ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2003, 07:12:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Θα σας γράψω για ένα γνωστό-άγνωστο σπήλαιο που βρίσκετε κάτω από την άσφαλτο που πάει για τα Κυκλάμινα!

(ΑΧ, OANNES ΚΑΙ ENDORAMA ΤΙ ΕΧΕΤΕ ΧΑΣΕΙ; ΨΑΧΝΟΝΤΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΒΑΘΗ ΣΠΗΛΑΙΟ ΤΟΥ ΚΙΟΥΣΗ!!! ΠΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕΤΕ ΠΑΝΩ ΑΠΌ ΤΟΥΤΟΝ ΤΟ ΔΡΟΜΟ; ΜΑ ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΠΟΥ ΑΝΕΒΑΙΝΟΥΜΕ, ΓΙΑ ΚΥΚΛΑΜΙΝΑ ΚΑΙ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΑΛΛΕΣ ΠΕΡΙΟΧΕΣ ΤΗΣ ΟΡΕΙΝΗΣ ΜΑΓΙΚΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ, ΑΛΗΘΙΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΧΑΣΕΙ...)

Το σπήλαιο είναι στα 1000μ. υψόμετρο και σε απόσταση 350μ. από το Ξενία, στα δεξιά κάτω της πρώτης μεγάλης αριστερής στροφής του δρόμου που πηγαίνει για τα Κυκλάμινα.
Πριν την διάνοιξη του κεντρικού δρόμου που εγινε στα μέσα της δεκαετίας του 1930 στην περιοχή (ΚΡΑΚΟΥΡΑ), ανάμεσα του Ξενία και στα Κυκλάμινα, υπήρχε το ονομαστό σπήλαιο της Αγ.Τριάδας. Όπου βοσκοί, ορειβάτες και πεζοπόροι έβρισκαν καταφύγιο στα παλαιότερα χρόνια. Ακόμα δε, χρησίμευσε παλαιότερα και σαν ασκηταριό από τους ασκητές που αργότερα έκαναν την Μονή της Αγ.Τριάδος και που σήμερα, αμέσως μετά τα Κυκλάμινα υπάρχει μόνο το Καθολικό της Μονής όπου κάτω από το Ιερό του αναβλύζει η ονομαστή πηγή της Αγ.Τριάδας.
Σήμερα στο σπήλαιο, από τα μπάζα της διάνοιξης του δρόμου τότε, έχουν σχεδόν κλείσει τη κάποτε μεγάλη του είσοδο, αφήνοντας κατά σύμπτωση μόνο, δυό μικρά κάθετα ανοίγματα . Κάνοντας έτσι πάρα πολύ δυσκολη την επαφή με το χώρο του σπηλαίου.
Το σπήλαιο έχει διαστάσεις 50Χ10μ. στο χώρο που μπορούμε να φθάσουμε και μας είναι άγνωστο εάν έχει συνέχεια (βάθος), διότι δεν έχει ακόμα ανακαλυφθεί πλήρως από σπηλαιολόγους ή ορειβάτες.
Μου έχουν πει, πως παλιοί ορειβάτες, τις πρώτες πρωινές ώρες άκουγαν ψίθυρους, κάτι σαν μουρμουρητό μέσα στο σπήλαιο και πως πολλές φορές αισθανόντουσαν ένα ελαφρί αεράκι να έρχετε από το βάθος του σπηλαίου.
Ουδεν κακό αμιγές καλού, έλεγαν κάποια παροιμία οι αρχαίοι. Έτσι λοιπόν και το σπήλαιο έφθασε μέχρι τις ημέρες μας, σχεδόν, στους πολλούς άγνωστο από τα χώματα της διάνοιξης, αλλά και καλά προφυλαγμένο από τους αδαής φίλους του βουνού.
Με τούτη την αφήγηση για το γνωστό-άγνωστο σπήλαιο της Αγ.Τριάδας, σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 07:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
Από εχθές το πρωί, έως σήμερα το πρωί είχαμε 118 αναγνώσεις.
Καλοί μου φίλοι, δεν έχετε ένα λόγο να γράψετε για τη φύση έστω;

Έτσι και εγώ σήμερα δεν σας γράφω τίποτα!!!
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

konstantina
Νέο Μέλος

Greece
35 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 19:26:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους konstantina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να λοιπόν που βρίσκω το θάρρος να σας γράψω κι εγώ... Για να μην μείνουμε χωρίς τις γλαφυρώτατες αναφορές της zezmperq...
Θέλω να σας ευχαριστήσω από βάθους καρδίας και ψυχής για όλα όσα μοιράζεστε μαζί μας... zezmperq, oannes, endorama... Νάστε πάντα καλά. Τώρα δεν έχεις δικαιολογία zezmperq για να μην γράψεις και απόψε...Πώς θα τυπώσω τα όσα μοίράζεσαι μαζί μας για να τα μεταφέρω στο γιό μου και στους φίλους μου?
Καληνύχτα και πάλι ευχαριστώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kata tyxh
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 21:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kata tyxh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητοι φιλοι της ιερης παρνηθας γεια σας
Αν και εδω και λιγο καιρο παρακολουθω το πολυ ενδιαφερον αυτο θεμα αποφασισα να γραψω και εγω κατι,απο φοβο πιο πολυ,μηπως και η αγαπητη zezmperq σταματησει να μας προσφερει τις εμπειριες της.
Εδω και δυο χρονια περιπου μια μεταθεση στην εργασια μου με εφερε να εργαζομαι, που αλλου? Στην κορυφη της παρνηθας.Ζω περιπου 20 χρονια στην αθηνα και πρωτη φορα ανεβηκα στην παρνηθα πριν 2 χρονια οταν εψαχνα να βρω την νεα μου υπηρεσια.Ανεβαινοντας στο μαγικο αυτο βουνο,οπως συνηθως αναφερετε εδω,ενοιωσα απογοητευση,απογοητευτικα με τον εαυτο μου που τοσα χρονια στην αθηνα και δεν σκεφτηκα ουτε μια φορα εστω και για βολτα να ερθω εδω.Και γραφω εδω,γιατι τωρα που σας γραφω βρισκομαι περιπου στα 1250 μετρα υψομετρο και εξω απο το παραθυρο μου απλωνεται ενα τεραστιο χαλι απο ασπρα και πορτοκαλι φωτακια που δεν ειναι αλλο απο την <<ομορφη>> πολη μας.
Αρκετοι απο εμας συνηθως δεν ειμαστε ευχαριστημενενοι με τις εργασιες μας,καπως ετσι ημουν και εγω,αλλα ηρθε η μαγικη επαφη με αυτο το βουνο να αλλαξει αρκετα μεσα μου το πως αισθανομαι για την εργασια μου.Και ποιος βεβαια θα ηταν δυσαρεστημενος αν επρεπε να εργαζεται μεσα σε αυτον το πανεμορφο χωρο.
Παραξενες εμπειριες εδω πανω ειχα μια δυο φορες και περιοριζοταν σε αυτο που αλλοι φιλοι ειχαν αναφερει πιο πριν,στο οτι αισθανεσαι καμια φορα να σε παρακολουθουν,αυτο το αισθανθηκα μια φορα οταν εκανα βολτα στο δασος κοντα στην σκιπιζα και μια φορα σε μια υπογεια στοα που εχουμε εδω και χρησιμοποιουμε για καποιες εργασιες.Εμπειρια οχι δικη μου αλλα ενος συναδελφου ηταν πριν ενα χρονο περιπου, με παρα πολυ χιονι εδω πανω, η θεαση ενος ανθρωπου, γερου οπως μας ειπε να τον παρακολουθει απο το παραθυρο για περιπου 2 με 3 λεπτα,αν αποκλεισουμε το γεγονος οτι ηταν καποιος τυχαιος περαστικος,γιατι εδω που ειμαστε δεν υπαρχουν τετοιοι και το χιονι ηταν περιπου στο εναμισυ μετρο και αν δεχθουμε οτι δεν ηταν στην φαντασια του τοτε ειναι μια ακομη παραξενη εμπειρια.
Αυτα τα λιγα ειχα να πω,αν και δεν ηταν και τιποτε σημαντικο αλλα ελπιζω η φιλη zezmperq καθως και οι αλλοι oannes,edorama και ολοι οι υπολοιποι να συνεχισετε να μας γραφετε και να μας χαριζετε τις εμπειριες σας. Αφηστε που απο την ωρα που αρχισα να διαβαζω αυτο το topic ανεβαινοντας καθε φορα εδω πανω κοιταζω δεξια και αριστερα μηπως και αναγνωρισω καποιον απο ολους σας
σας ευχαριστω.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακαλώ ,μπορώ να έχω μιά μικρή συνδρομή?
Ευχαριστώ.

Φίλοι της ιερής Πάρνηθας γειά σας.
(Υπόμνημα):Το θέμα αρχίζει και φρενάρει ή κάνω λάθος?????????????
Ένα λιθαράκι στο θαυμάσιο αυτό topic ,με μιά μικρή μου εμπειρία στην Πάρνηθα.
Πριν από κάποια χρόνια ,έκανα την πρώτη μου μεγάλη πεζοπορία - διαδρομή στην Πάρνηθα. Είμαστε μιά παρέα απο 5-6 άτομα.Η παρέα περιλάμβανε και την φίλη μας την zezmperg. Όλοι στην παρέα είμαστε αρκετά πεισματάρηδες ,επίμονοι και εγωιστές .Πάντα όταν συγκεντρωνόμαστε,σχεδόν αμέσως αρχίζαμε να λογοφέρουμε και να μαλώνουμε κάθε φορά για το<< πήδημα του ψύλλου>>.Προσπαθούσαμε όλοι να επιβάλουμε στους υπολοίπους την γνώμη μας όποια και αν ήταν αυτη με φωνές και νεύρα.
Και αυτή την φορά δεν έγινε εξαίρεση . Ξεκινήσαμε αμέσως μετά τις ταβέρνες πιάνοντας αριστερά το μονοπάτι,(στα μέλια,όπως είπε κάποιο αγαπητό μέλος ),πιάνοντας την διαδρομή γιά τον Αι-Γιώργη,μετά γιά διασταύρωση των πυροσβεστικών δρόμων κάτω από τον Αέρα και από εκεί να συνεχίσουμε γιά το σπήλαιο του Πανός.
Αφου ξεκίνησε η διαδρομή ,είχε ήδη ξεκινήση και η λογομαχία γιά τον ψύλλο. Πού μυαλό σε μας να συγκεντρωθούμε στην θαυμάσια διαδρομή που ακολουθούσαμε. Εμείς το βιολί μας ,να μαλώνουμε συνεχώς.Φθάσαμε στον Αι-Γιώργη καθήσαμε καπου τρία τέταρτα και ξεκινήσαμε πάλι την διαδρομή μέχρι που περάσαμε και την διασταύρωση των πυροσβεστικών δρόμων και προχωρήσαμε ακόμα ένα τέταρτο.Κάπου εκεί σε ένα θαυμάσιο πλάτωμα ηφίλη μας η Ζ. μας είπε να καθήσουμε να ξεκουραστούμε,πράγμα το οποίο κάναμε.
ΟΛΗ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΑΔΡΟΜΗ ,ΟΛΟΙ ΜΑΣ,δεν την είχαμε προσέξει, και δεν ειχαμε μιλήσει γι αυτήν ΚΑΘΟΛΟΥ.
Εφ όσον λοιπόν καθήσαμε, συνεχίζαμε το βιολί μας φωνασκούντες. Σε 5 περίπου λεπτά ξαφνικά πέφτει ΑΠΟΛΥΤΗ υσυχία .Όλοι μας θέλαμε να συνεχίσουμε την διαμάχη μας.Εγώ προσωπικά προσπαθούσα να σχηματίσω φράσεις επιθετικές στο μυαλό μου να τις ξεστομίσω.Όσο προσπαθούσα τόσο πιό πολύ ζαλιζόμουν μέχρι που σταμάτησα να προσπαθώ και αφέθηκα όχι χωρίς κάποιο θυμό στην αρχή γιά την ανικανότητα αυτή.(Μετα από ανταλαγή εμπειριών γιά αυτό το γεγονός έγινε γνωστό ότι όλοι μας είχαμε ακριβώς την ίδια εμπειρία ).Μετά από λίγη ώρα νιώσαμε τα πιό παράξενα συναισθήματα.Πιστεύω ότι ΤΟΤΕ μας δέχθηκε το ιερο αυτό όρος.Ο συνδιασμος τουπρωτόγνωρου δάσους ,της μαγικής θέας,ίσως του υψομέτρου ,του καθαρού αέρα και της μαγείας αυτού του γεγονότος μας γέμισε με μιά πρωτόγνωρη γαλήνη και ειλικρινά ΟΛΗ την υπόλοιπη διαδρομή την κάναμε (μεταφορικά) πετώντας .Σ όλη την υπόλοιπη διαδρομή δεν ακουγόταν λέξη ,όλο μας το είναι είχε διαχυθεί και δωθεί στα πάντα γύρω μας και ταυτόχρονα διακατεχόμεθα από μια πρωτοφανή αντίληψη.
Αδυνατώ να σας περιγράψω περισσότερο τα όποια συναισθήματα και αισθήματα που ένιωσα(νιώσαμε).
Δεν κάνω περιγραφή της όλης διαδρομής .Αυτό το αφήνω στην πιό παραστατική φίλη μας την Ζ. Περιληπτικά ,πήγαμε στο σπήλαιο,καιαργότερα συνεχίζοντας την πλαγιά του βουνού απέναντι από το μοναστήρι(???) καταλήξαμε στη Χασιά.
Όπως είπα και στην αρχή η διαδρομή από τις ταβέρνες μέχρι το σημείο που είχαμε αυτή την εμπειρία είταν εντελώς ανύπαρκτη γιά μας .Δεν είδαμε τίποτα ,δεν ακούσαμε τίποτα ,δεν αισθανθήκαμε τίποτα,δεν την θυμόμαστε στο παραμικρό. Το πιό παράξενο όμως γιά μένα ήταν ότι το βράδυ όντας μόνος στο σπίτι και μετά από κάποια όχι ηθελημένη χαλάρωση ,ένοιωσα το είναι μου εκτός εαυτού και ξεκινόντας ???????????????????? ΕΖΗΣΑ ΚΥΡΙΩΛΕΚΤΙΚΑ την χαμένη(??) διαδρομή και μάλιστα την επόμενη φορά που έκανα την διαδρομή (οντας όχι μικρή )ήξερα και το πιό μικρό κομμάτι της , το πιό μικρό σημείο της.
Γιά την πλήρη αδιαφορία και τον βανδαλισμό της ιερότητας της πρώτης διαδρομής ζητώ συγνώμη ξανά και ξανά απο την ιερή Παρνηθα.

Φόλοι μου με αυτά τα ολίγα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

glinaaea
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
309 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 22:15:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους glinaaea  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη γιά τον δαίμονα του τυπογραφείου.Παρακαλώ διωρθώστε το<<Φόλοι>>σε ΦΙΛΟΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 11:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Καλώς ήρθατε στην παρέα μας καλοί μας φίλοι, Κonstantina και Kata tyxh.

ΕΔΩ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΦΕΥΓΩ ΟΥΤΕ ΜΕ ΜΠΑΖΟΥΚΑΣ.....

Χαίρομαι για τα μηνύματά σας, αλλά λυπάμαι που από εχθές δεν βρέθηκε κάποιος να σας καλωσορίσει, ας πούμε ο δημιουργός του topic, μια και εγώ είχα τις "μαύρες" μου....
Σας ευχαριστώ εκ μέρους όλων μας για τα καλά σας λόγια.
glinaaea χαιρετώ και σένα, που δεν άφησες τίποτα κρυφό!
Δεν πιστεύω καλέ μου φίλε, να φωνάζεις και πάλη;;;

Στην διαδρομή που αναφέρεται ο glinaaea, ήδη την έχω αφηγηθεί σε παλαιότερα μηνύματα, για αυτό σήμερα θα σας γράψω μια άλλη με την βοήθεια του βιβλίου <<Μεγάλο οδοιποτικό στην Πάρνηθα>>.

ΔΙΑΣΕΛΟ ΠΑΝΑ, Η ΑΥΧΕΝΑΣ ΠΑΝΑ - ΖΙΡΕΛΙ - ΜΑΥΡΟΡΕΜΑ - ΛΗΜΙΚΟ.

Στο διάσελο του Πάνα φτάνουμε ή από τα Κυκλάμινα πάνω στο περιφεριακό, από το Παλιοχώρι 4χλμ. περίπου. Είτε από την Σκίπιζα, κατηφορίζοντας για πηγή Πλατάνα και αφού βγούμε στον περιφεριακό κάνουμε αριστερά, πορεία νότια, και στην πρώτη διασταύρωση (εκεί που πάει για την βίλα και περιοχή Ντράσιζα) δεξιά, όπου βρισκόμαστε ακριβώς στον Αυχένα Πάνα.
Στο σημείο που οι χωματόδρομοι για βίλα και Ντράσιζα χωρίζουν δεξιά μας ξεκινά και κατηφορίζει το μονοπάτι για Λημικό. Βαδίζουμε πορεία βορειοανατολική μέσα σε ελατοδάσος και προσπερνούμε κάμποσα ρυάκια όπου θα φθάσουμε στην περιοχή Ζιρέλι με το έλος της και την ελώδη βλάστηση όπου εδώ είναι η αρχή του Μαυρορέματος. Μετά βαδίζουμε ακριβώς δίπλα από κάποιο παρακλάδι του Μαυρορέματος και διασχίζουμε μιά βραχώδη πλαγιά (τραβερσάρουμε, ο ορειβατικός όρος) και μόλις περάσουμε μια ρεματιά, τραβεσάρουμε πάλι στην άλλη δασωμένη πλαγιά όπου σε λίγο αρχίζουμε να κατηφορίζουμε για το Μαυρόρεμα πάντα σε πορεία βορειοανατολική.
Αφού φτάσουμε στην κοίτη του Μαυρορέματος, ανηφορίζουμε γιά 100μ. περίπου μιά πλαγιά και στην αντικρυνή όχθη διακρίνουμε τα σημάδια του μονοπατιού που έρχεται από Ντράσιζα. Ακολουθούμε το μονοπάτι βόρειοδυτικά τώρα και σε μισή ώρα θα συναντησουμε ένα μισοσβησμένο χωματόδρομο που θα μας οδηήσει στα λιβάδια του Λημικού. Ετούτη η διαδρομή είναι πολύ όμορφη για την ανοιξη.
Σας χαιρετώ φιλικά.

Υ.Γ.
Φίλε Kata tyxh, διάβασε με προσοχή όλες τις σελίδες και ίσως να καταλάβεις γιατί ο συνάδελφός σου είδε τον Γέροντα!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2003, 19:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το σπήλαιο είναι στα 1000μ. υψόμετρο και σε απόσταση 350μ. από το Ξενία, στα δεξιά κάτω της πρώτης μεγάλης αριστερής στροφής του δρόμου που πηγαίνει για τα Κυκλάμινα.

αν τελειωσω αυριο νωρις καποιες δουλειες που εχω θα ανεβω το πρωι για να το βρω

και φυσικα θα σας περιγραψω τι ειδα

θα τραβηξω και μερικες φωτογραφιες (αν το βρω γιατι ειμαι και λιγο περηφανος στα...........................ματια)


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 08:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
quote:

αν τελειωσω αυριο νωρις καποιες δουλειες που εχω θα ανεβω το πρωι για να το βρω

και φυσικα θα σας περιγραψω τι ειδα

θα τραβηξω και μερικες φωτογραφιες (αν το βρω γιατι ειμαι και λιγο περηφανος στα...........................ματια)



Καλέ μου φίλε Endorama σε χαιρετώ. Σίγουρα θα το βρεις, μα δεν ξέρω πως θα φθάσεις έως εκεί που θέλει λίγο προσοχή!
Είναι εκεί που πάει δεξιά ο περιφεριακός μετά από το παλιό Ξενία και μόλις αρχίζει να κάνει αριστερά. Ακριβώς κάτω λοιπόν από εκεί, (στο δεξί σου χέρι όπως πάμε για Κυκλάμινα) είναι το σπήλαιο.
Ρώτα καλύτερα, εαν δεν το βρεις, τον περιπτερά (εάν βρεις ανοικτό το περίπτερο) ή κάποιον από τα Κυκλάμινα να σου πουν για την πρόσβαση σε αυτό.
Φυσικά θα περιμένουμε και φωτογραφίες!!!
Καλές αναβάσεις.

Σήμερα λέω να σας γράψω, με αφορμή την μεταφυσική ιστορία του φίλου Kata tyxh, για τον γέροντα που περιφέρετε στις ψυλές κορυφές τις μαγικής Πάρνηθας.
Λένε από από τα πολύ παλία χρόνια λοιπόν, πως όσοι δουν τον ασπρομάλη γέροντα θα έχουν καλή αγροκτηνοτροφική σοδιά! Και τούτο γιατί η παράδωση των αιώνων, θα πρέπει να έφθασε μέχρι και τις ημέρες μας.

Όπως έχουμε γράψει σε περασμένα μηνύματα, στην υψηλότερη κορυφή της Πάρνηθας την Καραβόλα υπήρχε βωμός, (πιθανών για την θεά Δήμητρα), και αρχαίος Ναός μέσα σε ένα μικρό σπήλαιο για τον Κάρπιο ή Απήμιο Δία. Βρέθηκαν γύρω στο 1959, μέσα στα διάφορα αρχαιολογικά ευρήματα και περίπου 3.000 χιλιάδες μάχαιρες, σαν προσφορά των αρχαίων αγροτών για μια καλύτερη σοδιά, με τις ανασκαφές από τον τότε επιμελητή αρχαιοτήτων Ευθ.Μαστροκώστα.

Έτσι λοιπόν οι κάτοικοι των περιοχών της Πάρνηθας λένε, πως όταν συναντήσουν το "φάντασμα" του γέρου, στις ψηλές κορφές, θα έχουν πολλά αγαθά για τον χρόνο που έρχεται...
Μόνο που δεν μας είπε ο καλός μας φίλος, πως τον περιέγραψε εκείνος που τον είδε. Δηλαδή είχε όψη τρομερή ή ήρεμή ο γέροντας;
Με τούτα, φιλικά σας χαιρετώ.

Υ.Γ.
Καλή μου Konstantina, δεν μας έγραψες εάν έχεις ανεβει στην Ιερή Πάρνηθα και εάν έχεις κάνει κάποιες διαδρομές ή το σκέφτεσαι μελλοντικά; Πάντως η μαγική Πάρνηθα ξέρει να μαγεύει τον λάτρη της φύσης!!!
Φιλικά σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 09:12:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλή μέρα σε όλους κι απο εμένα.

Όλως ιδιαιτέρως στους νέους μας φίλους Κonstantina, κata tyxh, glinaaea τους οποίους, έστω και καθυστερημένα, καλωσορίζω στο topic, το οποίο φαινομενικά και μόνο το έχω εγκαταλείψει αλλά ουσιαστικά το έχω εμπιστευτεί εδώ και καιρό στη zezmperg.

ΥΓ Φίλε kata tyxh σε ζηλεύω που εργάζεσαι εκεί πάνω


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 15:51:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΥΓ Φίλε kata tyxh σε ζηλεύω που εργάζεσαι εκεί πάνω

Παρομοίως...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/12/2003, 19:48:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

Μια καλή μέρα σε όλους κι απο εμένα.

Όλως ιδιαιτέρως στους νέους μας φίλους Κonstantina, κata tyxh, glinaaea τους οποίους, έστω και καθυστερημένα, καλωσορίζω στο topic, το οποίο φαινομενικά και μόνο το έχω εγκαταλείψει αλλά ουσιαστικά το έχω εμπιστευτεί εδώ και καιρό στη zezmperg.

ΥΓ Φίλε kata tyxh σε ζηλεύω που εργάζεσαι εκεί πάνω



Φίλε Oannes χαιρετώ και σένα.
Πολύ καταφερτζής μου φαίνεσαι....Δηλαδή, τι θα κάνω εγώ, εδω μέσα μόνη;
Έλα τώρα μην σε πιάνουν τα λιονταρίσια σου, σε πειράζω...Σε ευχαριστώ για την εμπιστοσύνη, καλέ μου φίλε, που δείχνεις στο προσωπό μου και πιστεύω να φανώ αντάξια των ευθυνών, στο να κρατήσω σε ψηλά επίπεδα το πανέμορφο topic που έχεις δημιουργήσεις.

Και θα σου αφιερώσω την περιγραφή ενός άλλου σπηλαίου, μια και σήμερα ο Endorama έκανε την δική του εξόρμηση στο σπήλαιο της Αγ.Τριάδας.

ΣΠΗΛΑΙΟ ΠΛΆΤΥ ΒΟΥΝΟΥ

Το σπήλαιο βρίσκετε στα 1000μ. υψ. και είναι στην δυτική πλευρά της κορυφής του Πλατύ βουνού. Οι διαστάσεις του είναι 25Χ15Χ10μ. ύψος.
Υπάρχουν πάρα πολλά φαινόμενα, που άπτονται στη μεταφυσική, για τούτο το μοναδικό σπήλαιο!!!
Και είναι απ' τα πλέων αγαπημένα μου.
Δεν θα αναφέρω τίποτα άλλο, γιατι φιλοδοξώ να σας πάω εγώ εκεί κάποια στιγμή και έτσι να ζήσετε όλη την διαδρομή που έχει πάρα πολλές φυσικές εναλλαγές.
Όχι δηλαδή, να μας πάρει πάλι τη δόξα ο Endorama....
Με το καιρό θα σας φανερώσω κάποια μεταφυσικά φαινόμενα για τούτο το σπήλαιο.

Υ.Γ.
Καλοί μου φίλοι Avallon και Oannes, μωρέ ζήλεψα και εγώ με την καλή τύχη του Kata tyxh.... Ντράπηκα να το πω όμως, μπας και με μαλώσετε για την αχαριστία μου....Τόσα χρόνια απολαμβάνω την Ιερή Πάρνηθα.
Φιλικά σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 03:22:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον σημερα ειχα την πιο πρωτοτυπη και ωραιοτερη εξορμηση μου

οπως ειχα πει και χθες σημερα θα ανεβαινα για να δω το σπηλαιο οταν ομως εφτασα στο σημειο που περιπου θα εβρισκα το σπηλαιο ειδα ενα αυτοκινητο παρκαρισμενο σε εκεινο το σημειο και καποιον ηλικιωμενο ο οποιος μαζευε χορτα και καθως πλησιαζα ειδα μια ηλικιωμενη γυναικα πισω απο το αυτοκινητο να με κοιταζει με ματια φοβισμενα

ειπα να μην σταματησω γιατι αν σταματαγα σιγουρα θα προκαλουσα τον πανικο


και συνεχισα την πορεια μου προς την μολα και τον αγιο πετρο εκει ειδα και καποιον ο οποιος απο οτι καταλαβα ειχε ανεβει με τα ποδια ως εκει!!!!!!!!! σταματησα λοιπον ηπια νερο στην πηγη και πηγα να αναψω τσιγαρο αλλα ανακαλυψα οτι τα ειχα ξεχασει

ωραια λεω την πατησα
πηγα προς τον ανθρωπο (του χαλασα και την ηρεμια,συγνωμη φιλε μου) και τον χαιρετησα και σκεφτηκα να του ζητησω τσιγαρο αλλα ειπα οτι του χαλασα την γαληνη θα του παρω και τσιγαρο? και ετσι δεν ειπα τιποτα εκανα ενα μικροσκοπικο περιπατο και ανεβηκα στην μηχανη και ξεκινησα για το λοιμικο

περασα την μπαρα που μπηκε εκει για να μην περναμε αλλα καταλαθος και χωρις να το καταλαβω την παραβιασα και μπηκα σε εναν χωματοδρομο-λασποδρομιο με τα χιλια ζορια κρατουσα την ισοροπια μου αλλα δεν επεσα μονο και μονο για να μην γινω ρεζιλι σε καποιους τυπους που εκοβαν κατι ξυλα (δεν ξερω αν ηταν παρανομοι ή εκοβαν κανενα δεντρο δεν προσεξα τι εκαναν) και συνεχισα ευθεια στην συνεχεια η λασπη εγινε κοτρονια μπηκα σε εναν δρομο πολυ χαλια με πολυ μεγαλες πετρες και εκανα ασκησεις παρκινσον λογω κραδασμων

μετα απο μερικα χιλιομετρα ο δρομος ισα που φαινοταν γιατι τον εξαφανιζαν καποια χορτα που αρχισαν να φυτρωνουν ακολουθησα καποια σημαδια (βαμμενα βραχια,βελη και μια μπλουζα σε ενα δεντρο!!!!!!) και τελικα ειδα τα δεξια μου πανω σε ενα λοφο ενα εκκλησακι που εδειχνε πολυ παλιο με μια σιδερενια κατασκευη για την καμπανα ομως δεν μπορουσα να καταλαβω απο που πηγαινεις στο εκκλησακι ετσι συνεχισα την διαδρομη και τελικα εφτασα σε μια στανη οπου και αποφασισα να επιστρεψω γιατι τα πολλα και αμφιβολα μονοπατια θα με μπερδευαν σιγουρα και δεν ειχα ορεξη να ψαχνω να βρω τον δρομο της επιστροφης

εξαλλου ειχα κανει αρκετα χιλιομετρα μεσα στο πουθενα χωρις πυξιδα και η διασκεδαση γινεται πολυ ευκολα πικρη σε τετοιες καταστασεις θελει προσοχη λιγο να φυγεις απο την πορεια σου και χανεις τελειος τον δρομο ειδικα σε μονοπατια που εξαφανιζονται λογω βλαστησης και μετα τριγυριζεις μεσα στα αγκαθια με το ερωτημα (απο εδω ηρθα?) οποτε προσοχη πυξιδα και σημαδια σε τακτα σημεια

τελικα επεστρεψα και τραβηξα και μια φωτογραφια μιας πελωριας τρυπας (παραλιγο να πεσω μεσα με την μηχανη και χωρουσα ανετα μεσα στην τρυπα ηταν τεραστια) που καποτε φιλοξενουσε ενα δεντρο του οποιου τα ιχνη ηταν αφαντα ουτε κλαδακι δεν υπηρχε απο το δεντρο

και για να μην σας κουραζω τελικα επεστρεψα στην εκκλησια οπου βρηκα 5 ανθρωπους (οι ηλικιες τους ηταν γυρω στα 40-45) να καθονται σε ενα τραπεζι μπροστα απο την εκκλησια

εεεεεε τωρα θα ζητησω ενα τσιγαρο τους πλησιασα τους χαιρετισα και ζητησα ενα τσιγαρο και καποιος μου εδωσε δυο

μα δεν θελω δυο τσιγαρα και ενα μου φτανει

παρε δυο και καθησε μαζι μας να φαμε

το τραπεζι ηταν γεματο με ψωμι,τυρια,ντοματες,ελιες και φυσικα δεν ελειπε και το κρασι

και χωρις να συστηθουμε γιναμε παρεα μιλησαμε λιγο και τοτε ηρθε μια αλλη παρεα συνομηλικη της παρεας που βρηκα και καθισαν μαζι μας

προσφεραν και στην παρεα αυτη κρασι και κατι να φανε και αυτοι μας προσφεραν φρουτα και καποιος ειχε και τυροπιτακια που ειχε φτιαξει η γυναικα του

ΓΙΟΡΤΗ

σε λιγο εφυγαν ολοι και εμεινα μονος μου παλι καπνιζοντας τα αλλα δυο τσιγαρα που μου προσφεραν (δεν ειμαι τρακαδορος μου τα προσφερε αυτος ο καλος ανθρωπος μονος του γιατι οπως μου ειπε και αυτος ηταν και αυτος καπνιστης και ηξερε τι σημαινει δεν εχω τσιγαρα στο βουνο) και σκεφτομουν ποσο διαφορετικοι ειναι οι ανθρωποι οταν συναντιουνται στο βουνο λεει ο ενας στον αλλον καλημερα και ας μην γνωριζονται ειναι λες και ολοι γινονται γνωστοι οταν ερχονται σε επαφη με την φυση

ελαφρωνει η ψυχη ολων οταν βρισκονται στο δασος
ξαναβρισκουν την ανθρωπια τους (στην πλειοψηφια βεβαια γιατι μερικοι λυκοι ανεβαινουν λυκοι κατεβαινουν)

τελικα ξεκινησα και εγω για να βρω και την σπηλια που ηταν και ο αρχικος σκοπος μου

την βρηκα ευκολα μπορω να πω

και τραβηξα μερικες φωτογραφιες την εισοδο (οταν εμφανισω το film θα της ανεβασω εδω) και μπηκα μεσα

ειναι πολυ στενη και πολυ κατηφορικη κατω εχει χωμα και γλυστραει παρα παρα πολυ

στην ουσια απο ενα σημειο και μετα γινεται πηγαδι ειναι εξαιρετικα επικινδηνη και χωρις καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον

τουλαχιστον μου λυθηκε η απορια πως δεν την πειραξαν οταν εφτιαχναν τον δρομο

γιατι δεν περναει κατω απο τον δρομο αλλα παει καρφι κατω

δεν νομιζω να εχει κατεβει κανενας εκει γιατι θελει σκοινια οπωσδηποτε και δεν ειδα πουθενα σημαδια που να δειχνουν τετοια προσπαθεια

εγω με τα χιλια ζορια κατεβηκα μερικα μετρα και τελικα κερδισα χωμα και σκονη τιποτα αλλο

καλο ειναι να μην τολμησει κανενας να κατεβει γιατι ειναι εξαιρετικα επικινδηνη και οπως ειπα και πριν δεν εχει κανενα ενδιαφερον

τσαμπα σε περιπετειες θα μπει καποιος.

χαχαχαχα φιλε Oannes προλαβα το σπηλαιο στα χαμηλα και εμεινε για σενα αυτο στην κορυφη του κοσμου

αν θελετε μπορω να σας δειξω μερικες μοναδικες φωτογραφιες απο της εγκαταστασεις του αερα

αυτα για σημερα


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in it

Edited by - endorama on 06/12/2003 03:24:50Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 04:24:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της Ιερής Πάρνηθας και της φύσης σας χαιρετώ.
Σε ένα άλλο topic που δημιούργησε ο πολυαγαπημένος φίλος και πνευματικός αφελφός μου Ntavellis666. Είδα, ότι από προχθές ο εισηγηθής νόμος από την υπουργό, (υπ- ό αυτών λειτ -ουργώ), Β. Παπανδρέου για την ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ, ΨΗΦΙΣΘΗΚΕ!

"Υπουργός", Κυριά Β. Παπανδρέου, θέλει να πει: Υπό αυτών λειτουργώ !!!
Για ποιους λοιπόν καλοί μου υπουργοί της αυτής κυβέρνησης, ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΤΕ; Και όλοι εσείς, οι δυστυχείς βουλευτές που βάλατε την ψήφο σας;
Για ποιούς κυρία Β. Παπανδρέου, εισηγηθήκατε έναν ανθρωποκτόνο νόμο;
Ένα νόμο που οι γενιές του μέλλοντος θα οικτίρουν και μαζί με αυτόν και την ήδη βεβαρημένη πορεία της κυβέρνησης που υπηρετείται.
Οι προγονοί μας, στην αρχαία Ελλάδα, Κυρία Παπανδρέου είχαν θεσπίσει αυστηρότατους νόμους για την προστασία του δάσους. Τότε Κυρία υπουργέ του Περιβάλλοντος, που η φύση δεν χρειαζόταν καμιά προστασία!!! Γιατί απλούστατα τα παντα πνιγόντουσαν στην φύση...Κι όμως να που χρειάζετε να γράψω, για άλλη μια φορά, το νόμο των αρχαίων Ελλήνων:

ΜΗ ΑΝΘΡΑΚΕΥΕΙΝ, ΜΗΔΕΝ ΜΟΛΕΥΕΙΝ, ΜΗΔΕ ΠΡΙΜΝΗΖΕΙΝ. ΜΗ ΚΟΠΤΕΙΝ ΤΟ ΑΛΣΟΣ, ΜΗΔΕ ΕΡΕΙΝ ΞΥΛΑ, ΜΗΔΕ ΚΟΥΡΟΝ. ΑΝ ΔΕ ΤΙΣ ΛΗΦΘΗ ΚΟΠΤΩΝ ΕΚ ΤΟΥ ΑΛΣΟΥΣ ΜΑΣΤΙΓΩΘΗΣΕΤΑΙ ΠΕΝΤΗΚΟΝΤΑ ΠΛΗΓΑΣ.


Ποιος λοιπόν είναι ισάξιος του αρχαίου Ελληνικού πνεύματος;
Μήπως είναι όνειδος τελικά για την Ελλάδα, εμεις οι τρισάθλιοι να λεγόμαστε Ελληνες;

Μέχρι πριν μερικές ημέρες δεχόμουν υβριστικά μηνύματα για την αγάπη μου στην μαγική Πάρνηθα και στη φύση.
Εγραφα και σας ενημέρωνα καλοί μου φίλοι, για τις ομορφιές που έχει η φύση της Ιερής Πάρνηθας, κάποια στιγμή μάλιστα, σας παρότρυνα να ανεβείτε επάνω στο βουνό για να γνωρίσετε το φυσικό κάλος του, πριν να είναι αργά!!!
Σας ειχα γράψει για τον νομο που προωθούσε η κυβέρνηση....

Δεν ξέρω, από εχθές που το διάβασα ζω με την σκέψη τού ολέθρου, που έρχετε για το ενεργειακό μαγικό βουνό!

ΞΥΠΝΙΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΜΩΡΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ

Εγώ συνειδητά δεν απέκτησα παιδιά και είμαι 47 χρονών. Έτσι, είτε έρθει η καταστροφή για την φύση και το μαγικό βουνό, είτε δεν έρθει; Για μένα είναι το ίδιο!!!
Ποναω όμως, πονάω γιατί είμαστε εγωιστές και πορωμένοι με τον καλοπερασάκια εαυτούλη μας... Είμαστε τραγικά ανεύθυνοι και ανθρωπάκια δίχως ντροπή.
Σκεφτείτε λοιπόν τώρα, την ύστατη τούτη στιγμή, τι πρόκειτε να γίνει με τον ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΠΝΕΥΜΟΝΑ ΟΞΥΓΟΝΟΥ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ ΓΗΣ,ΤΟΥ ΛΕΚΑΝΟΠΕΔΙΟΥ ΤΗΣ ΑΤΤΙΚΗΣ;
Σας έχω γράψει ότι το μεγαλύτερο κομμάτι της Πάρνηθας "ανήκει δυστυχώς" σε ιδιώτες και γνωρίζω, πως μερικοί από δαύτους, ήδη έχουν αρχίσει την επικοινωνία με αλλοδαπούς οργανισμούς για την εκμετάλλευση της γης, όπου μέχρι εχθές, ήταν χαρακτηρισμένη ως δάσος!!!
Θα γίνουν λούνα-παρκ εκεί πάνω, θα γίνουν κτήρια, θα κάψουν, θα σκάψουν και εμείς θα βλέπουμε άλλο ένα έκτρωμα σαν το βουνό Αιγάλεω, σαν την Ιερότατη Πεντέλη και τον Υμηττό.
Λυπάμαι που δεν μπόρεσα να αφυπνίσω την συνείδησή σας.
Λυπάμαι γιατί άλλη μία φορα και αισθάνομαι απελπιστικά μόνη, μπροστα σε τούτον τον ορυμαγδό που στεκεται σαν πέλεκυς πάνω από τα κεφάλια μας. Μέσα στους πνεύμονες των παιδιών σας!!!
Με τούτα σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/12/2003, 23:51:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
filoi moy sas xaireto kai mirazomai tin anisixia moy mazi sas
antigrafo apo mail poy moy irthe prin apo kairo

Το νομοσχέδιο για τα δάση και τις δασικές εκτάσεις που κατατέθηκε στη Βουλή αναμένεται να συζητηθεί στην Ολομέλεια την άλλη βδομάδα.
Βασική του φιλοσοφία, η επανεξέταση της προστασίας κάθε δάσους και κάθε δασικής έκτασης: τόσα στρέμματα ελάχιστη επιφάνεια, τόσα μέτρα ελάχιστο εύρος, τόση ελάχιστη πυκνότητα και υφή βλάστησης, τόσες αεροφωτογραφίες …
Ό,τι δεν χωράει στον ορισμό του νομοσχεδίου, αποχαρακτηρίζεται και παύει να θεωρείται δασικό. Έτσι:
· Αυτόματα γίνεται νόμιμα οικόπεδα εκτός σχεδίου, ή και κανονικός οικισμός.
Επιπλέον, παραδίνεται ΔΩΡΕΑΝ σε κάθε διεκδικητή ή καταπατητή, καθώς η δημόσια γη δεν καταγράφεται ακόμη σε κτηματολόγιο.
Δασολόγοι υπολογίζουν ότι συνολικά οι αποχαρακτηρισμοί αυτοί αφορούν έως και 40 εκατομμύρια στρέμματα (κάπου 30 % της ελληνικής γης). Ιδιαίτερα επηρεάζονται η Αττική, η Θεσσαλονίκη και τα νησιά: εκεί, δηλαδή, όπου η οικιστική πίεση είναι ήδη ασφυκτική και οι αξίες γης στα ύψη.

Όμως:

Οι εκτάσεις αυτές προστατεύονται από το Σύνταγμα, που περιέχει πλήρη ορισμό για τη δασική γη και απαγορεύει αυστηρά κάθε αλλαγή χρήσης.
Σε ευρωπαϊκό επίπεδο, ο νέος κανονισμός για τα δάση καλύπτει ακόμη και βλάστηση 3-5 φορές αραιότερη από ό,τι ορίζει το νομοσχέδιο.

Έχουμε λοιπόν κάθε λόγο να κινητοποιηθούμε:

· Γιατί η δασική γη και η συνταγματική της προστασία ΔΕΝ είναι διαπραγματεύσιμα.

Γιατί τα οικοσυστήματα και η άγρια ζωή δεν χωρούν σε ορισμούς εκ του πονηρού.
Γιατί οι ανοιχτοί ορίζοντες και το άχτιστο τοπίο αποτελούν δικαίωμα όλων μας.
Γιατί η δημόσια γη -και ιδιαίτερα η δασική- αποτελούν κοινή κληρονομιά όλων μας και όχι τσιφλίκι της εκάστοτε εξουσίας για εξαγορά ψηφοφόρων.
Γιατί οι κοινοβουλευτικές πλειοψηφίες έχουν ημερομηνία λήξης, ενώ οι συνέπειες των αποφάσεών τους θα μείνουν για πάντα.
Γιατί η δημοκρατία ακυρώνεται, όταν η ψήφος εκφυλίζεται σε συναλλαγή και όταν η συμμετοχή των πολιτών στις αποφάσεις εξαντλείται σε μια μέρα κάθε τέσσερα χρόνια.
Γιατί όλα αυτά τελικά δεν αφορούν μόνο εμάς, αλλά και τις επόμενες γενιές.

ΝΑ ΑΠΟΣΥΡΘΕΙ ΤΟ ΔΑΣΙΚΟ ΝΟΜΟΣΧΕΔΙΟ

ΔΑΣΟΛΟΓΙΟ ΤΩΡΑ ΓΙΑ ΟΛΗ ΤΗ ΔΑΣΙΚΗ ΓΗ
ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΚΑΙ ΗΠΙΑ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΤΟΥ ΔΑΣΙΚΟΥ ΜΑΣ ΠΛΟΥΤΟΥ

Τι μπορείτε να κάνετε:
- Ασκείστε ασφυκτική πίεση στους βουλευτές και σε όλους όσους ετοιμάζονται να ζητήσουν την ψήφο μας. Στείλτε τους καθαρό μήνυμα ότι η στάση τους θα επηρεάσει την ψήφο σας.

- Ελάτε σε επαφή με την ΠΑΝΕΛΛΑΔΙΚΗ ΚΟΙΝΩΝΙΚΗ ΔΡΑΣΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΤΩΝ ΔΑΣΩΝ ΚΑΙ ΤΗΣ ΔΗΜΟΣΙΑΣ ΓΗΣ, που συντονίζει τις αντιδράσεις των κοινωνικών φορέων (στα τηλ. 6972/223030 και 6944/978692).

- Αν έχετε πρόσβαση στο Διαδίκτυο, πάρτε μέρος στη διεθνή εκστρατεία επιστολών διαμαρτυρίας προς τον πρωθυπουργό, στο www.ecogreens.gr/forestbillgr.htlm. Οργανώνεται από τους Οικολόγους Πράσινους, σε συνεργασία με τα πράσινα κόμματα της Ευρώπης.

ΠΑΝΩ ΑΠΟ ΟΛΑ, ΜΗΝ ΑΔΙΑΦΟΡΗΣΕΤΕ




ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 08:01:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Λάτρεις της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Καλέ μου φίλε Χώμα και νερό, καλώς μας ήρθες και πάλι.
Δεν έχω ξεχάσει, να σε (τρατάρω) μιά πολύ μεγάλη βόλτα στην πολυαγαπημένη μου Πάρνηθα.
Σε ευχαριστώ για την τόσο ουσιώδη συμβολή σου στο θέμα που προέκυψε, για τα δάση.

Καλοί μου φίλοι μην αμελήσετε να στείλετε και την δική σας επιστολή διαμαρτυρίας στην ηλεκρονική διεύθυνση: mail@primeminister.gr μέσα από το site: www.ecogreens.gr ή μια προσωπική επιστολή στον προθυπουργό. Είναι πλέων ζήτημα ζωής για εμάς και το μέλλον των επεπομενων γενεών της ανθρωπότητας.
Σε χαιρετώ χώμα και νερό.
Σας χαιρετώ όλους με την μοναδική ευχή, μην ξεχάσετε να στείλετε μήνυμα!!!
Σας χαιρετώ.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 10:26:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Σας χαιρετώ.

ΕΣΥ ΦΊΛΕ ΑΝΑΓΝΩΣΤΗ ΤΟΥ TOPIC ΤΗΣ ΜΑΓΙΚΉΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ, ΕΣΤΕΙΛΕΣ ΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΤΟΝ ΝΟΜΟ ΤΗΣ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΔΑΣΗ;

quote:

ανεβηκα στην μηχανη και ξεκινησα για το λοιμικο

περασα την μπαρα που μπηκε εκει για να μην περναμε αλλα καταλαθος και χωρις να το καταλαβω την παραβιασα και μπηκα σε εναν χωματοδρομο-λασποδρομιο με τα χιλια ζορια κρατουσα την ισοροπια μου αλλα δεν επεσα μονο και μονο για να μην γινω ρεζιλι σε καποιους τυπους που εκοβαν κατι ξυλα (δεν ξερω αν ηταν παρανομοι ή εκοβαν κανενα δεντρο δεν προσεξα τι εκαναν) και συνεχισα ευθεια στην συνεχεια η λασπη εγινε κοτρονια μπηκα σε εναν δρομο πολυ χαλια με πολυ μεγαλες πετρες και εκανα ασκησεις παρκινσον λογω κραδασμων
[/qoute]
Χαιρετώ φιλικά και σενα καλέ μου φίλε, Endorama.
Ήταν παράνομοι, ήταν και εκείνοι θα έπρεπε να ντρέπονται!!!

quote:

μετα απο μερικα χιλιομετρα ο δρομος ισα που φαινοταν γιατι τον εξαφανιζαν καποια χορτα που αρχισαν να φυτρωνουν ακολουθησα καποια σημαδια (βαμμενα βραχια,βελη και μια μπλουζα σε ενα δεντρο!!!!!!) και τελικα ειδα τα δεξια μου πανω σε ενα λοφο ενα εκκλησακι που εδειχνε πολυ παλιο με μια σιδερενια κατασκευη για την καμπανα ομως δεν μπορουσα να καταλαβω απο που πηγαινεις στο εκκλησακι ετσι συνεχισα την διαδρομη και τελικα εφτασα σε μια στανη οπου και αποφασισα να επιστρεψω γιατι τα πολλα και αμφιβολα μονοπατια θα με μπερδευαν σιγουρα και δεν ειχα ορεξη να ψαχνω να βρω τον δρομο της επιστροφης


Καλλίτερα που ο δρόμος χάνετε απ' την φύση, για να μην μπορούν να φθάνουν εκεί αυτοκίνητα!!!
Η διαρομή ετούτη είναι πολύ όμορφη με τα χιόνια, από Μόλα για Λημικό, αλλά και στα λιβάδια του Λημικού όλες οι εποχές είναι πανέμορφες....
Το εκκλησάκι που είδες είναι ο Αγ.Γεώργιος. Ας κατέβαινες λίγο καλέ μου απ' την μηχανή, για να φθάσεις με τα πόδια στο λόφο όπου θα απολάμβανες μια μαγευτικότατη θέα προς τα λιβάδια, μα και την βόρειοδυτική πλευρά της Ιερής Πάρνηθας, αυτή είναι η μαγεία της, με τα πόδια...

Α, φίλε μου απ' το λόφο έκανες αριστερά και βρήκες το μαντρί, ενώ λίγο δεξιά ήταν ο αρχαίος πύργος του Λημικού.

quote:

εξαλλου ειχα κανει αρκετα χιλιομετρα μεσα στο πουθενα χωρις πυξιδα και η διασκεδαση γινεται πολυ ευκολα πικρη σε τετοιες καταστασεις θελει προσοχη λιγο να φυγεις απο την πορεια σου και χανεις τελειος τον δρομο ειδικα σε μονοπατια που εξαφανιζονται λογω βλαστησης και μετα τριγυριζεις μεσα στα αγκαθια με το ερωτημα (απο εδω ηρθα?) οποτε προσοχη πυξιδα και σημαδια σε τακτα σημεια


Πάντα θέλει, στο βουνό πυξίδα και καλό χάρτη.
quote:

και για να μην σας κουραζω τελικα επεστρεψα στην εκκλησια οπου βρηκα 5 ανθρωπους (οι ηλικιες τους ηταν γυρω στα 40-45) να καθονται σε ενα τραπεζι μπροστα απο την εκκλησια

εεεεεε τωρα θα ζητησω ενα τσιγαρο τους πλησιασα τους χαιρετισα και ζητησα ενα τσιγαρο και καποιος μου εδωσε δυο

μα δεν θελω δυο τσιγαρα και ενα μου φτανει

παρε δυο και καθησε μαζι μας να φαμε

το τραπεζι ηταν γεματο με ψωμι,τυρια,ντοματες,ελιες και φυσικα δεν ελειπε και το κρασι

και χωρις να συστηθουμε γιναμε παρεα μιλησαμε λιγο και τοτε ηρθε μια αλλη παρεα συνομηλικη της παρεας που βρηκα και καθισαν μαζι μας

προσφεραν και στην παρεα αυτη κρασι και κατι να φανε και αυτοι μας προσφεραν φρουτα και καποιος ειχε και τυροπιτακια που ειχε φτιαξει η γυναικα του

ΓΙΟΡΤΗ

σε λιγο εφυγαν ολοι και εμεινα μονος μου παλι καπνιζοντας τα αλλα δυο τσιγαρα που μου προσφεραν (δεν ειμαι τρακαδορος μου τα προσφερε αυτος ο καλος ανθρωπος μονος του γιατι οπως μου ειπε και αυτος ηταν και αυτος καπνιστης και ηξερε τι σημαινει δεν εχω τσιγαρα στο βουνο) και σκεφτομουν ποσο διαφορετικοι ειναι οι ανθρωποι οταν συναντιουνται στο βουνο λεει ο ενας στον αλλον καλημερα και ας μην γνωριζονται ειναι λες και ολοι γινονται γνωστοι οταν ερχονται σε επαφη με την φυση

ελαφρωνει η ψυχη ολων οταν βρισκονται στο δασος
ξαναβρισκουν την ανθρωπια τους (στην πλειοψηφια βεβαια γιατι μερικοι λυκοι ανεβαινουν λυκοι κατεβαινουν)



Η αλήθεια του φύσης και του βουνού, η αλήθεια της επιστροφής στις ρίζες μας που είναι κατεγεγραμμένες στο ανθρώπινο D.N.E.....
[quote]
τελικα ξεκινησα και εγω για να βρω και την σπηλια που ηταν και ο αρχικος σκοπος μου

την βρηκα ευκολα μπορω να πω

και τραβηξα μερικες φωτογραφιες την εισοδο (οταν εμφανισω το film θα της ανεβασω εδω) και μπηκα μεσα

ειναι πολυ στενη και πολυ κατηφορικη κατω εχει χωμα και γλυστραει παρα παρα πολυ

στην ουσια απο ενα σημειο και μετα γινεται πηγαδι ειναι εξαιρετικα επικινδηνη και χωρις καποιο ιδιαιτερο ενδιαφερον

τουλαχιστον μου λυθηκε η απορια πως δεν την πειραξαν οταν εφτιαχναν τον δρομο

γιατι δεν περναει κατω απο τον δρομο αλλα παει καρφι κατω

δεν νομιζω να εχει κατεβει κανενας εκει γιατι θελει σκοινια οπωσδηποτε και δεν ειδα πουθενα σημαδια που να δειχνουν τετοια προσπαθεια

εγω με τα χιλια ζορια κατεβηκα μερικα μετρα και τελικα κερδισα χωμα και σκονη τιποτα αλλο

καλο ειναι να μην τολμησει κανενας να κατεβει γιατι ειναι εξαιρετικα επικινδηνη και οπως ειπα και πριν δεν εχει κανενα ενδιαφερον

τσαμπα σε περιπετειες θα μπει καποιος.



Ναι καλέ μου θέλει προσοχή να κατέβεις εκεί και σχοινιά!
Μα το σπήλαιο δεν πάει "καρφι" κάτω, απλά έχει κλείσει η μεγάλη του είσοδο από τα μπάζα και έτσι σου φάνηκε πως είναι πηγάδι...Η τρύπα που βρήκες είναι περίπου 13μ. πάνω από το έδαφος της κύριας αιθουσας του σπηλαίου και πάνω στην "κορυφή" ακριβώς της εισόδου. Είναι πάλι αλήθεια ότι δεν έχει εξερευνηθεί πλήρως το σπήλαιο της Αγ.Τριάδα.
Συγνώμη που άργισα να σου απαντήσω αλλά είχα πολύ δουλειά.
Σε χαιρετώ.
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitty
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 14:52:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitty  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΕΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...).
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΡΕΥΝΕΣ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ.....

ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ, ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.....ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ....

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ......
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ,
ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....
katerinavip@woman.gr ΕΙΝΑΙ ΤΟ EMAIL ΜΟΥ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

***


***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kitty
Νέο Μέλος

Greece
27 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 14:53:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kitty  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΕΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...).
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΡΕΥΝΕΣ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ.....

ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ, ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.....ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ....

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ......
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ,
ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....
katerinavip@woman.gr ΕΙΝΑΙ ΤΟ EMAIL ΜΟΥ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

***


***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 16:12:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή kitty μάλλον σε λάθος τόπικ μπήκες!
Φίλη zezmperg το έστειλα το μέΪλ...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 20:22:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας χαιρετώ.
quote:

ΓΕΙΑ ΣΑΣ.....ΜΕ ΛΕΝΕ ΚΑΤΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΡΕΛΑΙΝΟΜΑΙ ΓΙΑ ΟΛΑ ΟΣΑ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΣΥΖΗΤΑΤΕ ΕΔΩ ΜΕΣΑ (ΕΧΘΕΣ ΜΠΗΚΑ ΓΙΑ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ...).
ΕΙΜΑΙ 25 ΧΡΟΝΩΝ, ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΥΜΜΕΤΑΣΧΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΕΡΕΥΝΕΣ Κ.Τ.Λ ΑΛΛΑ.....

ΣΑΣ ΙΚΕΤΕΥΩ, ΠΑΡΤΕ ΜΕ ΚΙ ΕΜΕΝΑ ΑΝ ΚΑΝΕΤΕ ΕΡΕΥΝΑ ΣΕ ΚΑΤΙ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΕΔΩ ΜΕΣΑ.....ΕΙΔΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΟ ΜΑΡΟΥΣΙ....

ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ, ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΜΟΥ......
ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΟΛΥ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΜΗ,
ΨΟΦΑΩ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ....
katerinavip@woman.gr ΕΙΝΑΙ ΤΟ EMAIL ΜΟΥ.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ......

ΦΙΛΑΚΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!

***


***



Καλή μου Kitty χαιρετώ και σένα.
Καλώς ήρθες στην παρέα μας καλή μου φίλη.
Μα νομίζω πως κάνεις κάποιο μικρό λάθος με τα topic. Εδώ φίλη μου δεν έχουμε το μεταφυσικό φαινόμενο για το κοριτσάκι από το Μαρούσι, αλλά το κοριτσάκι με τα άσπρα, της πηγής Κυράς στα υψηλά μέρη της Ιερής Πάρνηθας.
Δεν κάνουμε έρευνες μεταφυσικές καλή μου, αλλά απολαμβάνουμε το φυσικό κάλος από το μαγικό βουνό και συζητάμε διάφορα, από μεταφυσικά φαινόμενα έως τις μεγάλες ανησυχίες μας για τον νόμο περί δασών που θα ψηφίσουν μέσα στην εβδομάδα, στην Ελληνική βουλή.
Όπως θα κατάλαβες λοιπόν είναι αφιερώμένος ο χώρος "τόπος" στο μαγικό βουνό της Αττικής γης.

Ναι στο esoterica.gr θα βρεις πολλά μεταφυσικά και εσωτερικά θέματα όπου θα μάθεις και θα κατανοήσεις για τις πνευματικές, τις συμπαντικές, τις εσωτερικές ενέργειες.
Καλή παραμονή λοιπόν στο μεγάλο τόπο του Esoterica.
Φιλικά σε χαιρετώ.

1.)Υ.Γ.
Να είσαι καλά γλυκιά και καλή φίλη Avallon.

2.)Y.Γ.
Οι άλλοι φίλοι της φύσης στείλατε το μήνυμά σας;
Σας χαιρετώ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 20:35:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xaireto sas
esteila kamia treis tesseris fores tin epistoli.
episis evala kai alloys mesa sto net kafe na steiloyn!!

zezmpreg se kalisperizo!


ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 21:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eυγε φίλε μου!
Και γω έκανα το μήνυμα forward σε καμμιά εικοσαριά μέϊλ έτσι ώστε να είναι έτοιμο προς αποστολή...


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/12/2003, 22:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eυγε φίλε μου!
Και γω έκανα το μήνυμα forward σε καμμιά εικοσαριά μέϊλ έτσι ώστε να είναι έτοιμο προς αποστολή...


Καλοί μου φίλοι Σας ευχαριστώ.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2003, 15:40:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
οσο αναφορα το ερωτημα γιατι δεν κατεβαινω καμια φορα απο την μηχανη μου (γιατι το κανω και αυτο ειναι λιγο ανοητο να μην κατεβαινω καθολου) εχει να κανει με καποιο συναισθημα που με πιανει μερικες φορες οταν μπω πολυ βαθια στο δασος και μονο σε συγκεκριμενα σημεια το ενα ηταν στο ρεμα προς την σπηλια του πανα

νοιωθω οτι δεν πρεπει να βρισκομαι εκει κατι σαν ενοχη που καμμια φορα συνοδευεται απο τρομερη ταχυκαρδια και αγχος και βλεπω στα γρηγορα οτι μπορω και φευγω

οταν λοιπον απομακρυνθω λιγο απο το σημειο που με επιασε αυτη η ενοχη νοιωθω παλι ηρεμος και αυτοματα ξεχναω οτι ενοιωσα

καποτε εκανα και το πειραμα να επιστρεψω για να δω αν θα συμβει το ιδιο ομως πριν φτασω εκει που ξεκινησε το συναισθημα αυτο με επιασε μια τρομερη νευρικοτητα (δεν μπορουσα να οδηγησω εβλεπα δεντρο και πηγαινα καταπανω του) και επεστρεψα

ομως και σε δευτερο μου πειραμα να επιστρεψω (πεζος αυτη την φορα) επαθα ακριβως το ιδιο τρεμανε τα ποδια μου και σκονταφτα ακομα και στην σκονη

ετσι λοιπον οποτε εχω αυτο το ασχημο συναισθημα σκεφτομαι οτι ενοχλω και οτι πρεπει να φυγω και ετσι δεν εχω προβλημα αφου υπαρχουν και αλλου διαδρομες οπου με κανουν να νοιωθω ομορφα εξαλλου οταν απομακρυνομαι (σε λιγοτερο απο χιλιομετρο) νοιωθω ηδη περιφημα και μπορω να συνεχισω την βολτα μου χωρις προβληματα

μεχρι στιγμης σε 3 σημεια το εχω νοιωσει αυτο το πραγμα και αυτη την φορα ξεκινησε λιγο πριν το εκκλησακι οταν εφτασα στην στανη ημουνα στα κοκκινα

ειχαν ιδρωσει οι παλαμες μου τοσο πολυ που γλυστραγανε τα γαντια μου

ειχε στεγνωσει το στομα μου παρα πολυ

εριχνα συνεχεια γρηγορες ματιες γυρω μου

κινησεις πολυ αποτομες και γρηγορες οι οποιες δεν ηταν εντολες του εγκεφαλου μου αλλα απο καποιο ενστικτο που παρεκαμπτε το μυαλο μου

η αναπνοη μου γρηγορη και κοφτη και ανεπνεεα μονο απο την μυτη (τα χειλη μου ειχαν κολησει)

δηλαδη μιλαω για συμπτωματα πανικου και μαλιστα πολυ εντονα τα οποια μου θυμισαν μια παλια μου εμπειρια αληθινου πανικου σε νυχτερινη ανταλαγη πυρων στα ελληνοτουρκικα συνορα

ναι ειναι τοσο εντονο αυτο που αισθανθηκα που το παρομοιαζω με εκεινη την νυχτα

γιαυτο και δεν πηγα δεξια και εφυγα αρον αρον και φυσικα αφησα το εκκλησακι για καποια αλλη φορα που θα εχω και παρεα

και μαλιστα πρωτη φορα επεμενα τοσο στο να μην φυγω κ' φυσικα τελευταια απο εδω και περα θα εξαφανιζομαι στο πρωτο τσιμπημα

γιατι ετσι και αλλιως οπως σας ειπα και πιο πανω η παρνηθα εχει χιλιαδες σημεια τα οποια με κανουν να νοιωθω ομορφα γιατι να κολησω σε εκεινο το συγκεκριμενο?


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 11:35:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Iσως αγαπητέ φίλε endorama να πρέπει να αφήσεις λίγο τη μηχανή και να αρχίσεις να περπατάς περισσότερο στο δάσος,έτσι θα έρθεις πιο κοντά του,προσωπική μου γνώμη χωρίς παρεξήγηση είναι πως φαντάζει λίγο βάρβαρο να τριγυρνάς με αυτή μεσα στα μονοπάτια,φαντάσου το πανικό που προκαλεί στη φύση και στους κατοίκους της ο θόρυβος της.Iσως αυτά τα άσχημα συναισθήματα που σου προκαλούν διάφορα σημεία να μην ειναι άσχετα με αυτή την "εισβολή" ας μου επιτραπεί η έκφραση των θορύβων της πόλης μέσα στο βασίλειο της φύσης.Mια αυτοάμυνα ίσως του τόπου;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 16:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάτρεις της μαγικής Πάρνηθας σας χαιρετώ.
Μετά από δυο μέρες ήρθα και πάλι κοντά σας....
Ένα "άγνωστο πρόβλημα" με το p.c. μου, με κράτησε μακριά από την παρέα σας. Όμως μπορούσα να σας διαβάσω χωρίς να σας γράψω δυο λόγια και έτσι παρακολουθούσα τις εξελίξεις στα topic.
Ας είναι, τέλος καλό, όλα καλά.
Από αύριο θα αρχίσω πάλι τις ξεναγήσεις στο Ιερό βουνό.
Σας χαιρετώ φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 18:52:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
φαντάζει λίγο βάρβαρο να τριγυρνάς με αυτή μεσα στα μονοπάτια,

δεν νομιζω να ενοχλω γιατι αν ενοιωθα οτι συμβαινει κατι τετοιο θα σταματαγα της περιπλανησεις μου χωρις δευτερη σκεψη

εχω ερθει τετ α τετ με ελαφι στα 6 μετρα και δεν τρομαξε καθολου απο τον ηχο της μηχανης

επισης πριν μερικα μηνυματα πιο πανω περιγραφω πως περασα διπλα απο ενα ελαφι το οποιο στεκοταν σρην ακρη του δρομου και δεν το τρομαξα

και αλλα πολλα περιστατικα

ο ηχος της δεν ειναι ο κλασσικος εντουραδικος κροτος

ειναι πολυ ηπιος γιαυτο και δεν εχω αλλαξει εξατμιση
προτιμησα να "χασω" μερικα αλογακια παρα να προκαλω πανικο

επισης στα μονοπατια δεν γκαζωνω και οποιον παρει ο χαρος πηγαινω με πρωτη και ισα που τσουλαει η μηχανη

επισης το εχω παθει και πεζος οποτε δεν ειναι θεμα μοτοσυκλετας

ειδικα την πρωτη φορα που το επαθα ηταν προς το σπηλαιο του πανα ημουνα πεζος και ειχα αφησει την μηχανη σε αρκετη αποσταση γιατι μπορει να ειναι κατσικι αλλα δεν σκαρφαλωνει σε ογκολιθους

και κατι που ισως να μην το καταλαβαινεται και σιγουρα μπορει να παρεξηγηθει πολυ ευκολα

το ειχα συζητησει και με τον Oannes μαλιστα

μια φορα λοιπον πηγαινα προς την πηγη της κορομηλιας πολυ χαλαρα οπως παντα ομως μετα απο λιγο ενοιωθα οτι πρεπει να ανοιξω το γκαζι και το ανοιξα και εκανα πραγματα τα οποια δεν τα εκανα ποτε πανω στην παρνηθα

σουζες,μπατιλικια και ο δρομος επαιζε στην κυριολεξια μαζι μου και δεν ενοιωθα καμμια τυψη για οτι εκανα μου φαινοταν φυσιολογικο και θα μεινω στην φραση "ο χωματοδρομος επαιζε μαζι μου" γιατι καπου εκει μεσα κρυβεται η αληθεια γιατι στην ουσια πριν ανοιξω το γκαζι αναγκαζομουνα να παιρνω μυστηριες κλισεις στις στροφες οι οποιες ηταν πολυ παιχνιδιαρικες με αναγκαζε να οδηγω αγωνιστικα εστω και με τα λιγα χιλιομετρα που πηγαινα

οποτε εκοβα ταχυτητα γιατι το παρακανα εμφανιζοταν μια στροφη μπροστα μου η οποια ειχε τετοια κλιση ωστε εμπαινα με τα χιλιομετρα που ειχα εκει την στιγμη

δυστηχως δεν μπορω να σας το περιγραψω καλυτερα γιατι στην ουσια ηταν ενα συναισθημα που δεν το ειχα ξανανοιωσει εως ποτε τοτε

μετα απο περιπου δυο χιλιομετρα ομως ενοιωσα οτι πρεπει να κοψω
και φυσικα εκοψα ταχυτητα και συνεχισα την πορεια μου παλι πολυ χαλαρα

και στα 500 μετρα (ισως και λιγοτερο) ειδα ενα ελαφι αρσενικο να πηγαινει παραλληλα με τον δρομο το οποιο δεν φοβηθηκε καθολου απο την παρουσια μου απλα με αργα βηματα κινηθηκε δεξια και μπηκε στο δασος

κανενα σημαδι φοβου


απο εκεινη την στιγμη μεχρι και την επιστροφη ουτε που μου περασε η ιδεα να κανω τρελες δεν μου πηγαινε με τιποτα

μαλλον η ωρα του παιχνιδιου περασε

το δασος δεν ειναι μαυσωλειο του αρεσει να παιζει μαζι μας ειναι κατι ζωντανο απλα υποθετω οτι δεν ειναι ολες οι μερες και τα μερη το ιδιο.

και φυσικα δεν υπαρχει περιπτωση να σταματησω να ανεβαινω με την μηχανη μου γιατι ξερω οτι αν κανω κατι λαθος το δασος θα μου το δειξει γιατι το εχει κανει αρκετες φορες εως τωρα και δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στην ασχημη αισθηση

αλλα σε πραγματα τα οποια ακομα δεν σας εχω πει και μαλλον δεν θα πω ποτε γιατι τα θεωρω καθαρα προσωπικα και ισως απιστευτα εως πολυ δυσκολα για να γινουν πιστευτα

οποτε προτιμω τον συνδιασμο οδηγηση και πεζοπορια
και θα μεινω σε αυτα μεχρι να νοιωσω οτι δεν ειμαι δεκτος στο δασος με την μηχανη.

ισως ο φιλος Oannes να εχει να συμπληρωσει κατι στα λεγομενα μου

Oannes εσυ ενοιωθες οτι ταραζαμε την γαληνη του δασους με την παρουσια μας? αναφερομαι σε εκεινες της περιπτωσεις οπου καναμε καποιες πορειες και βρισκοσουνα στην θεση του συνεπιβατη


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NoctReX
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 15:13:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεία σας φίλες και φίλοι της Πάρνηθας. Είχα πολλές μέρες να μπώ εδώ και όπως βλέπω έχω χάσει αρκετά επεισόδεια!
Πρώτα να αναφερθώ για την επιστολή από την σελίδα ecogreens.gr.
Την έχω στείλει από το mail της δουλείας μου, καθώς από τα 3 διαφορετικά προσωπικά mail μου.
Ας ελπίσω μόνο ότι όλα αυτά mail που στέλνουμε δεν θα τα σβίσουνε απλώς (αν και, αυτό πιστεύω θα κάνουνε), αλλά να τα πάρουνε υπ'όψην τους οι αχάριστοι καρεκλάδες.
Με συνχωρείτε που δεν πολυμιλάω, δεν ήτανε ποτέ το ατού μου, απλά θέλω να σας πω ότι μοιράζομαι το ίδιο πάθος με σας για την μαγική φύση.
Χαρακτιριστικό, είναι μια εμπειρία μου άσχετη με την Πάρνηθα, αλλά θέλω να την μοιράσω μαζί σας:
Μέχρι τα 12 μου, κατοικούσα σε μια μικρή κομμόπολη δίπλα στην Φρανκφούρτη, τιλιγμένη μέσα στο πυκνό γερμανικό δάσος,
οπότε από πολύ μικρός είχα αποκτήσει μια ιδιαίτερη αγαπή για την φύση, και ειδικά για το δάσος.
Ακριβώς απέναντι από το σπίτι μου, είχα ενα ποτάμι.
Οπότε σαν οικολογικά ανήσυχο όν, εγώ μαζί με έναν συμμαθητή φίλο μου, πήραμε την πρωτοβουλία (στα 11 μας)
να πάμε να καθαρίσουμε το ποτάμι, όσο μπορούσαμε. Τελικά μετά από 3 μέρες καταφέραμε να καθαρίσουμε 5 χιλιόμετρα του ποταμιού και της γύρω περιοχής.
Δεν μπορείτε να φανταστείτε τι βγάλαμε από το ποτάμι!! Μέχρι και καναπέ βουτιγμένο στο ποτάμι βγάλαμε με τα χέρια μας...
Αφού λοιπόν είδαμε ότι δεν μπορούσαμε να τα βγάλουμε εις πέρας το σχέδιο καθαρισμόυ οτυ ποταμιού οι δύο μας, πήγαμε στην τοπική εφημερίδα,
και μας βάλανε σε άρθρο με φωτογραφεία για την προσπαθειά μας, με επίκεντρο το κάλεσμα βοηθείας για να ευαισθητοποιηθεί η γύρω περιοχή.
Πόσοι νομίζετε ανταπροκριθήκανε στο καλεσμά μας, ύστερα από μία εβδομάδα;
....Κανένας!
Από τότε λοιπόν, έχω χάσει αυτήν την χαρά, γιατί χαρά μου ήτανε που καθάρισα το ποτάμι, να πάω με δικιά μου πρωτοβουλία να συνεχίσω να καθαρίζω την φύση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 19:00:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου NoctReX

αυτη ειναι μια καλη απαντηση σε αυτους που λενε οτι εξω ειναι ολα καθαρα και οτι οι ανθρωποι εχουν τροπους και προσεχουν

μπουρδες

καφροι ξεκαφροι εχουμε καταφερει να εχουμε ενα δασος σε πολυ καλη κατασταση το οποιο βρισκεται μολις μερικα χιλιομετρα απο το κεντρο της αθηνας

γιατι σκουπιδακια εχω δει αρκετα οχι ομως παντου και φυσικα δεν εχω δει σε κανενα ρεμα καναπεδες και ντουλαπες

τι να τα κανω εγω τα καθαρα πεζοδρομια και να βλεπω το δασος να γινεται χωματερη?

οσο για τα δαση της γερμανιας ξερω οτι χαροπαλευουν απο την ρυπανση και την οξινη βροχη ειναι σχεδον ολα αρρωστα

ενα φαινομενο που εχω παρατηρησει και στην παρνηθα βεβαια


Edited by - Administrator on 12/12/2020 20:18:49
Reason - Your head will collapse But there's nothing in itΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2189941
Maintained by Digital Alchemy