ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
NoctReX
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 14:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας Φίλοι/Φίλες,
Είμαι ενα νέο μέλος στο forum αυτό, και ο μόνος λόγος που γράφτηκα είναι αυτή εδώ η συζήτηση που έχετε ανοίξει για την Πάρνηθα.
Είμαι και εγω ένας φυσιολάτρης με ιδιαίτερη αδυναμία στα βουνά, και αυτά που έχετε γράψει μέχρι στιγμής σχετικά με τις τοποθεσίες και τις διαδρομές τα βρίσκω πολύ ενδιαφέροντα. Δυστυχώς δεν ανεβαίνω συχνά, και δεν γνωρίζω τα ονόματα των τοποθεσιών. Ο ψηφιοποιημένος χάρτης της Πάρνηθας που έχετε παραθέσει κάπου στη συζητησή σας μου φάνηκε πολύ χρήσιμος για να αναγνωρίζω μερικές τοποθεσίες. Μήπως γνωρίζετε κάποιο link που να έχει αυτόν τον χάρτη σε πιο καλή ανάλυση;

zezmperg: Οι εμπειρίες σας που έχετε μοιράσει μέχρι στιγμής στο forum, μου προκαλούν σχεδόν ενα δέος για εσάς. Μπράβο σας που μας τις 'ανοίγετε' έτσι απλόχειρα. Σας Ζηλεύω.

Edited by - NoctReX on 06/11/2003 14:15:45

Edited by - NoctReX on 06/11/2003 14:16:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 15:09:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
NoctReX καλώς όρισες στο forum γενικώς και στο topic ειδικώς. Εύχομαι ολόψυχα να περάσεις όμορφες και δημιουργικές ώρες συζητώντας, όχι μόνο εδώ, αλλά και στα πολλά άλλα ενδιαφέροντα θέματα που συζητώνται στις υπόλοιπες θεματικές ενότητες. Οσο γι αυτά που είπες για την καλή φίλη zezmperg και λίγα είναι... Ολοι μας μαθαίνουμε απο τις εμπειρίες της που μοιράζεται απλόχερα μαζί μας.
Και πάλι σου εύχομαι να περνάς τις ώρες που θα διαθέτεις στο forum δημιουργικά


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NoctReX
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 15:31:37  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και πάλι σου εύχομαι να περνάς τις ώρες που θα διαθέτεις στο forum δημιουργικά

Σε ευχαριστώ Oannes, αλλά προς το παρόν τις ώρες τις περνάω προλαβαίνοντας τα πολλά που έχετε γράψει!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 17:01:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου φιλε NoctReX
quote:
Δυστυχώς δεν ανεβαίνω συχνά, και δεν γνωρίζω τα ονόματα των τοποθεσιών.
ενω εγω που ανεβαινω σχεδον καθε μερα τα ξερω ε? γνωριζω μερικες διαδρομες και τοποθεσιες αλλα αγνοω την ονομασια τους μου εμαθε μερικες ονομασιες η φιλη zezmperg αλλα και παλι δεν της χρησιμοποιω

οταν ξεκινησω για την παρνηθα δεν λεω θα παω στην πηγη κορομηλια λεω θα παρω εκεινο το δρομακι που βγαζει σε εκεινο το καταπληκτικο μερος με την πηγη.

quote:
Ο ψηφιοποιημένος χάρτης της Πάρνηθας που έχετε παραθέσει κάπου στη συζητησή σας μου φάνηκε πολύ χρήσιμος για να αναγνωρίζω μερικές τοποθεσίες. Μήπως γνωρίζετε κάποιο link που να έχει αυτόν τον χάρτη σε πιο καλή ανάλυση;
ετσι εφτασα εγω στο esoterica τυχαια απλα εψαχνα για καποιον χαρτη της παρνηθας και ειδα καπου για την σπηλια του νταβελη και ειπα για να εχει την πεντελη θα εχει και την πανηθα

καπου εχω καποια λινκς με χαρτες αν τα βρω θα στα δωσω φιλε μου αλλα λιγα πραγματα υπαρχουν απο χαρτες (απο την δικη μου ερευνα) συνηθως πολλα κοματακια απο χαρτες που δειχνουν πως θα πας στην σπηλια του πανα για παραδειγμα http://www.oreivatein.com/page/mountains/p/parnitha/e_parnitha_m1.htm

quote:
αλλά προς το παρόν τις ώρες τις περνάω προλαβαίνοντας τα πολλά που έχετε γράψει
ετσι και αλλιως αυτη την περιοδο ο καιρος δεν προσφερεται για εξορμησεις φιλε NoctReX ειναι ομως οτι πρεπει για κουβεντουλα και ερευνα


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 17:02:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε NoctRex καλώς ήρθες στην παρέα μας. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και σου εύχομαι να είσαι πάντα καλά.
Χάρηκα που βρήκες ενδιαφέροντα μέσα στο topic της μαγικής Πάρνηθας και που εμείς γίναμε η αιτία το esoterica να αποκοκτήσει ένα ακόμα ευγενικό μέλος. Ναι "φαίνομε" εγώ μπροστά παρ΄ όλου που η εργασία συγγραφής είναι συλλογική και υπάρχουν μέλη, όπως η καλή μου Avallon ο πολύ γλυκός Endorama και όλα τα άλλα παιδιά που κατά καιρούς έδωσαν το στίγμα της αγάπης τους για την Ιερή Πάρνηθα και κατ΄ επέκταση για την φύση, εδώ μέσα.
Τώρα που μου δίδετε η ευκαιρία, σας ευχαριστώ όλους για τον χώρο που φτιάξαμε ακόμα και εκείνους που δεν συμφωνούν "καλοπροαίρετα πάντα" με όσα γράφουμε.
Σας ευχαριστώ γιατί είμαστε πολλοί οι φίλοι του Ιερού βουνού.
Σας ευχαριστώ που αγαπάτε τη φύση.
Να είσαστε όλοι καλά.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 17:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ουπς!! τωρα τα ειδα τα βουντουλικια τι κριμα και ντροπη να χρησιμοποιουν την ενεργεια του δασους για τετοια ανοητα πραγματα μονο και μονο για να ικανοποιησουν της προσωπικες τους φιλοδοξιες με τετοιες ψευδαισθησεις


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ETERNAL WINTER
Νέο Μέλος


9 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 17:24:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ETERNAL WINTER  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας μεγάλος χαιρετισμός και απο 'μένα στους Προσκυνητές της Πάρνηθας !
Σας παρακολουθώ πολύ καιρό τώρα και σκοπός του μυνήματος μου αυτού, είναι να εκφράσω τα συγχαρητήρια μου για το πέραν πάσης αμφιβολίας εκπληκτικό τόπικ που άνοιξε ο ΟΑΝΝΕΣ. Αγαπητέ Ιδρυτή του τόπικ τούτου, καλή Δύναμη σου εύχομαι και να διατηρήσεις την Λατρεία σου αυτή για το Όρος της Πάρνηθας. Ανθρώπους σαν εσένα, τους χρειάζονται τα Ιερά Βουνά της Πανένδοξης Αττικής Γής μας.
Πολλά συγχαρητήρια αξίζουν βεβαίως ο Φίλτατος ΕΝDORAMA και ασφαλώς η εξαιρετική ΖΕΖΜΒΕΡG. Για την τελευταία, θέλω να της πώ να αγνοήσει τους όποιους κακόψυχους φουκαράδες που προσπαθούν διακαώς (δίχως το ΠΑΡΑΜΙΚΡΌ ΕΠΙΧΕΊΡΗΜΑ) να μαυρίσουν και να θάψουν όσο το δυνατόν βαθύτερα την απέραντη Αγάπη της για την Πάρνηθα, αλλά και τις γνώσεις που τόσο απλόχερα προσφέρει σε τούτον εδώ τον ηλεκτρονικό τόπο συνάντησης. Αντί να της πούμε ένα θερμό ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ για το δώρο που μας προσφέρει και δεν υπάρχει πολυτιμότερο δώρο απο τη Γνώση, προτιμούμε να την θάψουμε, μιάς και αυτό είναι ευκολότερο.
Φίλοι μου, συνεχίστε να είστε ΟΙΚΟΛΟΓΟΙ ΤΗΣ ΠΛΑΚΑΣ όπως χαρακτηριστικά σας αποκάλεσε κάποια θλιβερή προσωπικότητα, να υμνείτε με τον τρόπο σας το περήφανο Βουνό σας και αφήστε όλους αυτούς να σας συκοφαντούν και να σας βρίζουν. Ούτως ή άλλως, βρίζουν χωρίς να εξηγούν ποτέ γιατί, οπότε δεν υπάρχει λόγος να ασχολείστε μαζί τους.
Και κάτι για το τέλος. Δεν έχει καθόλου άδικο η Zezmberg, όταν δίνει περισσότερη έμφαση στην Πεντέλη και την Πάρνηθα ώς πρός την Παν-ιερότητα των δύο αυτών Βουνών. Το όνομα "ΠΑΡΝΗΘΑ", περιέχει μέσα της τα ονόματα δύο Μεγάλων Θεών στους οποίους οι πανμέγιστοι πρόγονοι μας, αφιέρωσαν όλο το Πεντελικό. Ναι, μιλώ για την ΑΘΗΝΑ και τον ΠΑΝ !!! Αυτός βέβαια, είναι μόνο ένας απο τους πολλούς συνδετικούς κρίκους που συνδέουν την Πεντέλη με την Πάρνηθα.
Με συγχωρείτε για τον χώρο που σας έκλεψα στο τόπικ αυτό, δεν θα σας ξαναπασχολήσω, αλλά θα σας παρακολουθώ πάντα εκ του μακρώθεν. Εκεί που βρίσκεστε εσείς, κάπου εκεί δίπλα, βρίσκομαι και'γώ και θα σας στέλνω τους πιο θερμούς μου χαιρετισμούς.
Να'στε πάντα καλά !!!
Με σεβασμό και εκτίμηση

ETERNAL WINTER


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 18:06:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη zezezberg σου ξαναέστειλα το μεϊλ για αυτό που ρώτησες... τι δηλαδή μπορούσε να ήταν εκείνο το πείραμα που είδες...Αν πάλι δεν μπορείς να το διαβάσεις (βλ.πρόβλημα με πρωτόκολλα)τότε πες το μου και θα το ανεβάσω εδώ.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΒΑΣΩ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 18:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΑΣΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ endorama,
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ...ΠΟΛΛΕΣ ΔΟΥΛΕΙΕΣ ... ΩΧ ΑΜΑΝ!
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΑΦΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΑ ΕΧΕΙΣ ΔΙΚΙΟ ΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΤΣΙ , ΕΙΝΑΙ ΝΤΡΟΠΗ ΠΟΥ ΤΟΝ ΕΧΟΥΝ ΑΦΗΣΕΙ ΕΤΣΙ ΛΕΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΞΙΑ .
ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΙΜΟΜΙΞΙΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΑΡΕΞΗΓΩ , ΙΣΩΣ ΝΑ ΗΤΑΝ ΠΡΙΝ ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΟΥ 40 ΚΑΙ ΤΟΥ 50 ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΒΑΝΙΤΕΣ ΜΕ ΤΑ ΟΠΛΑ ΣΤΗΝ ΖΩΝΗ ΚΑΙ ΤΟ ΜΟΥΣΤΑΚΙ ΚΕΡΟΜΕΝΟ , ΔΕΝ ΞΕΡΩ , ΔΕΝ ΛΕΩ.
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΣΥΓΟΥΡΑ ΘΑ ΣΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΚΟΛΟΓΙΣΕΙ ΠΟΛΥ ΤΟ ΜΕΝΙΔΙ , ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΑΝ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΔΑΠΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΓΥΦΤΟΥΣ ΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΟΜΟΡΦΟΣ ΤΟΠΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΖΗΣΕΙΣ, ΕΧΕΙ ΠΡΑΣΙΝΟ ΝΑ ΦΑΝΕ ΚΑΙ ΟΙ ΚΟΤΕΣ , ΕΝΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΒΟΥΝΟ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΑΣ , ΚΑΙ ΣΥΓΟΥΡΑ ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΣΑΝ ΣΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ... ΣΕ ΑΛΛΑΝΕΣ !!! ΟΛΕΣ ΟΙ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟ ΚΑΤΙ ... ΑΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΣΝΟΜΠΑΡΟΥΝ , ΛΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΗΤΕΡΑ , ΑΣΕ ΔΕΝ ΛΕΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΚΑΙ ΧΩΡΙΣ ΠΑΡΕΞΗΓΗΣΗ.
ΤΕΛΟΣ ΑΥΤΟ!
ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΡΕΛΟ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ ΑΛΛΑ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΤΟ ΛΕΥΚΟ ΑΛΟΓΟ , ΗΤΑΝ ΟΜΟΡΦΟ?
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ! ΕΔΩ ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ , ΓΙΑΤΙ?
ΙΣΩΣ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΦΑΝΤΑΣΜΑΤΑ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΓΙΑΤΙ ΕΑΝ ΕΝΑΣ ΤΡΕΛΟΣ ΣΕ ΠΕΤΣΟΚΟΨΕΙ ΚΑΙ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΣΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΕΙ ΠΟΥ ΘΑ ΣΕ ΠΑΕΙ?
ΣΤΗΝ ΠΑΡΝΗΘΑ ΜΕΣΑ-ΜΕΣΑ!

Β.Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 20:50:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λατρεμένε "άγνωστε" αδελφέ και φίλε ETERNAL WINTER σε χαιρετώ.
Εκεί στα ψηλά που διαβαίνεις στείλε ερώτημα στους θεούς. Είμαι σίγουρη πως θα σου δείξουν τον εδώ δρόμο.
Δεν πρέπει να αφήνουμε κλειστό το στόμα σε όλη ετούτη την ανεκλάλατη
ευλογούσα ενέργεια που μας δώθηκε από τα δυο Ιερά βουνά. Το προστάζει η φύση πρώτα, να είμαστε στις επάλξεις του αγώνα προς την διασωση της και μετά όλες ετούτες οι εμπειρίες ζωής που συλλέξαμε προσθέτοντας άπειρες γνώσεις στον εσώτερο εαυτό μας προς καλυτέρευση.
Μείνε αδελφέ μου στην παρέα μας, έλα να μας κεράσεις νέκταρ απ΄την αγάπη σου για το άλλο Πανίερο βουνό της Αττικής την Πεντέλη. Μην σε πικραίνουν οι λίγοι, αυτοί ψάχνουν ακόμα των όποιο ανθρωπισμό τους στα γραμμένα λόγια.
Σε ευχαριστώ που είσαι εσύ .
Να έχεις πάντα υγεία την άπυρη καλοσύνη και την μεγάλη αγάπη που σε καθοδηγή.
Με σεβασμό και εκτίμηση σε χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 22:21:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βάσω... λίγα με τα Βόρεια Προάστεια...
Αγαπητή Ζέτα... κατόπιν συνομιλίας με τον Πέτρο (τον γνωστό που έκανε τα πειράματα στο τόπικ της Πεντέλης...) μου είπε τα εξής σχετικά με αυτό που είδες:

Το πείραμα αυτό δεν ήταν τίποτ' αλλο παρά ένα πείραμα ολογραφίας.
Η μέθοδος αυτή με τη βοήθεια τουλάχιστον 3 πομπών ακτίνας Laser προβάλει στο χώρο την εικόνα κάποιου αντικειμένου ή υποκειμένου που φωτογραφίζουμε. Ετσι λοιπόν μπορεί κανένας να δει ξαφνικά μπροστά του το Χριστό 9 (αν φυσικά κάποιος άλλος έχει τη διάθεση να παίξει...) Δε θεωρείται κάτι σημαντικό σαν πείραμα. Πολλές φορές γι αλόγους απαιτήσεων του πειράματος γίνονται πειραματισμοί σε υπαίθριο χώρο για να ελεχθούν διάφοροι φυσικοί παράγοντες που μπορεί να επηρεάσουν το πείραμα όπως π.χ.καιρικές συνθήκες, φωτισμός, γήϊνο μαγνητικό πεδίο, ηλεκτρομαγνητικό πεδίο από πυλώνες κλπ. Σημειώνω ότι το εν τω χωρώ εμφανιζόμενο με αυτή τη μέθοδο θέμα φαίνεται σαν να περιβάλλεται από μια σφαιρική άλω (η σφαίρα που είδε η φίλη να σχηματίζεται)
O Πέτρος είναι άτομο που έχει επιστημονική κατάρτιση σε αυτά τα θέματα καθώς και την απαραίτητη τεχνογωσία και γι΄αυτό ο λόγος του βαραίνει ιδιαίτερα σε τέτοια θέματα.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2003, 22:54:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με συγχωρείτε για τον χώρο που σας έκλεψα στο τόπικ αυτό
δεν μας εκλεψες τιποτα αλλωστε το esoterica δεν μας ανηκει ισα ισα που μας προσφερες την γνωμη σου και ελπιζω να μην στεκεσαι συνεχεια μακρια.

quote:
ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΑΡΓΩ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ
εγω προσωπικα δεν κλεινω ραντεβου για της απαντησεις ο καθενας οποτε μπορει/θελει απανταει δεν εχουμε ολοι το ιδιο προγραμα.

quote:
ΜΕΓΑΛΩΣΑΜΕ ΣΑΝ ΣΩΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ... ΣΕ ΑΛΛΑΝΕΣ !!!
πολυ σωστη η παρατηρηση σου φιλη Βασω ειχαμε την τυχη να ζησουμε σαν παιδια

ενα αλλο χαρακτηριστικο της περιοχης ειναι οι μονοκατοικιες ειναι απειρες αυτο σημαινει πολλα αν και μετα τον σεισμο ξεφυτρωνουν παντου πολυκατοικιες"αχ ανοητοι ανθρωποι ξεχνατε ευκολα τα μ(π)αθηματα σας"

quote:
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ! ΕΔΩ ΣΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΔΟΥΝ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΤΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΖΟΥΝ ΦΑΝΤΑΣΜΑ , ΓΙΑΤΙ?
γιατι φιλη Βασω ειναι μαγικο το μερος οσο αναφορα το αλογο ηταν τοσο περηφανο και τοσο λευκο που αν με εβαζαν να το βαφτισω θα το εβγαζα Βουκεφαλα ή Πηγασο ηταν πανεμορφο η παρουσια του δεν σου εφερνε στο μυαλο καρα και ιπποδρομιες αλλα μυθικα προσωπα και καταστασεις γιαυτο και πολλοι οποτε το ανεφεραν εκαναν σαν να ηταν φαντασμα.

αλλα οπως εχουν γινει τα πραγματα πολλοι βλεπουν ελαφι και νομιζουν οτι ειναι το φαντασμα του χαμενου βοσκου δεν μπορουν να ξεχωρισουν την μαγεια της ομορφιας απο την μαυρη μαγεια και λογικο ειναι αφου η μονη επαφη που εχουν με την φυση ειναι οταν τους τσιμπησει καμια σφηγκα ασχετα αν η παρνηθα ειναι λιγα χιλιομετρα πιο περα κριμα κριμα κριμα

αντε να ανοιξει και λιγο ο καιρος γιατι μου εχει λειψει η αισθηση του να καθεσαι διπλα σε μια πηγη και να διαβαζεις καποιο βιβλιο ειναι μοναδικο συναισθημα γιατι ενω εχεις τα ματια σου καρφωμενα στο βιβλιο ειναι σαν να παρατηρηρεις το δασος "δεν μπορω να το περιγραψω οταν γινω συγγραφεας θα σας το περιγραψω καλυτερα"

πριν λιγο καιρο ειχα παει σε μια πηγη (στον αγιο πετρο ή αγιο γεωργιο οπως νομιζα οτι λεγοταν ευτηχως που η φιλη zezmperg με "μορφωσε")και καθησα να διαβασω καποιο βιβλιο πινοντας το καφεδακι μου μετα απο αρκετη ωρα ενοιωσα παλι το γνωριμο συναισθημα της παρακολουθησης μετα απο λιγο ομως συνοδευτικε και απο μικρους θορυβους κοιταξα γυρω μου και ειδα λιγο πιο περα πισω απο κατι θαμνους μια ελαφινα η οποια με παρατηρουσε πηγα να παρω την φωτογραφικη μου αλλα με την κινηση μου αυτη την τρομαξα και εφυγε.

εχω παρατηρησει οτι τα θηλυκα ελαφια ειναι πολυ μα παρα πολυ περιεργα σε αντιθεση με τα αρσενικα που γινονται καπνος με το παραμικρο παρασερνοντας με τα κερατα τους ολα τα κλαδια του δασους

χμ!! μου φαινεται να εχω ξαναπει αυτα........................


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 05:46:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου φίλη Avallon σε χαιρετώ.
Σε ευχαριστώ για τις τόσες προσπάθειες που έκανες ώστε να με ενημερώσεις για το πείραμα που είχα δει "λάθραια" στη μαγική Πάρνηθα.
Ευχαριστώ ακόμα και τον φίλο Πέτρο που μας δώρισε τις επιστημονικές γνώσεις του.
Εύχομαι και οι δικές σου "έρευνες" για το λόφο στο Παλαιόκαστρο να στεφθούν γρήγορα από επιτυχία.
Και μια λεπτομέρεια σημαντική που μου διέφυγε τότε να σας πω... Ενώ οι περισσότεροι είναι από "μασιφ" πέτρα όπως θα είδες, εκείνοι οι δυο που κρύβουν την υποτιθέμενη......μόνο με πλάκα...
Ακόμα εάν προσέξεις με προσοχή στα φυσικά κράσπεδα του δρόμου που ανεβαίναμε έχουν εμφανιστεί μικρά μέρη από από αρχαία τοιχία. Από εκεί να δώσεις την προσοχή σου στα 150μ. βορειοανατολικά.
Τι λες για την άλλη εβδομάδα να κάνουμε κάποια εξόρμηση προς το Ιερό βουνό εάν μας το επιτρέψει ο καιρός;
Σε χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 08:13:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Κάποια φορά είπα να ανέβω από Κατσιμίδι για τη πηγή Μεσιανό νερό,η διαδρομή αυτή είναι η μόνη, μια και από την ανατολική Πάρνηθα δεν γίνονται αναβάσεις λόγω της κακής συγκοινωνιακής πρόσβασης. Το μονοπάτι δε, είναι σε πολύ χάλια κατάσταση, σχεδόν ανύπαρκτο, μόνο η γνώση και ο καλός προσανατολισμός μπορούν να σε οδηγήσουν στον προορισμό σου τελικά...
Ξεκίνησα από τον χωματόδρομο αριστερά λίγο πιο κάτω από το Κατσιμίδι, στη θέση Μακρυχώραφο και μετά από δυο χιλιόμετρα περίπου πορείας μπήκα πάλι αριστερά στο φαρδύ μονοπάτι (σαν δρομάκος) με τις κόκκινες βούλες και ενώ όλο το χρονικό διάστημα της πορεία για Μεσιανό νερό είναι 2:30 ώρες, εγώ το έκανα επτά!
Το τι βρέθηκαν εκείνη την μέρα στο δρόμο μου, δεν μπορούν όλα να περιγραφούν εδώ μέσα, θα σας δώσω μια μικρή περιγραφή μόνο.
Μόλις μπήκα στο φαρδύ μονοπάτι στα 25μ. βλέπω ένα βέλος πάνω στο δρόμο και ενώ έπρεπε να πάω ευθεία, προχωρώ προς τα εκεί που δείχνει το βέλος, μετά από μισή ώρα κατάλαβα πως έχω πάρει λάθος μονοπάτι και γυρίζω πίσω. Αφού πια,βρήκα το σωστό μονοπάτι που πάει ευθεία μπροστά διασταυρώνεται με το ρέμα Χάραδρος και αρχίζει να ελίσσεται ανηφορικά στη πλαγιά του βουνού, πέφτω επάνω σε μια άγρια αγέλη σκύλων, (τα άγρια σκυλιά έχουν αντικαταστήσει τη θέση του λύκου στην πυραμίδα της πανίδας στη Πάρνηθα). Ευτυχώς, αφού πρώτα μου ούρλιαξαν μια-δυο φορές, μετά από λίγο έφυγαν. Κατόπιν πολλά άλλα μικρα φτιαγμένα μονοπάτια από ζώα, με δυσκόλεψαν αφάνταστα στη διαδρομή, όπου σε μια υπόγεια δεξαμενή που βρήκα δεξιά μου είπα να κάτσω για να ξεκουραστώ λιγάκι. Τότε βλέπω ένα κεφάλι ανδρός μέσα από κάτι θάμνους να με παρατηρεί, αρχίζω να φωνάζω ένα αντρικό όνομα, δήθεν, πως δεν είμαι μόνη για να τρομάξω τον άνδρα που με κοίταζε.Μα ο άγνωστος άνδρας δεν έφυγε απ΄τη θέση του, δεν κουνήθηκε καν. Φωνάζοντας στον δήθεν φίλο συνοδοιπόρο μου, <<έλα βρε Θανάση, έχουμε και παρέα>>, σηκώνομαι και πετάω μια μεγάλη πέτρα προς τα εκεί. Ο άντρας χάθηκε, όπως είχε εμφανιστεί. Πετώντας πέτρες πάντα φτάνω στο θάμνο και τι να δω;
Ο θάμνος είναι στην άκρη του γκρεμού και είναι αδύνατον στο σημείο εκείνο να σταθεί άνθρωπος! Φεύγω γρήγορα από εκεί και βαδίζω νότια όπως έδειχνε το μονοπάτι έχοντας δεξιά μου το ρέμα πάντα και φτάνω σε μια δεύτερη υπόγεια δεξαμενη που την προσπερνώ από αριστερά και περίπου σε 300μ. φτάνω στο πλάτωμα που έχει πολλά πάλι κόκκινα σημάδια στις πέτρες και απ ότι πέρασα εκεί, που θα τα πούμε μιά άλλη φορα, αφού ξαναείδα το κεφάλι του άντρα 5-6 φορές, κατάλαβα πώς ετούτη η διαδρομή είναι η πιο μυστήρια της μαγικής Πάρνηθας.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoctReX
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 10:30:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σας!
Θα ήθελα να σας πω για μια διαδρομή, που δυστυχώς δεν ξέρω πως ονομάζεται το μέρος, αλλά θα σας πω περιγραφικά. Λοιπόν, πηγαίνοντας απο τον δρόμο που οδηγεί στη Χασιά, συνεχίζουμε προς Μονή Κλειστών αλλά στρίβουμε αριστερά στη διασταύρωση και πάμε για την πηγή. Αντι να στρίψουμε στη πηγή, συνεχίζουμε ευθεία. Αυτος είναι ο δρόμος που βγάζει στα Δερβενοχώρια. Καθώς λοιπόν έχουμε περάσει την πηγή, όπως προχωράμε ο δρόμος περνάει απο ενα γεφυράκι με ενα ποταμάκι απο κάτω (το καλοκαίρι ειναι ξερό).
Έχετε ανεβεί αυτό το ποτάμι; Είναι εξαιρετικά δύσκολο, έχει παρα πολυ πυκνή βλάστιση, περνάς από μια πλαγιά στην απένταντη, και το χειμώνα που το είχα περπατήσει δύο φορές, πάταγα πάνω απο το παγωμένο ποταμάτι, που σε κάτι σημεία σχηματίζει μικές λιμνούλες απο πάγο. Είναι υπέροχο το συναίσθημα!! Μετά απο περίπου μια ώρα βγάζει σε ένα ομορφότατο ξέφωτο.
Αυτά λοιπόν από μένα.
Χαιρετίσματα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 13:52:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα ήθελα να σας πω για μια διαδρομή, που δυστυχώς δεν ξέρω πως ονομάζεται το μέρος, αλλά θα σας πω περιγραφικά
καπως ετσι ξεκιναω και εγω της αφηγησεις μου προς τα εκει που αναφερεις φιλε NoctReX νομιζω οτι δεν ειχα την τυχη να παω ομως θα το εχω υποψην μου το συναισθημα ομως που αναφερεις το ξερω ειναι στα αληθεια υπεροχο ειναι ολα τα θετικα συναισθηματα μαζι.

quote:
βλέπω ένα βέλος πάνω στο δρόμο και ενώ έπρεπε να πάω ευθεία, προχωρώ προς τα εκεί που δείχνει το βέλος, μετά από μισή ώρα κατάλαβα πως έχω πάρει λάθος μονοπάτι
αυτα τα βελακια ειναι λιγο εκνευριστικα ωρες ωρες νομιζω οτι σημαινουν "προς λαθος μονοπατι και ασκοπους κυκλους στο δασος"

αν καποιος γνωριζει την σημασια των συμβολων στα δεντρα θα τον παρακαλουσα να μας τα ελεγε γιατι ξερω την σημασια μονο απο 2 και 1 για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 17:51:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

αν καποιος γνωριζει την σημασια των συμβολων στα δεντρα θα τον παρακαλουσα να μας τα ελεγε γιατι ξερω την σημασια μονο απο 2 και 1 για το οποιο δεν ειμαι σιγουρος


Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Καλέ μου Endorama τούτα τα σύμβολα εάν είναι με διάφορα χρώματα και τετράγωνα, τρίγωνα ή στρογγυλά δείχνουν κάποιο μονοπάτι, π.χ. Mont Parnes-Μπάφι, έχει κόκκινους ρόμβους αλλά στην αρχή, μέχρι τον περιφερειακό είναι κόκκινα τα τετράγωνα.

Φίλε NoctRex η διαδρομή που περιγράφεις είναι στο κρύο πηγάδι και βγαίνεις στη Μεγάλη Λάκκα περνάς ανάμεσα ανάμεσα απ΄τιςκορφέςΛντριζα και Μουγκολτός. Το ρέμα ετούτο ενώνετε μαζί με άλλα και σχηματίζουν το μεγάλο ρέμα της Θοδώρας που περνάει στα πόδια του φρουρίου της Φυλής.

Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΒΑΣΩ
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 17:55:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΒΑΣΩ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ avallon ,
ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΑ ΒΟΡΕΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ , ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΑΔΙΚΟ ΝΑ ΛΕΝΕ ΠΑΝΤΑ ΟΤΙ ΤΟ ΜΕΝΙΔΙ ΕΙΝΑΙ ΜΠΑΝΑΛ ΚΑΙ τ.λ.π. ΟΤΑΝ ΚΑΘΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΕΧΕΙ ΚΑΙ ΤΑ ΙΔΙΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΕ ΓΕΝΙΚΑ ΠΛΑΙΣΙΑ ! ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΔΕΝ ΕΓΙΝΑ ΣΑΦΗΣ ΚΑΙ ΕΘΙΞΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΧΗ ΣΟΥ.

ΑΓΑΠΗΤΕ ΦΙΛΕ endorama
ΗΤΑΝ ΥΠΕΡΟΧΟ ΓΙΑ ΤΟ ΑΛΟΓΟ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΤΟ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΕΣ ... ΛΕΣ ΚΑΙ ΒΓΗΚΕ ΑΠΟ ΠΑΡΑΜΥΘΙ , ΛΕΣ ΚΑΙ ΑΝ ΘΑ ΤΟ ΑΓΓΙΖΕΣ ΘΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΤΑΝ , ΛΕΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΑΤΙΑ ΣΟΥ ΘΑ ΦΑΝΤΑΖΕ ΤΟΣΟ ΕΥΘΡΑΣΤΟ !
ΥΠΕΡΟΧΟ ... ΥΠΕΡΟΧΟ!
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!

Β.Κ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 17:59:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με χαρά βλέπω οτι η παρέα μας μεγαλώνει αργά αλλά σταθερά απο άτομα συνειδητοποιημένα.
ETERNAL WINTER καλώς όρισες στο topic. Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια, αλλά δεν κάνουμε και τίποτα σπουδαίο που να αξίζει συγχαρητήρια. Αυτή η απειροελάχιστη προσπάθεια είναι για να συνειδητοποιήσουμε όσο μπορούμε, οτι για να μπορούμε να μελετούμε τη φύση και τα φαινόμενα της πρέπει και να την σεβόμαστε.


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2003, 21:45:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε Vipos δεν μπορώ να περιγράψω τα χρωματιστά σημάδια από τα μονοπάτια του Ιερού βουνού. Ξέρεις,πάρα πολλοί κάνουν μια διαδρομή και έχουν κοντά τους κόκκινο σπρέϊ όπου βάφουν "ασκοπα" τις πέτρες! Κάποτε το δασαρχείο με τους ορειβατικούς συλλόγους είχαν κάνει σήμανση σε μερικά μονοπάτια που μπορούσα να σας τα περιγράψω αλλά δυστυχώς σήμερα, άλλα είναι μπερδεμένα και άλλα δεν αναγνωρίζονται καν...Υπάρχουν κάποια καλά βιβλιά που τρεια από αυτά σας τα παραθέτω.

1.)Τα βουνά της Αττικής. Του Νίκου Νέζη.
2.)Μεγάλο οδοιπορικό στην Πάρνηθα. Του Χαράλαμπου Κουγιουμτζέλη. Εκ Πύρινος Κόσμος.
3.)Τα μονοπάτια της Πάρνηθας. Του Αντώνη Καλογήρου. Εκ. ROAD.
Και στα τρεία βιβλία θα βρείτε χάρτες και πολλά μονοπάτια.

Ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια φίλοι μου αλλά νομίζω δεν θα ξανα απαντήσω σε e-mail. Κάντε μια προσπάθεια να γράψετε στο topic να γίνουμε όλοι μια παρέα.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 03:12:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σχετικα με τα συμβολα ξερω για παραδειγμα οτι ο κοκκινος ρομβος σημαινει αναβαση και οτι προχωρωντας πρεπει να το εχεις στην πλατη σου το 22(?) σημαινει διεθνες μονοπατι κτλ λαθος μου τα ειπαν?

quote:
ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑ ΚΑΙ ΕΓΩ!

μην νομιζεις και εγω ειχα την τυχη να το δω μονο μια φορα και μαλιστα το κοιταζα και δεν το πιστευα "κανουν πουλακια τα ματια μου?" οσο για ευθραυστο το συζηταμε απο την μια εμοιαζε απροστατευτο αν το κοιταζες ομως καλυτερα σου δημιουργουσε την εντυπωση της απολυτης δυναμης και ελευθεριας εμοιαζε να μην εχει κανενας την δυναμη να το πειραξει
κριμα που δεν εχω ξανακουσει τιποτα σχετικα με το αλογο αυτο


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like you

Edited by - endorama on 08/11/2003 03:20:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 06:49:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου Endorama ο ρόμβος δείχνει μονοπάτι και όχι ανηφορα,όπως και το τετράγωνο, τρίγωνο κ.τ.λ.΄Ολα τα μονοπάτια έχουν ανηφόρες-κατηφόρες.
Λοιπόν στη μαγική Πάρνηθα η σήμανση στα μονοπάτια είναι από σχεδόν καλή μέχρι ανύπαρκτη. Το μεγάλο πρόβλημα είναι ότι δεν γίνεται συντήρηση και η σήμανση σιγά-σιγά καταστρέφεται. Ακόμα υπάρχει και η από παλιά σε χρίση,μέχρι σήμερα όμως συνηθισμένη σήμανση,όπου πέτρες σχιματίζουν μια μικρή πυραμίδα, τους λεγόμενους κούκους.
Το μονοπάτι που έχει μπροστά από τον αριθμό το γράμμα( Ε ),είναι το διεθνές.
Φίλοι της Ιερής Πάρνηθας με τη βοήθεια του βιβλίου ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ θα προσπαθήσω να σας δώσω μια μικρή περιγραφή μα να θυμάστε πως η σήμανση από μόνη της στα μονοπάτια δεν είναι η εγγύηση πως δεν θα χαθείτε.
Και μας γράφει ο συγραφέας Αντώνης Καλογήρου:
<< Η Πάρνηθα είναι ένα βουνό με ποικιλόμορφο ανάγλυφο που χαρακτηρίζεται από απότομες κορυφογραμμές, φαράγγια, ρεματα, κοιλάδες, μικρά οροπέδια. Σε όλη την έκταση του το βουνό έχει απότομες κλίσεις και μόνο σε λίγα σημεία η κλίση είναι ομαλή. Από τις ψηλές κορυφές ξεκινούν βαθιες χαράδρες και ρέματα με εποχιακή ροή, που διαμορφώνουν ένα έντονο ανάγλυφο. Στα πετρώματα της Πάρνηθας κυριαρχούν ασβεστόλιθοι και σχηστόλιθοι, στην επαφή των οποίων δημιουργούνται μεγάλες και μικρές πηγές.Όλα αυτά τα χαρακτηριστικά μαζί με τις επάλληλες σειρές των κορυφογραμμών,απλώνονται στη μεγάλη έκταση της Πάρνηθας και την κάνουν ένα βουνό δαιδαλώδες και δύσβατο γιαυτό και ίσως τόσο συναρπαστικό.>>

Κάποιες με σήμανση διαδρομές.
1.) Από Αμυγδαλιές ( οι Αμυγδαλιές είναι εκεί που τελειώνουν οι ταβέρνες ) για διάσελο Αγ.Γεώργιου Κεραμίδι. Το μονοπάτι έχει ΜΠΛΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.
α) Από διάσελο Αγ.Γεωργίου για σπήλαιο Νυμφών-Πάνα,το μονοπάτι έχει ΜΠΛΕ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.

2.) Από Φυλή, μέσω πηγή Ταμίλθι,για διάσελο Αγ.Γεωργίου Κεραμίδι, Αγ. Παρασκευή Ρουμάνι και συνεχίζει για περιφερειακό στην πηγή Γαϊδουρόβρυση, το μονοπάτι έχει ΜΟΒ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.
α) Από Γαϊδουρόβρυση για πηγή Πλατάνα και πηγή Σκίπιζα το μονοπάτι έχει ΚΙΤΡΙΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση
β) Από Σκίπιζα για καταφύγιο Μπάφι έχει ΚΙΤΡΙΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.

3.) θρακομακεδόνες για καταφύγειο Φλαμπούρι το μονοπάτι έχει ΚΙΤΡΙΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.

4.) Θρακομακεδόνες για πηγή Κορομηλιά το μονοπάτι έχει ΚΟΚΚΙΝΑ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.

5.) Από Κατσιμίδι για διάσελο Κατσιμιδιού και μετά Μόλα,το μονοπάτι έχει ΚΟΚΚΙΝΕΣ ΒΟΥΛΕΣ σήμανση. (κόκκινες βούλες θα βρούμε όμως παντού στην Ιερή Πάρνηθα γιατί υπάρχει η άναρχη σήμανση από διάφορους!)

6.) Από Μαλακάσα μέσω Παλιομήλεσι για Μόλα έχει ΜΟΒ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ σήμανση.
Ετούτες οι σημάνσεις των μονοπατιών είναι για να δείτε σαν παράδειγμα (ενδεικτικές) και όχι να βασιστείτε επάνω τους. Η Ιερή Πάρνηθα θέλει οπωσδήποτε ένα καλό χάρτι για να μπορούμε να ακολουθήσουμε μια διαδρομή μεγάλη για να μην χαθούμε.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 08:59:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Φίλε NoctRex η διαδρομή που περιγράφεις είναι στο κρύο πηγάδι και βγαίνεις στη Μεγάλη Λάκκα περνάς ανάμεσα ανάμεσα απ΄τις κορφές Λέντριζα και Μουγκολτός. Το ρέμα ετούτο ενώνετε μαζί με άλλα και σχηματίζουν το μεγάλο ρέμα της Θοδώρας που περνάει στα πόδια του φρουρίου της Φυλής.

Σας χαιρετώ.
Υ.Γ.
Μόλις τώρα είδα το λάθος


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 14:18:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οκ ευχαριστω zezmperg


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2003, 20:37:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Προσπαθώ καλοί μου φίλοι να σας δίνω όσα περισσότερα μπορώ για τον μαγικό τόπο της Ιερής Πάρνηθας.
Έναν τόπο που διαβαίνω εδώ και 30 χρόνια, φυσικά όπως έχουμε πει και άλλη φορά, δεν φτάνουν τούτα τα χρόνια να πεις πως τον έχει γνωρίσεις, έστω κιαν κάποιος ζει κάθε μέρα επάνω του.
Από όλες τις απόψεις η Ιερή Πάρνηθα είναι ένα πολύ όμορφο βουνό με αρκετούς δρόμους και μονοπάτια που όποιος θελήσει μπορεί να ανακαλύψει όλες τις ομορφιές του, φυσικές και μη, φτάνει να έχει τον σεβασμό για την φύση.

Μία πάρα πολύ όμορφη διαδρομή είναι εκείνη που ξεκινά από το Ξενία περνώντας ανατολικά της κορυφής Κυράς,(από εδώ, η θέα πραγματικά κόβει την ανάσα, αφού έχεις μπροστά σου όλο το Λεκανοπέδιο της Αττικής Γης με τα βουνά της, αριστερά σου την κεντρική και νότια Ευβοια, δεξιά τα νησιά του Αργοσαρωνικού), και μέσα από ένα όμορφο ελατοδάσος φτάνεις στο σπήλαιο του Πάνα για Ταμίλθι και Χασιά ή στον Αγ.Γεώργιο Κεραμίδι, εάν θελήσετε να είναι πιο μικρή η πεζοπορία σας και καταλήγετε στις Αμυγδαλιές (ταβέρνες).

Και η λεπτομερής περιγραφή της διαδρομής.
(1η,διαδρομή)(ΞΕΝΙΑ-ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ ΚΥΡΑΣ-ΔΙΑΣΕΛΟ ΚΥΡΑΣ-ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ-ΡΑΧΗ ΚΟΥΜΠΟΥΛΑ-ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ-ΡΕΜΑ ΜΠΟΝΤΙΑΣ-ΣΠΗΛΑΙΟ ΠΑΝΟΣ- ΠΗΓΗ ΤΑΜΙΛΘΙ-ΧΩΡΑΦΙΑ ΓΚΙΟΚΑ-ΦΥΛΗ).Περίπου 6 ώρες πορεία μέχρι την Χασιά.<<Μικρής δυσκολίας διαδρομή.>>

(2η,διαδρομή)(ΞΕΝΙΑ-ΣΤΑ ΠΛΑΓΙΑ ΤΗΣ ΚΟΡΥΦΗΣ ΚΥΡΑΣ-ΔΙΑΣΕΛΟ ΚΥΡΑΣ-ΧΩΜΑΤΟΔΡΟΜΟΣ- ΑΓ.ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΚΕΡΑΜΙΔΙ-ΑΜΥΓΔΑΛΙΕΣ) 4 με 4:30 ώρες πορεία μέχρι τις Αμυγδαλιές.<<Μηδέν δυσκολία.>>

Ξεκινάμε την πορεία μπαίνοντας αριστερά στον ασφαλτοστρωμένο δρομο που αρχίζει λίγο πριν φτάσουμε στο Ξενιά, καθώς ερχόμαστε από κάτω (Μετόχι). Βαδίζουμε όλο ευθεία στην άσφαλτο περνώντας απ΄τα δεξιά μας τις εγκαταστάσεις του Ε.Ο.Τ. και τους δρόμους που οδηγούν σε αυτές,για περίπου 1500μ. Φτάνουμε σε μία διχάλα δρόμων, κάνουμε δεξιά (αριστερά πάει για τις εγκαταστάσεις της κορυφής Αέρας) και βαδίζουμε επάνω στο χωματόδρομο για 500μ., δυτικά όπως πάει ο δρόμος. Μετά ο δρόμος κάνει μια στροφή αριστερά (νότια),στη πλαγιά της κορυφής Κυράς που θα πάμε και εμείς, βαδίζοντας στο χωματόδρομο ευθεία.(ΕΔΩ ,ΤΟΥΤΑ ΤΑ 350μ. ΕΧΟΥΝ ΤΗΝ ΟΜΟΡΦΟΤΕΡΗ ΘΕΑ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ.) Ο δρόμος κάνει στροφή δεξιά, εκεί ακριβώς, επάνω στο δρόμο στην ευθεία, ξεκινά το μονοπάτι σε βατά βράχια (σαν πλάκες) για το διάσελο Κυράς. Θέλει λίγο προσοχή να βρούμε το μονοπάτι μα υπάρχουν κόκκινα σημάδια. Αφού θα περάσουμε τα βράχια αρχίζουμε να κατηφορίζουμε μέσα από το ελατοδάσος επάνω σε ευδιάκριτο μονοπάτι για το διάσελο Κυράς όπου εκεί θα συναντήσουμε τον χωματόδρομο που έρχεται από Κυκλάμινα και εκεί κάνει διασταύρωση. Πάει δεξια για Κλημέντι ενώ ευθεία για Αγ.Γεώργιο Κεραμίδι και μετά Μετόχι.
Εμείς εάν θέλουμε να πάμε για Αγ.Γεώργιο θα πάμε ευθεία στο δρόμο και θα βλέπουμε αριστερά μας το εκκλησάκι που έχει μια ωραία πηγή κοντά του.
Κάτω απ΄το εκκλησάκι στα 50μ. ξεκινά το μονοπάτι ευδιάκριτο για Αμυγδαλιές.

Εάν τώρα θέλουμε να πάμε στη Λυχνοσπηλιά, θα πάρουμε τον δεξιό χωματόδρομο για περίπου 400μ. και εκεί που κάνει μιά μεγάλη στροφή δεξιά (βόρεια) αρχίζει το πάρα πολύ ωραίο μονοπάτι κατηφορίζοντας μέσα από το ελατοδάσος για το ρέμα Μποντιά. Το μονοπάτι ξεκινα από έναν (κούκου), μια μικρή πυραμίδα με πέτρες και σταματά στον χωματόδρομο για Κλημέντι. Φτάνοντας στον δρόμο κάνουμε αριστερά (δυτικά) και βαδίζουμε πάνω στο δρόμο έως να διασταυρώθεί με την κοίτη του ρέματος που για είκοσι μέτρα ακολουθούμε τον δρόμο και στα αριστερά μας βλέπουμε το μονοπάτι που προχωρά μέσα στο ρέμα για να ξαναβρούμε πάλι αριστερά της κοίτης να ανηφορίζει το μονοπάτι που θα μας πάει σε λίγο στο σπήλαιο που είναι στα δεξιά μας.
Μετά από την επίσκεψη στο σπήλαιο, ξανα ανεβαίνουμε στο μονοπάτι για να το ακολουθήσουμε από την αντίθετη πλευρά (όχι από εκεί που ήρθαμε)
και βαδίζουμε για πηγή Ταμίλθι θέλει λίγο προσοχή το μονοπάτι, γιατί δεν έχει καλή σήμανση . Από Ταμίλθι και μετά είναι ευδιάκριτο μέχρι την Χασιά.
ΝΑ ΘΥΜΟΣΑΣΤΕ ΠΩΣ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΕΓΑΛΕΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΣΤΟ ΒΟΥΝΟ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΡΤΗ ΚΑΙ ΠΥΞΙΔΑ.

Με τούτα σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 07:35:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Υπάρχουν πολλές μεταφυσικές ιστορίες για τον μαγικό τόπο της Πάρνηθας. Σήμερα θα σας μεταφέρω μία τέτοια ιστορία που άκουσα από Αχαρνοις ορειβάτες.
Πρίν τον τελευταίο πόλεμο, το Μενίδι ήταν κάτι σαν μεγάλο χωριό, τα τσακάλια έφταναν μέχρι τα πρώτα σπίτια του χωριού και τις καλοκαιρινές νύχτες έβγαζαν ένα ουρλιακτό σαν να κλαίνε μωρά. Ετούτο είχε γίνει ένα είδος συνήθειας για τους ανθρώπους εκεί. Μια νύχτα όμως, ξεκίνησε κοντά στα τσακάλια και ένα άλλο ουρλιακτό,κάτι ανάμεσα σε λύκο και άνθρωπο. Την άλλη ημέρα το πρωί βρήκε κάποιος την κατσίκα του κομματιασμένη. Πίστεψαν πως είχαν έρθει λύκοι και άρχισαν να φυλάνε καλύτερα τις νύχτες τα ζώα τους. Τις περισσότερες νύχτες εκείνου του καλοκαιριού άκουγαν το παράξενο ουρλιακτό και πάντα το πρωί μια κότα ή κάποιο ζώο θα ήταν κομματιασμένα, όσπου ένα πρωί βρήκαν ένα γαϊδούρι μισοφαγωμένο. Τότε αποφάσισαν να κυνηγήσουν και να σκοτώσουν το ζώο εκείνο που τους έκανε ζημιά.
Τις νύχτες σε βάρδιες αρματωμένοι, οι άντρες φύλαγαν την περιοχή για αρκετό καιρό μα δίχως αποτέλεσμα, αφού οι ζημιές συνεχίζονταν. Τούτο το γεγονός κράτησε πάνω από μήνα και μια ημέρα ένας βοσκός που είχε τη στανη του κοντά στη Βαρυμπόμπη είπε, πως είδε ένα αλλόκοτο θέαμα, έναν άνθρωπο που έμοιαζε με ζώο μέσα στους θάμνους και πως δεν ήταν ιδιαίτερα ψηλός, κάτι υψηλότερος από ένα δεκάχρονο παιδί!
Μετά από τούτη την μαρτυρία ξεκίνησαν για την περιοχή της Βαρυμπόμπης να δούνε τι ακριβώς συνέβαινε. Στην αρχή βρήκαν ανάμεσα στα ξερόχορτα παράξενες πατημασιές μετα σε δυο-τρεις περιοχές, θέσεις που είχε κοιμηθεί ένα μεγαλόσωμο ζώο και στο τέλος οι τέσσερις από τούτους είδαν έναν άνθρωπο-ζώο, που ούτε άνθρωπος ήταν μα ούτε και ζώο. Άρχισαν να πυροβολούν,μετα απ΄την τεράστια έκληξη που δοκίμασαν τούτο το ανθρωποειδές, αλλά δεν κατάφεραν να το σκοτώσουν αφού αυτό αντί να τρέχει προς μία κατεύθυνση , πήδαγε σάλτους αριστερά και δεξιά με μεγάλη ταχύτητα προς το βουνό. Έκτοτε δεν ξανάκουσαν το ουρλιακτό αλλά αμέσως μετά ήρθε ο πόλεμος και δεν ξανάμαθαν τίποτα γι΄αυτό.
Σας χαιρετώ.

Υ.Γ.
Θέλω να παρακαλέσω τη Βάσω να μας γράψει κάποιες από τις παράξενες ιστορίες που έχει ακούσει για τα φαντάσματα από την περιοχή του πανέμορφου Μενιδίου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 09:11:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταπληκτικές οι φωτογραφίες καλέ μου Endorama εάν έχεις κι άλλες να τις τοποθετήσεις.
Σε ευχαριστώ .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/11/2003, 21:52:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Σήμερα έλαβα μεγάλη χαρά για το topic αλλά και για την κάποια ανταπόκριση που έχουμε, γράφοντας εδώ μέσα.
Μα ας αρχίσω με την σειρά.
Δυό φίλες από την δουλειά με πήραν τηλέφωνο στις 9:30π.μ. Μια που είχαμε και οι τρεις ρεπό είπαμε να κάνουμε βόλτα στο μαγικό βουνό. Ητάν η πρώτη τους φορά και εδω που τα λέμε, κατα καιρούς τις είχα ζαλίσει με την αγάπη μου ετούτη. Έτσι ξεκινήσαμε για πηγή Φυλή και από εκεί για Κλημέντι όπου αφήσαμε το αυτοκίνητο και προχωρήσαμε μέχρι την Λάκα Καλογέρου για να τους δείξω την όμορφη περιοχή που έζησε ασκητικά εώς το 1934 επί 40 χρόνια ένας Καλογερόπαπας. Τους είχα πει την πολύ όμορφη ιστορία (που θα σας την γράψω κάποια άλλη φορά,τωρα είμαι λίγο κουρασμένη) και μια και μας δόθηκε η ευκαιρία σήμερα, τα κορίτσια είπανε να τις πάω σε εκείνη την περιοχή. Περιττό να σας πω ότι ξετρελάθηκαν με την φύση της ορεινής Πάρνηθας!!!
Φτάνοντας λοιπόν στη πηγή Φυλής, σταματήσαμε να πάρουμε νερό και να φτιάξουμε καφέδες. Εκεί ήταν και άλλοι που απολάμβαναν την Κυριακάτικη λιακάδα αν και είχε λίγο κρύο.
Δίπλα μας στο πάγκο, καθόντουσαν ένα ζευγάρι με το αγοράκι τους γύρω στα 12 χρονών που έκαναν το πικ-νικ τους. Ακούω από εκείνους λοιπόν τούτον τον διάλογο:
-Άντε βρε Λίτσα να φέρεις τα χαρτιά από το αμάξι γιατι τα ξέχασα.
-Φάε το τοστ και θα πάω, απαντάει η γυναίκα.
Όντως εκεί κοντά ήταν το αυτοκίνητο και η γυναίκα του έφερε κάτι χαρτιά σαν φωτοτυπίες.
-Για να δούμε που θα σας πάω. Λέει ο άνδρας και αρχίζει να ξεφυλλίζει τα χαρτιά. Το μάτι μου (που ηθελημένα πήγε πάνω σε αυτά που διάβαζε), βλέπει το Oannes και μια απάντηση του καλού μου φίλου!!! Καλά, ότι τώρα και να σας γράψω θα είναι λίγο, ήταν τόση η εκπληξή μου.
-Α, εγώ θέλω να δω τη σπηλιά του Πάνα, λέει η γυναίκα.
-Όχι είναι δύσκολα να πάμε,θα σας πάω στο Φρούριο μετά,της απαντα.
-Άκου Λίτσα τι γράφει η zezmperg. Και αρχίζει να της διαβάζει μια δική μου απάντηση προς τον Oannes, που του γράφω κάποια πράγματα για το Φρούριο της Φυλής και τα ενεργειακά του μέρη!!!
-Ωραία θα είναι και εκεί,λέει η γυναίκα.
Μα ταυτόχρονα το παιδί τους, ρωτάει τον πατέρα.
-Μπαμπά έχει Ζέμπρες εδώ?
-Όχι βρέ, του λέει ο μπαμπάς και σκάει στα γέλια με την γυναίκα του και παράλληλα και εμείς.
Τελικά πιάσαμε την κουβεντούλα και μας είπαν πως παρακινήθηκαν από το topic της μαγικής Πάρνηθας για να γνωρίσουν το βουνό.
Δεν τους αποκάλυψα πως είμαι η zezmperg, τους είπα μόνο ότι και εγώ παρακολουθώ το ίδιο θέμα μέσα από το esoterica.gr. Ανταλλάξαμε κάποιες απόψεις για ότι γράφετε εδώ μέσα και σε λίγο χωριστήκανε οι δρόμοι μας.
<<Τώρα που θα διαβάζετε ετούτα, άραγε να νιώσετε την ίδια έκπληξη με την πρωινή την δική μου?>>
Εδώ, θέλω να ζητήσω συγνώμη από τους πρωινούς νέους φίλους μου που τους απέκρυψα ποιά είμαι. Δεν το έκανα με δόλο. Απλώς καλοί μου φίλοι
ντράπηκα χωρίς να ξέρω το γιατί. Αλλά τώρα πια, αφού αγαπήσατε τούτον τον ευλογημένο τόπο, θα ξανασυναντηθούμε εκεί στα ψυλά και θα σας πάω μέχρι το σπήλαιο που είναι το μεράκι σας.
Αυτή ήταν, η μεγάλη χαρά μου το γράφω και σε όλους εκείνους που μας κακοκάρδισαν για την τόση αγάπη που βάζουμε εδώ μέσα. ΕΙΝΑΙ ΚΑΙΡΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΤΟ ΙΕΡΟ ΒΟΥΝΟ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ!!!
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 01:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλη zezmperg σε λιγο θα σε κυνηγανε για αυτογραφα παντως ομολογω οτι δεν περιμενα οτι καποιοι θα ανεβαιναν στην παρνηθα με οδηγιες που πηραν απο το θεμα μας γιαυτο προσεχε της οδηγιες σου


Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

strangewonderer
Μέλος 1ης Βαθμίδας


133 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/11/2003, 03:56:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους strangewonderer  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΗ ZEZMPERG,
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΑΔΡΟΜΕΣ ΠΟΥ ΕΧΕΤΕ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΩ ΠΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΑ.ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.
ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΜΩΣ ΤΙ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΑΥΤΟ ΤΟ TOPIC.(ΜΗΝ ΤΟ ΠΑΡΕΙΣ ΣΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΕΠΙΘΕΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΜΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΟΘΕΣΗ ΚΑΙ ΔΙΑΘΕΣΗ).
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΟΧΛΕΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΜΟΙ ΣΟΥ << ΙΕΡΟ ΒΟΥΝΟ >> κτλ.
ΒΕΒΑΙΑ ΤΟΥΣ ΠΡΟΣΠΕΡΝΩ ΚΑΙ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΝΤΩΣ ΑΞΙΟΛΟΓΑ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΩΝ ΥΠΟΛΟΙΠΩΝ ΠΟΥ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ ΣΕ ΑΥΤΗ1 ΤΗΝ ΚΟΥΒΕΝΤΑ. ΝΑ ΣΤΕ ΚΑΛΑ ΝΑ ΧΑΙΡΕΣΤΕ ΤΗΝ ΦΥΣΗ .
ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΠΕΡΙΠΕΤΕΙΑ ΠΟΥ ΕΙΧΕΣ ΣΤΗ ΠΕΡΙΟΧΗ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΚΑΤΣΙΜΙΔΙ ΦΥΣΙΚΑ ΞΕΡΕΙΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΙΣΩΣ,ΠΩΣ ΟΙ ΒΟΛΤΕΣ ΑΥΤΕΣ ΘΑ ΠΕΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΝΑ ΣΥΝΤΡΟΦΟ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΟ ΘΑ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ ΝΑ ΜΗΝ ΤΟ ΞΕΧΝΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΣΥΡΕΣΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ ΣΟΥ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙΣ ΣΕ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΕΡΗ.

ΦΙΛΙΚΑ STRANGEWONDERER

«Είναι ο φίλος σου, ο σύντροφός σου, ο προστάτης σου,
το σκυλί σου. Είσαι η ζωή του, η αγάπη του, ο αρχηγός του.
Θα είναι δικός σου, πιστός και αληθινός, μέχρι τον τελευταίο κτύπο της καρδιάς του.
Οφείλεις να είσαι άξιος τέτοιας αφοσίωσης».
Κικέρων


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy