ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To "μυστήριο" του Κρεμασμένου...
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 3
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΑΔΔΑΡ ΑΣΟΥΡ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


136 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/04/2005, 12:23:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα πως δεν τοδα!Avallon ειχες δικιο!Λοιπον γραφτε σε ενα χαρτι το νουμερο 4 και αντιστρεψτε το!Τι βλεπετε......ΤΟΝ ΚΡΕΜΑΣΜΕΝΟ!η ενα 4 κρεμασμενο!Ενα 4 που αιωρηται η που κατεβενει απο τον ουρανο;

ΑΠΟ ΤΟΝ ΟΥΡΑΝΟ ΣΤΗ ΓΗ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/06/2005, 14:06:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το θέμα είναι σε ποιό "στοιχείο" που ξεδιπλώνεται στα μάτια μας θα πρέπει να ρίξουμε το βάρος μας και ποιό κρύβει την αλήθεια...

Στο σχηματισμό του 4 ?
Στο σχηματισμό του Τ ή του Π εναλλακτικά?
Στο ποιό ζώδιο αντιπροσωπεύει?
Η μήπως στο γιατί είναι κάποια από αυτά τα στοιχεία αντικρουόμενα?
Τι προσπαθεί να "κρύψει" αυτό το χαρτί?


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Vasiliki
Νέο Μέλος


18 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2005, 14:51:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Vasiliki  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητοί φίλοι, μελετώ τα Ταρώ χρόνια και κατα την ταπεινή μου γνώμη, αυτά τα 'κλειδιά' των μυστηρίων δεν περιγράφονται με λόγια ούτε περιορίζονται σε σχηματοποιημένες ερμηνείες και συγκεκριμένες έννοιες. Μάλλον, πρόκειται για συμπυκνώσεις ενέργειας, που όλες μαζί συνθέτουν το όλον. Ο μελετητής, εάν είναι υπομονετικός και αφοσιωμένος, εισχωρεί όλο και βαθύτερα στην οντότητα αυτή, και -γρήγορα- αντιλαμβάνεται τα πολλαπλά επίπεδα και ότι η αναζήτηση δεν έχει τέλος.
Για τον Κρεμασμένο, θα σας παραθέσω μερικές σκέψεις και στοιχεία, χωρίς να φαντάζομαι καν ότι μπορώ να αποδώσω την πολύτιμη γνώση που περιέχει.
Όλες οι κάρτες των μεγάλων Αρκάνα συνδέονται με ζωδιακά στοιχεία ή πλανήτες καθώς και με κάποιο απο τα τέσσερα Στοιχεία (Νερό, Φωτιά, Γη, Αέρας)συν το Πνεύμα που είναι το χαρακτηριστικό στοιχείο της σειράς αυτής. Ο Κρεμασμένος παραδοσιακά συνδέεται με το στοιχείο του Νερού και είναι το δεύτερο κλειδί των Μεγάλων Αρκάνα (μετά τον Τρελλό) που δεν συνδέεται με πλανήτη ή ζώδιο. Είναι εντυπωσιακό αυτό, καθώς δείχνει την εξώκοσμη και αιθερική φύση της συγκεκριμένης ενέργειας, μία κατάσταση σχεδόν έξω απο τα ανθρώπινα όρια.
Η στάση του Κρεμασμένου, ανάποδα, κρεμασμένος απο το ένα πόδι, σε μία σχετικά χαλαρή στάση, εκ πρώτης όψης φέρνει στο νού τη θυσία και ίσως το μαρτύριο. Όμως, η απόκτηση μιας νέας ματιάς στα πράγματα, η γέννηση ενός νέου οράματος, απαιτεί μία 'αναστροφή του κόσμου' όπως τον βλέπαμε και τον ξέραμε μέχρι σήμερα. Η θυσία του κρεμασμένου είναι συνειδητή, αφήνει κάτι που επιθυμεί, για να κερδίσει την αφύπνιση της συνείδησης και την γέννηση ενός νέου εαυτού. Δεν είναι τυχαίο ότι η κάρτα αυτή, με τον αριθμό 12, προηγείται της κάρτας του Θανάτου, με τον αριθμό 13, που είναι ο 'θάνατος', ως φυσική διαδικασία, πάντα συνυφασμένος με τον νέο σπόρο της ζωής που μόλις αρχίζει να γεννιέται. Ο Κρεμασμένος είναι το στάδιο πριν απο τον θάνατο του εγώ, είναι ίσως η περίοδος εκείνη πριν απο τον 'θάνατο' όπου όλα μοιάζουν αλλιώτικα γιατί τα φωτίζει το φως της ξαφνικής επίγνωσης, που μπορεί να υπάρχει μόνο όταν απαλλαγούμε απο τις στενές απαιτήσεις και τις διεκδικήσεις του εγώ.
ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ, λίγα λόγια για ένα κλειδί που η ιερότητά του και η συγκίνηση που φέρει είναι μάλλον δυσπερίγραπτα.
φιλικά
ΒασιλικήΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 08:59:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αγαπητοί φίλοι, μελετώ τα Ταρώ χρόνια και κατα την ταπεινή μου γνώμη, αυτά τα 'κλειδιά' των μυστηρίων δεν περιγράφονται με λόγια ούτε περιορίζονται σε σχηματοποιημένες ερμηνείες και συγκεκριμένες έννοιες. Μάλλον, πρόκειται για συμπυκνώσεις ενέργειας, που όλες μαζί συνθέτουν το όλον. Ο μελετητής, εάν είναι υπομονετικός και αφοσιωμένος, εισχωρεί όλο και βαθύτερα στην οντότητα αυτή, και -γρήγορα- αντιλαμβάνεται τα πολλαπλά επίπεδα και ότι η αναζήτηση δεν έχει τέλος.

Aγαπητή vasiliki σε ευχαριστούμε για τα στοιχεία που μας έδωσες και ελπίζουμε να μείνεις κοντά μας σε αυτή τη συζήτηση αφού πιστεύω ότι μπορείς να προσφέρεις πολλά.
quote:
ελπίζω να μην σας κούρασα πολύ, λίγα λόγια για ένα κλειδί που η ιερότητά του και η συγκίνηση που φέρει είναι μάλλον δυσπερίγραπτα.
φιλικά

Δεν ξέρω αν είναι όλα αυτά που λες αυτό που εγώ ξέρω εμπειρικά σαν ένας άνθρωπος που απλά κοίταξε λίγο παραπάνω αυτά τα χαρτιά χωρίς να έχει τις απαραίτητες γνώσεις είναι ότι το χαρτί αυτό λίγο πολύ με μάγεψε... Ηταν τόσο έντονη η επίδρασή του πάνω μου που για πρώτη φορά ενδιαφέρθηκα να μάθω τι σημαίνει ένα χαρτί ταρώ...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/06/2005, 22:02:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Είναι όντως Μαγεία!


"The Secret of the Hanged Man,the Smile on his Lips",τραγουδάει το μεγάλο συγκρότημα και εκεί μάλλον βρίσκεται η λύση του μυστηρίου.

Ο Κρεμασμένος μειδιά,έχει πλέον αποδεχτεί τη μεγάλη Αντιστροφή και Αποσύνθεση,έχει βυθιστεί στη μεγάλη Αυτολησμονιά,στη μεγάλη Παθητικότητα (που είναι η Απάθεια),περιμένοντας στωικά το Θάνατο και διαισθανόμενος την επερχόμενη Αναγέννηση,όπως αναφέρει η Vasiliki.

Ιερή Κάρτα!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/06/2005, 00:09:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Mμμ...τελικά άλλη μια φορά η διαίσθησή μου βγήκε αληθινή...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 3 Σελίδες:
  1  2  3
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.078125
Maintained by Digital Alchemy