ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ο ασταθής δίσκος, οι εύθραυστες εγγραφές και η στοχαστική απόγνωση.
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 20
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 10:41:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

....Κάλλιο αργά παρά ποτέ.

Δεν ξέρω [ακριβώς] γιατί,
αλλά πάντοτε μου γεννούσε έναν ενδόμυχο φόβο αυτή η φράση στο άκουσμα ή τη χρήση της,
έστω κι αν συμφωνώ γενικά για το 'πολιτικώς ορθό' της...

Και ο φόβος αυτός πήγαζε κυρίως από 2 όψεις και αναγνώσεις που θα μπορούσε να έχει.

Η μια είναι στην ουσία εκδοχή/παραδοχή του 'το μη χείρον βέλτιστον'.
Παραδεχόμαστε δηλαδή εκ προοιμίου το σφάλμα και την πατάτα
ότι δεν πράξαμε κάτι όταν 'έπρεπε'. Στην ώρα του. Στο χρόνο του.
Άρα έχουμε τη φωλιά μας χεσμένη, έχουμε δημιουργήσει ένα χρέος. Μια υποχρέωση, για εξιλέωση , επ-αν-όρθωση.
Και απλώς θέλουμε να το μπαλώσουμε τώρα. Να ανακουφιστούμε και να έρθει η κάθαρσις.
Αλλά το κεντρικό νόημα παραμένει.
Ομολογία λάθους και ενοχής.
Για συγχωροχάρτι εκ των υστέρων.

Η δεύτερη θα μπορούσε να είναι αυτό το γαμημένο ντεμέκ μπεστ σέλλερ με τις δυομιση χιλιάδες παρά τρις κι εξήντα αποχρώσεις του γκρίζου. Ναι, προφανώς δεν είναι όλα άσπρα και μαύρα.
Αλλά πώς βγάζεις άκρη με όλα τούτα τα ρημαδόγκριζα ενδιάμεσα?
Εκεί σε θέλω μάγκα μου.

Πότε το "αργά" είναι "λίγο αργά" ή "πολύ αργά" ή ..."αργότερα"?
Μέχρι ποιο "αργά" ησυχάζει η ψυχή μας? Μέχρι πόσο αργά έχει ισχύ το χρυσόβουλο απάνω στο συγχωροχάρτι μας και από πότε κι ύστερα αρχίζει και λιώνει η σφραγίδα?
Ποιο είναι αυτό το "αργά" που στην ουσία μας κοροϊδεύει ...τείνοντας στο "ποτέ"? Και ποιο είναι εκείνο το αργά που απλώς είναι λίγο αργότερα από το "τώρα" ?

Φίλτατε Αμεινία,
προφανώς αντιλαμβάνεσαι ότι απλώς πήρα αυθαιρέτως και αυθορμήτως την πάσα και άρχισα τις ντρίπλες "εκτός οδηγιών προπονητή".
Προφανώς αντιλαμβάνομαι και το τάμα σου και την υποχρέωσή σου στο βουνό.

Το "κάλλιο αργά παρά ποτέ" το συσχέτισα με κάποια προβολή σε μένα, και όχι ως μομφή ή τύψη προς εσένα

Εξάλλου μιλάμε για εύθραστες εγγραφές και στοχαστική (από)γνωση.

Διότι όλα στην τελική είναι Στοχασμός και (από)Γνωση.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "

Edited by - PY8AGORAS on 13/10/2014 10:43:27Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 17:18:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλό Ταξίδι κ.Τσάνς.

Εκεί στο βουνό, θα σε προστατεύουν ισχυροί Φύλακες, που όταν ζούσαν, σίγουρα θα σε φόβιζαν, αλλά κατά βάθος σε αγαπούσαν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/10/2014, 20:14:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Πυθαγόρα,

quote:
Μέχρι ποιο "αργά" ησυχάζει η ψυχή μας?

Αν δεχτούμε ότι η ψυχή, έχει την όποια ανάγκη να "ησυχάσει",τότε μάλλον είναι όταν κάνει παρέα με τις "φιλενάδες" της.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2014, 16:44:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν δεχτούμε ότι η ψυχή, έχει την όποια ανάγκη να "ησυχάσει",τότε μάλλον είναι όταν κάνει παρέα με τις "φιλενάδες" της.

Έτσι ακριβώς.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2014, 22:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
--Οι φίλοι και οι βράχοι--

Όταν έχεις για φίλο, έναν τύπο που δεν παρεκλίνει της γραμμής του, ανεξάρτητα των προβλημάτων που αντιμετωπίζει,δεν μπορείς παρά στην πορεία να τον θεωρήσεις αλώβητο.

Μερικές φορές βλέποντας το κάδρο των καταστάσεων που αντικρίζει,σκιάζεσαι.Όχι για εκείνον.Για σένα.
Και αμφιβάλλεις προς στιγμήν.
Περί σταθερότητας.
Περί της δυνατότητας του βράχου να παραμένει απρόσβλητος.
Ο ίδιος πια.

Λες και καμμιά φορά η απόδειξη της θεώρησης των πραγμάτων, να κρίνεται από τη σταθερότητα αυτού που τη στηρίζει.Είναι άραγε έτσι?

Και μετά το ξανασκέφτεσαι.Χωρίς συναισθήματα.Μόνο με λογική.
Αυτή είναι που αρμόζει σε βράχους.
Σου το έχει μάθει πια αυτό.
Έτσι πρέπει να είναι.


Και τότε βλέπεις καθαρότερα.Δεν έχεις πάψει να αισθάνεσαι.Προφανώς.
Έχεις όμως κοφτερή ματιά.

Και τότε λες που να πάρει:

Οι βράχοι μπορούν μονάχα να είναι σταθεροί.Τσάμπα σκιάζομαι.

Είναι όντως αλώβητοι.

Διότι μπορούν.Πέραν πάσης αμφιβολίας.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2014, 22:26:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 04:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ που λες, δε λέω. Ο καθένας μπορεί να λέει τη μαλακία του. Για δύο λόγους. Μιας που είναι στο τζάμπα, και δυό, που μόνο αυτήν έχει να πει. Κι αυτό μπορεί να γίνει με χίλιους δυο τρόπους. Έτσι πολλαπλασιάζεται η μαλακία.

Π.χ.
Τα γράφω όπως μου κάτσουν. Και μετά δεν τα διαβάζω καν. Αυτήν την ατυχία θα την έχουν μόνον οι άλλοι. Οι ‘άλλοι’. Έξω απ΄τον κώλο μας, κι ας γαμηθεί το σύμπαν κόσμος. Ας μην βγαίνει νόημα κανένα. Ας ορίζω δια των οριζομένων, ας κάνω τον Μπούμπκα ήρωα λογικής, ας γαμώ τα συντακτικά και τις κλίσεις, ας ανακατεύω τις Οξφόρδες κι όλα τα LSE. Στην τελική, στο μπουρδέλο που ζούμε, τί LSE, τί LSD. Χύμα δια τον μπούτσον κατάσταση, κι αν υπάρχει ένα μέρος που εκφράζει την κατάσταση, δεν είναι παρά η κιμαδομηχανή του κρεοπώλη της γειτονιάς. Συντακτικώς και ορθογραφικώς συνεπής, κρέας βάζει, κρέας βγάζει. Άμα και βλέπεις δημοσιογράφους να σου μιλάνε για ορθρογραφία...

Διότις εκεί εστιάζεται το παθούμενον. Σε λέει ο άλλος, η ορθρογραφία σε εμάρανε? Ναι βρε μαλάκα. Αυτή με εμάρανε. Γιατί το κεφάλι σου είναι απλώς βαρύ. Γεμάτο δεν είναι, και μάλλον δεν ήντουνε ποτέ, γιατί αν και κάποτις ήντουνε, τώρα θα σε πονούσε. Είτε επειδής το μυαλό σου έγινε κιμάς, είτε επειδής η ατμόσφαιρα συμπιέζει το κενό του κρανίου σου. Είτε, είτε... ἴτε.

Παίδες. Εκείνων. Άμα σου γαμήσω τη μάνα, έστω λεκτικώς, μάλλον και θα είμαι σε λίγο παρελθόν. Άμα και γαμάς το παρελθόν, πόσο τιμάς τη μάνα σου ρε καραγκιόζη? Είσαι πολλά κιλά μάγκας? Τη γνώση σου, την έχεις μεγάλη? Ξέρεις να μετράς το χρόνο? Κι αν ξέρεις, ο χρόνος σου μετριέται σε Festina, Citizen, Rolex και Cartier?

Πόση σημασία έχει ο χρόνος που χωράει η μάνα σου, ρε? Η γιαγιά σου, δεν είναι μάνα σου? Η γιαγιά της? Ο μύθος και η ανάμνηση της γιαγιάς της γιαγιάς σου?

Αλλά ξέχασα. Εσύ ψάχνεις. Έτσι είναι η φτιάξη σου, ρε παιδί μου. Ψαχτική. Και είσαι εις το διηνεκές εμπρός της μαρμίτας, σαν τον Ματζεστίξ. Στη μαρμίτα είναι όλα, ο Δρυίδης τα ξέρει όλα, εγώ ξέρω τον Δρυίδη, μη σου πω, είμαι και πρώτος του ξάδερφος. Άμα τα ξέρει αυτός, τα ‘έχω’ κι εγώ. Τί διάλο? Μαζί μεγαλώσαμαν. ΄Ετσι δεν είναι?

Η πρώτη φόλα, είναι που νομίζεις πως μπορείς να ρωτάς. Η δεύτερη φόλα, είναι που νομίζεις που ξέρεις ποιόν να ρωτήσεις. Η τρίτη φόλα, είναι που νομίζεις πως υπάρχουν απαντήσεις. Η τέταρτη φόλα, είναι που νομίζεις πως αυτές οι απαντήσεις σου κάνουν. Η πέμπτη φόλα, είναι που νομίζεις, πως καμμία από αυτές τις απαντήσεις δεν σου κάνει. Η έκτη φόλα, είναι που έχεις εκ νέου ερωτήματα. Η έβδομη φόλα, είναι που εδώ που έφτασες, δεν μπορεί να έχει άλλες φόλες.

Δεν λέω πως είναι ακριβώς έτσι, αλλά ήπρεπε με έναν τρόπο να φτάσω τον μαγικό αριθμό εφτά, γιατί, τί στο διάλο, εσωτεριστικά μιλάμε εδώ χαμέ.

Έλα όμως κι εσύ στη θέση σου. Καλές οι ερωτήσεις, κακές και οι φόλες. Δεν ντρέπεσαι για κάποια πράματα? Δεν ντρέπεσαι να κάνεις τον ανίδεο παπάρα, ενώ από μέσα σου ξέρεις που έχεις τη απάντησις? Κι αν δεν είναι αυτό, δεν ντρέπεσαι που τα θυμάσαι στο περίπου, ή, που αντί να ρωτάς εσύ τώρα, ρωτάς εσύ πριν από είκοσι χρόνια? Θα μου πεις, δεν είχαμαν τότε ιντερνέτ στο χωριό μου. Δεκτόν. Αρκεί αυτό, για να σπας τα αρxίδια όποιων βρίσκονται σε wi-fi range?

Σε κάθε περίπτωσις, ο θέμας είναι μάλλον πιό καλά ορισμένος από μόνος του, παρά στο ζοριστό και με comme il faut παραδοχές και συγκαταβάσεις. Τουτέστιν, ηλίθιος δεν είναι ο αχαμπάριαστος, αλλά εντελώς ο προειδοποιημένος.

Καθαρίστε ρε νούμερα το μυαλό σας. Οι απορίες είναι απορίες. Οι απαντήσεις μπορεί να μην είναι. Γενικώς. Ούτε ως φαντάσματα. Ο θέμας είναι στην επαφή. Και θα είναι κρίμα, σε άλλη δόσις, να σε πω πως η επαφή έχει να κάνει με τον αφαλό. Ας ανεμίσωμεν, τρόπον τινά, κάτι δηλαδής, αρκεί να μην είναι η τσουτσού μας, η χαμένη και ανεπαρκής.

Δε θέλει τρόπο. Θέλει κόπο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/10/2014, 04:18:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=ROVQwiFMTx4

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Psychotronic Schizophilia
troll


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/10/2014, 16:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Psychotronic Schizophilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κι εγώ που λες, δε λέω. Ο καθένας μπορεί να λέει τη μαλακία του. Για δύο λόγους. Μιας που είναι στο τζάμπα, και δυό, που μόνο αυτήν έχει να πει. Κι αυτό μπορεί να γίνει με χίλιους δυο τρόπους. Έτσι πολλαπλασιάζεται η μαλακία.

Π.χ.
Τα γράφω όπως μου κάτσουν. Και μετά δεν τα διαβάζω καν. Αυτήν την ατυχία θα την έχουν μόνον οι άλλοι. Οι ‘άλλοι’. Έξω απ΄τον κώλο μας, κι ας γαμηθεί το σύμπαν κόσμος. Ας μην βγαίνει νόημα κανένα. Ας ορίζω δια των οριζομένων, ας κάνω τον Μπούμπκα ήρωα λογικής, ας γαμώ τα συντακτικά και τις κλίσεις, ας ανακατεύω τις Οξφόρδες κι όλα τα LSE. Στην τελική, στο μπουρδέλο που ζούμε, τί LSE, τί LSD. Χύμα δια τον μπούτσον κατάσταση, κι αν υπάρχει ένα μέρος που εκφράζει την κατάσταση, δεν είναι παρά η κιμαδομηχανή του κρεοπώλη της γειτονιάς. Συντακτικώς και ορθογραφικώς συνεπής, κρέας βάζει, κρέας βγάζει. Άμα και βλέπεις δημοσιογράφους να σου μιλάνε για ορθρογραφία...

Διότις εκεί εστιάζεται το παθούμενον. Σε λέει ο άλλος, η ορθρογραφία σε εμάρανε? Ναι βρε μαλάκα. Αυτή με εμάρανε. Γιατί το κεφάλι σου είναι απλώς βαρύ. Γεμάτο δεν είναι, και μάλλον δεν ήντουνε ποτέ, γιατί αν και κάποτις ήντουνε, τώρα θα σε πονούσε. Είτε επειδής το μυαλό σου έγινε κιμάς, είτε επειδής η ατμόσφαιρα συμπιέζει το κενό του κρανίου σου. Είτε, είτε... ἴτε.

Παίδες. Εκείνων. Άμα σου γαμήσω τη μάνα, έστω λεκτικώς, μάλλον και θα είμαι σε λίγο παρελθόν. Άμα και γαμάς το παρελθόν, πόσο τιμάς τη μάνα σου ρε καραγκιόζη? Είσαι πολλά κιλά μάγκας? Τη γνώση σου, την έχεις μεγάλη? Ξέρεις να μετράς το χρόνο? Κι αν ξέρεις, ο χρόνος σου μετριέται σε Festina, Citizen, Rolex και Cartier?

Πόση σημασία έχει ο χρόνος που χωράει η μάνα σου, ρε? Η γιαγιά σου, δεν είναι μάνα σου? Η γιαγιά της? Ο μύθος και η ανάμνηση της γιαγιάς της γιαγιάς σου?

Αλλά ξέχασα. Εσύ ψάχνεις. Έτσι είναι η φτιάξη σου, ρε παιδί μου. Ψαχτική. Και είσαι εις το διηνεκές εμπρός της μαρμίτας, σαν τον Ματζεστίξ. Στη μαρμίτα είναι όλα, ο Δρυίδης τα ξέρει όλα, εγώ ξέρω τον Δρυίδη, μη σου πω, είμαι και πρώτος του ξάδερφος. Άμα τα ξέρει αυτός, τα ‘έχω’ κι εγώ. Τί διάλο? Μαζί μεγαλώσαμαν. ΄Ετσι δεν είναι?

Η πρώτη φόλα, είναι που νομίζεις πως μπορείς να ρωτάς. Η δεύτερη φόλα, είναι που νομίζεις που ξέρεις ποιόν να ρωτήσεις. Η τρίτη φόλα, είναι που νομίζεις πως υπάρχουν απαντήσεις. Η τέταρτη φόλα, είναι που νομίζεις πως αυτές οι απαντήσεις σου κάνουν. Η πέμπτη φόλα, είναι που νομίζεις, πως καμμία από αυτές τις απαντήσεις δεν σου κάνει. Η έκτη φόλα, είναι που έχεις εκ νέου ερωτήματα. Η έβδομη φόλα, είναι που εδώ που έφτασες, δεν μπορεί να έχει άλλες φόλες.

Δεν λέω πως είναι ακριβώς έτσι, αλλά ήπρεπε με έναν τρόπο να φτάσω τον μαγικό αριθμό εφτά, γιατί, τί στο διάλο, εσωτεριστικά μιλάμε εδώ χαμέ.

Έλα όμως κι εσύ στη θέση σου. Καλές οι ερωτήσεις, κακές και οι φόλες. Δεν ντρέπεσαι για κάποια πράματα? Δεν ντρέπεσαι να κάνεις τον ανίδεο παπάρα, ενώ από μέσα σου ξέρεις που έχεις τη απάντησις? Κι αν δεν είναι αυτό, δεν ντρέπεσαι που τα θυμάσαι στο περίπου, ή, που αντί να ρωτάς εσύ τώρα, ρωτάς εσύ πριν από είκοσι χρόνια? Θα μου πεις, δεν είχαμαν τότε ιντερνέτ στο χωριό μου. Δεκτόν. Αρκεί αυτό, για να σπας τα αρxίδια όποιων βρίσκονται σε wi-fi range?

Σε κάθε περίπτωσις, ο θέμας είναι μάλλον πιό καλά ορισμένος από μόνος του, παρά στο ζοριστό και με comme il faut παραδοχές και συγκαταβάσεις. Τουτέστιν, ηλίθιος δεν είναι ο αχαμπάριαστος, αλλά εντελώς ο προειδοποιημένος.

Καθαρίστε ρε νούμερα το μυαλό σας. Οι απορίες είναι απορίες. Οι απαντήσεις μπορεί να μην είναι. Γενικώς. Ούτε ως φαντάσματα. Ο θέμας είναι στην επαφή. Και θα είναι κρίμα, σε άλλη δόσις, να σε πω πως η επαφή έχει να κάνει με τον αφαλό. Ας ανεμίσωμεν, τρόπον τινά, κάτι δηλαδής, αρκεί να μην είναι η τσουτσού μας, η χαμένη και ανεπαρκής.

Δε θέλει τρόπο. Θέλει κόπο.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.



Edited by - Psychotronic Schizophilia on 23/10/2014 16:36:54

Edited by - Psychotronic Schizophilia on 23/10/2014 16:39:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2014, 18:20:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άβυσσος η ψυχή του Τρ(ο)λιάρη....(ή και Τρ[ε]λιάρη)....

Δημοσιεύει στις

quote:
Απεστάλη: 23/10/2014, 16:28:09

κάνει Δύο (2) edit

quote:

Edited by - Psychotronic Schizophilia on 23/10/2014 16:36:54


quote:
Edited by - Psychotronic Schizophilia on 23/10/2014 16:39:04


για να μας δείξει τι?

Μια αντιγραφή (quote όλο το κείμενο του Ντιεσέμη)

και μια εικόνα (=πάλι αντιγραφή)

Δηλαδή μ'άλλα λόγια όχι απλώς δεν ξέρει να γράφει τίποτα (που δεν εκπλήσσει)
αλλά δεν ξέρει να κάνει ούτε και μια αντι-γραφή....της προκοπής

και χρειάζεται 2 βαθμίδες ...επεξεργασίας

(αλλά θα μου πεις, όταν δεν λειτουργεί όπως πρέπει ο εν κρανίω 'επεξεργαστής' τι τα θες και τα μελετάς τα υπόλοιπα....)


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2014, 04:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και στα πιό δύσκολα τώρα, όχι τα δικά σου, τα δικά μου. Καλές οι σκέψεις, καλύτερες οι κόντρες, κι όλα αυτά που μας ορίζουν.

Δεν θα σε πω τί μας ορίζει, δεν θα με ρωτήσεις τί σημαίνει ορίζω. Θα κάνουμε μιαν ανακωχή στους ορισμούς, μιαν ανακωχή σε οτιδήποτε μοιάζει και είναι μαλακία εξ ορισμού.

Γιατί? Γιατί έτσι. Γιατί έτσι γουστάρω. Εις την τελικήν, ή που θα καταλάβεις τί με απασχολεί, ή που θα είσαι αρκετά μαλάκαs να μην.

Ο πρόβλημας εστιάζεται και καταχωνιάζεται οπίσω των λέξεων. Λέξεις. Διψάω, πεινάω, γαμώ, ή και θέλω, να χορτάσω, είμαι εδώ, καραγκιοζάκια, είμαι εδώ, υπάρχω, σας βλέπω, σας αγαπάω, σας ποθώ, σας σκέφτομαι, μας σκεφτόμαστε, σκέφτομαι.

Όλα αυτά δηλαδής. Που δεν λέγονται ακριβώς με λέξεις. Ή που μάλλον γίνονται αισθαντά με κάποιον τρόπο, αν και εφόσον είναι μπορετό.

Κι άντε οι κριτικές, κι άντε οι εμπάθειες, κι άντε όλα αυτά τα όλα που σε πιάνουν, άμα κι έχει γύμνια κι άλλες του τύπου κωλοκαταστάσεις. Στην μπέσα όμως, που ακριβώς στέκεσαι?

Εσύ που ψάχνεις και την ψάχνεσαι. Που ρωτάς κι αναρωτάσαι. Που την κατάλαβες, την κεράτωσες, την μετάνιωσες, σε μετάνιωσες, ανυπάρθηκες, ανυπάρχθηκες. Πόσες λέξεις γνωρίζεις, να χωράνε πλήρως εσένα κι όσα σκέφτεσαι? Πόσο πλήρως είναι να συναισθάνεσαι?

Ξέρεις κάτι? Με πονάει το αριστερό μου χέρι. Αλλά πάντα θα θυμάμαι το τελευταίο φιλί στον Κύριο Τσανς. Ρούφηξα τη ψυχή του μέσα από τα μάτια του, την ώρα που έφευγαν. Αλήθεια λέω. Και μου λείπει. Πολύ. Ο τετραπάτητος.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2014, 04:02:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=7bVzpGIzSzs

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2014, 04:23:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν όλα, κι αν όλα εντελώς, μαζί κι εντελώς εμείς κι όλα τα άλλα?

https://www.youtube.com/watch?v=-MmWeZHsQzs

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/11/2014, 04:24:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=bnC7TdkRnP4

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2014, 05:47:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λέξεις, εκτός από ευκόλως διαστρεβλούμενες δομές, είναι και δύστροπες, κατά το οντούμενον, υπάρξεις. Το πρώτο στο έχω ξαναπεί, του δευτέρου, σύνειμαι εις διαδικασίαν συμβιβασμού. Περί χρέους η ανησυχία.

Σε πρόσφατος κουβέντα, ευρέθην ο εις, εκ του σεβαστού δια την εποχήν αριθμού των πέντε, μη οφειλέτης χρέους ασφαλώς αναγνωρισμένου εκ του παρόντος και ες αεί γκουβέρνου μιας κάποιας, έστω και κάπως εμφανούς πολιτείας.

Έκπληξις ωστόσο, δι εμέ και την υπόλοιπως ομήγυρις οπωσδήποτα, καθώς, τόσο τα εσώρουχα, όσο κι αυτά που περισσεύουν έξωθεν, ολίγιστα εμοιάζασι άχρεα, μολονότι κατά το δυνατόν καθαρώς άμεμπτα, κι εν πάση περιπτώσει, αξιοσεβούμενα. Αν μη τη άλλον, δια γύφτον οριτζινάλ, και γενικώς, τύπον αγνοούντα στρώματος επιπέδου, κι άλλων του τύπου Ευκλείδειων απλουστεύσεων.

Επί των φράγκων, ελάχιστες είναι δυνατές οι γνώσεις μου, καθώς εντίμως, ουδέποτε ησχολήθην του θεμάτου. Κι αν μέχρις στιγμής μοιραίας, αυτό ήντουνε το κομμάτι πολυτελής αναίδεια, η σχώρεσις δεν άργησε και πολύ. Άπαξ και τα φράγκα εγύρισαν εις τους Φράγκους, εσχωρέθην ομού μετά των ομοφύλων.

Ο χρέος ωστόσο, ως οντότης έχει την καταγωγή του Ιανού. Ανεξαρτήτως Σταδίου και λογής τρόπων παρουσίασις της απολογίας εκάστων. Ο χρέος ως διαβάτης, κάποιου δρόμου οδηγούντα υποχρεωτικώς προς το Δημόσιο Σήμα.

Ο χρέος ως απαίτηση σε θέα της Ακροπόλεως, κι ο χρέος ως οφειλή εις αποδοχήν της οδού. Ιανίζουσα ματιά κι αμφιΣημία, κι αν όχι Δημοσίως, έστω εις προσωπικήν εκδοχήν, που μεταξύ μας, είναι και ολίγον ξεφτίλα.

Αν και πρέπει να γυρίσεις την κεφαλή προς τον Παρθενώνα, πρέπει να κρατάς τον οβολό για τον δρόμο της οδού. Εις την ανάστροφως διαδικασίαν, δεν είσαι τίποτις άλλο, παρά οφειλή. Άνευ οβολού.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2014, 05:49:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=_LhvYKa0ld8

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2014, 04:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν δύο είδη ανθρώπων.

Το πρώτο, ακούει AC/DC πριν και Barry White κατά τη διάρκεια.
Το δεύτερο ακολουθεί την αντίστροφη πορεία.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2014, 05:29:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=81NsRMPWRKI

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2014, 00:27:27  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον είχε σε λέω.Τον είχε τελειώσει και όλα τα δίκια με το μέρος του.
Η ιστορία δεν συγχωρεί, απλώς καταγράφει.
Οχι Ρωμανέ Διογένη, δεν σε συγχωρεί η ιστορία.Είσαι ο κύριος υπεύθυνος της ύπαρξης των σημερινών Τούρκων.Οσες μαλακίες δεν έκανες στην ζωή σου, τις έκανες στο Ματζικέρτ.
Οχι Δράμαλη, δεν σε συγχωρεί η ιστορία.Δεν θα υπήρχε Ελλάδα σήμερα χωρίς την μαλακία σου στα Δερβενάκια.
Υπάρχει και το δις εξαμαρτείν.Ο Βοναπάρτης.Γκραντ Αρμέ και Βατερλώ.Και ο Κάστερ και τόσοι άλλοι.
Κι εσύ Ελληνα, ελεύθερε σκοπευτή, είχες τον Κεμάλ στο σταυρόνημα στο παράθυρο του τραίνου που τον πήγαινε στην Θεσσαλονίκη.Γιατί δεν πάτησες την γαμημένη σκανδάλη?Δεν συγχωρείσαι.

Και έχεις προχθές τον Τούρκο πάνω από τα Ψαρά, τον έχεις εγκλωβίσει, είναι δηλαδή νεκρός και αυτός τι κάνει?Ακουσον-άκουσον, γυρίζει το αεροσκάφος που υποτίθεται έχεις ήδη καταρρίψει κατά πάνω σου.Και συ πάλι κολώνεις, δεν του γαμείς την ράτσα κατ'ευθείαν, αλλά επικοινωνείς με τον ΑΤΑ, αυτός με τον Τούρκο ΑΤΑ και οι δυό μαζί με τους Α/ΓΕΑ και αυτοί με τους υπουργούς και τους πρωθυπουργούς.Και η εντολή είναι απεμπλοκή και διαβεβαίωση από τον Τούρκο ΑΤΑ, πως θα διωχθεί πειθαρχικά ο "νεκρός" πιλότος.

Ομορφα πράγματα, πολιτισμένα.Ο πολίτης της Μυκόνου έχει συνηθίσει να βλέπει μισοφέγγαρα στον ουρανό του.Δεν γαμιέται.Τουρίστες να έρθουν κι αυτό το καλοκαίρι να τα κονομήσουμε.

Δηλαδή τι θα γίνει αν καταρρίψουμε ένα μισοφέγγαρο πάνω από την Μύκονο?Ποιός θα μας εναντιωθεί?Ποιός δεν θα μας δώσει δίκιο?
Και ότι θέλει ας γίνει ρε αδελφέ.Θα είναι καλύτερο από τον κώλο που δίνουμε καθημερινά στο Αιγαίο, εξυπηρετώντας τα συμφέροντα των τραπεζιτών.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

paroka
Μέλος 1ης Βαθμίδας


55 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2014, 18:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το είχα ρωτήσει τότε που ήμουν φαντάρος σε έναν παλιό……
Τι ερωτήσεις είναι αυτές ρε νιάτο;
Ναι ρε γιατί δεν πατάνε τα κουμπιά; Τι σκατά τα έχουν;
Αυτά που λες δεν γίνονται έτσι απλά.
Και πως δηλαδή γίνονται. Πού πρέπει να φθάσει ο τούρκος για να τον ρίξει. Στη Ζάκυνθο;
Άσε μεγάλε ψιλά γράμματα…… χέσε ψηλά κι αγνάντευε.
Χρόνια αργότερα λίγες μοίρες κάτω από τον ισημερινό κάπου στα 4800 πηγαίνω για χέσιμο.
Το αγνάντι; Από τα ωραιότερα και μέχρι στιγμής το υψηλότερο!
Μόνο μην είσαι δυσκοίλιος….. σε τέτοιο ύψος οι σφυγμοί αγγίζουν τους 190! Άραγε ποιος το πρωτόπε αυτό και για ποιο ύψος αναφέρονταν. Στα 1800; Στα 2000; Αυτά τα αναπάντητα μου την δίνουν. Στα μεγάλα υψόμετρα το αγνάντι δεν παίζετε και όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλά αλλά μόνο γι αυτό. Τα υπόλοιπα είναι χέσε μέσα.
Δεν πάει πολύς καιρός που γνώρισα ένα πιλότο από τη Λάρισα και πετάει με φ16.
Έχεις αναχαιτίσει ποτέ τουρκικό μαχητικό;
Πολλές φορές.
Σου ήρθε ποτέ η επιθυμία να πατήσεις τα κουμπιά για να τελειώσει κάποτε αυτό το θέατρο;
Συνήθως μόνο τους λοκάρουμε. Μερικές φορές όμως ήθελα να τον ρίξω αλλά…….
Τι αλλά ρε φιλαράκι ένα κουμπί θα πατούσες μόνο και όλα καλά.
Δεν είναι τόσο απλό.
Όπα αυτό το έχω ξανακούσει. Γιατί γαμώ το κέρατο μου αυτό που εννοεί αυτός δύσκολο για μένα είναι απλό;
Κοίτα πρέπει πρώτα να αναφέρω μετά να μου δώσουν εντολή αφού πρώτα συνεννοηθούν με τους έξω και μετά………… άστο ρε φίλε είναι πολύπλοκο το θέμα, χέσε μέσα δηλαδή.
Αυτά είναι τα αναπάντητα φίλε και όχι αν μπορείς να πατήσεις τα κουμπιά.
Να χέσω μέσα αλλά που μέσα; η πόσο μέσα; Εδώ σε θέλω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2014, 03:06:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σκέφτομαι κάθε χρονιά, τέτοιες μέρες, να σε γράψω δυο τρεις κουβέντες περί της προσωπικής μου αίσθησις του νοήματου. Περί του γεγονότου άλλωστε, όσα κι αν σου πω, μάλλον θα είναι ευκόλως και σε κοινή βάση ανευρισκόμενα, καθότις μόλις κι ετοιμαζόμουνα να πάω νηπιαγωγείο.

Δεν ήντουνε καθόλου νηπιακή η ματιά μου όμως, όταν πέρναγα την πύλη της Στουρνάρη για να εγγραφώ. Διότι εκείνη η ματιά στα δεκαοχτώ μου, ουδεμία σχέση είχε με την επιτυχία μιας εισαγωγής, ουδέποτε με απασχόλησε μια κάποια εξαγωγή, και σε κάθε περίπτωσις, δεν ησθάνθην ποτέ μέλος μιας ακαδημαϊκής κοινότις. Με αρκούσε που αυτοδικαίως και με μόχθο πολύ, μπορούσα να μαθητέψω στα ίδια θρανία. Κάτω από τις ίδιες στέγες. Πατησίων και Στουρνάρη, Τοσίτσα και Μπουμπουλίνας. Εκεί που είχε κάποτε κάτι αεροπορικούς κινητήρες, και άλλοτε, ακόμα πιό κάποτε, παιδιά να αναστενάζουν σε κάτι στέγες και πλυσταριά.

Κι αν στα δικά μου νιάτα, όλα αυτά ήντουνε πακεταρισμένα σε κάτι μύθους πρόσφατους, τώρα τα νιάτα μου είναι πακεταρισμένα σε κάτι μύθους εντελώς παρελθόντες. Η αίσθηση της περηφάνειας όμως, θα με κεντρίζει πάντα. Και πάντα θα την αναζητώ. Όχι ίσως πλέον σε κάτι πράγματα της ιστορίας, αλλά μάλλον σε πιό προσωπική εκδοχή και αναζήτησις.

Γιατί η ιστορία είναι ένα πράγμα, που άμα και δεν μείνει κανείς να την πει, κάπου θα μπορεί να στέκει γραμμένη. Εις αναμονή. Αν όμως δεν μείνει κανείς να την νιώθει, είναι σαν να μην υπήρξε παρά κενό στον χρόνο.

Νιώθω πολλά πράγματα. Κατά καιρούς. Από τις τελευταίες μου εμπειρίες, είναι ο βαθύς οίκτος. Όχι αυτός της ξιπασιάς, που άλλωστε όπως φαντάζεσαι, μου ήταν πολύ νωρίς γνώριμος, αλλά ο άλλος. Ο ανιδιοτελής. Αυτός που σε στεναχωρεί εντός σου, που δεν τον χωράς και τον ζώνεσαι υποχρεωτικώς, όπως δεν περνά από το χέρι σου η ώρα του ξημερώματος ή ενός άλλου τυχαίου θανάτου.

Δεν το κουράζω παραπέρα. Ένα μόνο, ακόμα. Αν με ρωτούσες, το χάλι της κατάντιας μας της μεταπολιτευτικής, είναι που ξεχάσαμε να μισούμε. Είναι που νομίσαμε πως μίσος είναι να θες να ξεπαστρέψεις τους δεξιούς, ή τους αριστερούς, ή τους αμερικάνους, ή τους ταλιμπάν και τον καπιταλισμό, κομμουνιστικό ή φιλελεύθερο.

Ξεχάσαμε πως μας φταίει ο Γιώργος, ο Μήτσος, η Ελένη, η Κούλα και ο Νάσος. Νομίσαμε πως οι ιδέες τους είναι πιό σημαντικές από τους ίδιους τους ανθρώπους που τις πιστέψανε και κάνανε πως τις εφαρμόσανε κιόλας. Ξεχάσαμε πως υπάρχει η μπέσα της ευθύνης και η μαγκιά της πλερωμής. Ξεχάσαμε πως οι ανθρώποι φταίνε των ανθρώπων. Κι αφού ξεχάσαμε να μισούμε τους ανθρώπους για αυτό που κάνουν, ξεχάσαμε να τους αγαπάμε και για αυτό που είναι. Κι όπως εναποθέσαμε τα συναισθήματά μας στις ιδέες, τώρα δεν ξέρουμε από ποιόν να ζητήσουμε και τα ρέστα.


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2014, 03:09:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=Ni4xNs-NCLc

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2014, 02:32:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μέρα που ξημερώνει, θα σε πω για την μάζα. Όχι των μέσων επικοινωνίας. Ούτες και των μέσωνε ενημέρωσις. Αλλά ούτε κι αυτής που έχει να κάνει με αβοκάντρους και πλανκέους. Αυτού του τύπου οι μάζες, μάλλον που κάνουνε για τύπους πολύ ψαγμένους, με τηλεκοντρόλ και εισιτήρια στο χέρι.

Εγώ, που τίποτα από όλα αυτά δεν θα ήθελα να είμαι, αλλά που κι εσύ δεν θα ήθελα να είσαι τίποτα από εκείνα, σε λέω που θα ήπρεπε να είσαι εντελώς περήφανος ως μάζα. Όπως, ας πούμε, εντελώς και πλήρως περήφανος είσαι για την γιαγιά και τον παππού σου.

Γιατί κι αυτούνοι, καθώς κι εσύ, μάζα ήντουσαν και εις μάζαν ανελήφθησαν. Με πιάνεις, που σου κάνω τσαχπινιές? Νά’χεις την τιμή σε λέω, νά’σαι σαν τα προγονικά σου, και νά’ναι και τιμή σου που όλα αυτά είναι μάζα. Νά κι αν την εκαταλαβαίνεις την τιμή, νά κι αν δεν! Μαζί και την μάζα, κι όσα κουβαλάει στα αλήθεια. Αλήθεια, που θα πει μακράν των αριθμών, ποσοστών και κυρίως αθροίσεων.

Η μάζα είναι άγχος κι αναμονή. Κυρίως αναμονή. Κι αν κι έφτιαχνα μια προσωπική ερμηνεία περί του μεγέθου, ως εικόνα θα ζωγράφιζα ένα τεράστιο μoυνί, ερωτικό, αγαπησιάρικο και μυρωδάτο.

Κι αν οι αβοκάντροι και οι πλανκέοι είναι δια τον μπούτσον, είναι επειδής την μέτρησις την εκάμνανεν άνευ συνειδήσεως. Κι αν ως μέτρησις, οι τρόποι των ήσαντε καλοί, εσύ πρέπει να είσαι καλύτερος. Κι εγώ.

Κιλά, ποσοστά, φράγκα, προσδοκίες, ιδέες, επιταγές. Βαρέθηκα να μετράω τη μάζα των πολιτών. Ας μετρήσει ο κάθε Πολίτης τη μάζα του. Δεν είναι κακό να έχεις αρxίδια. Θηλυκά κι αρσενικά. Κακό είναι να έχεις τύψεις. Για τ’αρxίδια, την ιστορία και τη μάζα σου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2014, 02:34:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=mrgfprNyYCo

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2014, 01:39:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Απο την μια πλευρά έχουμε όλους εκείνους τους φαινομενικά παγκόσμιους και άκαμπτους νόμους της φύσης , οι οποίοι μάλιστα επαναλαμβάνουν αιώνια, τις αρμονικές τους. Απο την άλλη, έχουμε τους φαινομενικά άκαμπτους νόμους της στατιστικής διασποράς και των πιθανοτήτων.

Αυτοί οι τελευταίοι υποτίθεται οτι διερευνούν το παράθυρο των διακυμάνσεων για να εκδηλωθούν σε μορφή τάξης.


Σε ενα προχωρημένο σύστημα όπως είναι για παράδειγμα ενα κύτταρο ή ένα δέντρο ή ένα όργανο ,ή ένας πνεύμονας , το σύνολο του συστήματος ολιστικά δίνει ενα εντελώς διαφορετικό νόημα στο σύστημα, απο οτι θα έδιναν ξεχωριστά, ολα τα επι μέρους στοιχεία και νόμοι του.

Εκεί που οι βαθμοί ελευθερίας ήταν πάρα πολλοί και το πλαίσιο χαοτικά διαβαθμισμένο ή πιθανοτικά, με βάση τους κανόνες διασποράς , τώρα το ίδιο σύστημα απο το χαμηλότερο και απλούστερο έως το υψηλότερο και πολυπλοκότερο , υπακούει τις αρχές του νοήματος που το κατευθύνουν απο πάνω πρός τα κάτω. Απο το ανώτερο επίπεδο πρός το κατώτερο.

Το δέντρο κατεθύνει την δομή του, με βάση την συνολική του πολύπλοκη κατασκευή ανώτερου επιπέδου, που διαπλέκεται αμοιβαία , σε ενα σχέδιο και σε μια ολική αρχιτεκτονική. Ο πνεύμονας ανακατευθύνει την φρακταλική δομή των μερών του στο σύνολο μιας ευρύτερης ποιοτικής κλίμακας φρακταλικής δομής . Το κύτταρο κατευθύνει με μαθηματική ακρίβεια καθε πρωτεϊνη και κάθε επιμέρους δομικό στοιχείο σε ολιστική συμβολή και συνεργασία δημιουργική, αλλά και συντηρητική ταυτόχρονα.

Τα συστήματα προσπαθούν να διατηρήσουν τον εαυτό τους μη υπακούοντας πια στα πιθανοτικά τοπία και τους νόμους διασποράς .

. Σε κάποια επόμενη φάση εξελίσονται αλλάζοντας κατάσταση λειτουργίας .- Κρίσιμη φάση...

Στο επίπεδο της συνείδησης, , το πλαίσιο νοήματος , δεν περιλαμβάνει μόνο τα τοπία κατανομής και διασποράς πιθανοτήτων που αναδύονται αυθόρμητα, απο το χάος της δημιουργικής πληροφορίας , αλλά επίσης περιλαμβάνει την νοηματοδοσία των θεμελιωδέστερων φυσικών νόμων και αρχών .
Η θεωρητικά αιώνιες και παγκόσμιες επαναλαμβανόμενες αρμονικές (αλήθειες) των θεμελιωδών νόμων της φύσης , επανορίζονται και επανανοηματοδοτούνται απο μιας νέας μορφής τάξη .

Φαινόμενα πλασέμπο , νοσέμπο , αυτοϊάσεων , αυτόματης ανάφλεξης , τηλεμεταφοράς αγίων , αιώρησης , τηλεπάθειας, εμφάνισης - εξαφά νισης αντικειμένων / υποκειμένων . Αν δεν είναι όλα αυτά μυθοπλασία και ομαδική υποβολή , τότε ...

Η συνείδηση αναδρά κάθε στιγμή στο σύστημα κόσμος, χωρίς να το καταλαβαίνουμε άμεσα , και η ανάδραση αυτή δεν περιορίζεται μόνο στην συντήρηση του κατώτερου απο το ανώτερο ή της αμοιβαίας τους διαπλοκής, αλλά νοηματοδοτείται απο ψηλά , απο το σύνολο (τον κόσμο) , διαπλέκοντας όλη την δομή και ανασχεδιάζοντας σε επίπεδο υποδομής. Αν η τάξη αυτή δρα στους θεμελιωδέστερους νόμους κατά τρόπο επανορισμού ή κατάλυσης αυτών , τότε ο κώδικας των νόμων αυτών δεν μπορεί να είναι ούτε άκαμπτος, ούτε αιώνιος (παγκόσμιος) .

Είναι κώδικας και νόμοι , που ανήκουν σε μια επανανοηματοδοτούμενη φαινομενολογία.


Αλλά αν απο την άλλη , μια συνείδηση επιδρά τόσο καταλυτικά στην υποδομή της εικόνας του κόσμου , αυτό μάλλον θα σημαίνει, οτι μια άλλη συνείδηση επιδρά επίσης καταλυτικά, για την ισορροπία αυτής της εικόνας. Μια άλλη συνείδηση που μιλά με την ίδια γλώσσα έκφρασης και τον ίδιο κώδικα πληροφορίας, διατηρεί το δικαίωμα πάντα , να παρεμβαίνει και να διορθώνει την πρωτοβουλία.

Είναι η συνείδηση που θα κρίνει το νόημα στο σύνολο της δομής αμοιβαία, και είναι το πλαίσιο των συμφραζομένων που δυναμικά θα μετασχηματίζει τις ερμηνείες , απο ολες τις εξελίξεις του χρόνου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

arte
Μέλος 2ης Βαθμίδας


216 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2014, 04:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=Tj75Arhq5ho

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

makper
Νέο Μέλος


29 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2014, 11:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
arte αμα έχει "χτυπήσει" ο σκληρός δίσκος, τον αλλάζεις και βάζεις άλλον. Αμα έχεις κάψει τον εγκέφαλο τι αλλαγή να κάνεις;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2014, 20:38:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ που λες, ήμουν καλό παιδί. Μέσα στο μαύρο ζωγράφιζα αστέρια, ουρανούς.... την κάθε μας λύπη μπορούσα να κάνω γιορτή' και μέσ'απ τις στάχτες φωτιές άναβα απ'τους καπνούς. Εσύ που λες ήσουν παιδί φοβισμένο. Κορίτσι με σπίρτα βρεμμένα σε σταθμό που χει φύγει το τρένο. Τρομαγμένο πια να πάρεις το δρόμο, από ψεύτικα λόγια που δε γίνανε πράξη από χρόνια φραγμένο. Αυτοί που λες ήταν όλοι άδεια σώματα. Που κουνούσαν τα χέρια δεξά-αριστερά σαν τα πτώματα. Παγιδευμένοι στους φαύλου κύκλου τους τα άδεια πατώματα. Χωρίς ψυχή, βάφοντας γκρι των χαλιών τους τα χρώματα.

Εμείς που λες, μπορούμε να γίνουμε αυτό που είναι ζωή, αφού το μαζί όταν γίνεται ένα παράγει ωφέλιμη αξία. Κι αφού η πυρκαγιά μας θα κάψει το χιόνι ακουμπώντας τον ήλιο, θα δεις τι σημαίνει ολάνθιστος κήπος, εκεί είν' η ουσία:


ΖΗΣΕ κάθε στιγμή.

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/11/2014, 20:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
https://www.youtube.com/watch?v=7BfGUlQvGOs

Μετά Τιμής...ο μικρός ΚθούλουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/12/2014, 05:26:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολλή βροχή ρε φίλε. Νομίζω που η Ειρήνη γελάει κάπου, γιατί όταν με λέει που γουστάρει να λιάζει στο καλοκαιρινό την κορμάρα της, εγώ την κοροιδεύω, και βάζει τον Μπερνάρ με τον Δημήτρη να με πετάνε στη θάλασσα. Και μετά να με μπουγελώνουν όλοι μαζί μέσα στον τσίγκο και να το παίζω υπεράνω, ως αμφίβιος επιβάτης στη γειτονιά. Η Χαρά τα βρίσκει χαριτωμένα όλα αυτά, κι εδώ που στα λέω, είναι. Σαν αναμνήσεις κλεμένες, ειδικά τώρα που βρέχει πολύ.

Δεν έχω ουσιώδεις αντιρρήσεις, παρά μόνο που θέλω και κάτι εικαστικές παρεμβάσεις, τύπου αστραπές και βροντές και άλλα τέτοια, που άμα και το πλέρωσες το εισιτήριο, κρίμας να μην απολαύσεις το τεκτενόμενο καθ’ολοκληρίαν.

Είναι που θα μουλιάσουν και τα φυτά στη βεράντα, αλλά και που γενικώς, αυτόν τον ασυνάρτητο και χαοτικό θόρυβο δεν τονε πολυγουστάρω. Αν με έλεγες σε γενική εντύπωσις, σαν άλλος Μπέλλου θα σε έλεγα, που το κατούρημα παίζει σε μι μινόρε. Και λοιπόν? Δεν με φτιάχνει. Άμα κι έχεις δει Floyd σε live, σκέτη βροχή δεν παίζει.

Απ’την άλλη, αυτή η αναπηρία έχει ευρύτερες εφαρμογές και περιορίσεις. Είναι που λέμε, αντί να συναντάς τις εικόνες, να προβάλλεις εικόνες για συνάντηση. Κισμέτ σε μεταμοντέρνα έκδοσις δηλαδή, ντεζαβί του κώλου και χρώματα σε αναμονή.

Ο χειμώνας κρατάει ασφαλείς αποστάσεις από το καλοκαίρι. Αυτό που δεν χώνεψα ποτέ, είναι που το φθινόπωρο και η άνοιξη λειτουργούν ως μόνωση. Θέλω να πω, από ποιά μεριά του ρολογιού κοιτάς την ώρα ρε μάγκα?


There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 20 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy