ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 Μουσική και Ψυχή
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2002, 02:15:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου ΘΩΘ. Λοιπον, ναι , εισαι αυγχωρητος ! χεχε
τσεκαρε την σελιδα τους , νομιζω θα βρεις κατι που σου αρεσει, αισθητικα αν μη τι αλλο.Ειναι η καλυτερη μπαντα του πλανητη κατα την γνωμη μου , οση βαρυτητα κι αν εχει αυτη.
Αν θελετε προτασεις ,πολυ ευχαριστως:
Ας αρχισουμε απο τα βασικα
pink floyd -the wall , the piper at the gates of dawn,relics,meddle
Black Sabbath- οι γεννητορες του ΟΛΟΥ! (θρησκεια μου ειναι η μουσικη , ως εκ τουτου , θεοι μου ειναι οι black sabbath.)
bauahaus- σκοτεινοι και για περιεργα γουστα αλλα ανατριχιαστικοι παρολα αυτα
godspeed you black emperor- μονο απο το ονομα τους καταλαβαινουμε οτι δεν εχουμε να κανουμε με κατι συνηθισμενο- η μουσικη τους ειναι μακροσυρτη , υπνοτικη σε σημεια αλλα με πολλα ξεσπασματα.. Ενσωματωνουν κυρηγματα απο διαφορους "τρελλους" προφητες που εχουν συναντησει κατα καιρους και φωνες απο "αλλου". Οι μελωδιες τους ειναι βασικα ο αποηχος της πολης που ξεχυχα, αλλα η ελπιδα παντα διαφαινεται.Απουσια τραγουδιστη , αλλα το βιολι που κλαιει και οι κιθαρες που ουρλιαζουν , αρκουν..
πραγματικο ταξιδι αλλα για αυτους που το "πιανουν"
μετα εχουμε τον NICK CAVE, τον μεγαλο αυτο ποιητη,
τους HAWKWIND με τις ψυχεδελικες τους αναζητησεις και τα αστρικα ταξιδια (ενα μακροβουτι σε μια πισινα γεματη lsd )
in the woods ... ονομαζονται καποιο νορβηγοι παγανιστες, επικαλουνται τα στοιχεια της φυσης και φτιαχνουν απιστευτα ηχοχρωματα

Αν σας αρεσουν τα αιθερεια γυναικεια φωνητικα θα εκτιμησετε τους dead can dance και τους cocteau twins (τεραστιοι αμφοτεροι), μια πιο προσιτη και πιο συγχρονη μορφη τους(αν αυτο εχει σημασια στην μουσικη) ειναι οι delerium με την γνωστη επιτυχια silence.

Μετα εχουμε τα soundtracks του Conan και τον Τελευταιο των Μοικανων

Καποιος ειπε πιο πανω για oakenfold kai digweed.
Αν πραγματικα απολαμβανει τετοιους ηχους ας ακουσει το back to mine του Nick Waren
και τις συλλογες serve chilled της HED KANDI
χεχ- πηρα φορα ,ε ? ειναι το θεμα μου..Θα μπορουσα να γραφω για πολυ ωρα ..

O Wagner με την μουσικη του εχει επηρεασει απιστευτα μεγαλο αριθμο ροκ συγκροτηματων..Θυμαμαι τον horselover fat (Philip k. Dick) να αναφερει διαλογους του Παρσιφαλ με τον πατερα του στο Valis.

αυτα για την ωρα :) θα τα ξαναπουμε ,ελπιζω


Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mind

Edited by - cybernaut on 25/04/2002 02:20:34Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2002, 03:06:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
σερφαροντας στα forums ειδα τα εξης :
ο akpe υπογραφει με στιχους των savatage απο την απιστευτη κομματαρα τους when the crowds are gone
o samael μαλλον εχει ονομαστει απο την ομωνυμη μπαντα η οποια εχει συνδυασει την ηλεκτρονικη μουσικη (τα πληκτρα) με τους σκληρους ηχους ,σκοτεινη θεματολογια και "αποκοσμα" φωνητικα με πολυ ενδιαφερων αποτελεσμα
darkangel , αλλη κομματαρα των vnv nation , απο κει πηρες το screename σου darkangel 78 ?


ROCK ON everybody !


Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mindΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/04/2002, 15:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ κυβερνοναύτη, (και καλως όρισες στην παρέα μας!!) το παρατσούκλι μου το πήρα επειδή είμαι ένας σκοτεινός άγγελος από τη φύση μου.Δυστυχώς δεν γνωρίζω τα περισσότερα από αυτά που αναφέρεις...[:Ι] Και εγώ ακούω ροκ μουσική αλλά το ρεπερτόριό μου περιορίζεται στα παλιά κλασσικά συγκροτήματα:Deep Purple,Led zeppelin,Rolling Stones,Santana,Journey, και άλλα παρόμοια ακούσματα.
Και πάλι καλώς όρισες από εμένα!!!!Ο Σκοτεινός Άγγελος!!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2002, 01:40:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου σκοτεινε αγγελε
θα πρεπε να ανανεωσεις λιγο τα ακουσματα σου , δεν νομιζεις?
αν εχεις audio galaxy ψαξε να το βρεις , ειναι ευκολο και αξιζει τον κοπο..
ολα τα συγκροτηματα που ανεφερα παραπανω ειναι λιγο- πολυ για "πειραγμενα" ακροατηρια. Εχω την εντυπωση οτι τετοιο ειναι κ αυτο το forum.

Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mindΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2002, 14:37:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω το φίλο cybernaut λέγοντάς του ότι ΜΑΛΛΟΝ έχει κάνει κακή διαπίστωση σε ότι αφορά τα forums αλλά και γενικότερα το Esoterica.gr.
'Οσι για τη μουσική του Σκοτεινού Αγγέλου, κάθε άλλο παρά ανανέωση χρειάζεται μιάς και τα δικά μου μουσικά ακούσματα είναι τα ίδια!!!!
Τέλος πάντων αυτά είναι υποκειμένικά στο καθένα.
Αλλά αισθάνθηκα ενοχλημένος με το να αποκαλείς φίλε μου "πειραγμένο" το forum και κατ' επέκταση και τα μέλη του...

Κέλσος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/04/2002, 15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερίζω όλη τη μουσική μας παρέα...

Αγαπητέ κυβερνοναύτη,ναι,έχω άλλα προγράμματα σαν αυτό που ανέφερες (δεν είναι καλό κατά τη γνώμη μου να κάνω διαφήμιση...τουλάχιστον όχι από εδώ.) και τα συγκεκριμένα ακούσματα αφορούν τη ροκ μουσική.Ποτέ δεν είπα ότι ακούω ΜΟΝΟΝ αυτά.Εξάλλου,η σύγχρονη ροκ σκηνή δεν με εκφράζει διότι λείπει η δεξιοτεχνία και το μεράκι των καλλιτεχνών εκείνης της εποχής.Όχι ότι δεν υπάρχουν ταλέντα,αλλά δεν υπάρχει πια το πάθος ή αν θέλεις αυτή η ευχέρεια της έκφρασης.

Τα ακούσματά μου ανανεώνονται συνεχώς και επεκτείνονται σε όλους τους μουσικούς "χώρους" ανάλογα με τη διάθεση κάθε στιγμής.Δεν εμπλουτίζονται με ό,τι γίνεται ξαφνικά της μόδαας,αλλά ακούω και αν μου αρέσει συνεχίζω.Δεν με προσέβαλλαν τα λόγια σου,απλά να ξεκαθαρίζουμε τα πράγματα...

Όσο για το "πειραγμένο" θέλω να πιστεύω ότι το είπες με καλή πρόθεση. Είμαστε μια ομάδα φίλων με απόψεις που εκφράζουν τον καθένα ξεχωριστά.Ακόμα και αν χρησιμοποιούμε ψευδώνυμα,παίρνουμε την ευθύνη αυτών που λέμε.Και η συμμετοχή είναι φυσικά προαιρετική....

Αυτά προς το παρόν.Ο Σκοτεινός σας Άγγελος.

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/04/2002, 03:54:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χαιρετω σας

χμμ , μου φαινεται οτι τα λεγομενα μου παρεξηγηθηκαν.. φυσικα το "πειραγμενα" ειπωθηκε με τις καλυτερες προθεσεις , αλλωστε βαζω και τον εαυτο μου μεσα..:) στην πραγματικοτητα αυτο ακριβως με ωθησε να χρησιμοποιησω αυτην την λεξη , ετσι με λεει η μαμα μου κ οι περισσοτεροι φιλοι μου λογω των αναγνωσματων μου και των μουσικων που προτιμω..Δεν ειχα καμια προθεση να θιξω τα μελη του φορουμ.
Αν ενοχληθηκες Κελσε απολογουμαι κ παλι..
2 αποριες / παρατηρησεις
κελσος: "'Οσο για τη μουσική του Σκοτεινού Αγγέλου, κάθε άλλο παρά ανανέωση χρειάζεται μιάς και τα δικά μου μουσικά ακούσματα είναι τα ίδια!!!!"
Αυτο παλι τι σημαινει??

darkangel :Εξάλλου,η σύγχρονη ροκ σκηνή δεν με εκφράζει διότι λείπει η δεξιοτεχνία και το μεράκι των καλλιτεχνών εκείνης της εποχής.Όχι ότι δεν υπάρχουν ταλέντα,αλλά δεν υπάρχει πια το πάθος ή αν θέλεις αυτή η ευχέρεια της έκφρασης.
Nομιζω οτι δεν εχεις δικιο, αλλα ειπαμε ο καθενας λεει την γνωμη του. Αυτος ηταν ο λογος που εγραψα τοσα συγκροτηματα, αν αφιερωσεις λιγο χρονο νομιζω θα δεις τι χανεις..

Αυτα ρε παιδια , δεν μου ρχεται τιποτα αλλο προς το παρων -
I ll be back


Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mindΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 01:51:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Μέσα στα πλαίσια της Διαχείρισης του Forum ξαναφέρνω στην επιφάνεια παλιά topics που συζητήθηκαν πριν από καιρό και μετά περάσαν στην... ιστορία. Λόγω του ότι σε κάθε forum υπάρχει η προεπιλογή να εμφανίζονται μόνο τα topics των τελευταίων 30 ημερών, τα περισσότερα νέα μέλη αγνούν τελείως την ύπαρξή τους.

Έτσι θα "ξεπαγώνω" σταδιακά κάποια καλά topics με σκοπό να "θυμούνται οι παλιότεροι και να μαθαίνουν οι νεότεροι".

Δείτε τι είχαμε πει για την Μουσική και την Ψυχή

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2003, 18:25:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
λοιπον ακουσατε TOOL ? χεχε

Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mindΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2003, 00:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δηλαδή μέσα στο σχέδιο είναι να ξυπνήσουν και παλιά μέλη όπως ο cybernaut;

Απίστευτο...

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cybernaut
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 12:41:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cybernaut  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
εγω ξυπνησα..
τους αλλους δεν βλεπω

Overthinking , overanalysing
seperates the body from the mindΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 12:54:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως σας φάνηκε η μουσική επένδυση των δύο ταινιών του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών;

Έχω ακούσει την άποψη ότι ήταν πολύ λίγη για αυτές τις ταινίες ή πολύ κοινότυπη και άλλους να λένε ότι δεν μπορούσε να υπάρχει καταλληλότερη.

Εσείς τι λέτε;

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2003, 19:30:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα.
Εγώ θα έλεγα ότι ακριβώς συμβαίνει σε κάθε μεγάλη ιδέα που προσπαθείς να την επενδύσεις με ήχο, εικόνα, κ.λ.π. Είναι πολύ δύσκολο τα μέσα που θα χρησιμοποιήσεις να αρκούν για να παραστήσουν μια τέτοια σύλληψη του νου.
Ενας σημαντικότατος λόγος είναι και η αρχή της υποκειμενικότητας, πράγμα που συμβαίνει γενικά στα μουσικά ακούσματα. Σε κάποιον μπορεί η μουσική επένδυση να προκαλέσει δέος, κάποιος μπορεί να μην την προσέξει καν. Αυτό δεν σημαίνει αναγκαστικά ότι είναι καλή - κακή, επαρκής - ανεπαρκής. Οπως ένα όνειρο όταν προσπαθείς να το εκφράσεις με λέξεις, χάνεις τη μαγεία του.

Για το συγκεκριμένο έργο, θα έλεγα η μουσική ήταν γενικά καλή, εμένα όμως προσωπικά δε μου γέννησε κάτι, εκτός από την αρχή του πρώτου μέρους.

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2003, 22:06:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαλεγουμε να ακουμε την μουσικη
που και εμεις εκπεμπουμε;

ανασα...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 04:18:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....AKOΥΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ/
ΑΚΟΥΩ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ/
ΜΑ ΔΕΝ ΑΚΟΥΩ ....ΤΙΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ...
-ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ /ΕΠΕΝΔΥΣΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΙΣΘΗΜΑΤΩΝ..-

(ΑΚΟΥΣΑ.. ΤΗΝ ΑΝΑΣΑ..)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2003, 13:11:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας και εδω και καλη εβδομαδα να εχουμε .

Ποια μουσικη με κανει να χαλαρωνω και να κανει την διαθεση μου να ανεβαινει?

Χμ, ως επι το πλειστον οι μουσικοι που με κανουν να αισθανομαι ωραια ειναι οι καλοι παλιοι μουσικοι,Πουλοπουλος,Νταλαρας ,Μαρινελλα,Ελπιδα,Μπιθικωτσης,Καζαντζιδης,Βοσκοπουλος,Παριος κ.α πολλοι
Ειχαν αλλη ποιοτητα τα τραγουδια τοτε γιατι οι τραγουδιστες απλα ηθελαν να βγαλουν το συναισθημα και τους προβληματισμους τους με το τραγουδι και εξεφραζαν με αυτα τα τραγουδια την αυθεντικοτητα τους και την προσωπικοτητα τους.

Θα θελα να παραθεσω και κατι που το χει βαλει η αγαπητη Φωτεινη σε καποιο αλλο τοπικ

Όπου κι αν σας βρίσκει το κακό αδέρφια, όπου κι αν θολώνει ο νους σας, τραγουδάτε.
Γιατί το τραγούδι είναι σημείο αναφοράς. Είναι ένας κορμός δέντρου για να πιαστείς και να παλέψεις με τα κύματα στη φουρτούνα. Είναι ένας ύμνος στη ζωή, στον αγώνα, στην αγάπη, σε πράγματα αιώνια και ακατάλυτα.
Είναι μια παρηγοριά και μια ελπίδα..

Θα θελα να ευχαριστησω τον κο Θωθ για την σκεψη του να δωσει την ευκαιρια στα νεα μελη να βλεπουμε παλια τοπικς που εχουν περασει στα <αζητητα> .


Edited by - Το ξωτικό on 17/11/2003 13:13:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 12:57:50  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

1492 Conquest Of Paradise
Keep Talking
Ameno
Amoure
Blessed Essence

tHE BIG bLUE
Ravi Shankar
Philip,Glass
DIOTIMA

TOOL
APURIMAC
GIOCONDAS SMILE
Ο ΗΧΟΣ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ

......................
ΟΜ

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 14:02:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Θα θελα να ευχαριστησω τον κο Θωθ για την σκεψη του να δωσει την ευκαιρια στα νεα μελη να βλεπουμε παλια τοπικς που εχουν περασει στα <αζητητα>


Υπάρχουν πολλά παλιά topics που δυστυχώς για τον έναν ή τον άλλον λόγο ξεχνιούνται και είναι καλό να τα επαναφέρουμε, κατά καιρούς για να δούμε εάν συνεχίζει να υπάρχει ανανεωμένο το ενδιαφέρον. Είναι πολύ χρήσιμο κάποιες στιγμές να αφήνουμε για λίγο την "επικαιρότητα" και τις ζωντανές συζητήσεις για να "βυθιστούμε" και στο παρελθόν και να μάθουμε από αυτό. Και τα καλά του αλλά και τα άσχημά του. Ευτυχώς ή δυστυχώς ό,τι έχουμε κάνει όλοι μας είναι καταγεγραμμένο.

Να είσαι καλά "Ξωτικούλι".

Αν με πεις όμως Κο (=Κύριο) ξανά, θα σου κόψω τα... φτεράκια .

Έλα καλέ πλάκα έκανα. Μην με πάρεις πάλι στα σοβαρά όταν αστειεύομαι.

Όχι τίποτε άλλο αλλά περιμένει και μια λαμπάδα η κορούλα μου η Valnta


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 15:33:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιο είδος μουσικής, ποιος συνθέτης, ποια μουσικά κομμάτια σας βοηθούν να αισθανθείτε πιο όμορφα ψυχικά;

H πρώτη μου ανακάλυψη...
H πρώτη φορά που συνειδητοποίησα ότι κάποιο συγκεκριμένο κομμάτι μπορούσε να μου φτιάξει τη διάθεση -κ αν όχι να μου τη φτιάξει τελείως, τουλάχιστον να με ηρεμήσει-...άργησε αρκετά χρόνια. Γιατί άλλο να ακούς ένα κομμάτι κ να σ'αρέσει κ άλλο να μπορεί να λειτουργήσει πάνω σου καταλυτικά...

Λοιπόν... Tο Xαμόγελο της Tζοκόντα του Xατζηδάκη. Eδώ κ χρόνια συνεχίζει να με κουλάρει, άσχετα με το είδος της μουσικής που μπορεί να ακούω γενικότερα την κάθε εποχή...

Mετά... κάποια soul κομμάτια....

*Πατέρα... τα'μαθες τα νέα;
Πάλι εσύ θα μου την πάρεις τη λαμπάδα....


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 15:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όντως ο Χατζηδάκης είναι ο συνθέτης του... "κουλαρίσματος". Αλλά και οι υπόλοιπες επιλογές της μουσικής που είχε ήταν θαυμάσεις.

Τον είχα απολαύσει με την "Ορχήστρα των Χρωμάτων" και είχα ενθουσιαστεί.

Υ.Γ. Μην ανησυχείς για την λαμπάδα κόρη μου. Όταν λάμπεις "esotericά" δεν χρειάζεσαι λαμπάδες.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2003, 16:28:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όντως ο Χατζηδάκης είναι ο συνθέτης του... "κουλαρίσματος"

Χατζιδάκης Chillout?!

"Ηθο-ποιός σημαίνει ΦΩΣ"

Η μουσική που μου δίνει απίστευτη χαρά, δύναμη και διαύγεια νου
είναι η ενάτη του Μπετόβεν.

Και χάλια να 'μαι μου αλλάζει κατευθείαν τη διάθεση.
Απόλυτα "ολοκληρωμένη" μουσική


Edited by - 1900 on 19/11/2003 16:50:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2003, 17:52:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Υπάρχουν πολλά παλιά topics που δυστυχώς για τον έναν ή τον άλλον λόγο ξεχνιούνται και είναι καλό να τα επαναφέρουμε, κατά καιρούς για να δούμε εάν συνεχίζει να υπάρχει ανανεωμένο το ενδιαφέρον. Είναι πολύ χρήσιμο κάποιες στιγμές να αφήνουμε για λίγο την "επικαιρότητα" και τις ζωντανές συζητήσεις για να "βυθιστούμε" και στο παρελθόν και να μάθουμε από αυτό. Και τα καλά του αλλά και τα άσχημά του. Ευτυχώς ή δυστυχώς ό,τι έχουμε κάνει όλοι μας είναι καταγεγραμμένο.

Να είσαι καλά "Ξωτικούλι".

Αν με πεις όμως Κο (=Κύριο) ξανά, θα σου κόψω τα... φτεράκια .

Έλα καλέ πλάκα έκανα. Μην με πάρεις πάλι στα σοβαρά όταν αστειεύομαι.

Όχι τίποτε άλλο αλλά περιμένει και μια λαμπάδα η κορούλα μου η Valnta


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"



Σωστα κε Θωθ .
Και δεν σας παιρνω στα σοβαρα οταν αστειευεστε,μην ανησυχειτε .
Βα(λ)ντα λαμπαδα μπορει να σου παρει ο μπαμπας σου αλλα τα λουστρινια θα στα παρω εγω,μην στεναχωριεσαι .

Φιλικα (μου'μεινε αυτη η λεξη τελικα....)

Το ξωτικοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mandragoras
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 01:38:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mandragoras  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ ωραίο και ανεξάντλητο το θέμα που έχετε καταπιαστεί.
(και πολύ καλά έκανες Mr Thoth που το επανέφερες)

Να προτείνω και εγώ κάτι (αν και είναι πραγματικά δύσκολο να διαλέξεις ανάμεσα στα παιδιά σου, ποιό είναι το ομορφότερο, [αναφερόμενος στους δίσκους μου])

ο Θανάσης Παππακωνσταντίνου είναι για μένα από τους καλύτερους Ελληνες καλλιτέχνες γενικότερα. Αν έχετε ακούσει τότε μάλλον ξέρετε γιατί το λέω. Επίσης μου αρέσει πολύ ο Μάλαμας , φοβερός τροβαδούρος.
Κυβερνοναύτη (cybernaut) πολύ καλοί οι Tool. Εάν ακούς Tool φαντάζομαι πως θα έχεις ακούσει και Kyuss .
Jimi Hendrix απίστευτος... ένα με την κιθάρα του. Ερωτική σχέση.
Aphex Twin , αν δεν έχετε ακούσει, τότε αν θα θέλατε δοκιμάστε το "Selected Ambient Works 85'-92'"
Επίσης οι Cinematic Orchestra

Αυτά μου ήρθανε τώρα...
Η μουσική, με τη μορφή δονήσεων, προφανώς τα ξεκίνησε όλα σε αυτό το σύμπαν...

Χμ... τώρα που το σκέφτομαι, ίσως αρχίσω να υπογράφω κάπως έτσι.

Τα πάντα είναι μουσική


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Valnta
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Vietnam
2285 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 02:15:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Valnta  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
[και πολύ καλά έκανες Mr Thoth που το επανέφερες]
Χμ..μ'αρέσει αυτό το Mr Thoth! Σου δίνει άλλο στυλάκι daddy dearest

O Θανάσης Παπακωνσταντίνου...καταπληκτικός...

[Aphex Twin , αν δεν έχετε ακούσει, τότε αν θα θέλατε δοκιμάστε το "Selected Ambient Works 85'-92'"
Επίσης οι Cinematic Orchestra]

Αχ, τι μου θύμησες βραδιάτικα..Ωραίο αυτό, να'χεις ν'ακούσεις αρκετό καιρό κάτι κ ξαφνικά να σου σκάει η.. αφύπνιση!

[Η μουσική, με τη μορφή δονήσεων, προφανώς τα ξεκίνησε όλα σε αυτό το σύμπαν...]


Va(l)nta
Διχασμένη προσωπικότητα
+ Mοναδική απόγονος
Thoth Tρισμέγιστου
+(ξανά) αδερφή TAT Kύβου
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2003, 03:02:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
O Θανάσης Παπακωνσταντίνου...καταπληκτικός...

Ω! ΝΑΙ
quote:
ο Μάλαμας , φοβερός τροβαδούρος.

Ω! ΝΑΙ

ΚΙ ΕΔΩ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ ΚΑΙ
ΔΙΟΝΥΣΗ ΣΑΒΒΟΠΟΥΛΟ (τα παλιά περισσότερο)
ΝΙΚΟΛΑ ΑΣΙΜΟ
& ΜΑΝΩΛΗ ΡΑΣΟΥΛΗ

ΓΙΑ ΞΕΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ ΘΑ ΠΡΟΣΘΕΣΩ:
DEAD CAN DANCE (KATAΠΛΗΚΤΙΚΟΙ)
AFROCELTS (mix απο: ηλεκτρονική κελτικη κι αφρικάνικη μουσική)
SHPONGLE (EΚΠΛΗΚΤΙΚΟΣ ΣΥΝΔΥΑΣΜΟΣ ΗΛΕΚΤΟΝΙΚΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΩΝ ΟΡΓΑΝΩΝ)
CALEXICO (ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΙ)
TOM WAITS (TΡΟΜΕΡΟΣ)
NINA SIMONE (AΡΧΟΝΤΙΣΑ!)
LEONARD COHEN (TI NA ΛΕΜΕ!)
JETHRO TULL(FLUTE!!!)
MANU CHAO (FUN)
JAMIROQUAI (FUN)
και μια καινουρια
NORAH JONES (ΦΩΝΑΡΑ (& πολυ όμορφη))

Ασε δε λεω άλλα γιατι δε θα τελειώσω ποτέ!...
ουφ..ας κανω τσιγάρο


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy