ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 ΕΙΚΟΝΕΣ
 ΑΓΑΠΗΜΕΝΑ ΠΑΛΙΑ ΠΑΙΔΙΚΑ!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 48
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
fm2805
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/04/2008, 15:12:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους fm2805  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Alex_crf το τηλεπαιχνίδι με τον Αργύρη Παυλίδη - τουλάχιστον το ένα από τα 2 που αναφέρεσαι λεγόταν "Κόκκινοι γίγαντες και άσπροι νάνοι" και είχε ερωτήσεις για τη γη και τους πλανήτες. Θυμάμαι μου άρεσε πολύ γιατί μάθαινα πολλά. πάντως όσα είπες δείχνουν πως έχει φορβερό θυμικό! Μας έφερες στην μνήμη πολλά. Η Χρύσα που είπες είναι όντως ηθοποιός - συγγραφέας και ονομάζεται Χρύσα Σπηλιώτη. Έχει παίξει και σε σήριαλ.

Κάποιος στην αρχή της σελίδας ρώτησε από που να κατεβάσει την Οδύσσεια του Διαστήματος. Ορίστε το link έχει αρκετά επεισόδια. http://retro-gr.blogspot.comΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

marinats
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2008, 23:11:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους marinats  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
paidia mia erwtisi sos!ena paidiko pou ena paidi eixe (enswmatomeno) panw sto xeri tou ena fako k otan anabe fainotan oi flebes apo to xeri tou k itan ssan na epairne dinami!parakalw an to 8ymaste apantiste mou pws legotane to paidiko!!!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 11:15:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητή marinats, καλώς ήλθες κοντά μας!
Σου εύχομαι να έχεις καλές αναζητήσεις.

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες ώστε να είναι πιο ευανάγνωστα τα μηνύματα σου.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
amyntas
Νέο Μέλος

Greece
45 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/04/2008, 11:59:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amyntas  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος amyntas  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος amyntas  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
LensmanΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Arianna D.
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/05/2008, 15:48:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianna D.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα! Έχω ανακαλύψει αυτό το forum εδώ κ αρκετό καιρό κ είναι απίστευτο πόσος πολύς κόσμος θυμάται όλα αυτά τα παιδικά με τα οποία μεγαλώσαμε τα παιδιά του 80! Βέβαια είναι η πρώτη φορά που αποφάσισα να γράψω (σε forum γενικότερα οπότε αν κάνω καμιά πατάτα ζητώ κατανόηση...)κ αυτό γιατί έχω φάει τον κόσμο να βρω τα εξής
1) Είναι ένα ρώσικο καρτούν που ξεκινάει με μία βασίλισσα που την αναγκάζουν να βάλει το γιο της σε ένα βαρέλι κ να τον πετάξει στη θάλασσα. Το παιδί όμως δεν πνίγεται κ τα κύματα, που μοιάζουν με κύκνο, το ξεβράζουν σε μία παραλία. Το επόμενο που θυμάμαι είναι ένας κεντρικός δρόμος σε ένα χωριό κ ένα σκίουρο να χορεύει κουνώντας ένα μαντίλι μέσα σε ένα μικρό σπιτάκι.
2) Γι' αυτό δεν έχω πολλές ελπίδες αλλά αν το βρείτε... Είναι ή γιαπωνέζικο ή κινέζικο. Είναι ένας γέρος, ο κακός της υπόθεσης, που έχει ένα μύλο κ σε όλο το επεισόδιο τον λένε σπαγγοραμένο. Εκεί δουλεύει ένας άντρας στον οποίο ο γέρος φέρεται απαίσια. Το πιο χαρακτηριστικό σκηνικό που θυμάμαι είναι τον άντρα να περπατάει νύχτα σε ένα δρομάκι μέσα στο δάσος με περίεργα χρωματιστά λουλούδια κ ένα πηγάδι από το οποίο βγαίνει ένα μωρό ή ο βούδας ή κάτι τέτοιο κ πετάει κ γελάει κ μιλάει με τον άντρα. κ το τέλος θυμάμαι που γκρεμίζεται ο μύλος κ πεθαίνει ο γέρος. Βοήθεια..; κάποιος..;;; :-)Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/05/2008, 20:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
1) Είναι ένα ρώσικο καρτούν που ξεκινάει με μία βασίλισσα που την αναγκάζουν να βάλει το γιο της σε ένα βαρέλι κ να τον πετάξει στη θάλασσα. Το παιδί όμως δεν πνίγεται κ τα κύματα, που μοιάζουν με κύκνο, το ξεβράζουν σε μία παραλία. Το επόμενο που θυμάμαι είναι ένας κεντρικός δρόμος σε ένα χωριό κ ένα σκίουρο να χορεύει κουνώντας ένα μαντίλι μέσα σε ένα μικρό σπιτάκι.

"The Tale of Tsar Saltan" βασισμένο σε ποίηση του Πούσκιν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Arianna D.
Νέο Μέλος


2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 00:10:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Arianna D.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ NorthStar!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
pggmsh
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2008, 16:06:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους pggmsh  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια καλησπερα! ειμαι καινουρια εδω στο χωρο! lencolas θα θελα να μου πεις τουσ τοσοδουληδες που μπορς να βρω να τους κατεβασω? η οποιος αλλοσ μπορει να με βοηθησει! διαβασ απολλες απο τις σελιδες αλλα δνε εχω χρονο για ολες! αν εχει καποιος τη διαθεση να με βοηθησει θα τον ευγνομονω!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ovelixakis
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2008, 19:23:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ovelixakis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπερα σε ολους!! Βρηκα τυχαια οπως οι περισσοτεροι αυτο το thread και ειμαι κι εγω πολυ συγκινημενος.. Οι αναμνησεις επιστρεφουν δυναμικα καθως περναω τις σελιδες του θεματος... Και βαζω μερικες εικονες που δεν υπαρχουν (οσο θυμαμαι) στο θεμα.
1. Tigersharks: Ηταν μια ομαδα ανθρωπων που εμπαιναν σε μια δεξαμενη και επαιρναν αλασσιες μορφες οπως φαλαινα, δελφινι κτλ. Οι εχθροι τους ηταν ο Μαντα-Ρέι και ο καπτεν-Μπιζαρλι.

2. Ρομπεν των Δασων (Robin Hood no Daibouken. Απο τα πολυ αγαπημενα μου κινουμενα σχεδια. Η γνωστη ιστορια με τους πρωταγωνιστες σε μικρη
4ηλικια...


3.Dinosaucers. Παιδια πιανουν φιλιες με μια ομαδα δεινοσαυρων τους dinosaucers που ερχονται στη γη και συνεχεια αντιμετωπιζουν τον κακο δεινοσαυρο Tyrannus. Δεν μου πολυαρεσε αλλα επειδη δεν το ειδα στο φορουμ ειπα να βαλω μια-δυο φωτογραφιες για καποιους που τους αρεσε.


4.Αquaman Ενας υπερηρωας που ειχε την ικανοτητα να επικοινωνει με τα ψαρια,να τραβαει το οξυγονο απο το νερο κτλ..

5. Η ζωνη. Spiral Zone. Μια ομαδα επιλεκτων (zone riders) αντιμετωπιζει τον Overlord εναν επιστημονα που δημιουργει γεννητριες οι οποιες φτιαχνουν μια ζωνη. Οσοι ειναι μεσα στη ζωνη αυτοι γινονται zoners με κιτρινα ματια και κοκκινα σημαδια στο προσωπο.



συγγνωμη για το μεγεθος του μηνυματος...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moonstruck
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2008, 22:21:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moonstruck  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ξερει κανενας ενα παιδικο μ'ενα ξωτικο νομιζω που το ελεγαν χομπερ ντιντικ η κατι τετοιο;Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Νεφρίτη
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/06/2008, 13:42:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφρίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σε όλους! Δεν ξέρω τι να πω...με το που είδα το forum ενθουσιάστηκα, καθώς (αν και δεν τα πρόλαβα όλα στην μικρή οθόνη) τα παλιά κινούμενα σχέδια μου ασκούν μια κάποια γοητεία. Μπορώ να κάνω όμως μια ερώτηση; Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω, δεν είχα χρόνο να τα διαβάσω όλα, αλλα εδώ και πολύ καιρό ψάχνω ένα παιδικό με προταγωνιστές μια ομάδα ζώων, με αρχηγό μιά αρσενική αλεπού, που είχε φίλο έναν ασβό. Δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα, γιατί το είχα δει πριν από χρόνια, αλλα θυμάμαι ότι στις σκηνές της αρχής έδειχνε όλα τα ζώα μαζί να τρέχουν και να μαζεύονται μπροστά σε έναν θάμνο, ή κάτι τέτοιο. Δεν είμαι και σίγουρη όμως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον καταφέρει να θυμηθεί το όνομα της σειράς. Ευχαριστώ!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/06/2008, 17:03:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Γεια σε όλους! Δεν ξέρω τι να πω...με το που είδα το forum ενθουσιάστηκα, καθώς (αν και δεν τα πρόλαβα όλα στην μικρή οθόνη) τα παλιά κινούμενα σχέδια μου ασκούν μια κάποια γοητεία. Μπορώ να κάνω όμως μια ερώτηση; Δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί πιο πάνω, δεν είχα χρόνο να τα διαβάσω όλα, αλλα εδώ και πολύ καιρό ψάχνω ένα παιδικό με προταγωνιστές μια ομάδα ζώων, με αρχηγό μιά αρσενική αλεπού, που είχε φίλο έναν ασβό. Δεν θυμάμαι και πολλά πράγματα, γιατί το είχα δει πριν από χρόνια, αλλα θυμάμαι ότι στις σκηνές της αρχής έδειχνε όλα τα ζώα μαζί να τρέχουν και να μαζεύονται μπροστά σε έναν θάμνο, ή κάτι τέτοιο. Δεν είμαι και σίγουρη όμως. Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον καταφέρει να θυμηθεί το όνομα της σειράς. Ευχαριστώ!

Iσως "The Animals of Farthing Wood"

http://www.youtube.com/watch?v=_MaFL84DwqMΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφρίτη
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/06/2008, 18:57:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφρίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι, αυτό είναι!!!!!!!!!! Ευχαριστώ πάρα πολύ!! Δεν ξέρεις πόσο καιρό το έψαχνα!! Ευχαριστώ και πάλι!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
NorthStar
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
112 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/06/2008, 21:04:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NorthStar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και...Ήταν στο juniors μια ταινία με κάτι κουκλες που στην αρχή τις εδειχνε κανονικές, αλλά μετα γινονταν κινούμενα σχεδια, και στο τέλος ξανά κανονικές. Ήταν λοιπον πρωταγωνίστρια μια κουκλα πάνινη, η αγαπημένη ενός κοριτσιού.Και στα γενέθλια αυτού του κοριτσιού της φέρανε μια άλλη πανάκριβη. Και όταν το κορίτσι εφευγε οι κουκλες ζωντάνευαν, και ένας κουκλος πειρατής εκλεψε την ακριβή κουκλα, και η αλλη, η πάνινη, με το φίλο της που ήταν κι αυτός πανινος πήγαν να τη σώσουν.Αλλά δεν έχω κανένα απολύτως στοιχείο που να μπορεί να με βοηθήσει να βρω κατι σχετικό.

Raggedy Ann & Andy: A Musical Adventure

http://en.wikipedia.org/wiki/Raggedy_Ann_&_Andy:_A_Musical_Adventure

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

lyra
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/07/2008, 01:35:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους lyra  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν φανταζεσαι τι μου θυμησες τωρα... αυτη η σειρα ειναι απλα η αγαπημενη μου! τοτε πρεπει να την ειχα δει απλα πανω απο 20 φορες! μπορω να σου πω με αρκετες λεπτομερειες (οσες θυμαμαι τουλαχιστον) τι γινοταν στα επεισοδια. Εχω ψαξει αρκετες φορες αλλα δυστυχως δεν εχω βρει τιποτα... αν μαθεις κατι ειδοποιησε! χιχι


quote:

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ THREAD !

ΔΥΟ ΧΡΟΝΙΑ ΔΙΑΚΟΠΕΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΥΣ

ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΤΟ ΘΥΜΑΣΤΕ,ΠΑΙΖΟΤΑΝ ΣΤΟ ΝΕW CHANNEL ΤΟ 1998 ΚΑΤΑ ΤΙΣ 8:00 TO ΑΠΟΓΕΥΜΑ.Η ΥΠΟΘΕΣΗ:
15 ΠΑΙΔΙΑ (ΑΠΟ 6-17 ΕΤΩΝ)ΕΙΧΑΝ ΞΕΚΙΝΗΣΕΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΙΑ ΚΡΟΥΑΖΙΕΡΑ ΑΛΛΑ ΤΟ ΠΛΟΙΟ ΤΟΥΣ ΕΠΕΣΕ ΣΕ ΜΙΑ ΧΡΟΝΙΚΗ ΔΥΝΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΜΕΤΕΦΕΡΕ ΣΕ ΕΝΑΝ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ ΣΤΟΝ ΟΠΟΙΟ ΚΑΤΟΙΚΟΥΝ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΜΕ ΧΑΜΗΛΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΕΞΕΛΙΞΗ,(ΣΠΑΘΙΑ ΚΛΠ), ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΔΕΙΝΟΣΑΥΡΟΙ!ΕΤΣΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΝΑ ΒΡΟΥΝ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΓΥΡΙΣΟΥΝ ΠΙΣΩ !
ΨΑΧΝΩ ΝΑ ΒΡΩ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΝΑ ΕΠΕΙΣΟΔΙΟ ΚΑΠΟΥ (ΣΕ VHS ΜΑΛΛΟΝ)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
GWGW
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
430 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/07/2008, 15:08:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GWGW  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
αν και δεν ειναι εικονες.. ξερω οτι καποιοι ψαχνατε τα επεισοδεια τις candy, της Φρουτοπιας, της μανταμ σουσου

σε αυτη τη σελιδα εχει ολα αυτα και ακομη περισσοτερα
http://www.greek-movies.com/

η candy ειναι εδω, οπως και ο sport billy και αλλα!
http://www.greek-movies.com/animation.phpΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cosmakos88
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/08/2008, 13:23:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cosmakos88  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ξερει κανενας ενα παιδικο μ'ενα ξωτικο νομιζω που το ελεγαν χομπερ ντιντικ η κατι τετοιο;

ειχα ρωτήσει κι εγω εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=33&TOPIC_ID=2721

αλλα κανεις!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

moonstruck
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2008, 23:45:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους moonstruck  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν πειραζει.Χαιρομαι τουλαχιστον που βρισκω επιτελους καποιον που να το εχει δει.Ειχα ψαξει και σε αλλα forum αλλα κανεις δεν ηξερε.
quote:

Ξερει κανενας ενα παιδικο μ'ενα ξωτικο νομιζω που το ελεγαν χομπερ ντιντικ η κατι τετοιο;

ειχα ρωτήσει κι εγω εδώ:

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?ARCHIVE=&whichpage=33&TOPIC_ID=2721

αλλα κανεις!
[/quote]Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maths
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/08/2008, 23:26:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα σε όλους!!!Πολύ χαίρομαι που υπάρχει αυτό το forum.
Θα ήθελα να ρωτήσω, μήπως υπάρχει κανείς που να θυμάται ένα παιδικό με μια ομάδα παιδιών που έμπαιναν σε ένα αερόστατο και εξερευνούσαν. Θυμάμαι ήταν και ένας μεγάλος μαζί τους, κάτι σα δάσκαλος και επίσης θυμάμαι και μια σαλαμάνδρα, αλλά δε θυμάμαι τι ρόλο έπαιζε η σαλαμάνδρα..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RIF
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 00:41:01  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIF  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΙΔΙΑ ΓΙΑ ΣΑΣ ΤΥΧΑΙΑ ΒΡΙΚΑ ΤΟ FORUM και ειναι τελειο.ψαχνω και εγω για παλια παιδικα σαν τρελος. Εχω καποια καλα κομματια οπως: ο φιλος μου ο φρανκη(φρανκεσταιν), λοκ ο σουπερμαν , το μαγιεμενο δαδος(με την μαγικη βελανιδια και τον βασιλεια αγκαθι) αλλα δεν ξερω πως να τα ανεβασω στο ιντερνετ. αν κοποιος ξερει τον τροπο ασ μου στειλει ενα email.

Y.Γ εχω αρκετσ παιδικα


~*ΡΙΓ*~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Maths
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/08/2008, 15:01:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τελικά για το προηγούμενο post μου, είδα ότι είχε συζητηθεί αυτό το παιδικό σε προηγούμενη σελίδα, οπότε γράψτε άκυρο..

Θυμήμηκα και ένα άλλο παιδικό, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο: ήταν μια οικογένεια που είχε ένα αγοράκι(δε θυμάμαι αν είχαν άλλα παιδιά) και μέσα στους τοίχους του σπιτιού τους ζούσαν κάτι μικροσκοπικά ανθρωπάκια, την ύπαρξη των οπίων γνώριζε μόνο το παιδάκι. Όταν έφευγαν οι άλλοι απ'το σπίτι, τα ανθρωπάκια έβγαιναν και μιλούσαν με το παιδί και έκαναν διάφορα πράγματα. Το μόνο επιπλέον που θυμάμαι είναι ότι στο δωμάτιο του παιδιού χαμηλά στον τοίχο είχε μια τρύπα(σαν από εξαερισμό κάτι) και από εκεί έβγαιναν τα ανθωπάκια. Αν το θυμάται και κανένας άλλος...

Πάντως είναι φοβερό το πόσοι είμαστε που νοσταλγούμε τα παιδικά αυτά. Τα τωρινά παιδικά είναι στην πληοψηφία τους γελιότητες.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yellow bird
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 11:40:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yellow bird  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
έχω τρελαθει από΄όλα αυτά που βλέπω εδώΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
RIF
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/08/2008, 16:20:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους RIF  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε το ξερω αυτο το ποαιδικο με τα ανθρωπακια που ζουσαν μεσα στον τοιχο. δεν θυμαμαι πως το λενε αλλα προσφατα το ειχε στο net ή στο ετ1

~*ΡΙΓ*~Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PANXROMANA
Μέλος 1ης Βαθμίδας


86 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 01:10:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PANXROMANA  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θυμήμηκα και ένα άλλο παιδικό, αλλά δε θυμάμαι τον τίτλο: ήταν μια οικογένεια που είχε ένα αγοράκι(δε θυμάμαι αν είχαν άλλα παιδιά) και μέσα στους τοίχους του σπιτιού τους ζούσαν κάτι μικροσκοπικά ανθρωπάκια, την ύπαρξη των οπίων γνώριζε μόνο το παιδάκι. Όταν έφευγαν οι άλλοι απ'το σπίτι, τα ανθρωπάκια έβγαιναν και μιλούσαν με το παιδί και έκαναν διάφορα πράγματα. Το μόνο επιπλέον που θυμάμαι είναι ότι στο δωμάτιο του παιδιού χαμηλά στον τοίχο είχε μια τρύπα(σαν από εξαερισμό κάτι) και από εκεί έβγαιναν τα ανθωπάκια. Αν το θυμάται και κανένας άλλος...

Το παιδικό που λες είναι το Les Minipouss (Οι τοσοδούλιδες)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Yellow bird
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/09/2008, 12:14:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Yellow bird  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αλήθεια,θυμάστε το παιδικό με το μουσικό κουτί;Με την Παρασκευή αν θυμάμαι καλά.Πραγματικά, πίστευα πως ήμουν η μοναδική που νοσταλγούσα όλα αυτά τα παιδικά με τα οποία μεγαλώσαμε...Ωραίες εποχές...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Maths
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/09/2008, 08:56:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Maths  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σ' ευχαριστώ Panxromana!! Διάβαζα που μιλούσατε για τους τοσοδούληδες, αλλά δεν ήμουν σίγουρη ότι ήταν αυτό το παιδικό.

Απ' το παιδικό "Του κουτιού τα παραμύθια" υπάρχουν επεισόδια στο Internet. Εγώ είχα κατεβάσει απ' το emule κάποια.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφρίτη
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 13:24:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφρίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μα αυτή η νοσταλγία για τα παλιά καρτούν πιστεύω είναι φυσιολογικότατη. Η δικιά μου γενιά, μα και όλες οι επόμενες μεγάλωσαν δυστυχώς με μπούρδες παιδικά, που ή ήταν υπερβολικά γελοία, ή το μόνο που έδειχναν ήταν ξύλο και σκοτωμοί... αλλά τι να πεις...

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Νεφρίτη
Νέο Μέλος


15 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/09/2008, 14:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Νεφρίτη  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Α, μόλις το πρόσεξα. Αυτό που λέει ο tauros155 το έχω δει!!! Ναι, ήταν μια μικρή ιστορία με δύο ομάδες σπίρτων που μάλωναν μέχρι που πήραν φωτιά, ζάρωναν, μαύριζαν και έπεφταν... Ήταν πολύ λυπητερό, ακόμα και τώρα, τόσα χρόνια μετά, θυμάμαι την αίσθηση που μου είχε κάνει. Γι’ αυτό να επαναλάβω την παράκληση του, για όποιον ξέρει πως λέγονταν αυτές οι ιστορίες.

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavaaarrroosss
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 17:46:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavaaarrroosss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ta sinxaritiria mou gia to foroum sas! diavazo ke kratao simiosis me xarti ke molivi :)
ama boun ola ta kala miala mazi kita na dis ti omorfa pramata ginode....
exo dio erotisis na kano...
itan to mousiko kouti i ekpobi me mia mayromalousa koukla parousiastria, i opoia den itan marioneta, ke oles i istories pou parousiaze itan vasismenes se texnikes stop motion?
ke mipos kserete pou boro na vro episodia apo tin sira o thisayros tis vagias, dioti vrika tous titlous arxis sto youtube ke fterougise i kardia mou...

naste oloi pada kala!

KIRIE/A DIAXIRISTA
signomi gia tous latinikous xaraktires alla ime eksoteriko me ksenoglosso windows ke pliktrologio. eyxaristo gia tin ipomoni sas

mathe pedi mou grammata ...ke oti vreksi as katevasi...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stavaaarrroosss
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/09/2008, 17:49:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους stavaaarrroosss  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ta sinxaritiria mou gia to foroum sas! diavazo ke kratao simiosis me xarti ke molivi :)
ama boun ola ta kala miala mazi kita na dis ti omorfa pramata ginode....
exo dio erotisis na kano...
itan to mousiko kouti i ekpobi me mia mayromalousa koukla parousiastria, i opoia den itan marioneta, ke oles i istories pou parousiaze itan vasismenes se texnikes stop motion?
ke mipos kserete pou boro na vro episodia apo tin sira o thisayros tis vagias, dioti vrika tous titlous arxis sto youtube ke fterougise i kardia mou...

naste oloi pada kala!

KIRIE/A DIAXIRISTI
signomi gia tous latinikous xaraktires alla ime eksoteriko me ksenoglosso windows ke pliktrologio. eyxaristo gia tin ipomoni sas

mathe pedi mou grammata ...ke oti vreksi as katevasi...


mathe pedi mou grammata ...ke oti vreksi as katevasi...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 48 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.125
Maintained by Digital Alchemy