ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 ΔΙΑΧΩΡΙΣΜΟΣ ΚΡΑΤΟΥΣ- ΕΚΚΛΗΣΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 13:20:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε kostakis, ο Ιερώνυμος προφανώς είναι ενοχλημένος από την τροπή που έχουνε πάρει τα εκλλησιαστικο-πολιτικά σκάνδαλα και απαντά στους εξοργισμένους πολίτες (σαν εσένα κι εμένα πχ) που φωνάζουν "νισάφι πια - διαχωρισμός εδώ και τώρα".

Κατά την άποψή του λοιπόν, εκκλησία και κράτος είναι αδιαίρετα και πιστεύει πως αυτό πιστεύει και ο λαός (εσύ κι εγώ θα πάρουμε το μάθημά μας ύστερα από το δημοψήφισμα).

Δεν έχω πρόβλημα που υπερασπίζεται με πάθος την σχέση αυτή, θεωρώ μαγκιά του την τοποθέτησή του και όντως θα έπαιρνα ένα γερό μάθημα αν η πλειοψηφία των ελλήνων τάσονταν κατά του διαχωρισμού εκκλησίας και κράτους....

Edited by - KERRY KING on 06/11/2008 13:22:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 13:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας φίλος μου έστειλε κάτι πολύ ωραίο και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.

Μιας που φιλάμε για το διαχωρισμό κράτους-Εκκλησίας και τη φορολογία της Εκκλησίας που δεν πληρώνει και έτσι πεινά ο κοσμάκης και τα συναφή παραμύθια, με το παρακάτω άρθρο θα δούμε αυτό που έχουμε καταντήσει και βλέπουμε όλοι να συμβαίνει καθημερινά τριγύρω μας παντού (στο οποίο είμαστε συμμέτοχοι, συν-ένοχοι), αλλά δεν λέμε τίποτα και κάνουμε την πάπια.
Αντιθέτως, θεωρούμε μαγκιά να τα αρπάζουμε χοντρά και να δηλώνουμε τα ψίχουλα.
Στην Ελλαδίτσα, σήμερα, για να θεωρηθείς επιτυχημένος επιχειρηματίας πρέπει να είσαι τουλάχιστον σαν και αυτούς που αναφέρονται στο άθρο.


Βέβαια, γι' αυτούς, τσιμουδιά. Τι δις ευρώ τρώνε αυτοί οι καρχαρίες ετησίως;; Έλα μωρέ, για την Εκκλησία γίνεται ο λόγος, όχι για τους άλλους!!! Εντάξει, κατάλαβα ………….


http://taxalia.blogspot.com/2008/09/blog-post_7591.html

Πέμπτη, 4 Σεπτέμβριος 2008
Φορολογία: Να ποιοί είναι πραγματικά φτωχοί!


Έχουμε όλοι νομίζω βαρεθεί να ακούμε για την "πάταξη της φοροδιαφυγής" και άλλα ευχολόγια. Έχουμε όλοι βαρεθεί να βλέπουμε το κράτος ανίκανο να περιορίσει τη φοροδιαφυγή και απλά να στριμώχνει κι άλλο τους ήδη στριμωγμένους. Τα μικρομάγαζα της γειτονιάς, τη βιοτεχνία, τον κόσμο της παραγωγής.

Το κράτος, αντί να βρει τρόπο να περιορίσει τη φοροδιαφυγή, αρκείται στα σχόλια, του τύπου "τα bar δηλώνουν λιγότερα από τους συνταξιούχους". Ε και; Γι' αυτό σας εκλέξαμε! Για να τους κάνετε να δηλώνουν αυτά που βγάζουν. όχι να περιορίζεσται σε διαπιστώσεις!

Είναι όμως αλήθεια; Που υπάρχει μεγάλο πρόβλημα φοροδιαφυγής;

Το "άγρυπνο μάτι του taxalia", τις τελευταίες ημέρες, ανέλαβε μια αποστολή. Να μπει στα pc της εφορίας, να ψάξει δηλώσεις επωνύμων, να αναλύσει, να συγκρίνει.

Και τι βρήκε; Ότι όλοι οι μεγαλόσχημοι, που κυκλοφορούν με αυτοκίνητα εκατοντάδων χιλιάδων ευρώ, ξοδεύουν μέχρι και 50.000 ευρώ στα μποζούκια σε μια βραδιά, χάνουν και ..300.000 ευρώ στο καζίνο, εισφέρουν κάτι ..ψιλοεκατομμύρια σε ποδοσφαιρικές ομάδες, παίζοντάς το μέτοχοι και παράγοντες, δηλώνουν ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΟ ΑΦΟΡΟΛΟΓΗΤΟ ΤΩΝ 10.000 ΕΥΡΩ. Ναι, άνθρωποι που φαίνεται να "φυσάνε τον παρά" και κερδίζουν ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ ευρώ το χρόνο, δηλώνουν τρία και τέσσερα χιλιάρικα το χρόνο, εισόδημα.

Κάποιοι βέβαια μπορεί όντως να μη βγάζουν. Δουλειά της πολιτείας είναι να ψάξει την πραγματική οικονομική τους κατάσταση, στην πράξη, όχι στα χαρτιά.

Θα ξεκινήσουμε την ΤΕΚΜΗΡΙΩΜΕΝΗ έρευνά μας, με το κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Εκεί υπάρχουν δυό πασίγνωστα μαγαζιά:
1. Το GARCON BRASSERIE, ιδιοκτησίας Ηλία Βιολίδη (και Πρέντραγκ Στογιάκοβιτς)
2. Το Social, το γνωστότερο cafe / bar της Θεσσαλονίκης, το πιό γνωστό hot meet point της πόλης.
Και τα δύο μαγαζιά είναι κάθε μέρα, όλη μέρα γεμάτα. Το γνωρίζετε όλοι!

Ας δούμε όμως ..τι δηλώνουν στην εφορία (τη φτώχεια τους....).

1. Το GRACON δηλώνει ΕΤΗΣΙΑ ΚΕΡΔΗ 24.397,06 ευρώ, για τα οποία ο φόρος που κατέβαλλε στο ελληνικό κράτος, ήταν 6.099 ευρώ, ενώ οι μέτοχοι διαχειριστές, εισέπραξαν μισθούς 17.000 ευρώ. ΑΝΑΚΕΦΑΛΑΙΩΝΟΥΜΕ: Ένα από τα μεγαλύτερα καφέ της Θεσσαλονίκης, δηλώνει εισόδημα 24.000 ευρώ ΤΟ ΧΡΟΝΟ.


Να πάμε στο (υπέροχο κατά τα άλλα) SOCIAL του γλυκύτατου Θοδωρή Δοϊρανλή.
Φίλος ο Θοδωρής, φιλτέρα η αλήθεια !

Το social λοιπόν δηλώνει σύμφωνα με τους ισολογισμούς του (που είναι διαθέσιμοι στο κοινό και αποτελούν δημόσια έγγραφα), τα εξής κέρδη

Το 2005=3.103 ευρώ, το 2006= 2.102 ευρώ και το 2007=3.101 ευρώ.
Ναι. Το διασημότερο καφέ της Θεσσαλονίκης, δηλώνει εισόδημα 3.000 ευρώ το χρόνο. Θοδωρή, να κάνουμε έρανο;
Το θέμα δεν είναι προσωπικό. Πελάτες των καταστημάτων αυτών είμαστε κι εμείς. Τα καφέ είναι εξαιρετικά, και οι ιδοκτήτες συμπαθέστατα παιδιά (όπως κι ο Διογένης ο Μαργιόλας κ.λ.π). Όμως η αλήθεια είναι αλήθεια. Το πρόβλημά μας δεν είναι οι καταστηματάρχες. Δεν λέμε ότι φοροδιαφύγουν. Μπορεί όντως να βγάζουν μόνο τόσα. Δεν είμαστε ελεγκτές. Ας το βρει το κράτος.

Το πρόβλημά μας είναι οι παπατζήδες πολιτικοί, που μιλούν για φοροδιαφυγή. Κι εσείς νομίζω θα αναρωτιέσται: Όταν τα μεγαλύτερα μαγαζιά της Θεσσαλονίκης, δηλώνουν 3.000 το χρόνο, πώς τολμάτε κύριε Αλογοσκούφη (και πριν Ρεγκούζα και πιό πριν ΠΑΣΟΚ....), να βάζετε τον ψιλικατζή να πληρώνει 1.150 ευρώ φόρο, το ελάχιστο;
Θα μας εξηγήσετε γιατί ΟΛΑ τα νυχτερινά μαγαζιά, ΔΕΝ ΔΗΛΩΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΕ και ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΑ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΑΥΤΟ;
Και ρωτάμε την αντιπολίτευση: Εσείς τι ακριβώς προτείνετε, για να μη βλέπουμε τέτοιες δηλώσεις; Για παράδειγμα, το μεγαλύτερο νυχτερινό μαγαζί της Αθήνας, δηλώνει τα 5 τελευταία χρόνια ΖΗΜΙΕΣ! και δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρου. {και εγώ που νόμιζα πως μόνο η Εκκλησία δεν πληρώνει φόρους!!! Είδες τι παθαίνεις όταν ακούς μόνο τους macedon, Sesostris, γιαπετ και τη λοιπή παρέα;;;;) Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνετε; Πώς θα μπείτε στα μπουζουκτσίδικα των 30 μπράβων; Θέλουμε πειστικές απαντήσεις και όχι τις συνήθεις αερολογίες των τηλεοπτικών παραθύρων.
Ιδού η Ρόδος (τα τεκμήρια), ιδού το πήδημα (οι προτάσεις σας).

Αναρτήθηκε από taxalia! στις Πέμπτη, Σεπτέμβριος 04, 2008
Ετικέτες ΦΟΡΟΛΟΓΙΑ


*****Αν πάτε στην ιστοσελίδα που σας παραπέμπω, θα βρείτε όλα τα "τεκμήρια" τα οποία είναι στη διάθεση του καθενός.


Η βρωμιά έχει φτάσει στο απροχώρητο!!! Θα βρεθεί άραγε κάποιος να την καθαρίσει;

Αντέχει η Εκκλησία. Βαράτε όλοι μαζί!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 13:37:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι ατυχής η παρέμβασή σου φίλε Ψηλέ (όπως και στο θέμα ΜΟΝΕΣ ΑΕ).

Το ότι υπάρχουν κοπρίτες που φοροδιαφεύγουν δηλαδή δίνει συγχωροχάρτι στην αδικαιολόγητη μη φορολόγηση της εταιρίας Εκκλησία Της Ελλάδος ?

Ωραία λογική.....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 14:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ KERRY KING

quote:
Πάλι ατυχής η παρέμβασή σου φίλε Ψηλέ (όπως και στο θέμα ΜΟΝΕΣ ΑΕ).
Το ότι υπάρχουν κοπρίτες που φοροδιαφεύγουν δηλαδή δίνει συγχωροχάρτι στην αδικαιολόγητη μη φορολόγηση της εταιρίας Εκκλησία Της Ελλάδος ?

Ωραία λογική.....


Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Άλλο η φοροαπαλλαγή, άλλο ο διαχωρισμός Κράτους Εκκλησίας.

Διάβασε λίγο το παρακάτω και θα καταλάβεις:

"Σύμφωνα με το άρθρο 23 § 9 του Συντάγματος δεν επιβάλλεται οποιαδήποτε αποστέρηση, περιορισμός ή δέσμευση του δικαιώματος ιδιοκτησίας επί οποιασδήποτε κινητής ή ακίνητης ιδιοκτησίας, η οποία ανήκει σε οποιαδήποτε επισκοπή, μοναστήρι, ναό ή οποιοδήποτε άλλο εκκλησιαστικό οργανισμό, παρά μόνο με έγγραφη συναίνεση της αρμοδίας εκκλησιαστικής αρχής, η οποία έχει τον έλεγχο της ιδιοκτησίας αυτής. Η ειδική αυτή συνταγματική ρύθμιση αναφέρεται στο σύνολο των εκκλησιών ή άλλων θρησκευτικών οργανισμών και όχι αποκλειστικά στην Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία. Αφορά επομένως και στην Μαρωνιτική, την Αρμενική και τη Ρωμαιοκαθολική εκκλησία, καθώς και σε όλες τις υπόλοιπες γνωστές θρησκείες που κατοχυρώνονται από το άρθρο 18 του Συντάγματος. Παρόμοια ρύθμιση απαντάται εξάλλου στο άρθρο 23 § 10 του Συντάγματος και υπέρ των μουσουλμανικών θρησκευτικών ιδρυμάτων, εφόσον προβλέπεται ότι δεν επιβάλλεται οποιαδήποτε αποστέρηση, περιορισμός ή δέσμευση του δικαιώματος ιδιοκτησίας επί οποιασδήποτε κινητής ή ακίνητης βακουφικής ιδιοκτησίας, παρά μόνο με την έγκριση της τουρκικής κοινοτικής συνέλευσης και σύμφωνα με τους νόμους και τις αρχές των βακουφίων.

Το Σύνταγμα δεν απαλλάσσει επομένως την Εκκλησία από την υποχρέωση καταβολής φορολογίας. Εκείνο που προβλέπει το Σύνταγμα είναι ότι δεν μπορεί να γίνει εκτέλεση ή δέσμευση οποιασδήποτε εκκλησιαστικής περιουσίας χωρίς την έγγραφη συναίνεση της αρμόδιας εκκλησιαστικής αρχής. Περαιτέρω, σύμφωνα με το άρθρο 8 § 13 του περί Φορολογίας Εισοδήματος Νόμου 118/2002, απαλλάσσονται από το φόρο εισοδήματος τα εισοδήματα θρησκευτικών, φιλανθρωπικών ή εκπαιδευτικών ιδρυμάτων δημόσιου χαρακτήρα. Και πάλι η σχετική ρύθμιση αφορά όλα τα ιδρύματα θρησκευτικής, φιλανθρωπικής ή εκπαιδευτικής φύσης δημόσιου χαρακτήρα και δεν περιορίζεται στην Ορθόδοξη Εκκλησία. Οι εταιρείες στις οποίες η Εκκλησία είναι μέτοχος, όπως η Ελληνική Τράπεζα, καταβάλλουν κανονικά τους φόρους τους προς τη Δημοκρατία. Εκείνο που εξαιρείται είναι το εισόδημα της ίδιας της Εκκλησίας, όπως και κάθε παρόμοιου οργανισμού και όχι το εισόδημα μιας εταιρείας στην οποία η Εκκλησία είναι μέτοχος."

Πηγή: http://www.apopsi.com.cy/2008/07/forologiko-kathestos-ekklisias-kyprou/


Και αυτό δεν είναι μόνο στην Ελλάδα έτσι.


Στις περισσότερες χώρες του κόσμου όλοι οι θρησκευτικοί οργανισμοί ειναι ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΟΙ.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 06/11/2008 14:18:03Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 14:23:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε KERRY KING

quote:
Φίλε kostakis, ο Ιερώνυμος προφανώς είναι ενοχλημένος από την τροπή που έχουνε πάρει τα εκλλησιαστικο-πολιτικά σκάνδαλα

Μακάρι να είναι έτσι, δεν έχω λόγο να το αμφισβητήσω σε αυτή τη φάση.

quote:
Δεν έχω πρόβλημα που υπερασπίζεται με πάθος την σχέση αυτή, θεωρώ μαγκιά του την τοποθέτησή του και όντως θα έπαιρνα ένα γερό μάθημα αν η πλειοψηφία των ελλήνων τάσονταν κατά του διαχωρισμού εκκλησίας και κράτους....

Αμ' έπος, αμ' έργον. Θεωρώ ότι ως ισχυρός θεσμικός παράγων (προς το παρόν κρατικής φύσεως), έχει κάθε δυνατότητα να αιτηθεί επισήμως ένα τέτοιο δημοψήφισμα, για να πάρουμε το μάθημά μας. Μην αναβάλλουμε ποτέ για αύριο αυτό που μπορούμε να κάνουμε σήμερα, σωστά;

Φίλε Ψηλέ, θα σταθώ σε 1-2 σημεία του κειμένου σου

quote:
Μιας που φιλάμε για το διαχωρισμό κράτους-Εκκλησίας και τη φορολογία της Εκκλησίας που δεν πληρώνει και έτσι πεινά ο κοσμάκης και τα συναφή παραμύθια, με το παρακάτω άρθρο θα δούμε αυτό που έχουμε καταντήσει και βλέπουμε όλοι να συμβαίνει καθημερινά τριγύρω μας παντού (στο οποίο είμαστε συμμέτοχοι, συν-ένοχοι), αλλά δεν λέμε τίποτα και κάνουμε την πάπια.

Δεν ξέρω ποιοι κάνουν την πάπια, αλλά εμένα βγάλε με στην απέξω

quote:
Εντάξει, κατάλαβα ………….

Οκ.

quote:
Για παράδειγμα, το μεγαλύτερο νυχτερινό μαγαζί της Αθήνας, δηλώνει τα 5 τελευταία χρόνια ΖΗΜΙΕΣ! και δεν έχει πληρώσει ούτε ένα ευρώ φόρου.
(αυτό δεν είναι δικό σου βέβαια, αλλά το παραθέτεις)

Χωρίς να μπορώ να το πω με βεβαιότητα, έχω την εντύπωση ότι σε τέτοιες περιπτώσεις η Εφορία μπορεί να "ξεσκονίσει" λίγο τα βιβλιαράκια ή να κάνει συμψηφισμό κερδών προηγούμενων χρήσεων με ζημίες χρήσης και να φορολογήσει στη συνέχεια. Μπορεί όντως να μην το κάνει, μπεμπτό ασφαλώς...

quote:
και εγώ που νόμιζα πως μόνο η Εκκλησία δεν πληρώνει φόρους!!!

Κι εγώ δεν πληρώνω φόρο... μπορείς να φανταστείς το γιατί;

quote:
Αντέχει η Εκκλησία. Βαράτε όλοι μαζί!!!!!

Φίλε μου, ξέρεις τι μου θύμισε το συγκεκριμένο Post σου; τις συζητήσεις που γίνονται (και καλά) στο πλαίσιο του Κοινοβουλευτικού Ελέγχου της Κυβέρνησης και όταν αποκαλύπτεται "λαδιά" των κυβερνώντων, η μόνιμη επωδός είναι : εσείς τα κάνατε πριν από εμάς, μη μιλάτε.
Δεν είπαμε ότι ΜΟΝΟ η εκκλησία φοροδιαφεύγει. Είπαμε ότι ΚΑΙ αυτή δεν πληρώνει φόρους (γιατί στην πραγματικότητα δεν ξέρω καν αν είναι φοροδιαφυγή ή φοροαπαλλαγή στο σύνολό της) κι ότι, ως μη κερδοσκοπικός οργανισμός και ο μεγαλύτερος ιδιοκτήτης ταυτόχρονα, θα έπρεπε να συνεισφέρει εκεί που συνεισφέρω εγώ, εσύ, ο sesostris, ο samuel, ο γιάπετ και οι "χριστιανομάχοι" και "χριστιανολάτρες" του esoterica. Το παράλογο που το είδες;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 14:27:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα έχεις μπερδέψει λίγο. Άλλο η φοροαπαλλαγή, άλλο ο διαχωρισμός Κράτους Εκκλησίας.

Μην τα λες σε μένα ρε samuel1974, δεν έβαλα εγώ το άρθρο για την φοροδιαφυγή τρίτων...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 15:17:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν παρέθεσα το άρθρο αυτό για να "δικαιολογήσω" την Εκκλησία. Δεν πιστεύω πως η Εκκλησία το έχει ανάγκη.

Το παρέθεσα για αν δείξω πως ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό των φυσικών και νομικών προσώπων που υπόκεινται στην καταβολή φόρου (πηγή που αποφέρει το κυρίως "εισόδημα" για το κράτος), φοροδιαφεύγουν περιπαίζοντάς μας με τόση αισχρότητα (αν είναι δυνατόν τόσο κερδοφόρες επιχειρήσεις να δηλώνουν εισόδημα όσο ένας συνταξιούχος και οι ελεγκτικοί οργανισμοί να τους το εγκρίνουν)και το γνωρίζουμε όλοι – κυβέρνηση και λαός - δεν λέμε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, την ίδια στιγμή τσαντιζόμαστε ή αισθανόμαστε αδικημένοι διότι η Εκκλησία δεν πληρώνει φόρους ή δεν μοιράζει την περιουσία της, γνωρίζοντας πως οι τυχόν απαλλαγές ή ατέλειες είναι νομικά κατοχυρωμένες.

Καταλαβαίνεις φίλε Κωστάκη και King που είναι η ένστασή μου;;;

Αν τυχόν διαβάσατε, σε κάποιο μήνυμα είπα και εγώ πως δεν δικαιολογείται η Εκκλησία να έχει περιουσία και να πεινά ο λαός.
Αυτό όμως θα ίσχυε σε ένα κόσμο διαφορετικά φτιαγμένο και όχι στο σημερινό δικό μας κόσμο. Υπό τις τωρινές συνθήκες το να κατέχει η Εκκλησία περιουσία καθίσταται αναγκαίο για το λαό τον ίδιο.

Για μένα δεν τίθεται θέμα διαχωρισμού κράτους-Εκκλησίας. Αυτό υπάρχει ήδη. Ο δήθεν διαχωρισμός που προωθείται στοχεύει σε κάτι άλλο, σε ένα θολό και εσκεμμένα ακαθόριστο πράγμα που δεν διατυπώνεται ευκρινώς από όσους διατυπανίζουν συνεχώς "Διαχωρισμός κράτους-Εκκλησίας".


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 16:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING
«Δεν μπορεί κανείς να αποφασίσει γι αυτό το θέμα, από ενδιαφέρον δήθεν για το λαό χωρίς το λαό»

Αγαπητέ Kerry King, πές του Ιερώνυμου χαιρετίσματα. Το θέμα χωρισμού εκκλησίας-κράτους (και ειδικά του οικονομικού χωρισμού τους) δεν είναι θέμα δημοψηφίσματος. Είναι σα να ρωτάνε τους ψύλλους αν συμφωνούν να φύγουν από το σκύλο.

Αλλωστε το "δέσιμο" των αργόμισθων επαγγελματιών πιστών στην τσέπη του Ελληνα δεν έγινε με κανένα δημοψήφισμα. Με αναγκαστικό νόμο έγινε.

quote:
Ψηλός
Είδες τι παθαίνεις όταν ακούς μόνο τους macedon, Sesostris, γιαπετ και τη λοιπή παρέα;;;;) Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνετε;

Κανένα μπουζουκτσήδικο και καμία ιδιωτική επιχείρηση δεν μου ζήτησε να συμμετάσχω στις ζημίες του ή να μισθοδοτήσω τους μπράβους του.

Αν και ο παραλληλισμός που κάνεις ανάμεσα στα μαγαζιά της νύχτας και στα μαγαζιά της Εκκλησίας της Ελλάδας Α.Ε. είναι εύστοχος, εντούτοις σου διαφεύγει πως οι μεν πληρώνονται μόνον από τους πελάτες τους, οι δε απ'όλους.

quote:
Ψηλός
Ο δήθεν διαχωρισμός που προωθείται στοχεύει σε κάτι άλλο, σε ένα θολό και εσκεμμένα ακαθόριστο πράγμα που δεν διατυπώνεται ευκρινώς από όσους διατυπανίζουν συνεχώς "Διαχωρισμός κράτους-Εκκλησίας".

Ο διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους είναι πρωτίστως ο οικονομικός διαχωρισμός, όπου θα πρέπει πλέον οι ορθόδοξοι να αναλάβουν να πληρώνουν τους μισθούς και τις συντάξεις των ιερέων τους και να σταματήσουν αυτοί να μισθοδοτούνται ΠΑΡΑΝΟΜΑ από τους φόρους ΟΛΟΥ του ελληνικού λαού ανεξαρτήτως θρησκεύματος.

Κι έρχεται ο νομομαθής Σαμουήλ να μας πει...

quote:
samuel1974
Σύμφωνα με το άρθρο 23 § 9 του Συντάγματος (...)Η ειδική αυτή συνταγματική ρύθμιση αναφέρεται στο σύνολο των εκκλησιών ή άλλων θρησκευτικών οργανισμών και όχι αποκλειστικά στην Ελληνική Ορθόδοξη εκκλησία.

Χμμ.... Θα συμφωνούσα απόλυτα μαζί σου, αλλά, ως συνήθως, μπλέχτηκες σε πράγματα που δεν κατέχεις πάλι.

Το άρθρο 23 του Συντάγματος έχει μόνον 2 παραγράφους και αναφέρεται στις συνδικαλιστικές ελευθερίες... Καμία σχέση με τις εκκλησίες.

quote:
samuel1974
Αφορά επομένως και στην Μαρωνιτική, την Αρμενική και τη Ρωμαιοκαθολική εκκλησία, καθώς και σε όλες τις υπόλοιπες γνωστές θρησκείες που κατοχυρώνονται από το άρθρο 18 του Συντάγματος.

Το άρθρο 18 του Συντάγματος ΔΕΝ κατοχυρώνει καμία θρησκεία. Αναφέρεται στην εκμετάλλευση των μεταλλείων, των λιμνών και των αγροτικών εκτάσεων.

quote:
samuel1974
Παρόμοια ρύθμιση απαντάται εξάλλου στο άρθρο 23 § 10 του Συντάγματος και υπέρ των μουσουλμανικών θρησκευτικών ιδρυμάτων, εφόσον προβλέπεται ότι δεν επιβάλλεται οποιαδήποτε αποστέρηση, περιορισμός ή δέσμευση του δικαιώματος ιδιοκτησίας επί οποιασδήποτε κινητής ή ακίνητης βακουφικής ιδιοκτησίας, παρά μόνο με την έγκριση της τουρκικής κοινοτικής συνέλευσης και σύμφωνα με τους νόμους και τις αρχές των βακουφίων

Οπως είπαμε παραπάνω, δεν υπάρχει παράγραφος 10 στο άρθρο 23 του Συντάγματος. Το άρθρο 23 έχει 2 παραγράφους και αναφέρεται στις συνδικαλιστικές ελευθερίες.

Για να δούμε παρακάτω

quote:
samuel1974
Περαιτέρω, σύμφωνα με το άρθρο 8 § 13 του περί Φορολογίας Εισοδήματος Νόμου 118/2002

Δεν υπάρχει Ν.118 του 2002. Ο πρώτος νόμος που ψηφίστηκε το 2002 ήταν ο Ν.2982 που αναφέρεται στις αεροπορικές μεταφορές.

Ο Ν.118 ψηφίστηκε το 1973 και αφορά σε θέματα κληρονομικού δικαίου, γονικές παροχές και επικαρπίες.

Πάλι από ιστΙοσελίδες αντέγραψες, καταπίνοντας αμάσητα ό,τι βρήκες. Η νομοθεσία που παραθέτεις ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΗΝΙΚΗ και ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ.

quote:
samuel1974
Στις περισσότερες χώρες του κόσμου όλοι οι θρησκευτικοί οργανισμοί ειναι ΦΟΡΟΑΠΑΛΛΑΓΜΕΝΟΙ.

Οντως. Στην Ελλάδα όμως δεν ισχύει αυτό. Ισχύει μόνον για τους Ορθοδόξους.

Ξαναδιάβασε και πες μας τι ισχύει για την Ελλάδα. Με προσοχή όμως στην αντιγραφή των ιστΙοσελίδων, ναι;

macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 16:58:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Ψηλός
Είδες τι παθαίνεις όταν ακούς μόνο τους macedon, Sesostris, γιαπετ και τη λοιπή παρέα;;;;) Τι ΑΚΡΙΒΩΣ θα κάνετε;

Κανένα μπουζουκτσήδικο και καμία ιδιωτική επιχείρηση δεν μου ζήτησε να συμμετάσχω στις ζημίες του ή να μισθοδοτήσω τους μπράβους του.

macedon



Ναι, έχεις δίκαιο. Για όσους σαν κι' εσένα που είστε κάτοικοι του πλανήτη Σείριου, δεν σας ζητά το ελληνικό δημόσιο ούτε να συμμετάσχετε σε ζημιές ούτε και να μισθοδοτείτε μπράβους μαγαζιών.
Εμένα όμως, ως Έλληνα πολίτη (αν και κάτοικος εξωτερικού) μου ζήτησε και μου ζητά και με πολύ τσαμπουκά και χωρίς καθόλου ντροπή!!
Να κάτι π.χ. χοντρά εφάπαξ σε στρατιωτικούς, να κάτι π.χ. δωρεάν ή χαμηλού κόστους ρεύμα σε εργαζόμενους στη ΔΕΗ ή σε επιχειρήσεις, να κάτι π.χ. δωρεάν ή χαμηλού κόστους ταξίδια στους υπαλλήλους του ΟΣΕ, να κάτι π.χ. δάνεια χαρισμένα, να κάτι π.χ. δάνεια με χαμηλό ή μηδενικό επιτόκιο σε ορισμένα κομματόσκυλα, να κάτι 28 δις για τους "με το νόμο τοκογλύφους", να κάτι .............

Όλοι οι παραπάνω, σε αντίθεση με την Εκκλησία, ούτε κοινωφελή ιδρύματα συντηρούν, ούτε και πνευματικό έργο προσφέρουν.


Με πειράζει και με παραπειράζει αλλά δεν μπορώ να κάνω και τίποτα. Ακόμη και αν αρπάξω κάνα τσεκούρι και αρχίζω να παίρνω κεφάλια είναι τόσοι πολλοί που θα γεράσω και δεν θα έχω τελειώσει!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 17:00:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

quote:
Οντως. Στην Ελλάδα όμως δεν ισχύει αυτό. Ισχύει μόνον για τους Ορθοδόξους.

Ξαναδιάβασε και πες μας τι ισχύει για την Ελλάδα. Με προσοχή όμως στην αντιγραφή των ιστΙοσελίδων, ναι;


Εάν το άρθρο του περιοδικού είναι πράγματι τελείως ξεκάρφωτο και αυτοί που το γράψανε είναι πράγματι τόσο άσχετοι με τα νομικά, τότε μπορείς να τους το πεις ο ίδιος:

Διεύθυνση: Κυριάκου Μάτση 1, 6ος όροφος, Τ.Θ 24989, 1306, Λευκωσία
Τηλέφωνο: 22 765 999
Τηλεομοιότυπο: 22 765 909
Ηλ. Ταχυδρομείο: info@apopsi.com.cy

Εγώ δεν αντέγραψα, απλά παρέθεσα ένα άρθρο απο το περιοδικό, και έβαλα μάλιστα και την πηγή:
http://www.apopsi.com.cy/2008/07/forologiko-kathestos-ekklisias-kyprou/



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 20:10:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Εάν το άρθρο του περιοδικού είναι πράγματι τελείως ξεκάρφωτο και αυτοί που το γράψανε είναι πράγματι τόσο άσχετοι με τα νομικά, τότε μπορείς να τους το πεις ο ίδιος:

Αυτοί γνωρίζανε τι γράφανε, εσύ δεν κατάλαβες τι γράφανε...

quote:
samuel1974
Εγώ δεν αντέγραψα, απλά παρέθεσα ένα άρθρο απο το περιοδικό, και έβαλα μάλιστα και την πηγή:
http://www.apopsi.com.cy/2008/07/forologiko-kathestos-ekklisias-kyprou

Η ορθή διαδικασία είναι να επαληθεύεις αυτά που αναφέρονται στα διάφορα άρθρα. Η διαδικασία "κατάποσης αμάσητης τροφής" λέει ότι παραθέτεις ό,τι βρεις, θεωρώντας a priori πως αυτά που αναγράφονται είναι σωστά. Μια ματιά για παράδειγμα στο ελληνικό σύνταγμα θα σου κατεδείκνυε πως αυτά που έγραψες σαν "αναφορές" στο ελληνικό σύνταγμα, είναι μπούρδες.

Επειδή δεν το κατάλαβες (ακόμη;) η νομοθεσία που παράθεσες είναι της Κυπριακής Δημοκρατίας και αφορά την ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ και ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Η Εκκλησία της Κύπρου έχει τελείως διαφορετικό σύστημα σχέσεων με την πολιτεία από την Ελλαδική Εκκλησία.

Να σου πω μερικές διαφορές:

1. Στην Κύπρο η εκκλησία είναι αυτοτελής, όπως και το κράτος (σύστημα ομοταξίας). Στην Ελλάδα η Εκκλησία αποτελεί τμήμα του κράτους (σύστημα "Νόμω κρατούσης πολιτείας").

2. Στην Κύπρο δεν υπάρχει επίσημο ή επικρατών θρήσκευμα

3. Στην Κύπρο το Σύνταγμα δεν θεσπίζεται "στο όνομα της Αγίας Τριάδας" ή οποιουδήποτε άλλου θρησκευτικού μορφώματος.

4. Στην Κύπρο, οτιδήποτε εφαρμόζεται για την Κυπριακή Εκκλησία, εφαρμόζεται και για όλες τις γνωστές θρησκείες (φοροαπαλλαγές, μισθοδοσία ιερέων, κτλ.). Στην Ελλάδα ισχύει μόνον για την Ελλαδική Εκκλησία των Ορθοδόξων.

5. Στην Κύπρο οι διοικητικές πράξεις της εκκλησίας ΔΕΝ αποτελούν κρατικές διοικητικές πράξεις (π.χ. ο καταστατικός χάρτης της εκκλησίας δεν αποτελεί νόμο του κράτους), σε αντίθεση με την Ελλάδα (που παρόμοιες πράξεις δημοσιεύονται σε ΦΕΚ και αποτελούν νόμους του κράτους).

6. Στην Κύπρο υπάρχει θρησκευτική ελευθερία, στην Ελλάδα υπάρχει ανεξιθρησκεία.

και πολλά άλλα...

Γι'αυτό σου είπα, "πες μας τι ισχύει στην Ελλάδα" (τα οποία υποτίθεται θα αντικρούανε αυτά που ανάφερα). Κι αντί γι'αυτό, μας είπες τι ισχύει στην Κύπρο, θεωρώντας πως αναφέρεσαι στην Ελλάδα.

Γιατί ασχολείσαι με πράγματα που αγνοείς;


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 20:52:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
macedon:
Ο διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους είναι πρωτίστως ο οικονομικός διαχωρισμός, όπου θα πρέπει πλέον οι ορθόδοξοι να αναλάβουν να πληρώνουν τους μισθούς και τις συντάξεις των ιερέων τους και να σταματήσουν αυτοί να μισθοδοτούνται ΠΑΡΑΝΟΜΑ από τους φόρους ΟΛΟΥ του ελληνικού λαού ανεξαρτήτως θρησκεύματος.

Mα εμείς οι Ορθόδοξοι είμαστε πάνω από το 95-96% προς τι η φασαρία?
για το 2 ή 4%? Δε λέω ψυχή έχετε κι εσείς αλλά όταν δείξετε την ίδια ευαισθησία και σε άλλα ζητήματα......για παράδειγμα γιατί να πληρώνω εγώ το δάσκαλο macedon όταν κάθεται δυόμισι μήνες το καλοκαίρι? Όταν κάθεται τα Χριστούγεννα και το Πάσχα εις βάρος όλων των άλλων Ελλήνων μισθωτών? Σταματάνε τα παιδιά στο σχολείο? να κόβεται και ο μισθός ή να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε άλλα πόστα και τέτοια πόστα που ζητάνε εποχιακούς, ειδικά το καλοκαίρι είναι άφθονα.



Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 21:25:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ macedon

quote:
Επειδή δεν το κατάλαβες (ακόμη;) η νομοθεσία που παράθεσες είναι της Κυπριακής Δημοκρατίας και αφορά την ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ και ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Η Εκκλησία της Κύπρου έχει τελείως διαφορετικό σύστημα σχέσεων με την πολιτεία από την Ελλαδική Εκκλησία.

Αλήθεια, απο την Κύπρο είναι το Σύνταγμα και το άρθρο;;;

Μήπως για αυτό το έβαλα κάτω απο τη φράση: "Άλλο ο διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους και άλλο η φοροαπαλλαγή";;;

Μήπως για αυτό έγραψα με μεγάλα γράμματα: "Στα περισσότερα κράτη του κόσμου οι θρησκευτικοί οργανισμοί είναι φοροαπαλλαγμένοι";;;;

Μήπως για αυτό έβαλα και απο κάτω τη φράση: "Κι έτσι δεν είναι μόνο στην Ελλάδα φοροαπαλλαγμένοι, αλλά και στα περισσότερα κράτη του κόσμου"

Εγώ προσπάθησα να δείξω στον KERRY KING ότι και εάν ακόμα υπάρξει διαχωρισμός, δεν θα υπάρξει φορολόγηση της Εκκλησίας. Για αυτό του είπα: "τα έχεις μπερδέψει". Εάν κάποιος δεν είδε τι γράφει το λινκ, δεν φταίω εγώ. Όπως δε φταίω και για το ότι μερικοί θέλουνε να κάνουνε τη φανφάρα των όποιων τους γνώσεων τους εδω μέσα.



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 22:43:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

@ macedon

quote:
Επειδή δεν το κατάλαβες (ακόμη;) η νομοθεσία που παράθεσες είναι της Κυπριακής Δημοκρατίας και αφορά την ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΚΥΠΡΟΥ και ΟΧΙ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΑΣ. Η Εκκλησία της Κύπρου έχει τελείως διαφορετικό σύστημα σχέσεων με την πολιτεία από την Ελλαδική Εκκλησία.

Αλήθεια, απο την Κύπρο είναι το Σύνταγμα και το άρθρο;;;

Μήπως για αυτό το έβαλα κάτω απο τη φράση: "Άλλο ο διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους και άλλο η φοροαπαλλαγή";;;

Μήπως για αυτό έγραψα με μεγάλα γράμματα: "Στα περισσότερα κράτη του κόσμου οι θρησκευτικοί οργανισμοί είναι φοροαπαλλαγμένοι";;;;

Μήπως για αυτό έβαλα και απο κάτω τη φράση: "Κι έτσι δεν είναι μόνο στην Ελλάδα φοροαπαλλαγμένοι, αλλά και στα περισσότερα κράτη του κόσμου"



Σαμουήλ,
άσε βρε φίλε, μη κουράζεσαι. Είναι δύσκολη η ρημάδα η ελληνική.

quote:

Εγώ προσπάθησα να δείξω στον KERRY KING ότι και εάν ακόμα υπάρξει διαχωρισμός, δεν θα υπάρξει φορολόγηση της Εκκλησίας. Για αυτό του είπα: "τα έχεις μπερδέψει". Εάν κάποιος δεν είδε τι γράφει το λινκ, δεν φταίω εγώ. Όπως δε φταίω και για το ότι μερικοί θέλουνε να κάνουνε τη φανφάρα των όποιων τους γνώσεων τους εδω μέσα.

Έλα τώρα;; Υπάρχουν τέτοια άτομα εδώ μέσα;;;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

macedon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7458 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/11/2008, 22:50:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
samuel1974
Αλήθεια, απο την Κύπρο είναι το Σύνταγμα και το άρθρο;

Αλήθεια!

quote:
samuel1974
Μήπως για αυτό το έβαλα κάτω απο τη φράση: "Άλλο ο διαχωρισμός Εκκλησίας Κράτους και άλλο η φοροαπαλλαγή"

Δεν έχω ιδέα γιατί το έβαλες.

quote:
samuel1974
Μήπως για αυτό έγραψα με μεγάλα γράμματα: "Στα περισσότερα κράτη του κόσμου οι θρησκευτικοί οργανισμοί είναι φοροαπαλλαγμένοι"

Και σου απαντησα πως στην Ελλάδα δεν ισχύει αυτό.

quote:
samuel1974
Εάν κάποιος δεν είδε τι γράφει το λινκ, δεν φταίω εγώ.

Όταν γράφεις "ο τάδε νόμος λέει αυτό, το σύνταγμα λέει εκείνο", εννοείται πως μιλάμε για την ελληνική νομοθεσία. Διαφορετικά λέμε "το ΚΥΠΡΙΑΚΟ Σύνταγμα λέει αυτό, ο τάδε νόμος της Ζιμπάμπουε λέει εκείνο".

Σε κανένα σημείο του μηνύματός σου δεν άναφέρεται ότι μιλάς για την Κυπριακή Εκκλησία.

Και όταν σου λέω πως στην Ελλάδα δεν υπάρχει τέτοια νομοθεσία, μου απαντάς: "Εάν το άρθρο του περιοδικού είναι πράγματι τελείως ξεκάρφωτο και αυτοί που το γράψανε είναι πράγματι τόσο άσχετοι με τα νομικά, τότε μπορείς να τους το πεις ο ίδιος:".

Είναι θετικό βέβαια που τελικά (έστω και αργά) κατάλαβες την πατάτα που έκανες· παιδική όμως η προσπάθειά σου να το μπαλώσεις.

quote:
samuel1974
Όπως δε φταίω και για το ότι μερικοί θέλουνε να κάνουνε τη φανφάρα των όποιων τους γνώσεων τους εδω μέσα.

Σε αντίθεση με άλλους που περιφέρουν την πνευματική τους γύμνια, την ημιμάθειά τους και τη γραφικότητά τους, επίσης εδώ μέσα...


macedonΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 00:17:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ψηλός
Ένας φίλος μου έστειλε κάτι πολύ ωραίο και θέλω να το μοιραστώ μαζί σας.
Μιας που φιλάμε για το διαχωρισμό κράτους-Εκκλησίας και τη φορολογία της Εκκλησίας που δεν πληρώνει και έτσι πεινά ο κοσμάκης και τα συναφή παραμύθια, με το παρακάτω άρθρο θα δούμε αυτό που έχουμε καταντήσει και βλέπουμε όλοι να συμβαίνει καθημερινά τριγύρω μας παντού (στο οποίο είμαστε συμμέτοχοι, συν-ένοχοι), αλλά δεν λέμε τίποτα και κάνουμε την πάπια.
Αντιθέτως, θεωρούμε μαγκιά να τα αρπάζουμε χοντρά και να δηλώνουμε τα ψίχουλα.
Στην Ελλαδίτσα, σήμερα, για να θεωρηθείς επιτυχημένος επιχειρηματίας πρέπει να είσαι τουλάχιστον σαν και αυτούς που αναφέρονται στο άθρο.

Βέβαια, γι' αυτούς, τσιμουδιά. Τι δις ευρώ τρώνε αυτοί οι καρχαρίες ετησίως;; Έλα μωρέ, για την Εκκλησία γίνεται ο λόγος, όχι για τους άλλους!!! Εντάξει, κατάλαβα ………….



Δύο παρατηρήσεις στο post σου Ψηλέ , που όπως πάντα προσπαθείς να βγάλης λάδι την εκκλησία .
Η πρώτη είναι ότι ένοχος ενόχω ου ποιεί . Και η δεύτερη η οποία συνάμα είναι και η απορία μου , αφού οι χριστιανοί διατείνονται και κομπάζουν ότι αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού , γιατί τρέμουν την διεξαγωγή ενός δημοψηφίσματος που σύμφωνα με τα λεγόμενά τους θα τους δώση περιφανή νίκη και θα αποστομώση όλους τους υπόλοιπους , άθεους , σατανιστές , νεοπαγανιστές κλπ κλπ ;
Ή μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα !

*Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 08:39:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε Ψηλέ

quote:
Δεν παρέθεσα το άρθρο αυτό για να "δικαιολογήσω" την Εκκλησία. Δεν πιστεύω πως η Εκκλησία το έχει ανάγκη.

Το παρέθεσα για αν δείξω πως ενώ το μεγαλύτερο ποσοστό των φυσικών και νομικών προσώπων που υπόκεινται στην καταβολή φόρου (πηγή που αποφέρει το κυρίως "εισόδημα" για το κράτος), φοροδιαφεύγουν περιπαίζοντάς μας με τόση αισχρότητα (αν είναι δυνατόν τόσο κερδοφόρες επιχειρήσεις να δηλώνουν εισόδημα όσο ένας συνταξιούχος και οι ελεγκτικοί οργανισμοί να τους το εγκρίνουν)και το γνωρίζουμε όλοι – κυβέρνηση και λαός - δεν λέμε ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ, την ίδια στιγμή τσαντιζόμαστε ή αισθανόμαστε αδικημένοι διότι η Εκκλησία δεν πληρώνει φόρους ή δεν μοιράζει την περιουσία της, γνωρίζοντας πως οι τυχόν απαλλαγές ή ατέλειες είναι νομικά κατοχυρωμένες.

Καταλαβαίνεις φίλε Κωστάκη και King που είναι η ένστασή μου;;;


Ποιος σου είπε ότι δε λέμε τίποτα απολύτως; μήπως απλά δεν έχεις παρατηρήσει το εν λόγω γεγονός;

quote:
Υπό τις τωρινές συνθήκες το να κατέχει η Εκκλησία περιουσία καθίσταται αναγκαίο για το λαό τον ίδιο.

ΟΡΙΣΤΕ; Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Εγώ προσωπικά λόγο να έχει η Εκκλησία περιουσία δε βρίσκω, ίσως να ήμουν πιο ελαστικός στο θέμα της μισθοδοσίας των απλών ιερωμένων, αλλά όχι και στην κατοχή περιουσίας. Ας σοβαρευτούμε λίγο, δεν μπορώ να τα ακούω αυτά από ανθρώπους που υπερασπίζονται το "ο έχων δύο χιτώνια...."

quote:
Για μένα δεν τίθεται θέμα διαχωρισμού κράτους-Εκκλησίας. Αυτό υπάρχει ήδη.

Για μένα τίθεται, γιατί δεν υπάρχει. Και δυστυχώς μπορώ να στο αποδείξω και με τα γνωστά στοιχεία από το Ελληνικό Σύνταγμα, αλλά και με καταστάσεις (νομότυπες δε λέω) που ισχύουν στην ελληνική κοινωνία. Εκτός αν εννοούμε εντελώς διαφορετικά τη λέξη διαχωρισμός. ΑΛήθεια, όταν ακούς τον kostakis και τον κάθε kostakis να μιλάει για διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας, εσύ πως το αντιλαμβάνεσαι;

quote:
Ο δήθεν διαχωρισμός που προωθείται στοχεύει σε κάτι άλλο, σε ένα θολό και εσκεμμένα ακαθόριστο πράγμα που δεν διατυπώνεται ευκρινώς από όσους διατυπανίζουν συνεχώς "Διαχωρισμός κράτους-Εκκλησίας".

Το μόνο θολό και εσκεμμένα ακαθόριστο φίλε Ψηλέ είναι το δικαίωμα ενός κρατικού, συνταγματικά κατοχυρωμένου οργανισμού, να επιβάλλει στο υποσυνείδητο (πολλάκις και στο συνειδητό) ενός ολόκληρου πληθυσμού, διαμέσω της εκπαίδευσης, ιδεολογίες και θέσφατα που κατ' ουσίαν θα έπρεπε να αποτελούν στοιχεία εσωτερικής αναζήτησης και όχι έξωθεν διδαχής.

Φίλε macedon

quote:
Ο διαχωρισμός Εκκλησίας-Κράτους είναι πρωτίστως ο οικονομικός διαχωρισμός, όπου θα πρέπει πλέον οι ορθόδοξοι να αναλάβουν να πληρώνουν τους μισθούς και τις συντάξεις των ιερέων τους και να σταματήσουν αυτοί να μισθοδοτούνται ΠΑΡΑΝΟΜΑ από τους φόρους ΟΛΟΥ του ελληνικού λαού ανεξαρτήτως θρησκεύματος.

Ο διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους είναι, για μένα προσωπικά, πρωτίστως ιδεολογικός διαχωρισμός, είναι διαχωρισμός της ελληνικής κοινωνίας ως πλέγμα νόμων, κανόνων και ρυθμίσεων από την εκκλησιαστική κοινωνία ως φορέα πνευματικότητας και λογισμού.

Φίλε ψηλέ απαντάς στη φράση

quote:
Κανένα μπουζουκτσήδικο και καμία ιδιωτική επιχείρηση δεν μου ζήτησε να συμμετάσχω στις ζημίες του ή να μισθοδοτήσω τους μπράβους του.

με το

quote:
Εμένα όμως, ως Έλληνα πολίτη (αν και κάτοικος εξωτερικού) μου ζήτησε και μου ζητά και με πολύ τσαμπουκά και χωρίς καθόλου ντροπή!!
Να κάτι π.χ. χοντρά εφάπαξ σε στρατιωτικούς, να κάτι π.χ. δωρεάν ή χαμηλού κόστους ρεύμα σε εργαζόμενους στη ΔΕΗ ή σε επιχειρήσεις, να κάτι π.χ. δωρεάν ή χαμηλού κόστους ταξίδια στους υπαλλήλους του ΟΣΕ, να κάτι π.χ. δάνεια χαρισμένα, να κάτι π.χ. δάνεια με χαμηλό ή μηδενικό επιτόκιο σε ορισμένα κομματόσκυλα, να κάτι 28 δις για τους "με το νόμο τοκογλύφους", να κάτι .............

Σου υπενθυμίζω ότι εκτός από τους κατά νόμο τοκογλύφους, όλοι οι άλλοι φορείς που αναφέρεις είναι δημόσιοι (πλην ίσως της Αλουμίνιον της Ελλάδος, στην οποία αφορούν τα περί φτηνού ρεύματος) και σίγουρα δεν είναι μπουζουκτσήδικα. Όχι βέβαια ότι δικαιολογώ τις συγκεκριμένες δράσεις, αν και αναρρωτιέμαι γιατί προβληματίζεσαι με τα χοντρά εφάπαξ στους στρατιωτικούς και όχι με τις αυξήσεις των δικαστικών λ.χ.

quote:
Όλοι οι παραπάνω, σε αντίθεση με την Εκκλησία, ούτε κοινωφελή ιδρύματα συντηρούν, ούτε και πνευματικό έργο προσφέρουν.

Αγαπητέ μου, το να συντηρείς κοινωφελή ιδρύματα με περιουσία αποκτηθείσα με κάποιες "ύποπτες" μεθόδους προσιδιάζει στη φράση "κηδεία με ξένα κόλλυβα". Για την τέλεση πνευματικού έργου δε, νομίζω ότι δεν απαιτείται η κατοχή περιουσίας, αλλά η σεμνότητα και η διάθεση ανιδιοτελούς προσφοράς... ή μήπως κάνω λάθος;

quote:
Ακόμη και αν αρπάξω κάνα τσεκούρι και αρχίζω να παίρνω κεφάλια είναι τόσοι πολλοί που θα γεράσω και δεν θα έχω τελειώσει!!!!!

Μόλις βρούμε τα κεφάλια, θα πάρω και εγώ άλλο ένα για να συνεισφέρω στο κοινωφελές έργο μας!!!

Με αφορμή το σχόλιο του macedon

quote:
2. Στην Κύπρο δεν υπάρχει επίσημο ή επικρατών θρήσκευμα

θα ήθελα πολύ να μου επισημανθεί, απ'όσους γνωρίζουν, αν υπάρχει σχετική πρόνοια στα υπόλοιπα συντάγματα. Εγώ θα ψάξω όσο μπορώ, αλλά αν κάποιος γνωρίζει κάτι συγκεκριμένο, η βοήθεια θα είναι ευπρόσδεκτη. (ΑΚΥΡΟ : Βρήκα 1 ιστοσελίδα πολύ επεξηγηματική και προς το παρόν θεωρούμαι καλυμμένος... http://tosyntagma.ant-sakkoulas.gr/theoria/item.php?id=12. Ευχαριστώ πάντως για την πρόθεση που ΘΑ είχατε να με βοηθήσετε)

Φίλε europaios2

quote:
Mα εμείς οι Ορθόδοξοι είμαστε πάνω από το 95-96% προς τι η φασαρία? για το 2 ή 4%?

Πω πω... με 2-4% ούτε δικαιώματα μειοψηφίας δεν έχουμε
Αλήθεια, τον πιστεύετε αυτό τον αριθμό, αγαπητοί;

quote:
για παράδειγμα γιατί να πληρώνω εγώ το δάσκαλο macedon όταν κάθεται δυόμισι μήνες το καλοκαίρι? Όταν κάθεται τα Χριστούγεννα και το Πάσχα εις βάρος όλων των άλλων Ελλήνων μισθωτών? Σταματάνε τα παιδιά στο σχολείο?

Ήμαρτον φίλε μου!!! Μη βάζεις ιδέες σε ορισμένους και μετατρέψουν την, ήδη αποτελειωθείσα στην ουσία, δημόσια παιδεία σε πρόγραμμα πρόσληψης ωρομισθίων. Δε συμφέρει κανέναν, ούτε και το δικό σου παιδί.
Να είσαι σίγουρος ότι το (όποιο) έργο του δασκάλου, ακόμα και αν διαρκεί έξι μήνες, είναι πολύ βαρύτερο, πολύ σημαντικότερο, πολύ κρισιμότερο από το έργο του όποιου ιερωμένου, που απλά διδάσκει άνευ αμβισβήτησης, άνευ πολεμικής και κυρίως ΑΝΕΥ της ανάγκης να ΜΑΘΕΙ σε κάποιον.

quote:
να κόβεται και ο μισθός ή να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους σε άλλα πόστα και τέτοια πόστα που ζητάνε εποχιακούς, ειδικά το καλοκαίρι είναι άφθονα.

Τώρα να υποψιαστώ ότι είσαι ο κολλητός του Αλογοσκούφη, δεν ξέρω μήπως σε αδικήσω, αλλά τι είναι πάλι αυτό που γράφεις εδώ;

Φίλε samuel

quote:
Εγώ προσπάθησα να δείξω στον KERRY KING ότι και εάν ακόμα υπάρξει διαχωρισμός, δεν θα υπάρξει φορολόγηση της Εκκλησίας.

Συμφωνώ μαζί σου στη βάση αυτού που αναφέρεις. Διαφνώ βέβαια στο αν υπάρχει η δυνατότητα να αντιμετωπισθούν και τα δύο αυτά θέματα, στο πλαίσιο ενός ευρύτερου διαλόγου για τον επανακαθορισμό του ρόλου της Εκκλησίας στην κοινωνικοοικονομική (και προσοχή, δεν εννοώ ΣΤΗΝ ΠΕΝΥΜΑΤΙΚΗ) ζωή της χώρας.

quote:
Όπως δε φταίω και για το ότι μερικοί θέλουνε να κάνουνε τη φανφάρα των όποιων τους γνώσεων τους εδω μέσα.

Φίλε sesostris

εξαιρετικό το post σου. Αυτή την απορία έχω θέσει και εγώ... αφού υπάρχει τέτοια συντριπτική πλειοψηφία, ποιος ο λόγος να μην επισπευστεί το "μάθημα" στους κάθε λογής αμφισβητίες; εδώ δεν είχε ακόμα "καθαρίσει" το μεταπολιτευτικό και έγινε δημοψήφισμα για τη βασιλεία (η οποία είχε και πολύ περισσότερους - και καλά - οπαδούς απ'ότι η μη Χ.Ο. στη σημερινή Ελλάδα), μόνο και μόνο γιατί κάποιοι στηρίχθηκαν στο "ψυχικό" των Ελλήνων για να τελειώσουν το θέμα μία και καλή (κατά τη γνώμη μου ορθώς). Γιατί να μη γίνει στο τσακ μπαμ ένα αντίστοιχο δημοψήφισμα για τις σχέσεις Κράτους - Εκκλησίας; σαν ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ - Μπανανιακός θα είναι, βάσει των ποσοστών των Χ.Ο.
Όσο για την ενοχή, το έγραψα και παραπάνω : "κι εσείς τα ίδια κάνατε, εμάς θα βγάλετε στον αφρό;". Δε γίνεται όμως έτσι, αγαπητοί Χ.Ο. του forum, ας ξεκινήσουμε από τα του οίκου μας για να απαιτήσουμε την κάθαρση γενικώς.
Και εις άλλα με υγείαν...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!

Υ.Γ. Υπάρχουν πολλές ανακρίβειες στα περισσότερα θρησκευτικά θέματα που "κινούνται" αυτή την περίοδο, αλλά προτιμώ να μην υπεισέλθω. Το γιατί το αφήνω στην κρίση σας...

Edited by - kostakis on 07/11/2008 08:41:39

Edited by - kostakis on 07/11/2008 08:54:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 11:11:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
ΟΡΙΣΤΕ; Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Εγώ προσωπικά λόγο να έχει η Εκκλησία περιουσία δε βρίσκω, ίσως να ήμουν πιο ελαστικός στο θέμα της μισθοδοσίας των απλών ιερωμένων, αλλά όχι και στην κατοχή περιουσίας. Ας σοβαρευτούμε λίγο, δεν μπορώ να τα ακούω αυτά από ανθρώπους που υπερασπίζονται το "ο έχων δύο χιτώνια...."


Η εκκλησία πρέπει να έχει περιουσία την οποία να αξιοποιεί για το καλό του ποιμνίου της.
quote:
kostakis:
Για μένα τίθεται, γιατί δεν υπάρχει. Και δυστυχώς μπορώ να στο αποδείξω και με τα γνωστά στοιχεία από το Ελληνικό Σύνταγμα, αλλά και με καταστάσεις (νομότυπες δε λέω) που ισχύουν στην ελληνική κοινωνία. Εκτός αν εννοούμε εντελώς διαφορετικά τη λέξη διαχωρισμός. ΑΛήθεια, όταν ακούς τον kostakis και τον κάθε kostakis να μιλάει για διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας, εσύ πως το αντιλαμβάνεσαι;


Εγώ απλά αδιαφορώ.
quote:
kostakis:
Το μόνο θολό και εσκεμμένα ακαθόριστο φίλε Ψηλέ είναι το δικαίωμα ενός κρατικού, συνταγματικά κατοχυρωμένου οργανισμού, να επιβάλλει στο υποσυνείδητο (πολλάκις και στο συνειδητό) ενός ολόκληρου πληθυσμού, διαμέσω της εκπαίδευσης, ιδεολογίες και θέσφατα που κατ' ουσίαν θα έπρεπε να αποτελούν στοιχεία εσωτερικής αναζήτησης και όχι έξωθεν διδαχής.

Με την ίδια λογική το ίδιο μπορεί να ισχυριστεί και ο Αλβανικής καταγωγής μαθητής. Για ποιο λόγο να μαθαίνει την Ελληνική ιστορία?
Στην Ελλάδα Χριστιανισμός και Ελληνισμός πάμε πακέτο.

quote:
kostakis:
Ο διαχωρισμός Εκκλησίας - Κράτους είναι, για μένα προσωπικά, πρωτίστως ιδεολογικός διαχωρισμός, είναι διαχωρισμός της ελληνικής κοινωνίας ως πλέγμα νόμων, κανόνων και ρυθμίσεων από την εκκλησιαστική κοινωνία ως φορέα πνευματικότητας και λογισμού.


Για μένα ο διαχωρισμός πάλι είναι ανούσιος. Αλλά βλέποντας πόσο καίγονται ορισμένοι με βάζει σε υποψίες.......
quote:
kostakis:
Αγαπητέ μου, το να συντηρείς κοινωφελή ιδρύματα με περιουσία αποκτηθείσα με κάποιες "ύποπτες" μεθόδους προσιδιάζει στη φράση "κηδεία με ξένα κόλλυβα". Για την τέλεση πνευματικού έργου δε, νομίζω ότι δεν απαιτείται η κατοχή περιουσίας, αλλά η σεμνότητα και η διάθεση ανιδιοτελούς προσφοράς... ή μήπως κάνω λάθος;


Σε κάθε λοιπόν τρίτο παιδί Ελληνικής Ορθόδοξης οικογένειας που γεννιέται στη Θράκη και που η Εκκλησία δίνει 3.000€, εσύ να πας να τους πεις ότι σας το κόβω.......αλλά σας αγαπώ πολύ.....και πάνω απ' όλα η σεμνότητα και η ανιδιοτέλεια.......δε νομίζω να χαρούν. Το ίδιο να πεις και στα νέα άπορα ζευγάρια που ενιυσχύει η εκκλησία στα ορφανά και στους ηλικιωμένους.........

quote:
kostakis:
Πω πω... με 2-4% ούτε δικαιώματα μειοψηφίας δεν έχουμε
Αλήθεια, τον πιστεύετε αυτό τον αριθμό, αγαπητοί;

Και οι Τουρκικής καταγωγής μουσουλμάνοι.......τα ίδια λένε......
quote:
kostakis:
Ήμαρτον φίλε μου!!! Μη βάζεις ιδέες σε ορισμένους και μετατρέψουν την, ήδη αποτελειωθείσα στην ουσία, δημόσια παιδεία σε πρόγραμμα πρόσληψης ωρομισθίων. Δε συμφέρει κανέναν, ούτε και το δικό σου παιδί.
Να είσαι σίγουρος ότι το (όποιο) έργο του δασκάλου, ακόμα και αν διαρκεί έξι μήνες, είναι πολύ βαρύτερο, πολύ σημαντικότερο, πολύ κρισιμότερο από το έργο του όποιου ιερωμένου, που απλά διδάσκει άνευ αμβισβήτησης, άνευ πολεμικής και κυρίως ΑΝΕΥ της ανάγκης να ΜΑΘΕΙ σε κάποιον.

Μπα? εγώ θεωρώ τη σωτηρία της ψυχής ως το μέγιστο αγαθό και το ρόλο των ιερομένων τον ποιο αναγκαίο.
quote:
kostakis:
Τώρα να υποψιαστώ ότι είσαι ο κολλητός του Αλογοσκούφη, δεν ξέρω μήπως σε αδικήσω, αλλά τι είναι πάλι αυτό που γράφεις εδώ;

Δηλαδή να γράψω ψέματα? Δεν είναι αυτή η αλήθεια?

quote:
kostakis:
Φίλε sesostris

εξαιρετικό το post σου. Αυτή την απορία έχω θέσει και εγώ... αφού υπάρχει τέτοια συντριπτική πλειοψηφία, ποιος ο λόγος να μην επισπευστεί το "μάθημα" στους κάθε λογής αμφισβητίες; εδώ δεν είχε ακόμα "καθαρίσει" το μεταπολιτευτικό και έγινε δημοψήφισμα για τη βασιλεία (η οποία είχε και πολύ περισσότερους - και καλά - οπαδούς απ'ότι η μη Χ.Ο. στη σημερινή Ελλάδα), μόνο και μόνο γιατί κάποιοι στηρίχθηκαν στο "ψυχικό" των Ελλήνων για να τελειώσουν το θέμα μία και καλή (κατά τη γνώμη μου ορθώς). Γιατί να μη γίνει στο τσακ μπαμ ένα αντίστοιχο δημοψήφισμα για τις σχέσεις Κράτους - Εκκλησίας; σαν ντέρμπι Μάντσεστερ Γιουνάϊτεντ - Μπανανιακός θα είναι, βάσει των ποσοστών των Χ.Ο.
Όσο για την ενοχή, το έγραψα και παραπάνω : "κι εσείς τα ίδια κάνατε, εμάς θα βγάλετε στον αφρό;". Δε γίνεται όμως έτσι, αγαπητοί Χ.Ο. του forum, ας ξεκινήσουμε από τα του οίκου μας για να απαιτήσουμε την κάθαρση γενικώς.
Και εις άλλα με υγείαν...


Πολύ τρόμος!!!!!! με αυτόν ξυπνάμε εμείς οι Χριστιανοί με αυτόν κοιμόμαστε........
Να στο πω Ξαμιλιώτικα? Ξένα κόλια δικά μας βάσανα?
Όποιος θέλει αλλαγές να τρέξει να τις διεκδικήσει........

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 11:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Sesostris
Δύο παρατηρήσεις στο post σου Ψηλέ , που όπως πάντα προσπαθείς να βγάλης λάδι την εκκλησία .

Σιγά μη περιμένει η Εκκλησία εμένα. Δεν το έχει ανάγκη, δεν υπάρχει λόγος.

quote:
Sesostris
Η πρώτη είναι ότι ένοχος ενόχω ου ποιεί . Και η δεύτερη η οποία συνάμα είναι και η απορία μου , αφού οι χριστιανοί διατείνονται και κομπάζουν ότι αποτελούν την συντριπτική πλειοψηφία του Ελληνικού λαού , γιατί τρέμουν την διεξαγωγή ενός δημοψηφίσματος που σύμφωνα με τα λεγόμενά τους θα τους δώση περιφανή νίκη και θα αποστομώση όλους τους υπόλοιπους , άθεους , σατανιστές , νεοπαγανιστές κλπ κλπ ;
Ή μήπως δεν είναι έτσι τα πράγματα !

Για ποιο δημοψήφισμα μιλάς;

Το δημοψήφισμα έχει ισχύ μόνο σε μια δημοκρατία. Καθότι όμως το πολίτευμα αυτό ΠΟΤΕ δεν υπήρξε στην πραγματικότητα παρά μόνο στα χαρτιά και στη φαντασία μας, η ισχύς του δημοψηφίσματος ισούται με "αέρα κοπανιστό ψιλοκομμένο".
Θα σου αναφέρω και ένα παράδειγμα από τη διεθνή σκηνή. Σε κάποιες χώρες έγινε δημοψήφισμα για το Ευρωσύνταγμα και ο λαός το απέρριψε. Τώρα οι κυβερνήσεις προσπαθούν να περάσουν μέσω της Βουλής των και με διάφορα άλλα κόλπα. Οπότε να ο αέρας κοπανιστός ψιλοκομένος.

Ας έλθουμε και στη χώρα μας. Έγινε συλλογή υπογραφών για να μην αφαιρεθεί η αναγραφή του θρησκεύματος από τις ταυτότητες. Θα μπορούσαμε να χαρακτηρίσουμε την κίνηση αυτή ως μια μορφή δημοψηφίσματος. Εισακούστηκε πουθενά η βούληση τόσων ανθρώπων; Αφού αποφάσισαν οι καρεκλοκένταυροι νταβατζήδες να το αφαιρέσουν, στα …… τέτοια τους η θέληση του λαού. Να μια άλλη δόση αέρα κοπανιστού ψιλοκομμένου.

Δημοψήφισμα και τρίχες κατσαρές.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 11:47:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε europaios2

quote:
Η εκκλησία πρέπει να έχει περιουσία την οποία να αξιοποιεί για το καλό του ποιμνίου της.

Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, αλλά δε μου απαντάς στην ουσία. "Ο έχων δύο χιτώνια κλπ. κλπ.", ο έχων πολλά χιτώνια εξαιρείται;

quote:
Με την ίδια λογική το ίδιο μπορεί να ισχυριστεί και ο Αλβανικής καταγωγής μαθητής. Για ποιο λόγο να μαθαίνει την Ελληνική ιστορία?
Στην Ελλάδα Χριστιανισμός και Ελληνισμός πάμε πακέτο.

Άμα δεν του αρέσει η Ελληνική ιστορία να πάει στη χώρα του να μάθει την Αλβανική. Δεν τον πίεσε κανείς να έρθει εδώ. Αντίθετα εμένα, ως Έλληνα υπήκοο, με διδάσκουν πράγματα που δεν αποτελούν στοιχεία της ιστορίας μου (βλέπε Παλαιά και Καινή Διαθήκη ), αντί να μου πουν για τις όποιες συμμετοχές και δράσεις των χριστιανών ελλήνων ιερωμένων στου αγώνες του Έθνους (με εξαίρεση το κρυφό σχολειό και τον Παλαιών Πατρών Γερμανό, όλα τα άλλα εδώ μέσα τα έχω μάθει..). Άστοχο αυτό το επιχείρημα.
Όσο για το αν πάνε πακέτο, είσαι λάθος, αλλά επειδή δε θα βγάλουμε άκρη, ο καθείς τη γνώμη του. Αρκεί να μην επιχειρείται η επιβολή της στους άλλους. Αυτό λέγεται ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ και ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, άνοιξε λεξικό και διάβασε.

quote:
Αλλά βλέποντας πόσο καίγονται ορισμένοι με βάζει σε υποψίες.......

Τι υποψίες;

quote:
Σε κάθε λοιπόν τρίτο παιδί Ελληνικής Ορθόδοξης οικογένειας που γεννιέται στη Θράκη και που η Εκκλησία δίνει 3.000€, εσύ να πας να τους πεις ότι σας το κόβω.......αλλά σας αγαπώ πολύ.....και πάνω απ' όλα η σεμνότητα και η ανιδιοτέλεια.......δε νομίζω να χαρούν. Το ίδιο να πεις και στα νέα άπορα ζευγάρια που ενιυσχύει η εκκλησία στα ορφανά και στους ηλικιωμένους.........

Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι σου έγραψα, να στο εξηγήσω. Δεν είπα ότι η εκκλησία δε συντηρεί κοινωφελή ιδρύματα ή δεν κάνει κάποιες κοινωφελείς πράξεις, είπα ότι το να το κάνεις αυτό με κλεμμένα ή "ύποπτα" χρήματα, είναι κηδεία με ξένα κόλλυβα. Και ο Μπιλ Γκέιτς κάνει αγαθοεργίες και ο Αλ Γκορ πολεμάει για το περιβάλλον και ο Socrates έχει ίδρυμα : Ε, ΚΑΙ;

quote:
Και οι Τουρκικής καταγωγής μουσουλμάνοι.......τα ίδια λένε......

Με συγκίνησε το υπονοούμενο, αλλά είμαι στη διάθεσή σου να με γνωρίσεις από κοντά για να αντιληφθείς το μέγεθος του ολισθήματος στο οποίο υπέπεσες. Κάνε όμως τώρα μία προσπάθεια να αποδείξεις το 96% που λες (πριν 2-3 μήνες ήταν 98%, με αυτό το ρυθμό ευελπιστώ ότι σε μερικά τέρμινα θα κατέλθετε πλησιέστερα στο σωστό ποσοστό)

quote:
Μπα? εγώ θεωρώ τη σωτηρία της ψυχής ως το μέγιστο αγαθό

Σωστό, καλά το πας...

quote:
και το ρόλο των ιερομένων τον ποιο αναγκαίο.

καλά το πήγαινες.

quote:
Δηλαδή να γράψω ψέματα? Δεν είναι αυτή η αλήθεια?

Η δική σου αλήθεια, ναι. Ίσως και του Αλογοσκούφη.

quote:
Να στο πω Ξαμιλιώτικα? Ξένα κόλια δικά μας βάσανα?
Όποιος θέλει αλλαγές να τρέξει να τις διεκδικήσει........

Καλά, μην αρχίσουμε τα μαγκιώρικα, ρίχνουμε το επίπεδο. Οι αλλαγές ασφαλώς διεκδικούνται και πραγματοποιούνται με αγώνες, δε διαφωνώ. Τίποτα δεν προέκυψε μόνο του.
Χώρια που ο κοινός νους αντιλαμβάνεται ότι δε γίνεται συζήτηση για αλλαγή, γίνεται συζήτηση για ενδεχόμενη αλλαγή βάση λαϊκής απόφασης. Ψιλά γράμματα, θα μου πεις...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 12:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kostakis
Ποιος σου είπε ότι δε λέμε τίποτα απολύτως; μήπως απλά δεν έχεις παρατηρήσει το εν λόγω γεγονός;

Φίλε Κωστάκη,
Μάλλον θα μου διέφυγαν τα αντίστοιχα θέματα ου έχετε ανοίξει και αφορούν το γεγονός αυτό.
Οι τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα, πάντως, σε αντίθεση με την προπαγάνδα κατά της Εκκλησίας, δεν είδα να αναφέρουν τίποτα!!

quote:

quote:
Υπό τις τωρινές συνθήκες το να κατέχει η Εκκλησία περιουσία καθίσταται αναγκαίο για το λαό τον ίδιο.

Kostakis
ΟΡΙΣΤΕ; Αυτό θα ήθελα να μου το εξηγήσεις. Εγώ προσωπικά λόγο να έχει η Εκκλησία περιουσία δε βρίσκω, ίσως να ήμουν πιο ελαστικός στο θέμα της μισθοδοσίας των απλών ιερωμένων, αλλά όχι και στην κατοχή περιουσίας. Ας σοβαρευτούμε λίγο, δεν μπορώ να τα ακούω αυτά από ανθρώπους που υπερασπίζονται το "ο έχων δύο χιτώνια...."

Κοίτα, μου είναι δύσκολο να ψάξω και να βρω το σύνολο των αγαθοεργιών της Εκκλησίας. Ο ευρωπαίος σου ανέφερε κάτι. Πέρα από τα ιδρύματα που συντηρούν διάφορες μητροπόλεις, π.χ. θα σου πω πως στο Βόλο η Μητρόπολη καθημερινά προσφέρει περί τα 150 γεύματα σε άπορους. Αναλογίσου το κόστος.
Δεν γνωρίζω να υπάρχει κάποιος άλλος φορέας που να κάνει το ίδιο στην πόλη αυτή.
Όλη η κτιριακή περιουσία της Εκκλησίας που αποτελεί πολιτιστική κληρονομιά του λαού μας έχει ανάγκη από συντήρηση. Για να γίνει αυτό χρειάζονται χρήματα.
Από τα παραπάνω και από άλλα πολλά καθίσταται αναγκαία σήμερα να έχει περιουσία η Εκκλησία.
Εμένα, σήμερα, δεν με απασχολεί αν πρέπει να έχει ή όχι περιουσία η Εκκλησία.
Αν υπάρχει κάτι που θα με απασχολούσε αυτό θα ήταν η σωστή διαχείριση της περιουσίας της.


quote:
Kostakis
Για μένα τίθεται, γιατί δεν υπάρχει. Και δυστυχώς μπορώ να στο αποδείξω και με τα γνωστά στοιχεία από το Ελληνικό Σύνταγμα, αλλά και με καταστάσεις (νομότυπες δε λέω) που ισχύουν στην ελληνική κοινωνία. Εκτός αν εννοούμε εντελώς διαφορετικά τη λέξη διαχωρισμός. ΑΛήθεια, όταν ακούς τον kostakis και τον κάθε kostakis να μιλάει για διαχωρισμό κράτους - εκκλησίας, εσύ πως το αντιλαμβάνεσαι;

Το καλύτερο θα ήταν να μου πει ο Κωστάκης πως τον αντιλαμβάνεται το διαχωρισμό αφού αυτός είναι που μιλά για διαχωρισμό.
Για μένα ο διαχωρισμός υπάρχει. Για να στο πω απλά, ό, τι πιστοποιητικό χρειάζομαι απευθύνομαι στον Δήμο μου. Για παράδειγμα όταν έγραψα το παιδί μου στην Ελλάδα, στο Δήμο πήγα και το έκανα. Χρειάζομαι ένα πιστοποιητικό οικογενειακής κατάστασης, από το Δήμο θα το ζητήσω και όχι από το γραφείο της Ενορίας μας. Όταν πήγα φαντάρος, το χαρτί μου ήλθε από τη στρατολογία και όχι από τη Μητρόπολη. Και άλλα πολλά …….


quote:
Kostakis
Το μόνο θολό και εσκεμμένα ακαθόριστο φίλε Ψηλέ είναι το δικαίωμα ενός κρατικού, συνταγματικά κατοχυρωμένου οργανισμού, να επιβάλλει στο υποσυνείδητο (πολλάκις και στο συνειδητό) ενός ολόκληρου πληθυσμού, διαμέσω της εκπαίδευσης, ιδεολογίες και θέσφατα που κατ' ουσίαν θα έπρεπε να αποτελούν στοιχεία εσωτερικής αναζήτησης και όχι έξωθεν διδαχής.


Αυτό που λες συζητείται και θα μπορούσε από μόνο του να αποτελέσει ένα ολόκληρο θέμα. Απαιτεί βέβαια μια πολύπλευρη προσέγγιση και δεν ξέρω αν εγώ ή και άλλοι είμαστε σε θέση να το κάνουμε. Γεγονός είναι πως ο "οργανισμός" αυτός στο πέρας των δύσκολων καιρών του έθνους μας, συγκέντρωσε στο πρόσωπό του, στήριξε, συντήρησε και εγγυήθηκε τη συνέχεια της ταυτότητας του έθνους. Οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να τίθεται καν θέμα δικαιώματος.
Δεν πιστεύω πως το ερώτημα που θέτεις να απασχόλησε ή να ήταν ιδιαίτερα επίκαιρο π.χ. τον κόσμο της εποχής του Κολοκοτρώνη και του Μακρυγιάννη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 12:08:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ kostakis

quote:
Συμφωνώ μαζί σου στη βάση αυτού που αναφέρεις. Διαφνώ βέβαια στο αν υπάρχει η δυνατότητα να αντιμετωπισθούν και τα δύο αυτά θέματα, στο πλαίσιο ενός ευρύτερου διαλόγου για τον επανακαθορισμό του ρόλου της Εκκλησίας στην κοινωνικοοικονομική (και προσοχή, δεν εννοώ ΣΤΗΝ ΠΕΝΥΜΑΤΙΚΗ) ζωή της χώρας.

Το άρθρο, το οποίο παρέθεσα, και το οποίο περιέργως έσπευσαν κάποιοι, ώς συνήθως, να θίξουνε την εγκυρότητα του, αναφέρει και για το τι γίνεται στην Ισπανία και στη Γερμανία. Το να φορολογήσεις έναν θρησκευτικό οργανισμό, όποιον και να ναι, ή να πας άκόμα πιο πέρα και να δημεύσεις την περιουσία του, αφήνωντάς του λίγα απαραίτητα, δεν γίνεται στα πλαίσια ενός φιλελεύθερου οικονομικού συστήματος. Δε γίνεται να απαιτείς, όπως κάνουνε κάποιοι, Λενινισμό που θα πιάσει μόνο την περιουσία της Εκκλησίας, γιατί ακόμα και εάν τον εφαρμόσεις μέσα στο τωρινό σύστημα, τότε τα χρήματα και τα οικόπεδα μόνο οι ακτήμονες δε θα τα πάρουνε.


“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 12:18:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Kostakis
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, αλλά δε μου απαντάς στην ουσία. "Ο έχων δύο χιτώνια κλπ. κλπ.", ο έχων πολλά χιτώνια εξαιρείται;

quote:
Kostakis
Δεν ξέρω αν κατάλαβες τι σου έγραψα, να στο εξηγήσω. Δεν είπα ότι η εκκλησία δε συντηρεί κοινωφελή ιδρύματα ή δεν κάνει κάποιες κοινωφελείς πράξεις, είπα ότι το να το κάνεις αυτό με κλεμμένα ή "ύποπτα" χρήματα, είναι κηδεία με ξένα κόλλυβα. Και ο Μπιλ Γκέιτς κάνει αγαθοεργίες και ο Αλ Γκορ πολεμάει για το περιβάλλον και ο Socrates έχει ίδρυμα : Ε, ΚΑΙ;

Αν μου επιτρέπεις φίλε Κωστάκη,
Αν κατάλαβα καλά, το θέμα που τίθεται από σένα και από άλλους, δεν είναι για το δεύτερο χιτώνα, αλλά αυτό που ζητείται είναι να μείνει η Εκκλησία χωρίς χιτώνα (αφαίρεση της κατ' εσέ με "ύποπτους" τρόπους αποκτηθείσας εκκλησιαστικής περιουσίας).
Αν δεν κατάλαβα καλά και αναφέρεσαι μόνο στους "πολλούς χιτώνες", τότε το θέμα μετατίθεται στο να βρεθεί τρόπος "καλύτερης και πιο δίκαιης" διαχείρισης των χιτώνων.
Αν είναι έτσι και υπάρχει πράγματι ειλικρινές ενδιαφέρον και δεδομένου ότι η Εκκλησία δεν είναι ιδιωτική επιχείρηση, αλλά ο καθένας μπορεί να γίνει μέλος της, τότε είμαι μαζί σου.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ψηλός
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5138 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 12:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Samuel1974
Δε γίνεται να απαιτείς, όπως κάνουνε κάποιοι, Λενινισμό που θα πιάσει μόνο την περιουσία της Εκκλησίας, γιατί ακόμα και εάν τον εφαρμόσεις μέσα στο τωρινό σύστημα, τότε τα χρήματα και τα οικόπεδα μόνο οι ακτήμονες δε θα τα πάρουνε.


Μα σαφώς και έτσι θα γίνει. Όπως έχει συμβεί στο παρελθόν, όπως γίνεται σε όλους τους επιχειρηματικούς τομείς.
Όπου υπάρχει συμφέρον τα μεγάλα συμφέρονται θα συνθλίψουν τον μικροακτήμονα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 12:57:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Συμφωνούμε ότι διαφωνούμε, αλλά δε μου απαντάς στην ουσία. "Ο έχων δύο χιτώνια κλπ. κλπ.", ο έχων πολλά χιτώνια εξαιρείται;

Δε νομίζω......λέει όμως πουθενά να μην έχει κανένα χιτώνα?
quote:
kostakis:
Άμα δεν του αρέσει η Ελληνική ιστορία να πάει στη χώρα του να μάθει την Αλβανική. Δεν τον πίεσε κανείς να έρθει εδώ. Αντίθετα εμένα, ως Έλληνα υπήκοο, με διδάσκουν πράγματα που δεν αποτελούν στοιχεία της ιστορίας μου (βλέπε Παλαιά και Καινή Διαθήκη ), αντί να μου πουν για τις όποιες συμμετοχές και δράσεις των χριστιανών ελλήνων ιερωμένων στου αγώνες του Έθνους (με εξαίρεση το κρυφό σχολειό και τον Παλαιών Πατρών Γερμανό, όλα τα άλλα εδώ μέσα τα έχω μάθει..). Άστοχο αυτό το επιχείρημα.
Όσο για το αν πάνε πακέτο, είσαι λάθος, αλλά επειδή δε θα βγάλουμε άκρη, ο καθείς τη γνώμη του. Αρκεί να μην επιχειρείται η επιβολή της στους άλλους. Αυτό λέγεται ΑΝΕΞΙΘΡΗΣΚΕΙΑ και ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, άνοιξε λεξικό και διάβασε.

Σε διδάσκουν στα θρησκευτικά την ιστορία της θρησκείας μας, εάν δε θέλεις να παρακολουθήσεις παίρνεις απαλλαγή, εγώ γιατί είμαι υποχρεωμένος να μη διδαχθώ?
Το επιχείρημά μου είναι εύστοχο. Δεν ενδιαφέρει τον Αλβανό η ιστορία της πατρίδας μας ας πάει στην Αλβανία. Δεν ενδιαφέρει τον Έλληνα η θρησκεία της πλειοψηφίας των υπολοίπων Ελλήνων? ας πάρει απαλλαγή από το μάθημα εκτός εάν θέλει να πάει στη δική του Ελλάδα......με το ζόρι να μου επιβάλλεις να μην παρακολουθήσω το μάθημα? Γιατί πας να μου καταπατήσεις την ελευθερία μου?
-Όσο για τον Παλαιών Πατρών Γερμανό κακώς το ανέφερες το έχουμε αναλύσει διεξοδικά εκτός εάν θέλεις άλλη μία επανάληψη.

quote:
kostakis:
Τι υποψίες;

Υποψίες για τα κίνητρα αυτής της ενέργειας. Ή κάποιοι ντρέπονται που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι υπόλοιποι Έλληνες ή κάποιοι θέλουν στα πλαίσια της διάλυσης των πάντων να διαλύσουν και τη θρησκεία........οι όψιμοι αγώνες για ελευθερία, ανεξιθρησκία κ.ο.κ. που παράλληλα θέλουν να περιορίσουν τη δική μου.........μυρίζουν......
quote:
kostakis:
Με συγκίνησε το υπονοούμενο, αλλά είμαι στη διάθεσή σου να με γνωρίσεις από κοντά για να αντιληφθείς το μέγεθος του ολισθήματος στο οποίο υπέπεσες. Κάνε όμως τώρα μία προσπάθεια να αποδείξεις το 96% που λες (πριν 2-3 μήνες ήταν 98%, με αυτό το ρυθμό ευελπιστώ ότι σε μερικά τέρμινα θα κατέλθετε πλησιέστερα στο σωστό ποσοστό).

Για να προβληματιστείς στο έγραψα, όχι για να συγκινηθείς.

quote:
kostakis:
Η δική σου αλήθεια, ναι. Ίσως και του Αλογοσκούφη.

Απαγορεύεται να συμπίπτουν?
quote:
kostakis:
Καλά, μην αρχίσουμε τα μαγκιώρικα, ρίχνουμε το επίπεδο. Οι αλλαγές ασφαλώς διεκδικούνται και πραγματοποιούνται με αγώνες, δε διαφωνώ. Τίποτα δεν προέκυψε μόνο του.
Χώρια που ο κοινός νους αντιλαμβάνεται ότι δε γίνεται συζήτηση για αλλαγή, γίνεται συζήτηση για ενδεχόμενη αλλαγή βάση λαϊκής απόφασης. Ψιλά γράμματα, θα μου πεις...

Άνθρωπέ μου, έρχεσαι και μου λες......"καίγομαι θέλω δημοψήφισμα"....εμένα τι μου το λες? πως είναι δυνατόν να σε βοηθήσω σε κάτι στο οποίο είμαι αρνητικός? κοινός τράβα το κουπί μόνος σου....
Φιλικά!

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 13:49:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Μετά την ομοβροντία, καιρός να απαντήσω...
Φίλε Ψηλέ

quote:
Οι τηλεοράσεις και τα ραδιόφωνα, πάντως, σε αντίθεση με την προπαγάνδα κατά της Εκκλησίας, δεν είδα να αναφέρουν τίποτα!!

Τα Μ.Μ.Ε. ξέρεις καλά ότι δεν εκφράζουν το λαϊκό αίσθημα, αλλά τα συμφέροντα 3-4 "μεγάλων"

quote:
Πέρα από τα ιδρύματα που συντηρούν διάφορες μητροπόλεις, π.χ. θα σου πω πως στο Βόλο η Μητρόπολη καθημερινά προσφέρει περί τα 150 γεύματα σε άπορους. Αναλογίσου το κόστος.

Χονδρικά 50.000 ευρώ το μήνα και πολλά σου βάζω. Άξιον το γεγονός, όπως και όλα τα άλλα, αλλά πάλι δεν απαντά στο ερώτημά μου.

quote:
Όλη η κτιριακή περιουσία της Εκκλησίας που αποτελεί πολιτιστική κληρονομιά του λαού μας έχει ανάγκη από συντήρηση. Για να γίνει αυτό χρειάζονται χρήματα.

Δεν ξέρω αν αυτό εντάσσεται οικονομικά αποκλειστικά στη διαχείριση της Εκκλησίας ή και του Υπουργείου Πολιτισμού, γι' αυτό δεν αντιπαρέρχομαι.

quote:
Από τα παραπάνω και από άλλα πολλά καθίσταται αναγκαία σήμερα να έχει περιουσία η Εκκλησία.

Αναγκαία όχι. Τέλος πάντων...

quote:
Το καλύτερο θα ήταν να μου πει ο Κωστάκης πως τον αντιλαμβάνεται το διαχωρισμό αφού αυτός είναι που μιλά για διαχωρισμό.

Ο Κωστάκης εννοεί ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει συγκεκριμένη πρόβλεψη στο Σύνταγμα περί "επίσημης θρησκείας", δε θα έπρεπε να υπάρχει μονομερής προσέγγιση της θρησκευτικότητας στα σχολεία, αλλά αντίθετα να παρέχεται αυτή η εκπαίδευση σε όσους επιθυμούν από την ίδια την εκκλησία ή τις εκκλησίες των άλλων δογμάτων, αφού κάποιοι θα πουν ότι η διδαχή της θρησκειολογίας και όχι των θρησκευτικών καταπιέζει (από που κι ως που, δεν καταλαβαίνω) τα δικαιώματά τους. Δε θα έπρεπε να υπάρχει κοινό Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αλλά δύο ξεχωριστά Υπουργεία. Δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη για υποχρεωτικό θρησκευτικό όρκο, ούτε στο Σύνταγμα, ούτε πουθενά.
Θες κι άλλα; έχω ακόμα, αλλά έχω να απαντήσω και σε άλλα ζητήματα στο παρόν...

quote:
Όταν πήγα φαντάρος, το χαρτί μου ήλθε από τη στρατολογία και όχι από τη Μητρόπολη.

Όταν πήγες φαντάρος, σου δινόταν η δυνατότητα να μην εκκλησιαστείς, έστω και αν δεν το πίστευες; πάμε παρακάτω..

quote:
Γεγονός είναι πως ο "οργανισμός" αυτός στο πέρας των δύσκολων καιρών του έθνους μας, συγκέντρωσε στο πρόσωπό του, στήριξε, συντήρησε και εγγυήθηκε τη συνέχεια της ταυτότητας του έθνους. Οπότε δεν ξέρω αν πρέπει να τίθεται καν θέμα δικαιώματος.

Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ ας δεχτώ, χάριν της συζήτησης, το πρώτο σου επιχείρημα. Δε συνδυάζεται όμως με το δεύτερο, γιατί στο παρόν (υποτίθεται ότι) έχουμε ανεξιθρησκεία.

quote:
Δεν πιστεύω πως το ερώτημα που θέτεις να απασχόλησε ή να ήταν ιδιαίτερα επίκαιρο π.χ. τον κόσμο της εποχής του Κολοκοτρώνη και του Μακρυγιάννη.

Ναι, άλλωστε η εκπαίδευση που είχαν εκείνο τον καιρο δεν τους επέτρεπε κατι τέτοιο, σωστά;
Για το θέμα των χιτώνων που αναφέρεις, έγραψα και ανωτέρω ότι θα ήμουν πιο ελαστικός στο θέμα της μισθοδοσίας των ιερωμένων, αλλά δε θα είμαι καθόλου ελαστικός στα φαινόμενα πλουτισμού, είτε ανωτάτων κληρικών, είτε μονών ως νομικά πρόσωπα. Σε κάλυψα;

Φίλε samuel

quote:
Το να φορολογήσεις έναν θρησκευτικό οργανισμό, όποιον και να ναι, ή να πας άκόμα πιο πέρα και να δημεύσεις την περιουσία του, αφήνωντάς του λίγα απαραίτητα, δεν γίνεται στα πλαίσια ενός φιλελεύθερου οικονομικού συστήματος.

Να το πάρουμε σε κομμάτια...
α) "Το να φορολογήσεις έναν θρησκευτικό οργανισμό, όποιον και να ναι, δεν γίνεται στα πλαίσια ενός φιλελεύθερου οικονομικού συστήματος."
Οικτρό λάθος. Η φορολογία είναι βασικό συστατικό κάθε φιλελεύθερου οικονομικού συστήματος, έστω και αν δυστυχώς συνήθως είναι έμμεση.
β) "Το να πας άκόμα πιο πέρα και να δημεύσεις την περιουσία του, αφήνωντάς του λίγα απαραίτητα, δεν γίνεται στα πλαίσια ενός φιλελεύθερου οικονομικού συστήματος."
Εδώ θα μπορούσα εν μέρει να συμφωνήσω. Από την άλλη βέβαια θα πρέπει, μέσα στα πλαίσια ενός φιλελεύθερου οικονομικού συστήματος, να υπάρχουν και οι σχετικές ποινικές συνέπειες για παράνομο πλουτισμό του οργανισμού και ξέρεις καλά ότι έχουμε και έχουμε γεγονότα που να τον τεκμηριώνουν.

quote:
Δε γίνεται να απαιτείς, όπως κάνουνε κάποιοι, Λενινισμό που θα πιάσει μόνο την περιουσία της Εκκλησίας, γιατί ακόμα και εάν τον εφαρμόσεις μέσα στο τωρινό σύστημα, τότε τα χρήματα και τα οικόπεδα μόνο οι ακτήμονες δε θα τα πάρουνε.

Επειδή ίσως με εντάσσεις στους "κάποιους", το που θα πάνε τα οφέλη, είναι καθαρά θέμα της (αμφισβητούμενης) τιμιότητας των νομοθετικών και εκτελεστικών οργάνων της κοινωνίας μας.

Φίλε europaios2

quote:
λέει όμως πουθενά να μην έχει κανένα χιτώνα?

Δεν το χω ψάξει, αλλά εμένα με ενδιαφέρουν οι πολλοί χιτώνες, νομίζω ότι η τίμια μισθοδοσία των κληρικών και η πρόνοια για να ασκούν υπό ανθρώπινες συνθήκες το έργο τους αποτελεί τον ένα χιτώνα που δίδαξε ο Ιησούς. Διαφωνείς;

quote:
Σε διδάσκουν στα θρησκευτικά την ιστορία της θρησκείας μας, εάν δε θέλεις να παρακολουθήσεις παίρνεις απαλλαγή, εγώ γιατί είμαι υποχρεωμένος να μη διδαχθώ?

Τα έγραψα και πιο πάνω κι ας μη συμφωνείς. Φασισμός είναι η βίαιη (και δεν εννοώ σωματικά μόνο) επιβολή θέσεων που δημιουργούν άκριτα περιθωριοποιήσεις για τις μειοψηφίες, όχι η δυνατότητα επιλογής συμμετοχής σε μία δράση.

quote:
Δεν ενδιαφέρει τον Έλληνα η θρησκεία της πλειοψηφίας των υπολοίπων Ελλήνων? ας πάρει απαλλαγή από το μάθημα εκτός εάν θέλει να πάει στη δική του Ελλάδα......με το ζόρι να μου επιβάλλεις να μην παρακολουθήσω το μάθημα? Γιατί πας να μου καταπατήσεις την ελευθερία μου?

Άλλο η ιστορία, άλλο τα θρησκευτικά. Το ένα είναι μάθημα, το άλλο είναι κατήχηση, για να μην το πω προσηλυτισμός. Το ένα αφορά γεγονότα, τα οποία απλά πρέπει να υπάρχει κριτική σκέψη για να τα προσεγγίσεις, το άλλο αφορά ιδεολογίες που επιβάλλεται να γίνουν αποδεκτές. Αν τα βλέπεις ίδια, ζύγισε μαζί μανταρίνια και πεπόνια.

quote:
-Όσο για τον Παλαιών Πατρών Γερμανό κακώς το ανέφερες το έχουμε αναλύσει διεξοδικά εκτός εάν θέλεις άλλη μία επανάληψη.

Από τη "μανία" σου να μου την πεις, δεν πρόσεξες ότι εγώ είπα ότι μόνο το κρυφό σχολειό και τον Παλαιών Πατρών Γερμανό έμαθα ως δράσεις στο σχολείο, δεν αμφισβήτησα κάτι.

quote:
Υποψίες για τα κίνητρα αυτής της ενέργειας.

Ήμαρτον, να φέρουμε τον Πουαρώ να βρει τους δολοφόνους...

quote:
Ή κάποιοι ντρέπονται που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι υπόλοιποι Έλληνες

Ή κάποιοι ντρέπονται που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ Έλληνες : όχι δεν ντρέπονται και κανονικά δε θα πρεπε να το προσεγγίζεις έτσι. Είναι σα να λες ότι πρέπει να ντρέπομαι που δεν έχω κινητό, επειδή έχουν οι περισσότεροι, κατά μία έννοια. Δεν έχει σχέση με ντροπές, ούτε με πλειοψηφίες.

quote:
κάποιοι θέλουν στα πλαίσια της διάλυσης των πάντων να διαλύσουν και τη θρησκεία

Αγαπητέ μου φίλε, ποιος σου είπε να διαλυθεί η θρησκεία; ζήτησα κάτι τέτοιο; αλήθεια, τι αντιλαμβάνεσαι εσύ ως θρησκεία και φοβάσαι μη διαλυθεί αν διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος; και τι έχει να φοβηθεί η Ορθοδοξία ως θρησκεία, αν αφαιρέσουμε μερικούς χιτώνες από τις μονές;

quote:
οι όψιμοι αγώνες για ελευθερία, ανεξιθρησκία κ.ο.κ. που παράλληλα θέλουν να περιορίσουν τη δική μου.........μυρίζουν......

Ναι, και το αντίθετο. Η πέραν πάσης ηθικής προσπάθεια να επιβάλλουμε τη θρησκεία περιορίζοντας a priori το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης και κατανόησης του Θείου, εμένα δε μου μυρίζει απλά, αλλά μου ζέχνει.

quote:
Για να προβληματιστείς στο έγραψα, όχι για να συγκινηθείς.

Να σαι καλά, άργησες.

quote:
Απαγορεύεται να συμπίπτουν?

Όχι, αυτό έλειπε.

quote:
καίγομαι θέλω δημοψήφισμα"....εμένα τι μου το λες? πως είναι δυνατόν να σε βοηθήσω σε κάτι στο οποίο είμαι αρνητικός? κοινός τράβα το κουπί μόνος σου....

Δε ζήτησα συνδρομή σε κάτι που δε θες να κάνεις, αλλοίμονο. Ότι είναι να καταφέρω, θα το καταφέρω μόνος ή με τους ομοϊδεάτες μου, όπως και εσύ άλλωστε. Συζήτηση κάνουμε, γιατί εξάπτεσαι;

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 14:26:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ kostakis

quote:
Επειδή ίσως με εντάσσεις στους "κάποιους", το που θα πάνε τα οφέλη, είναι καθαρά θέμα της (αμφισβητούμενης) τιμιότητας των νομοθετικών και εκτελεστικών οργάνων της κοινωνίας μας.

Τι ωραίο πράγμα!! Αυτή η τιμιότητα των οργάνων της αστικής ολιγαρχίας, που θα πάρει τα οικόπεδα απο το μοναστήρια και θα τα μοιράσει στους απόρους και στους ακτήμονες.

Δε μου λες! Τα δάση που καήκανε στην Πελοπόνησσο, θα γίνουνε οικόπεδα και θα τα μοιράσουνε στους ακτήμονες ή θα τα κάνουνε γήπεδα γκολφ;;;

Γνώμη μου είναι, ότι όσοι θέλουνε να γίνει δήμευση όλης της εκκλησιαστικής περιουσίας και δεν είναι παράλληλα συνειδητοποιημένοι κομμουνιστές, που να θέλουνε δηλαδή ΟΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ (όχι μόνο την περιουσία της Εκκλησίας) να τα πάρει ο λαός, ή είναι καρχαρίες και έχουνε βάλει στο μάτι κάποιο συγκεκριμένο οικοπεδάκι, ή διακατέχονται απο έντονη εμπάθεια κατά του Χριστιανισμού.

Να υποθέσω ότι πολλά απο τα μέλη αυτού του φόρουμ είναι Μαρξιστές;;;



“Why do my eyes hurt?”

“You’ve never used them before.”

Edited by - samuel1974 on 07/11/2008 14:35:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

γιαπετ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5009 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 16:03:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μιά παρέμβαση μόνο, επειδή παρακολουθώ τη συζήτηση, σχετικά με δύο πραγματάκια.

Πρώτον, το ποσοστό των χ.ο. στην Ελλάδα, ίσως είναι και μεγαλύτερο του 98%, αν σκεφθεί κανείς ότι μέσα σ' αυτό είμαστε σχεδόν όλοι οι συνομιλητές.

Κι εμένα με βαφτίσανε ενός έτους, παντρεύτηκα στην εκκλησία, βάφτισα τα παιδιά μου στην εκκλησία κλπ. κλπ. Αυτό με προσδιορίζει σαν χ.ο. κατά την άποψη κάποιων...

Δεύτερον, τα 150 γεύματα της μητρόπολης του Βόλου, άντε να κοστίζουν ένα χιλιάρικο την ημέρα.

Πόσες ενορίες έχει η συγκεκριμένη μητρόπολη;

Σε τι ποσοστό του συνολικού τζίρου ανέρχεται το χιλιάρικο;

Γιατί η εκκλησία, με τόσο μεγάλο και πολυέξοδο ανθρωπιστικό έργο, αυξάνει την περιουσία της, αντί να την μειώνει;
Μήπως επειδή τα έσοδα είναι πολύ μεγαλύτερα απ' τα έξοδα;
Γιατί δεν αρκείται στην κάλυψη των αγαθοεργιών της και τα υπόλοιπα, με πρόγραμμα, να τα διοχετεύει σ' αυτούς που πραγματικά τα έχουν ανάγκη, πέραν του ενός γεύματος;

Και από πού προέρχονται τα έσοδα, αν όχι απ' το ίδιο το εκκλησίασμα;

Έχουν πάψει μήπως, να υπάρχουν επιγραφές στους ναούς, του τύπου "ενισχύστε....";

Για παράδειγμα, γιατί κάποιος μητροπολίτης ή ο αρχιεπίσκοπος (δεν θυμάμαι ακριβώς, αυτήν τη στιγμή), αγόρασε μετοχές της εθνικής τράπεζας, ύψους 20 εκατομμυρίων ευρώ σαν επένδυση, σκεπτόμενος να εκμεταλευτεί την κρίση που υπάρχει, αδιαφορώντας για την κρίση του ποιμνίου;;;

Συγγνώμη για την ενόχληση...


ΕΛΛΑΝΙΟΝ ΦΩΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 16:14:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
kostakis:
Ο Κωστάκης εννοεί ότι δε θα έπρεπε να υπάρχει συγκεκριμένη πρόβλεψη στο Σύνταγμα περί "επίσημης θρησκείας", δε θα έπρεπε να υπάρχει μονομερής προσέγγιση της θρησκευτικότητας στα σχολεία, αλλά αντίθετα να παρέχεται αυτή η εκπαίδευση σε όσους επιθυμούν από την ίδια την εκκλησία ή τις εκκλησίες των άλλων δογμάτων, αφού κάποιοι θα πουν ότι η διδαχή της θρησκειολογίας και όχι των θρησκευτικών καταπιέζει (από που κι ως που, δεν καταλαβαίνω) τα δικαιώματά τους. Δε θα έπρεπε να υπάρχει κοινό Υπουργείο Παιδείας και Θρησκευμάτων, αλλά δύο ξεχωριστά Υπουργεία. Δε θα έπρεπε να υπάρχει πρόβλεψη για υποχρεωτικό θρησκευτικό όρκο, ούτε στο Σύνταγμα, ούτε πουθενά.
Θες κι άλλα; έχω ακόμα, αλλά έχω να απαντήσω και σε άλλα ζητήματα στο παρόν...


Άποψή σου..... η δική μου είναι ότι όταν οι άλλες θρησκείες προσφέρουν αυτά που η Ορθόδοξη εκκλησία έχει προσφέρει στον Έλληνα τότε να διεκδικήσουν και την επισημότητα.
Αυτή τη στιγμή η επίσημη θρησκεία του Ελληνικού κράτους είναι αυτή που εκφράζει την μεγάλη πλειοψηφία του Ελληνικού λαού είναι η πατρώα θρησκεία μας αυτή του Ηράκλειτου, του Θαλή και των λοιπών προσωκρατικών φιλοσόφων που, ω! τι σύμπτωση ήσαν όλοι τους μονοθεϊστές παρά το δωδεκάθεο της εποχής για αυτό και θεωρούνται και οι πρόδρομοι του Χριστιανισμού.
quote:
kostakis:
Όταν πήγες φαντάρος, σου δινόταν η δυνατότητα να μην εκκλησιαστείς, έστω και αν δεν το πίστευες; πάμε παρακάτω..



Τι εννοείς? γιατί εγώ ως φαντάρος τη μόνη λειτουργία που άκουσα, ήταν αυτή του αγιασμού..... αυτό εννοείς?
quote:
kostakis:
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Εγώ ας δεχτώ, χάριν της συζήτησης, το πρώτο σου επιχείρημα. Δε συνδυάζεται όμως με το δεύτερο, γιατί στο παρόν (υποτίθεται ότι) έχουμε ανεξιθρησκεία.


Ανεξιθρησκία έχουμε, σε ενόχλησε κανείς για τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις?
quote:
kostakis:
Δεν το χω ψάξει, αλλά εμένα με ενδιαφέρουν οι πολλοί χιτώνες, νομίζω ότι η τίμια μισθοδοσία των κληρικών και η πρόνοια για να ασκούν υπό ανθρώπινες συνθήκες το έργο τους αποτελεί τον ένα χιτώνα που δίδαξε ο Ιησούς. Διαφωνείς;

Όχι.
quote:
kostakis:
Τα έγραψα και πιο πάνω κι ας μη συμφωνείς. Φασισμός είναι η βίαιη (και δεν εννοώ σωματικά μόνο) επιβολή θέσεων που δημιουργούν άκριτα περιθωριοποιήσεις για τις μειοψηφίες, όχι η δυνατότητα επιλογής συμμετοχής σε μία δράση.

Και που είδες εσύ τη βίαιη επιβολή των θέσεων?
quote:
kostakis:
Άλλο η ιστορία, άλλο τα θρησκευτικά. Το ένα είναι μάθημα, το άλλο είναι κατήχηση, για να μην το πω προσηλυτισμός.

Το ίδιο θα πει και ο Αλβανός που στην ιστορία του η Αλβανία περιλαμβάνει και τα Γιάννενα.........Σε φαντάζομαι όμως στο Λύκειο ή στο Γυμνάσιο στο μάθημα των Ευαγγελικών περικοπών (νομίζω έτσι το λέγανε), ή αλλιώς στην ώρα του παιδιού, όπου όλοι μας η μόνη μας σύνδεση με το μάθημα ήταν η φυσική μας παρουσία εκεί.......ακόμη και τα φυτά ετοιμαζόντουσαν για το μάθημα της επόμενης ώρας.......σε όλα τα τμήματα και τάξεις για να σε προλάβω........πρέπει να είσαι ο μόνος στην Ελλάδα που δεχόσουνα αυτόν τον καταιγισμό της κατήχησης......

quote:
kostakis:
Από τη "μανία" σου να μου την πεις, δεν πρόσεξες ότι εγώ είπα ότι μόνο το κρυφό σχολειό και τον Παλαιών Πατρών Γερμανό έμαθα ως δράσεις στο σχολείο, δεν αμφισβήτησα κάτι.

Εγώ θα το έλεγα "βιασύνη", έχω ελάχιστο χρόνο για να γράφω από τη δουλειά μου λόγω φόρτου εργασίας κάτι που θα κρατήσει τουλάχιστον
2-3 μήνες .
Αλλά με την ευκαιρία μόνο αυτά κράτησες? Τον μπουρλοτιέρη τον Σαμουήλ γιατί τον ξεχνάς? τον Παπαφλέσσα? τον Διάκο? τον Γρηγόριο τον Ε'? εγώ ακόμη τους θυμάμαι.......ίσως από το μάθημα της ιστορίας..........
quote:
kostakis:
Ήμαρτον, να φέρουμε τον Πουαρώ να βρει τους δολοφόνους...

Δε χρειάζεται και μάτια έχω και αυτιά..........
quote:
kostakis:
Ή κάποιοι ντρέπονται που δεν είναι Χριστιανοί Ορθόδοξοι όπως οι ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ Έλληνες : όχι δεν ντρέπονται και κανονικά δε θα πρεπε να το προσεγγίζεις έτσι. Είναι σα να λες ότι πρέπει να ντρέπομαι που δεν έχω κινητό, επειδή έχουν οι περισσότεροι, κατά μία έννοια. Δεν έχει σχέση με ντροπές, ούτε με πλειοψηφίες.

Ε! τότε προς τι αυτή η τρεμούρα?
quote:
kostakis:
Αγαπητέ μου φίλε, ποιος σου είπε να διαλυθεί η θρησκεία; ζήτησα κάτι τέτοιο; αλήθεια, τι αντιλαμβάνεσαι εσύ ως θρησκεία και φοβάσαι μη διαλυθεί αν διαχωριστεί η εκκλησία από το κράτος; και τι έχει να φοβηθεί η Ορθοδοξία ως θρησκεία, αν αφαιρέσουμε μερικούς
χιτώνες από τις μονές;

Έχω ξαναγράψει ότι η εκκλησία δε φοβάται τίποτα.
-Αλήθεια πιστεύεις ειλικρινά ότι δεν υπάρχει ομάδα ανθρώπων που θέλει να διαλυθεί η θρησκεία?
quote:
kostakis:
Ναι, και το αντίθετο. Η πέραν πάσης ηθικής προσπάθεια να επιβάλλουμε τη θρησκεία περιορίζοντας a priori το δικαίωμα της ελεύθερης έκφρασης και κατανόησης του Θείου, εμένα δε μου μυρίζει απλά, αλλά μου ζέχνει.

Πολύ σωστά! έχεις διαγνώσει τέτοαι προσπάθεια? για πες μας θα έχει ενδιαφέρον.........φαντάζομαι...........
quote:
kostakis:
Να σαι καλά, άργησες.

Δε σε πρόλαβα ε? Δάκρυσες?
quote:
kostakis:
Δε ζήτησα συνδρομή σε κάτι που δε θες να κάνεις, αλλοίμονο. Ότι είναι να καταφέρω, θα το καταφέρω μόνος ή με τους ομοϊδεάτες μου, όπως και εσύ άλλωστε. Συζήτηση κάνουμε, γιατί εξάπτεσαι;


Γιατί το πολύ το κύριε ελέησον......το βαριέται κι ο παπάς......

Η σοφία είναι ένα μόνο πράγμα: να γνωρίζει κανείς την αρχή που κυβερνά τα πάντα με τη βοήθεια των πάντων.
(Ηράκλειτος).
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/11/2008, 17:39:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χαιρετώ και πάλι

Φίλε samuel

quote:
Τι ωραίο πράγμα!! Αυτή η τιμιότητα των οργάνων της αστικής ολιγαρχίας, που θα πάρει τα οικόπεδα απο το μοναστήρια και θα τα μοιράσει στους απόρους και στους ακτήμονες.

Δεν μπορώ να μπω ξανά στη διαδικασία να συζητάω για το εφικτό ή όχι κάποιων δράσεων, τις οποίες εγώ θεωρώ σημαντικές. Ο καθείς μπορεί να λέει ότι κάποια πράγματα δε γίνονται στον κόσμο μας, τότε ας μη συζητάμε και καθόλου, γιατί κάθε τι που σκεφτόμαστε ίσως τελικά να μην είναι πραγματοποιήσιμο. Με λίγα λόγια, δικές μου προτάσεις παρουσιάζω, δε σου λέω τι γίνεται στην πραγματικότητα.

quote:
Γνώμη μου είναι, ότι όσοι θέλουνε να γίνει δήμευση όλης της εκκλησιαστικής περιουσίας και δεν είναι παράλληλα συνειδητοποιημένοι κομμουνιστές, που να θέλουνε δηλαδή ΟΛΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ (όχι μόνο την περιουσία της Εκκλησίας) να τα πάρει ο λαός, ή είναι καρχαρίες και έχουνε βάλει στο μάτι κάποιο συγκεκριμένο οικοπεδάκι, ή διακατέχονται απο έντονη εμπάθεια κατά του Χριστιανισμού.

Γνώμη σου. Γνώμη μου πάλι είναι ότι εγώ που θέλω να γίνει δήμευση της περιουσίας της εκκλησίας, αλλά να συνεχίσουν οι κληρικοί να μισθοδοτούνται από το Δημόσιο, είμαι άνθρωπος που θεωρώ πιο τίμιο και οικονομικά λογικό τη διαχείριση της Δημόσιας γης και περιουσίας να την έχουν αυτοί που κυβερνούν την Πολιτεία (έστω και αν είναι ο,τι κι αν τους αποδίδεται), παρά μία ομάδα ανθρώπων που πίσω από το ψευδεπίγραφο (για αυτούς φυσικά) πρόσχημα της ταπεινότητας και της πνευματικής ανύψωσης, έχουν αποκτήσει περισσότερες επενδυτικές δραστηριότητες και γνώσεις από τους μεγαλύτερους διαχειριστές κεφαλαίων στην Ελλάδα. Γνώμη μου...

quote:
Να υποθέσω ότι πολλά απο τα μέλη αυτού του φόρουμ είναι Μαρξιστές;;;

Να υποθέσω ότι δεν πρέπει μονίμως να εντάσσουμε τους άλλους σε συγκεκριμένες σχολές, τις οποίες γνωρίζουμε θεωρητικά και μπορούμε να τις αντιπαρέλθουμε, αλλά να αφήνουμε να εκφράζουν τη γνώμη τους έξω από κοινωνικά και οικονομικά σχήματα και να απαντάμε αποκλειστικά σε αυτούς;

Φίλε γιάπετ

quote:
Πρώτον, το ποσοστό των χ.ο. στην Ελλάδα, ίσως είναι και μεγαλύτερο του 98%, αν σκεφθεί κανείς ότι μέσα σ' αυτό είμαστε σχεδόν όλοι οι συνομιλητές.

Εξαρτάται τι ορίζει κανείς ως Χ.Ο. για να τον κατατάξει μέσα στο ποσοστό.

quote:
Για παράδειγμα, γιατί κάποιος μητροπολίτης ή ο αρχιεπίσκοπος (δεν θυμάμαι ακριβώς, αυτήν τη στιγμή), αγόρασε μετοχές της εθνικής τράπεζας, ύψους 20 εκατομμυρίων ευρώ σαν επένδυση,

Βλακεία έκανε, α πάθει έμφραγμα με τα πάνω - κάτω των αγορών στο προσεχές διάστημα. Χώρια που εγώ θα την αγοράσω φτηνότερα... , σε μονοψήφιο...

Φίλε europaios2

quote:
Άποψή σου..... η δική μου είναι ότι όταν οι άλλες θρησκείες προσφέρουν αυτά που η Ορθόδοξη εκκλησία έχει προσφέρει στον Έλληνα τότε να διεκδικήσουν και την επισημότητα.

Δεν υπάρχει έννοια του "επίσημου" σε κάτι προσωπικό, τόσο δύσκολο είναι να το καταλάβεις;

quote:
Αυτή τη στιγμή η επίσημη θρησκεία του Ελληνικού κράτους είναι αυτή που εκφράζει την μεγάλη πλειοψηφία του Ελληνικού λαού είναι η πατρώα θρησκεία μας αυτή του Ηράκλειτου, του Θαλή και των λοιπών προσωκρατικών φιλοσόφων που, ω! τι σύμπτωση ήσαν όλοι τους μονοθεϊστές παρά το δωδεκάθεο της εποχής για αυτό και θεωρούνται και οι πρόδρομοι του Χριστιανισμού.

Καλά κρασιά...

quote:
Τι εννοείς? γιατί εγώ ως φαντάρος τη μόνη λειτουργία που άκουσα, ήταν αυτή του αγιασμού..... αυτό εννοείς?

Ακόμα και μόνο αυτή, θα μπορούσες να την αποφύγεις αν το ήθελες; όχι, λόγω ειδικών συνθηκών θα μου πεις, πάω πάσο.

quote:
Ανεξιθρησκία έχουμε, σε ενόχλησε κανείς για τις θρησκευτικές σου πεποιθήσεις?

Ναι, και σίγουρα όχι εσύ που συζητάς μαζί μου.
Να σου φέρω ένα απλό παράδειγμα. Στην τρίτη λυκείου κόντεψα να χάσω ένα αριστείο (το μοναδικό που πήρα εντέλει), εξαιτίας της στενοκεφαλιάς του καθηγητή των θρησκευτικών, ο οποίος είχε βάλει στο μάτι εμένα και ένα παιδί γιο καθολικών (ο οποιος εισήχθη αριστήνδην τελικά στο Πανεπιστήμιο), επειδή θέταμε ερωτήματα, τα οποία εισήγαν καινά δαιμόνια στο μάθημα. Ένα χρόνο πριν την ενηλικίωση, ο κύριος αυτός με ενόχλησε λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων και προσπάθησε να μου στερήσει ένα δικαίωμα, που είχα κατακτήσει λόγω γνώσεων και μελέτης (καλά, μη φάω κι εγώ, με μία ώρα την έβγαζα), ένεκα διαφορετικής ιδεολογίας.
Κι αυτό είναι ένα απλό παράδειγμα. Αλλά δε θα μου πεις κι όλας αν έχω ενοχληθεί λόγω θρησκευτικών πεποιθήσεων.

quote:
Και που είδες εσύ τη βίαιη επιβολή των θέσεων?

Η βία δεν είναι πάντα σωματική, το είπαμε. Το να βάζεις τα παιδιά των 5 και 6 και 7 χρόνων να μαθαίνουν συγκεκριμένες ιδεολογίες, ονοματολογίες και θέσφατα στο όνομα μίας ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΗΣ επισημότητας, ενός εγκλήματος του Ελληνικού Συντάγματος, είναι φασισμός και πράγματι αποτελεί εκτροπή της Δημοκρατίας. Πρόκειται περί πλύσεως εγκεφάλου, την οποία έχει επιβάλλει η Ορθόδοξη Εκκλησία.
Όσο για τη λύση, στην είπα. Δεν είδα σχόλιο επ' αυτής, μάλλον γιατί δεν υπάρχει αντίλογος.

quote:
.Σε φαντάζομαι όμως στο Λύκειο ή στο Γυμνάσιο στο μάθημα των Ευαγγελικών περικοπών (νομίζω έτσι το λέγανε), ή αλλιώς στην ώρα του παιδιού, όπου όλοι μας η μόνη μας σύνδεση με το μάθημα ήταν η φυσική μας παρουσία εκεί.......ακόμη και τα φυτά ετοιμαζόντουσαν για το μάθημα της επόμενης ώρας.......σε όλα τα τμήματα και τάξεις για να σε προλάβω........πρέπει να είσαι ο μόνος στην Ελλάδα που δεχόσουνα αυτόν τον καταιγισμό της κατήχησης......

Πρέπει να ήμουν από τους λίγους που είχα το μυαλό να τα βάλω κάτω και να τα μελετήσω, όπως πιστεύω έκαναν και κάποιοι Χ.Ο., οι οποίοι, κατόπιν σωστής μελέτης, αποδέχτηκαν συνειδητά το δόγμα. Αυτούς τους βγάζω το καπέλο. Για τους άλλους, που λέγονται απλά Χ.Ο. ή έχουν μία ταυτότητα με αυτό το χαρακτηριστικό και μόνο, ας μην κάνω κανένα σχόλιο.

quote:
Εγώ θα το έλεγα "βιασύνη", έχω ελάχιστο χρόνο για να γράφω από τη δουλειά μου λόγω φόρτου εργασίας κάτι που θα κρατήσει τουλάχιστον 2-3 μήνες .

Ζητώ συγνώμη για την αιχμή.

quote:
Αλλά με την ευκαιρία μόνο αυτά κράτησες? Τον μπουρλοτιέρη τον Σαμουήλ γιατί τον ξεχνάς? τον Παπαφλέσσα? τον Διάκο? τον Γρηγόριο τον Ε'? εγώ ακόμη τους θυμάμαι.......ίσως από το μάθημα της ιστορίας..........

Το Σαμουήλ δεν τον θυμάμαι. Το Γρηγόριο τον Ε' τον θυμάμαι αμφιλεγόμενο, χωρίς να παίρνω θέση. Οι άλλοι, ναι... μου είναι γνωστοί ως αγωνιστές, όχι ως ιερωμένοι. Ίσως ήταν λάθος της εκπαίδευσης και αυτό....

quote:
Ε! τότε προς τι αυτή η τρεμούρα?

Δεν υπάρχει τρεμούρα, σε καλώ να ρθεις να με δεις.

quote:
-Αλήθεια πιστεύεις ειλικρινά ότι δεν υπάρχει ομάδα ανθρώπων που θέλει να διαλυθεί η θρησκεία?

Σαφώς και υπάρχει. ΕΓΩ προσωπικά (γιατί τον εαυτό μου εκπροσωπώ και μόνο) δεν εντάσσομαι εκεί.

quote:
Πολύ σωστά! έχεις διαγνώσει τέτοαι προσπάθεια? για πες μας θα έχει ενδιαφέρον.........φαντάζομαι...........

Πάλι τα ίδια περί διδαχής θρησκειολογίας ή πλήρους απόρριψης του μαθήματος και δικαιώματος συμμετοχής στη διδαχή και την κατήχηση από την εκκλησία (ως αρμόδιο φορέα) θα λέμε;
Αλήθεια, τη θέση μου περί διαχωρισμού Υπουργείων δεν τη σχολίασες. Με στενοχωρείς...

quote:
Δε σε πρόλαβα ε? Δάκρυσες?

Όχι ευτυχώς... μετά από ένα έντονο σοκ αποφάσισα να επανέλθω στο τραπέζι των διαπραγματεύσεων.

quote:
Γιατί το πολύ το κύριε ελέησον......το βαριέται κι ο παπάς......

Αν βαριέσαι αν συζητήσεις για το θέμα, γιατί μου απαντάς; Εμένα μου αρέσει ο διάλογός μας, αλλά αν βαρέθηκες (για τον παπά δεν ξέρω), η πόρτα είναι ανοικτή...

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.296875
Maintained by Digital Alchemy