ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2019, 21:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Heretic το μήνυμα με το κούνημα της ουράς νόμιζα ότι απευθυνόταν σε μένα και για αυτό γέλασα (χαχαχα είχα γράψει)
Μετά το προτελευταίο μήνυμά σου κατάλαβα ότι εσενα έπαιρνε η μπάλα και ζητάω συγγνώμη για το γέλιο. Δεν θα το έγραφα αν απευθυνόταν σε σένα η σε οποιονδήποτε άλλον εκτός εμένα.


Μη σκας, Μια μέρα θα βάλω έναν από τους σκύλους μου να του γράψει κάτι σαν απάντηση. Μια φορά που δούλευα πηγμένος στον υπολογιστή, είχε κάτσει στα πόδια μου και πάταγε πλήκτρα με το πόδι. Πιστεύω πως με λίγη καλή θέληση μπορεί να γίνει και συνεννόηση, ομολογουμένως έχει κι αυτός στυλ. Για να το πάμε λίγο ακόμα παραπέρα, που ξέρεις... Μπορεί να μεγαλώνω τον αντίστοιχο Caesar του Πλανήτη των Πιθήκων. Όταν μια μέρα φαγωθούμε όλοι μεταξύ μας, ο δικός μου θα είναι ο πρώτος που θα μιλήσει ανθρωπινά στους υπόλοιπους. Κάτι σαν "επιτέλους" φαντάζομαι θα τους πει, "τους ξεφορτωθήκαμε".


Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2019, 23:14:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

διάβαζε καλύτερα!

Μια χαρά διαβάζω
Το θέμα είναι ότι είμαι λίγο Χαζούλης και δεν τα πιάνω με την μια
Είμαι και καινούριος εδω
Αλλά δεν με φοβάμαι
Προσαρμοζομαι γρήγορα
Και σύντομα θα απαντάω καταλλήλως

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2019, 17:27:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν διαβάζεις αποτελεσματικά. το πρωτο ηταν αποκλειστικά για σένα σκωπτικό αν θες "Συνέχισε έχει ενδιαφέρον , τι ήθελες δηλαδή να κουνάμε την ουρά μας; show must go on"

το δευτερο ηταν για την απαντηση του τζουτζέ της αυλης ..., ναι αλλα δεν εννοουσα εσενα τιριμπιμπ τιριμπομ….παραθετω "Τώρα έχεις και ζωντανό παράδειγμα του τι σημαίνει « κουνάω την ουρά μου.» Παρεκτός και έχεις σκυλιά ο ίδιος.
Τώρα, όσον αφορά τα όνειρα ,έχεις φαντάζομε εμπειρία του πόσο βαρετά ακούγεται η αφήγηση τους ε; Αναρωτήσου τι να σημαίνει αυτό για το ας πούμε ονειρευόμενο.
Ένα δεύτερο, να εμπιστεύεσαι χάρτες μόνο σε κλίμακα 1:1"
ο τζουτζες κουνά την ουρά του , όταν δεν τρωει!
Διαβαζε καλύτερα και μακρυα από μαγικά βουνά

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2019, 20:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sekletis, μη δίνεις συνέχεια. Τελικά αναρωτιόμουν τι φρούτο θα προέκυπτε από όλους αυτούς τους χρησμούς της Πυθίας που διαβάζαμε για καιρό. Παπαρο-τρολιές και η φιλοσοφία στον καμπινέ (σε παράφραση του Μπουντουάρ).

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elias@48
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2019, 12:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν υπάρχει χάρτης με τέτοια κλίμακα-συμβολικό είναι;

ΗΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2019, 18:13:33  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Θα γράψω μια ιστορία (για να ξεφύγουμε από τις αντιπαραθέσεις) που δεν ήταν στην Πάρνηθα αλλά κατά κάποιο τρόπο συνδέεται με αυτήν.

Σαν σημερα, παραμονή του αϊ Γιάννη του ρηγολογου πριν αρκετά χρόνια ήμουν στο χωριό μου. Με μια φίλη μου αποφασίσαμε να πάμε για μπάνιο σε μια ερημική παραλία με ποδήλατα περίπου 15 χλμ μακρια. Εγώ είχα το δικό μου ποδήλατο και δανείστηκα ένα 2ο για την φίλη μου.
Φτάσαμε στην παραλία, κάναμε το μπάνιο μας και αργότερα ήρθε μια παρέα που περιμέναμε. Είχαν μαζί τους φαγητα, ποτά, αραξαμε πίσω από ένα ξωκλήσι δίπλα στην θάλασσα και το απόγευμα κυλούσε ευχάριστα.
Κάποια στιγμή και ενώ ο ήλιος είχε κρυφτεί πίσω από το βουνό στους πρόποδες του οποίου βρίσκεται ένα εκκλησάκι του αϊ Γιάννη του ρηγολογου, ψηλά στον ουρανό, περίπου εκεί που είναι το εκκλησάκι είναι ενα φωτεινό αντικείμενο σταθερό. Μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν κάτι μεταλλικό και σαν να αντανακλούσε το φως του ηλιου. Ο ήλιος είχε κρυφτεί πίσω από το βουνό αλλά το αντικείμενο αυτό επειδή ήταν ψηλά είχε άμεση επαφή με τον ήλιο άρα μπορούσε να αντανακλά το φως του.
Δείχνω σε μια κοπέλα της παρέας το φωτεινό αντικείμενο στον ουρανό και μου λέει μάλλον αστέρι είναι. Της απαντάω αστέρι τόσο φωτεινό τέτοια ώρα; Δεν δίνει όμως περισσότερη σημασία και το σταματάω. Αφού συζητούσαμε όλη η παρέα μετά από λίγο ξανακοιταω στον ουρανό αλλά το φωτεινό αντικείμενο είχε εξαφανιστεί. Τότε λέω στην ίδια κοπέλα, κοίτα το αστέρι έφυγε.
Όσο πέρναγε η ώρα έριχνα κλεφτές ματιές στον ουρανό αλλά δεν είδα ξανα κάτι. Έπιασε το βραδυ, περνάγαμε ωραία και κάποια στιγμή ήρθε ένας φίλος μου που ενώ του είχα πει να έρθει με το δικό μου αμάξι που είχε σχάρα ποδηλάτου για να φορτώσω τα 2 ποδήλατα ξέχασα να του πω που άφησα το κλειδί, αυτός με έπαιρνε τηλέφωνο αλλά εγώ δεν είχα σήμα και τελικά ήρθε με το δικό του αμάξι.
Αργά το βράδυ και ενώ ετοιμαζόμαστε να φύγουμε, δεν υπήρχε χώρος για τα ποδήλατα. Τα κρύβω πίσω από 1 θάμνο και φεύγουμε. Επιστρέψαμε στο χωριο περίπου κατά τις 2 την νύχτα αλλά στην διαδρομή εγώ είχα αρχίσει να αγχώνομαι για τα ποδήλατα. Το 1 ήταν και δανεικό. Αποφασίζω να επιστρέψω με το δικό μου αμάξι για να πάρω τα ποδήλατα και όσο και αν προσπαθούσα να πείσω κάποιο από τα παιδιά να έρθει μαζί μου για παρέα, κανένας δεν ήρθε. Ήταν αργά και ήταν όλοι κουρασμένοι.
Αποφασίζω να πάω μόνος μου, παίρνω το αμάξι μου, ξεκινάω και στην διαδρομή με έχουν πιάσει φοβίες. Δεν ηθελα να πάω μόνος μου. Ήταν πολύ πρόσφατη μια έντονη εμπειρία που είχα σε ένα ξωκλήσι στην Πάρνηθα (η ιστορία που έχω τάξει στα 1α μου μηνύματα) και είχα φοβίες. Ειδικά σε ξωκλήσια. Πόσο μάλλον νύχτα σχεδόν ξημερώματα. Στην διαδρομή την μια στιγμή ήμουν ετοιμος να κάνω αναστροφή να επιστρέψω στο χωριό από την άλλη ήξερα πως αν άφηνα εκεί τα ποδήλατα το πιθανότερο ήταν την άλλη μέρα να μην τα έβρισκα. Οπότε παρ' όλες τις φοβίες μου πήγα.
Σταματάω το ποδήλατο έξω από την εκκλησία με αναμένη την μηχανή βγαίνω να φορτώσω τα ποδήλατα με αστραπιαίες κινήσεις και όπου φύγει φύγει.
Καθώς βγαίνω από το αμάξι και φορτώνω τα ποδηλατα, το μέρος εκεί μου εβγαζε μια πάρα πολύ θετική ενέργεια και μόλις φορτωσα τα ποδήλατα αντί να φύγω όσο πιο γρήγορα μπορώ, άναψα τσιγάρο και πήγα και άραξα πίσω από την εκκλησία αγναντεύοντας την θάλασσα μέχρι που ξημέρωσε.
Τότε έκατσα και το φιλοσοφησα. Δεν ήταν δυνατόν να αρχίσω να φοβάμαι χωρίς λόγο λες και ήμουν μικρό παιδί. Πλέον λόγο της εμπειρίας από την παρνηθα, γνωρίζω πως είναι η αίσθηση του να βιώνω κάτι μεταφυσικό. Είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από το άκουσα κάτι, τρόμαξα, νόμιζα πως είδα κάτι. Κατάλαβα πως οταν συμβαίνει κάτι τέτοιο θα το καταλάβω και θα την κάνω με ελαφριά πηδηματάκια αλλά στην καθημερινότητά μου θα πάψω να έχω τέτοιου είδους φοβίες. Όπως και έγινε. Από τότε έχω ανέβει άπειρες φορές στην Πάρνηθα αλλά και σε άλλα βουνά, απολαμβάνω την βόλτα, την μαγεία της φύσης, το ευχαριστιέμαι και αν νιώσω όπως τότε στην Πάρνηθα φροντίζω να φύγω γρήγορα και να αφήσω το μέρος στην ησυχία του.

Την επόμενη μέρα θημηθηκα μια ιστορία που μου είχε πει πριν κάποια χρονια ο πατέρας μου για το ίδιο μερος. Για κάτι φωτεινές μπάλες που είχε δει πάνω από το βουνό ένα βράδυ.
Του είπα λοιπόν τι είχα δει την προηγούμενη μέρα και του είπα να μου ξανά διηγηθεί τι είχε δει τότε. Ο πατέρας μου γενικά δεν πιστεύει σε τέτοιες ιστορίες που έχουν να κάνουν με το μεταφυσικό και γενικά τα κράζει όταν τα ακούει.
Όταν λοιπόν μου διηγήθηκε ξανά τι είχε δει, μου "αποκάλυψε" κάτι που δεν θυμόμουν. Αυτό που είχε δει τότε πριν κάποια χρόνια ήταν την ίδια μερα.
Παραμονή του αϊ Γιάννη του ρηγολογου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2019, 20:52:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Sekletis, όταν γράφουμε για μεταφυσικό, μπορεί πολλές φορές να αναφερόμαστε -χωρίς να το γνωρίζουμε- σε κάτι φυσικό. Το οποίο δεν το ξέρουμε, δεν το έχουμε ανακαλύψει ακόμα ή δεν το έχουμε ερμηνεύσει. Δηλαδή αυτό που είδες, δεν είναι απαραίτητα κάποια δεισιδαιμονία, κάτι βγαλμένο από τις ιστορίες του Παπαδιαμάντη. Η ψυχή μιας νέας που αυτοκτόνησε στο σημείο εκείνο, τα ξωτικά και οι νεράιδες, ο Αι Γιάννης που έρχεται να ευλογήσει τους πιστούς. Ή αν θες με μια μοντέρνα εκδοχή, κάποια παρ ολίγον στενή επαφή με κάποιους αλλόκοσμους.

Μπορεί να είναι φυσική κάτω από τον ορίζοντα. Αυτή που δεν ξέρουμε ακόμη. Φωτεινές μπάλες έχουν μερικές φορές αποδειχτεί πως είναι σφαιρικές αστραπές. Ένα εξωτικό φαινόμενο που δεν έχει ακόμα ερμηνευτεί καλά πως δημιουργείται, το σίγουρο είναι πως δεν απαιτείται πάντα καταιγίδα ή θαλασσοταραχή. Μπορεί επίσης να είναι ναυτική φωτοβολίδα (αυτές με αλεξίπτωτο) που αμολάνε κάποιοι για να συντηρούν το μύθο. Μπορεί να είναι πλανήτης, με την Αφροδίτη τον πρώτο ύποπτο.

Είχα κι εγώ κάποια θέαση κάποτε σε κάποια περιοχή, σχετικά πρόσφατα. Συνέβαινε το εξής: ήταν μεν η Αφροδίτη, αλλά λόγω ομίχλης, το φως της φαίνονταν πραγματικά αλλόκοσμο. Το κατάλαβα με την παρακάτω εφαρμογή, μιας και είμαι άσχετος από αστρονομικά:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lavadip.skeyepro

Έχει και μια λειτουργία, τη λεγόμενη χρονομηχανή μέσα. Μπορείς δηλαδή να δεις τι υπήρχε στο σημείο εκείνο του ουρανού την ώρα που το είδες, όχι εκείνη τη στιγμή που είσαι εκεί. Έτσι ανακάλυψα τι συνέβαινε. Το φαινόμενο πάντως αυτό, με τα φώτα στον ουρανό, είναι γνωστό. Έχει παρατηρηθεί και υπάρχουν περιπτώσεις που δεν έχει εξηγηθεί. Σήμερα μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι ένα drone κάποιου φαρσέρ. Το 60 δεν υπήρχε ούτε κατά προσέγγιση τέτοια τεχνολογία.

ATIA = Άγνωστης Ταυτότητα Ιπτάμενα Αντικείμενα

Ομολογουμένως αντικειμενικός χαρακτηρισμός, αρκεί το αντικείμενο αυτό όντως να υπάρχει. Αν το βλέπουν μόνο μερικοί και αυτοί υπό συνθήκες, το πράγμα περιπλέκεται. Εκεί μπαίνεις με το κεφάλι, φουλ μέσα στην μεταφυσική.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2019, 22:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic καταρχήν στο play store υπάρχει και η εφαρμογή sky map που κάνει ακριβώς τα ίδια με την εφαρμογή που παρεθεσες και είναι δωρεάν.
Δεν το παίζω σχετικός με τα αστρονομικά αλλά έχω μάθει να αναγνωρίζω τους βασικούς αστερισμούς που βλέπουμε το βράδυ στον ουρανό ώστε να μπορώ να βρίσκω τον προσανατολισμό μου. Και για έναν άνθρωπο όπως εμένα που έχει βρεθεί πολλές φορές νύχτα στο βουνο, στην μέση του πουθενά, βοηθάει πολύ.

Το παράδειγμα με την Αφροδίτη που έγραψες στην δικιά μου περίπτωση δεν ισχύει γιατί μιλάμε για ένα αντικείμενο που το είδα μέρα σε πεντακάθαρο ουρανό, δεν ήταν τοοοσο ψηλά στον ουρανό ώστε να είναι άστρο η πλανήτης και σίγουρα την συγκεκριμένη ώρα (κατα τις 7 αυτή την εποχή) δεν φαινεται κανένα αστέρι.
Είχε το μέγεθος περίπου του ήλιου η του φεγγαριού όπως το βλέπουμε, ακινητο. Μου έδινε την αίσθηση ότι ήταν κάτι μεταλλικό η και γυάλινο και αντανακλούσε το φως του ήλιου. Ήταν για αρκετή ώρα ακίνητο και κάποια στιγμή εξαφανίστηκε. Όλα τα άστρα, πλανήτες, ουράνια σώματα δεν έχουν την τάση μια να φαίνονται και μια να εξαφανίζονται.

Όσο για αυτό που μου περιέγραψε ο πατέρας μου που είδε πριν κάποια χρόνια την ίδια μέρα (ο οποίος όταν ακούει ιστορίες για ουφο, φαντάσματα, νεράιδες κτλ, γελάει και αρχίζει το δούλεμα), είδε αργά την νύχτα μια φωτεινή μπάλα πάνω από το βουνό (περίπου στο ίδιο σημείο με αυτό που είδα εγώ) η οποία ήταν ακίνητη, μετά από λίγο χωρίστηκε σε 2 φωτεινές μπάλες οι οποίες άρχισαν να περιστρέφονται μεταξύ τους και μετά από λίγο ξαναγιναν μια. Κάποια στιγμή εξαφανίστηκαν και μετά από
Λίγο το ξαναειδε. Αυτό κράτησε πάνω από μια ώρα.
Οπότε σφαιρικοί κεραυνοί, άστρα, πλανήτες, φωτοβολίδες (λόγο ύψους) αποκλείονται.

Ιστορίες από αυτό το μέρος έχω και άλλες, ενδιαφέρουσες αλλά δεν είναι για το παρόν θέμα. Είναι για νέο ξεχωριστό Θέμα. Ίσως στο μέλλον.
Σε αυτό που εγώ δίνω βάση (μιας και το παρόν θέμα είναι για την Πάρνηθα) είναι πως περιέγραψα μια ιστορία που κατάφερα να ξεπεράσω κάποιες φοβίες που απέκτησα από μια έντονη εμπειρία που είχα στην Πάρνηθα καποτε.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2019, 22:28:39  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν διαφωνώ με αυτά που λές, εκτος από ενα-δυο:

Τους βασικούς αστερισμούς τους ξέρω κι εγω, οπως και πανω κάτω πως φαινονται οι ορατοι πλανητες. Για τις θέσεις τους δεν εκατσα ποτε να το ψαξω ιδιαίτερα. Είχα μεινει με την εντυπωση πάντως πως ητανε σουρουπο οταν τα ειδες αυτά. Για να φωτίζεται κάτι απο τον ηλιο, λογω υψους, πρέπει να είναι σε μεγαλο ύψος.

Η εφαρμογή sky map της Google δεν λέει μια μπροστα στο Skeye. Υπάρχει και η δωρεάν εκδοση:

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.lavadip.skeye&hl=en

με κάτι χαρ/κα λιγότερα. Εγω παντως συνηθίζω να αγοράζω το καλο λογισμικό, για να ενισχύω τους developers. Και λογω ειδικότητας φυσικά. Καποτε ειχα βάλει αυτη της google και με ζαλισε, δεν είχε αδρανεια στον χαρτη οταν μετακινουσες εστω και λιγο το κινητό και δυσκολευοσουν να δεις την οθόνη, δεν ξέρω αν το βελτίωσαν.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2019, 22:40:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic πάνω σε αυτό που έγραψες: Είχα μεινει με την εντυπωση πάντως πως ητανε σουρουπο οταν τα ειδες αυτά. Για να φωτίζεται κάτι απο τον ηλιο, λογω υψους, πρέπει να είναι σε μεγαλο ύψος.
Σου παραθέτω τι έγραψα. Νομίζω δεν χρειάζεται κάτι άλλο.
quote:

Κάποια στιγμή και ενώ ο ήλιος είχε κρυφτεί πίσω από το βουνό στους πρόποδες του οποίου βρίσκεται ένα εκκλησάκι του αϊ Γιάννη του ρηγολογου, ψηλά στον ουρανό, περίπου εκεί που είναι το εκκλησάκι είναι ενα φωτεινό αντικείμενο σταθερό. Μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν κάτι μεταλλικό και σαν να αντανακλούσε το φως του ηλιου. Ο ήλιος είχε κρυφτεί πίσω από το βουνό αλλά το αντικείμενο αυτό επειδή ήταν ψηλά είχε άμεση επαφή με τον ήλιο άρα μπορούσε να αντανακλά το φως του.

Edited by - S3KL3TIS on 29/08/2019 23:12:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/08/2019, 22:44:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όσο για τις εφαρμογές, δεν διαφωνώ. Ότι πληρώσεις παίρνεις λένε στο χωριό μου. Την εφαρμογή που παρεθεσες δεν την έχω δουλέψει άρα δεν έχω άποψη. Πάντως το sky maps για δωρεάν μια χαρά είναι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2019, 08:11:34  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Κάποια στιγμή και ενώ ο ήλιος είχε κρυφτεί πίσω από το βουνό στους πρόποδες του οποίου βρίσκεται ένα εκκλησάκι του αϊ Γιάννη του ρηγολογου, ψηλά στον ουρανό, περίπου εκεί που είναι το εκκλησάκι είναι ενα φωτεινό αντικείμενο σταθερό. Μου έδινε την εντύπωση ότι ήταν κάτι μεταλλικό και σαν να αντανακλούσε το φως του ηλιου. Ο ήλιος είχε κρυφτεί πίσω από το βουνό αλλά το αντικείμενο αυτό επειδή ήταν ψηλά είχε άμεση επαφή με τον ήλιο άρα μπορούσε να αντανακλά το φως του.


Ναι, το διάβασα έχοντας στο νου μου κάτι άλλο.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 30/08/2019 08:12:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2019, 14:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η ψυχή μιας νέας που αυτοκτόνησε στο σημείο εκείνο, τα ξωτικά και οι νεράιδες, ο Αι Γιάννης που έρχεται να ευλογήσει τους πιστούς. Ή αν θες με μια μοντέρνα εκδοχή, κάποια παρ ολίγον στενή επαφή με κάποιους αλλόκοσμους.

Έχει μια σκοπιά στο Ναύσταθμο της Σαλαμίνας με μια γεφυρούλα, που επειδή την Άνοιξη φυτρώνουν πάρα πολλές παπαρούνες στο βράχο από κάτω της, έχει βγει η κλασσική ιστορία ότι κάποιος φαντάρος αυτοκτόνησε και οι παπαρούνες βγαίνουν προς ενθύμηση του αίματος του φαντάρου που φούνταρε.

Το περίεργο δεν είναι οι παπαρούνες σε αυτή τη σκοπιά. (Οποιος ήταν ναύτης Σαλαμίνα ΔΝΟ μπορεί να με διαψεύσει/ επιβεβαιώσει.)

Το "μυστήριο" είναι ότι το συγκεκριμένο φυλάκιο, έχει μια πόρτα θεόβαρη, που για να την κλείσεις ανοίξεις θέλει αρκετή δύναμη.
Ε, με αέρα ή χωρίς, η πόρτα ανοιγόκλεινε. Αυτόνομα. Εχω κάνει πολλές σκοπιές στο φυλάκιο αυτό. Η πόρτα το χαβά της.

Γενικά είμαι ζώο στα συγκεκριμένα θέματα, όπως είπα αλλού έχω δει χειρότερα, μια πόρτα ήταν.
Μέχρι που μια φορά ένα βράδυ σκάει μια αλεπού (την ταίζανε), και εκεί που είχα γλαρώσει τσουπ ανοίγει και πετάγονται δυο μάτια στο σκοτάδι, και μου φύγαν όπλα καρέκλες τα πάντα όλα...

Δίκαιο το δούλεμα που μου ρίξανε μετά που το πα στους άλλους φαντάρους.

Νιάου νιάου νιάου φρρρρρρρ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2019, 17:08:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Heretic την εφαρμογή που πρότεινες την εγκατέστησα. Από το λίγο που την επεξεργάστηκα φαίνεται πολύ καλή. Κάνει τα ίδια με το sky maps αλλά παίρνει μεγαλητερη παραμετροποίηση.
Η επί πληρωμή έκδοση τι παραπάνω προσφέρει;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 12:53:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η δωρεάν:

‣ Features
 • Time machine : Jump to any date in past or future
 • Real time Alt-Azimuth and Equatorial coordinates
 • Messier objects
 • mini-NGC catalog (subset of ~180 bright objects)
 • Solar system objects including all 8 planets and the 4 Galilean moons
 • Night Mode
 • Search, with a guiding arrow
 • Alt-Azimuth, Equatorial grid

Η επί πληρωμή:

This version has:
 • Support for Comets.
 • The complete NGC, IC catalog with a powerful object filter
 • Satellite tracking
 Note that TLE data is not automatically updated. I haven't added this mainly to avoid an extra permission: Internet access.
 • All stars upto mag 10 are rendered.

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 13:36:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Δεν υπάρχει χάρτης με τέτοια κλίμακα-συμβολικό είναι;

ΗΚ



Φυσικά υπάρχει ,από την στιγμή που γεννήθηκες.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 13:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Sekletis, μη δίνεις συνέχεια. Τελικά αναρωτιόμουν τι φρούτο θα προέκυπτε από όλους αυτούς τους χρησμούς της Πυθίας που διαβάζαμε για καιρό. Παπαρο-τρολιές και η φιλοσοφία στον καμπινέ (σε παράφραση του Μπουντουάρ).

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)



Αθεραυπετα είσαι ότι κατάντησες. Ότι επίθετο και αν βάλεις.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 14:54:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Heretic την εφαρμογή που πρότεινες την εγκατέστησα. Από το λίγο που την επεξεργάστηκα φαίνεται πολύ καλή. Κάνει τα ίδια με το sky maps αλλά παίρνει μεγαλητερη παραμετροποίηση.
Η επί πληρωμή έκδοση τι παραπάνω προσφέρει;




Μάθε να πίνεις από την πηγή ! astrovox.gr συνιστά Stellarium για αρχάριους. Το ενενήντα εφτά το μέγκα τσανελ που μας άφησε χρόνους είχε στείλει στα Χανιά τηλεοπτικό συνεργείο οκτώ ατόμων με οδηγό , να βιντεοσκοπησει την δύουσα Αφροδίτη σαν UFO. Μετά από πολλαπλές μαρτυρίες, φωτεινού δίσκου με ιριδίζοντα χρώματα.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 14:55:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 15:01:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακόμα και σήμερα , μαζεύω κολοφωτιες και τις βάζω σε γυάλινο βαζάκι να μάθω στα παιδιά παίζοντας πως είναι η φύση. Έχεις δει πως είναι η πυγολαμπ´ιδες σαν όψη εντόμου; Ξέρεις τι παρτουζες κ´ανουν το φθινόπωρο και την άνοιξη και πως φαίνεται η κολοκαουρα τους, εεε; Όλα τα βουνά θα σου φαίνονται μαγικ´α και μεταφυσικά αν δεν μάθεις να παρατηρείς. Το οποίο ισχυρά αμφισβητώ, αν το μ´αθεις ποτέ.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 15:02:06Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 16:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Heretic την εφαρμογή που πρότεινες την εγκατέστησα. Από το λίγο που την επεξεργάστηκα φαίνεται πολύ καλή. Κάνει τα ίδια με το sky maps αλλά παίρνει μεγαλητερη παραμετροποίηση.
Η επί πληρωμή έκδοση τι παραπάνω προσφέρει;




Μάθε να πίνεις από την πηγή ! astrovox.gr συνιστά Stellarium για αρχάριους. Το ενενήντα εφτά το μέγκα τσανελ που μας άφησε χρόνους είχε στείλει στα Χανιά τηλεοπτικό συνεργείο οκτώ ατόμων με οδηγό , να βιντεοσκοπησει την δύουσα Αφροδίτη σαν UFO. Μετά από πολλαπλές μαρτυρίες, φωτεινού δίσκου με ιριδίζοντα χρώματα.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 14:55:56



Στελαριουμ, Σκάι μαπς, την άλλη που πρότεινε ο heretic και πολλές άλλες επιλογές υπάρχουν. Ότι βολεύει τον καθένα.

Αφού λοιπόν γνωρίζεις το στελαριουμ και το προτείνεις, δεν είσαι εντελώς άσχετος με τα άστρα και τον ουρανό γενικότερα.
Σαν σχετικός λοιπόν (λιγο, πολύ, εσύ το ξέρεις) το να φέρεις σαν παράδειγμα τα ουφο που νόμιζαν ότι έβλεπαν ουφο ενώ έβλεπαν την Αφροδίτη, σε αντιπαράθεση στην ιστορία που έγραψα εγω απλά και μόνο για να δείξεις ότι αυτά που γράφω είναι ότι να'ναι, ενω Σαν σχετικός γνωρίζεις καλά πως η Αφροδίτη και οποιοδήποτε άλλο ουράνιο σώμα δεν εμφανίζεται 7 το απόγευμα και πολύ περισσότερο δεν εμφανίζεται και μετά από λίγο εξαφανίζεται γιατί έτσι της καπνίσε, είναι εντελώς άκυρο απλά για να μου την πεις η απλά για να πεις κάτι. Μάλλον σου αρέσει να το παίζεις αμφισβητιας. Τουλάχιστον κάνε το με σωστά επιχειρήματα γιατί αλλιώς εκτιθεσαι.

Υ.Γ 1: Δεν έχω την απαίτηση από κανέναν να πιστέψει όσα γράφω και ούτε θα προσπαθήσω να πείσω ποτέ κανέναν. Όποιος θέλει τα πιστεύει, όποιος θέλει τα αμφισβητεί. Δικαίωμα του. Και φυσικά δέχομαι και τον αντίλογο που όμως να στηρίζεται σε λογικά επιχειρήματα και όχι σε κουκουρουκου που φτάνουν στα ορια του τρολαρισματος.

Υ.Γ 2: Προσπαθώ να γράφω απλά, κατανοητά, ξεκάθαρα και όχι γράφοντας φιλοσοφίες (στην ουσία αμπελοσοφιες) όπως παρατηρώ πως είναι λιγάκι μόδα στο παρόν φόρουμ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 16:31:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ακόμα και σήμερα , μαζεύω κολοφωτιες και τις βάζω σε γυάλινο βαζάκι να μάθω στα παιδιά παίζοντας πως είναι η φύση. Έχεις δει πως είναι η πυγολαμπ´ιδες σαν όψη εντόμου; Ξέρεις τι παρτουζες κ´ανουν το φθινόπωρο και την άνοιξη και πως φαίνεται η κολοκαουρα τους, εεε; Όλα τα βουνά θα σου φαίνονται μαγικ´α και μεταφυσικά αν δεν μάθεις να παρατηρείς. Το οποίο ισχυρά αμφισβητώ, αν το μ´αθεις ποτέ.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 15:02:06



Άμα θες να μάθεις στα παιδιά την φύση, τα παίρνεις απ'το χέρι, τα πας στην φύση και τους την μαθαίνεις με σωστό τρόπο. Δεν το κάνεις φυλακιζοντας τα ζώα της φύσης σε γυάλινα βάζα, κλουβιά τσίρκου η δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Αν θες να το κάνεις σωστά και μένεις Αθήνα, πάρε τα παιδιά και τραβά στην Πάρνηθα. Στην πηγή στο Τατόι που είναι πάνω στον δρομο, απέναντί έχει ένα χωματόδρομο που πάει προς την πηγή χήνα. Στο μέρος αυτό έχει πολλές πυγολαμπιδες.
Αν θέλεις να μάθεις λοιπόν την φύση στα πιτσιρίκια, μάθε τους πρώτα από όλα να την σέβονται. Φυλακίζοντας την μόνο αυτό δεν τους μαθαίνεις.
Αφού το κάνεις, κάνε το σωστά τουλάχιστον.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 16:42:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Ακόμα και σήμερα , μαζεύω κολοφωτιες και τις βάζω σε γυάλινο βαζάκι να μάθω στα παιδιά παίζοντας πως είναι η φύση. Έχεις δει πως είναι η πυγολαμπ´ιδες σαν όψη εντόμου; Ξέρεις τι παρτουζες κ´ανουν το φθινόπωρο και την άνοιξη και πως φαίνεται η κολοκαουρα τους, εεε; Όλα τα βουνά θα σου φαίνονται μαγικ´α και μεταφυσικά αν δεν μάθεις να παρατηρείς. Το οποίο ισχυρά αμφισβητώ, αν το μ´αθεις ποτέ.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 15:02:06



Άμα θες να μάθεις στα παιδιά την φύση, τα παίρνεις απ'το χέρι, τα πας στην φύση και τους την μαθαίνεις με σωστό τρόπο. Δεν το κάνεις φυλακιζοντας τα ζώα της φύσης σε γυάλινα βάζα, κλουβιά τσίρκου η δεν ξέρω εγώ τι άλλο.
Αν θες να το κάνεις σωστά και μένεις Αθήνα, πάρε τα παιδιά και τραβά στην Πάρνηθα. Στην πηγή στο Τατόι που είναι πάνω στον δρομο, απέναντί έχει ένα χωματόδρομο που πάει προς την πηγή χήνα. Στο μέρος αυτό έχει πολλές πυγολαμπιδες.
Αν θέλεις να μάθεις λοιπόν την φύση στα πιτσιρίκια, μάθε τους πρώτα από όλα να την σέβονται. Φυλακίζοντας την μόνο αυτό δεν τους μαθαίνεις.
Αφού το κάνεις, κάνε το σωστά τουλάχιστον.




Μάλιστα!

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 16:48:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι από περιέργεια, του πως καταννοες κα αντιλαμβάνεσε τον κόσμο γύρω σου, η Αφροδίτη νομ´ιζεις ότι δεν διακρίνεται λαμπρή, ντ´αλα καταμεσήμερο;

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 16:55:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Έτσι από περιέργεια, του πως καταννοες κα αντιλαμβάνεσε τον κόσμο γύρω σου, η Αφροδίτη νομ´ιζεις ότι δεν διακρίνεται λαμπρή, ντ´αλα καταμεσήμερο;

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν



Δεν μπαίνω σε αυτό το τριπακι. Αν θέλεις ξαναδιάβασε την ιστορία που έγραψα και τις απαντήσεις μου μετά από αυτήν. Αφού τα ξαναδιαβασεις και συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είδα την Αφροδίτη, καλά κάνεις. Δεν έχω την ανάγκη να προσπαθήσω να σε πείσω για το οτιδήποτε.

Άσε που είμαστε εκτός θέματος. Το παρόν θέμα είναι για την Πάρνηθα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 17:09:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Έτσι από περιέργεια, του πως καταννοες κα αντιλαμβάνεσε τον κόσμο γύρω σου, η Αφροδίτη νομ´ιζεις ότι δεν διακρίνεται λαμπρή, ντ´αλα καταμεσήμερο;

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν



Δεν μπαίνω σε αυτό το τριπακι. Αν θέλεις ξαναδιάβασε την ιστορία που έγραψα και τις απαντήσεις μου μετά από αυτήν. Αφού τα ξαναδιαβασεις και συνεχίζεις να πιστεύεις ότι είδα την Αφροδίτη, καλά κάνεις. Δεν έχω την ανάγκη να προσπαθήσω να σε πείσω για το οτιδήποτε.

Άσε που είμαστε εκτός θέματος. Το παρόν θέμα είναι για την Πάρνηθα.




Στο έχω ξαναπεί βάλε το να δουλέψει ! Δεν παθαίνει τ´ιποτα , δεν σου έιπα ούτε ότι έιδες την αφροδ´ιτη .ουτε είδες πυγολαμπ´ιδες .ποτέ στη ζωή σου δεν τις έχει πιάσει γιατί σιχαινεσαι ,μόνο το φωσ´ακι τους θα έχεις δει, παλλιώς θα ήξερες ότι πάνε και ψηλά για το ζευγ´αρωμα, αν´αβουν σε χαμηλες πτήσεις αλλά με τα θηλυκά πάνε στα ουρ´ανια, τέλος πάντων μιλ´ω σε αυτιά κουφών. Και είναι και πολλά άλλα πράγματα και Ζούμπερι που φθορ´ιζουν και φωσφορ´ιζουν και να μην πουμε και για τους ήχους που βγ´αζουν , αιντε καλή απολογία. Πας οπωςολος κόσμος. Γεια χαρά

Α και για να κατέεις η Αφροδίτη μόνο αξημέρωτα και στη Δύση


Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 17:10:45

Edited by - ammophila on 31/08/2019 17:13:28

Edited by - ammophila on 31/08/2019 17:16:23Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Heretic
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3148 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 17:25:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Αθεραυπετα είσαι ότι κατάντησες. Ότι επίθετο και αν βάλεις.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν


Γιωργάκη μυρμηγκολέων αμμόφιλε. Δώσε φάση: βρίσκεσαι το λοιπόν σε ένα φόρουμ εσωτερισμού. Άμα δεν σου κάμνουν αυτά που γράφονται, να μη σε κρατάμε άλλο μάτια μου. Δέκα χρόνια γύρα στα φόρουμ και διασπορά ρύπων, δεν έμαθες τίποτα. Δεν βαρέθηκες τουλάχιστον;

Μπαίνω εγώ λόγου χάρη στο φόρουμ των 4 τροχών. Τι στο διάολο θα συζητήσω με δαύτους; Ότι τσίπαρα τ' αμάξι μου και βγάζει άλλα 30 άλογα, θα σου τινάξει βλάκα τα καπάκια θα μου τη λένε οι άλλοι. Αντε αν πατάει καλά το λάστιχο που ψώνισα στις ζάντες μου, πόσο ζαχαρώνω το type R αλλά με περιμένει η εφορία στη γωνία. Κουβέντα να γίνεται μεν αλλά σχετικά πράγματα.

Μπαίνει που λες ο αργόσχολος, ο χαβαλές και η τρολομαρία και πάει και χώνεται σε συζήτηση για θρησκεία. Τώρα τι του λες; Του λες να ξεκουμπιστεί και να πάει να βρει τον Ελ;

Έτσι κι εδώ. Βλέπω μερικούς, παπαρο-ατάκες, κολυβογράμματα επιπέδου αποφοίτου 4ης δημοτικού, κλεμμένες ατάκες και σαχλο-μπηχτές αλλά από ουσία ... μάντολες. Τους κάνεις πάσα μερικές αβροφροσύνες μπας και ξεσαλέψουν, στα @@ τους αυτοί.

Μετά μας λένε ότι πέφτει η φάπα σύννεφο και δε στεριώνουν οι Ρωμαίοι. Μέχρι και βίζες μοιράζουμε τζόγια μου, χρυσές μάλιστα. Τι να κάμουμε αν αυτοί δεν νογάνε, που γράφεις κι εσύ, εδώ χάμω;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 31/08/2019 17:28:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

S3KL3TIS
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 17:41:44  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Στο έχω ξαναπεί βάλε το να δουλέψει ! Δεν παθαίνει τ´ιποτα , δεν σου έιπα ούτε ότι έιδες την αφροδ´ιτη .ουτε είδες πυγολαμπ´ιδες .ποτέ στη ζωή σου δεν τις έχει πιάσει γιατί σιχαινεσαι ,μόνο το φωσ´ακι τους θα έχεις δει, παλλιώς θα ήξερες ότι πάνε και ψηλά για το ζευγ´αρωμα, αν´αβουν σε χαμηλες πτήσεις αλλά με τα θηλυκά πάνε στα ουρ´ανια, τέλος πάντων μιλ´ω σε αυτιά κουφών. Και είναι και πολλά άλλα πράγματα και Ζούμπερι που φθορ´ιζουν και φωσφορ´ιζουν και να μην πουμε και για τους ήχους που βγ´αζουν , αιντε καλή απολογία. Πας οπωςολος κόσμος. Γεια χαρά

Α και για να κατέεις η Αφροδίτη μόνο αξημέρωτα και στη Δύση


Από που να το πιάσω και που να το αφήσω.

Από το ότι με γνωρίζεις τόσο καλά που ξέρεις ότι σιχαίνομαι να πιάσω πυγολαμιδες;
Το τι γνωρίζω και τι όχι;
Τις γνώσεις μου και την αντίληψη μου γενικότερα;

Το ότι μου προτείνεις να βάλω το μυαλό μου να δουλέψει; Είσαι και σίγουρος πως δεν το βάζω να δουλέψει. Άλλωστε είπαμε με γνωρίζεις πολύ καλά.

Επειδή όμως δεν με ξέρεις και αν νομίζεις το αντίθετο, το μυαλό μου προσπαθώ να το βάζω να δουλέψει σε ουσιαστικά πράγματα και όχι να διαβάζω 10 φορές τα μηνύματά σου τα οποία είναι γεμάτα ορθογραφικά, συντακτικά, λάθη και να προσπαθώ να βγάλω νόημα όπως το τελευταίο μήνυμά σου που προσπαθώ να καταλάβω που κολλάει το ζουμπερι σε όλο αυτό.

Εγώ τον σταματάω εδώ όλο αυτόν τον διάλογο του παραλόγου.
Τέλος από εμένα.
Καλή συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elias@48
Νέο Μέλος

Greece
19 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 18:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Δεν υπάρχει χάρτης με τέτοια κλίμακα-συμβολικό είναι;

ΗΚ



Φυσικά υπάρχει ,από την στιγμή που γεννήθηκες.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν


δε μας το έμαθαν αυτό στο σχολείο γέροντα

ΗΚΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 18:33:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

Αθεραυπετα είσαι ότι κατάντησες. Ότι επίθετο και αν βάλεις.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν


Γιωργάκη μυρμηγκολέων αμμόφιλε. Δώσε φάση: βρίσκεσαι το λοιπόν σε ένα φόρουμ εσωτερισμού. Άμα δεν σου κάμνουν αυτά που γράφονται, να μη σε κρατάμε άλλο μάτια μου. Δέκα χρόνια γύρα στα φόρουμ και διασπορά ρύπων, δεν έμαθες τίποτα. Δεν βαρέθηκες τουλάχιστον;

Μπαίνω εγώ λόγου χάρη στο φόρουμ των 4 τροχών. Τι στο διάολο θα συζητήσω με δαύτους; Ότι τσίπαρα τ' αμάξι μου και βγάζει άλλα 30 άλογα, θα σου τινάξει βλάκα τα καπάκια θα μου τη λένε οι άλλοι. Αντε αν πατάει καλά το λάστιχο που ψώνισα στις ζάντες μου, πόσο ζαχαρώνω το type R αλλά με περιμένει η εφορία στη γωνία. Κουβέντα να γίνεται μεν αλλά σχετικά πράγματα.

Μπαίνει που λες ο αργόσχολος, ο χαβαλές και η τρολομαρία και πάει και χώνεται σε συζήτηση για θρησκεία. Τώρα τι του λες; Του λες να ξεκουμπιστεί και να πάει να βρει τον Ελ;

Έτσι κι εδώ. Βλέπω μερικούς, παπαρο-ατάκες, κολυβογράμματα επιπέδου αποφοίτου 4ης δημοτικού, κλεμμένες ατάκες και σαχλο-μπηχτές αλλά από ουσία ... μάντολες. Τους κάνεις πάσα μερικές αβροφροσύνες μπας και ξεσαλέψουν, στα @@ τους αυτοί.

Μετά μας λένε ότι πέφτει η φάπα σύννεφο και δε στεριώνουν οι Ρωμαίοι. Μέχρι και βίζες μοιράζουμε τζόγια μου, χρυσές μάλιστα. Τι να κάμουμε αν αυτοί δεν νογάνε, που γράφεις κι εσύ, εδώ χάμω;

Παιδεία δεν είναι τα πτυχία μας, αλλά η αισθητική μας (Αντρέ Μπρετόν)

Edited by - Heretic on 31/08/2019 17:28:04



Μα ότι επίθετο θες ,μπροστά από το αθεράπευτος, ότι αγαπάς από επίθετα ταιριάζει .

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν

Edited by - ammophila on 31/08/2019 18:34:15

Edited by - ammophila on 31/08/2019 18:34:51Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ammophila
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
99 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/08/2019, 18:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ammophila  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:

quote:

Δεν υπάρχει χάρτης με τέτοια κλίμακα-συμβολικό είναι;

ΗΚ



Φυσικά υπάρχει ,από την στιγμή που γεννήθηκες.

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράν


δε μας το έμαθαν αυτό στο σχολείο γέροντα

ΗΚ



Εμ που να στο μάθουν ,αφού δεν το τελείωσες ακόμα

Μυρμηγκολέων ώλετο παρά το μη έχειν βοράνΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1875
Maintained by Digital Alchemy