ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΠΑΙΔΕΙΑ- ΤΟ ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ/ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 6
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2004, 23:48:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR , από την τελευταία σου απάντηση συμπεραίνω , οτι μάλλον δεν ήταν αρκετά σαφείς οι θέσεις μου και ίσως γι'αυτό δεν έγιναν απολύτως κατανοητές .
Η βιβλιοθήκη μου περιλαμβάνει τα περισσότερα έργα των Ν.Καζαντζάκη , Η.Βενέζη , Γ.Ρίτσου , Κ.Παλαμά , Κ.Βάρναλη , Γ.Σεφερη , Ο.Ελυτη , Μ.Λουντέμη , ακόμα και τα άπαντα του ακραίου δημοτικιστή Γιάννη Ψυχάρη .
Επομένως ποτέ δεν αμφισβήτησα τον πλούτο και την εκφραστικότητα αυτής ταύτης της δημοτικής μας γλώσσας αυτό όμως που αμφισβητώ είναι οτι δεν πρέπει να μένουμε μόνο στην εκμάθηση της δημοτικής και να υποβαθμίζουμε την αρχαία μας γλώσσα περιορίζοντας δραστικά την εκμάθησή της στα σχολεία μας , την ίδια στιγμή που την εισάγουν και την διδάσκουν στα σχολεία του εξωτερικού .
Είμαι κάποιας ηλικίας και στην εποχή μου ένας απόφοιτος του σημερινού λυκείου μπορούσε να διαβάζει άνετα Όμηρο στό πρωτότυπο , πράγμα που δεν γίνεται σήμερα , σε μία εποχή που όπως δείχνουν τα πράγματα η αρχαία Ελληνική γλώσσα θα παίξη σπουδαιο ρόλο στίς νέες τεχνολογίες , γι'αυτό και στην ΝΑΣΑ και αλλού βάλθηκαν να μάθουν Ελληνικά .
Επίσης θέλω να δηλώσω οτι αυτό που αμφισβήτησα απο την αρχή , ήταν η ισοπεδωτική γραμματική του Τριανταφυλίδη που διδάσκεται στα σχολεία μας , την οποία ευτυχώς από όσο παρακολουθώ η συντριπτική πλειοψηφία των νέων λογοτεχνών μας , την έχει πετάξει στον κάλαθο των αχρήστων και είναι αυτή η γιαλατζί γραμματική του Τριανταφυλίδη φίλε AVATARGR και όχι η καημένη η δημοτική που μου απαγορεύει να γράψω το y με υ .
Και αναρωτιέμαι που θα μας πάη αυτη η υπεραπλούστευση και ποιό θα είναι το επόμενο βήμα ; Στο ν'αρχίσουμε να γράφουμε όλα τα ο με όμικρον και όλα τα ι με γιώτα ; Και ύστερα πάμε ολοταχως για την ιοθέτηση του λατινικού αλφαβήτου προς χάριν ομοιομορφίας με τους κοινοτικούς μας εταίρους ; Καλομελέτα κι έρχεται .
Θέλω επίσης να επαναλάβω αυτό που εγραψα σε προηγόυμενη απάντησή μου και πέρασε απαρατήρητο . Τόσο ο Κωστής Παλαμάς όσο και οι άλλοι κλασικοί της λογοτεχνίας μας , έγραψαν μεν στην δημοτική τα αριστουργήματά τους , αλλά όχι με την γραμματική του Τριανταφυλίδη .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 12:31:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostris ΚΑΤ' ΑΡΧΑΣ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΣΥΖΗΤΗ ΜΑΣ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΟΠΟΙΕΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ.

ΑΠΑΝΤΩ ΛΟΙΠΟΝ ΠΩΣ Η ΔΥΝΑΜΙΚΗ ΣΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΝΑΦΕΡΕΙ ΕΝΑ ΚΑΛΟ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΕΙΝΑΙ ΠΩΣ ΑΡΚΕΤΟΙ ΔΗΜΟΤΙΚΙΣΤΕΣ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ (ΟΧΙ ΟΙ ΜΑΛΛΙΑΡΟΙ) ΑΛΛΑΞΑΝ ΑΡΚΕΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ. (ΔΗΛΑΔΗ ΔΕΝ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΑΝ ΤΗΝ ΠΛΕΡΙΑ ΔΗΜΟΤΙΚΗ)

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΠΟΥ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ (Ν.Καζαντζάκη , Η.Βενέζη , Γ.Ρίτσου , Κ.Παλαμά , Κ.Βάρναλη , Γ.Σεφερη , Ο.Ελυτη , Μ.Λουντέμη ,) ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΕΓΡΑΨΑΝ ΣΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑΝ ΠΑΡΑ ΠΕΡΑ.

ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΜΠΛΟΥΤΙΣΑΝ ΤΗΝ ΔΗΜΟΤΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΜΕ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΤΩΝ ΤΟΠΙΚΩΝ ΔΙΑΛΕΚΤΩΝ (ΝΤΟΠΙΟΛΑΛΙΕΣ) ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΟΠΩΣ Ο ΡΙΤΣΟΣ ,ΚΑΖΑΤΖΑΚΗΣ,Η.ΒΕΝΕΖΗΣ.
(ΣΤΗΝ ΗΠΕΙΡΟ ΠΧ ΤΟ ΠΙΑΤΟ ΤΟ ΛΕΝΕ ΠΙΝΑΚΙ AΠO TO ΠINAKIO)
ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ ΑΡΝΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΟΥΡΑΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΗΡΙΚΟ ΚΕΡ (ΑΡΝΙ).

ΠΟΛΛΕΣ ΔΙΑΛΕΚΤΟΙ ΕΧΟΥΝ ΠΟΛΛΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΤΗΣ ΑΡΧΑΙΑΣ ΜΑΣ ΓΛΩΣΣΑΣ.

ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΣΥΜΦΩΝΩ ΠΩΣ ΚΑΛΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΔΙΔΑΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΑΡΧΑΙΑ..
ΛΥΣΙΑΣ ,ΕΠΙΤΑΦΕΙΟΣ ΑΛΛΑ Ο ΟΜΗΡΟΣ ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΔΟΥΛΕΙΑ.


ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΗ Η ΓΝΩΣΗ ΤΗΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΑΘΕΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΟΠΟ ΑΛΛΑ ΧΡΟΝΟ.
ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΕΠΙΒΑΛΛΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΟΜΗΡΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΝ ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΤΕΣ (ΕΚΤΟΣ ΚΑΙ ΕΑΝ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΟΥΝ ΦΙΛΟΛΟΓΙΑ)ΑΛΛΑ ΜΕΣΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΠΛΕΣΙΑ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2004, 23:57:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε AVATARGR , και εγώ με την σειρά μου θα ήθελα να σε ευχαριστήσω γι'αυτήν την δημιουργική ανταλλαγή απόψεων που έχουμε , αν και προσωπικά δεν βλέπω να έχουμε πολές διαφωνίες .
Στό μόνο πράγμα που πραγματικά κατά την γνώμη μου διαφωνούμε είναι η γραμματική του Τριανταφυλίδη την οποία ιοθέτησε το Υπουργείο Παιδείας για την ορθογραφία της Ελληνικής γλώσσας , την οποία εγώ προσωπικά , αλλά και αρκετοί άλλοι , θεωρούμε οτι είναι επιζήμια για την γλώσσα μας .
quote:
ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΤΟ ΑΡΝΙ ΛΕΓΕΤΑΙ ΚΟΥΡΑΔΙ ΑΠΟ ΤΟ ΟΜΗΡΙΚΟ ΚΕΡ (ΑΡΝΙ).


Εκτός θέματος και απλά για την ιστορία (κουβέντα να γίνεται) , στην Ομηρική γλώσσα τα πρόβατα λέγονται και " Μήλα " , γι'αυτό και μερικοί πιστεύουν ότι τα χρυσά μήλα των Εσπερίδων που κατά την μυθολογία μας έκλεψε ο Ηρακλής στην πραγματικότητα ήταν πρόβατα .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 11:56:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ Sesostris ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΟΠΟΙΑ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΝΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΝΑ ΤΗΝ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ ΣΩΣΤΑ.

ΝΑ ΕΧΟΥΜΕ ΕΡΓΑΛΕΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΑΝΟΝΕΣ ΣΥΝΤΑΚΤΙΚΟΥ ΚΑΙ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑΣ ..

Η ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΕΧΕΙ ΠΛΟΥΤΟ...

ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΔΥΝΑΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΠΙΣΤΩΣΕΙ ΕΑΝ ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕΡΙΚΟΥΣ (ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΠΟΛΛΟΥΣ)ΣΥΓΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΠΟΙΗΤΕΣ ΜΑΣ....

ΑΛΛΑ ΤΟ ΒΑΣΙΚH ΜΕΡΙΜΝΑ ΜΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ Η ΑΠΟΦΥΓΗ ΤΩΝ ΛΑΤΙΝΙΚΩΝ ΧΑΡΑΚΤΗΡΩΝ ΣΕ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΡΑΦΗ....

ΘΕΛΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΠΡΟΤΑΣΗ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ....
ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΜΙΑ ΚΑΛΗ ΑΡΧΗ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΙΣΟΥΜΕ ΝΑ ΓΡΑΦΟΥΜΕ ΜΕ ΛΑΤΙΝΙΚΟΥΣ ΧΑΡΑΚΤΗΡΕΣ.
ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΩΘΗΣΟΥΜΕ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΔΩ ΣΤΑ ΦΟΡΟΥΜΣ ΤΙΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΑΣ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ.

ΑΛΛΑ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ ΝΑ ΜΗΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΕ ΥΠΟΤΙΜΗΤΙΚΟ ΤΡΟΠΟ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΚΑΝΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΚΑ ΛΑΘΗ.

ΑΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΜΙΑ ΑΡΧΗ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2004, 23:13:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ !!!! ΕΓΚΡΙΝΩ ΚΑΙ ΕΠΑΥΞΑΝΩ !!!!
Φίλε AVATARGR , έχεις απόλυτο δίκιο , ας μιλήσουμε όλοι Ελληνικά και με την πάροδο του χρόνου θα διορθώσουμε και τα όποια ορθογραφικά μας λάθη .
Προσωπικά φίλοι μου , μέχρι την 2α γυμνασίου ήμουνα ο πιό ανορθόγραφος της τάξης μου και η ανορθογραφία μου είχε γίνει παροιμιώδης .
Ο αναμάρτητος λοιπόν πρώτος τον λίθο βαλέτω .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 10:05:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγγίξατε ένα μεγάλο θέμα!Όπως αναφέρεται ακριβώς και στον τίτλο:ΜΕΓΑ ΘΕΜΑ
quote:
Στο ν'αρχίσουμε να γράφουμε όλα τα ο με όμικρον και όλα τα ι με γιώτα ; Και ύστερα πάμε ολοταχως για την ιοθέτηση του λατινικού αλφαβήτου προς χάριν ομοιομορφίας με τους κοινοτικούς μας εταίρους ; Καλομελέτα κι έρχεται .


Ναι, αργά σταθερά,ύπουλα κάποιες φορές, για να μην υπάρχει αντίδραση.
Δεν μπορούν εύκολα να πουν καταργούμε το Ω ή όλα τα ι με γιώτα.
Υπάρχουν έμμεσοι τρόποι,μη αντιληπτοί εύκολα.
Θα γράψω κι ένα παράδειγμα.
Μέχρι πριν από 2 χρόνια,διδασκόταν στην Α'τάξη γυμνασίου η Οδύσσεια(μετάφραση πάντα)
Και στην Β΄τάξη γυμνασίου η Ιλιάδα(πάλι μετάφραση).
Έστω και από τα μεταφρασμένα αυτά αριστουργήματα, το παιδί, ο νέος, θαύμαζε τη μαγεία της γλώσσας μας.
Τον πλούτο των λέξεων,των επιθέτων,σε μια γλώσσα που μόλις τότε στην ουσία άρχιζε να ανακαλύπτει.
Πρίν από 2 χρόνια λοιπόν,βγήκε η Ιλιάδα από την ύλη της Β'γυμνασίου.
Στριμώχθηκε πρόχειρα στην ύλη της Α'τάξης,μαζί με την Οδύσσεια,με αποτέλεσμα,κανένα από τα έργα να μη διδάσκεται σωστά.Κυρίως θέμα χρόνου.Η ιλιάδα μάλιστα,αφού είναι στο τελος αυτής της ύλης,τις περισσότερες φορές δεν διδάσκεται..(Υπάρχουν κι άλλα πολλά τέτοια ζωντανά παραδείγματα)
Μ'αυτό θέλω να αγγίξω το θέμα και από μια άλλη πλευρά,αυτήν που μας δείχνει τα όσα έγραψα παραπάνω .Και αυτά που σωστά έθιξε ο φίλος Sesostris.
Βρίσκουν τρόπους αγαπητοί,βρίσκουν..Και μάλιστα τρόπους που δεν γίνονται αντιληπτοί,αλλά σιγά σιγά οδηγούν στην <ισοπέδωση> της γλώσσας.Αυτό κατά την άποψή μου είναι πιο επικίνδυνο,γιατί όταν θα γίνει ορατό,ίσως να ειναι αργά.


<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 12:59:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑ ΚΡΑΤΑΩ ΔΥΟ ΑΠΟ ΤΙΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΚΑΝΕΙΣ....

quote:
Ναι, αργά σταθερά,ύπουλα κάποιες φορές, για να μην υπάρχει αντίδραση.
Δεν μπορούν εύκολα να πουν καταργούμε το Ω ή όλα τα ι με γιώτα.
Υπάρχουν έμμεσοι τρόποι,μη αντιληπτοί εύκολα.

ΝΑΙ ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ ΥΠΟΥΛΑ ΠΡΟΧΩΡΑΝΕ...

ΠΕΡΙ ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ ΚΑΙ ΙΛΙΑΔΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΟ ΠΟΛΥΛΑ.

ΕΝΑ ΘΑΥΜΑΣΙΟ ΕΡΓΟ ΠΟΥ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΙΑΒΑΣΟΥΜΕ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NOMIMON
Μέλος 1ης Βαθμίδας


143 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 16:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους NOMIMON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Στις 13 Απριλίου, παραδίδοντας το Υπουργείο Παιδείας στο διάδοχό του Πέτρο Ευθυμίου, ο Γεράσιμος Αρσένης δήλωσε μεταξύ άλλων: "Τα μεγάλα προβλήματα στην εκπαίδευση δεν ήταν οι μαθητές, οι εκπαιδευτικοί και τα συντεχνιακά συμφέροντα. Το πρόβλημα ήταν ο σκληρός πόλεμος που έγινε από συγκροτήματα οικονομικών συμφερόντων που ήθελαν μια διαφορετική πορεία στο χώρο της παιδείας, πόλεμος για την κατάκτηση και την κυριαρχία των νέων μέσων μάθησης, το Διαδίκτυο, το Internet, τα CD-ROM, τα νέα βιβλία, τις βιβλιοθήκες και τις ηλεκτρονικές βιβλιοθήκες"

ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ:

1. Σοβαρή και πολύ βαρειά καταγγελία από υπουργό μάλιστα σύγχρονου κράτους, που πέρασε στα "ψιλά".

2. Καμμία εφημερίδα (πλην μιάς εξαίρεσης - Αυγή, απ' όπου και το απόσπασμα) ασχολήθηκε, κανένα μέσο ενημέρωσης, κανένας εισαγγελέας.

3. Ο διάδοχος του Αρσένη, κος Ευθυμίου, μέχρι να υπουργοποιηθεί εργαζόταν σ' ενα από τα συγκροτήματα που καταγγέλλονται (ΔΟΛ).

4. Αμέσως μετά άρχισε η "μεταρρύθμιση" της μεταρρύθμισης Αρσένη.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 21:32:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καταρχήν θέλω να ευχαριστήσω τον AvatarGR:
quote:
ΠΕΡΙ ΟΜΗΡΟΥ ΟΔΥΣΣΕΙΑΣ ΚΑΙ ΙΛΙΑΔΟΣ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΗ ΦΙΛΟΛΟΓΙΚΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟΝ ΙΑΚΩΒΟ ΠΟΛΥΛΑ.

Έχω τα έπη του Ομήρου,ακόμα κρατημένα από το σχολείο στη βιβλιοθήκη μου.
Σκόπευα να ψάξω να βρω κάτι άλλο.Καλύτερο.Οπότε μου ήρθε <καλούπι> η απάντησή σου!

quote:
Σοβαρή και πολύ βαρειά καταγγελία από υπουργό μάλιστα σύγχρονου κράτους, που πέρασε στα "ψιλά".


ότι δεν συμφέρει,δυστυχώς στα ψιλά μένει..
Γι'αυτό πρέπει να ενημερωνόμαστε ως πολίτες, κυρίως από δικές μας πηγές.
Και όχι απαραίτητα από μεγάλα κανάλια ή εφημερίδες.
Δεν τα αποκλείω βέβαια,για το λόγο ότι παρακολουθώντας σφαιρικά,καταλαβαίνουμε τί συμφέροντα παίζονται,ποιοί εξουσιάζουν και καθοδηγούν τον τύπο και τα ΜΜΕ...

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2004, 23:37:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι Ελευθερία και NOMIMON σας χαιρετώ .
Δυστυχώς για την παιδεία μας έχετε απόλυτο δίκιο στις επισημάνσεις σας . Άλλωστε αυτό υποστήριξα και εγώ στην πρώτη μου απάντηση , όταν εξέφρασα την ανησυχία και τον προβληματισμό μου , μήπως εξυφαίνεται από ξένα κέντρα αποφάσεων συνομωσία με στόχο την γλώσσα την ιστορία και την πολιτιστική μας ταυτότητα , γιατί οι μέχρι τώρα ενδείξεις προς τα εκεί οδεύουν .
Τελικά φίλοι μου , η προσωπική μου άποψη είναι οτι για να πάμε μπροστά στην εκμάθηση της Ελληνικής και για να μην καταντήση στο τέλος μία ξένη γλώσσα για τα παιδιά μας , θα πρέπη να επανέλθη η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών από την 1η γυμνασίου , όπως διδασκόντουσαν στην δεκαετία του 50 , για να μην αναφερθώ και στα Λατινικά , η εκμάθηση των οποίων μπορεί να μην είχε άμεσα πρακτική αξία , όμως διεύρυνε τους πνευματικούς ορίζοντες του μαθητή και αποτελούσε ένα πρώτης τάξεως βοήθημα στην εκμάθηση ξένων γλωσσών .
Τουλάχιστον προσωπικά με βοήθησαν αρκετά .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ελευθερία
Πλήρες Μέλος

Laos
825 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 00:21:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
θα πρέπη να επανέλθη η διδασκαλία των αρχαίων Ελληνικών από την 1η γυμνασίου , όπως διδασκόντουσαν στην δεκαετία του 50 , για να μην αναφερθώ και στα Λατινικά , η εκμάθηση των οποίων μπορεί να μην είχε άμεσα πρακτική αξία , όμως διεύρυνε τους πνευματικούς ορίζοντες του μαθητή και αποτελούσε ένα πρώτης τάξεως βοήθημα στην εκμάθηση ξένων γλωσσών .
Τουλάχιστον προσωπικά με βοήθησαν αρκετά .

Σίγουρα θα ήταν μια καλή αρχή.
Για να υπάρξει όμως και μια καλή συνέχεια,θα πρέπει να διδάσκονται και σωστά.
Μαθητές που τελειώνουν σήμερα το λύκειο,και έχουν επιλέξει την θεωρητική κατεύθυνση,με πολλές ώρες αρχαία,γνωστό-άγνωστο,άμα τους δώσουμε μια απλή προτασούλα,εύκολη,στα αρχαία,δεν μπορούν να τη μεταφράσουν!!!(έκανα το <πείραμα> σε άριστο μαθητή αυτής της κατεύθυνσης)
Κόλλημα στο κείμενο του βιβλίου,μαθαίνουν κατά λέξη τη μετάφραση,και τις περισσότερες φορές δεν θυμούνται καν το πρωτότυπο κείμενο.
Στο άγνωστο...εκεί με λίγη καλή τύχη,(μαντεύω,μαντεύω)και μέτρια γνώση της νεοελληνικής γραμματικής και του συντακτικού,καλά τα πάμε..άλλωστε το άγνωστο μετρά μονο 40%,ας πιάσουμε λίγο από εδώ και λίγο από εκεί,και καλώς έχει..
Και δεν φταίνε οι μαθητές.
Το σύστημα,και η αποστήθιση σε όλο της το μεγαλείο.Διαβάζω αλλά δεν μαθαίνω!
Αλλά κι εγώ πολλά ζητώ.
Σίγουρα το να ξαναμπεί ως μάθημα από την Α'Γυμνασίου,θα έχει αποτέλεσμα,τουλάχιστον καλύτερο από το σημερινό.

<<Διότι η άγνοια φέρνει αλόγιστο θάρρος, ενώ η γνώση δισταγμό>>Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/02/2004, 10:06:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΔΕΝ ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΜΟΝΟ ΩΣ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΕΠΕΚΤΑΘΟΥΜΕ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΟΥΜΕ ΩΣ ΘΕΜΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ.

Η ΣΗΜΕΡΙΝΗ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΚΟΙΝΟΤΗΤΑ ΠΑΣΧΕΙ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ.

ΒΕΒΑΙΑ ΙΣΩΣ ΑΚΟΥΣΤΕΙ ΚΑΠΩΣ ΠΑΡΑΞΕΝΟ ΜΕ ΤΙΣ ΤΟΣΕΣ ΝΕΕΣ ΑΝΑΚΑΛΥΨΕΙΣ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΥΡΟ ΜΑΣ. (ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΑ ΑΛΜΑΤΑ)

Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΚΗ ΑΝΑΚΑΛΥΨΗ ΚΑΙ ΠΡΟΟΔΟΣ ΜΕΣΩ ΑΥΤΗΣ ΕΧΕΙ ΠΡΟΟΘΗΣΗ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ????
ΕΝ ΜΕΡΗ ΝΑΙ ...

ΒΑΖΩ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΜΕΡΙΚΟΥΣ ΜΗΝΕΣ.

ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΜΕΡΙΚΗ (USA),AΓΓΛΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ,ΚΑΝΑΔΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΧΩΡΕΣ ΤΟΥ ΤΡΙΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ ΟΠΟΥ ΜΕΓΑΛΩΝΕΙ Ο ΑΡΙΘΜΟΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΠΟΥ ΕΓΚΑΤΑΛΕΙΠΟΥΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΟΒΑΘΜΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ.

ΑΛΛΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΠΑΛΙ ΘΕΜΑ Η ΔΙΔΑΣΚΑΛΕΙΑ....

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΚΑΤ'ΕΜΕ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΠΟΙΟΤΗΤΑ ΓΝΩΣΗΣ.

ΕΝ ΚΑΤΑΚΛΕΙΔΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΥΝΟΨΙΣΩ ΠΩΣ ΟΛΑ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ, ΓΝΩΣΗΣ,
ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ ΖΩΗΣ , ΘΕΜΑΤΑ ΟΙΚΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΚΑΤ' ΕΠΕΚΤΑΣΗ ΠΟΛΙΤΙΚΗΣ ΠΡΑΞΗΣ ΕΙΝΑΙ ΘΕΜΑΤΑ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ.

ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΝΗΤΗΡΙΟΣ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ....

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΚΑΠΟΙΕΣ ΣΚΕΨΕΙΣ ΜΟΥ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟΤΗΤΑ ΤΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Sesostris
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
4907 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 00:01:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Sesostris  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Sesostris  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΕΙΝΑΙ Η ΚΙΝΗΤΗΡΙΟΣ ΔΥΝΑΜΗ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ.
ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΛΟΓΟ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΔΙΑΦΟΡΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΝΑ ΤΗΝ ΥΠΟΒΑΘΜΙΣΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΧΕΙΡΑΓΩΓΗΣΟΥΝ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ....

Και σ'αυτό το σημείο φίλε AVATARGR θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου .
Ειδικά για τις ΗΠΑ που αναφέρεις πιό πάνω είχα την τύχη να έχω προσωπική εμπειρία το πόσο έχουν οι κύκλοι αυτοί που αναφέρεις υποβαθμίσει την παιδεία αυτού του λαού και δημιουργούν εγγράμματους μεν αλλά όχι μορφωμένους πολίτες , εντελως ανιστόρητους και χωρίς εγκυκλοπαιδικές γνώσεις , ουτως ώστε να μπορούν να χειραγωγούνται εύκολα απο την εκάστοτε εξουσία .
Και μιλάω για ανθρώπους πανεπιστημιακής καταρτίσεως , φαντάσου τι γίνεται με αυτούς της βασικής εκπαίδευσης , οι οποίοι όταν η συζήτηση περιστρεφόταν σε θέματα γενικής φύσεως μου έλεγαν " Μου θυμίζετε τον παπού μου ο οποίος είχε πολές γνώσεις σαν και σας " .
Και δεν ειμαι δα και κανένα τέρας μορφώσεως .

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 13:18:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΕ ΜΟΥ ΦΙΛΕ Sesostris ΝΑΙ ΑΥΤΟ ΠΙΣΤΕΥΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΕ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ...

quote:
Ειδικά για τις ΗΠΑ που αναφέρεις πιό πάνω είχα την τύχη να έχω προσωπική εμπειρία το πόσο έχουν οι κύκλοι αυτοί που αναφέρεις υποβαθμίσει την παιδεία αυτού του λαού και δημιουργούν εγγράμματους μεν αλλά όχι μορφωμένους πολίτες , εντελως ανιστόρητους και χωρίς εγκυκλοπαιδικές γνώσεις , ουτως ώστε να μπορούν να χειραγωγούνται εύκολα απο την εκάστοτε εξουσία .

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΤΗΝ ΥΠΟΘΕΣΗ ΤΗΣ ΜΑΘΗΣΗΣ ΤΗΝ ΕΧΟΥΝ ΕΝΑΓΑΓΗ ΣΕ ΕΝΑ ΜΗΧΑΝΙΣΤΙΚΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΜΑΘΗΣΗΣ ΚΑΙ ΟΧΙ ΓΝΩΣΗΣ....

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ......

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/02/2004, 13:33:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΕΔΩ...

ΠΡΙΝ ΑΠΟ 2 ΜΗΝΕΣ ΠΕΡΙΠΟΥ ΑΝΟΙΞΑ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΜΕ ΤΙΤΛΟ ...
***ΑΝΑ-ΓΝΩΣΗ ΒΙΒΛΙΩΝ (ΕΣΩΤΕΡΙΚΗ ΑΝΑΓΝΩΣΗ)***

http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2768

ΘΑ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΟΥΣΑ ΝΑ ΜΟΥ ΑΝΑΦΕΡΑΤΕ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΣΑΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΤΟΠΙΚ.

Ο ΛΟΓΟΣ ????

ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ Η ΣΩΣΤΗ ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΒΓΑΖΕΙ ΔΕΝ ΠΑΡΑΓΗ ΜΟΝΟ ΜΑΘΗΣΗ ΑΛΛΑ ΣΥΝΑΜΑ ΚΑΙ ΓΝΩΣΗ.

ΔΥΝΑΤΑΙ ΔΗΛΑΔΗ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΔΙΑΚΡΙΝΕΙ (Ο ΕΧΩΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ) ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΤΑ ΝΟΗΤΙΚΑ ΣΤΟΙΧΕΙΑ.
(TO ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΕΚΕΙΝΟ ΣΤΟΙΧΕΙΟ ΠΟΥ ΚΡΥΒΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΗΝ ΜΑΘΗΣΗ)

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

**ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/12/2004, 12:50:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΕΔΩ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΚΑΙΡΟ ΣΚΕΠΤΟΜΟΥΝ ΝΑ ΦΕΡΩ ΠΑΛΙ ΣΤΗΝ ΕΠΙΦΑΝΕΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ...

ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ ΘΕΜΑΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΑΝΟΙΞΕΙ ΧΡΗΣΤΕΣ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΡΚΕΤΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΟΙ ΟΠΟΙΕΣ ΑΓΝΟΟΥΝ ΤΟ ΘΕΜΑ ΤΗΣ ΠΑΙΔΕΙΑΣ...

ΠΑΙΔΕΙΑ ΔΕΝ ΕΝΝΟΩ ΜΟΝΟ ΤΗΝ ΣΧΟΛΙΚΗ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ...

ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΠΟΥ ΚΑΠΟΙΟΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΜΠΛΟΥΤΙΖΕΙ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΣΤΟ ΣΗΜΕΡΙΝΟ ΓΙΓΝΕΣΘΑΙ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΞΕΧΝΑ Η ΝΑ ΑΠΕΜΠΟΛΕΙ ΤΟ ΙΣΤΟΡΙΚΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΤΗΣ ΧΩΡΑΣ ΤΟΥ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΓΕΝΙΚΑ ΝΑ ΕΧΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΚΗ ΓΝΩΣΗ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑ ΓΕΓΟΝΟΤΑ.(ΘΡΗΣΚΕΥΤΙΚΑ,ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΑ,ΙΣΤΟΡΙΚΑ,ΓΝΩΣΙΟΛΟΓΙΚΑ)

ΟΧΙ ΜΟΝΟΣΥΜΑΝΤΗ ΓΝΩΣΗ ΑΛΛΑ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΟΣΟ ΤΟ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΕΥΡΥΤΗΤΑ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ Ο ΣΧΟΛΙΑΣΜΟΣ ΔΙΑΦΟΡΩΝ ΓΕΓΟΝΟΤΩΝ.

ΣΕ ΠΟΛΛΕΣ ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ ΠΟΛΛΩΝ ΦΙΛΩΝ ΕΔΩ ΣΤΟ ESOTERICA.gr ΔΙΑΚΡΙΝΩ ΜΙΑ ΜΟΝΟΣΥΜΑΝΤΗ ΑΠΟΨΗ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΛΑΜΒΑΝΟΥΜΕ ΣΟΒΑΡΑ ΥΠΟΨΗΝ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΕΣ ΑΛΛΕΣ ΑΠΟΨΕΙΣ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΕΣ ΑΠΟ ΤΙΣ ΔΙΚΕΣ ΜΑΣ..

ΑΥΤΟ ΕΧΕΙ ΣΑΝ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΜΕ ΕΝΑΝ ΑΜΕΣΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΒΑΖΟΥΜΕ ΦΡΑΓΜΟΥΣ ΚΑΙ ΔΟΓΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΓΝΩΣΗ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 13:11:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΓΑΠΗΤΕ ΣΥΝΤΟΝΙΣΤΗ

Η ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΥΣΗ ΤΟΥ ΕΥΑΤΟΥ ΜΑΣ ΠΟΣΟ
ΙΚΑΝΟΙ ΑΠΟΔΟΤΙΚΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕ ΤΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΠΟΥ ΑΠΟΚΤΟΥΜΕ ΚΑΙ ΚΑΤΑΝΟΟΥΜΕ.
Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΑΠΟ ΕΜΑΣ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟΝ ΒΑΘΜΟ ΕΚΜΑΘΙΣΗΣ ΤΩΝ ΓΝΩΣΕΩΝ ΚΑΙ ΑΠΟΣΤΗΘΙΣΗΣ ΜΕ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ ΤΟ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ ΤΟΥ ΝΑ ΑΝΑΒΑΘΜΙΖΕΤΑΙ ΜΕΣΑ ΣΤΟ ΧΡΟΝΟ.ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΜΕΝΟΙ ΟΛΟΙ ΤΟ
ΙΔΙΟ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΧΘΟΥΜΕ ΤΟΣΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΑΝΤΕΧΟΥΜΕ
Η ΔΕΝ ΤΙΣ ΘΕΛΟΥΜΕ.
ΕΙΝΑΙ Ο ΤΡΟΠΟΣ ΠΟΥ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΝΑ ΒΙΒΛΙΟ ΠΩΣ ΜΕΤΑΧΕΙΡΙΖΕΣΑΙ ΤΗΝ
ΓΛΩΣΣΑ ΤΟΥ ΒΙΒΛΙΟΥ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΜΕ ΣΚΟΠΟ ΝΑ ΤΑ ΜΕΤΑΔΟΣΕΙΣ ΑΥΤΑ ΑΝ
ΜΠΟΡΕΙΣ ΜΕ ΤΟΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΟ ΤΡΟΠΟ ΓΙΑΤΙ Η ΝΟΗΣΗ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΤΗΝ
ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ ΤΟΥ ΑΤΟΜΟΥ!!

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ ΠΑΝΤΟΤΙΝΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 18:05:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ apollo12 ΣΥΜΦΩΝΩ ΜΑΖΙ ΣΟΥ.

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΕΙΝΑΙ Η ΒΑΣΗ....
ΚΑΠΟΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΒΑΣΕΙΣ ΤΗΣ ΠΑΔΕΙΑΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΕΡΜΑΙΟ ΣΕ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ
ΠΑΡΑΠΛΑΝΗΤΙΚΕΣ ΙΔΕΕΣ.

ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΕΔΩ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΧΩ ΔΕΙ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΝΑ ΠΑΡΟΥΣΙΑΖΟΥΝ ΤΑ ΠΟΙΟ ΑΝΙΣΤΟΡΙΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟΙ ΝΑ ΣΥΜΦΩΝΟΥΝ ΜΑΖΙ ΤΟΥΣ....

Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΩΣ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΑΣΠΙΔΑ ΣΕ ΚΑΘΕ ΚΑΚΟΒΟΥΛΟ ΠΟΥ ΔΙΑΣΤΡΕΥΛΩΝΕΙ ΚΑΘΕ ΤΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΟ.

ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ..

Η ΑΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ.

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 18:57:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ......
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΠΙΔΑ... ΤΟ ΔΟΡΥ... Η ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΟΠΛΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ!!!!
ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ "ΚΑΘΟΔΗΓΕΙΣ" - "ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ" ΕΝΑ ΝΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ [ ΔΕΝ ΤΟΥ ΕΜΑΘΑΝ; ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΕ... ΤΟΛΜΗΣΕ ΝΑ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΣΕΙ ΤΟ ΕΜΦΥΤΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ, ΜΑ ΤΟΥ ΕΙΠΑΝ -ΑΠΑΓΟΡΕΥΣΑΝ;- ΠΩΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ!], ΕΙΤΕ ΔΙΟΤΙ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΥΛΙΚΟ ΓΙΑ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙ, ΕΙΤΕ ΔΙΟΤΙ ΞΕΧΑΣΕ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ. ΔΥΣΤΥΧΩΣ, ΤΑ ΣΧΟΛΕΙΑ ΣΗΜΕΡΑ, ΔΙΑΜΟΡΦΩΝΟΥΝ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ ΕΤΣΙ, ΩΣΤΕ ΝΑ ΜΗΝ ΠΡΟΒΑΛΟΥΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ, ΝΑ ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΚΑΙ ΝΑ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΤΙΣ ΕΥΚΟΛΕΣ ΕΤΟΙΜΕΣ ΛΥΣΕΙΣ.

ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΡΩΝ!

ΚΥΡΑ ΤΟΥ ΑΝΕΜΟΥ...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/12/2004, 23:44:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

"Η ΑΜΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΥΓΚΑΤΟΙΚΟΣ ΤΟΥ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟΥ ΚΑΙ ΤΗΣ ΚΑΘΕ ΕΙΔΟΥΣ ΠΑΡΑΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΗΣ."


ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ Η ΑΜΑΘΕΙΑ ΑΛΛΑ Ο ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΙΣΜΟΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΕΙΝΑΙ
ΜΕΓΑΛΟΣ ΤΩΡΑ ΜΟΡΦΩΝΟΜΑΣΤΕ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΠΡΙΝ 50 ΧΡΟΝΙΑ ΑΛΛΑ Η
ΑΝΑΜΟΡΦΩΣΗ ΑΥΤΗ ΕΠΙΛΕΓΕΙ ΜΟΝΟ ΔΕΚΤΙΚΑ ΜΥΑΛΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΜΑΘΟΥΝ
ΔΕΙΨΟΥΝ ΓΙΑ ΓΝΩΣΕΙΣ!ΠΟΛΛΟΙ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΛΕΝΕ ΕΛΑ ΡΕ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΘΗΣΩ
ΝΑ ΔΙΑΒΑΣΩ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΒΛΑΚΕΙΕΣ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΟΥΝ
ΤΟΥΣ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΜΟΝΟ ΤΟ ΣΕΞ ΚΑΙ Η ΙΚΑΝΟΠΟΙΗΣΗ Η ΥΛΙΚΗ ΠΟΛΛΟΙ ΣΚΕΠΤΟΝΤΑΙ ΕΤΣΙ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ!!
ΟΤΑΝ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΣΟΥΜΕ ΤΗΝ ΔΙΑΝΟΗΣΗ ΣΕ ΕΦΙΚΤΑ
ΕΠΙΠΕΔΑ ΤΟΤΕ ΘΑ ΕΚΠΛΗΡΩΣΟΥΜΕ ΤΙΣ ΕΠΙΘΥΜΙΕΣ ΜΑΣ!!
Η ΠΑΙΔΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΕΙΡΙΟ ΟΡΙΣΜΕΝΩΝ ΚΥΚΛΩΝ ΠΡΟΣΚΕΙΜΕΝΕΣ ΣΕ ΟΜΑΔΕΣ
ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΠΟΥ ΑΝΑΖΗΤΟΥΝ ΕΝΑ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΠΕΔΙΟ ΝΟΗΣΗΣ!!!
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΑΛΦΑΒΗΤΟΙ ΓΙΝΟΥΝ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ ΟΙ ΜΟΡΦΩΜΕΝΟΙ
ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΚΑΙ ΟΙ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΙΣΧΥΡΟΙ ΣΩΣΤΟΙ ΜΕΤΑΔΟΤΕΣ
ΤΟΤΕ ΚΑΙ Η ΕΛΛΑΔΑ ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ ΠΟΥ ΟΝΕΙΡΕΥΟΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ!
ΟΤΑΝ ΟΙ ΕΛΛΗΝΕΣ ΑΠΟΚΤΗΣΟΥΝ ΜΟΡΦΩΣΗ ΚΑΙ ΕΝΟΤΗΤΑ ΑΛΙΜΟΝΟ ΜΑΣ(ΤΣΩΡΤΣΙΛ)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Jason_18
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
118 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/12/2004, 23:51:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Jason_18  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε apollo 12 συμφωνω απολυτα μαζι σου ομως,δυστυχως για μας τους ελληνες,αυτο δεν προκειται να γινει ποτεοπως ειπες και εσυ,η νεολαια στις μερες μας το μονο που σκεφτεται ειναι το πως και ποτε θα βγει εξω για καφε και το sex!(οχι οτι το τελευταιο δεν το σκεφτομαστε και εμεις)!!!απο οτι θυμαμαι καλα apollo εισαι απο την Δανια και δεν νομιζω να ξερεις ακριβως την κατασταση που επεικρατει στην ελλαδα!εγω που ειμαι και μαθητης ξερω καλυτερα απο ολους την τραγικη κατασταση που επικρατει!
τα παρακατω που θα διαβασεται ειναι αληθινα γεγονοτα:
στο μαθημα της γεωγραφιας μια μαθητρια σηκωθηκε να δειξει στον ευρωπαϊκο χαρτι την τοποθεσια της Ελλαδας!αυτη αντι να ψαχνει στα βαλκανια εψαχνε στην σκανδηναβια και γενικως στα βορεια!!!!!!!!ελεος ποια!!!!!!!!!!αλλα υπαρχουν και χειροτερα.στην αρχη της χρονιας ο καθηγητης ρωταει μια μαθητρια να της πει ποιος ηταν ο ομηρος.αυτη απαντησε απλα"δεν ξερω κυριε 3 μηνες χωρις σχολειο τα ξεχασαμε"ελληνιδα και να μην γνωριζει ποιος ειναι ο ομηρος,ο μεγαλυτερος ελληνας ποιητης ολων των εποχων!!!!!!!!
φιλοι μου αυτα και αλλα πολλα ακουω στο σχολειο που παω αλλα φανταζομαι αυτη η κατασταση επικρατει σε ολα τα σχολεια!!!!πληρης ανεσθησια.στις ξενες χωρες τα βιβλια του ομηρου διαβαζονται απο ολους και βρησκονται στις πρωτες θεσεις στα ραφια των βιβλιοθηκων και στην Ελλαδα δεν γνωριζουν καν ποις ηταν ο ομηρος
Η αγνοια ειναι που κυριευει ολοενα και περισσοτερο τους ελληνες και απο οτι φενεται στην τελικη θα καταληξουμε να γινουμε ο ηλιθιοτερος λαος του κοσμου(αν δεν θεωρουμαστε ηδη)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
apollo12
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Denmark
230 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/12/2004, 00:52:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους apollo12  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

πλακα μου κανεις απο την "δανια" σιγα μην ειμαι και απο την γερμανια!

ελλαδαραααααααα.........για παντα!!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/12/2004, 11:23:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ AZΩΕΛ ΜΕ ΒΡΙΣΚΟΥΝ ΑΠΟΛΥΤΑ ΣΥΜΦΩΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ..

quote:
Η ΓΝΩΣΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΣΠΙΔΑ... ΤΟ ΔΟΡΥ... Η ΠΕΡΙΚΕΦΑΛΑΙΑ...
ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΣ ΕΠΙΘΥΜΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΚΤΗΣΕΙ ΤΗΝ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ, ΠΡΕΠΕΙ ΠΡΩΤΑ ΝΑ ΤΗΣ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΑ ΟΠΛΑ. ΚΑΙ ΤΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΤΕΡΟ ΚΑΙ ΔΥΝΑΤΟΤΕΡΟ ΟΠΛΟ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ!!!!
ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ "ΚΑΘΟΔΗΓΕΙΣ" - "ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ" ΕΝΑ ΝΟΥ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΤΑΙ

AΡΚΕΙ Η ΓΝΩΣΗ ΑΥΤΗ ΝΑ ΜΗΝ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕΙ ΣΤΟΝ ΔΟΓΜΑΤΙΣΜΟ..

ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΑ....

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΝΑΛΥΩΝ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
137 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2004, 02:24:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΝΑΛΥΩΝ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητές φίλες και αγαπητοί φίλοι γεια σας.

Η παιδεία σκοπό έχει να διδάξει στον άνθρωπο κάποιες βασικές ΑΡΧΕΣ
και με τη βοήθεια της ΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ γλώσσας να καταλάβει τις έννοιες!!

Αφού μας δώσει τις ΣΩΣΤΕΣ βάσεις , το πως θα πορευθεί ο καθ'ένας μας
είναι ... δικό του πρόβλημα!

Η Παιδεία δεν πρέπει ΝΑ ΠΑΡΑΠΛΑΝΑ!!!

Όσον αφορά τη σημερινή παιδεία , μόνο παιδεία δεν είναι.Είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ.Κάποιοι μας θέλουν δούλους και κάποιοι ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ (Υπουργοί κλπ.) δεν συνειδητοποιούν τι συμβαίνει και ότι ακολουθούν εντολές ξένων.

Συμφωνώ με τους AVATARGR,ΣΙΣΙΦΟ,ΕΧΕΜΒΡΟΤΟ,Apollo12,ΑΖΩΕΛ, απόλυτα και
κατά ποσοστό με τους υπόλοιπους φίλους.

Η ομάδα που προτείνατε μπορεί να γίνει μέσα από αυτό το topik.
Δηλαδή : Να εγγραφεί η πρόταση προς το Υπουργείο Παιδείας,τον Πρωθυπουργό και την Πρόεδρο της Βουλής και ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΠΟΥ ΘΑ ΘΕΣΟΥΜΕ ΝΑ ΠΡΟΣΥΠΟΓΡΑΨΟΥΜΕ ΟΛΟΙ και να σταλούν αντίγραφα στους ανωτέρω.
Αυτό θα πρέπει να γίνεται ΚΑΘΕ ΜΗΝΑ , ΤΟ ΙΔΙΟ , μέχρι να αρχίσει στη Βουλή συζήτηση για την αναβάθμηση της Παιδείας μας.

ΑΝΑΛΥΩΝ

+Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PHILOSOFOS-1
Πλήρες Μέλος

Bolivia
1201 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2005, 17:57:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους PHILOSOFOS-1  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

[quote]
Όσον αφορά τη σημερινή παιδεία , μόνο παιδεία δεν είναι.Είναι ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ και ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΣΗ.Κάποιοι μας θέλουν δούλους και κάποιοι ΙΘΥΝΟΝΤΕΣ (Υπουργοί κλπ.) δεν συνειδητοποιούν τι συμβαίνει και ότι ακολουθούν εντολές ξένων.
[quote]



ΑΓΑΠΗΤΕ ΑΝΑΛΥΩΝ

ΘΑ μπορουσαμε να ενωθουμε και να υποβαλουμε τις αποψεις
μας αλλα το βλεπω πολυ δυσκολο να επιτευχθει μια τετοια προσπαθεια
οχι γιατι ειναι αδυνατη αλλα πρωτον δεν θα βρει ανταποκριση
απο πολλους και δευτερευον πασχουμε απο υπερμετρο εγωισμο με αποτελεσμα να μην βλεπουμε το συμφερον του συνολου αλλα μονο το συμφερον το δικο μας !!
ευχομαι να δινουμε την ενεργεια μας σε θετικο σκοπο και τα ονειρα
μας να βγουν αληθινα για μια βελτιωμενη παιδεια παντου!
θα φτασει η στιγμη που οι ιθυνοντες θα αναλαβουν τις ευθυνες τους
οι δασκαλοι θα γινουν πιο αποδοτικοι οι μαθητες πιο απορροφητικοι
και οι υπουργοι πιο λογικοι και υπευθυνοι!
ας ελπισουμε η νεα χρονια να τους φωτισει ολους συναμα και εμας
για ενα καλυτερο μελλον!

η αγαπη ειναι παντοτινη
δες μεσα στο σκοταδι
ερευνησε αλλα μην πιστευεις ακομα
ολα ειναι τελεια!

ghΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2005, 20:40:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΔΙΑΒΑΣΑ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΟ ΕΝΑ ΑΡΘΡΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑΣ (ΤΕΤΑΡΤΗΣ 5 ΙΑΝΟΥΑΡΙΟΥ 2005)ΓΙΑ ΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ.

ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΕΠΑΝΑΦΟΡΑ TΩΝ ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΣΕ ΣΧΟΛΕΙΑ ΤΗΣ ΑΛΛΟΔΑΠΗΣ ΑΥΞΑΝΕΤΑΙ ΣΥΝΕΧΩΣ.
ΟΠΩΣ ΓΡΑΦΕΙ Η "ΦΡΑΝΚΦΟΥΡΤΕΡ ΑΛΚΕΜΑΝΙΝΕ" ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΓOΝΕΙΣ ΚΑΤΑΝΟΗΣΑΝ ΟΤΙ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΙΣΤΙΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΠΡΟΣΦΕΡΟΥΝ ΕΝΑ ΑΞΙΟΛΟΓΟ, ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΩΣ ΕΦΟΔΙΟ ΖΩΗΣ.
ΟΛΟΕΝΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΝ ΑΡΧΑΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΝΕΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΕΠΕΙΔΗ ΜΕΣΩ ΑΥΤΩΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΤΑΧΥΤΕΡΑ ΕΝΑ ΕΠΙΠΕΔΟ ΣΥΓΧΡΟΝΗΣ ΣΥΝΕΝΝΕΟΗΣΗΣ ΓΡΑΦEI Η -ΓΕΡΜΑΝΙΚΗ ΗΜΕΡΗΣΙΑ- ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΜΑΘΗΤΗ Ο ΑΡΧΑΙΟΣ ΚΟΣΜΟΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΙ ΜΑΚΡΙΝΟΣ ΚΑΙ "ΑΠΡΟΣΙΤΟΣ" Η ΕΚΜΑΘΗΣΗ ΑΛΛΗΝΙΚΩΝ ΕΝΙΣΧΥΕΙ ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΑ ΚΑΤΑΝΟΗΣΗΣ ΚΑΙ ΥΠΕΡΒΑΣΗΣ ΤΩΝ ΠΟΛΙΤΙΣΤΙΚΩΝ ΦΡΑΓΜΑΤΩΝ.

ΟΠΟΙΟΣ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΝΤΡΥΦΗΣΕΙ ΣΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΤΗΤΑ ΘΑ ΒΙΩΣΕΙ ΤΑ ΚΕΙΜΕΝΑ ΤΩΝ ΑΡΧΑΙΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΦΙΛΟΣΟΦΩΝ,ΙΣΤΟΡΙΚΩΝ ΚΑΙ ΣΥΓΓΡΑΦΕΩΝ ΩΣ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ ΔΙΕΥΡΥΝΣΗ ΤΩΝ ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΩΝ ΟΡΙΖΟΝΤΩΝ ΤΟΥ.

ΤΙ ΑΛΛΟ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΓΙΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΑΝΑΦΟΡΑ ?????

ΑΣ ΤΑ ΔΕΙ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΠΑΙΔΕΙΑΣ ΚΑΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΟΙ ΜΑΘΗΤΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ...

ΝΑ ΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΓΛΩΣΣΑ ΜΑΣ ΟΙ ΞΕΝΟΙ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΜΕ..

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alfa-omega
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1905 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2005, 12:41:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alfa-omega  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένα μεγάλο ευχαριστώ ,στον δημιουργό του θέματος AVATARGR , γιατί με έκανε να νιώσω και πάλι μαθητής .

Το θέμα της ελληνικής παιδείας , το έχουνε ήδη αναπτύξει πλήρως , οι προλαλήσαντες.

Αυτό που με γεμίζει αισιοδοξία για την ορθή εξέλιξή της , είναι ιδιωτικοί φορείς , όπως ( θα το ξαναγράψω) , το esoterica.gr.

Πιστεύω ότι δίνουνε περισσότερα πνευματικά ερεθίσματα και εξαιρετικά άπαιχτη καλλιεργημένη πνευματική τροφή ,
από αυτήν που ταΐζουν τα παιδιά μας , τα κρατικά εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Εύχομαι κάποτε , πριν κλείσω τα μάτια για στερνή φορά , να γευθώ ένα άρτια οργανωμένο ελληνικό κράτος.

Όσο ζω θα ελπίζω .
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/01/2005, 00:07:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΦΙΛΕ ΜΟΥ alfa-omega ΕΑΝ ΟΛΟΙ ΜΑΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΣΑΜΕ ΜΕ ΤΙΣ ΛΙΓΕΣ ΔΥΝΑΜΕΙΣ ΜΑΣ ΝΑ ΚΑΝΑΜΕ ΜΙΑ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΑΙΔΕΙΑ ΜΑΣ ΘΑ ΗΤΑΝ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ ΑΥΤΟ...

ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΕΧΟΥΜΕ ΣΥΝΗΘΙΣΕΙ ΠΩΣ ΓΙΑ ΟΛΑ ΦΤΑΙΝΕ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ ΕΜΕΙΣ ΚΑΘΟΛΟΥ....

ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ ΕΑΝ ΗΘΕΛΑΝ ΤΗΑ ΜΠΟΡΟΥΣΑΝ ΝΑ ΠΙΕΣΟΥΝ ΤΟ ΥΠΟΥΡΓΕΙΟ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕΓΑΛΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ....
ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ ΑΥΤΟ ?????

ΕΜΕΙΣ ΤΙ ΚΑΝΟΥΜΕ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΣΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ????

ΑΣ ΒΑΛΛΟΥΜΕ ΟΛΟΙ ΕΝΑ ΛΙΘΑΡΑΚΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΤΙΣΟΥΜΕ ΚΑΤΙ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AZΩΕΛ
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
401 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 15:10:33  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους AZΩΕΛ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΜΗΠΩΣ ΦΙΛΕ AVATARGR ΑΔΙΑΦΟΡΟΥΝ ΠΛΕΟΝ; ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΝΤΙΡΡΗΣΗ ΠΩΣ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΕΥΣΥΝΕΙΔΗΤΟΙ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ (ΕΓΩ ΕΙΧΑ ΠΑΝΤΩΣ ΤΗΝ ΤΥΧΗ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΤΕΤΟΙΟΥΣ ΟΤΑΝ ΠΗΓΑΙΝΑ ΣΧΟΛΕΙΟ.)
ΟΜΩΣ ΑΝ ′ΤΟΛΜΟΥΣΑΝ′ ΟΛΟΙ (ΚΟΙΤΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΟΥ ΦΤΑΣΑΜΕ ΝΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟΛΜΗ, ΟΤΑΝ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΙΟ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ΔΙΚΑΙΩΜΑ ΤΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟΥ, ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ!) ΝΑ ΒΓΟΥΝ ΣΤΟΥΣ ΔΡΟΜΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΝΟΥΝ ΟΤΑΝ ΖΗΤΟΥΝ ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΟΥΣ ΜΙΣΘΟΥΣ (ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΚΑΙΟΥΝΤΑΙ, ΔΕΝ ΔΙΑΦΩΝΩ!) ΚΑΙ ΝΑ ΦΩΝΑΞΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΙΖΕΡΗ ΓΝΩΣΗ ΠΟΥ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ ΩΣ ΥΛΗ ΤΟ Υ.Π. ΚΑΙ ΟΙ ΓΟΝΕΙΣ ΕΒΛΕΠΑΝ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΠΩΣ ΠΡΑΓΜΑΤΙ ΚΑΤΙ ΠΑΕΙ ΛΑΘΟΣ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΛΛΟΙ, ΠΩΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΜΟΝΟΙ… ΜΗΠΩΣ ΤΟΤΕ ΚΑΤΙ ΝΑ ΓΙΝΟΤΑΝ;
ΔΙΟΤΙ ΤΟ ΝΑ ΜΙΛΑΣ ΜΕ ΤΟΥΣ ΙΔΙΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥΣ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥΣ ΛΕΣ.. «ΜΑ ΤΙ ΓΙΝΕΤΕ ΜΕ ΤΗΝ ΥΛΗ ΑΥΤΗ; ΓΙΑΤΙ ΑΔΙΑΦΟΡΗ Η ΟΡΘΟΓΡΑΦΙΑ; ΤΙ ΣΟΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΗ; ΤΙ ΣΧΕΣΗ ΕΧΕΙ ΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΑΡΧΑΙΟ-ΕΛΛΗΝΙΚΩΝ ΜΕ ΤΗΝ ΒΙΒΛΟ; ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑΤΙ…;» ΚΑΙ ΣΕ ΚΟΙΤΑΖΟΥΝ ΚΟΥΝΩΝΤΑΣ ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ, ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΣΕ ΑΚΟΥΣΑΝ ΚΑΝ… Ε, ΤΟΤΕ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΙΣΤΕΨΩ ΠΩΣ ΟΙ ΑΜΟΙΡΟΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ.
ΔΕΧΟΜΑΙ ΠΩΣ ΙΣΩΣ ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΤΙ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΟΥΣ ΤΟ ΛΕΣ. ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΕΜΑΘΑΝ ΤΙ ΕΣΤΙ ΕΚΠΕΙΔΕΥΤΙΚΟΣ; ΕΣΤΩ. ΟΠΩΣ ΓΝΩΡΙΖΩ ΠΩΣ ΚΑΙ ΕΚΕΙΝΟΙ ΚΑΤΑ ΚΑΠΟΙΟ ΤΡΟΠΟ, ΠΕΡΝΟΥΝ ΑΠΟ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ. ΕΣΤΩ. ΜΑ ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ…
Η ΕΡΓΑΣΙΑ ΤΟΥ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΥ, ΕΙΝΑΙ Λ Ε Ι Τ Ο Υ Ρ Γ Η Μ Α!
ΑΝ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΣΕ ΘΕΣΗ ΝΑ ΤΗΡΗΣΩ ΤΗΝ ΟΡΘΗ ′ΗΘΙΚΗ′ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΗΣΩ ΣΩΣΤΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΛΕΙΤΟΥΡΓΗΜΑ, ΜΕΝΩ ΠΙΣΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΤΕΡΑΣΤΙΑ ΕΥΘΥΝΗ, ΤΟΥ ΝΑ ΠΡΟΕΤΟΙΜΑΖΩ ΤΟΝ ΑΥΡΙΑΝΟ ΚΟΣΜΟ ΑΥΤΟΥ ΤΟΥ ΠΛΑΝΗΤΗ.
ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΕΓΩ ΩΣ ΓΟΝΙΟΣ ΚΑΝΩ Ο,ΤΙ ΜΠΟΡΩ ΓΙΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΥΝ-ΕΚΠΑΙΔΕΥΣΩ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΜΟΥ! ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΦΙΛΕ ΜΟΥ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΜΕΝΑ, ΜΑ ΔΥΣΚΟΛΟ ΓΙΑ ΕΚΕΙΝΑ. ΔΙΟΤΙ ΣΥΝΑΝΤΟΥΝ ΕΜΠΟΔΙΑ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ, ΤΥΠΟΥ «ΩΠΑ! ΔΕΝ ΣΟΥ ΕΙΠΑ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΙΣ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ! ΕΣΥ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΚΑΝΕΙΣ; ΛΑΘΟΣ!» ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΨΕΜΑ. ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥΣ ΕΧΩ ΖΗΣΕΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ′ΚΑΛΗ′.
ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΑ ΑΥΤΑ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΠΟΥ ΘΕΛΟΥΝ ΤΗΝ ΓΝΩΣΗ ΚΑΙ ΣΚΕΦΤΟΝΤΑΙ ΠΟΛΥ, ΑΣΦΥΚΤΙΟΥΝ ΟΤΑΝ ΟΙ ΑΝΑΓΚΕΣ ΤΟΥΣ ΔΕΝ ΚΑΛΥΠΤΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ. ΚΑΙ Η′ ΠΑΡΑΔΙΔΟΝΤΑΙ, Η′ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΤΟΣΟ ΑΝΤΙΔΡΑΣΤΙΚΑ ΠΟΥ ΠΕΡΙΘΩΡΙΟΠΟΙΟΥΝΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ′ΕΞΟΥΣΙΑ′ ΤΟΥ ΣΧΟΛΕΙΟΥ.
ΑΛΛΑ ΕΥΘΥΝΗ ΜΕΓΑΛΗ ΚΑΙ Η ΔΙΚΗ ΜΑΣ, ΤΩΝ ΓΟΝΙΩΝ. ΠΟΥ ΠΕΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΚΟΥΒΕΝΤΙΑΖΟΥΜΕ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΙΣ ΤΑΞΕΙΣ ΤΩΝ ΠΑΙΔΙΩΝ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΣ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ ΜΑΣ, ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΜΕ ΤΙΠΟΤΑ ΑΛΛΟ. ΜΑΣ ΛΕΕΙ Ο ΔΑΣΚΑΛΟΣ, ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΤΑ ΒΑΘΟΣ, ΚΑΙ ΦΕΥΓΟΥΜΕ ΗΣΥΧΟΙ KAI ΑΝΑΚΟΥΦΙΣΜΕΝΟΙ ΠΟΥ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑΜΕ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΥΜΕ ΣΕ ΕΠΙΠΛΕΟΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ.
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΛΛΑ… ΤΕΛΟΣ ΠΑΝΤΩΝ.
ΚΑΛΗ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

ΑΠΕΙΡΗ Η ΑΛΗΘΕΙΑ....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2005, 19:41:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΚΑΛΗ ΜΟΥ ΦΙΛΗ AZΩΕΛ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑΣ
ΩΧ-ΑΔΕΛΦΙΣΜΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΜΑΣ.

ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΑΛΗΘΕΙΑ...

ΑΛΛΟΙ ΝΑ ΤΙΜΟΥΝ ΤΗΝ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΦΡΟΝΟΥΜΕ...
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ....
ΕΚΕΙ ΚΑΙ ΕΑΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΧΑΟΣ...
10 ΦΥΛΛΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΑ ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΙ 50 ΦΥΛΛΑ ΓΙΑ ΤΩΝ ΜΕΣΑΙΩΝΑ..
ΚΡΙΜΑ...

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.


ΑΝ ΝΙΩΣΕΙΣ ΤΗΝ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 6 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy