ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΜΥΘΟΣ & ΘΡΗΣΚΕΙΑ =-.
 Τον Μάρτιο του 2019 θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 08:15:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

Έστω λοιπόν ότι ταίριαζε και η πανούκλα.

Άρα εγώ θα έλεγα ότι ο προφήτης έβαλε στάχτη και σάκκο στο κεφάλι ως ένδειξη πένθους για την πανούκλα που θέριζε πχ την Ευρώπη το Μεσαίωνα,

Έστω. Το υπόλοιπο κείμενο ; Οι υπόλοιπο συσχετισμοί ;


Ρε παιδί μου εγώ έδωσα ένα παραδειγμα, του πώς μπορούμε, τηρώντας τα συμβατικά πλαίσια ερμηνείας, με όλα αυτά που είπες για εβραϊκή κουλτούρα, κλπ, να πάμε λίγο παραπέρα, σε παρεμφερείς ερμηνείες και να περιγράψουμε άλλα γεγονοτα, αναλόγως πού τη ...στρίβουμε τη βάρκα.

Τώρα τι θες να πιάσουμε στίχο στίχο την Αποκάλυψη και να δούμε τί λες εσύ, και τί μπορεί να θεωρηθεί ως παραλλαγή ή εναλλακτική ερμηνεία?

Νομίζω και ένα παράδειγμα είναι αρκετό για να δείξει το πνεύμα της παραλλαγής, επαγωγικά.
Σίγουρα θα υπάρχουν και πλείστα άλλα.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 10:03:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τώρα τι θες να πιάσουμε στίχο στίχο την Αποκάλυψη και να δούμε τί λες εσύ, και τί μπορεί να θεωρηθεί ως παραλλαγή ή εναλλακτική ερμηνεία?

Νομίζω και ένα παράδειγμα είναι αρκετό για να δείξει το πνεύμα της παραλλαγής, επαγωγικά.
Σίγουρα θα υπάρχουν και πλείστα άλλα.


Όχι βέβαια. Ένα παράδειγμα δεν αρκεί για να βγάλεις off την συνολική μελέτη, την στιγμή μάλιστα που εγώ σου μιλάω για μελέτη που αφορά το σύνολο του κειμένου της Αποκάλυψης.

Επιμένεις να στέκεσαι σε μία βιαστική και επιπόλαια θέση.

quote:
Ο Αδόλφος λέγεται Adolf Hitler. Πώς το βάζεις αυτό το όνομα? Και γιατί να βάλεις και την Αυστρία μαζί? και δε βάζεις πχ το κωλοχώρι του το Braunau am Inn ?
Και πώς τη γράφεις την Αυστρία? Αούστρια? Βασίλειο της Αυστροουγγαρίας? Österreich ?
Tι ακριβώς από όλα αυτά δίνει 666? Εδώ είναι το παπατζηλίκι...

Μέχρι πριν από λίγο, προέβαλες αντίρρηση στο ότι το κείμενο είναι γραμμένο στα Ελληνικά και ότι οι όποιες αντιστοιχίες, θα έπρεπε να αφορούν το ελληνικό κείμενο. Τώρα μου λες, να πάρω την φράση "Adolf Hitler", δηλ. το όνομα στα Αγγλικά και με ρωτάς πως γράφω την Αυστρία, αν την γράφω δηλ. AUSTRIA.

Σου ξαναλέω : Το κείμενο είναι γραμμένο στα Ελληνικά από έναν Εβραίο. Ο συγγραφέας σκέπτεται στα Εβραϊκά αλλά γράφει στα Ελληνικά. Συνεπώς, οι δύο γλώσσες που θα χρησιμοποιηθούν στην "αποκωδικοποίηση" είναι τα Εβραϊκά και τα Ελληνικά.

Στα Ελληνικά έχουμε την φράση "ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ - ΑΥΣΤΡΙΑ". Αυτή η φράση γράφεται και στα Εβραϊκά. Αν πάρεις την αριθμητική της αξία, εμφανίζεται το 666. Για ποιο λόγο να πάρω την φράση στα Αγγλικά ; Για ποιο λόγο να βάλω "AUSTRIA" αντί για "ΑΥΣΤΡΙΑ" ; Για ποιο λόγο να βάλω "Österreich" ή "ΑΥΣΤΡΟ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ" ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 10:18:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ένα παράδειγμα δεν αρκεί για να βγάλεις off την συνολική μελέτη, την στιγμή μάλιστα που εγώ σου μιλάω για μελέτη που αφορά το σύνολο του κειμένου της Αποκάλυψης.

Ποιος την έκανε αυτή τη μελέτη? Ήταν γνώστης ελληνικών και εβραϊκών ταυτόχρονα?

quote:
Μέχρι πριν από λίγο, προέβαλες αντίρρηση στο ότι το κείμενο είναι γραμμένο στα Ελληνικά και ότι οι όποιες αντιστοιχίες, θα έπρεπε να αφορούν το ελληνικό κείμενο. Τώρα μου λες, να πάρω την φράση "Adolf Hitler", δηλ. το όνομα στα Αγγλικά και με ρωτάς πως γράφω την Αυστρία, αν την γράφω δηλ. AUSTRIA.

Σου ξαναλέω : Το κείμενο είναι γραμμένο στα Ελληνικά από έναν Εβραίο. Ο συγγραφέας σκέπτεται στα Εβραϊκά αλλά γράφει στα Ελληνικά. Συνεπώς, οι δύο γλώσσες που θα χρησιμοποιηθούν στην "αποκωδικοποίηση" είναι τα Εβραϊκά και τα Ελληνικά.

Στα Ελληνικά έχουμε την φράση "ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ - ΑΥΣΤΡΙΑ". Αυτή η φράση γράφεται και στα Εβραϊκά. Αν πάρεις την αριθμητική της αξία, εμφανίζεται το 666. Για ποιο λόγο να πάρω την φράση στα Αγγλικά ; Για ποιο λόγο να βάλω "AUSTRIA" αντί για "ΑΥΣΤΡΙΑ" ; Για ποιο λόγο να βάλω "Österreich" ή "ΑΥΣΤΡΟ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ" ;


Ρε άσε τις σοφιστείες σε μένα. Αυτό που είπα ισχύει.

Η Αποκάλυψη δεν έγραφε για κανέναν Χίτλερ και Αυστρίες και τέτοια.

Εγραφε όπως είπες πιο πριν για αρνιά, δράκους , τέρατα, θηρία, κλπ.
Ωραία, αυτά τα πήραμε στα εβραϊκά.

πχ. τη λεξη "θηρίο" ή "δρακοντας" εβραϊστί.

Οταν πας να την κάνεις matching με τον Χίτλερ, αυτόν πώς τον βάζεις? Γιατί τον βάζεις Αδόλφο Χίτλερ και όχι Adolf Hitler, αυτό ρωτάω.

Αφού αυτός είναι μεταγενέστερος της Αποκάλυψης.
Και δεν είναι ουτε εβραίος ουτε 'Ελληνας.

Δεν πρέπει η "αξία" του να είναι όπως το ορίτζιναλ όνομά του?
Αυτό σε ρωτάω.

Γιατί αλλιώς το Αδόλφος γιατί να είναι Αδόλφος πχ και όχι ΑΝΤΟΛΦ,ακόμα και με ελληνικούς χαρακτήρες.

Η Αυστρία επίσης γιατί μπαίνει στο λογαριασμό?

Γιατί δεν μας βγαίνει ο Αδόλφος μόνος του ίσως?
Κατάλαβες ποια είναι τα ζορίσματα και τα παπατζηλίκια που σε λέω?

Βάλε σκέτο ΑΝΤΟΛΦ ΧΙΤΛΕΡ. Τι θα σε βγάλει? Πάλι 666? ή 574 ? ξερωγω...



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 11:05:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ποιος την έκανε αυτή τη μελέτη? Ήταν γνώστης ελληνικών και εβραϊκών ταυτόχρονα?

Τι σημασία έχει ρε φίλε ; Ναι, ήταν γνώστης.

quote:
Ρε άσε τις σοφιστείες σε μένα. Αυτό που είπα ισχύει.

Η Αποκάλυψη δεν έγραφε για κανέναν Χίτλερ και Αυστρίες και τέτοια.


Ωραίο επιχείρημα ...

quote:
Οταν πας να την κάνεις matching με τον Χίτλερ, αυτόν πώς τον βάζεις? Γιατί τον βάζεις Αδόλφο Χίτλερ και όχι Adolf Hitler, αυτό ρωτάω.

Σου επαναλαμβάνω : Έχεις μια εβραϊκή προφητεία από έναν Εβραίο γραμμένη στα Ελληνικά. Δύο γλώσσες : Ελληνικά και Εβραϊκά. Γιατί να χρησιμοποιηθούν τα Αγγλικά ; Ποιος ο λόγος δηλ. ;

quote:
Δεν πρέπει η "αξία" του να είναι όπως το ορίτζιναλ όνομά του?
Αυτό σε ρωτάω.

Ποιο original όνομά του ρε φίλε ... ; Πλάκα έχεις ...

quote:
Γιατί αλλιώς το Αδόλφος γιατί να είναι Αδόλφος πχ και όχι ΑΝΤΟΛΦ,ακόμα και με ελληνικούς χαρακτήρες.

Γιατί "ΑΝΤΟΛΦ" δεν είναι στα Ελληνικά. "ΑΔΟΛΦΟΣ" είναι στα Ελληνικά.

quote:
Η Αυστρία επίσης γιατί μπαίνει στο λογαριασμό?

Γιατί είναι από την Αυστρία. Ήταν Αυστριακός ο Χίτλερ, η καταγωγή του δηλ.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 11:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ρε Μητσάρα, γιατί σώνει και ντε πας να περιπλέξεις κάτι που είναι απλό ;

Έχεις ένα κείμενο. Είναι συμβολικό ; Είναι. Γραμμένο στα Ελληνικά ; Γραμμένο. Από ποιον ; Από κάποιον Εβραίο. Συνεπώς, έχουμε δύο γλώσσες οι οποίες εμφανίζονται : Ελληνικά (που είναι η γραφή του κειμένου) και Εβραϊκά (που είναι το ύφος του κειμένου, η ιστορία του κειμένου, η προφητεία, το πνευματικό υπόβαθρο, η αλληγορία, τα σκηνικά, τα σύμβολα κτλ). Ποιο το πρόβλημα ;

Παίρνεις το κείμενο στα εβραϊκά. Χρησιμοποιείς μια μέθοδο ευρέως διαδεδομένη την εποχή της συγγραφής του κειμένου - μέχρι πριν από λίγο, είχες ένσταση ακόμη και γι' αυτή - και αναλύεις κομμάτι κομμάτι το κείμενο. Έχεις αριθμητικές αξίες. Παίρνεις λέξεις στα Ελληνικά και κάνεις τους συσχετισμούς. So simple ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 11:26:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Εγραφε όπως είπες πιο πριν για αρνιά, δράκους , τέρατα, θηρία, κλπ.
Ωραία, αυτά τα πήραμε στα εβραϊκά.

πχ. τη λεξη "θηρίο" ή "δρακοντας" εβραϊστί.

Οταν πας να την κάνεις matching με τον Χίτλερ, αυτόν πώς τον βάζεις? Γιατί τον βάζεις Αδόλφο Χίτλερ και όχι Adolf Hitler, αυτό ρωτάω.

Αφού αυτός είναι μεταγενέστερος της Αποκάλυψης.
Και δεν είναι ουτε εβραίος ουτε 'Ελληνας.


Ρε φίλε, σου το εξήγησα προηγουμένως. Δεν βάζω μόνο τον "ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ - ΑΥΣΤΡΙΑ". Βάζω ένα σύνολο, ένα υπο-σύνολο αν θες από λέξεις και φράσεις που έχουν το χαρακτηριστικό του κατακτητή, του θηρίου. Θες να σου γράψω έναν κατάλογο με λέξεις και ονόματα που ανήκουν σ' αυτό το υποσύνολο ; Να στο γράψω, δεν έχω πρόβλημα. Απ' όλο αυτό το υποσύνολο, μόνο η φράση "ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ - ΑΥΣΤΡΙΑ" στα Εβραϊκά έχει αριθμητική αξία 666. Μόνο. Οι υπόλοιπες δεν έχουν. Βάλε ότι θες : "MΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ", "ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ", σκέτο "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ", ή "ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ Ο ΜΕΓΑΣ", βάλε "ΤΖΕΝΚΙΣ ΧΑΝ", βάλε "ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΒΟΝΑΠΑΡΤΗΣ - ΓΑΛΛΙΑ", βάλε όποιον θες. Μόνο η φράση "ΑΔΟΛΦΟΣ ΧΙΤΛΕΡ - ΑΥΣΤΡΙΑ" στα Εβραϊκά έχει αριθμητική αξία 666. Μόνο. Τι δεν καταλαβαίνεις ;

Και σου λέω το εξής : Ακόμη κι αν βρεις ένα πρόσωπο που πιθανώς να μην ανήκει στον δικό μου τον κατάλογο, δεν αρκεί. Πρέπει να δεις αν η ιστορία του έχει συσχετισμούς με το κείμενο της Αποκάλυψης. Να, εγώ ας πούμε έχω την φράση "ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΒΟΝΑΠΑΡΤΗΣ - ΓΑΛΛΙΑ" αλλά δεν έχω το "ΝΑΠΟΛΕΩΝ Α' ΒΟΝΑΠΑΡΤΗΣ - ΓΑΛΛΙΑ". Πες ότι αυτό βγάζει 666. Πρέπει να το συσχετίσεις και με τα άλλα. Αν υποθέσεις πως αυτός είναι το θηρίο, ποιος π.χ θα έπαιζε τον ρόλο του ψευδοπροφήτη του που του δώθηκε εξουσία να κάνει πνεύμα την εικόνα του ; Δεν είναι τόσο απλό, όσο νομίζεις ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 25/02/2019 11:53:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 11:28:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός Ορθόδοξος
quote:
Οχι,δεν ηταν παρων,η Πεντατευχος γραφτηκε τον 14ο αιωνα προ Χριστου,και περιγραφει τον πρωτο Εβραιο (Αδαμ) που ειναι,συναμα,και πρωτος ανθρωπος....

Αυτό δηλώνει δύο τινά φίλε μου:
1. Οτι στην πραγματικότητα δεν "εποίησεν ο Θεός άνθρωπον καθ' εικόναν ημετέραν και καθ' ομοίωσιν", αλλά Μωησής εποίησεν Θεόν καθ' εικόναν ημετέραν και καθ΄ομοίωσιν. Δηλαδή τα ήθη και η νοημοσύνη του Μωησή αποδόθηκαν από τον ίδιο στον Θεό του. Αν θέλεις, να εξετάσουμε το "επίπεδο" του Μωησή μέσω του Θεού που εποίησε. (προαιρετικό)
2. Αντίφαση: Εποίησεν τον άνθρωπο με πρόθεση να είναι ένας και μοναδικός. Απηγορεύετο η αναπαραγωγή στον Παράδεισο (παρ' ότι εποίησεν αυτον με γεννητικά όργανα), επομένως αποκλείεται νομοτελειακά να είναι ο πρώτος, σύμφωνα με την προσδοκία του Μωησή (Θεού).
Εισήσθω εν παρόδω, ο Αδάν ήταν ο πρωτότοκος και όχι μονογενής Υιός του Θεού του Μωησή.
Σύμφωνα πάντα με τας γραφάς.

Edited by - Bed Rull on 25/02/2019 13:23:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 12:19:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δες τι συσχετισμοί υπάρχουν ως τώρα :

quote:
Αδόλφος Χίτλερ - Αυστρία = θηρίο
Γιόζεφ Πάουλ Γκέμπελς = θηρίο = ψευδοπροφήτης, το πνεύμα στην εικόνα
Γωγ = Η.Π.Α.
Μαγώγ = Οι 7 χώρες που αντιτάχθηκαν στις Η.Π.Α.
66 εκατομμύρια νεκροί
Χίτλερ - Ρούσβελτ = βιβλίον γεγραμμένον
Δύο μάρτυρες = Εβραίοι + Χριστιανοί
42 μήνες διάρκεια πολέμου
Η πόλις η μεγάλη ή Αίγυπτος = Γερμανία = Αρμαγεδδών
Θρόνος = εξουσίαν μεγάλην = Φίρερ
Δράκοντας = φασισμός

Όλα αυτά σου φαίνονται "μαγειρεμένα" ας πούμε ; Και που να δεις τι έχει και παρακάτω ...

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 12:37:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
quote:

Ποιος την έκανε αυτή τη μελέτη? Ήταν γνώστης ελληνικών και εβραϊκών ταυτόχρονα?

Τι σημασία έχει ρε φίλε ; Ναι, ήταν γνώστης.


To είπα γιατί θα είχε περισσότερο ενδιαφέρον, εάν ήσουν εσύ ο συγγραφέας/γνώστης, και άρα ήξερες εβραϊκά- να βρίσκαμε και μερικά ακόμα παραδείγματα, εκ του πρωτοτύπου των λέξεων/εννοιών
(Εσύ μου την είπες πιο πάνω για το 1 παράδειγμα άλλωστε, με το 'μεθ' Θάνατος που το λιβανίζεις συνέχεια - που πλάκα πλάκα, και στα ελληνικά το αρκτικόλεξο ΜΕΘ - Μονάδα Εντατικής Θεραπείας στα Νοσοκομεία, πολλές φορές μυρίζει θάνατο...πωπω και γαμώ τους συσχετισμούς!)
Τελοσπάντων , πάμε παρακάτω.

quote:
Η Αποκάλυψη δεν έγραφε για κανέναν Χίτλερ και Αυστρίες και τέτοια.

Ωραίο επιχείρημα ...


Σαφέστατα και είναι.

quote:
Οταν πας να την κάνεις matching με τον Χίτλερ, αυτόν πώς τον βάζεις? Γιατί τον βάζεις Αδόλφο Χίτλερ και όχι Adolf Hitler, αυτό ρωτάω.

Σου επαναλαμβάνω : Έχεις μια εβραϊκή προφητεία από έναν Εβραίο γραμμένη στα Ελληνικά. Δύο γλώσσες : Ελληνικά και Εβραϊκά. Γιατί να χρησιμοποιηθούν τα Αγγλικά ; Ποιος ο λόγος δηλ. ;


Για έννοιες, πρόσωπα, τοπωνύμια και ονόματα που δεν είναι ούτε Εβραϊκά ούτε Ελληνικά, και άρα η απόδοσή τους στη μία ή στην άλλη γλώσσα ενέχει τον κίνδυνο παραφθοράς ή διασκευής. Απλό!


quote:
Δεν πρέπει η "αξία" του να είναι όπως το ορίτζιναλ όνομά του?
Αυτό σε ρωτάω.

Ποιο original όνομά του ρε φίλε ... ; Πλάκα έχεις ...


Μη μας τρελαίνεις ρε, τον άνθρωπο τον λέγανε Αντολφ. Ή Φύρερ.
Ο Γκέμπελς δηλαδή ή η Εύα Μπράουν πώς τον φώναζε: Καλημέρα Αδόλφε?

quote:
quote:

Γιατί αλλιώς το Αδόλφος γιατί να είναι Αδόλφος πχ και όχι ΑΝΤΟΛΦ,ακόμα και με ελληνικούς χαρακτήρες.

Γιατί "ΑΝΤΟΛΦ" δεν είναι στα Ελληνικά. "ΑΔΟΛΦΟΣ" είναι στα Ελληνικά.


Αδόλφος είναι απόδοση στα Ελληνικά ξένου ονόματος. Και άρα εν τη γεννέσει παραφθορά.
Όπως τον Λόντον ή Λάντον που το λέμε "Το Λονδίνον"
το Νιου Γιόρκι που λεγανε πιστότερα οι ρεμπέτες κι εμείς το λέμε Νέα Υόρκη. 'Αντε πες σε έναν αμερικανάρα Πού είναι η Νέα Υόρκη να δούμε αν θα καταλάβει Χριστό....
'Ελα που μας έχεις κάνει και Μπαμπινιώτηδες στο τέλος!

quote:
Η Αυστρία επίσης γιατί μπαίνει στο λογαριασμό?
Γιατί είναι από την Αυστρία. Ήταν Αυστριακός ο Χίτλερ, η καταγωγή του δηλ.

Ε, και? Γιατί πρέπει να βάλουμε σώνει και ντε, τόπο καταγωγής?
Γιατί δεν βάζουμε και πατρωνυμο ή μητρώνυμο τότε?

Αντί να λέμε πχ. Μέγας Αλέξανδρος, να λέμε Αλέξανδρος-Φιλίππου-Μακεδών, τότε θα έχει άλλη 'αξία' αριθμολογικά....

quote:
Ρε Μητσάρα, γιατί σώνει και ντε πας να περιπλέξεις κάτι που είναι απλό ;
Μα, προσπαθώ να το πάω με τη Μέγιστη απλότητα!

quote:
Έχεις ένα κείμενο. Είναι συμβολικό ; Είναι. Γραμμένο στα Ελληνικά ; Γραμμένο. Από ποιον ; Από κάποιον Εβραίο. Συνεπώς, έχουμε δύο γλώσσες οι οποίες εμφανίζονται : Ελληνικά (που είναι η γραφή του κειμένου) και Εβραϊκά (που είναι το ύφος του κειμένου, η ιστορία του κειμένου, η προφητεία, το πνευματικό υπόβαθρο, η αλληγορία, τα σκηνικά, τα σύμβολα κτλ). Ποιο το πρόβλημα ;
Μέχρις εδώ κανένα!

quote:
Παίρνεις το κείμενο στα εβραϊκά. Χρησιμοποιείς μια μέθοδο ευρέως διαδεδομένη την εποχή της συγγραφής του κειμένου - μέχρι πριν από λίγο, είχες ένσταση ακόμη και γι' αυτή - και αναλύεις κομμάτι κομμάτι το κείμενο. Έχεις αριθμητικές αξίες. Παίρνεις λέξεις στα Ελληνικά και κάνεις τους συσχετισμούς. So simple ...

εδώ είναι το πρόβλημα. Ποιές λέξεις παίρνεις, πώς τις παίρνεις, ποιός σου είπε να πάρεις/διαλέξεις αυτές και όχι άλλες, γιατί τις παίρνεις στα ελληνικά ενώ δεν είναι ελληνικές, κλπ,κλπ.

quote:
Και σου λέω το εξής : Ακόμη κι αν βρεις ένα πρόσωπο που πιθανώς να μην ανήκει στον δικό μου τον κατάλογο, δεν αρκεί. Πρέπει να δεις αν η ιστορία του έχει συσχετισμούς με το κείμενο της Αποκάλυψης. Να, εγώ ας πούμε έχω την φράση "ΝΑΠΟΛΕΩΝ ΒΟΝΑΠΑΡΤΗΣ - ΓΑΛΛΙΑ" αλλά δεν έχω το "ΝΑΠΟΛΕΩΝ Α' ΒΟΝΑΠΑΡΤΗΣ - ΓΑΛΛΙΑ". Πες ότι αυτό βγάζει 666. Πρέπει να το συσχετίσεις και με τα άλλα.

Α, να γειά σου.

Αμα δεν ταιριάξει ο Βοναπάρτης σκέτος, θα τον βάλεις Ναπολέοντα Α' Βοναπάρτη. Μετά θα βρεις και τα υπόλοιπα. Με λίγη δουλίτσα όλα θα ταιριάξουν. Και η Ζωζεφίνα και ο Λουδοβίκος, και ο Ρισελιέ, και οι 3 σωματοφύλακες αμαλάχει.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 12:46:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Αν θέλεις να εξετάσουμε το "επίπεδο" του Μωησή μέσω του Θεού που εποίησε. (προαιρετικό)

Για πες μας κι εσύ, τώρα που ήρθες στο κλάμπ, να γίνει τζερτζελές

quote:
2. Αντίφαση: Εποίησεν τον άνθρωπο με πρόθεση να είναι ένας και μοναδικός. Απηγορεύετο η αναπαραγωγή στον Παράδεισο (παρ' ότι εποίησεν αυτον με γεννητικά όργανα), επομένως αποκλείεται νομοτελειακά να είναι ο πρώτος, σύμφωνα με την προσδοκία του Μωησή (Θεού).

'Εχω την εντύπωση ότι το γ@μήσι επιτρεπόταν στον Παράδεισο. Αλλά ότι υποτίθεται οι Πρωτοπλαστοι δεν είχαν την αίσθηση ότι είναι κάτι λάγνο και κακό. Αυτό έγινε μεταπτωτικά, κι εκεί μπλέχτηκαν τα πράγματα.
Στον Παραδεισο υποτίθεται όλες οι λειτουργίες/ανάγκες γινόταν φυσικά/φυσιολογικά και αβίαστα χωρίς την αίσθηση ενοχής ή ντροπής ή καθηκοντος ή...ή...κλπ. Έτσι τουλάχιστον το είχα καταλάβει εγώ.
Αλλά εκεί είναι και ένα μεγάλο θέμα, που νομίζω το καταπιαστήκαμε παλαιότερα: Ποια η (κεφαλαιώδης) σχέση του 'προπατορικού αμαρτήματος' με τα σ3ξουαλικά θέματα και συμπεριφορά, και ενοχοποιήθηκαν συλλήβδην μετά την πτώση (δηλ. ποιος ο συμβολισμός εννοείται)

quote:
Σύμφωνα πάντα με τας γραφάς.

'Αντε κι άλλος με 'τας Γραφάς"....

Ρε σας έχει πιάσει καμιά επιδημία τώρα τελευταία όλους και το ρίξατε στας Γραφάς, και στας μελέτας αυτών?

Θέλω το Γιαλαντζή πίσω!!!


quote:
Δες τι συσχετισμοί υπάρχουν ως τώρα :
quote:
Αδόλφος Χίτλερ - Αυστρία = θηρίο
Γιόζεφ Πάουλ Γκέμπελς = θηρίο = ψευδοπροφήτης, το πνεύμα στην εικόνα
Γωγ = Η.Π.Α.
Μαγώγ = Οι 7 χώρες που αντιτάχθηκαν στις Η.Π.Α.
66 εκατομμύρια νεκροί
Χίτλερ - Ρούσβελτ = βιβλίον γεγραμμένον
Δύο μάρτυρες = Εβραίοι + Χριστιανοί
42 μήνες διάρκεια πολέμου
Η πόλις η μεγάλη ή Αίγυπτος = Γερμανία = Αρμαγεδδών
Θρόνος = εξουσίαν μεγάλην = Φίρερ
Δράκοντας = φασισμός

Όλα αυτά σου φαίνονται "μαγειρεμένα" ας πούμε ;


Ναι.
Και πολύ άνετα μάλιστα.
(θες να στο αναλύσω κι άλλο?)

quote:
Και που να δεις τι έχει και παρακάτω ...

Για πες να δούμε. Είμαι όλος μάτια και αυτιά.


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 12:57:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
(Εσύ μου την είπες πιο πάνω για το 1 παράδειγμα άλλωστε, με το 'μεθ' Θάνατος που το λιβανίζεις συνέχεια - που πλάκα πλάκα, και στα ελληνικά το αρκτικόλεξο ΜΕΘ - Μονάδα Εντατικής Θεραπείας στα Νοσοκομεία, πολλές φορές μυρίζει θάνατο...πωπω και γαμώ τους συσχετισμούς!)

Καλό ... !!!

quote:
Μη μας τρελαίνεις ρε, τον άνθρωπο τον λέγανε Αντολφ. Ή Φύρερ.
Ο Γκέμπελς δηλαδή ή η Εύα Μπράουν πώς τον φώναζε: Καλημέρα Αδόλφε?

Τι σχέση έχει αυτό ρε Μήτσο ???? Δηλ. θα πάρουμε το όνομά του από το πως τον φώναζε η γκόμενά του ???? Ρε Μήτσο ... θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο !!!!

quote:
Αδόλφος είναι απόδοση στα Ελληνικά ξένου ονόματος. Και άρα εν τη γεννέσει παραφθορά.

Γιατί ρε φίλε είναι παραφθορά ;

quote:
Α, να γειά σου.

Αμα δεν ταιριάξει ο Βοναπάρτης σκέτος, θα τον βάλεις Ναπολέοντα Α' Βοναπάρτη. Μετά θα βρεις και τα υπόλοιπα. Με λίγη δουλίτσα όλα θα ταιριάξουν. Και η Ζωζεφίνα και ο Λουδοβίκος, και ο Ρισελιέ, και οι 3 σωματοφύλακες αμαλάχει.


Δεν είναι τόσο απλό, στο ξαναλέω.

quote:
Ποιές λέξεις παίρνεις, πώς τις παίρνεις, ποιός σου είπε να πάρεις/διαλέξεις αυτές και όχι άλλες, γιατί τις παίρνεις στα ελληνικά ενώ δεν είναι ελληνικές, κλπ,κλπ.

Ρε τρελό αγόρι, το ίδιο το κείμενο με οδηγεί στο να τις πάρω. Στο έδειξα παραπάνω. Όταν έχεις την λέξη "σάκκοι" και την βλέπεις ως συμβολισμό, όταν έχεις την φράση "περιβεβλημένοι σάκκους" και μάλιστα έχεις και την Εβραϊκή θρησκεία που σου λέει περίπου τι είναι αυτό το "περιβεβλημένοι σάκκους", πας και διαλέγεις / δοκιμάζεις λέξεις που να έχουν σχέση με αυτό. Όχι άσχετες.

Στο ξαναλέω, το κείμενο είναι σαν ένας χάρτης. Σου λέει πού θα πας να ψάξεις. Το κείμενο σου τις υποδεικνύει τις λέξεις. Τις παίρνω στα ελληνικά, γιατί αυτή είναι η μία γλώσσα που χρησιμοποιείται. Πώς να τις πάρω ; Στα Τούρκικα ;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:05:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι.
Και πολύ άνετα μάλιστα.
(θες να στο αναλύσω κι άλλο?)

Μα τι να αναλύσεις ρε φίλε ... Δεν έχεις αναλύσει και τίποτε. Ρώτησες γιατί παίρνουμε το Εβραϊκό κείμενο κι όχι το Ελληνικό. Στο εξήγησα. Είπες ότι η Γκεμάτρια είναι μια αυθαίρετη μέθοδος. Σου έδειξα ότι δεν είναι. Ρώτησες πως παίρνουμε τις λέξεις, από πού. Στο εξήγησα. Σου είπα όλο τον συλλογισμό. Σου εξήγησα γιατί γράφω "ΑΥΣΤΡΙΑ" και όχι "AUSTRIA". Σου έδειξα ότι δεν παράγουμε απειρες ισοδυναμίες/"ισοβαρών" "αξιών γιατί το ίδιο το κείμενο μας περιορίζει στο πού να ψάξουμε. Τι ανάλυση έχεις κάνει εσύ ; Πλάκα μας κάνεις ... ;;;

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:10:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Τι σχέση έχει αυτό ρε Μήτσο ???? Δηλ. θα πάρουμε το όνομά του από το πως τον φώναζε η γκόμενά του ???? Ρε Μήτσο ... θα πηδηχτώ απ' το παράθυρο !!!!

Καλά, κάνε πως δεν καταλαβαίνεις κι εσύ...να παίζουμε την κολοκυθιά.

quote:

Αδόλφος είναι απόδοση στα Ελληνικά ξένου ονόματος. Και άρα εν τη γεννέσει παραφθορά.

Γιατί ρε φίλε είναι παραφθορά ;


Υπάρχει η πιστή απόδοση, υπάρχει και η διασκευή/παραφθορά.

ΑΝΤΟΛΦ είναι πιστή απόδοση. Έτσι τον λέγανε τον άνθρωπα.

Αδόλφος, Αντόλφος, Αδόλφιος, Ανδόλφος,κλπ, είναι πιθανές παραφθορές και ελληνοποιήσεις του Γερμανικού ονόματος Αντολφ, για λόγους ευήχησης, γλωσσικών παραμέτρων κλπ.

quote:
Ρε τρελό αγόρι, το ίδιο το κείμενο με οδηγεί στο να τις πάρω. Στο έδειξα παραπάνω. Όταν έχεις την λέξη "σάκκοι" και την βλέπεις ως συμβολισμό, όταν έχεις την φράση "περιβεβλημένοι σάκκους" και μάλιστα έχεις και την Εβραϊκή θρησκεία που σου λέει περίπου τι είναι αυτό το "περιβεβλημένοι σάκκους", πας και διαλέγεις / δοκιμάζεις λέξεις που να έχουν σχέση με αυτό. Όχι άσχετες.

Μη τα μπουρδουκλώνεις ρε. Οχι ντρίπλες σε μένα. Για το σάκκο, κλπ εβραϊκά έθιμα δεν είπα όχι. Συμφωνώ σε αυτό, με τα κριτήρια που ετέθησαν.

quote:
Στο ξαναλέω, το κείμενο είναι σαν ένας χάρτης. Σου λέει πού θα πας να ψάξεις. Το κείμενο σου τις υποδεικνύει τις λέξεις. Τις παίρνω στα ελληνικά, γιατί αυτή είναι η μία γλώσσα που χρησιμοποιείται. Πώς να τις πάρω ; Στα Τούρκικα ;

σιγά μην σου "υποδεικνύει" και τους αριθμούς στο Τζόκερ!

Ρε συ ποιος σου υπέδειξε αυτά εδώ λέμε (όχι τους σάκκους και τα τσουβάλια στο κεφάλι):

Δες τι συσχετισμοί υπάρχουν ως τώρα :
quote:
Αδόλφος Χίτλερ - Αυστρία = θηρίο
Γιόζεφ Πάουλ Γκέμπελς = θηρίο = ψευδοπροφήτης, το πνεύμα στην εικόνα
Γωγ = Η.Π.Α.
Μαγώγ = Οι 7 χώρες που αντιτάχθηκαν στις Η.Π.Α.
66 εκατομμύρια νεκροί
Χίτλερ - Ρούσβελτ = βιβλίον γεγραμμένον
Δύο μάρτυρες = Εβραίοι + Χριστιανοί
42 μήνες διάρκεια πολέμου
Η πόλις η μεγάλη ή Αίγυπτος = Γερμανία = Αρμαγεδδών
Θρόνος = εξουσίαν μεγάλην = Φίρερ
Δράκοντας = φασισμός

Θες να σε βγάλω τώρα εγώ μια γαμάτη αντιστοιχία να σε φύγει το τσερβέλο? Εδώ και τώρα λέμε, μπαμ,μπαμ?

7 κεφάλια λέει: Σε λέω τα 7 εμιράτα!
θηρίο και κακό και δράκουλα θέλει? Σε λέω τον μαλάκα τον Βασιλιά της Σαουδικής.
μάρτυρα λέει - Σε λέω τον Κασόγκι που ακόμα ψάχνουνε τα κομματάκια του.
θρόνο θέλει? Ολο βασιλιάδες και θρόνους είναι η Αραβία.
Ακόμα παρακάτω, βάλε και τον μοντέρνο 'σουλτάνο' Ερντογάν.
Και αν δεν ταιριάζει το Ερντογάν, κάντο ο "Ερδογάνιος" κατά το Αδόλφος που ήτανε Αντολφ.
42 μήνες θέλει? Τόσο εσφαζε το ΙΣΙΣ σε Συρία και Ιράκ...

Θες κι άλλα?



.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:16:45  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
7 κεφάλια λέει: Σε λέω τα 7 εμιράτα!
θηρίο και κακό και δράκουλα θέλει? Σε λέω τον μαλάκα τον Βασιλιά της Σαουδικής.
μάρτυρα λέει - Σε λέω τον Κασόγκι που ακόμα ψάχνουνε τα κομματάκια του.
θρόνο θέλει? Ολο βασιλιάδες και θρόνους είναι η Αραβία.
Ακόμα παρακάτω, βάλε και τον μοντέρνο 'σουλτάνο' Ερντογάν.
Και αν δεν ταιριάζει το Ερντογάν, κάντο ο "Ερδογάνιος" κατά το Αδόλφος που ήτανε Αντολφ.
42 μήνες θέλει? Τόσο εσφαζε το ΙΣΙΣ σε Συρία και Ιράκ...

Ναι ρε φίλε ... οι αριθμητικές τους αξίες ????

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:24:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ναι ρε φίλε ... οι αριθμητικές τους αξίες ????

Βάλτα στα εβραϊκά να δεις.
Όλα βγαίνουνε σου λέω!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:24:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βάλτα στα εβραϊκά να δεις.
Όλα βγαίνουνε σου λέω!

Σου είπα, μη trollάρεις ...

quote:
ΑΝΤΟΛΦ είναι πιστή απόδοση. Έτσι τον λέγανε τον άνθρωπα.

Αδόλφος, Αντόλφος, Αδόλφιος, Ανδόλφος,κλπ, είναι πιθανές παραφθορές και ελληνοποιήσεις του Γερμανικού ονόματος Αντολφ, για λόγους ευήχησης, γλωσσικών παραμέτρων κλπ.


Ναι ρε φίλε. Γιατί να πάρω το "Άντολφ" ;;; "Αδόλφος" είναι στα Ελληνικά. Δηλ. άμα τον λέγανε "Billy", τι θα έπρεπε να πάρω ; Το "Μπιλυ" ή το "Βασίλης / Βασίλειος" ; Άμα τον λέγανε "John" ; Το "Τζον / Τζόνυ" ή το "Γιάννης / Ιωάννης" ;;; Για πες μου να γελάσωμεν ... Συγκεντρώσου ρε ...

Έπειτα, υπάρχουν κι άλλοι ... Αδόλφοι που τους λένε Αδόλφους αλλά δεν τους λένε Adolf. Π.χ ο Αδόλφος δούκας του Κέιμπριτζ λέγεται Adolfus στα αγγλικά.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 25/02/2019 13:41:17Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:39:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Σου είπα, μη trollάρεις ...

Αντί απάντησης:

quote:

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

quote:
Ναι ρε φίλε. Γιατί να πάρω το "Άντολφ" ;;; "Αδόλφος" είναι στα Ελληνικά. Δηλ. άμα τον λέγανε "Bill", τι θα έπρεπε να πάρω ; Το "Μπιλ" ή το "Βασίλης / Βασίλειος" ; Για πες μου να γελάσωμεν ...

Μπιλ, βεβαίως βεβαίως.

Στο Βασίλης /Βασίλειος θα μπερδευτείς κιόλας. 'Εχουν άλλες αξίες.
Από την άλλη εξαρτάται και ποιον Βασίλη λες.
πχ. Αν αναφερεσαι στον γνωστό Βασιλάκη του φόρουμ, μπορείς να πάρεις και τη λέξη "πύραυλος" - την ίδια "αξία" έχουν...

Αλλά για να σε δω εδώ πέρα:

Θρόνος = εξουσίαν μεγάλην = Φίρερ

1) γιατί παίρνεις Αιτιατική : (Την) Εξουσίαν Μεγάλην και δεν λες σκέτη Εξουσία Μεγάλη.

2) Τον Αντολφ, ξέρεις να τον κάνεις Αδόλφο (ελληνοποιημένα....), τον Φύρερ γιατί τον κρατάς Φύρερ? Ετσι το λέμε στα ελληνικά? Θα μπορουσες να βάλεις ο Ηγέτης, ή ο Αρχων/Αρχηγός, κλπ εφόσον μεταφράζεται απευθείας εννοιλογικά και δεν είναι ονομα/επωνυμία.

Άρα, 2 μετρα και 2 σταθμά, κοινώς ό,τι φανεί του Λολοστεφανή και παπατζηλίκια και μαγειρέμετα που σε λέω. Ο,τι γουστάρουμε φτιάχνουμε....


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:45:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Περίμενε, μη βιάζεσαι, θα σου εξηγήσω ... έγραψα πριν το εξής

quote:
Έπειτα, υπάρχουν κι άλλοι ... Αδόλφοι που τους λένε Αδόλφους αλλά δεν τους λένε Adolf. Π.χ ο Αδόλφος δούκας του Κέιμπριτζ λέγεται Adolfus στα αγγλικά.

Εδώ, τι έχεις να πεις ;

quote:
1) γιατί παίρνεις Αιτιατική : (Την) Εξουσίαν Μεγάλην και δεν λες σκέτη Εξουσία Μεγάλη.

Γιατί αυτή είναι λέξη μέσα από το κείμενο. Τώρα, είτε πεις "εξουσίαν μεγάλην", είτε πεις "εξουσία μεγάλη", δεν έχει διαφορά. Έπειτα, στα Εβραϊκά, δεν υπάρχει το τελικό "ν". "Εξουσία μεγάλη" είναι η φράση. Αυτό που σου γράφω εδώ (τα εδάφια δηλ. του κειμένου) είναι απλά ένα copy paste από μια σελίδα του διαδικτύου που έχει το κείμενο της Αποκάλυψης στα ελληνικά. Από εδώ, πιο συγκεκριμένα.

quote:
2) Τον Αντολφ, ξέρεις να τον κάνεις Αδόλφο (ελληνοποιημένα....), τον Φύρερ γιατί τον κρατάς Φύρερ? Ετσι το λέμε στα ελληνικά? Θα μπορουσες να βάλεις ο Ηγέτης, ή ο Αρχων/Αρχηγός, κλπ εφόσον μεταφράζεται απευθείας εννοιλογικά και δεν είναι ονομα/επωνυμία.

Αυτή δεν είναι λέξη μέσα από το κείμενο. Μπορώ να βάλω ότι θέλω, αρκεί να έχει σχέση με εξουσία, αρχιγιλίκια, στρατηγιλίκια (το υποσύνολο που σου εξήγησα παραπάνω). Και στο κάτω κάτω, 'ντάξει, άμα δεν την γουστάρεις, μην την υπολογίζεις. Η σχέση είναι περισσότερο εννοιολογική παρά αριθμητική.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."

Edited by - kangaro on 25/02/2019 14:06:33Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 13:50:50  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
PY8AGORAS
quote:
Για πες μας κι εσύ, τώρα που ήρθες στο κλάμπ, να γίνει τζερτζελές

Επεξηγηματικές ερωτήσεις υποβάλλω κακεντρεχή και κακοπροαίρετε...

quote:
'Εχω την εντύπωση ότι το γ@μήσι επιτρεπόταν στον Παράδεισο.
Λάθος εντύπωση. Η γνώση (αι γραφαί) σού υπαγορεύουν ότι, παρ' ότι εποίησεν εκείνους με αιδοία, το σεξ επετράπει μετά την έκπτωση, διότι μόνο τότε τους είπε ν' αυξάνονται. Δεν ήταν η αρχική του προδοκία...

quote:
Στον Παραδεισο υποτίθεται όλες οι λειτουργίες/ανάγκες γινόταν φυσικά/φυσιολογικά και αβίαστα χωρίς την αίσθηση ενοχής ή ντροπής ή καθηκοντος ή...ή...κλπ. Έτσι τουλάχιστον το είχα καταλάβει εγώ.
...και γιατί, κατ εσέ, ενδυματώθησαν μετά το μήλο και όχι πριν;

quote:
Ρε σας έχει πιάσει καμιά επιδημία τώρα τελευταία όλους και το ρίξατε στας Γραφάς, και στας μελέτας αυτών?
Διότι στας γραφάς στηριζόμεθα. Εξετάζοντας πάντα το λογικόν των υπόβαθρον. Τας ερευνούμε, όπως είπεν ο Κύριος.
Ειρήσθω εν παρόδω (και πάλι), ο γνωστός Κύριος είναι ο υπ' αριθμόν Χ υιός του Θεού, σύμφωνα με τας γραφάς.
Διότι αι γραφαί περιγράφουν Χ αριθμόν υιών του Θεού που συνευρέθησαν με τας γυναίκας των ανθρώπων, και έκανε τον κατακλυσμό για να τιμωρήσει τους ανθρώπους. Το γιατί, είναι ένα ως προς το λογικόν του υπόβαθρον εξεταζόμενο ζήτημα. Διαχρονικώς...(*)

(*)Για λεπτομέρειες, Γένεσις, κεφ. ς', εδαφια 2-7.
Ερευνάτε τας γραφάς...

Edited by - Bed Rull on 25/02/2019 14:06:00Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επίσης, Αδόλφος είναι και ο ποιητής Γουστάβος Αδόλφος Μπέκερ αλλά στα αγγλικά γράφεται Gustavo Adolfo Bécquer και διαβάζεται ... "αντόλφο".

«LXIX»

Όταν αστράφτει μια αστραπή γεννιέσαι
κι όταν πεθαίνεις μένει ακόμα η λάμψη.
Τι σύντομη η ζωή!

Η Δόξα κι ο Έρωτας που κυνηγιέσαι
σκιές ονείρου. Κι όσο να επιμένεις,
πεθαίνεις το πρωί!

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 14:55:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χριστιανός Ορθόδοξος


Είμαι πολύ περίεργος φίλε μου, από που μας γράφεις. Ερωτώ διότι ως "Χριστιανός Ορθόδοξος" που δηλώνεις, θα έπρεπε να είσαι στην φυλακή και μετά σε κάποιο "ίδρυμα", διότι αν ποιείς όπως αι γραφαί, εκεί θα έπρεπε να ευρίσκεσαι στην εποχή μας. Ομιλώ ωθούμενος όχι από κακοήθεια ή επμάθεια, αλλά από προσωπικές εμπειρίες.
Εδιάβασα τας γραφάς και προσπάθησα να τας εφαρμόσω στην ζωή μου.
Δηλαδή, αρχικά βρήκα κάποιον και του έδωσα ένα ευρω και του είπα να μου φέρει σε μία εβδομάδα 10.
Εκείνος αρνήθηκε προτάσσοντάς μου το αντιχριστιανικό επιχείρημα, δηλαδή ότι, "για ποιό λόγο να στα δώσω αφού δεν δούλεψες;"! Προσπάθησα λοιπόν να τον σφάξω μπροστά στα πόδια μου, όπως υπαγορεύει ο Κύριος εις τας γραφάς, αλλά με πρόλαβαν οι περαστικοί και "άκουσα" 3 έτη για σωματικές βλάβες.
Μετά από την έκτιση της ποινής μου, προσπάθησα να πράξω ώς προς την φύσιν, ως υπαγόρευσεν ο Κύριος.
Δηλαδή ανεζήτησα μιαν συκήν την οποίαν κατηράσθη ο Κύριος και εμαράθη, και άρχισα να την πετσοκόβω με τσεκούρι διότι αντιδρούσε στις κατάρες μου. Δεν εμαραίνετο.
Μόλις με πήραν χαμπάρι οι περαστικοί και ο ιδιοκτήτης της συκής, παρ' ότι επικαλέσθην τας γραφάς, ενέδυσαν ημίν με το σακάκι που κουμπώνουν άλλοι και ενέκλεισαν ημίν είς ίδρυμα τινά, απ' όπου πληκτρολογω εισέτι.

Ατιμοι καιροί, κατά τας γραφάς...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 15:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Επεξηγηματική ερώτηση PY8AGORAS, είναι επίσης η εξής: Αν στην Κιβωτό του Νοε εισήλθον εν ζεύγος από έκαστον είδος, τότε, αν εισήλθαν είς κηφήν και μια βασίλισα (για μέλισσες μιλάμε), που ωοτόκησεν η βασίλισα; Πως ετράφησαν οι προνύμφες;
Γιατί απηγορεύθει η τροφή στους ψύλους και στους κοριούς (κατα την ετήσια ίσως διάρκεια του κατακλυσμού), όταν θα μπορούσαν να κάνουν πάρτυ χωρίς να ζημιώνεται ουδείς; ...κάτι που δεν δύναντο οι λέοντες, πχ;

Edited by - Bed Rull on 25/02/2019 15:47:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 15:51:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...και τέλος, μήπως θα έπρεπε να προσδιορίσουμε τις πράξεις του "Αντιχρίστου";
Πως θα τις προσδιορίσουμε; Απλό. Σίγουρα θα είναι οι αντίθετες από τας γραφάς.
Δηλαδή, όχι φυλακή ούτε Ιδρυμα...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 19:37:28  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Το όνομα "Αδόλφος" εμφανίζεται ως Adolf, Adolfo και Adolfous και προφέρεται ως "Άντολφ", "Αντόλφο" και "Αντόλφους" αντίστοιχα. Και στις τρεις περιπτώσεις, στα Ελληνικά είναι "ΑΔΟΛΦΟΣ". Πάμε παρακάτω γιατί αρκετά παίξαμε ...

Ποιοι είναι οι "πρωταγωνιστές" που εμφανίζονται συνέχεια σε όλοτο κείμενο του Ιωάννη ; Ποια είναι τα εδάφια που έχουν πραγματικό νόημα ; Αν αναλύσουμε προσεκτικά το έργο, θα δούμε πως πολλά εδάφια υπάρχουν μόνο ως "μορφολογικά στοιχεία". Ο ρόλος τους είναι περισσότερο λογοτεχνικός παρά πραγματικός. Π.χ.

quote:
3 μακάριος ὁ ἀναγινώσκων καὶ οἱ ἀκούοντες τοὺς λόγους τῆς προφητείας καὶ τηροῦντες τὰ ἐν αὐτῇ γεγραμμένα· ὁ γὰρ καιρὸς ἐγγύς. 1:3

ή

quote:
5 καὶ ἀπὸ ᾿Ιησοῦ Χριστοῦ, ὁ μάρτυς ὁ πιστός, ὁ πρωτότοκος τῶν νεκρῶν καὶ ὁ ἄρχων τῶν βασιλέων τῆς γῆς. τῷ ἀγαπῶντι ἡμᾶς καὶ λούσαντι ἡμᾶς ἀπὸ τῶν ἁμαρτιῶν ἡμῶν ἐν τῷ αἵματι αὐτοῦ, 6 καὶ ἐποίησεν ἡμᾶς βασιλείαν, ἱερεῖς τῷ Θεῷ καὶ πατρὶ αὐτοῦ, αὐτῷ ἡ δόξα καὶ τὸ κράτος εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων· ἀμήν. 7 ᾿Ιδοὺ ἔρχεται μετὰ τῶν νεφελῶν, καὶ ὄψεται αὐτὸν πᾶς ὀφθαλμὸς καὶ οἵτινες αὐτὸν ἐξεκέντησαν, καὶ κόψονται ἐπ᾿ αὐτὸν πᾶσαι αἱ φυλαὶ τῆς γῆς. ναί, ἀμήν. 5:7

Προφανώς, πρέπει να περιορίσουμε την Αποκάλυψη στην ουσία της και το πρώτο βήμα είναι να βρούμε τους πρωταγωνιστές της, οι οποίοι εμφανίζονται και επανέρχονται στο κείμενο διαρκώς. Αυτοί είναι

1. Αρνίον
2. Θηρίο
3. Δράκοντας
4. Σατανάς

Μέχρι σήμερα όλοι οι σχολιαστές, δίνουν στο Αρνίον την εξής ερμηνεία : H εκκλησία του Χριστού. Εμείς όμως θα δούμε κάτι άλλο :

Θηρίο = 23
Αρνίον = 22

θηρίο + Αρνίον = 45

Τα ενώνουμε σε μία οντότητα. Σε ένα ΌΛΟΝ. Στην πραγματικότητα, το θηρίο και το Αρνίον είναι οι δύο φύσεις του ίδιου νομίσματος. Είναι η πάλη του καλού και του κακού που βρίσκεται παντού. Αλλά είναι και κάτι άλλο. Στα Εβραϊκά, ο αριθμός 45 συμβολίζει τον πρώτο άνθρωπο, δηλαδή τον Αδάμ. Μέσα στον άνθρωπο, μέσα μας, βρίσκονται σε αέναη πάλη, το κακό εναντίον του καλού, η σκοτεινή πλευρά μας που αντιμάχεται την φωτεινή. Το ΌΛΟΝ.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

kangaro
Μέλος 3ης Βαθμίδας


634 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2019, 21:14:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η Αποκάλυψη είναι ένα κείμενο εσωτερισμού. Ποτέ μου δεν μπορούσα να φανταστώ την εσωτερική δύναμη που έκρυβε. Με την βοήθεια της Γκεμάτρια, της μυστικιστικής αυτής πρακτικής των Εβραίων Καβαλιστών, το κείμενο επαληθεύει μέσα μου όλα όσα συνάντησα πιο πριν σε βιβλία εσωτερισμού.

Αναφέραμε τον Αδαμ. Στην Αποκάλυψη είναι και η Εύα παρούσα.

quote:
ΚΑΙ σημεῖον μέγα ὤφθη ἐν τῷ οὐρανῷ, γυνὴ περιβεβλημένη τὸν ἥλιον, καὶ ἡ σελήνη ὑποκάτω τῶν ποδῶν αὐτῆς, καὶ ἐπὶ τῆς κεφαλῆς αὐτῆς στέφανος ἀστέρων δώδεκα, 12:1

Και δεν είναι μόνο αυτό. Ο συγγραφέας περιγράφει και μια δεύτερη γυναίκα.

quote:
καὶ ἀπήνεγκέ με εἰς ἔρημον ἐν πνεύματι. καὶ εἶδον γυναῖκα καθημένην ἐπὶ τὸ θηρίον τὸ κόκκινον, γέμον ὀνόματα βλασφημίας, ἔχον κεφαλὰς ἑπτὰ καὶ κέρατα δέκα. 17:3

Από τις περιγραφές διαφαίνεται ξεκάθαρα : η μία γυναίκα συμβολίζει το ωραίο, το καλό. Η άλλη, την φρίκη και την έκπτωση.

Εύα = 19 δηλ. 1 + 9 = 10! Στην Εβραϊκή παράδοση ο αριθμός αυτός είναι το σύμβολο της απόλυτης αλήθειας. Μετά το προπατορικό αμάρτημα, η Εύα δεν είναι παρά μια απλή γυναίκα. Η αριθμητική αξία της λέξης γυναίκα είναι 306, δηλ. 9.

(να σημειώσουμε πως η λέξη Αδάμ = 45, δηλ. 4 + 5 = 9. Το μήνυμα είναι πάλι ξεκάθαρο : Ο άνδρας και η γυναίκα είναι ίσοι στην αναζήτηση της αλήθειας)

Ποια είναι η δεύτερη γυναίκα ; Ποιο βιβλικό πρόσωπο είναι η ολέθρια αντανάκλαση της Εύας ; Όλα τα κείμενα υποδεικνύουν την Λίλιθ. Σύμφωνα με την καβαλιστική παράδοση, η Λίλιθ ήταν η πρώτη γυναίκα. Αυτή που είχε δημιουργήσει ο Θεός πριν από την Εύα, ταυτόχρονα με τον Αδάμ. Όπως και ο Αδάμ, φτιάχτηκε από πηλό. Αντιτάχθηκε στον σύντροφό της, διεκδικώντας επίμονα να είναι ίση του και στην συνέχεια εγκατέλειψε γεμάτη οργή και μανία τον Παράδεισο και μετατράπηκε σε δαίμονα. Από τότε έγινε εχθρός της Εύας, η υποκινήτρια του παράνομου έρωτα, η ταραχοποιός του συζυγικού κρεβατιού. Ζει στα βάθη της θάλασσας και προσπαθούν να την κρατήσουν περιορισμένη εκεί, για να την εμποδίσουν να αναστατώνει την ζωή των ανδρών και των γυναικών στην γη.

Ποια είναι η αριθμητική της αξία ; Το 460 δηλ. 4 + 6 = 10! ο ίδιος αριθμός με της Εύας. Η μία αντιπροσωπεύει την απόλυτη αλήθεια, η άλλη το απόλυτο κακό.

"Να θυμάσαι οτι ήρθες εδώ γιατί κατάλαβες την ανάγκη να παλαίψεις με τον εαυτό σου - και μόνον με τον εαυτό σου. Έτσι, να ευχαριστείς οποιονδήποτε σου προσφέρει αυτήν την ευκαιρία."Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Χριστιανός Ορθόδοξος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2114 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2019, 04:45:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Χριστιανός Ορθόδοξος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Παιδια,''ξεφυγατε'',σεντονια επι σεντονιων....Κάλμα!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

PY8AGORAS
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2330 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2019, 08:18:02  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πάμε παρακάτω γιατί αρκετά παίξαμε ...

Οι ενστάσεις μου είναι σοβαρές και τεκμηριωμένες.

Παρακολουθώ το σκεπτικό σου και τα της Γκεμάρτια με ενδιαφέρον, αλλά αυτό με την αντιστοίχηση αξιών σε ονομασίες έχει τα προβληματάκια του.


quote:
Επεξηγηματική ερώτηση PY8AGORAS, είναι επίσης η εξής: Αν στην Κιβωτό του Νοε εισήλθον εν ζεύγος από έκαστον είδος, τότε, αν εισήλθαν είς κηφήν και μια βασίλισα (για μέλισσες μιλάμε), που ωοτόκησεν η βασίλισα; Πως ετράφησαν οι προνύμφες;
Γιατί απηγορεύθει η τροφή στους ψύλους και στους κοριούς (κατα την ετήσια ίσως διάρκεια του κατακλυσμού), όταν θα μπορούσαν να κάνουν πάρτυ χωρίς να ζημιώνεται ουδείς; ...κάτι που δεν δύναντο οι λέοντες, πχ;

Πφφφ...καλά τώρα, ρωτάς κάτι πράγματα κι εσύ....
Αυτά θα στα απαντήσει ο Βασιλάκης, που τα παίρνει 'κατά γράμμα'...

quote:
Το όνομα "Αδόλφος" εμφανίζεται ως Adolf, Adolfo και Adolfous και προφέρεται ως "Άντολφ", "Αντόλφο" και "Αντόλφους" αντίστοιχα. Και στις τρεις περιπτώσεις, στα Ελληνικά είναι "ΑΔΟΛΦΟΣ".

Λάθος.
Τα ονόματα όπως είπες είναι Adolf, Adolfo και Adolfous.
Και η ακριβής τους απόδοση θα ήτο
"Άντολφ", "Αντόλφο" και "Αντόλφους" αντίστοιχα.

Άλλο τώρα που εμείς τα λέμε "Αδόλφος" και ξεμπερδέψαμε.

Επιπλέον, όλα αυτά αποδίδουν το ίδιο όνομα, το οποίο πρέπει να αναζητηθεί ως ρίζα. Δεν ξέρω την προελευσή του, αν ήταν δηλαδή κανένα λατινικό ή λατινίζον, τύπου Adolfus,
ή βαυαρικό / τευτονικό Adolf.

'Oποιο ήταν το ορίτζιναλ, αυτό πρέπει να χρησιμοποιηθεί.
Ή αλλιώς το αποδιδόμενο στο πρόσωπο και στη χώρα του/γλώσσα του:
δηλ. τα Adolf, Adolfo και Adolfous.

quote:
Ποιοι είναι οι "πρωταγωνιστές" που εμφανίζονται συνέχεια σε όλοτο κείμενο του Ιωάννη ; Ποια είναι τα εδάφια που έχουν πραγματικό νόημα ; Αν αναλύσουμε προσεκτικά το έργο, θα δούμε πως πολλά εδάφια υπάρχουν μόνο ως "μορφολογικά στοιχεία". Ο ρόλος τους είναι περισσότερο λογοτεχνικός παρά πραγματικός

Δεκτόν.

quote:
Μέχρι σήμερα όλοι οι σχολιαστές, δίνουν στο Αρνίον την εξής ερμηνεία : H εκκλησία του Χριστού. Εμείς όμως θα δούμε κάτι άλλο :

Θηρίο = 23
Αρνίον = 22

θηρίο + Αρνίον = 45

Τα ενώνουμε σε μία οντότητα. Σε ένα ΌΛΟΝ. Στην πραγματικότητα, το θηρίο και το Αρνίον είναι οι δύο φύσεις του ίδιου νομίσματος. Είναι η πάλη του καλού και του κακού που βρίσκεται παντού. Αλλά είναι και κάτι άλλο. Στα Εβραϊκά, ο αριθμός 45 συμβολίζει τον πρώτο άνθρωπο, δηλαδή τον Αδάμ. Μέσα στον άνθρωπο, μέσα μας, βρίσκονται σε αέναη πάλη, το κακό εναντίον του καλού, η σκοτεινή πλευρά μας που αντιμάχεται την φωτεινή. Το ΌΛΟΝ.


Ενδιαφέρουσα προσέγγιση.

Τουλάχιστον εδώ πιάνεις το "θηρίον" και το "αρνίον"
και όχι Αδόλφους...

quote:
Η Αποκάλυψη είναι ένα κείμενο εσωτερισμού. Ποτέ μου δεν μπορούσα να φανταστώ την εσωτερική δύναμη που έκρυβε. Με την βοήθεια της Γκεμάτρια, της μυστικιστικής αυτής πρακτικής των Εβραίων Καβαλιστών, το κείμενο επαληθεύει μέσα μου όλα όσα συνάντησα πιο πριν σε βιβλία εσωτερισμού.
Αναφέραμε τον Αδαμ. Στην Αποκάλυψη είναι και η Εύα παρούσα.

quote:
ΚΑΙ σημεῖον μέγα ὤφθη ἐν τῷ οὐρανῷ, γυνὴ περιβεβλημένη τὸν ἥλιον, καὶ ἡ σελήνη ὑποκάτω τῶν ποδῶν αὐτῆς, καὶ ἐπὶ τῆς κεφαλῆς αὐτῆς στέφανος ἀστέρων δώδεκα, 12:1
Και δεν είναι μόνο αυτό. Ο συγγραφέας περιγράφει και μια δεύτερη γυναίκα.

quote:
καὶ ἀπήνεγκέ με εἰς ἔρημον ἐν πνεύματι. καὶ εἶδον γυναῖκα καθημένην ἐπὶ τὸ θηρίον τὸ κόκκινον, γέμον ὀνόματα βλασφημίας, ἔχον κεφαλὰς ἑπτὰ καὶ κέρατα δέκα. 17:3
Από τις περιγραφές διαφαίνεται ξεκάθαρα : η μία γυναίκα συμβολίζει το ωραίο, το καλό. Η άλλη, την φρίκη και την έκπτωση.


Κι αυτό είναι ενδιαφέρον. Για συνέχα το...

Θυμίζει το τραγούδι
Δυο γυναίκες δυο αγάπες ήτανε το πάθος μας
Δυο γυναίκες δυο αγάπες ήτανε το λάθος μας

quote:
Ποια είναι η δεύτερη γυναίκα ; Ποιο βιβλικό πρόσωπο είναι η ολέθρια αντανάκλαση της Εύας ; Όλα τα κείμενα υποδεικνύουν την Λίλιθ. Σύμφωνα με την καβαλιστική παράδοση, η Λίλιθ ήταν η πρώτη γυναίκα. Αυτή που είχε δημιουργήσει ο Θεός πριν από την Εύα, ταυτόχρονα με τον Αδάμ. Όπως και ο Αδάμ, φτιάχτηκε από πηλό. Αντιτάχθηκε στον σύντροφό της, διεκδικώντας επίμονα να είναι ίση του και στην συνέχεια εγκατέλειψε γεμάτη οργή και μανία τον Παράδεισο και μετατράπηκε σε δαίμονα. Από τότε έγινε εχθρός της Εύας, η υποκινήτρια του παράνομου έρωτα, η ταραχοποιός του συζυγικού κρεβατιού. Ζει στα βάθη της θάλασσας και προσπαθούν να την κρατήσουν περιορισμένη εκεί, για να την εμποδίσουν να αναστατώνει την ζωή των ανδρών και των γυναικών στην γη.

Ωπα, μαγκιόρα και ζοριλίδικη η Λίλιθ.
Για πες τί άλλο προβλέπει αυτό το σενάριο?

'Εχει και καμιά σχέση με το Αντίδι ας πουμε η Λίλιθ?

quote:
Παιδια,''ξεφυγατε'',σεντονια επι σεντονιων....Κάλμα!

σιγά ρε κι εσύ Γιαλαντζή!

Σου ομορφαίνουμε και σου εμπλουτίζουμε το θέμα, και γκρινιάζεις κιόλας?

Εδώ κάνουμε σοβαρή μελέτη των Γραφών και της Γκεμάτρια.

Άκου να μαθαίνεις!


.
.
.
" Υπάρχει ο σωστός τρόπος, ο λάθος τρόπος, και ο ...δικός μου τρόπος! "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2019, 11:59:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Παιδια,''ξεφυγατε'',σεντονια επι σεντονιων....Κάλμα!



Ασ' τους αυτούς να λένε και ρίξε τα δικά σου.
Μην επιτρέπεις το καπέλωμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2019, 12:15:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο ΧΟ δεν έχει σεντόνια, είναι περιεκτικός...
Τον Μάρτιο (του '19-'29-'39-'49-'59) θα εμφανιστεί ο Αντίχριστος
Δεν χρειάζονται "αποδείξεις" ο λόγος του συμβόλαιο!
Γιατί είναι ο μόνος που ξέρει την αλήθεια!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Bed Rull
Μέλος 2ης Βαθμίδας


176 Μηνύματα
Απεστάλη: 26/02/2019, 12:52:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το φιλοοφικό ερώτημα είναι το εξής: Θα χαρεί ο ΧΟ ή όχι, άμα τη ελεύση Του;(*)
Το προσδοκεί ή όχι;

(*)Το "Τ" κεφαλαίο γιατί τον Αντίχριστο διαφημίζει, επομένως είναι ο Θεός του. Σεβασμός...

...και μας αναγκάζει ν' ανοίγουμε τας γραφάς για να δούμε τι θα κάνει...

Edited by - Bed Rull on 26/02/2019 12:55:08Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1719971
Maintained by Digital Alchemy