ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΠAPNHΘA: Tο Mαγικό Bουνό της Aττικής Γης
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 30
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 14:57:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σας στέλνω μερικές φωτογραφίες που τράβηξα παλλιότερα από μια εκδρομή μου στη Σπηλιά του Πάνα,
http://www.spitia.gr/greek/PHOTO/photo20.htm
Αν θέλετε να κανονήσουμε μια συνάντηση για ορειβασία είμαι μέσα.
Καλό βράδυ!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 15:46:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλοί μου φίλοι να τι κάνουν αυτοί που αγαπάνε το βουνό μας: http://www.spitia.gr/greek/perivallon/giatisotiriatisparnithas.htm

Αν είμαστε ενωμένοι και συνειδητοποιημένοι λίγα μπορούν να χαλάσουν, από δω και πέρα πρέπει να είμαστε σ' επαφή!! Κι όλα θα πάνε καλά!!
Τα μάτια μας δεκατέσσερα ειδικά για το πρόγραμμα Natura που θέλει να Τουριστικοποιήσει την ορεινή Ελλάδα.
Προσοχή χρειάζεται ειδικά με τα τελευταία Σαββατιάτικα "δωρεάν" περιοδικά για εκδρομές και αναβάσεις που βγάζουν όλες οι Αθηναϊκές εφημερίδες.
Ευτυχώς τα βουνά είναι ψηλά και έχουν κόπο για να πάει κάποιος άσχετος μέχρι εκεί...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 17:49:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
χωμα και νερο συγνωμη αλλα τα ειχα κανει λιγο σαλατα στο μυαλο μου σχετικα με της ταινιες τωρα το να ξεφευγαμε λιγο απο το θεμα δεν ειναι κακο δεν γινεται σε μια συζητηση να μην υπαρχουν και οι παρενθεσεις.

papalagi ειδα στην ιστοσελιδα που μας εδωσες μια φωτο που μου εκανε μεγαλη εντυπωση γιατι εχω τραβηξει ακριβως την ιδια φωτογραφια με μονη διαφορα οτι την τραβηξα απο ελαχιστα διαφορετικη γωνια και μιλαω για αυτη http://www.spitia.gr/images/ekdromes/parnitha/MVC-8251S.JPG

δεν ηξερα οτι υπαρχει τετοια κινηση σχετικα με την σωτηρια της παρνηθας

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/10/2003, 20:46:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε papalagi άστους να ονειρεύονται και να απεργάζονται σχέδια... Το μήνυμα που εστάλη το 99' δεν ελήφθη... Ίσως κάποια στιγμή να καταλάβουν...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 06:25:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλε papalagi άστους να ονειρεύονται και να απεργάζονται σχέδια... Το μήνυμα που εστάλη το 99' δεν ελήφθη... Ίσως κάποια στιγμή να καταλάβουν...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου Oannes σήμερα θά σε στεναχωρέσω, με αγάπη φυσικά.
Νομίζω πως δεν είναι απάντηση,ετούτη που έδωσες, σε έναν αφυπνισμένο εραστή της φύσης και μάλιστα σε κάποιον που δείνει φωτογραφημένη την
απάντηση "ένα χαστούκι" σε όλους εκείνους τους μισαλλόδοξους, που έχουν βαλθεί να καταστρέψουν την Ιερή Πάρνηθα.
Υπάρχη από καιρό ένα καλά οργανωμένο "εγκλιματικό" σχέδιο,(κατά της Πάρνηθας,που σεβάσθηκαν οι αιώνες και αγάπησαν οι Θεοι), όπου από εδώ και πέρα θα το δούμε να υλοποιείτε, δίχως να μπορούμε να τους σταματήσουμε,εφ΄όσον ο νομοθέτης αποφάσισε τούτον τον ανθρωποκτόνο νόμο. ΣΚΟΤΩΝΟΝΤΑΣ ΤΗ ΦΥΣΗ, ΠΕΘΑΙΝΕΙ Η ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑ.
Ας μάθουν όλοι πως είναι στη πρώτη γραμμή, << ΜΕΤΑ ΤΟΝ ΠΡΟΣΦΑΤΟ ΔΑΣΟΝΟΜΟ ΠΟΥ ΘΕΣΠΙΣΕ Η ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ >>, η στρατηγική της οικοπεδοποίησης της. Με το σιχαμερό εκείνο 25%,αντι του μέχρι σήμερα 15% που ίσχυε...
Λοιπόν άκου, ένα στρέμμα γης εάν είχε 15% δέντρα ή θάμνους,αυτομάτως υπαγόταν στο νόμο περί δάσους. Ε,τώρα ΙΣΧΎΕΙ,εάν έχει 25% μόνο δέντρα, ( ΚΑΙ ΟΧΙ ΘΑΜΝΟΥΣ ,ΟΠΩΣ ΚΟΥΜΑΡΙΕΣ ,ΠΟΥΡΝΑΡΙΑ Κ.Τ.Λ. ),μπορεί πλέον να ειποθεί δάσος!!!
Γνωρίζεις πως η Ιερή Πάρνηθα έχει μεγάλες εκτάσεις θαμνώδεις και πάρα πολλές με γέρικα και άρρωστα δέντρα και που αύριο θα τις διεκδικήσουν, βάση του ιδιοκτησιακού, όλοι οι εμπλεκόμενοι σε αυτό.
Τι άλλο μπορώ να γράψω για τις βρώμικες βλέψεις των λίγων ασυνείδητων που δεν έχουν ούτε Ιερό μήτε Όσιο μέσα τους για την ΕΛΛΑΔΑ ;
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 11:19:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετά από το μαύρισμα της καρδιάς που σας έκανα πρωϊ-πρωί, λέω να σας περιγράψω, με τη βοήθεια του βιβλίου, ΤΑ ΜΟΝΟΠΑΤΙΑ ΤΗΣ ΠΑΡΝΗΘΑΣ, του Αντώνη Καλογήρου από τις εκδόσεις ROAD, μια από τις δυό μεγαλύτερες διαδρομές που μπορούμε να κάνουμε στη μαγική Πάρνηθα.
Η πρώτη διαδρομή και μακρύτερη είναι της Μαλακάσας, αλλά θα σας γράψω εκείνη που πάει για Αυλώνα (μέσω Αγ, Νικολάου) και έχει από ένα σημείο και μετά,στην Πύριζα, δυο επιλογές μονοπατιών για να φθάσουμε στον προορισμό μας. 1. Της Σαλονίκης που είναι μια αρκετά δύσκολη διαδρομή και 2. του Αγ. Νικολάου που θα σας περιγράψω.


<<Πριν απ΄όλα, όμως θέλω να επισημάνω πως μιλάμε για ορεινή πεζοπορία και που ο εξοπλισμός μας θα πρέπει να είναι εξειδικευμένος. Όπως καλά ελαφρά ορειβατικά άρβυλα, χάρτης, πυξίδα, χοντρές βαμβακερές ή μάλλινες κάλτσες, παγούρι, αντιανεμικό μπουφάν, φαρμακείο, φαγητό, καπέλο, φυσικά θα προσπαθήσουμε στο σακκίδιο να βάλουμε τα ακριβώς απαραίτητα και όσο γίνετε να μην έχει πολύ βάρος γιατί η διαδρομή είναι μεγάλη.
Πρέπει να ακολουθήσουμε δυο βασικές αρχές.
1η) Ποτέ δεν αποφασίζουμε μόνοι, μια μεγάλη πεζοπορία.
2η) Από πριν έχουμε μελετήσει την διαδρομή πάνω στο χάρτη για να ξέρουμε, όσο είναι δυνατών που θα πάμε και τις ποιές δυσκολίες θα συναντήσουμε.>>

Όταν εγώ θέλω, πάντα με φίλους και ποτέ μόνη, να κάνω την διαδρομή. (Μπάφι-Μόλα-Λημικό-Πύριζα-Αγ. Νικόλαος-χωματόδρομος-Αγ,Τριάδα-Αυλώνα).Επιλέγω να κοιμόστε στο καταφύγιο Μπάφι και να σηκώνομαστε πρωί για να πιούμε τον καφέ μας στου Μόλα, αφού έχουμε φτάσει εκεί από το μονοπάτι και πεζοπορία περίπου μίας ώρας. Το μονοπάτι από του Μόλα για Λημικό έχει καταστραφή στο μεγαλύτερο μέρος του και για τούτο ακολουθούμε αριστερά τον πρώτο χωματόδρομο που θα συναντήσουμε, αφού έχουμε μπει στου Μόλα δεξιά,από τον χωματόδρομο για τους χώρους αναψυχής.
Μετά 5 χιλιόμετρα και πορία 2 ώρες, ο χωματόδρομος μας έχει οδηγήσει στον Αγ.Γεώργιο-Λημικό, έναν αρκετά όμορφο χώρο. Από εδώ θα μπούμε στο μονοπάτι ,πορεία βορινή για Πύριζα. Κάτω από τον Αγ.Γεώργιο στα 300μ. θα επισκεφτούμε τον οχυρωματικό πύργο του Λυμικού σε υψομ. 814μ. Ο πύργος είναι χτισμένος με τετραγωνισμένους αρμολογιμένους ογκόλιθους διαστάσεων 8μ.χ 8μ. Η αρτιότητα δε της κατασκευής του είναι ιδιαίτερα εντυπωσιακή,δεδομένου ότι πρόκειται για κτίσμα του 5ου π.Χ. αιώνα και το οποίο χρησίμευε για ειδοποίηση της πόλης των Αθηνών σε περίπτωση εισβολέων από το βορρά.
Επανερχόμαστε στο μονοπάτι (κόκκινη σήμανση) και κατηφορίζουμε εώς να φτάσουμε στο μικρό ξέφωτο της Πύριζας που υπάρχει πηγάδι,όπου και διακλαδίζεται στα δύο μονοπάτια για Αυλώνα, το ανατολικό μέσω Σαλονίκης και το δυτικό μέσω Αγ. Νικολάου. Εμείς από Πύριζα ακολουθούμε πορεία βορειοδυτική και αφού περάσουμε το εκκλησάκι του Α.Νικολάου βγαίνουμε στο χωματόδρομο που ενώνει Φυλή-Αυλώνα .Ακολουθούμε δεξιά τον χωματόδρομο και αφού κόψουμε δρόμο από το μονοπάτι στα 400μ. μετά την πρώτη διασταύρωση φτάνουμε στην Αγ. Τριάδα και από εκεί στην Αυλώνα έπειτα από 4 ώρες πορείας από Λημικό. Για την συνολική διαδρομή Μπάφι-Αυλώνα θα χρειαστούμε 7 ώρες περίπου πορείας(χωρίς να υπολογίσουμε το χρόνο των στάσεων ξεκούρασης). Η διαδρομή είναι κατάβαση ,χωρίς τμήματα ανάβασης και επομένως εύκολη.
Ετούτη είναι μια από τις πιό εντυπωσιακές διαδρομές γνωριμίας με την βόρεια πλευρά της Ιερής Πάρνηθας και που αξίζει κάθε φυσιολάτρης να ζήσει.
Σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 12:09:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αρχιζω να ετοιμαζω σακιδιο..

ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 16:15:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλη zezmperg εννοούσα το μήνυμα του Εγκέλαδου...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 16:57:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη zezmperg εννοούσα το μήνυμα του Εγκέλαδου...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Καλέ μου φίλε Oannes,συγνώμη που δεν μπόρεσα να αναγνωρίσω τον συλλογισμό σου...
Λες βρε ψυχή μου, να ήταν κάποιο μήνυμα των θεοτήτων που κατοικούν στην Ιερή Πάρνηθα ετούτο;
Και ο Εγκέλαδος νομίζω πως λατρευόταν σαν ήταν Θεός στην αρχαία εποχή;
Δεν το είχα δει έτσι....Γιατί όχι όμως?
Συγνώμη και πάλι.
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/10/2003, 23:53:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Φίλη zezmperg εννοούσα το μήνυμα του Εγκέλαδου...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME



Φίλε Oannes, τελικά εσύ θα με τρελάνεις, πρέπει να γνωρίζεις πάρα πολλά!!!
Ένα απόγευμα αφιέρωσα στο να ψάχνω πληροφορίες για τον σεισμό του 9/1999 στην περιοχή της Πάρνηθας....
Λοιπόν άκου τι περισυνέλεξα:
1ον) Το κέντρο του σεισμού ήταν στο Άρμα.
2ον) Στο Άρμα υπήρξε βωμός και χάλκινο άγαλμα του Παρνήθιου Δία ,όπως μας αναφέρει στα <<Αττικά>> του, (32.2) ο Παυσανίας.
3ον) Ο Στράβων πάλι έγραψε, <<οπόταν δι΄Αρματος αστράψη>> κ.τ.λ.
4ον) Συνήθως,το ξεκίνημα της Πυθαϊδος, (της Ιερής πομπής για τους Δελφούς από Αθήνα), γινόταν Σεπτέβριο μήνα και μετά από κάποιο καιρικό σημείο που ερμήνευαν οι Πυθαϊστές στην κορυφή του Άρμα που τους το έδειχνε ο Παρνήθιος Δίας!!!
5ον) Δεν είναι σεισμογενής η περιοχή εκείνη. Όλοι οι σεισμολόγοι ξαφνιάστηκαν με το γεγονός!!!
Δεν πιστεύω να ήταν άλλη μία σύμπτωση.....
Και δες τι λέω.
Ίσως,χωρίς να το καταλάβεις, έγινες ερμηνευτής ενός μηνύματος που το μαγικό Βουνό (μας) έστειλε σε πολλούς αποδέκτες.
Με τούτα σας χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 03:13:21  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
η φυση ξερει να εκδικειται και μεχρι στιγμης ο ανθρωπος παντα πληρωνει τα κακουργηματα του πανω στην φυση και η φυση απλα αμυνεται φανταζεστε να μας επιτεθει κιολας τι εχει να γινει?

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

XWMA_KAI_NERO
Νέο Μέλος


12 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 12:23:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους XWMA_KAI_NERO  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αν ξερει να εκδικειται..?
Μην παμε μακρυα.. οποτε βρεχει το δειχνει.
ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ ΤΡΟΠΟ ΜΑΛΙΣΤΑ (κατοικος Μοσχατου , ξερω απο βροχη!)


ΚΑΤΩ ΑΠΤΑ ΠΟΔΙΑ ΜΟΥ ΟΙ ΔΡΟΜΟΙ ΚΑΙΓΟΝΤΑΙ.ΤΡΕΧΩ ΣΑ ΞΕΝΟΣ..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 21:35:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλοι σας χαιρετώ.
Καλέ μου XWMA KAI NERO, για σένα αφιερώνω ετούτη την μικρή αλλά πολύ όμορφη διαδρομή,(Τελεφερικ-καταφύγιο Μπάφι), και που κάποιοι μου ζήτησαν μέσω e-mail. Για να τους μεταφέρω μικρές διαδρομές όπου να εξοικειωθούν με το μαγικό βουνό.


Λοιπόν αφήστε τα τροχοφόρα στο πάρκιν του τελεφερικ κάτω.
Με 2 ευρό και σε λίγα λεπτά φτάνετε με το τελιφερίκ,επάνω στην Ιερή Πάρνηθα, από εκεί θα βρεθείτε στην είσοδο του ξενοδοχείου Mont Parnes. Ακολουθείτε την άσφαλτο που φεύγει βόρεια από το ξενοδοχείο. Σε 100μ. ο δρόμος κάνει μια διχάλα και εσείς ακολουθείτε τον δεξιό δρόμο με τον οποίο,αφού προσπεράσετε ένα γήπεδο τένις στα αριστερά, μετά από άλλα 100μ. φτάνετε στο ελικοδρόμιο. Διασχίζετε το ελικοδρόμιο διατηρώντας την ίδια πορεία πάντα. Στο τέλος του ελικοδρομίου αρχίζει μια διχάλα από μονοπάτια, εσείς βαδίζετε στο αριστερό και συνεχίζετε την ίδια πορεία ανάμεσα στα έλατα και σε λίγο θα φτάσετε στον Περιφερειακό,(άσφαλτο). Ακολουθήστε για 200μ. την άσφαλτο δεξιά και μπαίνετε στο πρώτο χωματόδρομο που κατηφορίζει δεξιά και προχωράτε πάντα στην αριστερή πλευρά, αφου θα συναντήσετε δύο άλλους χωμάτινους δρόμους που πάνε στα δεξιά και εσείς δεν θα πάτε... Στο τέλος του χωματόδρομου φτάνετε σε ένα μικρό λατομείο και το προσπερνάτε απο την δεξιά του μεριά, προχωράτε πλέον σε ένα όμορφο μονοπάτι και σε 1000μ. θα συναντήσετε το μονοπάτι που έρχεται από Χούνι. Εσείς συνεχίζετε για άλλα 500μ. αριστερά και φτάνετε στο καταφύγιο Μπάφι!
Στο καταφύγιο υπάρχει η δυνατότητα να πιείτε καφέ,τσαϊ και να φάτε ακόμα, σχετικά φτηνά.
Η επιστροφή γίνετε από την ίδια διαδρομή.
Είναι μια πάρα πολύ όμορφη πορεία και που μπορείτε να την κάνατε σαν βόλτα,αφού δεν θα σας πάρει πάνω από μία ώρα πεζοπορία και που στο κάτω-κάτω οφείλετε στον εαυτό σας ένα δωράκι φύσης.
Έχει σε πολλά σημεία δε, καταπληκτική θέα.
Ακόμα μια εναλλακτική διαδρομή είναι. Όταν βγείτε στο περιφεριακό από το μονοπάτι του Mont Parnes, να μην πάτε δεξιά για Μπάφι, αλλά να κάνετε αριστερά και στα 800μ. θα συναντήσετε την Αγ.Τριάδα, την πηγή και τα Κυκλάμινα που δίνουν τα ραντεβού τους ο Oannes και ο Endorama . Η επιστροφή θα έχει την ίδια πορεία πάλι.
( Η Αγ. Τριάδα ήταν παλαιότερα μοναστήρι και το χτίσμα της είναι αρκετά παλαιό ).
Με τούτα σας χαιρετώ .


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/10/2003, 23:34:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Eπιμένω φίλοι... μου και δεν είμαι τρελλή απ'οσο μου είπε ο ψυχίατρός μου
Εχω κάνει τη διαδρομή Μοντ-παρνές - Μπάφι παίρνοντας ένα κατηφερές μονοπάκι... αν δεν κάνω λάθος εκεί που τελειώνει η ασφαλτος και αρχίζει το χώμα σε λίγα μέτρα λίγο πριν αρχίσει μια χαράδρα νομίζω ότι υπάρχει ένα ασφαλτοστρωμένο σημείο που θα πρέπει να ήταν ελικοδρόμιο... Από κει και προς τα αριστερά ξεκινά μονοπάτι που άμα το πάρεις σιγά σιγά κατηφορίζεις πολύ και μετά από αρκετή ανηφόρα βγαίνεις στο Μπάφι (ακριβώς από κάτω)... Αξίζει νομίζω περισσότερο από τις άλλες διαδρομές που είναι στο δρόμο... Βέβαια έχω γύρω στα 10 χρόνια να την κάνω αλλά αν θέλετε μπορούμε να κανονίσουμε να τη βρούμε μαζί ξανά μιας και η φίλη Ζεζμπεργκ είπε ότι δεν έχει δει τέτοιο μονοπάτι.


"Τάδε έφη Avallon"
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 00:41:17  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Eπιμένω φίλοι... μου και δεν είμαι τρελλή απ'οσο μου είπε ο ψυχίατρός μου
Εχω κάνει τη διαδρομή Μοντ-παρνές - Μπάφι παίρνοντας ένα κατηφερές μονοπάκι... αν δεν κάνω λάθος εκεί που τελειώνει η ασφαλτος και αρχίζει το χώμα σε λίγα μέτρα λίγο πριν αρχίσει μια χαράδρα νομίζω ότι υπάρχει ένα ασφαλτοστρωμένο σημείο που θα πρέπει να ήταν ελικοδρόμιο... Από κει και προς τα αριστερά ξεκινά μονοπάτι που άμα το πάρεις σιγά σιγά κατηφορίζεις πολύ και μετά από αρκετή ανηφόρα βγαίνεις στο Μπάφι (ακριβώς από κάτω)... Αξίζει νομίζω περισσότερο από τις άλλες διαδρομές που είναι στο δρόμο... Βέβαια έχω γύρω στα 10 χρόνια να την κάνω αλλά αν θέλετε μπορούμε να κανονίσουμε να τη βρούμε μαζί ξανά μιας και η φίλη Ζεζμπεργκ είπε ότι δεν έχει δει τέτοιο μονοπάτι.


"Τάδε έφη Avallon"



Καλή μου Αvallon κάθε προσφορά δεκτή.
Θα ήταν όμορφα να διοργανώναμε κάποια μικρή διαδρομή στο μαγικό βουνό που έχει τόσες πολλές επιλογές.
Τον μόνο περιορισμό που θα ήθελα να βάλω ,αν μπορώ φυσικά, είναι να μην είμαστε πάνω από δέκα άτομα διότι δεν θα μπορέσουμε να "αφουγκραστούμε" την φύση.
Φιλικά σε χαιρετώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 00:49:52  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή είναι η κορφή "το Άρμα του Δία" www.spitia.gr/images/ekdromes/parnitha/MVC-8251S.JPG

Από δω και πέρα δεν πρέπει να φοβόμαστε, γιατί οι απόψεις μας έχουν ολοένα και πιο μεγάλη δύναμη!! Γίναν θέσεις πια και δεν πρέπει να τις βλέπουμε με την άποψη της ήττας και της μιζέριας που είχαμε παλιότερα.
Αυτό που πρέπει να προσέχουμε είναι το πρόγραμμα NATURA, τα τουριστικά γραφεία και τα 4Χ4!!

Και κάτι που ίσως δεν ξέρετε, επειδή οι αγρότες γίνονται όλο και λιγότεροι, τα κτήματά τους εγκαταλείπονται και η φύση τα παίρνει στην αγκαλιά της.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 01:18:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Κατάφερα τελικά να βρω πως βάζει κανείς φωτογραφία εδώ μέσα!
ΝΑ ΤΟ ΑΡΜΑ ΤΟΥ ΔΙΑ

Εχετε βάλει κι άλλη μία δικιά μου στην αρχή του forum με την είσοδο από τη σπηλιά του Πάνα. Νομίζω η "Ostria"
Την είχα τραβήξει όταν είχα πάει για Τάϊ Τσι πριν 3 χρόνια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 01:38:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
καλα καταλαβες φιλε μου για το πως θα μπει η φωτογραφια αλλα ξεκινησες λαθος δεν μπορουμε να την δουμε γιατι η διευθυνση που εχεις βαλει ειναι του υπολογιστη σου δηλαδη το d:\My Pictures\ δεν ειναι μια κανονικη url για να δουλευει θα πρεπει να ειναι για παραδειγμα http://www.o xoros moy.com/mypictures/thronos δοκιμασε αν εχεις δικο σου χωρο στο δυαδικτιο να την βαλεις εκει και μετα να κανεις λινκ εδω ή για μεγαλυτερη ευκολια μπορεις να την δωσεις με email σε καποιον διαχειριστη για να την βαλει εκεινος

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 02:13:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τώρα τη βλέπετε??
Αυτή είναι η κορυφή "Το Άρμα του Δία"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 03:11:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τωρα φιλε μου φαινεται και οπως εχω ξαναπει εχω τραβηξει την ιδια ακριβως φωτογραφια αν και τοτε δεν ηξερα την ονομασια της για μενα τοτε ηταν απλα μια παραξενη κορυφη που μου τραβηξε το ενδιαφερον

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zezmperg
Πλήρες Μέλος

Greece
983 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 08:27:31  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zezmperg  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Τώρα τη βλέπετε??
Αυτή είναι η κορυφή "Το Άρμα του Δία"




Ναι καλέ μου φίλε τι βλέπουμε. Βλέπουμε ακόμα κάτω αριστερά και το ρέμα Μποντιά που πάει το μονοπάτι για σπήλαιο Πάνα, εκεί που ο φίλος Endorama έζησε το περιστατικό με το χάσιμο των 45΄λεπτών,αλλά ακόμα ξέρουμε και την θέση που την έχετε τραβήξει...Είναι η περιοχή της Αγ.Παρασκευής (Ρουμάνι), επάνω στο μονοπάτι που έρχεται από Παλαιοχώρι-Βιλιάνη.
Να είσαι καλά .
Φιλικά.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

dolixopodos
Μέλος 1ης Βαθμίδας


89 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 15:08:04  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους dolixopodos  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γειά σας παιδιά και καλή εβδομάδα σε όλους.
Eχθές με ένα φίλο ,είδαμε ένα πολύ άσχημο θέαμα στο δρόμο κάτω ακριβώς απο τη κορυφή του κατσιμιδίου που πάει για αγιο μερκούριο.Λίγο πιο δίπλα απο μια ταβέρνα που υπάρχει εκεί και πάνω σε ενα πεύκο,ήταν κρεμασμένη απο σύρμα μια αλεπουδίτσα,που της ειχαν κόψει την ουρά!αν βέβαια κανετε και μια βόλτα μέσα στη ταβέρνα θα δείτε και διάφορα άλλα <<ωραία>>, όπως για παράδειγμα πολλά κέρατα απο ελάφια αλλά και κεφάλια ελαφιών να διακοσμούν το χώρο..αραγε απο πού να προέρχοντε όλα αυτά?
Kάναμε μια προσπάθεια να πάμε απο ένα μονοπάτι που υπάρχει εκεί δίπλα προς τη κορυφή του κατσιμιδίου αλλά τελικα μετά από κάμποση διαδρομή το μονοπάτι χ ανότανε μέσα στην οργιώδη βλάστηση,στη συνέχεια πήγαμε στο ύψωμα νταβέλη όπου είχα τη ατυχία να χάσω το καινούριο μου χάρτη:-( πάντως και με τη ομίχλη που είχε πέσει ήταν πολύ ωραία η εμπειρία.Γειά όσους ξέρουν στο μονοπάτι που πάει στο ύψωμα Nταβέλη βρήκαμε δίπλα στο κύκλο με τις λεύκες και πάνω σε μια αγριοαχλαδιά το πουκάμισο ενός παιδιού απο το 40ο σύστημα προσκόπων Λυκαβητού..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

papalagi
Νέο Μέλος

Greece
13 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 21:05:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους papalagi  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Να και μια φωτογραφία με ελαφροπατήματα στο χιόνι!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/10/2003, 21:12:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Λίγο πιο δίπλα απο μια ταβέρνα που υπάρχει εκεί και πάνω σε ενα πεύκο,ήταν κρεμασμένη απο σύρμα μια αλεπουδίτσα,που της ειχαν κόψει την ουρά!αν βέβαια κανετε και μια βόλτα μέσα στη ταβέρνα θα δείτε και διάφορα άλλα <<ωραία>>, όπως για παράδειγμα πολλά κέρατα απο ελάφια αλλά και κεφάλια ελαφιών να διακοσμούν το χώρο..αραγε απο πού να προέρχοντε όλα αυτά?

Ε ρε ξύλο που πάει χαμένο...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 02:40:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τα κρεμανε για να εχουν κατι να δειξουν στα παιδια τους

βλεπεις κωστακη? ετσι ηταν τα ελαφια κριμα ομως που δεν υπαρχουν ζωντανα να σου δειξω γιατι τα σκοτωσα ολα αυριο ομως θα σου δειξω και φωτογραφιες να δεις πως ηταν το δασος κριμα που δεν εμεινε κανενα δεντρακι να σου δειξω αλλα επρεπε να τα καψω ολα γιατι επρεπε να χτισω την βιλιτσα μας και οσα απεμειναν τα εκοψα γιατι και εκεινα μου εκοβαν την θεα αντε τωρα πηγαινε στην μαμα σου γιατι τελειωνει και η φιαλη σου με το οξυγονο.

θα σας φανε τα παιδια σας κανιβαλλοι οπως ειχε πει και ο τρελο πανουσης

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Gerakina
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 07:52:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gerakina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
THELW NA KSERW POY TO PATE?
TELIKA OYTE NA FAME DEN MPOROYME ME SAS?
OIKOLOGOI THS PLAKAS!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 09:26:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
THELW NA KSERW POY TO PATE?
TELIKA OYTE NA FAME DEN MPOROYME ME SAS?
OIKOLOGOI THS PLAKAS!!!

προσπαθουμε να αποτρεψουμε καποιον κυνηγο να σε πυροβολησει εκει ψηλα που πετας "προσεχε μην σε πατησει κανενα αεροπλανο" αλλα τωρα που το ξανασκεφτομαι μαλλον πρεπει να παρω καραμπινα και εγω δεν μπορει ολοι αυτοι με τα φυσεκλικια κατι ξερουν.

γιατι δεν μπορεις να φας? μπροστα στο μονιτορ τρως? αφου δεν βγαινεις απο το σπιτακι σου τι σε νοιαζει τι γινεται εκει εξω? συγνωμη για το υφος μου αλλα δεν ειχα καταλαβει ποσο καλη οικολογα εισαι απο εκει που καθεσαι

...............συνεχιζεται

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

endorama
Πλήρες Μέλος


1296 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 14:19:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους endorama  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
και αφου εκανα της δουλιτσες μου επεστρεψα για να συνεχισω την κουβεντουλα γιατι κανω πολυ κεφι οταν εχω να κανω με ασυναρτησιες και παμε δυνατα

το να αγαπας την φυση σε κανει οικολογο της πλακας?ελα ρε που το ειδες αυτο? οταν ετρωγες? δυο φορες μπηκες εδω και της δυο μουρη πουλησες κατι αξιολογο μεχρι στιγμης δεν μας εχεις αναφερει και αφου σε ενοχλει το θεμα μας γιατι το παρακολουθεις?

δεν μας ειπες εσυ τι κανεις για την φυση που θελεις τοσο πολυ να την προσταψεις κρατωντας την ανωνυμη? αληθεια εχεις παει ποτε σε κανενα βουνο? λοιπον κοιτα αν μενεις αθηνα μπαινεις εθνικη οδο στην γεφυρα της μεταμορφωσης μπαινεις στην εξοδο περνας απο πανω την εθνικη και βγαινεις στην λεωφορο καραμανλη ολο ευθεια και μετα απο τρια φαναρια

φτανεις στα πρωτα ταβερνια εκει θα δεις στον οριζοντα ενα μεγαλο ογκο (οχι αυτο που εχουν στο κεφαλι τους οι ανθρωποι που εκφραζονται "κοιτα να δεις συμπτωση σαν και εσενα" απαισια)

λοιπον αυτο το πραγμα λεγεται βουνο ακολουθοντας λοιπον αυτον τον δρομο που αν πας σωστα ειναι μια μεγαλη ευθεια φτανεις στα πρωτα δεντρα "σημ. ειναι αυτα τα πραγματα που ειναι καρφωμενα στο χωμα και υπαρχουν διασπαρτα παντου" οταν λοιπον φτασεις στα πρωτα δεντρα σημαινει οτι εισαι στο τελευταιο ταβερνιο κανε εκει λοιπον μια σταση γιατι θα πεινασες αφου δεν σε αφηνουμε να φας

και μολις τελειωσεις βγες εξω και παρε τον δρομο της επιστροφης αρκετα για σημερα γιατι πιανεις χωρο και μπορει να ερθει καποιος με τα παιδια του και που θα τα αφησει να παιξουν αν εισαι εσυ εκει τριγυρω?

γιατι αν τον ρωτησουν τι εισαι θα τον φερεις σε δυσκολη θεση τον ανθρωπο

αυριο λοιπον ιδια διαδρομη ελπιζω να μην την ξεχασεις και χαθεις θα φτασεις λοιπον στην πρωτη ταβερνα εκει θα σταματησεις και θα δεις καποιον που θα σου κανει νοημα να γυρισεις πισω ΝΑΙ καλα καταλαβε το φτωχο σου κεφαλακι θα ειμαι εγω γιατι σου αφαιρω το δικαιωμα να πας στην παρνηθα

πως σου φαινεται αυτο? κακο ειναι? απλα κανω αυτο που θα ηθελες να κανεις και εσυ με ολη σου την ψυχη να μην πηγαινει κανενας στην παρνηθα για να την κανεις κηπο σου

λιγη ντροπη δεν εχεις μεσα σου ρε γερακορνιο? θα πηγες και εσυ καμια ορειβασια και θα την ειδες μητερα φυση

αυριο μπορει και σημερα το απογευμα θα ειμαι πανω αν θελεις ελα να μου κανεις τον τροχονομο

Don't try to take our dreams away
from us
We will never be like youΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Oannes
Πλήρες Μέλος

Greece
1162 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 16:05:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Oannes  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
THELW NA KSERW POY TO PATE?
TELIKA OYTE NA FAME DEN MPOROYME ME SAS?
OIKOLOGOI THS PLAKAS!!!

Gerakina μια απορία μόνο...
Γιατί αλλάζεις το nickname σου όταν μπαίνεις στο topic ;

endorama νομίζω οτι αρκετά ασχολήθηκες με το όρνιο... Οικολόγε της πλάκας...


Ή ΘA BPOYME TO ΔPOMO Ή ΘA TON ΔHMIOYPΓHΣOYME
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Gerakina
Νέο Μέλος

Greece
21 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/10/2003, 17:51:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Gerakina  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
POLY ASXIMA MOY TIN PESATE BRE.
TZOYMERKA....MERIA EIMAI ,ARTA BRE.
KAI MILATE GIA BOYNA META ESEIS?
LOFAKI H PARNHTHA MPROSTA MAS
ZEZMPERG,ENDORAMA,OANNES GIA ELATE KATA DW KAI META THA PEITE ISTORIES...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 30 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20
 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy