ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Είμαστε μπροστά σε μια νέα επιδημία? (η νόσος των χοίρων ξαναχτυπά)
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 17
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
trexagireve
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


13021 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 16:56:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους trexagireve  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλά ρε makfor, μόνο σαν προβοκάτωρας, έχεις ρόλο; Ρε νούμερο, με έβρισε 532 φορές το άτομο, όπως και άλλοι και το κάνατε γαργάρα, μέχρι το απολαμβάνατε,μετέφερα ένα μήνυμα απο την ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ του εσωτέρικα και λες ότι πρέπει να ζητήσω συγνώμη;...
Δεν εισαι σίγουρα ώριμος για διάλογο,αλλά, γιατί δεν βλέπεις, ότι γελοιοποιείσαι, με την εμπάθεια σου;
Αμαλία, περιμένω να ...αυτοδιαγραφείς, γιατι κι εσύ μετέφερες το ίδιο μήνυμα..΄Έστω στη σαλάτα μηνυμάτων...
Απο κει κι έπειτα, είπα, δεν θέλω να ξαναγράψω στο φόρουμ, γιατί υπάρχει ανικανη διαχείριση, συγκεκριμένα απο την αμαλία..
Μόνο αν παραιτηθεί,απο διαχειρίστρια, θα ξαναγράψω...
Σπάει ούμπαλα με τις κοτσάνες και τις εμπάθειες της..Το μάθαμε, δικό της είναι το μαγαζί κι ότι θέλει κάνει...
Κι εκτιθεται όσο κι αν νομίζει ότι το ελέγχει...
Να μαθαίνει μόνο...
Και να μην το κάνει ξανά...

_____________________________________________________
ΕΓΙΝΕ ΕΠΕΜΒΑΣΗ ΣΤΟ ΜΗΝΥΜΑ ΛΟΓΩ:

  • ΠΡΟΣΒΛΗΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΣΥΚΟΦΑΝΤΙΚΟΥ ΠΕΡΙΕΧΟΜΕΝΟΥ
    ("με έβρισε 532 φορές το άτομο")
  • ΠΑΡΑΠΟΙΗΣΗΣ ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΡΕΒΛΩΣΗΣ ΣΤΟΙΧΕΙΩΝ
    ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ

25/9/2010
_____________________________________________________
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PREDATOR
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
17779 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 20:21:33  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος PREDATOR  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα τι φταιει ο φιλος makfor? ισα ισα, προσπαθησε να κατευνασει τα πραγματα...


NOVUS ORDO SECLORUM
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 20:33:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εντούτοις ομολογώ ότι το σχόλιό σου για τον ebola έστειλε μερικούς ηλεκτρικούς παλμούς στο νωτιαίο μυελό μου. Απ' όσο ξέρω, ο ιός μεταδίδεται με επαφή με μολυσμένα σωματικά υγρά. Υπάρχει περίπτωση μέσω φυσικής μετάλλαξης να αλλάξει και ο μηχανισμός μετάδοσης;

Nαι αλλα υπαρχουν υποψιες οτι μεταδιδεται και με αλλους τροπους πχ απο το στομα.

Δεν γνωριζω να σου απαντησω για το αν μια μεταλλαξη θα μπορουσε να τον κανει να μεταδιδεται με αλλους τροπους.


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 22/09/2010 20:39:21

Edited by - medtech on 22/09/2010 20:48:17

Edited by - medtech on 22/09/2010 20:52:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

IndustrialAngel
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2772 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2010, 23:39:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γνωριζω να σου απαντησω για το αν μια μεταλλαξη θα μπορουσε να τον κανει να μεταδιδεται με αλλους τροπους


Ας το σκεφτούμε λογικά... Γιατί ένας ιός μπορεί να μεταδίδεται μέσω του αέρα και ένας άλλος όχι; Μήπως παίζει ρόλο αν το πρωτεϊνικό του περίβλημα είναι ευάλωτο στον ατμοσφαιρικό αέρα;Λέω εγώ... Και μήπως αν μια μετάλλαξη αλλάξει την πρωτεΐνη, και την κάνει ανθεκτική τότε ο ιός αυτός αποκτήσει ικανότηα να μεταδίδεται με τον αέρα; Μήπως έχει να κάνει με τα κύτταρα που προσβάλλει; Και για να μπορέσει να μπει να μπει μέσα στο κύτταρο δεν πρέπει να έχει κατάλληλο περίβλημα; Και αν το δούμε ΠΟΛΥ απλά, ο τρόπος μετάδοσης δεν "προδιαγράφεται" με κάποιον τρόπο στο γενετικό υλικό;


Συμφωνείς με τις υποθέσεις μου medtech;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 00:31:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας το σκεφτούμε λογικά... Γιατί ένας ιός μπορεί να μεταδίδεται μέσω του αέρα και ένας άλλος όχι; Μήπως παίζει ρόλο αν το πρωτεϊνικό του περίβλημα είναι ευάλωτο στον ατμοσφαιρικό αέρα;Λέω εγώ... Και μήπως αν μια μετάλλαξη αλλάξει την πρωτεΐνη, και την κάνει ανθεκτική τότε ο ιός αυτός αποκτήσει ικανότηα να μεταδίδεται με τον αέρα; Μήπως έχει να κάνει με τα κύτταρα που προσβάλλει; Και για να μπορέσει να μπει να μπει μέσα στο κύτταρο δεν πρέπει να έχει κατάλληλο περίβλημα; Και αν το δούμε ΠΟΛΥ απλά, ο τρόπος μετάδοσης δεν "προδιαγράφεται" με κάποιον τρόπο στο γενετικό υλικό;


Ισως,υποθετικα μιλωντας παντα.Οι γνωσεις μου δεν φτανουν μεχρι εκει.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 03:22:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
trexagireve:

Καλά ρε makfor, μόνο σαν προβοκάτωρας, έχεις ρόλο; Ρε νούμερο, με έβρισε 532 φορές το άτομο, όπως και άλλοι και το κάνατε γαργάρα, μέχρι το απολαμβάνατε,μετέφερα ένα μήνυμα απο την ΣΑΛΑΤΑ ΜΗΝΥΜΑΤΩΝ του εσωτέρικα και λες ότι πρέπει να ζητήσω συγνώμη;...
Δεν εισαι σίγουρα ώριμος για διάλογο,αλλά, γιατί δεν βλέπεις, ότι γελοιοποιείσαι, με την εμπάθεια σου;
Αμαλία, περιμένω να ...αυτοδιαγραφείς, γιατι κι εσύ μετέφερες το ίδιο μήνυμα..΄Έστω στη σαλάτα μηνυμάτων...
Απο κει κι έπειτα, είπα, δεν θέλω να ξαναγράψω στο φόρουμ, γιατί υπάρχει ανικανη διαχείριση, συγκεκριμένα απο την αμαλία..
Μόνο αν παραιτηθεί,απο διαχειρίστρια, θα ξαναγράψω...
Σπάει ούμπαλα με τις κοτσάνες και τις εμπάθειες της..Το μάθαμε, δικό της είναι το μαγαζί κι ότι θέλει κάνει...
Κι εκτιθεται όσο κι αν νομίζει ότι το ελέγχει...
Να μαθαίνει μόνο...
Και να μην το κάνει ξανά...




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/09/2010, 03:25:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όπως αναφέρθηκε στο μήνυμά μου της προηγούμενης σελίδας (Απεστάλη: 21/09/2010, 23:03:01)

Ο λογαριασμός trexagireve απενεργοποιείται για 2 εβδομάδες


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 02:34:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγιναν επεμβάσεις σε μηνύματα του trexagireve στις σελίδες 10,11,12,13,14,15,16 του παρόντος θέματος.

Οι επεμβάσεις αφορούσαν κατά κύριο λόγο σε συκοφαντίες, προσβολές και συκοφαντικά υπονοούμενα που είχαν ως στόχο τη medtech, καθώς επίσης και στην παραπέρα διαστρέβλωση των στοιχείων που παρουσιάστηκαν στο παρόν θέμα και που αποδείκνυαν ότι ο trexagireve δε μετέφερε απλώς τα γραφόμενα κάποιου μηνύματος που είχε κριθεί ως κακόβουλο και είχε μεταφερθεί στη ΣΑΛΑΤΑ, αλλά παραποίησε εντελώς το περιεχόμενό του με στόχο τη συκοφάντηση της medtech. Παρόλο που η υπόθεση ξεκαθαρίστηκε, ο trexagireve συνέχισε να αναφέρεται στο συγκεκριμένο μήνυμα με τρόπο, που υπονοεί ότι δεν έκανε ο ίδιος κάποια διαστρέβλωση.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 15:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αφού αυτοbanαρίστηκα από το παρόν θέμα για 10 μέρες προκειμένου να ηρεμήσουν τα πνεύματα της αντιπαράθεσής μου με τη medtech, επανέρχομαι στην τελευταία της τοποθέτηση, με την ελπίδα να αποφευχθούν περαιτέρω ευτράπελα :

quote:
Ποιες ηδη δημιουργημενες καταστάσεις;

Όταν αναφέρομαι σε ήδη δημιουργημένες καταστάσεις, αυτές αφορούν σε όσα έγραψα ως απάντηση στο φίλο rankett σχετικά με μορφές πρόληψης πριν την εκδήλωση ασθενειών. Προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο το πως θα μπορούσαμε να μειώσουμε τους επιβαρυντικούς, για την ανθρώπινη υγεία, παράγοντες κάθε μορφής και επ' αυτού αναφέρθηκα τόσο στην περιβαλλοντική και λοιπή μόλυνση όσο και στις στρεσογόνες καταστάσεις της καθημερινότητας που μας επέβαλλαν να ζούμε, οι οποίες εξασθενούν τις φυσικές άμυνες του οργανισμού. Δεν εννοούσα φτιαχτούς ιούς και μικρόβια, όπως ίσως θα εννόησες, άλλωστε γι' αυτό το θέμα έχω μία άποψη και μέχρι εκεί.

quote:
Δεν ξερεις καθολου βιολογία και ανοσολογία;Δεν ξερεις τι σημαινει μεταλλαξη;

α) ελάχιστα β) ναι. Αν και βέβαια το ξέρεις από το απλά γνωρίζεις (που ισχύει στην περίπτωσή μου) μπορεί να διαφέρει. Εντούτοις, δεν εννοούσα αυτό που κατάλαβες.

quote:
Ναι αφησες υπαινιγμους οτι τα παιρνω.

Θα σου υπενθυμίσω και πάλι το τι έγραψα : "Το ότι "θίγεσαι", όποτε τίθεται θέμα για φαρμακευτικές αγωγές, εμβολιασμούς κλπ συμπράκαλα θα μπορούσε να αποτελεί καλή ένδειξη για τη σχέση σου με την επιστήμη που υπηρετείς, αλλά επειδή είμαι θετικός σαν άνθρωπος δε θα υποστηρίξω ένα τέτοιο ενδεχόμενο." (Απεστάλη: 09/09/2010, 23:49:48). Θα σου πω για τέταρτη φορά ότι "ΔΕ ΘΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΩ ΕΝΑ ΤΕΤΟΙΟ ΕΝΔΕΧΟΜΕΝΟ" για την περίπτωσή σου, αλλά ότι ο τρόπος που αντιδράς θα μπορούσε να δώσει σε κάποιον πιο κακοπροαίρετο από μένα την αίσθηση ότι θίγεσαι για αυτό το λόγο. Εγώ απλά νομίζω ότι είσαι πολύ εύθικτη με κάποια θέματα, ΟΧΙ ΟΤΙ ΤΑ ΠΑΙΡΝΕΙΣ. Εσύ όχι, για άλλους στο χώρο της υγείας είμαι 150% σίγουρος ότι τα παίρνουν παντοιοτρόπως.
Ελπίζω να έγινα σαφής... δε θα επιχειρήσω ξανά να το εξηγήσω.

quote:
Αυτο ειναι το ηθος το δικο σου.

Το ήθος εκάστου εξ ημών κρίνεται σε βάθος χρόνου. Θα προτιμούσα να μην το αντιπαρέλθω, γιατί δεν αξίζει να μπω σε τέτοιες διαδικασίες.

quote:
Α θελεις δηλαδη να κατσω να ψαξω σε ολες τις βασεις δεδομενων και να σου φερω ΟΛΕΣ τις μεταλλαξεις των ιων της γριπης απο τοτε μεχρι σημερα;

Και τι θα καταλαβεις καημενε;

Oριστε ολοκληρη βαση δεδομενων των διαφορων στελεχων της γριππης οnline :

http://www.fludb.org/brc/fluSegmentDetails.do?ncbiGenomicAccession=GQ411904&decorator=influenza

Kαλή μελετη επιστημονα!


Ήταν πολύ απλό για σένα να δώσεις μερικές ιστοσελίδες, όπως και έκανες. Δυστυχώς το ύφος του σχολίου σου ήταν και πάλι ασχολίαστο.

quote:
Εαν θελεις να σου φερομαι με σεβασμο,να μην προκαλεις με δηθεν υπαινιγμους χρηματισμου.

Ελπίζω τώρα που εξήγησα ΕΚ ΝΕΟΥ αυτό που θα έπρεπε ΕΞΑΡΧΗΣ να είχες καταλάβει, να ζητήσεις μία συγνώμη για τη μη κατανόησή του.

quote:
Τι αλλο να υποθεσω οτι υπαινισεσαι οταν στην προηγουμενη σελιδα εγραψες αυτο "Το ότι "θίγεσαι", όποτε τίθεται θέμα για φαρμακευτικές αγωγές, εμβολιασμούς κλπ συμπράκαλα θα μπορούσε να αποτελεί καλή ένδειξη για τη σχέση σου με την επιστήμη που υπηρετείς, αλλά επειδή είμαι θετικός σαν άνθρωπος δε θα υποστηρίξω ένα τέτοιο ενδεχόμενο." απευθυνομενος σε ΜΕΝΑ;

Να διαβάσεις σωστά το τι γράφω και να ρωτήσεις αν δεν καταλαβαίνεις πριν βγάλεις τα δικά σου ΑΥΘΑΙΡΕΤΑ ΥΠΟΘΕΤΙΚΑ συμπεράσματα. Δεν υπαινίσσομαι ποτέ τίποτα, αν βέβαια είχες ασχοληθεί λιγάκι με το ποιον μου ως συνομιλητή θα το γνώριζες και θα με είχες ρωτήσει, αντί να καταλάβεις το χειρότερο σενάριο.

quote:
Φυσικα στο δικο σου συμπαν δεν υπαρχουν επιστημονες με ιδανικα και αγνες προθεσεις

Πως δεν υπάρχουν... η μειοψηφία που σου ανέφερα...

quote:
αλλα μονο πουλημενοι στις φαρμακευτικες.

... και η πλειοψηφία που εννοούσα με την αφαίρεση της μειοψηφίας.

quote:
Εχεις σκεφτει οτι οι απωλειες ηταν ελαχιστες ακριβως επειδη υπαρχει συστημα προληψης της εξαπλωσης της νοσου;

Σύστημα πρόληψης; αυτό θα ήθελα να μου το αναλύσεις, αν κάνεις κέφι.

quote:
H επειδη ετυχε το συγκεκριμενο στελεχος να μην ειναι τοσο επικινδυνο οσο φοβονταν οι επιστημονες;

Αυτό ναι, το σκέφτηκα. Άλλωστε, εκεί είναι και οι ενστάσεις μου όσον αφορά στον όλο πανικό.

quote:
Oλα αυτα που σου ειπα για το παγκοσμιο συστημα επιτηρησης (που φτιαχτηκε μετα κατι τρομερες επιδημιες γριπης που θερισαν περισσοτερα ατομα απο οτι ο Α παγκοσμιος πολεμος),δεν σου εμεινε τιποτα απο αυτα;;;

Έννοια σου και σαν καλό παιδί, κάθισα και διάβασα και μερικά πράγματα για να μη λες ότι είμαι εντελώς άσχετος. Φυσικά δεν ξέρω τι βαθμό συσχέτισης μπορεί να δώσει κανείς στο ζευγάρι "καταπονημένοι ένεκα πολέμου και λοιπών παρεπομένων οργανισμοί - ροπή προς αυξημένη θνησιμότητα λόγω γρίπης" και ίσως κανείς δεν έχει επαρκή απάντηση σε αυτό. Πάντως, οι επόμενες πανδημίες είχαν σαφώς λιγότερα θύματα, κάτι που θα μπορούσε να οφείλεται ΚΑΙ σε αυτόν το λόγο (ασφαλώς όχι μόνο σε αυτόν).

quote:
Ποια ειναι τα αλλα που γνωριζω που δεν συμφερουν μεγαλε και τρανε επιστημονα;

Τα απόνερα του χώρου της Υγείας. Σκέψου πόσα είναι που διαχέονται και εκτός αυτού. Άμα μάλιστα τα αντιπαραθέσεις με κάποιον (λεγόμενο) όρκο του Ιπποκράτη, η οσμή αναδύει αναγούλα. Και για να συνεννοηθούμε πριν (ξανα)παρεξηγηθείς, δε λέω ότι συμμετέχεις. Λέω ότι τα βλέπεις από μέσα. Όσο για μένα, τα γνωρίζω από δεύτερο χέρι, βλέπεις η σύντροφός μου εργάζεται στο χώρο.
(Συνεχίζεις φυσικά την ειρωνεία σου, για την οποία αρνούμαι να τοποθετηθώ)

quote:
Το αρθρο που διαβασες αναφεροταν σε ανθεκτικα ΒΑΚΤΗΡΙΑ και οχι ιους.

Είπαμε ότι το κατάλαβα, παρακάτω...

quote:
αμα θες super ιο που μεταδιδεται οπως ο ιος της γριπης,εχει πανω απο 80% θνησιμοτητα,σκοτωνει ταχυτατα,δεν υπαρχει ουτε εμβολιο ουτε φαρμακο γιαυτον,θες να σε ειδοποιησω την επομενη φορα που ξεσπασει επιδημια ιου Ebola στην Αφρικη να πας ενα ταξιδακι να γνωριστεις με τον ιο;;;

Τι ευγενική προσφορά. Περί ήθους ο λόγος...
Πάντως δε θα ήθελε ο ιός να γνωριστεί μαζί μου, έχω μεγάλη θνησιμότητα στους ιούς.

quote:
Πηγαινε διαβασε για τις μεγαλες επιδημιες γριπης που κυριολεκτικα θερισαν.

Αυτό έκανα, σε ευχαριστώ για την προτροπή.

quote:
Αμ το προβλημα σου ειναι οτι εσυ εχεις ελαχιστες γνωσεις και πολυ ζωηρη φαντασια.

Για το θέμα των οικονομικών ατασθαλιών στα νοσοκομεία, άσε να ξέρουν κι άλλοι. Το ήθος και η οικονομική λογική της πλειοψηφίας των Ελλήνων, τουλάχιστον, ιατρών, δε θέλω να το χαρακτηρίσω. Το αν έχω ζωηρή φαντασία σε αυτό το θέμα, μάλλον βρίσκεται στη σφαίρα του δικού σου γαλαξία.
Είπες κάτι για (βελτιώσεις στον) κανονισμό προμηθειών; μίλησε κανείς για φακελάκια; αυτά τι είναι... συνομωσιολογίες;

quote:
Εγω σου ειπα τι ειδους απατεωνιες γινονται στην πραγματικοτητα,στην προηγουμενη σελιδα του παροντος.

πχ. προμηθεια στους γιατρους για να συνταγογραφουν φαρμακα εξισου αποτελεσματικα με αλλα καποιας αλλης εταιριας,αλλα πολυ πιο ακριβα.

Επισης μιζες παιζουν και στην προμηθεια μηχανηματων πχ. αναλυτων.Αυτο δεν σημαινει οτι ο αναλυτης δεν λειτουργει,σημαινει οτι τον πληρωνουμε ακριβοτερα.


Το ΦΑΚΕΛΑΚΙ το ξέρεις ή είναι στη φαντασία μου;
Το ότι εκατοντάδες γιατροί διορίζονται στην επαρχία και αποφεύγουν να πάνε, γιατί δε θα έχουν τα αναμενόμενα ΚΕΡΔΗ από τα ιδιωτικά ιατρεία τους, όπως στις μεγαλουπόλεις, σου λέει τίποτα; το ότι υπάρχουν νησιά ή απομονωμένες περιοχές που γι' αυτό το λόγο δεν έχουν τις βασικές ειδικότητες ιατρών και βολεύονται με κάτι "αγροτικούς" σου λέει τίποτα; και μη μου πεις για ελεύθερη αγορά, γιατί συζητάμε για ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ιατρούς, όχι για ιδιώτες.
Μα αν συζητάμε ήδη για τρεις κατηγορίες απατεωνιάς αυτού του μεγέθους στο χώρο (και μόνο στην Ελλάδα), γιατί σου φάνηκε παράξενο που είπα ότι είσαι η μειοψηφία (ήτοι από τους λίγους τίμιους) στην Υγεία; μήπως γιατί νομίζεις ότι ο χώρος της Υγείας είναι όμορφος και αγγελικά πλασμένος με ολίγη από δαιμονάκια - απατεώνες; όπως οι περισσότεροι επαγγελματικοί χώροι στην Ελλάδα, είναι γεμάτος λαμόγια, σου αρέσει δε σου αρέσει, έλα όμως που ο εκβιασμός της υγείας σε έναν ασθενή είναι αρκετά πιο ισχυρός από τον εκβιασμό ενός προστίμου ή μίας αφαίρεσης πινακίδων ή ενός αγορανομικού ελέγχου.
Λειτουργοί της Υγείας είπες; καλά Χριστούγεννα.
Για τους φαρμακοποιούς δε θα πω τίποτα... ούτε για τις φαρμακευτικές εταιρείες κάθε είδους, πρωτογενούς - παραγωγικού ή δευτερογενούς - εισαγωγικού - εμπορικού είδους. Τα βλέπεις και τα ακούς μόνη σου, αν θες φυσικά, κάθε φορά που τίθεται το θέμα της λίστας των φαρμάκων. Θες να ψάξουμε τα ποσοστά κέρδους για να γελάσουμε; δεν κάνω κανένα κέφι για τέτοια έρευνα, πίστεψέ με...
Μην κρίνεις εξ ιδίων τα αλλότρια. Το ότι εσύ μπορεί να είσαι ερευνήτρια, αφοσιωμένη αποκλειστικά στην επιστήμη σου, είναι μάλλον η εξαίρεση σε αυτή τη χώρα (και σε αυτό το χώρο, αλλά όχι μόνο σε αυτόν) και όχι ο κανόνας. Αυτό εσένα σε τιμά, αλλά στον απλό κόσμο φαίνεται η μπαγαποντιά της πλειοψηφίας, όχι οι προσπάθειες των λίγων τίμιων, ειδικά αν είναι ερευνητές "κρυμμένοι" σε ένα εργαστήριο με περιορισμένη επαφή με το κοινό. Και δεν το λέω αυτό με κακή πρόθεση απέναντί σου.
Και μία τελευταία ερώτηση : ο διαδικτυακός τόπος http://pandemicflu.gov/ θεωρείς ότι είναι επιστημονικά αποδεκτός ως προς το αντικείμενο ή να κοιτάξω και αλλού;

Αγαπητή amalia, χωρίς να θέλω να κρίνω την απόφασή σου σχετικά με τη διαμάχη medtech - trexagireve, θα σου επισημάνω μόνο ότι θεωρώ ολίσθημα να απαντήσεις με μία ειρωνική - δηκτική φωτογραφία στόκου στον trexagireve και τρία λεπτά μετά να τον απενεργοποιήσεις, όπως είχες προαναγγείλει. Στον εξωτερικό παρατηρητή μπορεί αν φανεί ως προσπάθεια εξευτελισμού του trexagireve και αφαίρεση δυνατότητας να ανταπαντήσει στη φωτό, ανεξαρτήτως του αν έπρεπε ή όχι να διαγραφεί.

Φιλικά
Κωστάκης


Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 16:40:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν αναφέρομαι σε ήδη δημιουργημένες καταστάσεις, αυτές αφορούν σε όσα έγραψα ως απάντηση στο φίλο rankett σχετικά με μορφές πρόληψης πριν την εκδήλωση ασθενειών. Προσωπικά με ενδιαφέρει περισσότερο το πως θα μπορούσαμε να μειώσουμε τους επιβαρυντικούς, για την ανθρώπινη υγεία, παράγοντες κάθε μορφής και επ' αυτού αναφέρθηκα τόσο στην περιβαλλοντική και λοιπή μόλυνση όσο και στις στρεσογόνες καταστάσεις της καθημερινότητας που μας επέβαλλαν να ζούμε, οι οποίες εξασθενούν τις φυσικές άμυνες του οργανισμού. Δεν εννοούσα φτιαχτούς ιούς και μικρόβια, όπως ίσως θα εννόησες, άλλωστε γι' αυτό το θέμα έχω μία άποψη και μέχρι εκεί.

Πριν απο 100 χρονια δεν υπηρχε τοση περιβαλλοντικη μολυνση

Οι λοιμωξεις ομως θεριζαν κοσμο.

Ποιος μειωσε δραματικα τους θανατους;

Tα εμβολια,τα αντιβιοτικα και φυσικα η εφαρμογη των κανονων υγιεινης.

quote:
Ήταν πολύ απλό για σένα να δώσεις μερικές ιστοσελίδες, όπως και έκανες. Δυστυχώς το ύφος του σχολίου σου ήταν και πάλι ασχολίαστο.

Zητησες απο μενα να σου φερω ολες τις μεταλλαξεις των ιων της γριπης απο το 1900 και μετα.

Σου εδωσα μια βαση δεδομενων που περιεχει τις αλληλουχιες ολων των μεταλλαξεων που εχουν διαπιστωθει εως σημερα.

Ελπιζω να μην θελεις να τις δημοσιευσω εδω στο χωρο του esoterica γιατι δεν μας φτανουν 500 σελιδες...

Τωρα για το υφος με συγχωρεις αλλα απαιτησες κατι που δεν εχεις δυνατοτητες να το επεξεργαστεις.

quote:
Πως δεν υπάρχουν... η μειοψηφία που σου ανέφερα...

Tα συμπερασματα σου με ποια στοιχεια τα υποστηριζεις;Δεν θελω υποθεσεις,θα ηθελα συγκεκριμενα στοιχεια πχ εισαγγελικη ερευνα βρηκε οτι το 80% των επιστημονων δωροδοκειται για να βγαζει πλαστα συμπερασματα....

Ειπα πριν καποια πραγματα για την ασθενεια της ευλογιας.Ειναι μια ασθενεια με υψηλο ποσοστο θνησιμοτητας η οποια εξαφανιστηκε απο προσωπου γης χαρη σε συστηματικους εμβολιασμους.

Θα ηθελα να σε ρωτησω και εαν μπορεις σε παρακαλω να μου απαντησεις:

Γιατι οι επιστημονες την εξαλειψαν αφου θα μπορουσαν να την αφησουν να σερνεται,κερδιζοντας συνεχως απο την πωληση των εμβολιων κατα αυτης (και των λοιπων φαρμακων,υλικων κτλ που θα χρησιμοποιουταν στην θεραπεια οσων αρρωσταιναν);

quote:
σύστημα πρόληψης; αυτό θα ήθελα να μου το αναλύσεις, αν κάνεις κέφι.

Το ανελυσα και πριν.Υπαρχει συστημα επαγρυπνησης για τους ιους της γριπης.Καθε χρονο οι επιστημονες μελετουν τις μεταλλαξεις των απομονωμενων στελεχων και προσπαθουν να προβλεψουν ποια στελεχη θα επικρατησουν για να φτιαξουν τα καταλληλα αντιγριπικα εμβολια.

Το ειχε μεσα και το αρθρο που δημοσιευεσες (εκεινο που μιλουσε για την προσπαθεια κατασκευης εμβολιου που θα προφυλασει απο ολα τα στελεχη).

Μεγαλη ανησυχια προκαλει η εμφανιση στελεχων που εχουν προκυψει απο το ανακατεμα των ιων της γριπης του ανθρωπου με ιους της γριπης των ζωων.Γιατι αυτοι οι ιοι εμφανιζουν μεγαλες μεταβολες στα επιφανειακα τους αντιγονα.


quote:
Τι ευγενική προσφορά. Περί ήθους ο λόγος...
Πάντως δε θα ήθελε ο ιός να γνωριστεί μαζί μου, έχω μεγάλη θνησιμότητα στους ιούς.

Δεν ειπα να πας να τον κολησεις και να πεθανεις.Να πας να δεις τι τρομερη ζημια μπορει να κανει ενας ιος,αυτο ειπα γιατι φαινεται να τους υποτιμας και να τους θεωρεις ως κατι ακινδυνο.

Η αν θες διαβασε ιστορια της ιατρικης για να δεις τι εκαναν οι ιοι της ευλογιας,της πολυομυελιτιδας,της ιλαρας,της ερυθρας ΠΡΙΝ παραχθουν εμβολια κατα αυτων.(σε εποχες χωρις μολυνση...)

Επισης μπορεις να διαβασεις για το ποσα θυματα προκαλουσαν τα βακτηρια και οι μυκητες πριν αναπτυχθουν τα αντιβιοτικα.

quote:
Το ΦΑΚΕΛΑΚΙ το ξέρεις ή είναι στη φαντασία μου;

Το ξερω αλλα τι σχεση εχει με τα αντιγριπικα εμβολια;;

quote:
το ότι εκατοντάδες γιατροί διορίζονται στην επαρχία και αποφεύγουν να πάνε, γιατί δε θα έχουν τα αναμενόμενα ΚΕΡΔΗ από τα ιδιωτικά ιατρεία τους, όπως στις μεγαλουπόλεις, σου λέει τίποτα; το ότι υπάρχουν νησιά ή απομονωμένες περιοχές που γι' αυτό το λόγο δεν έχουν τις βασικές ειδικότητες ιατρών και βολεύονται με κάτι "αγροτικούς" σου λέει τίποτα; και μη μου πεις για ελεύθερη αγορά, γιατί συζητάμε για ΔΙΟΡΙΣΜΕΝΟΥΣ ιατρούς, όχι για ιδιώτες.

Eπισης ασχετο με το θεμα.

Εγω θα σου πω το εξης (γιατι το κουρασαμε το θεμα)


Στην περιπτωση που συζηταμε,δηλ στην επιδημια της γριπης,στο συστημα της επαγρυπνησης συμμετεχουν επιστημονες απο ολες τις χωρες του κοσμου.

Επιστημονες που ανηκουν και σε δημοσιους φορεις (μαλιστα και σε διεθνεις οργανισμους οπως ο ΠΟΥ) και σε ιδιωτικους (με αλληλοσυγκρουομενα συμφεροντα).

Ειναι αδυνατον να συμμετεχουν ολοι αυτοι σε μια παγκοσμια συνομωσια.

quote:
Και μία τελευταία ερώτηση : ο διαδικτυακός τόπος http://pandemicflu.gov/ θεωρείς ότι είναι επιστημονικά αποδεκτός ως προς το αντικείμενο ή να κοιτάξω και αλλού;

Δεν γνωριζω.


Μερικες ερωτησεις ακομα:

Γνωριζεις πως γινεται η αξιολογηση ενος φαρμακου;

Γνωριζεις τι ειναι κλινικη δοκιμη;

Γνωριζεις τι σημαινει "αναπαραγωγη μελετης";

Γνωριζεις οτι για να γινει αποδεκτη μια θεωρια πρεπει να υποστηριζεται απο πολλες μελετες οι οποιες πρεπει να εχουν γινει απο ανεξαρτητες μεταξυ τους επιστημονικες ομαδες;

Πες μου τι εμαθες απο οσα διαβασες για τις επιδημιες γριπης του παρελθοντος


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 25/09/2010 16:45:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 17:08:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι

quote:
Πριν απο 100 χρονια δεν υπηρχε τοση περιβαλλοντικη μολυνση

Οι λοιμωξεις ομως θεριζαν κοσμο.


Μα ήταν κακές ούτως ή άλλως οι συνθήκες υγιεινής εν γένει. Όσο για το "θέρισμα" που αναφέρεις, πρέπει να ανατρέξουμε σε στατιστικά στοιχεία προσδόκιμου ζωής σε διάφορες περιοχές και διάφορες χρονικές περιόδους, για να το βεβαιώσουμε, χωρίς να το αμφισβητώ στη βάση του.

quote:
Ελπιζω να μην θελεις να τις δημοσιευσω εδω στο χωρο του esoterica γιατι δεν μας φτανουν 500 σελιδες...

Σαφώς και όχι, με κάλυψε η ιστοσελίδα που έδωσες.

quote:
Tα συμπερασματα σου με ποια στοιχεια τα υποστηριζεις;Δεν θελω υποθεσεις,θα ηθελα συγκεκριμενα στοιχεια πχ εισαγγελικη ερευνα βρηκε οτι το 80% των επιστημονων δωροδοκειται για να βγαζει πλαστα συμπερασματα....

Να ψάξουμε το πόθεν έσχες των γιατρών εδώ στην Ελλάδα;
Ποιους ορίζεις σαν επιστήμονες στο χώρο;
Τα στοιχεία τα βλέπεις καθημερινά γύρω σου. Δεν ξέρω ούτε έναν γνωστό μου που να χειρουργήθηκε χωρίς να θεωρηθεί απαραίτητο κάποιας μορφής "δωράκι" στο τέλος, γνωρίζω πολύ καλά την έλλειψη γιατρών τουλάχιστον στα νησιά που κατοικοεδρεύω και διαβάζω δεξιά και αριστερά για τις υπερτιμολογήσεις. Κάποιοι τα κάνουν όλα αυτά βρε Medtech...

quote:
Ειπα πριν καποια πραγματα για την ασθενεια της ευλογιας.Ειναι μια ασθενεια με υψηλο ποσοστο θνησιμοτητας η οποια εξαφανιστηκε απο προσωπου γης χαρη σε συστηματικους εμβολιασμους.

Θα ηθελα να σε ρωτησω και εαν μπορεις σε παρακαλω να μου απαντησεις:

Γιατι οι επιστημονες την εξαλειψαν αφου θα μπορουσαν να την αφησουν να σερνεται,κερδιζοντας συνεχως απο την πωληση των εμβολιων κατα αυτης (και των λοιπων φαρμακων,υλικων κτλ που θα χρησιμοποιουταν στην θεραπεια οσων αρρωσταιναν);


Δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Ο,τι και να σου πω, θα είναι άστοχο. Από την άλλη, δεν μπορώ να αγνοήσω ότι δεν είμαι 100% σίγουρος για το ότι ο μέσος όρος ζωής κατά το παρελθόν, στις πολιτισμένες κοινωνίες (και όχι στους πληθυσμούς των υπόδουλων ή των κάθε λογής υποτελών) ήταν τόσο μικρότερος από το σημερινό.

quote:
Το ξερω αλλα τι σχεση εχει με τα αντιγριπικα εμβολια;

Έμμεση βρε Medtech, όπως και όλη η διαφωνία μας εντέλει. Εσύ αντιμετωπίζεις το χώρο της Υγείας πιο θετικά, εγώ πιο επιφυλακτικά. Αυτό είναι όλο... σε κάθε επιχείρημά σου για τα θετικά της ιατρικής επιστήμης (τα οποία δεν αμφισβητώ συλλήβδην ασφαλώς), θα υπάρχει πάντα ο αντίλογος ότι πολλοί μέσα στο χώρο κάνουν κακή, ή έστω κατά το δοκούν, χρήση αυτών. Είναι στην ανθρώπινη φύση η πλεονεξία και ο υλισμός και όχι μόνο στο χώρο της Υγείας.

quote:
Επιστημονες που ανηκουν και σε δημοσιους φορεις (μαλιστα και σε διεθνεις οργανισμους οπως ο ΠΟΥ) και σε ιδιωτικους (με αλληλοσυγκρουομενα συμφεροντα).

Ειναι αδυνατον να συμμετεχουν ολοι αυτοι σε μια παγκοσμια συνομωσια.


Μα τότε γιατί κινήθηκε διαδικασία έρευνας από την Κομισιόν για τα πορίσματα του Π.Ο.Υ.; μόνο για τα μάτια του κόσμου; κάποιοι προφανώς μέσα στην Ε.Ε. θεωρούν ότι ο συναγερμός ίσως ήταν υπερβολικός και το αποτέλεσμα, σε αυτή την περίπτωση, δείχνει να τους επιβεβαιώνει (χωρίς να μπορεί κανείς να πει τι θα γινόταν στην αντίθετη περίπτωση).
Να στο πω αλλιώς... εφόσον απεδείχθη ότι έφτανε μία δόση από το εμβόλιο για να καταπολεμηθεί ο ιός της γρίπης, πιστεύεις ότι οι φαρμακευτικές θα δεχτούν πίσω τις περισσευόμενες παρτίδες, επιστρέφοντας τα έσοδα; εγώ γιατί το θεωρώ Α Π Ι Θ Α Ν Ο;

quote:
Γνωριζεις πως γινεται η αξιολογηση ενος φαρμακου;

Έχεις εξηγήσει τη διαδικασία σε κάποια παλιότερη συζήτησή μας. Να ψάξω να τη βρω;

quote:
Γνωριζεις τι ειναι κλινικη δοκιμη;

Ομοίως... είχαμε μάλιστα συζητήσει - διαφωνήσει ως προς τη στατιστική επάρκεια των δειγμάτων και μιλήσαμε και για τα placebo. Σε αυτό δε με απατά η μνήμη μου, σωστά;

quote:
Γνωριζεις τι σημαινει "αναπαραγωγη μελετης";

Όχι, είναι δικός σας όρος

quote:
Γνωριζεις οτι για να γινει αποδεκτη μια θεωρια πρεπει να υποστηριζεται απο πολλες μελετες οι οποιες πρεπει να εχουν γινει απο ανεξαρτητες μεταξυ τους επιστημονικες ομαδες;

Ναι, και αυτό θα το θεωρούσα και σα λογικό, ακόμα και αν δεν το είχα διαβάσει ή συζητήσει. Δεν ισχύει μόνο στο χώρο της υγείας, αλλά σε όλους τους χώρους.

quote:
Tριτη ερωτηση:

Ε, όχι και τρίτη...

quote:
Πες μου τι εμαθες απο οσα διαβασες για τις επιδημιες γριπης του παρελθοντος

Αυτά που διάβασα αφορούσαν κατά βάση τον εικοστό αιώνα. Οι πανδημίες γρίπης που αναφέρονται είναι κατά βάσιν 3, ενώ υπάρχουν επιδημίες μικρότερης γεωγραφικής κλίμακας είναι σχεδόν σε ετήσια βάση. Από τις 3 πανδημίες, μεγάλος αριθμός θυμάτων υπήρξε μόνο το 1918, ενώ το 1958 και το 1969 ο αριθμός των θυμάτων μετριέται σε δεκάδες χιλιάδων. Υπάρχει μία υπόθεση ότι όλες ξεκίνησαν από την Ασία, με εξαίρεση την πιο πρόσφατη, αλλά αυτό ελέγχεται. Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι ότι ούτως ή άλλως ο ιός της γρίπης έχει μία συγκεκριμένη "μερίδα" θυμάτων κάθε χρόνο, που μόνο στις Η.Π.Α. ανέρχεται σε 36.000 (ενώ σε όλο τον κόσμο γύρω στο μισό εκατομμύριο), ενώ ο τελευταίος ιός δεν είχε τόσες συνέπειες. Αυτό εμένα με υποψιάζει βέβαια, γιατί εμβόλια εκδίδονται σε κάθε περίπτωση, δεν είναι ότι μόνο ο H1N1 καταπολεμήθηκε επιθετικά. Οι ομάδες που συνήθως δέχονται το χτύπημα είναι οι ηλικιωμένοι και τα μωρά, κάτι λόγικό ένεκα ασταθούς ή εξασθενημένου ανοσοποιητικού.
Δε σου είπα κάτι καινούριο, διάβασα και αλλα, αλλά δεν ξέρω που θες να εστιάσουμε.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 18:08:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Μα ήταν κακές ούτως ή άλλως οι συνθήκες υγιεινής εν γένει. Όσο για το "θέρισμα" που αναφέρεις, πρέπει να ανατρέξουμε σε στατιστικά στοιχεία προσδόκιμου ζωής σε διάφορες περιοχές και διάφορες χρονικές περιόδους, για να το βεβαιώσουμε, χωρίς να το αμφισβητώ στη βάση του.

Ναι αλλα σε ιδιες συνθηκες υγιεινης,τα ποσοστα επιβιωσης βελτιωνονται δραματικα με τα εμβολια και τα αντιβιοτικα.

Μπορεις να ανατρεξεις σε στατιστικες για να δεις την διαφορα πριν και μετα την εφαρμογη των εμβολιων και των αντιβιοτικων στα ποσοστα επιβιωσης (μιλωντας παντα για λοιμωδεις ασθενειες) σε χρονικες περιοδους με τις ιδιες συνθηκες υγιεινης.

quote:
Να ψάξουμε το πόθεν έσχες των γιατρών εδώ στην Ελλάδα;

Οι Ελληνες γιατροι αποτελουν μια ισχνη μειοψηφια σε σχεση με το αριθμο των ιατρων παγκοσμιως.

Στη Γερμανια,το φακελακι ειναι αγνωστο φαινομενο.

Το ιδιο και σε αλλες ευρωπαικες χωρες.

Τους αλλους γιατρους που δεν φακελιζονται τους εμπιστευεσαι;;

quote:
Ποιους ορίζεις σαν επιστήμονες στο χώρο;

Οσους επιστημονες ασχολουνται με την επιτηρηση των μεταλλαξεων των ιων της γριπης.

quote:
Δεν μπορώ να σου απαντήσω, γιατί δεν έχω ασχοληθεί με το θέμα. Ο,τι και να σου πω, θα είναι άστοχο.

Κοιτα.

Εχεις την αποψη οτι οι επιστημονες στο χωρο της υγειας ειναι πουλημενοι.

Θεωρεις οτι οσοι επιστημονες εξεφρασαν την ανησυχια τους για τον ιο H1M1 το εκαναν επειδη τα πηραν απο τις φαρμακευτικες και οχι επειδη φοβοντουσαν πραγματικα οτι ο ιος αυτος μπορει να κανει σοβαρη ζημια.

Εγω σου αναφερα μια τουλαχιστον περιπτωση οπου οι επιστημονες ξεριζωσαν μια ασθενεια ενω θα μπορουσαν να μην την ξεριζωσουν και να κερδιζουν συνεχεια απο τα εμβολια.

Πραγματικα δεν μπορεις να απαντησεις;


quote:
Μα τότε γιατί κινήθηκε διαδικασία έρευνας από την Κομισιόν για τα πορίσματα του Π.Ο.Υ.; μόνο για τα μάτια του κόσμου; κάποιοι προφανώς μέσα στην Ε.Ε. θεωρούν ότι ο συναγερμός ίσως ήταν υπερβολικός και το αποτέλεσμα, σε αυτή την περίπτωση, δείχνει να τους επιβεβαιώνει (χωρίς να μπορεί κανείς να πει τι θα γινόταν στην αντίθετη περίπτωση).

Πολιτικοι ξεκινησαν την ερευνα.Οχι επιστημονες.

ΥΓ Ας περιμενουμε να δουμε τι θα δειξει η ερευνα πριν σπευσουμε (αμφοτεροι) σε συμπερασματα...


quote:
"αναπαραγωγη μελετης";

Αναπαραγωγη μελετης.Οταν δημοσιευεται μια μελετη απο μια ερευνητικη ομαδα,αλλες επιστημονικες ομαδες,ανεξαρτητες (δηλ πχ. απο αλλο ερευνητικο ιδρυμα,απο αλλη χωρα κτλ) μπορουν να την επαναλαβουν και να δουν εαν βγαλουν τα ιδια συμπερασματα με την πρωτη.

Εαν αυτο γινει,δηλ και κανουν την μελετη με τις ιδιες συνθηκες και βγαλουν τα ιδια αποτελεσματα τοτε μιλαμε για αναπαραγωγη των αποτελεσματων της μελετης.Τα συμπερασματα της πρωτης μελετης αποκτουν τοτε περισσοτερη αξιοπιστια.Αν γινει το αντιθετο,η αξιοπιστια της πρωτης μελετης πληγεται.

Με αυτο το συστημα,αν εχει γινει καποια απατεωνια ή καποιο λαθος,αυξανεται δραματικα η πιθανοτητα να εντοπιστει.

quote:
Ε, όχι και τρίτη...

fixed

quote:
Αυτά που διάβασα αφορούσαν κατά βάση τον εικοστό αιώνα. Οι πανδημίες γρίπης που αναφέρονται είναι κατά βάσιν 3, ενώ υπάρχουν επιδημίες μικρότερης γεωγραφικής κλίμακας είναι σχεδόν σε ετήσια βάση. Από τις 3 πανδημίες, μεγάλος αριθμός θυμάτων υπήρξε μόνο το 1918, ενώ το 1958 και το 1969 ο αριθμός των θυμάτων μετριέται σε δεκάδες χιλιάδων. Υπάρχει μία υπόθεση ότι όλες ξεκίνησαν από την Ασία, με εξαίρεση την πιο πρόσφατη, αλλά αυτό ελέγχεται. Εκείνο που κάνει εντύπωση είναι ότι ούτως ή άλλως ο ιός της γρίπης έχει μία συγκεκριμένη "μερίδα" θυμάτων κάθε χρόνο, που μόνο στις Η.Π.Α. ανέρχεται σε 36.000 (ενώ σε όλο τον κόσμο γύρω στο μισό εκατομμύριο), ενώ ο τελευταίος ιός δεν είχε τόσες συνέπειες. Αυτό εμένα με υποψιάζει βέβαια, γιατί εμβόλια εκδίδονται σε κάθε περίπτωση, δεν είναι ότι μόνο ο H1N1 καταπολεμήθηκε επιθετικά. Οι ομάδες που συνήθως δέχονται το χτύπημα είναι οι ηλικιωμένοι και τα μωρά, κάτι λόγικό ένεκα ασταθούς ή εξασθενημένου ανοσοποιητικού.
Δε σου είπα κάτι καινούριο, διάβασα και αλλα, αλλά δεν ξέρω που θες να εστιάσουμε.


Γιατι αραγε το 1918 ειχαμε τοσα θυματα ενω το 1958 και το 1969 πολυ λιγοτερα;Τι αλλαξε;Λες να φταινε τα κακα εμβολια;;;;


Aυτο που με προβληματιζει ειναι αν εχω καταλαβει σωστα (αν οχι διορθωσε με) οτι θεωρεις οτι οι παθογονοι μικροοργανισμοι δεν ειναι ιδιαιτερα επικινδυνοι.Καταλαβα σωστα;;;

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 19:21:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech θα ήθελα την άποψη σου σε κατι συγκεκριμένο, λίγο άσχετο με το θέμα που κουβεντιάζετε με τον kostakis (ίσως και σχετικό)

Πριν λίγο καιρό έχασα τη μητέρα μου από καρκίνο,
σε ατέλειωτες κουβέντες με διάφορους Ιατρούς όλοι μιλούσαν για καλπάζουσες μορφές , άκρος επιθετικές ,
οχι μόνο για την δικιά μας περίπτωση αλλά γενικότερα .
Σε κάθε Ιατρό έκανα την κλασική ερώτηση του αδαή
"εγώ ξέρω οτι οι καρκίνοι σε μεγάλες ηλικίες δεν είναι επιθετικοί γιατί δεν ανανεώνονται τα κύτταρα με τέτοιο ρυθμό όσο ενός νέου"
εξήγηση δεν είχε κανείς να μου δώσει , κουνούσαν το κεφάλι (οχι συμπονετικά-παρηγορητικά το τονίζω) αλλά σα να έλεγαν δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις ...
Της μέρες που νοσηλευόταν σε τακτά χρονικά διαστήματα και για 2-3-4 μέρες , ολόκληρος ο όροφος της παθολογικής κλινικής ήταν κατά 80% τέτοια περιστατικά , ολες καλπάζουσας μορφής σε άτομα μεγάλης ηλικίας .
Το κοινό που έχουν όλοι αυτοί (κατ'έμε)
είναι οτι ανελλιπώς έκαναν τα εμβόλια τους , οπως και η μητέρα μου, γνωρίζω δε πάρα πολλές περιπτώσεις καρδιοπαθών που απο αλλού το περίμεναν κι από αλλού τους ήρθε .

Δεν μπορώ βέβαια να χρεώσω την ανάπτυξη καρκίνου στα εμβόλια , αλλά δε σου κρύβω οτι περναει συνεχώς από το μυαλό μου .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 19:27:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μπορώ βέβαια να χρεώσω την ανάπτυξη καρκίνου στα εμβόλια , αλλά δε σου κρύβω οτι περναει συνεχώς από το μυαλό μου .


Δεν εχω υποψη μου στοιχεια που να ενοχοποιουν καποιο εμβολιο ως καρκινογονο.

Ουτε λογικα μπορω να σκεφτω πως ενα εμβολιο θα μπορουσε να προκαλεσει μεταλλαξεις σε ενα σωματικο κυτταρο και να το μετατρεψει σε καρκινικο.

Αυτο που κανει ενα εμβολιο ειναι να εισαγει νεκρο ή αδρανοποιημενο εναν παθογονο μικροοργανισμο ή τμηματα αυτου (επιφανειακα αντιγονα πχ) σε εναν οργανισμο με στοχο να αντιδρασει το ανοσοποιητικο του και να παραγει προστατευτικα αντισωματα εναντι του μικροοργανισμου.

Αν επιτρεπεις απο ποια μορφη καρκινου επασχε η μητέρα σου;;;

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 19:52:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αυτο που κανει ενα εμβολιο ειναι να εισαγει νεκρο ή αδρανοποιημενο εναν παθογονο μικροοργανισμο ή τμηματα αυτου (επιφανειακα αντιγονα πχ) σε εναν οργανισμο με στοχο να αντιδρασει το ανοσοποιητικο του και να παραγει προστατευτικα αντισωματα εναντι του μικροοργανισμου.

Δεν αναφέρομαι στην παθογόνο σύσταση , αλλά στα "πρόσθετα" που βοηθούν στην απορρόφηση του παθογόνου ίου , εκει ηταν μαλιστα και οι εντασεις πολλών Ιατρικών κύκλων παγκοσμίως για τις μεγάλες ποσότητες που περιείχε το τελευταίο κατά του H1N1.
(μου διαφεύγει όμως τώρα το συστατικό , μόρια υδραργυρου ? δεν θυμαμαι)
quote:
Αν επιτρεπεις απο ποια μορφη καρκινου επασχε

CA στομάχου , και για να απαντήσω στην επόμενη φυσιολογική σου ερωτηση , δεν ειχε πιει ουτε ενα ποτηράκι κρασί ποτέ της , και είχε καπνίσει ποτε , οσο για υγιεινή διατροφή ? ξέρεις τι τρώνε οι παλιοί ... οχι παντως απο τα MacDonalds

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 20:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν αναφέρομαι στην παθογόνο σύσταση , αλλά στα "πρόσθετα" που βοηθούν στην απορρόφηση του παθογόνου ίου , εκει ηταν μαλιστα και οι εντασεις πολλών Ιατρικών κύκλων παγκοσμίως για τις μεγάλες ποσότητες που περιείχε το τελευταίο κατά του H1N1.
(μου διαφεύγει όμως τώρα το συστατικό , μόρια υδραργυρου ? δεν θυμαμαι)

Γνωριζεις οτι παιρνεις απειρως περισσοτερες ποσοτητες ελευθερου υδραργυρου απο την καταναλωση ψαριων και την ποση νερου;;;;

Θα επρεπε να ειχαμε παθει ολοι καρκινο!


quote:
CA στομάχου , και για να απαντήσω στην επόμενη φυσιολογική σου ερωτηση , δεν ειχε πιει ουτε ενα ποτηράκι κρασί ποτέ της , και είχε καπνίσει ποτε , οσο για υγιεινή διατροφή ? ξέρεις τι τρώνε οι παλιοί ... οχι παντως απο τα MacDonalds

Οχι δεν θα ρωτουσα αυτο.

Σχετικα με την αιτιολογια του καρκινου θα σου πω οτι οι περισσοτεροι καρκινοι δεν εχουν καμια σχεση με επιδραση μεταλλαξιγονων παραγοντων(πχ καρκινογονες χημικες ουσιες,ιονιζουσα ακτινοβολια κτλ) αλλα οφειλονται σε τυχαιες,αυτοματες μεταλλαξεις που συμβαινουν αυθορμητα κατα την διαρκεια αντιγραφης του DNA (οταν διαιρουνται τα σωματικα μας κυτταρα) και οι οποιες οφειλονται στην αδυναμια ακριβης αντιγραφης του DNA.

(με αλλα λογια δεν οφειλονται σε καποια εξωτερικη αιτια και ειναι αναποφευκτοι...)

Επαναλαμβανω οτι δεν εχω γνωση καποιου στοιχειου που να ενοχοποιει τα εμβολια ως αιτια καρκινου.


quote:
Σε κάθε Ιατρό έκανα την κλασική ερώτηση του αδαή
"εγώ ξέρω οτι οι καρκίνοι σε μεγάλες ηλικίες δεν είναι επιθετικοί γιατί δεν ανανεώνονται τα κύτταρα με τέτοιο ρυθμό όσο ενός νέου"
εξήγηση δεν είχε κανείς να μου δώσει , κουνούσαν το κεφάλι (οχι συμπονετικά-παρηγορητικά το τονίζω) αλλά σα να έλεγαν δίκιο έχεις αλλά που να το βρεις ...

Θα προτεινα να μεταφερεις τον προβληματισμο αυτο σε καποιον εξειδικευμενο ογκολογο.Μην ρωτας καθε γιατρο ανεξαρτητως ειδικοτητας.

Ρωτα εναν ογκολογο εαν υπαρχουν στοιχεια που να πιστοποιουν αυξηση της επιθετικοτητας των κακοηθων νεοπλασιων σε ηλικιωμενα ατομα

Επισης ρωτα τον εαν υπαρχουν καποια στοιχεια που να ενοχοποιουν τα εμβολια για καρκινογενεσεις.

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 20:18:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το "κάθε Ιατρό" βρε med εννοείται οτι αναφέρομαι σε σχετικούς Ιατρούς.

Τέλος πάντων , δεν θα κανω εγω ερευνα ...
θέλω να πιστεύω οτι κανουν άλλοι που είναι και γνώστες του αντικείμενου


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 22:57:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

medtech

quote:
Τους αλλους γιατρους που δεν φακελιζονται τους εμπιστευεσαι;;

Τους θεωρώ έντιμους, πιστεύω πως αυτό είναι πιο κοντά στον τρόπο σκέψης μου.


quote:
Εχεις την αποψη οτι οι επιστημονες στο χωρο της υγειας ειναι πουλημενοι.

Έχω την άποψη ότι ΠΟΛΛΟΙ επιστήμονες (και στο χώρο της Υγείας) είναι πουλημένοι. ΌΧΙ ΟΛΟΙ!

quote:
Θεωρεις οτι οσοι επιστημονες εξεφρασαν την ανησυχια τους για τον ιο H1M1 το εκαναν επειδη τα πηραν απο τις φαρμακευτικες και οχι επειδη φοβοντουσαν πραγματικα οτι ο ιος αυτος μπορει να κανει σοβαρη ζημια.

Προσωπικά, και βάση της καθαρά ιατρικής πρακτικής των κλινικών δοκιμών (που και εσύ είχες αναπτύξει στο παρελθόν, αλλά και αλλού έχω αναζητήσει), θεωρώ ότι βιάστηκαν να μιλήσουν. Κάποιοι ίσως να είχαν καλές προθέσεις, αλλά πολλοί πιστεύω πως όχι.

quote:
Πραγματικα δεν μπορεις να απαντησεις;

Ναι, δε θα κρυβόμουν. Δεν την ξέρω την περίπτωση της ευλογιάς, ούτε καν έχω διαβάσει κάτι, ούτε την έχω ακούσει σαν κατάσταση, τι να καθίσω να πω;

quote:
ΥΓ Ας περιμενουμε να δουμε τι θα δειξει η ερευνα πριν σπευσουμε (αμφοτεροι) σε συμπερασματα...

quote:
Γιατι αραγε το 1918 ειχαμε τοσα θυματα ενω το 1958 και το 1969 πολυ λιγοτερα;Τι αλλαξε;Λες να φταινε τα κακα εμβολια;;;;

Πιστεύω ότι οφείλεται στην κακουχία του πληθυσμού και δη του νεανικού, ένεκα της συμμετοχής στις πολεμικές επιχειρήσεις, χωρίς να τη θεωρώ ως τη μοναδική παράμετρο. Ενδέχεται να παίζει ρόλο και η γεωγραφία των πληθυσμών που προσεβλήθησαν πρώτοι, ακόμα ακόμα και η έλλειψη βασικών μορφών φροντίδας, δεν τα ισοπεδώνω όλα.

quote:
Aυτο που με προβληματιζει ειναι αν εχω καταλαβει σωστα (αν οχι διορθωσε με) οτι θεωρεις οτι οι παθογονοι μικροοργανισμοι δεν ειναι ιδιαιτερα επικινδυνοι.Καταλαβα σωστα;;;

Δεν είναι ότι τους θεωρώ ακίνδυνους. Απλά είμαι της γνώμης ότι, ειδικά στην Ελλάδα, εύκολα χαπακωνόμαστε, έχουμε πήξει στους κατά φαντασίαν ασθενείς, ενώ ταυτόχρονα κάνουμε άθλια ζωή, διατροφή και (μη) άσκηση, ενόσω είμαστε εκτός κινδύνου : συνεπώς είμαστε πιο επιρρεπείς σε κάποιες ασθένειες ή νομίζουμε ότι είμαστε. Αλλοίμονο αν θεωρούσα ότι δεν υπάρχουν μικρόβια, ιοί, βακτήρια ή οτιδήποτε άλλο απειλεί τη δημόσια υγεία, θα ήμουν τουλάχιστον ανόητος.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 23:16:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι, δε θα κρυβόμουν. Δεν την ξέρω την περίπτωση της ευλογιάς, ούτε καν έχω διαβάσει κάτι, ούτε την έχω ακούσει σαν κατάσταση, τι να καθίσω να πω;

Ε ενταξει να πω την δικη αποψη μου τοτε.

Η περιπτωση της ευλογιας αποδεικνυει οτι δεν ειναι ολοι οι επιστημονες πουλημενοι.

Αν ηταν γιατι τοση προσπαθεια να εξαλειφθει η ασθενεια της ευλογιας απο προσωπου γης;

Και γιατι προσπαθουν να κανουν το ιδιο σημερα με την πολυομυελιτιδα;

Αν οι φαρμακευτικες ηταν τοσο σατανικες (προσωπικα δεν αποδεχομαι οτι ειναι τοσο σατανικες,δεν ειναι αθωες περιστερες αλλα δεν εχουν φτασει σε τετοιο σημειο) και ηταν ικανες να ασκησουν τοσο μεγαλο ελεγχο παγκοσμιως,θα μπορουσαν να απαγορεψουν την εξαλειψη των 2 αυτων ασθενειων,θα τις αφηναν να υπαρχουν για να κερδιζουν περισσοτερα απο την πωληση εμβολιων,φαρμακων και αλλων υλικων που θα χρειαζοταν για την προληψη της ασθενειας και την θεραπευτικη αγωγη των ασθενων.


quote:
Προσωπικά, και βάση της καθαρά ιατρικής πρακτικής των κλινικών δοκιμών (που και εσύ είχες αναπτύξει στο παρελθόν, αλλά και αλλού έχω αναζητήσει), θεωρώ ότι βιάστηκαν να μιλήσουν. Κάποιοι ίσως να είχαν καλές προθέσεις, αλλά πολλοί πιστεύω πως όχι

Οι κλινικες δοκιμες αφορουν την αποτελεσματικοτητα και την ασφαλεια του εμβολιου.

Αυτο που μας προβληματιζει κυριως εδω ειναι κατα ποσον η ανησυχια ηταν δικαιολογημενη και πηγαζε απο τιμιες προθεσεις ή δεν ηταν δικαιολογημενη και πηγαζε απο προσπαθεια εξαπατησης του κοινου με σκοπο το κερδος.

Εγω ειμαι της αποψης οτι οι επιστημονες εξεφραζαν γνησια ανησυχια και οτι απλα οι φοβοι τους δεν επαληθευτηκαν.

quote:
Πιστεύω ότι οφείλεται στην κακουχία του πληθυσμού και δη του νεανικού, ένεκα της συμμετοχής στις πολεμικές επιχειρήσεις, χωρίς να τη θεωρώ ως τη μοναδική παράμετρο. Ενδέχεται να παίζει ρόλο και η γεωγραφία των πληθυσμών που προσεβλήθησαν πρώτοι, ακόμα ακόμα και η έλλειψη βασικών μορφών φροντίδας, δεν τα ισοπεδώνω όλα.

1.Χτυπηθηκαν πολυ ασχημα και ατομα που δεν συμμετειχαν σε πολεμικες επιχειρησεις και που ειχαν και καλο επιπεδο διαβιωσης.

Το μεγαλυτερο ποσοστο θυματων ηταν νεοι.(υπαρχει και μια θεωρια που εξηγει γιατι συνεβει αυτο το παραδοξο γεγονος).

2.Στις επομενες πανδημιες αποκλειεις να εβαλαν ενα χερι βοηθειας και τα προληπτικα εμβολια;(αλλα και αλλα προληπτικα μετρα πχ αποτροπη της μεταδοσης με απομονωση των ασθενων κτλ).

quote:
Δεν είναι ότι τους θεωρώ ακίνδυνους. Απλά είμαι της γνώμης ότι, ειδικά στην Ελλάδα, εύκολα χαπακωνόμαστε, έχουμε πήξει στους κατά φαντασίαν ασθενείς, ενώ ταυτόχρονα κάνουμε άθλια ζωή, διατροφή και (μη) άσκηση, ενόσω είμαστε εκτός κινδύνου : συνεπώς είμαστε πιο επιρρεπείς σε κάποιες ασθένειες ή νομίζουμε ότι είμαστε. Αλλοίμονο αν θεωρούσα ότι δεν υπάρχουν μικρόβια, ιοί, βακτήρια ή οτιδήποτε άλλο απειλεί τη δημόσια υγεία, θα ήμουν τουλάχιστον ανόητος.

Στην Ελλαδα ευκολα χαπακωνομαστε ναι,συχνα ομως με δικια μας πρωτοβουλια (πχ ποσοι πανε στα φαρμακεια χωρις συνταγη γιατρου και αγοραζουν αντιβακτηριδιακη αντιβιωση ενω εχουν ίωση;).

Ασε που αμα ενας γιατρος δεν τους γραψει 200 φαρμακα και 5000 εξετασεις συχνα τον στραβοκοιτανε.

The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 25/09/2010 23:20:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 23:18:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σχετικα με την αιτιολογια του καρκινου θα σου πω οτι οι περισσοτεροι καρκινοι δεν εχουν καμια σχεση με επιδραση μεταλλαξιγονων παραγοντων(πχ καρκινογονες χημικες ουσιες,ιονιζουσα ακτινοβολια κτλ) αλλα οφειλονται σε τυχαιες,αυτοματες μεταλλαξεις που συμβαινουν αυθορμητα κατα την διαρκεια αντιγραφης του DNA (οταν διαιρουνται τα σωματικα μας κυτταρα) και οι οποιες οφειλονται στην αδυναμια ακριβης αντιγραφης του DNA.

Ο καρκίνου του πνεύμονα σε ποια κατηγορία καρκίνων συμπεριλαμβάνεται;

quote:
Γιατι οι επιστημονες την εξαλειψαν αφου θα μπορουσαν να την αφησουν να σερνεται,κερδιζοντας συνεχως απο την πωληση των εμβολιων κατα αυτης (και των λοιπων φαρμακων,υλικων κτλ που θα χρησιμοποιουταν στην θεραπεια οσων αρρωσταιναν);

Στα καπιταλιστικά συστήματα δεν συμφέρει ποτέ να πεθάνει κάποιος γρήγορα, γιατί ο άνθρωπος όσο ζει καταναλώνει.

Ubi Dubium, Ibi Libertas

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 25/09/2010 23:27:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 23:23:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο καρκίνου του πνεύμονα σε ποια κατηγορία καρκίνων συμπεριλαμβάνεται;

Αναφορικα με την αιτιολογια τους;

Το καπνισμα θεωρειται ενας απο τους κυριοτερους παραγοντες προκλησης καρκινου του πνευμονα.

Ομως καρκινο του πνευμονα παθαινουν και μη καπνιστες.(σπανιοτερα απο τους καπνιστες).

quote:
Στα καπιταλιστικά συστήματα δεν συμφέρει ποτέ να πεθάνει κάποιος γρήγορα, γιατί ο άνθρωπος όσο ζει καταναλώνει.

Στα κομμουνιστικα συμφερει να πεθαινει ο ανθρωπος γρηγορα;;;

ΥΓ.Το επιχειρημα αυτο καταρριπτεται απο το γεγονος οτι η εκστρατεια ασχοληθηκε και με χωρες παμφτωχες (Αφρικανικες χωρες,Ινδια κτλ)οπου οι κατοικοι ειχαν και εχουν ελαχιστη αγοραστικη δυναμη.


The plural of anecdote is not data.

Edited by - medtech on 25/09/2010 23:23:27

Edited by - medtech on 25/09/2010 23:31:51

Edited by - medtech on 25/09/2010 23:32:12Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2010, 23:41:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

medtech

quote:
Η περιπτωση της ευλογιας αποδεικνυει οτι δεν ειναι ολοι οι επιστημονες πουλημενοι.

Σαφώς, δε διαφώνησα σε αυτό... από άλλο άκρο ερχόμαστε, στα ποσοστά ίσως διαφέρουμε, αλλά η ουσία είναι περίπου η ίδια.

quote:
Αν οι φαρμακευτικες ηταν τοσο σατανικες (προσωπικα δεν αποδεχομαι οτι ειναι τοσο σατανικες,δεν ειναι αθωες περιστερες αλλα δεν εχουν φτασει σε τετοιο σημειο) και ηταν ικανες να ασκησουν τοσο μεγαλο ελεγχο παγκοσμιως,θα μπορουσαν να απαγορεψουν την εξαλειψη των 2 αυτων ασθενειων,θα τις αφηναν να υπαρχουν για να κερδιζουν περισσοτερα απο την πωληση εμβολιων,φαρμακων και αλλων υλικων που θα χρειαζοταν για την προληψη της ασθενειας και την θεραπευτικη αγωγη των ασθενων.

Να 'ναι καλά η Φύση και οι άνθρωποι και από ασθένειες δε θα έχουμε ΠΟΤΕ ένδεια.

quote:
Οι κλινικες δοκιμες αφορουν την αποτελεσματικοτητα και την ασφαλεια του εμβολιου.

Αυτο που μας προβληματιζει κυριως εδω ειναι κατα ποσον η ανησυχια ηταν δικαιολογημενη και πηγαζε απο τιμιες προθεσεις ή δεν ηταν δικαιολογημενη και πηγαζε απο προσπαθεια εξαπατησης του κοινου με σκοπο το κερδος.

Εγω ειμαι της αποψης οτι οι επιστημονες εξεφραζαν γνησια ανησυχια και οτι απλα οι φοβοι τους δεν επαληθευτηκαν.


Να σε ρωτήσω κάτι πιο απλό. Ανεξαρτήτως του κινδύνου που αντιπροσώπευε ο εν λόγω ιός, θεωρείς ότι οι κλινικές δοκιμές ήταν επαρκείς για τη διοχέτευση των εμβολίων στην αγορά;

quote:
Το μεγαλυτερο ποσοστο θυματων ηταν νεοι.(υπαρχει και μια θεωρια που εξηγει γιατι συνεβει αυτο το παραδοξο γεγονος)

Πες μου, αν θες, τη θεωρία, εγώ τη δική μου θέση στην είπα.

quote:
Στις επομενες πανδημιες αποκλειεις να εβαλαν ενα χερι βοηθειας και τα προληπτικα εμβολια;(αλλα και αλλα προληπτικα μετρα πχ αποτροπη της μεταδοσης με απομονωση των ασθενων κτλ).

Δεν αποκλείω τίποτα, δε θεωρώ ότι η πρόληψη και η νοσηλεία ή η έρευνα είναι ολωσδιόλου άχρηστες. Θεωρώ απλά ότι, όπως και σε πολλές εφευρέσεις, το πρόβλημα είναι σε ποια χέρια θα βρεθεί ποιο "όπλο". Ελπίζω να με κατανοείς.

quote:
Στην Ελλαδα ευκολα χαπακωνομαστε ναι,συχνα ομως με δικια μας πρωτοβουλια (πχ ποσοι πανε στα φαρμακεια χωρις συνταγη γιατρου και αγοραζουν αντιβακτηριδιακη αντιβιωση ενω εχουν ίωση;).

Αν ήσουν φαρμακοποίος, θα τους έδινες τα φάρμακα; αν ήσουν σε κλιμάκιο ελέγχου των φαρμακοποιών, θα δίωκες αστικά ή ποινικά τέτοιους επαγγελματίες;
Κάθε "βλήμα" ή κατά φαντασίαν ασθενή που νομίζει ότι το depon είναι halls με vapour action, θα πρέπει να το εφοδιάζουμε με το προϊόν; υπεύθυνος ποιος είναι στην προκείμενη περίπτωση; ο άσχετος που ζητάει ασυνταγογράφητα ή ο φαρμακοποιός που εμπορεύεται αντί να "λειτουργεί";

quote:
Ασε που αμα ενας γιατρος δεν τους γραψει 200 φαρμακα και 5000 εξετασεις συχνα τον στραβοκοιτανε.

Καλύτερα να σε στραβοκιτάνε, παρά να έχεις το βάρος της ηθικής ευθύνης ότι έσπρωξες και εσύ στο γκρεμό, σωστά;
Και μένα στη δουλειά μου, με στραβοκοιτάνε κάποιοι... βλέπεις είμαι της γνώμης ότι η ρεμούλα κάθε μορφής στο δημόσιο πρέπει να καταπολεμάται, εντούτοις οι συμπολίτες μου διαφωνούν. Εγώ τι πρέπει να κάνω όμως;

Αγαπητέ libero, ήρθες να συνδυάσεις τα δύο θέματα (το παρόν με τον "τσιγαροπόλεμο") για να μιλάμε μόνο σε ένα topic;

medtech

quote:
ΥΓ.Το επιχειρημα αυτο καταρριπτεται απο το γεγονος οτι η εκστρατεια ασχοληθηκε και με χωρες παμφτωχες (Αφρικανικες χωρες,Ινδια κτλ)οπου οι κατοικοι ειχαν και εχουν ελαχιστη αγοραστικη δυναμη.

Δυστυχώς οι κάτοικοι αυτών των χωρών χρησιμεύουν πολλάκις και ως δειγματοληπτικοί πληθυσμοί, όχι μόνο για τις φαρμακευτικές. Άρα και το επιχείρημα της ανδιοτελούς προσφοράς στον Τρίτο Κόσμο είναι υπό μερική αίρεση. Άλλωστε, υπάρχουν άλλα στοιχεία στον τρόπο ζωής των δυστυχισμένων Αφρικανών (κυρίως), που θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν, πολύ πριν φτάσουμε στην ανάγκη για εμβολιασμό (βλέπε συνθήκες ζωής, ύπαρξη πόσιμου νερού, πολιτική κατάσταση, εμφύλιοι και εξανδραποδισμοί κλπ.)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 00:08:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Να σε ρωτήσω κάτι πιο απλό. Ανεξαρτήτως του κινδύνου που αντιπροσώπευε ο εν λόγω ιός, θεωρείς ότι οι κλινικές δοκιμές ήταν επαρκείς για τη διοχέτευση των εμβολίων στην αγορά;

Ναι

1.Eπειδη το εμβολιο κατασκευαστηκε με την ιδια τεχνολογια με τα αλλα αντιγριπικα (δηλ αδρανοποιημενος ιος) (προβλεψη εκ των προτερων)

2.Επειδη υπηρχαν ελαχιστα περιστατικα σοβαρων παρενεργειων σε συνολο με τον αριθμο των ατομων που εμβολιαστηκαν (εκ των υστερων διαπιστωση)

Ο κυριος λογος ομως που κατα την ταπεινη μου γνωμη ηταν επαρκεις ηταν ο νο 1 δηλ οτι κατασκευαστηκε με τον ιδιο τροπο που ειχαν κατασκευαστει και τα υπολοιπα αντιγριπικα για τα οποια υπαρχει μακροχρονια πειρα.


quote:
Πες μου, αν θες, τη θεωρία, εγώ τη δική μου θέση στην είπα.


Η θεωρια (ή μαλλον η επιστημονικη υποθεση) λεει οτι χτυπηθηκαν περισσοτερο οι νεοι και υγιεις το 1918 γιατι αυτοι ειχαν και το ισχυροτερο ανοσοποιητικο.Στην προσπαθεια του το ανοσοποιητικο να καταστρεψει τον ιο,κατεληξε να απελευθερωσει μεγαλο αριθμο ουσιων (δεν θυμαμαι ποιες ακριβως) που τελικα ρημαξαν τους ιστους των πνευμονων των ασθενων.

Ετσι οσο πιο ισχυρο ανοσοποιητικο ειχες,τοσο μεγαλυτερη ζημια παθαινες!

Δεν ξερω κατα ποσο στεκει αυτη η υποθεση.


quote:
Αν ήσουν φαρμακοποίος, θα τους έδινες τα φάρμακα; αν ήσουν σε κλιμάκιο ελέγχου των φαρμακοποιών, θα δίωκες αστικά ή ποινικά τέτοιους επαγγελματίες;

Εγω οχι αλλα σιγουρα πολλοι φαρμακοποιοι θα υποκυψουν για να μην στραβωσει ο πελατης!


quote:
Κάθε "βλήμα" ή κατά φαντασίαν ασθενή που νομίζει ότι το depon είναι halls με vapour action, θα πρέπει να το εφοδιάζουμε με το προϊόν; υπεύθυνος ποιος είναι στην προκείμενη περίπτωση; ο άσχετος που ζητάει ασυνταγογράφητα ή ο φαρμακοποιός που εμπορεύεται αντί να "λειτουργεί";

1.Οχι δεν πρεπει αλλα οι φαρμακοποιοι πιεζονται.

2.Και οι δυο.


quote:
Καλύτερα να σε στραβοκιτάνε, παρά να έχεις το βάρος της ηθικής ευθύνης ότι έσπρωξες και εσύ στο γκρεμό, σωστά;

Εγω συμφωνω,αλλα απο την αλλη εμενα δεν με πιεζει κανενας...


quote:
Δυστυχώς οι κάτοικοι αυτών των χωρών χρησιμεύουν πολλάκις και ως δειγματοληπτικοί πληθυσμοί, όχι μόνο για τις φαρμακευτικές. Άρα και το επιχείρημα της ανδιοτελούς προσφοράς στον Τρίτο Κόσμο είναι υπό μερική αίρεση. Άλλωστε, υπάρχουν άλλα στοιχεία στον τρόπο ζωής των δυστυχισμένων Αφρικανών (κυρίως), που θα έπρεπε να αντιμετωπιστούν, πολύ πριν φτάσουμε στην ανάγκη για εμβολιασμό (βλέπε συνθήκες ζωής, ύπαρξη πόσιμου νερού, πολιτική κατάσταση, εμφύλιοι και εξανδραποδισμοί κλπ.)

Στην περιπτωση του εμβολιου της ευλογιας δεν τιθεται τετοιο θεμα.Δεν τους εμβολιασαν για να μελετησουν τα υπερ και τα κατα,αυτα ηταν ηδη γνωστα απο την μακροχρονια εφαρμογη του στις δυτικες χωρες.

Τους εμβολιασαν για να εξαλειψουν την ευλογια απο προσωπου γης.

Και το καταφεραν!

Και οι συνθηκες πρεπει να βελτιωθουν και τα εμβολια να χορηγουνται.Απο μονες τους οι καλες συνθηκες διαβιωσης δεν αποκλειουν τις εξαπλωση μεγαλων και θανατηφορων επιδημιων (αυτο το εχουν διαπιστωσει οι δυτικες χωρες με ασθενειες οπως η ευλογια,η πολυομυελιτιδα κτλ)


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 00:11:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
medtech:
Στα κομμουνιστικα συμφερει να πεθαινει ο ανθρωπος γρηγορα;;;

ΥΓ.Το επιχειρημα αυτο καταρριπτεται απο το γεγονος οτι η εκστρατεια ασχοληθηκε και με χωρες παμφτωχες (Αφρικανικες χωρες,Ινδια κτλ)οπου οι κατοικοι ειχαν και εχουν ελαχιστη αγοραστικη δυναμη.



Στα κομμουνιστικά κάθε άρρωστος είναι βάρος για όλους. Στα καπιταλιστικά, για κάποιους(κράτος) βάρος, για άλλους(φαρμακευτικές Α.Ε.) κέρδος.

Στην περίπτωση της ευλογιάς συμφέρει, αν υπάρχει ιατριά, να τους κρατήσουν εν ζωή, για να πουλάνε τα επόμενα χρόνια εμβόλια για την εποχιακή γρίπη και άλλα φάρμακα, αφού σίγουρα θα αρρωσταίνουν, όντας άνθρωποι. Αν πεθάνουν όλοι θα πεθάνει και η εταιρία.

Όσο για τις φτωχές χώρες, υπάρχουν οι μη κυβερνητικές οργανώσεις που ανοίγουν λογαριασμούς στις τράπεζες και μαζεύουν από τηλεμαραθωνίους και δωρεές (από τον κόσμο δηλαδή) για τα αγοράσουν φάρμακα, για τα φτωχά της Αφρηκής.


quote:
kostakis:
Αγαπητέ libero, ήρθες να συνδυάσεις τα δύο θέματα (το παρόν με τον "τσιγαροπόλεμο") για να μιλάμε μόνο σε ένα topic;

Εεεε μια γνώμη επιπλέον δεν κάνει κακό.

Ubi Dubium, Ibi Libertas

Edited by - libero diegrammenos logariasmos on 26/09/2010 00:11:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 00:14:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στην περίπτωση της ευλογιάς συμφέρει, αν υπάρχει ιατριά, να τους κρατήσουν εν ζωή, για να πουλάνε τα επόμενα χρόνια εμβόλια για την εποχιακή γρίπη και άλλα φάρμακα, αφού σίγουρα θα αρρωσταίνουν, όντας άνθρωποι. Αν πεθάνουν όλοι θα πεθάνει και η εταιρία.

Παρολαυτα εγινε συστηματικη εκστρατεια με στοχο να εξαφανιστει η ευλογια απο προσωπου γης και εξαφανιστηκε.

Παρολαυτα γινεται παρομοια αποπειρα σημερα με την πολυομυελιτιδα.

food for thought...

quote:
Εεεε μια γνώμη επιπλέον δεν κάνει κακό

Προτεινω να βγαλεις το δελφινι στην φωτο και να βαλεις μια σουπια


The plural of anecdote is not data.


Edited by - medtech on 26/09/2010 00:15:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

libero diegrammenos logariasmos
Διεγραμμένος Λογαριασμός


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2010, 00:23:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους libero diegrammenos logariasmos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προτεινω να βγαλεις το δελφινι στην φωτο και να βαλεις μια σουπια

Τι, να κολυμπάει? Μπλιαχ

Σουπιές μόνο σε αυτήν την κατάσταση μ' αρέσουν...


Ubi Dubium, Ibi Libertas
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 00:51:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
medtech

quote:
Το καπνισμα θεωρειται ενας απο τους κυριοτερους παραγοντες προκλησης καρκινου του πνευμονα.

Οι έρευνες αυτές είναι στατιστικές ή κλινικές; Γιατί έχω την εντύπωση πως είναι στατιστικές.


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 05:59:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ι έρευνες αυτές είναι στατιστικές ή κλινικές; Γιατί έχω την εντύπωση πως είναι στατιστικές.

Τι εννοεις με τον ορο στατιστικες μελέτες;(μηπως εννοεις προσομοιωσεις;;;)

H στατιστικη εφαρμοζεται σε καθε μελετη οταν θελεις να δεις εαν ενας παραγοντας εχει βιολογικη επιδραση σε εναν οργανισμο.

Υπαρχουν μελετες που εξεταζουν πχ την επιδραση του καπνισματος σε πειραματοζωα,στους ανθρωπους κτλ


The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 07:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι κλινικές μελέτες βασίζονται (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) σε δύο ίδιες ομάδες υποκειμένων από τις οποίες η μία εκτίθεται στον βλαβερό παράγοντα και η άλλη όχι, διατηρώντας τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές.

Οι στατιστικές μελέτες βασίζονται στην παρατήρηση ότι π.χ. από τους 100 ανθρώπους που προσβλήθηκαν από καρκίνο του πνεύμονα, οι 80 ήταν καπνιστές.

Έχω την εντύπωση (μάλλον τη βεβαιότητα) πως οι έρευνες για το κάπνισμα βασίζονται σε στατιστικές έρευνες.

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/09/2010, 17:46:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οι κλινικές μελέτες βασίζονται (και διόρθωσέ με αν κάνω λάθος) σε δύο ίδιες ομάδες υποκειμένων από τις οποίες η μία εκτίθεται στον βλαβερό παράγοντα και η άλλη όχι, διατηρώντας τις υπόλοιπες παραμέτρους σταθερές.

Kαι εκει ομως τα δεδομενα που καταγραφονται επεξεργαζονται με την βοηθεια της στατιστικης!

The plural of anecdote is not data.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 17 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.234375
Maintained by Digital Alchemy