ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
amyntas
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/08/2007, 11:01:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amyntas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amyntas  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος amyntas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Dying_Incubus σβήνε τα ποστ αφού σε ενοχλούν που είναι με λατινικούς χαρακτήρες σε μια σελίδα μόνο έχεις κάνει 3 ίδια ποστ κάνοντας την πιο δυσανάγνωστη και πιο βαριά με το μέγεθος της υπογραφής σουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/08/2007, 00:08:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ amyntas, διαγραφή μηνυμάτων δεν γίνεται.
Στην περίπτωση που κάποιος χρήστης αποστείλλει ένα διπλό πανομοιότυπο μήνυμα κατά λάθος, μπορεί να το διαγράψει ο ίδιος μέσα σε 15 λεπτά από την ώρα αποστολής.
Από και και πέρα, δεν διαγράφεται κάποιο μήνυμα.

Όσον αφορά την αποφυγή των greeklish, δεν είναι κάποια δική μου μου μόνο προσωπική προτίμηση, είναι ένας από τους Κανονισμούς συμμετοχής στις Συζητήσεις.

Όσον αφορά τα τρία μηνύματα που απέστειλα για αυτό τον σκοπό, μάλλον το έκανα γιατί τα δύο προηγούμενα δεν έγιναν κατανοητά...

Καλή σου ημέρα!

In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gabiex
Νέο Μέλος

Greece
5 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2007, 01:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους gabiex  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
http://www.coucoucircus.org/series/index.php
αριστερά της ιστοσελίδας πάτε εκεί που λέει cartoon έχει τα τραγούδια της αρχής από πάρα πολλά παιδικά. και εκει που λέει series θα βρείτε αντίστοιχα για ξένες σειρές(πχ ντεγκράσι χάι, πριν χτυπήσει το κουδούνι κτλ)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 18:57:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Οι Ewoks από την ταινία «Star Wars: The Return of the Jedi» οι οποίοι απέκτησαν τη δική τους σειρά κινουμένων σχεδίων

Το Μυστικό του Νιμ (The Secret of Nimh)

An American Tail

O Όλιβερ και η παρέα του (Oliver and Company)

Και, amyntas, χαίρομαι που βλέπω φωτογραφίες από το Jungle Boy Kenya !

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

keraynos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2611 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/09/2007, 21:17:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους keraynos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Για τους μεγαλύτερους σε ηλικία ,τέσσερις σειρές που άφησαν εποχή στη δεκαετία του 70 και τις βλέπαμε σαν παιδιά.

Το τζίνι και η τζίνι


Στη σήραγγα του χρόνου


Χαμένοι στο διάστημα


Η μάγισσα

Wolf

Edited by - keraynos on 09/09/2007 21:21:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

purplepower
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/09/2007, 03:33:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους purplepower  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ασχετο παντως βρηκα συνεχεια στις παλιες σειρες των transformers αν θυμαται κανενας θα τα βρεις στο mininova kai sto wikipedia(gia tous titlous)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sweet_aliki1986
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/09/2007, 06:01:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους sweet_aliki1986  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΑΣ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΙΑ ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΤΑ ΦΤΥΣΑ ΛΙΓΟ ΠΡΙΝ ΤΙΣ 30. ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΞΕΧΑΣΑΤΕ ΤΟ spiderman and his amazing friends ΟΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕ ΤΗΝ firestar ΚΑΙ ΤΟΝ iceman ΚΑΙ ΤΗ ΣΑΝΤΥΜΠΕΛ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΔΗΜΟΣΙΟΓΡΑΦΟΣ, ΕΡΩΤΕΥΜΕΝΗ ΜΕ ΤΟΝ ΜΑΡΚ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΖΩΓΡΑΦΟΣ, ΚΑΙ ΕΨΑΧΝΕ ΤΗΝ ΜΑΜΑ ΤΗΣ ΠΟΥ ΕΙΧΕ ΧΑΘΕΙ ΣΕ ΕΝΑ ΝΑΥΑΓΙΟ. ΤΑ ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΜΟΥ ΠΑΙΔΙΚΑ ΗΤΑΝ: ΚΑΝΤΥ ΚΑΝΤΥ, ΣΑΝΤΥΜΠΕΛ, SHE-RA, THUNDERCAΤS, SABER-RIDER, TRITON OF THE SEA, LASER TAG ACADEMY. ΑΝ ΘΥΜΗΘΩ ΑΛΛΑ ΘΑ ΣΑΣ ΠΩ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
george0083
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2007, 00:53:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους george0083  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά είμαι και γω νέος στο φορουμ!Καταρχήν θέλω να γίνω και πάλι παιδί,να τα δώ και να τα δώ ξανά!Ξέρετε που μπορώ να τα βρώ στα ελληνικά?Τα αγαπημένα μου είναι: getter robot(παλιο+νεο), grendiser, grand prix, voltron, voltus 5, ultraman, thundercats, silverhawks, hello sandybell, candy candy, captain hatlock, thudersub και πολλα αλλαΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Katrina
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
55 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/09/2007, 19:18:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Katrina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδια καλησπερα. Ξερει κανεις να μου πει ποσα επεισοδια υπαρχουν της Πιππι της φακιδομυτης απο την σειρα που παιζοταν στη χωρα μας την εποχη του 80?

Edited by - Katrina on 24/09/2007 19:18:08


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
fm2805
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/09/2007, 11:24:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fm2805  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σας παιδιά είμαι και γω νέος στο φορουμ!Καταρχήν θέλω να γίνω και πάλι παιδί,να τα δώ και να τα δώ ξανά!Ξέρετε που μπορώ να τα βρώ στα ελληνικά?Τα αγαπημένα μου είναι: getter robot(παλιο+νεο), grendiser, grand prix, voltron, voltus 5, ultraman, thundercats, silverhawks, hello sandybell, candy candy, captain hatlock, thudersub και πολλα αλλα


Παιδιά όσοι ψάχνετε την Candy πηγαίνεται στο http://www.animeclipse.com/index.php?ind=btitracker&category=14
έχει τα πρώτα 40 επεισόδια με τις γνωστές ελληνικές φωνές είναι torrent.
Επίσης επισκεφτείτε το http://retro-gr.blogspot.com/ Το παιδί κάνει φοβερή δουλειά έχει μαζέψει πολλά πράγματα. πρόσφατα ανέβασε τα πρώτα 10 της Candy με ελληνικές φωνές. Κατεβαίνουν μέσω rapidshare οπότε είναι εύκολο για όλους να τα κατεβάσουν.Έχει του κουριού τα παραμύθια, Φρου Φρου, Οδύσσεια του διαστήματος, Μια φορά και έναν καιρό ήταν η ζωή και πολλά άλλα. Επισκεφτείτε το!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amyntas
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/09/2007, 22:16:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amyntas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amyntas  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος amyntas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γειά σας παιδιά είμαι και γω νέος στο φορουμ!Καταρχήν θέλω να γίνω και πάλι παιδί,να τα δώ και να τα δώ ξανά!Ξέρετε που μπορώ να τα βρώ στα ελληνικά?Τα αγαπημένα μου είναι: getter robot(παλιο+νεο), grendiser, grand prix, voltron, voltus 5, ultraman, thundercats, silverhawks, hello sandybell, candy candy, captain hatlock, thudersub και πολλα αλλα

Στο BLue-whitegt.com θα τα βρεις με ελληνικο ηχοΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MARIPITSA
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/09/2007, 16:13:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MARIPITSA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

καλησπέρα παιδιά, είμαι και εγώ καινούργια στο forum.

Τυχαία επισκέφθηκα το site σας καθώς έψαχνα για την candy-candy και όταν είδα όλες τις φωτογραφίες και τις αναφορές στις παλαιές παιδικές σειρές κινουμένων σχεδίων και μη πραγματικά συγκινήθηκα.

Είχα ξεχάσει κάποιες από αυτές και όταν τις θυμήθηκα ένα χαμόγελο απλώθηκε στα χείλη μου.

Πραγματικά ήταν άλλες εποχές τότε, πιο αθώες και πιο ειλικρινής, τα κινούμενα σχέδια καθώς και οι σειρές που υπήρχαν τότε ήταν πραγματικά για παιδιά γι'αυτό και ειναι οι περισσότερες διαχρονικές μέχρι και σήμερα.

Εμένα οι αγαπημένες μου σειρές ήταν φυσικά η candy-candy, Ομάδα G (έτσι λεγόταν τουλάχιστον στα Ελληνικά, αν και ψάχνοντας κατά καιρούς έχω μπερδευτεί άν η G Force και οι Battle of Planets είναι ίδιοι) με τον κακό Ζόλταρ και τον όμορφο Μαρκ και την αγαπημένη του princess (αυτή με την λευκή στολή).

Επίσης παρακολουθούσα Χαιντι, Νιλς Χολγκερσον, τα παραμύθια του Αντερσεν και αυτό που μου άρεσε πάρα πόλύ ήταν ο Βασιλιάς Αρθούρος.

Μπορώ να σας πω ότι έψαχνα βιντεοκασσέτα ή dvd για χρόνια. Στο εμπόριο κυκλοφορούν dvd (ιταλικά) με τίτλο il re artu (Ο Βασιλιάς Αρθούρος) κάποια από τα οποία έχω αγοράσει αλλά δεν είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που βλέπαμε τότε. Ο Ιαπωνικός τίτλος είναι 'Entaku no Kishi Monogatari: Moero Arthur' και μπορείτε να δείτε περίληψη και φωτογραφίες στο
www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=2194 και στο
http://en.wikipedia.org/wiki/King_Arthur_and_the_Knights_of_the_Round_Table_(anime)

Εχω την εντύπωση ότι υπάρχουν δύο εκδόσεις μία Αμερικάνικη και μια Ευρωπαική και οι δύο από την Toei Animation και αυτή που παιζόταν στην Ελλάδα ήταν η Αμερικάνικη. Η Ευρωπαική (αυτή που έχω αγοράσει) είναι λιγότερο όμορφες οι φιγούρες.

Αν γνωρίζετε κάτι παραπάνω σε αυτό πείτε μου.

Μακάρι πάντως η ΕΤ να άρχιζε πάλι να προβάλλει τις παλαιές παιδικές σειρές, πιστεύω ότι μεγάλοι και παιδιά θα χαιρόντουσαν πολύ.

Τα λέμε
Μαριπίτσα


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
cecilia
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/09/2007, 02:09:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cecilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΕΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ,
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM,
ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΕΝΟΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ, ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟΥ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΗΡΩΑΣ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΝΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ.

THANKS.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 01:11:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΜΑΙ ΝΕΑ ΣΤΟ FORUM,
ΚΑΙ ΨΑΧΝΩ ΤΟΝ ΤΙΤΛΟ ΕΝΟΣ ΚΙΝΟΥΜΕΝΟΥ, ΓΙΑΠΩΝΕΖΙΚΟΥ ΣΤΥΛ ΠΟΥ ΘΥΜΑΜΑΙ ΣΑΝ ΠΑΙΔΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΧΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΟΤΙ Ο ΚΥΡΙΟΣ ΗΡΩΑΣ ΗΤΑΝ ΕΞΩΓΗΙΝΟΣ Η ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΕ ΕΞΩΓΗΙΝΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ,ΚΑΙ ΕΙΧΕ ΠΡΑΣΙΝΑ ΜΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΝΟΜΙΖΩ ΤΗΝ ΔΥΝΑΜΗ ΝΑ ΕΠΟΥΛΩΝΕΙ ΤΙΣ ΠΛΗΓΕΣ ΤΟΥ. ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΘΥΣΙΑΖΕΤΑΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΩΣΕΙ ΤΟΝ ΠΛΑΝΗΤΗ. ΞΕΡΩ ΟΤΙ ΔΕΝ ΔΙΝΩ ΚΑΛΗ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΤΟ ΘΥΜΑΤΑΙ.

Locke the Superman ;

http://en.wikipedia.org/wiki/Locke_the_Superman


Candy Candy

http://www.youtube.com/watch?v=CW-mdAKS_ws

Hello Sandybell

http://www.youtube.com/user/SandybelleGr


Captain Harlock

http://www.youtube.com/watch?v=nA3rTEMczgs

Edited by - NorthStar on 01/10/2007 01:15:31Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

cecilia
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/10/2007, 21:18:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους cecilia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
HELLO
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ NorthStar
ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΕΨΑΧΝΑ, ΑΛΛΑ ΑΜΦΙΒΑΛΛΩ ΑΝ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ ΜΟΝΗ ΜΟΥ. ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΘΑΝΟ ΤΕΛΙΚΑ ΤΙ ΣΟΥ ΜΕΝΕΙ ΣΤΗ ΜΝΗΜΗ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ 15 ΧΡΟΝΙΑ ΜΕΤΑ.
THANKS.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KABAMARU IGANO
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/10/2007, 02:19:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KABAMARU IGANO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα παιδιά.ψάχνω ένα παιδικό με έναν επιστήμονα όπου είχε στην υπηρεσία του κάτι τέρατα.το ένα είχε ένα μάτι κιαένα μυτερό δόντι, το άλλο ήταν ψηλό και έβγαζε καπνούς από το κεφάλι του. το ξέρει κανείς?απαντήστε στο mail μου papachrist@gmail.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
g_jonnys
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 12/10/2007, 04:01:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους g_jonnys  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα!
Ψάχνω τα παρακάτω παιδικά
1. Hero High http://uk.youtube.com/watch?v=bytp56ovdiM
2. Mission Magic http://uk.youtube.com/watch?v=dh6YbL4uCOk

Μήπως γνωρίζει κανείς που θα τα βρώ? αν υπάρχει κάποιο torrent?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ingrao
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/10/2007, 22:50:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ingrao  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα παιδια!Θα ηθελα την βοηθεια σας.Ψαχνω 2 παιδικα(παιδικες ταινιες),τα εδειχνε παλι το ετ3 και η τω100.Το ενα ηταν ο Σεβαχ και το αλλο Ομηρου Οδησσεια.Ηταν καρτουν βεβαια,αλλα καπως σαν ψιλομαριονετες.το Σεβαχ ειχε ενα πασιγνωστο τραγουδι του Yianni.ΕυχαριστωΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xenofontas stratigos
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/10/2007, 19:07:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xenofontas stratigos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΓΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΑ ΑΝΙΜΕ ΚΑΙ ΣΕΙΡΕΣ ΤΩΝ 80s ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΩΝ 80s ΚΑΙ ΤΑ ΑΝΤΑΛΑΖΩ ΜΕ ΟΤΙ ΕΧΕΤΕ. ΣΑΣ ΤΑ ΔΕΙΝΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ
(ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ ΜΗΝΕΣ)ΜΕ ΣΚΛΗΡΟ ΔΙΣΚΟ Η ΠΑΛΙ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΣΕ DVD ΟΤΙ ΣΑΣ ΒΟΛΕΥΕΙ ΕΓΩ ΜΑΖΕΥΩ ΤΑ ΠΑΝΤΑ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΚΑΙ ΕΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ, ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ BLOG ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΤΕ ΤΙ ΕΧΩ ΚΑΙ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΠΟΛΛΑ ΜΥΝΗΜΑΤΑ ΘΑ ΧΑΡΩ ΝΑ ΣΑΣ ΕΞΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΤΕΒΑΖΕΤΕ ΜΗΝΕΣ ΟΠΩΣ ΕΓΩ.
ΝΑ ΕΙΣΤΕ ΟΛΟΙ ΚΑΛΑ .
ΤΟ ΝΕΟ ΜΟΥ BLOG ΕΙΝΑΙ: http://mycontentxs.blogspot.com/Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
lilac13
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2007, 17:01:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lilac13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας και από εμένα.
Το θεματάκι είναι άψογο. Τι να πω...με κάλυψαν οι προηγούμενοι. Ως "παιδί" των 30 και κάτι θυμήθηκα απίστευτα πράγματα εδώ μέσα! ( Ο Τσίλι Γουίλι με τις τηγανίτες με μέλι! Το είχα ξεχάσει εντελώς αυτό το καρτούν. )
Κάποιος ανέφερε ένα καρτούν με ζώα σε ένα δάσος που είχαν αρχηγό την κουκουβάγια Σοφούλη. Μήπως είναι Το Πράσινο Δάσος ή Τα Μυστικά Του Πράσινου Δάσους; ( κάπως έτσι τελοσπάντων )Υπήρχαν και δύο μαρμότες, ο Τζόνυ και η Πόλυ.
Το σκυλάκι στους 3 Σωματοφύλακες δε λεγόταν Ντ'Αρτανιάν αλλά Ντ'Αρτακάν.
Στα παραμύθια του Άντερσεν ( κορυφή ) τα τερατάκια ήταν η Κάντυ και ο Μπίνγκο. Η Κάντυ προσπαθούσε να κάνει καλές πράξεις για να μαζέψει κάρτες και να μπει στο κολλέγιο μαγείας.
Σχετικά με τη γνωστή Κάντυ ( τα σχόλια περιτά ), είδα πριν λίγο στο youtube το 1ο επισόδειο και παρατήρησα ότι το ρακούν το φώναζαν Ρόκι. Την πρώτη φορά που είχε προβληθεί η Κάντυ, το ρακούν το έλεγαν Κλιν. ( οι παλιότεροι θα το θυμούνται )
Από σειρές δεκαετίας 80 νομίζω δεν αναφέρθηκαν:
-Ένα ζευγάρι παπούτσια για πολλά χιλιόμετρα. Δε θυμάμαι καθόλου υπόθεση. Μόνο ότι ήταν ιταλικό.
-Μπούμερ. Πρωταγωνιστούσε ένα σκυλάκι, ο Μπούμερ.
-Οι περιπέτειες του Τομ Σόγιερ.
-Ταρζάν ( με τον Τζόνι Βαϊσμίλερ )
Θυμάται κανείς μια παιδική σειρά, όχι με κινούμενα αλλά με κανονικά ζώα, το Σατουρνέν; Πρέπει να προβαλόταν αρχές 80. Έπαιζαν διάφορα ζωάκια αλλά τα μόνα που θυμάμαι είναι ο Σατουρνέν-πάπια, η Νατάσα-χρυσόψαρο και μία νυφίτσα που είχε κόλλημα να πιάσει το χρυσόψαρο ( "και τώρα θα πιάσω την τυχερή Νατάσα" !!! )
Το Μην το πετάς, ήταν αυτόνομη παιδική εκπομπή ή μέρος κάποιας εκπομπής που έχει ήδη ειπωθεί; Πάντως έδειχνε ωραία πραγματάκια.
"τί θα μας δείξουνε πάλι;"
"μην είσαι περίεργος κι ανυπόμονος. Θα δούμε τι μπορούν να φτιάξουν τα παιδιά" !!!!!!

Αυτά τα ολίγα! Συγνώμη αν επαναλαμβάνω πράγματα αλλά έπεσα κατά τύχη στη σελίδα και δεν μπόρεσα να αντισταθώ...Διάβασα και τις 36 σελίδες σερί, οπότε καταλαβαίνετε.
Γεια σας παιδιά, γεια σας παιδιά, γεια σας παιδιά και να' σαστε καλά!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xanp
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2007, 19:39:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xanp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
mpravo gia to topic. Apo ta dika moy agapimena candy candy nils holgersson kai frou frou...wrees epoxes!!!

εικόνα απο φρου φρου που ζητάτε!!!
http://img223.imageshack.us/img223/4741/89608352ag0.jpg

Edited by - xanp on 20/10/2007 19:47:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 12:26:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ/ή xanp, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι να έχεις καλή συνέχεια!

Θα σε παρακαλούσα όμως να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς έτσι ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
KABAMARU IGANO
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 20:28:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KABAMARU IGANO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλησπέρα και πάλι.δυστυχώς ακόμα περιμένω απάντηση στο προηγούμενο ερώτημά μου. θέτω ένα νέο. ένα παιδικό με μια αγελάδα που λεγόταν μπους μπους , αν θυμάμαι καλά, είχε και μια χελώνα φίλο. το θυμάται κανείς? και ρε παιδιά αυτό με τον επιστήμονα και τα τέρατα? περιμένω ευχαριστώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xanp
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2007, 23:25:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xanp  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συγνώμη δεν ηξερα ότι γράφουμε μόνο ελληνικά!

Ένα βόδι παληκάρι Μπους Μπους
της μανούλας του καμάρι Μπους Μπους

Μέχρι εκεί θυμάμαι το τραγούδι των τίτλων.

Επίσης έβλεπα και του κουτιού τα παραμύθια!

Edited by - xanp on 21/10/2007 23:33:30Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/10/2007, 00:38:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ένα παιδικό με μια αγελάδα που λεγόταν μπους μπους , αν θυμάμαι καλά, είχε και μια χελώνα φίλο. το θυμάται κανείς?

Ox Tales / Geragera Bus Monogatari

http://www.wunschliste.de/links.pl?s=0499&nc=1&p=0&mode=comments

http://www.animenewsnetwork.com/encyclopedia/anime.php?id=3536

http://fenicenera.iobloggo.com/archive.php?m=01&d=10&y=2004

http://www.imdb.com/title/tt0470651/

http://www.rottentomatoes.com/m/ox_tales_ollie_ollie_oxen/about.php
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

KABAMARU IGANO
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/10/2007, 00:20:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους KABAMARU IGANO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ευχαριστώ το north star. μήπως ξέρετε και το άλλο παιδικό με τα τέρατα?

ξαναλέω , το ένα έβγαζε καπνό από το κεφάλι του, το άλλο ήταν κοντό με ένα μάτι και ένα μυτερό δόντι. αυτά ψάχνω και πιστεύω ότι ολοκληρώθηκα σαν παιδί. ευχαριστώ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/10/2007, 17:45:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Υπάρχουν διάφορα καρτούν με κακούς επιστήμονες που έχουν τέρατα για βοηθούς όπως π.χ. το Bionic Six (http://bruinhilda.dreamstation.com/bionic6/bionic6.html) αλλά δεν ταιριάζει απόλυτα με την περιγραφή. Αν βρω κάτι θα το αναφέρω.

quote:
Σχετικά με τη γνωστή Κάντυ ( τα σχόλια περιτά ), είδα πριν λίγο στο youtube το 1ο επισόδειο και παρατήρησα ότι το ρακούν το φώναζαν Ρόκι. Την πρώτη φορά που είχε προβληθεί η Κάντυ, το ρακούν το έλεγαν Κλιν. ( οι παλιότεροι θα το θυμούνται )

Αυτή είναι η μία και μοναδική μεταγλώττιση της ΕΡΤ (σε αντίθεση με τη μεταγλώττιση μερικών επεισοδίων για βίντεο και τη μεταγλώττιση του πρωην ΣΚΑΙ (που τώρα λέγεται ALPHA). Το όνομα είναι πράγματι Κλιν και έτσι το θυμόμουν και εγώ και με παραξένεψε το όνομα Ρόκι αλλά τον λένε έτσι μόνο στο πρώτο επεισόδιο το οποίο είχα να δω από τότε που ήμουν 5 χρονών, δηλαδή 20 χρονια. Οι μεταφραστές έκαναν κάτι τέτοια. Π..χ. στα πρώτα επεισόδια της σειράς το ορφανοτροφείο λέγεται «Το Σπίτι του Μικρού Αλόγου» ενώ αργότερα οι μεταφραστές πήραν χαμπάρι ότι είναι «Το Σπίτι της Πόνυ» όπως το θυμόμουν και εγώ.

quote:
-Μπούμερ. Πρωταγωνιστούσε ένα σκυλάκι, ο Μπούμερ.

Να ο Μπούμερ, αν και δεν τον θυμάμαι για να πω την αλήθεια

http://members.libcom.com/boomer/

Here’s Boomer
http://www.youtube.com/watch?v=KEydDUnzi-4

Εγώ προτιμούσα τον Μπένζι, ακόμα και από τη Λάσυ

Edited by - NorthStar on 27/10/2007 17:47:55Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

efoulini
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/11/2007, 02:40:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους efoulini  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδιά μήπως θυμάται κανείς ένα παραμυθά που καθόταν σε μια πολυθρόνα και είχε στα πόδια έναν σκύλο ο οποίος μιλούσε, μπροστά σε ένα τζάκι και εξιστορούσαν παραμύθια?Ηταν μεταγλωτισμένο και έπαιζε
στην ΕΡΤ1, δεν ξέρω τίτλο, θυμάτε κανείς τίτλο ή πως μπορώ να το βρω??Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/11/2007, 01:46:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

παιδιά μήπως θυμάται κανείς ένα παραμυθά που καθόταν σε μια πολυθρόνα και είχε στα πόδια έναν σκύλο ο οποίος μιλούσε, μπροστά σε ένα τζάκι και εξιστορούσαν παραμύθια?Ηταν μεταγλωτισμένο και έπαιζε
στην ΕΡΤ1, δεν ξέρω τίτλο, θυμάτε κανείς τίτλο ή πως μπορώ να το βρω??


Efoulini αυτό που ψάχνεις πρέπει να είναι το "The Storyteller", μπες και εδώ http://www.imdb.com/title/tt0092383/ για περισσότερες πληροφορίες!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

garland
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 04/12/2007, 15:32:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους garland  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ευχαριστώ το north star. μήπως ξέρετε και το άλλο παιδικό με τα τέρατα?

ξαναλέω , το ένα έβγαζε καπνό από το κεφάλι του, το άλλο ήταν κοντό με ένα μάτι και ένα μυτερό δόντι. αυτά ψάχνω και πιστεύω ότι ολοκληρώθηκα σαν παιδί. ευχαριστώ.


χαιρετω την παρεα...και εγω καινουριος ειμαι αλλα ξεκινισα το διαβασμα απο την τελευταια σελιδα μπας και μπορω να βοηθησω σε τιποτα.
το κινουμενο σχεδιο που λες πρεπει να ειναι το "μιλτον,το τερας".με δυο καθηγητες, τον παραξενο και τον τρελαρα(ετσι ηταν τα ονοματα τους) που παλευαν για τον τιτλο της τρελης διανιας
εδω μπορεις να δεις κατι παραπανω... http://www.toontracker.com/milton/milton.htmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy