ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
candywhite-for ever
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 15:50:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους candywhite-for ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους και πάλι...
Μήπως κάποιος έχει εικόνες της Ροζαλίας και του Τιμολέοντα? Δεν βρίσκω τίποτα από Ελληνικά δυστυχώς..
Θυμάστε φαντάζομαι την Σαρανταποδαρούσα και τον Νίκο Πιλάβιο..
Επίσης τον Φώντα Λαδρολακόπουλο που έλεγε τον καιρό στο Ουράνιο Τόξο. Αύριο, έλεγε, μπορεί να βρέξει μπορεί και να μη βρέξει. Επίσης όταν έκανε δίαιτα έτρωγε μόοονο ένα ταψί γιουβέτσι.
Στοιχηματίζω ότι όλοι σας στέλνατε ζωγραφιές στο Ουράνιο Τόξο και τις έδειχνε στον αέρα ο Χρήστος, ναι ο ίδιος Χρήστος που επανεμφανίζεται στην κρατική τηλεόραση τα πρωινά...
Θα τα ξαναπούμε σύντομα και σας χαιρετώ προσωρινά, όπως ο Γιάννης Ζουγανέλης χαιρετούσε με την κιθάρα του όταν τελείωνε το Αμπεμπαμπλόμ:
"Γεια σας παιδιά, γεια σας παιδιά, γεια σας παιδιά και να σα'στε καλά........."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ISOBITHS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/02/2006, 18:07:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ISOBITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορώ να πω με μεγάλη βεβαιότητα ότι τα κινούμενα σχέδια είναι μέρος των παιδικών μου αναμνήσεων. Και όχι τα κινούμενα σχέδια καθεαυτό αλλά όλα όσα ξεκινούσαν και τέλειωναν από αυτά, στη φαντασία ενός μικρού παιδιού που αρνείται να δεκτεί τη ψεύτικη ζωή των μεγάλων κι επιμένει στον κόσμο του ονείρου. Συν το ότι ως 18χρονος έζησα την καλύτερη εποχή των κινουμένων σχεδίων, στην ακμή τους, τότε που γίνονταν θαύματα ακόμη. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί έπεσε τόσο το επίπεδο ενώ όλα της τεχνολογίας τα επιτεύγματα συνηγορούσαν στο αντίθετο. Ακόμη και το πιο βίαιο cartoon είχε ενδιαφέρον, πρωτοτυπία, καλό σχεδιασμό και προπαντώς πολύ καλή πλοκή που είναι και αυτό που λείπει περισσότερο από τα σημερινά. Κάποιες φορές τα νοσταλγώ παρόλο που μεγάλωσα κι άλλες ανάγκες έχω και διερωτούμαι αν θα τα ξαναδούμε ποτέ αφού ελάχιστα δείχουν σε επανάληψη και δεν καταλαβαίνω γιατί. Σίγουρα θα πουλούσαν πολύ περισσότερο από τα σημερινά από επιχειρηματικής οπτικής γωνίας.

Όλα όσα αναφέρατε τα θυμήθηκα ή τα ξέθαψα από τη μνήμη μου. Κάποια άλλα δεν τα αναφέρατε, αρκετά μάλλον, αλλά έχουμε χρόνο. Υπάρχουν και κάποια που μετά από 10 χρόνια είναι αδύνατον να θυμηθώ τίτλους όμως θυμάμαι σκηνές και ήρωες και θα ήταν ωραίο να σας τα θύμιζα και γω πίσω.

Για την ώρα σας αναφέρω τον Ορέστη και την Ολίβια που πρόβαλλε η ΕΡΤ. Δε ξέρω αν έτσι λεγόταν ο τίτλος πάντος ήταν κορυφή, πολύ ψαγμένο και συγκινητικό και πολύ ενδιαφέρον. Η υπόθεση ήταν δυο παιδιά ορφανά που περνούσαν διάφορες περιπέτειες μαζί.

Επίσης ακόμη ένα σε αυτό μου το μήνυμα: "Αυτός, αυτή και τα μυστήρια" ήταν ο ελληνικός τίτλος του cartoon αυτού. Το'δειξε εκατοντάδες φορές η ΕΡΤ σε επαναλήψεις, πολύ αστείο. Ήταν ένας σκύλος κι ένας γάτος που συνεχώς καυγάδιζαν κι ο ένας "ήθελε να φάει τον άλλο". Καταλάβατε ποιο σας λέω?

Περιμένω να εξερευνίσουμε μαζί τον τόσο αλησμόνητο κόσμο του παραμυθιού...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO13
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 01:05:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΘΑ ΘΥΜΗΣΩ ΤΟ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ "Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ"
ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΕ ΜΙΑ ΠΑΡΕΑ ΠΑΙΔΙΩΝ ΣΤΗΝ ΑΙΓΙΝΑ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑΝ ΕΝΑ ΘΗΑΥΡΟ ΠΟΥ
ΕΙΧΕ ΚΡΥΨΕΙ ΕΝΑ ΓΕΡΜΑΝΟΣ ΣΤΗΝ ΚΑΤΟΧΗ Ο ΧΑΝΣ. ΕΧΩ ΦΑΕΙ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΛΛΑ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΒΡΗΚΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΗΣ ΣΕΙΡΑΣ ΕΓΡΑΨΕ Ο ΣΠΑΝΟΥΔΑΚΗΣ.
ΣΑΣ ΘΗΜΗΣΕ ΚΑΤΙ?

Angelos ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ LINKS ΦΙΛΕ.


Edited by - GEO13 on 23/02/2006 03:50:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO13
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 02:15:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΑΡΑΘΕΤΟ ΕΝΑ LINK ME FOTOS ΑΠΟ ΟΛΑ ΤΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΑ ΤΟΥ Nils Holgerson

http://marcoscoolworld.my-trekdinner.de/nils_guide.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GEO13
Νέο Μέλος

Greece
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 02:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GEO13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΛΟΙΠΟΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ LINK ΚΛΕΙΝΩ ΤΟ ΘΕΜΑ ΣΟΥ LENCOLAS (ΠΛΑΚΑ ΚΑΝΩ)
CARTOONS ΑΠΟ ΤΟ 1957 ΜΕΧΡΙ ΤΟ 2006 ΚΑΠΟΙΑ ΛΟΙΠΟΥΝ ΑΛΛΑ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ ΠΟΛΛΑ
ΤΣΕΚΑΡΕΤΕ.

http://www.world-art.ru/animation/company_film.php?id=41

Edited by - GEO13 on 23/02/2006 03:41:54Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 20:59:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ!
ΚΑΤΑΡΧΙΝ ΝΑ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΑΣ,ΚΑΙ ΚΥΡΙΩΣ ΠΟΥ ΠΟΛΛΟΙ ΑΠΟ ΕΣΑΣ ΒΟΗΘΗΣΑΝΕ ΣΤΟ ΝΑ ΜΕΓΑΛΩΣΕΙ Η ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΠΟΥ ΕΚΑΝΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!ΦΥΣΙΚΑ ΟΣΑ ΘΥΜΟΜΟΥΝΑ!
ΦΙΛΕ GEO13 ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ Η ΣΕΛΙΔΑ,ΑΧ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΛΕΓΕΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΑΜΗΣΙ ΚΑΙ ΒΑΛΕ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΠΟΥ ΕΒΓΑΖΑ ΤΑ ΜΑΤΑΚΙΑ ΜΟΥ ΝΑ ΨΑΧΝΩ ΣΕ ΞΕΝΑ SITE ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΕΙΑΚΙΑ ΜΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΠΟΥ ΘΥΜΟΜΟΥΝΑ.ΟΜΟΛΟΓΩ ΟΤΙ ΗΤΑΝΕ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ.ΑΛΛΑ ΟΝΤΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΣΕΛΙΔΑ ΠΟΥ ΠΑΡΑΘΕΤΕΙΣ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΩ ΟΤΙ ΚΑΛΥΦΘΗΚΑΜΕ ΑΡΚΕΤΑ!
ΠΟΛΛΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΕ ΤΑ ΠΑΙΔΙΚΑ ΔΕΝ ΤΑ ΠΟΛΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΠΡΟΦΑΝΩΣ ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΤΙΣ ΜΙΚΡΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ...
ΦΙΛΕ jimmythe_weed ΠΟΛΥ ΚΑΛΕΣ ΟΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!
ΘΥΜΗΘΗΚΑ ΒΕΒΑΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΤΟΝ "ΜΑΓΚΑΙΒΕΡ" ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΞΕΧΑΣΕΙ ΚΑΙ ΤΟ "ΟΜΑΔΑ ΔΡΑΣΗΣ 21"!!!!ΘΑ ΒΡΩ ΦΩΤΟ ΚΑΙ ΘΑ ΤΙΣ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ!!!
ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!!!!!!!!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 21:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
MacGyveR

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....


Edited by - lencolas on 23/02/2006 21:45:07

Edited by - lencolas on 23/02/2006 21:46:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 21:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
21 Jump Street



ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amyntas
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/02/2006, 22:02:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amyntas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amyntas  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος amyntas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
einai paidika ta parapano,mallon oxi

An kai nomizo oti yparxoun merikes selides prin

http://www.sendover.com/APRP-UT-TM9B grand prix
http://www.sendover.com/WC76-FC-G14D grendizer
http://www.sendover.com/NRVN-GN-UVAL area88
direct downloads,metaglotismena sta ellinikaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 02:21:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΓΙΑ ΟΣΟΥΣ ΤΟ ΕΒΛΕΠΑΝ ΘΑ ΘΥΜΗΣΩ ΤΟ ΑΞΕΠΕΡΑΣΤΟ "Ο ΘΗΣΑΥΡΟΣ ΤΗΣ ΒΑΓΙΑΣ"

Τι μου θύμισες τώρα...!
Μια παρόμοια "κουλτουρέ" αλλά και καλή παιδική σειρά:
"Ο ΚΗΠΟΣ ΜΕ ΤΑ ΑΓΑΛΜΑΤΑ".

Στάθηκε αφορμή για τον χειρότερο εφιάλτη της παιδικής μου ηλικίας

Στη σειρά αυτή, κάποια παιδιά παίζουν στην παραλία και ξεθάβουν κάτι αρχαία αγάλματα από την άμμο.
Το ίδιο βράδυ, βλέπω στον ύπνο μου πως ήμουν με τα παδιά παρέα και ξεθάβαμε τα αγάλματα, μόνο που ήταν ακέφαλα και στη θέση του κεφαλιού είχαν μια χαρτοσακούλα. Βγάζω τη χαρτοσακούλα και τι βλέπω; Το κεφάλι από ένα πτώμα!!! Και αμέσως μετά συνειδητοποιώ πως τα αγάλματα είναι κούφια και πως περιέχουν μέσα τους το υπόλοιπο του πτώματος.
Γύρω στα 7 (χρονών) πρέπει να ήμουν τότε...
Μπρρρρρρρ


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2006, 10:58:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

απο τα πολύ ωραία cartoons που έβλεπα και τρελενόμουν...

Brother will kill brother, spilling blood across the land, killing for religion, something I don't understand...

Η Ακρόπολη ανήκει σε αυτούς που την έχτισαν...

Ο ΚΕΦΤΕΣ ΓΑΡ ΒΑΡΥΣ....ακόμα πονάει το στομάχι μου...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amyntas
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 02:24:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amyntas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amyntas  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος amyntas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
World Children's Classics: Aladdin's Magic Lamp
Sekai Meisaku Douwa - Aladdin to Mahou no Lamp


http://www.sendover.com/APRP-UT-TM9B grand prix
http://www.sendover.com/WC76-FC-G14D grendizer
http://www.sendover.com/NRVN-GN-UVAL area88
direct downloads,metaglotismena sta ellinikaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARISTEIDIS17
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 11:06:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARISTEIDIS17  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
***Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amyntas
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 12:32:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amyntas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amyntas  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος amyntas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kanas admin as filotimithei kai as ton steilei adiavasto afou svisei ta anousia post tou

http://www.sendover.com/APRP-UT-TM9B grand prix
http://www.sendover.com/WC76-FC-G14D grendizer
http://www.sendover.com/NRVN-GN-UVAL area88
direct downloads,metaglotismena sta ellinikaΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

candywhite-for ever
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 14:48:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους candywhite-for ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Και αφού αναφέρεστε στο "Ομάδα Δράσης 21"
ας θυμηθόύμε και τον Μπούκερ, με τον Richard Griego.
Επρόκειτο για έναν αστυνομικό που συνεργάστηκε με την Ομάδα Δράσης 21 αλλά μετά αποσπάστηκε προφανώς (!!!!!!!!) και με αυτοτελές σίριαλ τον προέβαλε η ελληνική τηλεόραση αμέσως μετά το Ομάδα Δράσης 21.
Και αφού μιλάμε και για Johny Depp, θυμάστε ασφαλώς το "Cry Baby"..
Μα καλά, την "΄Τόλμη και Γοητεία" ΄όλοι την ξεχάσατε? Με Καρολάιν, Ριτζ και Θόρν? Και δεν άκουσα και τίποτα για New Kids On The Block.
Δεν αποτελούν παιδικά τα παραπάνω ασφαλώς αλλά σημαδέψαν τις παιδικές μας αναμνήσεις σίγουρα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ISOBITHS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2006, 15:58:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ISOBITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχω ένα παράπονο. Στα προηγούμενα ποστ μου δεν είδα να γίνεται διάλογος.

"Mapple Town Stories".Ένα από τα αγαπημένα μου παιδικά. Πολλές συγκινήσεις. Μια λαγουδίτσα που έρχεται σε μια ξένη πόλη. Κάτι άλλο που δεν σχολιάσαμε ακόμη είναι οι φωνές των χαρακτήρων οι οποίες ήταν εξαιρετικές. Μια ηθοποιός της οποίας τη φωνή ακούμε σε πολλά παλιά κινούμενα σχεδια όπως στους Μούμις, στην Κάντι, τη Σάντιμπελ που είναι πολύ κλαψιάρικη είναι χαρακτηριστική των κινουμένων σχεδίων.

Αλήθεια μιας και αναφέρατε το "Τόλμη και γοητεία" η ηθοποιός που υποδυόταν την Caroline τι απέγινε? Gnomiz Ciao λεγόταν αν δεν κάνω λάθος.

Ξέρετε ότι η πρώτη κίτρινη POWER RANGERS που έπαιξε στις δύο πρώτες σεζόν της σειράς την Αμερικανοκινέζα Trini έχασε τη ζωή της σε αυτοκινητιστικό? Αν είχε οτιδήποτε το γοητευτικό αυτή η σειρά ήταν αυτές οι δύο πρώτες σεζόν στις οποίες πρωταγινηστούσε και η πολύ καλή τραγουδίστρια και ηθοποιός Amy-Jo Johnson.

Μια άλλη σειρά που θυμήθηκα είναι "Τα Φιλαράκια" της ΕΡΤ. Μια παρέα παιδιών 12 χρονών περίπου, 2 κορίτσια και 2 αγόρια που είχαν διάφορες περιπέτειες. Από τις καλύτερες εφηβικές ελληνικές σειρές που υπήρξαν. Τη θυμάστε?

Δεν ανάφερε κανείς σας την πολύ καλή σειρά κινουμένων σχεδίων "Sophie et Virginie". Η Σοφία και η Βιργινία είναι δυο αδερφές που χάνουν κατά πολύ περίεργο τρόπο τους γονείς τους και ξεκινούν μια περιπέτεια-ορφανοτροφείο κ.λ.π.-για να ανακαλύψουν το μυστήριο. Τη σειρά αυτή, εδώ στην Κύπρο τουλάχιστον πρόβαλλε το ΡΙΚ πριν το "Τα παιδιά του Ήλιου" ένα ακόμη θεσπέσιο cartoon το οποίο νομίζω πως δεν παραλείψατε.

Αυτά για σήμερα. Ελπίζω να μου απαντήσετε αυτή τη φορά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2006, 16:25:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sophie Et Virginie




Mapple Town Stories



Ένα άλλο που δεν έχουμε πει είναι το : American Rabbit


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

candywhite-for ever
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/03/2006, 21:40:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους candywhite-for ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους.
Ισοβίτη, η ηθοποιός που υποδυόταν την Καρολάιν στο Τόλμη και Γοητεία λεγόταν Joanna Johnson. Ισως αυτό σε βοηθήσει να μάθεις τι απέγινε με μια έρευνα στο διαδίκτυο, ίσως.
Πάντως μια εικόνα με τις φωτογραφίες του πρώτου καστ της σειράς, επομένως και της Καρολάιν, ύπάρχει στην παρακάτω διεύθυνση που είναι η προσωπική ιστοσελίδα της ηθοποιού που υποδυόταν την Μπεθ Λόγκαν, την μητέρα της Μπρουκ....
Την βρήκα αναζητώντας εικόνες από "The Bold an the Beautiful".
Δυστυχώς δεν μπορώ να επισυνάψω φωτογραφίες , οπότε παραθέτω το site.

http://www.judithbaldwin.net/photos.html
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/03/2006, 20:24:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

einai paidika ta parapano,mallon oxi

An kai nomizo oti yparxoun merikes selides prin

http://www.sendover.com/APRP-UT-TM9B grand prix
http://www.sendover.com/WC76-FC-G14D grendizer
http://www.sendover.com/NRVN-GN-UVAL area88
direct downloads,metaglotismena sta ellinika


ΦΙΛΕ AMYNTAS,ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΟΝΤΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΙΔΙΚΑ,ΑΠΛΑ ΑΝΗΚΟΥΝ ΣΤΙΣ ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ ΣΕΙΡΕΣ ΠΟΥ ΠΙΣΤΕΥΩ ΟΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΒΛΕΠΑΜΕ!ΑΝΑΦΟΡΙΚΑ ΣΙΓΟΥΡΑ ΥΠΗΡΧΑΝΕ ΑΠΛΑ ΤΩΡΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΣΑΝ ΘΕΜΑΤΑΚΙΑ,ΕΤΣΙ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΜΕ!!

ΦΙΛΙΚΑ

Alma Libre....

Edited by - lencolas on 03/03/2006 20:29:22

Edited by - lencolas on 03/03/2006 20:33:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 01:53:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Saber Rider εχω ολα τα επεισοδια σε vhs στην ελληνικη εκδοση αν σε ενδιαφερει και την Λουναρεια. Πως μπορω να κατεβασω τα παιδικα που παραθετετε?Δεν μου ανοιγουν οι σελιδες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 02:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
interted το παιδικο που ψαχνεις λεγεται τα τοσοδουλια παντως αν σε ενδιαφερει εχω ολη τη σειρα σε vhs στα ελληνικα.Panxromana εχει δικιο ο John το παιδικο που ρωτας λεγετε και στα ελληνικα φωτεινουληδες.Αngelos εξηγησε σε μου σε παρακαλω τι ειναι το bittorrent που αναφερεις γιατι με ενδιαφερει να κατεβασω αρκετα παιδικα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 02:32:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Fthanos το στον αστερισμο της Ανδρομεδας το εχω σε vhs στα ελληνικα αν σε ενδιαφερει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
goingback
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/03/2006, 03:45:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους goingback  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους!
Ψάχνοντας κάτι άλλο ΄βρέθηκα τυχαία εδω και έχω πάθει σοκ!!!Νόμιζα οτι ήμουν ο μονος "μαντραχαλος" που θυμάμαι τα παλιά παιδικά της ΕΡΤ,αλλά ,ευτυχώς,διαψεύσθηκα.Θυμάται κανεις τον Κολαρκολ;Ήταν το αρκουδάκι που ο βασιλιάς των πουλιών του'χε δώσει μια σφυριχτρα,αν δεν κάνω λάθος,για να μπορεί να τραγουδάει.Επίσης θυμάμαι και ενα παιδικό της ΕΡΤ2 με ένα φάρο και επιπλεόν το σήριαλ "Ο θησαυρός της Βαγίας" και "Το καπλάνι της βιτρίνας".Για την Κάντυ δε, δεν το συζητω!!!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
doukater
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 03:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους doukater  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδιά γεια σας. Αν και είδα οτι το φορουμ ασχολείται κυρίως με κινούμενα της παιδικής μας ηλικίας, θέλω να ρωτήσω για κάτι πιο πρόσφατο.
Έχει δει κανεις ενα καταπληκτικο γιαπωνεζικο anime (οχι σειρα-ενα επεισόδιο), εμπνευσμένο απο τα χαρακτικα του Hokusai? Το δείχνει αραιά και που η ΕΤ 3 αλλά ποτε δεν καταφερα να δω τιτλους. Οι μορφες ειναι μαυρες σε λευκο κυριως φοντο (αναλογο του Καραγκιοζη) και διηγειται μικρες ιστοριες, μαλλον παραδοσιακά γιαπωνέζικα παραμύθια. Ένα απο αυτό είναι για τη γρια που ζητά από ένα νεαρο να την κουβαλήσει ως το βουνό Fuji και μια ένα αλλο για την κόρη του βασιλια που τη σώζει και τελικα την παντρεύεται ο ομορφος νεαρός.
PLZ σε όποιον γνςριζει τιποτα-δεν μπορει να ειμαι η μοναδικη που το εχει παρακολουθήσει στην Ελλάδα! ΧΧΧΧΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ISOBITHS
Νέο Μέλος


5 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 12:30:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ISOBITHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θα σας προτείνω το www.imdb.com που είναι με διαφορά το καλύτερο site-εγκυκλοπαίδεια βασικά-για ότι αναζητείτε στην τέχνη αυτή. Έχει αν όχι τα πάντα πάρα πολλά αν και στα ελληνικά πράγματα δεν είναι τόσο ενημερωμένο.

Μιας και μιλήσαμε για ελληνικές σειρές ας κάνουμε ένα μικρό rewind.

Το φτερούγισμα του γλάρου, σειρά 22 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία του Γιώργου Κορδέλα, ΕΡΤ, 1997

Τζιβαέρι, δραματική σειρά 25 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία Γιώργου Κορδέλλα, MEGA, 1997

Παλίρροια, δραματική σειρά 30 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία Μανούσου Μανουσάκη, MEGA, 1996

Πειρασμός, 20 επεισόδια, σε σκηνοθεσία Ι. Διαμαντόπουλου, MEGA, 1995
Στην κόψη του ξυραφιού, 35 επεισόδια, σε σκηνοθεσία Δημήτρη Σοφιανόπουλου, MEGA, 1994

Ιστορία αγάπης, δραματική σειρά 30 επεισοδίων σε σκηνοθεσία Παύλου Τάσιου, ΑΝΤ1, 1993

Χρηματιστές, δραματική σειρά 20 επεισοδίων σε σκηνοθεσία Δημήτρη Σοφιανόπουλου, MEGA, 1993

Άφρικα, δραματική σειρά 44 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία Νίκου Κουτελιδάκη, MEGA, 1992

Η αγάπη της γάτας, αστυνομική σειρά 20 επεισοδίων, βασισμένη στη νουβέλα του Π. Αριστείδη σε σκηνοθεσία Ανδρέα Θωμόπουλου, MEGA, 1991

Οι τελευταίοι εγγονοί, κοινωνική σειρά 40 επεισοδίων βασισμένη στο μυθιστόρημα του Ν. Αθανασιάδη, σε σκηνοθεσία Νίκου Κουτελιδάκη, MEGA,1991

"Εξ αδιαιρέτου" Ήταν μια σειρά που έσπασε ταμεία και που προβλήθηκε πάμπολλες φορές σε επανάληψη από την ΕΡΤ. Το παράξενο είναι ότι δε βρίσκω τίποτε γι'αυτήν στο INTERNET. Πάνω στο σενάριο αυτό βασίστηκε το "Κωνσταντίνου κι Ελένης" αφού η ιστορία ήταν πάλι ένας άντρας μοντέρνος Ελληναμερικανος και μια γυναίκα συντηρητική να διεκδικούν το ίδιο σπίτι.Πρωταγωνιστούσε μια πολύ καλή ηθοποιός που δε θυμάμαι τ'όνομα της που εξαφανίστηκε και συμπρωταγωνιστής πάλι ένας πολύ καλός ηθοποιός που έπαιξε και στο "Οι παντρεμένοι έχουν ψυχή". Στους ρόλους των φίλων τους έπαιζαν οι Στέλιος Μάινας και Τζους Ευείδη που αργότερα θα τους δούμε πάλι μαζί στους "Μεν και Δεν".

Δίψα, καθημερινή σειρά 102 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία Μάριου Ρετσίλα, MEGA, 1990-91

Επικίνδυνη αλήθεια, 8 ωριαία επεισόδια, σε σκηνοθεσία του Αντώνη Τέμπου, ΕΡΤ, 1989

Αξιότιμοι Κύριοι, σειρά 33 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία Τάκη Παπαγιαννίδη, ΕΡΤ1, 1988

"Τα φιλαράκια", σειρά 13 επεισοδίων, σε σκηνοθεσία του Γιώργου Σκαλενάκη, ΕΡΤ1, 1987 Αυτή πρέπει να είναι η σειρά που σας λέω με την παρέα των τεσσάρων παιδιών.

Τολμηρές ιστορίες, σειρά αυτοτελών επεισοδίων, συνεργασία σε 4 επεισόδια

"Ο ήχος της σιωπής"(1993) με τους Δήμητρα Παπαδήμα, Άντζελα Γκερέκου, Δάνης Κατρανίδης, Νίκος Βερλέκης κ.α. Σκηνοθεσία: Βαγγέλης Φουρνιστάκης Σενάριο:Ελένη Ζαμπετάκη, Βαγγέλης Φουρνιστάκης

Όταν ήμουν δάσκαλος, διασκευή του ομότιτλου διηγήματος του
Ιωάννη Κονδυλάκη, 20 επεισόδια, σε σενάριο και σκηνοθεσία του ιδίου, ΕΤ1, 1993

Επικίνδυνες σχέσεις, σειρά σε σενάριο και σκηνοθεσία του ιδίου, ΕΤ2, 1992

Ο φόβος, κοινωνική σειρά 20 επεισοδίων σε σενάριο και σκηνοθεσία του ιδίου, ΕΤ2, 1991

Ο χαρτοπαίχτης, κοινωνική σειρά 28 επεισοδίων σε σενάριο και σκηνοθεσία του ιδίου, ΕΤ1, 1990

Κάθε κατεργάρης στον πάγκο του, σατιρική σειρά 18 επεισοδίων σειρά σε σενάριο Νίκου Τσεκούρα και σκηνοθεσία Γιώργου Μυλωνά, ΕΤ1, 1990


"Έρωτας και πάθος" σειρά αυτοτελών επεισοδίων, συνεργασία σε 4 επεισόδια. Θυμάμαι αυτή τη σειρά. Ήταν πολύ πετυχημένη, με μυστήριο και αγωνία. Πρωταγωνιστούσε η Ελένη Φιλίνη, ο Γιάννης Βούρος κ.α.

"Και Εύθυμη και χήρα"(1991-1992), η καταπληκτική και πολυδάπανη αυτή σειρά-από τις πιο ακριβές ελληνικές παραγωγές. Και πως αλλιώς θα μπορούσε βέβαια με μια Αλίκη Βουγιουκλάκη στο καστ όπως και οι Κώστας Σπυρόπουλος, Καίτη Λαμπροπούλου, Λάκης Λαζόπουλος, Στέλιος Μαινας, Λουκία Παπαδάκη, Δημήτρης Πιατάς, Νόρα Βαλσάμη κ.α.
Σκηνοθεσία: Τάκης Βουγιουκλάκης Σενάριο:Παύλος Ματεσσης

Μια άλλη παιδική σειρά που θυμήθηκε ήταν αυτή που συνήθως έπαιζε πριν από το "Του κουτιού τα παραμύθια" στην ΕΡΤ. Ήταν μια γειτονιά(τα σκηνικά ήταν πολύ καλά) που ζούσαν πολλά παιδιά και πήγαιναν σε ωδείο με καθηγητές, σχολείο και ήταν πολύ ενδιαφέρουσα.

Απαράδεκτο που δε μιλησαμε ακόμη για τα "Παιχνίδια χωρίς σύνορα"(1965-1999). Κρίμα που τέλιωσαν γιατί δεν υπήρχαν τα ανάλογα κονδύλια αφού ήταν πανάκριβη παραγωγή. Ήταν ότι καλύτερο υπήρχε στην TV κάποτε. Ήταν λες και βλέπαμε Eurovision κάθε βδομάδα. Ήταν το όνειρό μου να συμμετάσχω κάποτε. Μακάρι να ξαναρχιζαν. Επισκεπρείτε το http://jsf1.tripod.com/ και θα βρείτε τα πάντα.

Από κινούμενα σχέδια δε θυμάμαι αν θίξατε το "The Gummi Bears"

Γιατί η ΕΡΤ δεν επενδύει πλέον σε παιδικά σοβαρά όμως προγράμματα??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lanrziel
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 15:59:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lanrziel  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αγαπητή Katrina πόσα επεισόδια έχεισ από το saber rider?
επίσης ποιοί έχουν το grendizer?

έμαθα ότι υπάρχουν 6 ελληνικά επεισόδια.

όποιος έχει κάτι ας μας βοηθήσει.

RazielΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

candywhite-for ever
Μέλος 1ης Βαθμίδας


62 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 22:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους candywhite-for ever  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια και αναφερόμαστε σε ελληνικές σειρές:

ΜΑΝΤΑΜ ΣΟΥΣΟΥ.

No comment....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/03/2006, 23:57:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
lanrziel πρεπει να εχω απο 6 ως 9 κασσετες δεν θυμαμαι καλα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fallen_angel82
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 19:10:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fallen_angel82  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.
Βρήκα τυχαία επεισόδια από φρουτοπία και άρχισα να μπαίνω στη
διαδικασία αναζήτησης και άλλων παιδικών. Έβαλα λοιπόν
στο γούγλη : "Άνοιξε αυτό το κουτί, παραμύθι..." και βρήκα
το topic αυτό. Έχουν περάσει δυο ώρες, μπορεί και παραπάνω
από την ώρα που άρχισα να διαβάζω. Έχω συνεχώς ένα ηλίθιο χαμόγελο ζωγραφισμένο στο πρόσωπό μου. Να ξέρατε τι μου θυμίσατε?
Πόσες φορές έχω ανοίξει το θέμα αυτό σε παρέες και έχουν περάσει
ώρες συζητήσης... Να είστε όλοι καλά και ιδιαίτερα το ξωτικό μας!!!
Μακάρι να είχα βρει το topic από την αρχή πριν 3 χρόνια. Τώρα ήρθαν
πολλά μαζεμένα και συγκινήθηκα...

Να κάνω κι εγώ μια προσθήκη : Το Goal!!! Πως το ξεχάσατε?!?!?!
Ειδικά οι άντρες του forum! Δε θυμάστε το σουτ αετός?!? Επίσης
GI JOE!!! Αν και οι cobra πάντα είχαν καλυτερα εξοπλισμό...


Να είστε όλοι καλά και να συνεχίσουμε...

Love has no boundary
No limit no wall
When love is the reason
Even angels fallΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

fallen_angel82
Νέο Μέλος

Greece
14 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2006, 19:15:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fallen_angel82  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΧΑΧΑΧΑ!!! Τώρα που άρχισα δεν ξεφεύγετε από μένα τόσο εύκολα!
Αναλαμπή! Σολ Κάτσυ ( δεν ήμουν σίγουρος για το πως γράφεται
στα Αγγλικά). Ξέρετε το παιδί που έπαιζε μπέιζμπολ! Που ζούσε με
τον πατέρα του σε ένα φορτηγό. Το όνομά του νομίζω σήμαινε
Σπουργίτη στο Χιόνι!!!

Θα μου έρθουν κι άλλα!!!

Love has no boundary
No limit no wall
When love is the reason
Even angels fallΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy