ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 ΑΠΟΦΘΕΓΜΑΤΑ & ΛΟΓΟΙ ΣΟΦΙΑΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 31
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 15:41:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΓΑΠΗ

Η ΑΓΑΠΗ ΕΙΝΑΙ Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

ΖΟΥΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΑΓΑΠΑΜΕ

ΑΓΑΠΑΜΕ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΟΥΜΕ ΝΑ ΖΟΥΜΕ

Ο ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΜΑΘΕΙ

ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΜΑΘΗΜΑ.


ΧΑΙΡΕ ΖΩΗ ΑΠΟ ΤΗ ΧΑΡΑ ΜΟΥ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 15:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΘΑ ΣΑΣ ΔΙΗΓΗΘΩ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΜΟΥ ΔΥΝΕΒΗ

ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΛΙΓΑ ΧΡΟΝΙΑ ΒΡΕΘΗΚΑ ΣΕ ΕΝΑ ΔΑΣΟΣ

ΑΝΑΜΕΣΑ ΣΕ ΔΥΟ ΑΠΟΚΛΙΝΟΝΤΕΣ ΔΡΟΜΟΥΣ

ΕΓΩ ΠΗΡΑ ΤΟ ΛΙΓΟΤΕΡΟ ΤΑΞΙΔΕΜΕΝΟ

ΑΥΤΟ Τ ΑΛΛΑΞΕ ΟΛΑ


ΔΟΞΑ ΣΤΗ ΔΟΞΑ ΤΟΥ

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗ Ν ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 15:54:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΑΝΤΙ ΝΑ ΕΡΧΟΜΑΣΤΕ ΣΕ ΑΝΤΙΠΑΡΑΘΕΣΗ

ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΤΙΜΟΤΕΡΟ

ΝΑ ΣΕΒΟΜΑΣΤΕ ΤΗ ΜΟΝΑΔΙΚΟΤΗΤΑ ΤΟΥΣ

ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ

ΠΝΕΥΜΑΤΙΚΑ ΟΝΤΑ ΛΟΓΟΥ ΠΟΥ ΜΟΙΡΑΖΟΝΤΑΙ

ΑΠΟ ΚΟΙΝΟΥ ΤΗΝ ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΤΟΥ ΦΥΣΙΚΟΥ ΚΟΣΜΟΥ.


ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 16:03:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

ΚΑΘΕ ΨΥΧΗ ΦΘΑΝΕΙ ΣΤΗΝ ΑΛΗΘΕΙΑ ΤΗΣ

ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΤΗΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΚΑΙ ΞΕΧΩΡΙΣΤΟ ΤΡΟΠΟ ΚΑΙ

ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΣΤΙΓΜΗ.

ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΠΙΕΖΟΥΜΕ ΤΙΣ ΨΥΧΕΣ ΜΑΣ

ΝΑ ΑΝΑΠΤΥΧΘΟΥΝ ΑΛΛΑ ΟΜΟΙΑ ΜΕ ΤΑ ΛΟΥΛΟΥΔΙΑ

ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΤΙΣ ΛΙΠΑΙΝΟΥΜΕ ΚΑΙ ΝΑ ΤΙΣ

ΦΡΟΝΤΙΖΟΥΜΕ ΜΕΧΡΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ Η ΩΡΑ ΝΑ ΑΝΘΙΣΟΥΝ.


ΤΟ ΠΛΗΡΩΜΑ ΤΗΣ ΘΕΟΤΗΤΑΣ ΜΕΣΑ ΜΑΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 16:13:59  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΖΩΗ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΒΙΩΣΗ

ΑΛΛΑ Η ΕΣΧΑΤΗ ΕΩΣ ΘΑΝΑΤΟΥ ΑΥΤΟΠΑΡΑΙΤΗΣΗ

ΠΡΟΕΡΧΟΜΕΝΗ ΑΠΟ ΠΑΡΑΦΟΡΟ ΕΡΩΤΑ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ

ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΟΣΩΠΟ ΤΟΥ ΘΕΟΥ ΕΝ ΧΡΙΣΤΩ ΙΗΣΟΥ.

ΑΡΧΗ ΔΩΡΟ ΠΝΕΥΜΑΤΟΣ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 16:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Η ΣΩΤΗΡΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΘΑΝΑΤΟ ΕΙΝΑΙ ΕΡΓΟ ΤΟΥ ΑΚΤΙΣΤΟΥ

ΚΑΙ ΟΧΙ ΤΟΥ ΚΤΙΣΤΟΥ

ΕΙΝΑΙ ΧΑΡΗ -ΧΑΡΙΣΜΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΠΙΤΕΥΞΗ ΤΗΣ ΦΥΣΗΣ

ΧΑΡΙΖΕΤΑΙ ΣΕ ΕΚΕΙΝΟ ΤΟ ΕΠΙΠΕΔΟ ΥΠΑΡΞΕΩΣ

ΟΤΑΝ Η ΦΥΣΗ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΕΤΑΙ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΓΚΗ

ΑΥΘΥΠΑΡΞΙΑΣ - ΑΥΤΟΣΥΝΤΗΡΗΣΗΣ.

ΤΟΤΕ ΑΝΟΙΓΕΤΑΙ ΚΑΙ ΣΤΟΝ ΑΝΘΡΩΠΟ Η ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ

ΤΟΥ ΤΡΙΑΔΙΚΟΥ ΤΡΟΠΟΥ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΕΩΣ

Η ΖΩΗ ΩΣ ΑΥΘΥΠΕΡΒΑΣΗ ΑΓΑΠΗΣ.

ΝΑ ΣΑΣ ΚΑΤΑΔΙΩΚΕΙ ΟΛΟΥΣ

Η ΘΕΙΑ ΧΑΡΗ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΜΠΟΡΕΙΤΕ ΝΑ ΚΡΥΦΤΕΙΤΕ

ΧΑΡΗ ΣΤΗ ΧΑΡΗ ΤΟΥ


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 16:30:55  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

''Ξερετε, κυρια μου, ποια ειναι η φιλοσοφια της ζωης?'' ειπε.

Το να εχεις τη δυναμη να υψωνεσαι πανω απο τα πραγματα τη στιγμη που πρεπει.Ειμαστε μικροι, μηδαμινοι και τιποτενιοι ολοι μας. Ωστοσο, καπου πανω απο τα συννεφα, οσο κι αν ειναι μαυρα και σκοτεινα, και καταπλακωνουν τον κοσμο, υπαρχει παντα ανοιχτος οριζοντας, υπαρχει ηλιος, φως, καθαρο παρον, καθαρη προοπτικη, υπαρχει η φαντασμαγορια μιας υπερτατης λαμψης, που θα φεγγει τον κοσμο ως την συντελεια των αιωνων. Και μπορει να την κατακτησει ο καθενας μας, κι εσεις φυσικα, φτανει να συνειδητοποιησουμε πως το ταξιδι μας πανω στη γη δεν ειναι αιωνιο. Κρατα απο'δω ως εκει. Για ολους.''

-ΟΙ ΚΥΚΛΟΙ ΤΟΥ ΕΡΩΤΑ- Τακης ΧατζηαναγνωστουΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Γιώργος
Πλήρες Μέλος


970 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 21:20:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Γιώργος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΛΑ,ΚΑΚΑ ΚΑΙ ΒΛΑΚΩΔΕΣ ΠΡΑΓΜΑΤΑ,

ΕΧΕΙ ΠΛΑΚΑ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΚΟΣ ... ΚΑΙ ΞΕΡΕΙΣ ΟΤΙ ΣΤΙΣ ΣΚΙΕΣ ΔΕΝ ΣΕ ΠΕΡΙΜΕΝΕΙ ΚΑΝΕΝΑ ΑΛΛΟ ΤΕΡΑΤΑΚΙ ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΣΕΝΑ....

ΕΙΝΑΙ ΟΜΟΡΦΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΚΑΛΟΣ ... ΚΑΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΘΑ ΒΓΕΙΣ ΝΙΚΗΤΗΣ ΚΑΙ ΗΡΩΑΣ

ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΘΟΛΟΥ ΠΛΑΚΑ ΟΥΤΕ ΕΙΝΑΙ ΩΡΑΙΟ ΝΑ ΕΙΣΑΙ ΒΛΑΚΑΣ....
ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΕΙ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΝΑ ΧΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ...(ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΤΙΝ ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΕΠΟΧΗ)..
ΣΤΙΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΙ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΤΗΝ ΖΩΗ ΣΟΥ.

Γιώργος

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Darkangel_78
Πλήρες Μέλος

Egypt
1013 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2003, 23:27:48  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Darkangel_78  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλησπέρα...
Φίλε Aντώνιε1997 με ρώτησες αν θα σας συγκινήσω και γω...
Όλα έχουν τον καιρό τους,κάποτε θα γίνει κι αυτό.
Προς το παρόν απολαμβάνω τα γραφόμενά σας και ίσως καταφέρω να γράψω κάτι τόσο όμορφο όσο εσείς...

O Σκοτεινός Άγγελος!
"Ποιό το αληθινό μέγεθος της σκιάς σου;"Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:17:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπορεί να ΜΗΝ είναι απόφθεγμα και μάλιστα σοφίας το κείμενο που σας παραθέτω φίλοι μου, ΑΛΛΑ είμαι βέβαιος ότι διαβάζοντάς το ΘΑ ΕΧΕΤΕ ΤΟ ΔΙΚΟΣ ΣΑΣ ΑΠΟΦΔΕΓΜΑ...

"Κάποτε σένα νησί ζούσαν 3 γέροι ερημήτες. 'Ηταν απλοί άνθρωποι που η μόνη προσευχή που γνώριζαν να λένε ήταν : <ΕΙΜΑΣΤΕ τρείς, ΕΙΣΑΣΤΕ τρείς - λυπηθήτε μας!!!> Με αυτή την 'αφελή' προσευχή όμως κατάφεραν και γινόντουσαν θάυματα. Ο επίσκοπος της περιοχής θορυβήθηκε με το σούσουρο που γινόταν περι θαυμάτων, καθώς και για την ανύκουστη και παράξενη προσευχή τους και αποφάσησε να πάει να τους επισκευθεί για να τους διδάξει μιά 'σωστή' προσευχή.
Αφού έφθασε στο νησί, είπε στους 3 γέρους ερημήτες ότι η προσευχή που έκαναν δεν απέδιδε τον 'πρέποντα' σεβασμό προς τον Θεό. Τους 'δίδαξε' κάποιες προσευχές και κατόπιν μπήκε στο πλοίο για να γυρίσει στη πόλη του. Καθώς όμως έπλεε το πλοίο στα ανοικτά της θαλάσσης, αντελήφθηκε ο επίσκοπος να ακολουθεί το πλοίο μια λάμψη ολοφώτεινη. 'Οταν η λάμψη αυτή πλησίασε το πλοιάριο, ο επίσκοπος διέκρινε τους 3 γέρους πιασμένους χέρι χέρι να ΤΡΕΧΟΥΝ επάνω στα κύματα της θάλασσας και να φωνάζουν στο πλοίο να σταματήσει!!! 'Οταν το έφτασαν είπαν λαχανιασμένοι στον επίσκοπο: <Ξεχάσαμε τις προσευχές που με τόση αγάπη μας δίδαξες, και τρέξαμε να σε παρακαλέσουμε να μας τις ξαναπείς!!!!!>
Με έκπληξη στα μάτια τους απάντησε ΤΑΠΕΙΝΑ: 'Αγαπητοί μου, εξακολουθήστε τη ζωή που κάνατε με την ΙΔΙΑ προσευχή και ξεχάστε όλα όσα σας είπα"


Λεόν Τολστόϊ

Ο Τολστόϊ ήταν ένας ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΣ στρατιώτης του Ιησού...
Πούλησε τα ΠΑΝΤΑ για να αφιερωθεί σε Εκέινον...

Κέλσος ο Φιλαλήθης


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 02:51:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Το Σύμπαν είναι η Κατοικία ΜΟΥ
Να πράτω το καλό η Θρησκέια ΜΟΥ
Να ανακουφίζω τον πλησίον μου η Χαρά ΜΟΥ
Να ελευθερώσω την ανθρωπότητα η 'Υψιστη Εξυπηρέτησή ΜΟΥ"

Απο το σύμβολο της πίστεως
της Πνευματικής Ιεραρχίας


Πόσο καλό θα ήταν για την ανθρωπότητα, να ΕΙΧΑΜΕ ΟΛΟΙ το παραπάνω κείμενο ώς ΠΙΣΤΕΥΩ ΜΑΣ... Πόσο καλύτερα θα ήταν τα πράγματα...
Τότε θα πίστευα και ΜΟΝΟ τότε, στο τόπο που λέγεται ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ...


Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 03:49:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ ΛΥΠΑΜΑΙ ΠΟΥ ΔΕΝ ΑΠΑΝΤΗΣΑ ΝΩΡΙΤΕΡΑ ΑΛΛΑ ΓΙΑ ΑΡΚΕΤΕΣ ΗΜΕΡΕΣ ΔΕΝ ΠΡΟΛΑΒΑΙΝΑ ΝΑ ΜΠΩ ΣΤΟ site. (ΑΧ, ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΚΑΘΗΓΗΤΕΣ... ΑΝ ΔΕΝ ΜΑΣ ΣΤΡΩΣΟΥΝ ΣΤΟ ΘΡΑΝΙΟ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΔΩΔΕΚΑ ΩΡΕΣ ΤΗΝ ΗΜΕΡΑ ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ... ΕΣΤΩ, ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ, ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΜΕΝΑ ΝΑ ΔΙΑΒΑΖΩ ).
ΠΑΜΕ ΣΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΛΛΗ ΜΙΑ ΠΑΡΕΝΘΕΣΗ: ΕΙΝΑΙ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ ΠΟΣΕΣ ΣΕΛΙΔΕΣ ΠΡΟΣΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΟ forum ΜΕΣΑ ΣΕ ΛΙΓΕΣ ΜΕΡΕΣ!!!!


ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΑ ΣΟΥ ΛΟΓΙΑ ΤΗΟΤΗ, ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΣΤΙΓΜΗ ΜΕ ΑΓΓΙΞΕ ΑΥΤΗ Η ΙΣΤΟΡΙΑ, ΓΙΑΥΤΟ ΘΕΛΗΣΑ ΝΑ ΤΗΝ ΜΟΙΡΑΣΤΩ. ΕΙΝΑΙ ΟΣΟ ΜΠΟΡΟΥΣΑ ΠΙΟ ΠΙΣΤΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΑΠΟ ΤΑ ΣΟΥΗΔΙΚΑ, Η ΟΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΛΩΣΣΑ ΣΤΗΝ ΟΠΟΙΑ ΤΗΝ ΒΡΗΚΑ.
ΕΙΜΑΙ ΑΡΚΕΤΑ ΣΙΓΟΥΡΗ ΟΤΙ ΕΙΝΑΙ Η ΙΔΙΟΤΗΤΑ ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΠΟΥ ΑΝΑΦΕΡΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ. ΕΦΟΣΟΝ ΟΜΩΣ ΠΡΟΗΓΕΙΤΑΙ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΙΑ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ ΙΣΩΣ ΚΑΤΙ ΝΑ ΠΑΡΑΝΟΗΘΗΚΕ.

ΔΙΩΡΘΩΣΕ ΜΕ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΑΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ, Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Η ΙΚΑΝΟΤΗΤΑ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΝΙΩΣΕΙ ΤΟΝ ΑΛΛΟ, ΝΑ ΠΡΟΒΑΛΕΙ ΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΘΕΣΗ ΚΑΠΟΙΟΥ ΑΛΛΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΚΑΤΑΝΟΗΣΕΙ;
ΕΑΝ ΔΕΝ ΚΑΝΩ ΛΑΘΟΣ OΣON AΦΟΡA THN ENNOIA THΣ ΛΕΞΗΣ, ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΘΕΤΙΚΗ ΙΔΙΟΤΗΤΑ Η ΕΜΠΑΘΕΙΑ;

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 04:11:22  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Υπάρχει προστασία ενάντια σε όλα οσα υπάρχουν.
Ενάντια στην φωτιά, στην καταιγίδα και το κρύο.
Ναι, ενάντια σε ότι μπορείς να σκεφτείς.
Μόνο από τον άνθρωπο δεν θα βρεις καμμιά.
-Harry Martinsson


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

drumx13
Πλήρες Μέλος

Greece
1049 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 10:09:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους drumx13  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τον βαραβά τον βαραβά...

love for what is comming and forgivness for the past...Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 11:15:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου Silverwolf.

Η μετάφραση πρέπει να φταίει. Ίσως έπρεπε να μεταφραστεί συμπάθεια και όχι εμπάθεια. Το περιεχόμενο που δίνει στον όρο "εμπάθεια" ταιριάζει στην λέξη "συμπάθεια".

Η Εμπάθεια σε λεξικό συνώνυμων όρων έχει παρόμοιεσ λέξεις-έννοιες τις: "μίσος", "μοχθηρία". Η αγγλική μετάφραση της λέξης εμπάθεια είναι: prejudice - spite - venom, λέξεις με αρνητικό περιεχόμενο.

Επιμένω γιατί με ρωτάς αλλά και γιατί δεν είναι δίκαιο για αυτό το όμορφο ρητό να "θολώνει" από την λανθασμένη χρήση αυτής της λέξης.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 12:52:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΧΟΥΜΕ ΑΣΥΜΦΩΝΙΑ ΛΕΞΙΚΩΝ ΦΙΛΕ ΤΗΟΤΗ.
ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΟΜΩΣ Η ΛΕΞΗ ΣΥΜΠΑΘΕΙΑ ΜΑΛΛΟΝ ΤΑΙΡΙΑΖΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ.ΔΑΝΕΙΣΤΗΚΑ ΕΝΑ ΛΕΞΙΚΟ (ΤΑ ΛΕΞΙΚΑ ΤΟΥ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΑΝΤΙΛΕΓΟΥΝ ΤΟ ΕΝΑ ΤΟ ΑΛΛΟ) ΑΠΟ ΤΗΝ ΒΙΒΛΙΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΗΣΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΜΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΕΤΑΦΡΑΣΗ.
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΤΑ ΚΑΤΑΦΕΡΑ.
ΑΝ ΟΧΙ ΕΔΩ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΑΙ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΜΕ ΞΑΝΑ.

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 14:27:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


ΟΤΑΝ ΜΟΙΡΑΖΟΜΑΣΤΕ ΤΟΝ ΠΟΝΟ ΤΟΥ ΑΛΛΟΥ

ΣΥΜΜΕΤΕΧΟΥΜΕ Σ ΕΝΑ ΜΥΣΤΗΡΙΟ ΟΠΟΥ Ο ΠΟΝΟΣ

ΜΕΤΑΒΑΛΛΕΤΑΙ ΣΕ ΑΓΑΠΗ .

Η ΠΡΟΣΕΥΧΗ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ ΔΙΑΡΚΟΥΣ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗΣ.

ΑΝ ΔΕΝ ΝΙΩΘΩ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΣΗ ΤΗΣ ΧΑΡΑΣ

ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΙΑ ΤΟΥ ΘΕΟΥ

ΑΝ ΞΕΧΑΣΩ ΝΑ ΕΠΙΣΤΡΕΨΩ ΣΤΟΝ ΘΕΟ

ΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΜΕ ΕΥΓΝΩΜΟΣΥΝΗ

ΤΟΤΕ ΠΡΟΧΩΡΗΣΑ ΕΛΑΧΙΣΤΑ ΣΤΟΝ ΔΡΟΜΟ.

ΔΕΝ ΕΜΑΘΑ ΑΚΟΜΑ ΝΑ ΕΙΜΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ.

ΓΙΑΤΙ ΜΟΝΟ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΝΤΑΣ ΤΟΝ ΘΕΟ ΓΙΝΟΜΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΜΟΥ.


ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ ΣΕ ΟΛΟΥΣ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 14:42:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ


ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥ ΤΗ ΣΥΜΠΟΝΙΑ

ΣΤΟ ΨΙΘΥΡΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ

ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ

ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΘΥΒΡΙΣΜΕΝΟΙ

ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΛΑΜΨΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΜΑΣ

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΓΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ

ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.


ΑΝΤΩΝΙΕ ΧΑΡΑ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΧΑΙΡΕ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john_40
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 16:50:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john_40  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΧΑΙΡΕΤΩ ΣΑΣ


ΑΚΟΥ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΣΟΥ ΑΚΟΥ ΤΗ ΣΥΜΠΟΝΙΑ

ΣΤΟ ΨΙΘΥΡΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ

ΕΙΜΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ

ΕΙΣΑΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΕΙΣΑΙ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΦΩΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ

ΑΓΙΟΙ ΚΑΙ ΑΜΑΡΤΩΛΟΙ

ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΚΑΙ ΜΑΘΗΤΕΣ

ΑΓΑΠΗΜΕΝΟΙ ΚΑΙ ΚΑΘΥΒΡΙΣΜΕΝΟΙ

ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΟΜΑΣΤΕ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ

ΜΕ ΟΛΗ ΤΗ ΛΑΜΨΗ ΤΗΣ ΜΕΓΑΛΟΠΡΕΠΕΙΑΣ ΜΑΣ

ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΜΑΓΙΚΗ ΣΤΙΓΜΗ ΠΟΥ

ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ ΣΤΟΝ ΕΑΥΤΟ ΜΑΣ

ΠΟΥ ΒΛΕΠΟΥΜΕ ΤΟΝ ΘΕΟ Ο ΕΝΑΣ ΣΤΟΝ ΑΛΛΟ.


ΑΝΤΩΝΙΕ ΧΑΡΑ ΠΡΩΤΟΥ ΜΕΣΑ ΣΟΥ ΧΑΙΡΕ....




Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

john_40
Νέο Μέλος

Greece
12 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 16:55:12  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους john_40  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε ΦΟΣ.Πέρασαν τόσα χρόνια (5-6 ?) και ακόμα είσαι εξαρτημένος απο
τα λόγια του Παναγιώτη. Ξέφυγε επιτέλους ! Βρές το δικό σου δρόμο.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 17:28:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η γνώση μας κάνει περίφανους, η σοφία ταπεινούς!

Η εκπαίδευση είναι θαυμάσιο πράγμα, αλλά καλό είναι να θυμόμαστε κάπου-κάπου ότι από αυτά που αξίζει να μάθει κανείς τίποτα δεν μπορεί να διδαχθεί.
Oscar Wilde

Η ευτυχία δημιουργεί φίλους, Η δυστυχία τους δοκιμάζει.
Άγνωστος

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 17:39:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να φοβάσαι την οργή των υπομονετικών ανθρώπων. Άγνωστος

Οι μεγάλες αποφάσεις θέλουν ένστικτο, οι μικρές λογική!Άγνωστος

Και κάτι για τις γυναικες(με όλο τον σεβασμό)

Ο αρχαιολόγος είναι ο ιδανικός σύζυγος για κάθε γυναίκα: όσο αυτή θα μεγαλώνει τόση μεγαλύτερη αξία θα έχει γι' αυτόν. Agatha Christie

Οι γυναίκες μας αγαπούν για τα ελατώματά μας. Αν έχουμε ελαττώματα, θα μας συγχωρέσουν τα πάντα, ακόμα και την ευφυϊα μας. Oscar Wilde

Όταν κάποιος σου κλέβει τη γυναίκα, δεν υπάρχει καλύτερη εκδίκηση από το να τον αφήσεις να την κρατήσει. Sacha Guitry

Οι γυναίκες οταν είναι καλές είναι πολύ καλές, αλλά όταν είναι κακές είναι πολύ δημοφιλείς. Max Miller

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Edited by - Cronos on 16/02/2003 17:40:28Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Cronos
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Christmas Island
404 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 18:10:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Cronos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάτι έχω πάθει σήμερα με τις γυναίκες...

Πολλοί άνδρες οφείλουν την επιτυχία τους στην πρώτη τους γυναίκα, και τη δεύτερη γυναίκα στην επιτυχία τους. Jim Backus

Ποτέ μην εμπιστεύεσαι τις γυναίκες που λένε την πραγματική τους ηλικία. Αφού μπορούν να πουν αυτό, μπορούν να πουν τα πάντα. Oscar Wilde

Το μεγαλύτερο πλεονέκτημα του να είσαι γυναίκα, είναι οτι μπορείς να δείχνεις περισσότερο ηλίθια από ότι πραγματικά είσαι και κανείς να μην εκπλήσεται. Freya Stark

Μάτια... Παρατηρούν... Δεν μπορούν να δουν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

nagual
Μέλος 2ης Βαθμίδας


174 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2003, 23:41:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους nagual  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Εγώ ειμι το φως του κόσμου
ο ακολουθών εμοί ου μη περιπατήση
εν τη σκοτία
αλλ’ έξει το φως της ζωής

ΚΑΤΑ ΙΩΑΝΝΗΝ κεφ η΄12

ΑΝΤΩΝΙΕ....


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 01:05:41  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
”ΓΙΑ ΝΑ ΒΟΗΘΗΣΩ ΚΑΠΟΙΟΝ ΝΑΙ ΜΕΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΥΤΟΣ, ΑΛΛΑ ΠΡΩΤΙΣΤΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΑΥΤΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΩ ΑΥΤΟ, ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΣΗΜΑΣΙΑ ΟΤΙ ΕΓΩ ΞΕΡΩ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

SÖREN KIRKEGAARD”

"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Edited by - Silverwolf on 17/02/2003 01:07:09Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

indigo_boy
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Western Sahara
493 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 01:07:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους indigo_boy  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΙΜΑΣΤΕ ΟΛΟΙ ΑΙΩΝΙΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ,ΟΛΟΙ ΑΞΙΖΟΥΜΕ ΤΟ ΙΔΙΟ


ΟΤΑΝ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΝΑ ΑΓΑΠΑΣ ΑΡΧΙΖΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΧΩΡΑΣ


ΖΗΤΑ ΚΑΙ ΘΑ ΠΑΡΕΙΣ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Kelsos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2081 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 02:45:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Kelsos  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος Kelsos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Την καλησπέρα μου σε όλους...
Σήμερα, 17 ΦΕΒΡΟΥΑΡΙΟΥ είναι η μέρα της επετείου της ΚΑΥΣΗΣ του Τζορντάνου Μπρούνο. 'Ηταν 17 Φεβρουαρίου του 1600 όταν οι αγαπημένοι μου Ιεροεξεταστές 'Εκαψαν αυτόν τον Ω!Μέγα 'Ανδρα του Πνεύματος...
Να μερικά απο τα ΑΙΡΕΤΙΚΑ του πιστευω...

"Ο Θεός βρίσκεται στην ΚΟΡΥΦΗ της εξελικτικής σκάλας,
σαν αγνή Ενέργεια και Ενεργητική Δύναμη συνάμα.
Στη ΒΑΣΗ της σκάλας βρίσκεται η ΥΛΗ, η αγνή Παθητική Δύναμη,
απο τα βάθη της οποίας ΟΛΑ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ,
όπως ΚΑΙ Εκείνος μπορέι να τα κάνει απο τα Ουράνια 'Υψη"

"Μέσω της παρατήρησης της Φύσης, μαθάινουμε να ΜΗΝ αναζητούμε τη Θεότητα ΜΑΚΡΙΑ απο μάς αν την έχουμε ΚΟΝΤΑ μας,
ακόμα και ΜΕΣΑ ΜΑΣ"

"Λέμε την Πρώτη Αρχή Dio (Θεό), επειδή ΟΛΑ τα πράγματα είναι
ΜΕΤΑ ΑΠΟ ΑΥΤΟΝ"

"Η θρησκέια είναι η ΣΚΙΑ ΤΗΣ ΑΛΗΘΕΙΑΣ,
αλλά αυτό δεν τη καθιστά ΑΝΤΙΘΕΤΗ απο την Αλήθεια"

"Ας προετοιμαστούμε πρώτα για τον Ουρανό,
ο οποίος ΔΙΑΝΟΗΤΙΚΑ είναι ΜΕΣΑ ΜΑΣ κι έπειτα για τον Αισθητό Κόσμο,
ο οποίος με ΦΥΣΙΚΟ ΤΡΟΠΟ παρουσιάζεται μπροστά στα μάτια μας"

"Τον ΘΑΝΑΤΟ ποτέ μου δεν το φοβήθηκα
και ΠΟΤΕ δεν νικήθηκα απο κανέναν ΓΙΑ ΠΟΛΥ...
Προτίμησα δε ένα ΘΑΡΡΑΛΕΟ ΘΑΝΑΤΟ απο μια ΔΕΙΛΗ ΖΩΗ"


ΤΖΟΡΝΤΑΝΟ ΜΠΡΟΥΝΟ

Ο Ερμητικός Φιλόσοφος απο τη Νόλα της Ιταλίας
που κάηκε στη πλατεία των Ανθέων της Ρώμης
στις 17 Φεβρουαρίου του 1600

Τα παραπάνω και πολλά περισότερα θα τα βρείτε σε ένα μικρό (και μάλλον σπάνιο) βιβλιαράκι των εκδόσεων Νέα Ακρόπολη

Κέλσος ο Φιλαλήθης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

elixir
Μέλος 2ης Βαθμίδας


154 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 12:19:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kαλημερα σε ολους!

''Γραψε ξανα αυτο που σου εχω κιολας πει: ''O πολεμιστης του φωτος χρειαζεται χρονο για τον εαυτο του''
Και χρησιμοποιει αυτο το χρονο για την ξεκουραση, τη μελετη, την επαφη με τη Ψυχη του Κοσμου. Ακομα και καταμεσης μιας μαχης, αυτος καταφερνει να διαλογιζεται.
Σε καποιες περιπτωσεις, ο πολεμιστης καθεται, χαλαρωνει και αφηνει ολα οσα συμβαινουν γυρω του να συνεχισουν να συμβαινουν. Κοιταζει τον κοσμο σαν να ηταν θεατης΄ δεν προσπαθει ουτε να μεγαλωσει ουτε να μικρυνει, μονο να αφεθει χωρις καμια αντισταση στην κινηση της ζωης.
Σιγα σιγα ολα οσα φαινονται πολυπλοκα γινονται απλα. Και ο πολεμιστης χαιρεται.''

-ΤΟ ΕΓΧΕΙΡΙΔΙΟ ΤΟΥ ΠΟΛΕΜΙΣΤΗ ΤΟΥ ΦΩΤΟΣ-

''Το σωμα παιρνει δυναμη απο την ψυχη, οταν κανει αυτο που αγαπα, αυτο που λατρευει.''

''Η αγαπη, δε ζηταει ταυτοτητα για να ανγνωριστει. Εχει τη δικη της συχνοτητα. Το ενστικτο μας την ψαχνει και οταν πεσει πανω της, εκτινασσεται.''

''Η ζωη ειναι πεπερασμενη. Εχει αρχη και τελος. Καθε στιγμη της ειναι ανεπαναληπτη. Οι αναμνησεις αξιζουν μονο γιατι ειναι η τροφη της ζωης. Αλλιως τα κυματα ειναι παντα τα ιδια. Αντε τη μια φορα να ειναι μικροτερα, την αλλη μεγαλυτερα. Παντα ομως υπακουουν στους ανεμους. Εκεινα που αλλαζουν, ειναι τα καραβια.''

-ΟΙ ΝΑΥΑΓΟΙ ΤΩΝ ΟΝΕΙΡΩΝ- Δημητρης Τσιακας

(Αχ, αυτα τα ορθογραφικα μου...ατελειωτα δειχνουν!...)

Edited by - elixir on 17/02/2003 12:20:17

Edited by - elixir on 17/02/2003 12:20:55

Edited by - elixir on 17/02/2003 15:13:32Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 14:59:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΕ john 40


ΟΠΩΣ ΕΙΠΕΣ ΠΑΝΕ 6 ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ

ΣΥΝΑΝΤΗΣΑ ΤΟΝ ΠΑΝΑΓΙΩΤΗ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ.

ΜΕΣΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΜΕΣΑ ΜΟΥ

ΣΤΟΝ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΜΟΥ ΑΝΘΡΩΠΟ Ο ΚΑΘΕ ΕΝΑΣ

ΠΟΥ ΠΕΡΑΣΕ ΑΠΟ ΤΗ ΖΩΗ ΜΟΥ ΕΧΕΙ

ΑΦΗΣΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥ

ΟΠΩΣ ΑΛΛΩΣΤΕ ΚΑΙ ΕΣΥ ΜΕ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ.


ΑΝ ΜΟΥ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙΣ ΟΛΑ ΟΣΑ ΕΖΗΣΑ ΚΑΙ ΤΟ ΟΝΟΜΑ ΜΟΥ

ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΙ ΕΝΑ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΗΣ ΖΩΗΣ

ΜΕ ΤΙΣ ΑΠΕΙΡΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΤΟΥ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΥ ΜΟΥ

ΤΟ ΜΟΝΟ ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟ ΘΑ ΕΙΝΑΙ Η ΕΛΛΕΙΨΗ ΤΟΥ ΕΜΠΕΙΡΙΚΟΥ

ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΜΕ ΑΥΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΗΜΑΝΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ -

[ ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΑΝΘΡΩΠΟΥΣ-]
ΑΛΛΑ ΙΣΩΣ ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟΥΣ ΓΙΑ ΤΟΝ ΔΗΜΙΟΥΡΓΟ ΤΟΥΣ

[ΑΛΛΩΣΤΕ ΑΥΤΟΣ ΠΑΝΤΑ ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΣΗΜΑΝΤΟΥΣ ΕΚΑΝΕ ΠΑΡΕΑ
- ΤΙΣ ΠΟΡΝΕΣ ΤΟΥΣ ΛΗΣΤΕΣ Κ.Λ.Π.]


ΑΝΑΓΝΩΡΙΖΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΟΥ ΓΙΑ ΜΕΝΑ

ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΗΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΟΥ ΖΗΤΗΣΩ

ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΟΠΩΣ ΕΣΥ ΘΑ ΗΘΕΛΕΣ ΝΑ ΗΜΟΥΝ-

ΠΟΥ ΔΕΝ ΒΡΗΚΑ ΑΚΟΜΑ ΤΟΝ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΔΡΟΜΟ-

ΤΟ ΔΡΟΜΟ ΤΗΣ ΑΓΑΠΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΣΥΓΧΩΡΗΤΙΚΟΤΗΤΑΣ

ΤΟ ΝΑ ΔΕΧΟΜΑΙ ΤΟΝ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΤΣΙ ΟΠΩΣ ΕΙΝΑΙ.


Σ ΑΓΑΠΩ.

ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΝ ΣΑΣ ΚΟΥΡΑΣΑ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
91 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2003, 15:18:20  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΣΤΗΝ ΕΞΙΣΩΣΗ ΤΟΥ ΣΦΑΛΜΑΤΟΣ

ΕΙΜΑΣΤΕ ΕΙΤΕ ΔΑΝΕΙΣΤΕΣ ΕΙΤΕ ΧΡΕΟΦΕΙΛΕΤΕΣ

ΕΙΤΕ ΠΑΡΕΞΗΓΗΜΕΝΟΙ ΕΙΤΕ ΦΤΑΙΧΤΕΣ

ΕΙΤΕ ΘΥΤΕΣ ΕΙΤΕ ΘΥΜΑΤΑ.

ΑΥΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΔΥΟ ΠΛΕΥΡΕΣ ΤΟΥ ΝΟΜΙΣΜΑΤΟΣ

ΟΠΩΣ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΖΕΥΓΗ ΤΩΝ ΑΝΤΙΘΕΤΩΝ.

ΧΡΕΙΑΖΟΝΤΑΙ Η ΜΙΑ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΓΙΑ ΝΑ ΥΠΑΡΞΟΥΝ

ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΝΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΗΘΕΙ [ΕΚΦΡΑΣΤΕΙ] Η

ΣΥΓΧΩΡΕΣΗ - ΔΗΛΑΔΗ ΘΕΟΤΗΤΑ.


ΜΙΑ ΒΟΥΔΙΣΤΙΚΗ ΑΝΤΙΛΗΨΗ ΛΕΕΙ

ΟΤΙ ΤΑ ΒΑΣΑΝΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΓΙΑ ΕΝΑ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΛΟΓΟ

ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΣ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΤΗ ΣΥΜΠΟΝΙΑ.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 31 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy