ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Deja Vu..... τι γνώμη έχετε?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Zander
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/09/2005, 04:08:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Zander  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:
--------------------------------------------------------------------------------

Πιστεύεις, δηλαδή, ότι το μυαλό ταξιδεύει στο μέλλον?

--------------------------------------------------------------------------------


Ναι το πιστεύω ακράδαντα αυτό επειδή το έχω ζήσει!
Tο ότι το μυαλό κατά τη διάρκεια του ύπνου (και του ξύπνιου μη σου πω) ταξιδεύει στο μέλλον, είναι γεγονός και δεν το λέω μόνο εγώ! Οι περισσότεροι από εσάς θα έχετε παρόμοιες εμπειρίες σίγουρα!


Για να εχει το μυαλλο δικαιωμα να ταξιδευει στο μελλον τοτε αυτο σημαινει οτι το μελλον ειναι προμελετημενο και προδιεγραμμενο.Δεν ξερω αλλα καπως ετσι λειτουργει και ενα προγραμμα ή μια ταινια.
Αρα οντως το μελλον δεν το οριζουμε εμεις,αλλα καποιος αλλος.
Νιωθω λες και ειμαι στο ΜΑΤΡΙΧ,στο 13ο πατωμα,στην Σκοτεινη πολη κτλ κτλ..
Βεβαια αλλαζει η κατασταση διοτι το ονειρο αν αποκαλυψει στοιχεια του μελλοντος θα μας δειξει ενα μονο μονοπατι του μελλοντος αναμεσα στα εκκατομυρια τρισεκατομυτριων συμπλεγματα λεωφορων που υπαρχουν.
Darn it all!! Μπερδευτικα!
Τελως παντων πιο πολυ μου κολαει η ασφαλης επιστημονικη εξηγηση,αυτη με την καθηστερηση στον εγγεφαλο.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/09/2005, 10:57:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ, ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ.

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ, ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ. ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΔΕΞΙ. ΑΥΤΟ (Η ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ)ΣΥΜΑΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ "ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ" ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.

ΜΑΚΑΡΙ ΝΑ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΟΒΛΕΨΗ ΤΟΥ ΜΕΛΛΟΝΤΟΣ ΚΑΙ ΜΕ ΣΩΣΤΗ ΕΞΑΣΚΗΣΗ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΕΙ ΣΕ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ. ΠΟΛΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΑΠΟΦΥΓΟΥΝ ΤΡΑΓΙΚΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ ΕΤΣΙ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

T_Chameleon of Rodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
92 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 12:26:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η έκφραση είναι γαλλική και σημαίνει «το έχω ξαναδεί». Όπως λοιπόν το ορίζει και η έκφραση, σημαίνει εκείνη την κατάσταση κατά την οποία για μερικά δευτερόλεπτα ή και κλάσματα δευτερολέπτων, έχουμε την εντύπωση πως κάποια κατάσταση που ζούμε αυτή τη στιγμή, την έχουμε ξαναζήσει στο παρελθόν.

Άλλοι το ζουν καθημερινά, άλλοι όχι τόσο συχνά και για άλλους συμβαίνει πολύ σπάνια, αλλά όλοι οι άνθρωποι έχουν αισθανθεί το Deja vu τουλάχιστον μια φορά στην ζωή τους, είναι κάτι το ιδιαίτερα συνηθισμένο.

Οι επιστήμονες, όντας πιο ορθολογιστές, επεξηγούν το Deja vu ως μια προσωρινή «βλάβη» του εγκεφάλου κατά την οποία μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν.

Για να το πούμε πιο απλά, φανταστείτε τον εγκέφαλο σαν έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή, ο υπολογιστής αυτός «αποθηκεύει» στην μνήμη του τα όλα όσα συμβαίνουν, σαν «αρχεία» με ημερομηνίες. Μέσα στην μνήμη του βρίσκονται δισεκατομμύρια αρχεία, τα οποία όλα τα λαμβάνει ως παλιά. Κάθε αρχείο «παλιώνει» μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου μιας και συνέχεια λαμβάνονται καινούργια. Το Deja vu είναι μια μικρή και προσωρινή βλάβη, κατά την οποία ο υπολογιστής αντί να αποθηκεύσει το καινούργιο αρχείο ως καινούργιο, «μπλοκάρει» και το αναγνωρίζει σαν παλιό που ξανανοίχτηκε μόλις, σαν ανάμνηση δηλαδή. Κι έτσι, ενώ εμείς θα έπρεπε να αισθανόμαστε πως κάτι συμβαίνει αυτή τη στιγμή για πρώτη φορά, μας δίνεται η εντύπωση πως έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και το ξαναζούμε ίδιο και απαράλλαχτο πάλι.

Οι ψυχολόγοι πάλι διαχωρίζονται σε 2 απόψεις.

Οι πιο ορθολογιστές, επεξηγούν το Deja vu ως μια αστραπιαία ανάκληση κάποιας ξεχασμένης μνήμης, που όμως δεν είναι ίδια και απαράλλαχτη με αυτήν που ζούμε την στιγμή εκείνη, αλλά έχει κάποια κοινά γνωρίσματα εκ των οποίων κάποιο «ξύπνησε» την ξεχασμένη μνήμη…

Ας υποθέσουμε ότι κάποτε πριν πολλά χρόνια, είχατε πάει μια βόλτα στην εξοχή και είδατε ένα δέντρο το οποίο δεν είχατε ξαναδεί και το οποίο σας εντυπωσίασε ιδιαίτερα λόγω των μεγάλων μοβ λουλουδιών του. Σύντομα όμως η μνήμη αυτή ξεχάστηκε και μετά από πολλά χρόνια, δεν είστε πλέον σε θέση να θυμηθείτε αυτό το συμβάν καθόλου. Και τυχαίνει να ξανάπατε μια βόλτα στην εξοχή και να δείτε και πάλι ένα ίδιο δέντρο ή παρόμοιο… αστραπιαία ο νους ανακαλεί την ξεχασμένη μνήμη, τόσο όμως βίαια που αντί να θυμηθείτε το παλαιότερο συμβάν, να το μπερδέψετε με το παρόν. Το ίδιο ακριβώς μπορεί να συμβεί κι αν το δέντρο αυτό μοιάζει καταπληκτικά με κάποιο δέντρο που είδατε σε όνειρο το οποίο όμως έχετε ξεχάσει.

Η δεύτερη άποψη των ψυχολόγων είναι λίγο λιγότερο ορθολογιστή, και αφήνει κάποια «παραθυράκια» ανεξήγητου. Μερικοί ψυχολόγοι δεν απορρίπτουν το ενδεχόμενο του να δρα προφητικά το ένστικτο κατά την διάρκεια του ύπνου και να εκφράζεται με όνειρα. Έτσι, επεξηγούν το φαινόμενο του Deja vu ως μια στιγμιαία ανάκληση προφητικού ονείρου που είχε ξεχαστεί.

Οι μυστικιστές απορρίπτουν κάθετα την επιστημονική άποψη, δέχονται μέρος της ψυχολογικής αλλά το συμπέρασμα είναι άλλο. Ίσως όλοι έχουμε συχνά ακούσει ότι το Deja vu είναι ξεχασμένη μνήμη παλαιότερης ενσαρκώσεως η οποία ανακλήθηκε χάρη σε κάποιο ερέθισμα. Αυτό όμως φυσικά προϋποθέτει ότι όντως ζούμε παραπάνω από μια ζωές.

Σίγουρα βρίσκονται «κενά» και στις 3 θεωρίες. Προσωπικά τουλάχιστον δεν μπορεί καμία να με ικανοποιήσει απόλυτα. Από προσωπική εμπειρία αλλά και από όσα έχω ακούσει και διαβάσει για ανθρώπους που είχαν κάποιο εντυπωσιακό Deja vu, παρατηρώ ότι οι θεωρίες, άλλοτε αποδεικνύονται σωστές και άλλοτε παντελώς λανθασμένες.

Παρατηρώντας τα Deja vu μικρών παιδιών θα δούμε ότι πολλά είναι εκείνα που μπορούν να επιβεβαιώσουν την μυστικιστική θεωρία, ενώ αντίθετα οι ενήλικες στο σύνολό τους, παρουσιάζουν κυρίως Deja vu τα οποία μπορούν να εξηγηθούν είτε με την ψυχολογική είτε με την επιστημονική θεωρία. Μια «μερίδα» έφηβων και ανθρώπων τρίτης ηλικίας παρουσιάζουν συχνά Deja vu που μπορούν να υποστηρίξουν την «προφητική» θεωρία. Η ηλικία του ανθρώπου σίγουρα επηρεάζει την λειτουργία του εγκεφάλου όπως και των συναισθημάτων. Μήπως επηρεάζει και το φαινόμενο Deja vu;

ΕΝΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΟΤΙ ΤΙΠΟΤΕ ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ

T_Chameleon of RodosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/06/2006, 14:54:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Yparxoune 4 e3hghseis

H prwth einai episthmonikh kai nomizw thn exoune analysei kala oi prohgoumenoi. E3allou se opoion exei symbei kati tetoio, 8a parathrhse oti auto symbainei otan hmaste ligo kourasmenoi kai nomizw oti pairnoume enan stigmaio ypnako, gia merika klasmata tou deuteroleptou kai otan "3ypname" blepoume auto pou blepame prin koimh8oume ki etsi thn patame kai nomizoume oti to 3anablepoume.

H deuterh einai 8rhskeutikh kai 8eologikh. Symfwna me thn or8odo3h ekklhsia h psyxh einai a8anath kai otan teleiwsei autos o kosmos 8a zei se mia katastash axronh kai 8a einai san ton 8eo. Ara h psyxh pou brisketai se ekeinh thn katastash 8ymatai thn zwh pou ezhse edw pera kai etsi mas fainetai san deja vous. Dhladh me liga logia gia enan axrono 8eo eimaste oloi hdh nekroi kai twra 8ymomaste aplws ti zhsame.

H trith e3hghsh einai oti to Matrix dior8wnie ta la8h tou

H tetarth einai oti 3anazoume auth thn zwh synexeia, giati to sympan apo to big bang paei sto big crash kai meta 3anaginetai big bang kai epanalambanontai pali ta idia ep apeiron.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Marte
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
666 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/07/2006, 21:34:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια χαρά σε όλους.

Για ρίξτε μια ματιά κι εδώ : www.kairatos.com.gr/simpan.htm
Με αφετηρία αυτό το άρθρο καταλήγεις σε μια ίσως λίγο διαφορετική σκέψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.

Αν τα λάθη διδάσκουν, τότε έχω μία καταπληκτική μόρφωση.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 02:13:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά απορρίπτω την επιστημονική εξήγηση που έχει δοθεί, καθώς είναι για τα πανηγύρια! Μου έχει τύχει deja vu με διάλογο να κρατάει γύρω στο ένα λεπτό, στο οποίο έχω πλήρη συναίσθηση του τί λέω (ή μάλλον του τί "πρέπει να πω" για να συνεχιστεί το φαινόμενο) και του τί ακούω (ή μάλλον του τί "πρόκειται να ακούσω")! Κάποια φορά πειραματίστηκα και είπα άλλα λόγια από αυτά που έπρεπε να πω και η κουβέντα συνεχίστηκε λίγο διαφορετικά, δηλαδή το "χάλασα".
Κάποια πράγματα μου κάνουν ιδιαίτερη εντύπωση:
1) Πώς αρκετές φορές νομίζω ότι βρίσκομαι σε γνωστή τοποθεσία, αλλά δεν αισθάνομαι όπως στο πραγματικό deja vu. Σ'αυτές τις περιπτώσεις πιστεύω πως πράγματι το μυαλό μπερδεύεται και συγχέει τις τοποθεσίες. Tο πραγματικό deja vu είναι όταν γνωρίζεις όλο τον διάλογο που πρόκειται να ακολουθήσει!
2) Το deja vu έρχεται μόνο του, χωρίς προηγούμενα σημάδια και κρατάει όσο το αφήσω! Ή όσο θυμάμαι τους διαλόγους...
3) Το deja vu το βιώνουμε μόνοι μας. Ο απέναντι δεν φαίνεται να έχει συναίσθηση του γεγονότος.
4) Ενώ πρόκειται για συγκλονιστική εμπειρία, είναι αδύνατον να θυμηθώ μία μέρα μετά τί ακριβώς έλεγα κατά τη διάρκεια του φαινομένου. Άλλωστε συνήθως πρόκειται για συνηθισμένες κουβέντες που όμως λέγονται με μια συγκεκριμένη σειρά.
5) Αισθάνομαι μία ανακούφιση όταν τελειώνει το φαινόμενο.

Με βλέπω να με κλείνουν σε καμια ψυχιατρική κλινική με αυτά που γράφω...

Ελπίζω η επιστήμη να ασχοληθεί πραγματικά με το θέμα, χωρίς να "καλουπώνει" λύσεις και να μάθουμε την πραγματική αλήθεια.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 09:30:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

3ΑDA λέει...

ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΜΟΥ ΤΥΧΑΙΝΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΕΑΝ ΣΥΓΚΕΝΤΡΩΘΩ ΘΥΜΑΜΑΙ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΕΘΕΠΟΜΕΝΗ ΚΙΝΗΣΗ ΠΟΥ ΘΑ ΓΙΝΕΙ, ΚΑΙ ΟΝΤΩΣ ΕΤΣΙ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΕΛΙΚΑ!

ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ ΟΜΩΣ ΠΩΣ ΜΟΥ ΕΧΟΥΝ ΔΩΣΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΛΟΓΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ.

ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΗ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΔΕΞΙΑΣ ΠΛΕΥΡΑΣ ΤΟΥ ΣΩΜΑΤΟΣ ΜΑΣ ΜΕ ΤΗΝ ΑΡΙΣΤΕΡΗ, ΜΕ ΒΑΣΗ ΑΥΤΟ ΛΕΝΕ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΜΙΑ ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΥ ΣΥΣΤΗΜΑΤΟΣ ΤΩΝ ΜΑΤΙΩΝ. ΟΤΙ ΔΗΛΑΔΗ ΜΕΡΙΚΕΣ ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΔΕΞΙ ΣΤΕΛΝΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΤΑ ΟΠΤΙΚΑ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΟΝ ΕΓΚΕΦΑΛΟ ΓΙΑ ΕΠΕΞΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΟΤΑΝ ΣΤΕΙΛΕΙ ΤΕΛΙΚΑ ΤΟ ΑΡΙΣΤΕΡΟ ΜΑΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΤΟΥ ΕΡΕΘΙΣΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΟΥΣΙΑ ΝΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΝ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΣΤΕΙΛΕ ΤΟ ΔΕΞΙ. ΑΥΤΟ (Η ΔΥΣΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙΑ)ΣΥΜΑΒΑΙΝΕΙ ΓΙΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΤΟΥ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΚΑΙ ΓΙΑΥΤΟ Η ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΟΥ ΟΤΙ "ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΗΣΕΙ" ΕΙΝΑΙ ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ.

ΤΩΡΑ ΑΝ ΙΣΧΥΕΙ Η' ΟΧΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΠΩ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΙΑ.


Στο λέω εγώ με σιγουριά οτι δεν ισχύει..μίας και έχω μια φίλη η οποία δεν βλέπει από το ένα μάτι και παρ'ολα αυτά της τυχαίνει το deja vu..


quote:

Samuel1974 λέει...

Yparxoune 4 e3hghseis......

H trith e3hghsh einai oti to Matrix dior8wnie ta la8h tou

......



Είναι απίστευτο πώς, μερικών το μυαλό "πολτοποιείται" από τις ταινίες....

Δεν μου λές ....Πιστεύεις και στη Χιονάτη με τους 7 νάνους;;;

Εχθές είδα και το ΑeonFlux (http://www.aeonflux.com/) (Theron όλα τα λεφτά...)...για να δούμε εδώ τί ιστοριούλες θα βγάλουνε οι FREE YOUR MIND, LOVE AND LIGHT τύποι.....

Καλή σας μέρα....



Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 10:21:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Γεια χαρά σε όλους.

Για ρίξτε μια ματιά κι εδώ : www.kairatos.com.gr/simpan.htm
Με αφετηρία αυτό το άρθρο καταλήγεις σε μια ίσως λίγο διαφορετική σκέψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.


Πω πω ποσες φορες μας εχουν φερει αυτο το αρθρο για να μας πεισουν για χιλιαδες διαφορετικων ειδων μεταφυσικες αποψεις!Ακομα και ο Panos μας το εφερε στο κοματι 12κλωνο DNA!

Ωραια το συμπαν ειναι ψευδαισθηση?Οκ ας το δεκτουμε.Μεσα στα πλαισια της ψευδαισθησης μπορεις να μου φερεις αποδειξεις εστω ψευδαισθησιακες που να αποδεικνυουν οτι ζουμε σε Μatrix που ελεγχεται απο Ερπετοειδεις εξωγηινους?Φερε μου ενα ψευδαισθησιακο κοματι DNA ερπετοειδους ΕΤ που ο ψευδαισθησιακος μου DNA αναλυτης το βγαζει μη ανθρωπινης/γηινης προελευσης!

Το αρθρο του καθηγητη ΤΕΙ παρουσιαζοντας μας παραδειγματα απο την κβαντικη φυσικη,αναφεροντας πειραματα που δεν ειχαν επαναληψιμοτητα (το πειραμα που αναφερει το 1982),μη αποκαλυπτοντας τις πηγες του οπως σε ενα κανονικο επιστημονικο αρθρο,(πχ στο πειραμα με την γαριδα δεν μας λεει ποιος και που εκτελεσε το πειραμα),αναφεροντας μεταφυσικες ιστοριες και συνδεοντας ασχετα μεταξυ τους πραγματα καταληγει:

"Με απλά λόγια δεν μένει τίποτα, η αντικειμενική πραγματικότητα δεν υπάρχει !"

Ok κυριε καθηγητα.Ξαπλωστε στο οδοστρωμα και ενας οδοστρωτηρας θα περασει απο πανω σας.Αφου δεν υπαρχει αντικειμενικη πραγματικοτητα,εσεις δεν εχετε γινει αντικειμενικα λιωμα(συνεπως ο οδηγος του οδοστρωτηρα δεν θα συλληφθει για ανθρωποκτονια αφου αντικειμενικα δεν σας σκοτωσε.)

Μιλαμε μερικες αποψεις ανατρεπονται τοσο ευκολα μα τοοοοσο ευκολα!χεχεχε!

Edited by - medtech on 25/07/2006 10:27:53

Edited by - medtech on 25/07/2006 10:32:12

Edited by - medtech on 25/07/2006 10:35:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 11:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ
ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ
ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕ Ο kondoras.
ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΕΝΩ
ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΧ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.
ΑΚΟΜΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 14:30:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΤΗΝ ΑΠΟΡΡΙΠΤΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΚΑΘΩΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΣΥΜΒΕΙ
ΝΑ ΞΕΡΩ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΙ ΘΑ ΜΟΥ ΠΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΚΑΤΙ ΠΑΡΟΜΟΙΟ
ΜΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΠΕΡΙΓΡΑΨΕ Ο kondoras.
ΟΠΟΤΕ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟ ΧΡΟΝΙΚΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΞΗΓΗΣΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΓΙΑ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΟΥ ΕΝΩ
ΜΠΟΡΕΙ Η ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΚΡΑΤΗΣΕΙ ΠΧ 30 ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΑ.
ΑΚΟΜΑ Η ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΕΚΔΟΧΗ ΒΑΣΙΖΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΤΗΝ ΑΚΟΥΣΤΙΚΗ .

Oχι δεν αναφερεται μονο σε οπτικα ερεθισματα η επιστημονικη εξηγηση αλλα σε καθε ερεθισμα συμπεριλαμβανομενων και των ακουστικων:

quote:
Για να το πούμε πιο απλά, φανταστείτε τον εγκέφαλο σαν έναν ηλεκτρονικό υπολογιστή. Κάθε μέρα, κάθε ώρα, κάθε στιγμή, ο υπολογιστής αυτός «αποθηκεύει» στην μνήμη του τα όλα όσα συμβαίνουν, σαν «αρχεία» με ημερομηνίες. Μέσα στην μνήμη του βρίσκονται δισεκατομμύρια αρχεία, τα οποία όλα τα λαμβάνει ως παλιά. Κάθε αρχείο «παλιώνει» μέσα σε κλάσματα δευτερολέπτου μιας και συνέχεια λαμβάνονται καινούργια. Το Deja vu είναι μια μικρή και προσωρινή βλάβη, κατά την οποία ο υπολογιστής αντί να αποθηκεύσει το καινούργιο αρχείο ως καινούργιο, «μπλοκάρει» και το αναγνωρίζει σαν παλιό που ξανανοίχτηκε μόλις, σαν ανάμνηση δηλαδή. Κι έτσι, ενώ εμείς θα έπρεπε να αισθανόμαστε πως κάτι συμβαίνει αυτή τη στιγμή για πρώτη φορά, μας δίνεται η εντύπωση πως έχει ξανασυμβεί στο παρελθόν και το ξαναζούμε ίδιο και απαράλλαχτο πάλι.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 18:29:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΟ Deja vu ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΘΑ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΠΡΙΝ ΜΙΛΗΣΕΙ ΟΠΟΤΕ ΔΕΝ ΠΡΟΚΕΙΤΑΙ ΓΙΑ ΛΑΘΟΣ ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ.
ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΣΟΥ ΠΕΙ ΚΑΤΙ Ο ΑΛΛΟΣ ΚΑΙ ΝΑ ΝΟΜΙΖΕΙΣ ΟΤΙ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΕΙΝΑΙ ΔΕΚΤΗ Η ΕΞΗΓΗΣΗ
ΣΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ.
ΠΙΣΤΕΥΩ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΥΟ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ ΑΥΤΗ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΕΤΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ
ΤΟΥ ΕΓΚΕΦΑΛΟΥ ΚΑΙ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΠΕΡΙΠΛΟΚΗ
ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΣΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Icelady
Νέο Μέλος

Greece
7 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 21:23:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Icelady  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Νομίζω πως το όλο θέμα είναι κάτι παραπάνω από ενδιαφέρον, γιατί σε όλους μας έχει τύχει να δούμε ή να ακούσουμε κάτι και να πούμε «ΑΥΤΌ ΤΟ ΕΧΩ ΞΑΝΑΖΉΣΕΙ»

Προσωπικά συγκλίνω με την άποψη πως κατά την διάρκεια του ύπνου το μυαλό μας ταξιδεύει.
Θα σας αναφέρω ένα «παράδοξο» γεγονός που μου είχε συμβεί πριν μερικά χρόνια.
Είχα δει στον ύπνο μου πως είχα πάει με δύο φίλες μου σε ένα σφαιριστήριο, και μάλιστα την επόμενη ημέρα είπα στη μια από τις φίλες μου: Εχτές το βράδυ παίζαμε μαζί μπιλιάρδο.

Εδώ θα ήθελα να σημειώσω πως δεν είχα πάει ΠΟΤΕ σε μπιλιαρδάδικο.

Αρκετές ημέρες μετά η παρέα μου, πρότεινε να πάμε για μπιλιάρδο. Και πήγαμε.
Φαντάζεστε τι έγινε έτσι; Το μαγαζί ήταν αυτό που είχα δει στον ύπνο μου. Ακριβώς όπως το είχα δει στον ύπνο μου. Σταμάτησα στην είσοδο του μαγαζιού και το είπα στους φίλους μου οι οποίοι με κοίταζαν σαν χαμένοι. Οι φίλοι μου ήξεραν για το όνειρο που είχα δει (τους το είχα πει νωρίτερα). Έτσι μια φίλη μου έκανε ένα «πείραμα»
Με γύρισε προς την είσοδο του μαγαζιού και μου έκανε διάφορες ερωτήσεις πχ : Που είναι το μπαρ; Που είναι οι τουαλέτες; Κτλ.
Απάντησα σε όλες τις ερωτήσεις και της έδωσα λεπτομερή περιγραφή του χώρου πχ: Πίσω δεξιά υπάρχει μια κυκλική σκάλα σε μαύρο χρώμα και ανά δύο σκαλοπάτια υπάρχουν γλάστρες με φυτά εσωτερικού χώρου.

Το πιο «κουφό» έγινε όταν η παρέα μου πείστηκε πως έλεγα την αλήθεια και αποφασίσαμε να μπούμε στο μαγαζί. Περνώντας μπροστά από το μπαρ λέω στους φίλους μου: «Θυμάμαι πως δίπλα από το μπαρ υπήρχε ένα μεγάλο ηλεκτρονικό παιχνίδι και εγώ έπαιζα Pac man.»
Το συγκεκριμένο μηχάνημα όμως δεν ήταν εκεί πια. Σύσσωμη η παρέα πάμε στο μπαρ και λέω στον μπάρμαν : « Εδώ δεν είχατε ένα Pac man;» Μου απάντησε καταφατικά. (!!!!!)


Δεν ξέρω τι διαφοροποίησε αυτό το όνειρο από τα άλλα deja vu που έχω ζήσει. Τείνω να πιστέψω πως η μόνη διαφορά είναι πως αυτό το όνειρο το μοιράστηκα με κάποιον άλλον. Κάπου διάβασα πως αν θέλεις να μη ξεχάσεις κάτι πες το δυνατά. Και εγώ αυτό το είχα κάνει. Το όνειρο μου το είχα πει στην φίλη μου την επόμενη μέρα κιόλας.


Πάντως δεν πρέπει να ξεχνάμε πως ο εγκέφαλος μας δεν έχει διερευνηθεί απόλυτα. Και μπορεί να ξέρουμε πχ πως σε εγκεφαλικό επεισόδιο με δεξιά παραπληγία, η βλάβη στον εγκέφαλο έχει γίνει στον αριστερό μετωπιαίο λοβό, αλλά μέχρι εκεί. Η επιστήμη όσο αναφορά το πιο σημαντικό κομμάτι του ανθρώπινου σώματος είναι ακόμα σε βρεφικό στάδιο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 01:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ AZAΧ_ΧΑΖΑ

Γράφεις: Είναι απίστευτο πώς, μερικών το μυαλό "πολτοποιείται" από τις ταινίες....
Δεν μου λές ....Πιστεύεις και στη Χιονάτη με τους 7 νάνους;;;

Δεν εχω δει την Χιονάτη και τους εφτά νάνους σε ταινία, αλλά είχα δει κάποτε ένα άλλο αξιόλογο έργο, πολύ κουλτουριάρικο που το λέγανε "Η Χιονάτη και οι εφτά π..."

Ξέρεις την συνομωσιολογία που λέει ότι η Χιονάτη συμβολίζει την κόκα που σφίναρε ο Ντίσνεϋ;;;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 09:07:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samuel λέει...

Δεν εχω δει την Χιονάτη και τους εφτά νάνους σε ταινία, αλλά είχα δει κάποτε ένα άλλο αξιόλογο έργο, πολύ κουλτουριάρικο που το λέγανε "Η Χιονάτη και οι εφτά π..."


Είμαι σίγουρος πως το είδες.... όπου ακούς πολλούς....πας τρέχοντας...

quote:

samuel λέει...

Ξέρεις την συνομωσιολογία που λέει ότι η Χιονάτη συμβολίζει την κόκα που σφίναρε ο Ντίσνεϋ;;;


Γιαυτό και εγώ σε ρώτησα...Τί νόμιζες έτσι τυχαία έβαλα αυτόν τον τίτλο... Η ταινία έχει πολύ νόημα ...βαθύ... και χιλιάδες καλτ μυστικές οργανώσεις έχουν σχηματισθεί εξαιτίας αυτής της ταινίας...
Προχθές γνώρισα και κάποιον ο οποίος μου πρότεινε να ακολουθήσω μια τέτοια οργάνωση...Αλλά του είπα..."φίλε σόρρυ αλλά όπως λέει και ο φίλτατος Σαμιουελ...ΔΕΝ ΣΦΙΝΑΡΩ"


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

samuel1974
Πλήρες Μέλος

Argentina
1323 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 12:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους samuel1974  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
@ AZAX XAZA

To palindromiko sou onoma symbolizei mhpws kati epanw sou, pou paei epishs "pros ta pisw"???Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZAΧ_ΧΑΖΑ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Uzbekistan
301 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 14:14:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZAΧ_ΧΑΖΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

samuel1974 λέει....
@ AZAX XAZA

To palindromiko sou onoma symbolizei mhpws kati epanw sou, pou paei epishs "pros ta pisw"???


ΛΕΣ;;; δεν το είχα σκεφθεί πότε έτσι...χμμμ....με βάζεις σε σκέψεις τώρα... Θα ρωτήσω τον προγραμματιστή του MATRIX γιατί μου έδωσε αυτό το nickname...


Ο άσπρος σίφουνας....

Η βλακεία είναι δικαίωμα του καθενός.....
Η μετάδοση της, προνόμιο 99% των μελών του φόρουμ...
Ο ασπασμός της, υποχρεωτικός, σύμφωνα με μερικούς ...


Edited by - AZAΧ_ΧΑΖΑ on 26/07/2006 14:14:37Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 14:14:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημέρα σε όλες και όλους!

Μεντεχ γράφεις:

quote:
quote:
Γεια χαρά σε όλους.

Για ρίξτε μια ματιά κι εδώ : www.kairatos.com.gr/simpan.htm
Με αφετηρία αυτό το άρθρο καταλήγεις σε μια ίσως λίγο διαφορετική σκέψη πάνω στο συγκεκριμένο θέμα.


Πω πω ποσες φορες μας εχουν φερει αυτο το αρθρο για να μας πεισουν για χιλιαδες διαφορετικων ειδων μεταφυσικες αποψεις!


Το διάβασα λοιπόν και μεταξύ άλλων είδα και αυτό:

quote:
Διάβασα σε κάποιο άρθρο, δεν θυμάμαι πού, ότι σε ένα εργαστήριο έγινε το ακόλουθο πείραμα : σε ένα μικρό πυρίμαχο διαφανές δοχείο με νερό τοποθέτησαν μια γαρίδα ζωντανή. Στα φύλλα και στα κλαδιά ενός καλλωπιστικού φυλλόδενδρου που βρισκόταν μέσα στο εργαστήριο, τοποθέτησαν αισθητήρες που παρακολουθούσαν την λειτουργία του οργανισμού του. Στη συνέχεια τοποθέτησαν το πυρίμαχο δοχείο που περιείχε τη ζωντανή γαρίδα πάνω από τη φλόγα ενός λύχνου Bunsen αρχίζοντας έτσι τη διαδικασία ψησίματος της γαρίδας. Όταν η γαρίδα έπαψε να ζει τα καταγραφικά μηχανήματα της λειτουργίας του φυλλόδεντρου κατέγραψαν μια ευθεία γραμμή δείχνοντας έτσι ότι το φυλλόδεντρο, τη στιγμή που έπαψε να ζει ένας άλλος οργανισμός, το “ αισθάνθηκε ” έντονα.

Ας κάνουμε λοιπόν ένα πείραμα (το μόνο που μπορούμε να επαναλάβουμε με τα πενιχρά μας μέσα...):

Ο JbG θα φέρει ένα φίκο.

Η Μεντεχ ένα εγκεφαλογράφο.

Εγώ τις ζωντανές γαρίδες, το πυρέξ και το γκαζάκι.

Θα βρούμε την ηλεκτρική δραστηριότητα του φίκου (υπάρχει; να ένα ενδιαφέρον κομμάτι του πειράματος; εγώ ξέρω πως τα φυτά "επικοινωνούν" χημικά...)

Ο vril (που 'ναι ο κακός...) θα βάλει φωτιά και θα ψήσει τις γαρίδες...

Είτε δείξει, είτε δεν δείξει κάτι το διάγραμμα θα φάμε τις γαρίδες...

Πώς σας φαίνεται;

Πέρα από τη πλάκα (και δε κάνω πλάκα τώρα) το παραπάνω αποτελεί μια μεθοδολογία. ΕΑΝ το πείραμα δώσει κάτι, ΜΑΖΙ με τη μεθοδολογία που ακολουθήσαμε, ΟΠΟΙΟΣΔΗΠΟΤΕ άνθρωπος ΘΑ ΜΠΟΡΕΙ για ΠΑΝΤΑ να το ΕΠΑΝΑΛΑΒΕΙ και να έχει διαρκώς τα ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ αποτελέσματα, εάν το δημοσιεύσουμε... Και σας βεβαιώνω πως θα βρεθούν πολλοί που θα θέλουν να το δημοσιεύσουν...

(Τώρα που το ξανασκέφτομαι μήπως αντί για το μουρόχαυλο φίκο να προτιμήσουμε ένα σαρκοφάγο φυτό; αυτό λόγω απαιτούμενου γρήγορου χρόνου αντίδρασης ίσως διαθέτει πιο έντονη ηλεκτρική λειτουργία. ΒΟΗΘΑ ΡΕ JbG!!! Στέρεψα!!!)

Τα κάπου είδα, άκουσα κλπ είναι παρλαπίπες που δεν τιμούν κανέναν ΑΝΘΡΩΠΟ με θάρρος γνώμης!!!

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!


Edited by - dim.kar on 26/07/2006 14:19:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Βρίλ
Μέλος 3ης Βαθμίδας


659 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 14:38:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Βρίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λοιπόν, επειδή ο Βρίλ είναι πράγματι κακός, σας λέω το εξής.

Κόψτε τις μπαρούφες με τα "επιστημονικά" πειράματα ! Η γαρίδα, τα φύλλα και άλλες τέτοιες ανοησίες.

Εγώ θα σας πώ ένα άλλο πείραμα, το οποίο έχει 100% αποτελέσαμτα.

Άμα σηκωθείτε καμιά νύχτα να πιείτε νερό και δείτε στο νηπτύρα σας καμια κατσαρίδα δέκα πόντους, έτσι και ανοίξετε το καυτό νερό έχει εκδημήσει "εις Κύριον" μέσα σε δευτερόλεπτα και ούτε που κατάλαβε από που το βρήκε.

Η κατσαρίδα αποτελείται σχεδόν μόνο από πρωτεϊνη (γι αυτό και τις προτιμούνε κάποιοι ανατολίτες γκουρμέ), πιθανόν να μην ξέρετε ότι η πρωτεϊνη πήζει στους 42 βαθμούς, το βραστό νερό απ τη σωλήνα δεν έχει βέβαια 100 αλλά κοντά 70-80, άρα, βάλτε το κάτω και σκεφτέιτε πόσα δεύτερα θέλει να σηκώσει θερμοκρασία -ας είναι και μαρμάρινος ο νεροχύτης.

Έλεος πιά.

*** Η Καλή Κουβέντα Φέρνει Την Άλλην ***
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 15:44:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τα κάπου είδα, άκουσα κλπ είναι παρλαπίπες που δεν τιμούν κανέναν ΑΝΘΡΩΠΟ με θάρρος γνώμης!!!

Συμφωνω και επαυξανανω.Το αρθρο του καθηγητη ειναι αναξιοπιστο,δεν ανταποκρινεται στα κριτηρια συγγραφης επιστημονικων αρθρων ουτε για αστειο αλλα το ωραιοτερο παρολες τις βαρυγδουπες αναφορες σε πειραματα η κεντρικη του ιδεα ευκολα αποδεικνυεται λαθος παρα τις προσπαθειες εντυπωσιασμου με αναφορες σε πειραματα και φυσικους που μπλεχτηκαν με την φιλοσοφια.

Μπλα μπλα μπλα συμπερασμα "δεν υπαρχει αντικειμενικη πραγματικοτητα":α ναι?

Ε κατσε κατω απο τον οδοστρωτηρα να σε περασει απο πανω να δουμε θα εισαι αντικειμενικα λιωμα ή οχι.

Βρε παιδια τι πειραμα με φυκους και γαριδες.Ενας καθηγητης ενας οδοστρωτηρας μια ιδεα για δοκιμασια.

Ποιος θα κερδισει?

Μου θυμιζει τον Pano με τις βαρυγδουπες αναφορες στην κβαντικη φυσικη που χρησιμοποιησε για να τεκμηριωσει την αποψη του οτι με την αλλαγη της συνειδησης αλλαζουμε και την πραγματικοτητα που ομως μολις του ζητηθηκε να βαλει το χερι του σε βραστο νερο (πειραμα που προταθηκε αρχικα απο τον DIM KAR) εγινε ΚΑΠΝΟΣ.

wow πραγματικα αυα τα INDIGO παιδια εχουν αξιοθαυμαστες δυναμεις ειδικα στην ΕΞΑΦΑΝΙΣΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 18:26:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα και πάλι!

Καταρχάς να ευχαριστήσω την μεντεχ για την πατρότητα του πειράματος, αλλά τώρα που το ξανασκέφτομαι και η ιδέα για τη χαλυβουργική δεν είναι και τόσο άσχημη...

Στην πορεία διαπιστώνω βέβαια ένα κρίσιμο θέμα: στα πόσα προτεινόμενα πειράματα, με τα δικά μας στοιχειώδη μέσα, ο κομπογιαννίτης αρχίζει να σφυρίζει αδιάφορα;

Μέχρι τώρα το ρεκόρ μας είναι ένα! Δηλαδή m@λκ1σ έρευνα κάνουμε!!!

Όσο για το πως ο Κόπερφιλντ μπορεί να βάλει το χεράκι του σε βραστό νερό και να μην τσουρουφλιστεί σκέφτομαι διάφορα: πχ μια αλοιφούλα βαζελίνης (για να είναι στεγανή) στην οποία να έχουμε διαλύσει λίγο αμίαντο (για τη θερμότητα) μπορεί και να έκανε εξαιρετική δουλειά...

Υπό το φως των προβολέων, πάνω στη σκηνή, ο Κόπερφηλντ θα ΖΩΓΡΑΦΙΖΕ...

Στο εργαστήριο όμως; Γι' αυτό δεν πάει ο άνθρωπος στο εργαστήριο!!! Στο κάτω κάτω μεροκάματο κάνει, γιατί να χαλάσει τη δουλειά του;

Δημήτρης

________________________
Αν δεν πατήσετε ΤΩΡΑ αμέσως www.foscaving.gr/ να σας καεί το VIDEO!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 22:36:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σωστα.Οταν θελεις να θεσεις σε αξιολογη δοκιμασια εναν "θαυματοποιο" πρεπει να παρεις προφυλαξεις ωστε να μην σε ξεγελασει με διαφορα τρυκ.Οι συνθηκες πρεπει να ειναι αυστηρα ελεγχομενες και να καταβληθει η μεγαλυτερη δυνατη προσοχη κατα τον σχεδιασμο του πειραματος.


Edited by - medtech on 26/07/2006 22:39:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gigenis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2759 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 22:51:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gigenis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σωστα.Οταν θελεις να θεσεις σε αξιολογη δοκιμασια εναν "θαυματοποιο" πρεπει να παρεις προφυλαξεις ωστε να μην σε ξεγελασει με διαφορα τρυκ.Οι συνθηκες πρεπει να ειναι αυστηρα ελεγχομενες και να καταβληθει η μεγαλυτερη δυνατη προσοχη κατα τον σχεδιασμο του πειραματος.

ειναι γνωστο οτι τα εργαστηρια ελεγχονται απο τους δρακονιανους και τους πρακτορες τους


Κανεις δεν εμαθε σκοποβολη πυροβωλοντας το κεφαλι τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kondoras
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
272 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 00:41:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Off topic

Βριλ:

quote:

Κόψτε τις μπαρούφες με τα "επιστημονικά" πειράματα ! Η γαρίδα, τα φύλλα και άλλες τέτοιες ανοησίες.
Η κατσαρίδα αποτελείται σχεδόν μόνο από πρωτεϊνη (γι αυτό και τις προτιμούνε κάποιοι ανατολίτες γκουρμέ

Γαρίδα-Κατσαρίδα 0-1. Ποιός άλλος θα εκφράσει την προτίμησή του, να κανονίσουμε τις προμήθειες για το τσιμπούσι, εεε, το πείραμα;

Το ζητούμενο για την επιστήμη είναι να προτείνει για το deja vu εξήγηση αποδεκτή για όλες τις περιπτώσεις. Είναι δύσκολο να χρησιμοποιήσουμε την μεθοδολογία που προτείνει η medtech (πείραμα μέχρι τελικής πτώσεως), διότι δεν γνωρίζουμε - ακόμη - για ποιό λόγο συμβαίνει και ποιός παράγοντας καθορίζει την χρονική στιγμή που θα εμφανιστεί.
Πριν από λίγους αιώνες οι άνθρωποι δεν γνώριζαν τί είναι ο κεραυνός και από τί προέρχεται. Η ιδέα ότι ο κεραυνός μεταφέρει ηλεκτρισμό οδήγησε στην πειραματική εφαρμογή του Φραγκλίνου. Αναγκαστικά λοιπόν πριν από το πείραμα πρέπει να υπάρξει η "ιδέα". Σ'αυτά τα πλαίσια, κάθε ιδέα για την πηγή του φαινομένου δεν μπορεί παρά να είναι ευπρόσδεκτη, ακόμη κι αν προέρχεται από ταινία.
Η "εξήγηση" του Matrix πάντως για το deja vu (όπως και για πολλά άλλα...) μπάζει από παντού, φίλε Samuel, κυρίως γιατί στην ταινία ο ήρωας ΔΕΝ βιώνει deja vu, παρά βλέπει μία σκηνή δύο φορές σε διάστημα δευτερολέπτων.

Αν δεν καώ εγώ, αν δεν καείς εσύ, αν δεν καούμε όλοι, πώς θα βγει απ'τα σκοτάδια φως;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 04:19:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρθρο 1ο
quote:
Ζώντας την "ημέρα της μαρμότας"!
PATHFINDER
2 Φεβ., ανανέωση: 4 Φεβ.

Αυτό που κάποιοι από εμάς έχουμε ζήσει λίγες φορές στη ζωή μας, το λεγόμενο deja vu, άλλοι άνθρωποι το ζουν καθημερινά. Σαν να είναι κάθε ημέρα τους μια επανάληψη γεγονότων που έχουν συμβεί στο παρελθόν ...
Πολλοί από μας έχουμε ζήσει μία ή και περισσότερες εμπειρίες déjà vu – αυτή την περίεργη αίσθηση που ξέρουμε ότι κάτι δεν το έχουμε ζήσει ποτέ πριν όμως ταυτόχρονα νιώθουμε ότι σίγουρα το έχουμε ξαναζήσει. Σαν αίσθηση το φαινόμενο αυτό είναι τόσο γρήγορο, σχεδόν στιγμιαίο, που μέχρι πρόσφατα οι ψυχολόγοι πίστευαν ότι δεν είναι δυνατόν να το μελετήσουν.

Για μερικούς ανθρώπους όμως, αυτή η αίσθηση ότι έχουν ξαναζήσει κάτι στο παρελθόν είναι ιδιαίτερα έντονη και συμβαίνει τόσο συχνά που είναι σα να ζουν στην πραγματικότητα τη «μέρα της μαρμότας». Ψυχολόγοι από το πανεπιστήμιο Leeds της Βρετανίας μελετούν τώρα άτομα που υποφέρουν από χρόνιο déjà vu στην πρώτη έρευνα που γίνεται στον κόσμο σχετικά με το συγκεκριμένο «σύνδρομο».

Ο Dr Chris Moulin συνάντησε για πρώτη φορά πάσχοντες από χρόνιο déjà vu σε μια κλινική που ασχολείται με προβλήματα μνήμης. “Είχαμε μια πολύ παράξενη αναφορά ενός ανθρώπου που αρνήθηκε να επισκεφτεί την κλινική γιατί νόμιζε ότι είχε ξαναέρθει εδώ, πράγμα απίθανο.” Ο συγκεκριμένος ασθενής όχι μόνο πίστευε ότι είχε συναντήσει τον Dr Moulin στο παρελθόν αλλά περιέγραψε με λεπτομέρειες το που και το πότε θυμόταν ότι είχαν συναντηθεί.


Ο εν λόγω κύριος ζούσε τόσο συχνά και τόσο έντονα εμπειρίες déjà vu που είχε σταματήσει να παρακολουθεί τηλεόραση, ακόμα και τις ειδήσεις, γιατί ένιωθε πως ήταν μια επανάληψη προγραμμάτων και γεγονότων που είχε ήδη δει. Ο ίδιος πίστευε ακόμα ότι άκουγε κάθε μέρα το ίδιο πουλί να κελαηδάει τον ίδιο σκοπό από το ίδιο δέντρο στο δρόμο.

Τα άτομα που βιώνουν χρόνια περιστατικά déjà vu όχι μόνο νιώθουν εξωπραγματικά οικεία με πράγματα που συμβαίνουν στη ζωή τους και που νομίζουν ότι τους έχουν ξανασυμβεί αλλά μπορούν να δώσουν απτές εξηγήσεις για να υποστηρίξουν ότι πράγματι κάτι το έχουν ξαναζήσει.

Για πρώτη φορά, άτομα που υποφέρουν από χρόνιο déjà vu μπορούν να βοηθήσουν ώστε να γίνουν εμπεριστατωμένες έρευνες πάνω στο συγκεκριμένο «σύνδρομο». “Μέχρι τώρα έχουμε ολοκληρώσει το κομμάτι της φυσικής ιστορίας του προβλήματος, έχουμε βρει τρόπους να το μετράμε και τις κατάλληλες κλινικές ερωτήσεις. Το επόμενο βήμα είναι προφανώς να βρούμε τρόπους να μειώσουμε το πρόβλημα,” σχολιάζει ο Moulin.

Ο Akira O'ΑConnor, διδακτορικός φοιτητής, συνεργάζεται με τον Dr Moulin με στόχο να καταφέρουν να αναπαράγουν το φαινόμενο μέσα σε συνθήκες εργαστηρίου. Ο Akira έχει αρχίσει να προκαλεί το φαινόμενο σε εθελοντές φοιτητές στο πανεπιστήμιο του Leeds χρησιμοποιώντας τη μέθοδο της ύπνωσης.

Αυτό το νέο πρόγραμμα έρευνας είναι μοναδικό για το πανεπιστήμιο και γίνεται με τη συνεργασία των Dr Moulin και Martin Conway. “Με τις νέες έρευνες ελπίζουμε να μπορέσουμε να κατανοήσουμε καλύτερα καθημερινές ανθρώπινες εμπειρίες, όπως είναι το déjà vu, όπως επίσης και γνωστικές δυσλειτουργίες που συμβαίνουν, για παράδειγμα, στα μεγαλύτερης ηλικίας άτομα,” αναφέρει ο Moulin.


“Υπάρχουν άνθρωποι που υποφέρουν από χρόνιο déjà vu, όμως δεν έχουν καμία πρόθεση να το συζητήσουν με το γιατρό τους. Κάθε υπόνοια ενός «νοητικού προβλήματος» αποτελεί taboo, ιδιαίτερα για τους γηραιότερους. Μόλις όμως βρήκαμε αυτόν τον πρώτο ασθενή, ανακαλύψαμε ότι αν κάνουμε τις σωστές ερωτήσεις εντοπίζουμε και άλλα άτομα που έχουν ίδιες εμπειρίες.”

Χρόνια περιστατικά déjà vu μπορεί να είναι τόσο βασανιστικά που να οδηγήσουν ακόμα και σε κατάθλιψη – δεν είναι λίγοι αυτοί που τους έχουν χορηγηθεί αντιψυχωτικά φάρμακα. Η ομάδα του Moulin πιστεύει ότι το φαινόμενο αυτό δεν αποτελεί κάποια παραίσθηση αλλά μια δυσλειτουργία της μνήμης.

“Το εκπληκτικό σχετικά με αυτούς τους ανθρώπους είναι ότι μπορούν να θυμούνται συγκεκριμένες λεπτομέρειες για κάποιο γεγονός ή μια συνάντηση που στην πραγματικότητα δεν συνέβη ποτέ. Αυτό δείχνει ότι οι αισθήσεις που σχετίζονται με τη μνήμη είναι ξεχωριστές από το πραγματικό περιεχόμενο της μνήμης, ότι δηλαδή υπάρχουν σε λειτουργία δύο διαφορετικά συστήματα στον εγκέφαλο.”

Ο Dr Moulin σκοπεύει να δημιουργήσει ένα παγκόσμιο δίκτυο ατόμων με χρόνιο déjà vu. “Βρίσκουμε ανθρώπους σε ολόκληρο τον κόσμο που βιώνουν το ίδιο πρόβλημα. Τα άτομα αυτά χρειάζονται την επιβεβαίωση ότι δεν είναι οι μόνοι που ζουν κάτι τέτοιο και εμείς χρειαζόμαστε τη βοήθειά τους για να μάθουμε περισσότερα σχετικά με το φαινόμενο, ποιος το έχει, τι το προκαλεί και γιατί.”


ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 04:23:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άρθρο 2ο
quote:
Το έχω ... ξαναζήσει!
PATHFINDER
18 Σεπ. 04

Ομιλίες, πρόσωπα, περιστατικά και τοποθεσίες που την ώρα που τα βλέπουμε μοιάζουν να επαναλαμβάνονται από το παρελθόν. Πιθανότατα το έχουμε ζήσει όλοι αλλά κανείς δεν μπορεί να το εξηγήσει ... το γνωστό deja vu.


Παρακολουθώντας τα γεγονότα του καλοκαιριού- τις αντιπολεμικές διαμαρτυρίες, τους Ολυμπιακούς Αγώνες, τις διαφορετικές τρομοκρατικές απειλές- πολλοί μπορεί να ένιωσαν ότι όλα αυτά τους ήταν ιδιαίτερα οικεία, ότι με κάποιο τρόπο είχαν ζήσει στο παρελθόν κάτι παρόμοιο.

Oι ψυχολόγοι υποστηρίζουν ότι συνήθως οι πιο άχαρες και ανιαρές λεπτομέρειες της ζωής – ο ήχος ενός διακόπτη, οι σκιές πάνω στο τραπεζομάντιλο- είναι αυτές που προκαλούν αυτή την ξαφνική, και καμιά φορά τρομακτική, αίσθηση.

“ Αυτό που πιθανότατα θα βρούμε είναι ότι το φαινόμενο deja vu συμβαίνει εξαιτίας διαφόρων αιτιών, ίσως διαφορετικών ανάμεσα στα άτομα ή στα περιστατικά ” - Dr. Alan Brown

"Ο τρόπος που οι κούπες του καφέ ήταν διαταγμένες πάνω στο τραπέζι, αναφέρει η Gretchen Purcell, 24 ετών, σύμβουλος επιχειρήσεων στην Ουάσινγκτον η οποία είχε τόσο έντονη την αίσθηση αυτή κατά τη διάρκεια ενός επαγγελματικού τηλεφωνήματος που άρχισε να γελάει δυνατά. "Το όλο σκηνικό ήταν τόσο οικείο που νόμισα πως ήξερα τι θα έλεγαν στη συνέχεια τα άτομα που μιλούσα πριν ακόμα αυτοί να πουν οτιδήποτε. Ήταν σαν να έβλεπα μια ταινία που την είχα ξαναδεί."

Από τη γαλλική έκφραση που σημαίνει ακριβώς αυτό που έχουμε ξαναδεί, το déjà vu είναι μια φευγαλέα, πολύ προσωπική εμπειρία που αποκαλύπτεται περισσότερου στους συγγραφείς παρά στους επιστήμονες. Στα 1990, κοινωνικοί επιστήμονες που έκαναν διάφορες έρευνες στον κόσμο, ρωτούσαν για το déjà vu στις ίδιες έρευνες που ρωτούσαν για τα φαντάσματα και την επαφή με τα πνεύματα.

Μια νέα έρευνα πάνω στη λειτουργία της μνήμης άνοιξε ένα νέο παράθυρο στο συγκεκριμένο φαινόμενο, παρέχοντας πιθανές εξηγήσεις καθώς και τρόπους μέτρησής του.

"Για πολλούς επιστήμονες έχει θεωρηθεί πολύ τρομακτικό και αλλοπρόσαλλο για να ασχοληθούν μαζί του κι έτσι το έχουν αγνοήσει," αναφέρει ο δόκτορας Alan Brown, ψυχολόγος στο πανεπιστήμιο Southern Methodist στο Ντάλας, ο οποίος ερευνά την ιστορία του φαινομένου στο βιβλίο του "Η εμπειρία του Déjà Vu: Εκθέσεις στη Γνωστική Ψυχολογία.'' "Το φαινόμενο είναι πραγματικό, φέρνοντας το στο εργαστήριο θα μπορούσαμε ίσως να αρχίσουμε να το κατανοούμε."


Σε έρευνες που έχουν γίνει, περίπου τα 2/3 των ενηλίκων αναφέρουν ότι είχαν τουλάχιστον μια εμπειρία déjà vu ενώ το φαινόμενο φαίνεται να είναι πιο συχνό στα άτομα με ζωντανή φαντασία. Για παράδειγμα, άνθρωποι που ταξιδεύουν πολύ είναι πιο πιθανό να ζήσουν μια παρόμοια εμπειρία σε σχέση με αυτούς που είναι «σπιτόγατοι». Επίσης, σε άτομα με κάποια μόρφωση το φαινόμενο παρατηρείται συχνότερα ίσως γιατί το έχουν ξανασυναντήσει και διαβάσει σε βιβλία του Προύστ και του Τολστόι ή ακόμα μπορεί και να το έχουν δει στην ταινία «Η μέρα της Μαρμότας». Η συχνότητα του φαινομένου είναι υψηλότερη στα νεαρότερα άτομα και φθίνει στα γηραιότερα άτομα όπου, όπως προτείνει ο δόκτορας Brown, η ρουτίνα της καθημερινότητας είναι όντως κάτι που έχουν ξαναζήσει.

Έναν αιώνα πριν, όταν οι θεωρίες του Φρόυντ κυριαρχούσαν στο χώρο της ψυχιατρικής, οι αναλυτές θεωρούσαν το déjà vu απόδειξη της υποσυνείδητης μάχης ανάμεσα στο «εγώ» που υπερασπίζει την υπόσταση του έναντι των ερωτικών ορμών απέναντι σε μια μητρική φιγούρα, ή άλλων κρυμμένων πόθων. Για δεκαετίες, οι γιατροί ανέφεραν περιπτώσεις όπου επιληπτικοί ασθενείς ζούσαν μια déjà vu εμπειρία πριν από ένα επιληπτικό σοκ. Υπερενεργά κυκλώματα στον κροταφικό λοβό που μπορούν να προκαλέσουν ένα επιληπτικό σοκ, είναι δυνατόν να ερεθίσουν περιοχές του εγκεφάλου που σχετίζονται με την αναγνώριση των οικείων προσώπων και στιγμών, σύμφωνα με κάποιους γιατρούς.

Ο Dr. Brown και άλλοι επιστήμονες υποστηρίζουν ότι δεν χρειάζεται να επικαλεστούμε κρυφές διαμάχες και περίεργες εγκεφαλικές καταστάσεις για να εξηγήσουμε περιπτώσεις εμφάνισης του déjà vu. Η λειτουργία ενός φυσιολογικού, υγιούς εγκέφαλου, αρκεί. Το déjà vu εμφανίζεται πιο συχνά όταν τα άτομα είναι κουρασμένα ή πολύ αγχωμένα, συνθήκες που είναι γνωστό πως εμποδίζουν τη μνήμη τόσο για τα πρόσφατα όσο και για τα παλιά γεγονότα.

Η Debbie O'Leary, 40 ετών συγγραφέας, αναφέρει ότι πριν μερικά χρόνια είχε κάποιες εμπειρίες déjà vu ενώ ήταν άρρωστη στο σπίτι της όπου ένιωθε ότι άκουγε μια επαναλαμβανόμενη μουσική σαν να είχε χαλάσει κάποιος δίσκος.

"Ήταν σαν να τραύλιζε το μυαλό μου, σαν να έπαιζε ξανά και ξανά η ίδια κασέτα επαναλαμβάνοντας τις ίδιες σκέψεις , σαν να είχε κολλήσει ο χρόνος," είπε η ίδια. "Μάλλον έφταιγε η κούραση, ο πυρετός."

Οι ψυχολόγοι γνωρίζουν από παλιά ότι οι άνθρωποι καταγράφουν παραστάσεις και εικόνες ακόμα και πριν να συνειδητοποιήσουν αυτό που μόλις είδαν. Ο εγκέφαλος στέλνει οπτικά σήματα μέσα από τουλάχιστον δυο κυκλώματα, τα οποία κινούνται από τον αμφιβληστροειδή χιτώνα στον εγκέφαλο και στον οπτικό φλοιό μέσα από διάφορες οδούς.

Σε ένα από τα πρώτα πειράματα που δημιούργησαν αυτήν την υποσυνείδητη αίσθηση οικειότητας, οι δόκτορες Larry Jacoby και Kevin Whitehouse, ψυχολόγοι στο πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον, ζήτησαν από 30 μαθητές να απομνημονεύσουν μια λίστα με λέξεις σαν προετοιμασία για κάποιο τεστ. Λίγη ώρα αργότερα, οι μαθητές κάθισαν μπροστά σε υπολογιστές και καθώς παρακολουθούσαν μια λίστα από λέξεις να εμφανίζεται στην οθόνη, τους ζητήθηκε να σημειώσουν τις λέξεις αυτές που είχαν δεί στην πρώτη λίστα που είχαν απομνημονεύει. Το μόνο που χρειάστηκε για να κάνουν οι ερευνητές μια λέξη να μοιάζει γνωστή ενώ δεν ήταν στην πραγματικότητα, ήταν να εμφανίζουν τη λέξη αυτή στην οθόνη για ελάχιστα δέκατα του δευτερολέπτου χωρίς να είναι συνειδητά εμφανής. Ο εγκέφαλος των μαθητών κατέγραφε υποσυνείδητα τη λέξη αυτή και με αυτό τον τρόπο ήταν πολύ πιθανό να την αναγνωρίσουν ανάμεσα στις λέξεις της πρώτης λίστας.


"Αυτό που κάνει τη διαφορά," επισημαίνει ο Dr. Jacoby, "είναι ότι όταν τη συγκεκριμένη λέξη την δείχναμε για περισσότερο χρονικό διάστημα έτσι ώστε να είναι η παρουσία της αισθητή και να μπορεί να διαβαστεί, τότε ο αριθμός των λέξεων που λανθασμένα είχε αναγνωριστεί ότι υπήρχαν στην πρώτη λίστα, μειώθηκε δραματικά."

Για τους ψυχολόγους που μελετούν την ανθρώπινη μνήμη, το σημαντικό είναι ότι οι άνθρωποι λαμβάνουν μεγάλο όγκο πληροφοριών χωρίς να το προσέχουν, ή ακόμα και αν το προσέξουν συνήθως ξεχνούν από ήρθαν αυτές οι πληροφορίες. Είναι πολύ πιθανό να διαβάσει κανείς ένα βιβλίο και χρόνια αργότερα, έχοντας ξεχάσει το βιβλίο, να νιώσει ότι έχει ξαναζήσει κάτι που στην πραγματικότητα απλά το είχε διαβάσει σε εκείνο το βιβλίο.

Αυτή η αίσθηση ότι κάτι είναι γνωστό, οικείο, μπορεί να προέλθει από διάφορες πηγές, μερικές αληθινές και μερικές όχι, αναφέρει η δόκτορας Kathleen McDermott, μια από τους συνεργάτες του Dr. Jacoby, που μελετά την ανθρώπινη μνήμη στο πανεπιστήμιο της Ουάσινγκτον.

"Είναι γνωστό ότι ακόμα και αν φανταστεί κανείς κάτι που δεν έχει συμβεί στο παρελθόν, αυτό μπορεί να δημιουργήσει μια αίσθηση ομοιότητας αν αυτό που φαντάστηκε συμβεί κάποια στιγμή στο μέλλον," αναφέρει, προσθέτοντας, "Δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη μιας αντικειμενικής εξωτερικής πληροφορίας ώστε να δημιουργήσει κανείς αυτή την κατάσταση, μπορεί να το κάνει μόνος του, στο μυαλό του."

Ο Dr. Brown και δόκτορας Elizabeth Marsh, ψυχολόγος στο πανεπιστήμιο Duke, προχώρησαν την άποψη αυτή ένα βήμα παραπάνω. Προσπάθησαν να δημιουργήσουν μέσα στο χώρο του εργαστηρίου μια αίσθηση που είναι πολύ κοντά στην αίσθηση οικειότητας που νιώθουν οι άνθρωποι σε πραγματικές συνθήκες, όταν επισκέπτονται έναν τόπο για πρώτη φορά αλλά νιώθουν ότι τους είναι παράξενα οικείος.


Σε μεταγενέστερα πειράματα, ζήτησαν από φοιτητές να μελετήσουν μια σειρά από φωτογραφίες, μία- μία, και να προσπαθήσουν να εντοπίσουν στις φωτογραφίες ένα μικρό άσπρο ή μαύρο σταυρό. Οι φωτογραφίες συμπεριλάμβαναν χαρακτηριστικά σημεία της πανεπιστημιούπολης του Duke, όπως το εκκλησάκι ή κάποια μοναδικά κτίρια με κόκκινα τούβλα, μαζί με πολλά άλλα τοπία. Μια εβδομάδα αργότερα, οι φοιτητές επέστρεψαν για να μελετήσουν ξανά τις φωτογραφίες από την πανεπιστημιούπολη αυτή τη φορά όμως με διαφορετικό φόντο από αυτό που είχαν οι φωτογραφίες την προηγούμενη φορά. Τους ζητήθηκε να πουν αν είχαν ποτέ επισκεφθεί κάποιον από τους χώρους που έβλεπαν στις φωτογραφίες.

Οι ερευνητές περιμένουν ότι αν και οι φοιτητές εστίαζαν την προσοχή τους στους σταυρούς κατά το πρώτο μέρος του πειράματος, αυτή η πρώτη επαφή με τις φωτογραφίες αποτύπωσε υποσυνείδητα στη μνήμη τους παραστάσεις που αργότερα θα μοιάσουν οικείες. Μέχρι τώρα, στο πρώτο τεστ ανάμεσα σε 81 φοιτητές, οι προβλέψεις έχουν επιβεβαιωθεί. Οι φοιτητές του Duke που δεν είχαν βρεθεί ποτέ στο Ντάλας δήλωσαν πως μάλλον είχαν επισκεφθεί τις τοποθεσίες που ανήκαν στο πανεπιστήμιο Southern Methodist στο Ντάλας και οι φοιτητές του Ντάλας δήλωσαν πως είχαν επισκεφθεί τοποθεσίες από το πανεπιστήμιο του Duke, ενώ δεν είχαν πάει ποτέ εκεί.

"Μπορεί τα αποτελέσματα να μην είναι δραματικά, όμως είναι αξιόπιστα και σημαντικά," δηλώνει η Dr. Marsh, "και δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι οι φοιτητές είδαν την κάθε φωτογραφία μόνο για ένα- δυο δευτερόλεπτα."


Οι ερευνητές επαναλαμβάνουν τώρα το πείραμα, αυτή τη φορά με διάστημα τριών εβδομάδων ανάμεσα στην πρώτη φορά που βλέπουν οι φοιτητές τις φωτογραφίες και την δεύτερη. Σύμφωνα με τον δόκτορα Brown, τα πειράματα αυτά καθώς και τα άλλα που έχουν γίνει πάνω στην ανθρώπινη μνήμη, δεν αναιρούν απόλυτα τις πιο ρομαντικές εξηγήσεις του déjà vu.

"Αυτό που πιθανότατα θα βρούμε είναι ότι το φαινόμενο déjà vu συμβαίνει εξαιτίας διαφόρων αιτιών, ίσως διαφορετικών ανάμεσα στα άτομα ή στα διαφορετικά περιστατικά," προσθέτει ο ίδιος. "Μόλις ξεκινάμε να μελετάμε το φαινόμενο και να οδηγούμαστε στην σταδιακή του κατανόηση."

Άτομα που έχουν επικοινωνήσει με τον Dr. Brown μέσω ηλεκτρονικού ταχυδρομείου αναφέρουν ότι ζουν εμπειρίες déjà vu αρκετά συχνά μέσα στο χρόνο. Ένας από αυτούς, ο Suketu Naik, 26 ετών φοιτητής, έχει κρατήσει σε ημερολόγιο αυτές τις εμπειρίες του.

Σε μια από τις καταγραφές ο Mr. Naik γράφει για ένα περιστατικό που συνέβη ενώ ήταν σε ένα πάρτι γενεθλίων σε κάποιο εστιατόριο: "Τα πάντα, οι ομιλίες, η στάση των ατόμων, η τοποθέτηση των τραπεζιών, των πιάτων, ήταν εξαιρετικά οικεία. Συνταρακτική αίσθηση, πολύ έντονη που κράτησε για αρκετή ώρα. Πράγμα που είναι παράξενο- συνήθως η ένταση και ο χρόνος είναι αντιστρόφως ανάλογα. Μπορούσα να προβλέψω το παραμικρό μέσα σε αυτό το χρονικό διάστημα με απόλυτη ακρίβεια. Ένιωσα απίστευτα παράξενα μετά από αυτό το γεγονός. Κάθισα κάπου για μερικά λεπτά για να επανέλθω στην πραγματικότητα."

Όμως η εξελισσόμενη κατανόηση της επιστήμης σχετικά με τη μνήμη υποστηρίζει ότι ο Naik δεν έφυγε ποτέ από την πραγματικότητα.
The New York Times


Συγνώμη για αυτήν του είδους παρέμβαση.
Δεν το συνηθίζω, αλλά το έκανα για τον εμπλουτισμό του θέματος.

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/04/2009, 23:06:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πως θα νιόθατε εάν από Deja Vu γλιτώνατε από ένα καλο τρακάρισμα?
Ενώ πήγαινα κανονικά με τη μηχανή και κάπως πατημένος
τρώω αυτό το flash του Deja Vu και λέω εδώ φρενάρω...
ο άλλος με αυτοκίνητο παραβίαζε stop.

Ποιά η γνώμη σας?

εγώ δεν το ξεχνάω με τίποτα.

Και επειδή τελευταία το φαινόμενο Deja Vu γενικά μου συμβαίνει όλο
και πιο συχνά είπα να φέρω το θέμα λίγο πιο μπροστά να το κουβεντιάσουμε.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/04/2009, 11:52:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ilias1972 Μου συμβαίνει και εμενα συχνά το φαινόμενο déjà vu και δεν ισχύει η επιστημονική εξήγηση καθώς αναφέρεται μονο για 1-2 δευτερόλεπτα εγω μπορεί να εχω δει 2-3
Λεπτά .
Η μονή εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι ότι κατι γίνεται και βλέπουμε κάποια
Χρονική στιγμή απ το μέλλον αλλα αν ισχύει αυτό σημαίνει ότι δεν είναι προδιαγεγραμμένο
Το μέλλον και μπορούμε να το αλλάξουμε .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 11:37:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξέρετε τι είναι και πως λειτουργεί το deja-vu;

Αν κάποια στιγμή είχατε την αίσθηση ότι αυτό που βλέπετε ή βιώνετε το έχετε ξαναδεί ή ξαναζήσει στο παρελθόν, δεν είστε ούτε οι πρώτοι ούτε οι τελευταίοι και μην το αποδώσετε σε εμπειρίες που είχατε σε μια άλλη ζωή γιατί υπάρχουν διάφορες θεωρίες για την εξήγηση του φαινομένου.

Εξήντα πέντε στους εκατό ανθρώπους έχουν βιώσει την εμπειρία του deja-vu (προμνησία) την αίσθηση δηλαδή ότι έχουν έχει δει ή βιώσει ξανά στο παρελθόν μία κατάσταση. Το φαινόμενο αυτό παρατηρείται με μεγαλύτερη συχνότητα στις ηλικίες 15-25 ετών και ελαττώνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες. Έρευνες έχουν δείξει ότι περισσότερο επιρρεπή είναι άτομα σε συνθήκες κόπωσης και στρες, ανώτερου κοινωνικού και μορφωτικού επιπέδου και όσοι ταξιδεύουν συχνά.

Το deja-vu μπορεί να εμφανιστεί είτε σε υγιή άτομα, είτε σε υπόβαθρο οργανικής νόσου, είτε λόγω λήψης φαρμάκων, εξηγούν οι επιστήμονες (Ελπίδα Κουιμτζή, Δήμητρα. Νέλλα, Αναστασία. Κώνστα, Πέτρος Πετρίκης, Λουκάς Αθανασιάδης , Κωνσταντίνος Φωκά) της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης σε ανακοίνωσή τους στο 5ο Επιστημονικό Συνέδριο της Ιατρικής Σχολής του ΑΠΘ .

Οι διάφορες πιθανές θεωρίες που έχουν διατυπωθεί για την κατανόηση και την ερμηνεία του φαινομένου παρουσιάστηκαν στο συνέδριο. «Σύμφωνα με μία θεωρία το φαινόμενο εξηγείται ως διαταραχή μνήμης στο οποίο εμπλέκονται ο ιππόκαμπος και ο αμυγδαλοειδής πυρήνας του εγκεφάλου. Σύμφωνα με μια άλλη θεωρία οι καταστάσεις μοιάζουν γνωστές επειδή οι πληροφορίες εισέρχονται στον εγκέφαλο ακόμη και όταν η προσοχή του ατόμου είναι προσηλωμένη σε κάτι άλλο. Η θεωρία του ολογράμματος υποστηρίζει ότι το deja-vu συμβαίνει όταν ένα στοιχείο του περιβάλλοντος μοιάζει με μέρος μιας ανάμνησης, με αποτέλεσμα να αναπαραχθούν οι αναμνήσεις στην τρισδιάστατη μορφή τους. Η θεωρία της καθυστερημένης όρασης αποδίδει την εμφάνισή του στην καθυστέρηση έλευσης του ερεθίσματος στον εγκέφαλο από τον έναν οφθαλμό στον άλλο με αποτέλεσμα το δεύτερο ερέθισμα να θεωρείται ανάμνηση του πρώτου.

Τέλος σύμφωνα με νεότερες απόψεις το deja-vu οφείλεται σε μία καταστολή της εξελικτικά πρωιμότερης οδού μεταβίβασης των οπτικών ερεθισμάτων μέσω του στελέχους, η οποία καθυστερεί σε σχέση με τη βασική οδό που διέρχεται από το θάλαμο» αναφέρεται στην ανακοίνωση των επιστημόνων της Α΄ Ψυχιατρικής Κλινικής του ΑΠΘ.

Ιδιαίτερη αναφορά γίνεται στη χρόνια μορφή του φαινομένου. Τα άτομα που το βιώνουν έχουν υπερδραστήριο ή συνεχώς διαγερμένο το κύκλωμα του μετωπιαίου λοβού, το οποίο είναι υπεύθυνο για τη λειτουργία των αναμνήσεων, με αποτέλεσμα να δημιουργούνται αναμνήσεις εκεί που δεν υπάρχουν.

πηγη http://www.madata.gr/index.php/diafora/science/34238.htmlΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 11:39:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν είναι επήρες η επιστημονική εξήγηση εξηγεί μονο το απλο φαινόμενο του να έχεις
Απλα την εντύπωση ότι έχεις ξαναδεί κάτι εκεί στέκει αλλα δεν μπορεί να εξηγήσει
Το να ξέρεις τι θα γίνει τα επόμενα 2-3 λεπτά η ακόμα και το τι θα πει ο συνομιλητής σου .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ilias1972
Νέο Μέλος


32 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/04/2009, 14:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ilias1972  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν είναι επήρες η επιστημονική εξήγηση εξηγεί μονο το απλο φαινόμενο του να έχεις
Απλα την εντύπωση ότι έχεις ξαναδεί κάτι εκεί στέκει αλλα δεν μπορεί να εξηγήσει
Το να ξέρεις τι θα γίνει τα επόμενα 2-3 λεπτά η ακόμα και το τι θα πει ο συνομιλητής σου .



Συμφωνώ μαζί σου φίλε OpenMind..
Κάθε τομέας της επιστήμης δίνει και διαφορετική εξήγηση στο θέμα.
Το ενδιαφέρον είναι ότι έχουν μεγάλες αποκλίσεις μεταξύ τους.

Σου αναφέρω μερικά παραδείγματα..
1.αριθμός ερευνητών υποστηρίζουν ότι το deja vu στην πραγματικότητα είναι προσπέλασης της μνήμης των ονείρων!
2.προς τα τέλη του 19ου και αρχές του 20ου αιώνα, αναπτύχθηκε η θεωρία ότι οι εμπειρίες deja vu είναι αποτέλεσμα της ετεροχρονισμένης ενεργοποίησης των νευρώνων.(διαψεύτικε από τυφλούς)
3.άλλοι επεξηγούν το Deja vu ως μια προσωρινή βλάβη του εγκεφάλου κατά την οποία μπερδεύεται το παρελθόν με το παρόν.

Οι ψυχολόγοι πάλι διαχωρίζονται σε 2 απόψεις.
1.Αλλοι επεξηγούν το Deja vu ως μια αστραπιαία ανάκληση κάποιας ξεχασμένης μνήμης, που όμως δεν είναι ίδια και απαράλλαχτη με αυτήν που ζούμε την στιγμή εκείνη, αλλά έχει κάποια κοινά γνωρίσματα εκ των οποίων κάποιο «ξύπνησε» την ξεχασμένη μνήμη…
2.Άλλοι αφήνουν και κάποια «παραθυράκια» ανεξήγητου. Μερικοί ψυχολόγοι δεν απορρίπτουν το ενδεχόμενο του να δρα προφητικά το ένστικτο κατά την διάρκεια του ύπνου και να εκφράζεται με όνειρα. Έτσι, επεξηγούν το φαινόμενο του Deja vu ως μια στιγμιαία ανάκληση προφητικού ονείρου που είχε ξεχαστεί.

Αυτά στα γρήγοραΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy