαθητικα...).'Η τα ζεστα χρηματα.'Η να βγηκαν απο την ιατρικη σχολη χωρις να εχουν ιδεα απο επιστημονικη αξιολογηση θερπαυτικων μεθοδων!

Επισης γιατι δεν ακους τους γιατρους με πτυχιο που την καταδικαζουν?Α ναι ξεχασα αυτοι ειναι οι "πουλημενοι στις φαρμακευτικες".

quote:
ΥΓ. σε ευχαριστω για τις πληροφοριες που παρεθεσες για το αγαπημενο μου πλασεμπο και την αυτοϊαση!

Τζονι:

1.Εξακολουθεις να συγχεεις το αποτελεσμα placebo με τα περιστατικα αυτοματης ιασης.

Το αποτελεσμα ή φαινομενο placebo δεν αναφερεται σε ιαση.Αναφερεται σε ανακουφηση των συμπτωματων!

2.Στα περιστατικα αυτοματης ιασης διαβαζεις μονο οτι σου αρεσει.Πχ. ξεχνας να αναφερεις αυτην την παραγραφο:

Διαμέσου του λιμβικου συστήματος του εγκέφαλου,του άξονα υποθαλάμου-υπόφυσης και του αυτόνομου νευρικού συστήματος,οι ψυχολογικές μεταβλητές μπορεί να έχουν ευρείες σωματικές επιδράσεις που μπορούν να έχουν θετικό ή αρνητικό αντίκτυπο στη υγεία.Αν και η ερευνά έχει επιβεβαιώσει ότι τέτοιες επιδράσεις υπάρχουν,θα πρέπει να θυμόμαστε ότι είναι αρκετά μικρές,υπεύθυνες ίσως για μικρό ποσοστό της απόκλισης στις στατιστικές της αρρώστιας.

Αρα οπως δειχνει η εως τωρα ερευνα οι ψυχοσωματικες επιδρασεις εχουν πολυ μικρη επιδραση και ΔΕΝ μπορουμε να βασιζομαστε σε αυτες!!!!.

quote:
μα αυτο δεν ειναι ο καθενας μας?

μεμονωμενη περιπτωση?

μοναδικοτητα στην εξελιξη των γονιδιων?

εγω τουλαχιστον ετσι θα ηθελα να με αντιμετωπιζουν οι γιατροι



Αυτο γινεται οσο ειναι δυνατον.Ειναι επισης ενας απο τους λογους για τους οποιους γινονται πολλες κλινικες δοκιμες,με πολλους ασθενεις για την αξιολογηση οποιασδηποτε θεραπευτικης μεθοδου (απο διαφορετικες τεχνικες εγχειρησης εως την χορηγηση σκευασματων) και δεν βασιζομαστε μονο σε μεμονωμενες περιπτωσεις για να τις αξιολογησουμε.Για να δουμε εαν το θεραπευτικο αποτελεσμα οφειλεται στην μεθοδο και οχι σε καποια ιδιομορφια ενος οργανισμου.

Πχ.υπαρχει μικρο ποσοστο ασθενων που παραμενει στο σταδιο του φορεα του ΗΙV για πανω απο 10 χρονια.(Οι περισσοτεροι χωρις θεραπεια περνουν απο το σταδιο του φορεα στο σταδιο του AIDS μεσα σε 3 χρονια).Εαν τυχαινε να χορηγουσαμε ζαχαρη σε αυτο το μικρο ποσοστο ασθενων που παραμενουν φορεις για 10 χρονια θα συμπεραιναμε λανθασμενα οτι η ζαχαρη εχει θεραπευτικη δραση εναντιον του ΗΙV.


quote:
Μεντεκ...
Δεν ξερω ποιους εννοεις αγυρτες, (για την ακριβεια ΑΓΥΡΤΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΣ, ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗΤΕΕΕΕΣ, ουυυυυ, σιξ σιξ σιξ, ουυυυ)

Νομιζω οτι δεν λεω κατι δυσκολο... δυσνοητο... πολυπλοκο.
Τα γραφω πολυ απλα παντα.... και για να τελειωνουμε...
Αν ερθεις και μου πεις οτι μουδιαζουν τα ακρα σου, θα σου προτεινω να κανεις μυογραφημα + νευρογραφημα.... και οχι να βαλεις πολτους απο διαφορα φυσικα προιοντα.

Αλλα μετα θα σου προτεινω να τρως και μια μπανανουλα το πρωι για να πηγαινει καλα η μερα σου και να μην σε εκνευριζουν οι διαφοροι στο ιντερνετ.


Vanilic κανεις δεν ισχυριστηκε οτι η διατροφη δεν εχει αξια στην υγεια.Αλλα αλλο αυτο και αλλο ο ψευδης ισχυρισμος οτι η καλη διατροφη προλαμβανει καθε ασθενεια ή οτι καποια τροφιμα θεραπευουν μια/καθε ασθενεια.Ελπιζω να ξεκαθαρισαμε αυτη την παρεξηγηση επιτελους.

Πχ.ποιος αναφερε οτι τα ινομυωματα οφειλονται στην κακη διατροφη?Ποια στοιχεια εχει για να υποστηριξει κατι τετοιο?Και απο που εβγαλε το συμπερασμα οτι εχουμε ΑΥΞΗΜΕΝΑ περιστατικα?Τον παλιο καιρο οι γυναικες δεν πηγαιναν με την ιδια συχνοτητα στο γυναικολογο οσο σημερα,συνεπως κανεις δεν μπορει με βεβαιοτητα να ισχυριστει οτι ειχαν λιγοτερα περιστατικα δημιουργιας ινομυωματων σε σχεση με σημερα.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 31/01/2007 09:06:55

Edited by - medtech on 31/01/2007 09:10:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 20:54:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Εχετε την εντυπωση οτι ο υπολοιπος κοσμος αποτελειται απο βλακες ?
Απο ανθρωπους που δεν εχουν κριση ? Απο ανθρωπους που δεν μπορουν να ξεχωρισουν αν ενα σκευασμα (φυσικο, ιατρικο, ομοιοπαθητικης) τους κανει καλο η κακο ? Τοσο αφελεις ειναι, που πρεπει να εχουν καποιον απο πανω τους να τους λεει τι να παρουν και τι να μην παρουν ?

2)
>>μεντεκ λες για το θεμα της αυτοιασης: "Αρα οπως δειχνει η εως τωρα ερευνα οι ψυχοσωματικες επιδρασεις εχουν πολυ μικρη επιδραση και ΔΕΝ μπορουμε να βασιζομαστε σε αυτες"
Εσυ μπορει να μην βασιζεσαι αλλα ο 1 στους 1.000.000 ειχε αποτελεσμα οποτε σε γραφει στα παλια του τα παπουτσια.

3)Στην ερωτηση που μου κανεις απαντας εσυ η ιδια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/01/2007, 21:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και εννοειται οτι πηγαινουμε πρωτα απο ολους στον γιατρο μας...
Καμια φορα οι θεραπειες δεν εχουν αποτελεσμα για ολους...
μερικες φορες οι γιατροι σηκωνουν τα χερια ψηλα.
Να τα σηκωσει και ο ασθενης?
Να περιμενει ποτε θα ερθει η θεια επιφωτηση στην επιστημη και ανακαλυψει τη λυση στο προβλημα του ?
Η να ψαξει και για κατι αλλο που ισως τον βοηθησει? ποιος θα του το απαγορευσει ???
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 08:18:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απο ανθρωπους που δεν εχουν κριση ? Απο ανθρωπους που δεν μπορουν να ξεχωρισουν αν ενα σκευασμα (φυσικο, ιατρικο, ομοιοπαθητικης) τους κανει καλο η κακο ? Τοσο αφελεις ειναι, που πρεπει να εχουν καποιον απο πανω τους να τους λεει τι να παρουν και τι να μην παρουν ?

Vanilic ποσοι ανθρωποι εχουν ικανοτητα επιστημονικης αξιολογησης των θεραπειων?

Γυρισε στη πισω σελιδα και διαβασε το αρθρο "ΓΙΑΤΙ ΑΧΡΗΣΤΕΣ ΘΕΡΑΠΕΙΕΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΟΥΝ" για να καταλαβεις οτι αλλες ειναι οι αιτιες οχι η βλακεια ή οι πονηρες προθεσεις που οδηγουν ατομα να αποδωσουν αναγνωριση σε αχρηστη θεραπευτικη μεθοδο.

Για να αποφυγει αυτα ακριβως τα προβληματα που περιγραφει το αρθρο,η επιστημονικη ιατρικη αναπτυξε τις ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΔΟΚΙΜΕΣ.

Οσο για το που μπορει να οδηγησει η απελπισια τον ανθρωπο,ωστε να φτασει να κανει και πραγματα τρελα εντελως,δες το χαμο με τα ελαιοφυλλα σαν συγχρονο παραδειγμα,ανετρεξε και στο παρελθον για να δεις και παρομοιες περιπτωσεις.

quote:
Να τα σηκωσει και ο ασθενης?
Να περιμενει ποτε θα ερθει η θεια επιφωτηση στην επιστημη και ανακαλυψει τη λυση στο προβλημα του ?
Η να ψαξει και για κατι αλλο που ισως τον βοηθησει? ποιος θα του το απαγορευσει ???

Εδω μπαινει το ηθικο διλλημα:Να τα παιξει ολα για ολα γινομενος ο ιδιος πειραματοζωο με μεγα κινδυνο να ταλαιπωρηθει αδικα ή να ετοιμασει ενα καλο τελος?Εγω θα διαλεγα το δευτερο και μην μου πεις "μα δεν εχεις βρεθει στην ιδια κατασταση" ε?

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 16:56:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MEDTECH

quote:
Πριν κυκλοφορησει ενα σκευασμα γινονται κλινικες δοκιμες και πειραματα για να εξασφαλιστει οσο γινεται η ασφαλεια και αποτελεσματικοτητα του.Αλλα δεν μπορεις να προβλεψεις καθε παρενεργεια.Τουλαχιστον το διχτυ ασφαλειας που υπαρχει προβλεπει να αποσυρεται ενα σκευασμα εαν αποδειχτει οτι οι κινδυνοι που σχετιζονται με αυτο υπερβαινουν την πιθανοτητα ωφελειας.

Πόσο σίγουροι μπορούμε να νιώθουμε όταν υπάρχει η κονόμα;;;;;;

Πάρε ένα μικρό παράδειγμα 31 κλινικών θανατικών ερευνών,

2001 Φρανκφούρτη.

Πολλά ερωτήματα για το μέλλον της Bayer ως αυτόνομης εταιρείας γεννά η απόφασή της να αποσύρει από την κυκλοφορία το Baycol/Lipobay λόγω ανησυχιών για επικίνδυνες παρενέργειες, οι οποίες φέρεται να συνδέονται με τον θάνατο 31 ατόμων στις Ηνωμένες Πολιτείες. Το εν λόγω σκεύασμα για έλεγχο της χοληστερίνης είναι το δεύτερο φάρμακο, το οποίο αποσύρει η Bayer εντός του έτους. Μετά τις εξελίξεις αυτές, οι οποίες προκάλεσαν δραστική πτώση της μετοχής της στο ναδίρ των τελευταίων 21 μηνών, η Bayer δεν θα μπορέσει να εκπληρώσει τους στόχους της• εξ ου και αναθεώρησε τις προβλέψεις της για τα εφετεινά κέρδη κατά 600-650 εκατ. ευρώ• σημειωτέον ότι προ των γεγονότων η εταιρεία ήδη είχε αναθεωρήσει προς τα κάτω τους στόχους της.

quote:
Η διαφορα της επιστημονικης ιατρικης και φαρμακευτικης απο την μη επιστημονικη ιατρικη και φαρμακευτικη ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση εχει αναπτυχθει ολοκληρο συστημα αξιολογησης των σκευασματων που προσπαθει με καθε τροπο να προλαβει τυχον παρενεργειες με δοκιμες,με πειραματα και με παρακολουθηση της πορειας ενος φαρμακου (οποτε και αποσυρεται εαν τελικα κριθει επικινδυνο) ενω στην δευτερη η αξιολογηση ειναι 3 λαλουν και δυο χορευουν αφου ουτε κλινικες δοκιμες κανουν ουτε πειραματα αλλα βασιζονται σε μεμονωμενες μαρτυριες

Σωστα. Αλλά μέχρι την απόσυρση; Τα έχουμε βγάλει και με το παραπάνω έτσι; Για του λόγου το αληθές,
Τον Μάιο του 1999 η αμερικανική φαρμακοβιομηχανία Merck έλαβε την έγκριση του Οργανισμού Τροφίμων και Φαρμάκων των ΗΠΑ (Food and Drug Administration FDA) για την κυκλοφορία του φαρμάκου Vioxx. Επρόκειτο για ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες παυσίπονο το οποίο προοριζόταν κυρίως για χορήγηση σε ασθενείς που έπασχαν από οστεοαρθρίτιδα και το οποίο είχε όλα τα προσόντα να γίνει blockbuster. Πράγματι το φάρμακο δικαίωσε τις προσδοκίες της εταιρείας αποφέροντας ως και 2,5 δισ. δολάρια ετησίως. Και μετά ήρθε η καταστροφή: στις 30 Σεπτεμβρίου 2004 η εταιρεία απέσυρε το φάρμακο καθώς διαπιστώθηκε ότι αυτό αύξανε τον κίνδυνο για εμφράγματα και εγκεφαλικά!

Επρόκειτο για την εκτενέστερη απόσυρση φαρμάκου που έγινε ποτέ αφήνοντας άναυδους 80 εκατομμύρια ανθρώπους που είχαν πάρει ή έπαιρναν ακόμη το σκεύασμα. Και φυσικά ετέθη εν αμφιβόλω και η αξιοπιστία των υπολοίπων φαρμάκων της ίδιας οικογενείας, τα οποία ξαναμπήκαν στο μικροσκόπιο των ελεγκτικών αρχών.
Πριν από μερικούς μήνες δικαστήριο του Τέξας επεδίκασε ως αποζημίωση στη χήρα ενός άντρα, ο οποίος έχασε τη ζωή του από τη χρήση του VIOXΧ, το ποσό των 250 εκατομμυρίων δολαρίων. Εναντίον της Merck εκκρεμούν συνολικά 4.200 αγωγές για την επιβλαβή δράση του εν λόγω φαρμάκου.

quote:
Και μην ξανακουσω μαλακιες οτι τα παιρνω απο φαρμακευτικες για να κηνυγαω τους δηθεν αγνους,τσαρλατανους,κομπογιαννιτες ΜΗ επιστημονικους "θεραπευτες" που το μυαλα τους ειναι γεματα με σκατα οπως και αυτα που ακουω εδω και χρονια ("οι γιατροι ειναι πουλημενοι στις φαρμακευτικες γιαυτο δεν δεοχνται τα ματζουνια μας".Τα μυαλα σας και μια λυρα.Αγυρτες!).
Α και σχετικα με τα λεφτα:ΕΧΕΤΕ ΙΔΕΑ ΠΟΣΑ ΚΕΡΔΙΖΟΥΝ ΟΙ ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΙΤΕΣ ΑΠΟ ΚΟΡΟΙΔΑ ΣΑΝ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΤΗ ΣΑΣ?ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ΔΟΛΛΑΡΙΑ!


Ελα πάλι μη ξεφεύγουμε,
Μπορεί εσύ να μην τα παίρνεις, αλλά πολλοί είναι αυτοί που το κάνουν.

Γιατι όπως είπαμε είναι πολλααααααά τα λεφτά τα οποία κερδίζουν οι λεγόμενοι 'επιστήμονες' που έχουν ως ιερό σκοπό να σώσουν την ανθρωπότητα, αλλά και την τσέπη τους.

Για κοίτα κάτι δις δολλάρια,

Οι Αμερικανικές αρχές ζήτησαν απ’ την φαρμακευτική εταιρεία Pfizer να αποσύρει απ’ την αγορά το παυσίπονο φάρμακο Bextra, που χρησιμοποιείται από εκατομμύρια ανθρώπους που πάσχουν από αρθρίτιδα, λόγω ανησυχιών ότι οι κίνδυνοι απ’ το φάρμακο είναι μεγαλύτεροι απ’ τα οφέλη που προσφέρει. Η φαρμακοβιομηχανία Pfizer Inc. συμφώνησε να αναστείλει τις πωλήσεις του ιδιοσκευάσματός της Bextra που χορηγείται για την αρθρίτιδα, έπειτα από αίτημα των αρμοδίων νομοθετικών αρχών στην Αμερική και στην Ευρώπη, οι οποίες έκριναν ότι οι κίνδυνοι από το φάρμακο είναι περισσότεροι από τα οφέλη.
Οι αμερικανικές αρχές ζήτησαν εκτός από την απόσυρση της βαλτικοξίμπης, την έντονη σήμανση των κινδύνων που ενδέχεται να προκληθούν από τη χρήση κοξιμπών, στο παρεμφερές προϊόν της Pfizer, Celebrex.

Το Bextra είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται ευρέως στην Ελλάδα, κυρίως από ασθενείς που πάσχουν από οστεοαρθρίτιδα.
Οι πωλήσεις του φαρμάκου έφτασαν το 2004 στα 1,3 δις δολάρια.

quote:
ΑΓΥΡΤΕΕΕΕΕΕΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!ΚΟΜΠΟΓΙΑΝΝΗΤΕΕΕΕΕΕΕΣΣ!!!!!!

Συμφωνώ και επαυξάνω κυρίως, για την παρακάτω περίπτωση ακατάλληλου φαρμάκου γιατί είχα προσωπική εμπειρία με συγγενικό μου πρόσωπο.

Πρόκειται για το αντικαταθλιπτικό φάρμακο Paxil (ένα από τα πιο διαδεδομένα και στη χώρα μας αντικαταθλιπτικά σκευάσματα της εταιρείας GlaxoSmithKline, το οποίο στην Ελλάδα κυκλοφορεί με την εμπορική ονομασία Seroxat). Και αυτό γιατι ήταν μια περίπτωση που άγγιξε το πλατύ κοινό. Το 2004 ο γενικός εισαγγελέας της Νέας Υόρκης Ελιοτ Σπίτζερ κατέθεσε μήνυση κατά της παρασκευάστριας εταιρείας του φαρμάκου, στην οποία αναφερόταν ότι είχε εσκεμμένα αποκρύψει αρνητικά αποτελέσματα σχετικά με τη δράση του. Σύμφωνα με τον εισαγγελέα η εταιρεία είχε διεξαγάγει πέντε μελέτες για το σκεύασμα αλλά δημοσίευσε μόλις μία εξ αυτών - την πιο θετική -, αφήνοντας στην αφάνεια τις υπόλοιπες που μαρτυρούσαν αύξηση του κινδύνου αυτοκτονιών από τη χρήση του. Οι υπεύθυνοι της εταιρείας, αν και αρνήθηκαν τις κατηγορίες, συμφώνησαν τελικώς να δημοσιοποιήσουν τα στοιχεία σχετικά με το Paxil αλλά και σχετικά με άλλα σκευάσματά τους.

Όπως αποκάλυψε μελέτη Νορβηγών επιστημόνων, το αντικαταθλιπτικό αυτό φάρμακο αυξάνει έως και επτά φορές την πιθανότητα απόπειρας αυτοκτονίας! Οι επιστήμονες μελέτησαν περισσότερους από 1.500 ασθενείς: Διαπίστωσαν επτά απόπειρες αυτοκτονίας ανάμεσα σε αυτούς που λάμβαναν το σκεύασμα και μόλις μία στους ασθενείς που έπαιρναν εικονικό φάρμακο (placebo).
Επιπλέον, αυτοκτονικές σκέψεις περνούσαν από το μυαλό των ασθενών σε αναλογία 3 προς 1 (σε σχέση με όσους δεν έπαιρναν Seroxat).
Το Seroxat είναι από τα πιο «δημοφιλή» αντικαταθλιπτικά σε όλο τον κόσμο. Μόνο στην Αγγλία, εκδίδονται κάθε χρόνο 2,4 εκατομμύρια συνταγές.

Στη χώρα μας κυκλοφορεί εδώ και εννιά χρόνια περίπου, σε χάπια των 10 και 20 μιλιγκράμ. Το 2003 πωλήθηκαν στην Ελλάδα πάνω από ένα εκατομμύριο κουτιά. Αποσύρθηκε τέλη του 2006.


quote:
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΥΣΙΑ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΠΡΟΕΛΕΥΣΕΩΣ ΕΙΤΕ ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΤΕ ΤΕΧΝΗΤΗ ΠΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΡΟΚΑΛΕΣΕΙ ΕΝ ΔΥΝΑΜΕΙ ΠΑΡΕΝΕΡΓΕΙΕΣ.

Εν δυνάμει και ο αέρας που αναπνέεις έχει παρενέργειες.
Κάτι μας είπες τώρα.


Θα ήθελα με το ίδιο μένος που καταφερόμαστε στον κάθε τσαρλατάνο που λέει ότι του κατέβει, να καταφερόμαστε και εναντίον εκείνων που παιζουν με την υγεία μας και πλουτίζουν.

Αλλά δυστηχώς αν περιμένουμε απο 'αντικειμενικά' άτομα σαν εσένα να
αποδείξουν την ακαταλληλότητα κάποιων φαρμάκων που κυκλοφορούν, σωθήκαμε.

Ας είναι καλά οι Νορβηγοί επιστήμονες, όποιοι και να είναι αυτοί.

quote:
Για κοιταξτε ποσα αρχισαν να πωλουν τα φυλλα της ελιας:4 ευρω τα 50 γραμμαρια!Εδω η καλη κερδοσκοπια!!!!!!!

Τι είπες τωρα;;;;

Φευγω... Το δίκανο γυναίκααααααα θα μου τις μαδήσουν τις ελίτσες μου.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 17:26:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια, ναι υπαρχουν και κακα φαρμακα, οπως και κακα φυσικα προιοντα (που μπορεινα προκαλεσουν αλλεργιες με ασχημες συνεπειες). Ναι υπαρχουν και τα αχρηστα αλλα δεν μας πειραζει αν περασε και δεν ακουμπησε. Το θεμα ειναι να μην γινεις χειροτερα, οχι να μεινεις σταθερος.

Αυτο που λεω ειναι οτι οι ασθενεις τωρα πια εχουν γνωμη για ΟΛΑ.
Ο γιατρος δεν αποφασιζει και διαταζει... και ο ασθενης δεν ειναι αβουλο ον που πρεπει να υπακουσει τυφλα.
Πρεπει να συνεργαστουν.

Τωρα πια ο ασθενης θα ψαξει την παθηση στο νετ, θα διαβασει, θα μελετησει για το φαρμακο κλπ. (δεν εννοω βεβαια να διαβασει τα ιατρικα βιβλια, υπαρχουν και πηγες απλες-κατανοητες για ολους).
Ο ασθενης ΠΡΕΠΕΙ να εχει γνωμη γιατι κανεις αλλος δεν μπορει να ξερει καλυτερα τον οργανισμο του και τις αντοχες του εκτος απο τον ιδιο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

vanillic
Μέλος 1ης Βαθμίδας


79 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 19:08:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους vanillic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΡΟΛΛ: Το περιεργο ειναι οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε το Σεροξατ υπαρχει στα ραφια των φαρμακειων (δεν ξερω σε ποσα) και πωλειται ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Μπορει να ειναι η τελευταια παρτιδα, δεν ξερω.
Υποπτον.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 20:06:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΠΕΣ'ΤΑ TROLL ΠΕΣ'ΤΑ ΜΠΑΣ ΚΑΙ ΞΥΠΝΗΣΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 23:33:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ Τρολλ να σου πω τι συμπέρασμα βγάζω εγώ από όλα αυτά που έγραψες;

Οτι πιθανότατα κάθε νέο φάρμακο θα πρέπει να εξετάζεται πριν βγει στην κυκλοφορία για καμιά 20αριά χρόνια σε διάφορες ευπαθείς ομάδες ασθενών, έτσι ώστε να είναι σίγουρο ότι δεν θα βλάψει κάποιους από αυτούς όταν κάνουν συστηματική χρήση για πολλά χρόνια.

Αντέχουμε ως κοινωνία να περιμένουμε τόσο; Αντέχουμε να πεθάνουν οι άνθρωποι που είναι τώρα άρρωστοι, για να θεραπευτούν σίγουρα και χωρίς παρενέργειες οι επόμενες γενιές αρρώστων;

Μήπως αν δεν βγει το φάρμακο γρήγορα, με σχετικά περιορισμένο κλινικό έλεγχο, οι άρρωστοι θα καταφύγουν επίσημα πιά σε κομπογιαννίτικες μεθόδους;

Δεν λέω ότι οι φαρμακοβιομηχανίες δεν βγάζουν, αλλά μήπως τα παραλέμε;

Παλιότερα που δεν υπήρχαν φαρμακοβιομηχανίες και σύγχρονοι μέθοδοι θεραπείας, πόσος ήταν ο μέσος όρος ζωής βρε παιδιά; Και φανταστείτε ότι τότε το περιβάλλον δεν ήταν μολυσμένο όπως σήμερα.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2007, 23:59:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν λέω ότι οι φαρμακοβιομηχανίες δεν βγάζουν, αλλά μήπως τα παραλέμε;

ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΤΑ ΠΑΡΑΛΕΣ.

ΑΚΟΥ 20 ΧΡΟΝΙΑ.

ΚΑΙ ΣΤΑ 10 ΞΕΡΟΥΝ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΑΛΛΑ ΤΟ ΚΡΥΒΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΟΝΟΜΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 01:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οτι πιθανότατα κάθε νέο φάρμακο θα πρέπει να εξετάζεται πριν βγει στην κυκλοφορία για καμιά 20αριά χρόνια σε διάφορες ευπαθείς ομάδες ασθενών, έτσι ώστε να είναι σίγουρο ότι δεν θα βλάψει κάποιους από αυτούς όταν κάνουν συστηματική χρήση για πολλά χρόνια.

Αντέχουμε ως κοινωνία να περιμένουμε τόσο; Αντέχουμε να πεθάνουν οι άνθρωποι που είναι τώρα άρρωστοι, για να θεραπευτούν σίγουρα και χωρίς παρενέργειες οι επόμενες γενιές αρρώστων;

Μήπως αν δεν βγει το φάρμακο γρήγορα, με σχετικά περιορισμένο κλινικό έλεγχο, οι άρρωστοι θα καταφύγουν επίσημα πιά σε κομπογιαννίτικες μεθόδους;


Καλά ρε Οστρια τα εννοείς αυτά που λές ή σου ξεφεύγουν;

Αυτό κατάλαβες απο τα παραπάνω;

Δεν πειράζει, μάθε τώρα πως βγαίνουν τα νέα φάρμακα απο τις βιομηχανίες και τις υποτιθέμενες κλινικές δοκιμές που κάνουν.

Προκειμένου να αυξήσουν τις πιθανότητες κυκλοφορίας ενός φαρμάκου στην αγορά οι «γονείς» του ορισμένες φορές χρησιμοποιούν... πλάγιους τρόπους για να το προωθήσουν. Ιδού κάποια από τα τρικ τους ώστε να λάβουν θετικά αποτελέσματα κατά τις κλινικές δοκιμές:

* Σύγκριση της νέας ουσίας με μια ήδη υπάρχουσα, η οποία όμως δεν θεωρείται από τις καλύτερες και αποτελεσματικότερες της αγοράς.


* Προτίμηση για διεξαγωγή της δοκιμής της νέας ουσίας σε σύγκριση με εικονικό φάρμακο και όχι με ήδη υπάρχουσα ουσία που κυκλοφορεί στην αγορά.


* Σύγκριση της νέας ουσίας με μια πολύ μικρή δόση της ουσίας αναφοράς. Εμφανίζεται έτσι μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα της νέας ουσίας.


* Σύγκριση της νέας ουσίας με μια πολύ μεγάλη δόση της ουσίας αναφοράς. Εμφανίζονται έτσι λιγότερες παρενέργειες της νέας ουσίας.


* Διεξαγωγή της δοκιμής σε πολλά κέντρα ώστε να δημοσιευθούν τελικώς τα αποτελέσματα από κέντρα που δίνουν τα πιο θετικά ευρήματα.


* Παρουσίαση των αποτελεσμάτων με τον πιο ευνοϊκό τρόπο. Για παράδειγμα, παράθεση πρώτα των στοιχείων σχετικά με τη μείωση ενός σχετικού κινδύνου από τη λήψη του φαρμάκου παρά εκείνων που δεν δείχνουν μείωση ενός απόλυτου κινδύνου.


Και βέβαια όσον αφορά τις παρενέργειες το φως βλέπουν το 1/3 αυτών.


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 01:20:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΡΟΛΛ: Το περιεργο ειναι οτι αυτη τη στιγμη που μιλαμε το Σεροξατ υπαρχει στα ραφια των φαρμακειων (δεν ξερω σε ποσα) και πωλειται ΚΑΝΟΝΙΚΑ.
Μπορει να ειναι η τελευταια παρτιδα, δεν ξερω.
Υποπτον.

Είπαμε φίλε μου είναι πολαααααααααααά τα λεφτά

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 01:22:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 10:08:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Καλά ρε Οστρια τα εννοείς αυτά που λές ή σου ξεφεύγουν;

Αυτό κατάλαβες απο τα παραπάνω;

Δεν πειράζει, μάθε τώρα πως βγαίνουν τα νέα φάρμακα απο τις βιομηχανίες και τις υποτιθέμενες κλινικές δοκιμές που κάνουν.


Δηλαδή εσύ πώς θα έκανες τις κλινικές δοκιμές ενός φαρμάκου; Γιατί το θέμα δεν είναι μόνο να αφορίζουμε αλλά να κάνουμε και προτάσεις.
Εγώ δεν είμαι ούτε γιατρός, ούτε φαρμακοποιός και βέβαια δεν είμαι υπέρ της εκμετάλλευσης των ασθενών ούτε από τις φαρμακευτικές εταιρίες, ούτε από κανέναν από τους παραπάνω.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 14:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ας ξεκινησουμε με ενα αποσπασμα απο το αρθρο Διακρινοντας Την Επιστημη απο την Ψευδοεπιστημη του Rory Cocker:

Η ψευδοεπιστημη βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην υποκειμενική αξιολόγηση.

Ο Τάδε βάζει ζελέ στο κεφάλι του και ο πονοκέφαλος του περνάει.Κατά την ψευδοεπιστημή αυτό σημαίνει ότι ο ζελές θεραπεύει τους πονοκέφαλους. Κατά την επιστήμη αυτό δεν σημαίνει τίποτα,αφού δεν εκπονήθηκε κανένα πείραμα.Πολλά πράγματα λάμβαναν χώρα όταν έφυγε ο πονοκέφαλος του Τάδε,το φεγγάρι ήταν στην γέμιση του, ένα πουλί πέταξε από πάνω,το παράθυρο ήταν ανοικτό,ο Τάδε φορούσε το κόκκινο πουκάμισο του_και ο πονοκέφαλος του μπορούσε να φύγει σε κάθε περίπτωση,ότι και εάν γινόταν. Ένα ελεγχόμενο πείραμα θα έβαζε πολλούς ανθρώπους μαζι,υποφέροντες από πονοκέφαλο σε πανομοιότυπες περιστάσεις,πέραν από την παρουσία ή την απουσία της θεραπείας που επιθυμεί να δοκιμάσει και θα συνέκρινε τα αποτελέσματα που τότε θα είχαν κάποια πιθανότητα να έχουν νόημα.

Και


H ψευδοεπιστημή εγκαλείται τα κριτήρια αληθείας της επιστημονικής μεθοδολογίας ενώ ταυτόχρονα αρνείται την εγκυρότητα τους.

Κατά αυτόν τον τρόπο,ένα διαδικαστικά άκυρο πείραμα που φαίνεται να δείχνει ότι η αστρολογία λειτουργεί προωθείται σαν «απόδειξη» ότι η αστρολογία είναι ορθη,ενώ χιλιάδες από διαδικαστικά ορθά πειράματα που δείχνουν ότι δεν λειτουργεί αγνοούνται.Το γεγονός ότι κάποιος ξέφυγε με απλά μαγικά κόλπα σε ένα επιστημονικό εργαστήριο είναι «απόδειξη» ότι είναι ένας υπεράνθρωπος με ενώ το γεγονός ότι πιάστηκε να κλέβει σε αρκετά άλλα εργαστήρια αγνοείται.

Στην κατηγορια οτι οι επιστημονες της υγειας ειναι της ιδιας ποιοτητας με τους αγυρτες που κυκλοφορουν που εκτοξευσες και στην προηγουμενη και στην παρουσα σελιδα θα σου δωσω ξανα την απαντηση που η δεν μπηκες στον κοπο να την διαβασεις ή την αγνοησες για διαφορους σκοπους:

"Πριν κυκλοφορησει ενα σκευασμα γινονται κλινικες δοκιμες και πειραματα για να εξασφαλιστει οσο γινεται η ασφαλεια και αποτελεσματικοτητα του.Αλλα δεν μπορεις να προβλεψεις καθε παρενεργεια.Τουλαχιστον το διχτυ ασφαλειας που υπαρχει προβλεπει να αποσυρεται ενα σκευασμα εαν αποδειχτει οτι οι κινδυνοι που σχετιζονται με αυτο υπερβαινουν την πιθανοτητα ωφελειας.

Βαλτε το καλα στο μυαλο σας:ΟΠΟΙΑ ΟΥΣΙΑ ΕΧΕΙ ΒΙΟΛΟΓΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΕΙΤΕ ΦΥΣΙΚΗ ΕΙΝΑΙ ΕΙΤΕ ΤΕΧΝΙΤΗ μπορει να προκαλεσει και παρενεργειες.Η διαφορα της επιστημονικης ιατρικης και φαρμακευτικης απο την μη επιστημονικη ιατρικη και φαρμακευτικη ειναι οτι στην πρωτη περιπτωση εχει αναπτυχθει ολοκληρο συστημα αξιολογησης των σκευασματων που προσπαθει με καθε τροπο να προλαβει τυχον παρενεργειες με δοκιμες,με πειραματα και με παρακολουθηση της πορειας ενος φαρμακου (οποτε και αποσυρεται εαν τελικα κριθει επικινδυνο) ενω στην δευτερη η αξιολογηση ειναι 3 λαλουν και δυο χορευουν αφου ουτε κλινικες δοκιμες κανουν ουτε πειραματα αλλα βασιζονται σε μεμονωμενες μαρτυριες.Στην επιστημονικη ιατρικη μια ουσια πρεπει να δοκιμαστει επανηλειμενως πριν παρει αδεια να κυκλοφορησει ενω στη μη επιστημονικη σου λενε "παρε αυτο ειναι φυσικο δεν βλαφτει"-μεγαλη παρανοηση ή "το πηρε ο ταδε και δεν επαθε τιποτα αρα εσυ δεν κινδυνευεις"-αλλη παρανοηση ή "το χρησιμοποιουν για χιλιαδες χρονια αρα ειναι αποτελεσματικο-αλλη μεγαλη παρανοηση."

Και τωρα η απαντηση στην αγωνιωδη ερωτηση:Μα πως ξερουμε οτι τα αποτελεσματα των μελετων της αποτελεσματικοτητας και της ασφαλειας ενος φαρμακου δεν ειναι φτιαχτα και κατασκευασμενα απο τις φαρμακευτικες εταιριες?


Για να τσακωσει η επιστημονικη κοινοτητα αυτους που «κλεβουν» στις μελετες,παρουσιαζοντας ψευδη στοιχεια εχει αναπτυξει το συστημα του PEER REVIEW.Σε αυτό το συστημα οι μελετες υποβαλονται για δημοσιευση σε επιστημονικα περιοδικα που ζητουν απο αλλους επιστημονες του κλαδου να αξιολογησουν την μελετη για την εγκυροτητα της.Οι εκδοτες του επιστημονικου περιοδικου ζητανε απο αυτους τους επιστημονες να:

-Σχολιασουν την εγκυροτητα της-ειναι τα αποτελεσματα της ερευνας αξιοπιστα?ειναι ο σχεδιασμος και η μεθοδολογια της μελετης καταλληλα?

-Να κρινουν την σημασια της:Είναι σημαντικη η ανακαλυψη?

-Να καθορισουν την πρωτοτυπια της:ειναι τα αποτελεσματα καινουργια?Αναφερεται η εργασια σε προγενεστερες μελετες με τον σωστο τροπο?

-Να γνωμοδοτησουν εαν η μελετη πρεπει να γινει δεκτη για δημοσιευση,να βελτιωθει ή να απορριφθει.

Οι επιστημονες ποτε δεν βγαζουν συμπερασματα απο ΜΙΑ μελετη.Συνηθως απαιτουνται περισσοτερες των μια μελετων για να θεωρησουν τα αποτελεσματα σαν καλης ποιοτητας αποδειξεις.

Επισης απαιτειται η ΑΝΑΠΑΡΑΓΩΓΗ ΜΙΑΣ μελετης:Δηλαδη να επαναληφθει η μελετη με την ιδια μεθοδολογια και να βγουν τα ιδια συμπερασματα.Εαν μια μελετη παρολο που γινεται με τις ιδιες συνθηκες βγαζει διαφορετικα συμπερασματα παρολες τις προσπαθειες,τοτε τα συμπερασματα της πρωτης μελετης τιθονται σε αμφισβητηση.

Ας ξαναθυμηθουμε τι λεει στην περιληψη του το αρθρο Γιατι Αχρηστες Θεραπειες Φαινεται να Λειτουργουν για το τι πρεπει να προσεχει ο ασθενης οταν επιλεγει μια θεραπεια:

"Για τους λόγους που παρουσίασα οι μαρτυρίες μεμονωμένων ατόμων πολύ λίγη αξία έχουν στην αξιολόγηση των θεραπευτικών μεθόδων.Επειδή τόσα πολλά παραπλανητικά στοιχεία μπορούν να πείσουν ευφυείς,τίμιους ανθρώπους ότι έχουν επιτευχθεί θεραπευτικά αποτελέσματα όταν αυτό δεν έχει συμβεί στην πραγματικότητα,έχει ζωτική σημασία ο έλεγχος οποιουδήποτε θεωρητικά θεραπευτικού σχήματος κάτω από συνθήκες που ελέγχουν για ανταποκρίσεις placebo,αποτελέσματα συμμόρφωσης και λάθη κρίσης.

Πριν κάποιος συμφωνήσει να υποβληθεί σε οποιοδήποτε είδος θεραπείας, πρέπει να είναι βέβαιος ότι αυτή η θεραπεία έχει αξιολογηθεί σε κατάλληλα ελεγχόμενες κλινικές δοκιμές.Για να μειώσει την πιθανότητα ότι τα στοιχεία που υποστηρίξουν την αξία της συγκεκριμένης θεραπείας έχουν μολυνθεί από τα προαναφερθέντα λάθη και προκαταλήψεις,οι καταναλωτές πρέπει να επιμείνουν να έχουν δημοσιευθεί τα υποστηρικτικά αυτά στοιχεία σε επιστημονικά περιοδικά που παρακολουθούνται, ελέγχονται και αναθεωρούνται από την σύγχρονη επιστημονική κοινότητα.Όποιος θεραπευτής δεν μπορεί να προμηθεύσει αυτού του είδους την υποστήριξη για τις διαδικασίες που ακολουθεί είναι αμέσως ύποπτος.Αν οι αποδείξεις αποτελούνται απλά από μαρτυρίες,φυλλάδια ή βιβλία που δημοσιεύτηκαν από τον ίδιο τον θεραπευτη,ή ειδήσεις από τα λαϊκά ΜΜΕ οι εν δυνάμει πελάτες πρέπει να είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί.Ακόμα και εάν τα άρθρα που υποστηρίζουν τις μεθόδους του φαίνεται να έχουν προέρθει από έγκυρα επιστημονικά περιοδικά,οι καταναλωτές θα πρέπει να ελέγξουν αν αυτά τα περιοδικά εκδίδονται από ευυπόληπτους επιστημονικούς οργανισμούς.Εργασίες που εξυμνούν την ψευδοεπιστημή συχνά εμφανίζονται σε περιοδικά με επίσημη όψη,τα οποία στην πραγματικότητα είναι ιδιοκτησία ομάδων με ανεπαρκή επιστημονικά διαπιστευτήρια αλλά με οικονομικές επενδύσεις σε αμφίβολης αξίας προϊόντα.Ομοίως,πρέπει να απορρίπτονται άρθρα από περιοδικά που αποδέχονται όλα τα άρθρα που τους υποβάλλονται και χρεώνουν τους συγγραφείς για την δημοσίευση.Και τελικά επειδή οποιοδήποτε μεμονωμένο θετικό αποτέλεσμα-ακόμα και από ένα προσεκτικά εκτελεσμένο πείραμα που έχει δημοσιεύτηκε σε ένα έγκυρο επιστημονικό περιοδικό-μπορεί πάντα να είναι λανθασμενο,η αναπαραγωγή του θετικού αποτελέσματος από ανεξάρτητες ερευνητικές ομάδες είναι το υπέρτατο αποδεικτικό κριτήριο.

Εάν ο θεραπευτής ισχυρίζεται ότι καταδιώκεται,έχει άγνοια από ή εχθρική στάση απέναντι στην επιστήμη,δεν μπορεί να παρέχει μια λογική επιστημονική εξήγηση για τις μεθόδους του και υπόσχεται αποτελέσματα που υπερβαίνουν εκείνα της ορθόδοξης βιοιατρικής υπάρχει σοβαρός λόγος να υποπτευτούμε ότι έχουμε να κάνουμε με ένα τσαρλατάνο.Εκκλήσεις σε μυστηριώδη «πεδία»,«ενέργειες»,«δυνάμεις» ή «δονήσεις» είναι άλλα χαρακτηριστικά σημάδια,όπως επίσης κάθε ισχυρισμός ότι θεραπεύει ολόκληρο το άνθρωπο περισσότερο παρά την εντοπισμένη παθολογία.".


Τα συνωμοσιολογικα επιχειρηματα στον χωρο της υγειας λειτουργουν και αντιστροφα.Η "εναλλακτικη" "ιατρικη" ειναι μια βιομηχανια ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ δολλαριων.Μπορει ανετα να δωροδοκησει και να ελεγξει για να τις βγουν οι μελετες.Γιατι ομως δεν τις βγαινουν οι μελετες?(αφου οι επιστημονες ειναι αργυρωνυτοι,γιατι οι "εναλλακτικες" "θεραπειες" αποτυγχανουν στις κλινικες δοκιμες?αφου μπορει να τους χρυσοπληρωσει να αλλοιωσουν τα αποτελεσματα και αυτοι τα παιρνουν γιατι οι "εναλλακτικες" θεραπειες" αποτυγχανουν οικτρα??Μμμ??)


Σημειωση:Χρηματοδοτηση των ερευνων δεν γινεται μονο απο ιδιωτικες εταιριες αλλα και απο το κρατος και γενικα ανεξαρτητους φορεις.Ακομα και απο ιδιωτες μαζευονται χρηματα πχ για την αντικαρκινικη ερευνα μαζευονται συχνα ποσα απο δωρεες το ιδιο και για το AIDS.


Κλεινωντας θελω να επισημανω οτι:

Υπαρχει διαφορα μεταξυ του να εφαρμοζεις με λανθασμενο τροπο μια μεθοδο που αποδεδειγμενα λειτουργει (malpractice) και του να εφαρμοζεις μεθοδους που δεν εχουν αποδειξει την αξια τους ή που ακομα χειροτερα εχουν αποδειξει την αχρηστια τους και την επικινδυνοτητα τους ("εναλλακτικες" "ιατρικες")!

Καμια μεθοδος δεν μπορει να εγγυηθει οτι θα προβλεψει και θα αποφυγει ολες τις παρενεργειες.Αλλα η επιστημονικη μεθοδολογια των κλινικων δοκιμων και του follow up ειναι αυτη που μπορει να μειωσει τις πιθανοτητες βλαβης σε πολυ μεγαλυτερο βαθμο απο τη βαρια υποκειμενικη αξιολογηση που ακολουθουν οι "εναλλακτικοι" "θεραπευτες" οι μη επιστημονικοι θεραπευτες. (οι οποιοι βασιζονται σε μεμονωμενες περιπτωσεις και οχι σε κλινικες δοκιμες και που συχνα δεν κανουν follow up των ασθενων τους).


*follow up: η μακροχρονια παρακολουθηση της πορειας ενος ασθενους.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 15:22:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα συνωμοσιολογικα επιχειρηματα στον χωρο της υγειας λειτουργουν και αντιστροφα.Η "εναλλακτικη" "ιατρικη" ειναι μια βιομηχανια ΔΙΣΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΩΝ δολλαριων.Μπορει ανετα να δωροδοκησει και να ελεγξει για να τις βγουν οι μελετες.Γιατι ομως δεν τις βγαινουν οι μελετες?(αφου οι επιστημονες ειναι αργυρωνυτοι,γιατι οι "εναλλακτικες" "θεραπειες" αποτυγχανουν στις κλινικες δοκιμες?αφου μπορει να τους χρυσοπληρωσει να αλλοιωσουν τα αποτελεσματα και αυτοι τα παιρνουν γιατι οι "εναλλακτικες" θεραπειες" αποτυγχανουν οικτρα??Μμμ??)


Σημειωση:Χρηματοδοτηση των ερευνων δεν γινεται μονο απο ιδιωτικες εταιριες αλλα και απο το κρατος και γενικα ανεξαρτητους φορεις.Ακομα και απο ιδιωτες μαζευονται χρηματα πχ για την αντικαρκινικη ερευνα μαζευονται συχνα ποσα απο δωρεες το ιδιο και για το AIDS.


Υπάρχουν κρατικές φαρμακοβιομηχανίες; Δυστηχώς ΟΧΙ.

Να μία καλή πρόταση. Κρατικές έρευνες, κλινικές δοκιμές,δωρεάν διάθεση φαρμάκων.

ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ellovos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 15:50:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ellovos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχουν κρατικές φαρμακοβιομηχανίες; Δυστηχώς ΟΧΙ.

Να μία καλή πρόταση. Κρατικές έρευνες, κλινικές δοκιμές,δωρεάν διάθεση φαρμάκων.


ΤΙ ΤΟ ΠΕΡΑΣΕΣ ΕΔΩ ΡΕ ΦΙΛΕ ΚΟΜΟΥΝΙΣΤΙΚΟ ΚΑΘΕΣΤΩΣ;

ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΣ.

Ο ΙΣΧΥΡΟΤΕΡΟΣ ΕΠΙΒΙΩΝΕΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Troll
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Colombia
270 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2007, 16:22:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Troll  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειχα μια ελπίδα...

Πάρε και εσύ αυτα που σου γράφω, 4 το πρωι 5 το μεσημέρι 3 το βράδυ και έλα σε ένα μήνα να σου ξαναγρ...ε ξαναεξετάσω


ΑΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΤΟ ΦΑΝΤΑΣΤΕΙΣ,
ΜΠΟΡΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/02/2007, 18:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΜΜΜΜ... κρατικές φαρμακοβιομηχανίες ε? αυτό με βάζει σε σκέψεις...
άραγε τί να συνέβαινε αν οι φαρμακοβιομηχανίες ήταν κρατικές?
χμμμ...
να κάνουμε μία σύσχέτιση με το τί συμβαίνει γενικά στο δημόσιο?

Οι υπάλληλοι θα ήταν σχεδόν όλοι με μέσον διορισμένοι,και επειδή έχουν και την μονιμότητα σίγουρη θα τα έγραφαν όλα κανονικά(για ικανότητες και αξιοκρατία ας μην μιλάμε καλύτερα)! Θα πήγαιναν εκεί ότι ώρα τους καπνίσει,και φυσικά θα έφευγαν πρίν το μεσημέρι! Εννοείται πως σε μέρες που παρεμβάλονται αργίες...εκεί θα ήταν 1-2 για τα μάτια του κόσμου...και οι άλλοι θα ήταν στα χωριά τους!
Οταν κάποιος θα πήγαινε εκεί για παραγγελία θα περίμενε στην ουρά μέχρι...η υπάλληλος να λύσει το σταυρόλεξο ή να λιμάρει τα νύχια της...ή να λύσει το Κυπριακό με την διπλανή της!
Οταν θα έκαναν έρευνα για κάποιο φάρμακο...θα περνούσε τόσος καιρός που... θα έπαιρναν σύνταξη πρίν βγεί το τελικό αποτέλεσμα.Οι διευθυντές θα άλλαζαν όποτε θα γίνονταν εκλογές και θα έβγαινε άλλο κόμμα... επίσης οι πρώτες ύλες...θα ήταν υπερεκτιμημένες, για να βγάζουν οι υπεύθυνοι και το...κατιτις...
Οι παραγγελίες προς τα φαρμακεία και τα νοσοκομεία θα εκτελούνταν με ρυθμό χελώνας.Αυτός που θα παραλάμβανε τα φάρμακα, θα είχε να συμπληρώσει 1 τόνο χαρτιά.Στο τέλος θα έβλεπε πως τα φάρμακα ήταν λάθος!
Σε κάθε παραγγελία θα έπρεπε να υπήρχε και το γνωστό ...φακελάκι...για να προοθηθεί η παραγγελία...
για να μην λέμε για τον χαμό με τις... απεργίες...

Αυτά μου έρχονται για τώρα στο μυαλό... ίσως να υπάρχουν και άλλα που μου διαφεύγουν...
Θυμήθηκα και ένα σκετσάκι που είχε παιχτεί στο ΑΜΑΝ κάποτε...και έλεγε για το πώς θα ήταν οι οίκοι ανοχής άν ήταν κρατικοί... πολλή πλάκα μιλάμε...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy