ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΓΝΩΣΗ =-.
 "" ΗΛΙΑΚΕΣ"" ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 50
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2013, 13:59:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΑΠΟΔΕΙΧΘΕΙ ΔΙΑΣΤΟΛΗ ΣΥΜΠΑΝΤΟΣ,ΑΠΟ ΜΙΑ ΟΠΤΙΚΗ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ ΥΠΕΡΚΑΙΝΟΦΑΝΟΥΣ.


Αν το ισχυρισθείς αυτο σε έναν απλό άνθρωπο της καθημερινότητας, θα σου πεί ότι, ποσώς τον ενδιαφέρει.
Αν το ισχυρισθείς σε κάποιον μορφωμένο, θα σου πεί ότι, λές βλακείες, αφού δόθηκε ολόκληρο Νομπελ για αυτο.

Σαν ασήμαντος μανάβης που είμαι, ισχυρίζομαι πώς πράγματι δεν μπορεί να αποδειχθεί.

Οταν έκλεισα το μανάβικο προχθές, ξέχασα την ΤV ανοικτή και τα ζαρζαβατικά, παρακολουθούσαν το πρόγραμμα.Οι κάμερες ασφαλείας του μανάβικου, κατέγραψαν την εξής συνομιλία:

ΑΓΓΟΥΡΙ: Μάγκες, πριν λίγο έλεγαν ότι το σύμπαν διαστέλλεται επιβραδυνόμενο, αλλά τώρα διαστέλλεται επιταχυνόμενο.

ΝΤΟΜΑΤΑ: Και πώς το βρήκαν αυτο, καλέ μου?

ΑΓΓΟΥΡΙ: Να, έφτιαξαν εκείνο τον νόμο του Χάμπλ, που "αποδεικνύει" οτι το σύμπαν θα διαστέλλεται με συνεχώς επιβραδυνόμενο ρυθμό,λόγω της βαρυτικής έλξης μεταξύ των γαλαξιών.

ΝΤΟΜΑΤΑ: Η βαρύτητα δηλαδή είναι υπεύθυνη για την επιβράδυνση?

ΚΕΡΑΣΙ: Ναι μωρή χονδρή, δεν το κατάλβες?

ΒΕΡΥΚΟΚΟ: Μπορούμε εύκολα να μετρήσουμε την ταχύτητα των γαλαξιών, απο το φάσμα τους.

ΑΓΓΟΥΡΙ: Θα μπορούσαμε, άν η φασματοσκόπηση είναι ακριβής και όχι "ανακλαστική", αλλά δεν είναι.Επομένως μπορούμε κατά προσέγγιση να την υπολογίσουμε.

ΠΑΤΑΤΑ: Και πώς μετράμε τις αποστάσεις των γαλαξιών?

ΒΕΡΥΚΟΚΟ: Υπάρχει ο νόμος της φωτομετρίας.Το φώς που λαμβάνουμε απο μια πηγή, είναι αντιστρόφως ανάλογο, προς το τετράγωνο της απόστασης.

ΣΠΑΝΑΚΙ: Ναι, αλλά αυτός ο νόμος απαιτεί να γνωρίζουμε πόσο ακριβώς φώς εκπέμπει η φωτεινή πηγή.

ΠΑΤΑΤΑ: Και πώς θα ξέρουμε πόσο φώς εκπέμπει μια πηγή, σε απόσταση 10 δις ετών, με όλη αυτη την τεράστια διαδρομή που διανύει και με άγνωστο αριθμό ανακλάσεων στο διάβα του? Καλά-καλά, δεν ξέρουμε αν βλέπουμε το ίδιο το αντικείμενο ή κάποια αντανάκλασή του!

ΣΠΑΝΑΚΙ: Αυτα είναι λεπτομέρεις, δεν έχουν σημασία.

ΠΑΤΑΤΑ: Μα τι λες? Σε αυτο δεν στηρίζεται ο νόμος της φωτομετρίας?

ΑΓΓΟΥΡΙ: Ησυχία παρακαλώ, αφού το λένε οι σοφοί μας, έτσι θα είναι.

ΚΕΡΑΣΙ: Είπαν και κάτι άλλο.Εκτός απο την βαρυτική έλξη, θα πρέπει να υπάρχει και κατι άλλο, το οποίο απωθεί τους γαλαξίες μεταξύ τους, αλλά το φαινόμενο αυτο, εκδηλώνεται μόνο σε μεγάλες αποστάσεις.

ΑΓΓΟΥΡΙ: Και πώς το ξέρουν αυτο? Επειδή τους βολεύει? Εγω δεν ξέρω κανέναν τρόπο, να έχω αντίληψη, του τι συμβαίνει ή συνέβαινε 10 δις έτη μακρυά.

ΚΕΡΑΣΙ: Δεν ακούς ρε τι λέει το χαζοκούτι? Η σκοτεινή ενέργεια φταίει.Αυτη για την οποία δεν ξέρουν απολύτως τίποτε, έχει απωστική δύναμη.

ΑΓΓΟΥΡΙ: Και πώς αποδεικνύεται αυτο?

ΚΕΡΑΣΙ: Αντε ρε που θες κι αποδείξεις.Πάνε διάβασε λίγο την ΓΘΣ και την θεωρία του Bing-Bang και θα δεις πώς τα ταίριαξαν όλα.

ΝΤΟΜΑΤΑ: Εγω νομίζω, ότι όλα είναι μια ψευδαίσθηση και μια πλαστή εικόνα, που οφείλεται στην ερμηνεία των φωτεινών πηγών, που φθάνουν ώς εμάς.

ΜΗΛΟ: Και αν δεν ισχύει τίποτα απο όλα αυτα? Αν πρόκειται απλώς για μια ιδιότητα του ηλεκτρομαγνητισμού? Πόσο εύκολα θα εξηγούνταν, οι κινήσεις, οι αποστάσεις, οι ταχύτητες?

ΑΓΓΟΥΡΙ: Εσυ σκάσε, δεν επιτρέπονται αυτα που λες.Τι θέλεις δηλαδή, να πετάξουμε στον κουβά 120 χρόνια φυσικής?

Αφού άκουσα όλη την συνομιλία, δεν έχω κάτι να προσθέσω.Τα είπαν όλα.


Συνεχίζετα...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.

Edited by - ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ on 28/07/2013 15:19:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 16:07:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η ακτινοβολία υποβάθρου, είναι αυθαίρετος συλλογισμός.


Διορθώνω ώς προς το ήμισυ την ανωτέρω πρόταση.
Η ακτινοβολία υποβάθρου, είναι μεν πραγματική και εμφανέστατη, δεν οφείλεται όμως σε καμία περίπτωση στο Bing-Bang.

Η αυθαιρεσία αφορά μόνον, την προέλευση.

Δεν θεωρώ πρέπον και επιστημονικό, να προσάπτουμε μια πραγματική κατάσταση, σε μια θεωρία, σε κάτι αναπόδεικτο όπως η Μεγάλη Εκρηξη.

Υπάρχει κι εδώ οξύμωρον.Η ακτινοβολία μικροκυμάτων υποβάθρου, είναι ισότροπη και ομοιογενής!!!!!

Θα ταίριαζε πολύ καλύτερα στο μοντέλο της Κοσμολογικής Αρχής, το οποίο στηρίζεται σε ένα ισότροπο και ομογενές σύμπαν, παρα στο Bing-bang.

Απο "τεχνικής" άποψης, θεωρώ την ακτινοβολία μέλανος σώματος (ΚΑΜ), η οποία μετρήθηκε σχετικά πρόσφατα, ώς αποτέλεσμα της διάσπασης των φωτονίων, σε άλλα γνωστα και άγνωστα ακόμη σωματίδια.
Είμαι αντίθετος προς την αρχή που θέλει τα φωτόνια με μηδενική μάζα ηρεμίας.Προσδίδω σε αυτα την ελάχιστη μάζα που απαιτείται, ώστε να είναι σε θέση να διασπασθούν και να είναι ικανά να "ζούν" και να ταξιδεύουν για πάνω απο 1 τρις χρόνια.

Η διαδικασία αυτη, προκαλεί τον "θόρυβο" που παρατηρήθηκε απο τους Πένζιας και Ουίλσον και λανθασμένα αποδόθηκε σε κατάλοιπα του Bing-Bang. ( τα πάντα όλα, αρκεί να μην ξεφύγουμε απο την Μ.Ε. )!!!

Στείλαμε στο διάστημα το σκάφος Plank, με σκοπό να ανιχνεύσει την ΚΑΜ.
Και γύρισε με δυο λύσεις.Εντελώς διάφορες μεταξύ τους, αλλά σωστές και οι δυο!!!
Μερικοί επιστήμονες, βλέποντας τις μετρήσεις, αναθεώρησαν, το ισότροπο και ομογενές, του σύμπαντος.Είδαν ότι,η ένταση της ΚΑΜ, δεν είναι ακριβώς ίδια, σε όλο το φάσμα του σύμπαντος που αντιλαμβανόμαστε.
θεωρώ πώς αυτη η αναθεώρηση λαθεύει, επειδή η ηλεκτρομαγνητική ένταση πεδίων, φυσικά και είναι διαφορετική.Αν ήταν ομοιόμορφη παντού, δεν θα μπορούσαμε να υπάρχουμε.Οχι μόνο εμείς σαν μορφή ζωής, αλλά ούτε καν σχηματιμένη ύλη.

Η ΚΑΜ, υπήρχε πάντα εκεί έξω και θα εξακολουθεί να υπάρχει, όσο υπάρχει κίνηση. Οσο υπάρχει ροή ηλεκτρονίων.Είναι σαν τον βόμβο της μηχανής.Οσο δουλεύει θα ακούγεται.

Την αποδίδω στην διάσπαση των φωτονίων, σε συνδυασμό με το πλάσμα, ( σκοτεινή ύλη ),μέσω του οποίου διαχέεται ισοτρόπως και ομογενώς σε όλο το σύμπαν.

Με το παρόν, ολοκλήρωσα τα bold, με τα οποία θέλησα να επισημάνω μερικές αλήθειες, έξω απο τις παρωπίδες του συστήματος.

kost

Ελπίζω να λύθηκαν κάποιες απο τις απορίες σου, περί των θεωριών και της κρατούσης κατάστασης.
Εν συνόλω όμως, νομίζω σου δημιούργησα περισσότερα ερωτήματα.
Εδώ θα είμαι...!


Πυθαγόρα

Οπως το ζήτησες, έχεις τώρα συγκεντρωμένες τις "ενστάσεις" μου, πρός το "κατεστημένο"!
Θα συζητήσουμε τυχόν απορίες.


Κηφέα

Ευχαριστώ που περίμενες να ολοκληρώσω.
Οπως το ζήτησες, εξέφρασα τις προσωπικές μου απόψεις, αυτές που απορρέουν απο την αντίληψή μου σε σχέση με τα "κρατούντα".
Θα ήθελα πολύ να διαβάσω και τις δικές σου προσωπικές απόψεις.
Τις θέσεις του Κηφέα, χωρίς "αν" και "ίσως".


DSM

Ξέρω ότι δεν έχεις σε γενικές γραμμές και πολλές "διαφωνίες", με τις θέσεις μου.
Θα σε παρακαλούσα, να βοηθήσεις λίγο, με τις εύλογες ερωτήσεις που θα προκύψουν, αν φυσικά δεν σου είναι...κόπος!!!


Λοιποί φίλοι

Ευχαριστώ που ανεχθήκατε το "αντάρτικό" μου.
Αν υπάρχουν απορίες και δεν θα χρειάζεται, να αναφερόμαστε συνεχώς στα βασικά της φυσικής, θα σας παρακαλούσα να τις υποβάλλετε, προς επεξήγηση.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 17:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πρόβλεψη:

Σύντομα, θα γίνει κατανοητό, πως δεν έχει νόημα να ψάχνουμε για όλο και καινούργια σωματίδια. Τουλάχιστον όχι από κοσμολογικής άποψης.
Όχι επειδή είναι πολλά, ή επειδή οι ενέργειες θα γίνουν απαγορευτικές. Κυρίως, επειδή είναι άπειρα, ή ένα, αναλόγως με την οπτική του καθενός μας.
Και πάντως, θα καταλάβουμε πως τα διάφορα σωματίδια, δεν είναι παρά τοπικές και στιγμιαίες διευθετήσεις.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 17:08:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το λέω αυτό, ως φούρναρης, με μαγαζί απέναντι απ' το μανάβικο του Νικόμαχου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2013, 18:09:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Και το λέω αυτό, ως φούρναρης, με μαγαζί απέναντι απ' το μανάβικο του Νικόμαχου.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Τσακώθηκαν και σένα οι φραντζόλες σου?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 10:44:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Νικόμαχε

Έχω αναφέρει αρκετές φορές σε παλαιότερα μηνύματά μου , τις σοβαρές αμφιβολίες μου για ορισμένες θέσεις των σημερινά υπαρχουσών θεωριών , και την ανάγκη ορισμένων διορθώσεων τους . . .

Αλλά θα επιμείνω όμως στο ότι :

Η επιστημονική γνώση δεν είναι δόγμα . Συνέχεια αλλάζει ! Συνέχεια εμφανίζονται καινούργιες θεωρίες .

Όμως, έχεομε προσέξει, ότι όλες οι καινούργιες θεωρίες δεν ανατρέπουν τις παλιές.

Συμπληρώνουν τις παλιές .

Η Θεωρία της Σχετικότητας δεν ανέτρεψε τον Νεύτωνα, συμπλήρωσε και επέκτεινε τη Νευτώνεια Φυσική.

Υπάρχει μια συμπληρωματικότητα στην επιστημονική σκέψη .

Είναι λάθος αυτό που πιστεύει ο πολύς κόσμος ότι οι νέες θεωρίες ανατρέπουν τις παλιές .

Τις συμπληρώνουν, τις επεκτείνουν, τις κάνουν καλύτερες.

Τις δίνουν μια άλλη εμβέλεια, μια άλλη ποιότητα.

Η Επιστήμη, από τη φύση της, δεν είναι συγκρουσιακή .

Δεν βγάζει θεωρίες για να συγκρουστεί με κάποιους.

Κανένας επιστήμονας δεν έχει καμία όρεξη να συγκρουστεί με κανέναν .

Αυτό που λέμε “σύγκρουση” στην Επιστήμη δεν έχει σχέση με σχέση με τις συγκρούσεις των πολιτικών που φωνάζουν, “σκοτώνονται”, σαν σε ένα πεδίο μάχης που κάποιος πρέπει να αφανίσει τον άλλον.

Είναι σκληρή σύγκρουση ιδεών.

Δεν χωρίζουν τους ανθρώπους οι ιδέες.

Δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι, μέσω διαφορετικών ιδεών, πρέπει να συγκρουστούν μεταξύ τους ως άνθρωποι.

Οι ιδέες συγκρούονται μεταξύ τους, όχι οι άνθρωποι.

Αν εγώ διατυπώσω μια άποψη και δεν την καταλάβει ο άλλος ή δεν την καταλάβει κανένας, τότε θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω.

Γιατί και ο επιστήμονας είναι άνθρωπος.

Αυτό δεν σημαίνει πως ο επιστήμονας θα πρέπει να συγκροτήσει ένα στράτευμα για να αφανίσει τους άλλους επιστήμονες ώστε να επικρατήσουν οι ιδέες του.

Το καινούργιο μήνυμα της Νέας Φυσικής είναι η ενότητα, είναι η άρνηση της ατομικότητας, η άρνηση του απομονωτισμού, η άρνηση ότι ο κάθε άνθρωπος είναι κάτι το ξεχωριστό .

Στη νέα εποχή που επαγγέλλεται αυτή η σύγχρονη Φυσική δεν υπάρχει Εγώ, υπάρχει το Εμείς.

Δεν υπάρχει το Έχω, αλλά το Είμαι.

Αυτό δεν είναι αποτέλεσμα μιας φιλοσοφικής ενόρασης –γνωρίζω τις φιλοσοφικές ενοράσεις αλλά αρνούμαι να τις συζητήσω, συζητάω μόνο Φυσική– αλλά της σύγχρονης αντίληψης της Φυσικής για τον κόσμο. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως η άρνηση του Εγώ, η άρνηση της ατομικότητας, αλλάζει τις κοινωνίες, φέρνει επανάσταση.

Γρήγορα οι άνθρωποι θα πρέπει μέσω μιας καλλιέργειας να εξελιχθούν, γιατί έχουμε αποδείξει ως βιολογικές υπάρξεις ότι προσαρμοζόμαστε στη νέα γνώση.

Θα πρέπει να μετατραπούν από Homo Sapiens σε Homo Universalis, μέσω της ανάπτυξης μιας άλλης αίσθησης την οποία σήμερα ονομάζουμε Νόηση.

Τέρμα η ύλη!

Τα πάντα είναι ενέργεια, κι όταν λέω ενέργεια δεν μιλάω για ηλεκτρισμό, μαγνητισμό κλπ. αυτά είναι εκφάνσεις της ενέργειας .

Δεν είναι ενέργεια ο ηλεκτρισμός, είναι μια εκδήλωση ενός ευρύτερου γεγονότος που δεν γνωρίζουμε ούτε την έκταση ούτε τη φύση και το λέμε Ενέργεια .

Η ενέργεια είναι το υλικό του σύμπαντος που δεν είναι ούτε Ευκλείδειο, ούτε τρισδιάστατο. Είναι έξω από τις αισθήσεις μας .

Θα επανέλθω , φίλε μου , (αν αυτό απαιτηθεί) σε οποιοδήποτε από τα επιμέρους θέματα στα οπόια έχεις αναφερθεί στα προηγούμενα μηνύματά σου .

Θέλω , επίσης , να σ’ ευχαριστήσω για την σαφήνεια με την οποία εξέφρασες τις απόψεις σου , και που δεν σου κρύβω ότι παρόλα όσα ανέφερα προηγουμένως , μ’ έχουν βάλει σε σοβαρές σκέψεις Αυτές οι σκέψεις με οδήγησαν με την σειρά τους , σε μια διαδικασία λεπτομερέστερης επεξεργασίας τους που έχω ήδη αρχίσει . . . .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2013, 15:37:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Kηφέα, φίλε μου

Δεν μπορώ να κρύψω, το γεγονός ότι εξεπλάγην, με το μεγαλύτερο μέρος του μηνύματός σου.

Δεν περίμενα, ειδικά απο σένα, την παράλειψη μιας σημαντικής σημείωσής μου, στην αρχή του "λογιδρίου" μου:

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Ξέρω, ότι όλα αυτα είναι τουλάχιστον ρηξικέλευθα και "αντιεπιστημονικά".Ομως, θα τα υποστηρίξω στην συνέχεια, με επιχειρήματα, αρκεί να δίδεται η σωστή ερμηνεία στα λόγια μου.Σε αντίθετη περίπτωση, θα είναι χάσιμο χρόνου.

Θεωρώ πως δεν ήθελες να εκφρασθείς "αντιδεοντολογικά", απέναντι στα συγκεκριμένα άρθρα μου, αλλά αναφέρεσαι γενικώς, στην επιστημονική δεοντολογία.

Επειδή:


quote:
Κηφεύς
Η επιστημονική γνώση δεν είναι δόγμα . Συνέχεια αλλάζει ! Συνέχεια εμφανίζονται καινούργιες θεωρίες .

Δεν έδωσα κανένα στίγμα δογματισμού, στα κείμενά μου.

quote:
Κηφεύς
Όμως, έχεομε προσέξει, ότι όλες οι καινούργιες θεωρίες δεν ανατρέπουν τις παλιές.

Συμπληρώνουν τις παλιές .


Διαφωνώ πλήρως επ' αυτού.
Επιχείρημα Α: Στα πρώτα χρόνια της εφεύρεσης του αυτοκινήτου, οι επιστήμονες της εποχής, ισχυρίσθηκαν, ότι το ανθρώπινο σώμα, δεν θα μπορεί να ταξιδεύσει με ταχύτητα ανώτερη των 60/h, επειδή ο ανθρώπινος θώρακας, θα διαλυθεί.
Η θεωρία ανατράπηκε.

Επιχείρημα Β: Οταν παρατηρήθηκαν για πρώτη φορά, πτώσεις μετεωριτών "ζωντανά", έρχονταν σε αντίθεση με την θεωρία της εποχής, πώς τίποτα δεν μπορεί να πέσει απο τον ουρανό.
Η θεωρία ανατράπηκε.

Επιχείρημα Γ: Η ταχύτητα του φωτός είναι η ανωτάτη στο σύμπαν.
Η θεωρία ανατράπηκε.

Επιχείρημα Δ: Η θεωρία του Αλβέρτου, περι ταυτόχρονης άφιξης των φωτονίων στον παρατηρητή.
Ανετράπη πανηγυρικά.

Και άλλες, μικρές και μεγάλες.Ανετράπησαν ολοσχερώς.
Βέβαια και αρκετές συμπλήρωσαν τις παλιότερες, όπως αναφέρεις.


quote:
Κηφεύς
Η Θεωρία της Σχετικότητας δεν ανέτρεψε τον Νεύτωνα, συμπλήρωσε και επέκτεινε τη Νευτώνεια Φυσική.

Δεν μπορώ να συμφωνήσω σε μερικές παραμέτρους σε αυτό.
Δεδομένου ότι η Νευτώνεια Φυσική, έχει "δυσκολίες" εφαρμογής σε κβαντικό επίπεδο, αλλά και στο απώτερο διάστημα.

υπάρχει ένα ερώτημα εδώ, το οποίο προς το παρόν είναι αναπάντητο.
Αν και οι δύο θεωρίες είναι λάθος, τότε θα έχουμε, ένα λάθος να συμπληρώνει ένα άλλο λάθος!

quote:
Κηφεύς
Κανένας επιστήμονας δεν έχει καμία όρεξη να συγκρουστεί με κανέναν .

Αυτό που λέμε “σύγκρουση” στην Επιστήμη δεν έχει σχέση με σχέση με τις συγκρούσεις των πολιτικών που φωνάζουν, “σκοτώνονται”, σαν σε ένα πεδίο μάχης που κάποιος πρέπει να αφανίσει τον άλλον.

Είναι σκληρή σύγκρουση ιδεών.

Δεν χωρίζουν τους ανθρώπους οι ιδέες.

Δεν σημαίνει πως οι άνθρωποι, μέσω διαφορετικών ιδεών, πρέπει να συγκρουστούν μεταξύ τους ως άνθρωποι.

Οι ιδέες συγκρούονται μεταξύ τους, όχι οι άνθρωποι.

Αν εγώ διατυπώσω μια άποψη και δεν την καταλάβει ο άλλος ή δεν την καταλάβει κανένας, τότε θα πρέπει να ξαναπροσπαθήσω.

Γιατί και ο επιστήμονας είναι άνθρωπος.

Αυτό δεν σημαίνει πως ο επιστήμονας θα πρέπει να συγκροτήσει ένα στράτευμα για να αφανίσει τους άλλους επιστήμονες ώστε να επικρατήσουν οι ιδέες του.


Δεν έχω καμία απολύτως διαφωνία με αυτο.Αντιθέτως το προασπίζομαι.

Διαφωνώ μόνο με τον χρόνο και τον τόπο ανάρτησής του, αμέσως μετα τα μηνύματά μου.Δίνει την εντύπωση "κατσαδιάσματος" θα έλεγα, προς τον "αντάρτη" μανάβη, χωρίς αυτος να έχει δώσει δικαίωμα.
Αντίθετα ο μανάβης, δήλωσε πως θα υποστηρίξει αυτές του τις απόψεις.


quote:
Κηφεύς
Αυτό δεν είναι αποτέλεσμα μιας φιλοσοφικής ενόρασης –γνωρίζω τις φιλοσοφικές ενοράσεις αλλά αρνούμαι να τις συζητήσω, συζητάω μόνο Φυσική– αλλά της σύγχρονης αντίληψης της Φυσικής για τον κόσμο. Καταλαβαίνεις λοιπόν πως η άρνηση του Εγώ, η άρνηση της ατομικότητας, αλλάζει τις κοινωνίες, φέρνει επανάσταση.

Διακρίνω αυτοαναίρεση εδώ φίλε μου καλέ?
Συζητάμε μόνο φυσική, αλλά και το Εγώ?Αυτο το δεύτερο, δεν μοιάζει για φυσική.
Δεν έχει καμία σχέση το Εγώ, στις απόψεις μου περι φυσικής.
Αυτές οι απόψεις δεν καθορίζονται απο το Εγώ, αλλά απο δεκαετίες μελέτης.

quote:
Κηφεύς
Τέρμα η ύλη!

Τα πάντα είναι ενέργεια, κι όταν λέω ενέργεια δεν μιλάω για ηλεκτρισμό, μαγνητισμό κλπ. αυτά είναι εκφάνσεις της ενέργειας .

Δεν είναι ενέργεια ο ηλεκτρισμός, είναι μια εκδήλωση ενός ευρύτερου γεγονότος που δεν γνωρίζουμε ούτε την έκταση ούτε τη φύση και το λέμε Ενέργεια .

Η ενέργεια είναι το υλικό του σύμπαντος που δεν είναι ούτε Ευκλείδειο, ούτε τρισδιάστατο. Είναι έξω από τις αισθήσεις μας .


Επιτέλους.
Να ο αληθινός Κηφέας.Ο συνδίκτυος που πρωτοεκτίμησα στο esoterica.
Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Αυτο κι αν είναι "ανατρεπτικό" !!!

Όλες οι ανθρώπινες έννοιες είναι προβολές του ανθρώπινου πνεύματος γι'αυτό σε τελική ανάλυση πολλές φορές είναι απατηλές. Δεν βλέπουμε την πραγματικότητα , την αντιλαμβανόμαστε (όπως νομίζουμε εμείς πως είναι). Ο,τι βλέπουμε είναι μια ερμηνεία της πραγματικότητας, που βασίζεται σε υποκειμενικά, ελαττωματικά ή προκατειλημμένα παραδείγματα. Αυτό έχει επιπτώσεις όχι μόνο στο πώς καταλαβαίνουμε τον κόσμο, αλλά και πώς καταλαβαίνουμε τους ανθρώπους

Η συνέχεια θα είναι ενδιαφέρουσα.
Κηφέα, μην μου θυμώσεις!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2013, 21:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Η συνέχεια θα είναι ενδιαφέρουσα.
Κηφέα, μην μου θυμώσεις!

Όχι, φίλε Νικόμαχε . Δεν θύμωσα με κανέναν .

Απλώς μερικές απόψεις εξέφρασα , εξυπονοώντας ότι δεν είμαι (τουλάχιστον εγώ) ακόμα έτοιμος να διαγράψω με μια μονοκονδυλιά , το σύνολο (σχεδόν) της φυσικής των τελευταίων 120 χρόνων .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 02:10:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Απλώς μερικές απόψεις εξέφρασα , εξυπονοώντας ότι δεν είμαι (τουλάχιστον εγώ) ακόμα έτοιμος να διαγράψω με μια μονοκονδυλιά , το σύνολο (σχεδόν) της φυσικής των τελευταίων 120 χρόνων .

Σκέφθηκα , τελικά , ότι θα έπρεπε να εξηγήσω αναλυτικότερα , τι εννοώ με την προηγούμενη παρατήρησή μου :

Στην ιστορία της φυσικής , αλλά και γενικότερα της επιστήμης , η εποχή που χαρακτηρίζει την ανάπτυξη της κβαντομηχανικής δεν έχει ίσως προηγούμενο . Ούτε όμως — όπως συμβαίνει και με το αρχαίο ελληνικό θαύμα — εύκολη ερμηνεία .

Η εποχή αυτή , που τυπικά καλύπτει δύο δεκαετίες , κινείται σε δύο κατευθύνσεις :

Πρώτα , στην κατεύθυνση της ριζικής ανατροπής κατεστημένων ιδεών και δεύτερο , σε εκείνην των ερμηνευτικών αντιπαραθέσεων που δημιουργούσε η αναδυόμενη νέα τάξη ή , ίσως , αταξία .

Οι αντιπαραθέσεις αυτές έπαιρναν την μορφή ατέλειωτων συζητήσεων , διανοητικών συγκρούσεων σε υψηλό επίπεδο , ακόμη και ειρωνικών σχολίων .

Στην περίφημη φράση του Αϊνστάιν “ο Θεός δεν παίζει ζάρια με τον κόσμο” , που συνόψιζε την αντίθεσή του προς την κβαντική φυσική , ο Bohr αντέτεινε : “Είναι καιρός να πάψει ο Αϊνστάιν να υποδεικνύει στον Θεό τι να κάνει” .

Αξίζει όμως να υπογραμμισθεί — αφού αποκαλύπτει μια ενδιαφέρουσα πλευρά στην εξέλιξη των ιδεών — ότι η ατμόσφαιρα της ανατροπής και της δημιουργικότητας δεν εξαντλείται , εκείνη την εποχή , μόνον στην φυσική . Χαρακτηρίζει και άλλες πτυχές του πολιτισμού . Η τέχνη , η ποίηση αλλά και η ίδια η κοινωνία οδηγούνται σε δρόμους αναζητήσεων και απορρίψεως του παλιού . Η φυσική , ενώ δεν έπαψε να είναι μια επιστήμη σε στενή πάντοτε επαφή με το πείραμα , φαίνεται να ακολουθεί δρόμους παράλληλους με μια γενικότερη διανοητική τάση . Έτσι η ταραχώδης εποχή της , που είχε αρχίσει με την έναρξη του εικοστού αιώνα , συνοδεύεται επίσης από εικονικλαστικά πνευματικά και καλλιτεχνικά ρεύματα .

Η κλασική ζωγραφική και γλυπτική υποχωρούν και αναγκάζονται να παραχωρήσουν την πρωτοκαθεδρία στις διάφορες εκφράσεις της μοντέρνας τέχνης .

Τέλος , η παραδοσιακή ποίηση , που δεν έπαυσε , ασφαλώς , να γράφεται ή να διαβάζεται , είδε τα θεμέλιά της να κλονίζονται από τον υπερρεαλισμό .

Ενώ , λοιπόν , στο Πανεπιστήμιο του Βερολίνου ο Max Planck ανακάλυπτε την κβαντική φύση της ακτινοβολίας , κάπου εκεί γύρω , σε παρέες και συναντήσεις , στα καφενεία και στους δρόμους , διανοούμενοι και καλλιτέχνες άνοιγαν την ψυχή τους στο καινούργο .

Ο Α΄ Παγκόσμιος Πόλεμος είχε αφήσει πίσω του ερείπια και μια απώθηση για τις φθαρμένες αξίες .

Ο νέος άνεμος που έπνεε έφερνε μαζί του την φροϋδική θεωρία και την φιλοσοφική σκέψη του Bergson , την ζωγραφική του Πικάσσο αλλά και του Paul Klee , την αρχιτεκτονική του Gropious και του Le Corbusier .

Οι νέοι φυσικοί δεν είχαν μόνον να διαλεχθούν με επιστημονικές προσωπικότητες του μεγέθους ενός Bohr ή ενός Planck .

Ήταν παράλληλα εκτεθειμένοι σε μια πνευματική κίνηση , που διέδιδε το μανιφέστο του υπερρεαλισμού ή ανακάλυπτε το θέατρο του Μπέρτολντ Μπρεχτ .

Ένα από τα βιβλία που άσκησαν μεγάλη επίδραση — το “Η παρακμή της Δύσεως” του Σπένγκλερ — επιχειρούσε , υπό την επήρεια ενός ρομαντικού απόηχου του προηγούμενου αιώνα , να στηρίξει στην διαίσθηση και στον μυστικισμό μια πνευματική ανανέωση .

Η κατάρρευση της αιτιοκρατίας , το μυστήριο των κβαντικών αλμάτων αλλά και η διττή φύση του φωτός , τα παράδοξα της κβαντομηχανικής όσο και η αμφισβήτηση της αντικειμενικής πραγματικότητας συμβιβάζονταν με ένα κλίμα που διέτρεχε την τέχνη , την ποίηση αλλά και τμήματα της ίδιας της κοινωνίας .

Ας σημειωθεί , μόνον , ότι το ίδιο έτος που η συμβολή του Αϊνστάιν στην ανατροπή της κλασικής φυσικής αναγνωρίζεται με το βραβείο Νόμπελ , θα δημοσιευθούν τα “Οδυσσέας” του James Joyce και “Η Έρημη χώρα” του T. S. Eliot , ενώ , συγχρόνως , αναπτύσσεται η δωδεκατονική μουσική του Arnold Schoenberg .

Οι επαναστάσεις , λοιπόν , που χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη νόηση — στην τέχνη , την επιστήμη , την λογοτεχνία — εμφανίζουν ουσιαστικές αλλά και χρονικές παραλληλίες , που δεν έχουν ίσως τύχει της ανάλογης προσοχής .

Θα πρέπει να συμπληρώσω το μήνυμα αυτό κάποια άλλη στιγμή .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 15:48:43  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα.

quote:
Οι επαναστάσεις , λοιπόν , που χαρακτηρίζουν την ανθρώπινη νόηση — στην τέχνη , την επιστήμη , την λογοτεχνία — εμφανίζουν ουσιαστικές αλλά και χρονικές παραλληλίες , που δεν έχουν ίσως τύχει της ανάλογης προσοχής .

Συμφωνώ με την συνολική σου τοποθέτηση. Κρατώ όμως το παραπάνω απόσπασμα, και υποστηρίζω, πως είμαστε εκ νέου καβάλα σε ένα τέτοιο κύμα. Αυτή τη φορά, ελαφρώς πιό αναίμακτο, ωστόσο εξίσου επαναστατικό. Για αυτόν τον λόγο γίνονται και συζητήσεις σαν κι αυτή, αλλά και πολλά άλλα, ίσως όχι τόσο ευδιάκριτα ακόμα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2013, 16:05:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα.

quote:
Ο νέος άνεμος που έπνεε έφερνε μαζί του την φροϋδική θεωρία και την φιλοσοφική σκέψη του Bergson , την ζωγραφική του Πικάσσο αλλά και του Paul Klee , την αρχιτεκτονική του Gropious και του Le Corbusier .


Επίσης, αν και δεν είναι τόσο προφανές ακόμα, καλό θα ήταν να προσθέσουμε εδώ, και τους Edvard Munch και Carl Jung.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:10:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Friedman διετύπωσε:

Η(2)=8πGp/3c(2)-K/R(2)

Kαι ο Αϊνσταϊν συμπλήρωσε!

H(2)=8πGp/3c(2)-K/R(2)+Λc(2)/3

Και εμείς ακόμη,100 χρόνια μετά, δεν έχουμε αλλάξει τίποτα.

Μερικά πράγματα, είναι τόσο διαχρονικά, που δεν αλλάζουν με τίποτα!
Ούτε με...σφαίρες.
Ούτε με τον Κλίντ Ηστγουντ σε πλήρη δράση.

Τι καθόμαστε και συζητάμε εδώ τώρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:13:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χα.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:26:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και για όσους δεν κατανοούν την...κινεζικήν:

G= Σταθερά Βαρύτητας

p= Πυκνότητα

Κ= Παράμετρος καμπυλότητας

R= Σταθερή χρονική παράμετρος

c= Το ξέρουν και οι...κότες.

Η= Σταθερά του Hubble

Λ= Κοσμολογική σταθερά.


Πολλές οι...σταθερές!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:32:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε ποιό ακριβώς κόσμος, ταλαίπωρε, πλην, τίμιε Νικόμαχε?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:37:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παρακαλώ πολύ

να υποβάλλεις τις ερωτήσεις σου, κβαντικώς, στους Φρίντμαν και Αϊνστάϊν.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:45:23  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο διάλογος με τους που έφυγαν, είναι σίγουρα θελκτικός. Αλλά κι επικίνδυνος. Θέλει τουλάχιστον Οδύσσειο θάρρος και αποφασιστικότητα.
Μπορούμε να έχουμε κάτι λιγότερο απόκοσμο?

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:48:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λιγότερο απόκοσμο?

Σε ποιό κόσμος DSM?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:51:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Η τεχνική αυτή είναι καλή. Μην ξεχνάμε όμως, ποιός έθεσε πρώτος το ερώτημα. Αυτό είναι το αδύνατο σημείο της.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 00:54:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν το ξεχνάμε DSM, αλλά μπορείς να το απαντήσεις, εξ' ίσου καλά με εμένα,οπότε προς τι η ερώτηση?


Δεν ξέρεις ότι οι...διαχρονικές σταθερές συμπεριλαμβάνουν όλο το κόσμος?

Το ξέρεις.Αφού το αρτοποιείο σου έχει τίτλο:<< Η σταθερά της φραντζόλας>>!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 01:01:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Στον δικό μου φούρνο, δεν υπάρχουν σταθερές. Ειδικά αυτόν τον καιρό. Και είναι χτύπημα κάτω από τη μέση, να δίνεις στοιχεία. Είναι σαν να λες, τραβάτε στην τάδε οδό και αριθμό. Όχι τίποτα άλλο, αλλά έχω αναφέρει πως το μανάβικο είναι απέναντι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 01:02:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι δεν είναι κρυφό.

Εχει τίτλο: << Το ασταθές...αγγούρι>>

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Κηφεύς
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
3548 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 01:05:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Κηφεύς  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
DSM :

Κηφέα.


quote:
--------------------------------------------------------------------------------
Ο νέος άνεμος που έπνεε έφερνε μαζί του την φροϋδική θεωρία και την φιλοσοφική σκέψη του Bergson , την ζωγραφική του Πικάσσο αλλά και του Paul Klee , την αρχιτεκτονική του Gropious και του Le Corbusier .

--------------------------------------------------------------------------------


Επίσης, αν και δεν είναι τόσο προφανές ακόμα, καλό θα ήταν να προσθέσουμε εδώ, και τους Edvard Munch και Carl Jung.


Ναι DSM , συμφωνώ μαζί σου , ότι είναι από τις αντιπροσωπευτικότερες φυσιογνωμίες που συνέβαλαν με την προσφορά τους στην μεγάλη πνευματική (και όχι μόνο) αλλαγή του περασμένου αιώνα .

quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ :

Ο Friedman διετύπωσε:

Η(2)=8πGp/3c(2)-K/R(2)

Kαι ο Αϊνσταϊν συμπλήρωσε!

H(2)=8πGp/3c(2)-K/R(2)+Λc(2)/3

Και εμείς ακόμη,100 χρόνια μετά, δεν έχουμε αλλάξει τίποτα.

Μερικά πράγματα, είναι τόσο διαχρονικά, που δεν αλλάζουν με τίποτα!
Ούτε με...σφαίρες.
Ούτε με τον Κλίντ Ηστγουντ σε πλήρη δράση.

Τι καθόμαστε και συζητάμε εδώ τώρα?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.


Νικόμαχε , κάτι τετοια λες , και με βάζεις , πάλι σε καινούργιες σκέψεις . . .

Δεν με παρασύρεις , όμως , αυτή τη φορά .

Συνεχίζοντας , λοιπόν , το σκεπτικό του τελευταίου μηνύματός μου , θα μπορούσαμε να πούμε ότι δεν αμφισβητείται , ασφαλώς , ότι η αναζήτηση των αλληλεπιδράσεων της επιστήμης κάθε εποχής και της λογοτεχνίας ή της τέχνης είναι έργο δύσκολο αλλά και παρακινδυνευμένο . Συχνά όμως αναδύονται κάποιες αξιοσημείωτες πλευρές .

“Στην ιμπρεσιονιστική ζωγραφική”, παρατηρεί η Μαρίνα Λαμπράκη :

“Σε αυτήν την φαινομενολογία του ορατού κόσμου , υπάρχει η προϊδέαση των επιστημονικών θεωριών για τη σχέση ύλης και ενέργειας .Ο τρόπος εξάλλου που αποδίδουν στους πίνακές τους τον χρόνο , σαν μια διάσταση του χώρου , προοιωνίζεται την θεωρία του Αϊνστάιν . Ο χώρος που στος πρώτους ιμπρεσιονιστικούς πίνακες διατηρούσε την ευκλείδια διατύπωσή του , διασαλεύεται και καταλύεται στα τελευταία τους έργα” .

Σε μια ενδιαφέρουσα άλλωστε μελέτη τους , ο καθηγητής φυσικής A. Friedman (για να τον θυμηθούμε , από την αναφορά σ' αυτόν από τον Νικόμαχο) και ο κριτικός της λογοτεχνίας C. Donley σημειώνουν :

“Οι ιδέες του Αϊνστάιν παρήγαγαν μια νέα περιγραφή του Σύμπαντος , μια άποψη του κόσμου τόσο ριζοσπαστική , που οι συνέπειές της ακόμα διαπερνούν την κοινωνία . Επίσης , δημιούργησαν ένα νέο σύνολο θεμελιωδών εικόνων , που προσετέθηκαν στην γλώσσα της κουλτούρας , και βρήκαν εφαρμογές , πέραν της επιστήμης , στην ποίηση , στο μυθιστόρημα , στην τέχνη , ακόμα και στην διαφήμιση” .

Όσο για την κβαντική θεωρία , η διείσδυσή της στην γενική κουλτούρα υπήρξε , ασφαλώς , λιγότερο δραματική από εκείνην της σχετικότητας , που ως ενισχυτικό στοιχείο της είχε , άλλωστε , την μορφή και τον μύθο του Αϊνστάιν .

“Η αβεβαιότητα και η ασυνέχεια έπαιζαν πάντα κάποιον ρόλο στην λογοτεχνία”, συνεχίζουν οι ίδιοι μελετητές , “ακόμα και σαν αντιθέσεις στις τιμημένες αρετές της αιώνιας αλήθειας και της συνέχειας . Στην πολύ σπουδαία εν τούτοις λογοτεχνία του 20ου αιώνα , η απροσδιοριστία , η ασάφεια και ό,τι σχετίζεται με αυτά αποκτούν κεντρική σημασία στο ύφος και στην δομή της και , σποραδικά , θα ήταν δυνατόν να τεκμηριώσει κανείς την ανανέωση του ενδιαφέροντος ως άμεση επίδραση της κβαντικής φυσικής” .

Ο σημαντικός άλλωστε Άγγλος ποιητής , αλλά και ήρωας της αριστεράς W. H. Auden , διερεύνησε την σχέση ανάμεσα στην αρχή της αβεβαιότητας και στον ρόλο της τέχνης και επισημαίνει :

“ Η σύγχρονη επιστήμη κατέστρεψε την πίστη μας στην απλοϊκή παρατήρηση , που βασίζεται στις αισθήσεις . Μας λέει ότι δεν μπορούμε ποτέ να γνωρίσομε πώς είναι στην πραγματικότητα το Σύμπαν . Αυτό αναιρεί την παραδοσιακή αντίληψη της τέχνης ως μιμήσεως , αφού δεν υπάρχει εκεί έξω κάποια φύση για να την μιμηθεί κανείς σωστά ή λανθασμένα . Ένας καλλιτέχνης μπορεί να εκφράσει μόνον την αλήθεια των υποκειμενικών αισθήσεων και αισθημάτων του”.

Σε όλον πάντως τον κορμό της λογοτεχνίας , στο μυθιστόρημα ή στον πεζό λόγο , στο θέατρο και στην ποίηση , οι παραδοσιακές φόρμες εμφανίζουν ρωγμές . Καινούργια στοιχεία κυριαρχούν : χρονικές ανατροπές , μια γεύση του παραλόγου , η τεχνική και οι πρακτικές του υπερρεαλισμού , η αβέβαιότητα των αξιών και του κόσμου .

Παρόμοια στοιχεία ανιχνεύονται λίγο - πολύ στον Κάφκα και στην Βιρτζίνια Γουλφ , στον Καμύ και στον Τζόυς , στο θέατρο του Μπέκετ και του Ιονέσκο , στο κίνημα των ντανταϊστών .

Όσο όμως είναι αλήθεια ότι τα ρεύματα αυτά συμβαδίζουν με τις ανατροπές και τις ρήξεις στην επιστήμη , άλλο τόσο θα ήταν άκρως υπερβολικό να αναζητήσει κανείς στο σύνολο ή σε συγκεκριμένες περιπτώσεις , σχέσεις αιτίου - αιτιατού .

Φαίνεται ότι η δημιουργικότητα της τέχνης και εκείνη της επιστήμης κινούνται σε δρόμους παράλληλους . Μόνον σπάνια όμως — ίσως σε έναν μη ευκλείδιο κόσμο ! — τέμνονται .

Σημασία αναμφισβήτητη έχει το γενικό φαινόμενο και όχι αναγκαστικά οι επιμέρους συναρτήσεις .

Υ.Γ. : Θα χρειασθεί απ' ότι βλέπω ακόμα ένα μήνυμά μου για να ολοκληρώσω το όλο σκεπτικό .

Ου τα πάντα τοις πάσι ρητάΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 01:13:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κηφέα.

Ίσως για μοναδική φορά, είμαι απολύτως σύμφωνος μαζί σου. Και αυτό με ευχαριστεί πολύ. Αλήθεια.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 01:21:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Κηφεύς
Νικόμαχε , κάτι τετοια λες , και με βάζεις , πάλι σε καινούργιες σκέψεις . . .

Δεν με παρασύρεις , όμως , αυτή τη φορά .



Δεν σε παρασύρω καλέ μου φίλε.

Αυτο το έχουν κάνει ήδη, οι Καμύ, Γούλφ και Κάφκα.

οπως όλους μας άλλωστε!

Συμφωνώ με τον...φούρναρη!
Ενα απο τα ωραία σου κείμενα, το οποίο περιμένω να ολοκληρώσεις.

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 03:30:29  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εδώ λείπει ο Πάνος. Το πιστεύω, και το λέω.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 20:10:59  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Συμφωνώ κι εγώ ότι λείπει ο PanosT,από αυτή τη συζήτηση.


Τώρα επί του ψητού.

Κηφέα,
Αγαπητέ φίλε,η όμορφη εγκυκλοπαιδική σου αντίληψη των πραγμάτων,σου δίνει την δυνατότητα να διαφωνείς συμφωνώντας και να συμφωνείς διαφωνώντας.
Περιμένω κι εγώ την συνέχεια του κειμένου σου.Αλλά ρίξε μια ματιά και στην σημείωση στο τέλος.

Ο μανάβης έχει παίξει δύσκολα χαρτιά.
Ο φούρναρης συμφωνεί και με τους δυο,στα σημεία,μη γνωρίζοντας καν πόκερ(ευτυχώς για αυτούς που παίζουν).

Εγώ με τη σειρά μου ,στο λίγο χρόνο που έχω τελευταία,αρκούμαι προς το παρόν να σας διαβάζω,με ευχαρίστηση.

Σημείωση:Αλλά πάρτε πιο συγκεκριμένα,θέση,κι αφήστε το μεταξύ σας πόκερ.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 20:28:46  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ο φούρναρης συμφωνεί και με τους δυο,στα σημεία,μη γνωρίζοντας καν πόκερ(ευτυχώς για αυτούς που παίζουν).

Ο φούρναρης εφηύρε το πόκερ. Απλά δεν ασχολείται με τον τζόγο.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 20:55:05  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Με βαθειά τσέπη και τεχνική δεν υφίσταται τζόγος.
Αν βγάλουμε την τράπουλα από την εξίσωση,και μεταφέρουμε το θεωρητικό πόκερ σε επίπεδο συζήτησης,η βαθειά τσέπη συμβολίζει την βαθειά γνώση στα σημεία αναφοράς και η τεχνική δείχνει προς τη ρητορική.
Αλλά αυτά είναι γνωστά...


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2013, 21:02:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πάρε δικά σου.
Γιατί μια τοποθετησούλα, θα την κάνεις. (έχω ακούσει πως το χασάπικο απέναντι πουλιέται)

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 50 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40
 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy