ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 EN TO ΠΑΝ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/07/2006, 23:05:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν και δεν είναι του παρόντος θέματος, ωστόσο θα απαντήσω :

quote:
Ποια ειναι η καταγωγη του Ζωροαστρισμου και σε ποιους επεδρασε (κειμενα / συγγραφεις);

Ο ζωροαστρισμός προέρχεται από τον μακραίωνη θρησκεία του μαζδαϊσμού της Περσίας. Δείγματά της έχουμε και στην Ινδία. Η επίδραση σε συγγραφείς και κείμενα, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να παραθέσω και θα ήταν ανούσιο να γίνει, γιατί μιλάμε για επίδραση και όχι για αντγραφή.

Αρκετά καλά στοιχεία αναφέρονται εδώ http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=2428&ARCHIVE=

quote:
Ποιες ειναι οι απαρχες της Αστρονομιας (δεδομενου οτι ολοι οι αστερισμοι, πλανητες κτλ. εχουν Ελληνικα ονοματα);

Οι απαρχές της Αστρονομίας βρίσκονται στις πρώτες παρατηρήσεις των Βαβυλωνίων, Περσών(περιοχή της Μεσοποταμίας)και της Αιγύπτου. Το γεγονός πως τα άστρα και οι πλανήτες έχουν ελληνικά ονόματα ανταποκρίνεται στην συστηματική καταγραφή του ουράνιου θόλου από τους Έλληνες (τον πολυγραφότατο λαό). Όμως φίλε τα αστέρια έχουν και αραβική ονομασία, μερικά από αυτά έχουν κρατήσει και την ονομασία που τους έδινε ο εκάστοτε λαός. Στους Κινέζους και στους Ιάπωνες τα αστέρια και οι πλανήτες τι ονόματα έχουν; Ελληνικά ή τα δικά τους;

quote:
Το γεγονος οτι ο Σολων, ο Πυθαγορας και οι αλλοι, οπως αναφερεις, ταξιδεψαν στην Περσια οδηγει σε καποιο ασφαλες συμπερασμα;

Μήπως στο ότι και η Περσία ήταν χώρος γνώσης αρχαίας και μια διαφορετική οπτική των πραγμάτων; Το ίδιο ήταν και η Αίγυπτος (από την οποία ο Πλάτων έμαθε τα σχετικά της Ατλαντίδος).

Δεν ξέρω αν σε ικανοποίησαν οι απαντήσεις μου, όμως και πάλι διατείνομαι και λέω :

quote:
Το θέμα μας είναι η ρήση Εν το Παν και όχι οι Πέρσες και οι Έλληνες.

Ας μην κάψουμε το θέμα!


Και σε ξανακαλώ

quote:
Επί του θέματος (Εν το Παν) τί έχεις να πεις;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/07/2006, 03:26:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο ζωροαστρισμός προέρχεται από τον μακραίωνη θρησκεία του μαζδαϊσμού της Περσίας. Δείγματά της έχουμε και στην Ινδία. Η επίδραση σε συγγραφείς και κείμενα, αυτή τη στιγμή δεν μπορώ να παραθέσω και θα ήταν ανούσιο να γίνει, γιατί μιλάμε για επίδραση και όχι για αντγραφή.

Αχούρα Μαζδα λοιπόν.
Η Θρησκεία των Περσών.

Και τώρα μας λές ότι οι Έλληνες κλέψανε και τη θρησκεία των Περσών.

Που θέλεις να καταλήξεις;
Ότι ο πολιτισμός είναι Universalis;

Αντί να κατηγορείς τους Ευρωπαίους που κατέκλεψαν τον ελληνικό πολιτισμό , έρχεσαι και λές ότι ο πολιτισμός είναι αγαθό αναλώσιμο και άρα δεν έχει σαφή ιδιοκτήτη. (όπως οι αναπτήρες Bic )Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 01:52:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Και τώρα μας λές ότι οι Έλληνες κλέψανε και τη θρησκεία των Περσών.

Αυτό πότε το είπα;!! Για επίδραση μίλησα και όχι για στεγνή αντιγραφή.

quote:
Που θέλεις να καταλήξεις;
Ότι ο πολιτισμός είναι Universalis;

Ναι! Αυτό ακριβώς!! Το φωνάζει από μακριά!!

quote:
Αντί να κατηγορείς τους Ευρωπαίους που κατέκλεψαν τον ελληνικό πολιτισμό , έρχεσαι και λές ότι ο πολιτισμός είναι αγαθό αναλώσιμο και άρα δεν έχει σαφή ιδιοκτήτη. (όπως οι αναπτήρες Bic )

Να τους κατηγορήσω γιατί; Επειδή έσκυψαν πάνω από τους Αρχαίους Έλληνες, επηρεάστηκαν από την σκέψη τους, ομολογούν ότι τα έμαθαν από εκεί και συνέχισαν;

Από πότε ο πολιτισμός γράφει "made in...";

airtangerine! Ωραίο το θέμα που θίγεις. Δεν είναι για εδώ, όμως. Θές να φτιάξεις ένα νέο θέμα με τον τίτλο "Πολιτισμός και Έθνη" ή κάτι αντίστοιχο (ή να το κάνω εγώ, με παρότρυνσή σου); Εκεί ευχαρίστως να σου παραθέσω τις απόψεις μου και να ακούσω τις δικές σου.

Όχι όμως εδώ!!

Το θέμα είναι "Εν το Παν". Ας κουβεντιάσουμε γι' αυτό. Σε καλώ να κουβεντιάσουμε για το Νείκος και την Φιλότητα. Νομίζω ότι το έχουμε παραμελήσει. Το θυμάσαι;!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 02:10:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Από πότε ο πολιτισμός γράφει "made in...";

Απο πάντα φίλε μου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 02:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίτρεψέ μου να διαφωνώ.

Περιμένω ακόμη τις απόψεις σου για το θέμα "Εν το Παν"!!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/07/2006, 02:33:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Το θέμα είναι "Εν το Παν". Ας κουβεντιάσουμε γι' αυτό. Σε καλώ να κουβεντιάσουμε για το Νείκος και την Φιλότητα. Νομίζω ότι το έχουμε παραμελήσει. Το θυμάσαι;!

Θυμάμαι πολύ καλά ότι αυτά που είπα δεν υπήρχαν στα λεξικά............

Όσο αφορα ανατολίκικες δοξασιολογίες τα λεξικά είναι γεμάτα...!!!!!

Εύκολα μπορούμε να βρούμε βιβλία για τον Αριστοτέλη (ίσως όχι τοσο εύκολα μετά απο 2-3 χρόνια..)

Προς το παρόν οι νεοέλληνες γνωρίζουν τον Αριστοτέλη μέσω του Osho ή ΟSSo
ή όπως αλλοιώς λέγεται ο εν λόγω καραγκιόζης με τα πονηρά μάτια.


ΔΙαβάστε λίγο Έλληνες φιλοσόφους και μετά θα δείτε την
ανατολίτικη ΠΕΝΙΑ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 02:16:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
EN TO ΠΑΝ δεν σημαίνει ότι ξαφνικά όλοι οι "πολιτισμοί" είναι μονάδες που συνθέτουν τον "πανπολιτισμό".

Πολιτιτισμός είναι ο τρόπος του Σκέπτεσθαι.

Ποιός ήταν ο τρόπος του Σκέπτεσθαι το 800 π.Χ. στους Αιθίοπες;
Υπάρχει κάτι καταγεγραμένο;

Με εικασίες δεν δομείται επιστημονικός λόγος.

Αν εγώ ταξίδεψα στις ζούγκλες του Αμαζονίου πρίν απο 20 χρόνια, αυτό θα αποτελεί απόδειξη ότι έκλεψα πολιτισμό απο δασόβιους συμπαθείς εντόπιους λαούς;

Έγινε μόδα πιά να μιλάμε για "πολιτισμούς"..............;;;;
Τόσο πολύ εκφυλιστήκαμε λοιπόν που δεν μας αρκούν (δεν τα καταλαβαίνουμε μάλλον) τα όσα βιβλία Ελλήνων Φιλοσόφων ;

Δεν καταλαβαίνω την άρωστη προκατάληψη στο να επιμενουμε ότι είναι κλεμένα από ουσιαστικά ανύπαρκτους (ΕΝ ΛΟΓΩ) λαούς.

Είναι αλήθεια ότι οι ΛΟΓΩ.. Ανύπαρκτοι πολιτισμικά, διεκδικούν το ΧΡΗΜΑ ως οντότητες που φιλοδοξούν να ρυθμίζουν τη σκέψη του ευαίσθητου καταναλωτή.Να του παρουσιάσουν δηλαδή ως υπέρτατη αξία το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο SUPER MARKET.

Το SUPER MARKET των ιδεολογιών παρέχει και Ινδικά προιόντα...........Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/07/2006, 03:39:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
EN TO ΠΑΝ δεν σημαίνει ότι ξαφνικά όλοι οι "πολιτισμοί" είναι μονάδες που συνθέτουν τον "πανπολιτισμό".

Ο σκοπός του Πολιτισμού είναι να εξευγενίσει τον Άνθρωπο. Να τον οδηγήσει στην κατάκτηση της γνώσης που είναι η αυτογνωσία του. Τί σε κάνει να πιστεύεις ότι οι διάφοροι πολιτισμοί έχουν διαφορετικό στόχο από τον αρχικό;

Στην περίπτωση αυτή το Εν το Παν σημαίνει Ένας ο Σκοπός : η Αυτογνωσία, η Θέωση (ένωση με τον Θεό), η Εξέλιξη, η Νιρβάνα κ.α ορισμοί που ερμήνευσαν και δημιούργησαν οι σοφοί του κάθε λαού.

quote:
Πολιτιτισμός είναι ο τρόπος του Σκέπτεσθαι.

Συμφωνώ!! Σκέπτομαι όμως τι σημαίνει; Μήπως δηλώνει την οπτική γωνία που βλέπω τα πράγματα; Το ίδιο αντικείμενο αλλιώς (ε/ο)ιδομένο.

quote:
Με εικασίες δεν δομείται επιστημονικός λόγος.

Παρόλα αυτά υπάρχει το "έστω". Δεν δικαιολογώ την αστήρικτη εικασία, αλλά την "εις ατοπον απαγωγή" που αυτή οδηγεί.

quote:
Αν εγώ ταξίδεψα στις ζούγκλες του Αμαζονίου πρίν απο 20 χρόνια, αυτό θα αποτελεί απόδειξη ότι έκλεψα πολιτισμό απο δασόβιους συμπαθείς εντόπιους λαούς;

Όχι! αλλά η επαφή μαζί τους θα επιδράσει επάνω σου. Άλλο επίδραση, άλλο κλοπή.

quote:
Έγινε μόδα πιά να μιλάμε για "πολιτισμούς"..............;;;;
Τόσο πολύ εκφυλιστήκαμε λοιπόν που δεν μας αρκούν (δεν τα καταλαβαίνουμε μάλλον) τα όσα βιβλία Ελλήνων Φιλοσόφων ;

Γιατί θεωρείς τους Έλληνες Φιλόσοφους πανάκεια της πνευματικής σκέψης;
Σε πληροφορώ πως οι Αρχαίοι ημών πρόγονοι τιμούσαν τους Ινδούς, τους Αιγύπτιους, του Πέρσες, τους Βαβυλώνιους. Τους τιμούσαν όχι επειδή ήταν ανώτεροί τους πολιτισμικά, αλλά γιατί με την αρωγή τους κατάφεραν να γίνουν καλύτεροί τους.

Το "Πας μην Έλλην Βάρβαρος" αναφέρεται στην ελληνική παιδεία και όχι στο φυλετικό ιδίωμα.

quote:
Ποιός ήταν ο τρόπος του Σκέπτεσθαι το 800 π.Χ. στους Αιθίοπες;
Υπάρχει κάτι καταγεγραμένο;

Η παράδοση είναι ένα είδος καταγραφής. Ο κάθε λαός έχει μια παράδοση, δεν μπορείς να την αμφισβητήσεις επειδή δεν έχει καταγραφεί (ακόμα).Υπάρχει έιτε το θες είτε όχι. Υπάρχει είτε το γνωρίζεις είτε όχι.

Πρόσεξε κάτι! Εν το παν δεν σημαίνει ότι όλα είναι ίδια/όμοια/ένα ("όλα ένα"= κουλοβάχατα (ινδική λέξη)). Ένας ο Σκοπός δεν σημαίνει ότι υπάρχει ένας δρόμος,μια έκφραση του σκοπού ή ότι θα καταλήξουν όλα να είναι ένα.

Πολιτισμός σημαίνει διαφορετικότητα(φαντάζομαι ότι αυτό θες να πεις).Εν το Παν σημαίνει ότι το Καθένα ανήκει στο Όλο. Το Όλο(Παν) εκφράζεται από το Μέρος (Εν) και την Συνολικότητα(συγνώμη για τον αδόκιμο όρο) που εκφράζουν τα Μέρη μεταξύ τους.

Οπότε ο Πανπολιτισμός εκφράζεται από την διαφορετικότητα του κάθε πολιτισμού και από το σύνολό τους.

quote:
Είναι αλήθεια ότι οι ΛΟΓΩ.. Ανύπαρκτοι πολιτισμικά, διεκδικούν το ΧΡΗΜΑ ως οντότητες που φιλοδοξούν να ρυθμίζουν τη σκέψη του ευαίσθητου καταναλωτή.Να του παρουσιάσουν δηλαδή ως υπέρτατη αξία το ΔΙΚΑΙΩΜΑ στο SUPER MARKET.

Αυτό παραπέμπει στον καταναλωτισμό(αμερικανιά ολκής);

quote:
Το SUPER MARKET των ιδεολογιών παρέχει και Ινδικά προιόντα...........

Συμφωνείς ότι έχουν ωραία χρώματα και ωραίες μυρωδιές (όχι όλα βέβαια);!

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 01:53:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
«Εσκεμμένο χτύπημα στο παρατηρητήριο του ΟΗΕ»
«Κρύβονται πίσω από τις λέξεις»
«Πρωτόγνωρα τραύματα – καινούριες βόμβες»
«Το δικαίωμα στην ‘αυτοάμυνα’ και η αυτοδικία του ισχυρού»
«Την υποδοχή Καραμανλή ετοιμάζουν οι αγιορείτες»
«Βυρηττός το Λαύριο»
«Υποκλοπές: κόλπο για συγκάληψη»
«Σε κωματώδη κατάσταση η Νατέλα ύστερα από απόπειρα αυτοκτονίας»…

…είναι μόνο μερικοί τίτλοι από το φύλλο 9.321 της «Ελευθεροτυπίας». / Στέκομαι για λίγο στην «υπόθεση Αλεξ» και στην «σύγχρονη Εκάβη» (!) … και συνειρμικώς στον Πυθαγόρα. Νιώθω οργή νιώθω ντροπή / για τον «πολιτισμό “ΜΑΣ”» και την «ελληνική παιδεία “ΜΑΣ”», που προκαλούν τόσο πόνο χωρίς ουσιαστικό λόγο, μα και χωρίς έλεος στην ερώτηση της μάνας που αιωρείται μεταξύ ελπίδας-λεπίδας. Αν πω «νιώθω πόνο» φοβούμαι πως θα φανεί ειρωνικό στα μάτια όσων μανάδων έχασαν «τον Κόσμο όλο», και κείνων (των «βαρβάρων») που ωρύονται αλλοπαρμένες μέσα σε συντρίμια κι ερείπια, χρόνια τώρα εις το όνομα του Ενός του ιδίου και «διαφορετικού».

Διαβάζω ξανά… και μέσα στην ασφάλεια της χιλιομετρικής απόστασης χάνονται οι σκέψεις σε «πολιτικές αναλύσεις» για την πατρίδα (την εδώ και την εκεί) και λέω μέσα μου «God bless Amerikkka & es pluribus un um!» Αναρωτιέμαι… αυτό το έθνος, το multiculture, αυτό το πολυπρόσωπο καζάνι που μέσα του βράζει «κάθε καρυδιάς καρύδι», τούτη η αδηφάγος μαύρη τρύπα που κάποτε γέμισε τις βαλίτσες μου με Κέρουακ, μπλουζ και όνειρα, ΑΡΑΓΕ έχει διαβάσει ποτέ «αρχαία ελληνική φιλοσοφία»;!; Μα τι λέω, ασφαλώς ναι… και περισσότερο από μένα. Ναι αλλά… την έχει εμπεδώσει;!; Μα τι λέω… πώς αλλιώς θα κοτσάριζαν σε έμβλημα τόσο μεγαλειώδη ρήση, ως motto ως ξόρκι κι ως ενδεκάτη εντολή; Δεν ξέρω… Κι όσο περνάει ο καιρός ΔΕΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΞΕΡΩ. Έρχονται στο νου μου και κάτι λόγια του Αξελού, μπερδεύονται με σημαίες κίτρινες και μαύρες, το ταξίδι του Οδυσσέα (ή «Ω! Θησέα»;), το «παραλήρημα» της Ψυχής, οι «τρομοκράτες» της Χεσμπολάχ, ο Γκυ Ντεμπόρ κι η «κοινωνία του θεάματος», το πλανητικό χωριό, ο Καστοριάδης, το «shalom» που φτάνει στην άκρη της γλώσσας και δεν βγαίνει… και δεν θέλω να ξέρω ολοένα και περισσότερο. Εις υγείαν -ο εαυτός μου στο τζαμί, εις υγείαν κι ο εαυτός μου στο Αγιο Όρος… ο ουροβόρος… κι «όλα κάποτε τελειώνουν και ξαναρχίζουν», «εν το παν/εν τω παν»… κι από απάν- ένας Θεός που με αγνοεί κάθε που δεν τον βλέπω ή τιμώ όπως του αξίζει.

Θεέ μου, είμαστε τόσο μικροί και τόσο λίγοι κι η Έρημος απέραντη. Ακόμα να το χωνέψουμε πως οι έρμοι (οι έρημοι κι οι έρημες) αποζητούν τις Οάσεις και πως οι οάσεις αποκτούν αξία και νόημα στην Ερημιά μονάχα. Μα… ας είμαστε περισσότερο ευ-γενείς / κι όχι μονάχα με τις λέξεις για τις λέξεις.

«συμβουλή του Πυθαγόρα» από έναν ά-θρησκο*: Be gentle with your minds, too. / Μην στερείτε από το δυνάμει επιδέξιο πνεύμα το Ευάερον, καθότι ο «αήρ», ΕΝ εκ των τεσσάρων & βασικών (εστί). Το πέμπτο (& μακρύτερον;) είναι κομμάτι της Ψυχής μακρυά … κάπου στα βάθη της Ερήμου.

Odysseus_Nemo και airtangerine, συγχωρέστε με αν πλαγιο-βόλησα την όμορφη κουβέντα σας, μα σας παρατηρούσα εν-Σιωπή κι είπα να ευχηθώ καλό δρόμο στον αιώνιο ταξιδευτή, εδώ… κι εκεί έξω. (Τον Κανένα! :)

Shukran
©Μ*οzΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

airtangerine
Μέλος 1ης Βαθμίδας


58 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2006, 02:55:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους airtangerine  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και μένα να με συγχωρείτε που σας ταλαιπώρησα .
Σας χαιρετώ οριστικά.
Νάστε καλά.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Odysseus_nemo
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
539 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2006, 03:30:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι μου λέει πως θα μείνω μόνος σε αυτό το θέμα. μάλλον, τελικά, εγώ το Εν είμαι και το Παν!!

airtangerine!! Δεν ξέρω γιατί αποχωρείς... αλλά να είσαι πάντα καλά. Εμένα, προσωπικά, δεν με ταλαιπώρησες καθόλου. Μου άρεσε ο διάλογος μας!!

Και τώρα τί κάνω; Μένω σαν τον Διογένη, να ζητώ συνομιλητή;

ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΡΟΜΟΣ Ή ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΠΗΡΕΣ ΔΕ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ, ΤΟΤΕ ΧΑΡΑΞΕ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΣΟΥ
Odysseus_Nemo
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Moz
Μέλος 3ης Βαθμίδας


666 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 05:04:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Moz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
airtangerine!! Δεν ξέρω γιατί αποχωρείς...

Odysseus_, εσύ μπορεί να μην «ξέρεις», Εγώ όμως μπορώ να «υποθέσω»*...

1. Ολοκλήρωσε την «ευγενική» αποστολή του και αποχώρησε ((«αμοραλικώς» μεν ησύχως δε))
2. Βαρέθηκε να περιμένει στο λιοπύρι τα «πάνθρησκα» να επιστρέψουν απ-το Ρατζαστάν
3. Δεν λειτούργησε το αεροστεγές της συσκευασίας κι ο ιός «οριστικά» εισέβαλε οριστικά
4. Ενοχλήθηκε από το «βαρβαρικό» shukran. ((Διάολε, έγραψα λάθος το «america»...))
5. Όταν θα καίγεται το θέμα θα τρέχει μόνος του ο Κανένας να το σβήσει
6. Aπεδείχθη περίτρανα ότι ο Οδυσσεύς είναι ο ΠΑΝας και δεν το άντεξε η «επιστημονική» του κράση
(...)

666. Ο Ιούλιος Βερν μιλούσε στα βιβλία του για τον Βελζεβούλ «παρασέρνοντας» τα παιδάκια σε στοές με κροκόδειλους... και τυγχάνει γονέας.

((Odysseus_, μα τι να τον κάνεις τον συνομιλητή; Και μόνος μια χαρά το πας/ Ιθάκη είπαμε;-))

(...)

1000. Odysseus_nemo = MOZ! ((«χεχε! όχι που νόμιζες πως δεν θα το έβρισκα!»...))

1001. Ολοκλήρωσε την «αμοραλική» αποστολή του και αποχώρησε «αρχαιοπρεπώς» και εις το επανιδείν -δια του dejavu- και με ολίγην (υπομονή) θα διαθέτομεν νέα ευάερον συσκευασία: AIR ή ΑΗΡ ((κοπανιστός;!; / όπως λέμε «ήρθα για trolling αλλά θα την κοπανίσω σε λίγο»;!;))

Multiple choice Your choice, _nemo!

Εξεπλάγην με την «πρακτική εφαρμογή» της αρχαιοελληνικής φιλοσοφίας στην καθημερινότητα. Α, ρε Osho... «άσχετε»! τι ξέρεις εσύ από «ευγένειες» προς τον συνάνθρωπο (και δη οικειοθελώς απόντα)...

«Τσιμπώντας το τυράκι»
©Moz ΕL-EN > «Οι φίλοι μάς λένε ΕΣ-ΕΣ»

* ((Χιουμορίζω, –tangerine! Απλώς χιουμορίζω... / Πολύ ζέστη, βρε αδερφέ, στην Έρημο...)) Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dimitris84
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
150 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2006, 12:49:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dimitris84  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εις υγείαν -ο εαυτός μου στο τζαμί, εις υγείαν κι ο εαυτός μου στο Αγιο Όρος… ο ουροβόρος… κι «όλα κάποτε τελειώνουν και ξαναρχίζουν», «εν το παν/εν τω παν»… κι από απάν- ένας Θεός που με αγνοεί κάθε που δεν τον βλέπω ή τιμώ όπως του αξίζει.

Θεέ μου, είμαστε τόσο μικροί και τόσο λίγοι κι η Έρημος απέραντη. Ακόμα να το χωνέψουμε πως οι έρμοι (οι έρημοι κι οι έρημες) αποζητούν τις Οάσεις και πως οι οάσεις αποκτούν αξία και νόημα στην Ερημιά μονάχα. Μα… ας είμαστε περισσότερο ευ-γενείς / κι όχι μονάχα με τις λέξεις για τις λέξεις.



ΕυγνωμοσυνηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

truehuman
Νέο Μέλος


4 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/08/2006, 03:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους truehuman  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ε ρε πλάκα.........
Πολύ χιούμορ στην αποχώρηση κάποιου μέλους.
Πέρα απο την χιουμορική πλάκα , μερικοί σπεύδουν να ρίξουν και ταφόπλακα.
Λίγη αιδώς δεν βλάπτει.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy