ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 "Ιησούς:Κήρυκας μίσους διχασμού & μισελληνισμού??"
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 12
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 10:58:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta
ZOIRΕ είσαι ανάξιος λόγου .

Schwabe
Ποτέ δεν εθελοτυφλώ και κοντράρω αρκετά από μόνη μου τον εαυτό μου πολύ πριν με βρούνε οι καταστάσεις. Ποτέ δε δήλωσα άριστος γνώστης της Κ.Δ. όύτε ειδήμων επί της Χριστιανικής θρησκείας, αλλά δεν είμαι εγώ που άνοιξα θέμα για τον Ιησού. Αν έκανα ποτέ κάτι τέτοιο, να είσαι σίγουρος/η Schwabe ότι πρωτύτερα θα είχα φροντίσει να μάθω όσα περισσότερα μπορούσα γύρω από το θέμα που ανοίγω.

Όσον αφορά τη μετάφραση της Κ.Δ. που χρησιμοποιώ είναι από τα χρόνια μου στο σχολείο και είναι η έκδοση που πρότεινε ο θεολόγος μας για χρησιμοποίσηση στο μάθημα των Θρησκευτικών. Δε γνωρίζω τον κύριο στον οποίο αναφέρεσαι αλλά σε διαβεβαιώ πως η Κ.Δ. που χρησιμοποιώ είναι απολύτως αποδεκτή και εγκεκριμένη από την Ιερά Σύνοδο της Εκκλησίας (αριθ. πρωτ. 111/19.2.81).

quote:
Ο στίχος 9 λοιπόν μιλάει για την «..αγάπην προς τους χριστιανούς αδελφούς..» και όχι αυθαίρετα και αόριστα προς οποιουσδήποτε αδελφούς! Εξάλλου, και είναι ηλίου φαεινότερο αγαπητή, οι «αδελφοί» είναι ΟΙ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ και ΟΧΙ ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟΣ ΑΛΛΟΘΡΗΣΚΟΣ.

Το "χριστιανούς αδελφούς" δεν αναφέρεται πουθενά στο αρχαίο κείμενο. Αναφέρεται μόνο "περί δε της φιλαδελφίας...". Συνεχίζω λοιπόν και σου γράφω και τη συνέχεια από την επιστολή προς Θεσσαλονικείς Α',
"Πραγματικά φέρεστε κατ'αυτόν τον τρόπον προς όλους τους αδελφούς προς όλη την Μακεδονίαν".

Ρωτάς για εδάφια που αναφέρονται στο οικουμενικό μύνημα αγάπης του Ιησού. Επιλεκτικά σου παραθέτω τα παρακάτω:

-προς Θεσσαλονικείς Α', εδάφια 14-16, "Σας παρακαλούμεν, αδελφοί, να νουθετήτε τους ατάκτους, να παρηγορήτε τους ολιγόψυχους, να βοηθάτε τους αδυνάτους, να μακροθυμήτε προς ΟΛΟΥΣ. Προσέχετε μήπως αποδώση κανείς εις κάποιον κακόν αντί κακού, αλλά πάντα να επιδιώκετε το καλόν και ΜΕΤΑΞΥ ΣΑΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ".
-Κατά Λουκάν, κεφ.9, εδάφιο 56, "Ο Υιός του ανθρώπου δεν ήρθε να καταστρέψει την ζωήν των ανθρώπων αλλά να τους σώση"
-προς Θεσσαλονικείς Β', εδάφια 13-16, "Σεις δε, αδελφοί, να μην αποθαρρύνεσθε εις το να κάνετε το καλόν. Και αν κάποιος δεν υπακούη εις όσα λέγομεν στην επιστολήν αυτήν, λάβετέ τον υπό σημείωσην και ν α μην τον συνανατρέφεσθε διά να εντραπή, και να ΜΗΝ ΤΟΝ ΘΕΩΡΕΙΤΑΙ ΩΣ ΕΧΘΡΟΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΜΒΟΥΛΕΥΕΤΕ ΣΑΝ ΑΔΕΛΦΟΝ".

GIGENIS
"ΔΙΑΒΑΣΕ ΣΤΟΝ ΜΑΡΚΟ ΚΕΦ ΣΤ ΣΤΙΧ 7-13 ΠΩΣ ΤΟΥΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΦΕΡΘΟΥΝ ΣΕ ΟΠΟΙΑ ΠΟΛΗ ΔΕΝ ΔΕΧΤΕΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΙ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΑΥΤΗ Η ΠΟΛΗ"
Tα διάβασα και δε βρήκα τίποτα το μεμπτό. Ως κύρηκας της Αγάπης και της Ελεημοσύνης ο Ιησούς είναι λογικό να θεωρεί πως η μεγαλύτερη παράβαση του Θείου Νόμου είναι η άρνηση αυτών. Αυτό που λέει στους στίχους που αναφέρεσαι είναι ότι αν δε δεχτείς έναν ταξιδιώτη φτωχό, κουρασμένο και πεινασμένο που σου χτυπάει την πόρτα και σου ζητάει βοήθεια είναι η μεγαλύτερη παράβαση που μπορείς να διαπράξεις.

Όσο αφορά τις παραβολές, το λέει κι η λέξη είναι ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ. Είναι παραμυθάκια μεταφορικά. Και υπάρχουν πολλές παραβολές. Όπως είναι του Καλού Σαμαρείτη κι ένα σωρό άλλες.

«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)
Η 1η πρόταση είναι από την παραβολή που αναφέρεται ακριβώς παραπάνω. Η 2η πρόταση δεν είναι γραμμένη στα εδάφια που αναφέρεις.


Πριν κλείσω τη συμμετοχή μου θα ήθελα να επαναλάβω την προσωπική μου άποψη.
Πιστεύω πως ό,τι κακό διαπράχθηκε από την χριστιανική εκκλησία ήταν αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπινων παθών και ουδεμία σχέση είχαν με το κύρηγμα του Ιησού. Άλλωστε τα πιστεύω του καθένα μας αντικατοπτρίζονται σε όλη του τη ζωή και στις πράξεις του. Η ζωή του Χριστού ποτέ δεν έδωσε τέτοια παραδείγματα. Τους δεχόταν όλους ανεξαιρέτως είτε πίστευαν στα λεγόμενά του είτε όχι. Ούτε σκότωσε ποτέ κανέναν ούτε χτύπησε, πίστευε νομίζω στο ακριβώς αντίθετο που έλεγε να γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο.


Τέλος, θα ήθελα να απευθύνω μία ερώτηση. Γιατί τόσο μένος κατά των Χριστιανών; Εγώ δεν έχω πρόβλημα με καμμία θρησκεία, καμμία απολύτως, εφ'όσον ο πιστός της δεν αδικεί και δεν βλάπτει κάποιον άλλο. Έχω πρόβλημα με όλα εκείνα τα άτομα που εκμεταλλεύονται άλλους ανθρώπους και τους αδικούν και αυτοί συναντώνται σε όλες τις φυλές σε όλες τις ηπείρους και σε όλες τις θρησκείες. Έχω πρόβλημα με τους δυνατούς αυτής της γης γιατί αυτοί είναι που αδικούν τον κόσμο και τον πονάνε. Και αυτοί αντιπροσωπεύονται και πάλι σε όλες τις φυλές του ανθρώπινου είδους, σε όλες τις παρατάξεις και σε όλες τις θρησκείες. Γι'αυτό πάντα ο "κοσμάκης" τα έβρισκε μεταξύ του, αλλά ό,τι έχτιζε ερχόταν η πολιτική να το γκρεμίσει. Κι αυτά είναι γεγονότα που έρχονται από όλες τις γωνιές του πλανήτη μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 11:52:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
erietta:
Πιστεύω πως ό,τι κακό διαπράχθηκε από την χριστιανική εκκλησία ήταν αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπινων παθών και ουδεμία σχέση είχαν με το κύρηγμα του Ιησού.

Ματθαίου κεφ. 28
20 ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΕΣ ΑΥΤΟΥΣ ΝΑ ΦΥΛΑΤΤΩΣΙ ΠΑΝΤΑ ΟΣΑ ΠΑΡΗΓΓΕΙΛΑ ΕΙΣ ΕΣΑΣ ΚΑΙ ΙΔΟΥ ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΜΕΘ ΥΜΩΝ ΠΑΣΑΣ ΤΑΣ ΗΜΕΡΑΣ ΕΩΣ ΤΗΣ ΣΥΝΤΕΛΕΙΑΣ ΤΟΥ ΑΙΩΝΟΣ ΑΜΗΝ

Ήταν μαζί τους ή δεν ήταν erietta;

Πράξεις κεφ. 5

1 ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕ ΤΙΣ ΑΝΑΝΙΑΣ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΕΤΑ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥ ΣΑΠΦΕΙΡΗΣ ΕΠΩΛΗΣΕ ΚΤΗΜΑ
2 ΚΑΙ ΕΚΡΑΤΗΣΕΝ ΑΠΟ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΕΝ ΓΝΩΣΕΙ ΚΑΙ ΤΗΣ ΓΥΝΑΙΚΟΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΦΕΡΩΝ ΜΕΡΟΣ ΤΙ ΕΘΕΣΕΝ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΔΑΣ ΤΩΝ ΑΠΟΣΤΟΛΩΝ
3 ΕΙΠΕ ΔΕ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΑΝΑΝΙΑ ΔΙΑ ΤΙ ΕΓΕΜΙΣΕΝ Ο ΣΑΤΑΝΑΣ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑΝ ΣΟΥ ΩΣΤΕ ΝΑ ΨΕΥΣΘΗΣ ΕΙΣ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟ ΑΓΙΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΗΣ ΑΠΟ ΤΗΣ ΤΙΜΗΣ ΤΟΥ ΑΓΡΟΥ
4 ΕΝΩ ΕΜΕΝΕ ΔΕΝ ΗΤΟ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΕΠΩΛΗΘΗ ΔΕΝ ΗΤΟ ΕΝ ΤΗ ΕΞΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΔΙΑ ΤΙ ΕΒΑΛΕΣ ΕΝ ΤΗ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΤΟΥΤΟ ΔΕΝ ΕΨΕΥΣΘΗΣ ΕΙΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΑΛΛ ΕΙΣ ΤΟΝ ΘΕΟΝ
5 ΕΝΩ ΔΕ ΗΚΟΥΕΝ Ο ΑΝΑΝΙΑΣ ΤΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ ΤΟΥΤΟΥΣ ΕΠΕΣΕ ΚΑΙ ΕΞΕΨΥΧΗΣΕ ΚΑΙ ΕΠΕΠΕΣΕ ΦΟΒΟΣ ΜΕΓΑΣ ΕΠΙ ΠΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΤΑΥΤΑ
6 ΣΗΚΩΘΕΝΤΕΣ ΔΕ ΟΙ ΝΕΩΤΕΡΟΙ ΕΤΥΛΙΞΑΝ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΕΚΒΑΛΟΝΤΕΣ ΕΘΑΨΑΝ
7 ΜΕΤΑ ΔΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΤΡΕΙΣ ΩΡΑΣ ΕΙΣΗΛΘΕΝ Η ΓΥΝΗ ΑΥΤΟΥ ΜΗ ΕΞΕΥΡΟΥΣΑ ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ
8 ΚΑΙ ΑΠΕΚΡΙΘΗ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΜΟΙ ΔΙΑ ΤΟΣΟΝ ΕΠΩΛΗΣΑΤΕ ΤΟΝ ΑΓΡΟΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΗ ΕΙΠΕ ΝΑΙ ΔΙΑ ΤΟΣΟΝ
9 ΚΑΙ Ο ΠΕΤΡΟΣ ΕΙΠΕ ΠΡΟΣ ΑΥΤΗΝ ΔΙΑ ΤΙ ΣΥΝΕΦΩΝΗΣΑΤΕ ΝΑ ΠΕΙΡΑΖΗΤΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΚΥΡΙΟΥ ΙΔΟΥ ΕΙΣ ΤΗΝ ΘΥΡΑΝ ΟΙ ΠΟΔΕΣ ΤΩΝ ΘΑΨΑΝΤΩΝ ΤΟΝ ΑΝΔΡΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΘΕΛΟΥΣΙΝ ΕΚΒΑΛΕΙ ΚΑΙ ΣΕ
10 ΚΑΙ ΕΠΕΣΕ ΠΑΡΕΥΘΥΣ ΕΙΣ ΤΟΥΣ ΠΟΔΑΣ ΑΥΤΟΥ ΚΑΙ ΕΞΕΨΥΧΗΣΕΝ ΕΙΣΕΛΘΟΝΤΕΣ ΔΕ ΟΙ ΝΕΑΝΙΣΚΟΙ ΕΥΡΟΝ ΑΥΤΗΝ ΝΕΚΡΑΝ ΚΑΙ ΕΚΒΑΛΟΝΤΕΣ ΕΘΑΨΑΝ ΠΛΗΣΙΟΝ ΤΟΥ ΑΝΔΡΟΣ ΑΥΤΗΣ
11 ΚΑΙ ΕΠΕΠΕΣΕ ΦΟΒΟΣ ΜΕΓΑΣ ΕΦ ΟΛΗΝ ΤΗΝ ΕΚΚΛΗΣΙΑΝ ΚΑΙ ΕΠΙ ΠΑΝΤΑΣ ΤΟΥΣ ΑΚΟΥΟΝΤΑΣ ΤΑΥΤΑ

Για λίγα λεφτουδάκια δηλαδή, επενέβηκε και σκότωσε δύο άτομα. Για ολόκληρους μαζικούς φόνους που έκαναν οι αντιπρόσωποι του, δεν κούνησε το δακτυλάκι του. Και είπαμε: Ήταν μαζί τους λέει!

Τί λες τώρα; Δικαιούμαστε να τα φορτώνουμε όλα στους "κακούς χριστιανούς" που απομακρύνθηκαν από το χριστό, και ότι η χριστιανική θρησκεία δεν φταίει σε τίποτε; Επειδή κάπου μιλάει για αγάπη πάει τελείωσε. Γιατί δεν βλέπουμε ότι πίσω έχει η αχλάδα την ουρά;

Και βέβαια δεν συμφωνώ με το τίτλο του τόπικ. Έμμεσα ναι. Άμεσα όμως όχι. Είναι πολύ παρατραβηγμένο.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 13:44:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Zoiros,
ποτέ δεν είναι αργά. Αν έβαζες έστω ένα ερωτηματικό στο τέλος του τίτλου, αμέσως θα άλλαζε και το νόημα και το ύφος. Τότε θα ήσουν πιο αποδεκτός μπουρλοτιέρη μου. Άντε! Κάν' το σε παρακαλώ.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 17:15:29  Εμφάνιση Προφίλ
errietta,

καλά θα δουλευόμαστε αγαπητή μου? Εάν είναι να λέμε κάτι απλά για να ακουστεί τότε ας σταματήσουμε τον διάλογο και ας αρχίσουμε τα συνθήματα.

Συγνώμη για τον τόνο αλλά είσαι εκτός θέματος.

Λες ότι το «προς χριστιανούς αδελφούς» που σου λέω δεν αναφέρεται πουθενά. Μάλιστα!

Οι επιστολές του Παύλου που μας αναφέρεις, γνωρίζεις μήπως ΠΡΟΣ ΠΟΙΟΥΣ ΑΠΕΥΘΥΝΟΝΤΑΙ? Το κεφάλαιο Α’ από το οποίο επιλέγεις την κουτσουρεμένη ερμηνεία (αλήθεια, έχεις σκεφτεί τι πάει να πει «..περί δε της φιλαδελφίας...») που μας δίδεις, ΜΗΠΩΣ ΕΧΕΙΣ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΤΙ ΓΡΑΦΕΙ ΩΣ ΕΠΙΚΕΦΑΛΙΔΑ????

Μήπως γράφει: «Ο Παύλος επαινεί τους Χριστιανούς της Ρώμης και εκφράζει την επιθυμίαν να τους επισκεφτεί»?

Και για να τελειώνουμε: δεν υπάρχει καμία επιστολή του Παύλου που να μην απευθύνεται σε «χριστιανούς» ΚΑΜΙΑ! Με μια διαφορά: οι δήθεν χριστιανικές κοινότητες που απευθύνεται και επισκέπτεται ο Παύλος αποτελούνται ΑΠΟ ΕΒΡΑΙΟΥΣ της διασποράς και όχι κανέναν άλλο. Κατανοείς φαντάζομαι την «λεπτή διαφορά»…….

Ελπίζω να αντιλαμβάνεσαι λοιπόν ότι μετά τα όσα σου αποδεικνύω, κάνοντας χρήση των ίδιων κειμένων που έχεις στα χέρια σου, ακούγεται κάπως τραγελαφικό όταν μου απαντάς ότι «…Ρωτάς για εδάφια που αναφέρονται στο οικουμενικό μύνημα αγάπης του Ιησού. Επιλεκτικά σου παραθέτω τα παρακάτω:»

Δεν υφίσταται «οικουμενικό μήνυμα». Υπάρχουνε μονάχα προτροπές πως τις κατά τόπους οργανώσεις του δόγματος και τους πιστούς ΤΗΣ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ!

Βρες μου λοιπόν ΕΝΑ, μονάχα ΕΝΑ μήνυμα που να απευθύνεται προς έναν εθνικό ή έναν οποιονδήποτε άλλο και να μην συνδέεται με εξάρτηση πίστης και αποδοχής συγκεκριμένων εντολών. ΕΝΑ ΜΟΝΑΧΑ!

Αλήθεια, ΠΟΙΑ είναι η απάντηση για την άρνηση συγχώρεσης του Ιούδα?

Επίσης, θα κάνω χρήση των όσων έχει παρατηρήσει ο Ελευθερος, θέτοντας τα ως ερώτημα και γόνιμο προβληματισμό:

Ελευθερος
«Όσα παρουσιάσατε μέχρι τώρα μιλάνε γι' αγάπη προς τον πλησίον ή προς τον εν χριστώ αδελφό. Και βάβαια ο πλησίον δεν σημαίνει "όλοι". Ούτε ο εν χριστώ αδελφός μπορεί να συμπεριλάβει τους πάντες.»

Λοιπόν? Ποιες είναι οι θέσεις σου αγαπητή errietta?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

poet
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
163 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 19:05:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους poet
Δηλαδή μεταφράζεται το "αγάπα τον πλησίον σου" ως "αγάπα αυτόν που είναι στην ίδια θρησκεία με εσένα";

Το "αγαπάτε και τους εχθρόυς υμών" ως "να αγαπάτε τους εχθρούς σας που είναι όμως στην ίδια θρησκεία με εσάς";

Μήπως και εγώ να αρχίσω να αρχίσω να προσθέτω και να αφαιρώ αυθαίρετα ότι θέλω προκειμένου να κάνω τις γραφές να αποδεικνύουν αυτό που εγώ θέλω να πιστεύω; Αυτή η πρακτική δεν γέννησε τις αιρέσεις; Η αυθαίρετη ερμηνεία; Είμαι περίεργος ειλικρινά να δώ μέχρι που θα φτάσει αυτή η προσπάθεια διαστρέβλωσης των λόγων και των μηνυμάτων του Ιησού!!!

Ειλικρινά, το διασκεδάζω πλέον, έχει χαθεί όχι απλά η σοβαρότητα και ο κοινός νούς, μα εντελώς ο νούς, εδώ μιλάει πλέον η πλάνη η στρέβλωση και η κακοτροπία!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

errietta
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
138 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 19:30:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους errietta
Επαναλαμβάνω ότι το αρχαίο κείμενο δε γράφει τη λέξη "Χριστιανούς" στο σημείο στο οποίο αναφέρεσαι. Και η επιστολή μπορεί να προοριζόταν σε Χριστιανούς το μύνημά της όμως είναι πανανθρώπινο εφόσον δεν περιορίζεται σε αυτούς με την αναφορά της λέξης αυτής. Απευθύνεται σε Χριστιανούς με την εντολή να αγαπάνε όλους.

Και επειδή είπε ο Χριστός ότι θα είμαι μαζί σας μέχρι τη Δευτέρα Παρουσία θέλεις σώνει και καλά να πιστέψουμε όλοι ότι αναφερόταν προς όλους τους μέλλοντες δολοφόνους;;;!!!
Αναφερόταν σε αυτούς που δέχονται το μύνημα του και ζούνε τη ζωή τους με Αγάπη. Σε αυτούς που τον δέχονται σε αυτούς θα είναι κοντά τους. Σε αυτούς που δεν δέχονται το κήρηγμα της Αγάπης και της Συγχώρεσης σε αυτούς δε θα είναι εφόσον οι ίδιοι με τις πράξεις τους τον διώχνουν.

Απάντηση όμως στα ερωτήματα που σας έθεσα δεν πήρα. Η ζωή του καθένα μας πρεσβεύει τα πιστεύω μας. Δώστε μου τα παραδείγματα από τη ζωή του Χριστού που να δικαιώνουν τους ισχυρισμούς σας, πότε σκότωσε κάποιον κι έτσι έδωσε το παράδειγμα; Πότε; Γιατί επικεντρώνεστε στη Χριστιανική εκκλησία; Γιατί δε σας πειράζουν τα εγκλήματα των άλλων θρησκειών;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 19:48:37  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Zephyr, θα σου ήμουν πολύ υπόχρεος άν έβαζες αυτούσια αυτά που ισχυρίζεσαι ότι είπε. Από το αρχαίο κείμενο βέβαια. Φίλε μου, υπάρχει πολύ μπέρδεμα εκεί πέρα. Αν θες ν' ακούσεις και μια άλλη άποψη, κάνε τον κόπο και παρουσίασε αυτούσιο το κείμενο.

"Πάτερ άφες αυτοις,ου γαρ είδασι τι ποιουσι".
Διαβάζεται σε ένα από τα ευαγγέλια της Μεγάλης Πέμπτης.Σε πιο ακριβώς δεν το έχω ψάξει(δεν είμαι και το πιο σχετικό άτομο).Συγνώμη και για την ανορθογραφία ως προς τον τονισμό,αλλά το πληκτρολόγιο δεν βοηθά !
Που ακριβώς ήθελες να καταλήξεις φίλε Ελεύθερε;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2004, 22:37:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis
errietta ΛΕΣ

Tα διάβασα και δε βρήκα τίποτα το μεμπτό. Ως κύρηκας της Αγάπης και της Ελεημοσύνης ο Ιησούς είναι λογικό να θεωρεί πως η μεγαλύτερη παράβαση του Θείου Νόμου είναι η άρνηση αυτών. Αυτό που λέει στους στίχους που αναφέρεσαι είναι ότι αν δε δεχτείς έναν ταξιδιώτη φτωχό, κουρασμένο και πεινασμένο που σου χτυπάει την πόρτα και σου ζητάει βοήθεια είναι η μεγαλύτερη παράβαση που μπορείς να διαπράξεις.


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΑΞΙΔΙΩΤΕΣ ΦΤΩΧΟΙ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΛΦΑ Η ΒΗΤΑ ΛΟΓΟ ΔΕΝ ΔΕΧΤΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΛΕΝΕ ΚΑΙ ΜΕΙΝΟΥΝ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΟΓΟΝΙΚΗ ΤΟΥΣ ΠΙΣΤΗ ΤΟΤΕ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΜΕΝΟΙ
ΑΥΤΑ ΠΕΡΙ ΦΤΩΧΩΝ ΝΑ ΤΑ ΠΕΙΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΑΙΔΑΚΙ


Όσο αφορά τις παραβολές, το λέει κι η λέξη είναι ΠΑΡΑΒΟΛΕΣ. Είναι παραμυθάκια μεταφορικά. Και υπάρχουν πολλές παραβολές. Όπως είναι του Καλού Σαμαρείτη κι ένα σωρό άλλες.

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΑΡΑΜΥΘΑΚΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΥΠΟΘΕΤΙΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΙ ΠΡΩΤΑΓΩΝΗΣΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΑΤΟΜΑ(ΧΡΙΣΤΟΣ ΠΙΣΤΟΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΕΧΟΝΤΑΙ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ)


«Αλλά και τους εχθρούς μου εκείνους ΠΟΥ ΔΕΝ ΗΘΕΛΗΣΑΝ ΝΑ ΒΑΣΙΛΕΥΣΩ ΕΠ’ΑΥΤΩΝ, φέρετε τους εδώ ΚΑΙ ΚΑΤΑΣΦΑΞΑΤΕ ΤΟΥΣ ΕΜΠΡΟΣ ΜΟΥ. Ρίψατε τους είς τον ΑΙΩΝΙΟΝ ΘΑΝΑΤΟΝ, του οποίου προαναγγελία και προεικόνισις υπήρξε η επί του Τίτου πανωλεθρία της Ιερουσαλήμ και των Ιουδαίων»! (Κατά Λουκάν ΙΘ’27)
Η 1η πρόταση είναι από την παραβολή που αναφέρεται ακριβώς παραπάνω. Η 2η πρόταση δεν είναι γραμμένη στα εδάφια που αναφέρεις.

ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΤΑΖΕΙ ΤΗΝ ΣΦΑΓΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΧΡΙΣΤΟΣ
ΣΤΗΝ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΓΙΝΕΤΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΙΑ ΝΑ ΚΑΛΙΦΤΕΙ ΤΟ ΜΗΣΟΣ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥΣ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΣΚΥΨΟΥΝ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΕ ΑΥΤΟΝ

Πριν κλείσω τη συμμετοχή μου θα ήθελα να επαναλάβω την προσωπική μου άποψη.
Πιστεύω πως ό,τι κακό διαπράχθηκε από την χριστιανική εκκλησία ήταν αποτέλεσμα κάποιων ανθρώπινων παθών και ουδεμία σχέση είχαν με το κύρηγμα του Ιησού. Άλλωστε τα πιστεύω του καθένα μας αντικατοπτρίζονται σε όλη του τη ζωή και στις πράξεις του. Η ζωή του Χριστού ποτέ δεν έδωσε τέτοια παραδείγματα. Τους δεχόταν όλους ανεξαιρέτως είτε πίστευαν στα λεγόμενά του είτε όχι. Ούτε σκότωσε ποτέ κανέναν ούτε χτύπησε, πίστευε νομίζω στο ακριβώς αντίθετο που έλεγε να γυρίζουμε και το άλλο μάγουλο.

Ο ΧΡΙΣΤΟΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ (ΚΕΦ ΙΗ ΣΤΙΧ 18)ΛΕΕΙ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ ΟΤΙ ΟΠΟΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ ΑΥΤΟΙ ΣΥΧΩΡΕΣΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΧΟΡΕΜΕΝΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΧΡΙΣΤΟ ΚΑΙ ΟΠΟΙΑ ΑΜΑΡΤΙΑ ΔΕΝ ΣΥΧΩΡΕΣΟΥΝ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΑΣΥΧΩΡΗΤΗ ΚΑΙ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΤΟΥΣ ΑΛΟΘΡΗΣΚΟΥΣ ΣΤΟ ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ (ΚΕΦ Ι ΣΤΙΧ 5)
ΔΙΝΕΙ ΕΝΤΟΛΗ ΣΤΟΥΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΥΣ ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΤΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΡΑΠΕΥΣΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΡΩΣΤΟΥΣ ΜΟΝΟ ΟΣΟΙ ΕΙΝΑΙ ΕΒΡΑΙΟΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΝΕ ΣΕ ΠΟΛΗ ΕΘΝΙΚΩΝ ΟΥΤΕ ΣΕ ΣΑΜΑΡΙΤΕΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΑΝ ΕΛΕΓΕ ΓΙΑ ΑΓΑΠΗ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΕΧΘΡΟ ΔΙΑΒΑΣΕ (ΛΟΥΚΑΣ ΚΕΦ ΚΒ ΣΤΙΧ 36) ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΑΣ ΕΣΤΗΛΑ ΧΩΡΙΣ ΒΑΛΑΤΙΟΝ(ΠΟΡΤΟΦΟΛΙ) ΚΑΙ ΣΑΣ ΕΙΠΑ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΡΕΤΕ ΤΥΠΟΤΑ ΜΑΖΙ ΣΑΣ ΤΩΡΑ ΣΑΣ ΛΕΩ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΒΑΛΑΤΙΟΝ ΓΙΑ ΝΑ ΕΧΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΕΤΕ ΜΑΧΑΙΡΑΝ ΑΝ ΔΕΝ ΕΧΕΤΕ ΧΡΗΜΑΤΑ ΝΑ ΠΟΥΛΗΣΕΤΕ ΤΑ ΡΟΥΧΑ ΣΑΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΡΗΤΕ ΛΕΦΤΑ
ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΔΕΝ ΜΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑ ΛΟΓΟ ΑΓΑΠΗΣ ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΑΤΟΜΟ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΝΑ ΑΓΑΠΗΣΟΥΝ ΟΙ ΠΙΣΤΟΙ ΤΟΥ ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 02:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Zephyr,
Είναι στο κατά Λουκάν κεφ. 23 εδάφιο 34. "Πάτερ άφες αυτοίς ουκ οίδασιν τι ποιούσι".

Κύτταξε κάποιες σκέψεις τώρα. Εκτός του ότι το "άφες αυτοίς" δεν σημαίνει αναγκαστικά "συγχώρεσε τους", υπάρχει κι' άλλο μπέρδεμα που θα δούμε μετά.
Τώρα, το "άφες αυτοίς" νομίζω ότι σημαίνει περίπου το εξής: Άφησε τους, άφησε τα δικά τους, χάρισε τους το. Μπορεί να εννοεί "άσε τις τις αμαρτίες τους, παράβλεψε τες, μην τις μετρήσεις". Το ίδιο όμως μπορεί να σημαίνει "Άσε τα έργα τους, μην τα εμποδίσεις, άσ' τους να κάνουν τη δουλειά τους". Μπορεί ακόμα να σημαίνει και "Χάρισε τους τη ζωή". Με λίγα λόγια το "άφες αυτοίς" δεν λέει τί να αφήσει.
Γι' αυτό πρέπει να ξαναδιαβάσουμε το κείμενο που προηγείται και το κείμενο που έπεται για να μπορέσουμε να καταλάβουμε εκείνο που εννοεί με το "άφες αυτοίς".

Κατά Λουκάν 23
32 Ηγοντο δε και ετεροι κακουργοι δύο συν αυτω αναιρεθηναι. 33 και οτε ηλθον επι τον τόπον τον καλούμενον Κρανίον, εκει εσταύρωσαν αυτον και τους κακούργους, τον μεν εκ δεξιων τον δε εξ αριστερων. 34 ο δε Ιησους ελεγεν, Πάτερ, αφες αυτοις, ου γαρ οιδασιν τί ποιουσιν. διαμεριζόμενοι δε τα ιμάτια αυτου εβαλον κλήρους. 35 και ειστήκει ο λαος θεωρων. εξεμυκτήριζον δε και οι αρχοντες λέγοντες, Αλλους εσωσεν, σωσάτω εαυτόν, ει ουτός εστιν ο Χριστος του θεου ο εκλεκτός. 36 ενέπαιξαν δε αυτω και οι στρατιωται προσερχόμενοι, οξος προσφέροντες αυτω 37 και λέγοντες, Ει συ ει ο βασιλευς των Ιουδαίων, σωσον σεαυτόν. 38 ην δε και επιγραφη επ' αυτω, Ο βασιλευς των Ιουδαίων ουτος. 39 Εις δε των κρεμασθέντων κακούργων εβλασφήμει αυτον λέγων, Ουχι συ ει ο Χριστός; σωσον σεαυτον και ημας. 40 αποκριθεις δε ο ετερος επιτιμων αυτω εφη, Ουδε φοβη συ τον θεόν, οτι εν τω αυτω κρίματι ει; 41 και ημεις μεν δικαίως, αξια γαρ ων επράξαμεν απολαμβάνομεν. ουτος δε ουδεν ατοπον επραξεν. 42 και ελεγεν, Ιησου, μνήσθητί μου οταν ελθης εις την βασιλείαν σου. 43 και ειπεν αυτω, Αμήν σοι λέγω, σήμερον μετ' εμου εση εν τω παραδείσω.

Λοιπόν τί είναι εκείνο που σε βεβαιώνει ότι εννούσε "Πάτερ συγχώρεσε τους"; Και ποιούς να συγχωρέσει; Δεν λέω ότι δεν εννοεί "συγχώρεσε τους". Ούτε το αντίθετο. Θέλω μόνο να το ξεκαθαρίσουμε στη βάση της λογικής παρά της πίστης.
Αφού το ξεκαθαρίσουμε αυτό, θα πάμε παρακάτω.

Προκαταρκτικά θα σου πω ότι το μπέρδεμα είναι τόσο μεγάλο που με οδήγησε στο συμπέρασμα ότι εκείνο το "άφες αυτοίς" μπήκε χωρίς πολλή σκέψη και εντελώς ξεκάρφωτα. Μόνο προβλήματα δημιουργεί στο χριστιανικό μήνυμα και τίποτε το θετικό. Άλλωστε μόνο στο κατά Λουκάν υπάρχει.
Η "συνομιλία" μας αυτή, ίσως δώσει το ενδιαφέρον και σε άλλους φίλους να δουν στην πράξη, τον τρόπο με τον οποίο πρέπει περνάει από το μικροσκόπειο το αντικείμενο της μελέτης μας.

Ελεύθερος


Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 02:47:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
quote:
Απάντηση όμως στα ερωτήματα που σας έθεσα δεν πήρα. Η ζωή του καθένα μας πρεσβεύει τα πιστεύω μας. Δώστε μου τα παραδείγματα από τη ζωή του Χριστού που να δικαιώνουν τους ισχυρισμούς σας, πότε σκότωσε κάποιον κι έτσι έδωσε το παράδειγμα; Πότε;

errietta,
Κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις; Ποιός σκότωσε τον Ανανία και την Σαπφείρα; Ο θεός; Ο Ιησούς που σε άλλες περιπτώσεις υποστηρίζετε ότι είναι μέρος της χριστιανικής θεϊκής τριάδας; Ο Πέτρος; Ποιός; Εδώ καλή μου έγινε ένας διπλός φόνος για ψύλλου πήδημα. Και ξαναρωτάω: Ποιός είναι ο φονιάς;
Μην νομίσεις ότι παίρνω τα γεγονότα για πραγματικά. Αυτό που πρέπει να μας ενδιαφέρει είναι το μήνυμα.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 11:26:41  Εμφάνιση Προφίλ
poet:
«Το "αγαπάτε και τους εχθρόυς υμών" ως "να αγαπάτε τους εχθρούς σας που είναι όμως στην ίδια θρησκεία με εσάς";»

Χαιρετώ τον πάντοτε αγαπητό Ποιητή!

Ευχαρίστως να αναθεωρήσω λοιπόν και να διορθώσω κείμενα μου και σχολιασμούς εφόσον ΜΟΥ ΠΡΟΣΚΟΜΙΣΤΟΥΝΕ ΤΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΕΔΑΦΙΑ.

Όταν όμως παρουσιαστούνε εδάφια που έρχονται σε ΠΛΗΡΗ ΑΝΤΙΦΑΣΗ με τα όσα υπονοείς αγαπητέ, τότε δεν θα’θελα την διαφυγή της (αυθαίρετης) «αλληγορίας» αλλά τεκμηριωμένες απαντήσεις.

Θα περιμένω λοιπόν!

poet:
«Μήπως και εγώ να αρχίσω να αρχίσω να προσθέτω και να αφαιρώ αυθαίρετα ότι θέλω προκειμένου να κάνω τις γραφές να αποδεικνύουν αυτό που εγώ θέλω να πιστεύω;»

ΟΥΔΕΝ προσέθεσα! Απλά ΑΝΑΔΕΙΚΝΥΩ και ΣΧΟΛΙΑΖΩ πάντοτε εκ του αρχικού κειμένου. Μάλλον άλλοι έχουνε συμφέρον από ετσιθελικές ερμηνείες…..

poet:
«Αυτή η πρακτική δεν γέννησε τις αιρέσεις; Η αυθαίρετη ερμηνεία;»

Η λέξη «αίρεση» σημαίνει επιλογή. ΠΟΘΕΝ λοιπόν το δικαίωμα της ορθοδοξίας να αποκαλεί υποτιμητικά «αίρεση» άλλες ερμηνείες? ΠΟΘΕΝ γενικά το δικαίωμα της ορθο-δοξίας?

Έχει δίκιο στην ερμηνεία π.χ. η ορθοδοξία ή ο Προτεσταντισμός (που σημειωτέον είναι και μακράν πολυπληθέστερος)? Έχει δίκιο ο χριστιανισμός ή το Ισλάμ που βλέπει τον Ιησού ως έναν «Χρισμένο» προφήτη και τίποτα παραπάνω? (που ας σημειώσουμε ότι και ο ίδιος Του δεν αποκάλεσε τον εαυτό Του ως οτιδήποτε παραπάνω…)

Τα παραδείγματα ΑΠΕΙΡΑ, και οι αντιφάσεις, τα κενά και οι αυθαιρεσίες επίσης.

Λοιπόν?

poet:
«…έχει χαθεί όχι απλά η σοβαρότητα και ο κοινός νούς, μα εντελώς ο νούς, εδώ μιλάει πλέον η πλάνη η στρέβλωση και η κακοτροπία!!»

«Κοινός νους»??? ΤΙ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΚΟΙΝΟΣ ΝΟΥΣ αγαπητέ? Έχει για την Αβρααμική αίρεση του αρχέγονου ιουδαϊσμού (χριστιανισμός εν προκειμένω) τον ίδιο «κοινό νου» ο Ιουδαίος με τον Χριστιανό? Μήπως ο Μωαμεθανός με τον Ιουδαίο? Μήπως ο Χριστιανός με τον Μωαμεθανό?

Τίποτα δεν έχει χαθεί λοιπόν, αλλά ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΧΑΘΕΙ εάν αναλωθούμε στην ανακύκλωση γνωστών και τετριμμένων κλειστών οριζόντων.

Τέλος, κακία είναι η έλλειψη γνώσης. Και η γνώση δεν υπήρξε ποτέ σύμμαχος των κατεστημένων.

Και ο νοών νοείτω.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 11:55:35  Εμφάνιση Προφίλ
Έως ότου γίνει κατανοητό ότι ο Ιησούς που αναδύεται από την Καινή Διαθήκη της Κωνσταντίνειας συρραφής ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ «ΑΓΑΠΗ» αλλά με εξουσία υπό θεοκρατικό μανδύα, θα κυλήσει πολύ νερό στο αυλάκι ακόμα.

Ο «Χριστός», ο Ιησούς επαναστάτης, απλά ξεδοντιάζεται, χρησιμοποιείται ως ΑΛΛΟΘΙ από την εξουσιαστική μηχανή που αναδύεται από τον Παυλισμό.

Σκληρό για πολλούς, μιας και καταρρέει ένας ολάκερος κόσμος, αλλά ας αναλογιστούνε ότι τελικά ο «Χριστός» είναι μέσα τους και πουθενά αλλού.

Επάνω σε ετούτη την λογική παραπλάνησης και παραπληροφόρησης, διαβάζουμε και τα παρακάτω αντιφατικά και μισαλλόδοξα.

Στο «Κατά Ματθαίον» (κεφ. Ι’ 5) διαβάζουμε τα όσα λέγονται ως προς το «έργον και την εξουσία των μαθητών Του»:

« Τούτους τους δώδεκα απέστειλεν ο Ιησούς παραγγείλας αυτοίς λέγων. είς οδόν εθνών μη απέλθητε και είς πόλιν Σαμαρειτών μη εισέλθετε »

Διαβάζοντας λοιπόν τα όσα πιστά μας μεταφέρει ο Ευαγγελιστής Ματθαίος για τα λόγια του Ιησού στους μαθητές του, βλέπουμε την ΑΥΣΤΗΡΗ ΕΝΤΟΛΗ («μη απέλθητε..») ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΗΣ διάδοσης του κηρύγματος Του στους εθνικούς, με μία ιδιαίτερη έμφαση της απαγόρευσης ως προς τους Σαμαρείτες (!).

Στο «Κατά Μάρκον» όμως, και συγκεκριμένα στο κεφ. ΙΓ’10, όπου αυτή τη φορά εξηγεί ο ίδιος ο Ιησούς πως θα πρέπει να έχουνε όλοι ακούσει έστω και μία φορά τον Λόγο του, ώστε να μην προφασίζονται κατά την ημέρα της κρίσεως πως δήθεν δεν άκουσαν το κήρυγμα Του (!!), δίδει την εξής ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΗ ΕΝΤΟΛΗ στους μαθητές «Του»:

« Και είς πάντα τα έθνη δεί πρώτον κηρυχθήναι το ευαγγέλιον» (κεφ. ΙΓ’ 10)

Σε αυτή την σύγκριση των Λόγων «Του», ΤΙ ισχύει άραγε?

Θα πρέπει να αποφύγουνε να κηρύξουνε «είς οδόν εθνών» το ευαγγέλιο ή θα πρέπει να διαδοθεί τελικά το ευαγγέλιο «είς πάντα τα έθνη»?

Και ορισμένες ΛΟΓΙΚΕΣ ερωτήσεις:

1) Για ποιο λόγο αποκλείονται τα «έθνη» και οι Σαμαρείτες από την διδασκαλία?

2) Τι θα γίνει εάν κατά την «ημέρα της κρίσεως» κάποιος άμοιρος ΟΝΤΩΣ δεν άκουσε το κήρυγμα των μαθητών Του, και άρα ΔΕΝ προφασίζεται?

3) Μήπως η εξήγηση δίνεται ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΔΙΟ («Ματθαίος» Ι’ 6) όταν εξηγεί τα μέλλοντα λέγοντας «Πηγαίνετε δε καλύτερα είς τα χαμένα πρόβατα, που κατάγονται από το γένος του Ισραήλ»?

Μήπως πρέπει να αναλογιστούμε πως ιουδαίοι γράφανε για ιουδαίους και όχι για εκχριστιανισμένους εθνικούς που αναζητάνε δεκανίκια?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 12:00:24  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Λοιπόν τί είναι εκείνο που σε βεβαιώνει ότι εννούσε "Πάτερ συγχώρεσε τους"; Και ποιούς να συγχωρέσει;

Φίλε Ελεύθερε,
το "ου γαρ οίδασιν τι ποιουσιν" δηλώνει ξεκάθαρα άρση του καταλογισμού
της πράξης των σταυρωτών.Με απλά λόγια στο συγκεκριμένο χωρίο ο Ιησούς
ζητά από τον Πατέρα Του να συγχωρήσει τους σταυρωτές του διότι οι τελευταίοι δεν είχαν επίγνωση των πράξεών τους.Δεν καταλάβαιναν ποιός ήταν αυτός που τόσο άδικα σταύρωναν.Αν ήταν λοιπόν ένας Θεός κακίας και μίσους θα έλεγε αυτά τα λόγια ή θα τους είχε ρίξει κανα αστροπελέκι(βλ.Δίας);;;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 12:37:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
Πιστεύω ότι η συζήτηση είναι άτοπη.

Μάλλον ακόμα μια προπόνηση ξεκίνησε.

Οι σάκοι προπόνησης του μποξ είναι όσοι θέλουν το γόνιμο διάλογο.

Έχω βαρεθεί να βλέπω. Το ίδιο σήριαλ.

Θα πάω στην Ενότητα Απόψεις Προτάσεις.
Εκεί το Πρόγραμμα του esoterica είναι καλύτερο.
Εκεί έχει παραπάνω παράθυρα.

Καλή προπόνηση φίλοι μου Schwabe, Ελεύθερος, ...και άλλοι πολλοί.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 15:29:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
zephyr, μην εξάπτεσαι!
Εδώ μιλάμε για τον Ιησού! Ποιός μίλησε για Δία; Θέλεις να ορμήξουνε πάνω σου; Θέλεις να προκαλέσεις μπάχαλο; Και το "μακάριοι οι ειρηνοποιοί"; Φίλε μου εγώ δεν έχω καμιά όρεξη για μποξ, όπως πονηρά υποβάλλει ο just a man.

Ο μη καταλογισμός μιας πράξης φίλε μου, δεν νομίζω να σημαίνει ΜΟΝΟ συγχώρεση. Μπορεί το ίδιο καλά να σημαίνει και "μη επέμβαση για διακοπή της".

Αλλά . . .

Ας δεκτούμε ότι εννοεί συγχώρεση. Δηλαδή. Αυτούς τους στρατιώτες, που σίγουρα κατάλαβαν ποιός ισχυριζόταν ο Ιησούς ότι είναι αφού του έβαλαν και ολόκληρη ταπέλλα στον σταυρό, και που όχι μόνο δεν τον πίστεψαν αλλά επί πλέον τον κορόϊδεψαν, τον έδειραν, τον έφτυσαν κλπ. εσύ λες ότι τους συγχώρεσε με τη δικαιολογία ότι "ουκ οίδασι τι ποιούσι".
Κατάλαβα καλά;

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 16:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
"μακάριοι οι ειρηνοποιοί"….

Η Καινή διαθήκη δεν είναι Super Market. Δεν χρησιμοποιούμε κάθε φορά ότι μας χρειάζεται για την ανάλογη χρήση. Αυτό είναι για όλους μας βέβαια.


Πονηρά ....

Μην κρίνεις εξ ιδίων.

Η ταχτική σας εδώ και καιρό είναι γνωστή.

Ξεκινάτε στην αρχή με ωραίο τρόπο και στην συνεχεία προσπαθείτε που θα κτυπήσετε και τον χριστιανισμό και αυτόν που έχει διαφορετική άποψη από εσάς.

Δεν έχετε μάθει ούτε να σέβεστε το συνομιλητή σας , αλλά ούτε τις πνευματικές του σκέψεις.

Φρονώ ότι Έλληνας είναι αυτός που σκέπτεται, μιλάει και λειτουργεί σας Έλληνας. Και όχι απλά να το λέει.

Το ίδιο και για τους Χριστιανούς και για κάθε άλλο πνευματικό δρόμο και παράδοση και όποιος θέλει να εκφράζετε Ελεύθερα.

Καιρός είναι να ακούσετε και την δική σας αλήθεια και όχι να ακούνε μόνο οι Χριστιανοί τις Αλήθειες τους. Κάτι αντίστοιχο όπως και με του Ολυμπιονίκες μας.
Δυστυχώς δεν μας άρεσε ότι άκουσα ότι ήταν ντοπαρισμένοι αλλά αυτή είναι η αλήθεία.

Πάντα η αλήθεια είναι πικρή σαν το φάρμακο. Μα μόνο έτσι γιατρευόμαστε.

Το παρόν θέμα ξεκίνησε από την καταχώρηση ενός περιοδικού.
Με το παρόν περιοδικό ο μόνος λόγος ύπαρξη είναι ο διχασμό τον Ελλήνων και τον Χριστιανών.

Σαν έλληνας (έχοντας υπηρετήσει για 22 μήνες την πατρίδα μου, και ψηφίζοντας εδώ και τόσα χρόνια) και όχι σαν Χριστιανός ντρέπομαι που υπάρχουν Έλληνες σαν αυτούς στην πατρίδα μας.

Λες και άλλα προβλήματα δεν έχει ο τόπος μας. Ο Χριστιανισμός τα φταίει όλα.

Είτε αρέσει είτε όχι ο Χριστιανισμός έχει στην χώρα μας μια παράδοση 2000 χρόνια.

Και μην νομίζετε ότι έχουμε κάνει και τίποτα σπουδαίο σαν Ορθόδοξη Έλληνες.

Η Ορθοδοξία της Ρωσίας είναι πολύ μεγαλύτερη σε ποσότητα από ότι η δικιά μας.

Μια από όλες τις Ορθόδοξες Ιεραποστολές που είναι αν τον πλανήτη (70 στο σύνολο) έχει μεταφράσει τα Ευαγγέλιο στα Ινδιάνικα !!!!

Αλήθεια βρε παλικάρια.

Όλα αυτά τα περιοδικά, βιβλία που ασχολούνται με τον χριστιανισμό, έχει κάνεις αφιερώσει χρόνο να μεταφράσει τον Πλάτων στα Ινδιάνικα?

Λέω τώρα. Αλλά μάλλον εκεί δεν υπάρχει η ανάγκη της διαίρεσης. Εξάλλου και τη αξία θα είχε να μαθαίνανε για τον Πλάτων οι Ινδιάνοι.

Καιρός να δούμε όλοι μας την αλήθεια. Και οι Χριστιανοί και οι Εθνικοί.

Πολλούς πατριώτες απέκτησε ξαφνικά η χωρά.

Αλήθεια πόσοι από αυτούς να έχουν υπηρετήσει την Ελλάδα στο Στρατό?

Τι ρωτάω τώρα.


Ξανάπάω στην Ενότητα Απόψεις Προτάσεις.

Έχει ενδιαφέρον.

Τα λέμε.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 18:18:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Just a man:
Η Καινή διαθήκη δεν είναι Super Market. Δεν χρησιμοποιούμε κάθε φορά ότι μας χρειάζεται για την ανάλογη χρήση. Αυτό είναι για όλους μας βέβαια.

Χε χε, ακριβώς αυτό είναι που κάνει η χριστιανική εκκλησία.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 20:17:18  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
zephyr, μην εξάπτεσαι!
Εδώ μιλάμε για τον Ιησού! Ποιός μίλησε για Δία; Θέλεις να ορμήξουνε πάνω σου; Θέλεις να προκαλέσεις μπάχαλο; Και το "μακάριοι οι ειρηνοποιοί"; Φίλε μου εγώ δεν έχω καμιά όρεξη για μποξ, όπως πονηρά υποβάλλει ο just a man.

Kαταρχάς δεν εξάπτομαι!Φίλε μου, μάλλον παρεξήγησες το ύφος μου(ομολογουμένως έντονο).Ομοίως και εγώ δεν έχω καμία όρεξη για μπόξ!
Τον Δία τον ανέφερα σαν παράδειγμα.

Μπάχαλο να γίνει για ποιό λόγο;
Επειδή υπερασπίζομαι αυτά που πιστεύω;Νομίζω πως το Σύνταγμα συνεχίζει να μου δίνει το δικαίωμα της ελευθερίας του λόγου.Έτσι κι αλλίως το τόπικ αυτό (όπως και τόσα άλλα...)δημιουργήθηκε αποκλειστικά
για να κατηγορήσει τον χριστιανισμό.Εκτός αν πέφτει και στο esoterica
λογοκρισία...

quote:
Ας δεκτούμε ότι εννοεί συγχώρεση. Δηλαδή. Αυτούς τους στρατιώτες, που σίγουρα κατάλαβαν ποιός ισχυριζόταν ο Ιησούς ότι είναι αφού του έβαλαν και ολόκληρη ταπέλλα στον σταυρό, και που όχι μόνο δεν τον πίστεψαν αλλά επί πλέον τον κορόϊδεψαν, τον έδειραν, τον έφτυσαν κλπ. εσύ λες ότι τους συγχώρεσε με τη δικαιολογία ότι "ουκ οίδασι τι ποιούσι".
Κατάλαβα καλά;


Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας,οι στρατιώτες έβαλαν την τεμπέλα στον σταυρό κοροϊδευτικά.Αυτό σημαίνει ότι στην πραγματικότητα
δεν είχαν συνείδηση των πράξεών τους.Γι'αυτό και ο Ιησούς ζήτησε την συγχώρηση τους.Το "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" δεν είναι συνεπώς καθόλου δικαιολογία.Είναι ο πραγματικός λόγος.Ελπίζω αυτή την φορά να έγινα κατανοητός.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 20:28:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΤΟΝ ΕΚΛΕΙΠΟΝΤΑ! ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ!
ΣΗΜΕΙΩΝΕΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ!
ΣΗΜ: ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ!

EGVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2004, 22:41:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
quote:

ΒΛΕΠΩ ΠΩΣ ΣΤΟ ΠΑΙΓΝΙΔΙ ΜΠΗΚΑΝ ΚΑΙ ΕΞΥΠΝΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ. ΕΙΧΑ ΑΡΧΙΣΕΙ ΝΑ ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΟΜΑΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΤΟΝ ΕΚΛΕΙΠΟΝΤΑ! ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ!
ΣΗΜΕΙΩΝΕΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ!
ΣΗΜ: ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ!
EGV

Μάλλον όλη θα πρέπει να αρχίσουμε να σεβόμαστε το esoterica.
Μας δίνετε μια ευκαιρία να επικοινωνήσουμε και όχι για να μαλώνουμε.
Την Αμαλία την θέλεις? Για υποστήριξη?

Αλλά τελικά όλα ξεκινάνε από την Μνήμη.
Και λένε ότι η Ευγνωμοσύνη είναι η μνήμη της καρδιάς.

Πολύ φοβάμαι ότι μάλλον όλοι δεν το σεβόμαστε την χρήση του esoterica όλοι μας.
O Χώρος μας φιλοξενεί. Και εμείς σαν ευχαριστώ, τον έχουμε κάνει ……

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Schwabe
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5715 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 17:23:15  Εμφάνιση Προφίλ
Just A Man:
«Πάντα η αλήθεια είναι πικρή σαν το φάρμακο. Μα μόνο έτσι γιατρευόμαστε.»

Αυτό καλά θα έκανες φίλτατε να το μεταδώσεις και στους υπόλοιπους Εν Χριστώ αδελφούς σου. Διότι, και φαντάζομαι να το έχεις αντιληφθεί, η «αλήθεια» που ευαγγελίζεται ο χριστιανισμός μόνο ως placebo προσφέρεται και όχι ως φάρμακο γιατρειάς!

Εκτός και αν νομίζεις ότι το «φάρμακο» που ευαγγελίζεσαι δύναται να χορηγηθεί σε Μωαμεθανούς και Ιουδαίους……..δίχως καμία παρενέργεια!!

Just A Man:
«Και μην νομίζετε ότι έχουμε κάνει και τίποτα σπουδαίο σαν Ορθόδοξη Έλληνες.
Η Ορθοδοξία της Ρωσίας είναι πολύ μεγαλύτερη σε ποσότητα από ότι η δικιά μας.»

Όταν αντιληφθείς ότι το Θείο ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΟΣΟΤΗΤΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑΜΠΕΣ ΣΤΙΣ ΤΑΥΤΟΤΗΤΕΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΡΑΤΙΚΟΣ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΤΙΣΜΟΣ, τότε θα ξεπεράσεις και το κόμπλεξ της «ρωσικής υπεροχής».

Πάντως, είναι ενδιαφέρον το ΠΟΥ βάζετε τελικά τον πήχη όταν αναφέρεστε στον Θεό……..

Just A Man:
«Καλή προπόνηση φίλοι μου Schwabe, Ελεύθερος, ...και άλλοι πολλοί.»

Αφού σε ευχαριστήσω λοιπόν για τα….«καλά σου λόγια» (σου βγαίνει μπαγάσα ΟΣΟ και αν το θάβεις!) αγαπητέ Εν Χριστώ αθλητή, να εκφράσω με τη σειρά μου τη λύπη μου για το ότι δεν βρίσκονται σε αφθονία κείμενα Ορθόδοξης δοξασίας, κείμενα του «γλυκού Ιησού» (βρε αθεόφοβοι…….γλυκό κουταλιού καταντήσατε τους Θεούς!!), κείμενα του Σωτηρίου Αγίου Πνεύματος.

Αλήθεια, γιατί κάποιοι μπερδεύουνε ΤΟΝ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΛΟΓΟ με τον ΜΑΝΤΡΩΜΕΝΟ ΛΟΓΟ? Γιατί κάποιοι μπερδεύουνε το esoterica με τον άμβωνα?

Cogito ergo sum…..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 19:15:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia
quote:

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΑΜΑΛΙΑ ΔΕΝ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΣΤΑ ΚΑΝΑΛΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΚΥΝΑ ΤΟΝ ΕΚΛΕΙΠΟΝΤΑ! ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΣΚΛΗΡΑ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ!
ΣΗΜΕΙΩΝΕΙΣ ΑΠΟΥΣΙΕΣ ΑΜΑΛΙΑ ΜΟΥ!
ΣΗΜ: ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΘΑ ΡΙΞΩ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΜΗΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΤΙΣ ΓΚΡΙΝΙΕΣ!


Μα βρε Ζοϊρε!
Πως να με δεις; Αφού ήμουν σκυμένη και προσκυνούσα!
κεφάλια έδειχνε μόνο η κάμερα...

κάνε κλικ!
Ποτέ μην παραδεχτείς τα όρια του ανθρώπου. Να σπας τα σύνορα. Να αρνιέσαι ότι θωρούν τα μάτια σου. Να πεθαίνεις και να λες: ΘΑΝΑΤΟΣ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ZOIROS
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
88 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/09/2004, 20:06:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ZOIROS
ΕΓΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ.
ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ!

EGVΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 01:06:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Zephyr;
quote:
Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας,οι στρατιώτες έβαλαν την τεμπέλα στον σταυρό κοροϊδευτικά.Αυτό σημαίνει ότι στην πραγματικότητα
δεν είχαν συνείδηση των πράξεών τους.Γι'αυτό και ο Ιησούς ζήτησε την συγχώρηση τους.Το "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" δεν είναι συνεπώς καθόλου δικαιολογία.Είναι ο πραγματικός λόγος.Ελπίζω αυτή την φορά να έγινα κατανοητός.

Ναι έγινες κατανοητός φίλε zephyr. Επιστήμη είναι;
Βέβαια δεν του έβαλαν μόνο ταμπέλα. Του φόρτωσαν τον σταυρό να τον κουβαλήσει, τον κορόϊδεψαν, τον έφτυσαν, τον έδειραν κλπ. Αλλά όπως λες δεν είχαν συνείδηση των πράξεων τους. Αυτό σημαίνει ότι τον κορόϊδευαν, τον έφτυναν, τον έδερναν κλπ. αλλά δεν ήξεραν ή δεν καταλάβαιναν ότι κορόϊδευαν, έφτυναν, έδερναν κάποιον έτσι δεν είναι;

Δεν μπορώ να αποφύγω το αστείο ρε μεγάλε και με συγχωρείς δηλαδή. Καλά τι νόμιζαν ότι έκαναν την ώρα που τον έδερναν; Ότι τρώνε μπακλαβάδες; Ήταν τρελλοί; Έδερναν όποιον λάχει και δεν το καταλάβαιναν καν;

Η κουβέντα μας ξεκίνησε από την αναφορά σου ότι τάχα ο Ιησούς "ξεψυχώντας" συγχώρεσε ακόμα και τους εχθρούς του.
Μα πως ήταν εχθροί του αφού "ουκ οίδασι τι ποιούσι" και δεν είχαν συνείδηση των πράξεων τους;

Δεν είναι ώρα ν' αρχίσουν να σου μπαίνουν ψύλλοι στ' αυτιά; Μήπως ο σκοπός του συγγραφέα που "έμπηξε" μέσα στο λεγόμενο ευαγγέλιο εκείνο το "πάτερ άφες αυτοίς, ουκ οίδασι τί ποιούσι" ήταν άλλος; Μήπως κάτι άλλο ήθελε να μας πει; Μήπως πάνω στην επιθυμία του να προσθέσει μεγαλείο στον Ιησού του, χωρίς να πολυσκεφτεί μας έβαλε μια ανοησία εκει πέρα; Τί μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε;

Άν έχουμε τέτοια διάθεση δηλαδή.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ
quote:
ΕΓΩ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΔΕΝ ΕΒΑΛΑ ΕΡΩΤΗΜΑΤΙΚΟ.
ΒΛΕΠΩ ΟΜΩΣ ΠΩΣ Η ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΚΗ ΛΟΓΟΚΡΙΣΙΑ ΠΑΕΙ ΣΥΝΝΕΦΟ!

quote:
"Ιησούς:Κήρυκας μίσους διχασμού & μισελληνισμού??"

u mean that...

xm..!lets see this one..:

quote:
"Ιησούς:Κήρυκας μίσους διχασμού & μισελληνισμού"

the point is...

whats the difference,dear?
themeaningstillthesame...
--writeitdownagainbutmakesurethatyouhaveahotquestionfirst..:(--


-παντως το θεμα ειναι ενδιαφερον...ακομη κι ετσι:)
τελικα ειναι ωραιο να συντονιζεις ...:))-



quote:
Για να επιστρέψουμε στο θέμα μας,οι στρατιώτες έβαλαν την τεμπέλα στον σταυρό κοροϊδευτικά.Αυτό σημαίνει ότι στην πραγματικότητα
δεν είχαν συνείδηση των πράξεών τους.Γι'αυτό και ο Ιησούς ζήτησε την συγχώρηση τους.Το "ου γαρ οίδασι τι ποιούσι" δεν είναι συνεπώς καθόλου δικαιολογία.Είναι ο πραγματικός λόγος.Ελπίζω αυτή την φορά να έγινα κατανοητός.

quote:
Μήπως ο σκοπός του συγγραφέα που "έμπηξε" μέσα στο λεγόμενο ευαγγέλιο εκείνο το "πάτερ άφες αυτοίς, ουκ οίδασι τί ποιούσι" ήταν άλλος; Μήπως κάτι άλλο ήθελε να μας πει; Μήπως πάνω στην επιθυμία του να προσθέσει μεγαλείο στον Ιησού του, χωρίς να πολυσκεφτεί μας έβαλε μια ανοησία εκει πέρα; Τί μπορούμε βάσιμα να υποθέσουμε;

τι ειπαμε ειναι οι [b]υποθεσεις;
υπαρχουν βασιμες τετοιες;(ποτε/αλλιως δεν ονομαζονται υποθεσεις)


[b]αμφι-βολια

+απο που προκυπτει η αμφιβολια;

Atma,
"have faith"

"'η στραβα ειναι ο γυαλος...'η στραβα αρμενιζεις..."




clickonmebabe..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ελεύθερος
Μέλος 3ης Βαθμίδας


537 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 02:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ελεύθερος
Ω; Με διαβάζει η Άτμα; Η θεά του esoterica; Αυτό με χαροποιεί ιδιαίτερα.

Λυπάμαι όμως γιατί έχω αποφασίσει ήδη να εγκαταλείψω το τόπικ. Η μούσα μου με οδηγεί στο "Πού ήταν ο Θεός;".

Βάσιμες υποθέσεις; Στα δικαστήρια όλο τέτοιες κάνουνε. Και ψάχνουν για αποδείξεις που θα τις μετατρέψουν σε αδιαμφισβήτητα γεγονότα.
Και όλη η επιστήμη από 'κει ξεκινάει.

Ελεύθερος

Να ο δρόμος προς το φως: Τί, γιατί και πώς; Και πότε, πού, και ποιός; Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 15:36:53  Εμφάνιση Προφίλ
Ρε παιδιά αυτή την ΑΤΜΑ ποιός την καταλαβαίνει; Δεν πρέπει να έχει καλές σχέσεις με τα Ελληνικά...
"η δε γυνή ήν ΕΛΛΗΝΙΣ, Συροφοινικιώτισσα το γένει.
και ηρώτα αυτόν ίνα το δαιμόνιον εκβάλη εκ της θυγατρός αυτής.
ο δε Ιησούς είπεν αυτή. άφες πρώτον χορτασθήναι τα τέκνα.
ού γάρ εστι καλόν λαβείν τον άρτον των τέκνων και τοίς ΚΥΝΑΡΙΟΙΣ βαλείν."
(ΜΑΡΚΟΣ ζ' 26-27)

Ηθικόν δίδαγμα κανείς; ATMA ίσως; Με σαφήνεια; Jast a κτλ;

ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΟΣ ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ; (όχι Έλληνας)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 20:56:01  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Ελεύθερε,
σόρυ δηλαδή αλλά κάνεις ότι δεν καταλαβαίνεις;
Λές:
quote:
Δεν μπορώ να αποφύγω το αστείο ρε μεγάλε και με συγχωρείς δηλαδή. Καλά τι νόμιζαν ότι έκαναν την ώρα που τον έδερναν; Ότι τρώνε μπακλαβάδες; Ήταν τρελλοί; Έδερναν όποιον λάχει και δεν το καταλάβαιναν καν;


Το τι δεν καταλάβαιναν δεν είναι η πράξη,αλλά η ουσία αυτής.Δηλαδή δεν καταλάβαιναν πως ότι έκαναν το έκαναν στο ίδιο τον Θεό
.Φυσικά και ηθελημένα τον σταύρωσαν και τον βασάνισαν κτλ.
Νόμιζαν όμως ότι τα κάνουν όλα αυτά σε ένα απλό άνθρωπο.Πάρ'το λογικά:
αν γνώριζαν ότι ήταν Θεός,θα έκαναν όλα αυτά ή θα τους έπιανε πανικός όπως συνέβει μετά το "τετέλεσται";

quote:
Μήπως κάτι άλλο ήθελε να μας πει;

Εσύ δηλαδή τι νομίζεις ότι ήθελε να πεί "μπήχνοντας",όπως λές,αυτή την φράσή;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Just_A_Man
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
766 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2004, 23:14:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Just_A_Man
quote:

Νόμιζαν όμως ότι τα κάνουν όλα αυτά σε ένα απλό άνθρωπο.Πάρ'το λογικά:
αν γνώριζαν ότι ήταν Θεός,θα έκαναν όλα αυτά ή θα τους έπιανε πανικός όπως συνέβει μετά το


"τετέλεσται";




Τετέλεσται. 7ος Λόγος.

Η τελευταία λέξη του Ιησού πάνω στο Σταυρό.

Τετέλεσται. Λέξη θριάμβου επί της ύλης.

Τετέλεσται. Λέξη που δείχνει ότι εκπληρώθηκε η Θυσία του Υιού του Θεού.

Τετέλεσται. Λέξη που δείχνει την εκπλήρωση των προφητειών.

Τετέλεσται. Λέξη που δείχνει ότι μετά από την Σταύρωση έρχεται η απαλλαγή της θνητής ζωής.

Τετέλεσται. Λέξη που φανερώνει την κατάργηση του κράτους της Αμαρτίας.

Τετέλεσται. Λέξη που φανερώνει την εκπλήρωση και υπακοή στο θέλημα του Πατρός και μόνο.

Τετέλεσται. Λέξη που φανερώνει την εκπλήρωση του έργου του Ιησού πάνω στην Γη.

Τετέλεσται. Λέξη που φανερώνει την κατάργηση του Άδη, δημιουργώντας την γέφυρα από την Γη στον Ουρανό.
Όπως είπε στους μαθητές του όταν τους κάλεσε να περπατήσουν πάνω στα κύματα, έτσι μας καλεί με Πίστη να περπατήσουμε την θάλασσα που χωρίζει την Γη από τον Ουρανό.

Τετέλεσται.

Για να πραγματωθεί αυτό σε μια Ψυχή, θα πρέπει να συμβούν δύο πράγματα.

Το πρώτο είναι να ανέβη στο Σταυρό από Αγάπη για τον Πατέρα,
και στην συνέχεια να πει τον 6 Λόγω του Ιησού:

Πατέρα, εις χείρας Σου παραθήσομαι το πνεύμα μου.
(Ταπεινοφροσύνη της Διάνοιας. ΑΤΜΑ, αυτό μήπως αντιστοιχεί στο έκτο κέντρο? Πως σου ακούγεται?)

Φίλου μου,

Αισθάνομαι ότι ένας δρόμος ευδαιμονίας δεν μας οδηγεί στην ανάσταση της Ψυχής μας.

Αν δεν Σταυρωθεί η ψυχή, δεν ανοίγει (ΆνωΓη – Και εδώ το Άνω είναι το Α και το Ω) ο δρόμος της Ανάσταση.

Ξέρετε κάτι. Όλοι είμαστε πάνω σε ένα Σταύρο. Όπως με τους δύο ληστές.

Με την διαφορά ότι ο ένας μετάνιωσε για τα λάθη του, αποδέχτηκε τον Ιησού σαν Υιό του Θεού. Ενώ ο άλλος ληστής τον απόρριψε. Ήταν αμετανόητος.

Κρίμα ακόμα και την τελευταία στιγμή πάνω στο Σταυρό δεν μετάνιωσε.
Άραγε, η δική μας η Σταύρωση πιο από τους δύο ληστές θα διαλέξει?

Άραγε, η Σταύρωση μας θα πάει χαμένη?

Είναι αλήθεια ότι δεν είναι εύκολο. Γιατί μας λείπει η θέληση. Η θέληση να αποχωριστούμε την ύλη. Εύχομαι όλοι μας να έχουμε ένα ευλογημένο αποτέλεσμα.

Να είστε ευλογημένοι όλοι.

Με αγαθή Αγάπη 7Χ7

Just a man

999

Δεν έχω κανένα άλλο σχόλιο για αυτό το topic.

Τετέλεσται.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2004, 01:15:24  Εμφάνιση Προφίλ
Συμπαθέστατε jast a κτλ, λαμβάνω το σχόλιό σου στο ανωτέρω εδάφιο, ώς χριστιανού.
Δηλαδή τρία πουλάκια κάθονταν...
Σαφέστατος. Όπως πάντα!

μερσί.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 12 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy