ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 ΕΡΩΤΑΣ ΚΑΤΙ ΕΓΚΕΦΑΛΙΚΟ Η..........!?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 16:02:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α Τ Μ Α!!!!!!

ΠΕΤΥΧΕ!!!!!!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2003, 21:43:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
....[εχουν γνωση οι φυλακες]...


"ΤΟ ΜΥΣΤΙΚΟ
ΠΟΥ
ΑΕΝΑΑ
ΓΥΡΙΖΕΙ
ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ...
ΨΑΞΕ ΜΕ...
ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ
ΖΩΓΡΑΦΙΖΩ ΜΕΣΑΣΟΥ ... AΛΗΘΕΙΕΣ."
ΑΤΜΑ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ananasss
Πλήρες Μέλος


884 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2003, 22:42:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ananasss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΡΩΤΑΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΠΟΘΟΣ Ν' ΑΓΑΠΗΘΕΙΣ
Αυτό άκουσα πρόσφατα σε θεατρική παράσταση, και άρχισα να αναθεωρώ τις (όποιες) απόψεις μου.
Τι λέτε;

"Να'μαι καλά, να σ' αγαπώ..."

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2003, 02:00:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ!ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΑΝΑ..ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ...ΜΑ +ΟΤΑΝ ΣΥΜΒΕΙ...
ΣΤΟ 'ΠΡΙΝ' ΟΜΩΣ ΣΥΜΒΑΙΝΟΥΝ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΙΚΑ ...Ο ΠΟΘΟΣ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ...ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΝΗΤΗΡΙΑ ΔΥΝΑΜΗ...ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΟΣΟ..ΙΚΑΝΗ ΝΑ Σ'ΕΚΣΦΕΝΔΟΝΙΖΕΙ ΩΣ ΤΗΝ ΥΣΤΑΤΗ ΕΚΕΙΝΗ ΣΤΙΓΜΗ...ΠΟΥ ΦΕΡΕΙ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ...ΕΡΩΣ...
ΕΚΕΙ ΕΝΩΝΕΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΨΥΧΗ...ΑΕΝΑΑ..ΜΑ +ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ-ΑΙΩΝΙΑ...
ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΙΑ ΤΟ ΙΔΙΟ...
(ΜΕΧΡΙ ΝΑ...ΤΟ ΑΠΟΣΥΜΒΟΛΙΣΕΙΣ...)


+ΞΑΝΑ....

ΛΕΝΕ ΠΩΣ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΕΙΝΑΙ ΕΥΤΥΧΙΣΜΕΝΕΣ ΟΤΑΝ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΟΥΝ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥΣ ΓΙΑ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ Μ'ΕΝΑΝ ΑΝΔΡΑ...ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΚΑΘΑΥΤΗ ΜΕΤΕΠΕΙΤΑ ΣΧΕΣΗ...
ΑΝΤΙΘΕΤΑ, ΟΙ ΑΝΔΡΕΣ...ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΟΥΜΕΝΟΙ+ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΜΙΑ ΣΧΕΣΗ...!!!
ΤΙ ΠΑΡΑΞΕΝΟ..ΠΑΝΤΑ ΑΚΟΥΓΑΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΘΕΤΟ..ΜΑ ΗΤΑΝ ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΑΚΟΜΗ...ΠΑΤΡΙΑΡΧΙΚΗ ...ΠΡΟΠΑΓΑΝΔΑ...!

'manava seva, madhava seva'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grigoris
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/03/2003, 16:41:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grigoris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera se olous.Osos afora pedia gia to an o erotas einai kati to eggefaliko i kati allo i dikia mou gnomh einai oti sth shmeron hmera oi perissoteres k perissoteroi agapane eggefalika.Kai pistevo oti auto ginete pio polu apo tis gunekes.mporei na kano kai lathos vevea kai kapoia i kapoios apo edo mesa na me "katigorisi" giauto pou leo.Alla den pistevete oti shmera oi antres einai pio sunesthimatikoi kai romantikoi apoti einai oi gunekes?i gnomi mou?NAI!fusika kai einai.os pros auto vgazo to simperasma oti oi gunekes agapane eggefalika simera.to idio vevea ginete kai apo antres.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 15:37:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kalispera se olous sas.

Auto pou tha ithela na pw einai pws telika to na dothei enas kai mono orismos gia tin leksi "erwtas" einai duskolo.

Pisteuo pos einai kati kathara ypokeimeniko asxeta ean ta sumptomata polles fores einai panomoiotupa.
Ti ennow?
Opos proeipan kai kapioi apo esas o kathenas mas antilamvanetai diaforetika ton erota.
Tha ithela na episimanw oti opws tyxon exete parathrhsei, kathe fora pou kapios einai erwteumenos analoga me το pion exei erwteytei viwnei diaforetika pragmata.

O kathe anthropos panta sou "vgazei" kati diaforetiko kai auth einai kai h monadikotita pou mporei na viwsei o kathenas mas ston erwtam kai auto mporei na fanei akoma kai apo to pws leitourgei o kathenas mas apenanti ston ekastote suntrofo.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grigoris
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/03/2003, 16:05:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grigoris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
elpida sumfono me ta osa exeis pei(sxedon).an to paroume apo epistimonikhs pleuras ti pisteveis oti o erotas opos ton antilamvanomaste oloi emeis einai kai auto mia ximiki energeia tou eggefalou mas i kati allo?kati to opoio den mporoume na to eksigisoume toso kathara.pantos i dikia mou i gnomh pedia einai oti o erotas den einai apla mia xhimikh diergasia tou eggefalou mas aplos.einai kai parapano.

Αυτο που μας συνδεει ειναι πως ολοι μας ζουμε σε αυτον τον μικρο πλανητη,αναπνεουμε τον ιδιο αερα,ανησυχουμε για το μελλον των παιδιων μας κ ειμαστε ολοι θνητοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 13:00:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους.

Φίλε Grigori, θα προσπαθήσω να σε καλύψω στο ερώτημά σου εναποθέτοντας την άποψή μου.

Θα ήθελα να πω ότι ο άνθρωπος πέρα από το ότι αποτελείται από ύλη και ενέργεια μπορούμε να πούμε πως ο συνδυασμός αυτών των δύο δημιουργεί μία αρκετά «πολύπλοκη μηχανή» ακόμα ανεξερεύνητη σε κάποια σημεία.

Πιστεύω πως ο έρωτας έχει να κάνει και με το σώμα και με το μυαλό αλλά και με την ψυχή. Άρα είναι δύσκολο να μπορέσουμε να εντοπίσουμε την επίδραση του σε όλα αυτά τα επίπεδα.
Αν σκεφτούμε πως τα περισσότερα (ίσως και όλα δεν ξέρω) ξεκινούν από εντολές εγκεφάλου ίσως τελικά η χημική αυτή ενέργεια που αναφέρεις να έχει να κάνει με το μυαλό και με το σώμα – αναφέρομαι στα επακόλουθα του έρωτα.

Επιστήμονες λένε πως η ουσία η οποία παράγεται από τον εγκέφαλο και είναι υπαίτια για τα συμπτώματα του έρωτα – κάτι παρόμοιο με την σεροτονίνη (ορμόνη που συντελεί για την ευφορία του οργανισμού) – μπορεί να παράγεται από τον οργανισμό για maximum επτά χρόνια για το ίδιο άτομο. Μετά από αυτά τη θέση του καταλαμβάνουν άλλα συναισθήματα όπως αγάπη κλπ

Τώρα όσον αφορά την ψυχή ίσως να αγγίζει κάτι το ανώτερο.
«άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου»

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/03/2003, 18:45:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα φιλοι μου,

Μεγαλο κεφαλαιο ο ερωτας και πολυ δυσκολονοητο!! Ισως να ειναι και απο τις λιγες εννοιες που δεν θα εμπαινα στην διαδικασια να αναλυσω. Εχουν ακουστει και ειμαι σιγουρη πως θα ακουστουν πολλες διαφορετικες αποψεις και εμπειριες. Ηδη εχει υποθει πως ο καθενας μας, το εκλαμβανει και αντιδρα διαφορετικα.

Κατα την ταπεινη μου γνωμη ορισμος ξεκαθαρος δεν υπαρχει... ναι εχει να κανει με την χημεια του σωματος μας, ναι εχει να κανει με την λειτουργια του εγκεφαλου μας, σιγουρα εχει να κανει και με την συναισθηματικο μας κοσμο, με την ψυχη μας. Θεωρω πως εχει να κανει με ολα τα παραπανω που ολοι εσεις εχετε προ-γραψει.

Τιποτα ομως απο ολα αυτα δεν μπορουν να μπουν σε ενα καλουπι, σε ενα κανονα, σε πεντε γραμμες η πεντε βιβλια. Απατηλη ιδεα δεν ειναι οπως ανεφερε ο φιλος ΣΙΣΙΦΟΣ εκτος και αν δεχτουμε πως τα συναισθηματα μας ειναι απατηλα.

Το μονο που θα μπορουσα να προσθεσω (και εδω ισως χαμογελασουν καποιοι κοντινοι μου ανθρωποι) ειναι αφησουμε την αναλυση, την μελετη του ερωτα και να "βγουμε" ολοι λιγο εξω απο τον παροπλησμενο εαυτο μας και να τον βιωσουμε, σε ολη του την ενταση, με ολες του τις επιδρασεις, ενεργειες και μερικες φορες παρενεργειες! Μονο τοτε θα μπορεσουμε να κατανοησουμε το νοημα και την σημασια του :)

Ευχομαι να μην σας κουρασα ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bubu
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 16:49:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ θα θέσω και μία άλλη διάσταση στο θέμα σας...θα θέσω μάλλον κάποια επιπλέον ερωτήματα αν μου το επιτρέπει βέβαια ο συγγραφέας
α)Γιατί ο έρωτας στις περισσότερες περιπτώσεις έχει ημερομηνία λήξης?
β)Γιατί ο έρωτας είναι το σκαλοπάτι για την αληθινή αγάπη?!? και
γ)Προτιμάτε να είστε ερωτευμένοι ή να σας αγαπούν και να αγαπάτε?

Ξέρω ότι είναι αρκετές φορές δύσκολο να δούμε τα όρια μεταξύ αγάπης και έρωτα σε δύο ανθρώπους...Αν όντως υπάρχει οριοθετημένη περιοχή για αυτά τα δύο πολύτιμα συναισθήματα θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου την άποψη σας.

Προσωπικά επειδή διανύω μια περίοδο πολλών ευτυχισμένων στιγμών και έχοντας έντονο το συναίσθημα του έρωτα και την ανάγκη να αγαπήσω τον άνθρωπο που μου παρέχει τόση ζεστασιά...δεν νομίζω να μπορώ να σας απαντήσω κατά πόσο ο έρωτας έχει να κάνει με εγκεφαλική λειτουργία ή χημική αντίδραση... Είναι ολά τόσο μπερδεμένα που πιστευώ ότι όλα γύρω μου και μέσα μου συντελούν στο να νιώθω έτσι...ΩΡΑΙΑ ΠΕΡΙΟΔΟ ΠΑΝΤΩΣ....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 22:46:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και παλι γεια σας!

Φιλη μου ο ερωτας ειναι ολα κι τιποτα, δακρυ και γελιο, χαρα και λυπη!!

Πριν απο λιγες μερες επεσε στην ματια μου ενα ποιημα απο την Κατριν Ντων και σας αφηνω ενα αποσπασμα του:

"..τα δυο μας πνευματα ριγουσαν αο την διαφανεια τους και δημιουργουσαν ενα εσωτερικο θαυμα,
καθε στιγμη, καθε στιγμη που εξουσιαζαμε απο μεσ'την πληροτητα της οπου η μνημη με μια λησμοσυνη απιστευτη
δεν θυμαται παρα μονο τον αγαπημενο
και εγκαταλειπεται απο την απραξια της αβυσσου της
Εκεινη την μερα, αγγιξα το Θεο στο βαθος της υπαρξης σου"

Φιλη bubu δικο σου
ΑΤΜΑ ελα να χορεψουμε


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/03/2003, 23:36:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XMMM..EΔΩ EIMAI...

ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΗΡΘΑ ΑΣ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΜΕ ΛΙΓΕΣ ΛΕΞΟΥΛΕΣ ΣΤΗΝ ΒUBU...
1)ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΤΕ ΔΕΔΟΜΕΝΟ...
2)ΧΜΜΜ..ΘΕΛΕΙ ΚΑΙ 'ΡΩΤΗΜΑ?
ΠΡΩΤΑ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΜΙΑ ΧΗΜΙΚΗ ΑΝΤΙΔΡΑΣΗ...
(ΠΑΡΑΣΚΕΥΑΖΕΤΑΙ ΕΝΑ ΕΛΙΞΗΡΙΟ...)
ΜΕΤΑ ΑΦΟΥ ΠΙΕΙΣ ΤΟ ΕΛΙΞΗΡΙΟ..ΘΑ ΞΕΡΟΥΜΕ
(ΑΝ ΖΗΣΕΙΣ...'Η ΑΝ ΠΕΘΑΝΕΣ!...)
ΕΚΕΙ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Η ΑΓΑΠΗ...ΣΤΟ ΡΗΜΑ 'ΠΙΝΩ'...
3)ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ..ΕΙΜΑΙ ΠΕΘΑΜΕΝΗ...
ΩΡΑΙΟ ΝΑ Σ'ΑΓΑΠΟΥΝ...ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΞΕΧΩΡΟ ΤΟΥ ΕΡΩΤΟΣ....ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ ΠΡΙΝ 'Η ΜΕΤΑ...
'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 12/03/2003 23:42:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bubu
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:25:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ Μαρα για το ποίημα που μου αφιέρωσες. Να σε καλά ....
'Ατμα θα πω απλά ότι ναι μεν μου απάντησες αλλά εξακολουθώ να έχω τις απορίες μου.
Μάλλον χρειάζομαι φροντιστήριο....

Φιλιά σε όλους

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 15:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου bubu!

Ειμαι ενα ελιξηριο!...
Σκεφτομουν μηπως θα ηθελες μια μικρη δοση, αντι του φροντιστηριου!...

Πιστευω λοιπον, οτι αφου ειναι τοσο ΩΡΑΙΑ μπερδεμενα ολα γυρω σου, βρισκεσαι σε πολυ καλο δρομο!...Σου ευχομαι να μην ξεμπερδεψεις ευκολα...

ΦΙΛΙΚΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grigoris
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 16:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grigoris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Agapith elpida mporo na po oti me kalipses pliros sto erotima mou.tora oson afora ena apo ta erotimata pou ethese i bubu kai siggekrimena to 2o.me pia ennoia ennoeis esu bubu tin alithini agaph?exeis ftash se authn oste na mporeis na thn diatuponeis i apla skeftese oti afth i agaph pou exeis noiosei kapote den einai alithini?tora se auto to teleuteo erotima mporeis kai na min apantisis gaiti katalaveno oti einai kai kapos prosopiko.kai kati akoma.ena megalo sugnomi se olo to room pou den ta grafo sta ellinika.

Αυτο που μας συνδεει ειναι πως ολοι μας ζουμε σε αυτον τον μικρο πλανητη,αναπνεουμε τον ιδιο αερα,ανησυχουμε για το μελλον των παιδιων μας κ ειμαστε ολοι θνητοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 16:51:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΧΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ..."ΚΑΝΕΙΣ ΔΕΝ ΠΡΟΔΩΘΗΚΕ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΙΝΗ ΑΓΑΠΗ"...(ΝΑΙ! ΣΟΚΟΛΑΤΑΚΙ ΗΤΑΝ..ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΑΓΙΚΑ... ΜΕ ΓΕΥΣΗ ΕΛΙΞΗΡΙΟΥ...)

ΜΑ ΤΟ ΣΙΓΟΥΡΟ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΗ "ΜΙΑ ΑΓΑΠΗ"..ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ ΠΡΩΤΑ....ΕΤΣΙ ΜΟΝΑΧΑ...ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ...+ ΟΙ ΑΝΑΜΝΗΣΕΙΣ...

'manava seva, madhava seva'

Edited by - ΑΤΜΑ on 13/03/2003 16:52:40Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elpida
Μέλος 3ης Βαθμίδας


541 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/03/2003, 20:11:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elpida  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους και πάλι.

Αγαπητή Μάρα
Mου άρεσε πάρα πολύ ο τρόπος που έθεσες το τι πρέπει να κάνουμε όταν ο έρωτας μας χτυπήσει την πόρτα...

Απαντώντας στη φίλη bubu
Αρχικά όσον αφορά την ημερομηνίας λήξης πιστεύω πως αυτό έγκειται στο κατά πόσο καλλιεργούμε τον έρωτα, όταν παύουμε να κάνουμε μικρά πραγματάκια που δίνουν ζωή αυτός παύει να υφίστανται.
Συνεχίζοντας για το αν ο έρωτας είναι σκαλοπάτι πριν την αγάπη, γνώμη μου είναι πως αυτό δεν είναι απαραίτητο. Μπορεί κάλλιστα να συμβεί και το αντίθετο. Σπάνιο ε? Συμβαίνει όμως !

Πέρα από το θέμα του έρωτα βλέπω ότι γίνονται μερικές αναφορές και στο θέμα αγάπης.
Όλοι μας λέμε και πράττουμε σύμφωνα με τις εμπειρίες και την γνώση μας. Ελπίζοντας να μην είμαι εκτός θέματος αναρωτιέμαι αν τελικά όλοι εμείς έχουμε κάτσει να αναρωτηθούμε αν τελικά ξέρουμε να αγαπάμε ή απλά χρησιμοποιούμε τη λέξη αγνοώντας την βαθιά σημασία της ???
Σαν απάντηση σε αυτό το ερώτημα έχω ακούσει το : «έτσι νομίζω»
Ας μάθουμε λοιπόν πρώτα ν αγαπάμε και μετά να λέμε ότι αγαπάμε.

Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 01:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ας μάθουμε λοιπόν πρώτα ν αγαπάμε και μετά να λέμε ότι αγαπάμε.

Ας μου επιτραπει να συμπληρωσω με την σειρα μου οτι ισως θα επρεπε να ξεκινησουμε απο τον ιδιο μας τον εαυτο. Ας τον ερωτευτουμε, ας τον αγαπησουμε - οχι με τον εγωιστικο τροπο αλλα με τον αγνο...με αυτον το τροπο που θα μας οδηγησει στον να τον κανουμε καλυτερο, ομορφοτερο, με τον τροπο που θα μας βοηθησει να τον γνωρισουμε σε βαθος με φυσικη συνεπεια να μπορεσουμε να προεκτινουμε τα συναισθηματα αυτα - ΑΓΑΠΗ ΚΑΙ ΕΡΩΤΑ - σε οσους μας περιβαλουν και κυριως στον μοναδικο ανθρωπο που θα μασ διαλεξει και θα τον διαλεξουμε

Καλη σας νυχτα φιλοι μου απο αυτο το τοπικ !!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Grigoris
Νέο Μέλος

Greece
23 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/03/2003, 17:07:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Grigoris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
as mou epitrapei apo tin mara kai apo olous mesa se auto to forum na po oti ego exo eroteutei ton eauto mou.mporo na kano kai alliws dld?afou eimai kouklos!xaxaxa.astiakia.sumfono pantos mara.an den mporoume na agapisoume ton diko mas eauto den tha mporesoume oute na niosoume oute kai na agapisoume pragmatika ton allon.

Αυτο που μας συνδεει ειναι πως ολοι μας ζουμε σε αυτον τον μικρο πλανητη,αναπνεουμε τον ιδιο αερα,ανησυχουμε για το μελλον των παιδιων μας κ ειμαστε ολοι θνητοι.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

bubu
Νέο Μέλος


17 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 18:11:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γρηγόρη η σοφή ΑΤΜΑ με κάλυψε στο ερώτημά σου..." ...για να καταλάβεις αν είναι αληθινή μια αγάπη πρέπει να τελειώσει πρώτα...".
Δεν γνωρίζω ακόμη αν όντως έχω βιώσει την αληθινή αγάπη ή αν θα την βιώσω ποτέ...Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι από συγκεκριμένες ερωτικές σχέσεις που είχα όταν τις θυμάμαι ένα χαμόγελο έρχεται πάντα στα χείλη μου και μία ηρεμία στην ψυχή μου. Αυτό πολλά βέβαια μπορεί να σημαίνει...ή ότι έχω επιλεκτική μνήμη και θυμάμαι μόνο τις καλές στιγμές ή ότι είμαι ολιγαρκής και με καλύπτουν δείγματα αγάπης ή ότι έχω βιώσει σε κάποιο βαθμό την αγάπη...
Σκεφτήτε ότι η λέξη "αληθινή" είναι τελείως υποκειμενική, όπως και η λέξη αγάπη είναι άπειρη, απροσδιόριστη ιερή...Μία αληθινή αγάπη για εμένα μπορεί να είναι το καθημερινό βίωμα κάποιων άλλων ή το ανέφικτο για κάποιους άλλους.
Είμαι μικρή ακόμη για να βγάζω τόσο σοβαρά συμπεράσματα και η ζωή είναι πολύ μεγάλη και έχει πολλές εκπλήξεις για να πω από τωρα ότι έχω βιώσει την αληθινή αγάπη.
Και όπως έχει πει και η σοφή ΑΤΜΑ κάπου μέσα στα FORUMS "μία γυναίκα μπορεί να αγαπήσει άπειρες φορές, ένας άντρας όχι" . Μπορεί να αγαπήσω ξανά και αυτό το υπέροχο που νιώθω τώρα να είναι απλά ένα σκαλοπάτι για την δική μου αληθινή αγάπη.
Αυτό όμως που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι κάθε σκαλοπάτι που ανέβηκα μέχρι και σήμερα το πόνεσα, το πρόσεξα, το σεβάστηκα, το ερωτεύτηκα και το αγάπησα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/03/2003, 19:03:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπουμπουκακι !!!

quote:
Αυτό όμως που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι κάθε σκαλοπάτι που ανέβηκα μέχρι και σήμερα το πόνεσα, το πρόσεξα, το σεβάστηκα, το ερωτεύτηκα και το αγάπησα...

Άνθισε ακόμα….η άνοιξη φτάνει!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XPONHS_kal
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/03/2003, 12:45:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XPONHS_kal  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος XPONHS_kal  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος XPONHS_kal  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε Γρηγόρη η σοφή ΑΤΜΑ με κάλυψε στο ερώτημά σου..." ...για να καταλάβεις αν είναι αληθινή μια αγάπη πρέπει να τελειώσει πρώτα...".
Δεν γνωρίζω ακόμη αν όντως έχω βιώσει την αληθινή αγάπη ή αν θα την βιώσω ποτέ...Αυτό όμως που ξέρω σίγουρα είναι ότι από συγκεκριμένες ερωτικές σχέσεις που είχα όταν τις θυμάμαι ένα χαμόγελο έρχεται πάντα στα χείλη μου και μία ηρεμία στην ψυχή μου. Αυτό πολλά βέβαια μπορεί να σημαίνει...ή ότι έχω επιλεκτική μνήμη και θυμάμαι μόνο τις καλές στιγμές ή ότι είμαι ολιγαρκής και με καλύπτουν δείγματα αγάπης ή ότι έχω βιώσει σε κάποιο βαθμό την αγάπη...
Σκεφτήτε ότι η λέξη "αληθινή" είναι τελείως υποκειμενική, όπως και η λέξη αγάπη είναι άπειρη, απροσδιόριστη ιερή...Μία αληθινή αγάπη για εμένα μπορεί να είναι το καθημερινό βίωμα κάποιων άλλων ή το ανέφικτο για κάποιους άλλους.
Είμαι μικρή ακόμη για να βγάζω τόσο σοβαρά συμπεράσματα και η ζωή είναι πολύ μεγάλη και έχει πολλές εκπλήξεις για να πω από τωρα ότι έχω βιώσει την αληθινή αγάπη.
Και όπως έχει πει και η σοφή ΑΤΜΑ κάπου μέσα στα FORUMS "μία γυναίκα μπορεί να αγαπήσει άπειρες φορές, ένας άντρας όχι" . Μπορεί να αγαπήσω ξανά και αυτό το υπέροχο που νιώθω τώρα να είναι απλά ένα σκαλοπάτι για την δική μου αληθινή αγάπη.
Αυτό όμως που δεν θα ξεχάσω ποτέ είναι ότι κάθε σκαλοπάτι που ανέβηκα μέχρι και σήμερα το πόνεσα, το πρόσεξα, το σεβάστηκα, το ερωτεύτηκα και το αγάπησα...




:) πάααααααντα άπαιχτη !!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy