ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ποιο είναι το νόημα της ζωής;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Bald Monk
Νέο Μέλος

United Kingdom
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 15:42:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Bald Monk  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
To nohma ths zohs?

diaforetiko gia ton kathena alla sthn idia katefthynsh gia olous mas

Mh rotas tous alous rota ton eafto sou

Ta monopatia einai prosopika vres to diko sou na perpathseis

Kai an den xanontai ola telika meta to thanato tha se vohthouse afth h apopsh na katalaveis kallitera to nohma ths zohs?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Rivaldinho
Νέο Μέλος


28 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 00:58:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Rivaldinho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1) Εάν ήσασταν εσείς ο ΘΕΟΣ, ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ του Σύμπαντος
2) Εάν υπήρχε πράγματι ΕΝΑ ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ και
3) Εάν ΑΥΤΟ ήταν μοναδικό, αληθινό, τέτοιο ώστε να μπορούμε να το διανοηθούμε και να το αντιληφθούμε όλοι με τις 5(;) αισθήσεις μας, μέσα στον χωροχρόνο μας

ΤΟΤΕ :

*δεν θα το παρουσιάζατε με τον πιό απλό τρόπο ώστε να γίνει απόλυτα και καθολικά κατανοητός;
*δεν θα το βάζατε παντού: στον Ουρανό και τη Γη, στο Φώς, στο Ύδωρ, στην Ξηρά, στα Φυτά, σε όλους τους Πλανήτες, στα Ζώα, και τέλος στον Άνθρωπο; (σαν κάτι να μας θυμίζει αυτό ε;)
*δεν θα υπήρχε Πίσω και Πέρα από τα ΠΑΝΤΑ; (ούπς,κι αυτό μου θυμίζει κάτι)

Εγώ πάντως δεν θα το έκρυβα. Τουλάχιστον δε θα το έκρυβα σε τέτοιο σημείο ώστε να είναι αδύνατον να βρεθεί, γιατί αλλιώς... τι νόημα θα είχε το... ΝΟΗΜΑ ΤΗΣ ΖΩΗΣ ;

Άν πιστεύετε καί στις τρείς προϋποθέσεις που αρίθμησα παραπάνω, τότε...
Ψάξτε καλύτερα τριγύρω σας, δεν μπορεί να μην ΤΟ βρείτε...


®ivΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 04:48:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δημιουργικότητα δίνει ασφαλώς κάποιο νόημα στη ζωή. Είτε πρόκειται για την τέχνη, είτε για άλλες πνευματικές δημιουργίες, είτε πρόκειται για την οικογένεια και τα παιδιά που αφήνει κανείς πίσω του.

Και πράγματι το να σπαταλά κανείς τη ζωή του σε μη δημιουργικές ενέργειες είναι νομίζω ένα από τα χειρότερα "αμαρτήματα" τουλάχιστον μακροπρόθεσμα, ιδιαίτερα όταν κανείς φτάσει σε μια ηλικία όπου δεν μπορεί να αναστρέψει τα πράγματα, γιατί κάποτε είναι αργά.

Και είναι επίσης αλήθεια πως και λίγο χρόνο έχουμε, αλλά και πολύ χρόνο χάνουμε γεγονός που κάνει τον λίγοστό χρόνο μας ακόμα λιγότερο.

Η δημιουργικότητα και δράση αναμφίβολα λοιπόν δίνουν νόημα στη ζωή, είναι όμως το νόημα της ζωής?

Προσωπικά πιστεύω πως το νόημα της ζωής είναι ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα σε αντίθετες αξίες και απαξίες, ανάμεσα στο καλό και το κακό, ανάμεσα στην ύλη (υπό την ευρεία έννοια) και το πνεύμα, ανάμεσα στο να είναι κανείς άνθρωπος ή "απάνθρωπος".

Αν υπάρχει ένα σημείο αναφοράς στο οποίο νομίζω ότι όλοι θα συμφωνήσουν είναι ότι δεν υπάρχει ανώτερη αξία από τον άνθρωπο. Έτσι δεν είναι? Όλα για τον άνθρωπο δεν πρέπει να γίνονται? Οι επιστήμες, οι δραστηριότητες όλα έχουν (ή θα έπρεπε να έχουν) ως τελικό σκοπό την ευημερία του ανθρώπου.

Ας υποθέσουμε λοιπόν ότι υπάρχει ένας πάμπλουτος γιατρός. Και κάποια μέρα ένας φτωχός άνθρωπος χρειάζεται την βοήθεια του γιατρού, ο οποίος δεν του τη δίνει, γιατί ο φτωχός δεν έχει να πληρώσει. Ο γιατρός αυτός έχει βρει το νόημα της ζωής?? Αυτό είναι το νόημα της ζωής? Η περιουσία του??

Και σε κοινωνικό επίπεδο, ας υποθέσουμε ότι υπάρχουν δύο άνθρωποι, ένας άξιος και ικανός και ένας λιγότερο άξιος. Όμως ό λιγότερο άξιος λόγω περισσοτέρων χρημάτων τελικά καταφέρνει να έχει καλύτερο επάγγελμα, περισσότερη ευημερία. Είναι αυτό σε κοινωνικό επίπεδο το νόημα της ζωής? Είναι δίκαιο κάτι τέτοιο και εξυπηρετεί τον άνθρωπο?

Αλλά και σε προσωπικό επίπεδο, ο καθένας επιθυμεί υλικά αγαθά. Υπάρχουν όμως και πνευματικά αγαθά, όπως και ψυχικά. Το θα προσέδιδε νόημα στη ζωή, η ενασχόληση με τα υλικά (που πράγματι Μαρία έχουν ένα τέλος) ή με τα ψυχικά και πνευματικά που είναι αιώνια?

Μου κάνει εντύπωση που άνθρωποι με τέτοιους προβληματισμούς δεν στρέφονται προς την θρησκεία μας (αν και σε δύσκολες στιγμές όλοι στρέφονται προς τα εκεί), αν και έχω συναντήσει κι άλλους τέτοιους ανθρώπους. Νομίζω πως περισσότερο είναι άνθρωποι βαθιά μελαγχολικοί και αδύναμοι και συχνά βρίσκουν διέξοδο στην "τέχνη" και άλλοι πάλι ορισμένες φορές οδηγούνται και σε ακραίες ενέργειες.

Είναι άνθρωποι συνήθως περισσότερο του ιδεαλισμού, ενός κενού ιδεαλισμού, που δεν έχουν μάθει όμως τι θα πει δυσκολία και στέρηση, δεν έχουν μάθει να σκέπτονται, ούτε γνωρίζουν τι θα πει πίστη & ελπίδα.

Το νόημα της ζωής όμως βρίσκεται ακριβώς εδώ και δεν θέλει καθόλου σκέψη. Είναι αυτό που αισθανόμαστε, αλλά δυσκολευόμαστε να κάνουμε.

Η ζωή είναι η ενέργεια του νου και της ψυχής και επομένως είναι μία διαδρομή ενός προσωπικού αγώνα, μια πορεία όπου γνωρίζουμε τους συνανθρώπους μας αλλά και ένας κοινωνικός αγώνας.

Και επομένως, τι θα ωφελήσει τον άνθρωπο αν κερδίσει τον κόσμο όλο την δε ψυχή αυτού ζημιωθεί; Η ψυχή μας είναι το πολυτιμότερο που έχουμε και ο κόσμος της είναι ο κόσμος των αληθινών και αιώνιων αξιών! Άρα το νόημα της ζωής μπορεί να είναι η αναζήτηση των αληθινών και αιώνιων αξιών που πάντα θα μας συνοδεύουν και η εφαρμογή τους.

Ως γενιά είμαστε τυχεροί και άτυχοι μαζί. Τυχεροί γιατί τα πράγματα ήταν πολύ χειρότερα παλιότερα, αλλά και άτυχοι γιατί μεγαλώσαμε (οι νεότεροι) με άλλες αξίες, που προβάλονται καθημερινά δυστυχώς από τα ΜΜΕ και από αλλού.

Πίστεψαν έτσι μερικοί πως αρκεί να ντυθούν, να ικανοποιήσουν τις υλικές τους ανάγκες για να νιώσουν το ανθρώπινο μεγαλείο. Πρόκειται για ανθρώπους φτηνούς, για θλιβερά ανθρωπάκια που κανένα νόημα δεν έχει η ζωή τους. Γιατί (και στο σημαίο αυτό να κάνουμε μια παρένθεση) το νόημα της ζωής δεν μπορεί να είναι κάτι υποκειμενικό, κάτι που ο καθένας φαντάζεται, γιατί τότε δεν θα είχε και νόημα να το αναζητάμε!

Άλλοι πάλι, περισσότερο intellectual πίστεψαν πως το ανθρώπινο μεγαλείο και το νόημα τις ζωής κατοικεί στην τέχνη, στο πνεύμα κλπ. Όχι ότι είναι πνευματικοί άνθρωποι, ούτε μεγάλοι ποιηταί (με την αρχαία έννοια του όρου, δημιουργοί δηλ.) αλλά αυτό θέλησαν, εκεί θέλησαν να πνίξουν την ματαιοδοξία τους. Και είναι αστείο να τους ακούει κανείς να μιλάνε με λόγια ή με την τέχνη τους, αλλά τίποτα από όσα λένε ή δείχνουν δεν κάνουν. Ο πνευματικός άνθρωπος οφείλει να είναι δοχείο και σκαπανέας του πνεύματος και όχι αχθοφόρος του.

Για να κλείσω και κάποια στιγμή, νομίζω Μαρία πως θα πρέπει να στραφείς εν μέρει σε περισσότερο φιλοσοφικά και θρησκευτικά θέματα και όχι να τα απορρίπτεις με το εύκολο "δεν πιστεύω" και εν μέρει σε περισσότερο πρακτικά και καθημερινά θέματα (οι φίλοι σου, οι δικοί σου, τα παιδιά σου αν έχεις).


Να στερείσαι, να στερείσαι μονάχα, αυτή είναι η αιώνια συμβουλή.
Γκαίτε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 12:33:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το μοναδικο νοημα της ζωης ειναι η συνεχης τελειοποιηση και εξελιξη του ανθρωπου. Ο ανθρωπος πρεπει να επεκτεινεται συνεχως και να απομακρυνει τους οποιους περιορισμους. Ζητω ο εξτροπισμος!!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

VIKING
Πλήρες Μέλος

Germany
1034 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2004, 17:38:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους VIKING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:


Αλλά και σε προσωπικό επίπεδο, ο καθένας επιθυμεί υλικά αγαθά. Υπάρχουν όμως και πνευματικά αγαθά, όπως και ψυχικά. Το θα προσέδιδε νόημα στη ζωή, η ενασχόληση με τα υλικά (που πράγματι Μαρία έχουν ένα τέλος) ή με τα ψυχικά και πνευματικά που είναι αιώνια?

Μου κάνει εντύπωση που άνθρωποι με τέτοιους προβληματισμούς δεν στρέφονται προς την θρησκεία μας (αν και σε δύσκολες στιγμές όλοι στρέφονται προς τα εκεί), αν και έχω συναντήσει κι άλλους τέτοιους ανθρώπους. Νομίζω πως περισσότερο είναι άνθρωποι βαθιά μελαγχολικοί και αδύναμοι και συχνά βρίσκουν διέξοδο στην "τέχνη" και άλλοι πάλι ορισμένες φορές οδηγούνται και σε ακραίες ενέργειες.


Και επομένως, τι θα ωφελήσει τον άνθρωπο αν κερδίσει τον κόσμο όλο την δε ψυχή αυτού ζημιωθεί; Η ψυχή μας είναι το πολυτιμότερο που έχουμε και ο κόσμος της είναι ο κόσμος των αληθινών και αιώνιων αξιών! Άρα το νόημα της ζωής μπορεί να είναι η αναζήτηση των αληθινών και αιώνιων αξιών που πάντα θα μας συνοδεύουν και η εφαρμογή τους.


Φιλε μου ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι τα πνευματικα και
ψυχικα ειναι αιωνια,οτι υπαρχει ψυχη.Ομως μην ξεχνας οτι υπαρχουν και ανθρωποι που δεν πιστευουν σε ψυχη αθανατη ή σε καποιο Θεο.
Η πιστη ειναι κατι που αισθανεται καποιος,ειναι συναισθημα και
προσωπικο θεμα του καθενος.


Το να στραφεις στην θρησκεια κατα την γνωμη μου ειναι λαθος.Ξερεις ποσοι ανθρωποι εγκατελειψαν την οικογενεια τους και πολλα αλλα πραγματα απογοητευμενοι απο την ζωη τους και πηγαν σε καποια μοναστηρια.Και αυτο ειναι μια ακραια ενεργεια.

quote:
Προσωπικά πιστεύω πως το νόημα της ζωής είναι ένας διαρκής αγώνας ανάμεσα σε αντίθετες αξίες και απαξίες, ανάμεσα στο καλό και το κακό, ανάμεσα στην ύλη (υπό την ευρεία έννοια) και το πνεύμα, ανάμεσα στο να είναι κανείς άνθρωπος ή "απάνθρωπος".


Εγω θα ελεγα οτι η ζωη ειναι ενας αγωνας επιβιωσης,ενας αγωνας αναμεσα στο καλο και στο κακο,μια δοκιμασια.
Θεωρω οτι πρεπει να μην εγκαταλειπουμε και να αγωνιζομαστε παρα τα
εμποδια στην ζωη μας,διαρκης αγωνας για μια καλυτερη κοινωνια.Δεν ειναι διεξοδος ουτε τα ναρκωτικα αλλα
ουτε και να τρεχουμε σε διαφορους παπαδες που υποτιθεται οτι μπορουν
να δωσουν την απαντηση για ολα τα βασανα.
Να αγωνιζομαστε και οχι να καθομαστε με σταυρωμενα χερια περιμενωντας τις δευτερες παρουσιες
και την βασιλεια των ουρανων.

Το νοημα της ζωης,το γιατι δημουργηθηκε αυτο το ον που λεγεται
ανθρωπος αλλα και καθε πλασμα ειναι αδυνατον να το γνωριζουμε,οι απαντησεις ειναι υποκειμενικες.Ο καθε ανθρωπος δινει ενα νοημα στην ζωη του.Αλλος το βρισκει στην τεχνη,αλλος στον αθλητισμο,αλλος στην επιστημη κ.λ.π.Δεν ειναι κακο αυτο.Ειναι απο τα λιγα πραγματα που
δινουν χαρα σε ορισμενους ανθρωπους σε αυτην την σκληρη ζωη.
Αρα μην ειμαστε απολυτοι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zarchon
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 20:53:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zarchon  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα!!!!!!!!Θα ήθελα καταρχάς να πω πως αυτό το ερώτημα είναι αρκετά φιλοσοφικού περιεχομένου !Η απάντηση λοιπόν του καθενός είναι υποκειμενική, άρα και προσωπική!!!!!!! Εγώ ,λοιπόν, πιστεύω πως ο κάθε άνθρωπος έρχεται στη Γη για να επιτελέσει κάποιο έργο το οποίο θα ωφελήσει την κοινωνία και θα τον κάνει αθάνατο μέσα στο μυαλό της οικογένειας του ή και των φίλων του!!! Συνεπώς ο κάθε ανθρωπος θα πρέπει να σκεφθεί πόσο χρήσιμος και αγαπητός μπορεί να γίνει στην κοινονια , τότε η ζωή του αποκτά νόημα! Ίσως αυτό να αποτελεί μια από τις αμέτρητες απαντήσεις αυτού του φιλοσοφικου ερωτήματος ! Καμένες σωστός ανθρωπος δε θέλει να σβήσει σαν <<άστρο στο κενό>>!!!

Zarchon

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr.Doom
Μέλος 1ης Βαθμίδας


138 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 13:38:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dr.Doom  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλτατε συντροφε ΑΦΕΠΑ, αυτος ειναι αληθεια ο σκοπος σου στη ζωη, επεσες πολυ στα ματια μου...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

giorgos mousaios
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 14:33:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους giorgos mousaios  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος giorgos mousaios  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος giorgos mousaios  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος giorgos mousaios  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
kalimera.to noima tis zois,einai kata tin gnomi mou diaforetiko,gia ton kathena,pisteuo pos skopos tis zois,einai ignosi,i dimiourgia,
i dimiourgia aitias kai apotelesmatos.to sumpan einai peperasmeno..
kai oti dimiourgoi tou sumpantos eimaste oloi emeis,ta noita onta..
kai otan sumfonisoume,na min uparxei,tha exafanistei,gnosi,,euthini,
elegxos,einai kuriarxa axiomata.ton panton..

giorgos mousaiosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avramis
Νέο Μέλος


10 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 20:12:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Avramis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mέ τον Σταυρο στον ώμο"

O στάρετς Ζαχαρίας διηγήθηκε κάποτε οτι στη Ρωσία, στα απόμερα βάθη της, ζούσε μόνος, ορφανός, ένας χωρικός αγράμματος. H ψυχή του ήταν καθαρή σαν κρύσταλλο. Δεν κατέκρινε ποτέ κανένα θεωρώντας τον εαυτό του χειρότερο από κάθε άλλον, ήταν εργατικός και τρεφόταν με το ελάχιστο.
Μία μέρα άκουσε πως για να σωθεί κανείς, πρέπει να αναλάβει τον σταυρό του και να ακολουθήσει το Χριστό. O απλοϊκος αυτός είχε βαπτισθεί, αλλά ποτέ δεν είχε πάει σαν μεγάλος στην εκκλησία, αφού ήταν πάρα πολύ μακριά απο κεί που ζούσε. Αυτά τα λόγια του Χριστού, λοιπόν, τα πήρε στην κυριολεξία. Παρήγγειλε έναν τεράστιο σταυρό και αποφάσισε να τον πάρει και να ακολουθήσει το Χριστό. H καθαρή ψυχή του ποθούσε το Θεό. Aλλά πως να τον ακολουθεί; που ήταν ο Χριστός; να ο σταυρός, αλλά που να τον πάει; Άφησε όλα τά λίγα υπάρχοντά του και τη δουλειά του, σήκωσε τον σταυρό του πάνω στούς ώμους του και ξεκίνησε. Βάδιζε για πολλή ώρα και επιτέλους, μέσα σ' ένα πυκνό δάσος, συνάντησε ένα ανδρικό μοναστήρι. Χτύπησε την πόρτα.
-Ποιος είσαι συ και που πας με το σταυρό σου; ρώτησε ο πορτάρης.
-Nα, σηκώνω το σταυρό μου, αλλά δεν ξέρω πως να φθάσω στο Χριστό. Θα μου δείξεις το δρόμο;
Πήγε ο μοναχός και τα ανέφερε στον ηγούμενο, ο οποίος κουβέντιασε με τον απλοϊκο άνθρωπο και είδε οτι ήταν άνθρωπος του Θεού.
-Λοιπόν, του είπε, αν θέλεις, θα σε βοηθήσουμε να φθάσεις στο Χριστό. και μεις σ' Αυτον πηγαίνουμε.
-Τότε που είναι οι σταυροί σας; απόρησε ο ξένος. Ξέρετε οτι ο Κύριος δεν θα σας δεχθεί χωρίς Σταυρό;
-Eμείς τους βαστάμε μέσα μας, είπε ο ηγούμενος.
-Μα πως γίνεται αυτό; ρώτησε με έκπληξη ο ξένος.
-Θα δεις ο ίδιος πως. Aλλά προς το παρόν έχεις την ευλογία μου να μείνεις εδώ και θα έχεις το διακόνημα να καθαρίζεις μέσα στην εκκλησία.
O απλοϊκός άνθρωπος μπήκε μέσα στην εκκλησία με πολύ φοβο και άρχισε να καθαρίζει, ώσπου είδε μέσα στο Ιερό έναν μεγάλο ξύλινο σταυρό, όπου εικονιζόταν ο Eσταυρωμένος Κύριος.
-Άνθρωπε, ποιος είσαι συ; είπε. και συ εβάστασες το σταυρό σου, αλλά πως γίνεται και είσαι κρεμασμένος σ' αυτόν; Δίδαξέ με πως να βαστώ το σταυρό μου.

Έτσι προσευχόταν μπροστά στον Eσταυρωμένο με όλη του την καρδιά. και ο Eσταυρωμένος άκουσε τις προσευχές του και απεκάλυψε τον Εαυτό Του, διδάσκοντας και φωτίζοντας με την χάρη του Αγίου Πνεύματος την καρδιά του απλοϊκού χωρικού.
-Eγώ είμαι ο Υιός του Ουρανίου Πατρός. Mε το Σταυρό μου και την Aνάστασή μου λύτρωσα το ανθρώπινο γένος. Κανείς δε θα μπορέσει να εισέλθει στη Βασιλεία των Ουρανών και να δεχθεί την Θεία Χάρη χωρίς τον σταυρό του. Χρειάζεται μόνο να ενώσεις το σταυρό σου με το Σταυρό του Γολγοθά και να πλέξεις γύρω του, σαν τριαντάφυλλα, την πίστη σου και τά έργα της αγάπης.
O απλοϊκός δέχθηκε με χαρά τά λογια του Κυρίου και άρχισε να ετοιμάζεται για τον θάνατό του, οπως του απεκάλυψε ο Χριστος, προσευχόμενος ακατάπαυστα, ευχαριστώντας τον Θεό για όλα και μεσιτεύοντας προς το Σωτήρα και για τον ηγούμενο.
Πράγματι, ο απλοϊκος χωρικός σε λίγες μέρες εξεδήμησε προς τον Κύριο και μετά απο δύο εβδομάδες κοιμήθηκε και ο ηγούμενος.

AΠO THN I. MONH ΠAMMEΓIΣTΩN TAΞIAPXΩN ΠHΛIOY


Ενδιαφερον Internet Sites:

http://www.imd.gr/html/gr/section01/media/plirophorisis/2003/04.htm
http://users.hellasnet.gr/panelppv/ppugr0.htm
http://www.rel.gr/
http://www.rel.gr/pages/Meletes/gerontiko.php
http://agrino.org/orthodoxy/gr/

***Copy and then Paste***


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/02/2004, 22:19:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Χρειάζεται μόνο να ενώσεις το σταυρό σου με το Σταυρό του Γολγοθά και να πλέξεις γύρω του, σαν τριαντάφυλλα, την πίστη σου και τά έργα της αγάπης.


Ορίστε τί άλλο δίνει νόημα στη ζωή!
Πίστη και αγάπη!

Το νόημα της ζωής: να αναζητάς το νόημα της ζωής.
Καθηγητής Ντουρακόφ


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

athakandr
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
536 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/03/2004, 00:16:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους athakandr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εύγε αγαπητέ Avramis!

Είναι αληθινή τύχη για τον Ελληνισμό, που πάντα συμπορευόταν και θα συμπορεύεται με τον Χριστιανισμό αλλά και με ανθρώπους που αποτελούν ζωντανά παραδείγματα αυτών των αξιών.

Η ιστορία της Ελλάδας και της Εκκλησίας της αλλά και η πορεία των απλών ανθρώπων της αποτελούν φωτεινά και αναλείωτα παραδείγματα, άσβεστες και αληθινές αξίες της ζωής.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.109375
Maintained by Digital Alchemy