ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 Παράξενες Ιστορίες No1...
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/09/2010, 17:23:05  Εμφάνιση Προφίλ
Μετά και τα δικά μου καλωσορίσματα minwas μια δυο ερωτήσεις αν δεν έχεις αντίρρηση.

Πρώτα μια επισήμανση

quote:
δεν ξέρω αν ήταν του εγκεφάλου μου δημιούργημα ή όχι

πολύ σωστά το λες και να το πιστεύεις αυτο , απο εκει να ξεκινάς πάντα

οι ερωτήσεις τώρα

quote:
κολλητά στο κρεβάτι μου καθόταν όρθια μια σκοτεινή φιγούρα, που το κεφάλι της ίσα που έφτανε να δει πάνω από το κρεβάτι μου ...είχε μικρά τριγωνικά κέρατα, ουρά

Δεν είναι λίγο δύσκολο ένα "ον" που έχει μέγεθος ίσα ίσα το κρεβάτι σου να έχει μια ουρά που (προφανών 2πλασια του σώματος του) "ανέμιζε" πάνω απο το κεφάλι του
(για είναι εφικτό να τη δεις)


quote:
μου έχουν συμβεί και άλλα παλαιότερα

πάλι με σκιές ? αν θες μπορείς να τα αναφέρεις επιγραμματικά με τι σχετίζονταν

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
minwas
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 12:09:58  Εμφάνιση Προφίλ
Αγαπητέ AitheroVamon,
Σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον σου για το ποστ μου!
Η ουρά αυτού που είχα δει δεν ήταν διπλάσια από αυτό! Εξείχε λίγο από τα δεξιά της μέσης του και δεν πρέπει να είχε μήκος πάνω από τα 3/4 του ύψους του!
όσον αφορά τις υπόλοιπες εμπειρίες μου δεν ήταν όλες με σκιές! με σκιές έχω μόνο άλλες 2 αλλά όχι τόσο τρομαχτικές!
οι υπόλοιπες εμπειρίες σχετίζονται:
- με το αίσθημα ότι κάποιος είναι κοντά ενώ στην πραγματικότητα δεν είναι κανείς γύρω μου, κάτι που το νιώθω χρόνια και αρκετά συχνά.
- και με το γεγονός ότι την στιγμή που πέθανε η γιαγιά μου όταν ήμουν μικρός πέσαν κάτω αρκετά αντικείμενα στο δωμάτιο μου.

όσον αφορά τις 2 άλλες ιστορίες με τις σκιές:
- η 1η διαδραματίστηκε κάπου όταν πήγαινα ακόμα δημοτικό! κοιμόμουν πάλι και ξύπνησα σε κάποια φάση και είδα πάνω στο γραφείο μου (που ήταν κολλητά με το κρεβάτι μου τότε) μια μαύρη φιγούρα που δεν ξεπερνούσε τα 10 εκ. σε ύψος να με κοιτάει και μετά να εξαφανίζεται!
- η 2η (πάλι δημοτικό πήγαινα τότε) ταξίδευα με τον πατέρα μου και αναγκάστηκε να διανυκτερεύσουμε στα καμμένα βούρλα! μπήκαμε σε ένα ξενοδοχείο (όχι και τόσο καλό) και μας έδωσαν ένα δωμάτιο με 2κλινο!! το βράδυ ενώ είχαμε κοιμηθεί, σε κάποια φάση ξύπνησα και κοίταξα γύρω μου! και είδα ένα ακριβές άλλα θολό αντίγραφο του πατέρα μου, να κάθετε όρθιο με σταυρωμένα τα χέρια και αργιεμένη όψη, στο τέλος του κρεβατιου του πατέρα μου και να το κοιτάει! στην αρχή νόμισα πως ήταν ο πατέρας μου και πήγα να του μιλήσω, αλλά μετά άκουσα ένα ροχαλητό και είδα ότι ο πατέρας μου κοιμόταν! και ότι αυτό ότι ήταν κοιτούσε τον πατέρα μου! ανοιγόκλεισα τα μάτια μου, κούνησα το κεφάλι μου και εξαφανίστηκε...

αυτά όσον αφορά τις εμπειρίες μου....δεν ξέρω ΄ποσες απο αυτές είναι κανονικές η απλά δημιουργήματα του εγκεφάλου μου...απλά σας τις παρέθεσα μιας και μου ζητήθηκε!!!:)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 12:26:15  Εμφάνιση Προφίλ
Και καλά έκανες που μας τα είπες ...

Το καλό είναι οτι αυτό που σε "κοιτάει" κάθε φορά είναι "μικρο" επομένως δεν είναι στης προθέσεις του να σε τρομάξει η περιγραφή σου πάντως μου θυμίζει τα gremlins (πλάκα κάνω)

Βασικά προσπάθησε να βάζεις πάνω απο όλα τη λογική .
το οτι όλα τα περιστατικά έχουν γίνει κατά τη διάρκεια του ύπνου σου είναι ένα στοιχείο που δεν πρέπει να σε αφήνει απροβλημάτιστο, ως προς την αληθοφάνεια των περιστατικών .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Rankett
Μέλος 2ης Βαθμίδας


410 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 12:33:51  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
minwas
...δεν ξέρω ΄ποσες απο αυτές είναι κανονικές η απλά δημιουργήματα του εγκεφάλου μου...απλά σας τις παρέθεσα μιας και μου ζητήθηκε!!!:)


Εγώ πιστεύω ότι πρόκειται για παιχνίδια του εγκεφάλου και τίποτα περισσότερο. Κάποια στιγμή δοκίμασα να υποβάλλω τον εαυτό μου σε παρόμοιες σκέψεις μέσα στη νύχτα μετά από σχετικό εξωτερικό ερέθισμα (θόρυβος από το παρκέ, τους σωλήνες θέρμανσης κλπ.). Όταν έφτασα στα όρια κρίσης πανικού απλά εγκατέλειψα, αφού είχα τα πειστήρια που ήθελα. Εξάλλου δεν έχω τη διάθεση να χάσω και τον ύπνο μου με αυτά.

Θεωρώ πολύ πιθανό κάποιοι εγκέφαλοι να ενεργούν αυτόματα έτσι και να πλάθουν κάτω από ορισμένες συνθήκες φανταστικά όντα που ισχυροποιούν την παρουσία τους μέσω του συναισθήματος του φόβου που καλπάζει ανεξέλεγκτα.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

minwas
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 12:36:39  Εμφάνιση Προφίλ
ναι ναι! έχετε δίκιο!!! ακόμα κι εγώ δεν είμαι πεπεισμένος ότι όλα αυτά έχουν γίνει κανονικά! το μόνο που σκέφτομαι είναι, άχ και να μπορούσα να ακουμπήσω το τελευταίο που με κατατρόμαξε!!! να δει ξύλο που θα έτρωγε αν ήταν κανονικό!:P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 12:43:28  Εμφάνιση Προφίλ
Μαχητικότατος ο minwas την έπεσε κανονικότατα στον "κοντό"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
minwas
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/09/2010, 14:13:15  Εμφάνιση Προφίλ
:P εσύ φίλε AitheroVamon τι θα έκανες αν ξαφνικά ξύπναγες και έβλεπες κάποιον να σε κοιτάει που δεν ξέρεις?:P

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

mystic_force
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/09/2010, 23:28:59  Εμφάνιση Προφίλ
κάτι τέτοιο δεν εχει τύχει σ εμένα .αλλά στον πατέρα μου.φτιάχναμε ενα εξοχικό στον λέντα.τότε πριν περίπου 12 χρόνια.ενα βράδυ λοιπόν ο πατέρας μου εκει π κοιμάτε νοιώθει οτι τον πλησιάζει κάτι.ξαφνικά αρχίζει να καίει το χέρι τ κ να παγώνει η πλάτη τ.πάει να πεί το πάτερ ημών δεν μπορεί προσπαθεί το πιστεύω,αλλά ουτε ετσι τα καταφέρνει.σηκώνεται λοιπόν κ όπως προχωράει βλέπει δύο τρυπάνια.τα δένει μ ένα σπάγγο σ σχήμα σταυρού κ ολα καλα.δν μας λέει τίποτα για να μην τρομάξουμε.περνάει κανένα τρίμηνο χωρίς το παραμικρό κ πίστευε οτι όλα τελείωσαν.ξαφνικά ενα βράδυ παλι ξαναγίνεται το ιδιο πραγμα μόνο π τώρα μόλις σηκώθηκε παει στον πάγγο της κουζίνας βλέπει την γιαγιά μου η οποία τοτε ζουσε κ ήταν σπίτι.της μιλάει αλλα η γιαγιά θες η νύστα θες κάτι αλλο δν τον κατάλαβε καθόλου.αυτη την φόρα επιασε δύο οδοντογλυφίδες τις έκανε σταυρό πάλι κόλα καλα.μετά από κάποιο διάστημα βλέπει όνειρο οτι είναι με την μάνα μου σ ένα δάσος κ του ζητάει η μανα μ να σταματήσουν για να πάει τουαλέτα.όσο έλειπε η μάνα μ βλέπει κατι να πηγαίνει στο αμάξι γρηγορα.μετά απο λιγο η πορτα άρχισε να καίεικ να τ ζεσταίνει το χέρι κη πλάτη να παγώνει.ξυπνάει γιατί νοιωθει οτι κατι πλησιαζει κ φορά γρήγορα τον σταυρό τ.την άλλη μέρα μας τα είπε όλα κ πήγε στην εκκλησία.καναμε σπίτι ευχαιλεο κ δεν εγινε τιποτα ξανα.τον σταυρο δεν τον εχει ωγάλει ακοα απο πάνω τ

you can run but you cant hideΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

minwas
Νέο Μέλος


6 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 11:13:35  Εμφάνιση Προφίλ
μάλιστα!!! πολύ ενδιαφέρον...σε ευχαριστώ που βρήκες χρόνο να παραθέσεις κι εσύ αυτήν την ιστορία!!!:)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 15:22:44  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
εσύ φίλε AitheroVamon τι θα έκανες αν ξαφνικά ξύπναγες και έβλεπες κάποιον να σε κοιτάει που δεν ξέρεις?
Θα τον έδιωχνε πριν γυρίσει η γυναίκα τουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/09/2010, 21:28:58  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Θα τον έδιωχνε πριν γυρίσει η γυναίκα του

Αυτό θα γινόταν αν ηταν "κάποια" ....
Τώρα στο "κάποιος" ... με πιάνεις απροετοίμαστο , όπως κι "εκείνος" φαντάζομαι .....
Πάντως εύχομαι ...να μην πονούσα πουθενα οταν ξύπναγα minwas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
mystic_force
Νέο Μέλος


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/09/2010, 23:39:13  Εμφάνιση Προφίλ
quote:

μάλιστα!!! πολύ ενδιαφέρον...σε ευχαριστώ που βρήκες χρόνο να παραθέσεις κι εσύ αυτήν την ιστορία!!!:)




δεν ξερω για αλλον αυτο μας το ειπε ο πατερας μου γιατι τρομαξε.πραγμα περιεργο μιας κ ηταν υποδικας στα βατραχια.για αυτο τον πιστευω.

you can run but you cant hideΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

leonor
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/11/2010, 21:55:04  Εμφάνιση Προφίλ
Καλησπέρα! Είμαι καινούρια στο Forum αν και το έχω επισκεφτεί πριν λίγα χρόνια. Βλέπω ότι εδώ και 2 μήνες δεν έχει γράψει κανείς στο topic αλλά ελπίζω να συνεχιστεί η κουβέντα.
Τα γεγονότα που θα διηγηθώ μπορεί να μην είναι τόσο εντυπωσιακά όσο των άλλων χρηστών ή μπορεί να είναι και προϊόντα της φαντασίας μου (ιδίως το δεύτερο), αλλά μάλλον θα αξίζει τον κόπο να αναφερθούν αφού με είχαν απασχολήσει για αρκετό καιρό όταν μου συνέβησαν
Την πρώτη φορά ήμουνα στο σπίτι με την ξαδέρφη μου (της οποίας της έχουν συμβεί πολύ περισσότερα και πολύ χειρότερα), καθόμασταν στο δωμάτιο μου και συζητούσαμε. Στο σπίτι ήμασταν μόνες μας αλλά και η πολυκατοικία ήταν σχεδόν άδεια γιατί ήταν καλοκαίρι και λίπανε όλοι διακοπές, η ώρα ήταν περίπου τρεισήμισι με τέσσερις το μεσημέρι. Ενώ μιλάγαμε, άρχισα να νοιώθω ότι κάποιος ή κάτι ήτανε στο σπίτι χωρίς να ακούσω ή να δω κάτι. Δε λέω τίποτα στη Λ. Σε λίγα δευτερόλεπτα με ρωτάει όμως αυτή <<Είναι κάποιος στο σπίτι;>> και της απαντάω όχι αλλά μη φρικάρεις, νοιώθω ότι κάτι υπάρχει εδώ κ όχι άνθρωπος. Δε φρικάρω μου λέει αλλά κι εγώ το ίδιο νιώθω. Την ώρα που τα λέγαμε αυτά, αυτό όλο και πλησίαζε στο δωμάτιο. Εξακολουθούσαμε βέβαια να μην ακούμε και να μη βλέπουμε τίποτα. Αφού σταματήσαμε να μιλάμε και αφουγκραζόμασταν με προσοχή μήπως ακούσουμε κάτι, η Λ. μου λέει <<Ρε’συ είναι στην πόρτα και πλησιάζει>> . Περιττό να πω ότι μου είχε κοπεί η ανάσα και είχα μείνει κόκκαλο. Η Λ. όμως που είναι παλιά καράβανα σε τέτοια μου είπε καλύτερα να συνεχίζουμε να μιλάμε όπως πριν γιατί αν καταλάβει ότι φοβόμαστε δεν πρόκειται να φύγει. Κι όντως άρχισε να μιλάει για άσχετο θέμα σα να μη συμβαίνει τίποτα. Εγώ μπορούσα μόνο να τραυλίζω και φυσικά οι σφυγμοί μου είχαν φτάσει στους 200! Ε, κάποια στιγμή αυτό αποφάσισε να μας αφήσει.
Το δεύτερο το έπαθα μόνη σε ένα σπίτι που έμενα όταν σπούδαζα. Ήταν Σεπτέμβρης, είχα εξεταστική, άγχος και η ψυχολογία μου δεν ήταν και πολύ καλή. Καθόμουνα λοιπόν στο κρεβάτι και διάβαζα (Βιοστατιστική το θυμάμαι ). Κάποια στιγμή, σηκώνω το κεφάλι από το βιβλίο και βλέπω δίπλα στην καρέκλα του γραφείου μια μορφή με περίγραμμα ανθρώπου. Μόνο για λίγα δευτερόλεπτα βεβαία γιατί μετά εξαφανίστηκε. Εννοείται σηκώθηκα κι έφυγα από το σπίτι για την υπόλοιπη ημέρα και επέστρεψα την επόμενη. Συνεχίζω λοιπόν το διάβασμα. Αυτή τη φορά όμως, σε ανύποπτο χρόνο πάλι βλέπω στο ίδιο σημείο να πετάγονται σπίθες! Έτσι από το πουθενα!
Αυτά είχα να πω και τα συμπεράσματα δικά σας!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 03:40:48  Εμφάνιση Προφίλ
leonor καλώς ήρθες παρέα μας (ενεργά)

θα εξωτερικεύσω τη σκέψη μου και θα πω οτι
η έκφραση που χρησιμοποίησες για την Λ

quote:
είναι παλιά καράβανα σε τέτοια

εμένα με βάζει σε σκέψεις ,
ενας άνθρωπος ο ποιος ενδεχομένως εχει αρκετα συχνά τέτοιου είδους "επαφές" σημαίνει οτι ή εχει ασχοληθεί παρα πολυ με αυτα, και εχει βαλει τον εαυτό του σε μια διαδικασία καθε αλλο παρα "λογικη" και πιστεύοντας κατι γιατι οχι και να μην το "βλεπεις κι ολας"
ή ειναι τοσο πολυ ευαίσθητος "δέκτης" και τα σήματα που ενδεχομένως "λαμβάνει" τα εκλαμβάνει ως οντότητες στον χώρο.
Το οτι εισαι μαζι με αυτο το ατομο, (γνωρίζοντας και την ιστορία του) μην σε παραξενέψει το γεγονός να μπορέσει αυτο το ατομο να σε κανει να "αισθανθείς" κι εσυ την ... οντοτητα .

οσο για το αλλο περιστατικό δε νομιζω να ειναι αξιο ανάλυσης ...
εεεχω δει εγω αστράκια και σκιες σηκώνοντας το κεφαλι απο διάβασμα !

Edited by - AitheroVamon on 16/11/2010 03:44:57Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

leonor
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 13:24:48  Εμφάνιση Προφίλ
Λεπτομέριες για παρόμοιες εμπειρίες της ξαδέλφης μου δεν μπορώ να αναφέρω γιατί αφορούν προσωπικά της δεδομένα. Πάντως για λυθούν κάποιες απορίες, σε καμία περίπτωση δεν τα επεδίωξε όλα αυτά γιατί έχει τραβήξει ουκ ολίγα, μέχρι και προβλήματα στην υγεία της, έιχε νοσηλευτέι κιόλας (όχι ψυχιατρικά καμία σχέση). Πάντως μετά μου είπε πως αυτό δεν ήταν τίποτα και να μη φοβάμαι. Τέλος πάντων, τώρα πλέον έχει πολλά χρόνια να της συμβεί κάτι παρόμοιο δηλάδη απ'οταν έφυγε στο εξωτερικό όπου πλέον ζει μόνιμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 15:19:46  Εμφάνιση Προφίλ
Κι εσυ να υποθέσω δεν έχεις ξανά τέτοια εμπειρία ?

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
leonor
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/11/2010, 16:13:36  Εμφάνιση Προφίλ
Όχι ποτέ. Κι ελπίζω να μην έχω και στο μέλλον. Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος του μεταφυσικού με κεντρίζει πολύ και ίσως κάποιες φορές να επηρεάζομαι από αυτά που διαβάζω. Αλλά βέβαια άλλοα να το διαβάζει ή να σου το διηγούνται και άλλο να το βιώνεις ο ίδιος!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Zephyr
Μέλος 2ης Βαθμίδας


252 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/11/2010, 19:14:35  Εμφάνιση Προφίλ
quote:
Όχι ποτέ. Κι ελπίζω να μην έχω και στο μέλλον. Η αλήθεια είναι ότι ο χώρος του μεταφυσικού με κεντρίζει πολύ και ίσως κάποιες φορές να επηρεάζομαι από αυτά που διαβάζω. Αλλά βέβαια άλλοα να το διαβάζει ή να σου το διηγούνται και άλλο να το βιώνεις ο ίδιος!

Αγαπητή leonor, χωρίς να θέλω να αμφισβητήσω αυτά που λες,πολλές φορές μεγάλο ρόλο παίζει η αυθυποβολή. Τουλάχιστον προσωπικά, όταν ήμουν πιτσιρικάς και έβλεπα θρίλερ, έψαχνα μετά κάθε γωνία του σπιτιού για να βεβαιωθώ ότι δεν κρύβεται κανένας, και μετά έπεφτα για ύπνο! Άλλες φορές η κούραση (η πνευματική π.χ. διάβασμα)σε συνδυασμό με περίεργη ψυχολογία μπορούν να οδηγήσουν στα ίδια αποτελέσματα. Γενικά, είμαι της λογικής ότι πρώτα πρέπει να αποκλείουμε όλα τα λογικά ενδεχόμενα πριν τα ρίξουμε στο μεταφυσικό.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

leonor
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/11/2010, 13:01:08  Εμφάνιση Προφίλ
Φίλε Zephyr, όσον αφορά το πρώτο περιστατικό που αναφέρω είμαι κι εγώ πιο κοντά στην άποψη ότι οφειλόταν την κούραση και στην ψυχολογική φόρτηση (χωρίς βέβαια να αποκλείω και οτιδήποτε άλλο). Τώρα με πρώτο, όταν είχε συμβεί ούτε κουρασμένη ήμουν ούτε άσχημη ψυχολογία είχα αφού ήταν καλοκαίρι, μόλις είχα τελιώσει το Λύκειο και είχα μπει στο Πανεπιστήμιο. Αλλά και πάλι μεγάλες κουβέντες για κάτι το μεταφυσικό δε λέω. Άλλωστε το είχα αναφέρει και στο 1ο μου post ότι αυτά που έχω να πω δε θα εντυπωσιάσουν και πολύ απλά ήθελα να το μοιραστώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gogoras
Νέο Μέλος

USA
38 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/11/2010, 23:24:06  Εμφάνιση Προφίλ
Πριν 3-4 βδομαδες, η μητερα μιας φιλης ειχε πεθανει.Ειχα αρχισει να ξεχνω το γεγονος. Νομιζω οτι ηταν καλοκαιρι. Αισθανομουν κουρασμενος και ανεβηκα στο δωματιο μου για λιγη ξεκουραση. Ξαπλωσα ανασκελα στο κρεββατι και γυρισα το προσωπο στο πλαι για να δω την ωρα. Ηταν 2:45 το απογευμα. Μετα, γυρισα το κεφαλι μπροστα και κοιταγα το παραθυρο με τις ασπρες κουρτινες και τα μισοκλειστα παραθυροφυλλα. Εκει, μετα απο καποιο διαστημα, δημιουργηθηκε η μορφη της μητερας της φιλης. Το κεφαλι ηταν σαν ζωντανο ενω το σωμα ηταν διαφανες σαν να φορουσε καποιο ειδος χειτωνα και μπορουσα να δω τις κουρτινες μεσα απ' αυτο. Εξακολουθησα να κοιταω προς αυτην την κατεθυνση και εκεινη, κοιτοντας με, ειπε ''Αφου την αγαπας την Χ (κορη της), γιατι δεν της το λες;'' Η φωνη της δεν ακουστηκε. Ηταν σαν να μου μιλουσε κατ'ευθειαν στο μυαλο μου.Εκεινη τη στιγμη ανοιγοκλεισα τα ματια μου.Το βλεμμα μου ηταν ακομη καρφωμενο στο παραθυρο αλλα αρχισα να συνειδητοποιω οτι μαλλον κοιμομουν. Ημουν μουσκεμα στον ιδρωτα και οπως εκανα να σηκωθω το βλεμμα μου καρφωθηκε στο ρολοι. ΗΤΑΝ 2:45 ΤΟ ΑΠΟΓΕΥΜΑ!!!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dummorix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 23:34:36  Εμφάνιση Προφίλ
Καλως σας βρηκα παρεα του Esoterica.Ενδιαφερουσα ιστορια gogoras.Εχω και εγω να πω κατι που ακουσα τις τελευταιες μερες.Ο φιλος ενος παιδιου που γνωριζω,πηγαινοντας με το μηχανακι του προς το χωριο του,συνανταει μια μαυροφορεμενη γιαγια,η οποια κανει οτοστοπ.Αυτος σταματει και τις λεει "που πας".Εκεινη απανταει "προς τα περα".Τελοσπαντων,αφου αυτη ανεβαινει στο μηχανακι μετα απο 20m και οδηγωντας με 20km/hour η γιαγια πεφτει κατω στο δρομο.Το παλικαρι λεει "Τι κανεις κυρα μου??Προσεχε λιγο σε παρακαλω,θα βρω τον μπελα μου".Ενταξει συγνωμη απανταει η γιαγια και συνεχιζουν.Μετα απο 20m παλι το ιδιο.Θυμωνει το παιδι και αρχιζει "Κυρα μου τι θελεις,να βρω τον μπελα μου,να την πληρωσω εγω?".Ενταξει,ενταξει λεει η γιαγια.Συνεχιζουν και παλι το ιδιο.Ξαναρχιζει και διαμαρτυρεται το παλικαρι.Του απανταει εκεινη τη στιγμη η γιαγια "Δεν θα επεφτα κατω απο τη μηχανη αμα δεν ειχες αυτο που εχεις εκει που καθεσαι. Και κατω απο την σελα εχει μια εικονα της Παναγιας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/12/2010, 23:56:50  Εμφάνιση Προφίλ
Dummorix καλώς ήρθες στην παρέα μας .

Η συγκεκριμένη ιστορία είναι από της "αγαπημένες" μυθοπλασίες που κυριαρχούσαν στα χωριά του περασμένου αιώνα , κι εχει κανει τον κύκλο της Ελλάδας σε διάφορες παραλλαγές .

Δεδομένης της Τεχνολογικής άνθησης,
ε το γαϊδουράκι έγινε ... μοτοσακό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Dummorix
Νέο Μέλος


3 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 00:30:49  Εμφάνιση Προφίλ
Χεχε,απο οτι φαινεται, ο ...."Σατανας" συμβαδιζει με την τεχνολογια.....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 11:32:10  Εμφάνιση Προφίλ
Ετσι
Πάντως ο φίλος εχει πολυ φαντασία ,

Δες σκηνικό ... η γιαγιά να κάνει οτοστόπ σε μηχανάκι
η απάντηση του πιτσιρικά για μενα έπρεπε να ηταν
"που να σε βάλω βρε γιαγιά θα πέσεις !!! "
κι έπεσε ... πράγμα δεδομένο !!!

το παράξενο θα ήταν να έμενε πάνω στο μηχανάκι και να του έλεγε
"μόνο τόσα πάει ???"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
sissystel
Νέο Μέλος

Greece
9 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 15:47:11  Εμφάνιση Προφίλ
ΑΧ!ΑΥΤΑ ΤΑ ΜΕΤΑΦΥΣΙΚΑ ΠΟΣΟ ΜΑΡΕΣΟΥΝ ΑΛΛΑ ΝΑ ΤΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ΜΕΡΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΒΡΑΔΥ ΑΓΡΙΕΥΟΜΑΙ!!!ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ ΑΠΟ ΜΕΝΑ ΛΟΙΠΟΝ!!!ΚΑΙ ΔΕΝ ΗΤΑΝ ΤΙΣ ΦΑΝΤΑΣΙΑΣ ΜΟΥ.. ΔΥΣΤΥΧΩΣ!!!ΣΥΝΕΒΕΙ ΠΡΙΝ 12 ΧΡΟΝΙΑ Κ ΗΜΟΥΝ 13 ΕΤΩΝ...ΞΥΠΝΗΣΑ ΕΝΑ ΒΡΑΔΥ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ ΜΕ ΜΙΑ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΡΟΜΟΥ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΤΟ ΔΙΩΞΩ Κ ΑΛΛΑΖΟΝΤΑΣ ΠΛΕΥΡΟ ΒΛΕΠΩ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΜΟΥ ΕΝΑ ΓΕΡΟ ΝΑ ΜΕ ΚΟΙΤΑΖΕΙ ΜΕ ΕΝΑ ΤΡΟΠΟ...ΜΟΧΘΙΡΟ Κ ΛΕΩ ΣΤΗ ΦΑΝΤΑΣΙΑ ΜΟΥ ΘΑ ΕΙΝΑΙ...ΤΡΗΒΩ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΑΛΛΑ ΤΙΠΟΤΑ...ΗΤΑΝ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΜΕΡΟΣ Κ ΜΕ ΚΟΙΤΟΥΣΕ...ΑΦΟΥ ΠΙΑ ΕΙΧΑ ΦΟΒΗΘΕΙ ΤΟΣΟ ΠΟΛΥ ΓΥΡΙΣΑ ΠΑΛΙ ΠΛΕΥΡΟ,ΜΕ ΤΙ ΚΟΥΡΑΓΙΟ ΓΕΝ ΞΕΡΩ,Κ ΕΙΠΑ ΤΟ ΠΑΤΕΡ ΗΜΩΝ ΤΟΣΕΣ ΦΟΡΕΣ ΜΕΧΡΙ ΠΟΥ ΜΕ ΠΗΠΕ Ο ΥΠΝΟΣ.ΤΟ ΕΠΟΜΕΝΟ ΠΡΩΙ ΣΑΝ ΠΑΙΔΑΚΙ ΤΟ ΕΙΠΑ ΣΤΗ ΜΑΜΑ ΜΟΥ... ΕΚΕΙΝΗ ΠΑΓΩΣΕ Κ ΜΕ ΡΩΤΗΣΕ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΑΚΡΙΒΩΣ ΗΤΑΝ Ο ΓΕΡΟΣ.ΤΗΣ ΤΟΝ ΠΕΡΙΕΓΡΑΨΑ...ΤΕΛΙΚΑ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΕΙΧΕ ΠΕΘΑΝΕΙ ΕΝΑΣ ΘΕΙΟΣ ΤΟΥ ΠΑΤΕΡΑ ΜΟΥ ΠΟΥ ΕΜΟΙΑΖΕ ΑΚΡΙΒΩΣ ΜΕ ΤΗΝ ΠΕΡΙΓΡΑΦΗ ΜΟΥ!ΑΥΤΟΝ ΤΟΝ ΑΝΤΡΑ ΔΕΝ ΤΟΝ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΠΟΤΕ ΟΣΟ ΖΟΥΣΕ.... ΤΑ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑΤΑ ΔΙΚΑ ΣΑΣ!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/12/2010, 16:17:17  Εμφάνιση Προφίλ
Καλά ξεμπερδέματα

Υπάρχει πολύ ψωμή πίσω απο αυτά τα "παραφυσικά" που διαβάζεις εδώ πέρα, αλλά και για τα μάτια ωραία είναι(άλλωστε τα περισσότερα δεν είναι παραφυσικά).Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

NASAROYTAKI
Πλήρες Μέλος

Greece
856 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/12/2010, 19:07:54  Εμφάνιση Προφίλ
τι να πω? ας πω και εγω μια ιστορια λοιπον...
προσωπικης εμπηριας.

λοιπον... οταν ειμουνα μικρη μεναμε σε ενα σπιτι με τους γονεις μου το οποιο ηταν διπλα σε ενα εγκαταλελημενο.

εγω διαβαζα συχνα ιστοριες τροπου και με επιρεασαν νομιζω να μπω στο σπιτι, αλλα ποτε δεν μπηκα!

ομως αρχησα στα ονειρα μου να βλεπω το ιδιο σπιτι και να ζω εκει μεσα οταν ακομα κατοικιταν. ειχα και εναν μπατλερ που ηταν γυρω στα 70.

δεν εδωσα συμασια στα ονειρα και ουτε ειχα ξαναδει τον μπατλερ στην πραγματικη ζωη.


επειτα απο πολλα χρονια ξαναγυρισα στο σπιτι και το νοικιασα και αρχησα παλι να βλεπω αυτα τα ονειρα. τυχαιο λεω θα ειναι.

τον αλλο μηνα καποιοσ χτυπησε την πορτα, την ανοιγω τι να δω. ο μπατλερ απο τα ονειρα μου!?

του λεω μηπως εχουμε ξανασυναντηθει και μου απαντησε αρνητικα. τελωσπαντων τον ρωτησα τι ηθελε και μου ειπε ππωσ ενασ σωληνασ νεροου ειχε σπασει...


μα τι παει να πει αυτο???

μπορει να βλεπουμε το παραξενο και να το εκφραζουμε ως ανεξηγητο αλλα οταν βλεπουμε το αγνωστο τι κανουμε? ο ανθρωπος απο ενστικτο φοβαται παντα το αγνωστο!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

rocknrolla_5
Νέο Μέλος

Greece
3 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 16:33:02  Εμφάνιση Προφίλ
Καλημέρα σας παιδιά και καλές γιορτές!!!Θα ήθελα να σας αφηγηθώ μια ιστορία.Η οποία εξελίχθηκε χθες το βράδυ.Λοιπόν μια μεγάλη παρέα(2 αγόρια και 4 κορίτσια,αμάν πια ) είχαμε βγει.Προτού συνεχίσω θέλω να σας πω ότι έχει να κάνει με σύμπτωση και με τρομακτική εμπειρία μαζί.Με τούτα και με εκείνα καταλήξαμε σε μια καφετέρια(μέσα,γιατί είχε κρύο πρρρρ:P)και δεν θυμάμαι πως αλλά ανοίξαμε την κουβέντα για θεούς δαίμονες,μάγισσες τα πάντα!!!Μάλιστα η παρέα απαρτιζόταν από μια κοπέλα η οποία ασχολούταν με λευκή μαγεία(ξόρκια για ευτυχία,αγάπη κ.λ.π.), μια άλλη κοπέλα η οποία έριχνε την τράπουλα και εμένα...που μπορώ να πω η επαφή μου με τον κόσμο των πνευμάτων είναι κάτι παραπάνω από ισχυρή.Υπήρχαν 3 παιδιά(το ένα αγόρι,2 κοπέλες και το κορίτσι μου)οι οποίοι φοβήθηκαν ιδιαίτερα πολύ...καθώς είχε πάει 11 η ώρα το ένα αγόρι και η μια κοπέλα η οποία έριχνε την τράπουλα έφυγαν.Στην συνέχεια επικεντρώθηκα στην μάγισσα.Μας είπε και κάποια όνειρα για να της πω τι σημαίνουν(ναι είμαι φορητός ονειροκρίτης).Καθώς έλεγε καθόταν μπροστά από μια τζαμαρία,η κοπέλα μου τρομαγμένη γυρνάει και μου λέει(πραγματικά φοβήθηκα πολύ,δεν την βλέπω ποτέ έτσι)δεν το πιστεύω αυτό δεν γίνετε,της λέω τι έγινε μωρό μου,μου λέει όπως μίλαγε η @#@$%#!(η μάγισσα)είδα από πίσω σου κάτι μαύρο.Της λέω μην φοβάσαι,και μην κοιτάς τον καθρέφτη.Αμέσως είπα στην μάγισσα να συγκεντρωθούμε και να καλέσουμε τους φύλακες άγγελους μας,σύμπτωση αλλά είχαμε τον ίδιο(τον πρίγκιψ των ουρανών αρχάγγελο Μιχαήλ)από εκείνη την στιγμή η βραδιά κύλησε όμορφα.Όμως από κάποιες αμφισβητήσεις μιας κοπέλας η οποία δεν είχε δυνάμεις προσπάθησα να κάνω κάτι.Πήρα ένα κερί και προσπάθησα να ελέγξω με κάποιον τρόπο την φωτιά πράγμα που έγινε...η φωτιά φούντωνε ελάχιστα(το ίδιο πέτυχαν και η μάγισσα και η κοπέλα μου η οποία έχει λίγες δυνάμεις μην ανεπτυγμένες).Θέλω να σας ομολογήσω κάτι όμως,λίγη ώρα πριν όπως μιλάγαμε για θεούς και δαίμονες έκανα ένα σφάλμα...έβρισα τον Σατανά.Και ζητώ συγνώμη για αυτή μου την απερισκεψία,γιατί όπως σέβομαι τον θεό σέβομαι και τον Σατανά(φυσικά πιστεύω στον θεό <3).Το κλίμα που επικρατούσε ήταν κάπως μουντό(σας γυρνάω λίγο πίσω)και καθώς μίλαγα νιώσαμε τα 3 παιδιά με τις δυνάμεις κάτι...η κοπέλα που έριχνε την τράπουλα μου λέει Γιάννη(Γιάννης λέγομαι χάρηκα)και μου κάνει με νόημα να κοιτάξω ένα κερί το οποίο είχε φουντώσει υπερβολικά πολύ(παράθυρα όλα κλειστά)Είχα πει σε αυτήν την κοπέλα ότι κάτι θα γίνει με μια αρρώστια σχετικά με την οικογένεια της...και ότι σε όλους μας(τα παιδιά με τις δυνάμεις αυτές)θα μας συμβεί κάτι πριν της 12...τι ήθελα και μίλαγα?!Η κοπέλα που της είπα ότι θα έχει μια αρρώστια πήρε κάτι εξετάσεις και μάλλον δεν μπορεί να κάνει παιδιά.Η μάγισσα και εγώ την συνόδευσα μέχρι ενός σημείου(η κοπέλα μου και τα άλλα παιδιά είχαν φύγει)γιατί ήταν βράδυ.Βασικά της είπα να περάσουμε από ένα στοιχειωμένο σπίτι εκεί κοντά.Πράγμα που έγινε,(άμα θέλετε μπορώ να σας πω πως κατάλαβα ότι είναι στοιχειωμένο γιατί έχω μπει,να σας πω και την ιστορία του)πάμε κοντά σε ένα χαμηλό σημείο του τοίχους που περιέβαλε το σπίτι...και μέσα στο σκοτάδι είδαμε την κοπέλα η οποία είχε σκοτωθεί και τεμαχιστεί σε αυτό το σπίτι.Το θέαμα ήταν φοβηστικό.Πρώτη φορά έρχομαι σε επαφή με την ''υλική''μορφή της κοπέλας αυτής.Αμέσως την κάναμε με ελαφρά πηδηματάκια 10 μέτρων ανά πήδημα...μιλάμε ήταν ένα από τα πιο τρομακτικά-ωραία-ποροτικά πράγματα της ζωής μου.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/12/2010, 16:59:58  Εμφάνιση Προφίλ
roclnroll τι εκανες?
Το ιδιο δυσνοητο κειμενο εβαλες?
Προσπαθω να καταλαβω αριθμο συμμετεχοντων και χρειαζομαι,αλγοριθμους.

Και η αφηγηση?Οπως την διαβαζεις τι να καταλαβεις?μονο εσυ μπορεις.

2233Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/12/2010, 00:21:35  Εμφάνιση Προφίλ
Δε μου φαίνεται δυσνόητο το κείμενο, θα έλεγα όμως ότι είναι ιδιαίτερα περιλήπτικο.
Ενδιαφέρουσες εμπειρίες αν είναι πραγματικές.

ΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ΑΠΟ ΒΕΣΠΑ
ΜΗΝ ΟΔΗΓΕΙΣ
ΘΑ ΧΤΥΠΗΣΕΙΣ ΚΑΝΕΝΑΝ.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Topic Locked
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.2182617
Maintained by Digital Alchemy