ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ταξίδια στην απουσία των λέξεων
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 4
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
kaskarilia
Νέο Μέλος

Guadeloupe
10 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2003, 19:50:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kaskarilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΘΕΛΕΙ ΗΨΥΧΗΣΕ ΛΕΞΕΙς ΝΑ ΣΥΜΠΗΚΝΩΘΕΙ,ΚΑΙ ΜΠΑΙΝΕΙ ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΤΑ ΚΟΥΤΑΚΙΑ,ΛΕΞΕΙΣ..ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ..ΜΠΛΕΚΩΝΤΑΙ ΜΕΤΑΞΥ ΤΟΥΣ,ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΒΟΗΘΟΥΣΟΥΝΝΑ ΒΓΕΙ ΕΞΩ,ΝΑ ΔΕΙ ΑΛΛΕΣ ΨΥΧΕΣ,Η ΑΧΑΡΙΣΤΗ..ΔΕΝ ΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΟ.Η ΗΧΩ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ΚΑΝΕΙ ΤΗ ΚΑΡΕΚΛΑ ΜΟΥ ΝΑΤΡΙΖΕΙ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙς ΑΗΧΕΣ ΛΕΞΕΙΣ Ο ΑΕΡΑΣ ΠΟΥ ΑΝΑΠΝΕΕΙ ΑΥΤΗ ΠΡΟΚΑΛΕΙ ΑΠΟΣΥΝΘΕΣΗ.ΜΑ ΥΣΤΕΡΑ ΔΙΠΛΑ ΣΤΗ ΘΑΛΛΑΣΑ ΕΙΝΑΙ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΜΕΝΗ ΚΑΙ ΔΕ ΤΗ ΝΟΙΑΖΕΙ,Ας ΜΗΝ ΕΚΚΕΝΩΘΕΙ ΠΟΤΕ ΑΠΟ ΤΙς ΣΚΕΨΕΙΣ ΤΗΣ,ΜΕΣΑ ΣΕ ΑΥΤΗΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΛΗΘΙΝΕΣ.ΕΤΣΙ ΘΑ ΚΑΝΩ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑΥΤΗΝ ΚΑΙ ΘΑ ΣΙΩΠΗΣΩ.ΜΟΥ ΧΕ ΚΑΠΟΤΕ ΨΙΘΥΡΙΣΕΙ ΠΩΣ Η ΓΑΛΗΝΗ ΤΗΣ ΣΙΩΠΗΣ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑΥΤΗΝ Η ΑΝΩΤΕΡΗ ΜΟΡΦΗ ΕΥΤΥΧΙΑΣ.ΜΟΥΠΕ ΝΑ ΔΕΙΧΝΩ ΣΕΒΑΣΜΟ ΣΤΑ ΖΕΣΤΑ ΒΛΕΜΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΗΣΥΧΕΣ ΣΥΝΟΜΙΛΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΑΥΤΕΣ ΠΟΥ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΝΕΙΣ ΑΛΛΟΣ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΚΟΥΣΕ.ΤΩΡΑ ΠΟΥ ΤΕΛΕΙΩΣΑ ΑΥΤΗ ΠΑΛΙ ΜΕ ΜΑΛΩΝΕΙ,ΔΕΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΕΥΣΑ ΣΩΣΤΑ ,ΜΑ ΕΙΜΑΙ Ο ΚΑΛΥΤΕΡΟς ΔΙΕΡΜΗΝΕΑΣ ΠΟΥ ΘΑ ΒΡΕΙ,ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΗ ΕΠΙΛΟΓΗ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/11/2003, 23:23:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/11/2003, 22:41:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

καλησπερα Rept...
κατι που διαβασα μολις τωρα...

Η ΑΞΙΑ ΤΩΝ ΛΕΞΕΩΝ ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΤΑΙ Σ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΚΛΕΙΝΟΥΝ ΑΛΛΑ Σ'ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΥΝ.

J.A. LIVRAGA


ειμαι το πτωμα του χθεσινου μου εαυτου...
ειμαι η νεκρη γνωμη που ειχα χθες και αλλαξε...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:11:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2003, 15:21:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ο σκοπός των λέξεων είναι να εκφράζουν ιδέες. Όταν οι ιδέες έχουν
αδραχτεί, οι λέξεις πρέπει να ξεχνιούνται.
Που μπορώ να βρω έναν άνθρωπο που 'χει ξεχάσει τις λέξεις;
Μ' αυτόν θα 'θελα να μιλήσω!..."
Chuang Tzu


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 01:10:45  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οταν συνειδητοποιήσουμε τον χόρο και τον χρόνο,
τότε θα συνειδητοποιήσουμε,
ότι δεν ήμασταν ποτέ και πουθενά

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/12/2003, 05:11:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ακριβώς αγαπητέ...
και αν μου επιτρέπεις...
Η βίωση αυτού, δε θα φέρει συνειδητοποίηση.
Αίσθησίς μου είναι πως, όταν συνειδητοποιήσουμε το χώρο και το χρόνο, αυτομάτως αυτό θα μας μετουσιώσει σε ΦΩΣ.
Ούτε λέξη, ούτε "χρόνος" για σκέψη.
Αυτό το βίωμα φέρνει το τέλος και συνάμα αναγεννάται αφ' εαυτού ως μετουσιωμένη ύπαρξη. Ενέργεια όλο ΦΩΣ!
...
Oh!...once again...end of words inside me...time...space...endless race...
...
Where to go where to lie, every simple dot is creators life...
(μου βγήκε σε αγγλικό)

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/12/2003, 21:44:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σιωπηλός...μόνο έτσι, να υπάρχω μέσα στη σιγή και να φέρω άνοιξη.
Όλα μαζί τα ατελεύτητα σίγητα έρχονται να προΰπαντήσουν, να ρωτήσουν μέσα στην επαφή των αιώνων και να θεριέψουν δίχως λέξεις.
Νότες χορεύουν, αντηχούν στα λαγούμια σου εαυτέ και ξαποσταίνεις να μυρίσεις.
Προλαβαίνοντας την ύστατη δροσοσταλίδα που κυλάει πέρα στου τόπου την αυγή που άνεμος δε χάρηκε ποτέ να την φυσήξει.
Έτσι όπως φυσάει τώρα πιά...έρχεται...καθαρίζει...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2003, 03:25:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποτε έφυγαν όλα τα κέρινα εγώ, άμμος που πότιζε στροβιλίζοντας γύρω απο τη μορφή δίχως όνομα και δίχως απόσταση φανερή.
Φλεγόμενες υπάρξεις έριξαν δάκρυα καταγής, στη χώρα των δυνητικών στιγμών, σήματα-λέξεις ηχούσαν κάπου-κάπου, κάθε που η καμπάνα τολμούσε να ηχεί πέρα απο του τόπου τα φανερά σημάδια της καρδιάς.
Κάποτε έφυγαν και οι χρόνοι που βάραιναν τη συνείδησή μας και κάποτε θα έρθουν και πάλι, ηχηρά εκστομίζοντας όλο αυτό που δε μπορεί να μεταφερθεί παρά μόνο να μετουσιωθεί.
Φερέτυπα αναδύονται πίσω μακριά, εκεί όπου υπήρχα στα πιό τρελλά μου όνειρα, όπου έφτασα να τρυγήσω και να διψάσω για αλήθεια, εκεί, στα πιο τρελλά μου όνειρα.
Μουδιασμένες μνήμες, τις αφήνω να υπάρχουν, τις αφήνω να σέρνονται ακόμα, σκουλήκια στο μυαλό μου, στις χαρές μου φραγή και ασύδωτη ευτυχία-δεν αφήνουν να φανεί, πριν της ώρας η αυγή σημάνει.
Τέλος πριν απο τα πέρατα θα έρθει μα δε θα έχει την όψη.
Τέλος θα φανεί μα εκεί στα πιο τρελλά μου όνειρα θα ξυπνήσω για να συνειδητοποιήσω πως ποτέ δεν έφτανα εκεί όπου δε μπόρεσα να αντέξω να υπάρχω, όχι χωρίς ανάσα...

freedom?...would you choose?...Then die...every minute...every minute you're choose not to be...then you're free...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 23/12/2003 03:41:58Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 03:48:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ταξίδι αρχίζει μόλις τελείωσει η σκέψη..
Με πόσες ακόμα λέξεις μπορούμε να ντύσουμε την ψευταλήθεια;
κι αυτή γυμνή να χορεύει στο φώς..
τόσα πολλά για να καταλήξουμε στο εν;
τόσα λίγα και που έχουμε φτάσει;
Το ταξίδι ταλείωνει μόλις συλληθφεί η σκέψη
και της ντύσουμε μια λέξη..

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/12/2003, 04:06:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι λέξεις πάντοτε έντυναν, πάντοτε σκιαγραφούσαν το άκτιστο, πάντοτε να ονομάσουν αυτό που δεν έχει όνομα...
Η στιγμή όμως πλησιάζει, τότε που θα ξαναγεννηθούμε μέσα απο το Φώς, φέροντες την πύρινη αλήθεια την εκ στόματως αδύναμη να περιβληθεί.
Μέχρι τότε οι λέξη θα περιβάλει νοερά...καλό ταξίδι...σε αυτούς που επιχειρούν...
Το πρώτο βήμα θα φέρει το δεύτερο σε έναν ωκεανό στιγμών...

~Γρηγόρης~
Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 29/12/2003 07:27:04Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/12/2003, 00:57:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η στιγμή φίλε reptile,
δεν είναι ένας νοητός χώρος που κατασκέυασε,
η αναγκη μας για να υπάρχουμε κάπου;
Σε ποια τοποθεσία στο σύμπαν εντοπίζεις την στιγμή;
σε ποια χ-ώρα αε ποιο τ-ώρα;


H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 05:23:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η στιγμή είναι ένα κομμάτι της αωνιότητας, την οποία τεμαχίζουμε σε στιγμές, ώστε να μπορέσουμε να αντιληφθούμε την αιτία, ιδιότητα και τρόπο λειτουργίας του χρόνου.
Ωστόσο, οι στιγμές, το σύνολο διαφόρων στιγμών, είναι η μόνη ικανότητα περιγραφής του χρόνου μέσα απο ανθρώπινα μέτρα και σταθμά.
Ο χρόνος πάντοτε θα υπάρχει και πάντα θα λειτουργεί με τους κανόνες του.
Ο άνθρωπος πάντα θα χωρίζει και θα ορίζει το χρόνο μέσα απο στιγμές έτσι ώστε να τον κατανοήσει.
Η οπτική του ανθρώπου για το χρόνο λοιπόν, δεν είναι ο ίδιος ο χρόνος.


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
manos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2467 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 18:44:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους manos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τον σειριο ψηλα κοιτω,περα /πανω απο τα συννεφα....

καθως ακουω τον ηχο που κανουν τα κουπια,...

με τον ρυθμο που εχουν οταν βουτανε στα νερα..

ο ανεμος ηπιος ,ακομη μια νυχτα που μας βρισκει να ταξιδευουμε..

μακρια..περα απο του μυαλου μας τα στενα...ορια του παροντος...

πριν ο φαεθων την πτηση του ξεκινησει, και τον απολλωνα να προυπαντισει...

ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΜΠΟΤΣΑΚ.

υ.γ το αφιερωνω στις δικης μου ζωης την αργω,την θεα που με προστατευει ,οποια και αν ειναι,την ευχαριστω,....

με απεραντο σεβασμο και αγαπη,ο μανος σας


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 03:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς όρισες φίλε μου Μάνο,
...
Φτερωτός ταξίδεψα μέσα απο τα παράθυρα του χρόνου,
αλαφροπατώντας πάνω σε αέρινες στιγμές.
Κάθε στιγμή ανοίγεται για να την γευτείς και κάθε δόνηση σε φέρνει πιο κοντά, τώρα πιά...
Γεμάτος ενέργεια, φτερούγισα πέρα απο τα ίχνη του χρόνου και...
θέλησα τότε να τραγουδήσω πριν η ποτισμένη άμμος μετρήσει μέσα στην κρυστάλινη κλεψύδρα, φτερούγισα με το χρυσοποίκιλτο πολύχρωμο μυαλό μου πριν η άμμος έρθει και χτίσει τα ψέμματά της ξεδιάντροπα μπροστά μου...
και μετρήσει και πάλει τις χορδές για να σημάνει την έναρξη.
Στροβιλιζόμενος στο κενό, κρατιέμαι απ' την κουπαστή, πέρα στα ταξίδια, πίσω απο τις λέξεις, τότε που δε κοιμόμουν και έκρυβα το πρόσωπο πίσω μου, πριν η συνείδηση ξαπλώσει και χτιστεί στα παλάτια στην άμμο, εκείνη την χρυσοπίκοιλτη ασημένια αυγή...που...τελικά δεν ήρθες...
Μίλα!...δε χρειάζεται, κραυγάζω τις σιωπές μου...η συνείδησή μου περπατάει δίπλα μου και φτερουγίζω πιο ψηλά φτάνωντας τις κραυγές του χρόνου που δε δέχτηκα να γίνει βάρος πάνω μου...
Κρυσταλιζόμενη έπειτα η άμμος έρεε ερωτικά στη σιγή των αιώνων, μέσα στην κλεψύδρα και δίπλα στα χρυσοποίκιλτα φτερά μου, σήμερα, με έκαψε ο ήλιος...
Έζησα σήμερα!...Αύριο αφήστε με να πεθάνω. Είναι πολύ τόσο ζήσιμο για τώρα!


Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/01/2004 06:16:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 05:14:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φίλε ποια λέξη και ποιος ήχος,
θα μας έδιναν την ίδια έννοια στην αντίληψη;
Η σίωπη ίσως έχει τέτοια ίδιότητα,
που δεν εγκλωβίζεται στον χρόνο γιατί μάλλον,
είναι δίκο μας επινόημα.
Στην προσπάθεια μας να συνειδητοποιήσουμε..
επινοήσαμε το κοσμικό ρολόι,γιατι ότι δεν έφτανε η γνώση μας,
στο είναι μας,εμείς το κάναμε κρεμαστάρια..
και να απόψεις... ο χρόνος είναι το σπέρμα του σύμπαντος...κτλπ..
Σε τι να φταίει το άμοιρο... το άπειρο να το περιορίσουμε;
ίσως ήταν ποιητική αδεία...
ίσως ανθρώπινη βλακεία..

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:13:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ακριβώς Φίλε μου...και έκτοτε...απο τότε δηλαδή που αρχίσαμε να επικοινωνούμε με το λόγο, άρχισε και η...μάλλον...οι βαβέλ των εννοιών, οι βαβέλ των εντυπώσεων, οι βαβέλ της προώθησης των Εγώ...
Μαθαίνουμε στα παιδιά μας πως να μιλούν αλλά δε τα μαθαίνουμε πως να χρησιμοποιούν το υπόλοιπο 90% του εγκεφάλου τους σε μια ά-λεκτη επικοινωνία...
Εκεί όπου δε χρειάζεται, δε μπορείς να πείς ψέμματα γιατί όλα είναι καθρέφτης.
Έτσι...δε χάνουμε μάταια δρόμο.
Διαλέγουμε το συντομότερο - την ευθεία (straight στην Αγγλική διάλεκτο-γλώσσα είναι η Ελληνική)...
Αυτό που κάποιοι Αβορίγινες της Αυστραλίας κάνουν μεταξύ τους.
Όποτε έχουν διάθεση να επικοινωνήσουν, καθρεφτίζονται ο ένας μέσα στον άλλο...


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 06:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χρόνος...
...
...μπορεί να είναι και το περιστρεφόμενο "κεφάλι" της πεταλούδας στην εικόνα μου.
Αυτό το πολυπράγμων κεφάλι-Γνώση που...περιστρεφόμενο, κατέχει θαρρεί τον κόσμο όλο...
Τα φτερά όμως είναι ακίνητα...δεν απαιτείται προσπάθεια για να πετάξει...είναι μονίμως εν Πτήση...και...η απόλυτη ελευθέρωση, θα έρθει, όταν το κεφάλι-Γνώση σταματήσει να γυρνά στους γήινους χρόνους του και ακούσει τους ψιθυρισμούς απο το θρόισμα των φτερών...
Αυτά τα φτερά...φέρουν τη Νέα Γέννηση...Ήπιαν και ξεδίψασαν...Ρώτησαν και έφυγαν...


Once you were wild, don't let them tame you

Edited by - reptilesalonica on 06/01/2004 06:39:10Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/01/2004, 06:14:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κράτα με, Κοίτα με, θα φύγω μακριά...~24/03/02
Κράτα με μακριά.
Θα μπορούσα να πνιγώ σε ποτάμια ματαιοδοξίας αν με κλείσεις μόνο να μην ανασαίνω πια.
Πάρε τη ζωή μου.
Θα μπορούσα να τη χάσω, στ' ανώνυμα δρομάκια.
Άσε με όρθιο να γείρω.
Πρέπει να ξαπλώσω, να θυμηθώ όλο τ' όνειρο.
Θύμησέ μου.
Πρέπει να πάω πίσω, εκεί που τα χρόνια γύριζαν μέσα σε μικρότερους κύκλους και μ' άφηναν μέσα τους.
Κοίταξέ με.
Πως κατάντησα, να μη μπορώ να κοιμηθώ με τ' ανοιχτά μάτια μπροστά στο χρόνο.
Φώναξέ μου.
Καθώς θα βυθίζομαι, λιγότερο αληθινός, δίχως να ακούω τη φλυαρία φιλικών μου φωνών.
Χαιρέτα με.
Τότε που θα σταματήσω να κοιτάω και να σκέφτομαι ταυτόχρονα και κουρασμένος, θα σταματήσω στην άκρη του δρόμου να διώξω το σκυλί απο μέσα μου.
-The Electricity in my Head~Γρηγόρης-


Once you were wild, don't let them tame you
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 02:52:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έτσι, σοδόμισα τις πρώτες εντυπώσεις που έφτασαν μέσα σε ηχηρό περιτύλιγμα και έφτυνα συνεχώς τον προτελευτείο μου εαυτό γιατί τολμά και είναι ανοιχτός σε όλη αυτή τη βρωμιά.
Μα αυτός δεν αντέδρασε και έμεινα σκεφτικός να κοιτώ όλα εκείνα τα χαμερπή εγώ να κατρακυλάνε ειλικρινά, περισσότερο τώρα μέσα στις διόδους όπου δεν έμεινε πολύ Φως αλλά κυκλοφέροντες μοναχοί σμίλεψαν πίσω απο την ψυχή μου...
Ακούω τη μελωδία του Θεού και δε το πιστεύω, ακούω τα λόγια που δια-βάλουν και δε τα αναγνωρίζω...
Ποιός είμαι να ονειροβατώ χαράματα σε απέραντες εκτάσεις χτισμένες στην απουσία του εαυτού και στην παρουσία του ελεύθερου να δομηθεί Όντως??
Το παγόβουνο μετακινείται και παρασύρει σταγόνες ανυπόταχτης ευτυχίας.
Η ελευθερία με τρομάζει γιατί είναι όλη εδώ μπροστά μου και μου τάζει ατελείωτες νύχτες έρωτα στο φιλήδονο κορμί της...
Τότε ήταν που ήρθανε όλες οι παγεροφέρουσες σταγόνες να μυροβολήσουν αδιάλλειπτα τις αλήθειες τους, μέσα στον κήπο με τα 7 μυστικά και τις ανήμπορες να υποταχτούν ελευθερίες των γυμνών και φιλήδονων στιγμών μου.
Καθώς έπειτα οι σταγόνες χτυπούσαν το παγόβουνο, μια γλυκειά μέθη ευτυχίας ήρθε και πλημμύρισε και μούδιασε τη γλώσσα μου, τόσο ώστε να μεταφερθώ πίσω απο τα πέπλα όλης της θύμησης, της θύμησης που ξεδίπλωνε έτσι φιλήδονα και εναρμονισμένα αυτές τις λεπτεπίλεπτες και αέρινες κινήσεις-τις σχεδόν χορευτικές σε κάθε χτύπο της καρδιάς της....
Μετά δε θυμάμαι τι μου έλεγες, παρά μόνο τα κουπιά να χτυπούν όλα τα θέλω και όλες τις ανυπέρβλητες στιγμές όσων δεν έζησα και όσων τόλμησα να εξερευνήσω στο ανυπόταχτο κορμί σου...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 03:17:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλα τα ταξίδια με οδηγούν σε εσένα...όλες οι λέξεις με γεμίζουν με εσένα.
Απο τότε που σε γνώρισα, θα πρέπει να ξέρεις οτι τα πράσινα μάτια είναι η πράσινη πλαγιά ερωτευμένη στου ήλιου τα μυστικά και οι θάλασσες είναι τα τρισβάθυτα της γλυκειάς ψυχής σου...
Είμαι εδώ και είμαι ένας μα δε μπορώ να αρνηθώ οτι δεν είμαι παρά οι δυο σταγόνες ενωμένες και ξεχασμένες στο ταπεινό σχέδιο του Δημιουργού.
Αποψε θα φύγω μήπως και σε συναντήσω εκεί όπου οι στιγμές μας, μας γέννησαν εκείνη την ασημένια καλοκαιρινή αυγή και μας έταξαν μυστικά κλειδωμένα στο χρόνο.
Μυστικά που φιλήσαμε και μας παρακάλεσαν να είμαστε ευγενείς και φειδωλοί με όλη αυτή τη μαγεία που σα Θείο δωρο μας δώθηκε.
Ήταν τότε που όλα τα ρολόγια σταμάτησαν να χτυπούν γύρω μου και γεννήθηκα μεσα σου σα θάλασσα, που έρχεται παλίρροια να γίνει και να με πλύνει με μυστικά...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 03:18:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΤΩΡΑ

ΠΑΝΤΟΥ

ΝΙΩΣΕ ΤΟΝ ΠΑΛΜΟ ΤΟΥ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ

Edited by - 1900 on 15/01/2004 03:23:39Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 04:55:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε μου...είμαι...γίνομαι...γεννιέμαι Ένα μαζί του!...
...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 05:33:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Παλμοί του Σύπαντος
ακούγονται σαν μελλωδικοί ψίθυροι των Ψυχών

Ψίθυροι που αντιλαλούν
στις ψυχές όσων ακούν
την σιωπή της ψυχής τους.

Ψίθυροι που μαρτυρούν
ενα Μακρινό ταξίδι
Ενα ταξίδι που Υπάρχει
Μέσα στο Άπειρο

Ένα ταξίδι που Ζει τον προορισμό του
με την Ένωση των Ψυχών.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 05:38:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και ήταν ώρας ανάγγελμα, τότε που έσκυψα και ξεκλείδωσα όλες τις στιγμές μέσα τον εαυτό μου...
Γνωστοποιώντας πως...
Δεν είμαι γέννημα χωμάτινο. Είμαι διάθλαση Φωτώς που ψάχνει το πρίσμα...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 06:36:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στάλες που πέσαμε στη Γη να την ποτίσουμε και σε σύντομο χρονικό διάστημα θα εξατμιστούμε...
Είθε Θάλασσα να ενωθούμε όλες εμείς οι Στάλες, γαλήνια και ερμητικά σιωπηλή...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Μια
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Netherlands
86 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/01/2004, 07:08:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Μια  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στην Άβυσσο της θάλασσας
όπου υπάρχει το Σκοτάδι
θα κυλήσουν οι Στάλες
για να Φωτίσουν με την Λάμψη τους
το Σκοτάδι
για να Δούν την Ύπαρξη του.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/01/2004, 02:05:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οπτικοποίησα κάποιο απο τα ποιήματά μου.
Θα το βρείτε εδώ.
Κάντε login ως: reptilesalonica
password: esoterica
Το όνομα του αρχείο είναι Ο κήπος με τους καθρέφτες


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/02/2004, 00:52:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ως ποτε...λεξεις
θα κρεμεστε απο τα χειλι μου;
ως ποτε θα υπαρχω στα νοηματα σας;
ως ποτε;
και αν σας σκοτωσω θα χαθειτε ή απλα
θα πεθανω εγω;

Ryche χαιρετα Reptile...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/02/2004, 14:48:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
<<Θα ξανάρθουμε;>>ρώτησα.
Ο άλλος κάτι είπε,αλλά δεν έφτασε ως εμένα.
Όμως ένιωσα μέσα μου κάτι αλόκοτο και γλυκό.
Φυσούσε λίγο.Βράδυ.
Κι ίσως ολόκληρη η ποίηση να είναι αυτή η απάντηση
που δεν ακούστηκε και τη συμπλήρωσε ο στεναγμός του αγέρα
κι η απαλή ερημιά του φεγγαριού.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 4 Σελίδες:
  1  2  3  4
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy