ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
SERGIOS
Νέο Μέλος


23 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 09:27:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους SERGIOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

Vereniki ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΗΣ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΕ ΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΟΤΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΟΥ ΧΑΟΥΣ.

ΣΕ ΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΕΧΕΙΣ ΕΝΤΑΞΕΙ ΧΑΟΣ ΚΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ?
ΠΩΣ ΤΟ ΑΝΤΙΛΑΜΒΑΝΕΣΑΙ ΕΣΥ ?

ΓΕΙΑ

ΕΛΠΙΖΩΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 11:39:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χμ. πολυ μπλα ..μπλα..και σκέψου και νομίζω ... για να δούμε και κανενα παράδειγμα..

Τι ζήτησες και τι έλαβες...?

Γιώργος

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**
(το έκλεψα απο εναν τυπά με μουσάκι)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 13:32:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι μου καλησπέρα σας.

Φίλε μου AVATAR, γράφεις:

quote:
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ .... ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ........
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ.......

Σε τι αναφέρεσαι? Σε υλικά, σε διαπροσωπικές σχέσεις? Θα ήθελα να μου το διευκρινήσεις σε παρακαλώ.

Ευχαριστώ πολύ

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 13:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.


ΦΙΛΗ oneiric1 ΑΝΑΦΕΡΩ

quote:
ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ .... ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ........
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ.......

ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΟΥΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 15:22:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ πολύ φίλε AVATAR.

Λες δηλαδή ότι αρκεί να ζητήσεις κάτι για να το λάβεις?

Δεν νομίζω ότι συμφωνώ. Δεν αρκεί μόνο να ζητήσεις κάτι για να το λάβεις. Χρειάζεται να "δουλέψεις" πάρα πολύ για να αποκτήσεις κάτι, ιδιαίτερα όταν αυτό έχει να κάνει με τις ανθρώπινες σχέσεις.

Ευχαριστώ


* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 15:53:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν νομίζω ότι συμφωνώ. Δεν αρκεί μόνο να ζητήσεις κάτι για να το λάβεις. Χρειάζεται να "δουλέψεις" πάρα πολύ για να αποκτήσεις κάτι, ιδιαίτερα όταν αυτό έχει να κάνει με τις ανθρώπινες σχέσεις.


oneiric1 χαιρομαι που σε ξαναβρισκω

ΔΟΥΝΑΙ ΚΑΙ ΛΑΒΕΙΝ...

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕ ΔΩΣΕΙΣ...
ΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ....

Ο AVATARGR δε λεει να μη ¨δουλεψεις,
Και βεβαια πρεπει να δουλεψεις, και να κουραστεις
Γιάυτο θα λαβεις..

ΔΥΝΑΣΑΙ ΝΑ ΕΠΙΘΥΜΗΣΕΙΣ ΟΤΙ ΘΕΛΕΙΣ .... ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ........
ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΕΑΝ ΤΟ ΖΗΤΗΣΕΙΣ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟ ΛΑΒΕΙΣ.......


Καταλαβαινεις τη διαφορα?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

oneiric1
Πλήρες Μέλος

Greece
1229 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/07/2003, 16:51:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα φίλη destiny.

quote:
ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΝ ΔΕ ΔΩΣΕΙΣ...
ΠΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΙΓΟ ΕΓΩΙΣΤΙΚΟ ΑΥΤΟ....

Μιλώντας σε προσωπικό επίπεδο, προσπαθώ να μην ζητάω, ακόμα και όταν έχω δώσει πάρα πολλά. Νιώθω καλύτερα έτσι.

Οπότε είναι άτοπο το εγωϊστικό που αναφέρεις.

* Irene *
~ Love is the only truth ~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/07/2003, 10:12:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ.

ΔΙΑΒΑΖΩΝΤΑΣ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΑΥΤΟ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΤΑ ΛΟΓΙΑ ΤΗΣ ΛΙΛΙΘ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΚΑΙ ΜΕ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΟΥΝ.

quote:
το ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ, είναι κάτι που ισχύει, ΕΤΣΙ ΑΠΛΑ!
αλλά μέσα από αυτά τα φιδογυριστά μονοπάτια του εσωτερικού μας κόσμου, μέσα από το λαβύρινθο του νου και των συναισθημάτων μας, γίνεται κάτι το εξαιρετικά δύσκολο.
όχι επειδή δεν μπορούμε να ΛΑΒΟΥΜΕ, αλλά επειδή δεν μπορούμε, δε μάθαμε, δε θέλουμε, δε ξέρουμε... να ΖΗΤΑΜΕ!

ΔΕΝ ΜΑΘΑΜΕ
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ
ΔΕΝ ΘΕΛΟΥΜΕ
ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΜΕ.... ΙΣΩΣ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΑΥΤΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 21:21:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πνοή κ δω..
(χμ..στα βήματα του ξωτικού..)

Η γνώμη μου...
"Ζήτα κ θα λάβεις"
Ισχύει..
Αν μάθεις να ζητάς
κ αν πιστεύεις ότι θα λάβεις

Απλό, πολύ απλό στην πραγματικότητα...


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 22:54:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η γνώμη μου...
"Ζήτα κ θα λάβεις"
Ισχύει..
Αν μάθεις να ζητάς
κ αν πιστεύεις ότι θα λάβεις

Απλό, πολύ απλό στην πραγματικότητα...


Υπαρχει σχεδιο
και αν μαθεις να ζητας ειναι σιγουρο οτι θα λαβεις


Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:11:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σας.

Βαλντα ειναι ωραιο να βλεπεις και αλλους να κανουν κατι που εκανες και εσυ παλιοτερα,δειχνει οτι δεν περναν απαρατηρητες οι πραξεις σου

Ζητα και θα παρεις...
Σωστο αυτο και πραγματι στις περισσοτερες σχεσεις αυτο γινεται και πολλες φορες ζητας και δεν παιρνεις τιποτα στην πραγματικοτητα γιατι ο αλλος αρνειται να σου δωσει γιατι φοβαται να μοιραστει.

Λιλιθ ειπες το παραδειγμα με τον ευγενικο ανθρωπο που ειναι ολο παραπονα γιατι δεν λαμβανει τιποτα απο οσα περιμενει.
Εγω θα ελεγα οτι δεν ειναι ευχαριστημενος με τον εαυτο του,δεν τον εχει μαθει και αρα δεν μπορει να νιωσει την χαρα του να δινει απλα χωρις να ζηταει ανταλαγματα με αποτελεσμα να ειναι γκρινια γκρινια γκρινια και να μην αισθανεται ωραια ακομα και με αυτο το απλο ευχαριστω.

Οσο αφορα το Ζητα και θα λαβεις θα συμφωνησω με την Ελπιδα η οποια λεει

quote:

Τι νόημα έχει να ζητήσεις για να λάβεις? Σημασία – κατά την απόψή μου – ειναι ο άλλος να σου δώσει αυτό που νιώθει και όχι να σου δώσει επειδή θα το έχεις ζητήσει.
Πολλές φορές φτάνουμε στο σημείο να ζητήσουμε, όταν νιώθουμε πως δεν θα τα καταφέρουμε αλλά στο τέλος πολλές φορές μένει το ερωτηματικό αν ότι έγινε ήταν πραγματική προσφορά του άλλου ή υπακοή σε αίτημα δικό μας.

Μιλωντας απο προσωπικης αποψης πολλες φορες μου συνεβει αυτο στο οποιο αναφερεται η Ελπιδα στην δευτερη παραγραφο της και το οποιο με εχει αφησει να αναρωτιεμαι αν αξιζε να το ζητησω.

Και ερχομαι στον λογο για τον οποιο ειπα να γραψω σε ετουτο το τοπικ.

Καποτε ημουν μεσα σε ενα τσατ-ρουμ και ειχε γινει μια φαση που εμενα με ειχε κανει να αιστανθω φοβερα απαισια.Αφου ειχε τελειωσει η ολη φαση μετα απο 1' βλεπω καποιον,ο οποιος ηταν οπερειτορ στο συγκεκριμενο ρουμ και με τον οποιο ειχαμε μια σχεση απλα φιλικη(ενα καλημερα-καλησπερα κλπ.)να μπαινει για να μου δωσει απλα και μονο <voice> και να φευγει παλι !.

Ειμαι ατομο που γενικα δεν ζηταω οτιδηποτε...οποτε αν θεωρησω οτι ισχυει το θεμα του τοπικ ...δεν προκειται και να λαβω οτιδηποτε..ομως η εμπειρια μου με αυτο το περιστατικο με εκανε να μαθω οτι δεν ισχυει παντα και οτι σε τετοιες περιπτωσεις ειναι που καλεισαι(το εγραψα αραγε σωστα?) να αποδειξεις αν οντως το αξιζεις να λαμβανεις οτιδηποτε η οχι καθως και το αν το ατομο που δινει ετσι απλα χωρις να του ζητηθει ειναι ανταξιο της χωρις ανταλαγμα προσφορας του.

Οποτε,με βαση την δικη μου εμπειρια,θεωρω οτι αυτο που εχει σημασια ειναι η πρωτη παραγραφος στα λεγομενα της Ελπιδας.


Καλο σας βραδυ

Edited by - Το ξωτικό on 11/12/2003 01:48:05Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:15:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ με το "αν μάθεις να ζητάς είναι σίγουρο ότι θα λάβεις".
Θα'θελες να μου εξηγήσεις τι εννοείς με το "υπάρχει σχέδιο"?
Συγγνώμη, αλλά έχω πυρετό κ υποψιάζομαι ότι υπολειτουργεί ο εγκέφαλος
-τελοσπάντων, ο όποιος εγκέφαλος..

*Αμα λέω ότι υπολειτουργώ...όση ώρα έκανα να γράψω 3 γραμμές έγραψε μια σελίδα το ξωτικό..

Drumx13!!!Η απορία μου για σένα..

Edited by - Valnta on 10/12/2003 23:18:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:22:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

*Αμα λέω ότι υπολειτουργώ...όση ώρα έκανα να γράψω 3 γραμμές έγραψε μια σελίδα το ξωτικό..


!!
Καρφι ηταν τωρα αυτο???ε?Ε?ε?Ε?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:27:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή κ πολυαγαπημένη μου νονά, αυτή τη φορά θα διαφωνήσω μαζί σου..
Ίσως επειδή δεν αντιλαμβάνομαι αυτή τη φράση μόνο σε προσωπικό κ υλικό επίπεδο.Θα διαφωνήσω όμως κ πάλι ακόμα κ αν περιοριστώ σ'αυτό..
Πολλές φορές -τις περισσότερες θα έλεγα- περιμένουμε ή ελπίζουμε να πάρουμε στηριζόμενοι στην υπόθεση ότι ο άλλος ξέρει τι θέλουμε.
ΛΑΘΟΣ! Πολλές φορές μου έχει τύχει προσωπικά να πιστεύω τι θέλει ο άλλος, να έχω διάθεση να δώσω, αλλά επειδή αυτό που ΝΟΜΙΖΩ ότι θέλει είναι μια φούσκα στο κεφάλι μου..
Κ εγώ δίνω άλλα αντί άλλων, κ ο άλλος μένει με την αίσθηση ότι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ.Δικό μου λάθος που δεν ρωτάω? Δικό του λάθος που δεν ζητάει!
Τα περισσότερα πράγματα στη ζωή είναι πολύ απλά.Κ μεις περνάμε τον καιρό μας κάνοντας υποθέσεις ή δημιουργώντας παρεξηγήσεις, όταν με 2 κουβέντες τα πάντα μπορούν να πάρουν τον δρόμο τους..

*Άντε πάλι συμπλήρωμα..
ΟΧΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΚΑΡΦΙ!

Edited by - Valnta on 10/12/2003 23:36:15Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:42:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
In god we are trust

Οταν ο ανθρωπος αντιληφθει οτι η μονη δυνατη σχεση του με τον θεο ειναι συμαχια...

Οταν ο ανθρωπος αντιληφθει οτι αυτος ειναι το κεντρο του συμπαντος
ενα κεντρο που δεν δυναται να σφαλει
Τοτε εχοντας περασει απο την απολυτη ενδεια σε ενα ανωτερο διεκδηκητικο σταδιο τοτε εχει μαθει πλεον να ζηταει

οταν λαβει το πρωτο πραγμα που εχει ζητησει σε συνδιασμο με την παρατηρηση της σειρα το πραγματων που προηγηθηκε
καθως
αν αντιληφθει κιολας την ενοια..... καρμα και τι σημαινει ενα καλο καρμα τοτε αγαπητη μου η επομενη σκεψη ειναι το.... in god we are trust

οχι με την μοιρολατρικη ενοια του ορου αλλα με την συμαχια που ανεφερα παραπανω

αντιλαμβανεται πλεον ο ανθρωπος οτι ειναι μερος ενος σχεδιου (ο ορος ειναι δικος μου) και οτι μπορει να ζητησει και να λαβει αυτα που κρινει οτι του οφειλονται

εκαστος θα λαβει τα προς αυτον οφειλομενα

πρακτικα οτι του αξιζει

ο καθενας παιρνει αυτα που του αξιζουν

αλυλενδετες ενοιες

*Η εξηγηση απειχει πρωσοπικες αποψεις

Αγαπη για οτι ερχεται και συγχωρεση για οτι εχει ηδη γινειΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:51:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα συμφωνήσω..
Ευχαριστώ για την ταχύτατη αποσαφήνιση


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/12/2003, 23:54:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολλές φορές -τις περισσότερες θα έλεγα- περιμένουμε ή ελπίζουμε να πάρουμε στηριζόμενοι στην υπόθεση ότι ο άλλος ξέρει τι θέλουμε.
ΛΑΘΟΣ! Πολλές φορές μου έχει τύχει προσωπικά να πιστεύω τι θέλει ο άλλος, να έχω διάθεση να δώσω, αλλά επειδή αυτό που ΝΟΜΙΖΩ ότι θέλει είναι μια φούσκα στο κεφάλι μου..
Κ εγώ δίνω άλλα αντί άλλων, κ ο άλλος μένει με την αίσθηση ότι ΔΕΝ ΠΑΙΡΝΕΙ.Δικό μου λάθος που δεν ρωτάω? Δικό του λάθος που δεν ζητάει!
Τα περισσότερα πράγματα στη ζωή είναι πολύ απλά.Κ μεις περνάμε τον καιρό μας κάνοντας υποθέσεις ή δημιουργώντας παρεξηγήσεις, όταν με 2 κουβέντες τα πάντα μπορούν να πάρουν τον δρόμο τους..


Χεχε.Οκ Οκ δεν ηταν καρφι.δεν θα κανεις νεο συμπληρωμα

Αν ο αλλος δεν αιστανθει την δικη σου ανιδιοτελη πραξη-προσφορα τοτε δεν ειναι ανταξιος της,(εστω και αν αυτο που θα του δωσεις ειναι κατι που δεν περιμενε)
Δεν εχει σημασια το τι περιμενει η οχι ο αλλος αλλα η ιδια η πραξη που δεν εχει εκτιμηθει οπως θα επρεπε.

Edited by - Το ξωτικό on 11/12/2003 00:17:21Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 00:17:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρε καλή μου.. θα με κάνεις να φάω 3 κουτιά ασπιρίνες για να τα καταφέρω να γίνω κατανοητή
Θα σου δώσω ένα πολύ απλό παράδειγμα...
Εγώ θέλω ένα δώρο (σπόντα, σπόντα!)
Εσύ ΚΑΙ μ'αγαπάς ΚΑΙ θέλεις πράγματι να μου κάνεις ένα δώρο που θα με ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΕΙ.Επειδή πάντα με άκουγες να ζητάω πχ. βιβλία, θεωρείς ότι ένα βιβλίο θα ήταν για μένα ένα καλό δώρο.Στο μεταξύ όμως έχει μπει ο χειμώνας κ γω ΔΕΝ ΕΧΩ πουλόβερ-γεγονός το οποίο εσύ αγνοείς.
Εσύ μου δίνεις μεν το βιβλίο κ χαίρομαι, αλλά αυτό που πραγματικά θα με έκανε ευτυχισμένη θα ήταν ένα πουλόβερ!
Φταις εσύ που δεν κατάλαβες ότι δεν είχα πουλόβερ?
Η φταίω εγώ που δεν στο είπα ποτέ?
Η διάθεση υπάρχει.Η πράξη γίνεται.Το αποτέλεσμα?
ΤΖΙΦΟΣ! Γιατί? Γιατί δεν υπάρχει συνεννόηση!
Γιατί δεν υπάρχει ειλικρίνεια.Γιατί ΦΟΒΟΜΑΣΤΕ ΝΑ ΖΗΤΗΣΟΥΜΕ.
Συμφωνείς ή διαφωνείς?

*Κ επειδή με το παραπάνω παράδειγμα μπορεί να μπερδευτείς..
όσον αφορά το άτομό μου..εξακολουθώ να θέλω κόκκινα λουστρίνια με μπαρέτα.Ευχαριστώ..


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 01:04:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε βλεπω να παιρνεις περισοτερα απο 3 κουτια ασπιρινη γιατι απλα δεν συμφωνουμε!

Καλη μου εσυ θεωρεις οτι επειδη φοβομαστε να ζητησουμε γιατι δεν υπαρχει συννενοηση και ειλικρινεια η πραξη αυτη καθαυτη ειναι κατι κουφιο οτι το δωρο θα ηταν αδωρο ενω εγω θεωρω οτι ακομα και να υπαρχουν αυτα τα δυο παλι δεν θα ζηταγα ενω παραλληλα θα εκτιμουσα κατι που θα μου προσφεροταν χωρις να το ζητησω.
Εγω θεωρω οτι ακομα και να μην υπαρχουν αυτα τα δυο θα εκτιμησω αυτο το οποιο μου προσφερθηκε και διπλα μαλιστα εφοσον οπως ειπες παροτι δεν υπαρχει συννενοηση και ειλικρινεια θα δω στην πραξη αυτη την προσπαθεια του αλλου να με ευχαριστησει .

Καλη μου απλα εχουμε αλλους τροπους να δεχομαστε το καθετι

Καλη σου νυχτα

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/12/2003, 01:30:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έχεις δίκιο, πάω για το 4ο κουτί..
Χμ..ναι, μπορεί απλά να διαφωνούμε. Από την άλλη επιφυλάσομαι γιατί κάποια λόγια σου μου χτυπάνε ένα καμπανάκι..
εεε..νομίζω ότι τη συγκεκριμένη απάντηση θα την επανεξετάσω αύριο..
με πιο καθαρό μυαλό....
Κ αν υπάρχει λόγος θα γυρίσω.
(Νταλάρας,νονά!)


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 17:48:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ζητήσεις υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
α. Να λάβεις
β. Να μη λάβεις

Αν, όμως, δεν ζητήσεις τότε υπάρχει μόνο μία περίπτωση: Να μη λάβεις
(Η περίπτωση «δώρου» - «present» θεωρείται αστάθμητος παράγων)


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2003, 18:01:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστό!


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 14:21:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αν ζητήσεις υπάρχουν δύο περιπτώσεις:
α. Να λάβεις
β. Να μη λάβεις

Αν, όμως, δεν ζητήσεις τότε υπάρχει μόνο μία περίπτωση: Να μη λάβεις
(Η περίπτωση «δώρου» - «present» θεωρείται αστάθμητος παράγων)


Καλησπερα σας και καλη σας χρονια

Οαννες ειναι σωστο αυτο που γραφεις μονο που εχεις <παραβλεψει> κατι.
Η θεωρια Ζηταω-Λαμβανω βασιζεται στην θεωρια της συναλλαγης:
Δουναι και Λαβειν και πραγματι μονο αν ζητησεις θα παρεις και επομενως αμα δεν ζητησεις δεν θα παρεις τπτ.
Ομως οι σχεσεις των ανθρωπων δεν ειναι εμπορικες συναλλαγες,δεν μπορεις να τις τυποποιησεις και επομενως εκει ακριβως ερχεται η δευτερη περιπτωση που λεει οτι ακομα και αν δεν ζητησεις θα λαβεις.
Οι σχεσεις των ανθρωπων δεν ειναι εμπορικες συναλλαγες ,ουτε ο χαρακτηρας μπορει να τυποποιηθει του καθενος μας .
Μιλησες παραπανω ορθως για ασταθμητο παραγοντα.
Αυτος ο ασταθμητος παραγοντας που ειναι ο χαρακτηρας μας και το οτι δεν ειμαστε μηχανες κανει δυνατη την δευτερη περιπτωση στο δεν ζηταω.
Θεωρω οτι οπως στο ζηταω υπαρχουν δυο περιπτωσεις :
α) Να λαβεις
β)Να μην λαβεις ,

ετσι και στο δεν ζηταω ειναι οι ιδιες περιπτωσεις :
α) Να λαβεις
β)Να μην λαβεις .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Destiny
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
291 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 14:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Destiny  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Διαβαζω τη μικρη σας διαφωνια φιλες μου...

..και θα αναφερω κατι πολυ απλο..μακαρι να βοηθησει

..τουλαχιστον εγω ετσι το κατανοω απο τον Τροπο που τα Αναλυετε..

Καλο μου ξωτικό..η διαφορα σας με το Γλυκο μου Valntaκι
ειναι απλη..

Εσυ απλα Προσδωκας...Ρομαντισμος..

Ενω η Valnta Επιδιωκει.. Ρεαλισμος..!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 20:13:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλη μου Destiny δεν ειπα καπου οτι προσδωκω να λαβω κατι το οποιο δεν εχω ζητησει για τον απλο λογο οτι αμα καποιος προσδωκει κατι σημαινει οτι περιμενει και να το λαβει και αν δεν το λαβει θα απογοητευτει.Αυτο ναι ειναι ρομαντισμος αλλα για ονομα του θεου,σε κατι απο οσα ειπα φανηκε οτι ειμαι ρομαντικη?!
Εγω ειπα οτι δεν θα ζητησω οτιδηποτε απο καποιον οχι γιατι ειμαι ρομαντικη αλλα γιατι ετσι εχω επιλεξει να ειναι ο τροπος ζωης μου σε γενικες γραμμες.
Το ζητα και οι περιπτωσεις του οπως και το μην ζητας και οι περιπτωσεις του θεωρω οτι ειναι μερος του χαρακτηρα μας.

Δεν μπορω να ξερω το αν θα λαβω εφοσον δεν ζηταω αλλα ξερω οτι αν ζητησω και το παρω μετα θα εχω αμφιβολιες αν αυτο που πηρα το πηρα γιατι το ζητησα η το πηρα γιατι ηθελε και ο αλλος να το δωσει + οτι θα νιωθω ασχημα αν το κανω γιατι ακριβως δεν θα ξερω αν ο αλλος ηθελε πραγματικα να δωσει η εδωσε γιατι <δεχτηκε την δικη μου πιεση> για να δωσει.
Ακου ρομαντικη...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 21:24:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα:)))))))

να ερθω λιγουλακι και να κανω μια παρεμβασουλα ;;;;:))))))))))

ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ!...

τι στοχους η στοχο εχεις βαλει ;;;;;; η δικη μου αντερωτηση.

τι θελεις,τι θελω,τι θελουμε ;;;;;

προσωπικα πιστευω εχει να κανει με το τι ακριβως και συγκεκριμενο θελουμε.

για να ζητησεις κατι,ισως πρεπει να θελεις κατι,το αντιστροφο για να παρεις,δηλαδη τι θελεις να λαβεις ;;;;

οποτε θα συμφωνησω με οσα παιδια εχουν αναφερθει πανω σε αυτο.

μα η πραγματικοτητα ισως να θελει ρομαντισμο η το αντιστροφο ;;;;

προσωπικα εχω και προσδοκιες και επιδιωξεις...

στοχος μου να βγω απο την ανυπαρξια,τι ζητω ;;;; μια δουλεια και εναν ανθρωπο στην συνεχεια για να νοιωθω πως υπαρχω...πολλα ;;;;;

χμ...αν υπηρχε τροπος να τα ρωτησω αυτα τα πολλα αν θελουν να ερθουν στο ειναι μου ,θα το εκανα

αρκετα σας μπουρδουκλωσα ,φευγω :))))))))))))))))))
ευχαριστω :))))

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 01:55:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η ζωή μας χαραμίζεται απο τις λεπτομέρειες.
Απλοποιήστε, απλοποιήστε..."
Θορώ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 11:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 12:03:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το επαναφέρω στην "επικαιρότητα"...

"If you feel you are not properly sedated, call 348-844 immediately.
Failure to do so may result in prosecution for criminal drug evasion. "
Valnta + THX1138

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΦΡΟΔΙΤΗ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4073 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2005, 20:57:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΦΡΟΔΙΤΗ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ζωντανεύουν τόσο ποιητικά θέματα.
Και δακρύζουν απροσδιόριστα τα βλέμματα.
Το εννοώ...
Καλησπέρα σε όλους.
Καλή μου δώσε πνοή σε θέματα ψυχής.

Α.Ρ.

ΑΦΡΟΔΙΤΗ.Ε.Δυό φεγγάρια φωτισμένα στα μιδράλια του ιερατείου,δρεπανοφόρα όνειρα, λαδολύχναρα σβησμένα,τα πηδάλια ταξιδίου, στεφανωμένο όραμα.Επαναλάμπω...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy