ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΡΗΣΤΕΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 16:46:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια ωραία ανοιξιάτικη καλημέρα και από εμένα. Τελικά φίλε ΑVARARGR διάβασα όλα όσα έγραψες και δεν κατάφερα να καταλάβω τον λόγο που άνοιξες αυτό το topic αφού τελικά συμφωνείς με όλους. (μήπως δεν κατάλαβα κάτι)??? Όσο για αυτό που γράφεις ότι κάποιοι ανοίγουν ένα θέμα και μετά το αφήνουν στην μοίρα του νομίζω ότι θα ήταν σωστότερο και σίγουρα πιο ενδιαφέρον να κατονομάσεις αυτά τα άτομα για να πάρεις και πιο σωστές απαντήσεις. Όσο για αυτό που γράφεις ότι ανοίγουμε ίδια topic οφείλω να συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου. Και εγώ την έχω κάνει αυτή την « πατάτα». Επειδή όμως δεν θέλω να καταντήσω σαν τον Μπάρμπα μου που είχε ζήσει μετανάστης στην Αμερική και κατηγορούσε τα πάντα στην Ελλάδα χωρίς να προτείνει τίποτα, θα ήθελα αν γινόταν να προτείνω το εξής.
Αν γινόταν κάθε φορά που κάποιος πατούσε το «ΝΕΟ ΘΕΜΑ» να έβγαινε στην οθόνη του ένα μήνυμα που να λέει ότι θα ήταν προτιμότερο πριν ανοίξει κάποιο νέο θέμα να συμβουλευτεί την «αναζήτηση» με τον γνωστό τρόπο. Με αυτό τον τρόπο, ακόμα και να ξέρει τον σωστό τρόπο λειτουργίας, θα τον ξανά θυμάται. Ίσως η ιδέα να μην είναι καλή και ίσως να είναι ανέφικτη. Αλλά όμως είναι μια αρχή.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/04/2003, 18:06:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alati13 ΠΟΥ ΕΙΔΕΣ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ???????

ΕΓΡΑΨΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΑΘΗ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ...
ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΤΑ "ΞΕΧΝΑΜΕ"
ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΗΔΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ......
ΣΟΥ ΔΙΝΩ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ...

ΠΥΡΑΜΙΔΕΣ 3 ΦΟΡΕΣ ΣΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ 1 ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ 2 ΣΤΟ ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ ( 6 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΘΕΜΑ )

ΑΛΧΗΜΕΙΑ..3 ΦΟΡΕΣ
ΤΑΡΟ.........3 ΦΟΡΕΣ
ΟΜΑΔΑ..Ε...7 ΦΟΡΕΣ
ΜΑΓΕΙΑ......5 ΦΟΡΕΣ (ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΜΑΓΕΙΑ)
ΚΑΙ ΤΟ ΑΛΛΟ ΜΕΓΑΛΟ ΘΕΜΑ ΕΙΝΑΙ Η ΠΛΗΘΟΡΑ ΤΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΠΑΝΩ ΑΠΟ 1 ΜΗΝΑ ΜΕ 0 ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ.
ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΙΓΑ ΑΠΟ ΜΙΑ ΠΡΟΧΕΙΡΗ ΕΡΕΥΝΑ.

ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΕΝΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. (ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ)

ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΞΕΧΝΑΩ ΚΑΙ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΜΕΣΑ ΣΕ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΟΥΔΕΜΙΑ ΣΧΕΣΗ ΕΧΟΥΝ ΜΕ ΤΟ ΘΕΜΑ.

ΠΟΛΛΟΙ ΝΕΟΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΡΧΟΝΤΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΝΑ ΑΝΟΙΓΟΥΝ ΕΝΑ ΘΕΜΑ.

ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΧΑΡΙΖΩΜΑΙ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑΝ ΜΑΣ....

ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ.
ΕΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ " ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ.

ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.....

ΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΖΙ .....
ΤΟ ESOTERICA.gr ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΘΕΣΗ ΟΛΩΝ ΜΑΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 12:25:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ευχαριστώ φίλε avatergr για την απάντηση. Ξανά διάβασα το topic από την αρχή και εξακολουθώ να εμμένω στην πρώτη άποψη. Δεν έχω καταλάβει σε ποιους χρήστες αναφέρεσαι.(στο πρώτο σου μήνυμα).
Σχετικά με τα νέα topic που μένουν χωρίς μηνύματα και δεν έχουν μεγάλη αποδοχή, δεν νομίζω ότι είναι τόσο τρομερό και επίσης δεν είναι και πολλά που μπορούμε να κάνουμε για αυτό.
Όσο για το
ΕΧΩ ΠΕΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΠΩΣ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΧΟΥΜΕ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ.
ΕΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΝΕΟ ΘΕΜΑ ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΕΡΕΥΝΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ.
ΠΑΝΩ ΔΕΞΙΑ ΥΠΑΡΧΕΙ "ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ " ΕΚΕΙ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΨΑΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΥ ΕΣΥ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΨΑΞΕΙ Η ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ ΣΤΟ ΤΟΠΙΚ ΤΕΧΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ.....
Είναι αλήθεια ότι έχω δει πολλά μηνύματα σου σε νέα θέματα που είναι ίδια με άλλα παλιά θέματα, να ενημερώνεις για τον μηχανισμό της αναζήτησης, και πολύ καλά έχεις κάνει και μπράβο σου. Όμως το πρόβλημα είναι ότι με αυτό τον τρόπο δεν διορθώνεις το πρόβλημα. Αφού όταν γράψεις το μήνυμά σου, το παρόμοιο topic έχει ήδη ανοιχτεί. Συμφωνώ όμως απόλητα μαζί σου ότι τα ίδια θέματα προκαλούν μπέρδεμα. Και επειδή όπως σου επισήμανα και στο προηγούμενο μήνυμά μου εγώ ήμουν ο πρώτος που άνοιξα καινούργιο αλλά ίδιο topic (βλέπε Δρακόσπιτα) μπορώ εύκολα να καταλάβω ότι ΣΧΕΔΟΝ κανένας δεν κοιτάει τις οδηγίες και δεν γράφει ερωτήσεις στο τεχνικά θέματα. Γιαυτό και πρότεινα την λύση του απ ευθείας μηνύματος την στιγμή που πας να ανοίξεις το νέο topic.
Αν δεν βρίσκεις αυτή την λύση σωστή ας προτείνουμε κάτι άλλο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 23:06:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.....

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alati13 ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΑ ΜΗΔΕΝ ΜΗΝΗΜΑΤΑ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΩΣ ΟΙ ΙΔΙΟΙ ΟΙ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΙ ΔΕΝ ΤΙΜΗΣΑΝ ΤΟ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑΝ ΟΥΤΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΟΥ ΔΥΟ ΛΟΓΙΑ ΑΚΟΜΑ.
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΑ ΤΟΠΙΚ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΕΝΗΜΕΡΟΤΙΚΑ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alati13 ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΑΛΛΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΠΑΡΑΚΛΙΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΜΑ ΤΩΝ ΝΕΩΝ ΘΕΜΑΤΩΝ.
ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΑΠΑΝΤΑΝΕ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΙ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΨΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ.

ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΑ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ... ΑΠΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ..


ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΛΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΟΤΑΝ ΑΝΟΙΓΟΥΜΕ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ ΤΕΧΝΙΚΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΑΡΚΕΤΑ **ΒΑΡΥ** ΕΝΟΩ ΠΑΝΤΑ ΠΩΣ ΘΑ ΔΥΣΚΟΛΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥ ESOTERICA.gr.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ


** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2003, 23:54:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ,
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΡΩΤΗΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΣΧΕΤΟ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ
ΘΕΜΑ,ΑΛΛΑ ΘΕΩΡΗΣΑ ΚΑΛΟ ΝΑ ΘΕΣΩ ΕΔΩ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΜΟΥ,ΒΛΕΠΟΝΤΑΣ
ΟΤΙ ΣΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΠΑΙΡΝΟΥΝ ΜΕΡΟΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΤΟΥ FORUM.

ΤΟ ESOTERICA.GR ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ SΙΤΕ ΠΟΥ ΑΣΧΟΛΕΙΤΑΙ ΜΕ ΖΗΤΗΜΑΤΑ
ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΑΥΤΗ ΤΗ ΣΚΟΠΕΙΑ ΑΝΑΛΥΕΙ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ.
ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΜΑΘΩ ΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΣΥΓΕΚΡΙΜΕΝΗ ΣΧΟΛΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ
ΠΟΥ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΕΤΕ ΕΣΕΙΣ ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΚΑΙ ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΤΕΣ ΑΥΤΟΥ
ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΕΧΕΤΕ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΧΟΛΗ.

ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΜΕ ΣΥΓΧΩΡΕΙΤΕ ΠΟΥ ΕΘΕΣΑ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΕΡΩΤΗΜΑ ΕΔΩ ΚΑΙ
ΧΑΛΑΣΑ ΤΗ ΡΟΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ,ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΗΞΕΡΑ ΠΟΥ ΑΛΛΟΥ ΝΑ ΤΟ ΘΕΣΩ.ΑΝ ΝΟΜΙΖΕΤΕ ΟΤΙ ΤΟ ΘΕΜΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΠΕΙ ΑΛΛΟΥ ΜΕΤΑΦΕΡΤΕ ΤΟ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 00:08:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ΠΑΝ.

Μιας και είμαι από τους πιο αρμόδιους να σου απαντήσω να σου πω, ότι το Esoterica.gr δεν ανήκει σε κάποια σχολή ή οργανισμό. Αυτό δεν σημαίνει ότι αυτοί που το δημιούργησαν και το εμπνεύστηκαν δεν έχουν την δική τους προέλευση, αναγνώσματα και ερεθίσματα, αλλά πίστεψέ με, αυτά υπάρχουν ως αφετηρία έμπνευσης και όχι ως διαχωριστικές γραμμές.

Με τον καιρό πολλοί περισσότεροι εντάχθηκαν ως ενεργά μέλη και βοηθοί σε αυτήν την προσπάθεια και από όσο μπορώ να γνωρίζω έχουν διαφορετικές πηγές και επιρροές μεταξύ τους. Δεν μπορώ να ξέρω αν κάποιος ανήκει σε κάποια Σχολή ή Ομάδα (δεν είμαι ντετέκτιβ) αλλά τουλάχιστον μπορώ να δω ότι εδώ φέρνουν την προσωπικότητά τους και όχι την αυθεντία κάποιας Σχολής.

Αυτό που έχω ακούσει και κατ' ιδίαν από πολλούς είναι το αντίθετο: Ότι δόθηκε η αφορμή και η μοναδική ευκαιρία, ειδικά μέσα από το forum, να γνωριστούμε καλύτερα οι αναζητητές μεταξύ μας, χωρίς τους περιορισμούς Σχολών ή Ομάδων. Αυτό νομίζω ότι έχουμε κερδίσει ως Esoterica.gr και θα ήθελα να το στεριώσουμε ακόμα πιο πολύ.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΑΝ
Μέλος 2ης Βαθμίδας


161 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 00:19:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΑΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ,
ΣΤΟ ΕSΟΤΕRΙCA.GR,ΑΠΟ Ο,ΤΙ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΚΑΙΡΟ ΠΟΥ
ΣΥΜΜΕΤΕΧΩ ΣΤΙΣ ΣΥΖΗΤΗΣΕΙΣ,ΟΙ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΕΣ ΠΡΟΕΡΧΟΝΤΑΙ ΑΠΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΕΠΙΡΡΟΕΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΕΧΟΥΝ ΕΚ ΔΙΑΜΕΤΡΟΥ ΑΝΤΙΘΕΤΕΣ ΓΝΩΜΕΣ
ΠΑΝΩ ΣΤΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ.ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΛΥΦΩΝΙΑ ΠΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΚΑΙ ΑΙΣΘΗΜΑ
ΕΛΕΥΘΕΡΗΣ ΕΚΦΡΑΣΗΣ ΑΠΟ ΤΑ ΜΕΛΗ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 06:24:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για μία ακόμη φορά παραθέτω τον Σύνδεσμο για το Μύνημα της Συντακτικής και Ερευνητικής ομάδας του ESOTERICA.gr. (Ακόμη και αν χρειαστεί να το κάνω 1000 φορές ή περισσότερες, θα εξακολουθήσω οπωσδήποτε... νομίζω πως είναι ακρογωνιαίο μέλημα)

... είναι μάλλον το πρώτο κείμενο που επισήμως συγγράψαμε και μέσα σε αυτό πιστεύω ότι απαντάμε σε αυτά και άλλα ερωτήματα εξαρχής! (το κείμενο έχει παλαιότητα σχεδόν 3 ετών)

Καλωσόρισες ΠΑΝ!!

quote:
Αν γινόταν κάθε φορά που κάποιος πατούσε το «ΝΕΟ ΘΕΜΑ» να έβγαινε στην οθόνη του ένα μήνυμα που να λέει ότι θα ήταν προτιμότερο πριν ανοίξει κάποιο νέο θέμα να συμβουλευτεί την «αναζήτηση» με τον γνωστό τρόπο. Με αυτό τον τρόπο, ακόμα και να ξέρει τον σωστό τρόπο λειτουργίας, θα τον ξανά θυμάται. Ίσως η ιδέα να μην είναι καλή και ίσως να είναι ανέφικτη. Αλλά όμως είναι μια αρχή.

Ευχαριστώ πραγματικά alati13 για την πολύ καλή ιδέα σου! Δεν είχα σκεφτεί κάτι ανάλογο... Και δεν μπορώ να γνωρίζω ακόμη εάν είναι εφικτό. Αλλά θα το διερευνήσουμε οπωσδήποτε!

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2003, 13:28:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης κύριε admin,
έιναι κι ένα άλλο πολύ σοβαρό θέμα που προέκυψε χθες το βράδυ μετά από συζήτηση που είχα με μια φίλη μου Λατινομαθή:

Μου είπε λοιπόν η φίλη μου:
Στα Λατινικά, ο ενικός είναι -ουμ π.χ. datum, και ο πληθυντικός -α, δηλαδή data.
Μήπως λοιπόν πρέπει τα φόρουμς να λέγονται στο εξείς "fora";

Και να αλλάξει έτσι το μήνυμα της συντακτικής ομάδας προσθέτοντας το αρχαιολατινικό απόφθεγμα: "Μπείτε στα φόρα, για ανηφόρα;"

(καλά, μη με μαλλώνετε κύριε Admin, μια πλάκα έκανα...)

αυτή...που τα κατάφερε!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alati13
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 13:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alati13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Admin σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια αλλά νομίζω ότι αν βγει κάτι καλό από αυτό τα εύσημα θα πρέπει να πάνε στον Αvatargr που άνοιξε αυτό το θέμα (τώρα αρχίζω να το καταλαβαίνω) και σε όλους όσους συμμετέχουν με τις απόψεις τους. Όμως θα επιμείνω στο εξής. Η επισήμανση των αρνητικών στοιχείων είναι το πρώτο σοβαρό βήμα. Το δεύτερο και σημαντικότερο κατά την άποψή μου είναι η αντιμετώπισή τους. Ας δίνουμε όλοι τις προτάσεις μας και αν είμαστε όλοι μαζί ίσως από μια «λάθος» ή «ανέφικτη» πρόταση δουλεύοντας την να βγει κάτι καλό. Θα ήθελα τέλος να ρωτήσω την γνώμη σας για τα μηνύματα υβριστικού χαραχτήρα (με αισχρολογίες) ποια είναι τα όρια της ανεκτικότητας και ποια η αντιμετώπισή τους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/05/2003, 15:52:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στα Λατινικά, ο ενικός είναι -ουμ π.χ. datum, και ο πληθυντικός -α, δηλαδή data.
Μήπως λοιπόν πρέπει τα φόρουμς να λέγονται στο εξείς "fora";

Πολύ σωστά amalia, στα λατινικά είναι ακριβώς έτσι.

Χρησιμοποιούμε όμως την αγγλοποιημένη εκδοχή της λέξης, ίσως και από συνήθεια λόγω του ότι είναι αυτή που χρησιμοποιείται στο Διαδίκτυο κατά το μεγαλύτερο ποσοστό.

Στην αγγλική γλώσσα λοιπόν, όπου η λέξη έχει ενσωματωθεί κανονικά από πολύ παλιά, ο πληθυντικός είναι "forums". (παρακάτω επισυνάπτω και μία από τις πάμπολλες αναφορές στις οποίες μπορεί κάποιος να επιβεβαιώσει την ετυμολογία καθώς και τους τρόπους γραφής και χρήσης του όρου)

Άρα και τα δύο είναι σωστά.

The American Heritage® Dictionary of the English Language: Fourth Edition. 2000.

forum

SYLLABICATION: fo·rum
PRONUNCIATION: fôrm, fr-
NOUN: Inflected forms: pl. fo·rums also fo·ra ( fôr, fr)
1a. The public square or marketplace of an ancient Roman city that was the assembly place for judicial activity and public business. b. A public meeting place for open discussion. c. A medium of open discussion or voicing of ideas, such as a newspaper or a radio or television program. 2. A public meeting or presentation involving a discussion usually among experts and often including audience participation. 3. A court of law; a tribunal.
ETYMOLOGY: Middle English, from Latin. See dhwer- in Appendix I.

Link: http://www.bartleby.com/61/44/F0274400.html


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/05/2003, 23:10:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alati13 ΤΟ ΑΝΟΙΞΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΕΝΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΣΚΟΠΟ
ΝΑ ΔΙΑΦΙΛΑΞΟΥΜΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΑΥΤΟΝ ΚΑΙ ΝΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΟΥΜΕ ΟΣΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΤΟ ΕΓΩ ΚΑΙ ΝΑ ΓΙΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ....

ΤΙ ΠΟΙΟ ΑΠΛΟ ΚΑΙ ΠΟΙΟ ΞΕΚΑΘΑΡΟ...
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΣΗΜΕΙΟ

quote:
Η επισήμανση των αρνητικών στοιχείων είναι το πρώτο σοβαρό βήμα.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΤΟ ΠΟΙΟ ΣΚΛΗΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΣΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΕΧΘΕΙ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥ ΤΑ ΣΦΑΛΜΑΤΑ ΤΟΥ...
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΑ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ.

ΦΙΛΕ ΘΩΘ ΝΟΜΙΖΩ ΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΔΩ ΠΩΣ ΔΕΝ ΒΛΕΠOYN ΚΑΝ ΤΟ
Μύνημα της Συντακτικής και Ερευνητικής ομάδας του ESOTERICA.gr
ΔΥΣΤΗΧΩΣ.

ΕΠΙΣΕΙΣ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Ο ΦΙΛΟΣ ΑΛΑΤΙ13 ΠΟΥ ΝΑ ΥΠΟΧΡΕΩΝΕΙ ΚΑΠΟΙΟΝ ΠΡΙΝ ΝΑ ΑΝΟΙΞΕΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΝΑ ΤΟΥ ΒΓΑΙΝΕΙ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ.
ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΤΣΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΕΝΑ <ΜΑΖΕΜΑ> ΘΕΜΑΤΩΝ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το ξωτικό
Μέλος 3ης Βαθμίδας


641 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 12:16:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Το ξωτικό  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα σας.

Συνεχιζοντας να ξεθαβω παλια θεματα εγω,επεσα και σε ετουτο που ειναι παντα επικαιρο.

Ειδα λοιπον οτι ο Συντονιστης, αυτη την στιγμη,Αβαταρ ειχε τις ιδιες ερωτησεις σαν προσφατο μελος(απο οτι μπορεσα να καταλαβω) τις οποιες εχω και εγω και ανοιξε ετουτο το τοπικ κανοντας τις ιδιες ερωτησεις τις οποιες εχουμε ολοι μας ακομα σχεδον ενα χρονο μετα.

Το φερνω λοιπον ξανα στα επικαιρα θεματα γιατι θεωρω οτι αυτα που ρωταει ειναι αυτα που θα ηθελα να ρωτησω εγω ,και πολλοι αλλοι.

Καλο σας μεσημεριΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 16:13:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
το ειχα δει να ερχεται (το ξαναλεω)

μα δεν φοβαμαι πια για ενα και μονο λογο
αυτοι που φευγουν τωρα θα ξαναρθουν και αυτοι που μενουν
τωρα θα φυγουν αργοτερα...
θα θυμηθω αυτο που μου ειχε πει οφιλος αναναςςςς
οταν κατι τελειωσει παει να πει οτι καλως εκανε και τελειωσε...
μα θα ξαναγεννηθει να συμπληρωσω...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 17:00:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

Με χαρά βλέπω πως και παλι ενα αρκετά παλαιό θέμα έρχεται στο προσκήνιο.

Αυτές τις ερωτήσεις τις έκανα μετά απο μια παρουσία μεσα στα φόρουμς 4 μηνών περιπου.
Απο τότε εχουν περάσει περίπου 10 μήνες αρκετές αλλαγές έγιναν ....
Το ESOTERICA.gr οχι μόνο μεγάλωσε αλλα τολμώ να πω πώς γιγαντώθηκε...

Εγινε κατ' εμε πάντα ενας πόλος έλξης από πολλούς καλούς φίλους.
Εδώ νομίζω ολοι μας βρήκαμε έναν τόπο που δυνάμεθα να ανοίξουμε ενα θέμα που μας απασχολεί σχετικά με τις αναζητήσεις μας.
Αλλά δεν είναι μονο αυτό.
Μπορούμε να συζητάμε ελευθερα για αυτά.

Δεν ξέρω εαν κάποιοι πήραν τις απαντήσεις τους η εαν έμαθαν εστω και λίγα.
Εγώ προσωπικά και πήρα αλλά και έμαθα....

Νομίζω πως αυτός ο τόπος θα εξακολουθεί να υπάρχει όσο υπάρχουν άνθρωποι που τους ενδιαφέρει η αναζητηση που πραγματεύεται το ESOTERICA.gr.

Με την σοβαρότητα αλλα και την υπεθυνότητα που πρέπει να έχει ενας τέτοιος τόπος.

Για όλα αυτά υπεθυνοι κατα κύριο λόγο είμαστε εμεις και κανένας άλλος
διότι το ESOTERICA.gr είναι οι χρήστες που με την παρουσία τους και τις γνώσεις τους δίνουν πνοή και ζωή στο τόπο αυτόν.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lencolas
Πλήρες Μέλος

Greece
1316 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 17:27:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lencolas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟΝ ΠΑΛΙΟ ΦΙΛΟ ΑΒΑΤΑΡ ΚΑΙ ΑΠΛΑ ΘΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΠΕΙ ΠΑΛΙΑ ΕΝΑΣ ΦΙΛΟΣ ΚΑΙ ΑΡΓΗΣΑ ΤΟΝ ΣΥΝΕΙΔΗΤΟΠΟΙΗΣΩ!
ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΧΩΡΟ ΗΡΘΑΜΕ ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ!
ΤΟ ΕΠΙΛΕΞΑΜΕ, ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΦΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ ΜΕ ΤΟ ΖΟΡΙ.
ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΕΚΦΡΑΖΕΙ ΠΙΑ, ΑΠΛΑ ΑΠΟΧΩΡΟΥΜΕ…
ΑΥΤΟ ΙΣΧΥΕΙ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ!
ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΜΑΣ ΛΕΙΨΟΥΝΕ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΠΛΕΟΝ, ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΘΡΗΝΗΣΟΥΜΕ, ΑΠΛΑ ΘΑ ΤΟΥΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΟΥΜΕ ΠΟΥ ΚΑΠΟΤΕ ΜΑΣ ΕΔΩΣΑΝ ΤΗΝ ΕΥΚΑΙΡΙΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΣΟΥΜΕ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΤΟΥΣ..
ΤΟΥΣ ΕΥΧΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΟ ΤΑΞΙΔΙ...ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΟΥΜΕ ΚΑΠΟΤΕ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΞΑΝΑ…
ΦΙΛΙΚΑ


Alma Libre....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GuessWho
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Anguilla
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 01:37:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GuessWho  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχηγε ΑVATAGR εχεις δικιο.Και γω θα ανοιγα θεμα/τα αλλα ειδα μεσω αναζητησης οτι ολα αυτα ειχαν απαντηθει και γραφονταν μεσα πολλα περισσοτερα απο'τι ο ιδιος περιμενα. Π.χ ηθελα να ρωτησω για τους Αραουκανους και βρηκα ολη την ιστορια τους σ'ενα ξεχασμενο τοπικ.


quote:

ΑΠΑΝΤΑΜΕ ΜΕΣΑ ΣΕ ΤΟΠΙΚ ΚΑΙ ΕΝΑΝΑΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΑΛΛΟΙ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΕΜΑΣ. [red](ΑΥΤΟ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ ΟΛΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ)


Σωστος και δω μονο που μερικες απαντησεις ειναι ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ !!!.Που να τις διαβασει κανεις ολες?Ναι ενταξει αυτα που γραφουν ειναι σωστα αλλα ρε παιδια καντε περιληψη,με λιγα λογια και οποιος θελει να μαθει περισσοτερα να επικοινωνησει μεσω e-mailμε τον συγγραφεα. Αυτα...

Φιλικα

Master Of Puppets
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 16:50:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗ ΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ GuessWho ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΙΣΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΕΡΙ ΤΕΡΑΣΤΙΩΝ ΑΠΑΝΤΗΣΕΩΝ ΚΑΙ ΜΑΛΙΣΤΑ ΟΤΑΝ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΛΑΦΑΒΗΤΟ.(ΠΟΥ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ ΠΟΙΟ ΔΥΣΚΟΛΗ ΤΗΝ ΑΝΑΓΝΩΣΗ)

ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΠΗΜΑ (ΜΕΓΑΛΗ)ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.

ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΝΑ ΤΟ ΑΠΟΦΕΥΓΟΥΜΕ ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ.

ΛΙΓΑ ΛΟΓΙΑ ΑΠΛΑ ΩΣΤΕ ΝΑ ΔΥΝΑΤAI ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙ Η ΝΑ ΕΚΦΡΑΣΕΙ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΑΝΤΙΡΡΗΣΕΙΣ ΤΟΥ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 23:29:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΔΥΣΤΗΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΤΟΠΗΜΑ (ΜΕΓΑΛΗ)ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΚΑΙ ΕΓΩ.

Συγχωρεμένος!
Όσο για τα μηνύματα με λατινικούς χαρακτήρες κοιτάξτε και δω!
"Προτάσεις - Λύσεις για την αποφυγή των Greeklish ! "
"Τα ΠΩΣ και τα ΓΙΑΤΙ του ΚΩΔΙΚΑ Forum!!!"
"Provlima me ta ELLHNIKA "
Όλα λύνονται αν υπάρχει καλή θέληση!

"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cristos56
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/01/2004, 23:40:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cristos56  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος cristos56  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπερα σε ολους.
παρακολουθο αυτο το φορουμ παρα πολι κερο αλλα λογο ασχετοσηνης στα θεματα που σηζητατε δεν σημετεχο , αλλα με σηναρπαζουν,
κε τα διαβαζο.
θελο να σας δοσο ακομα μια φορα συνχαργτηρια για το υφος κε ηθος σας.
σηγνομι για την ανορθογραφια , αλλα ειμε κοματακι αγραμματος.
την καληνηχτα μου
με θαυμασμο κε αγαπη
cristos56


Σου απαντο γιατι σε Σεβομαι, ασχετος αν σημφονο, η διαφονο μαζι σου.

Edited by - cristos56 on 22/01/2004 00:06:38Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 00:28:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
γεια σου christos...
εισαι και εσυ μελος φιλε δωσε συγχαρητηρια στον εαυτο σου
για το ηθος και την ειλικρινεια που κουβαλας...
αυθεντικος λοιπον


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
isoropistis
Νέο Μέλος

Greece
11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 02:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους isoropistis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λογικά το τόπικ αυτό αφορά περισσότερο τα παλαιότερα μέλη
όμως από τη στιγμή που ο φίλος συντονιστής που το άνοιξε
απευθύνθηκε σε όλους, θα ήθελα να γράψω και εγώ
κάποιες σκέψεις.
Αρχικά θα συμφωνήσω με τον thoth ότι είναι προτιμότερο
μέσω e-mail να μαθαίνει κανείς τους λόγους που κάποια
ιδρυτικά μέλη δεν πολυσυμμετέχουν.
Είχα την τύχη να συμμετέχω σε μια δικτυακή επικοινωνία
(πριν κάποια χρόνια) πρωτόγνωρη για τα ελληνικά δεδομένα
όσον αφορά τη δικτυακή χημεία, το επίπεδο, την ποιότητα και το ενδιαφέρον κάποιων ατόμων σε κάποια συγκεκριμένη χρονική στιγμή.
Δεν υπάρχει πια αυτός ο χώρος και ίσως από εκεί ορμώμενος " φοβάμαι " όταν βλέπω και εμφανίζονται τέτοιου είδους τόπικ.
Νομίζω ότι δεν πρέπει να προβληματίζεστε για φαινόμενα
εμφάνισης κάποιων " επαναλήψεων - κύκλων - η διαλειμμάτων έκφρασης και συμμετοχής από κάποιους ".
Είναι φυσιολογικό και πιστέψτε με ίσως δεν χρειάζεται και μεγάλη έμφαση, η οποία μπορεί να έχει και βλαβερές συνέπειες κυρίως αν επαναλαμβάνεται. Είναι σαν να ρωτάει κάποιος κάποιον που νιώθει υγιής
- Ρε συ τι έχεις ? Από μόνη της η ερώτηση, δημιουργεί κάποιο κλίμα...
Θα ήθελα να ξέρετε ότι είναι αρκετές μέρες
που διαβάζω όσα έχουν γραφτεί εδώ.
Και φυσικά έχω πολλά να διαβάσω ακόμα.
Αισθάνομαι ότι πάρα πολλά από αυτά είναι χρήσιμα, ενδιαφέροντα
και αισθάνομαι τυχερός που σας βρήκα.
Υπάρχουν και πολλά άλλα που δεν είμαι σύμφωνος
και που όπως ανέφερε και κάποιος άλλος φίλος
ίσως να είναι εκ του πονηρού...όμως τι σημασία έχει ?
Ένα αποστειρωμένο φόρουμ, θα είχε με μαθηματική ακρίβεια
ημερομηνία λήξης.
Έχω και κάποιες ιδέες για καινούρια θέματα
αλλά δεν βιάζομαι...
Θα ήθελα να ενημερωθώ και άλλο πρώτα.
Όχι τόσο μήπως τυχόν και έχει ανοιχτεί κάποιο παρεμφερές θέμα
γιατί όπως έγραψα και άλλη φορά, δεν το θεωρώ
ως το σημαντικότερο πρόβλημα αυτό.
θα ήθελα όμως να σας σκιαγραφήσω λίγο περισσότερο
εσας τα μέλη, τους συνομιλητές μου
πριν ξεκινήσω κάτι καινούριο.
Ως τότε σας παρακολουθώ, σας διαβάζω
και(αν μου επιτρέπετε) σας συμβουλεύω
να βαδίζετε με αυτοπεποίθηση και θετικές σκέψεις
γιατί έχετε φτιάξει κάτι πολύ όμορφο.
Πάντα κάποιοι παλαιοί θα " αναδιπλώνονται "
αφήνοντας λίγο κενό χώρο στους πιο νέους
και είναι φυσιολογικό, αλλά και αναγκαίο.

Τέλος θα ήθελα να σχολιάσω κάτι που γράφτηκε πιο πάνω
ότι κάποιοι γράφουν όταν έχουν κάτι να πουν.
Φυσικά και δεν μπορώ να διαφωνήσω
αλλά...
η πιο μεγάλη πρόκληση είναι να μπορείς να βρίσκεις κάτι ενδιαφέρον να πεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 10:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ isoropisti ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΟ ΕΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΣΥΜΕΤΕΧΟΥΝ Η ΟΧΙ ΣΥΧΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΠΑΡΑΓΟΝΤΕΣ.

ΚΟΥΡΑΣΗ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΕΣ ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΠΩΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΑΓΝΟΗΣΟΥΜΕ.
ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΓΕΜΙΣΕΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΝΑΠΑΥΛΑ ΤΙΣ "ΜΠΑΡΑΡΙΕΣ" ΤΟΥ. (ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΚΑΠΟΙΟ ΒΙΒΛΙΟ-ΝΑ ΗΡΕΜΙΣΕΙ)

ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΑ ΠΑΝΤΑ..
ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΚΕΙ ΟΠΟΥ ΚΑΤΙ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΠΟΥΜΕ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΧΑΙΡΩΜΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΚΑΙ ΕΥΧΟΜΕ ΣΤΗΝ ΓΟΝΙΜΗ ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΣΟΥ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ESOTERICA.gr.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 12:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι εγώ πολύ νέος είμαι σ'αυτό το χώρο και αυτό που διαπίστωσα και μ'έχει λυπήσει πολύ είναι ότι "πετάξατε" έξω τον grecoraelian και κάποιον άλλο (σταυραετός νομίζω)επειδή δε συμφωνούσατε μ'αυτά που έλεγαν αλλά κυρίως με τον τρόπο που τα έλεγαν. Αυτό μόνο δημοκρατικό δεν είναι.
Κατά τ'άλλα , πιστεύω ότι μέσα από τις δογματικές απόψεις όλο και κάτι μπορούμε να κερδίσουμε. Αν κρατάμε ένα κομμάτι από'δω και άλλο κομμάτι από κει , κάτι θα μάθουμε (σε ατομικό επίπεδο)στο τέλος.
Πάντως είμαι πεπεισμένος ότι όσοι σαχολούνται με τη διαχείρηση του site είτε είναι κλίκα είτε ανήκουν πράγματι σε κάποιο οργανισμό. Αυτό όμως είναι το τελευταίο που με απασχολεί. Αν κάποιος χάνει από αυτό είστε εσείς.
Μην με κατηγορείτε ως καχύποπτο. Το πως εκφράζονται κάποιες απόψεις εδώ μέσα δείχνει και την πηγή από όπου αντλούνται.
Βάλτε στην άκρη το φανατισμό και λειτουργήστε περισσότερο με βάση τη δική σας διαίσθηση. Τα κατεβατά από βιβλία είναι εύκολο να τα τοποθετήσουμε σαν απάντηση. Είναι όμως η δική μας απάντηση ?
Avatargr είσαι ο άνθρωπος στο σκίτσο ? Από απλή περιέργεια ρωτάω.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 14:47:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alexeyev1970 ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΔΩ , ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ Ο ΣΕΒΑΣΜΟΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟΝ.
(ΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΠΟΥ ΟΛΟΙ ΜΑΣ **ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ
ΕΞΑΙΡΕΙΤΑΙ** ΝΑ ΤΟΥΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΤΗΝ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΑΣ ΟΤΑΝ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΕΔΩ)

ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΤΟ - Μήνυμα από τη συντακτική ομάδα -

http://www.esoterica.gr/editorial.htm

ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΠΕΡΙΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΜΕ ΣΑΦΗΝΕΙΑ ΟΙ ΟΡΟΙ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ESOTERICA.gr. (ΠΟΙΟΣ ΤΟΥΣ ΕΧΕΙ ΔΙΑΒΑΣΕΙ????????????)
ΜΙΑ ΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΕΙΜΕΝΟ ΑΝΑΦΕΡΕΙ

*****"Τον τόπο αυτό τον Δημιουργούμε Μαζί καθημερινά!"*****

ΟΥΤΕ ΚΛΙΚΕΣ ΟΥΤΕ ΟΜΑΔΕΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ.

Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΥΘΥΝΟΣ ΓΙΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ.
Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ ΝΑ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ.

ΕΠΑΝΩ ΣΤΗΝ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΤΙΣΘΗΚΕ ΤΟ ESOTERICA.gr.
Η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΣΕΒΑΣΜΟ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΕΠΙΒΙΩΣΕΙ.
ΤΟ ESOTERICA.gr ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

allzzaro
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
6226 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 15:07:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους allzzaro  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ avatargr..,

Πολύ σωστή η παρατηρησή σου.
Εγώ θα ήθελα να σου απαντήσω , βέβαια δεν ξέρω αν με εχεις στην λίστα των παλιών καλών χρηστών?, αλλά θα ήθελα να σου γνωστοποιήσω οτι οι καιροί είναι δύσκολοι.
Πλησιάζουν οι εκλογές , οι αλλαγές, γενικές αλλαγές... και ο χρόνος είναι λιγότερος.
Εγώ προσπαθώ να μπαίνω κάθε μέρα να βλέπω τι γράφουν οι καλοί μου φίλοι, που τους εκτιμώ τόσο πολύ.
Ενα τόπικ που εχω ανοίξει προσπαθώ να το συντηρώ και να το επιβλέπω, καθώς και μερικά αλλά που γράφω..
Προσπαθώ λόγω υποχρεώσεων να μην απαντώ σε πολλά και μετά τα αμελώ..

Πιστεύω οτι λίγο πολύ ολοι μας εχουμε πρόβλημα χρόνου...
Χάρηκα που του σχολίασες... ΠΟΛΥ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 15:35:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξαφνικά ένα παλιό topic έρχεται στην επιφάνεια και χαίρομαι γιατί έτσι είναι ευκαιρία για τους παλιότερους να δούμε τι γράφαμε τότε και τι έχει αλλάξει από τότε, καθώς και να πάρουμε μια γεύση με το πως βλέπουν τα πράγματα τα νεότερα μέλη.

Λοιπόν, καταρχήν να πω ότι το συμφωνώ με τον "Ισορροπιστή" σε πολλά από τα θέματα που έθεσε επάνω. Ελπίζω στην συνέχεια να βρεθεί ευκαιρία να τα πούμε και πιο συχνά στο forum.

Να πω στον καλό μου AVATARGR ένα μπράβο γιατί αποδείχτηκε ότι πιστεύει στο Esoterica και στους στόχους του, παρόλες τις φουρτούνες, τις καταιγίδες και τις ανατροπές που έχουν συμβεί κατά καιρούς.

Στον alexeyev1970 να πω ότι αυτή η "κλίκα" που περιγράφει έχει σχηματιστεί, διαλυθεί και επαναδημιουργηθεί αρκετές φορές με διαφορετικά άτομα και έτσι δεν νομίζω ότι μπορεί τελικά να περιγραφεί ως κλίκα. Είναι ατυχής έκφραση. Μακάρι να υπήρχαν και άλλα μέλη τόσο συνειδητοποιημένα και τόσο αλτρουιστές, όπως οι συντονιστές και ο admin για να κλέβουν από τον προσωπικό τους χρόνο δίνοντας βοήθεια στους άλλους, χωρίς να ακούν τις περισσότερες φορές ούτε μια καλή κουβέντα παρά παράπονα, γκρίνιες, κατηγορίες και ύβρεις από "κυφήνες", "εξυπνάκηδες" και "φανατικούς αργόσχολους" που... "παρεπιδημούν εν τη Ιερουσαλήμ".

Επίσης alexeyev1970 νομίζω ότι παρεξήγησες την έννοια της δημοκρατίας. Σε μια δημοκρατία είμαστε όλοι ίσοι απέναντι στον νόμο. Δημοκρατία συνεπώς χωρίς δικαιοσύνη όχι μόνο δεν νοείται αλλά και δεν μπορεί να είναι δημοκρατία παρά μόνο οχλοκρατία. Οι συντονιστές και διαχειριστές κοιτάζουν το "γενικό καλό" και όχι τις "τσαμπουκαλίδικες απρέπειες" μερικών εγωκεντρικών, υπερφίαλων μελών. Και για αυτό κρίνονται με βάση την ποιότητα και την ανάπτυξη αυτού του τόπου.

Αυτά προς το παρόν. Αν και δεν είμαι εδώ και μήνες διαχειριστής εντούτοις προσπαθώ να βοηθήσω ως ένα απλό μέλος κι εγώ τους σκοπούς αυτού του site. Καλή δύναμη ειδικά σε αυτούς που πέρασαν την γραμμή που χωρίζει το απλό μέλος από τον υπεύθυνο συνεργάτη.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1491 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/01/2004, 17:40:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΩΤΙΝΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κι εγώ πολύ νέος είμαι σ'αυτό το χώρο και αυτό που διαπίστωσα και μ'έχει λυπήσει πολύ είναι ότι "πετάξατε" έξω τον grecoraelian και κάποιον άλλο (σταυραετός νομίζω)επειδή δε συμφωνούσατε μ'αυτά που έλεγαν αλλά κυρίως με τον τρόπο που τα έλεγαν. Αυτό μόνο δημοκρατικό δεν είναι.

Aγαπητέ alexeyev1970, έχω την εντύπωση ότι μάλλον δεν ζύγισες σωστά τα πράγματα. Ο χώρος μας έχει δώσει και δίνει συνεχώς εξετάσεις. Το μόνο κοινό των υπεύθυνων του τόπου αλλά και των συντονιστών είναι η αγάπη για τον χώρο. Η διασφάλιση ενός επιθυμητού υψηλού επιπέδου για τον χώρο μας προϋποθέτει τον σεβασμό των υπόλοιπων, αλλά και των κανόνων του χώρου. Και μην ξεχνάς


"Ο άνθρωπος είναι απόλυτα ελεύθερος και γι' αυτό είναι απόλυτα υπεύθυνος".

Ζ. Π. Σαρτρ


«Η γνώση της άγνοιας είναι η αρχή της σοφίας»

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 00:35:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι αλλά αν του μιλούσαμε όλοι με καλά λόγια και χωρίς να απαντάμε στις ύβρεις του , τότε θα του διδάσκαμε πιστεύω περισσότερα πράγματα. Ειδικά στην περίπτωση του Ραελιανού , νομίζω πως καταλάβατε ότι είχαμε να κάνουμε με ένα μικρό παιδί που σαν άμυνα είχε την ύβρι. Κάποιοι μεγαλύτεροι εδώ μέσα θα έπρεπε να τον δουν σα γιο τους.
Αν έθιξα κάποιους με τη λέξη κλίκα την παίρνω πίσω και ζητώ συγγνώμη.
Παρ'όλα αυτά να θυμίσω σε όσους πιστεύουν στην ανωτερότητα της δημοκρατίας , να διαβάσουν τα κομμάτια της Πολιτείας που αναφέρονται στα πολιτεύματα και να εξετάσουν σε βάθος την άποψη του Πλάτωνα πάνω στη δημοκρατία. Μπορεί-σύμφωνα με το μεγάλο φιλόσοφό μας-το πολίτευμα αυτό να φαίνεται το πιο ιδανικό , στην ουσία όμως είναι και το πιο ύπουλο. Το πιο πισώπλατο.
Να σας πω να ρίξετε μια ματιά στις δημοκρατίες του κόσμου για να δείτε αν επιβεβαιώνεται ? Το θεωρώ περιττό.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alexeyev1970
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
215 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/01/2004, 00:36:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexeyev1970  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης ο avatargr δεν απάντησε σε μία ερώτηση που του έκανα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1408691
Maintained by Digital Alchemy