ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 Ελένη Πετρόβνα Μπλαβάτσκυ (1831 - 1891)
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2002, 16:37:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
EoN
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα Posted - 03/07/2002 : 12:18:22
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλτατε thoth παρακολουθώ phorums και συζητήσεις εδώ και πέντε χρόνια και ξέρω πολύ καλά τι παίζεται.
Είχα πολύ καιρό να μπώ στο esoterica και δεν ξέρω πώς μου ήρθε σήμερα το πρωί να απαντήσω αλλά ξέρεις έχω μπουχτήσει να διαβάζω τα ίδια και τα ίδια και έτσι μου την έδωσε....
Μου είναι δύσκολο να καταπίνω τα "παραμύθια" που γράφει ο καθένας και γιαυτό ο τόνος μου καμιά φορά είναι απόλυτος όπως θα δέις και σε κάποια άλλα θέματα που έκανα post.
Πιστεύω οτι δε μπορεί ο κάθε αδιάβαστος και άψαχτος να αποστέλει οτι του κατέβει γιατι παρακάμπτει μια πολύ βασική αρχή του εσωτερισμού που είναι η υπομονή. Και για μένα δεν νοείται να έχεις διαβάσει δυο βιβλία και αυτόματα να έχεις γίνει ειδήμων και ξερόλας και να απαντάς με τόσο παιδικά επιχείρηματα.
Σχετικά με την πρώτη σου απορία συμφωνώ απόλυτα οτι πρέπει να υπάρχει ένας δάσκαλος (με την πραγματική ένοια της λέξης...)στον οποίο θα εμπιστευτείς την ψυχή σου (αλλιώς δεν γίνεται...)με μόνο σκοπό να σε κάνει να ακούσεις και να γνωριστείς με τον δάσκαλο και οδηγό που κρύβεις μέσα σου.Ομως ένας πραγματικός δάσκαλος δεν δέχεται ποτέ υλικές προσφορές και δώρα απο μαθητές διοτι ξέρει πως τα πάντα είναι μια ανακύκλωση.Οπότε το να πληρώνεις για να ακούσεις ή να μάθεις θεωρείται μέγιστη "πατατιά" στα πνευματικά πεδία και κάθε τέτοια προσπάθεια ακυρώνεται αυτόματα και παραμένει εγκλωβισμένη στα όρια του υλικού κόσμου.Αυτο δεν χωράει συζήτηση και διαπραγμάτευση και πιστεύω εσύ να κατανοείς το γιατι...
Η h.p.b όντως άφησε ένα ογκώδη έργο πίσω της ,που κατα την γνώμη μου επιδέχεται πολύ κριτική, που άν θές να την κάνω....αλλά αυτό δεν νομιμοποιεί τον καθένα να μιλάει για αυτήν σαν να ήταν παρών απλά και μόνο επειδή έχει διαβάσει κάποια πράματα...
Για να σε ξεμπερδέψω θα σου πώ οτι αναφερόμουν στο μέλος "ερπετοπάν"
Σχετικά με τα τελευταία που γράφεις προτείνω οτι όποιος λέει ανυπόστατες βλακείες στο phorum να του κόβουμε το κεφάλι....χιχιχιχιχι
Πλάκα κάνω ε....
Δεν μπορείς να κάνεις τίποτα φίλε thoth .Και γώ χαίρομαι με τις ζωντανές συζητήσεις αλλά εκνευρίζομαι όταν αυτές αγγίζουν το επίπεδο καφενείου και κουτσομπολιού...



Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα Posted - 03/07/2002 : 22:51:39
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι μου γεια σας,
Η συζήτηση εξελίσεται σε ενδιαφέροντα μονοπάτια. Όντως οι απόψεις που παρατίθονται μερικές φορές αντι να κάνουν τη συζήτηση γόνιμή, την μετατρέπουν σε μια επιφανειακή ποδοσφαιρική "αρλουμπολογία"(νέα λέξη) . Και είναι κρίμα που αυτοί ποι εκφράζουν τέτοιες απόψεις επί παντός επιστητού, αυτοαποκαλούνται "Εσωτεριστές". Διαβάζοντας αυτές τις απόψεις θυμήθηκα την φράση ενός φίλου πριν από μερικά χρόνια:
"Ο Εσωτερισμός προχωράει παρόλο που υπάρχουν Εσωτεριστές!!!".
Φοβερό ε; Κι όμως είχε τόσο δίκιο. Πραγματικά αν έχεις τέτοιους εσωτεριστές τι να τους κάνεις τους υλιστές. Δεν χρειάζονται. Αφου τρωγόμαστε από μόνοι μας.
Πέρα από τα αστεία πάντως , νομίζω ότι από τις τελευταίες απαντήσεις προέκυψε ένα πολύ ουσιαστικό θέμα:
Που πραγματικά φωλιάζει ο πραγματικός Εσωτερισμός , η αλήθεια και τέλος πάντων η πνευματικότητα;
Όλοι ενδόμυχα τείνουμε να πιστέψουμε ότι μόνο εμείς κατέχουμε την αλήθεια και μόνο ο δικός μας δάσκαλος έχει σχέση με την Ιεραρχία. Ετσι όταν βλέπουμε μια άλλη μέθοδο , ή μια άλλη άποψη , την απορρίπτουμε αφού δεν μοιάζει με τη δική μας (λόγω εγωισμού φυσικά).
Ωστόσο αν ανατρέχαμε λίγο στην ιστορία θα βλέπαμε ότι κάθε εποχή και κάθε τόπος εξέφραζε με διαφορετικό τρόπο την ορθή πνευματική αναζήτηση. Πως θα αισθανόμασταν αν μπαίναμε σε ένα μοναστήρι Σαολίν; Πιθανότατα πολύ άσχημα(μερικοί τουλάχιστον)ανεξάρτητα από το γεγονός ότι στη Δύση μας παρουσιάζονται πολύ ωραιοποιημένοι οι Σαολίν . Κι όμως το πνεύμα του Εσωτερισμού φώλιασε εκεί για πολλούς αιώνες.
Πως θα αισθανόμαστε αν μπαίναμε σε ένα χριστιανικό μοναστήρι; Η μήπως και εκεί δεν έμεινε κάποτε ο Εσωτερισμός; Κι αν ψάξουμε κι άλλο θα βρούμε πολύ περισσότερα παραδείγματα προασπαθειών , εντελώς αντίθετων εξωτερικά που όμως είναι διαφορετικοί δρόμοι για το "ιερό βουνό". Ας μην είμαστε λοιπόν απόλυτοι στις κρίσεις μας για το τι είναι εσωτερικό και τι δεν είναι. Αν διαβάσει κανείς επιφανειακά την Μαχαμπάρατα τότε θα πιστέψει ότι ο Κρίσνα δεν ήταν τίποτε άλλο παρά ένας πανούργος μηχανοράφος που σαν τον χαμαιλέοντα κορόιδευε τους πάντες για να εξυπηρετήσει τα σχέδιά του; Είναι όμως έτσι; Σίγουρα όχι.
Ας ακολουθήσουμε λοιπόν τη γράμμη του ο καθένας χωρίς να κατακρίνουμε τους άλλου , ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΣΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΜΑΣ ΦΑΙΝΟΝΤΑΙ ΠΡΟΦΑΝΗ.
Η Ε.Π.Μ. με την δημοσιοποίηση της ιεραρχίας κατάφερε εκτός των άλλων να μας κάνει να αποδεχτούμε όλοι , κάτι έξω από εμάς (και τον δάσκαλο ή την ομάδα όπου ανήκει ο καθένας), μια άλλη ομάδα που βρίσκεται πάνω από όλους μας. Ωστόσο ακόμα δεν καταφέραμε ακόμα να αποδεχτούμε ο ένας τον άλλον . Ποιος ξέρει ; Ισως στον επόμενο αιώνα...

Να είστε καλά
Καραϊσκάκης



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 03/07/2002 : 22:53:42
--------------------------------------------------------------------------------
Aγαπητε Sasantari,περα απο την ακτινα που ανηκει καποιος η ανηκει καποια σχολη,πραγμα που θα εναρμονισει η οχι την σχεση τους,υπαρχουν και αντικειμενικα κριτηρια και οροι που θα υπαγορευσουν την συμφωνια της λειτουργιας μιας σχολης με την Ιεραρχια.Υπαρχουν πολλα καλα βιβλια της D.Fortune και της A.Bailey,για τα σχετικα ζητηματα.Οσον αφορα τον χρονο και τον τοπο που θα γεννηθει μια σχολη και που θα λειτουργησει οι Νομοι ειναι ιδιοι,η εξωτερικη εκφραση αλλαζει,γιατι τα ζητουμενα στην εσωτερικη αναπτυξη ,δεν εχουν ακομη ικανοποιητικα κατακτηθει για το μεγαλυτερο μερος των ανθρωπων.Μπορεις να διαπιστωσεις την ανωτεροποιηση και τον εξευγενισμο το αστρικου σωματος,την ατομικοποιηση του απο το αστρικο πεδιο και αλλες σχετικες αρετες στην συζητηση που κανουμε γι αυτο το ζητημα της Η.Ρ.Β. και το 'καπελλωμα'της.Οσον αφορα τον εσωτερικο τουρισμο,ο καθενας δινει λογαριασμο στον Εαυτο του και τα Ιδανικα του,κι οχι σε οποιονδηποτε αλλον.Κανεις λαθος οσον αφορα ορκους και τα παρομοια στην Θ.Ε. μπορει να τα μπερδευεις με τα ζητουμενα στην Ν.Α.Εχοντας το καταστατικο ιδρυσης της Θ.Ε.της Ελλαδας ,και τον Κανονισμο λειτουργιας της των αρχων του αιωνα,ξερω τι απαιτειτο για την εισδοχη και λειτουργια στην Εταιρεια,και δεν περιλαμβανει τιποτε σχετικο με τα της Ν.Α.Οσον αφορα το Εσωτερικο τμημα δεν λειτουργησε ποτε,απλως οργανωσεις σαν την Ν.Α. θελουν να επιδεικνυονται σαν συνεχιστες του Εσωτερικου τμηματος.Πιθανη συνεχεια και πραγματικη λειτουργια του ισως αποτελει η ARCEIN. Οσον αφορα τον τροπο λειτουργιας,η Η.Ρ.Β. απο κοινου με τον OLCOTT,εφτιαξαν την Θ.Ε.,απλως αργοτερα ,οταν μορφοποιηθηκε και αρχισε να λειτουργει η Εταιρεια,μοιραστηκαν οι αρμοδιοτητες,παντως οχι στο Εσωτερικο τμημα ,γιατι αυτο δεν λειτουργησε ποτε.Πραγματικες απαντησεις για το τι ειναι σχολη,Δασκαλοι,δρομος,κλπ θα τα βρεις αν εχεις την ευκαιρια να συνδεθεις με 'ζωντανη' σχολη με επαφες,στο Αορατο.Αυτη θα ειναι και μια βαθμιδα μυησης,το να την αναγνωρησεις.Παντως οσοι εχουν αναγκη απο λοχιες,ταγματαρχες κλπ,μπορουν να διαλεξουν την Ν.Α.η αναλογες παραλλαγες.Την δεχομαι για τους λογους που εγραψα παραπανω,ομως μεχρις αυτου.Υπαρχουν καταγγελιες για οικονομικη και ψυχολογικη εκμεταλλευση απο αποχωρησαντα μελη που δεν ειναι ο Γαραζιωτης,και εν τελει οσοι δηλωνουν οτι ασχολουνται με την Η.Ρ.Β.,δεν σημαινει οτι ειναι θεοσοφιστες ουτε οτι αποτελουν συνεχεια οποιουδηποτε οργανισμου.

serpentpan


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 03/07/2002 : 23:14:28
--------------------------------------------------------------------------------
Οσον αφορα τον κ.ΕΟΝ Η ΕΩΝ, που δηλωνει ολα αυτα τα ωραια,οπως τις σεπτες χριστιανικες του καταβολες,το ευγενες της χριστιανικης του αγαπης,φαινεται απο τα κοσμια επιθετα του που δειχνουν το ποιον του και του τα επιστρεφω με αρχαιοελληνικη αγαπη και ευχες η νυχτα να μην ειναι μακρυα και βαθεια.Επισης φαινεται το ποιον ορισμενων που θελουν να 'εσωτεριζουν' οπως και η ψυχικη διαταραχη που προκαλειται απο το πεδιο παρα την Ιερουσαλημ.Αν δεν καταλαβες ακομη την ουσιαστικη ομοιοτητα Χριστιανισμου-οχι Χριστου-και Εβραισμου,οπως και τα συμφεροντα που δημιουργησαν το μειγμα,καθως και το ασυμβιβαστο με το Αρχαιοελληνικο πνευμα,τι να πουμε?Οπως και το γιατι υιοθετησαν καποιοι Εβραιους θεους,οταν ο πολιτισμος εδω αλωθηκε απο την θρησκεια της ερημου και των ερημων,καληνυχτα σας...Για αρχη ,ΣΑΛΟΥΣΤΙΟΥ-ΠΕΡΙ ΘΕΩΝ ΚΑΙ ΚΟΣΜΟΥ.
Υ.Γ.Ζουσες την εποχη του Ιησου?
serpentpan

Edited by - serpentpan on 03/07/2002 23:17:31

Edited by - serpentpan on 03/07/2002 23:22:22

Edited by - serpentpan on 03/07/2002 23:26:16

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 03/07/2002 : 23:33:42
--------------------------------------------------------------------------------
Καλώς όρισες και απο τα forums φίλε ΕοΝ...
Πραγματικά, ο δογματισμός και ενίοτε ο φανατισμός δεν αφήνει τον κόσμο να ΔΕΙ. Και όταν κάποιος ΔΕΝ ΒΛΕΠΕΙ, σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΝΤΙΛΗΨΕΙ του περιβαλοντος που βρίσκεται!
Είτε έχει να κάνει με τον ΦΥΣΙΚΟ ΚΟΣΜΟ, είτε έχει να κάνει με τον VIRTUAL (τον διαδυκτιακό).

Πάντως αν μη τι άλλο, συντάσομαι και εγώ στο πλευρό του φίλου μου Θώτ σε ότι έχει να κάνει με το site Esoterica.gr και με τους χώρους συζήτησης.

Χαίρομαι πάντως που απο τα γραπτά σου, αφήνεις να εννοηθεί η ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ του πνεύματος (και της ΒΟΥΛΙΣΗΣ ενίοτε)....
Στη περίτωση μάλιστα του ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΥ ΤΗΣ ΒΟΥΛΙΣΕΩΣ όπως ξέρεις ήδη ο ΚΑΘΕ ένας πράτει αυτό που αφ'ενός θεωρεί σωστό ή ΟΡΘΟ και αφ'ετέρου στο μέλλον έχει να εισπράξει (θερίσει) τους καρπούς απο ότι σήμερα έχει ΗΔΗ σπείρει....

Τώρα όσον αφορά την προσωπική μου τοποθέτηση στο θέμα, παραθέτω τα όποια στοιχεία ΜΠΟΡΩ να παραθέσω. Δεν ξέρω "ΠΩΣ ΒΓΑΙΝΕΙ" αυτό, αλλά το βέβαιο είναι πως σκοπό δεν έχω να ΕΚΘΕΙΑΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ, αλλά να "ενημερώσω" κατά κάποιον τρόπο τους φίλους-μέλη, γιά τα όποια κακός κείμενα έχει υποστεί η ΘΕΟΣΟΦΙΑ....

Χαίρομαι που έχουμε και οι ΔΥΟ μελετήσει τον Παραμχάνσα Γιογκανάντα (Μουκούντα Λαλ Γκός κατα κόσμον). Είμαι βέβαιος ότι κέρδισες ΠΟΛΛΑ απο το καταπληκτικό του βιβλίο...


Τώρα αν η συμπεριφορά μου δεν είναι κόσμια και δείχνει μάλλον χουλιγκάνικη, ζητώ συγγνώμη απο όλους και το εννοώ. 'ομως είμαι ΣΩΚΡΑΤΙΚΟΣ και στη σκέψη και στο λόγο, αλλά ΚΑΙ στη πράξη.
Προσπαθώ λοιπόν μέσω της ΜΑΙΕΥΤΙΚΗΣ του Μέγα Διδάσκαλου Σωκράτη να κάνω ΓΟΝΙΜΟ ΔΙΑΛΟΓΟ και ειληκρινά ευχαριστώ τα μέλη που συμμετέχουν σε αυτόν....

Φιλικά,

Κέλσος


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 04/07/2002 : 00:19:37
--------------------------------------------------------------------------------
Τελος φιλε Κελσο,για να τελειωνω αυτην την ιστορια-βλεπεις σε αποκαλω ακομη φιλε,και οχι ψευδοΚελσο κατα το ψευδοΔιονυσιος-μιας και διευθυνεις συζητησεις και ανοιγεις θεματα για συζητηση,πρεπει να εισαι πιο συγκρατημενος και στις εκρηξεις σου και στην αποστολη επιθετων,μιας και κρυβωμαστε πισω απο την ανωνυμια,και το ποιοι ειμαστε φαινεται απο αυτο που εκδηλωνουμε.Κατ αρχην πολλοι σημερα χρησιμοποιουν την Η.Ρ.Β.,για τους σκοπους τους,δηλ.την 'καπελλωνουν'.Ο ενας λογος που θυσιασα χρονο και ενεργεια ηταν αυτος.Ο αλλος ηταν οιεπιθεσεις κατα Μορφων της Θεοσοφιας,που κατα την γνωμη μου ηταν αδικες και αστοχες.Καταρχην για την θ.Ε.σου λενε τιποτε τα ονοματα του ΒΡΑΤΣΑΝΟΥ,ΚΝΙΘΑΚΗ,ΜΕΛΙΣΣΑΡΟΠΟΥΛΟΥ,ΚΑΡΒΟΥΝΗ,ΡΙΖΟΠΟΥΛΟΥ,ΑΔΡΙΑΝΟΠΟΥΛΟΥ,ΝΑΓΟΥ,ΧΑΛΑ και εκατονταδων αλλων που προσφεραν την συμβολη τους στην πνευματικη πορεια του τοπου μας?Πιστευεις οτι μονον ψηφιζαν στην θ.Ε.?Αν πιστευεις αυτο -κατα την αποψη μου-εισαι τραγικα λαθος.Μια βολτα και καποια γνωριμια με προσωπα και πραγματα με την θ.Ε.και τα βιβλια που προτεινω παραπανω,θα σε βοηθησουν για πιο αντικειμενικες κρισεις.Αυτα που αναφερεις τωρα σε βαρος μου για ασχετοσυνες,να διαβαζω κ.λ.π. τα προσπερνω χωρις σχολια για να κλεισει το θεμα.Δεν γνωριζουμε την πορεια του αλλου,γι αυτο δεν πρεπει να παρασυρωμαστε σε χαρακτηρισμους προστατευομενοι απο την ανωνυμια.Αν ειπα κατι προσβλητικο το παιρνω πισω.Οσον αφορα τωρα το καπελλωμα της Η.Ρ.Β. τοενα καπελλο προερχεται απο την Ν.Α.Η Γαλλικη τωρα σχολη εσωτερισμου οπως PAPUS,LEVI,GAITA,SEDIR,S.MARTAIN,GENON κ.α.καθαρα εβραιοχριστιανικης-οχι θεοσοφικης-κατευθυνσης,ειναι το δευτερο 'καπελλο' αλλα αυτη ειναι σε μακρος κουβεντα και ισως γινει στο μελλον,γιατι αφορα ατομα που εμφανιζονται σαν 'θεοσοφοι'ενω δεν ειναι,και καποιοι ειναι φανεροι πολεμιοι της θεοσοφιας της Η.Ρ.Β.,ενω αλλοι ειναι πιο κρυφοι.O GENON με το 'θεοσοφια,η ιστορια μιας ψευδοθρησκειας',o SEDIR,νομιζω στις 'Μαγικες Επωδους',μας συνιστα να προσεχουμε τους Ινδους,ο LEVI στον 1ο τομο της 'Ιστοριας της Μαγειας'του να απορριπτει την Ανατολικη μυηση και ο επιμελητης(Διμελης)του εργου να απορει και να προσπαθει να εξηγησει,για τον PAPUS ισχυει το αποσπασμα,που επαναλαμβανεται και στο 'Ταρο των Βοημων',κυριως ομως ειναι η ΣΥΝΑΝΑΣΤΡΟΦΗ με μελη των αντιστοιχων οργανωσεων,που με επεισαν οτι 'ραβεται καπελλο'.Ομως περισσοτερα στο μελλον...υγεια εως τοτε.

serpentpan


Edited by - serpentpan on 04/07/2002 00:21:47

ΠΛΩΤΙΝΟΣ
Συντονιστής

Greece
159 Μηνύματα Posted - 04/07/2002 : 00:30:03
--------------------------------------------------------------------------------
Κύριοι έχουμε ξεφύγει....


EoN
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα Posted - 04/07/2002 : 10:43:53
--------------------------------------------------------------------------------
Παρακαλώ κύριε serpentpan και λοιποί κατανοήστε επιτέλους πόσο τσαντίζει όσους πιστεύουν στον Λογο-Χριστό αυτά τα συνθήματα που πετάτε περι εβραιοχριστιανισμού.Εχω διαμάχη και σε άλλο topic του phorum μόνο και μόνο για τον ίδιο λόγο.
Φυσικά και δεν ξέρω την πορεία κανενός εδω πέρα και πραγματικά δεν με ενδιαφέρει και πολύ.Εύχομαι όλοι να βρούν και να πάθουν αυτό που θέλουν και επιλέγουν.
Με ενοχλεί όμως όταν βλέπω κακή πρόθεση.Πρόθεση για κοροιδία και μείωση της πίστης του άλλου,πρόθεση για υποβάθμιση.
Απειρες φορες εχω πάρει το μέρος αυτών που πιστεύουν στο αρχαίο ελληνικό πνεύμα οταν γίνεται μια διαμάχη με δογματικούς (κατα τη φήμη Χριστιανούς)και ακόμα περισσότερες εχω πάρει το μέρος Βουδιστών, ακόμα και Ισλαμιστών.Θα ρωτήσετε γιατι...
Γιατί θέλω να είμαι εσωτεριστής! και ξέρω πώς είσαι εσωτεριστής μόνο όταν σέβεσαι τα πιστεύω του άλλου και πως το θείο δεν το κατανοείς σαν ένα δόγμα που πρέπει να παλέψεις για αυτό αλλά το βιώνεις σαν μια ατέρμονη ροή που περικλίει τα πάντα.
Η κακή όμως πρόθεση κατα τη γνώμη μου πρέπει να χτυπιέται γιατι η ανθρωπότητα υποφέρει απο κακες προθέσεις που ξεκινάν πάντα απο την μη επίγνωση της ολότητας του παντός.
Γιαυτό οταν βλέπω μειωτικά συνθήματα απαντάω ανάλογα γιατι είμαι σίγουρος πως μέσα απο την ένταση θα γίνει και μια απαραίτητη ζήμωση που σίγουρα θα κάνει καλό (σε όσους τουλάχιστον έχουν ανοιχτό μυαλό...)
Αυτά για την ώρα



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 04/07/2002 : 21:35:54
--------------------------------------------------------------------------------
Aγαπητε sasantari,μια μικρη βολτα στα γραφεια της Εταιρειας,θα σου απαντησει αν η Ν.Α.,αποτελει συνεχεια του Εσωτερικου τμηματος της εταιρειας,και κατα ποσο προλαβε να λειτουργησει κατι τετοιο.Για τα υπολοιπα ο καθενας εχει τις αποψεις του.Ο κ.ΕΩΝ,ας αναλογιστει τα ιδια που αναγραφει για αλλους ,για τον εαυτο του.Καλο βιβλιο Ε.ΨΑΡΑ Ο ΑΦΕΛΛΗΝΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ εκδ.ΔΙΟΝ.για συνεχεια.Με υγεια.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 04/07/2002 21:37:28

Edited by - serpentpan on 04/07/2002 21:40:26

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 05/07/2002 : 01:49:40
--------------------------------------------------------------------------------
Καταρχάς θα ήθελα να ζητήσω συγγνώμη απο ΤΟΝ φίλο sasantari γιατί στα προηγούμενα μυνήματά μου τον αποκαλούσα "καλή μου φίλη"
Συγγνώμη φίλε μου.... αλλά μάλλον απευθηνόμουν στην ΨΥΧΗ σου (που άν και δεν έχουν οι ψυχές φύλλο, τους προσδίδουμε το θυλικό άρθρο ) η οποία από τα λίγα που σκαμπάζω, ανήκει σε έναν άνθρωπο που αν μη τι άλλο, προσπαθεί να ΤΙΜΗΣΗ το ρητό της ΘΕΟΣΟΦΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΙΑΣ,

"ΚΑΜΙΑ
θρησκεία, δόγμα, πίστη, λατρεία, επιστήμη,
ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΕΡΤΕΡΑ ΤΗΣ
ΑΛΗΘΕΙΑΣ"

Στον ίδιο δρόμο βρίσκομαι και εγώ και ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ακόμα, και ΟΛΟΥΣ εκείνους που ΤΙΜΟΥΝ διά του βίου που διάγουν και ουχί, απο τον λόγο που προφέρουν (ειδικά όταν ΔΕΝ είναι εναρμωνισμένος με το ΙΔΕΩΔΕΣ ΡΗΤΟ), προσωπικά τους αποδίδω (εγώ ο "υβριστής και συκοφάντης") το τίτλο (αν μπορούμε να τον πούμε έτσι φυσικά), του ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗ.

Φίλε serpentpan ευτυχός που ΟΛΑ τα μυνήματα είναι σε διάθεση οποιουδήποτε θελήσει να τα διαβάσει και να τα ξαναδιαβάσει και γιατί όχι, να τα ξαναδιαβάσει ώστε με τά από τόσες αναγνώσεις να μπορέσει και αντιληφθεί το "ποιόν" του ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΑΠΟ ΕΜΑΣ....
Η ανωνυμία φίλε μου, είναι κάτι που ΑΝ τη θέλης την τηρείς, που αν ΔΕΝ θέλεις, ΔΕΝ ΤΗ ΤΗΡΕΙΣ....
Το ότι υπάρχει σαν δυνατότητα, μη το κατηγορής και πολύ περισσότερο μην κατηγορής αυτούς που "κρύβονται" πίσω απο κάποιο ψευδώνυμο. Συνεχίζεις όμως ένα "παιχνίδι" που απο μόνο του σε ΕΚΘΕΤΕΙ!
Θέλω να πώ ότι ΕΚΘΕΤΕΙΣ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΣΟΥ τον εαυτό σου στους ΟΠΟΙΟΥΣΔΗΠΟΤΕ χαρακτηρισμούς και είναι κάτι που δεν έχει να κάνει με κανέναν άλλον.... παρά με σένα τον ίδιο.

Σε ενόχλησε η ΦΙΛΙΚΗ συμβουλή μου στο να ΜΕΛΕΤΑΣ (και όχι όπως λές να διαβάζεις), τα όποια βιβλία κρίνεις πως ΠΡΕΠΕΙ να διβάσει κάποιος άλλος, αφού πρώτα τα έχεις ΗΔΗ "διαβάσει" εσύ...
Μα ΟΠΟΙΟ απόσπασμα μας παραθέτης, ΔΕΝ ΥΠΟΣΤΙΡΙΖΕΙ την όποια γνώση σου, ΑΛΛΑ αποδεικνύει την (συχώρα μου τη λέξη) ΗΜΙΜΑΘΕΙΑ και την ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΗ ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ χρήση τους!
Παράδειγμα, το βιβλίο περί της ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΤΗΣ ΜΑΓΕΙΑΣ του Ελιφάς Λεβί.

Επι λέξη αναφέρης: "ο LEVI στον 1ο τομο της 'Ιστοριας της Μαγειας'του να απορριπτει την Ανατολικη μυηση και ο επιμελητης(Διμελης)του εργου να απορει και να προσπαθει να εξηγησει
Φίλε μου στη σελίδα 43, αυτός που διερωτάται ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο επιμελιτής του βιβλίου, ο Κος Κ.Διμελής, ΑΛΛΑ ο μεταφραστής του βιβλίου ο Πέτρος Γκράβιγκερ!!!
Αλλά αυτά είναι "ψιλά γράμματα". Ας μας παρεθέσεις λοιπόν ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ διερωτάται ο Π.Γκράβιγκερ, ποιός είναι ο συλλογισμός του και σε ποιό συμπέρασμα Ο ΙΔΙΟΣ κατέληξε....
Και μετά απο αυτό, ανάτρεξε στα κείμενα του Αντωνίου Χαλά και ΨΑΞΕ να βρείς ΓΙΑΤΙ ΤΕΛΙΚΟΣ ΕΦΥΓΕ Η Ε.Π.ΜΠΛΑΒΑΤΣΚΥ ΑΠΟ ΤΑΣ ΙΝΔΙΑΣ (για να τηρίσω την "γλώσσα" του συγγραφέα).

Ξαναλέω και ίσως να κουράζω του φίλους μου όπως τον Καραϊσκάκη π.χ που κάνω λόγο για ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. Συγχωρέστε με, ΔΕΝ ΓΝΩΡΙΖΩ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ, παρά το ότι ΔΕΝ γνωριζω. Και απο αυτό ορμόμενος ΨΑΧΝΩ να ΒΡΩ.
Αυτή η έρευνα όμως ΔΕΝ μπορεί να περιοριστεί ΜΟΝΟ στα τάδε ή στα δείνα βιβλία ή θρησκείες ή φιλοσοφίες.

'Ετσι προσωπικά αντιλαμβάνωμαι τον ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟ. εσωτερισμό στο ΚΑΘΕ ΤΙ, ΠΑΝΤΟΥ, ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΡΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.

Ειμαι ανοικτός ΚΑΙ σε δημόσια συζήτηση ΑΝ ΧΡΕΙΑΣΤΕΙ, για να μη λές ότι κρύβωμαι πίσω απο την ανωνυμία μου....

Κέλσος


Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα Posted - 06/07/2002 : 00:21:57
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι μου γεια σας και πάλι,
Όχι Κέλσο, δεν με κουράζεις καθόλου με τα λεγόμενά σου, το αντίθετο μάλιστα, οι παρεμβάσεις σου ανεβάζουν το επίπεδο της συνομιλίας μας. Δυστυχώς όμως μερικοί συζητητές είναι πολύ κουραστικοί. Ισως βέβαια να φταίω και εγώ που είμαι προχωρημένης ηλικίας και κουράζομαι εύκολα (όπως ξέρετε στην Ελληνική επανάσταση ήμουν ήδη 30 χρονών). Και εξηγούμαι :
Αγαπητέ serpentpan αν αυτή η συζήτηση γινόταν μεταξύ μας θα διασκέδαζα πάρα πολύ. Αλλά από ότι βλέπω την παρακολουθούν αρκετοί άνθρωποι , που μερικοί από αυτούς ενδιαφέρονται να μάθουν μερικά πράγματα και να λύσουν μερικές απορίες. Σκοπός των Forum (έτσι το έχω καταλάβει εγώ) είναι να μοιραζόμαστε τις κοινές μας ανησυχίες και να γινόμαστε όλοι πιο πλούσιοι από την ανταλλαγή απόψεων και πληροφοριών. Και εσύ ακριβώς έτσι ξεκίνησες αυτή τη συζήτηση και αν θυμάσαι σε ευχαρίστησα γι ' αυτά που μας πρόσφερες.
Παρακολουθώντας όμως εδώ και μερικές μέρες τις απαντήσεις σου βλέπω ότι το μόνο που προσπαθείς να κάνεις είναι να κατηγορείς τους πάντες και στη συνέχεια να αρνείσαι ορισμένα προφανή πράγματα. Χτυπητό παράδειγμα:
Η εμμονή σου στο θέμα της Εσωτερικής σχολής της Θ.Ε. Υποστηρίζεις ότι δεν λειτούργησε ποτέ . Σοβαρά; Η Ε.Π.Μπ. έγραψε τους κανόνες έτσι για πλάκα ή μήπως με την προοπτική ότι ίσως βρει κανένα άξιο; Αλλά ξέχασα, τα της Εσωτερικής Σχολής δεν αναφέρονται σε κάποιο βιβλίο που κυκλοφορεί στην Ελλάδα και επομένως δεν έγιναν ποτέ . (Αλήθεια sasantari οι κανόνες της Εσωτερικής Σχολής είναι καταπληκτικό στοιχείο. Που το βρήκες ρε άτιμε;)
Αλλά τότε πια ήταν η αρμοδιότητα του Leadbeater (από την οποία προέκυψε και το περίφημο λάθος του);
Και ο Γουέστκοτ από που βγήκε , μηπως από το ΤΕΙ Θεοσοφίας;
Μια απλή παρατήρηση : Υπάρχουν πράγματα που δεν γράφονται στα βιβλία. Ακόμα όμως κι αν γραφόντουσαν όλα, οι άνθρωποι δεν γίνονταν σοφότεροι, αλλά (όπως θα έλεγε και ο Πλάτωνας) θα γίνονταν δοκησίσοφοι, δηλαδή ψευτοσοφοί. Γιατί είναι πολύ εύκολο διαβάζοντας κάτι να πιστέψεις ότι το κατέκτησες κιόλας.
Γι’ αυτό λοιπόν αγαπητέ serpentpan σου αφιερώνω το ρητό αυτό: «Αρχή σοφίας , της άγνοιας η γνώση» . Ας μάθουμε να παραδεχόμαστε αυτό που είμαστε χωρίς ανόητους κομπασμούς. Όπως εγώ: Είμαι ένας απλός αρματωλός και κλέφτης!!!

Καραϊσκάκης



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 07/07/2002 : 23:31:34
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητοι φιλαθλοι,σας χαιρετω.Το καφενειο των φιλαθλων με τον κ.Γεωργιου για την εμβριθη αναλυση των αγωνων,και την 'παρειτσα' των λοιπων φιλαθλων, συνεχιζει προς την ανακαλυψη και κυριως 'αποδειξη μετα στοιχειων ενωπιον των ενορκων' της Αληθειας ,οπου στον σεπτο χωρο του ηλεκτρονικου ακροατηριου,βρεθηκαν μεχρις στιγμης 1(εις) ασχετος με τα εσωτερικα,ημιμαθης εως αδιαβαστος,εχοντας ανεπανορθωτα εκτεθει η φημη του ως σοβαρου ερευνητου,ενωπιον πλειαδος ερευνητων -εισαγγελεων,επονομαζομενος -ερπετοπαν-και πλειας σοβαρων -απο την αλλη-αναζητητων,οι οποιοι τον εθαψαν -αφου αυτοαποκεφαλιστηκε μετα απο αυτα που διαβασε σαν κατηγορητηριο στην σελιδα-κατω απο τρομακτικο ογκο στοιχειων.Βεβαια οι αγωνες θα συνεχιστουν γιατι αυτος ειναι ο λογος υπαρξης μιας συζητησης,δηλ. το να αφηνονται ωρισμενα στοιχεια η σκεψεις στο τραπεζι της συζητησης και ο οποιοσδηποτε να τα χρησιμοποιει σαν ερεθισματα για περαιτερω αναζητηση η σκεψη,η τελος,να τα αφηνει στην ακρη αν δεν του κανουν η τελος παντων αν δεν συμφωνει.Τα κοσμητικα επιθετα και τα λοιπα που θα αναγνωσει ο τυχον φιλερευνος αναγνωστης,αποτελουν την σκονη των υποδηματων που βαδιζουν(τυχον αγνωστες λεξεις που αναγραφονται μπορουν να εξηγηθουν ,σε οργισμενους και πνιγμενους απο το δικιο φιλαθλους),τον δρομο της συζητησης αυτης.

serpentpan


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 08/07/2002 : 00:18:16
--------------------------------------------------------------------------------
Ολα τα βιβλια που ανεφερα υπαρχουν στα βιβλιοπωλεια και μπορει κανεις να ελεγξει τα αναφερομενα.Θα παρακαλουσα να τα ελεγξετε.Οσον αφορα το φοβερο θεμα του Ε.Τ. της Θ.Ε. και το αν λειτουργησε και τι τελος παντων λειτουργησε και πως λειτουργησε,εχω διαβασει αντιφατικα πραγματα,και συζητωντας με παλιους θεοσοφιστες αποκομισα αντιφατικα συμπερασματα.Υπαρχουν αντιθετες αποψεις για το τι λειτουργησε.Οι ασκησεις συγκεντρωσης ,οραματισμου κ.λ.π.,που εδινε η Η.Ρ.Β.,σε επιλεκτους μαθητες οπως η Besant,και που αναφερονται διασπαρτα στα βιβλια της,η εισαγωγη ωρισμενων τυπικων του Μεικτου Τεκτονισμου,που εισηγαγαν οι Besant-Leadbeater,και τελος η 'γραφειοκρατικη' καθοδηγηση του εξωτερικου τμηματος απο το εσωτερικο,αν σας αρεσει-και σε ωρισμενους 'συμφερει'-αποτελει το Ε.Τ.Μερικα στοιχεια υπαρχουν στην 'ΑΤΕΛΕΙΩΤΗ ΑΥΤΟΒΙΟΓΡΑΦΙΑ' της A.BAILEY,και στην εμπειρια των παλιων -εν Ελλαδι- θεοσοφιστων.Το οτι η Η.Ρ.Β.,εγραψε κανονες ,ορκους ,κλπ για κατι που ηθελε να φτιαξει,και το οποιο καποιοι θελουν να λειτουργησε,για να αποτελεσουν συνεχιστες, αποτελει θεμα 'πιστης' κι οχι εμπειριας.Αν ξερατε ποσοι κανονισμοι,ορκοι συμμετοχης,τυπικα κ.α. εμειναν μονον στα χαρτια για διαφορους λογους,και ποσο εργο εμεινε ανεκπληρωτο...μερικοι που εχουν εμπειρια ξερουν τι εννοω.Η Ν.Α. ενδιαφερεται να αποδειξει την συνεχεια της απο το Ε.Τ. οπως και η ARCEIN.Oσον αφορα τα αρχεια της Η.Ρ.Β. φαινονται ενδιαφεροντα,αλλα γενικα δεν εχω εμπιστοσυνη στα κειμενα του Δικτυου,παρα μονον αν τα διασταυρωνω με δικες μου πηγες που τις θεωρω πιο σιγουρες.Τελευταια εμαθα οτι σε γνωστη ελληνικη οργανωση εσωτερισμου καποιοι,απο καιρο,εγραφαν οτι ηθελαν,και εβαζαν απο κατω το ονομα παλιων διδασκαλων,παρουσιαζοντας τα σαν αυθεντικα κειμενα.
Μου αρκει το 'εξωτερικο τμημα' γιατι απο το επιπεδο γραφομενων,ουτε το 1/1οο δεν εγινε βιωμα απο τις διδασκαλιες του,για τους 'θεοσοφουντες'.Φιλε ψευδοκελσο εχω τα εξης ερωτηματα 1.Τι μεγεθος καπελλο σκοπευετε να φορεσετε στην ερμη την Η.Ρ.Β.?2.Το φοβερο ερωτημα, ΗΤΑΝ ΤΕΛΙΚΑ Η Η.Ρ.Β. ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΗ Η ΠΩΣ ΘΑ ΤΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ?3.Διαλεγεις πιστολι η ξιφος η κατι αλλο ...?

serpentpan


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2002, 16:42:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 08/07/2002 : 16:02:11
--------------------------------------------------------------------------------
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα σε όλους του φίλους, και τους ΑΛΗΘΙΝΟΥΣ και τους ΨΕΥΤΙΚΟΥΣ!!!
Επιδή φίλε μου ΑΛΗΘΙΝΕ και ουχί, "Ψευδόφιλε", serpentpan ΑΔΥΝΑΤΩ να καταλάβω το ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΘΕΣ ΝΑ ΜΑΣ ΠΑΡΑΘΕΣΕΙΣ, προσπέρνώ ΟΛΑ τα "καραγκιοζιλίκια" περί φιλάθλων και περί καφενείων, μιάς και εγώ τουλάχιστον, δέν μεγάλωσα μέσα σε καφενέ, και θα σε παρακαλούσα να μας εξηγήσεις, ποιό είναι το θέμα που ΘΕΣ να συζητήσουμε.
- Θές να μιλήσουμε για τα ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ που γράφτηκαν απο κάποιον συγγραφέα;;;;
- Θές να μιλήσουμε για τα ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ που βρίσκονται ΑΚΟΜΑ και σε ΕΞΩΤΕΡΙΚΑ βιβλία;;;
- Θές να μιλήσουμε για ΟΛΟΥΣ αυτούς (σαν και εσένα) που επιδή απλά πέρασαν απο κάποια ομάδα, όμιλο, σωματείο, εταιρία, στοά κλπ κλπ ΝΟΜΙΖΟΥΝ ότι κατέκτησαν και τη γνώση ή την πολύ πιό σπουδαία κατ'εμέ, ΣΟΦΙΑ;;;
- Θές να μιλήσουμε γιά ΟΛΟΥΣ αυτούς (σαν και σένα) που επιδή διάβασαν ΠΟΛΛΑ βιβλία, ΝΟΜΙΖΟΥΝ πως κατέκτησαν την γνώση ή την πολύ πιό σπουδαία κατ'εμέ ΣΟΦΙΑ;;;
- Θές να μιλήσουμε τελικά, για το τι ΕΚΦΡΑΖΕΙ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ ΑΠΟ ΜΑΣ, μέσα απο την ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΤΟΥ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ;;;

Πές μου, τι ακριβώς θές;;;
Πάντως αν θές να συμφωνίσω μαζί σου, ΣΤΗΝ ΙΣΟΠΕΔΩΣΗ αρχών και αξιών, αυτό φίλε μου ΔΕΝ ΘΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ....

Ανέφερες πολύ σωστά την βιογραφία της Αλίκης Μπέϊλη, που ΑΝ και το τονίζω αυτό, ΑΝ είχες έστω και στο ελάχιστο ΜΕΛΕΤΗΣΕΙΣ και όχι απλά ΕΠΙΦΑΝΕΙΑΚΑ ΔΙΑΒΑΣΕΙΣ, θα έβλεπες την ΚΑΤΑΝΤΙΑ της ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ της Θεοσοφικής Εταιρείας. Σε προκαλώ λοιπόν να το κάνεις και ΜΕΤΑ έλα να συζητήσουμε....

Φυσικά όμως ειναι ΑΝΑΦΕΡΕΤΟ ΔΙΑΚΙΩΜΑ ΣΟΥ να μήν αποδέχεσαι ΤΙΠΟΤΑ το ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ, πουθενά και για τίποτα...
Με γειά σου και χαρά σου....
'Αφησε λοιπόν σε "εμάς" τους "άλλους", να ασχολιόμαστε με την σκόνη των υποδημάτων (ΟΧΙ των δικών σου ΦΥΣΙΚΑ, αλλά ΕΚΕΙΝΟΥ του οποίου ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ θεωρεί με τον ΠΡΟΣΩΠΙΚΌ του τρόπο, ως άξιο να ασχοληθεί ΜΟΝΟ μέ την σκόνη ή αλλιώς την κόνιτρο των υποδημάτων του) ΕΚΕΙΝΩΝ των 'Οντων που το πέρασμά τους απο τον γκρίζο μας πλανήτη, έφερε έστω και για λίγο (όσο και η γίηνη ζωή τους), λίγο απο εκείνο το ίδιο το ΑΚΤΙΣΤΟ ΦΩΣ και που αν μη τι άλλο σκοπό τους είχαν να φωτίσουν (οσο τους επιτράπηκε) την ΘΕΙΑ ΓΝΟΦΟ ΤΟΥ ΕΝΟΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΥ ΠΑΤΕΡΑ....

Μείνε με τους νεκρούς, αλλά μην επιβάλλεις με τον τρόπο σου και στους άλλους να μείνουν και να λατρέψουν το ΝΕΚΡΟ ΓΡΑΜΜΑ ΤΟΥ ΝΟΜΟΥ, του Παγκόσμιου Νόμου που δυστυχός για σένα, ΔΕΝ ΚΑΤΕΝΟΗΣΕΣ ΚΑΘΟΛΟΥ....
Μείνε και ταλανίσου για το ΑΝ οι Εβραίοι φταίνε για όλα ή για το ΑΝ οι Χριστιανοί φταίνε για την ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΣΟΥ, μιάς και ο ΜΟΝΟΣ που ΔΕΝ φταίει κατ'εσέ, είναι ο ΙΔΙΟΣ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ και πρόσεξες ΦΙΛΕ ΜΟΥ, μιλάω για τον ΕΑΥΤΟ ΣΟΥ και οχι για το ΕΓΩ ΣΟΥ, μιάς και το ΕΓΩ ΣΟΥ, το έχεις πνίξει μέσα στις χιλιάδες σελίδων βιβλίων που ΑΠΛΑ διάβασες...

Εύχομαι να έχεις ΕΣΥ δίκιο και εγώ το χαμηλό και φοβερό σκουλίκι να έχω ΑΔΙΚΟ...
Ξέρω όμως πως μια μέρα, το χαμηλό σκουλίκι ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΠΕΤΑΛΟΥΔΑ (ψυχή στα ελληνικά), ενώ εσύ θα παραμείνεις ΙΔΙΟΣ, ΑΝΑΛΟΙΟΤΟΣ, ΚΕΝΟΣ κατ' εικόνα 'Ανθρωπος και θα ψάχνεις ακόμα μέσα απο τις σελίδες των βιβλίων να μάθεις ποιός σε έπλασε, ενώ εγώ, το σκουλικάκι που θα έχει γίνει ΨΥΧΗ, θα ανζητώ τον ΗΛΙΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΥΕΙ ΠΟΤΕ για ενωθώ μαζί Του και για Πάντα....

'Οσο για τα περί "καπέλων" κλπ... δεν είμαι αρμόδιος για να σου απαντήσω. Το σίγουρο είναι πως θα προσπαθήσω να ΜΗΝ ΑΦΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ να "καπελώσει" ΚΑΝΕΝΑΝ...
Αλήθεια, πόσο μεγάλο θα πρέπει να είναι ένα καπέλο για να καπελώσει την ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ;;;;

Μάθε όμως ΦΙΛΕ μου, ότι την έκλειψη ενός ΗΛΙΟΥ την προκαλλεί ΠΑΝΤΑ μία ΣΕΛΗΝΗ!
Και πώς να το κάνουμε, ο ΗΛΙΟΣ είναι ΑΥΤΟΦΩΤΟΣ, ενώ η ΣΕΛΗΝΗ ετερόφωτη.
Μείνε και λάτρεψε σαν τους χούλιγκανς την ΣΕΛΗΝΗ και άσε εμένα τον ΦΙΛΑΘΛΟ (τιμή μου να με αποκαλείς έτσι) να λατρεύω τον ΗΛΙΟ...
Μπορώ και λειτουργώ με το ΦΩΣ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ, περισσότερο απο ότι εσύ με το ΦΩΣ ΤΗΣ ΣΕΛΗΝΗΣ...
Εγώ ΔΕΝ μπορώ να κρυφτώ απο τον ΗΛΙΟ ούτε και Αυτός απο εμένα, ενώ εσύ μόνο ΚΡΥΦΤΟΥΛΗ παίζεις με τη ΣΕΛΗΝΗ ΣΟΥ....
Απόλαυσε το παιχνίδι σου, ΑΛΛΑ κατάλαβε και την θέση σου....

Φίλε μου Καραϊσκάκη (και συναγωνιστή μου, στον αγώνα για την ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ, τόσο της πολύπαθης Ελλάδας, όσο και του ακόμα πιό πολύπαθου ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ), χαίρομαι που ΔΕΝ ΕΝΟΧΛΩ και που ΔΕΝ ΚΑΤΕΒΑΖΩ το επίπεδο της "όποιας" συζήτησης.
Δεν μπορείς να φανταστείς πόσο πολύ θέλω να συνδιαλαγώ, να συζητήσω με όλους εσας, που ΚΑΤΑΝΟΗΤΕ την πραγματική θεση του Ανθρώπου και που αυφλεγής πόθος είναι να προσθέσουμε ΕΣΤΩ και ένα χαλικάκι στο ΟΛΟ ΟΙΚΟΔΟΜΗΜΑ που αποκαλούμε ΚΟΣΜΟ...
Πιστεύτε με θα συνεχίσω να το κάνω, για όσο καιρό ΚΑΙ εσείς θέλετε να συνεχίζουμε τον ΕΠΙΚΟΔΟΜΗΤΙΚΟ διάλογο.
Πές μας λοιπόν ωρέ Καραϊσκάκη, την ΔΙΚΗ ΣΟΥ άποψη περι της περιβόητης ΕΝΩΣΕΩΣ της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ...

Ελικρινά περιμένω να ΜΑΘΩ....

Φίλος με ΟΛΟΥΣ και ΠΑΝΤΑ,

Κέλσος



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 08/07/2002 : 19:45:51
--------------------------------------------------------------------------------
ΑΧ ΒΡΕ ΨΕΥΔΟΚΕΛΣΟ ΜΟΥ,ΜΗΝ ΛΗΣΜΟΝΕΙΣ ΤΑ ΧΑΠΙΑ ΣΟΥ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΑΘΕΙΣ ΤΙΠΟΤΕ!

serpentpan

Καραϊσκάκης
Νέο Μέλος


8 Μηνύματα Posted - 08/07/2002 : 21:11:08
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλοι μου γεια σας,
Μετά από μια "μικρή" παρέκλιση ας επιστρέψουμε στο θέμα που συζητούσαμε , περί Ενωσης. Φυσικά δεν μπορεί κανείς να πει με βεβαιότητα τι ακριβώς εννοούσε η Ε.Π.Μπ. όταν έγραφε την τελευταία της φράση. Μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε , προσπαθώντας να την κατανοήσουμε και να την ακολουθήσουμε. Με αυτήν την επιφύλαξη καταθέτω κι εγώ την άποψή μου. Δεν είναι ίσως η πιο σωστή αλλά τουλάχιστον είναι βαθιά ειλικρινής.
Υπάρχει μια παλιά διδασκαλία που μιλάει για την ύπαρξη μιας Ιερής αλυσίδας που ξεκινάει από το ανώτερο ον του ηλιακού μας συστήματος και καταλήγει στην τελευταία ανθρώπινη ψυχή
(διευκρίνηση : η αλυσίδα συνεχίζει ακόμη πιο κάτω και σε άλλα βασίλεια, αλλά χάριν της συζήτησης ας βάλουμε μια άνω τελεία στο επίπεδο "άνθρωπος". Επίσης καλύτερα να μην αναλωθούμε στο όνομα του μεγάλου Οντος , γιατί πάλι θα βγούμε από το θέμα).
Αυτή η Αλυσίδα λοιπόν ενώνει θεούς και ανθρώπους και χάρη σε αυτήν μπορούμε να εξελισσόμαστε πνευματικά να γινόμαστε καλύτεροι. Αν δεν υπήρχε αυτή η Αλυσίδα, πιθανότατα θα είμασταν ακόμη σε κατάσταση ζωωδη (από πνευματικής απόψεως) ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Αυτή η Ιερή Ενωση των Δασκάλων και των Θείων Όντων με μας τους απλούς ανθρώπους, είναι ίσως το σημαντικότερο πράγμα που υπάρχει στον κόσμο. Και από ότι φαίνεται αυτή η Ένωση περνάει δύσκολες στιγμές. Υπάρχουν πολλές και μεγάλες δυνάμεις που την ταλαιπωρούν. Μια μικρή απόδειξη : Η εξαφάνιση των Μυστηρίων ώς θεσμός. Τα Μυστήρια αποτέλεσαν τον δυνατότερο κρίκο σε αυτήν την Αλυσίδα. Όσο υπήρχαν , η Ενωση ήταν εξασφαλισμένη. Τώρα δεν υπάρχουν και η Ενωση κινδυνεύει.
Κατά την ταπεινή μου γνώμη , η ενδυνάμωση της Ενωσης με οποιονδήποτε τρόπο ήταν μια από τις βασικές αποστολές της Ε.Π.Μπ.
Σε αυτά τα δύσκολα χρόνια, το έργο που καλούμαστε να κάνουμε προς αυτήν την κατεύθυνση, είναι τεράστιο. Σε αυτήν την προσπάθεια κανείς δεν περισσεύει. ΚΑΝΕΙΣ.
Δεν έχει σημασία πόσο μικροί είμαστε ή πόσα ξέρουμε. Σημασία έχει να θέλουμε να συμμετέχουμε σε αυτό το Σχέδιο. Μέσα σε κάποια ομάδα ή έξω από αυτή, με πολλά ή λίγα μέσα, όσο μπορούμε περισσότερο. Έτσι κι αλλιώς μπορούμε να γνωρίζουμε ένα μέρος του Σχεδίου, μόνο αυτό που μπορούμε να αντέξουμε. Αν το ξέραμε ολόκληρο ή δεν θα είμασταν εδώ ή θα μας είχε συνθλίψει.
Να γιατί φίλε Κέλσο διάλεξα το όνομα Καραϊσκάκης. Γιατί αυτή η εποχή δεν θέλει πολλές αναλύσεις (μην το παρεξηγείς δεν είναι σπόντα για σένα), αλλά Αγώνα. Αγώνα μέσα μας και έξω από εμάς , έτσι όπως τόσο όμορφα περιγράφει ο Ν. Καζαντζάκης.

Να είστε καλά
Καραϊσκάκης.



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 00:20:26
--------------------------------------------------------------------------------
Οσον αφορα τις 'παρεκκλισεις',οπως ειπαμε και παραπανω,αποτελουν ενα υγιες στοιχειο μιας συζητησης,ενος υγιους πλουραλισμου,και λειπουν απο καπελλωμενες και κατευθυνομενες συζητησεις.Επισης το 'χαιδεμα' και το 'αλληλολιβανισμα' δεν τιμα εναν διαλογο,και δειχνει ανεπαρκεια και αδυναμια των συζητητων,οπως και 'στημενες' καταστασεις.Συζηταμε παντα για την Η.Ρ.Β.απο διαφορους δρομους(και φυσικα για την θεοσοφια ΤΗΣ-ο νοων νοειτω),και για ολα τα σχετικα,οσο κι αν δεν αρεσουν καποια πραγματα σε καποιους,επειδη τα πραγματα δεν οδηγουν εκει που θελουν.Ας αφησουμε καποιους να συζητουν για 'ενοτητες'την στιγμη που αυτοι αισθανονται την αναγκη 'ενοποιημενου θεοσοφικου ποιμνιου',για την εκπληρωση της αναγκης τους να διδασκουν 'ενοποιημενα ' ποιμνια.Δεν υπαρχει καμμια αναγκη για καμμια ενοτητα,γιατι δεν ειναι φυσικο να υπαρχει 'μια αποψη' ΑΚΟΜΗ ΚΑΙ ΤΗΣ Η.Ρ.Β.,κι αυτο γιατι απο την φυση της ζωης υπαρχει ποικιλια προσεγγισεων.Και φυσικα δεν υπαρχει καμμια διασπαση παρα μονον αναγκη για ελεγχο απο 'πνευματικους' εξουσιαστες,ποτισμενους απο tην εβραιοχριστιανικη συγκινησιακη πανουκλα(περισσοτερα στον Β.Ραιχ).ΘΕΟΣΟΦΙΑ=ΑΡΧΑΙΟΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΡΟΣΕΓΓΙΣΗ=ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ=ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ.Για τον λογο αυτο στην Αρχαια Ελλαδα,υπηρχαν πολλες σχολες,ΠΟΛΛΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ,και οχι μονον μια προσεγγιση.Επισης στην αρχαια Ινδια υπηρχαν πολλες σχολες YOGA,κατι για τις αναγκες του καθενα.Αντιθετα ο εβραιοχριστιανισμος και τα παραγωγα του εφεραν εννοιες οπως 'ορθοδοξια','ενωση','διασπαση','αιρεση',με τα γνωστα τραγικα αποτελεσματα για την πνευματικη πορεια του κοσμου.Κι αυτο γιατι δεν ενδιαφερονταν για το ατομο και την πνευματικη του προοδο,αλλα για τον πνευματικο ελεγχο(και τους υπολοιπους ελεγχους )της μαζας,οπως κατηντησαν την δημιουργικη λειτουργια-ανταλλαγη των πολιτων.ΟΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕ ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΕΝΩΜΕΝΟΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ,ΚΑΙ ΟΧΙ 'ΕΚ ΤΩΝ ΕΞΩ' -με καπελλο.Βεβαια οι εβραιοχριστιανοι εφεραν κι αλλα 'ωραια'που θα αναφερω στην συνεχεια.Πριν ομως,θελω να ξαναεπαναλαβω,οτι η Η.Ρ.Β.δεν ηταν εβραιοχριστιανη,αλλα μαζι με τον Olcott,εγιναν Βουδδιστες.Η αγαπη της για τον εβραιοχριστιανισμο,φαινεται στον 2ο τομο του Isis Unveil,του αγγλικου,και που τωρα ο εξαιρετος εκδοτικος οικος ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ,μεταφραζει.Και επιτελους ψευδοκελσο,σταματα να παραπλανεις τους αναγνωστες της σελιδας,γιατι Ο ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑΣ ΤΩΝ ΕΥΑΓΓΕΛΙΩΝ,ΑΛΛΑ ΕΝΝΟΕΙ ΚΙ ΟΧΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙΣ ΕΣΥ ΝΑ ΕΝΝΟΕΙ.Ο ΛΟΓΟΣ ΗΤΑΝ ΚΑΙ ΟΡΦΕΑΣ, ΚΑΙ ΟΣΙΡΙΣ,ΜΙΘΡΑΣ,ΚΡΙΣΝΑ κλπΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΙΗΣΟΥΣ ΧΡΙΣΤΟΣ ΟΠΩΣ ΘΕΛΗΣΑΝ ΟΙ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΟΙ ΓΙΑ ΙΔΙΟΝ ΩΦΕΛΟΣ, ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΟΝΤΑΣ ΤΟ 'ΑΝΤΙΠΑΛΟ ΔΕΟΣ'.ΟΥΤΕ ΚΑΝΕΙΣ ΗΤΑΝ ΚΑΤΩΤΕΡΟΣ ΑΛΛΟΥ-ΑΥΤΟ ΑΠΟΤΕΛΕΙ ΠΡΟΣΒΟΛΗ ΓΙΑ ΤΟ ΘΕΙΟ,ΗΤΑΝ ΟΜΩΣ 'Η ΕΝΩΣΗ' ΠΟΥ ΤΑ ΕΠΕΒΑΛΛΕ.Ο δε Ιησους στο κατα Μαρκον,ειναι αποκαλυπτικος για το σχετικο ζητημα-'τι με λεγεις αγαθον,αγαθος ειναι μονον ο θεος'!Βεβαια κανεις δεν τον ρωτησε αν ηθελε να γινει θεος,αλλα οι...απατεωνες ειχαν αλλη γνωμη.Βλεπεις ψευδοκελσο πρεπει κανεις,να μαθαινει,απο τα παντα,αυτο ειναι θεοσοφια.Απο ενα αστειο,απο τα διαστηματα αναμεσα στις γραμμες ενος βιβλιου,απο την αντιδραση του σε κατι,απο την φυση-την θεα ΔΗΜΗΤΡΑ,απο ενα λαθος,κι οχι μονον απο συζητησεις επιπεδου και υφους κατηχητικου σχολειου.
ΚΑΛΟ ΒΙΒΛΙΟ-T.GOLAS,THE LAZY MAN'S GUIDE TO ENLIGHTEMED,υπαρχει αυτουσιο σε αναλογο site.Eπισης ΤΑ ΜΥΣΤΗΡΙΑ ΤΟΥ ΙΗΣΟΥ απο τις καλες εκδοσεις ΕΝΑΛΙΟΣ.ΔΟΚΙΜΑΣΤΕ!Ο εβραιοχριστιανισμος δεν ειναι παρα ενας φοβος για την ΑΛΗΘΕΙΑ ΚΑΙ ΤΗ ΖΩΗ!


serpentpan

Edited by - serpentpan on 09/07/2002 00:23:55

Edited by - serpentpan on 09/07/2002 00:29:36

Edited by - serpentpan on 09/07/2002 00:36:37

Edited by - serpentpan on 09/07/2002 20:11:16

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 00:57:40
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε μου serpentpan, ΑΝ έχεις βρεί εσύ το δρόμο σου, δεν έχεις παρά να τον ακολουθήσεις....
Καλό κατεβόδιο....
'Ασε εμάς να ταλανιζόμαστε, άσε μας να διαβάζουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ τα βιβλία που ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ διαλέγουμε και άσε μας να βγάζουμε ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ τα όποια συμπεράσματά μας....

Θα γνωρίζεις βέβαια μέσα απο τα τόσα βιβλία που έχεις διαβάσει, ότι η διαφορά ανάμεσα στον ΑΝΘΡΩΠΟ και στα υπόλοιπα ΖΩΑ του μεγάλου ΖΩΙΚΟΥ ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ, είναι η ΝΟΗΣΗ, το MANASH...

Επίσεις η ΕΥΓΕΝΕΙΑ είναι ένα σημείο διαφοράς ανάμεσα στα δύο "είδη" του Ζωικού βασιλείου...

Βλέπωντας λοιπόν τα γραπτά σου, ΟΥΤΕ ευγένεια διακρίνω, αλλά ΟΥΤΕ και νόηση....
Μήπως θα έπρεπε να ανασυνταχθής λιγάκι;;;;
Μήπως θα ήταν καλύτερο ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ αλλά ιδιαίτερα για σένα, να είσαι λίγο πιό ευγενής καθώς επίσεις να βάλεις σε λειτουργία την νόηση και να ΕΝ-νοήσεις το τι ακριβώς μας λές;;;;

Φίλε μου, είσαι σε ΑΠΟΛΥΤΗ ΣΥΝΧΥΣΗ και υποψιάζομαι ΚΑΙ τον λόγο....

Φίλε μου Καραϊσκάκη, μου έδωσες μια νέα διάσταση στο θέμα και μαζί με κάποια στοιχεία απο την προσωπική μου πορεία αναγνωρίζω ακόμα πιό πολύ κάποια απο τα "σημεία των καιρών" που τώρα διανύουμε...
Αντιλαμβάνομαι επίσεις, την ΑΝΑΓΚΗ για ένωση, μέσα απο ένα "άλλο" πρίσμα και ειληκρινα και απο βάθους καρδιάς, σε ευχαριστώ φίλε μου.
Θα επανέλθω και πάλι....

Κέλσος

-- 003 --

Θέμα


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 01:10:57
--------------------------------------------------------------------------------
Ευχαριστω για τα καλα σου λογια.Παραδοξως η απαντηση σου ηταν ιδια με την απαντηση εβραιοχριστιανων,για το ιδιο θεμα.Ειπαμε πλουραλισμος οχι κλωνισμος.Το MANAS πεταξε μακρυα απο ωρισμενες κατηγοριες ανθρωπων,δυστυχως,το παρατηρησα κι εγω,εχεις δικιο.

serpentpan

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 01:27:48
--------------------------------------------------------------------------------
Διύλιζε φίλε μου τον κώνοπα, και συνέχιζε να καταπίνεις τις καμήλους, αυτό είναι ακόμα πιό κοντα στην πραγματικότητά σου...

Κέλσος



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 21:30:20
--------------------------------------------------------------------------------
O Nεοπλατωνικος φιλοσοφος Κελσος,εζησε περιπου τον 2ομ.Χ. αιωνα.Αυτοπτης μαρτυς των εβραιοχριστιανικων μεγαλειων,και ταυτοχρονα εχοντας βιωσει την Ελληνικη παιδεια,εγραψε κριτικη για την νεα θρησκεια,ονομαζομενη 'Αληθης Λογος'.Οι εβραιοχριστιανοι κατεστρεψαν το κειμενο,οπως και τους πανω απο 10 τομους,κριτικη του Πορφυριου 'κατα Χριστιανων',απο αδυναμια αντικρουσης του Ορθου Ελληνικου Φιλοσοφικου Λογου.Εκ του ασφαλους μετα ,ο Ωριγενης(η συμπαθεια καποιου...)εγραψε την 'κριτικη' της κριτικης,επονομαζομενη 'κατα Κελσον'.Απο το βιβλιο του Ωριγενη διασωθηκε πιθανα το 80% του πρωτοτυπου βιβλιου του Κελσου,γιατι ο Ωριγενης το κριτικαρε παραγραφο -παραγραφο.Να σημειωσω τελος οτι η Νεοπλατωνικη Σχολη της Αλεξανδρειας,που ιδρυθηκε απο τον Αμμωνιο Σακκα,ηταν πιθανα η πρωτη συστηματικη θεοσοφικη Σχολη,με οργανο την Εκλεκτικη η Συγκριτιστικη μεθοδο , η οποια αναφερεται στην Αληθεια που υπαρχει πισω απο τις διαφορες των διαφορων σχολων.Απο εδω η Η.Ρ.Β. δανειστηκε το ονομα και την μεθοδο.Ας δουμε λοιπον την αποψη των πρωτων θεοσοφιστων, για τα εβραιοχριστιανικα -τοτε που τα πραγματα ηταν πιο αγνα στην πρωτοχριστιανικη εκκλησια-μεσα απο τον ΑΛΗΘΗ ΛΟΓΟ,εκδ.ΘΥΡΑΘΕΝ ΕΠΙΛΟΓΗ.
...σελ.75,'Τετοιου ειδους ανθρωπους,σαν τους Εβραιους και τους Χριστιανους,μπορω να τους συγκρινω μονο με νυχτεριδες η μυρμηγκια,που ξεπροβαλλουν απο την τρυπα η με βατραχια που συνεδριαζουν γυρω απο ενα βαλτο η με σκουληκια μαζεμενα πανω σε κοπριες,να μαλωνουν ολα μεταξυ τους για το ποιοι απ ολους ειναι οι πιο αμαρτωλοι και να λενε 'ο θεος πρωτα σ 'εμας ολα τα φανερωνει,ειδικα σ'εμας,κι ολα μας τα προαναγγελλει.Παραταει τους παντες και τα παντα και ασχολειται μονο μαζι μας και μονο σ'εμας στελνει αδιακοπα κηρυκες,φροντιζοντας μονον εμεις να ειμαστε στο πλευρο του.'Αυτα τα σκουληκια λοιπον λενε'αμεσως μετα τον θεο ερχομαστε εμεις,που μας εφτιαξε κατ 'εικονα του,και υστερα ερχονται ολα τα υπολοιπα που ειναι υποδεεστερα απο μας-η γη,το νερο,τα αστρα ολα για χαρη μας δημιουργηθηκαν,στην υπηρεσια μας.Και τωρα επειδη καποιοι απο εμας,αποτελουν παραφωνια,θα ερθει ο θεος η θα στειλει τον υιο του να καψει τους αδικους,ωστε οι υπολοιποι που θα σωθουμε,να κερδισουμε την αιωνια ζωη.Τετοια πραγματα θα τα ανεχομαστε πιο ευκολα αν προερχοταν απο σκουληκια και βατραχια παρα τωρα που αποτελουν μονιμο θεμα διαμαχης μεταξυ Εβραιων και Χριστιανων...
σελ.57'Στο ξεκινημα τους οι Χριστιανοι,ηταν ολιγαριθμοι,και ειχαν ενιαια πιστη.Στην συνεχεια πληθυναν,και απο τοτε διασπωνται σε διαφορες αιρεσεις,και καθε μια εχει τις φατριες της.Απο την αρχη αλλωστε τετοια τραβουσε η ψυχη τους.Και καθως πολλαπλασιαστηκαν,οι διαφορες παραταξεις τους εφτασαν να αλληλοκατηγορουνται,και αυτο που εμεινε κοινο μεταξυ τους ειναι μονον το ονομα....Πραγματικα θα ηταν αποριας αξιο αν εβρισκε κανεις σημεια που να συμφωνουν μεταξυ τους,αφου δεν υπαρχει καμμια σοβαρη θεωρητικη βαση που να θεμελιωνει τα πιστευω τους,εκτος αν σοβαρη βαση θεωρηθει η αποσχιση και ο φατριασμος,και οφοβος προς οτι τους ειναι ξενο,γιατι αυτα ειναι που σταθεροποιουν την πιστη τους...Και καθε εξυπνο ανθρωπο τον απομακρυνουν απο την διδασκαλια της πιστης τους,ενω καλοδεχονται τους ανοητους και τους δουλοπρεπεις...
σελ.63.Ακομη οι πιο συνετοι των Χριστιανων επιβαλλουν να μην ζυγωνει στις κοινοτητες τους,κανεις μορφωμενος,σοφος,λογικος,τετοιες ιδιοτητες τις θεωρουν κακες.Ενω οποιος ειναι αμαθης,βλακας,αμορφωτος,μπορει να πλησιασει αφοβα.Ομολογωντας οτι τετοιου επιπεδου ανθρωποι ειναι αξιοι του θεου τους,δειχνουν οτι επιδιωκουν να πειθουν τους ανοητους,τους ηλιθιους,τις γυναικουλες,τους δουλους και τα παιδακια.Κι ομως τι κακο υπαρχει στο να μορφωνεται κανεις,και να αποκτα συνεση και σωφροσυνη μελετωντας τα λογια των μεγαλων διανοητων?Δεν ειναι αυτα προυποθεσεις για να φτασει κανεις την Αληθεια και τον θεο?
σελ.89'Βλεπουμε λοιπον οτι δεν δημιουργηθηκαν τα παντα για χαρη του ανθρωπου...ο κοσμος δημιουργηθηκε απο τον θεο κατα τροπο ωστε ολα τα μερη του να συμβαλλουν στην ολοκληρωση και την τελειοτητα του...Τα παντα εχουν υπολογιστει ωστε να εξυπηρετουν το ολον και οθεος γι αυτο ενδιαφερεται...
Επισης Λ.ΖΩΓΡΑΦΟΥ-ΑΝΤΙΓΝΩΣΗ,ΤΑ ΔΕΚΑΝΙΚΙΑ ΤΟΥ ΚΑΠΙΤΑΛΙΣΜΟΥ εκδ.ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ.
Ο νοων νοειτω...


serpentpan

Edited by - serpentpan on 09/07/2002 21:35:59


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 21:58:38
--------------------------------------------------------------------------------
ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΚΗΡΥΞΗΣ ΤΗΣ Θ.Ε.(περιπου 1920)
Επειδη η θ.Ε. επεκταθηκε ευρεως στον κοσμο,και επειδη μελη ολων των θρησκειων εγιναν μελη της,χωρις να αποκηρυξουν τα ειδικα δογματα,τις διδασκαλιες,και τις οικειες τους πιστεις,κρινεται καλο να τονιστει,οτι καμμια διδασκαλια η γνωμη,απο οποιονδηποτε και αν διδασκεται η πρεσβευεται,δεν μπορει να δεσμευσει καθ 'οιονδηποτε τροπο ενα μελος της θ.Ε..Καμμια διδασκαλια η γνωμη δεν υπαρχει στην θ.Ε.που να μην ειναι ελευθερο το μελος να αποδεχθει η να απορριψει.Κανεις εκπαιδευτης απο της Η.Ρ.Β.και μετα,δεν εχει το δικαιωμα να επιβαλλει τις γνωμες η τις διδασκαλιες του στα μελη.Καθε μελος εχει ισο δικαιωμα να προσκολλαται σε οποιονδηποτε διδασκαλο η σχολη σκεψης της εκλογης του,αλλα δεν εχει κανενα δικαιωμα να επιβαλλει την εκλογη του σε οποιοδηποτε αλλο μελος.Οι γνωμες η πιστεις δεν συνεπαγονται προνομια η ποινες.Τα Μελη του Γενικου Συμβουλιου της Θ.Ε.ενθερμα ζητουν απο καθε μελος να υπερασπιζεται,να τηρει και να ενεργει πανω στις αρχες αυτες της Εταιρειας...
Ο νοων νοειτω...

serpentpan


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 22:48:00
--------------------------------------------------------------------------------
ΕΠΙΣΤΟΛΗ ΤΗΣ Α. BESANT,ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΤΗΚΕ ΣΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ 'THE THEOSOPHIST' ,ΤΟΝ ΟΚΤΩΒΡΙΟ ΤΟΥ 1928.
Αγαπητοι μου φιλοι
με πληροφορησαν οτι υπαρχει μια αυξουσα ταση στην θ.Ε.του Λονδινου,να θεωρουμαι σαν ιερη προσωπικοτητα,περαν και υπερανω πασης κριτικης.Ειλικρινα αδυνατω να πιστεψω οτι διατυπωθηκε μια τοσο παραλογη και επικινδυνη αποψη,η πως υπαρχουν ατομα που με γνωριζουν τοσο λιγο,και που φανταζονται πως δεν θα την καταδικαζα αυστηρωτατα οταν θα το μαθαινα.Τα προσωπα που θα υποστηριζαν και θα ενεργουσαν βασει μιας τετοιας θεωριας ,θα ηταν κινδυνος για την θ.Ε.και αν ηταν πολλα ,θα οδηγουσαν την Εταιρεια μας στην καταστροφη.
Η ελευθερια της γνωμης αποτελει την αναπνοη ζωης της Εταιρειας μας.Για την διατηρηση και την αναπτυξη της Εταιρειας, απαιτειται η πληρεστερη ελευθερια στην εκφραση γνωμων και στην κριτικη των γνωμων...
Εχω υπογραμμισει κατ' επαναληψη και εχω ενθαρρυνει,την κριτικη ολων των αποψεων,συμπεριλαμβανομενων και των δικων μου.Αλλωστε ,οπως ολοι οι ανθρωποι,κι εγω κανω συχνα λαθη.Η μη επισημανση των λαθων μου ,θα με εβλαπτε,γιατι θα με αφηνε στα λαθη μου.Θα προτιμουσα να μην ξαναπω λεξη,αν τα λογια μου επροκειτο να γινουν φιμωτρο στις σκεψεις των αλλων.Σ'ολη μου την ζωη προσπαθησα να επωφεληθω απο την σκληροτερη κριτικη,και δεν εννοω να την αποφυγω τωρα και να τελματωθω σε αποκρυσταλλωσεις.
Επι πλεον θεωρω οτι θα υποβαθμιζοταν αρνητικα η θεοσοφια,αν η ακατεργαστη γνωση μου γινοταν μετρο σκεψης για την κινηση,και αν γινομουν εμποδιο της μελλοντικης προοδου.Σας παρακαλω λοιπον,αν αντιμετωπιζετε τετοιες παραλογες ιδεες να τις αποστρεφεστε εξ ονοματος μου,και να αντιστεκεστε προσωπικα.Δεν υπαρχει μεγαλυτερη ζημια στην Εταιρεια η για μενα, απο την ανοχη διαδοσης τετοιων ιδεων.Ειναι φανερο οτι μια τετοια κατασταση θα αποτελουσε αφορητη τυρρανια,στην οποια δεν θα υπετασσετο κανεις σεβομενος τον εαυτο του.
Συγχωρεστε με που σας απασχολω για το θεμα της αποδοκιμασιας μιας τοσο παραλογης αποψης,δεν μπορω ομως να την αγνοησω γιατι μου παρουσιαστηκε σαν γεγονος.Η θ.Ε. αποτελει το αντικειμενο της αγαπης μου και της υπηρεσιας μου,ενσαρκωνει το ιδανικο μου στο φυσικο πεδιο της υπαρξης μου.ΣΤΗΝ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΟΥΤΕ ΟΡΘΟΔΟΞΙΑ ,ΟΥΤΕ ΑΙΡΕΣΕΙΣ.Η ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΣΩΜΑ ΣΠΟΥΔΑΣΤΩΝ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ,ΚΑΙ Η ΕΥΗΜΕΡΙΑ ΤΗΣ ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ ΣΤΗΝ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΙΔΑΝΙΚΟΥ.
Ο νοων νοειτω...

serpentpan

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 09/07/2002 : 23:52:23
--------------------------------------------------------------------------------
ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ ΜΠΛΑ.....
Και μετά;;;
Τι και μετά;;;
Μετά ζήσαν αυτοί καλά και ΕΜΕΙΣ καλύτερα.....

Κέλσος


thoth
Διαχειριστής

Greece
273 Μηνύματα Posted - 10/07/2002 : 10:26:11
--------------------------------------------------------------------------------
Γεια σας παιδιά.

Παρακολουθώ με ενδιαφέρον την συζήτηση αν και μερικές φορές απλά γίνεται μονόλογος.

Νομίζω ότι ειπώθηκαν πολλά, μάθαμε πολλά και η συζήτηση έκανε τον κύκλο της (ξεχειλώθηκε θα έλεγα )

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι αν τραβήξουμε κι άλλο αυτού του είδους την αντιπαράθεση θα κουράσουμε και θα κουραστούμε.

Συνήθως αυτό που γίνεται σε συζητήσεις που... "ξεχειλώνουν" είναι να αρχίζουμε να απαντάμε σε πράγματα που... δεν μας έχουν ρωτήσει ή να μαχόμαστε εναντίον θέσεων που κανένας δεν θεωρεί, ούτε θέλει, ούτε καν παρίσταται για να τις υπερασπιστεί.

Δεν νομίζω π.χ. ότι κανένας σε αυτήν την συζήτηση να δήλωσε ότι η Μπλαβάτσκυ είναι... Θεός ή πρέπει να είναι αντικείμενο θρησκευτικής λατρείας.

Επίσης κανένας δεν δήλωσε ότι ο Χριστιανισμός ως επίσημη θρησκεία σεβάστηκε τους κανόνες, τις ιδέες και την ύπαρξη της ελληνικής φιλοσοφίας και της θρησκείας. Εξάλλου για αυτό το θέμα γίνεται ενδιαφέρουσα συζήτηση σε άλλο θέμα του Forum.

Ούτε κανένας κατηγόρησε την Θεοσοφία (ως πνευματική διδασκαλία) για να χρειαστεί κάποιος να την υπερασπιστεί.

Αν οι διάφοροι φορείς της άχρονης σοφίας (βλέπε οργανώσεις, εταιρίες, σχολές) κάνουν λάθη ή έχουν λανθασμένη πολιτική και γραμμή, αυτό θα το κρίνει τελικά η ιστορία και δεν μας πέφτει λόγος να καθόμαστε να κρίνουμε, σοβαρά και αντικειμενικά (μια πολύ βαριά λέξη) τις μορφές αυτές. Η προσωπική μου γνώμη είναι ότι λειτουργούμε αστόχαστα και επιπόλαια όταν αναφερόμαστε, εδώ, σε ονόματα εταιριών, σχολών και οργανώσεων που τουλάχιστον υπάρχουν ήδη και λειτουργούν, και θα σας παρακαλούσα να μην ξαναασχοληθούμε με αυτό το θέμα. Όποιος θέλει να δει ας πάει μόνος του, ας συζητήσει, ας παρατηρήσει, ας κρίνει και ας βγάλει τα δικά του συμπεράσματα, τα οποία μπορεί να είναι διαφορετικά από κάποιου άλλου. Ας μην είμαστε οπαδοί ενός... πνευματικού κομουνισμού.

Αν εγώ ήθελα να ξαναβρω ενδιαφέρον σε αυτό το θέμα που έχει ανοίξει θα επανατοποθετούσα το επίκεντρο στο ζήτημα του αν ο Χριστός ως δάσκαλος δίδαξε την Θεοσοφία (ως πνευματικό περιεχόμενο και όχι ως οργάνωση). Νομίζω ότι αν γίνει μια νηφάλια συζήτηση με στοιχεία και παραπομπές όλοι θα κερδίσουν από αυτό την συζήτηση άσχετα αν έχουν μεταπειστεί ή όχι.

Αλλιώς οι δεκάδες και εκατοντάδες αναγνώστες αυτού του topic θα μείνουν με λανθασμένες εντυπώσεις και δεν θα πάρουν τίποτε ουσιαστικό. Έτσι θα έχουμε χάσει την ευκαιρία να αφήσουμε κάτι εσωτεριστικό και πνευματικό από εμάς σε κάποιους άλλους που ίσως τους οφελήσει.

Προσέξτε γιατί όπως λέει μια παροιμία:
Όταν μαλώνουν οι ελέφαντες την... πληρώνουν τα μυρμήγκια.


Ειρήνη σε όλους.


"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"




serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 15/07/2002 : 16:01:40
--------------------------------------------------------------------------------
Aγαπητε ψευδοκελσο,το τι εγινε μετα θαταν καλυτερα να το μελετησεις και να το βιωσεις ,παρα να απαντας με τροπους που δειχνουν την ανεπαρκεια σου,η τουλαχιστον μην απαντας αν ειναι να κοροιδευεις η να βριζεις.
Εν τελει ,επειδη γραφηκαν πολλα,και μπορουν να γινουν πολλες παρανοησεις,οπως σημειωσε ο Thoth,και δεν επιθυμω κατι τετοιο,η αποψη μου για τον Χριστο,ταυτιζεται με την αποψη του Gadhi,οταν τον ρωτησαν την γνωμη του για τον Χριστιανισμο και τους Χριστιανους.Αυτος τοτε απαντησε"σεβομαι απεριοριστα την προσωπικοτητα του Χριστου,ομως οι Χριστιανοι , ειναι ανυποφοροι'.Αυτα σαν διευκρινηση.Βεβαια πολλοι Χριστιανοι-η τουλαχιστον αυτοι που το δηλωνουν-δεν ειναι η δεν ηταν απλα και μονον ανυποφοροι...

serpentpan


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 15/07/2002 : 17:32:03
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητε Τhoth,οι θεσεις σου ειναι καλες,ομως εχω να παρατηρησω μερικα πραγματα.Πρωτα πρωτα,νομιζω οτι ολη η συζητηση,εγινε γυρω απο την θεοσοφια της Η.Ρ.Β.Το αν ακολουθηθηκαν διαφοροι τροποι προσεγγισης,οπως εγραψα,νομιζω οτι ειναι απολυτα φυσικο-και λιγα ειπαμε,και λιγες προσεγγισεις καναμε-για μια τετοια Μαθητρια και για την Διδασκαλια της.Πολλες φορες μπορει κατι να μην γραφεται σαφως,αλλα να υπονοειται,και αν ειναι κατι αρνητικο,ειναι κατι πολυ χειροτερο απο το να λεγοταν κατευθειαν,γιατι αφορα λειτουργικα αλλα μερη του νου και αλλη λειτουργια πλην της καθαρα λογικης.Πολλοι 'εσωτεριστες' συγγραφεις γραφουν χρησιμοποιωντας αυτο τον τροπο.Μετα μπορει να δινονται απαντησεις για καποιους που ισως διαβαζουν αυτην την συζητηση-και μαλλον την διαβαζουν-αλλα δεν συμμετεχουν,και βρισκοντας σαν αφορμη τις αποψεις του ψευδοκελσου,και αλλες παρομοιες,να στελνω ενα μικρο μηνυμα,το οποιο αφου διαβαστει απο πολλους,θα κρατησει τις...κεφαλες αθωων ακαλυπτες,γιατι οι καιροι ειναι πονηροι.θες ενα μικρο παραδειγμα?Για θεοσοφια μιλαει ο Ραpus ,Levi κ.λ.π. για θεοσοφια μιλανε οι Χριστιανοι,για θεοσοφια μιλαει η Η.Ρ.Β. και η εταιρεια της.Πιστευεις οτι μιλουν για το ιδιο πραγμα,με την ιδια προθεση και ποιοτητα προσεγγισης?Για Καββαλα,μιλα η Γαλλικη σχολη εσωτερισμου,οπως και η Golden Down,Servants of the Light,κλπ.Πιστευεις οτι μιλουν για το ιδιο πραγμα?Συγγνωμην,αλλα χρησιμοποιωντας την ιδια λεξη,μιλουν για διαφορετικα πραγματα με διαφορετικο τροπο.Θες ενα παραδειγμα?Καποιος Πολυχρονης,εγραψε ενα βιβλιο ΘΕΟΥΡΓΙΑ,εκδ.ΠΥΡΙΝΟΣ ΚΟΣΜΟΣ,οπου σαν γνησιος οπαδος της Γαλλικης σχολης εσωτερισμου,μας συνιστα να αποφευγουμε την προσεγγιση της Golden Down.Κατι τετοιες 'μικρολεπτομερειες'οσο ενας κωνωπας,αλλα μεγαλης και ουσιαστικης σημασιας σε καποια επιπεδα μελετης και εφαρμογης,ηθελα να εκθεσω,ωστε ΝΑΙ!ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΤΑΓΡΑΜΜΕΝΟ ΣΕ ΕΝΑ ΣΧΕΤΙΚΟ site,OTI YΠΗΡΞΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΑΠΟ ΜΕΛΗ ΟΡΓΑΝΩΣΕΩΝ,ΠΡΟΣΚΕΙΜΕΝΩΝ ΣΤΗΝ ΓΑΛΛΙΚΗ ΣΧΟΛΗ,ΝΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΟΠΟΙΗΣΟΥΝ ΤΗΝ Η.Ρ.Β.ΓΙΑ ΩΦΕΛΗ ΠΟΥ ΣΧΕΤΙΖΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΑΠΛΩΣΗ ΤΩΝ ΣΧΟΛΩΝ ΤΟΥΣ.Το ειδα να συμβαινει,το καταθετω,και ας το κανει οκαθενας οτι θελει.Ολα οσα εγραψα για την Η.Ρ.Β. αλληλοσχετιζονται με καποιον τροπο.
Επειτα το site ειναι ελευθερο και ανοικτο.Ας ελθουν οι αναφερομενοι να καταθεσουν τις αποψεις τους.Που βλεπεις το κακο?Απο τους καρπους τους θα τους γνωρισετε.Ας πληροφορησει ο καθενας για τους καρπους που δοκιμασε σε διαφορα περιβολια,και πιστευω οτι η καταθεση εμπειριων θα ειναι πιθανον χρησιμη σε ολους.Για παραδειγμα η διδασκαλια του Χριστου και του Βουδδα,ειναι ...σχεδον ταυτοσιμη,στην σημασια και την πραξη της αγαπης και του ελεους για ολα τα οντα.Δες ομως την πιστη εφαρμογη των εντολων του Διδασκαλου τους απο τους Χριστιανους και απο τους Βουδδιστες.Μοιαζουν?Γιατι δεν μοιαζουν?Και μηπως η συζητηση για την ...λεπτομερεια αυτην δεν ειναι εξ ισου σημαντικη με την θεωρητικη συζητηση για το αν ο Χριστος θεοσοφουσε?ΜΗΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΩΤΕΡΗ?Και εν τελει μηπως και η...θεωρια,συσκοτιζει λιγο ,την αληθεια πραγματων που καποιοι βιωσαν και καταθετουν.Ο J.KRISHNAMURTI εγραψε,στα 'ΠΟΔΙΑ ΤΟΥ ΔΙΔΑΣΚΑΛΟΥ' πως'πολλα εγκληματα εγιναν στο ονομα του θεου της αγαπης',και αυτο ειναι μια πραγματικοτητα που δεν κρυβεται ευκολα.Σκεφτηκες παλι γιατι η Η.Ρ.Β.εψαξε για να βρει τους νομους που θα σχηματιζαν την θεοσοφια της στην Ανατολη και οχι στην ναρκωμενη εβραιοχριστιανικη Δυση?Γιατι δεν υπηρχε ΤΙΠΟΤΕ στην Δυση,κι ας διαβεβαιωνουν οι Δυτικες σχολες για το αντιθετο,παρα μονον οι σταχτες του Μεσαιωνα?Ο Max Haidel-για του λογου το αληθες-και για την συγγραφη της Ροδοσταυρικης Κοσμοθεωριας του,χρησιμοποιησε την ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ της A.BESANT.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ, αφου η 'γνησια Ροδοσταυρικη παραδοσις,ητο ζωντανη?'Το σκεφτηκες ?Μετα μπορουμε να συζηταμε επ απειρον για παρομοια ζητηματα και τελειωνοντας ,μια διασταση του Ελεατικου αποφθεγματος,ειναι η αλληλοσυσχετηση των παντων,κι αυτο προσπαθησα ως ενα βαθμο να κανω σε αυτην την συζητηση.Παντως τα περιπου 1000 ατομα που παρακολουθησαν ως τωρα αυτην την συζητηση,ισως δειχνει κατι και αυτο,οτι δηλ.οι 'παρεκκλισεις'τελικα να μην ειναι τετοιες,αλλα αναπνοες ζωης σε μια πνευματικη πορεια-οπως μια συζητηση.Αν διαβασεις ολη την συζητηση πιστευω οτι θα βρεις απαντησεις σε ερωτησεις που τεθηκαν η επρεπε να τεθουν για την σφαιρικοτητα της προσεγγισης η που υπονοουνταν.Τελος δεν θεωρω ουτε τον εαυτο μου ουτε τους καθ οιονδηποτε τροπο συμμετεχοντες σε αυτην την συζητηση ουτε ελεφαντες ουτε μερμηγκες.Φιλικα.

serpentpan


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2002, 16:46:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin

serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 15/07/2002 : 18:20:46
--------------------------------------------------------------------------------
θα μου επιτρεψουν αυτοι που αγωνιουν και ξενυχτουν για το Ε.Τ.της Θ.Ε.,με τις τελετουργιες του ,τις ασκησουλες του,κλπ,αν τελος παντων πρεπει να παψει η εξωτερικη και βεβηλος,ανευ εσωτερικου τμηματος,Θ.Ε.να την καψουμε τελος παντων βρε αδελφε!Το αποσπασμα ειναι απο το βιβλιο του C.JINARAZANTASA'Η ΑΠΟΚΡΥΦΟΣ ΕΞΕΛΙΞΙΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΟΣεκδ.ΤΕΤΡΑΚΤΥΣ.Λεει λοιπον στην σελ.234,ο συγγραφεας,'Το τριτο απο τα δεσμα,το Sitabbataparamasa,σημαινει 'η ελξις των τυπικων και των τελετουργιων'.Στην Παλαιστινη ο Κυριος μας Χριστος,διακηρυξε, οτι το Σαββατο εγινε για τον ανθρωπο και οχι ο ανθρωπος για το Σαββατο,γιατι ο Υιος του Ανθρωπου,ειναι Κυριος και αυτου του Σαββατου.Η μεγαλη αυτη αληθεια διακηρυχθηκε και απο τον Κυριο μας Βουδδα,οταν Αυτος χαρακτηρισε σαν δεισιδαιμονια αναξια Σοφου,την αποδιδομενη πιστη στις προσευχες και τις επικλησεις,στα τυπικα και τις τελετουργιες.Τα τυπικα και οι τελετουργιες,οταν ειναι δημιουργημενα,κατα εναν επιστημονικο τροπο(ενν.βασει των αποκρυφων νομων),μοιαζουν προς καθε αλλον επιστημονικο μηχανισμο.Ειναι συσσωρευτες ενεργειας η αγωγοι δυναμης.Πρεπει ομως να ειναι βοηθοι εκτελεσται της θελησης του ανθρωπου,και οχι αφεντες που να κυριαρχουν πανω της.Αυτη ειναι η σωστη στασις απεναντι στα τυπικα και τις τελετουργιες.Αυτα δεν ειναι ουτε αναγκαια ουτε απαραιτητα για μια σωφρωνα διαγωγη η προς συνεργασια μετα της θεοτητος.Ειναι χρησιμα ιδιως σε ψυχες ωρισμενων ιδοσυγκρασιων,για να επιτρεψουν σε αυτες να συντονισουν την θεληση τους με την Μοναδικη Θεληση.Αλλα και χωρις τυπικα και τελετουργιες,και χωρις την βοηθεια των ιερεων,των Devas η των αγγελων,ειναι δυνατον να πραγματοποιηθει η ιδια εργασια αν υπαρχει ειλικρινης ποθος και ειλικρινεις προσπαθειες.Η συμβουλη και η οδηγια των ανθρωπων η των υπερανθρωπων,των γηινων η των ουρανιων κατοικων,ειναι χρησιμοι απλως για να κανουν καποιον να παρατηρησει προς τα πανω και οχι προς τα κατω,προς τα εμπρος και οχι προς τα πισω.Αλλα οι βοηθοι αυτοι δεν μπορουν να διατρεξουν την Ατραπο χαριν ενος ατομου ,ουτε να το οδηγησουν στην σωτηρια.Καθενας πρεπει αφ εαυτου να ευρη την 'σωτηρια'.Οταν κατανοησει καποιος πληρως, οτι 'η Οδος,η Αληθεια και η Ζωη',βρισκονται στο βαθος του ιδιου του εαυτου του,και οχι εξω απο αυτον,σπαει για παντα τον δεσμο αυτο της Δεισιδαιμονιας.
Και βεβαια,οπως παντα ,ο νοων νοητω.

serpentpan


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 16/07/2002 : 21:19:03
--------------------------------------------------------------------------------
Eιναι ομορφα οταν γραφει κανεις,στην ησυχια,χωρις θορυβους και παρεμβολες που διαταρασσουν το πνευμα,οταν μπορει να αναπτυξει τις σκεψεις του,συμμετεχοντας σε εναν ομορφο διαλογο,η αν η συζητηση ξεφυγει οταν φανερωθει η ποιοτητα του θυμικου,και αρχισει η 'εκτοξευση της 'ποιοτητας',να εκθετει κανεις ηρεμα τις αποψεις του,αυτο και μονον αυτο ,ηταν το ζητουμενο απο την αρχη.
Κυτταξα λιγο την συζητηση για την μετενσαρκωση(ψευδοκελσο,μην ταραζεσαι,δεν θα γραψω τιποτε επ αυτου!).Εντυπωση μου εκανε ,οτι το μονο βιβλιο που συστηθηκε σχετικα ,ηταν 'η μετενσαρκωση' του PAPUS.Καπου φαινεται λοιπον οτι ειχα δικιο ,οταν μιλουσα για 'κατευθυνομενες' καταστασεις,η για βαθεια αγνοια,οταν ο PAPUS,θεωρειται σαν να εγραψε το μονο καλο βιβλιο για την μετενσαρκωση,οταν οι θεοσοφιστες(του ADYAR,το γραφω γιατι οι καιροι ειναι πονηροι)ειχαν πλημμυρισει την ΝΥΧΤΩΜΕΝΗ ΔΥΣΗ,με βιβλια για την μετενσαρκωση.Δεν λεω,το βιβλιο ειναι συμπαθητικο,αλλα οχι και να περιμενουμε ...απο τον PAPUS,να μας πει ...για την μετενσαρκωση.Οταν αυτος ετρεχε ιδρωμενος και εψαχνε,αλλοι ειχαν γυρισει.Τελος παντων,ο καθενας ειναι υπευθυνος για την μοιρα του.
Ψευδοκελσο,αν αυτα που γραφω σου φαινονται παραμυθια,και σκεψου οτι αφορουν γεγονοτα του αιωνα που περασε,το ιδιο μπορει κανεις να πει για την πιστη σου,δηλ το παραμυθιασμα που τρως ευλαβικα απο την Ιερουσαλημ,εδω και 20 αιωνες.
Και φιλε THOTH(καλυτερα Ερμη),ποιες ειναι οι 'λανθασμενες εντυπωσεις 'που θα αποκομισουν οι επισκεπτες της σελιδας?Μηπως το περιεχομενο των γραφομενων μου θα ηταν περισσοτερο εσωτερικο και πνευματικο,αν παροικουσα παρα την Ιερουσαλημ?Οτι εγραψα ειναι εντελως ακριβες και καθαρο,με παραπομπες και τιτλους,οσο μπορουσα στα πλαισια αυτου του διαλογου.Κι αν δεν αρεσαν σε μερικους...ε,τι να κανουμε,δεν μπορω να κανω τον αρεστο στον καθενα.Ολοι μπορουν να ελεγξουν αυτα που γραφω,και αυτο θελω.Τελος καλα βιβλια για το θεμα που προτεινες ειναι 1.A.BESANT,ΕΣΩΤΕΡΙΚΟΣ ΧΡΙΣΤΙΑΝΙΣΜΟΣεκδ.ΘΕΟΣΟΦΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΕΛΛΑΔΟΣ(μπα!εκδιδουν και βιβλια αυτοι?)2.A.BESANT,ΠΡΟΣ ΤΗΝ ΜΥΗΣΗεκδ.οπως προηγουμενως,3.A.BAILEY,ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΗΘΛΕΕΜ ΣΤΟΝ ΓΟΛΓΟΘΑ.
4.Ο ΑΙΘΕΡΑΣ ,Ο ΘΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ του W.REICH,εκδ.ΚΑΣΤΑΝΙΩΤΗ,5.Η ΔΟΛΟΦΟΝΙΑ ΤΟΥ ΧΡΙΣΤΟΥ,του ιδιου, απο τις ιδιες εκδοσεις.

serpentpan

Edited by - serpentpan on 16/07/2002 22:23:46

Edited by - serpentpan on 16/07/2002 22:34:11


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 16/07/2002 : 22:17:00
--------------------------------------------------------------------------------
Ας συνεχισουμε για λιγο ακομη,παραθετοντας μερικα αποσπασματα απο το εξαιρετικο βιβλιο 'ΕΙΣΑΓΩΓΗ ΣΤΗΝ ΘΕΟΣΟΦΙΑ'του ΚΩΣΤΗ ΜΕΛΙΣΣΑΡΟΠΟΥΛΟΥ,λιγο δυσευρετο σημερα,που οπωσδηποτε πρεπει ο ψευδοκελσος να αναγνωσει,με την ιδια ευλαβεια που μελετα το 'Αμφιθεατρο'.
...Δεν ωφελει να εχουμε πολυπλοκες θεωριες και να ειμαστε ζωντανα εγκυκλοπαιδικα λεξικα.Δεν χρειαζονται πολλες γνωσεις ,αλλα προπαντος χρησιμες γνωσεις.Δεν εχει αξια το τι γνωριζουμε, αλλα το τι απο οσα γνωριζουμε ,εχουμε πραγματοποιησει στην ζωη μας.
Δεν ωφελει να εχουμε αμεμπτες θεωριες ηθικης.Αρκει να ειμαστε σε θεση να μην ντρεπωμαστε ποτε για τις πραξεις μας,για τις κρυφες μας επιθυμιες,για τις μυστικες μας σκεψεις.
Δεν εχει σημασια το τι φαινομαστε πως ειμαστε,αλλα το τι πραγματικα ειμαστε.Δεν πειραζει αν δεν ειμαστε τελειοι,αλλα ας ειμαστε τουλαχιστον ειλικρινεις.Θεοσοφια ειναι η ασκηση της αδελφωσυνης και η αναζητηση της Αληθειας,με ειλικρινεια και χωρις προκαταληψεις.
Δεν μπορουμε να λεμε πως πιστευουμε στην αδελφωσυνη και συγχρονως να μισουμε.
Δεν μπορουμε να λεμε πως πιστευουμε στην ενοτητα της ζωης,και συγχρονως να ξεχωριζουμε τους ανθρωπους σε ανωτερους και κατωτερους,σε φιλους και εχθρους,σε καλους και κακους.
Δεν μπορουμε να λεμε πως πιστευουμε στην ελευθερια της σκεψης ,και ταυτοχρονα να εξωργιζομαστε οταν οι αλλοι σκεπτονται δια φορετικα απο εμας.
Δεν μπορουμε να λεμε πως ξερουμε διαφορους αποκρυφους φυσικους νομους,οταν η καθημερινη μας ζωη δειχνει πληρη αγνοια των νομων αυτων.
Δεν μπορουμε να λεμε πως πρεπει να ειμαστε ειλικρινεις,οταν για τα συμφεροντα μας ειμαστε συνειδητα διγλωσσοι.
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΜΙΚΡΗ ΑΞΙΑ Η ΘΕΩΡΗΤΙΚΗ ΜΕΛΕΤΗ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗΣ ΦΙΛΟΣΟΦΙΑΣ ΚΑΙ ΤΩΝ ΝΟΜΩΝ ΤΗΣ,ΧΩΡΙΣ ΤΗΝ ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΩΝ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΑΠΟΡΡΕΟΥΝ ΑΠΟ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΜΕΛΕΤΕΣ,ΣΤΗΝ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ ΜΑΣ ΖΩΗ.ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΙ ΓΝΩΡΙΖΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ.ΓΙΑΤΙ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΜΕ ΑΠΟΡΡΕΕΙ ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΑΒΙΑΣΤΑ ΑΠΟ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΟΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΜΕ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ,,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΚΑΛΛΙΕΡΓΕΙ ΤΗΝ ΑΔΕΛΦΩΣΥΝΗ ΚΑΙ ΑΝ ΑΝΑΖΗΤΕΙ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΧΩΡΙΣ ΠΡΟΚΑΤΑΛΗΨΕΙΣ.
Δεν ειναι κανεις θεοσοφος γιατι αισθανεται αδελφικα για οσους γνωριζει και του φερονται καλα αλλα και για οσους δεν γνωριζει και δεν του φερονται καλα(ακους ψευδοκελσο?).
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΗΝ ΣΥΣΤΑΣΗ ΤΗΣ ΥΛΗΣ,ΠΟΣΑ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΣΩΜΑΤΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ,ΠΟΙΑ ΤΑ ΠΕΔΙΑ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ,ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΛΥΣΣΙΔΕΣ ,ΟΙ ΓΥΡΟΙ,ΟΙ ΦΥΛΕΣ ΚΑΙ ΥΠΟΦΥΛΕΣ,ΠΟΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΑΚΤΙΝΕΣ Η ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΡΜΑ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΑΝ ΣΥΜΜΕΡΙΖΕΤΑΙ ΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΙΝΟ ΠΟΝΟ ΚΑΙ ΒΟΗΘΑ ΚΑΙ ΥΠΗΡΕΤΕΙ ΤΟΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΟ ΤΟΥ,ΚΑΙ ΕΡΓΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΞΕΛΙΞΗ ΤΩΝ ΣΥΝΑΝΘΡΩΠΩΝ ΤΟΥ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΕΣ ,ΟΣΟ ΚΙ ΑΝ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΗΝ ΛΑΤΡΕΙΑ ΤΟΥ.ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΑΝ ΛΑΤΡΕΥΕΙ ΤΗΝ ΑΠΡΟΣΩΠΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΠΙΣΩ ΑΠΟ ΠΡΟΣΩΠΑ ΚΑΙ ΜΟΡΦΕΣ.
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑΤΙ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΤΙΣ ΟΨΕΙΣ ΤΟΥ ΛΟΓΟΥ ΚΑΙ ΤΙΣ ΟΝΟΜΑΣΙΕΣ ΤΟΥΣ,ΑΛΛΑ ΜΟΝΟΝ ΑΝ ΔΕΝ ΓΕΝΝΑ ΔΥΣΑΡΜΟΝΙΑ ΣΤΟ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΤΟΥ,ΜΕ ΚΑΚΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ,ΤΑΠΕΙΝΕΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ,ΑΣΧΗΜΕΣ ΚΑΙ ΒΙΑΙΕΣ ΠΡΑΞΕΙΣ.
ΤΕΛΟΣ,ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝΕΙΣ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΓΝΩΡΙΖΕΙ,ΠΙΣΤΕΥΕΙ Η ΛΕΕΙ,ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΘΕΟΣΟΦΟΣ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΟ ΠΟΥ ΠΡΑΤΤΕΙ.
Ο νοων νοειτω.Φιλικα προς ολους.

serpentpan

elenbous
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα Posted - 18/07/2002 : 22:42:52
--------------------------------------------------------------------------------
Θα ήθελα να καλησπερίσω και από εδώ τους καλούς φίλους της παρέας του esoterica,και να πω ένα μεγάλο ευχαριστώ σε δύο καινούργια μέλη. Τον φίλο Καραισκάκη, που με την απλότητα και την ειρηνόφιλη διάθεσή του προσπάθησε να καταλαγιάσει τα ''πνεύματα'' αλλά και τον συμπαθέστατο ΕΟΝ που με έκανε να γελάω με την καρδιά μου με τις περίφημες ατάκες του.
Παρακολουθώ εδώ και μέρες την ενδιαφέρουσα κουβέντα σας, και ειλικρινά μου είναι πολύ δύσκολο να κατανοήσω την σκοπιμότητά της. Χωρίς να έχω καμμία διάθεση να αναμοχλεύσω κίνητρα και ''μπηχτές'',θα ήθελα απλά να παραθέσω κάποιες απορίες μου.
1. Πως είναι δυνατόν εμείς, άνθρωποι που θέλουμε να λέμε πως ερευνούμε, πως μελετάμε με ανοιχτή την καρδιά και τα μάτια της ψυχής, να χρησιμοποιούμε όρους, όπως ''ψευδόκελσος'', '' χαλκοεβραίος'' και πολλούς άλλους, για να χαρακτηρίζουμε ανθρώπους που καθένας με τον τρόπο του και κάτω από τις πιέσεις των κοινωνικών καταστάσεων που βίωνε, μας έδωσε έστω και έναν σπόρο γνώσης για να πάμε ένα βήμα παρακάτω στην έρευνα μας?
2. Ποιοι είμαστε εμείς που θα κρίνουμε τον Ωριγένη, την Blavatsky ή τον Παπύς? Και εδώ θα ήθελα απλά να αναφέρω κάτι. Ο Παπύς έχει κάνει εκτεταμένη χρήση αποσπασμάτων από την '' ΙΣΙΣ ΑΠΟΚΑΛΛΥΜΕΝΗ'' της Blavatsky στα βιβλία του, όπως επίσης και η τελευταία έχει χαρακτηρίσει τον Levi σαν τον ''μεγάλο δάσκαλο''.Και δεν αναρωτιόμαστε το προφανές. Είναι δυνατόν τέτοιες φωτισμένες ψυχές να σπαταλούν χρόνο και ενέργεια σε διαμάχες ''εξωτερικού'' περιεχομένου? Καθένας τους είχε ένα βασικό σκοπό να διατελέσει στην τότε ενσάρκωσή του, και βέβαια το ανθρώπινο της φύσης τους πιθανώς να τους οδήγησε και σε κάποια λάθη τακτικής.Αυτό όμως δεν μειώνει την αξία τους σαν ανώνατα πνευματικά όντα.
3. Φίλε serpentan. Αναφέρεσαι στο χριστιανισμό με τρόπο υποτιμητικό, κάτι που τουλάχιστον σε μένα υποδεικνύει πως ακόμα δεν έχεις εντρυφήσει στην βαθιά εσωτερική του διδασκαλία, που δεν είναι σχεδόν ταυτόσιμη αλλά ακριβώς ίδια με αυτή της διδασκαλίας του Πυθαγόρα, του Πλάτωνα, του Σωκράτη, του μεγάλου Ζαρατούστρα, του Κρίσνα και τόσων άλλων φωτισμένων ψυχών, προσεγγισμένη βέβαια με τρόπο διαφορετικό. Παραμένεις στα εξωτερικά γεγονότα, αυτα που αμαύρισαν την ''επίσημη εικόνα του'', ( κυρίως κατά την διάρκεια του μεσαίωνα''). Ενας εσωτεριστής όμως έχει τουλάχιστον την γνώση να σκάβει βαθύτερα και να βρίσκει και όχι να παραμένει στο κάψιμο συγγραμάτων ή στην θανάτωση μαρτύρων που έγιναν κατόπιν εντολών καρεκλοκένταυρων της εκκλησίας που καμία σχέση με τον χριστιανισμό δεν έχουν.
'Ενα από τα επτά κλειδιά που έχει δοθεί στο ανθρώπινο είδος για να προσεγγίσει την αλήθεια είναι αυτό της εσω8εολογίας. Ο σκοπός όλων μας είναι αυτός. Να προσεγγίσουμε και να κατακτήσουμε την μία και μοναδική αλήθεια, να δούμε το φως και να ζήσουμε μέσα σε αυτό. Σκοπός δύσκολος αλλά και ιερός. Ας αφήσουμε λοιπόν τα μεγάλα κείμενα μέσα από τα οποία προσπαθούμε να αποδείξουμε ποιος είναι ο ''καλύτερος'', και ας παραθέσουμε τις απόψεις μας για θέματα ζώσης σημασίας.
Και κάτι τελευταίο. Αν υπάρχουν οργανώσεις που προσπαθούν να καταχρασθούν ή να καπελώσουν το έργο οποιούδηποτε εσωτεριστή για τους δικούς τους σκοπούς, επιτρέψτε μου να πω πως τις απορρίπτω άμεσα, χωρίς δεύτερη σκέψη. Γιατί στόχος του πραγματικού εσωτεριστή είναι να βιώνει τον εσωτερισμό στην καθημερινότητά του, να τον κάνει βιωματική του εμπειρία και όχι να αναλώνεται στο πως θα εκμεταλευθεί αγνές ψυχές ή στο πως θα γίνεται ευρύτερα γνωστός.

ΦΩΤΙΣΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ



serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 20/07/2002 : 15:33:28
--------------------------------------------------------------------------------
Aγαπητε elenbus,νομιζω οτι εγραψα αρκετα,και για τις προθεσεις μου αλλα και προσπαθησα καθαρα να εκθεσω τις αποψεις μου.Επισης προτεινα και μια 'σπερματικη 'βιβλιογραφια,για οποιον ενδιαφερεται.Τελος παντων ας πω λιγα ακομη με βαση αυτα που γραφεις.
1.Ο ορος ψευδοκελσος,χρησιμοποιηθηκε με την ιδια λογικη οπως ψευδοΔιονυσιος Αρεοπαγιτης(Μυστικη θεολογια,περι Ουρανιας Ιεραρχιας κλπ.).Ο λογος ειναι προφανης αν σκεφτεις και μελετησεις λιγο σχετικα,εξαλλου ανεφερα σχετικα αρκετα για να μαθεις ποιος ηταν ο Κελσος και ποιος ο ψευδοκελσος.
2.Ο διαλογος(και οι μονολογοι)αφορουσαν αν παρατηρησες την Η.Ρ.Β. και την θεοσοφια της,απο πολλους δρομους,οπως καταλαβαινω εναν διαλογο,κι οχι μονοδιαστατα.
3.Αν διαβαζεις ,και στοχαζεσαι πανω στο εργο ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ,χωρις να διαμορφωνεις προσωπικη αποψη,και να μην εχεις το θαρρος να εκθετεις την κριτικη σου η τις προσωπικες σου αποψεις,νομιζω πως καπου υπαρχει προβλημα και εν τελει δεν ειναι ο δικος μου τροπος να βλεπω τα πραγματα.Φυσικα θα κρινουμε και κανεις δεν ειναι αρμοδιος να καταστειλει την προσωπικη κριτικη.Ειπαμε συγκρητισμος,οχι μετατροπη σε υποζυγιο,που θα μεταφερει ακριτα γνωμες τριτων,'φημισμενων διανοητων'διαφημισμενων απο τις σκοπιμοτητες της οποιας προπαγανδας των οποιων συμφεροντων.ΘΕΟΣΟΦΙΣΤΗΣ ΕΙΝΑΙ Ο ΕΡΕΥΝΗΤΗΣ ΠΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙ ΝΑ ΣΧΗΜΑΤΙΣΕΙ ΔΙΚΗ ΤΟΥ ΑΠΟΨΗ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΤΟΥ ΒΙΩΜΑΤΑ.
4.Ο PAPUS,και πολλοι αλλοι ,αντεγραψαν (εκλεψαν)πολλα απο την Η.Ρ.Β.,και αφου τα εμφανισαν 'σαν εκ παραδοσεως Μαρτινιστικη διδασκαλια'πολεμησαν την εν λογω,γιατι δεν ηταν εβραιοχριστιανοκεντρικη(δες περιουσιος λαος και λοιπες παρανοιες),αλλα 'εθνικη' συγγραφεας.Η Η.Ρ.Β. πηρε ενα πληρες συστημα εσωτερικης διδασκαλιας απο την Ανατολη,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΝΑΡΚΩΜΕΝΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΥΑΛΑ,ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ.
4.ΑΝ Η ΛΕΞΗ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ ΧΡΗΣΙΜΕΥΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΦΕΥΓΟΥΜΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ,Η ΣΑΝ ΝΑΡΚΩΤΙΚΟ ΚΑΙ ΔΙΑΦΥΓΗ ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΔΥΝΗΡΗ ΑΛΗΘΕΙΑ,ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΓΙΑ ΜΕΝΑ.
Οσον αφορα 'τα διαφορα εξωτερικα και ρηχα γεγονοτα',στην συντριπτικη πλειψηφια,δινουν ενα ψυχογραφημα του δρωντος,και η συστηματικη και σκοπιμη καταστροφη του πνευματικου μας πολιτισμου,απο ψυχικα αρρωστους εβραιοχριστιανους,αρχισε απο τους πρωτους χριστιανικους χρονους.Για μενα σημασια εχει τι κανει καποιος,οχι τι λεει η πιστευει.Οι 'εμβαθυνσεις'αποτελουν παραπετασμα καπνου για τις πραξεις τρελλων,ψυχοπαθων(ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΩΡΙΓΕΝΗΣ ΑΥΤΟΕΥΝΟΥΧΙΣΤΗΚΕ?),ΚΟΙΝΩΝ ΕΓΚΛΗΜΑΤΙΩΝ,ΠΟΥ ΑΡΓΟΤΕΡΑ Η ΟΡΓΑΝΩΜΕΝΗ ΕΚΚΛΗΣΙΑ ΑΓΙΟΠΟΙΗΣΕ.Εξ αλλου η Καινη Διαθηκη,οπως και 'αλλες τετοιου ειδους θεοπνευστες αληθειες',ΜΑΓΕΙΡΕΥΤΗΚΑΝ απο τετοια ατομα.Τα λεει και η Η.Ρ.Β.,ΣΤΗΝ ΙΣΙΔΑ,κυκλοφορει το Β1 απο τις εκδ.ΙΑΜΒΛΙΧΟΣ,η ολο το δευτερο βιβλιο ξενογλωσσο.Ο εβραιοχριστιανισμος-οχι ο Ιησους-δεν εχει ΚΑΜΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΣΧΕΣΗ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΓΡΑΜΜΑ ΟΥΤΕ ΜΕ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΩΝ ΑΛΗΘΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ.ΑΠΛΩΣ ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΗΘΗΚΑΝ ΟΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΥΜΦΕΡΟΝ ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΒΟΛΕΥΕ.Προσφατα ακουσα προταση ιερωμενου για αγιοποιηση τους...Επισης δεν ξερω πως θα αισθανοσουν αν η αγνη και πανσεπτη εβραιοχριστιανικη αγαπη,σε σκοτωνε εσενα η την οικογενεια σου αν τελουσες την Πατρωα θρησκεια,αν δημευε την περιουσια σου,αν κατεστρεφε τα χειρογραφα σου,η τελος παντων σε εστελνε απο συμπονοια απλως εξορια.Τι λες?Η Η.Ρ.Β. αποκαλει τον Κυριλλο Αλεξανδρειας κοινο εγκληματια, και τον Ευσεβιο Καισαρειας κοινο πλαστογραφο.ΑΓΙΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ!
Δυο καλα βιβλια 1.Η ΑΝΑΒΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΘΡΗΣΚΕΙΑΣ-ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ-ΕΚΔ.ΑΡΧΕΤΥΠΟ.
2.Η ΑΝΤΙΠΑΓΑΝΙΣΤΙΚΗ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑ-εκδ.ΚΑΤΑΡΤΙ.και κατι επιπλεον
3.ΤΟ ΕΚΚΡΕΜΕΣ ΤΟΥ ΦΟΥΚΩ-ΤΟΥ ΓΝΩΣΤΟΥ ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ,ΟΠΟΥ ΘΑ ΔΕΙΣ ΙΔΙΩΣ ΣΤΟ ΤΙΦΑΡΕΘ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΕ ΟΛΟΚΛΗΡΟ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ,ΤΙΣ ΓΕΛΟΙΟΤΗΤΕΣ ΤΩΝ 'ΣΟΒΑΡΩΝ ΚΑΙ ΒΑΘΕΩΣ ΣΤΟΧΑΖΟΜΕΝΩΝ ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΩΝ'.Φιλικα .

serpentpan

Edited by - serpentpan on 20/07/2002 15:36:50

Edited by - serpentpan on 20/07/2002 15:42:09

Edited by - serpentpan on 20/07/2002 15:46:15

dix
Νέο Μέλος


37 Μηνύματα Posted - 20/07/2002 : 19:32:24
--------------------------------------------------------------------------------
θα μου επιτρέψετε μια μικρή "σφήνα" ?

4.Ο PAPUS,και πολλοι αλλοι ,αντεγραψαν (εκλεψαν)πολλα απο την Η.Ρ.Β.,και αφου τα εμφανισαν 'σαν εκ παραδοσεως Μαρτινιστικη διδασκαλια'πολεμησαν την εν λογω,γιατι δεν ηταν εβραιοχριστιανοκεντρικη(δες περιουσιος λαος και λοιπες παρανοιες),αλλα 'εθνικη' συγγραφεας.Η Η.Ρ.Β. πηρε ενα πληρες συστημα εσωτερικης διδασκαλιας απο την Ανατολη,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΝΑΡΚΩΜΕΝΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΥΑΛΑ,ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ.
Ποιό είναι το πραγματικό όνομα του Papus ? δηλαδή τι εθνικότητος ήταν ?

(ΑΛΗΘΕΙΑ ΓΙΑΤΙ Ο ΩΡΙΓΕΝΗΣ ΑΥΤΟΕΥΝΟΥΧΙΣΤΗΚΕ?)
Απλώς γιατί του θύμιζε την ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ Φύση του κι αυτός ήθελε κάτι παρά φύσιν ....


Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 20/07/2002 : 23:17:36
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε Σερπαντίνα, απο ότι κατανόησα (εάν κατανοήσα καλώς) "...η ομορφιά οταν γραφει κανεις,στην ησυχια,χωρις θορυβους και παρεμβολες που διαταρασσουν το πνευμα,οταν μπορει να αναπτυξει τις σκεψεις του,συμμετεχοντας σε εναν ομορφο διαλογο,η αν η συζητηση ξεφυγει οταν φανερωθει η ποιοτητα του θυμικου,και αρχισει η 'εκτοξευση της 'ποιοτητας',να εκθετει κανεις ηρεμα τις αποψεις του,αυτο και μονον αυτο ,ηταν το ζητουμενο απο την αρχη..."
ΔΕΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕ τελικά, όπως και εγώ θα το ήθελα απο μεριά σου...

Και πάλι τα όσα γράφεις, τα γράφεις ΧΩΡΙΣ να μπείς στο κόπο να τα επεξεργαστής και έτσι ΠΑΛΙ εκτεθημένος είσαι στα ΔΙΚΑ ΣΟΥ γραφώμενα...
'Εχεις γίνει ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΟΥΡΑΣΤΙΚΟΣ με το να αναμασάς τα ίδια και τα ίδια και ουσία ΤΙΠΟΤΑ!
Δεν σε αδικώ φυσικά γι'αυτό, πώς θα μπορούσα άλλωστε...
Αλλά ας δούμε τελικά τι μας λές να διαβάσουμε... ( μην σε ανησυχεί φίλε μου, το γνωρίζω ΚΑΙ το βιβλίο του Μελισσαρόπουλου ΚΑΙ το τι έχει να πεί...

Μας παραθέτης λοιπόν ένα απόσπασμα απο την σελίδα 172 του εν λόγο βιβλίου κάθώς καια απο τις επόμενες.
Αλήθεια, όταν απλά φυλλομέτρησες το βιβλίο (όπως και τα υπόλοιπα βιβλία που κατέχεις στην ογκόδη βιβλιοθήκη σου), απο αυτή τη σελίδα ξεκίνησες και σε αυτή έμεινες;;;
Αν έτσι έπραξες, έκανες ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΛΑΘΟΣ... και καλό θα ήταν να το ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΕΙΣ απο την αρχή.
'Εχεις ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ να ανακαλύψεις από τα οποία, μέσα απο ένα ξένο ένδυμα πρός όλα όσα επικαλείσαι, προσπαθής εναγωνίως θα έλεγα να κρυφτείς όπως ακριβώς κάνουν και οι στρουθοκάμηλοι (στρουθοκαμηλισμός αποκαλείται).
Δεν έχω σκοπό να σου "υποδείξω", αλλά έχω σκοπό να μην σε αφήσω να ΚΑΠΕΛΩΣΕΙΣ (δική σου έκφραση) την ΟΥΣΙΑ ΤΗΣ ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ καί ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΑΥΤΗΣ, καθώς επίσης στους υπόλοιπους φίλους της ΑΝΑΖΗΤΗΣΗΣ, να δείξω απλά και μόνο τι οφείλουμε να πράτουμε ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ. Θέλω να πώ ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΠΑΝΤΑ και χώρις να έχω κανενός είδους αλάθητο, ότι αυτά που μας προσφέρουν ετοιματζίδικα σαν συμπέρασμα "έρευνας και μελέτης" ετών μέσα απο βιβλία, καλό θα ήταν να τα μελετήσουμε οι ίδιοι και ΜΟΝΟΙ ΜΑΣ να καταλήξουμε σε ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ.
Ενώ λοιπόν μωρέ μου φίλε εσύ διατείνεις τι λέει ο Μελισσαρόπουλος στο βιβλίο του, εγώ σου αντιπαραθέτω την ΑΚΡΙΒΩΣ προηγούμενη παράγραφο του, που όσο και να θές να με πείσεις ότι δεν την "είδες", πιστεύω ότι αυτό είναι ΑΔΥΝΑΤΟ...

Σελ. 171 & 172 "Οι άνθρωποι έχουν πάρει τον δρόμο της διαιρέσεως και του ανταγωνισμού, αντί να ακολουθούν τον δρόμο της ΕΝΟΤΗΤΑΣ (να φίλε μου Καραϊσκάκη και πάλι η ΕΝΩΣΗ βρίσκεται εμπρός μας) και της συνεργασίας. Καιρός να αλλάξουν νοοτροπία και να διορθώσουν το σφάλμα τους, ακολουθώντας τον σωστό δρόμο της ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗΣ. Η Θεοσοφία, διδάσκει την ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ της ζωής, ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ απο διαφορές πίστεως, φυλής, εθνικότητας, τάξεως, φύλου. ΑΝΕΞΑΡΤΗΤΑ ΑΠΟ ΠΕΠΟΙΘΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΟΟΤΡΟΠΙΕΣ. Και ο Θεόσοφος πρέπει να προσπαθεί να βάλει σε εφαρμογή αυτή την ΑΔΕΛΦΟΣΥΝΗ και να την κάνει ΖΩΝΤΑΝΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ στην καθημερινή του ζωή."

Σε προκαλώ λοιπόν να μας πείς που τα γραφώμενά σου και το πνέυμα που τα κυριαρχεί, είναι έστω και για λίγο εναρμονυσμένα με τα παραπάνω του Μελισσαρόπουλου;

Φίλε μου σερπαντίνα μην ΑΥΤΟΜΑΣΤΙΓΩΝΕΣΑΙ όπως έκαναν, οι στις ΙΔΕΕΣ ΦΙΛΟΙ ΣΟΥ "εβραιοχριστιανοί" (και αυτός ο όρος δικό σου είναι και εκτός αυτού είναι και ΑΔΟΚΙΜΟΣ) του μεσαίωνα...
Και προπαντός ΜΗΝ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣ να επιστρέπεις έναν ολόκληρο κόσμο που ΔΙΑΡΚΩΣ ΕΞΕΛΙΣΕΤΑΙ, πίσω στα μαύρα χρόνια ΠΟΥ ΚΑΝΕΝΑΣ ΑΛΛΟΣ δεν είχε το δικαίωμα να ΜΕΛΕΤΑ και να ΕΡΜΗΝΕΥΕΙ "τας Γραφάς", ΠΑΡΑ ΜΟΝΟΝ το ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΙΕΡΑΤΕΙΟ...
Στα δικά μου γραφώμενα, δεν αφήνω τον άλλον να "ενοήσει τα ενοούμενα", ΑΛΛΑ εξηγώ τις απόψεις μου και παρακαλώ τους φίλους, ΓΙ' ΑΥΤΕΣ να με κρίνουν, ΕΑΝ πρέπει ντέ και καλά να με κρίνουν....

'Οσο φίλε μου για αυτό που μας είπες περί "αποδείξεως" των λεγομένων σου βάση των κειμένων που παραθέτεις, αν τότε με αυτά αποδείκνειες την ορθότητα των λεγομένων σου, τότε φίλε μου ΗΔΗ στα έχω ανατρέψει ΟΛΑ.

Κέλσος


Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 20/07/2002 : 23:31:42
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε dix, ο Papus είναι γάλλος αποκρυφιστής. Το όνομά του ήταν Gerard Encausse (Ζεράρ Ανκώς).
Είναι άξιο ερεύνης, ΠΟΤΕ ΑΚΡΙΒΩΣ (κατα τα λεγόμενα του φίλου σερπαντίνα), άρχισε να βάλει κατά της Θεοσοφικής Εταιρείας.
Είδες φίλε σερπαντίνα, λέω "κατά της Θεοσοφικής Εταιρείας" και ΟΧΙ κατά της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ καθώς και της ΘΕΟΣΟΦΙΑΣ....
Ας ερευνίσει ο "μελετητής" το ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ, και περιμένω για το αποτέλεσμα της έρευνας.

'Οσο για το "γιατί ευνουχίστηκε ο Μέγας Ωριγένης", φυσικά δε θα περίμενα και άλλη απάντηση απο εσένα ειδικά φίλε μου (χεχεχεχε), ΑΛΛΑ δυστυχός και εδώ έχεις άδικο.
Ευνουχίστηκε γιατί ΠΑΡΕΡΜΗΝΕΥΣΕ κάποιο συγκεκριμένο χωρίο απο τα Ευαγγέλια...

Κέλσος

Edited by - Kelsos on 20/07/2002 23:34:16

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 22/07/2002 : 12:51:46
--------------------------------------------------------------------------------
Φίλε σερπαντίνα, ας δούμε παρεούλα τι είναι αυτά τα τόσο αξιόλογα κείμενα που μας έχεις πραθέσει. Τονίζω δε, ότι ΔΕΝ ΕΧΩ ΣΚΟΠΟ κανέναν άλλο παρά την αποκατάσταση των προσβολών που έχεις κατα καιρούς εκτοξέυσει, λέγοντας πως "αυτή είναι η Θεοσοφία"...

1) "Σκεφτηκες παλι γιατι η Η.Ρ.Β. εψαξε για να βρει τους νομους που θα σχηματιζαν την θεοσοφια της στην Ανατολη και οχι στην ναρκωμενη εβραιοχριστιανικη Δυση?"

2) "Ο Max Haidel -για του λογου το αληθες- και για την συγγραφη της Ροδοσταυρικης Κοσμοθεωριας του, χρησιμοποιησε την ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ της A.BESANT. ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ, αφου η 'γνησια Ροδοσταυρικη παραδοσις, ητο ζωντανη? Το σκεφτηκες?"

3) "Κυτταξα λιγο την συζητηση για την μετενσαρκωση(ψευδοκελσο,μην ταραζεσαι,δεν θα γραψω τιποτε επ αυτου!). Εντυπωση μου εκανε ,οτι το μονο βιβλιο που συστηθηκε σχετικα ,ηταν 'η μετενσαρκωση' του PAPUS. Καπου φαινεται λοιπον οτι ειχα δικιο, οταν μιλουσα για 'κατευθυνομενες' καταστασεις, η για βαθεια αγνοια, οταν ο PAPUS,θεωρειται σαν να εγραψε το μονο καλο βιβλιο για την μετενσαρκωση,οταν οι θεοσοφιστες(του ADYAR,το γραφω γιατι οι καιροι ειναι πονηροι)ειχαν πλημμυρισει την ΝΥΧΤΩΜΕΝΗ ΔΥΣΗ,με βιβλια για την μετενσαρκωση. Δεν λεω,το βιβλιο ειναι συμπαθητικο,αλλα οχι και να περιμενουμε ...απο τον PAPUS,να μας πει ...για την μετενσαρκωση. Οταν αυτος ετρεχε ιδρωμενος και εψαχνε,αλλοι ειχαν γυρισει. Τελος παντων,ο καθενας ειναι υπευθυνος για την μοιρα του."

4) "Ο ορος ψευδοκελσος,χρησιμοποιηθηκε με την ιδια λογικη οπως ψευδοΔιονυσιος Αρεοπαγιτης(Μυστικη θεολογια,περι Ουρανιας Ιεραρχιας κλπ.)"

5) "Ο PAPUS,και πολλοι αλλοι ,αντεγραψαν (εκλεψαν)πολλα απο την Η.Ρ.Β.,και αφου τα εμφανισαν 'σαν εκ παραδοσεως Μαρτινιστικη διδασκαλια'πολεμησαν την εν λογω,γιατι δεν ηταν εβραιοχριστιανοκεντρικη(δες περιουσιος λαος και λοιπες παρανοιες),αλλα 'εθνικη' συγγραφεας.Η Η.Ρ.Β. πηρε ενα πληρες συστημα εσωτερικης διδασκαλιας απο την Ανατολη,ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΤΗΝ ΟΡΟΛΟΓΙΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΓΙΝΟΥΝ ΚΑΤΑΝΟΗΤΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ ΑΠΟ ΝΑΡΚΩΜΕΝΑ ΕΒΡΑΙΟΧΡΙΣΤΙΑΝΙΚΑ ΜΥΑΛΑ,ΟΠΟΥ ΑΥΤΟ ΧΡΕΙΑΖΟΤΑΝ."

1) Μάλιστα, τώρα τα έκανες όλα σαφή!!! Η Μπλαβάτσκυ είναι που βρήκε τους νόμους;;; Αν είναι δυνατόν;;;;
Και ας υποθέσουμε ότι έτσι είναι... κομμάτια να γίνει... ΠΡΙΝ απο την Μπλαβάτσκυ, ΔΕΝ ΥΠΗΡΧΑΝ ΟΙ ΝΟΜΟΙ;;;
Υπήρχαν ΜΟΝΟ στην ανατολή;;;
Μα φίλε σερπαντίνα, μιλάμε για ΕΝΑΝ ΠΛΑΝΗΤΗ και για ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ. Μη γίνεσαι φαιδρός λοιπόν λέγοντας πως η Μπλαβάτσκυ τους βρήκε στην ανατολή... ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΑΤΟΛΗ ΚΑΙ ΔΥΣΗ ΣΤΗΝ ΘΕΟΣΟΦΙΑ.

2) Μας μιλάς για τον Μάξ Χέϊντελ και την ροδοσταυρική του κοσμοθεωρία. Για απάντηση θα σου προτείνω και εγώ ένα βιβλίο (αν μου επιτρέπεις φυσικά), που ΙΣΩΣ σε διαφωτίσει στα αγωνιώδη ερωτήματά σου.
Είναι το βιβλίο "ΟΙ ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΟΙ" του Κρίστοφερ Μάκιντος των εκδόσεων Πύρινος Κόσμος. Ανάτρεξε και ρίξε του μιά ματιά ειδικά για το κεφάλαιο 12 "Οι σύγχρονες ροδοσταυρικές κινήσεις" σελ. 237
Πάντως επι της ευκαιρίας, ΟΛΑ αυτά δίνουν λαβές και επιχειρήματα σε ΟΣΟΥΣ ΑΝΤΙΚΕΙΤΕ στην Εσωτερική Επιστήμη ΑΣΧΕΤΟΣ τίτλου και ονόματος, να τα κατακρίνουν και να τα επικαλούντε ώς αποδείξεις για την φαιδρότητά τους (του ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΥ γενικά).

3) Και φυσικά ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΠΕΙΣ ΤΙΠΟΤΑ για τα όσα λέχθηκαν στο θέμα "ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΗ" και ο λόγος είναι φίλε μου σερπαντίνα είναι το προφανές, ΣΥΜΦΩΝΕΙΣ ΜΑΖΙ ΜΑΣ. Πές το, δεν είναι κακό να πείς, "συμφωνώ με το φίλο Κέλσο και τους υπόλοιπους συνομιλητές"....
Τώρα για το βιβλίο του Παπύς, ΝΑΙ δεν είναι το καλύτερο, έχει ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ "λάθη"...
Εγώ πάντως προτιμώ την Αγία Γραφή που είναι ΓΕΜΑΤΗ απο αποδείξεις περί του νόμου της ΜΕΤΕΝΣΑΡΚΩΣΕΩΣ, καθώς και ΟΠΟΙΟΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΑΙΟ ΚΕΙΜΕΝΟ, ΟΠΟΙΟΥΔΗΠΟΤΕ ΛΑΟΥ.... χωρίς ταμπελίτσες.... Αυτό φυσικά προτείνω και σε ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΝΑΖΗΤΗΤΕΣ, να μελετούν τις ΓΡΑΦΕΣ, εκεί βρίσκονται οι ΝΟΜΟΙ που τόσο άστοχα είπες ότι "η Μπλαβάτσκυ βρήκε"...
Η Μπλαβάτσκυ τα κατέστησε ΦΑΝΕΡΑ. Και τα φανέρωσε μέσα απο τα αρχαία κείμενα και στις ΠΡΩΤΕΣ ΠΗΓΕΣ...

4) Τελικά, δεν κατάλαβα γιατί χρησημοποιείς τον όρο ψευδοΔΙΟΝΥΣΙΟΣ, ψευδόΚΕΛΣΟΣ κλπ.
Αποδέχεσαι λοιπόν την λανθασμένη σκέψη των ομοίων σου στις ΙΔΕΕΣ φανατικών χριστιανών, που ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ή ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ δεν μπορούσαν να τον "αντιμετωπίσουν", τα κείμενά του τα αποκαλούσαν "ΨΕΥΔΗ" και "ΨΕΥΔΕΠΙΓΡΑΦΑ";;;
Τστστστστς.... πολύ άκομψο αυτό. Πάντως δεν με απασχολεί ΚΑΘΟΛΟΥ και φυσικά ΔΕΝ ΜΕ ΜΕΙΩΝΕΙ το να με αποκαλλείς "ψευδόκελσο". Αυτό δείχνει πραγματικά ότι τα λεγόμενά μου είναι ΟΝΤΩΣ αποδεκτά, ΑΛΛΑ που ο στείρος φανατισμός σου δεν σε αφήνει να τα δεχθείς ώς "αντίλογο". Και επιδή μας έγραψες κάποια στοιχεία για τον Κέλσο, μια ερώτηση. Ο ΚΕΛΣΟΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΛΑΘΗ και στα κείμενά του ΔΕΝ ΒΡΙΣΚΕΙΣ την υπερβολή ή και τον φανατισμό;;;
Και για να σε προλάβω να μήν οργιστής, ΑΝ ΗΤΑΝ ΟΡΘΑ ΟΛΑ ΤΑ ΓΡΑΦΩΜΕΝΑ ΤΟΥ, κανένας δεν θα τολμούσε να τον αντιμετοπίσει ειδικά με κάποιο βιβλίο (εννοώ το Κατά Κέλσου του Ωριγένη και όχι μόνο αυτό). Λάθη φίλε μου, ΟΛΟΙ ΚΑΝΑΝΑΝΕ.... Γι΄αυτό είμαστε εδώ... για να μην τα ΞΝΑΝΑΚΑΝΟΥΜΕ...

5) Και με το τελευταίο αυτό, ΑΠΟΔΕΙΚΝΕΙΗΣ ότι δέν είσαι σωστός ερευνητής, και ότι όλα τα βλέπεις ΜΟΝΟΦΘΑΛΑΜΑ!!! (Φυσικά εμένα προσωπικά μου αποδείχνεις και άλλα ακόμα πιό βαθύτερα πράγματα, αλλά δεν είναι επι της παρούσης...)
Λές λοιπόν σα μικρό παιδάκι, ότι Ο Παπύς και η γαλλική σχολή ή ο δυτικός αποκρυφισμός, "ΕΚΛΕΨΑΝ" απο την Μπλαβάτσκυ και τα εμφάνισαν ώς δικά τους!!!

Μα καλά φίλε μου, ΜΟΝΟ ΜΙΑ ΠΗΓΗ ΥΠΑΡΧΕΙ ΠΟΥ ΒΓΑΖΕΙ ΝΕΡΟ;;;
Η Σοφία και η Γνώση, υπάρχει ΜΟΝΟ σε μερικούς και μάλιστα "ανατολίτες";;;

Και ας υποθέσουμε και πάλι πώς έτσι είναι όπως τα λές, αυτοί οι "μερικοί" απο κάπου αντλούν τη Γνώση και τη Σοφία (ώστε να τα κάνουν γνωστά στον κόσμο), ή τα βγάζουν απο τα μυαλά τους.
Αν λοιπόν φίλε μου σερπαντίνα, τα βγάζουν απο το μυαλό τους, ΤΟΤΕ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΤΟ ΘΕΙΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ που τους έχει αποδωθέι!!!
Δεν είναι λοιπόν "ΘΕΙΕΣ ΑΛΗΘΕΙΕΣ απο ΘΕΙΑ ΟΝΤΑ"....

Αν όμως ΔΕΝ είναι απο το μυαλουδάκι τους, ΤΟΤΕ από κάπου τις άντλησαν ΚΑΙ τις Γνώσεις ΚΑΙ την Σοφία!!!
Και ερωτώ, μόνο εκείνοι, οι "μερικοί" μπορούν και επισκέποντε τους τόπους που φυλάσεται η Γνώση και η Σοφία;;;
(Μιλώ για τα περίφημα Ακασικά Αρχεία...)

Αν λοιπόν φίλε μου, είναι όπως αρχικά υποθέσαμε, "απο το μυαλουδάκι τους", τότε ΝΑΙ μπορείς να πείς ότι τα "έκλεψαν", αλλά ΕΜΕΝΑ ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ λίγο θα με ενδιαφέρει μιάς και είναι "ανθρωποσοφίες"!!!

Αν όμως φίλε, είναι άπο τα Αρχεία της Γνώσης που κρατούντε στην Ακάσα (και εγώ αυτό είναι που πιστεύω), τότε ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να λές ότι τα "έκελψαν" και αυτά είναι "θεοσοφία" για μένα.
ΓΙΑΤΙ φίλε μου δεν μπορεί να ισχυριστεί ΚΑΝΕΝΑΣ ότι αυτά ήταν δικά του και ΜΟΝΟ όταν κάτι είναι δικά σου, μπορούν και να σου τα κλέψουν......
Αυτές οι Γνώσεις και οι Νόμοι είναι ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ και εγώ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ να τους απορίψω αυτούς που την κάνουν φανερή, απλά γιατί "είναι απο εβραιοχριστιανούς"!!!


Αυτά τα ολίγα και θα ήθελα επιτέλους να μάθω τις ΔΙΚΕΣ ΣΟΥ ΑΠΟΨΕΙΣ και όχι το τι γράφουν τα βιβλία της βιβλιοθήκης σου...

Φιλικά,

Κέλσος

Edited by - Kelsos on 22/07/2002 16:59:03


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2002, 16:49:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Theo
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
172 Μηνύματα Posted - 23/07/2002 : 16:27:43
--------------------------------------------------------------------------------
Χαιρετώ παλιούς και νέους γνωστούς.

Φαίνεται πως η διολίσθηση του εσωτερισμού με την έννοια της θρησκείας (ή οποιασδήποτε άλλης πλευράς της πολιτιστικής πυραμίδας) οδηγεί με μαθηματική βεβαιότητα στον φανατισμό των εκάστοτε και εκατέρωθεν "πιστών". Δεν μου αρέσει ο χαρακτηρισμός "πιστός". Δεν θεωρώ τον εσωτερισμό σαν μια ακόμα θρησκεία ή σαν τη θρησκεία που βρίσκεται (ή κρύβεται) πίσω απ' όλες τις θρησκείες.

Πιστεύω πως ο εσωτερισμός ή η φιλοσοφία, όπως προτιμώ καλύτερα, είναι η έκφραση του αναγεννησιακού ανθρώπου μέσα από ένα ολιστικό πολιτιστικό σχήμα. Εννοώ πως ο φιλόσοφος δεν εσωτερικοποιείται μόνο ως προς τη θρησκεία αλλά και προς την επιστήμη και προς την τέχνη και προς την πολιτική, προσπαθώντας να ενσαρκώνει στην καθημερινή του ζωή (εδώ είναι τα δύσκολα) τα αντίστοιχα πλατωνικά αρχέτυπα του Αγαθού, του Αληθινού, του Όμορφου και του Δίκαιου, τα οποία συνιστούν κάθε πολιτισμό. Είναι εύκολο να δει κανείς πως αν λείπει κάποια από τις τέσσερις πλευρές αυτής της φιλοσοφικής πυραμίδας, δεν υπάρχει πολιτισμός. (Τί πολιτισμός θα είναι αυτός αν δεν έχει έστω Αλήθεια, ή έστω Καλοσύνη, ή έστω Δικαιοσύνη, ή έστω Τέχνη;)

Θεωρώ πως το να διαξιφιζόμαστε και να καταναλώνουμε ενέργεια για κάποιες επιφανειακές διαφορές στην όψη που κοιτάζουμε την μία πλευρά της πυραμίδας (τη θρησκεία) να αναλογιστούμε πως έχουμε μπροστά μας έναν επιβλητικό όγκο τόσο μεγάλο που δυσκολευόμαστε να αντιληφθούμε και την ύπαρξή του όπως το μικρόβιο δεν αντιλαμβάνεται τον οργανισμό-ξενιστή που το "φιλοξενεί".

Και μην ξεχνάμε πως Μαθητεία σημαίνει Εύρευνα Αφοσίωση και Υπηρεσία.
Χαιρετισμούς και καλά ξεμπερδέματα με τον καύσωνα.


theo_

Kelsos
Συντονιστής

Greece
549 Μηνύματα Posted - 25/07/2002 : 12:34:27
--------------------------------------------------------------------------------
Καταρχάς να χαιρετήσω, όσο πιό εγκάρδια γίνεται τον παλιόφιλο Τheo, που έχω να τον "δώ" μέσα στο site, ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙΡΟ (έτσι είπαμε βρέ "παλιόπαιδο";;;)
Με τον ΙΔΙΟ όμως εγκάρδιο χαιρετησμό χαιρετώ και ΟΛΟΥΣ τους ΑΞΙΟΥΣ ΣΥΝΟΜΙΛΗΤΕΣ μου μέσα απο το ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ forum...

Θα σας ομολογήσω φίλοι μου, ότι κάθησα και ΞΑΝΑΔΙΑΒΑΣΑ (για πολυοστή φορά) τις ΘΕΣΕΙΣ και τις ΑΠΟΨΕΙΣ που έχουμε, ΟΣΟΙ ΜΕΤΕΧΟΥΜΕ ΕΝΕΡΓΑ σε αυτή τη συζήτηση.
Το συναίσθημα που μου έμεινε ΟΤΑΝ διάβαζα τα κείμενα, μπορώ να πώ πως ήταν ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ με τα συναισθήματα που μας φανέρωσαν ΚΑΙ η ELENBOUS ΚΑΙ ο THEO ΚΑΙ γενικά όσοι δεν ενεμπλάκησαν ΑΜΕΣΑ στην "ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗ" ΔΙΑΦΟΡΑ που είχα εγώ με τον serpentpan...

Ναι ΟΝΤΟΣ δεν είναι σωστό να διαξιφιζόμαστε, ΑΛΛΑ είναι ΚΑΙ ΑΝΑΓΚΑΙΟ παράλληλα!!!
Ο μεγάλος 'Ιωνας φιλόσοφος, ο ΗΡΑΚΛΗΤΟΣ είπε κάποτε:


"ΠΑΤΗΡ ΠΑΝΤΩΝ ΕΣΤΙ ΠΟΛΕΜΟΣ"

Φυσικά και ΔΕΝ εννοούσε ότι είναι καλό να ΠΟΛΕΜΟΥΜΕ ο ένας τον άλλον.
Κατα την ταπεινή και προσωπική μου γνώμη (μπορεί παλι να κάνω λάθος), αυτή του η ρήση, θα μπορούσε να είναι το κλειδί για την ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ της ΑΡΜΟΝΙΑΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΙΣΟΡΟΠΙΑΣ όχι μόνο στον πλανήτη μας , ΑΛΛΑ σε ολόκληρο το σύμπαν!
Δεν θέλω να επεκταθώ σε αυτό, ΕΚΤΟΣ και αν κάποιοι απο τους συνομιλητές μου, θα το ήθελαν παραθέτωντας και τις δικές τους απόψεις.

Αλλά ας ξαναγυρίσω στο θέμα της "ΦΑΙΝΟΜΕΝΙΚΗΣ" διαφοράς μας με τον serpentpan.
Αν φίλε μου είπα τα όσα είπα, δεν το έκανα ΟΥΤΕ απο κακία πρός κάποιους, ΟΥΤΕ και για επίδειξη γνώσεων!
Το έκανα γιατί όπως και έχω ΞΑΝΑΠΕΙ:


Δεν ανήκω σε καμία οργάνωση, εταιρία, στοά κλπ.
Είμαι όμως
ΕΣΩΤΕΡΙΣΤΗΣ

Μας είπες ότι για σένα δεν είναι τίποτα ο ΕΣΩΤΕΡΙΣΜΟΣ και καλά κάνεις και ξεκαθαρίζεις τη θέση σου. Αν λοιπόν για σένα, ΔΕΝ είναι τίποτα ο Εσωτερισμός, τότε (κατα τη λογική ΠΑΝΤΑ) για σένα έίναι ο ΕΞΩ-τερισμός, ΔΗΛΑΔΗ τα ΦΑΙΝΟΜΕΝΑ, τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ, χωρίς να σε ενδιαφέρει ή χωρίς να ΜΠΟΡΕΙΣ να ανακαλύψεις τις ΑΙΤΙΕΣ που έχουν αυτά τα αποτελέσματα!
Και πάλι δεν σε κρίνω, απλά ξεκαθαρίζω λίγο το θολό τοπίο.

Ακριβώς λοιπόν γι'αυτό το λόγο (εννοώ ότι σε ενδιαφέρουν τα αποτελέσματα και ΟΥΧΙ οι αιτίες που τα προκαλούν), είπες μετα πλήρους ΒΕΒΑΙΟΤΗΤΑΣ ότι "κάποιοι" απο την Γαλλική Σχολή (την οποία ΜΕΣΑ απο τα γραπτά σου ΔΕΝ την δέχεσαι για τον λόγο ότι είναι πιό κοντά στον Εσωτερικό Χριστιανισμό, ΠΑΡΑ στον Ανατολικό ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ Βουδισμό καθώς και πιό κοντά στην Υπεράγια επιστήμη της Καμπάλας κατα τον Ελιφάς Λεβί), πολέμησαν την Ε.Π.Μπλαβάτσκυ και την "θεοσοφία ΤΗΣ"...
Φυσικά σου ΑΠΕΔΕΙΞΑ ότι τίποτα ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΔΙΚΟ ΤΗΣ, σε προηγούμενο άρθρο μου...
Τώρα θα σου αποδείξω και φυσικά θα καταστήσω γνωστό και στους τόσους φίλους που ΑΠΛΑ παρακολουθούν τη συζήτηση (εάν δεν το γνωρίζουν), ότι ΚΑΜΙΑ Γαλλική Σχολή ΔΕΝ ήταν κατά της Ανατολικής Φιλοσοφίας και του Ανατολικού Εσωτερισμού (απορώ και μόνο στην ιδέα, ότι ΘΑ μπορούσε ποτέ να ήταν έτσι τα πράγματα!!!!)
Λοιπόν καλέ μου φίλε, είχες αναφέρει μέσα σε κάποιο "παραλήρημά σου" διάφορα ονόματα, μεταξύ των οποίων ήταν και του SEDIR...
Μάλιστα για να μας "αποδείξης" τα λεγόμενά σου, μας ανέφερες ότι σε κάποιο βιβλίο του:


"...o SEDIR,νομιζω στις 'Μαγικες Επωδους',μας συνιστα να προσεχουμε τους Ινδους..."

Λοιπόν φίλοι μου, ΚΑΙ πάλι ΑΥΘΕΡΕΤΑ ο φίλος μας serpentpan, ΚΑΤΑ ΤΟ ΔΟΚΟΥΝ δηλαδή για να ΣΥΚΟΦΑΝΤΗΣΕΙ ουσιαστικά ΟΛΟΥΣ όσους ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕ, λαμβάνει ΜΕΡΟΣ και ΟΧΙ ΣΥΝΟΛΟ, απο κάποιο βιβλίο.
Το βιβλίο αυτό, στα ελληνικά είναι με τίτλο "ΟΙ ΜΑΓΙΚΟΙ ΚΑΘΡΕΠΕΤΕΣ" και κυκλοφορεί απο τις εκδόσεις ΚΥΒΕΛΗ.
Θα σας παρακαλούσα να το διαβάζατε ΟΛΟΙ και να μου δείξετε, εμένα του αδαή, ΠΟΥ ΣΤΟ ΚΑΛΟ ΒΑΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ ο φίλος μας;;;;
Που;;;;
Εγώ που το διάβασα, ΑΛΛΑ κατάλαβα. Κατάλαβα ότι ο Μεγάλος αυτός Γάλλος Αποκρυφιστής, όχι μονο ΔΕΧΕΤΑΙ αλλά στιρίζεται ΕΞΟΛΟΚΛΗΡΟΥ θα έλεγα επάνω στην ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΔΙΔΑΣΚΑΛΙΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΙΝΔΟΥΙΣΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ.
Σας παραθέτω ορισμένα αποσπάσματα και παρακαλώ, πέστε μου αν έχω λάθος.
Σελ 26 "Δείτε την ΕΞΑΙΡΕΤΗ περίληψη που μας παρουσίασε ο RAMA PRASAD, το 1884 στο περιοδικό THEOSOPHIST. (Μπά, διαβάζουν θεοσοφικά περιοδικά οι Γάλλοι Αποκρυσιστές!!!)
'Εχουμε ΔΑΝΕΙΣΤΕΙ πολλά πράγματα απο την ανατολική φιλοσοφία, ΓΙΑΤΙ αυτόι οι δάσκαλοι ομοφώνως συμφωνούν στην αναγνώριση του ΜΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ των φαινομένων, συμπέρασμα στο οποίο οι ΔΥΤΙΚΟΙ ΜΟΛΙΣ ΤΩΡΑ ΑΡΧΙΣΟΥΝ ΝΑ ΚΑΤΑΛΗΓΟΥΝ".

Σελ 27 "Στιριζόμαστε κατα ΠΡΟΤΙΜΗΣΗ στη φιλοσοφία SANKYA, λόγο του βαθιά φυσιολατρικού χαρακτήρα της, που την καθιστά ΠΡΟΣΙΤΗ ΣΤΗ ΣΥΓΧΡΟΝΗ ΝΟΗΣΗ ΜΑΣ".

Σελ 30 "Ας προσφύγουμε εδώ στη βοήθεια της ΑΝΑΤΟΛΙΚΗΣ ΕΠΙΣΤΗΜΗΣ. Θα αποδεχθούμε A PRIORI τις διδασκαλίες της, επιφυλασσόμενοι να τις εξακριβώσουμε κατόπιν με λεπτομερείς πειραματισμούς"

Σελ 32 "'Ολα αυτά θα φανούν ελάχιστα επιστημονικά στους ΔΥΤΙΚΟΥΣ αναγνώστες. Παρ' όλα αυτά, ΑΛΗΘΕΥΕΙ πώς αυτοί είναι οι αυστηροί κανόνες της ΑΠΟΚΡΥΦΗΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗΣ που ακολουθούντε εδώ και αιώνες.
Μπορούμε να έχουμε επίσης ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ αυτής της αρχαιότητας, στα γραπτά ντουκουμέντα, μέσο της αστρονομίας, όπως κάνουν οι τωρινοί Ινδουιστές Σοφοί"

και για να μήν γίνομαι ακόμα πιό κουραστικός στους φίλους μου κλείνω με κάτι ΠΟΛΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ απο το εν λόγο βιβλίο:

Σελ 34 "Η χρήση αυτών των βοηθητικών, ήταν γνωστή απο την πιό μακρυνή κιόλας αρχαιότητα. Πρόκειται για τα ΑΡΩΜΑΤΑ, τη ΜΟΥΣΙΚΗ και το ΦΩΣ. Οι Αιγύπτιοι και οι ΙΝΔΟΙ ΜΥΗΜΕΝΟΙ, τα χειρίζονταν με μια επιστήμη που χρησημοποιούταν για την ανάπτυξη των ΝΕΟΦΥΤΩΝ τους, η δέ παράδοση περί αυτών των πρακτικών συναντάτε ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΛΑΟΥΣ"

'Οπως βλέπεις φίλε μου serpentpan, ΠΟΥΘΕΝΑ δεν βγαίνει το συμπέασμα που ΤΟΣΟ ΚΑΚΟΒΟΥΛΑ ήθελες να μας παραθέσεις ώς απόδειξη περί ΜΗ ΑΠΟΔΟΧΗΣ απο μεριάς των "Γάλλων Αποκρυφιστών" στις διδασκαλίες της Ανατολικής Φιλοσοφίας. ΤΟΥ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΜΑΛΙΣΤΑ.....

Α, μια και το θυμήθηκα, σε εκείνο το "επιχείρημά" σου απο το βιβλίο ΚΑΜΠΑΛΑ του Παπύς (δασκάλου του Sedir) που όπως μας "απόδειξες", στην βιβλιογραφία του μιλά για την ΙΣΙΔΑ ΑΠΟΚΕΚΑΛΥΜΕΝΗ καθώς και για την ΜΥΣΤΙΚΗ ΔΟΞΑΣΙΑ της Ε.Π.Μπλαβάτσκυ, με "κακά λόγια", δεν σου έκανε ΚΑΘΟΛΟΥ ΕΝΤΥΠΩΣΗ που μιλά για: "αχωνευτο συνοθυλευμα Γαλλων Καββαλιστων συγγραφεων,χωρις κανενα συστημα"
Γάλλων Καββαλιστών συγγραφέων;;;;
Μα καλά, ποιός "Γάλλος Καββαλιστής Συγγραφέας" ήταν αυτός που έγραψε την 'Ισιδα ή την Μυστική Διξασία;;;;
Ούπςςςς!!! Πάλι σε λακούβα έπεσες φίλε μου....

Αλλά επιδή ΔΕΝ έχεις μαθεί να ερευνάς τις ΑΙΤΙΕΣ, αλλά ΜΟΝΟ τα ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ (σαν γνήσιος ΕΞΩΤΕΡΙΚΟΣ ερευνητής που είσαι) σε κάποιο άλλο πάλι σημείο του παραληρήματός σου, μας αναφέρεις για το Μάξ Χέιντελ και την Ροδοσταυρική του Κοσμοθεωρία (πραγματικά ΔΙΚΗ ΤΟΥ είναι, απο το ΜΥΑΛΟ ΤΟΥ).
Λές λοιπόν με έπαρση και βεβαιότητα:
"...Ο Max Haidel-για του λογου το αληθες-και για την συγγραφη της Ροδοσταυρικης Κοσμοθεωριας του,χρησιμοποιησε την ΑΡΧΑΙΑ ΣΟΦΙΑ της A.BESANT.ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ, αφου η 'γνησια Ροδοσταυρικη παραδοσις,ητο ζωντανη?'Το σκεφτηκες ?..."
Σε προηγούμενο άρθρο που ΞΑΝΑΧΡΗΣΗΜΟΠΟΙΗΣΑ το απόσπασμά σου αυτό, σου είπα για κάποιο βιβλίο.
Τώρα θα σου δώσω την απάντηση που ζητάς, μιάς και ΝΑΙ "το σκέφτηκα"...
Λοιπόν, ο "φίλος σου" ο Μάξ Χέιντελ, ήταν κάποτε μαθητής του αποκρυφισμού και επιδή ήθελε να ΜΑΘΕΙ περισότερα, έκανε ένα ταξιδάκι στην Ευρώπη. ΕΠΙΔΗ όμως οι "γνήσες" πόρτες του ΡΟΔΟΣΤΑΥΡΙΣΜΟΥ ήταν κλειστές για αυτόν, βρήκε τον ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΣΤΑΪΝΕΡ, που μόλις εκείνη την εποχή, είχε ΑΠΟΚΟΠΕΙ απο την "ΓΝΗΣΙΑ ΘΕΟΣΟΦΙΚΗ ΕΤΑΙΡΙΑ" του Αντυάρ και έφτιαχνε την "ΑΝΘΡΩΠΟΣΟΦΙΑ" του. Ο "φίλος σου" ο Χέιντελ, έγινε αμέσως ΕΝΘΕΡΜΟΣ ΥΠΟΣΤΗΡΙΚΤΗΣ ΤΟΥ (στο να αποκοπεί απο τη θεοσοφία και να φτιάξει την ανθρωποσοφία!!!!). Μέσα λοιπόν απο την "μαθητεία" του δίπλα στον πολυμαθή ΡΟΥΝΤΟΛΦ ΣΤΑΪΝΕΡ, ο οποίος ήταν ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΜΑΘΗΤΗΣ ΤΗΣ ΑΝΥ ΜΠΕΖΑΝΤ (!!!!), με τι άλλο θα ήθελες να τον διδάξει, ΠΑΡΑ με την "Αρχαία Σοφία" της Μπέζαντ!!!!
Λογικό δεν είναι λοιπόν στην "ΚΟΣΜΟΘΕΩΡΙΑ" του ο Χέιντελ να έχει ώς πηγή την Ανατολική παράδοση και ΟΥΧΙ όπως θα έπρεπε (ΙΣΩΣ) την Δυτική, πάντα κατα τα γραφώμενά σου;;;;
Αλλά ξέχασα, η Δυτική του έκλεισε την πόρτα στα μούτρα. 'Οπως έκαναν και άλλες σχολές σε πολλούς υποψήφιους μαθητές τους, οι οποίοι στη συνέχεια, ΜΗ ΜΠΟΡΩΝΤΑΣ να αντέξουν τη απόριψη, άρχισαν έναν ΑΝΕΛΕΗΤΟ ΑΓΩΝΑ κατά των ιδανικών που τόσο πολύ θα ήθελαν και αυτοί να είναι μέτοχοι.

Που το κακό και που το παράξενο βλέπεις;;; Και στο φιλάνε, τι θα ήθελες με αυτού του τύπου τα επιχειρήματα να δείξεις;;;;
Οτι ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΤΙΚΗ ΠΑΡΑΔΟΣΗ;;;;
Ρίξε μια ματιά (μόνο μια ματιά) στον Μεγαλύτερο Αλχημιστή ΠΑΡΑΚΕΛΣΟ και μετά, έλα να συζητήσουμε....

Φίλοι μου, ζητώ συγγνώμη αν σας κουράζω, αλλα όπως είπα και σε προηγούμενο άρθρο μου, ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΔΙΑΤΕΘΗΜΕΝΟΣ ΝΑ ΑΦΗΣΩ ΚΑΝΕΝΑΝ να καπηλεύεται πράγματα που ΟΥΔΕΠΟΤΕ τα έχει προσεγγίσει, με σκοπό τη ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗ (στη καλύτερη ΠΑΝΤΑ περίπτωση)....

Φίλος με ΟΛΟΥΣ,
Κέλσος


serpentpan
Νέο Μέλος

Greece
34 Μηνύματα Posted - 29/07/2002 : 21:04:07
--------------------------------------------------------------------------------
Αγαπητε ψευδοκελσο,σε ξαναχαιρετω.Μου ελειψε η διαλεκτικη σου δεινοτητα,το βαθος των αναζητησεων σου,η πολυμαθεια σου,τα συντριπτικα σου επιχειρηματα που εκμηδενιζουν οποια μη εβραιοχριστιανικη και βεβηλα 'εθνικη' αποψη.Οπως ισως καταλαβες ,αφου το Ι.Q. σου παει με...1000,δεν ανηκω εγω στο επιτελειο του site,και συνεπως δεν με ενδιαφερει ιδιαιτερα η διαμορφωση της 'κοινης γνωμης των εσωτεριστων',ουτε ανηκω αυτα τα χρονια σε καποια οργανωση εσωτερισμου,για να με ενδιαφερει η στρατολογηση μελων,και επισης δεν κανω σεμιναρια για να υπαρχει οποιοδηποτε οικονομικο ωφελος,αφου ολοι λειτουργουμε με ψευδωνυμα(το σερπαντινας ηταν εξυπνο,αλλα περισσοτερο σχετιζομαι με τον ουροβορο οφι και τον θεο ΠΑΝΑ,παρα με αλλες δοξασιες,πιστεις και 'εμβριθεις' αποψεις που εχουν μεγαλη συγγενεια με τις σερπαντινες και τα κομφετι,οπως και τις αποκριες και τους καρναβαλους(παγανιστικα βεβηλωμενα,αλλα τι να κανουμε...).
Η προθεση μου ηταν η παραθεση προσωπικων μου αποψεων,εμπειριων,και οπου ηταν δυνατον η παραθεση μιας βιβλιογραφιας,που δεν αποσκοπει στην πνευματικη χειραγωγηση-οπως εσυ ο πανεξυπνος καταλαβες-αλλα στην οποια επιχειρηματολογια που ανεπτυξα,και επισης τυχον πληροφορηση σε καθε ειλικρινα ενδιαφερομενο,και εν τελει οσοι διαβασαν τα γραφομενα μου μπορουν να τα χρησιμοποιησουν οπως νομιζουν ,φυσικα και υπαρχει πληρης ελευθερια να κρατησουν οτι θελουν και τα υπολοιπα να τα αφησουν.
Οπως λοιπον καταλαβαινεις,προβλημα δεν υπαρχει,γιατι ο καθενας μπορει να ψαξει ,να μελετησει και τελικα να διπιστωσει,τι ειναι αληθεια...γι αυτον,γιατι τελικα αυτο ειναι το επιδιωκομενο.Και επισης ηθελα να πω μερικα πραγματα για καποιους ,που πλαστογραφουν προσωπα,ιδεες,και οτι γενικα μπορουν,για το μαγαζακι τους,και υπαρχουν πολλα μαγαζακια φανερα και κρυφα.Ειδα μερικα,και παραθετω την εμπειρια μου προς κοινη χρηση.Τελος και δεν επανερχομαι,γιατι τα εξεθεσα καθαρα και εν πασει αληθεια...μαρτυς μου το ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΑΓΑΘΟ ΟΝ.
Ομως ,οπως καταλαβαινω κι εγω και αλλοι που παρακολουθουν την συζητηση μας,το προβλημα δεν ειμαι εγω,ουτε οι αποψεις μου-που τελος παντων εχω δικαιωμα να εκθετω οπως και ο καθενας,και να βριζω οταν με βριζουν-αλλα ο τροπος που αντιπαρατιθεσαι σε καθε αποψη που δεν σου ταιριαζει-φαινεται και σε μερικες αλλες συζητησεις που κανεις-και που δηλωνει διαταραχες του θυμικου εβραιοχριστιανικης αιτιολογιας.Και βεβαια μεγαλο μερος ευθυνης της ψυχοπαθολογιας,πιθανον σχετιζεται με την εβραιοχριστιανικη Γαλλικη σχολη εσωτερισμου,οργανο και εργαλειο των εβραιων-χριστιανων για την διαβρωση του εσωτερισμου στην Ευρωπη,και συμπληρωνοντας αρμονικα το εργο της εβραιοχριστιανικης θρησκειας,της ολοκληρωτικης καταστροφης των εθνικων θρησκειων και μυητικων παραδοσεων.θα πω σε αλλη ευκαιρια καποιες σκεψεις πανω σε αυτα ,γιατι μια παραμετρος του εργου της Η.Ρ.Β. ηταν η αποκατασταση των εθνικων θρησκειων,των θεων τους,και των μυητικων τους παραδοσεων,που κατασυκοφαντηθηκαν και καταστραφηκαν απο την εβραιοχριστιανικη ψυχικη αρρωστεια,του μονου αληθινου θεου,της μονης αληθειας,του μονου εκλεκτου λαου η των μονων εκλεκτων.Στο μελλον αυτα .Τωρα ομως να ρωτησω,καλα ο Κελσος ...εκανε λαθη,ηταν οργιλος,και τα εκαψαν τα ...ατιμα και βεβηλα γραπτα της κριτικης του για το σεπτο θρησκευμα,ο Πορφυριος ομως,η Υπατια και οι αλλοι, ηταν και αυτοι αξιοι για αυτα που επαθαν?
Και τελος παντων τι σοι Ελληνας εισαι εσυ,να υποτιμας τον Κελσο -που στο κατω-κατω τα ζουσε-να υποτιμας την θρησκεια των Πατερων σου,για τα εβραιοχριστιανικα ειδωλα?Βεβαια το ψυχογραφημα σου δεν διαφερει σε τιποτα απο των εβραιοχριστιανων της εποχης του Κελσου.
Τιμω τον Ιησου,και χωρις υπερβολη ,περισσοτερο απο πολλους δηθεν χριστιανους,ομως τα συνειδητα η ηλιθιως ασυνειδητα υποχειρια των εβραιοχριστιανων,θα πονεσουν πολυ τα επομενα χρονια,ειδικα στον τοπο αυτο του Φωτος,οταν η Αληθεια για το ποιον τους και ο ηχος των εβραιοχριστιανικων ειδωλων-εξωτερικων και δηθεν εσωτερικων-που θα σπανε σε κομματια,θα τους αγγιξει.
Εξακολουθεις να μη μου λες τιποτε,να διαστρεβλωνεις και να παρουσιαζεις τα πραγματα οπως σε συμφερει,και κυριως να κυριαρχεισαι απο τα εβραιοχριστιανικα παθη σου και τον φοβο του αντιπαλου δεους,και επισης να αντιγραφεις με πολυ κακο τροπο.Θα τα ξαναπουμε συντομα,βεβαια ,οχι για προσωπικη αντιπαραθεση,αλλα για αντιπαραθεση με την εβραιοχριστιανικη σου ταραχη,εξωτερικη και δηθεν εσωτερικη.
Τελος σκεφτηκες γιατι ο πλανηταρχ..ας,

,για επιχειρηματολογια του χρησιμοποιησε πανσεπτο γνωστο θρησκευτικο best-seller,κι οχι τις Σουτρες του Βουδδα η το Ταο Τε Κιγκ η τις Σταντζες η καποιον Εθνικο 'βεβηλο εξωτεριστη' φιλοσοφο(Ελληνα-δικο μας συμπατριωτη εννοω)...?

serpentpan


-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/08/2002, 16:53:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin
Το "γιατί" της επαναφοράς των Διεγραμμένων από το Μέλος serpentpan Μηνυμάτων του :
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?whichpage=2&ARCHIVEVIEW=&TOPIC_ID=265

-------------------------
"Ζήτησε από τη γη, τον
αέρα και από το νερό, τα
μυστικά που κρατούν για
σένα"

-------------------------Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.40625
Maintained by Digital Alchemy