ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΚ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:38:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:44:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:50:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:53:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 13:57:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:00:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ Η ΒΙΒΛΙΚΗ ΜΑΡΤΥΡΙΑ.

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:12:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:17:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:26:54  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

MELETHTHS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1561 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 14:30:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους MELETHTHS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

MELETHTHSΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

τυχερουλης
Πλήρες Μέλος

Greece
1123 Μηνύματα
Απεστάλη: 14/05/2005, 15:58:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους τυχερουλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι οι εκλεκτοί λαοί του κόσμου,
Μαγιας ,αιγύπτιοι ,εβραίοι που φώτισαν και έβγαλαν από το σκοτάδι της δεισιδαιμονίας τον κόσμο όλο μας προειδοποιούν για το τέλος του κόσμου!
Και αναθεματισμένη η δικια μας πυθία δεν είπε τίποτα!
Φεύγω από εδώ,παω να πολιτογραφηθω αιγυπτιομαγιαεβραιος..,….


----

Σκάβε βαθειά-τρέξε γρήγορα!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεομήστωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/05/2005, 00:34:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεομήστωρ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Θεομήστωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΠΟΛΛΩΝΙΟΣ ΡΟΔΙΟΣ,ΑΡΓΟΝΑΥΤΙΚΑ Β,298-299
ΤΟΤΕ ΟΙ ΑΡΠΥΙΕΣ ΚΑΙ Η ΙΡΙΔΑ ΧΩΡΙΣΑΝΕ,ΚΑΙ ΑΥΤΕΣ ΠΗΓΑΝΕ ΣΤΗ ΣΠΗΛΙΑ ΤΟΥΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟΥ ΜΙΝΩΑ....

ΑΥΤΑ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΗ ΦΡΑΣΗ ΤΟΥ ΣΑΡΑΓΑ ΓΙΑ ΤΟ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ
<<ΒΡΕΘΗΚΑΝ ΧΡΥΣΑ ΣΚΑΦΗ,ΛΕΝΕ ΟΤΙ ΗΤΑΝ ΟΙ ΑΡΠΥΙΕΣ..>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G7
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/05/2005, 14:04:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ με ενδιαφέρον τις εποικοινωνίες μεταξύ σας αγαπητοί φίλοι τώρα και λίγο καιρό. Χαίρομαι αλήθεια που υπάρχουν τόσοι εκλεκτοί συνοδοιπόροι σε αυτήν την κοινή μας αναζήτηση. Αναφέρομαι κυρίως στους πιο «υποψιασμένους» φίλους που επιμένουν να προτάσσουν την λογική ακόμα και στην πιο ακραία σκέψη τους. Αναφορικά με το θέμα που αναπτύξατε εδώ θα ήθελα να απευθύνω στον φίλο Γρηγοριανό τα κάτωθι ερωτήματα.(Είμαι και εγώ Κρητικός Γρηγοριανέ).
Θέλω να σταθούμε (πριν σπεύσουν οι προαποφασισμένοι να σκάβουν λαγούμια στα ψηλά βουνά μας) λίγο στην συνάντηση σας με αυτόν τον ας πούμε « τρίτο « άνθρωπο.
Δεδομένου ότι έτσι και αλλιώς πέρα από την δική σου μαρτυρία , μας είναι αδύνατο να επαληθεύσουμε ή ακόμα διαψεύσουμε τα γεγονότα που παρατίθενται (ναι, ξέρω πως δεν μας το ζητάς) θα ήθελα αν είναι δυνατό να μας αποτυπώσεις γραπτά την εντύπωση που σου προκάλεσε αυτός ο άνθρωπος. Φυσικά και δεν σου ζητώ να μας αποκαλύψεις φυσικά χαρακτηριστικά του αλλά στοιχεία του χαρακτήρα του όπως τον ανακαλείς στην μνήμη σου. Δηλαδή:
Ήταν κατά την συνάντηση σας ψύχραιμος , νηφάλιος , λίγο νευρικός , λίγο καχύποπτος και κλειστός….τι σου άφηνε αυτός ο άνθρωπος; Ερωτώ δηλαδή ευθέως (αν και θα ήθελα να μοιρασθείς μαζί μας λεπτομέρειες ) αν αυτός ο άνθρωπος σε έπειθε όχι μόνο με τα λόγια του αλλά και με την συνολική στάση του απέναντι σου. Πως διαχειρίσθηκε αυτόν τον πακτωλό των πληροφοριών απέναντι σε έναν άνθρωπο που προτάσσει απέναντι του μόνο το αυθόρμητο και ανιδιοτελές ενδιαφέρον του . Μήπως , ερωτώ τώρα , η δίψα και η επιθυμία σου να ακούσεις αυτό που λείπει , μείωσε καθόλου να δύναμη σου να τον κρίνεις αντικειμενικά ; Ως άνθρωπο λέμε. Η μήπως διόλου κάτι τέτοιο συνέβη αλλά απεναντίας…
Κάτι ακόμα .Θα διατηρηθεί κάποια επικοινωνία μαζί του ή στα πλαίσια της ανωνυμίας του η επικοινωνία σταματά εδώ;
Περιμένω την μαρτυρία σου και σε ευχαριστώ προκαταβολικά για την εποικοινωνία μας.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
G7
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 08:04:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βεβαίως η πρόθεση μου δεν ήταν να τερματίσω την συζήτηση σας. Ήθελα απλά ο ίδιος ο Γρηγοριανός να μας αξιολογήσει την πηγή των πληροφοριών του. Ήθελα ο ίδιος να μας αναπτύξει αν και γιατί την θεωρεί αξιόπιστη. Ξέρετε σε αυτήν την περίπτωση , αν δηλαδή π.χ εγώ θεωρούσα αξιόπιστη μια τέτοια πηγή θα έβαζα αυτόματα το μυαλό μου να βρει έναν τρόπο να διασταυρώσω αυτές τις πληροφορίες.
Οι Έλληνες αγαπητοί φίλοι έχουμε μεταξύ άλλων το ελάττωμα αργά ή γρήγορα να μοιραζόμαστε τα μυστικά μας. Πιστεύετε με βεβαιότητα ότι όλοι όσοι εμπλέχτηκαν σε αυτήν την υπόθεση τότε (υπάλληλοι της Αρχαιολογίας , εργάτες , φαντάροι αστυνομικοί ή όποιοι άλλοι) δεν μοιράσθηκαν ποτέ το μυστικό τους με κανένα;
Δεν είναι ξέρετε και πολύ δύσκολο να βρει κανείς λίστα των υπαλλήλων που εργάζονταν στην τοπική Διεύθυνση Αρχαιολογίας την επίμαχη χρονιά .Κάποιοι μάλλον θα είναι ακόμα εν ζωή. Ίσως από αυτούς ο ένας ή δυο να ζουν ακόμα στην Κρήτη. Μπορεί και να είναι έτοιμος να μιλήσει..
Να μια ενδιαφέρουσα και δεν θα διαφωνούσα αν κάποιος την χαρακτήριζε και επικίνδυνη έρευνα. Είναι όμως ένα lead .Και επιτρέψτε μου να πω πως η διασταύρωση των πληροφοριών είναι κάτι που πρέπει να απασχολεί όλους όσους αποφασίζουμε να διαχειριστούμε δημόσια τόσο σημαντικές πληροφορίες.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 13:39:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος, κάπου, κάποτε, κάτι άκουσε, ή νόμισε ότι άκουσε, είδε, ή νόμισε ότι είδε... Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα βγει ένα βιβλίο. Που σίγουρα ΔΕN θα είναι δωρεάν...

Άλλωστε "και την αποστασία, για τους δίσκους την έκανα!" φέρεται να ομολόγησε ο ακατανόμαστος "Θα ήταν μούρλια στο σαλόνι..." συμπλήρωσε η φέρελπις δήμαρχος (μία είναι Η δημαρχος)

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G7
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/05/2005, 14:11:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κατά μια άλλη εκδοχή της υπόθεσης ενδεχομένως ο επίτιμος να είχε λάβει γνώση της ανεύρεσης των δίσκων. Αλώστε είναι γνωστή τοις πάσης η συλλεκτική του δράση στο αρχαιολογικό forum..Φήμες θέλουν τον επίτιμο-αξιωματούχος τότε- να επισκέφθηκε την τοποθεσία λίγο μετά την τρομακτική ανακάλυψη και εκεί με ένα από εκείνα τα αφοπλιστικά χαμόγελα του έθεσε μέσω μυστηριωδών μαγνητικών δυνάμενων τους ιπταμένους δίσκους ….εκτός λειτουργίας.. Από τούδε του σημείου και έπειτα δεν είχαμε άλλη επιλογή ως Έθνος παρά να τα πουλήσουμε στους Αμερικάνους φίλους μας…

Υ.Γ: Το σχόλιο χάριν αστεϊσμού και μόνο..

Καλό Σαββατοκύριακό σε όλους.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

teiher
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 00:20:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teiher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας.

Το περίμενα ότι ο Γρηγοριανός θα εκμεταλλευόταν τις διακοπές του Πάσχα για να συνεχίσει την αναζήτησή του. Κρίμα που δεν συναντηθήκαμε.

Γρηγοριανέ, δεν έχω απολύτως καμία πρόθεση να φανώ εχθρικός ή ο,τιδήποτε παρόμοιο, αφού άλλωστε κι εγώ έχω την εύλογη απορία τι συμβαίνει στον Τσούτσουρο. Ο Ελληνοαμερικανός που αναφέρεις είναι υπαρκτό πρόσωπο, και μάλιστα δεν λέει ότι ανήκει στη NASA, αλλά ότι είναι διευθυντής σε πασίγνωστη πολυεθνικη που φτιάχνει εκτυπωτές και ψηφιακές κάμερες. Έχει προσεγγίσει το "κεφάλι της τοπικής συμμορίας" που έλεγα παλιότερα και έρχεται τακτικά στον Τσούτσουρο "για διακοπές". Επίσης, συμφωνώ με δύο πράγματα που σου είπε και τα προσυπογράφω. Το πρώτο είναι ότι υπάρχει δεύτερη είσοδος στη σπηλιά στα ΒΔ του οικισμού, κοντά στην είσοδο του φαραγγιού "Μιντρή". μάλιστα, η συγκεκριμένη πρέπει να ήταν η κύρια είσοδος στη σπηλιά. Το δεύτερο είναι ότι η συγκεκριμένη είσοδος είναι μέσα στο βοσκότοπο μιας συγκεκριμένης οικογένειας, και δεν μπορεί να μπει κανείς, γιατί θα τον πυροβολήσουν σαν ζωοκλέφτη.

Από εκεί και πέρα, σε ό,τι αφορά τα περί εύρεσης 4 ιπτάμενων δίσκων στο σπήλαιο αυτό και την αρπαγή τους από τους Αμερικανούς, αυτό είναι κάτι που δεν το πιστεύω καθόλου. Καταλαβαίνεις ότι αν μίλησες με πράκτορα-επιστήμονα της NASA, αυτός είναι εκπαιδευμένος για να σου πει αυτά που θέλεις εσύ να ακούσεις. Ένα τέτοιο άνθρωπο δεν μπορείς βέβαια να τον θεωρήσεις βοηθό σου στην αναζήτηση της αλήθειας, γιατί δεν τον συμφέρει να μάθεις την αλήθεια. Το σπήλαιο της Ειλειθυίας ήταν απλά ένα λατρευτικό σπήλαιο. Δεν γίνεται, ούτε το 1962 ήταν δυνατόν, να μετακινηθούν 4 αντικείμενα στο μέγεθος του ιπτάμενου δίσκου χωρίς να τα δούν άσχετοι, γιατί η είσοδος του σπηλαίου είναι κυριολεκτικά στο κέντρο του χωριού. Άλλωστε, ο πράκτορας αυτός δεν έχει προσεγγίσει "το κεφάλι" για να τον προσέχει! Είναι βέβαιο ότι προσπαθεί να αποσπάσει πληροφορίες για τη θέση τους! Ακόμα, όμως κι αν υπήρχαν εκεί 4 ιπτάμενοι δίσκοι, σίγουρα σε κάποιον άλλον από τους λατρευτικούς χώρους της περιοχής θα υπάρχουν κι άλλοι! Καταλαβαίνεις, λοιπόν, ότι στόχος του ανθρώπου αυτού ήταν να σου πει ότι δεν υπάρχουν "πια" δίσκοι στην περιοχή για να σε βγάλει έξω από την έρευνα. Από αυτά, λοιπόν, που σου είπε βγάζω το συμπέρασμα ότι οι δίσκοι υπάρχουν, αλλά σε άλλο σημείο της περιοχής ή ότι υπάρχουν κι άλλοι!

Όλα τα άλλα που σου είπε δεν είμαι σε θέση να τα κρίνω και είναι περισσότερο φιλοσοφική η προσέγγιση όλων μας.

Επίσης, επειδή αναφέρθηκε ο Γιούχτας, έχετε δει την κορυφογραμμή δυτικά του Τσουτσούρου; Είναι νομίζω εξαιρετικά ευκολο να διακρίνετε ένα πρόσωπο με μακρύ μούσι να κοιτάζει προς τα νοτιοανατολικά (Αίγυπτος;)
(Ελπίζω να κάνω σωστά το post της εικόνας.)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Θεομήστωρ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
83 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 01:48:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Θεομήστωρ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Θεομήστωρ  Στείλτε ένα instant message στο Μέλος Θεομήστωρ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν γίνεται, ούτε το 1962 ήταν δυνατόν, να μετακινηθούν 4 αντικείμενα στο μέγεθος του ιπτάμενου δίσκου χωρίς να τα δούν άσχετοι, γιατί η είσοδος του σπηλαίου είναι κυριολεκτικά στο κέντρο του χωριού.

ΑΥΤΟ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΚΑΙ ΕΓΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Η ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΑΛΗΘΟΦΑΝΗ,ΑΛΛΑ ΚΟΛΛΑΕΙ ΣΕ ΜΕΡΙΚΑ ΣΗΜΕΙΑ.

ΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΠΟΛΛΟΙ ΔΙΣΚΟΙ,ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΤΟ ΠΛΕΟΝ ΠΙΘΑΝΟΤΕΡΟ.


Edited by - Θεομήστωρ on 21/05/2005 01:51:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/05/2005, 14:11:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αφιερωμένο εξαιρετικά!

Άνευ οποιασδήποτε κακίας...


Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 03:53:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ.

ΑΡΚΕΤΕΣ ΜΕΡΕΣ ΕΧΟΥΜΕ ΝΑ ΤΑ ΠΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ ΠΡΟΚΥΠΤΟΥΝ ΘΕΜΑΤΑ..

ΠΡΙΝ ΣΥΝΕΧΙΣΩ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΡΟΣ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΔΕΝ ΜΕ ΞΕΡΟΥΝ ΟΤΙ
Ο ΧΡΟΝΟΣ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΠΕΡΙΟΡΙΣΜΕΝΟΣ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΑΙΝΩ
ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ ΑΠΑΝΤΗΣΩ ΣΕ ΚΑΤΙ
ΕΙΔΙΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΦΟΡΟΥΜ ΠΟΥ (ΞΑΝΑ)ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΓΩ, ΑΠΛΩΣ ΔΕΝ ΕΙΧΑ
ΤΟΝ ΧΡΟΝΟ.

1ον.
ΦΙΛΕ G7
ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΥ ΣΥΜΕΡΙΖΕΣΑΙ ΤΙΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΣΟΥ ΜΑΖΙ ΜΑΣ.
ΜΕ ΡΩΤΗΣΕΣ ΠΩΣ ΜΟΥ ΦΑΝΗΚΕ Ο ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ?
ΑΡΚΕΤΑ ΗΡΕΜΟΣ, ΕΥΔΙΑΘΕΤΟΣ, ΑΝΟΙΚΤΟΣ, ΣΙΓΟΥΡΑ ΝΗΦΑΛΙΟΣ ΚΑΙ
ΚΑΘΟΛΟΥ ΜΑ ΚΑΘΟΛΟΥ ΝΕΥΡΙΚΟΣ.
ΤΟ ΓΕΓΟΝΟΣ ΟΤΙ ΜΕ ΑΝΑΓΝΩΡΙΣΕ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΤΟΥ ΕΙΠΑ ΚΑΙ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΕ
ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ ΠΟΥ ΟΥΤΕ ΥΠΟΨΙΑΖΟΜΟΥΝ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΟΥΤΕ ΑΥΤΟΣ ΟΥΤΕ Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΟΤΙ ΕΙΜΑΙ ΜΕΛΟΣ ΤΟΥ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ ΜΕ ΣΙΓΟΥΡΕΨΕ ΟΤΙ
ΕΧΕΙ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΑΣΤΕΙΟ.
ΤΟ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΤΟ ΔΙΕΣΤΑΥΡΩΣΑ ΟΤΑΝ ΜΟΥ ΕΔΕΙΞΕ ΤΟ ΔΙΑΒΑΤΗΡΙΟ ΤΟΥ ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΕΝΔΟΙΑΣΜΟ ΚΑΙ ΜΕ ΠΡΟΕΤΡΕΨΕ ΝΑ ΜΠΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ SITES
ΤΗΣ ΝΑΣΑ ΟΠΟΥ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΕΡΕΥΝΗΤΙΚΑ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΚΑΙ Η ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΟΜΑΔΕΣ ΤΩΝ ΕΡΕΥΝΗΤΩΝ.
ΑΦΟΤΟΥ ΔΙΑΣΤΑΥΡΩΣΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΗΚΑ ΟΤΙ ΑΝΗΚΕΙ ΣΤΗΝ ΝΑΣΑ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΣΟΒΑΡΟΛΟΓΟΥΣΕ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ, ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΜΟΝΟ
ΠΗΡΑ ΤΗΝ ΑΠΟΦΑΣΗ ΝΑ ΓΡΑΨΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΝΑΝΤΗΣΗ ΜΑΣ.

2ον.
ΑΝΤΙ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΗΝ ΛΙΣΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΕΡΓΑΖΟΜΕΝΟΥΣ ΣΤΗΝ ΑΝΑΣΚΑΦΗ,
ΠΡΑΓΜΑ ΠΕΡΙΤΟ ΑΦΟΥ Ο ΦΙΛΟΣ TEIHER ΩΣ ΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΥ
ΤΟΥΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΟΛΟΥΣ, ΨΑΞΕ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΤΑ ΕΓΓΡΑΦΑ ΠΟΥ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΕ Ο ΦΟΥΡΑΚΗΣ ΚΑΙ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΤΗΝ ΠΩΛΗΣΗ-ΠΑΡΑΧΩΡΗΣΗ ΤΩΝ "ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΚΩΝ"
ΕΥΡΗΜΑΤΩΝ ΤΟΥ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΥ ΣΤΟΥΣ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ.

3ον.
ΦΙΛΕ DIM.KAR.
ΑΝ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΒΟΒΛΙΟ ΘΑ ΤΟ ΕΙΧΑ ΚΑΝΕΙ.
ΕΧΩ ΗΔΗ ΠΡΟΤΑΣΗ ΑΠΟ ΜΕΓΑΛΟ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΤΗΣ ΑΘΗΝΑΣ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ
ΣΕ ΕΞΙ ΓΛΩΣΣΕΣ ΜΕ ΚΑΛΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΠΟΣΟΣΤΑ 20% ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΩΛΗΣΕΙΣ,
ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΠΟ ΕΝΑΝ ΤΟΠΙΚΟ ΕΚΔΟΤΙΚΟ ΟΙΚΟ ΕΝΟΣ ΦΙΛΟΥ
ΜΟΥ ΜΕ ΠΟΣΟΣΤΑ 50-50.
ΟΠΩΣ ΒΛΕΠΕΙΣ ΟΜΩΣ ΔΕΝ ΤΟ ΕΧΩ ΚΑΝΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΓΙΑΤΙ?
ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΑΚΟΜΑ 100% ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΠΑΡΟΛΑ ΤΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΕΧΩ
ΟΤΙ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ 2012 ΠΟΥ ΝΑ ΕΧΕΙ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ.
ΓΙΤΙ ΟΛΟ ΤΟ ΘΕΜΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΤΟ 2012, Ο ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΣ ΗΤΑΝ
ΑΠΛΑ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΟΛΛΕΣ "ΣΥΜΠΤΩΣΕΙΣ" ΤΩΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΩΝ ΧΡΟΝΩΝ.
ΑΝ ΠΟΤΕ ΟΜΩΣ ΣΙΓΟΥΡΕΥΤΩ 100% ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΘΑ ΤΟ ΕΚΔΩΣΩ,
ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΛΗ ΖΩΗ ΜΕ ΑΥΤΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΝΑ ΠΑΡΩ
ΟΣΑ ΛΕΦΤΑ ΜΠΟΡΕΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΦΤΙΑΞΩ ΕΝΑ ΑΠΟ ΑΥΤΑ ΤΑ ΛΑΓΟΥΜΙΑ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕ Ο G7 ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΕΣΑ ΜΗΠΩΣ ΚΑΙ ΓΛΥΤΩΣΩ...
ΜΙΛΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΘΑΡΑ ΓΙΑ ΕΠΙΒΙΩΣΗ.
ΤΗΝ ΕΠΙΒΙΩΣΗ ΟΜΩΣ ΚΟΙΤΑΖΩ ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΑΠΟΦΕΥΓΩ ΝΑ
ΔΗΜΟΣΙΕΥΣΩ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΩΣ ΠΡΟΣ ΕΜΕΝΑ, ΓΙΑΤΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ ΕΙΜΑΙ ΣΙΓΟΥΡΟΣ ΕΙΝΑΙ Η ΣΥΓΚΑΛΗΨΗ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΚΟΜΑ ΜΕ ΑΡΚΕΤΑ ΜΕΓΑΛΟ ΤΙΜΗΜΑ ΑΠΟ ΚΑΠΟΙΑ ΑΔΙΣΤΑΚΤΑ ΟΡΓΑΝΑ ΤΟΥ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΥ
ΠΑΡΑΚΡΑΤΟΥΣ.

4ον.
ΦΙΛΕ TEIHER ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ Η ΑΝΑΖΗΤΗΣΗ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ ΑΣΤΑΜΑΤΗΤΑ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΚΑΤΑ ΠΟΣΟ Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΚΥΡΙΟΣ ΠΟΥ ΑΝΕΦΕΡΕΣ ΕΙΝΑΙ Ο
ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΠΟΥ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΣΩ ΤΟΥ.
ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΞΕΡΩ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΤΑ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΤΕΣΣΕΡΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΥ ΕΡΕΥΝΩ
ΤΟ ΘΕΜΑ ΕΧΩ ΓΝΩΡΙΣΕΙ ΔΕΚΑΔΕΣ ΑΤΟΜΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ
ΓΝΩΣΤΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΜΙΛΑΝΕ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΓΙΑ ΔΙΑΦΟΡΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ, ΚΥΡΙΩΣ
ΟΜΩΣ ΓΙΑΤΙ ΧΛΕΥΑΖΟΝΤΑΙ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΥΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ
ΟΠΟΙΟ ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΟ ΒΙΩΝΩ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ
ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΙΩΠΗ ΤΟΥΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΤΩΝ ΔΙΣΚΩΝ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΤΗΚΕΣ ΚΑΙ ΕΣΥ ΟΤΙ ΤΟ
ΣΠΗΛΑΙΟ ΔΙΑΘΕΤΕΙ ΣΙΓΟΥΡΑ ΚΑΙ ΜΙΑ ΑΚΟΜΑ ΕΞΟΔΟ, ΠΡΑΓΜΑ ΤΟ ΟΠΟΙΟ
ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΓΝΩΡΙΖΑ ΚΑΘΟΛΟΥ. ΠΟΙΟΣ ΜΑΣ ΛΕΕΙ ΟΤΙ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΜΙΑ ΤΡΙΤΗ Ή ΑΚΟΜΑ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΟΤΙ ΟΙ ΕΝ ΛΟΓΩ ΒΟΣΚΟΙ, ΤΟΥΣ ΟΠΟΙΟΥΣ ΜΑΛΛΟΝ
ΚΑΙ ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΥΧΑΙΑ ΠΕΡΥΣΙ, ΔΕΝ ΕΚΤΕΛΟΥΝ ΕΝΤΟΛΕΣ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΟΥΝ
ΤΗΝ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ΕΙΣΟΔΟ, ΚΑΘΟΤΙ ΕΙΝΑΙ ΓΝΩΣΤΟ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΚΑΝΕΝΑΣ
ΟΥΤΕ ΚΑΝ ΚΑΙ Η ΑΣΤΥΝΟΜΙΑ ΔΕΝ ΤΑ ΒΑΖΕΙ ΜΕ ΤΟΥΣ ΒΟΣΚΟΥΣ ΚΑΙ ΤΑ ΒΟΣΚΟΤΟΠΙΑ ΤΟΥΣ....

5ον.
ΤΟ ΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΑΛΛΟΙ ΔΙΣΚΟΙ Ή ΑΛΛΑ ΕΞΩΓΗΙΝΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΔΕΝ
ΕΧΟΥΝ ΑΚΟΜΑ ΑΝΑΚΑΛΥΦΘΕΙ ΤΟ ΘΕΩΡΩ ΠΟΛΥ ΠΙΘΑΝΟ ΚΑΘΟΤΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΑ
Ο ΕΝ ΛΟΓΩ ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΞΑΝΑΕΡΧΕΤΑΙ ΚΑΙ ΠΑΙΡΝΕΙ
ΜΕΤΡΗΣΕΙΣ ΚΑΘΟΤΙ ΤΟ ΣΠΗΛΑΙΟ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΙ -ΕΚΠΕΜΠΕΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΑ
ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑ, ΠΙΘΑΝΟΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΗ- ΘΥΜΑΣΤΕ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΓΙΑ
ΤΟ ΒΑΝ ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΡΗΤΕΣ ΓΚΑΪΓΚΕΡ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΕΡΥΣΙ??
ΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΕΙ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΜΩΣ ΕΔΩ ΘΑ ΣΑΣ ΚΑΝΩ
ΜΙΑ ΑΛΛΗ ΑΠΟΚΑΛΥΨΗ.
Ο ΦΙΛΟΣ ΜΟΥ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΑΥΤΕΣ ΤΙΣ ΕΒΔΟΜΑΔΕΣ ΘΑ ΞΑΝΑΕΡΘΕΙ Ο
ΕΛΛΗΝΟΑΜΕΡΙΚΑΝΟΣ ΚΑΙ ΟΤΙ ΘΑ ΠΑΝΕ ΜΑΖΙ ΣΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟ ΚΑΙ ΟΤΙ
ΘΑ ΤΟΝ ΠΑΡΑΚΑΛΕΣΕΙ ΑΝ ΓΙΝΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ.
ΑΝ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟΤΕ ΘΑ ΛΥΘΟΥΝ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΠΟΡΙΕΣ ΣΑΣ.
ΠΑΡΑΚΑΛΑΤΕ ΛΟΙΠΟΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΕΧΤΕΙ ΑΚΙ ΤΟΤΕ ΤΑ ΞΑΝΑΛΕΜΕ...
................
...............
..............
.............
............
...........
..........
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΥΠΟΜΟΝΗ ΣΑΣ.
ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΦΟΡΑ ΚΑΛΟ ΞΗΜΕΡΩΜΑ ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G7
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 08:44:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Γρηγοριανέ ,
Ώστε αξιόπιστη η πηγή … Περιμένουμε την συνέχεια της έρευνας σου…Αν η διασπορά της έρευνας αυτής απλωθεί ποτέ στα Χανιά μην διστάσεις να επικοινωνήσεις. Θα χαρώ να βοηθήσω.
Κάτι τελευταίο και γιατί δεν έχω τίποτα ουσιαστικό να καταθέσω σαν G7 στο θέμα αυτό.
Το θέμα παραείναι μεγάλο για να πέρασε απαρατήρητο. Παραείναι..
Προς του φίλους μας στο Ηράκλειο.
Μπορεί κανείς να ξετρυπώσει αρχεία των τοπικών εφημερίδων της εποχής εκείνης ;
Μήπως υπάρχει κάποιο στοιχείο της ειδησιογραφίας που πέρασε τότε στα ψιλά γράμματα ;
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
teiher
Νέο Μέλος


13 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/05/2005, 23:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους teiher  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Προς φίλο Γρηγοριανό

- Το ότι το forum παρακολουθείται το υποπτευόμουν και γι'αυτό δεν πρόκειται να αναφέρω εδώ όλα όσα γνωρίζω, τα οποία μάλιστα δεν γνωρίζουν ούτε καν τα μέλη της οικογένειάς μου, που έχουν και αυτά την περιέργεια να μάθουν τι συμβαίνει. Σε μια τέτοια ιστορία δεν εμπιστεύομαι κανέναν απόλυτα και νομίζω πως είναι λογικό. Όλα όσα θα αναφέρω εδώ, λοιπόν, είναι ήδη "γνωστά".

- Τελικά ο Ελληνοαμερικανός που συνάντησες ΔΕΝ πρέπει να είναι το άτομο που φαντάστηκα. Αυτός που ανέφερα ήταν στον Τσούτσουρο και το Πάσχα, αλλά τώρα είναι (μάλλον) στην Αμερική. Αυτός κάνει άλλη δουλειά, προσπαθεί να αντλήσει πληροφορίες από το γέρο που ανέφερα στα προηγούμενα posts μου.

- Για τις εισόδους της σπηλιάς : Όλα όσα ξέρω για τη σπηλιά προέρχονται από έναν ντόπιο, ο οποίος έχει πεθάνει εδώ και 2 χρόνια. Δυστυχώς όλοι οι ντόπιοι που δούλεψαν τότε στις ανασκαφές έχουν πεθάνει σήμερα, 43 χρόνια μετά, ή έχουν φύγει από το χωριό, και έχει μείνει μόνο "το κεφάλι", που μάλλον δεν είναι σε θέση να δώσει πληροφορίες και λόγω της κατάστασής του δεν μπορώ να τον προσεγγίσω. Για τη ΒΔ είσοδο, το υποπτευόμουν, μετά από τις περιπλανήσεις μου στη γύρω περιοχή. Όμως, ακόμα και αν οι ιπτάμενοι δίσκοι βγήκαν από εκεί, θα έπρεπε να διασχίσουν ΟΛΟ το χωριό, γιατί δεν υπάρχει άλλος δρόμος. Γι' αυτό το λόγο αμφισβητώ ότι μεταφέρθηκαν ιπτάμενοι δίσκοι από το συγκεκριμένο σπήλαιο (ίσως από κάποιο άλλο). Υποπτεύομαι επίσης (ναι, ναι!) ότι υπάρχει και τρίτη είσοδος σε ένα άλλο σημείο, αλλά δε λέω ακριβώς πού γιατί δεν ξέρω αν το έχουν ανακαλύψει οι Αμερικάνοι. Όμως και αυτή η είσοδος είναι δυσπρόσιτη, αφού για να τη φτάσεις πρέπει να κάνεις αναρρίχηση σε μια κατακόρυφη πλαγιά 30 μέτρων ύψους.

- Μία πολύ σωστή ιδέα είναι αυτή του "G7" για να βρούμε άρθρα από τις τοπικές εφημερίδες "Πατρίς" και "Μεσόγειος" που είναι οι μόνες που υπήρχαν τότε ... χμμμ ... αυτό είναι εύκολο να το κάνω και μάλιστα χωρίς να "καρφωθώ".

- Και αυτό είναι επίσης γνωστό, οπότε δεν έχω πρόβλημα να το πω εδώ :
Το "κεφάλι", πριν από 13 χρόνια, όταν εγώ ήμουν 18 ετών και εκείνος υγιής, μου πρότεινε να πάμε μαζί μέσα σε "κάποια" σπηλιά (σίγουρα όχι στο σπήλαιο της Ειλειθυίας), να με βοηθήσει να φτάσουμε μέχρι μια πόρτα που έχει ένα πόμολο σε σχήμα τροχού και να τον βοηθήσω να βρει με ποια κίνηση θα την ανοίξουμε (στροφή γύρω από τον άξονά του; στροφή περί τον κατακόρυφο ήτον οριζόντιο άξονα; τράβηγμα; πίεση;). Φυσικά αρνήθηκα, αφού ο κίνδυνος με μια λάθος κίνηση να πάθουμε κάτι πολύ κακό ήταν μεγάλος, και αν έφτανα μπροστά σε μια τέτοια πόρτα δε θα αντιστεκόμουν στον πειρασμό.

- Όταν ξαναπάς στον Τσούτσουρο, ψάξε την κορυφογραμμή γύρω από το χωριό για τα εξής : μία πυραμίδα που βγαίνει μέσα από τη θάλασσα, ένα μονόλιθο ύψους περίπου 10 μέτρων σε σχήμα θρόνου και τρεις πυραμίδες τη μια δίπλα στην άλλη.

- Τροφή για σκέψη : Σουβλάκια


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GDS1
Πλήρες Μέλος


937 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 09:46:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GDS1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
teiher
"Τροφή για σκέψη : Σουβλάκια"

Όχιιιιιιιιιιιι και κάνω και δίαιτα.... Συγγνώμη για την επέμβαση απλά παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον.

Μια ερώτηση αφού το θέμα παρακολουθείται γιατί τα Αμερικανάκια δεν επεμβαίνουν για να μας οδηγήσουν σε λάθος πορίσματα; Υποθέτω ότι το να πέσουν κάποιοι πλανήτες στην Γη το 2012 ή μια άλλη παγκόσμια καταστροφή θα πρέπει να είναι αρκετά μεγάλο κρατικό(α) μυστικό(α)για να μην προκληθεί πανικός κτλ κτλ.

Πάντως το όλο θέμα είναι αρκετά ενδιαφέρον και θέλω να ευχαριστήσω όλους τους συντελεστές της που προσφέρουν αυτές τις πληροφορίες.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dim.kar
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
709 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 10:13:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dim.kar  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλες και όλους!

Επειδή μονίμως κάποιος, κάπου, κάποτε είδε, κι αν είδε, αυτό που είδε είναι απόκρημνο δυσπρόσιτο κλπ κλπ, αν ποτέ αποφασίσετε να πάτε κάπου ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ δώστε σήμα κι εγώ έρχομαι. Κι ανεβαίνω σε όποια πλαγιά θέλετε, μπαίνω σε όποια σπηλιά θέλετε, κολλάω μπρίκια , πεταλώνω ψύλλους. Μεχρι να γίνει αυτό (που πολύ φοβάμαι πως δεν θα γίνει ποτέ) επιτρέψτε μου να έχω Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ε Σ αμφιβολίες!

Δ.Κ. ή ο άνθρωπος whisky
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ostria
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


4324 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 11:02:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ostria  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι αν η ιστορία με τους ιπτάμενους δίσκους είναι κάλυψη για κάτι πολύ διαφορετικό; (Μήπως ας πούμε μιλώντας για δίσκους, εννοούν άλλους σαν τον δίσκο της Φαιστού;)


Συγνώμη αλλά η ύπαρξη 4 ιπτάμενων δίσκων μέσα σε μία σπηλιά ακούγεται τουλάχιστον υπερβολική. Τι μέγεθος έχουν οι δίσκοι; Τι μέγεθος πρέπει να έχει το εσωτερικό της σπηλιάς (και βέβαια οι είσοδοι της και τα εσωτερικά περάσματα) για χωρέσει ένας μόνο δίσκος, διαστάσεων μικρού αυτοκινήτου;

Μετά, σκεφτείτε ότι για να γίνει αυτή η σπηλιά αποθηκευτικός χώρος ιπτάμενων δίσκων (ή κάτι τέτοιο) θα πρέπει να έχουν γίνει μέσα διάφορες εργασίες. Φαντάζομαι ότι δεν θα έβαζαν τους δίσκους σε μία σπηλιά χωρίς βάθος, που να φαίνονται ας πούμε απ έξω, ούτε πάνω σε ανώμαλο έδαφος, ούτε ανάμεσα σε μεγάλους σταλακτίτες και σταλαγμίτες.


'We are either alone in the universe or we are not. Both ideas are overwhelming'
-Arthur C. Clarke-
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

livia
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
193 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:10:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους livia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παρακολουθώ το θέμα με ενδιαφέρον και θέλω να πώ μια μικρούλα ιδεούλα.
το τσουνάμι έχει ειπωθεί οτι ήταν ενέργεια των Αμερικανών.
Ξέρουμε οτι υπήρξε μικρή παρέκλιση του άξονα της γής.
Με άλλα δυο τρία τσουνάμι,το 2012 η Αμερική δεν θα κινδυνεύει απο αυτό που έρχεται γιατι με την σταδιακή μετακίνηση του άξονα θα πέσει στην έρημο.

Είναι δύσκολο το μονοπάτιΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

G7
Νέο Μέλος


14 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 12:34:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους G7  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε dim.kar,
Καλά κάνεις και έχεις τεράστιες αμφιβολίες. Όμως αν προσέξεις λίγο τα κείμενα όλων των φίλων εδώ θα διαπιστώσεις πως όλοι λίγο πολύ έχουν σπαρμένες τις αμφιβολίες τους στα κείμενα που καταθέτουν. Αυτό που κάνει την διαφορά από την κοινώς εννοούμενη παπαρολογία είναι η έρευνα και η διασταύρωση των στοιχείων .
Η επικοινωνία μας δεν έχει άλλο στόχο από την καταγραφή διασταυρωμένων ή προς διασταύρωση δεδομένων. (Τώρα , ποιος μιλάει, εγώ που δεν έχω τίποτα στα χέρια να παραθέσω..)Για τον ίδιο λόγο που απεχθάνομαι τους παπαρολόγιους, απεχθάνομαι και όλους όσους αφορίζουν τους παπαρολόγιους. Συνήθως αναπαράγονται ιδεολογήματα χωρίς έρευνα , προκύπτουν εκ-λογικευμένα συμπεράσματα από εξόχως
αμφισβητούμενες αρχικές υποθέσεις και ούτω καθεξής. Ακολουθεί αντίλογος της παπαρολογίας. Σκέτη ταλαιπωρία..
Δυο πράγματα ακόμα .
Αυτό που με έκανε να επικοινωνήσω με τους φίλους εδώ είναι ότι η υπόθεση αυτή είναι ¨διερευνήσιμη¨ (ναι , ομολογώ και πολύ ενδιαφέρουσα). Τα παιδιά εδώ δείχνει να έχουν περάσει σε μια δράση . Αυτό κάνει την διαφορά. Τι άλλο κάνει την διαφορά; Εσύ γιατί δήλωσες έτοιμος να συμμετάσχεις σε δράση. Μακάρι να προκύψουν στοιχεία τέτοια που να μας δώσουν αφορμή για δράση. Για κοινή δράση. Θα δούμε. Μέχρι τότε ειλικρινά αν κατέβαινα ποτέ με σκοινί μια σπηλιά θα προτιμούσα στην συντροφιά να είχα κάποιον που πεταλώνει ψύλλους ..
Υπομονή λοιπόν ..θα δείξει το πράμα..
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
alexvr
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/05/2005, 13:09:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alexvr  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει έρθει όντως η στιγμή για να αρχίσουμε περνάμε σε ποιο ουσιαστικές κινήσεις, πέρα απο τη θεωρητική προσέγγιση του θέματος.
Εχουν ειπωθεί πολλά, ακόμα περισσότερα καποιοι γνωρίζουν και περιμένουμε κι εμεις να μάθουμε...
Προσωπικά δεν γνωρίζω πολλά, αλλά ένα είναι δεδομένο και δεν σηκώνει καμμια αμφισβητηση: Η παρουσία των Αμερικάνων. Σε άσχετη φάση, συγγενικο μου πρόσωπο, μου εδειξε ενα κτιριο που λειτουργει ως σημειο επεξεργασιας στοιχειων και ευρηματων απο αρχαιολογικους χώρους, ανασκαφές κλπ. Σε αυτο ερχονται γκρουπακια απο Αμερικάνικα πανεπιστημια ώστε να μορφωθουν τα παιδια!. Βρισκεται εξω απο την Ιεράπετρα και με την πρωτη ευκαιρια θα εχουμε και φωτογραφια.

Το συμπερασμα ειναι απλο. Τα παντα εχουν χαριστει στους "συμμαχους"!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy