ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΠΟΛΙΤΙΚΟΥΣ ΜΑΣ ?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 10:50:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,

Φίλε kostakis σ'ευχαριστώ για την προσπάθεια να μπούμε επιτέλους σε μια ουσιαστική κουβέντα για την πολιτική κατάσταση της χώρας μας. Έχω πάρα πολλά θέματα και προβληματισμούς προς συζήτηση κι εγώ επιμένω πως έχει νόημα αυτό που κάνουμε. Εύχομαι να δω και άλλα άτομα που εκτιμώ πάρα πολύ να συμμετάσχουν σε αυτό το θέμα, το έθεσες πάρα πολύ εύστοχα το νόημα αυτής της κουβέντας με τον παραλληλισμό που έκανες για το περιβάλλον.

Μιας και ξεκινήσαμε λοιπόν με το θέμα του τρόπου που εκλέγονται οι βουλευτές (και κατ'επέκτασιν οι κυβερνήσεις), ως πρώτο σχόλιο στο θέμα των συνεργασιών προσωπικά πιστεύω πως με τα τωρινά δεδομένα είναι αδύνατον να υπάρξουνε κυβερνήσεις συνεργασιών. Δείτε την σημερινή βουλή και κρίνετε.... Δύο μεγάλα κόμματα με κοινή (σε γενικές γραμμές) πολιτική, με μόνη διαφορά τις διαφορετικές πολιτικές κληρονομιές προηγουμένων δεκαετιών. Ενα ΚΚΕ με ξεκάθαρη στάση, κύριος εκφραστής μιας ξεπερασμένης ιδεολογίας (και κύριος αποδέκτης των αγανακτισμένων ψηφοφόρων των δύο μεγάλων κομμάτων). Ενα τέταρτο κόμμα παζλ διαφόρων αριστερών ρευμάτων (από ευροσοσιαλιστικές ιδεολογίες μέχρι εξτρεμιστικές αντιεξουσιαστηκές δράσεις) και τέλος ένα εθνικό κόμμα, που πετάει το τυράκι του παρτιωτισμού όταν υποθάλπτει στοιχεία εχθρικά προς την δημοκρατία, στοιχεία με μίσος για τους μετανάστες και νοσταλγούς ενός άλλου ξεπερασμένου θεσμού....

Ποιοί από τους παραπάνω μπορούν να κάνουν συνεργασία της προκοπής ? Προσωπική μου γνώμη : ΚΑΝΕΝΑΣ.

Ένας αναλογικότερος εκλογικός νόμος ίσως έδινε ώθηση στην δημιουργία περισσοτέρων κομμάτων, ίσως έδινε ώθηση σε υγιή στελέχη των μεγάλων κομμάτων να τολμήσουνε να "φύγουνε από το μαντρί" - έτσι χαρακτηρίστικε η φυγή του Στεφανόπουλου από την ΝΔ και τελικά όντως αυτή η φυγή σήμανε τον πολιτικό αφανισμό ενός αξιολογότατου πολιτικού. Το αν έγινε πρόεδρος της Δημοκρατίας εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, ένας πολιτικός μαϊντανός είναι ο πρόεδρος και τίποτα άλλο, τι ουσιαστικό έκανε ο Στεφανόπουλος για την Ελλάδα ???

Κι εδώ φίλοι μου μου γεννάται αμέσως ένα ερώτημα ? Τελικά είναι σωστό το πολίτευμα που έχουμε ??? Μήπως τελικά πολιτικά συστήματα όπως των ΗΠΑ, λειτουργούν καλύτερα ?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 11:13:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Όντως στις HΠΑ μόνο 2-4 το πολύ κατεβαίνουν για πρόεδροι! Αν μάλιστα περιοριζόντουσαν σε 1 ακόμη καλύτερα! η Δημοκρατία σε όλο της το μεγαλείο!
-Στην Ελλάδα όμως εάν εφαρμοστεί πλήρως η Δημοκρατία τουτέστιν απλή αναλογική μήπως θα έρθουμε σε αντίθεση με το Αμερικανικό Όνειρο?
-Εδώ μιλάμε ότι με τον νέο εκλογικό νόμο που τα 2 κόμματα θα υπερψηφίσουν πάμε για ενίσχυση της ενισχυμένης αναλογικής!
Να το πω Ξαμιλιώτικα? - μας ταίζουν λάδι για να πάμε βράδυ!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 12:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε europaios2, υπάρχουν 2-4 υποψήφιοι αλλά υπάρχει και μία Βουλή, ένα Κογκρέσο, μια Γερουσία και επειδή εκεί οι πλειοψηφίες διαφέρουνε δεν κάνει η κυβέρνηση ότι της καπνίσει.

Ας μην κολλάμε στις ΗΠΑ, υπάρχουν και αλλού πολιτικά συστήματα όπου η κυβέρνση δεν έχει απαραίτητα την άνεση να περνάει ότι νομοσχέδιο θέλει.

Στην τελική τι νόημα έχει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας στην χώρα μας ? Γιατί τον πληρώνουμε ?

Πολλά ερωτήματα, ας δούμε γνώμες. Άμα κάποιος γνωρίζει ποιανής δημοκρατικής χώρας το μοντέλο θα ταίριαζε στην χώρα μας, ας το προτείνει να το εξετάσουμε. Η δική μου γνώμη είναι ξεκάθαρη :

- Σταυρός προτίμησης = Πελατειακή σχέση ψηφοφόρου με βουλευτή
- Πρόεδρος της Δημοκρατίας = Διακοσμητικο στοιχείο που στοιχείζει
- Κυβερνήσεις συνεργασιών = Αδύνατη κατάσταση με τα υπάρχοντα κόμματα
- Αναλογικός Εκλογικός Νόμος = Ακυβερνησία με τα υπάρχοντα κόμματα

Λύσεις κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν πολλές με το υπάρχον πολιτικό σύστημα. Πιστεύω απλά πως η κατάργηση του σταυρού θα ήτανε μια αρχή για αλλαγές στο όλο σύστημα. Θα υπήρχε πιο ξεκάθαρη εικόνα στα κόμματα, παρά αυτό το αθάνατο πουστριλίκι του "κολλάω σε ένα κόμμα γιατί έχω ρεύμα (αφού είμαι αναγνωρίσιμος για τον χ και ψ λόγο) και απλά υπάρχω γιατί δεν τολμάνε να με κουνήσουνε". Με αυτό το φαινόμενο, ο κάθε πολιτικός αρχηγός υποχρεούτε να υπουργοποιεί για παράδειγμα τον κάθε ανίκανο, μόνο και μόνο γιατί μαζεύει σταυρούς. Αν υπήρχε η λίστα, πιστεύω πως τα δυο μεγάλα κόμματα θα είχανε ήδη σπάσει σε μικρότερα. Τότε θα είχε νόημα το αναλογικότερο εκλογικό σύστημα.

Περισσότερα κόμματα εξουσίας πιστεύω θα σήμαινε περισσότερη συμμετοχή των πολιτών στα κοινά. Θα έδινε κίνητρα στον κόσμο να ασχοληθεί με την πολιτική. Θα έδινε ευκαιρίες σε νέα πρόσωπα, σε άξιους ανθρώπους να αναδειχτούν.

Άλλη πρόταση : Να μην γίνεται κάποιος βουλευτής αν δεν προηγηθεί θητεία την τοπική αυτοδιοίκηση. Άμα δεν δώσω εξετάσεις στον Δήμο μου, είναι δυνατόν να πάρω αποφάσεις για την χώρα μου ????? ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 12:15:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάλι στα λόγια μου έρχεστε όλα ειναι κομμενα και ραμμένα στα μετρά τούς ποιος Αναλογικότερος εκλογικός νομός εδώ ο καινούργιος που ετοιμάζουνε Αποδυναμώνει τα μικρότερα για να κάνουν την δουλειά τούς ευκολότερα.

quote:
ίσως έδινε ώθηση σε υγιή στελέχη των μεγάλων κομμάτων να τολμήσουνε να "φύγουνε από το μαντρί"

Ορίστε εδώ θα συμφωνήσω μαζί σου .Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 14:04:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε europaios2, υπάρχουν 2-4 υποψήφιοι αλλά υπάρχει και μία Βουλή, ένα Κογκρέσο, μια Γερουσία και επειδή εκεί οι πλειοψηφίες διαφέρουνε δεν κάνει η κυβέρνηση ότι της καπνίσει.

Ας μην κολλάμε στις ΗΠΑ, υπάρχουν και αλλού πολιτικά συστήματα όπου η κυβέρνση δεν έχει απαραίτητα την άνεση να περνάει ότι νομοσχέδιο θέλει.

Στην τελική τι νόημα έχει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας στην χώρα μας ? Γιατί τον πληρώνουμε ?

Πολλά ερωτήματα, ας δούμε γνώμες. Άμα κάποιος γνωρίζει ποιανής δημοκρατικής χώρας το μοντέλο θα ταίριαζε στην χώρα μας, ας το προτείνει να το εξετάσουμε. Η δική μου γνώμη είναι ξεκάθαρη :

- Σταυρός προτίμησης = Πελατειακή σχέση ψηφοφόρου με βουλευτή
- Πρόεδρος της Δημοκρατίας = Διακοσμητικο στοιχείο που στοιχείζει
- Κυβερνήσεις συνεργασιών = Αδύνατη κατάσταση με τα υπάρχοντα κόμματα
- Αναλογικός Εκλογικός Νόμος = Ακυβερνησία με τα υπάρχοντα κόμματα

Λύσεις κατά την άποψή μου δεν υπάρχουν πολλές με το υπάρχον πολιτικό σύστημα. Πιστεύω απλά πως η κατάργηση του σταυρού θα ήτανε μια αρχή για αλλαγές στο όλο σύστημα. Θα υπήρχε πιο ξεκάθαρη εικόνα στα κόμματα, παρά αυτό το αθάνατο πουστριλίκι του "κολλάω σε ένα κόμμα γιατί έχω ρεύμα (αφού είμαι αναγνωρίσιμος για τον χ και ψ λόγο) και απλά υπάρχω γιατί δεν τολμάνε να με κουνήσουνε". Με αυτό το φαινόμενο, ο κάθε πολιτικός αρχηγός υποχρεούτε να υπουργοποιεί για παράδειγμα τον κάθε ανίκανο, μόνο και μόνο γιατί μαζεύει σταυρούς. Αν υπήρχε η λίστα, πιστεύω πως τα δυο μεγάλα κόμματα θα είχανε ήδη σπάσει σε μικρότερα. Τότε θα είχε νόημα το αναλογικότερο εκλογικό σύστημα.

Περισσότερα κόμματα εξουσίας πιστεύω θα σήμαινε περισσότερη συμμετοχή των πολιτών στα κοινά. Θα έδινε κίνητρα στον κόσμο να ασχοληθεί με την πολιτική. Θα έδινε ευκαιρίες σε νέα πρόσωπα, σε άξιους ανθρώπους να αναδειχτούν.

Άλλη πρόταση : Να μην γίνεται κάποιος βουλευτής αν δεν προηγηθεί θητεία την τοπική αυτοδιοίκηση. Άμα δεν δώσω εξετάσεις στον Δήμο μου, είναι δυνατόν να πάρω αποφάσεις για την χώρα μου ????? ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....



-Όντως ο πρόεδρος της Δημοκρατίας είναι αχρείαστος! γιατί να τον πληρώνουμε? Τώρα όσον αφορά την αποδυνάμωσή του, συμφωνώ! Δεν πρέπει μία νομίμως εκλεγμένη κυβέρνηση να εμποδίζεται, εξάλου εκλεχτηκε για να κριθεί μετά από 4 χρόνια και όχι από τον εκάστοτε πρόεδρο της Δημοκρατίας! Να καταργηθεί και τα χρήματα που δαπανούντε για τον άχρηστο αυτό θεσμό να προσθετούν κάπου αλλού στον προυπολογισμό!

- Σταυρός προτίμησης = Πελατειακή σχέση ψηφοφόρου με βουλευτή
- Πρόεδρος της Δημοκρατίας = Διακοσμητικο στοιχείο που στοιχείζει
- Κυβερνήσεις συνεργασιών = Αδύνατη κατάσταση! όχι με τα υπάρχοντα κόμματα, αλλά με τον υπάρχων εκλογικό νόμο!
- Αναλογικός Εκλογικός Νόμος = Κυβερνησία με νέα κόμματα που θα ισχορήσουν και με τα παλιά που ανγκαστικά θα αλλάξουν ρώτα κάτω από τα νέα δεδομένα! και με αμόλυντους πολίτες που θα μπορούν πλέον να συμμετάσχουν στα κοινά χωρίς να είναι εξαναγκασμένοι να υποκύψουν σε πολιτικούς ή μάλλον κομματικούς εκβιασμούς από πατρώνες του εσωτερικού αλλά και του εξωτερικού! προκειμένου να πάρουν το διαβατήριο για την πολιτική σταδιοδρομία και συνεισφορά!


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 20:27:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους

Ας ξεκινήσω με τις παραπομπές...

quote:
Στην αρχαία Ελλάδα δεν υπήρχαν τα ΜΜΕ να διαμορφώνουν κομματικές συνειδήσεις! .Οι πολίτες είχαν πολύ πιο καθαρό μυαλό, άμεση επαφή με τους πολιτικούς και οι πολιτικοί είσαν πολύ λιγότερο έως και καθόλου διεφθαρμένοι! δυστηχώς είναι άκαιρο να τους συγκρίνουμε γιατί μιλάμε για εντελώς δύο διαφορετικά πράγματα!

Δε συγκρίνω τους πολιτικούς της αρχαίας Ελλάδος με το σήμερα, απλά προάγω την ιδεολογία ότι το πολιτεύεσθαι είναι πάντα επίκαιρο. Χώρια που εν τέλει, τους πολιτικούς που έχουμε ή με την άγνοια τους φέραμε στο Κοινοβούλιο ή με την αδιαφορία ή με το ρουσφέτι. Ποιο είναι το λιγότερο χειρότερο;

quote:
νομίζω ότι και εσύ φίλε kostaki θα έχεις ζωντανά παραδείγματα γύρω από το συγγενικό σου περιβάλλον!

Όχι φίλε μου, οι περισσότεροι συγγενείς μου δεν ήταν στην Ελλάδα πριν το 1975.

quote:
πχ για να σε ψηφίσω Κωστή θα βολεύεις τους δικούς μου άμα βγεις οπότε πάλι το ίδιο αποτέλεσμα Θα υπάρχει με διαφορετική διαδικασία .

Άντε τώρα να σε πείσω για το αντίθετο... άστο, δεν πολιτεύομαι τελικά!
χεχεχεχε

quote:
Ποιοί από τους παραπάνω μπορούν να κάνουν συνεργασία της προκοπής ? Προσωπική μου γνώμη : ΚΑΝΕΝΑΣ.

Ανάγκα και Θεοί πείθονται!!!

quote:
Ένας αναλογικότερος εκλογικός νόμος ίσως έδινε ώθηση στην δημιουργία περισσοτέρων κομμάτων, ίσως έδινε ώθηση σε υγιή στελέχη των μεγάλων κομμάτων να τολμήσουνε να "φύγουνε από το μαντρί" - έτσι χαρακτηρίστικε η φυγή του Στεφανόπουλου από την ΝΔ και τελικά όντως αυτή η φυγή σήμανε τον πολιτικό αφανισμό ενός αξιολογότατου πολιτικού. Το αν έγινε πρόεδρος της Δημοκρατίας εμένα προσωπικά δεν μου λέει τίποτα, ένας πολιτικός μαϊντανός είναι ο πρόεδρος και τίποτα άλλο, τι ουσιαστικό έκανε ο Στεφανόπουλος για την Ελλάδα ???

Ένας αναλογικός εκλογικός νόμος θα δημιουργούσε προϋποθέσεις εισόδου στη Βουλή σε όλα τα κόμματα με ποσοστό πλέον του 0,35%, έστω και με ένα βουλευτή, ενώ ταυτόχρονα θα μείωνε αισθητά την ασφάλεια των δύο μεγάλων. Το θέμα δεν είναι να διασπαστούν οι μεγάλοι, τουλάχιστον όχι σε πρώτη φάση, το θέμα είναι να καταγραφούν και οι αποχρώσες απόψεις αποτελεσματικά, ήτοι με ΑΠΟΡΡΙΨΗ νομοσχεδίων. Τότε, ο Ελληνικός λαός θα πιστέψει ότι ρίχνοντας ψήφο στο κόμμα που έιναι πιο κοντά στην ιδεολογία του (την όποια ιδεολογία) θα έχει πιθανότητες να αποτρέψει κάτι και η ψήφος διαμαρτυρίας θα γίνει περισσότερο ψήφος επιλογής (όχι απόλυτα βέβαια, ειδικά σε αυτή τη χώρα). Άλλη όμως είναι η λογική του ψηφοφόρου όταν πιστεύει σε ένα κόμμα του 0,5 - 1% το οποίο αν ψηφίσει, θα είναι κενό γράμμα και άλλη αν θα ξέρει ότι η ψήφος του θα ακούγεται από 2-3 βουλευτές σε μία τέτοια περίπτωση. Σωστά;
Για τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας, σίγουρα θα έπρεπε να ισχύσουν κάποια άλλα πράγματα. Να ενισχυθεί ο θεσμικός του ρόλος, με ταυτόχρονη απευθείας από το λαό εκλογή του, να αποκτήσει κάποιες αρμοδιότητες, κυρίως στην εκπροσώπηση της χώρας στο εξωτερικό, αλλά και στις δυνατότητες παρέμβασης, έστω και σαν ύστατη λύση σε κάποια ζητήματα εσωτερικής πολιτικής, να έχει κάποια βέτο ίσως.
KERRY, δεν ξέρω καθόλου το πολιτικό σύστημα των Η.Π.Α. Ελπίζω μόνο να μην είναι της ίδιας αξίας με τον πολιτικό που το αντιπροσωπεύει!!!! χαχαχαχαχα

quote:
- Σταυρός προτίμησης = Πελατειακή σχέση ψηφοφόρου με βουλευτή
- Πρόεδρος της Δημοκρατίας = Διακοσμητικο στοιχείο που στοιχείζει
- Κυβερνήσεις συνεργασιών = Αδύνατη κατάσταση με τα υπάρχοντα κόμματα
- Αναλογικός Εκλογικός Νόμος = Ακυβερνησία με τα υπάρχοντα κόμματα

Σταυρός προτίμησης = Ανάλογα με το εκλογικό σύστημα, επιλογή προσώπου
Π.τ.Δ. = Ανάλογα με το Σύνταγμα, εκπρόσωπος του Κράτους
Κυβερνήσεις συνεργασιών = Μονόδρομος δημοκρατίας
Αναλογικός εκλογικός νόμος = Ενίσχυση της πολιτικής ταυτότητας του Έθνους
Φίλε KERRY, πως εννοείς την κατάργηση του σταυρού; ποιοι θα εκλέγονται βουλευτές; Όσο για τη λίστα, έχω ζωηρές επιφυλάξεις για τη χρήση της. Ενδέχεται όντως να οδηγούσε σε διάσπαση των μεγάλων κομμάτων, αλλά από την άλλη πλευρά θα ήταν παρέμβαση στην ελεύθερη επιλογή των πολιτών, πιο έντονη από την ήδη υπάρχουσα.

quote:
Άλλη πρόταση : Να μην γίνεται κάποιος βουλευτής αν δεν προηγηθεί θητεία την τοπική αυτοδιοίκηση. Άμα δεν δώσω εξετάσεις στον Δήμο μου, είναι δυνατόν να πάρω αποφάσεις για την χώρα μου ????? ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ.....

+1 από μένα. Δεν το είχα σκεφτεί ποτέ αυτό, αλλά μου ακούγεται πολύ λογικό.

quote:
Δεν πρέπει μία νομίμως εκλεγμένη κυβέρνηση να εμποδίζεται, εξάλου εκλεχτηκε για να κριθεί μετά από 4 χρόνια και όχι από τον εκάστοτε πρόεδρο της Δημοκρατίας

Με το υπάρχον εκλογικό σύστημα, επέτρεψέ μου να διαφωνώ σε αυτό. Δεν είναι δυνατόν το 41,5% των Ελλήνων να μπορεί να αποφασίζει κοινοβουλευτικά για το σύνολο, χωρίς να έχει κανείς τη δυνατότητα αντίδρασης, εκτός από τους βουλευτές της συμπολίτευσης. Άλλο παράδειγμα; οι βουλευτικές αποζημιώσεις, επίκαιρο σήμερα... κάποιος δε θα έπρεπε να τις κρίνει και αυτές; οι δικαστικές; δηλαδή οι κύριοι αυτοί τι είναι, κράτος εν κράτει;

Για μένα μόνο η αναλογικοποίηση (και όταν λέω αναλογικοποίηση εννοώ να προσμετρώνται έδρες και στα λευκά, τα άκυρα, ακόμα και την αποχή) έχει νόημα για την ψήφο μας. Θα μου πεις, αν το σύνολο λευκών - άκυρων - αποχής είναι 35%, θα έχουμε μόνο 195 βουλευτές; τι νομοσχέδια θα περάσουν;
ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, αν δεν μπορούν να συμφωνήσουν. Να φανεί στην πράξη πόσο μοναχοφάηδες είναι οι κύριοι και αφού οδηγήσουν τον τόπο στην καταστροφή, να αποχωρήσουν από το προσκήνιο, μπας και βρεθεί κάνας αδιάφθορος. Αν δεν ξέρουν ποιο είναι το καλό του ελληνικού λαού ή δε θέλουν να το δουν, ας ρωτήσουν τον ίδιο. Όχι κάθε 4 χρόνια... όποτε χρειάζεται.
Μπορεί να ακούγομαι ακραίος, μπορεί να φαντάζω νοσταλγός της χίμαιρας της αμεσοδημοκρατίας, αλλά αυτό που βιώνουμε σήμερα δεν είναι καν κοινοβουλευτισμός. Είναι μία πολιτική έκφραση κληρονομικής ελιτοκρατίας, την οποία μπροστά στην απειλή της απόλυτης αναρχίας, αποδεχόμαστε ως "μη χείρω βέλτιστη". Τι να μου λέει το δημοψήφισμα του '74 (Σ.Σ. δεν είμαι φιλοβασιλικός, μη σπεύσει κανείς...), όταν εκτός του ότι ήταν το πρώτο και τελευταίο κατά τη μεταπολίτευση, ουσιαστικά αντικατέστησε έναν κληρονομικό άρχοντα με 3-4 οικογένειες κληρονομικά εναλλασσόμενης εξουσίας; Μικρή η διαφορά.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/11/2007, 22:03:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προσωπικά διαφωνώ με την κατάργηση ή τον περιορισμό των αρμοδιοτήτων του Προέδρου της Δημοκρατίας.
Την στιγμή που το πολίτευμα της χώρας μας είναι Προεδρευομένη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία πως θα μειωθούν οι αρμοδιότητες του;
Και μετά θα αλλάξουμε και το πολίτευμα μας;
Σύμφωνα με τις 3 εξουσίες που ορίζονται από το Σύνταγμα, ο Πρόεδρος έχει σημαντικό ρόλο, ειδικά στη νομοθετική...

Το αν έχει περιοριστεί στην πράξη είναι άλλο θέμα.
Θα πρέπει και πρακτικά να διαδραματίζει έναν από τους σπουδαιότερους ρόλους.
Οι λόγοι που δεν γίνεται αυτό είναι άλλοι...

quote:
Δεν πρέπει μία νομίμως εκλεγμένη κυβέρνηση να εμποδίζεται, εξάλου εκλεχτηκε για να κριθεί μετά από 4 χρόνια και όχι από τον εκάστοτε πρόεδρο της Δημοκρατίας! Να καταργηθεί και τα χρήματα που δαπανούντε για τον άχρηστο αυτό θεσμό να προσθετούν κάπου αλλού στον προυπολογισμό!

Δεν το βρίσκω καθόλου πιθανό στην εποχή μας να εμποδιστεί μια Κυβέρνηση από τον Πρόεδρο.
Για να γίνουν πρόωρες εκλογές μάλιστα θα πρέπει να υπάρξει η έγκριση του Προέδρου και να συντρέχουν κάποιοι πολύ σοβαροί λόγοι.
Η έγκριση πχ δόθηκε για πρόωρες φέτος οπότε ο Πρόεδρος όρισε διάφορες καταστάσεις ή οι καταστάσεις τον Πρόεδρο;
Εκλογές έγιναν και λόγοι άκρως σοβαροί δεν υπήρχαν.
Αντιθέτως, μετά τις εκλογές ακολούθησαν διάφορες σημαντικές εξελίξεις - κι έχουμε ακόμα να δούμε πολλά - οπότε μπορεί κάποιος να καταλάβει γιατί έγιναν πρόωρες εκλογές...

Το να καταργηθεί ως ρόλος είναι κάτι που με βρίσκει τελείως αντίθετο.
Αν ο θεσμός του μας φαίνεται αποδυναμωμένος, θα πρέπει να ενδυναμωθεί αυτός ο ρόλος όπως ορίζεται συνταγματικά κι όχι να καταργηθεί.
Όσο για τα χρήματα που δαπανούνται για αυτόν, αυτό μας φταίει μόνο;
Το ότι έχουμε 300 παχυλούς μισθούς κάθε μήνα δε μας φταίει καθόλου;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 10:41:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Με το υπάρχον εκλογικό σύστημα, επέτρεψέ μου να διαφωνώ σε αυτό. Δεν είναι δυνατόν το 41,5% των Ελλήνων να μπορεί να αποφασίζει κοινοβουλευτικά για το σύνολο, χωρίς να έχει κανείς τη δυνατότητα αντίδρασης, εκτός από τους βουλευτές της συμπολίτευσης. Άλλο παράδειγμα; οι βουλευτικές αποζημιώσεις, επίκαιρο σήμερα... κάποιος δε θα έπρεπε να τις κρίνει και αυτές; οι δικαστικές; δηλαδή οι κύριοι αυτοί τι είναι, κράτος εν κράτει;


-Aν θέλουμε να είμαστε ρεαλιστές θα πρέπει να δούμε την αλήθεια κατάφατσα! Μία κυβέρνηση πρέπει να ολοκληρώνει το έργο της! Εκ του αποτελέσματος κρίνω εγώ, εάν τώρα για μικροπολιτικές σκοπιμότητες επεμβαίνει ο Πρόεδρος της Δημοκρατίας και εμποδίζει την εκαστοτε κυβέρνηση πως αυτή θα ολοκληρώσει το έργο της? Επι βασιλείας προσπαθούσε είτε ο Βενιζέλος είτε ο Γ. Παπανδρέου αργότερα να κάνουν το έργο τους και ερχόταν ο Βασιλιάς και το γκρέμιζε, θέλετε να έχουμε ανάλογα πράγματα? Ο θεσμός της Δημοκρατίας δεν κινδυνέυει από την ύπαρξη ή όχι ως φυσικού προσώπου της Δημοκρατίας!. Κινδυνέυει από την καπηλία της χρήσης του τίτλου! και παράλληλα τον ξεφτιλισμό του!
-Και για να γίνω πιο συγκεκριμένος! τη στιγμή που είναι διακοσμητικός γιατί δέχονται και γίνοντε? Μα σαφώς για τα χρήματα! τα ταξιδάκια και τα δωράκια! και βέβαια να βολέψει και το σόι!
-Ας υπάρχει λοιπόν ο τίτλος του αγνώστου Προέδρου της Δημοκρατίας και τα χρήματα-έξοδα να πηγαίνουν κατευθείαν στον ΟΚΑΝΑ! ή στα ορφανοτροφεία!
-Βγήκε ο πρόεδρος της Δημοκρατίας με πηγμή και ιχυρά λόγια να καταδικάσει να καυτηριάσει και να στηλητέυσει τις προκλητικές αυξήσεις που θα πάρουν οι βουλευτάδες και οι μασκαράδες? Όχι βέβαια...μόνο κάτι ψελίσματα για τα μάτια του κόσμου!
-Μαριονέτα είναι! στο κόλπο και αυτός!
quote:
ΝΑ ΜΗΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ, αν δεν μπορούν να συμφωνήσουν. Να φανεί στην πράξη πόσο μοναχοφάηδες είναι οι κύριοι και αφού οδηγήσουν τον τόπο στην καταστροφή, να αποχωρήσουν από το προσκήνιο, μπας και βρεθεί κάνας αδιάφθορος. Αν δεν ξέρουν ποιο είναι το καλό του ελληνικού λαού ή δε θέλουν να το δουν, ας ρωτήσουν τον ίδιο. Όχι κάθε 4 χρόνια... όποτε χρειάζεται.
Μπορεί να ακούγομαι ακραίος, μπορεί να φαντάζω νοσταλγός της χίμαιρας της αμεσοδημοκρατίας, αλλά αυτό που βιώνουμε σήμερα δεν είναι καν κοινοβουλευτισμός. Είναι μία πολιτική έκφραση κληρονομικής ελιτοκρατίας, την οποία μπροστά στην απειλή της απόλυτης αναρχίας, αποδεχόμαστε ως "μη χείρω βέλτιστη". Τι να μου λέει το δημοψήφισμα του '74 (Σ.Σ. δεν είμαι φιλοβασιλικός, μη σπεύσει κανείς...), όταν εκτός του ότι ήταν το πρώτο και τελευταίο κατά τη μεταπολίτευση, ουσιαστικά αντικατέστησε έναν κληρονομικό άρχοντα με 3-4 οικογένειες κληρονομικά εναλλασσόμενης εξουσίας; Μικρή η διαφορά.


-Πολύ σωστός! συμφωνώ και επαυξάνω!
quote:
Φίλε KERRY, πως εννοείς την κατάργηση του σταυρού; ποιοι θα εκλέγονται βουλευτές; Όσο για τη λίστα, έχω ζωηρές επιφυλάξεις για τη χρήση της. Ενδέχεται όντως να οδηγούσε σε διάσπαση των μεγάλων κομμάτων, αλλά από την άλλη πλευρά θα ήταν παρέμβαση στην ελεύθερη επιλογή των πολιτών, πιο έντονη από την ήδη υπάρχουσα.


-Γιατί με λίστα δεν κατεβαίνουν και τώρα? αν δεν περάσουν από την έγκριση του κόμματος μπορούν να εμφανιστούν στο ψηφοδέλτιο? Μιλάμε για πολύ κοροϊδία! ο μόνος λόγος είναι η ψηφιθηρία! ακούσατε στις ειδήσεις? το 2005 ξερίζοσαν 4.500 δενδρύλια το 2006 4.000 το 2007 εν όψει εκλογών λιγότερα από 400! . Τι λέτε? τυχαίο? πολλά τυχαία σε αυτή τη χώρα! Τολμάνε λοιπόν να αγγιξουν τους πελάτες τους προεκλογικά? Αν όντως θέλετε το καλό της Ελλάδας σταματείστε να εθελοτυφλείτε και να βρίσκετε ελαφρυντικά!
-Σε λίγο καιρό θα ψάχουν για τους πραγματικούς Έλληνες με το φαναράκι όπως ο Διογένης! χαλάστε τους τα σχέδια αντισταθείτε προσπαθώντας να αφουγκραστείτε το παρασκήνιο! εκεί είναι το ζουμί! εκέι είναι όλα τα λεφτά! Στο προσκύνιο φαίνοντε μόνο οι κοιλιές τους! Στο προσκύνιο δίνουν στους πολίτες λάδι! (αποφυλακίσεις! αποφάσεις Δικαστηρίων στα μαλακά! διορισμούς, προσλήψεις εποχιακές σε δήμους και υπηρεσίες του στηλ εξαμήνμου ή δεκαοκταμήνου ή τιμήνου σε μουσεία με παντελή έλειψη προσώντων! 2003 στο ΕΘΝΙΚΟ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΟ ΜΟΥΣΕΙΟ! είχε προσληφθεί η γυναίκα μου ως εποχιακός πάντα βέβαια με βίσμα είχε δεν είχε τα προσόντα! είχα πάει επίσκεψη και βλέπω μια μάζα από Κινέζους? Ιαπωνέζους? να τραβούν γελόντας φωτογραφίες σε μία αρχαιοφύλακα! που κοιμόταν στην καρέκλα, μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα!) -Στο παρασκύνιο τώρα μας φωνάζουν βράδυ! Αυξήσεις στο Θεό, ανύπαρκτη δικαιοσύνη, ανύπαρκτη αστυνόμευση, ναρκωτικά, μπράβοι, μετακίνηση του πλουτισμού προς την ελίτ!, ανύπαρκτη εξωτερική πολιτική! (Μακεδονία-Σκόπια-Υφαλοκριπίδα)! ένα μικρό παράδειγμα! στο ίδο τώρα Μουσείο ο δε προϊστάμενος 50άρης την έπεφτε στα κοριτσάκια με αντάλαγμα την επαναπρόσληψη!

quote:
Προσωπικά διαφωνώ με την κατάργηση ή τον περιορισμό των αρμοδιοτήτων του Προέδρου της Δημοκρατίας.
Την στιγμή που το πολίτευμα της χώρας μας είναι Προεδρευομένη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία πως θα μειωθούν οι αρμοδιότητες του;
Και μετά θα αλλάξουμε και το πολίτευμα μας;
Σύμφωνα με τις 3 εξουσίες που ορίζονται από το Σύνταγμα, ο Πρόεδρος έχει σημαντικό ρόλο, ειδικά στη νομοθετική...

-Το πολίτευμά μας φίλε μου είναι φερόμενο ως Δημοκρατία! με όλα τα λίγα από τα παραπάνω που έγραψα σου φαίνεται για αληθινή Δημοκρατία? ή για φερόμενη?

quote:
Δεν το βρίσκω καθόλου πιθανό στην εποχή μας να εμποδιστεί μια Κυβέρνηση από τον Πρόεδρο.
Για να γίνουν πρόωρες εκλογές μάλιστα θα πρέπει να υπάρξει η έγκριση του Προέδρου και να συντρέχουν κάποιοι πολύ σοβαροί λόγοι.
Η έγκριση πχ δόθηκε για πρόωρες φέτος οπότε ο Πρόεδρος όρισε διάφορες καταστάσεις ή οι καταστάσεις τον Πρόεδρο;

-Βλεπεις λοιπόν το πόσο μαριονέτα είναι? σου αρέσει?
quote:
Το να καταργηθεί ως ρόλος είναι κάτι που με βρίσκει τελείως αντίθετο.
Αν ο θεσμός του μας φαίνεται αποδυναμωμένος, θα πρέπει να ενδυναμωθεί αυτός ο ρόλος όπως ορίζεται συνταγματικά κι όχι να καταργηθεί.
Όσο για τα χρήματα που δαπανούνται για αυτόν, αυτό μας φταίει μόνο;
Το ότι έχουμε 300 παχυλούς μισθούς κάθε μήνα δε μας φταίει καθόλου;


-Ξανασκέψουτο λοιπόν! όσο για τους μισθούς συγινονούντα δοχεία είναι!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 16:09:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε μου Dying_Incubus, καθότι θεωρώ λάθος το πολίτευμά μας (Προεδρευομένη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία), θεωρώ και περιτή την παρουσία αυτού του ρόλου. Πες μου εσύ τι ουσιαστικό έχεις δει από τον πρόεδρο της δημοκρατίας, όσα χρόνια έχεις πολιτική συνείδηση. Όπως το λέει ο φίλος ο europaios2, ταξιδάκια, δωράκια, φρουφρου και αρώματα. Ας φέρουμε τον βασιλιά πίσω τότε να αποκτήσουμε και λίγο glamour .

Το μόνο που μου έχει προσφέρει εμένα ο πρόεδρος της δημοκρατίας, είναι ένας συνδοιασμός γέλιου και θλίψης μαζί. Γέλιο και θλίψη για την ξεφτίλα των πολιτικών μας. Από τα έγχρωμα ψηφοδέλτια για την εκλογή του Σαρτζετάκη, στην συναίνεση ΝΔ και ΠΑΣΟΚ στα πρόσωπα των Στεφανόπουλου και Παπούλια (μπουχαχαχαχα που λέει και η Medtech). Εκεί να τους βλέπεις να ξεφτιλίζονται και να σέρνονται σε επιλογές αντίθετες στα πιστεύω τους, μόνο και μόνο για να μην πέσει η κυβέρνηση. Θα ήθελα για πλάκα νά'βλεπα άμα έπερνε το ΠΑΣΟΚ τις εκλογές, ποιόν θα πρότεινε η ΝΔ για πρόεδρο της δημοκρατίας....

Ας προσπεράσουμε λίγο το θέμα του προέδρου της δημοκρατίας, στο κάτω κάτω δεν είναι και αυτό που κάνει την ζημιά, ένας μαϊντανός παραπάνω δεν έβλαψε και κανέναν.

Δείτε την παρακάτω είδηση και πείτε μου την γνώμη σας...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 16:13:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υποστηρικτές και στη ΝΔ βρίσκει η πρόταση ΠΑΣΟΚ για το γερμανικό μοντέλο

15/11/07 08:52

Διχάζει τη ΝΔ η «σφήνα» του ΠΑΣΟΚ για αλλαγές στο εκλογικό σύστημα με βάση το γερμανικό μοντέλο. Αν και ο πρωθυπουργός έχει εκφράσει την αντίθεσή του σε ένα τέτοιο σύστημα, κορυφαία στελέχη του κυβερνώντος κόμματος τάσσονται ανοικτά υπέρ των ριζικών αλλαγών.

Το γερμανικό εκλογικό σύστημα είχε απορρίψει επισήμως ο πρωθυπουργός Κώστας Καραμανλής τον Μάιο του 2006 με ομιλία του στην ΚΟ της ΝΔ. Εντούτοις, βρίσκει αποδέκτες και στην κυβέρνηση και απετέλεσε την Τετάρτη -λίγα εικοσιτετράωρα μετά την εκλογική διαδικασία στο ΠΑΣΟΚ- το πρώτο σημείο αντιπαράθεσης μεταξύ κυβέρνησης και αξιωματικής αντιπολίτευσης.

Πρώτη σύγκρουση

Βασικοί πρωταγωνιστές της πρώτης μετωπικής σύγκρουσης, μετά την εκλογική διαδικασία στο ΠΑΣOΚ, ήταν ο υπουργός Εσωτερικών Προκόπης Παυλόπουλος και ο αρχηγός της αξιωματικής αντιπολίτευσης Γιώργος Παπανδρέου που διασταύρωσαν τα ξίφη τους στο συνέδριο της ΚΕΔΚΕ.

Ο κ. Παπανδρέου δήλωσε ανοιχτός σε έναν διάλογο για τον νέο εκλογικό νόμο που θα συνδυάζει μονοεδρικές περιφέρειες και ευρείες εκλογικές περιφέρειες, με λίστα (γερμανικό μοντέλο). «Ο νόμος πρέπει να ανατρέπει τις εξαρτήσεις και να κατοχυρώνει επιτέλους την πολιτική αυτονομία στον τόπο μας, να σπάει την εξάρτηση της πολιτικής ζωής και από το μαύρο χρήμα και από τις παρεμβάσεις των ΜΜΕ» τόνισε ο κ. Παπανδρέου.

Ο κ. Παυλόπουλος κατηγόρησε το ΠΑΣΟΚ για επιλεκτική μνήμη, και το κάλεσε να θυμάται την αυτονομία στο διηνεκές. «Ο αγώνας είναι διαρκής και όχι a la carte, όπως βολεύει τον καθέναν» δήλωσε και σημείωσε χαρακτηριστικά: «Δεν μπορεί να θυμόμαστε τη διαπλοκή όταν νομίζουμε ότι μας βλάπτει».

«Γαλάζιοι» θιασώτες

Ο Γιώργος Σουφλιάς απέφυγε την Τετάρτη να σχολιάσει τη νομοθετική πρωτοβουλία της κυβέρνησης για τον εκλογικό νόμο, με το επιχείρημα ότι δεν έχει ακόμη παρουσιαστεί το νομοσχέδιο. Συνεργάτες του υπουργού ΠΕΧΩΔΕ, εξάλλου, ανέφεραν ότι «είναι πάγια η θέση του υπέρ του γερμανικού μοντέλου» και υπενθύμιζαν ότι αυτή τη θέση είχε επαναφέρει στο προσκήνιο κατά την αρχική φάση της διαδικασίας για τη συνταγματική αναθεώρηση.

Το ίδιο μοντέλο προκρίνει και η Αννα Ψαρούδα-Μπενάκη, η οποία ουσιαστικά προέτρεψε τον πρόεδρο του ΠΑΣΟΚ να ανοίξει τη συζήτηση. «Οι ιδέες είναι ενδιαφέρουσες και θα ευχόμουν ο κ. Παπανδρέου να τις θέσει με διάθεση συνομιλίας και συνεννόησης», ανέφερε στον Αlpha η πρώην πρόεδρος της Βουλής.

Υπέρ του γερμανικού εκλογικού συστήματος τάχθηκε εκ νέου την Τετάρτη και ο Κυριάκος Μητσοτάκης, ενώ, όπως σημειώνουν Τα Νέα, στους οπαδούς του συγκεκριμένου μοντέλου συγκαταλέγονται στη ΝΔ και οι Ντόρα Μπακογιάννη, Σ.Χατζηγάκης, Α.Σπηλιωτόπουλος και Μ.Χαρακόπουλος.

Για το ίδιο θέμα ο επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ Κωνσταντίνος Μητσοτάκης τόνισε ότι πρέπει να ψηφιστεί ένας εκλογικός νόμος, που να ενισχύει περισσότερο το πρώτο κόμμα, για να μην πέσει η χώρα σε ακυβερνησία.

«Ο νόμος τον οποίο προτείνει το ΠΑΣΟΚ -ο γερμανικός νόμος- είναι δική μας προτίμηση. Εγώ ο ίδιος, επί δεκαετίες, το υποστηρίζω. Αλλά, για να μπορέσεις να τον εφαρμόσεις, πρέπει να γίνει μεγάλη προετοιμασία» εξήγησε.

Υπέρ ενός εκλογικού συστήματος που εξασφαλίζει βιώσιμες και σταθερές κυβερνήσεις τάχθηκε και ο υπουργός Πολιτισμού Μιχάλης Λιάπης.

Οι επιτελείς σε Μαξίμου και Ρηγίλλης, πάντως, κινήθηκαν με στόχο να κλείσει άμεσα η σχετική συζήτηση. Ο κυβερνητικός εκπρόσωπος απέφυγε κάθε σχόλιο με το επιχείρημα ότι ακόμη δεν έχει υποβληθεί επισήμως καμία πρόταση από τον κ. Παπανδρέου, ενώ ο γραμματέας της ΝΔ Λ.Ζαγορίτης δήλωσε άγνοια για τα στελέχη του κόμματος που προκρίνουν το γερμανικό μοντέλο.

Στο θέμα του εκλογικού νόμου αναφέρθηκε και ο αναπληρωτής κυβερνητικός εκπρόσωπος Ευ.Αντώναρος. «Η κυβέρνηση έχει τοποθετηθεί με δήλωση του πρωθυπουργού για το πώς αντιλαμβάνεται τις βασικές κατευθύνσεις που θα κινηθεί για την αλλαγή του εκλογικού νόμου. Αυτή η τοποθέτηση εξακολουθεί να έχει την ίδια ισχύ» εξήγησε.

Πρόσθεσε δε ότι η κυβέρνηση δεν έχει να δώσει άλλα στοιχεία για την αλλαγή του εκλογικού νόμου, κάτι που θα κάνει ο Προκόπης Παυλόπουλος όταν έρθει η ώρα.

(Αυτό το κείμενο εκτυπώθηκε από το in.gr)

Ενδιαφέρουσα είδηση, δεν νομίζετε ?

Ποιός γνωρίζει το γερμανικό μοντέλο - μπας και κατανοήσουμε κάπως καλύτερα την κατάσταση ?????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2007, 17:24:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν το ξέρω!
-Ο επόμενος!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 08:31:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Γερμανικό μοντέλο... σα γερμανικό αυτοκίνητο μου ακούγεται... καλό θα είναι, το δίχως άλλο... πλάκα κάνω.
Δεν το ξέρω καθόλου. Αυτό που με φοβίζει είναι ότι οι περισσότεροι ίσως να μην το ξέρουν. Μπορεί να είναι μία απλή και πολυσυζητμένη παραλλαγή εκλογικού συστήματος, την οποία (επειδή ίσως δε θα ήταν αρεστή στον κόσμο), αντί να την παρουσιάσουν ως απλή πρόταση, την ενδύουν μανδύα εξωτερικίστικο, άρα προηγμένο. Μπορεί και όχι... δεν καταλαβαίνω γιατί δε μας το εξηγούν, πριν το συζητήσουν μεταξύ τους.
Φίλε europaios2, παρότι στην παρούσα βάση του, ο Θεσμός του Π.τ.Δ. είναι όντως, όπως αναφέρεις, διακοσμητικός, πιστεύω ότι ενδεχόμενη αναβάθμιση του ρόλου αυτού σε ουσιώδη ζητήματα, θα μπορούσε ίσως να αποτρέψει κάποιες εκδηλώσεις μοναρχίας που υφίστανται μέσα στη Βουλή - από την άλλη θα μπορούσε να "το παίζει" μονάρχης στη θέση του μονάρχη, αλλά εκεί είναι και η λογική μου για την άμεση εκλογή του : ένας ακόμα θεσμικός παράγοντας (κατά προτίμηση εξωκομματικός) που θα μπορούσε να αποτελεί παρελκυστικό φορέα σε δράσεις έντονα αντιλαϊκές, πίστεψέ με, υπάρχουν πολλές τέτοιες. Όταν ψηφίζεις ένα κόμμα, δυστυχώς ή ευτυχώς επιλέγεις ένα κράμα πολιτικής με θετικά ή αρνητικά στοιχεία (πάντα υποκειμενικά), όπως λ.χ. καλή η Ν.Δ., αλλά δε συμφωνώ με τις θέσεις της για το ασφαλιστικό ή καλά μας τα λέει το Κ.Κ.Ε., αλλά είμαι κατά των μεταναστών ή οτιδήποτε. Σε τέτοιες περιπτώσεις, θα μπορούσε (ενδεχομένως και όχι) ένα απλό φιλτράρισμα από έναν άμεσα, μη κομματικά εξαρτώμενο, εκλεγμένο εκπρόσωπο του λαού, να δουλέψει κάπως πιο ομαλοποιητικά. Από την άλλη βέβαια, ποιος εγγυάται ότι και αυτός δε θα "τα παίρνει"; ε, αφού σε αυτή τη χώρα, το 99% αυτό κάνουν με κάθε ευκαιρία, ας μη διαμαρτύρονται.
Πάντως, δεν το προτείνω και ως πανάκεια. Το πρόβλημα άλλωστε δε βρίσκεται μόνο στους πολιτικούς, ελλοχεύει στον τρόπο που αντιλαμβανόμαστε την πολιτική και την κοινωνία εμείς ως Νεοέλληνες (για να μη χρησιμοποιήσω τη λέξη "νεοηλίθιοι" που θεωρώ ότι μας αντιπροσωπεύει καλύτερα).

quote:
Γιατί με λίστα δεν κατεβαίνουν και τώρα? αν δεν περάσουν από την έγκριση του κόμματος μπορούν να εμφανιστούν στο ψηφοδέλτιο? Μιλάμε για πολύ κοροϊδία! ο μόνος λόγος είναι η ψηφιθηρία! ακούσατε στις ειδήσεις? το 2005 ξερίζοσαν 4.500 δενδρύλια το 2006 4.000 το 2007 εν όψει εκλογών λιγότερα από 400! . Τι λέτε? τυχαίο? πολλά τυχαία σε αυτή τη χώρα! Τολμάνε λοιπόν να αγγιξουν τους πελάτες τους προεκλογικά? Αν όντως θέλετε το καλό της Ελλάδας σταματείστε να εθελοτυφλείτε και να βρίσκετε ελαφρυντικά!

quote:
να τραβούν γελόντας φωτογραφίες σε μία αρχαιοφύλακα! που κοιμόταν στην καρέκλα, μιλάμε για την απόλυτη ξεφτίλα!)

Συμφωνώ απολύτως, είναι αυτό που γράφω παραπάνω για τους νεοηλ... ε, συγνώμη για τους Νεοέλληνες.
Για το θέμα του πολιτεύματος, συμφωνώ ότι είναι μόνο μόρφωμα Δημοκρατίας. Άλλωστε αφ'ης στιγμής και ενισχύουμε το συγκεντρωτισμό με "Καποδίστριες" και λοιπά τερατουργήματα, θα έχουμε όλο και λιγότερη "Δημοκρατία" σε σχέση με τη λίγη που έχουμε σήμερα.
Για τους μισθούς των βο(υ)λευτών μας, δε σηκώνω κουβέντα. Άλλωστε τα 12 ευρώ ημερησίως πάνω στα 367 που ήδη παίρνουν, είναι αύξηση 3,3%, όσο περίπου ο πληθωρισμός. Ο οποίος βέβαια, κανείς δε μας έχει πει πως γίνεται να είναι στα όρια του 3%, όταν μας πρήζουν τα συκώτια για τις αυξήσεις στις τιμές των καυσίμων, των οπωροκηπευτικών, των ζυμαρικών, του λαδιού, των αυγών, των, των, των... σε ποσοστά πλέον του 12% και, με στάσιμες(;) μόνο τις τιμές στην αγορά κατοικίας, το ποσοστό να διαμορφώνεται σε αυτά τα επίπεδα. Άλλωστε τι είναι 12 ευρώ τη μέρα; 360 ευρώ το μήνα. Εσείς που παίρνετε (συνολικά, αλλά δεν έχει σημασία) 560 ευρώ το μήνα, είστε σε καλύτερη φάση. Τι είπατε; ότι εσείς παίρνετε 560 σα μισθό και αυτοί 360 ως αύξηση; Ε... καλά, τι θέλετε να πάρετε 560+360, δηλαδή αύξηση 64,3%; Θα γκρεμίσετε την οικονομία, παλιάνθρωποι!!!

quote:
ένας μαϊντανός παραπάνω δεν έβλαψε και κανέναν.

Να ήταν μόνο ένας... καλά που θα ήμασταν!!!

quote:
Για το ίδιο θέμα ο επίτιμος πρόεδρος της ΝΔ Κωνσταντίνος Μητσοτάκης τόνισε ότι πρέπει να ψηφιστεί ένας εκλογικός νόμος, που να ενισχύει περισσότερο το πρώτο κόμμα, για να μην πέσει η χώρα σε ακυβερνησία.

Πάντα δημοκράτης ο κύριος, μεγάλη μου αδυναμία, εύγε!

quote:
Υπέρ ενός εκλογικού συστήματος που εξασφαλίζει βιώσιμες και σταθερές κυβερνήσεις τάχθηκε και ο υπουργός Πολιτισμού Μιχάλης Λιάπης.

Σωστόστ... επίσης. Θα ήθελα να ήξερα αν ήταν αντιπολίτευση ή τρίτο κόμμα, τι θα έλεγε;
Αυτά τα ολίγα... καλή συζήτηση, να την κρατήσουμε ζωντανή. Είναι καλό που και που να συζητάμε και για τα άμεσα θέματα της καθημερινότητας.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 08:59:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
-Βλεπεις λοιπόν το πόσο μαριονέτα είναι? σου αρέσει?

quote:
Φίλε μου Dying_Incubus, καθότι θεωρώ λάθος το πολίτευμά μας (Προεδρευομένη Κοινοβουλευτική Δημοκρατία), θεωρώ και περιτή την παρουσία αυτού του ρόλου. Πες μου εσύ τι ουσιαστικό έχεις δει από τον πρόεδρο της δημοκρατίας, όσα χρόνια έχεις πολιτική συνείδηση. Όπως το λέει ο φίλος ο europaios2, ταξιδάκια, δωράκια, φρουφρου και αρώματα. Ας φέρουμε τον βασιλιά πίσω τότε να αποκτήσουμε και λίγο glamour .

Βρε παιδιά, αν ο ρόλος του Προέδρου της Δημοκρατίας τείνει να είναι διακοσμητικός - και συμφωνώ σ' αυτό - η λύση είναι να τον καταργήσουμε;
Αντί να γίνει κάτι ώστε να αλλάξει αυτή η κατάσταση, θα παριστάνουμε ότι δεν έγινε τίποτα και θα τον παύσουμε;
Κι αυτό δεν το λέω για τον Πρόεδρο ειδικότερα αλλά το επισημαίνω γενικότερα.
Όταν δε μας αρέσει κάτι ή το θεωρούμε λάθος, δεν έχει νόημα να το εξαλείψουμε αλλά να προσπαθήσουμε να βρούμε τρόπους για να το αλλάξουμε και να το κάνουμε καλύτερο.
Με αυτόν τον τρόπο βοηθάμε και το νου μας να δραστηριοποιηθεί...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 09:39:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Όταν ένα σπίτι είναι σαθρό δεν έχει νόημα να το επισκευάσουμε! δεν ξέρουμε πόσο θα αντέξουν οι επισκευές!
-Γκρέμισμα!- και ξανά κτίσιμο εκ νέου, οι λεγόμενες τσόντες από εδώ, τσόντες από εκεί! καταλήγουν τελικά σε αποτυχία!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

OANNHSEA
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1892 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2007, 20:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους OANNHSEA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα διαφωνήσω με όλους σας...

Πρώτον, δεν έχουμε πραγματική δημοκρατία για να μπορούμε να χειριστούμε αυτόν τον όρο στις υποθέσεις μας. Αυτό που έχουμε είναι μία ημιδικτατορία, κατά την οποία κάθε 4 χρόνια ψηφίζουμε ένα δικτάτορα και τα τσιράκια του για μας κυβερνήσουν για τα υπόλοιπα 4... Εάν λοιπόν υπάρχει μία λίστα και όχι εκλογή του βουλευτή από την βάση, τότε ο δικτάτορας θα βάζει τους "δικούς του" στην λίστα, χωρίς να φοβάται την βάση. Και η βάση έχει την δύναμη να στέλει τους καραγκίοζηδες στους στάβλους τους... Για παράδειγμα, ξέρετε την ειδικότητα του υπουργού ναυτιλίας όταν έγινε το ατύχημα με το Σάμινα;

Δεύτερον, για να υπάρχει ένα όριο στις αυθαιρεσίες του κάθε δικτάτορα που το παίζει δημοκράτης, θα πρέπει να υπάρχει ένα εμπόδιο - και αυτό είναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας. Μικρό μεν, γελοίο, αλλά υπάρχει. Κάποτε οι δήθεν δημοκράτες τον επικαλούνται όποτε τους συμφέρει, κάποτε είναι με το πολιτικό κόμμα που είναι στην εξουσία - αλλά υπάρχει σαν ένα εμπόδιο. Για αυτό και οι "δήθεν" δημοκράτες θέλουν πάντα να τον εξαφανίσουν να του μειώσουν τις αρμοδιότητες του - και για αυτό διασπείρουν "ιδέες" μέσω των "δημοκρατικών" φυλάδδων τους.
Δεν προσβάλω κάποιον από τους συνομιλητές που το ανέφερα, αλλά τις "δημοκρατικές δυνάμεις" από τις οποίες το διάβασαν...

Τρίτον, τα μικρά κόμματα είναι αυτά που φέρνουν την διαφοροποίηση μέσα στην βουλή. Δείτε τα ψοφήμια που βρίσκουνται εκεί μέσα: αριστεροί που ενώ το 1980 φώναζαν "έξω το ξένο κεφάλαιο", σήμερα κάνουν λόγο για ξένες επενδύσεις... Κεντρώοι που ενώ σε αυτές τις εκλογές κατέβηκαν με συνθήματα κλίνοντα προς τα δεξιά, στις επόμενες εκλογές θα κατέβουν με αριστερά, δεξιοί που κάνουν ότι ακριβώς και το προηγούμενο κόμμα που ήταν στην εξουσία... Τα πάντα για την μάσα, ΚΑΜΙΑ ιδεολογία...
Στην "κεντρώα" Ολλανδία εμφανίστηκε ένας τύπος με δικό του κόμμα και δεξιά συνθήματα. Εάν δεν τον δολοφονούσαν θα είχε πάρει το 20% των ψήφων. Στις επόμενες εκλογές ΟΛΑ τα κόμματα είχαν μέρος από τις θέσεις του στα κιτάπια τους. Για δείτε κάποιους από τους σημερινούς νόμους στην Ολλανδία... Δεν δίνω το δεξιό παράδειγμα - δίνω το παράδειγμα του πως σάπια κόμματα μπορούν να αλλάξουν από την ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ των μικρών που θα μπουν στην βουλή...
Και πως είναι δυνατόν να υπάρξει ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ μικρών κομμάτων... ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ιδεών.
ΑΥΤΗ είναι η δημοκρατία...
Μόνο που τα σάπια κόμματα και τα "δημοκρατικά" (ωραίο ανέκδοτο) ΜΜΕ που τα υποστηρίζουν είναι ικανά να θέσουν γελοία ερωτήματα στο λαό, για να υποστηρίξουν την καλή μάσα τους...

Τέταρτον, για δείτε ποιοί είναι αυτοί που υποστηρίζουν τέτοιες περίεργες, ενορχηστρωμένης διείσδησης, θέσεις. Μήπως αυτοί που τα οικονομούν χοντρά από τα κόμματα; Μήπως αυτοί που στηρίζουν την εξουσίας τους στα κόμματα;
Ποιός έχει τα κανάλια; Μήπως μεγαλοεπιχειρηματίες; Και γιατί χτυπιόντουσαν ΟΛΟΙ όταν πήγε να βγει νόμος έτσι ώστε οι επιχειρηματίες του δημοσίου να μην έχουν ΜΜΕ;

Όσο πιο συγκεντρωτικό είναι ένα πολίτευμα τόσο λιγότερο δημοκρατικό είναι.
Όσο πιο κληρονομικό είναι ένα πολίτευμα, τόσο λιγότερο δημοκρατικό είναι.
Όσο πιο απαθές είναι ένα πολίτευμα σε μη δημοκρατικές διαδιακασίες που συμβαίνουν γύρω του, τόσο λιγότερο δημοκρατικό είναι.
Όσο πιο συγκεμτρωμένη βρίσκεται η δύναμη της βουλής στα χέρια κάποιων οικονομικών παραγόντων, τόσο λιγότερη δημοκρατίας έχουμε...

Γιατί πράγμα συζητούσαμε;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 11:13:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Φίλε OANNHSEA

quote:
Πρώτον, δεν έχουμε πραγματική δημοκρατία για να μπορούμε να χειριστούμε αυτόν τον όρο στις υποθέσεις μας. Αυτό που έχουμε είναι μία ημιδικτατορία, κατά την οποία κάθε 4 χρόνια ψηφίζουμε ένα δικτάτορα και τα τσιράκια του για μας κυβερνήσουν για τα υπόλοιπα 4... Εάν λοιπόν υπάρχει μία λίστα και όχι εκλογή του βουλευτή από την βάση, τότε ο δικτάτορας θα βάζει τους "δικούς του" στην λίστα, χωρίς να φοβάται την βάση. Και η βάση έχει την δύναμη να στέλει τους καραγκίοζηδες στους στάβλους τους... Για παράδειγμα, ξέρετε την ειδικότητα του υπουργού ναυτιλίας όταν έγινε το ατύχημα με το Σάμινα;

Γράφω για "μόρφωμα δημοκρατίας" και είμαι κατά της λίστας...

quote:
Δεύτερον, για να υπάρχει ένα όριο στις αυθαιρεσίες του κάθε δικτάτορα που το παίζει δημοκράτης, θα πρέπει να υπάρχει ένα εμπόδιο - και αυτό είναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας. Μικρό μεν, γελοίο, αλλά υπάρχει. Κάποτε οι δήθεν δημοκράτες τον επικαλούνται όποτε τους συμφέρει, κάποτε είναι με το πολιτικό κόμμα που είναι στην εξουσία - αλλά υπάρχει σαν ένα εμπόδιο. Για αυτό και οι "δήθεν" δημοκράτες θέλουν πάντα να τον εξαφανίσουν να του μειώσουν τις αρμοδιότητες του - και για αυτό διασπείρουν "ιδέες" μέσω των "δημοκρατικών" φυλάδδων τους.
Δεν προσβάλω κάποιον από τους συνομιλητές που το ανέφερα, αλλά τις "δημοκρατικές δυνάμεις" από τις οποίες το διάβασαν...

Αναφέρομαι σε συνταγματική ενίσχυση του θεσμικού του ρόλου και απευθείας εκλογή του από το λαό.

quote:
Τρίτον, τα μικρά κόμματα είναι αυτά που φέρνουν την διαφοροποίηση μέσα στην βουλή. Δείτε τα ψοφήμια που βρίσκουνται εκεί μέσα: αριστεροί που ενώ το 1980 φώναζαν "έξω το ξένο κεφάλαιο", σήμερα κάνουν λόγο για ξένες επενδύσεις... Κεντρώοι που ενώ σε αυτές τις εκλογές κατέβηκαν με συνθήματα κλίνοντα προς τα δεξιά, στις επόμενες εκλογές θα κατέβουν με αριστερά, δεξιοί που κάνουν ότι ακριβώς και το προηγούμενο κόμμα που ήταν στην εξουσία... Τα πάντα για την μάσα, ΚΑΜΙΑ ιδεολογία...
Στην "κεντρώα" Ολλανδία εμφανίστηκε ένας τύπος με δικό του κόμμα και δεξιά συνθήματα. Εάν δεν τον δολοφονούσαν θα είχε πάρει το 20% των ψήφων. Στις επόμενες εκλογές ΟΛΑ τα κόμματα είχαν μέρος από τις θέσεις του στα κιτάπια τους. Για δείτε κάποιους από τους σημερινούς νόμους στην Ολλανδία... Δεν δίνω το δεξιό παράδειγμα - δίνω το παράδειγμα του πως σάπια κόμματα μπορούν να αλλάξουν από την ΙΔΕΟΛΟΓΙΑ των μικρών που θα μπουν στην βουλή...
Και πως είναι δυνατόν να υπάρξει ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ μικρών κομμάτων... ΣΥΝΑΣΠΙΣΜΟΣ ιδεών.
ΑΥΤΗ είναι η δημοκρατία...
Μόνο που τα σάπια κόμματα και τα "δημοκρατικά" (ωραίο ανέκδοτο) ΜΜΕ που τα υποστηρίζουν είναι ικανά να θέσουν γελοία ερωτήματα στο λαό, για να υποστηρίξουν την καλή μάσα τους...

Μιλάω για το δυνατόν αναλογικότερο εκλογικό σύστημα και φωνάζω για το θέμα των κυβερνήσεων συνεργασίας.

quote:
Όσο πιο συγκεντρωτικό είναι ένα πολίτευμα τόσο λιγότερο δημοκρατικό είναι.
Όσο πιο κληρονομικό είναι ένα πολίτευμα, τόσο λιγότερο δημοκρατικό είναι.
Όσο πιο απαθές είναι ένα πολίτευμα σε μη δημοκρατικές διαδιακασίες που συμβαίνουν γύρω του, τόσο λιγότερο δημοκρατικό είναι.
Όσο πιο συγκεμτρωμένη βρίσκεται η δύναμη της βουλής στα χέρια κάποιων οικονομικών παραγόντων, τόσο λιγότερη δημοκρατίας έχουμε...

Έχω πει ότι ο συνδυασμός μονοκομματικής κυβέρνησης και κομματικής πειθαρχίας δημιουργεί μοναρχία. Έχω καταδικάσει την οικογενειοκρατία και για το θέμα των διαπλεκομένων δεν έχω εκφέρει γνώμη, γιατί δε θα τελειώσουμε ούτε σε 100 χρόνια.
Φίλε μου είσαι σίγουρος ότι

quote:
Θα διαφωνήσω με όλους σας
;

Θα μου φαινόταν και περίεργο, γιατί μονίμως συμφωνούμε!!!
Ωχ... λες να μας κατηγορήσουν για κλώνους; ΟΧΙ, Είμαι και ΚΑΤΑ της κλωνοποίησης!!! χαχαχαχαχαχα

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2007, 15:38:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε OANNHSEA, η δημοκρατία με την πραγματική της έννοια δεν υπήρξε ποτέ παρά μόνο την στιγμή της γέννησης της.
Ξέρεις, εκείνα τα παλιά καλά χρόνια...
Από τότε κάθε άλλο παρά δημοκρατία είναι.
Απλά είναι ένα πολύ χρήσιμο μέσο για να ελέγχονται τα πλήθη, είναι ένα μέσο στο όνομα του οποίου μπορούν να συμβούν πολλές αυθαιρεσίες και καταπατήσεις δικαιωμάτωνκι ένας τρόπος για να παραμένουν σε ύπνο πολλές ατομικές - και συλλογικές - συνειδήσεις.

Συμφωνώ με τον kostakis για την θεσμική ενίσχυση του ρόλου του Προέδρου της Δημοκρατίας και κυρίως με την τήρηση των όσων θα θεσπιστούν.
Νομίζω πως και στις μέρες μας κάποιες αρμοδιότητες του Προέδρου κατοχυρώνονται συνταγματικά αλλά δεν τηρούνται στην πράξη.

Όσον αφορά την πιθανότητα να εκλέγεται από το λαό, δεν ξέρω αν θα είναι η καλύτερη λύση.
Ποιοί θα ψηφίζουν και με τι κριτήρια θα ψηφίζουν;
Θα είναι όλοι ικανοί να αναλάβουν την ευθύνη για να αποφασίσουν για το καλύτερο της χώρας;
Εδώ κολλάει η άποψη του Πλάτωνα για την δημοκρατία...
Από την άλλη, αν υπάρχει ένα σώμα που να εκλέγει ποιοί θα το απαρτίζουν;
Θα είναι αδιάφθοροι;
Τα ίδια ερωτήματα με βασανίζουν και για τον Πρόεδρο που θα εκλέγεται απευθείας από το λαό.

Αγαπητέ europaios2, για να γκρεμίσεις ένα σαθρό οικοδόμημα θα πρέπει να έχεις κατά νου την δημιουργία ενός νέου, καλύτερου ποιοτικά και λειτουργικά και πιο "γερού".
Αν γκρεμίσεις χωρίς να είσαι σε θέση να οικοδομήσεις ξανά τότε απλά καταστρέφεις χωρίς να επαναδημιουργήσεις...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2007, 17:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεύτερον, για να υπάρχει ένα όριο στις αυθαιρεσίες του κάθε δικτάτορα που το παίζει δημοκράτης, θα πρέπει να υπάρχει ένα εμπόδιο - και αυτό είναι ο πρόεδρος της δημοκρατίας. Μικρό μεν, γελοίο, αλλά υπάρχει. Κάποτε οι δήθεν δημοκράτες τον επικαλούνται όποτε τους συμφέρει, κάποτε είναι με το πολιτικό κόμμα που είναι στην εξουσία - αλλά υπάρχει σαν ένα εμπόδιο. Για αυτό και οι "δήθεν" δημοκράτες θέλουν πάντα να τον εξαφανίσουν να του μειώσουν τις αρμοδιότητες του - και για αυτό διασπείρουν "ιδέες" μέσω των "δημοκρατικών" φυλάδδων τους.
Δεν προσβάλω κάποιον από τους συνομιλητές που το ανέφερα, αλλά τις "δημοκρατικές δυνάμεις" από τις οποίες το διάβασαν...



-Μα τον πρόεδρο της Δημοκρατίας πάλι αυτοί τον βάζουνε! Τουτέστιν όπιο κόμμα τον βάζει αυτόΝ και αυτός τους σιγοντάρει! κάνω λάθος? Πέραν όμως από αυτό επιμένω ότι το όπιο κόμμα ή συνασπισμός κομμάτων είναι στην εξουσία θα πρέπει να ολοκληρώνουν το έργο τους χωρίς εμπόδια από μικροπολιτικές και μόνο σκοπιμότητες!
-Όσο και να στου φαίνεται παράξενο ξεκίνησα να διαβάζω πολιτικές εφημερίδες, (γιατί αθιλητικές διάβαζα από την πρώτη δημοτικού!) από την τρίτη δημοτικού. Έχω σταματήσει να αγοράζω εδώ και περίπου 10 χρόνια! Ενημερώνομαι η από εκπομπές στην ΤV. ή από το ΙΝΤΕΡΝΕΤ! Εφημερίδες αγοράζω πλέον ανεξαρτήτου κομματικής προέλευσης,
με μόνο κίνητρο τα dvd που προσφέρουν ή αν με εδιαφέρει προσωπικά καπιο θέμα!.
-Ίσως είναι τόσο γεμάτες οι μπαταρίες μου που δε νιώθω την ανάγκη να τις φορτίσω. Εξάλου πριν λίγες μέρες κατηγορύσα όλο το πολιτικό σύνολο και όλους τους θεσμούς για διαφθορά και πολύ με είπαν ισιοπεδοτή. Να όμως που με τα ΖΩΝΙΑΝΑ διακοιώθηκα αφού πλέον είναι γνωστό και επίσημα ότι μέσα στην κομπίνα είναι αστυνομία δικαισοσύνη πολιτικοί μέχρι και ο πρύτανης!
-
quote:
Αγαπητέ europaios2, για να γκρεμίσεις ένα σαθρό οικοδόμημα θα πρέπει να έχεις κατά νου την δημιουργία ενός νέου, καλύτερου ποιοτικά και λειτουργικά και πιο "γερού".
Αν γκρεμίσεις χωρίς να είσαι σε θέση να οικοδομήσεις ξανά τότε απλά καταστρέφεις χωρίς να επαναδημιουργήσεις...

-Συμφωνώ αλλά σχεδόν όλοι οι (Κτίστες!) είναι εκτός βουλής! μέσα είναι μόνο οι πολιτικοί μηχανικοί, οι δικηγόροι και οι γιατροί! ή κάνω λάθος? που νοσεί κυρίως η χώρα? -ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΣΥ! για σκεφτείτετο λίγο!.....
-Πιος να το γκρεμίσει? μόνο ο λαός!
-Πιος να το ξαναφτιάξει? μόνο ο λαός!
-Τι κάνει ο λαός? κοιμάται τι κάνει η πατρίς? <<Σσσσσσ........σιγά η Πατρίς κοιμάται!>>

------ΒΛΕΠΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΙΝΟΝΟΥΝΤΑ ΔΟΧΕΙΑ------

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KERRY KING
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2249 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 10:22:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KERRY KING  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα και καλή εβδομάδα σε όλους.

Περίμενα πως και πως την τοποθέτηση του OANNHSEA.

Η πλάκα είναι πωε κατά βάθος δεν διαφωνεί κανένας μας με ότι έχει ειπωθεί μέχρι στιγμής. Ύπάρχει απλά διαφορετική προσέγγιση από τον καθένα μας, με αποτέλεσμα να φαίνεται πως υπάρχουν διαφορετικές απόψεις. Η ουσία είναι πως όλοι μας αναγνωρίζουμε ότι το σύστημα θέλει αλλαγές, όλοι μας συμφωνούμε πως η λύση είναι στην συμμετοχική διακυβέρνηση και όλοι μας συμφωνούμε πως ο ρόλος της κεφαλής του πολιτεύματός μας (ο πρόεδρος) την παρούσα στιγμή δεν ανταποκρίνεται.

Μίλησα υπέρ της λίστας γιατί προσωπικά πιστεύω πως είναι ο μόνος τρόπος να δημιουργηθεί διάσπαση στα μεγάλα κόμματα. Αν εσείς έχετε κάποια άλλη ιδεά να την πείτε, εμένα μου φαντάζει ως η μόνη σωτηρία.

Προσωπίκά δεν θεωρώ πως υπάρχει πλέον έλληνας τόσο ικανός να κρατήσει την τύχη της χώρας μας κάτω από τον ρόλο του προέδρου της δημοκρατίας. Και όπως σωστά το έθεσε και ο φίλος europaios2, μέσα από το δικομματικό σύστημα είναι και αυτός, γιατί να διαφέρει. Πως μπορώ να ελπίζω στον σημερινό πρόεδρο την στιγμή που υπήρξε υπουργός πολιτικής παράταξης που δεν εκφράζει πάνω από τους μισούς έλληνες ? Και δείτε τι σενάρια παίζουνε για τον διάδοχο: Μητσοτάκης - Σημίτης !!!!!!!! Κανένα άλλο σχόλιο.......

Φίλε OANNHSEA, προτάσεις και λύσεις ψάχνουμε. Προτάσεις και λύσεις εφικτές και πάνω στα δεδομένα που ήδη έχουμε. Όχι ιδεατές θεωρίες, πράγματα που μπορούνε να γίνουνε ώστε να αρχίσουμε να τα διαδίδουμε και να τα απαιτήσουμε...

quote:
-Συμφωνώ αλλά σχεδόν όλοι οι (Κτίστες!) είναι εκτός βουλής! μέσα είναι μόνο οι πολιτικοί μηχανικοί, οι δικηγόροι και οι γιατροί! ή κάνω λάθος? που νοσεί κυρίως η χώρα? -ΣΤΗΝ ΠΟΛΕΟΔΟΜΙΑ ΣΤΗ ΔΙΚΑΙΟΣΥΝΗ ΚΑΙ ΣΤΟ ΕΣΥ! για σκεφτείτετο λίγο!.....

Προβλήματα που μπορούνε να αποτελέσουνε την συνέχεια αυτού του θέματος, μόλις εξαντλήσουμε το πολιτιακό. Ομολογώ πάντως πως περίμενα και άλλες τοποθετήσεις, υπάρχουνε τόσα μυαλά εδώ μέσα και δεν μπορώ να το χωνέψω πως τους αφήνει ασυγκίνητους το θέμα. Μήπως φταίει ο τίτλος του ????Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 12:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
KERRY KING: Προβλήματα που μπορούνε να αποτελέσουνε την συνέχεια αυτού του θέματος, μόλις εξαντλήσουμε το πολιτιακό. Ομολογώ πάντως πως περίμενα και άλλες τοποθετήσεις, υπάρχουνε τόσα μυαλά εδώ μέσα και δεν μπορώ να το χωνέψω πως τους αφήνει ασυγκίνητους το θέμα. Μήπως φταίει ο τίτλος του ????


-*Όντως μπορούν να αποτελέσουν θέμα!
-Δε φταίει ο τίτλος! Για κοίτα πόσοι έχουνε τοποθετηθεί περί θρησκευτικών θεμάτων! και για σκεφτείτε ότι ο τσακωμός είναι για το τι μέλει γενέσθαι μετά το θάνατο! Φαντάσου λύθηκαν τα επίγεια εν Ελλάδι προβλήματα και μας μάραναν τα επουράνια!
-Έτσι δικαιολογέιται και ο δικομματισμός! αφού αδιαφορούν λογικό είναι στο τέλος να ψηφίζουν ότι ψήφιζε ή ψιφίζει και ο μπαμπάς!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 13:07:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Προβλήματα που μπορούνε να αποτελέσουνε την συνέχεια αυτού του θέματος, μόλις εξαντλήσουμε το πολιτιακό. Ομολογώ πάντως πως περίμενα και άλλες τοποθετήσεις, υπάρχουνε τόσα μυαλά εδώ μέσα και δεν μπορώ να το χωνέψω πως τους αφήνει ασυγκίνητους το θέμα. Μήπως φταίει ο τίτλος του ????

Υπομονή θέλει, φίλε μου!

Ήδη έχουμε συμμετάσχει στο θέμα διάφορα μυαλά οπότε πιστεύω ότι έπονται κι άλλα στην συνέχεια!
Μην είσαι ανυπόμονος!


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/11/2007, 23:08:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα συνforumίτες

Πιστεύω ότι ενδεχόμενη χρήση της λίστας ως μέσο διάσπασης του δικομματισμού απλά αποτελεί στάχτη στα μάτια όσον αφορά στην πολιτική συνείδηση του Νεοέλληνα. ΑΝ, προκειμένου να καταλάβουμε τα αυτονότητα, επιβάλλεται η χρησιμοποίηση διαφόρων πολιτικών τρικ, τότε λυπάμαι, αλλά οι πιθανότητες με οδηγούν στο συμπέρασμα ότι και το τρικ θα λειτουργήσει αποκλειστικά προς όφελος των "πολιτικαντηδων".
Η ενίσχυση του ρόλου του Προέδρου της Δημοκρατίας, συνδυαζόμενη με την άμεση εκλογή του από το λαό και υπό την αίρεση της όσο το δυνατόν πιο "α-κομματίκ" επιλογής προσώπων, θα μπορούσε να είναι μία λύση : όχι η καλύτερη, γιατί ο Νεοέλλην θα προτιμήσει ένα δικό του υποψήφιο, ακόμα και αν αυτός ήταν ο σύγχρονος Εφιάλτης, παρά έναν ουδέτερο, σε μία θέση με σημαντικές αρμοδιότητες.
Φίλε Ευρωπαίος... το πρόβλημα δεν έγκειται στο ποια επαγγέλματα αντιπροσωπεύονται στη Βουλή. Το πρόβλημα έγκειται στο ποια επαγγέλματα αντιπροσωπεύει και εκπροσωπεί η Βουλή αφενός και αφετέρου στο τι είδους εκπρόσωποι από τα διάφορα επαγγέλματα και με ποιες μεθόδους εισέρχονται στη Βουλή. Όσο για τους κτίστες... δεν ξέρω αν θα ήταν στα άμεσα ενδιαφέροντά τους το βουλευτιλίκι.
Φίλε kerry, η άποψή σου για την ικανότητα κάποιου Νεοέλληνα να κρατήσει επαρκώς τη θέση του Προέδρου της Δημοκρατίας υπό διευρυμένες αρμοδιότητες, νομίζω ότι αδικεί κάποιους. Δε ζητάμε το Σωτήρα άλλωστε, ζητάμε έναν τίμιο απλά. Όσο για τους υποψήφιους διαδόχους... Θου Κύριε, φυλακή τω στόματί σου!!!!!!

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 08:27:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σχετικά με την πλειοψηφία των βουλευτών και τις σπουδές τους και τα κύρια προβλήματα της χώρας, φίλε europaios2, υπάρχουν αρκετά προβλήματα και στην Παιδεία, και στην Οικονομία, και στην Γεωργία κλπ.
Το γεγονός ότι πολλοί βουλευτές μπορεί να είναι πολιτικοί μηχανικοί, γιατροί και δικηγόροι δεν είναι απαραίτητα κι η αιτία που οι συγκεκριμένοι κλάδοι εμφανίζουν προβλήματα.
Είναι πολλοί άλλοι κλάδοι, ανάμεσα σ' αυτούς κι εκείνοι που ανέφερες.

Κάτι που θεωρώ πολύ σημαντικό είναι αυτό που λέει ο kostakis:

quote:
Το πρόβλημα έγκειται στο ποια επαγγέλματα αντιπροσωπεύει και εκπροσωπεί η Βουλή αφενός και αφετέρου στο τι είδους εκπρόσωποι από τα διάφορα επαγγέλματα και με ποιες μεθόδους εισέρχονται στη Βουλή.

Καταρχάς, δεν πιστεύω ότι είναι εύκολο να αντιπροσωπεύονται όλα τα επαγγέλματα στην Βουλή κι ούτε να υπάρχουν ικανοποιητικές ή "αρεστές" λύσεις προς όλους.
Μακάρι να ήταν τόσο εύκολα τα πράγματα και να ήταν όλοι ευχαριστημένοι.
Όμως δεν υπάρχουν επαγγέλματα που θα ζημιωθούν αν κάποιο αλληλοεξαρτώμενο χαίρει πολύ μεγάλης εύνοιας;

Σε μια κοινωνία η οποία είναι πολυδιάστατη και στην οποία οι σχέσεις και στον οικονομικό τομέα αποτελούν ένα πολύ σύνθετο πλέγμα, μπορούν να είναι όλοι ικανοποιημένοι;


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 14:48:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Δεν εννοούσα τους οικοδόμους. Εννοούσα όσους και έχουν την ικανότητα και θέλουν να προσφέρουν. Γι' αυτό το έβαλα σε παρένθεση και με κεφαλία (Κτίστες).
-Νομοθετούν οι βουλευτές. Δεδομένου του ότι κόρακος κοράκι μάτι δε βγάζει λογικό είναι οι δικηγόροι που μπαίνουν στη βουλή να κάνουν τη δικαιοσύνη σαν τα μούτρα τους! ψεύτικη και απατηλή! Σήμερα είναι στη βουλή αύτιο έξω! Το μέλον τους εξασφαλίζουν γι' αυτό νοσεί η Δικαιοσύνη! Οι πολιτικοί μηχανικοί μία από τα ίδια όπως και οι γιατροί! Επειδή το βουλευτής είναι επάγκελμα για αυτό και αυτοί μπαίνοντας στη βουλή εξασφαλίζουν με τη δράση τους το μέλον το δικό τους και των φίλων τους εκτός βουλής!
-Τόσες συμπτώσεις πια.........και ο πιο αφελής τα βλέπει!.....
-Δυστηχώς τέλος χρόνου (για μένα πάει αυτό, αρχίζουν και με πνίγουν οι υποχρεώσεις έτσι σταματώ εδώ και θα γράφω στα κλεφτά που λένε και όχι όπως θα ήθελα!.)


ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/11/2007, 19:43:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μια καλή λύση για να γίνει πιο ενεργός ο ρόλος του προέδρου της δημοκρατίας
Θα ήταν να προέρχονταν από μικρό κόμμα αυτό βεβαία με το υπάρχον σύστημα
Αποκλείεται να γίνει ίσως θα ήταν ιδανικότερο να ψηφίζει ο λαός για την εκλογή του προέδρου της δημοκρατίας καθώς ένα πρόσωπο γενικά αποδεκτό ανεξάρτητα από
Το πιο χώρο θα προέρχονταν ίσως είχε και μια γενικότερη αποδοχή από τον κόσμο.
Τώρα για τα επαγγέλματα έτσι όπως είναι το σύστημα λογικό είναι να προέρχονται
Από επικερδή επαγγέλματα καθώς για να πολιτευτείς απαιτείται ένα σεβαστό ποσο
Σε διαφήμιση και προεκλογικό αγώνα οποτε αν δεν έχεις το χρήμα δεν θα έχεις και
Την προβολή με συνεπεία να μην εκλεγείς .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 08:23:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

quote:
καθώς για να πολιτευτείς απαιτείται ένα σεβαστό ποσο

Μεγάλη πικρή αλήθεια, φίλε μου. Οι (όπως θέλουμε να τους αποκαλούμε) πρόγονοί μας άκουγαν τους ρήτορες ή τους "πολιτευτές" τους στο κέντρο της πόλης, μέσα στην Αγορά και ο καθένας είχε τη δυνατότητα να μιλήσει και να εκφράσει τις θέσεις του. Με το ρυθμό που πάει η ιστορία, κάποια στιγμή (προβολικά, γιατί ο κόσμος δε νομίζω να έχει τόσο χρόνο μπροστά του) θα πληρώνουμε όχι για να είμαστε υποψήφιοι, αλλά για το δικαίωμα της ψήφου. Και δε θα πληρώνουμε με το αντίτιμο του "Αθηναίου πολίτη" (για να μην προλάβει κανείς να το θέσει και αυτό), αλλά με το αντίτιμο του εύπορου.
O tempora, o mores...
Φίλε europaios, συμφωνώ με τη θέση σου για τους ικανούς και διατιθέμενους να προσφέρουν. Το ερώτημά μου είναι το εξής : πως θα ξέρουμε ποιοι είναι αυτοί; να θέσω ένα πρώτο φίλτρο; μείωση της βουλευτικής αποζημίωσης στα απολύτως απαραίτητα, περιορισμός των διαφόρων προνοιών που απολαμβάνουν σε οικονομικό και δικονομικό επίπεδο και αυστηρές ποινές για παραβάσεις τόσο στον τομέα της διαφθοράς και της συναλλαγής, όσο και στους τομείς των σχέσεων με τους πολίτες. Και ρωτάω... με αυτούς τους όρους πόσοι από τα δέκα εκατομμύρια Ελλήνων θα ήθελαν να είναι βουλευτές (και όχι βολευτές); χωρίς διάθεση μεγαλοστομίας και εγωκεντρισμού, θα ήμουν διατεθειμένος να αναλάβω, ΜΕ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΠΡΟΫΠΟΘΕΣΕΙΣ! Δεν ξέρω πόσους ακόμα θα έβρισκα συνοδοιπόρους...

quote:
Σε μια κοινωνία η οποία είναι πολυδιάστατη και στην οποία οι σχέσεις και στον οικονομικό τομέα αποτελούν ένα πολύ σύνθετο πλέγμα, μπορούν να είναι όλοι ικανοποιημένοι;

Θα μπορούσαν να είναι οι περισσότεροι, αν αισθάνονταν και διαπίστωναν το θεσμό του Κοινοβουλίου ως Διοικητική Εθνοσυνέλευση διά αντιπροσώπων και όχι ως κομματικό μετερίζι ικανοποίησης ρουσφετολογικών και λοιπών ένθεν και ένθεν οικονομικών συναλλαγών.
Διοικών είναι ο αποφασίζων, ο υπεύθυνος, ο εκπροσωπών ένα φορέα (στην περίπτωση μας ένα Έθνος), ενίοτε και ο διαχειριστής. Η διοίκηση είναι όργανο άσκησης κοινωνικής και πολιτικής εξουσίας, αλλά στην Ελλάδα το ρητό "τη δόξα πολλοί εμίσησαν, το χρήμα ουδείς" φαίνεται ότι αποτελεί κατοχυρωμένη πατέντα ως προς τη συνείδηση του εκάστοτε πολιτευτή.

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 08:29:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα για τα επαγγέλματα έτσι όπως είναι το σύστημα λογικό είναι να προέρχονται
Από επικερδή επαγγέλματα καθώς για να πολιτευτείς απαιτείται ένα σεβαστό ποσο
Σε διαφήμιση και προεκλογικό αγώνα οποτε αν δεν έχεις το χρήμα δεν θα έχεις και
Την προβολή με συνεπεία να μην εκλεγείς .

Φίλε μου Open Mind, αρκετές φορές το χρήμα είναι απαραίτητο για τον υποψήφιο βουλευτή έτσι ώστε να μπορέσει να στηρίξει οικονομικά τον προεκλογικό του αγώνα.
Από την άλλη, αρκετές φορές επίσης η προεκλογική πορεία κάποιου - όσον αφορά το οικονομικό επίπεδο αλλά κι αυτό των δημοσίων σχέσεων του - δεν στηρίζεται στους δικούς του πόρους αλλά στους πόρους κάποιου μεγαλοεπιχειρηματία κλπ.
Ε, μέσα στην τετραετία που θα ακολουθήσει θα γίνει η απόσβεση των χρημάτων του "οικονομικού ενισχυτή"...

Επίσης, παρατηρώ τα τελευταία χρόνια ότι στην Βουλή εισέρχονται άνθρωποι από διάφορους επαγγελματικούς χώρους όπως ηθοποιοί, δημοσιογράφοι κλπ οι οποίοι δε μου φαίνονται να έχουν αρκετά χρήματα για να στηρίξουν μόνοι τους τον προεκλογικό τους αγώνα.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Open Mind
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4983 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/11/2007, 12:22:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Φίλε μου Open Mind, αρκετές φορές το χρήμα είναι απαραίτητο για τον υποψήφιο βουλευτή έτσι ώστε να μπορέσει να στηρίξει οικονομικά τον προεκλογικό του αγώνα.
Από την άλλη, αρκετές φορές επίσης η προεκλογική πορεία κάποιου - όσον αφορά το οικονομικό επίπεδο αλλά κι αυτό των δημοσίων σχέσεων του - δεν στηρίζεται στους δικούς του πόρους αλλά στους πόρους κάποιου μεγαλοεπιχειρηματία κλπ.
Ε, μέσα στην τετραετία που θα ακολουθήσει θα γίνει η απόσβεση των χρημάτων του "οικονομικού ενισχυτή"...

Έτσι είναι γι αυτό μετά είναι δέσμιοι των χρηματοδοτών τους .
quote:
Επίσης, παρατηρώ τα τελευταία χρόνια ότι στην Βουλή εισέρχονται άνθρωποι από διάφορους επαγγελματικούς χώρους όπως ηθοποιοί, δημοσιογράφοι κλπ οι οποίοι δε μου φαίνονται να έχουν αρκετά χρήματα για να στηρίξουν μόνοι τους τον προεκλογικό τους αγώνα

Απ ότι έχω προσέξει πολλές φορές κάνουν τα ιδία τα κόμματα πρόταση
Σε ηθοποιους,αθλητες ,δημοσιογράφους οποτε πιθανόν να τους πριμοδοτούν κιόλα
Βεβαία αυτοί δεν χρειάζονται και πολύ διαφήμιση καθώς είναι ήδη γνωστοί
Στον κόσμο και είναι δημοφιλείς σε αρκετούς.

quote:
Οι (όπως θέλουμε να τους αποκαλούμε) πρόγονοί μας άκουγαν τους ρήτορες ή τους "πολιτευτές" τους στο κέντρο της πόλης, μέσα στην Αγορά και ο καθένας είχε τη δυνατότητα να μιλήσει και να εκφράσει τις θέσεις του.

Αυτό ήταν και το σωστότερο βεβαία στην εποχή μας δεν μπορεί να γίνει
Κάτι τέτοιο ίσως θα μπορούσε όμως να γίνει μια δικαιότερη κατανομή χρόνου
Σε τηλεοπτικό χρόνο μέσω της δημοσιάς τηλεόρασης θα μπορούσε δηλαδή να δίνει χρόνο και στα μικρότερα κόμματα που είναι εκτος βουλής να πουν τις θέσεις τους.

.
Πάντως βλέπουμε ότι ολο το σύστημα είναι σάπιο και άδικο απ την αρχή της όλης διαδικασίας να πολιτευτεί κάποιος ίσως θα έπρεπε να γίνουν περικοπές στις διαφημίσεις υποψηφίων σε προεκλογική περίοδο η να μπει ένα όριο έτσι ώστε
Να μειωθεί η απόσταση αρα και το πλεονέκτημα ενός υποψηφίου με μεγάλο μπατζετ
Και ενός υποψηφίου με μικρό μπατζετ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kostakis
Πλήρες Μέλος

Greece
944 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 08:31:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kostakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους

Αφού δηλώσω στενάχωρα που το παρόν forum εν τέλει στηρίζεται σε 5-6 απόψεις (εν αντιθέσει με θέματα που περισσότερο δημιουργούν προσωπικές τριβές, παρά ανταλλαγή απόψεων πάνω σε σημαντικά, κατά τη γνώμη μου θέματα), θα επανακινήσω το "όχημα" :

quote:
Από την άλλη, αρκετές φορές επίσης η προεκλογική πορεία κάποιου - όσον αφορά το οικονομικό επίπεδο αλλά κι αυτό των δημοσίων σχέσεων του - δεν στηρίζεται στους δικούς του πόρους αλλά στους πόρους κάποιου μεγαλοεπιχειρηματία κλπ.
Ε, μέσα στην τετραετία που θα ακολουθήσει θα γίνει η απόσβεση των χρημάτων του "οικονομικού ενισχυτή"...

Ο κόσμος το έχει τούμπανο κι εμείς κρυφό καμάρι. Η πλήρης "Η.Π.Α."μερικανοποίηση της πολιτικής. Εφόσον λοιπόν αποδεχόμαστε τις "χορηγίες" στην πολιτική, εφόσον τις γνωρίζουμε, εφόσον αντιλαμβανόμαστε ότι πρόκειται περί παιχνιδιού "δούναι και λαβείν" το οποίο δεν έχει σε τίποτα να κάνει με ιδεολογικές τοποθετήσεις, γιατί παθιαζόμαστε τόσο με τα κόμματα; μήπως γιατί υπάρχει απλά η ανάγκη της οπαδοποίησης (όπως στον αθλητισμό) και της κοινής πίστης (όπως στη θρησκεία); αυτή όμνως είναι η σημασία του "πολιτικού όντος";

quote:
Απ ότι έχω προσέξει πολλές φορές κάνουν τα ιδία τα κόμματα πρόταση σε ηθοποιους,αθλητες ,δημοσιογράφους οποτε πιθανόν να τους πριμοδοτούν κιόλα. Βεβαία αυτοί δεν χρειάζονται και πολύ διαφήμιση καθώς είναι ήδη γνωστοί στον κόσμο και είναι δημοφιλείς σε αρκετούς.

Δε με προβληματίζει τόσο η δημοφιλία τους, όσο η έλλειψη μαχητικότητας και διάθεσης προσφοράς (εφόσον έχουν, κατά κάποιο τρόπο, λυμένο το δικό τους πρόβλημα) στο υπόλοιπο κοινωνικό σύνολο. Ειλικρινά, δεν μπορώ να καταλάβω πως η πολιτική μπορεί να παραμορφώσει συνειδήσεις κατά τόσο δραστικό τρόπο, ώστε να διαπιστώνεις ότι ο απλός συνάδελφος (ονόματα δε λέμε και υπολήψεις δε θίγουμε), η απλή συναγωνίστρια (ομοίως με το ανωτέρω) και ο σύντροφος συνδικαλιστής αλλάζουν ρόλους και στρατόπεδο. Φωτεινή εξαίρεση, για αυτή την περίοδο συγκεκριμένα, και χωρίς να γνωρίζω τη συνέχεια που θα έχει, φαίνεται να αποτελεί πρώην "αγροτοαγωνιστής" της κυβερνώσας παράταξης, ο οποίος ασκεί, προς το παρόν, λεκτική αντιπολίτευση βάσει συνειδήσεως σε ένα σημαντικό θέμα που ρέπει σε βάρος του λαού : η κρίση βέβαια θα είναι στην κρίσιμη στιγμή, στην ψηφοφορία.

quote:
Αυτό ήταν και το σωστότερο βεβαία στην εποχή μας δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο ίσως θα μπορούσε όμως να γίνει μια δικαιότερη κατανομή χρόνου σε τηλεοπτικό χρόνο μέσω της δημοσιάς τηλεόρασης θα μπορούσε δηλαδή να δίνει χρόνο και στα μικρότερα κόμματα που είναι εκτος βουλής να πουν τις θέσεις τους.

Πραγματικά πολύ σωστή σαν άποψη, απλά κάνε τον κόπο να την ξεστομίσεις ενώπιον παρέας σου που να πρόσκειται κομματικά στο διπολισμό. Οι απαντήσεις τους πραγματικά θα σε καταπλήξουν (ο υποφαινόμενος είναι έμπειρος σε τέτοιες καταστάσεις, ζιζάνιο ων). Από το "τι να τα κάνουμε τα μικρότερα κόμματα, αφού δε θα μπουν που δε θα μπουν στη Βουλή" μέχρι και "Δεν μπορείς να βάλεις όρους στα κανάλια (Σ.Σ. και στα Δημόσια!;!;) για το ποιους θα καλούν" έχω ακούσει. Χώρια που θα υπάρξουν και εκείνοι που θα αναρρωτηθούν αν ο Χ εξωκοινοβουλευτικός έχει σώας τας φρένας, για ποιους λόγους να ακουστεί η φωνή των ακραίων τάσεων, τι να μας πουν οι Οικολόγοι και άλλα ενδιαφέροντα.
Για να προχωρήσει πάντως και το θέμα, θα ήταν ενδιαφέρον να βάλουμε κάποια νέα παράμετρο στη συζήτηση. Προτείνω, εφόσον το θέμα αφορά τους πολιτικούς και ενόψει επικείμενης συζήτησης για Συνταγματική μεταρρύθμιση, να συζητήσουμε λίγο για τα προνόμια των Βουλευτών (άρθρα 61-63 του Συντάγματος). Πιστύετε ότι θα έπρεπε να ισχόυν στο ακέραιο και, αν όχι, τι αλλαγές θα έπρεπε να συζητηθούν; (από εμάς φυσικά, γιατί από τις Επιτροπές Αναθεώρησης αποκλείεται!!!)

Φιλικά
Κωστάκης

Εν οίδα ότι ουδέν είδα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

europaios2
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5735 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/11/2007, 09:55:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους europaios2  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
-Kαλημέρα!
- kostaki δυστυχώς έτσι είναι τα πράγματα! 5-6 απόψεις!.
-Εγώ δυστυχώς θα αργήσω λίγο να επανέλθω λόγω υπερβολικού φόρτου εργασίας! άσε που πρέπει να ετοιμάσω και κάτι απαντήσεις σε 2 άλλα θέματα!......ενδιαφέρων αυτά που γράφεις και σίγουρα πρέπει να συζητηθούν!

ΚΑΛΗΝΥΧΤΑ ΕΛΛΑΔΑ!!!!!!
--ΚΑΫΜΕΝΕ ΓΙΕ ΜΟΥ ΤΙ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ!!!!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.203125
Maintained by Digital Alchemy