ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:46:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΕΙΔΑ!ΤΟΤΕ ΕΙΔΙΚΕ,ΘΕΛΩ ΜΙΑ ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΠΟΥ ΤΗΝ ΨΑΧΝΩ ΚΑΙΡΟ...ΤΙ ΖΩΔΙΟ ΕΙΝΑΙ Η ΤΡΑΓΟΥΔΗΣΤΡΙΑ?!?!?...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

3ADA
Μέλος 2ης Βαθμίδας


301 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:51:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 3ADA
ΜΑΛΛΟΝ ΑΧΙΝΟΣ! ΔΕΝ ΕΞΗΓΕΙΤΑΙ ΑΛΛΙΩΣ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 14:55:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΓΙΑΤΙ ΡΕ?ΤΙ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΚΟΠΕΛΑ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elor
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 15:32:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elor
elfeye
XAXAXAXAXAXAXA
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 16:30:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ ΡΕ DYING INCUBUS?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/08/2005, 23:50:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Μία χαρά είναι η τραγουδίστρια και με πολύ καλή φωνή!
elfeye, σχόλασα, και συνέχισα την δουλειά στο σπίτι.
Πρίν λίγο τελείωσα για αυτό δεν σου απάντησα το μεσημέρι.
Όσο για το ζώδιο της...
Δεν είμαι κι η Λίτσα Πατέρα!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Crusader
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/08/2005, 16:41:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Crusader
πολύ ωραίες ιστορίες σε αυτό το θέμα.
προσωπικά δεν έχω συναντήσει το παράξενο παρόλο που με ενδιέφερε πολλά χρόνια. αυτό μάλλον είναι αυταπόδεικτο από τη στιγμή που γράφω σε αυτό το φορουμ. οι πρώτες σχετικά περίεργες ιστορίες που μου έρχονται άμεσα στην μνήμη είναι καταρχήν όταν χτύπησε ένα αυτοκίνητο το σκύλο μου πριν χρόνια, δεν ήμουν μπροστά στο περιστατικό αλλά εκείνη τη στιγμή βρισκόμουν αρκετά χιλιόμετρα μακρυά. ήταν απόγευμα καλοκαίρι και βρισκόμουν σε μία υπαίθρια συναυλία. ξαφνικά ενώ η ατμόσφαιρα ήταν ζεστή λόγω καλοκαιριού άρχισα να κρυώνω και να αισθάνομαι ρίγη. εκείνη τη στιγμή δεν μπόρεσα να το εξηγήσω. μετά έμαθα ότι εκείνη την ώρα περίπου είχε χτυπήσει ένα αυτοκίνητο το σκύλο μου, όμως δεν πέθανε αμέσως αλλά ξεψυχούσε για μία ώρα περίπου εως ότου του έκανε ευθανασία ένας κτηνίατρος. ίσως να ήταν σύμπτωση ποιος ξέρει...
μία άλλη περίεργη ιστορία που έμαθα από διάφορους άλλους αφορούσε ένα τρίτο πρόσωπο το οποίο δεν έχω συναντήσει προσωπικά, αλλά οι περιγραφές ήταν πολύ ασυνήθιστες. 3 άτομα τα οποία τα δύο δεν γνωρίζονταν μεταξύ τους και μάλιστα είναι σε διαφορετικές πόλεις ανάφεραν περιγράφοντας τη γνωριμία τους με αυτό το πρόσωπο πως τους προκαλούσε απέχθεια παρόλο που δεν το γνώριζαν από πριν ώστε να έχουν προηγούμενα μαζί του, τους προκαλούσε θυμό και μάλιστα ορισμένοι άρχισαν να το βρίζουν χωρίς λόγο. ο ένας συγκεκριμένα περιέγραψε ότι αισθανόταν σαν να τον ρουφούσε από την κοιλιά και ο άλλος πως δεν άντεξε να κάτσει στο ίδιο δωμάτιο μαζί του. ο τρίτος πως είχε ανάποδα μάτια δηλαδή το κάτω βλεφαρο που είναι σχετικά ίσιο σε σχέση με το πάνω που είναι πιο καμπύλο σε αυτό το άτομο ήταν ανάποδα. τελειώνοντας υπάρχει και το κωμικό στοιχείο (ελπίζω δηλαδή) αυτός που δεν άντεξε να κάτσει στον ίδιο χώρο μαζί του πήγε στην κουζίνα να μαγειρέψει. δυστυχώς τα μακαρόνια για ανεξήγητο λόγο δεν ψήνονταν παρόλο που τα έβραζε μιάμιση ώρα και τελικά δεν τρώγονταν ούτε μετά από τόση ώρα βράσιμο.
μετά διάβασα στην έρπουσα σκιά του μπαλάνου την περιγραφή των ανθρώπων της σκιάς και βρήκα αρκετά κοινά στοιχεία αλλά πάλι κανείς δεν μπορεί να είναι σίγουρος σε αυτά τα θέματα.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 22:58:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido
θυμήθηκα μια ιστορία που δεν έχει να κάνει με μεταφυσικό ή φαντάσματα..Το γεγονός ότι την έχω ακούσει από πολλά άτομα (ο φίλος της φίλης του φίλου,κτλ) με κάνει να μην την πιστεύω και τόσο.Όταν ήμουν φοιτητής και έψαχνα για συγκάτοικο μου είπαν τη συγκεκριμένη ιστορία,για μια κοπέλα που συγκατοικούσε με μια άλλη κοπέλα η οποία δε την άφηνε να μπαίνει στο δωμάτιο της,και πάντα κλείδωνε την πόρτα..Για καιρό όλα ήταν οκ,αν και η άλλη κοπέλα ήταν λίγο παράξενη..Κάποια στιγμή που η "παράξενη" κοπέλα έλειπε,είχε ξεχάσει την πόρτα ξεκλείδωτη και λίγο ανοιχτή.Μπαίνει λοιπό στον πειρασμό η συγκάτοικος και ρίχνει μια ματιά στο δωμάτιο..Αντί για κρεβάτι στο δωμάτιο υπήρχε ένα φέρετρο και παντού κεριά και σατανιστικά σύμβολα.Η κοπέλα μάζεψε τα πράγματα της κι έφυγε στο λεππτό...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 23:44:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Κάπου έχω ακούσει για αυτή την ιστορία ξανά αλλά δεν θυμάμαι πού!

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2005, 23:50:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΣΕ ΕΝΑ ΠΑΛΙΟ ΘΕΜΑ ΓΙΑ ΒΑΜΠΙΡ ΤΗΝ ΕΙΧΑΜΕ ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mistirios
Μέλος 1ης Βαθμίδας

USA
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 00:33:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mistirios
Αυτη η ιστορια δεν ειναι μυθος?? επειδη την εχω ακουση απο διαφορους


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elfeye
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Iceland
182 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 01:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους elfeye
ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΥΘΟΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΕΤΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ,Ε,ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΦΕΛΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΧΑΣΕΙΣ ΤΗΝ ΠΟΡΤΑ ΞΕΚΛΗΔΟΤΗ...
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ GOTHS,ΣΑΤΑΝΙΣΤΕΣ Η ΤΑΧΑ ΒΑΜΠΙΡ ΠΟΥ ΤΗΝ ΒΡΗΣΚΟΥΝ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΖΩΗΣ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Perdido
Νέο Μέλος

Greece
22 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2005, 05:15:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Perdido
elfeye,έχεις απόλυτο δίκιο σ' αυτό που λες.. Υπάρχουν πολλοί που γουστάρουν να το κάνουν αυτό!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 03:53:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
καλημερα παιδια.ξερετε ειχα αυπνιες και σκεφτηκα να περασω διμιουργικα την ωρα μου.
εγω θα σας πω μια ιστορια που μου διηγηθηκε η γιαγια μου,και η ιδια ειναι συνπρωταγωνιστρια.επηδει μου την ειπε πριν πολυ καιρο θα προσπαθησω να την πω οσο καλυτερα θυμουμε.

τα παλια τα χρονια μου ελεγε οταν ηταν 20 χρονων{τωρα ειναι 65}
ξυπνουσαν νωρις την νυχτα για να πανε στα χωραφια.περιπου απο τις 3-4.κανονικα πηγαιναν με βαρδιες.δηλαδη την δυτερα πηγαιναν η κικη και η μαρια{τυχαια ονοματα} την τριτη η...αγγελω και η μαρικα,συνολο ηταν 7 αδερφες.
μια μερα λοιπον αποφασισαν να πανε ολες μαζι.καβαλησαν λοιπον τον γαιδαρο και πηγαν στο χωραφι.αφου λοιπον εκαναν την δουλεια{δεν θυμαμε...καπως μου το ελεγε αλλα το εχω ξεχασει}μετα πηραν τον δρομο του γυρισμου.
μου ελεγε οτι ηταν ολες καβαλα στο γαιδαρο και οτι φοβοντουσαν πολυ.καποια στιγμη λοιπον μεσα σε ενα μονοπατι καθως περνουσαν ο γαιδαρος σταματαει.ακριβως μπροστα τους φαινοταν μια σκια που εκανε συνεχως μια κινηση{ειναι λιγο δυσκολο να το περιγραψω}.
φανταστειτε μια λεπτη σκια να κανει συνεχως μια ημικυκλια κινηση.περιπου ετσι.
σταματαει λοιπον ο γαιδαρος και φοβοταν να περασει.η γιαγια μου και οι αδερφες τις ειχαν κοκαλωσει,και καμια δεν τολμαγε να καταιβει και να δει τι ειναι η σκια.
περιμεναν λοιπον.περιμεναν περιμεναν ωσπου ηρθε το πρωινο φως.
αποκαλυφθηκε λοιπον οτι ηταν μια φτερη που κουνιοταν με τον αερα κανοντας την ιδια κινηση.

η ιστορια ειναι μυστυρια οχι τοσο για την υποθεση της αλλα για τις λπετομερειες που δεν στεκουν.
πως χωρανε 7 ατομα σε εναν γαιδαρο?
η φτερη αποκλειεται να εκανε συνεχως την ιδια συγκεκριμενη κινηση γιατι ο αερας αλλαζει.
ισως να κανω και εγω καποια λαθη γιατι εχω καιρο να την ακουσω την ιστορια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 06:21:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
μπα...δεν με παιρνει ο υπνος,θα σας πω αλλη μια ιστορια λοιπον,που ακοσα παλι απο την γιαγια μου.
στο χωριο,πηγαιναν στο ποταμι να πλυνουν τα ρουχα του νωρις το πρωι.
μια φιλη τηε γιαγιας μου λοιπον μια μερα μπερδευτηκε και πηγε στις 1 το βραδυ.
λεει λοιπον οτι στον δρομο συναντησε και μια αλλη συγχωριανη που δεν την ηξερε κανεις.πηγαν λοιπον μαζι να πλυνουν τα ρουχα.
καθως τα επλεναν η δευτερη ηταν πολυ χλωμη σαν νεκρη και προσπαθουσε να πεισει την πρωτη να την ακολουθησει καπου.
ελεγε μαλιστα οτι τις επιανε συνεχως το χερι.
η πρωτη καταλαβε οτι ηταν δαιμονιο και εκανε το εξης τεχνασμα.
αρχισε να της λεει μια ιστορια.καθως περναγε η ωρα η δευτερη ανυσηχουσε που δεν τελειωνε η ιστορια.η πρωτη λοιπον συνεχως εβρισκε δικαιολογιες για να μεγαλωσει την ιστορια.καποια στιγμη λοιπον αγουγεται το γρυλισμα ενος κοκκορα.η δευτερη κοπελα εξαφανιστηκε.
περιεργο?
ψεμμα?{μαλλον}
αντε πανα ξαναξαπλαρω μπας και με παρει τωρα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 08:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Θα σας πώ μία ιστορία που μου διηγήθηκε η μητέρα μου από όταν ήταν παιδί κι η οποία την στιγμάτισε για χρόνια.
Το 1972 ένα βράδυ του Ιουλίου κοιμόντουσαν στο σπίτι η γιαγιά μου με τη μικρή μου θεία στο δωμάτιο της γιαγιάς μου, μιάς κι η μικρή ήταν ακόμα παιδάκι και φοβόταν κι ο παππούς μου ήταν ναυτικός τότε και στο άλλο δωμάτιο η μητέρα μου, μία από τις 2 πιο μεγάλες της αδελφές κι ο θείος μου.
Κοιμόντουσαν όλη και μάλιστα είχαν αφήσει τις μπαλκονόπορτες ανοιχτές ως τη μέση, τότε δεν φοβόντουσαν οι άνθρωποι κι ήταν και στον 2ο όροφο σε μία ήρεμη γειτονιά κι ένα φωτάκι στο χώλ έξω από τα υπνοδωμάτια ανοιχτό.
Ξαφνικά, στις 3:40 ξύπνησαν όλοι από γυναικεία ουρλιαχτά που ακούγονταν από τον δρόμο, άνοιξαν όλα τα ρολά των παραθύρων μόνα τους ως επάνω και το φωτάκι έσβησε μόνο του.
Φαντάζεστε τι πανικός επικράτησε σε ένα σπίτι γεμάτο γυναίκες κι ένα μικρό αγόρι...
Οι φωνές ακούγονταν σα μοιρολόι κι η γιαγιά μου βγήκε στο μπαλκόνι να δεί τι συνέβαινε.
Όταν μπήκε μέσα ήταν έντρομη κι είπε οτι είδε κάποιες κοπέλες ντυμένες με μακριά φορέματα να κλαίνε στο σταυροδρόμι από κάτω (λένε οτι στα σταυροδρόμια τα βράδια μαζεύονται "κακά πνεύματα" τα βράδια΄), ένα σταυροδρόμι στο οποίο είχαν σκοτωθεί πολλά άτομα σε ατυχήματα.
Ώσπου η γιαγιά μου τις είδε ξαφνικά αυτές τις κοπέλες να χάνονται...
Το πρωΐ μιλώντας με κάποιους γείτονες της είπαν οτι ξύπνησαν κι αυτοί από αυτό το μοιρολόι και μάλιστα ένα παληκάρι που κοιμόταν στη βεράντα του σπιτιού του επιβεβαίωσε τη γιαγιά μου στο έπακρο...
Το αποτέλεσμα ήταν η μάνα μου να ξυπνάει για χρόνια μετά από μόνη της και χωρίς λόγο εκείνη τη συγκεκριμένη ώρα ακριβώς κάθε βράδυ.
Προσωπικά δεν πιστεύω σε φαντάσματα, ξωτικά κτλ.
Όμως ξέρω οτι η μάνα μου δε λέει ό,τι της κατέβει και δεν ξέρω τι θα σκεφτόμουν εγώ σε μία ανάλογη περίπτωση...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Atva
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
153 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/09/2005, 16:20:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Atva
Καλημέρα, γνωρίζω δύο ιστορίες από την Twilight Zone με πρωταγωνιστές πραγματικά πρόσωπα, τις οποίες την μία μου την διηγήθηκε ο εγγονός του πρωταγωνιστή (ο οποίος είναι οικογενειακός φίλος του πατέρα μου από την Κρήτη) και την άλλη μου την διηγήθηκε η ίδια η πρωταγωνίστρια (η αδελφή της μάνας μου). Επειδή και οι δύο ιστορίες (ειδικά η δεύτερη) θα καταλάβουν μεγάλη έκταση εάν της διηγηθώ λεπτομερέστατα, θα πάω κατευθείαν στο παράξενο της υπόθεσης. Η πρώτη έγινε στην Κρήτη όταν ο παππούς του κ. Νίκου (ο αφηγητής που έλεγα) ήταν γύρω στα 30 και ζούσε στην Αβδού και έχει να κάνει με μία τελετή Νταβέτι που έκανε ένα καλοκαιριάτικο βράδυ για να τιμωρηθεί κάποιος που είχαν προσωπικές διαφορές και απ’ότι μου έχει πει ο κ.Νίκος, η τελετή είχε…«επιτυχία» αλλά επηρέασε και τον παππού του, είχε αλλάξει κάπως η συμπεριφορά του. Δεν ξέρω εάν αληθεύει ή όχι το όλο σκηνικό (όπως είπα δεν θα παραθέσω λεπτομέρειες) αλλά ο κ.Νίκος έχει σαν κληροδότημα από τον παππού του το μαυρομάνικο μαχαίρι με το οποίο έγινε η τελετή και ο ίδιος είναι πεπεισμένος για την αλήθεια της ιστορίας. Δυστυχώς επειδή ήδη βλέπω ότι ξέφυγα όσον αφορά την μακρηγορία την άλλη ιστορία με την θεία μου θα την παραθέσω σε κάποιο άλλο post.



"Κονξ Ομ Πανξ"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

jorgito
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 00:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους jorgito
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΣΥΝΕΛΛΗΝΕΣ.ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ ΚΙ ΕΓΩ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΜΕ ΕΧΕΙ ΠΙΣΩ ΣΥΓΚΛΟΝΙΣΕΙ...ΗΜΟΥΝ 12 ΕΤΩΝ.ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΤΙ ΦΙΛΟΥΣ-ΕΝΕΚΑ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΕΠΙΠΟΛΑΙΟΤΗΤΑΣ ΠΟΥ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ ΤΑ ΑΤΟΜΑ ΑΥΤΗΣ ΤΗΣ ΗΛΙΚΙΑΣ-ΕΙΠΑΜΕ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ ΚΡΥΦΤΟ ΣΤΟ ΝΕΚΡΟΤΑΦΕΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ ΜΑΣ.ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΓΜΗ ΚΑΙ ΕΝΩ ΗΤΑΝ Η ΣΕΙΡΑ ΜΟΥ <<ΝΑ ΤΑ ΦΥΛΑΞΩ>>, ΟΠΩΣ ΛΕΜΕ ΣΤΗ ΔΙΑΛΕΚΤΟ ΤΟΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΥ ΠΑΙΧΝΙΔΙΟΥ, ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΣΑ, ΕΙΔΑ ΚΑΤΙ ΦΡΙΚΤΟ:ΜΙΑ ΣΚΙΑ ΞΕΠΗΔΗΣΕ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΑΦΟ ΚΑΙ ΣΑΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΕΙΔΑ ΚΡΥΦΤΗΚΕ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ. ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΩΡΑ ΝΟΜΙΖΑ ΟΤΙ ΕΠΡΟΚΕΙΤΟ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΦΙΛΟ ΜΟΥ.ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΠΟΙΟΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΠΗΓΑ ΝΑ ΤΟΝ ΔΩ ΩΣΤΕ <<ΝΑ ΤΟΝ ΦΤΥΣΩ>>. ΟΜΩΣ Η ΣΚΙΑ ΕΙΧΕ ΕΞΑΦΑΝΙΣΤΕΙ ΑΡΓΟΤΕΡΑ ΕΙΔΑΜΕ ΤΗΝ ΕΠΙΓΡΑΦΗ ΠΑΝΩ ΣΤΟΝ ΤΑΦΟ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΑΜΕ ΟΤΙ Ο ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟΣ ΤΑΦΟΣ ΗΤΑΝ ΜΙΑΣ ΚΟΠΕΛΑΣ. Η ΚΟΠΕΛΑ ΑΥΤΗ,ΣΥΜΦΩΝΑ ΜΕ ΦΗΜΕΣ ΠΟΥ ΔΙΑΔΙΔΟΝΤΑΝ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ,ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ,ΕΙΧΕ ΤΗ ΜΟΡΦΗ ΕΝΟΣ ΜΙΚΡΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΟΥ,ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΜΕΝΕ ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΣΕ ΕΝΑ ΣΠΙΤΙ ΣΤΗΝ ΑΚΡΗ ΤΟΥ ΧΩΡΙΟΥ.ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΑΠΛΑ ΒΡΕΘΗΚΕ ΝΕΚΡΗ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΑΔΙΕΥΚΡΙΝΣΤΕΣ ΣΥΝΘΗΚΕΣ.ΠΟΛΛΟΙ ΤΗΝ ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΣΑΝ ΩΣ ΜΑΓΙΣΣΑ ΚΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΕΜΕΝΕ ΣΤΟ ΧΩΡΙΟ ΠΟΛΛΑ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΙ Η ΟΨΗ ΤΗΣ ΗΤΑΝ Η ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ.ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΕΠΑΦΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΣΥΓΧΩΡΙΑΝΟΥΣ ΜΟΥ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΚΑΤΟΙΚΟΙ ΕΛΕΓΑΝ ΠΩΣ ΑΚΟΘΓΑΝ ΦΩΝΕΣ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ ΤΗΣ Η ΚΟΠΕΛΑ ΑΥΤΗ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΟΝΟΜΑ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΕΝ ΤΟ ΗΞΕΡΕ ΚΑΝΕΙΣ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/09/2005, 09:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
Χωρίς να θέλω να φανώ κακοπροαίρετος και καχύποπτος, διαβάζοντας την ιστορία σου φίλε jorgito, διαπίστωσα κάτι που δε "μου κολλάει".
Είπες οτι διαβάσατε την επιγραφή στον τάφο της κοπέλας που είδες την σκιά και κατάλαβες οτι επρόκειτο για την κοπέλα αυτή.
Στο τέλος λές πως κανείς δεν ήξερε το όνομα της.
Αφού κανείς δεν ήξερε το όνομα της πώς θάφτηκε αυτή η κοπέλα και τι έγραφε η επιγραφή?
Εκτός κι αν δεν κατάλαβα εγώ σωστά...

In the shadows of the night I shall be lost once again to find thee...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2005, 04:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912
ΧΤΕΣ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΕΙΧΑΜΕ ΠΙΑΣΕΙ ΜΙΑ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΕ 2-3 (ΑΓΓΛΟΥΣ) ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ, ΚΑΙ ΑΚΟΥΣΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΣΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ. ΘΑ ΠΩ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΔΥΟ ΠΟΥ ΑΚΟΛΟΥΘΟΥΝ,ΕΠΕΙΔΗ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΣΤΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ ΜΟΥ,Η ΑΤΟΜΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΙΚΕΙΟ ΤΟΥΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ.

ΠΡΩΤΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΛΟΙΠΟΝ...

Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 5 ΕΤΩΝ, ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΜΕ ΕΝΑ ΑΜΥΔΡΟ ΦΩΣ ΝΑ ΜΠΑΙΝΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΔΙΑΔΡΟΜΟ ΣΤΟ ΔΩΜΑΤΙΟ ΤΗΣ. ΕΙΤΕ ΞΥΠΝΗΣΕ,ΕΙΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΟΝΕΙΡΟ ΤΗΣ,ΕΙΔΕ ΜΙΑ ΜΑΥΡΗ ΦΙΓΟΥΡΑ ΣΤΟΝ ΤΟΙΧΟ, ΟΠΟΥ ΣΑΝ ΝΑ ΞΕΧΩΡΙΖΕ ΤΑ ΜΑΛΛΙΑ ΣΑΝ ΑΦΡΙΚΑΝΟΥ, ΚΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΟΛΗ ΜΑΥΡΙΛΑ ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ ΧΑΜΟΓΕΛΟ, ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΑΚΟΥΓΕΤΑΙ ΑΝΤΙΦΑΤΙΚΟ. ΤΡΟΜΑΞΕ, ΜΠΗΚΕ ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΑ ΣΚΕΠΑΣΜΑΤΑ ΚΟ ΟΤΑΝ ΞΑΝΑΚΟΙΤΑΞΕ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΠΙΑ ΕΚΕΙ. ΕΒΑΛΕ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ, ΚΙ Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΕΝΑ ΚΑΚΟ ΟΝΕΙΡΟ ΚΑΙ ΠΑΕΙ... Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ ΗΤΑΝ 1 ΕΤΟΥΣ ΟΤΑΝ ΣΥΝΕΒΕΙ ΑΥΤΟ, ΚΑΙ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΣΕ ΑΛΛΟ ΔΩΜΑΤΙΟ.
ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ, ΕΝΩ ΕΙΧΑΝ ΑΛΛΑΞΕΙ ΣΠΙΤΙ, Ο ΑΔΕΡΦΟΣ ΤΗΣ, 5 ΧΡΟΝΩΝ ΠΙΑ, ΕΙΔΕ ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ ΠΡΑΓΜΑ ΚΑΙ ΕΒΑΛΕ ΤΙΣ ΦΩΝΕΣ. ΟΤΑΝ ΔΙΗΓΗΘΗΚΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΤΙ ΕΙΔΕ, ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΑ ΕΚΕΙΝΗ ΠΗΓΕ ΣΤΗΝ ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΝ ΜΑΛΛΩΣΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΕΙ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΟΝ ΜΙΚΡΟ. ΝΟΜΙΖΕ ΕΙΤΕ ΟΤΙ ΤΗΝ ΚΟΡΟΪΔΕΥΑΝΕ ΚΑΙ ΤΑ ΔΥΟ ΠΑΙΔΙΑ, ΕΙΤΕ ΟΤΙ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΕΠΗΡΕΑΣΤΗΚΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΗΣ. Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΔΙΚΑ ΕΠΕΜΕΝΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΤΙΠΟΤΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΧΤΕΣ ΜΟΥ ΟΡΚΙΣΤΗΚΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΘΥΜΑΤΑΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΕΙΧΕ ΜΙΛΗΣΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΟΛΟ ΣΚΗΝΙΚΟ ΣΤΟΝ ΑΔΕΡΦΟ ΤΗΣ,Η ΣΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΑΛΛΟ ΠΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΤΟΥ ΜΙΛΗΣΕΙ ΣΧΕΤΙΚΑ...

Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΩΣ ΠΟΙΟ ΑΝΑΤΡΙΧΙΑΣΤΙΚΗ,ΑΛΛΑ ΘΑ ΜΟΥ ΕΠΙΤΡΕΨΕΤΕ ΝΑ ΤΗΝ ΓΡΑΨΩ ΑΥΡΙΟ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mariha2912
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
619 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 03:23:07  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος mariha2912
Η ΔΕΥΤΕΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΥΠΟΣΧΕΘΗΚΑ...

Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΑΥΤΗ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΑΝΗΨΙΑ, (ΚΟΡΗ ΤΗΣ ΞΑΦΕΡΦΗΣ ΤΗΣ), Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ ΤΩΡΑ ΓΥΡΩ ΣΤΑ ΕΞΙ. ΑΠΟ ΟΤΑΝ ΗΤΑΝ 4 ΣΤΑ 5 ΠΕΡΙΠΟΥ, ΕΓΙΝΕ ΤΟ ΕΞΗΣ. ΠΑΕΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΛΕΕΙ " ΜΗΤΕΡΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΑΓΟΡΙ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΤΣΑΡΑ ΜΑΛΛΙΑ, ΚΑΙ ΕΧΕΙ ΚΑΦΕ ΠΡΟΣΩΠΟ, ΚΑΙ ΚΑΦΕ ΧΕΡΙΑ, ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟ ΚΑΦΕ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΜΙΛΑΕΙ, ΚΙ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΟ". ( ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΜΕΝΕΙ ΣΕ ΜΙΑ ΠΕΡΙΟΧΗ ΟΠΟΥ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΟΛΟ ΛΕΥΚΟΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΤΥΧΕΙ ΝΑ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΜΑΥΡΟ). Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ, ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΦΑΝΤΑΣΙΟΠΛΗΞΙΕΣ ΟΛΑ ΑΥΤΑ, ΚΑΙ ΜΗΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΦΕΡΕΙ ΑΝΤΙΡΗΣΕΙΣ, ΛΕΕΙ "ΜΑ ΓΙΑΤΙ ΕΝΑ ΑΓΟΡΑΚΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΟ, ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ, ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ, ΠΕΣ ΤΟΥ ΝΑ ΠΑΙΞΕΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΟ" , ΚΙ Η ΜΙΚΡΗ ΤΟΤΕ ΛΕΕΙ " ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ, ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΛΥΠΗΜΕΝΟ, ΚΑΙ ΜΟΥ ΛΕΕΙ ΣΥΝΕΧΩΣ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΔΙΟΤΙ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΤΟΝ ΜΠΑΜΠΑ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ" . ΜΗΝ ΘΕΛΟΝΤΑΣ ΝΑ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ Η ΜΑΝΑ ΤΗΣ ΤΗΝ ΚΑΘΗΣΥΧΑΣΕ, ΤΗΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ, ΚΑΠΟΙΟ ΛΑΘΟΣ ΕΧΕΙ ΓΙΝΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΡΩΝΕ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ( ΕΛΕΓΕ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ Η ΑΝΗΨΙΑ ΤΗΣ, ΜΑ ΔΕΝ ΤΟ ΘΥΜΟΤΑΝ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ) ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ. ΩΣΤΟΣΟ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΗ ΤΗΝ ΜΕΡΑ, Η ΜΙΚΡΗ ΕΠΕΜΕΝΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΣΥΧΝΑ ΟΤΙ ΕΒΛΕΠΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ, ΚΙ ΟΤΙ ΕΙΧΕ ΚΑΦΕ ΠΡΟΣΩΠΟ,ΚΙ ΟΤΙ ΠΑΡΑΠΟΝΙΟΤΑΝ ΔΙΟΤΙ ΤΟΥΣ ΓΟΝΕΙΣ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΗΚΙΑ, ΚΑΙ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ΚΑΤΙ ΑΝΕΦΕΡΕ ΟΤΙ ΤΟΥΣ ΠΑΤΗΣΕ ΤΟ ΛΕΩΦΟΡΕΙΟ Η ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ. ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ Η ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΠΗΓΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΚΑΠΟΥ ΠΡΟΣ ΤΟ DEVON ΔΙΑΚΟΠΕΣ, ΚΙ ΕΝΩ ΚΑΘΟΤΑΝ ΣΤΟ ΠΙΣΩ ΚΑΘΙΣΜΑ, ΚΑΠΟΙΟΝ ΧΑΙΡΕΤΟΥΣΕ ΣΤΟΝ ΑΔΕΙΟ ΔΡΟΜΟ, ΚΙ ΕΙΠΕ " Ο (?) ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΜΑΖΙ ΜΑΣ ΩΣ ΕΚΕΙ ΠΕΡΑ, ΘΑ ΠΑΕΙ ΣΤΗΝ ΤΑΔΕ STREET" (ΕΙΠΕ ΜΙΑ ΣΥΝΟΙΚΙΑ ΑΡΚΕΤΑ ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΜΕΝΑΝΕ) . ΣΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΔΕΝ ΑΝΕΦΕΡΕ ΤΙΠΟΤΑ ΣΧΕΤΙΚΟ, ΟΥΤΕ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ ΟΤΑΝ ΓΥΡΙΣΑΝ. ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΟΕΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΟΜΩΣ ΑΡΧΗΣΕ ΝΑ ΛΕΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ. ΜΙΑ ΜΕΡΑ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΜΗΝΕΣ, ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΕΙΠΕ ΣΤΗΝ ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΟΤΙ Ο (?) "ΔΕΝ ΑΝΗΣΥΧΕΙ ΠΙΑ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΓΟΝΙΟΥΣ ΤΟΥ ΤΟΥΣ ΤΡΩΝΕ ΤΑ ΣΚΟΥΛΙΚΙΑ, ΕΦΥΓΕ ΜΕ ΤΟ ΑΣΠΡΟ ΦΩΣ" ΚΙ ΕΔΕΙΞΕ ΠΡΟΣ ΤΑΣ ΠΑΝΩ. " ΔΕΝ ΝΟΜΙΖΩ ΝΑ ΤΟΝ ΞΑΝΑΔΩ" ΕΙΠΕ. ΚΙ ΟΝΤΩΣ ΠΟΤΕ ΠΙΑ ΔΕΝ ΑΝΑΦΕΡΕ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΖΙ ΤΟΥ. Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΔΙΕΥΚΡΙΝΗΣΕ ΟΤΙ Η ΞΕΔΕΡΦΗ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΗ ΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΠΑΙΔΑΓΩΓΗΣΗ ΤΗΣ ΜΙΚΡΗΣ, ΚΙ ΟΤΙ ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΦΗΣΕ ΝΑ ΔΕΙ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΡΟΜΟΥ Π.Χ. , ΚΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΕ ΤΡΟΠΟΣ ΝΑ ΕΧΕΙ ΑΚΟΥΣΕΙ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ, ΙΔΙΩΣ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑ. ΕΠΙΣΗΣ Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ, ΟΤΙ ΤΟ ΚΟΡΙΤΣΙ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ ΠΝΕΥΜΑΤΑ, ΔΙΟΤΙ ΕΝΩ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΕΞΥΠΝΗ ΚΑΙ ΑΝΤΙΔΡΑ ΑΜΕΣΩΣ, ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗΛΩΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ,Η ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΑΦΗΡΗΜΕΝΑ. ΔΕΝ ΔΕΙΧΝΕΙ ΠΑΝΤΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΡΟΜΑΓΜΕΝΗ, ΜΑΛΛΟΝ ΑΠΟΡΗΜΕΝΗ. ΜΟΥ ΛΕΕΙ Π.Χ. Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΟΤΙ ΑΝ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΟΝ ΗΘΟΠΟΙΟ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΣ, ΣΕ ΚΛΑΣΜΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΛΕΠΤΩΝ ΓΥΡΝΑ ΚΑΙ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ. ΑΝ ΣΤΗΛΩΣΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΟΠΩΣ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ ΠΙΟ ΠΑΝΩ,ΚΑΙ ΡΩΤΗΣΕΙΣ ΠΟΙΟΣ ΕΙΝΑΙ, ΟΥΤΕ ΓΥΡΝΑΕΙ ΝΑ ΣΕ ΚΟΙΤΑΞΕΙ. ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ,Η ΦΙΛΗ ΜΟΥ ΠΟΥ ΣΥΧΝΑ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΗ ΣΠΙΤΙ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΒΓΕΙ ΚΑΙ ΛΙΓΟ ΕΞΩ Η ΞΑΔΕΡΦΗ ΤΗΣ, ΦΡΙΚΑΡΕΙ ΕΝΤΕΛΩΣ, ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΙΡΝΕΙ ΚΑΠΑΚΙ ΤΗΛΕΦΩΝΟ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΕΙ. Η ΜΗΤΕΡΑ ΤΟΥ ΚΟΡΙΤΣΙΟΥ ΠΑΝΤΩΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΧΕΙ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ, ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΡΟΜΑΞΕΙ ΤΗΝ ΜΙΚΡΗ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

centric
Νέο Μέλος


39 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 05:46:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους centric
quote:
ΩΡΕΣ ΩΡΕΣ ΣΤΗΛΩΝΕΙ ΚΑΠΟΥ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΝ ΚΑΤΙ ΝΑ ΒΛΕΠΕΙ, ΚΑΙ ΔΕΝ ΣΟΥ ΑΠΑΝΤΑΕΙ,Η ΑΠΑΝΤΑΕΙ ΑΦΗΡΗΜΕΝΑ

Αυτη η κατασταση μου θυμιζει εντονα μια νευρολογικη κατασταση(ειδος προ-επιληπτικης κρισης) που συναντιεται κυριως στα παιδια,γνωστη ως Petit mal epilepsy η General absence seizures.Πολλες φορες περνα απαρατηρητη νομιζωντας οτι το παιδι απλως ονειροπολει (η κατι αλλο)και οι γονεις μην γνωριζοντας για την κατασταση αυτη την προσπερνουν χωρις να απευθυνθουν σε γιατρο.Συχνα τα παιδια που υποφερουν απ'αυτη τη κατασταση πασχουν και απο μαθησιακες δυσκολιες.Με ειδικη θεραπεια μπορει να εκλειψη η να ελλατωθη σημαντικα.Παντως οι περισσοτεροι το ξεπερνουν απο μια ηλικια και μετα και τοτε μπορει να διακοπει η φαρμακευτικη θεραπεια.

http://www.mayoclinic.com/invoke.cfm?objectid=FF61322D-E4E7-4C51-B7BC3FE4D4758FC3&dsection=1
http://www.bbc.co.uk/health/ask_the_doctor/epilepsypetitmal.shtml

Edited by - centric on 11/09/2005 05:47:53Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

RatRogue
Νέο Μέλος

Greece
20 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2005, 17:05:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RatRogue
Καλησπέρα σας...

Μου πήρε τρεις μέρες να διαβάσω όλες τις ιστορίες αλλά τελικά τα κατάφερα...

Έχω πολλά να πω και έλπίζω να βρω την ευκαιρία εν καιρώ. Προς το παρόν, μια μικρή παρατήρηση: το ΝΕΚΡΟΝΟΜΙΚΟΝ του τρελλού Άραβα Αχμέντ Αλ Αζρέντ είναι ένα μύθευμα του Lovecraft, όπως και τα Πνακοτικά Χειρόγραφα και άλλα ανύπαρκτα βιβλία αποκρυφιστικής γνώσης.. Έχουν δημοσιευτεί διάφορα βιβλία με τον τίτλο αυτό, κυριότερα είναι ένα του συγγραφέα φαντασίας και ΕΦ L. Sprague de Camp, ένα κάποιου επονομαζόμενου Simon (με ολίγον από Σουμεριακή μυθολογία και -φυσικά- Crowley) και άλλα, τα οποία όμως καθε άλλο παρά δυσεύρετα είναι, αφού πωλούνται στο Amazon. Σε ένα απ'όλα υπάρχει και ελληνική μετάφραση και διατίθεται στα βιβλιοπωλεία.

Το γεγονός ότι το Νεκρονομικον είναι αποκύημα της φαντασίας του Η.Ρ Lovecraft αποδεικνύεται και από το ότι καμία αναφορά σ'αυτό δεν υπάρχει σε βιβλίο αποκρυφισμού ή μαγείας πριν τη δεκαετία του '20.

Για περισσότερες πληροφορίες, διαβάστε το Necronomicon Files: The Truth Behind Lovecraft's Legend των Daniel Harms/John Wisdom Gonce ΙΙΙ.

Όσον αφορά τη "Σολωμονική" (Κey of Solomon, Clavicula Salomonis), είναι ένα βιβλίο με επικλήσεις δαιμόνων, ξόρκια για να γίνεις αόρατος, κατάρες και άλλα φαιδρα. Δεν υπάρχει "επίσημο" βιβλίο, υπάρχουν μόνο διαφορετικές "εκδοχές" αυτού. Ο μύθος ότι γράφτηκε από το Σολωμόντα έχει καταρριφθεί, καθώς οι κυριότερες εκδόσεις του γράφτηκαν το νωρίτερο το 16ο αιώνα και είναι βασισμένες σε μεσαιωνικά κείμενα (12ου-14ου αιώνα) σε ελληνικά και λατινικά.
Για μια αναδρομή στα κείμενα-πηγές της Σολωμονικής και μια από τις επικρατούσες εκδοχές στα αγγλικά δείτε:

http://www.esotericarchives.com/solomon/ksol.htm

Ελπίζω να μην κούρασα.


Occam's Razor: Entia non sunt multiplicanda praeter necessitatem
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

A.Dehhel
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 13/09/2005, 12:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους A.Dehhel
Gia se olous...
Wraio thema alla to kako einai oti thelei xrono na diavaseis oles tis apantiseis kai akoma xeirotero einai oti mporei na peis kati pou kapoios allos to exei pei idi...
Loipon..xtes to vradi eimastan me tin parea mou sta palia nekrotafia ths perioxis mas (tora exoun ginei parko) kai piasame tis metafisikes istories...tha anafero tis treis pio entyposiakes kai anatrixiastikes...Sygxoriste me alla isos makrigoriso ligaki...
H proti synaivei se emena prin apo peripou 4 xronia kai itan mia apo tis aities poy arxisa na asxoloume me to metafisiko..Itane 1-2 ora to proi kai epaiza to paixnidi Undying ston Pc mou...Emena se sofita pano apo tous dikous mou, ego kai o megaluteros aderfos mou...O aderfos mou otan ksenixtousa paizontas, erxotan spiti kai empaine isixa sti sofita kai me tromaze kanontas ixou kai fasaria...Na simioso edo oti i porta tou domatiou mou einai plastiki,siromeni kai exei polla mikra thola tzamakia...Ekeino to vradi loipon kathos epeza akousa thn eksoporta na anoigei, ystera na kleinei me kroto kai ponireytika oti eixe erthei o aderfos mou..Ton fonaksa alla den pira apantisi..Ksanafonaksa alla pali kamia antapokrisi..."O vlakas thelei na me tromaksei pali" skeftika..."Se akousa Babi,de prokeite na me tromakseis" tou ksanaeipa..Pali tipota...H porta mou eitan kleisti..Arxiza na anisixo...Meta apo kana dio lepta akousa thn porta mou na sproxnete elafra san apo kapoio aeraki(thimizo einai siromeni), koitaksa enstiktodos sthn porta kai eida ena prosopo pou emoiaze polu me tou aderfou mou se ena tzamaki kapos psila stin porta.."ela re ilithie se eida" ksanaeipa kathos koitousa to prosopo...Omos to prosopo synexize na me koitazei xoris na kouniete kai xoris na allazei ekfrasi..ksafnika to prosopo arxize na katevenei apo parathiraki se parathiraki mexri pou eftase sto kato kato.."ti kanei o vlakas,ksaplose sto patoma?" parakseneutika kai neyriasa me to paratravigmeno asteio tou aderfou mou kai sikothika apo tin karekla anoiksa me taxitita tin porta kai apo piso den eida tipota!! Perito na po oti gia pote vrethika sto kato orofo...Paidia gia kairo skeftomoun oti eimoun epireasmenos apo to paixnidi kai isos kourasmenos alla den itan mia morfi pou nomiza oti eida me thn akri tou matiou mou..me koitouse gia ora me tin idia anatrixiastiki ekfrasi..eixe ena megalo xamogelo alla ta mati tou itan gourlomena kai fovismena san na itan kapoios pagideymenos...meta apo ayto allaksa telios..
Oi alles dio istories sunevisan sthn mitera enos kollitou mou(den tis amfisvito,h mitera tou einai ntobros antrhopos kai de leei psemmata)..
H mia sunaivei otan h kiria Agapi eixe gennisei ton megalo aderfo tou filou mou..to moro eitan minon otan h kuria agapi erikse to allo tis paidi...mia mera eide ena oneiro opou htan ayti kai o Giannis(o aderfos tou filou mou) kai ton kratouse agkalia kai vriskontousan se ena polu omorfo meros me limni kai dentra..ksafnika eide ena tsourmo apo paidakia na xoropidane kai na paizoun..ena apo ayta,ena polu omorfo kai xaritomeno koritsaki ,pou opos mas eipe itan idio o filos mou o Giotis otan itan mikros, irthe konta tis kai tis eipe "esy eisoun kapote i mama mou alla me petakses"..H kyra agapi sokaristike kai tou eipe na figei ka na paei stous goneis tis..To koritsaki arxise na klaiei kai na ourliazei san trelo kai fonaze"Isoun i mama mou ka me petakse giayto tora tha sou paro to paidi sou" kai arxise na travaei ton Gianni apo to xeri..H kura agapi den ton afine wspou ksipnise fovismeni apo ena gdoupo..H kounia tou gianni eixe gurisei kai to moro eixe pesei kato kai eixe sakatepsei to prosopo tou...
H teleytea istoria pali me tin kira agapi egine prosfata..Evlepe sunexia sto oneiro tis enan papa(lene pos me ti morfi papa emfanizete o agios-rafail) kai tis elege na agorasei ena sygkekrimeno arithmo laxeiou apo ena sygkekrimeno meros kai na paei na dosei ta misa apo ta kerdi tis ston lofo sthn pelloponiso...Ayti omos ksipnouse, pigainei eperne to laxeio alla skeftotan"pou na trexo tora ekei kato.." (menoume thessaloniki) kai exane panta...Meta apo kairo tuxaia akouse stis eidiseis gia ena monastiri kato konta sthn peloponiso pou onomazotan Lofos...
ayta ta polla kai me sygxorite alla pisteyo oti eitan arketa endiaferonta...
Synexiste tin ereyna
Den yparxoun sumptoseis....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Petrucci
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 07:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Petrucci
Για σας Παιδια.Ειμαι καινουριος στο Site και Ειλικρινα ειναι Εντυπωσιακο!Μπραβο σας!!!Με την σειρα μου λοιπον θα ηθελα να Προσθεσω μια ακομα Ιστορια Προσωπικη(Οικογενειακη) που εζησα στην Ηλικια των 14 ετων , 6 Χρονια πριν δηλαδη.!

Το Θεμα εχει Ως εξης:

Παλαιωτερα ειχα εναν Ξαδελφο ο οποιος ειχε προβλημα στην καρδια και καρκινο απο την ηλικια των 12 ετων και Απεβιωσε στη Ηλικια των 15 ετων απο Καρκινο...(Θεμη Σαγαπαμε.Θα ειμαστε παντα μαζι σου εκει που εισαι.ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ!!!!!)
Ξυπνησα ενα πρωι και ξαφνηκα ακουω τον Πατερα μου να με φωναζει να βγω στο μπαλκονι.Αυτο που αντικρισαμε ηταν Ανατριχιαστικο και σηναμα τρομακτικο!Στο μπαλκονι μας(στην γωνια,Ηταν ΡΕΤΙΡΕ) Ηταν καθησμενο ενα ΚΟΡΑΚΙ(ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ) , ΝΑΙ ΠΑΙΔΙΑ Κ Ο Ρ Α Κ Ι.Οσο και απιστεφτο αν σας φενεται ηταν ενα ΚΟΡΑΚΙ στο μπαλκονι μας ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ!.Για να επιβεβαιοθουμε του πεταξαμε λιγο Ζαμπον , και το ΚΑΤΑΣΠΑΡΑΞΕ.Ως γνωστον Το να δεις Κορακι ειναι κακο σημαδι!εκεινη την εποχη δεν ηταν καλα ο Παππους μου και υποθεσαμε οτι θα πεθαινε ο παπους και το κορακι ηταν κατι σαν ΜΥΝΗΜΑ.Ομως καναμε ΛΑΘΟΣ , την επομενη μερα μπενει ο Ξαδελφος μου νοσοκομειο και μετα δυο μερες πεθαινει!!!!

Ακουω Αποψεις παιδια!

_m/ StratoVariuS m/_

Edited by - Petrucci on 14/10/2005 07:48:07Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XD
Πλήρες Μέλος

Greece
892 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 08:43:38  Εμφάνιση Προφίλ
Παρόμοια άποψη με αυτή για το Κοράκι έχω ακούσει για την Κουκουβάγια (πως η θέαση της είναι κακός οιωνός).

Τώρα που το σκέφτομαι στις αρχές του 1980 θυμάμαι είχαμε ένα εικονοστάσιο στο σπίτι, την νύχτα ακούμε έναν γδούπο, είχε πέσει (δίχως να φύγει η πρόκα που το βάσταζε..) ραγίζοντας το τζάμι του, οι δικοί μου το θεωρήσανε κακό οιωνό, το βράδυ της επόμενης ημέρας πάθαμε τροχαίο ατύχημα, σοβαρό μεν για εκείνον που μας χτύπησε (μεθυσμένος αλλά μάλλον μαστουρωμένος οδηγός μηχανής) αλλά ευτυχώς (ως εκ θαύματος) δίχως δικό μας τραυματισμό.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2005, 09:59:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus
quote:
Παρόμοια άποψη με αυτή για το Κοράκι έχω ακούσει για την Κουκουβάγια (πως η θέαση της είναι κακός οιωνός).

Σωστά XD!
Λένε οτι είναι κακός οιωνός.

petrucci, καταρχάς λυπάμαι για την απώλεια της οικογένειας σου.
Σχετικά με το κοράκι, είναι περίεργο να βρεθεί στην Αθήνα, όντως.
Μήπως όμως είναι σύμπτωση?
Εννοώ, μερικές φορές παίρνουμε κάποια γεγονότα ως προμηνύματα κι επηρρεαζόμαστε ψυχολογικά.
Θέλω να πώ πως αν εγώ δώ μία μαύρη γάτα (που λένε οτι φέρνει γρουσουζιά) κι όλη μέρα είμαι "φοβισμένος" μήπως μου τύχει κάτι, είναι πιθανό να προκαλέσω υποσυνείδητα μερικά πράγματα μόνος μου.
Δεν θέλω να θίξω το οικογενειακό θέμα που αναφέρεις ή να μειώσω την σοβαρότητα του.
Ειλικρινά!
Απλά θα ήθελα να σου πώ μήπως μερικές φορές πολλά πράγματα υπόκεινται στην σφαίρα των συμπτώσεων...

In anticipation of my resurrection...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

midnight
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 00:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους midnight
ΠΡΩΤΑ ΑΠ΄ΟΛΑ ΕΙΜΑΙ ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑΚΟΛΟΥΘΩ ΤΙΣ ΣΥΖΙΤΙΣΙΣ ΣΑΣ ΕΔΟ ΚΑΙ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΑΝ ΘΕΛΕΤΕ ΓΙΑ ΑΡΧΗ ΕΠΙΔΕΙ ΕΧΩ ΑΡΧΗΣΕΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΑΛΟ ΤΜΗΜΑ ΣΥΖΙΤΙΣΕΩΝ ΕΛΑΤΕ ΕΚΕΙ ΝΑ ΣΙΖΙΤΙΣΟΥΜΕ ΕΛΑΤΕ ΣΤΗ ΣΟΛΟΜΟΝΙΚΗ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΛΙΣΩ ΜΙΑ ΣΙΖΙΤΙΣΗ ΠΟΥ ΕΧΩ ΞΕΚΙΝΙΣΕΙ ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΘΑ ΑΣΧΟΛΙΘΩ ΜΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΑΝ ΚΑΙ ΟΜΟΛΟΓΟ ΟΙ ΕΧΟ ΝΑ ΠΟ ΠΟΛΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ ΚΑΙ ΕΜΠΙΡΙΕΣ..ΛΙΠΟΝ ΤΑ ΛΕΜΕ ΕΩΣ ΤΟΤΕ BYEZ.. Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Deghar Adhark
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Fiji
627 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/11/2005, 23:27:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Deghar Adhark
η θεια της γιαγιας μου{μιλαμε τωρα για 92 χρονων γυναικα}
μου ειπε τις προαλλες μια πολυ ωραια ιστορια.....που περιεχει και μια δοση αληθειας.
ειναι καπως μεγαλη φυσικα.....αλλα αν βρω χρονο θα σας την γραψω

ουτε χθες ηρθα
ουτε αυριο θα φυγω


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
medtech
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1799 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/11/2005, 10:19:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους medtech
Θα διηγηθώ μια ιστορία που μου αφηγήθηκε η γιαγια μου.
Η γιαγιά μου μου ιστόρησε οτι την πρώτη νύχτα του γάμου της με τον παππού μου,ακούγονταν ξυσίματα και κτυπήματα στην πόρτα του σπιτιού επι μακρόν.Τότε ο παππούς μου στάθηκε στο κέντρο του δωματίου και τέντωσε τα χέρια του,σχηματίζοντας σταυρό με το σώμα του.Σε λίγο η πόρτα έσκασε προς τα μέσα με τέτοια δύναμη που διέλυσε το μεγάλο σιδερένιο υποστήριγμα που είχε το ένα φύλλο απο πίσω της."Εσκασε το κακό" μου είπε χαρακτηριστικά.Μου έχει διηγηθεί και άλλα παράξενα φαινόμενα που είχαν συμβεί στην ίδια ή σε μέλη της οικογένειας της αλλά αυτό με φόβησε πιο πολύ απο όλα...
Εδω στη Χίο υπάρχουν αναφορες σε δαιμονικά πνεύματα με γυναικεια μορφή τοπικη ονομασία "αγελούδες" (που φαντάζομαι είναι αντίστοιχο των νεραϊδων) και την κακοποιό τους δράση αλλά και θεάσεις άλλων πνευμάτων
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.171875
Maintained by Digital Alchemy