ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Μυστηριώδεις άνθρωποι με ολόμαυρα μάτια...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 2
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 19:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
A. Kircher:
quote:
Πάντως κατάμαυρους φακούς σαν και αυτούς μπορεί να κανείς να αγοράσει εύκολα με ειδική συνταγή γιατρού ή χωρίς.
Είναι ακριβοί, από 150 έως 300$.

Ε τότε, τα παιδάκια πρέπει να κάνανε "γερές μπάζες" στις ληστείες τους, ώστε να έχουν την πολυτέλεια να αγοράσουν μαύρους φακούς, για να δώσουν στο όλο θέμα - περισσότερο σασπένς;
Μπορεί πάλι, τα καημένα να έπασχαν από ανιριδία και να ήταν αναγκασμένα να κλέψουν για να μπορέσουν να πληρώσουν το γιατρό!

Χιούμορ κάνω
Βέβαια η εγκληματικότητα των παιδιών έχει αυξηθεί τα τελευταία χρόνια. Πιο πιθανό μου φαίνεται πάντως, τα παιδιά να ήταν απλά κλεφτρόνια και να μη φορούσαν φακούς,
να είχαν και σκούρα καφέ μάτια,
παρά να βγαίναν για ληστείες με τους μαύρους φακούς, εκτός εάν ήταν αδιόρθωτοι fans των x-files!


Ψυχή μου,
Μην ονειρεύεσαι την αιωνιότητα,
αλλά εξάντλησε το χώρο του δυνατού!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2006, 23:29:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πολύ πιθανό αν και τους κόβω περισσότερο για fans του Mortal Kombat (-ξέρουμε άραγε κάποιο χαρακτήρα της ταινίας με τέτοια μάτια; -το 1997 παιζότανε το MK:Annihilation *νομίζω*).

Τα παιδιά στην ηλικία της εφηβείας ή προεφηβείας συνήθως παρουσιάζουν ισχυρές τάσσεις μιμητισμού -άραγε θυμάστε πόσα πιτσιρίκια ή και λιγότερο πιτσιρίκια κυκλοφορούσαν με τις γνωστές μαύρες καμπαρτίνες του NEO τον καιρό του πρώτου Matrix;

Τώρα όσον αφορά το γιατί φορέσανε μαύρους φακούς επαφής - όπως είπα προηγουμένως ενδεχομένως λειτούργησαν ως φετίχ τονώνοντας την αυτοπεποίθηση και χαρίζοντας στον έναν από τους δυο μεγαλύτερη σιγουριά..

Άβυσσος η ψυχή του παιδιού..

Υ.Γ.
Εδώ μπορείτε να δείτε ορισμένους τέτοιους φακούς: http://www.frightcatalog.com/Halloween-Accessories/Eyewear+and+Glasses/Black+Sclera+Contact+Lenses-1303020/

Edited by - XD on 10/09/2006 23:57:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 09:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλοι καλημέρα σας!
πρίν από λίγο καιρό ήμουν και εγώ μάρτυρας μιας περίπτωσης ατώμου με κατάμαυρα μάτια!!! Ηταν η γυναίκα μου,της οποίας κανονικά τα μάτια της είναι ανοιχτά γαλαζοπράσινα! Τί είχε γίνει? Λοιπόν, η γυναίκα μου δουλεύει σε ένα μαιευτήριο σαν βοηθός αναισθησιολόγου. Εκεί (εγώ δεν τα ξέρω και πολύ καλά αυτά τα θέματα) καμιά φορά για να ξυπνήσουν κάποιον ασθενή χρησιμοποιούν και αμπούλες με αδρεναλλίνη. Εκείνη την ημέρα της είχε σπάσει μια αμπούλα και της είχε χυθεί αδρεναλλίνη στα μάτια με αποτέλεσμα να έχει τέτοια διαστολή της κόρης έτσι ώστε η ίριδα να χαθεί εντελώς. Λόγω της διαστολής της κόρης,τα μάτια της είχαν γίνει ευαίσθητα στο φως και είχε ζαλάδες.Μετά από 2 μέρες επανήλθαν στην κανονική τους κατάσταση. Επειδή δεν θυμάμαι αν τα λέω όλα σωστα, θα προσπαθήσω να την πάρω τηλέφωνο και αν έχω κανει σε κάτι λάθος θα επανελθω
Ευχαριστώ
ΣταμάτηςΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
stanfromgreece
Πλήρες Μέλος

Greece
1043 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2006, 11:29:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλά το είχα καταλάβει ότι κάποιο λάθος είχα κάνει!
ατροπίνη ήταν όχι αδρεναλίνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 13:20:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για σας
θα ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το όραμα που είδα
Αν γνωρίζει κάποιος σχετικά με αυτό θα με βοηθούσε πολύ
Δίστιχος δεν βρήκα κάτι σχετικό σε αυτό το θέμα μέχρι τώρα ούτε από το ιντερνέτ ούτε ροτόντας διαφόρους που υποτίθεται είναι σχετικοί .
Λοιπόν, το βράδυ ξάπλωσα να κοιμηθώ. Δεν πέρασε ούτε λεπτό από τι στιγμή που έκλισα τα μάτια μου είδα ένα άσπρο φως . Κατάλαβα κόπια στιγμή ότι ήταν μια πόρτα από άσπρο φώς στρόγγυλη από πάνω μεριά Μια γυναίκα από άσπρο φως έβγαινε από αυτή την πόρτα σαν να πετούσε στον αέρα… και με πλησίαζε όλο κε περισσότερα μέχρι που έβλεπα ξεκάθαρα κοντά μου το πρόσωπο τις . Τα πάντα φυσικά ήταν από άσπρο φως: η πόρτα, τα ρούχα της τα μαλλιά της το πρόσωπο της Το μονό που όταν πλησίασε πολύ το πρόσωπο τής και είδα τα μάτια της, είδα πώς ήταν μαύρα, Ο΄οολο μαύρα . Μαύρα μεγάλα μάτια ! Δεν υπήρχε καθόλου άσπρο! Ήταν πολύ έντονο όραμα και αναρτιέμαι τι ήταν αυτό που είδα? Ποια είναι , και γιατί ήρθε.
Μπορεί κάποιος να με βοηθήσει.?
Θα προσπαθήσω να ανεβάσω φωτογραφία που βρήκα στο ιντερνέτ όπου είναι τα μάτια ακριβός έτσι όπως τα είδα .
http://3.bp.blogspot.com/_k6jbr-AWY7E/TSHOvkeZjxI/AAAAAAAALiw/e56rvGqr6uk/s1600/ciornyie%2Bglaza%2B-%2B1.jpg

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 16:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deina η φωτογραφία με την κοπέλα με τα μαύρα μάτια:


(κάνε κλικ πάνω στην εικόνα για να τη δεις μεγαλύτερη)

Ο τρόπος για να κάνεις μια εικόνα να φαίνεται στα μηνύματά σου είναι:

[img]ΒΑΖΕΙΣ ΕΔΩ ΤΟ url ΤΗΣ ΕΙΚΟΝΑΣ[/img]


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/08/2011, 22:46:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κλειδί ερμηνείας του τι είδες σε αυτή την περίπτωση είναι τα συναισθήματα που μπορεί να γεννήθηκαν ( ; ) κατά την παρακολούθηση του ονείρου ή οράματος σου. Αν ένιωσες φόβο, απέχθεια, ταραχή, απειλή τότε αυτό που είδες ήταν κάτι το αρνητικό ακόμα και αν επρόκειτο για οπτασία λουσμένη στο φως.

Edited by - XD on 08/08/2011 22:48:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

LordThomas
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
495 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 01:30:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους LordThomas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Deina παρόμοια όνειρα έβλεπα για καιρό με μια γυναίκα που εμφανιζόταν στο όνειρό μου και που έλεγε συνεχώς ότι ήμασταν μαζί στην προηγούμενη ζωή και ότι πρέπει να είμαστε και σε αυτή και να την αναζητήσω. Πραγματικά είχε γίνει εμμονή κάθε βράδυ το ίδιο και ένιωθα πραγματικά λες και την ήξερα πολύ καλά. Για να δοκιμάσεις αν είναι κάτι αρνητικό που θέλει να σε παγιδεύσει τότε οραματίσου ότι όταν το ξαναδείς, το "λούζεις" με καθαρό, λευκό, αγνό φως.Δες τότε σε τι θα μεταμορφωθεί ή αν θα χαθεί και δεν θα σε ξαναενοχλήσει ή μπορεί να παραμείνει οπότε παρατήρησε τα συναισθήματά σου.

Ο Θεός βρίσκεται τόσο σ' ένα κομμάτι ξύλο, όσο και σ' ένα ανθρώπινο όν. Η διαφορά είναι ότι το κομμάτι ξύλο δεν γνωρίζει τίποτε για το Θεό, ενώ ο άνθρωπος μπορεί να συνειδητοποιήσει την παρουσία Του, μέσα του.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 01:34:30  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
XD
Η αλήθεια είναι πώς δεν ένιωσα απολύτως τίποτα. Μετά που τελείωσε το όραμα και άρχισα να αναρτιέμαι και να αναλύω τι ήταν αυτό που είδα πάγωσε το αίμα μου για λίγο. αλλά αυτό μπορεί να ήταν επειδή φοβάμαι το σκοτάδι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 01:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάντως όσο αφορά τους ανθρώπους που βλέπουν με τα μαύρα μάτια μπορώ να προσθέσω κάτι από την δική μου εμπειρία.
Έχω δει πολλές φορές ανθρώπους με μαύρα μάτια, ακόμα και πριν μάθω για το θέμα αυτό .
Ρωτούσα πολλούς φίλους αν τους συμβαίνει το Ίδιο και αν βλέπουν αυτό που βλέπω κι εγώ..
Όσες φορές είδα τα μαύρα μάτια σε ανθρώπους περισσότερους τους ήξερα και δεν ήταν απαραίτητα να είχαν μαύρα μάτια στην πραγματικότητα, μπορεί να ήταν και γαλάζια.
Πολλές φορές δεν αναρωτιόμαστε γιατί βλέπουμε τα γαλάζια μάτια σε κάποιον ……..αλλά αν ξέρουμε ότι στην πραγματικότητα είναι σκούρα? Γιατί συμβαίνει και αυτό!
Πιστεύω ότι είναι ενεργειακό το θέμα . Τα υπόλοιπα ίσως μας πει κάποιος άλλος που ξέρει περισσότερα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/08/2011, 13:05:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

XD
Η αλήθεια είναι πώς δεν ένιωσα απολύτως τίποτα. Μετά που τελείωσε το όραμα και άρχισα να αναρτιέμαι και να αναλύω τι ήταν αυτό που είδα πάγωσε το αίμα μου για λίγο. αλλά αυτό μπορεί να ήταν επειδή φοβάμαι το σκοτάδι.




Σε τέτοιου είδους εμπειρίες αξία έχουν τα συναισθήματα που δημιουργούνται εκείνη την στιγμή που το παρακολουθείς, συνεπώς κρατώ απλά ότι δεν ένιωσες κάτι αρνητικό τότε.

Από εκεί και πέρα, η ύπαρξη "ανθρώπινων" ματιών δεν είναι υποχρεωτική για τους κατοίκους του αλλόκοσμου ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 15:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δηλαδή? Εμείς έχουμε ψυχή και αυτοί όχι?
Αφού υποτίθεται είναι ψυχές?
Τα μάτια είναι καθρέφτης της ψυχής μας λέμε.
Τι λείπει?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/08/2011, 16:27:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ότι λέμε πως τα μάτια είναι ο καθρέφτης της ψυχής μας δεν σημαίνει πως οπωσδήποτε αυτό ανταποκρίνεται στην πραγματικότητα. Μακάρι να έφτανε ένα βλέμμα για να συμπεράνουμε τα εσώψυχα του ανθρώπου αλλά δεν αρκεί. Από εκεί και πέρα σκέψου το ως εξής, έχει ανάγκη από μάτια μια ψυχή; Δεδομένου ότι πρόκειται για αιθέριο ον, προφανώς όχι αλλά και αν υποθέσουμε πως ναι δεδομένου ότι ήδη αυτό που προβάλλεται μπροστά μας είναι η ίδια η ψυχή αυτοπροσώπως τότε λογικό τα μάτια της να μην προβάλουν τίποτε άλλο πάρα κενό καθώς η παρουσία τους επιβάλλεται για τον παρατηρητή αλλά όχι και για το παρατηρούμενο (αλλά εδώ πάμε σε βαθιά νερά..). Το κλειδί λοιπόν σε αυτή την περίπτωση δεν είναι το χρώμα ή το είδος των ματιών αλλά ο τρόπος που σε κοιτάνε πράγμα που καθορίζει το πως αισθάνεσαι από την όψη του όντος κατά την διάρκεια του οράματος και τελικά καθορίζει την φύση της εμπειρίας. Οπότε για να μην μπλέξουμε σε μια οντολογία ας κρατήσουμε αυτό το τελευταίο γεγονός πως δηλαδή κατά την εξέλιξη του οράματος ή του ονείρου (ή πιο σωστά της "εμπειρίας") που βίωσες δεν ένιωσες αρνητικά συναισθήματα, παρά μόνο φόβο όταν αργότερα πια δοκίμασες ενσυνείδητα να εκλογικεύσεις την οπτασία που παρατήρησες και τούτος προήλθε απλά από την έκπληξη που σου προκάλεσε εκ των υστέρων η ανυπαρξία οφθαλμών και όχι το σύνολο της όψης της αυτής καθ' εαυτής διαφορετικά θα μιλούσαμε για έναν εφιάλτη πράγμα που δεν συμπεραίνω από προγενέστερη σου απάντηση.

Edited by - XD on 11/08/2011 16:36:18Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/09/2011, 23:10:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ωραία το έθεσες
Απλά αναρωτιέμαι τι μπορεί να παρακινήσει να έρθει μια ψυχή

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 13:37:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το κίνητρο είναι συνήθως άγνωστο, όμως έμμεσα, καμία φορά, μπορούμε να συμπεράνουμε το σκοπό της επίσκεψης παρατηρώντας αν ύστερα από την εμπειρία ακολουθεί, μετά από συνήθως σύντομο χρονικό διάστημα, κάποιο ευχάριστο ή δυσάρεστο γεγονός οπότε τουλάχιστον σε αυτή την περίπτωση μπορούμε να αποδώσουμε την «προειδοποίηση» ως κίνητρο της επισκέψεως, ταυτίζοντας παράλληλα την "οπτασία" με το είδος της προειδοποίησης (δίχως αυτό να σημαίνει ότι η φύση της "οπτασίας" οφείλει να ταυτιστεί με το είδος της προειδοποίησης αυτής!).

Για περισσότερα στο ζήτημα δες ένα μήνυμα που ανάρτησα παλαιότερα, εδώ (είναι περίπου στην μέση της σελίδας), σε ένα παρεμφερές –όπως εξελίσσεται το παρόν- θέμα: http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2616&whichpage=5

Edited by - XD on 09/09/2011 13:45:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MrCat
Νέο Μέλος


22 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2011, 17:53:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νεφελιμ ητανε ωρε!!!! lol

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2011, 14:32:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έμαθα και τι είναι νεφελιμ χα.
Πως είσαι σίγουρος ότι είναι αυτό?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

piperasgr
Νέο Μέλος

Greece
18 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 01:55:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν προσεξετε καλα, θα δειτε οτι και σε διαφημηση στην τηλεοραση πρωταγωνιστει ενας τετοιος τυπος με τετοια ματια...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Deina
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2011, 15:10:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ποιά διαφήμιση?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

---Sophie---
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
169 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2011, 16:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΜΠΟΥΜΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΠΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΕΝΤΑΞΕΙ. ΑΦΗΣΕ..ΜΑΣ...ΜΕΣΑ..


Infinitum Finitum Producit


Αυτο μου θυμιζει κατι ιστοριες με βαμπιρ που για να μπουν στο δωματιο που εισαι πρεπει να τους δωσεις την αδεια σου...Καλη ιστορια παντως αλλα μαλλον ψευτικη ειναι

Never give up without a fight.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 2 Σελίδες:
  1  2
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1386719
Maintained by Digital Alchemy