ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= ΤΟ ΠΑΡΑΞΕΝΟ =-.
 ΜΚ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΟΣ
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 9
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
FWTODOTIS
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 22/03/2011, 18:36:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Η πιο γνωστή ιστορία που αναφέρεται στις Άρπυιες, περιγράφει τις Άρπυιες ως τιμωρούς του μάντη Φινέα. Ο Φινέας είχε τυφλωθεί από τον Δία επειδή απεκάλυπτε τις προθέσεις του στους ανθρώπους. Έτσι, ο Δίας του έστειλε τις Άρπυιες, που του άρπαζαν την τροφή ή τη λέρωναν με τις κουτσουλιές τους, ώστε ο μάντης να είναι πάντα πεινασμένος. Από αυτό το βάσανο τον απάλλαξαν οι Αργοναύτες, οι οποίοι μόλις πέρασαν από κοντά, σταμάτησαν για να τον συμβουλευθούν. Ο Φινέας τους παρεκάλεσε να τον ελευθερώσουν από τις Άρπυιες. Μόλις λοιπόν φάνηκαν τα ανθρωπόμορφα πουλιά, σηκώθηκαν μέσα από την ομάδα των Αργοναυτών ο Κάλαϊς και ο Ζήτης, οι φτερωτοί γιοι του Βορέα και άρχισαν να τα καταδιώκουν στον αέρα. Το πεπρωμένο των δύο ηρώων απαιτούσε να πιάσουν οπωσδήποτε τις Άρπυιες, γιατί αλλιώς όφειλαν να πεθάνουν. Το ίδιο πεπρωμένο ήθελε τις Άρπυιες να πεθαίνουν μόνο αν πιάνονταν από τον Κάλαϊ και τον Ζήτη. Τελικά έγινε κάποιο είδος συμβιβασμού: με τη μεσολάβηση της αδελφής τους, της Ίριδας, γλίτωσαν τη ζωή τους αλλά υποσχέθηκαν να επιστρέψουν στη σπηλιά τους στο Δικταίο Άντρο και να μην ξαναενοχλήσουν το Φινέα."

πηγή: Ελληνική μυθολογία

Καλησπέρα παιδιά και καλώς σας βρήκα!
Πολύ ενδιαφέρον θέμα αυτό του Τσούτσουρου μιας και η καταγωγή μου είναι από Κρήτη.
Κρίμα που δεν έχει συνεχιστεί για να βγάλουμε ένα λογικό συμπέρασμα.
Από τα γραφόμενα μου έχω να κάνω δύο ερωτήσεις:

1)Μήπως μας μιλάει ο μύθος για αερομαχίες και τι ήταν στην πραγματικότητα η Αργώ?

2)Μήπως από τότε είναι κλεισμένα αυτά τα σκάφη στις σπηλιές όπως μας αναφέρει ο Γρηγοριανός?


Σίγουρα όλα αυτά δίνουν πολύ τροφή για σκέψη και μελέτη.
Φιλικά

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Agnostic
Πρώην Συνεργάτης

Greece
3373 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 02:51:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Agnostic  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλωσόρισες φίλε FWTODOTIS και καλή παραμονή.

Μια μικρή επισήμανση μόνο περί των πηγών...
Προσπάθησε να βάζεις και το link της πηγής όταν αυτή είναι διαδικτυακή.

Ενδεικτικά:
http://www.cretanbeaches.com/hrisimes-plir%CE%BFf%CE%BFries/myth%CE%BFl%CE%BFgia/arpyies/

Άρπυιες - Βικιπαίδεια

Ευχαριστώ.

Lost in Necropolis

La ville de la mort

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FWTODOTIS
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 14:53:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι φίλε Agnostic έχεις δίκιο!Απλά το έγραψα έτσι επειδή λέγανε πολλά sites το ίδιο πράγμα!
Μία άλλη επισήμανση επί του θέματος είναι ότι οι Άρπυιες αναφέρονται σαν "θαυμαστά φαινόμενα απ'την φωτιά του ουρανού"!


"Οι Άρπυιες, κόρες του Τυφώνα σύμφωνα με ορισμένες παραδόσεις, είναι εκείνες που αρπάζουν και καταστρέφουν καθετί με την ορμητική πνοή της λαίλαπας (Tο όνομα Άρπυιες προέρχεται από το «αρπάζω»). Κατά τον Όμηρο, μία απ'τις Άρπυιες , η Ποδάργη, έσμιξε με τον θεό του αέρα Ζέφυρο, για να γεννήσει τ'άλογα του Αχιλλέα "που πετάνε με τους άνεμους". Στον Ησίοδο είναι τα ορμητικά δαιμόνια της θαλάσσιας τρικυμίας. Ο ποιητής τους δίνει, πραγματικά, γι'αδερφή την Ίριδα, το ουράνιο τόξο που λάμπει κατά την καταιγίδα και τις κάνει να γεννιούνται απ'την ένωση του Θαύμαντος και της Hλέκτρας, δηλαδή των 'θαυμαστών φαινομένων της φωτισμένης απ'την φωτιά τ'ουρανού θάλασσας.' Τα θανατηφόρα αποτελέσματα της τρικυμίας τις έκανε να θεωρούνται σα θεότητες θανάτου."

http://atlaswikigr.wetpaint.com/page/%CE%86%CF%81%CF%80%CF%85%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82+%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82

Όλα αυτά πιστεύω ότι βγάζουν κάποιο λογικό συμπέρασμα και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλα γραπτά που θα τα αποδεικνύουν.
Καλή έρευνα σε όλους.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FWTODOTIS
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2011, 14:54:06  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ναι φίλε Agnostic έχεις δίκιο!Απλά το έγραψα έτσι επειδή λέγανε πολλά sites το ίδιο πράγμα!
Μία άλλη επισήμανση επί του θέματος είναι ότι οι Άρπυιες αναφέρονται σαν "θαυμαστά φαινόμενα απ'την φωτιά του ουρανού"!


"Οι Άρπυιες, κόρες του Τυφώνα σύμφωνα με ορισμένες παραδόσεις, είναι εκείνες που αρπάζουν και καταστρέφουν καθετί με την ορμητική πνοή της λαίλαπας (Tο όνομα Άρπυιες προέρχεται από το «αρπάζω»). Κατά τον Όμηρο, μία απ'τις Άρπυιες , η Ποδάργη, έσμιξε με τον θεό του αέρα Ζέφυρο, για να γεννήσει τ'άλογα του Αχιλλέα "που πετάνε με τους άνεμους". Στον Ησίοδο είναι τα ορμητικά δαιμόνια της θαλάσσιας τρικυμίας. Ο ποιητής τους δίνει, πραγματικά, γι'αδερφή την Ίριδα, το ουράνιο τόξο που λάμπει κατά την καταιγίδα και τις κάνει να γεννιούνται απ'την ένωση του Θαύμαντος και της Hλέκτρας, δηλαδή των 'θαυμαστών φαινομένων της φωτισμένης απ'την φωτιά τ'ουρανού θάλασσας.' Τα θανατηφόρα αποτελέσματα της τρικυμίας τις έκανε να θεωρούνται σα θεότητες θανάτου."

http://atlaswikigr.wetpaint.com/page/%CE%86%CF%81%CF%80%CF%85%CE%B9%CE%B5%CF%82-%CE%B4%CE%B1%CE%B9%CE%BC%CF%8C%CE%BD%CE%B9%CE%B1+%CF%84%CE%B7%CF%82+%CE%B8%CE%B1%CE%BB%CE%AC%CF%83%CF%83%CE%B9%CE%B1%CF%82+%CF%84%CF%81%CE%B9%CE%BA%CF%85%CE%BC%CE%BC%CE%AF%CE%B1%CF%82

Όλα αυτά πιστεύω ότι βγάζουν κάποιο λογικό συμπέρασμα και είμαι σίγουρος ότι θα υπάρχουν και άλλα γραπτά που θα τα αποδεικνύουν.
Καλή έρευνα σε όλους.



Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 01:03:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΑΑΧ
ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΑΡΠΥΙΕΣ
ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΑΤΕ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ?????
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10995&whichpage=2&ARCHIVE=


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

FWTODOTIS
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/03/2011, 14:55:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΑΑΑΧ
ΑΓΑΠΗΤΕΣ ΜΟΥ ΜΕΤΑΛΛΙΚΕΣ ΑΡΠΥΙΕΣ
ΜΗΠΩΣ ΕΙΧΑΤΕ ΦΤΑΣΕΙ ΜΕΧΡΙ ΤΗΝ ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ?????
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=10995&whichpage=2&ARCHIVE=


ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ


Βασικά πιστεύω ότι είχαν φτάσει πολύ μακρύτερα.
Παιδιά προσωπικά εγώ έχω βρει το "νήμα".
Όλα είναι σαν ένα τεράστιο πάζλ που ενώνεται μεταξύ του.
Απλά όσο ψάχνεις τοποθετείς καινούργιες εικόνες μέσα.
Στη πραγματικότητα είναι τόσο απλό να το δείς αλλά συνάμα τόσο δυσδιάκριτο απ όλους μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Netheron
Νέο Μέλος

Greece
1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 16:41:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εκατσα και διαβασα και τις 8 σελιδες για τον Τσουτσουρα.
Χαιρομαι πολυ που εχει τετοια διαφημιση και τετοια προβολη η πατριδα μου.
Ειμαι λοιπον Αρκαλοχωριτης,κωμοπολη που πριν ελαχιστο καιρο ανηκε και ο Τσουτσουρας στο δημο του (δημος Αστερουσιων πλεον).
Το μερος για το οποιο εχετε ολοι τοσα ερωτηματα ειναι το μερος που κανω διακοπες απο 5 ετων,εχω σπιτι εκει (στα ενοικιαζομενα του Παπαδακη διπλα,για οποιον ξερει) και εχω περπατησει ΟΛΟΚΛΗΡΗ την περιοχη εκει καθως Αρκαλοχωριτης βοσκος και θειος μου εχει προβατα σε μαντρι κεντρικο στον δρομο για τον Τσουτσουρα.
Γνωριζω τα παντα για την επριοχη,εχω συγγενεις και για καποιον που μιλαγε οτι τροφη στην σκεψη ειναι τα σουβλακια,εγω καταλαβαινω τι εννοει.Το σουβλατζιδικο ειναι διπλα στο σπιτι του Κεφαλακη (του γερου για τον οποιο μιλαγατε) και το εχει η κορη του.
Ο Κεφαλακης λοιπον δεν ηταν τιποτα παραπανω απο ενας αρχαιοκαπηλος οποιος λενε οτι πολλα απο τα ευρηματα του τα ειχε χτισμενα στους τοιχους τους σπιτιου του.Ο ανθρωπος συνεληφθει καποτε για ολα αυτα.Σπηλαια σαφεστατα και υπαρχουν.Ο Τσουτσουρας ειναι η αρχαια Ινατος.Λογικο λοιπον να ειναι γεματος ευρηματα.Στη διαδρομη για τον περα Τσουτσουρα και μετα το λιμανακι που εχουν φτιαξει εδω και 5-6 χρονια,εχει ενα δρομο που σε παει σε ορισμενα χαλασματα που εχουν βρει κατω απο το βουνο μετα απο ανασκαφες.Εκει θα παρατηρησετε κι αλλες σπηλιτσες γυρω γυρω στο βουνο.Φημες λενε οτι ολες οι σπηλιες εχουν κοινη εισοδο και επικοινωνουν μεταξυ τους.Ανυποστατες φημες!Εχω περπατησει στις σπηλιες.Μεχρι το σημειο που μπορουσαμε τοτε σαν παιδακια που ημασταν γιατι μετα προσπαθουσαμε να φοβισουμε ο ενας τον αλλον και βγαιναμε τρεχοντας.
Ο Τσουτσουρας επισης λεγεται οτι εχει και ιαματικα λουτρα.Ποια ειναι αυτα?Η ιδια του η θαλασσα λενε οτι κανει καλο σε πολλα.Ειναι αληθεια οτι εχει ΤΕΡΑΣΤΙΑ περιεκτικοτητα σε ιωδιο και αλατι.Σπανια να την δεις φουρτουνιασμενη.Ειναι παντα σαν βελουδο.Απιστευτη!Οταν φυσαει ομως στην παραλια ειναι σαν να σε τρυπανε βελονες απο την αμμο που ερχεται πανω σου.
Στην ανατολικη μερια του Τσουτσουρα προς τον Κερατοκαμπο εχει φοβερες αμμουδιες με αμμολοφους στο πισω μερος των πλαγιων (γιατι πλαγια ειναι για να φτασεις σαυτες τις παραλιες).
Δεν ξερω λοιπον που βρισκεται και ακουτε τετοια πραγματα αλλα αυτο που συμβαινει εκει περα και εχουν βγει τοσοι και τοσοι μυθοι ειναι το εξης:αρχαιοκαπηλεια!Αυτο προσπαθουν να αποτρεψουν με το να κλεινουν εισοδους σπηλαιων.Αυτο φοβουνται οι κατοικοι και δε μιλανε σε κανεναν!
Ας σταματησουμε λοιπον να ονειροπολουμε ολοι περι εξωγηινων,φαντασματων κλπ κλπ.
Ειναι απλα αρχαιοι πολιτισμοι.Ηταν ενα σημαντικοτατο λιμανι εκει που επικοινωνουσε με τις νοτιες περιοχες της Μεσογειου.Τα Αιγυπτιακα ευρηματα ειναι απλα ανταλλαγες για εμπορικους λογους εκεινης της εποχης.
Τυχον ερωτησεις η αποριες,ακομα κι αν καποιος θεωρησει οτι αυτα που λεω δεν στεκουν,θα απαντηθουν συντομα.

ΥΓ.Φιλε μου Γρηγοριανε,μαρεσει που ψαχνεσαι αλλα αδυνατω να πιστεψω οτι μια βγαινεις με απεσταλμενους της ΝΑSA,μια με αρχαιοκαπηλους,επικοινωνεις με δημοσιογραφους-ερευνητες.
Εγω πιστευω οτι απλα καπου διαβασα μερικες ανακριβιες και τις παρουσιαζεις σαν δικα σου βιωματα.Εγω αν θελετε μπορω να συναντηθω με ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ στο εξοχικο μου στον Τσουτσουρα,να του παρεχω και στεγη κι ολας και να τον ξεναγησω στην περιοχη να δει τις πραγματικες ομορφιες του χωριου!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

GRIGORIANOS
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
445 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 17:55:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους GRIGORIANOS  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΓΑΠΗΤΕ NETHERON,
ΠΡΩΤΑ ΑΠ'ΟΛΑ ΚΑΛΩΣ ΗΛΘΕΣ ΣΤΑ ΕΣΩΤΕΡΙΚΑ.
ΚΑΤΑ ΔΕΥΤΕΡΟΝ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΟΙΦΕΡΕΙ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΣΩ ΤΟΝ ΤΣΟΥΤΣΟΥΡΑ ΟΥΤΕ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ
ΕΧΟΥΝ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΤΟΥΡΙΣΤΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΕ ΝΟΙΑΖΕΙ ΝΑ ΦΕΡΩ ΚΙ ΑΛΛΟΥΣ
ΑΝ ΕΙΧΑ ΜΕΙΝΕΙ ΜΟΝΙΜΑ ΚΡΗΤΗ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ ΝΑ ΕΙΧΑ ΕΝΑ ΤΟΥΡΙΣΤΙΚΟ ΜΑΓΑΖΑΚΙ ΚΑΙ ΝΑ ΔΙΑΦΗΜΙΖΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΤΟ ΚΑΝΩ ΟΜΩΣ
ΟΠΩΣ ΔΕΝ ΔΙΑΦΗΜΙΖΩ ΚΑΙ ΤΟ ΔΙΚΟ ΜΟΥ ΧΩΡΙΟ....
ΒΛΕΠΕΙΣ ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΘΟΛΟΥ ΣΥΜΦΕΡΟΝΤΑ ΠΛΕΟΝ ΣΤΗΥΝ ΚΡΗΤΗ ΓΙ'ΑΥΤΟ ΚΑΙ ΜΑΖΕΨΑ ΤΑ ΜΠΟΓΑΛΑΚΙΑ ΜΟΥ ΚΑΙ ΑΝΕΒΗΚΑ ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΕΡΟΚΑΜΑΤΟ
ΔΕΝ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΜΩΣ ΟΤΙ ΤΑ ΔΙΚΑ ΣΟΥ ΒΙΩΜΑΤΑ ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΣΥΜΠΙΠΤΟΥΝ ΜΕ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΝΑ ΛΕΣ ΟΤΙ ΚΑΤΙ ΔΕΝ ΥΦΙΣΤΑΤΑΙ
ΔΕΝ ΘΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΛΕΠΤΟΜΡΕΙΕΣ ΤΟΥ ΣΤΥΛ "ΕΧΩ ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΕΙ ΤΙΣ ΣΠΗΛΙΕΣ ΑΛΛΑ ΜΕΧΡΙ ΕΚΕΙ ΠΟΥ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΦΟΒΑΜΑΙ ΓΙΑΤΙ ΗΜΟΥΝ ΠΑΙΔΙ"
Ο ΝΟΩΝ ΝΟΕΙΤΟ
ΕΞΕΡΕΥΝΗΣΗ ΓΙΝΕΤΑΙ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΗΛΙΚΙΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΕΝΙΚΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ
ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΚΑΤΙ...
ΟΧΙ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΟΥΜΕ ΠΛΑΚΑ
ΚΑΙ ΑΦΟΥ ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΕΔΩ ΝΑ ΜΟΥ ΤΗΝ ΠΕΙΣ ΘΑ ΣΟΥ ΠΩ ΚΑΙ ΤΟ "ΜΙΚΡΟ" ΒΙΟΓΡΑΦΙΚΟ ΜΟΥ.
ΕΙΜΑΙ ΑΠΟ ΕΝΑ ΧΩΡΙΟ ΤΗΣ ΜΕΣΣΑΡΑΣ ΚΟΝΤΑ ΣΤΟ ΤΥΜΠΑΚΙ
ΜΕΓΑΛΩΣΑ ΣΕ ΑΓΡΟΤΙΚΗ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΙΚΡΟΣ ΔΟΥΛΕΥΑ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ
ΕΠΕΙΔΗ ΔΕΝ ΑΝΤΕΧΑ ΑΛΛΟ ΤΗΝ ΖΕΣΤΗ (60+) ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ ΜΕΣΑ ΣΤΑ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΑ ΑΝΑΓΚΑΣΤΗΚΑ ΝΑ ΨΑΞΩ ΔΟΥΛΕΙΑ ΑΛΛΟΥ ΕΚΤΟΣ ΘΕΡΜΟΚΗΠΙΩΝ ΓΙΑ ΝΑ ΠΡΟΣΦΕΡΩ ΚΑΙ ΕΓΩ ΣΤΗΝ ΟΙΚΟΓΕΝΕΙΑ ΜΟΥ.
ΕΤΣΙ ΣΕ ΗΛΙΚΙΑ 13 ΙΣΑ ΙΣΑ ΕΦΗΒΟΣ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΣΧΟΛΟΥΜΕ ΜΕ ΤΗΝ ΜΟΥΣΙΚΗ ΤΟ ΤΟΠΙΚΟ ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙΝΑ ΜΠΑΡΑΚΙΑ 2-3 ΦΟΡΕΣ ΤΗΝ ΕΒΔΟΜΑΔΑ
ΠΑΡΑΛΛΗΛΑ ΤΙΣ ΥΠΟΛΟΙΠΕΣ ΜΕΡΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΒΓΑΙΝΕΙ ΤΟ ΒΔΟΜΑΔΙΑΤΙΚΟ ΔΟΥΛΕΥΑ ΣΤΙΣ ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ "ΜΑΥΡΑ" (13 ΧΡΟΝΩΝ ΗΜΟΥΝΑ) ΟΠΟΥ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΑ ΠΡΩΤΑ "ΠΕΡΙΕΡΓΑ" ΜΕ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΟΥΣ.
ΜΠΙΝΩ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΣΤΟ ΤΡΥΠΑΚΙ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΑΩ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΓΙΑ ΠΛΑΚΑ ΤΑ ΤΟΠΙΚΑ ΜΝΗΜΕΙΑ ΑΛΛΑ ΣΤΗΝ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΣΥΣΤΗΜΑΤΙΚΑ ΓΙΑ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΡΧΑΙΟ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ.
ΤΟ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝ ΜΟΥ ΑΥΤΟ ΟΜΩΣ ΜΕ ΕΚΑΝΕ ΝΑ ΑΚΟΥΩ ΚΑΙ ΝΑ "ΠΙΑΝΩ" ΟΠΟΙΑΔΗΠΟΤΕ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΕΙΧΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΡΧΑΙΑ..
ΕΤΣΙΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΩ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΑΡΧΙΟΚΑΠΗΛΙΑΣ ΠΟΥ ΥΠΗΡΧΕ ΣΤΟΝ ΤΟΠΟ ΜΟΥ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ..
ΣΤΑΜΠΑΡΑ ΑΡΚΕΤΟΥΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΚΑΠΗΛΟΥΣ ΓΙΑΤΙ ΟΤΑΝ ΣΥΖΗΤΑΓΑΝ ΓΙΑ ΤΕΤΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΔΕΝ ΕΜΠΑΙΝΑΝ ΣΤΗΝ ΛΟΓΙΚΗ ΟΤΙ ΕΝΑ ΠΙΤΣΙΡΙΚΙ ΔΙΠΛΑ ΤΟΥΣ ΠΟΥ ΑΚΟΥΓΕ ΚΑΙ ΕΠΙΝΕ ΦΡΑΠΕ ΠΑΙΖΟΝΤΑΣ ΤΑΒΛΙ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΕΙΕΣ ΚΑΙ ΤΑ ΚΑΦΕΝΕΙΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΕ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕ ΤΙ ΛΕΝΕ.
ΚΑΙ ΕΒΓΑΛΑ ΠΟΛΛΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ ΕΤΣΙ
ΣΥΝΗΔΗΤΟΠΟΙΩΝΤΑΣ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΩΝ ΕΥΡΗΜΑΡΩΝ ΠΟΥ ΦΕΥΓΟΥΝ ΝΥΧΤΑ ΓΙΑ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΠΑΡΑΝΟΜΑ ΚΑΙ ΤΟΥ ΤΙ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΤΑ ΜΟΥΣΕΙΑ ΚΑΤΑΛΑΒΑ ΟΤΙ ΜΟΛΙΣ 1/100 ΠΑΕΙ ΣΕ ΜΟΥΣΕΙΑ.
ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΑΝΑΡΩΤΙΕΜΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΤΙ ΠΙΘΑΝΑ ΕΥΡΗΜΑΤΑ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΧΑΝ ΒΡΕΘΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΕΓΙΝΑΝ ΠΟΤΕ ΓΝΩΣΤΑ
ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΜΕΛΕΤΑΩ ΤΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΜΕ ΜΙΑ ΑΝΟΙΚΤΗ ΛΟΓΙΚΗ ΠΣΑΧΝΟΝΤΑΣ ΤΗΝ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑΣ ΠΙΣΩ ΤΟΥΣ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΕΒΛΕΠΑ ΟΤΙ ΟΛΟΙ ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΘΙΝΟΙ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΜΕ ΜΙΑ "ΠΙΑΣΑΡΙΚΗ" ΙΣΤΟΡΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΕΙ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΝΑ ΤΟΥΣ ΘΥΜΑΤΑΙ.
ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΑΙΡΝΟΥΣΑΝ ΜΕ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΑ :
ΑΓΡΟΤΙΚΑ, ΡΑΔΙΟΦΩΝΟ, ΜΠΑΡΑΚΙΑ, ΑΝΑΣΚΑΦΕΣ
ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΕ ΒΟΛΤΕΣ ΠΟΛΛΕΣ
ΕΞΕΡΥΝΗΤΙΚΕΣ ΕΚΔΡΟΜΕΣ Κ.Α.
ΤΟ 80-ΑΡΙ TOWNMATE YAMAHA ΓΥΡΙΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΚΡΗΤΗ
ΟΛΗ!!!
(ΚΑΙ ΤΟ ΕΧΩ ΑΚΟΜΑ , ΣΚΥΛΙ)
ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΠΑΡΑΛΙΕΣ ΜΙΚΡΕΣ ΜΕΓΑΛΕΣ
ΕΙΔΙΚΑ ΤΑ ΝΟΤΙΑ ΠΑΡΑΛΙΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΣΤΕΡΟΥΣΙΑ
ΠΕΡΠΑΤΗΣΑ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΟΙΑΖΕ ΓΙΑΤΙ ΕΒΛΕΠΑ ΜΕΡΗ ΚΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΜΕ ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ.
ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΠΕΡΝΟΥΣΑΝ ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΕΒΛΕΠΑ ΝΑ ΕΞΑΦΑΝΙΖΟΝΤΑΙ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΑ ΠΟΥ ΕΙΧΑ ΒΡΕΙ ΑΠΟ ΔΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ.
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΤΑ ΠΑΙΡΝΩ
ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΚΑΠΗΛΟΥΣ.
ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΞΕΝΟΥΣ.
ΚΑΙ ΜΕ ΟΛΟΥΣ ΕΜΑΣ ΚΑΙ ΕΣΑΣ ΠΟΥ ΕΝΩ ΤΟΥΣ ΞΕΡΑΜΕ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΑΜΕ ΓΙΑΤΙ ΗΤΑΝ ΑΔΕΡΦΙΑ, ΞΑΔΕΡΦΙΑ, ΜΠΑΤΖΑΝΑΚΙΑ, Ή ΑΠΛΑ ΣΥΓΧΩΡΙΑΝΟΙ ΜΑΣ.
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΠΡΩΤΟΜΠΗΚΑ ΣΤΟΝ ΛΑΒΥΡΙΝΘΟ ΤΟΤΕ ΣΥΝΗΔΕΙΤΟΠΟΙΗΣΑ ΤΟ ΨΕΜΑ ΠΟΥ ΜΑΣΠΟΥΛΑ Η ΕΠΙΣΗΜΗ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ ΓΙΑΤΙ ΕΙΤΕ ΒΑΡΙΟΥΝΤΑΙ ΝΑ ΨΑΞΟΥΝ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ ΕΙΤΕ ΓΙΑΤΙ ΕΧΟΥΝ ΕΝΤΟΛΕΣ ΝΑ ΜΗΝ ΑΝΑΘΕΩΡΟΥΝ ΤΗΝ "ΕΠΙΣΗΜΗ" ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΞΕΚΙΝΗΣΑ ΕΝΑΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΑΓΩΝΑ ΓΙΑ ΝΑ "ΞΕΘΑΨΩ" ΟΛΑ ΤΑ ΠΕΡΙΕΡΓΑ ΚΑΙ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΤΩΝ ΠΡΟΓΟΝΩΝ ΜΑΣ
ΓΙΑΤΙ Η ΑΓΝΟΙΑ ΥΠΑΡΞΗΣ ΤΟΥΣ ΑΦΗΝΕΙ ΟΛΟ ΑΥΤΟ ΤΟ ΚΥΚΛΩΜΑ ΝΑ ΔΡΑΕΙ ΑΝΕΝΧΛΗΤΑ
ΝΑ ΚΛΕΒΕΙ ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΤΗΝ ΠΟΥΛΑ ΕΞΩ ΣΤΗΝ ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΠΕΡΠΤΩΣΗ Ή ΣΤΗΝ ΧΕΙΡΟΤΕΡΗ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΦΕΙ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΙΣ ΣΥΝΑΝΤΗΣΕΙΣ ΜΟΥ
ΔΕΝ ΕΜΕΙΝΑ ΓΙΑ ΠΑΝΤΑ ΣΤΗΝ ΜΕΣΣΑΡΑ
ΕΚΕΙ ΕΜΕΙΝΑ ΜΕΧΡΙ ΤΑ 18 ΜΟΥ
ΑΡΚΕΤΑ ΚΟΙΝΩΝΙΚΟΣ ΗΔΗ ΚΑΙ ΔΙΚΤΥΩΜΕΝΟΣ ΤΑ ΠΑΡΑΤΑΩ ΟΛΑ ΚΑΙ ΠΑΩ ΓΙΑ ΣΠΟΥΔΕΣ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΣΤΑ ΒΑΛΚΑΝΙΑ
ΕΜΑΘΑ ΤΙΣ ΣΛΑΒΙΚΕΣ ΓΛΩΣΣΕΣ ΚΑΙ ΑΡΧΙΣΑ ΝΑ ΕΞΕΡΕΥΝΩ ΤΗΝ ΕΚΕΙ ΙΣΤΟΡΙΑ ΜΑΣ ΚΑΙ ΝΑ ΒΛΕΠΩ ΤΗΝ ΑΛΛΟΙΩΣΗ ΤΗΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΣΛΑΒΟΥΣ ΓΙΑ ΕΘΝΙΚΙΣΤΙΚΟΥΣ ΛΟΓΟΥΣ.
ΔΕΝ ΠΗΓΑ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΠΟΥΔΑΣΩ ΑΡΧΑΙΟΛΟΓΙΑ
ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΚΑΝΑ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ
ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΕΨΑΞΑ ΝΑ ΜΑΘΩ
ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΟΤΙ ΕΧΕΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΜΕ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ
ΚΑΙ ΑΥΤΟ ΓΙΑΤΙ ΗΔΗ ΕΙΧΑ ΔΕΙ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΡΧΑΙΟΥΣ ΜΥΘΟΥΣ ΤΗΣ ΑΝΘΡΩΠΟΤΗΤΑΣ ΑΝΑΦΟΡΕΣ ΠΟΥ ΜΙΛΑΓΑΝ ΓΙΑ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ
ΔΕΝ ΕΠΕΛΕΞΕ ΟΜΩΣ ΠΥΡΗΝΙΚΗ ΦΥΣΙΚΗ
ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΟ
ΕΠΕΛΕΞΑ ΤΟ ΠΡΑΚΤΙΚΟ ΚΟΜΜΑΤΙ ΤΟΥΣ
ΤΑ ΙΑΤΡΙΚΑ ΜΗΧΑΝΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ ΤΟΝ ΚΛΑΔΟ ΤΩΝ ΑΚΤΙΝΟΛΟΓΙΚΩΝ ΑΚΤΙΝΟΘΕΡΑΠΕΙΩΝ Κ.Τ.Λ.
ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΕΙΔΑ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ ΠΩΣ Η ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΑΙΧΜΗΣ ΣΥΝΔΥΑΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΙΣ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΕΣ
ΑΠΕΚΤΗΣΑ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΔΟΥΛΕΙΑΣ ΚΑΙ "ΕΠΙΣΗΜΗ" ΠΡΟΣΒΑΣΗ ΣΤΟΝ ΚΛΕΙΣΤΟ ΧΩΡΟ ΤΩΝ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΩΝ
ΑΦΟΥ ΠΗΡΑ ΟΤΙ ΠΗΡΑ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΑΠΟ ΕΠΙΣΤΗΜΟΝΙΚΗ ΤΕΧΝΟΓΝΩΣΙΑ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΕΝΑΝ ΝΕΟ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΗΣ ΕΞΩ ΑΠΟ ΤΟΝ "ΚΟΛΗΜΕΝΟ" ΕΛΛΗΝΙΚΟ
ΤΑ ΜΑΖΕΨΑ ΚΑΙ ΞΑΝΑΓΥΡΙΣΑ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ ΣΤΟ ΗΡΑΚΛΕΙΟ
ΕΚΕΙ ΒΡΗΚΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΣΑ ΤΙΣ ΣΠΟΥΔΕΣ ΜΟΥ ΣΤΟ ΤΕΙ
ΚΡΑΤΗΣΑ ΟΜΩΣ ΚΑΙ ΤΑ ΜΠΑΡΑΚΙΑ ΣΑΝ ΕΝΑΝ ΤΡΟΠΟ ΕΥΚΟΛΗΣ ΚΟΙΩΝΙΚΗΣ ΔΙΚΤΥΩΣΗΣ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ ΔΕΝ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ ΣΕ ΤΣΑΤ ΡΟΥΜΣ ΚΑΙ ΦΟΡΟΥΜΣ
ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΑ ΓΝΩΣΤΑ
ΕΥΡΥΣ ΚΥΚΛΟΣ ΑΝΘΡΩΠΩΝ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΜΙΛΑΓΑΝ ΑΝΟΙΚΤΑ ΓΙΑ ΚΑΠΟΙΑ ΘΕΜΑΤΑ ΟΤΑΝ ΗΜΟΥΝ ΜΠΡΟΣΤΑ ΤΟΥΣ ΘΕΩΡΟΝΤΑΣ ΜΕ ΕΝΑΝ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΟ ΜΠΑΡΟΒΙΟ ΑΙΩΝΙΟ ΦΟΙΤΗΤΗ
ΚΑΙ ΤΑ ΛΑΥΡΑΚΙΑ ΣΥΝΕΧΙΣΑΝ
ΕΜΑΘΑ ΑΠΟ ΠΡΩΤΟ ΧΕΡΙ ΓΙΑ ΤΑ ΔΙΚΤΥΑ ΟΠΛΩΝ, ΝΑΡΚΩΤΙΚΩΝ, ΛΕΥΚΗΣ ΣΑΡΚΟΣ ΚΑΙ ΒΕΒΑΙΑ ΤΙΣ ΔΙΑΣΥΝΔΕΣΕΙΣ ΤΟΥΣ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΤΥΟ ΑΡΧΑΙΟΚΑΠΗΛΙΑΣ
ΕΦΤΑΣΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΜΕΧΡΙ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΙΖΩ ΜΟΥΣΙΚΗ ΚΑΠΟΙΑ ΦΕΓΓΑΡΙΑ ΣΕ ΚΑΠΟΙΑ ΤΕΛΕΙΩΜΕΝΑ ΚΩΛΟΜΠΑΡΑ ΑΥΤΗΝ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ.
ΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΟΥ ΦΙΛΕ ΤΟ ΡΙΣΚΑΡΑ ΑΠΕΙΡΕΣ ΦΟΡΕΣ
ΚΑΙ ΣΕ ΚΑΠΟΙΕΣ ΓΛΙΤΩΣΑ ΠΑΡΑ ΤΡΙΧΑ
ΤΑ ΦΡΕΝΑ ΣΤΟ ΑΥΤΟΚΙΜΗΤΟ ΜΟΥ ΜΟΥ ΤΑ ΕΧΟΥΝ ΑΠΟΣΥΝΔΕΣΕΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΩΣ ΤΩΡΑ.
ΒΛΕΠΕΙΣ ΠΟΝΗΡΕΜΕΝΟΣ ΠΗΡΑ ΑΜΞΙ ΜΕ ΜΕΤΑΛΛΙΚΟΥΣ ΣΩΛΗΝΕΣ ΣΤΑ ΦΡΕΝΑ ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΔΕΝ ΚΟΒΟΝΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΝΤΑΙ ΜΟΝΟ
ΤΗΝ 3Η ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΗΝ ΒΓΑΛΩ ΠΟΙΟΣ ΞΕΡΕΙ ΘΑ ΔΕΙΞΕΙ
ΔΕΝ ΠΤΟΗΘΗΚΑ ΟΜΩΣ
ΣΥΝΕΧΙΣΑ
ΚΑΙ ΣΥΝΕΧΙΖΩ
ΟΙ ΣΥΝΑΤΗΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΜΕΝ ΤΥΧΑΙΕΣ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΑΔΥΝΑΤΕΣ
ΜΙΛΟΥΣΑ ΣΕ ΠΟΛΥ ΚΟΣΜΟ ΣΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΕΣ ΣΤΙΓΜΕΣ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΩΡΕΣ ΤΗΣ ΗΜΕΡΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΝΥΧΤΑΣ
ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΑΥΤΟΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΙΕΙ ΚΑΙ ΚΑΝΑ ΔΥΟ ΠΟΤΑΚΙΑ ΑΝ ΤΟΥ ΚΕΡΔΙΣΕΙΣ ΤΗΝ ΕΜΠΙΣΤΟΣΥΝΗ ΘΑ ΣΟΥ ΑΝΟΙΧΤΕΙ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ.
ΚΑΙ ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΠΕΡΙΕΡΓΟΙ ΝΥΧΤΑ ΔΟΥΛΕΥΟΥΝ ΟΤΑΝ ΟΛΟΙ ΚΟΙΜΑΣΤΕ
ΟΜΩΣ Ο ΚΟΣΜΟΣ ΔΕΝ ΚΟΙΜΑΤΕ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΑ
ΟΤΑΝ ΕΔΩ ΕΧΟΥΜΕ ΝΥΧΤΑ ΣΤΗΝ ΑΛΛΗ ΠΛΕΥΡΑ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΧΟΥΝ ΜΕΡΑ ΜΕΣΗΜΕΡΙ
ΚΑΙ ΑΝ ΚΑΠΟΙΟΙ ΑΠΟ ΕΚΕΙ ΕΡΘΟΥΝ ΝΑ ΔΡΣΤΗΡΙΟΠΟΙΗΘΟΥΝ ΕΔΩ ΝΥΧΤΑ ΘΑ ΤΟ ΚΑΝΟΥΝ
ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟΙ ΛΟΓΩ ΒΙΟΛΟΓΙΚΩΝ ΣΥΝΗΘΕΙΩΝ ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΟΛΑ ΑΠΑΡΑΤΗΡΗΤΑ
ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΟΛΟΙ ΝΥΣΤΑΓΜΕΝΟΙ Ή ΠΙΩΜΕΝΟΙ ΣΤΙΣ 5 ΤΟ ΠΡΩΙ
ΕΓΩ ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΑΠΟΙΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ ΕΛΑΧΙΣΤΟΥΣ ΠΟΥ ΔΟΥΛΕΥΑΜΕ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ ΤΗΝ ΝΥΧΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΚΑΙΡΙΚΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΧΑΒΑΛΕ ΚΑΙ ΤΑ ΤΖΑΜΠΑ ΠΟΤΑ ΔΕΝ ΠΙΝΑΜΕ
ΗΜΑΣΤΑΝ ΝΗΦΑΛΙΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΗΘΙΣΜΕΝΟΙ
ΚΑΙ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΑΣ ΣΕ ΠΛΗΡΗ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ ΚΑΙ ΕΓΡΗΓΟΡΣΗ
ΔΥΣΚΟΛΑ ΞΕΦΕΥΓΕ ΚΑΤΙ ΤΗΣ ΠΡΟΣΟΧΗΣ ΜΑΣ
ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΑΠΟ ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ ΓΙΝΑΜΕ ΟΜΑΔΑ ΜΕ ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΑΤΟΜΑ
ΚΟΙΝΑ ΕΝΔΟΙΑΦΕΡΟΝΤΑ ΚΟΙΝΕΣ ΣΥΝΗΘΕΙΕΣ
ΚΟΙΝΑ ΩΡΑΡΙΑ
ΚΟΙΝΗ ΠΡΟΚΑΛΥΨΗ
ΚΑΙ ΟΛΟ ΚΑΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΟΛΟΥΣ ΚΑΤΙ ΜΑΘΑΙΝΕ
ΚΑΙ ΟΙ ΚΡΥΦΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΜΑΕΓΑΛΩΝΑΝ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ Ο ΚΑΙΡΟΣ ΕΙΧΕ ΦΤΑΣΕΙ ΑΠΟΦΑΣΙΣΑ ΝΑ ΦΥΓΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΘΗΝΑ
ΒΡΗΚΑ ΜΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΜΙΑ ΜΕΓΑΛΗ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΜΕ ΠΟΛΛΑ ΤΑΞΙΔΙΑ ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΤΕΛΕΙΩΝΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΕΠΑΙΡΝΑ ΤΟ ΑΜΑΞΙ ΚΑΙ ΕΞΕΡΕΥΝΟΥΣΑ ΤΗΝ ΕΚΑΣΤΟΤΕ ΠΕΡΙΟΧΗ ΠΟΥ ΠΗΓΑΙΝΑ ΓΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ
ΣΕ ΟΛΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΑΥΤΟ ΚΑΝΩ
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΓΝΩΡΙΖΩ ΚΟΣΜΟ
ΚΑΙ ΑΚΟΜΑ ΒΡΙΣΚΩ ΠΕΡΙΕΡΓΑ
ΠΑΝΤΟΥ
.
.
.
ΑΝ ΛΟΙΠΟΝ ΚΑΙ ΕΣΥ ΕΖΗΣΕΣ ΤΑ ΠΡΩΤΑ 30 ΣΟΥ ΧΡΟΝΙΑ ΚΑΠΩΣ ΕΤΣΙ ΚΡΙΝΕ ΜΕ
ΑΝ ΟΧΙ ΜΗΝ ΜΕ ΕΙΡΩΝΕΥΕΣΑΙ
ΓΙΑΤΙ ΑΝΤΙΛΟΓΟ ΚΑΙ ΚΡΙΣΗ ΔΕΧΟΜΑΙ ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΕΙΡΩΝΙΑ
ΕΛΠΙΖΩ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΑΥΑΤΑ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΚΑΙ ΝΑ ΣΚΕΦΤΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΗΝ ΠΙΘΑΝΟΤΗΤΑ ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΙΑ ΔΟΣΗ ΑΛΗΘΕΙΑ ΣΕ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΓΡΑΦΤΕΙ ΕΔΩ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ
ΚΑΙ ΤΟΤΕ ΘΑ ΤΟΝ ΔΕΙΣ ΜΕ ΑΛΛΑ ΜΑΤΙΑ
ΚΑΙ ΘΑ ΤΟΝ ΛΑΤΡΕΨΕΙΣ
ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΕΓΩ
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ
ΚΑΙ ΚΑΛΕΣ ΑΝΑΖΗΤΗΣΕΙΣ
............
........
......
...
..
.

ΑΚΟΥΣΑ ΠΟΛΛΑ, ΕΙΔΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Anetheron
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/04/2011, 18:38:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γρηγοριανε μου,
Ειμαι ο απο πανω τυπος και επειδη ηθελα να αλλαξω nickname,αλλαξα και account.
Δεν ηθελα για κανεναν λογο να σε προσβαλλω αν και ο τροπος που τα γραφω ισως να προσβαλλε κι εμενα.
Ομως,δε μιλησα ΠΟΥΘΕΝΑ για εξερευνησεις σπηλαιων,παραμονο για περπατημα με τους τοτε φιλους μου.
Απο κει και περα το τι βιωματα και το τι ζωη εχει κανει ο καθενας,απασχολει αυτον και μονο αυτον.Εμενα αυτα που περασες ως τα 30 σου μπορει να φαινονται αστεια μπροστα σαυτα που εχω περασει εγω η καποιος αλλος.Πιστεψε με,αγαπω τον τοπο μου τοσο πολυ που με εκνευριζουν οι ανακριβειες γιαυτον.
Το ποστ μου λοιπον καθε αλλο παρα ειρωνικο η επιθετικο ειναι.Σαν ανθρωπος που μαρεσει να ψαχνω,εχω παντα τις επιφυλαξεις μου για οτι διαβαζω και ακουω.Επιμενω παντα σε οσα ειπα πριν λοιπον αλλα σε παρακαλω να μην το λαβεις σαν ειρωνια,απλα σαν προσωπικη εμπειρια των τοσων ετων που περασα εκει.
Αλλωστε ειπα οτι ειμαι ανοιχτος στο να φιλοξενησω και κοσμο για να αποδειχθει οτι ολα αυτα ειναι αναληθη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/04/2011, 02:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ok, ο λογαριασμός Netheron απενεργοποιήθηκε. Καλωσήλθες λοιπόν Anetheron. Καλή και Δημιουργική Συμμετοχή!

quote:
Αλλωστε ειπα οτι ειμαι ανοιχτος στο να φιλοξενησω και κοσμο για να αποδειχθει οτι ολα αυτα ειναι αναληθη.

Πραγματικά ενδιαφέρουσα πρόταση αυτή. Άνθρωποι της ομάδας του Esoterica έχουμε επισκεφθεί τον Τσούτσουρα/ο δύο φορές (ή τρεις -έχω ξεχάσει τον ακριβή αριθμό). Μεταξύ άλλων ψάξαμε για την Σπηλιά της Ειλείθυιας πάνω από και εντός του Φαραγγιού του Μίντρη, όπου βρήκαμε και κάποια αρχαία χαλάσματα και μνημεία (και πιθανότατα αρχαία τοιχοποιία σε αρκετό βάθος μέσα στο Φαράγγι). Ψάξαμε επίσης για το "Σπήλαιο της Ξυλοκερατιάς"(ακολουθώντας κάποιες αναφορές και προφορικές πληροφορίες) και βρήκαμε τουλάχιστον μία είσοδο σπηλιάς περιφραγμένη και φυλαγμένη από αγριεμένα τσοπανόσκυλα. Επισκεφθήκαμε επίσης ρωμαϊκούς -καθώς φαίνοταν- τάφους όπου τα ανοίγματα ήταν προσβάσιμα.

Γενικά πάντως δεν κατορθώσαμε να επιβεβαιώσουμε κάτι ιδιαίτερα περίεργο. Η ομορφιά της περιοχής παρολαυτά είναι αξιοσημείωτη και οι αρχαίες εποχές σίγουρα επιζούν εκεί ως μνήμες και ως παρουσίες -κάτι βέβαια που αφορά σχεδόν όλη την Κρήτη, εδώ που τα λέμε!



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
FWTODOTIS
Νέο Μέλος


11 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 05:53:18  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα σε όλους,κάτι καινούργιο απο τον Τσούτσουρο.

Ακούστε απ'το 56:20 και μετά.

http://youtu.be/tLN5dpVYFXQ

'Εν αρχή ην ο λόγος.'Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Admin
Forum Admin

Greece
2326 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/04/2011, 15:50:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Admin  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Άκουσα κάποια λεπτά του ηχητικού αρχείου της συγκεκριμένης εκπομπής από το σημείο που παραπέμπεις και μετά FWTODOTIS. Ευχαριστούμε για την παραπομπή σε "σχετικές" πληροφορίες, πάντως -για να σου πω την αλήθεια μου- "δεν άντεξα" να ακούσω παραπάνω από μερικά λεπτά(το όλο αρχείο είναι σχεδόν 4ωρης διάρκειας). Με κούρασε το γνωστό (από παλιά) συνοθήλευμα υποτιθέμενων στοιχείων που αφορούν: τον Παπαθανασίου και το μουσικό έργο Μυθωδία, την NASA και τα διαστημικά λεωφορεία Chalenger & Columbia, μυστικά όπλα και άλλα μηχανήματα υπερεξελιγμένης τεχνολογίας, τους Ισραηλινούς με τα "17 αεροσκάφη" τους, τους Ολύμπιους, το πάρε-δώσε μεταξύ Κρήτης & Τέξας κ.ά. Ο Π.Τουλάτος μπλέκει μεταξύ τους "τα πάντα"... Ίσως βέβαια κάποιοι άλλοι έχουν διαφορετική γνώμη επί του ζητήματος. Συνιστώ πάντως από την πλευρά μου "γερές δόσεις κριτικής σκέψης" καθώς και προσωπική έρευνα.

Δεν είχα υπόψη μου πως ο Κώστας Μυλωνάς(πάλαι ποτέ παρουσιαστής της "θρυλικής" εκπομπής "Τα Παιδιά της Νύχτας") κάνει ακόμη εκπομπές! Η παραπομπή είναι προφανώς για μία ηχογραφημένη τέτοια ραδιοφωνική εκπομπή με προσκεκλημένο τον Παναγιώτη Τουλάτο από το Διαδικτυακό Ραδιόφωνο www.x-radio.fm Δεν ξέρω κιόλας εαν η πληροφορίες που υπάρχουν σε κάποιες σελίδες στο Διαδίκτυο για καθημερινές νυχτερινές εκπομπές του Κ.Μυλωνά (22:00-02:00 ή 23:00-03:00) είναι ορθές... Αν μπορεί και θέλει κάποιος άλλος, ας το επιβεβαιώσει.

-------------

Να επαναλάβω σε αυτό το σημείο και μία παράκληση/επισήμανση:
Το πλέον σωστό, λειτουργικό και ευγενικό προς τις Συζητήσεις και τους υπόλοιπους Συμμετέχοντες(συγγραφείς ή απλά αναγνώστες) είναι για κάθετι στο οποιο κάποιος παραπέμπει (διαδικτυακή/ηλεκτρονική πηγή, έντυπη πηγή κ.λπ.) να υπάρχει στην ίδια τη Συζήτηση τουλάχιστον μία κατατοπιστική περιγραφή και κατά προτίμηση και μία επαρκής περίληψη. Με αυτόν τον τρόπο μπορούν όλοι οι συμμετέχοντες να έχουν μία εικόνα της παράθεσης στην ίδια την Συζήτηση καθώς και ικανά στοιχεία ώστε να επιλέξουν, για παράδειγμα, εάν επιθυμούν ή όχι να ακολουθήσουν τον Υπερσύνδεσμο(Link).



Ο Πραγματικός Αναζητητής της Γνώσης
είναι ένας απαράμιλλος Ακροβάτης του φευγαλέου ορίου
ανάμεσα στον Δογματισμό και το Μηδενισμό.

----------------------

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thanasisteo
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/07/2011, 20:41:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
giasas paidia ... etixe aytes tis meres kai brika to foroym, asxoloyme pola xronia me aythn thn istoria... an 8elete na sinexisoume authn thn wrea sizitish ,8elw na ma8w merika stixeia gia ayto p psaxnw alla mporw na sas boi8isw exw ma8ei pola toso kairo ,kapoia apo ayta pou lete einai swsta alla einai kai alla pola ,ntopoios eimai apo ekei ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 00:29:13  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αγαπητέ thanasisteo, καλώς ήλθες στις Συζητήσεις του Esoterica.
Σου εύχομαι καλή συνέχεια και να έχεις εποικοδομητικές αναζητήσεις!

Θα σε παρακαλούσα μόνο να γράφεις με ελληνικούς χαρακτήρες κι όχι με λατινικούς (greeklish) ώστε να είναι πιο εύκολη η ανάγνωση των μηνυμάτων σου.

Εάν θέλεις να μοιραστείς μαζί μας κάποιες πληροφορίες σχετικά με το θέμα που πραγματεύεται η παρούσα συζήτηση ή να καταθέσεις τις απόψεις σου, μπορείς σαφώς να το κάνεις.


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
thanasisteo
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 13:42:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
παιδια συνχορεστεμε για την ορθογραφια .. λιπον λεγατε οτι οιπαρχει μια αμερικανικη βαση ... νομιζω οτι υπιρχε δεν υπαρχει πλεον και αν ηταν και αμερικανικη δεν ειμαι σιγουρος ....πρεπη αποτι ειδα να ηταν ελληνικη .... ακουσα μια ιστορια για ενα σποιλεο οπου η ισοδοσ του ειναι μεσα στην θαλασσα... παρατιρισα λιπον ενα φενομενο που σιμβενει καθε δυο περιπου χρονια ,ετιχε και το ειδα, ειταν ενας ανεμοστροβιλος στην θαλασσα ,το χονι που λενε οι ντοπιοι, υπαρχει και φοτογραφεια σε καποιο σαιτ τησ περιοχης αν δεν κανω λαθος πρεπει να ειναι ξενοδοχειου... τελος παντον ποιγα στο σιμειο στην θαλασσα και κατεβικα με μπουκαλες ,κανω καταδισεις χρονια, και ειδα απο κατο μια ολοκλιρη αρχαια πολη .. εδιξα ενδιαφερον και κατεβικα μερικες φορες οπου βρικα την ισοδο του σπυλεου που ειχα ακουσει .. μπικα στο σποιλεο και μετα απο καμποση ωρα βγικα σε μια υπογια παραλια υπιρχε κανονικα αερας .. φανταστιτε τν τουαλετα στο μπανιο που κραταει το νερο , κατι τετιο φισικο ... το θεμα ηταν οτι νεμεν ηταν φισικος ο χορος ο οποιος ηταν και τεραστιος ,ηταν τροποποιημενος απο ανθροποινο χερι και φενοταν σαν να ειταν παρα πολα χρονια εγαταλελιμενο.. τελικα εφιγα πισο γιατι οσο νανε φοβιθικα μονοσ εκει κατο ,προσπαθισα να το εξερευνισω λιγο αλλα δεν εβεπα εκει μεσα ειχα μονο ενα φακο και αυτοσ τελιοναν οι μπαταριες του .. και σκευτικα οτι ισος αυτη να ηταν η στρατιοτικη βαση λεγοταν οτι υπαρχει .....κατι αλλο θα ειθελα να μαθω που βρισκετε το σπυλεο τισ ειλειθυιασ νομιζω ειναι οπος κατευενεις στο χοριο αμεσος δεξια πισο απο τα σπιτια ... ! αν ξερει κανενας θα το εκτιμουσα να μ πει!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 15:11:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
thanasisteo

Φοιλαι μασ δουλεβις ι μου φενετε?

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thanasisteo
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 18:44:17  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
φιλε μ .. εχω προβλιμα διζλεξιας γ αυτο ειμαι ανορφογραφος...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 20:19:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φίλε Θανάση
Και ανορθόγραφος και παραμυθάς?
Πολύ δεν πάει?

Απορία μου.. (άσχετη)
Σε έχουν απαγάγει ποτέ εξωγήινοι?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

violent king
Μέλος 1ης Βαθμίδας


90 Μηνύματα
Απεστάλη: 29/07/2011, 20:26:41  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


One night when street light shut down you will kill yourself with handgunΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2011, 10:49:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

thanasisteo

Φοιλαι μασ δουλεβις ι μου φενετε?


quote:
gianipseftis:

Φίλε Θανάση
Και ανορθόγραφος και παραμυθάς?
Πολύ δεν πάει?


Πολύ δεν πάει να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση προς έναν άνθρωπο ο οποίος μόλις μπήκε στις Συζητήσεις και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του ή εκείνο που αυτός βίωσε;
Λυπάμαι κύριοι αλλά θεωρώ απογοητευτική την συμπεριφορά και των δύο σας...




In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/07/2011, 15:33:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
D.I.

Αν εσυ κατάλαβες κάτι απο τα λεγόμενα του φίλου μας,πέσ το μου κι εμένα να το καταλάβω και να αποσύρω την ενοχλητική μου φράση.Νομίζω οτι ο φίλος φάσκει-αντιφασκώμενος,εξ ου και το συμπέρασμα οτι μας δουλεύει.Η ορθογραφία του δεν με νοχλέι,όπως θα είδες και η δικιά μου μερικές φορές βγάζει μάτι.Ποτέ όμως και τα...δύο!!!!!!!!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dying_Incubus
Συντονιστής

Tuvalu
13482 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/07/2011, 13:12:10  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Dying_Incubus  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ δεν βρήκα κάποια αντίφαση στα λεγόμενα του ανθρώπου.
Μια εμπειρία του μοιράζεται μαζί μας και καλώς το κάνει.
Δεν κατανοώ λοιπόν το λόγο της αντίδρασης με τον τρόπο που εκδηλώθηκε...


In anticipation of my resurrection...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/08/2011, 18:14:12  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εχει τσεκαρει κανει το Google Earthe να δει τι παιζει απο πανω?

cogito ergo sumΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thanasisteo
Νέο Μέλος

Greece
4 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/08/2011, 11:48:49  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
μην μπαίνετε απο το google earth δεν φαινεται τπτ... μπειτε απο εδω http://gis.ktimanet.gr/wms/ktbasemap/default.aspx
ευχαριστώ για την αντιμετώπισή σας

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 11/10/2011, 01:06:20  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κανενα νεο για το θεματακι δεν υπαρχει?
Υσ thanisteo εισαι θεος απλα respect (αν και νομιζω οτι εισαι καποιος που ειναι ηδη στο φορουμ)
Grigoriane τοσο ωραια φατσουλα εχεις που ο αμερικανος στα ξερασε ΟΛΑ?Ολα αυτα τα ασημαντα πραγματακια?

τι ειναι αν-ηθικο?Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

volantlion
Νέο Μέλος


1 Μηνύματα
Απεστάλη: 30/10/2011, 03:07:15  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Τσούτσουρος έγινε χώρος ερευνών επειδή εκεί έπεσαν 4 δίσκοι αγνώστης ταυτότητας πριν από χιλιάδες χρόνια. Όταν αρχαιολόγοι εντόπισαν τα ευρήματα ανέλαβε ο στρατός και η χούντα κανόνισε την συμφωνία περί χρηματοδότησης του Πανεπιστημίου Κρήτης με αντάλλαγμα τα συγκεκριμένα ευρηματα. Η Ελλάδα δεν είχε την τεχνολογία ενώ οι Αμερικανοί την είχαν ιδιαίτερα μετα την πτώση δίσκου στο Ρόουζβελτ. Δείγμα άλλωστε της τεχνολογίας τους ήταν αργότερο το Στελθ, αντιγραφή τεχνολογίας από τον δίσκο αγνωστης ταυτότητας στο Ροουζβελτ...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

alekotost
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/10/2011, 15:51:44  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους alekotost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σας. Μήπως μπορεί κάποιος να αποκωδικοποιήσει την ονομασία Τσούτσουρος; Πιστεύω πως θα βρεθεί κάτι ενδιαφέρον...

nbnnbnbbbnnbnbΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2015, 18:59:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Πολύ δεν πάει να υπάρχει τέτοια αντιμετώπιση προς έναν άνθρωπο ο οποίος μόλις μπήκε στις Συζητήσεις και θέλει να μοιραστεί την εμπειρία του ή εκείνο που αυτός βίωσε;
Λυπάμαι κύριοι αλλά θεωρώ απογοητευτική την συμπεριφορά και των δύο σας...

Επιτέλους... Μια λογική φωνή...
Τόσα χρόνια περάσανε και όμως τελικά σα να μην πέρασε μια μέρα... τα ίδια και τα ιδια...
Ο κυνισμός και ο αυτοσαρκασμός είναι ένδειξη ευφυϊας ...
Το να κοροϊδεύεις τον άλλον κατάμουτρα είναι ένδειξη μαλ...ας ή κόμπλεξ.
Ελπίζω στην επόμενη ενσάρκωση να το αποβάλλετε για να έχετε μια ελπίδα να πάτε παρακάτω...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2015, 20:07:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΕΝΑ ΑΛΛΟ ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΠΟΥ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΑΜΕ ΤΗΝ ΚΥΡΙΑΚΗ (ΚΥΡΙΑΚΗ ΕΝ ΜΕΣΩ ΤΡΙΗΜΕΡΟΥ ΑΡΓΙΑΣ) ΗΤΑΝ ΕΞΙ ΚΟΣΤΟΥΜΑΡΙΣΜΕΝΟΙ ΞΕΝΟΙ ΠΟΥ ΚΑΤΕΒΗΚΑΝ ΑΠΟ ΕΝΑ ΒΑΝ (ΚΛΟΥΒΑ) ΟΙ ΟΠΟΙΟΙ ΑΝ ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΝΤΥΜΕΝΟΙ ΣΤΗΝ ΠΕΝΑ ΤΑ ΑΚΡΙΒΑ ΤΟΥΣ ΠΑΠΟΥΤΣΙΑ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ΣΤΙΣ ΛΑΣΠΕΣ. ΑΡΑΞΑΝ ΣΕ ΜΙΑ ΑΠΟΜΕΡΗ ΤΑΒΕΡΝΑ ΚΑΙ ΣΥΖΗΤΟΥΣΑΝ ΕΠΙ ΩΡΕΣ.

Λυπάμαι αλλα μου φαίνεται σενάριο επιστημονικής φαντασίας αυτό που μας περιγράφεις...
Μέσα στο κατακαλόκαιρο νότια Κρήτη μεσα στη ζέστη είπανε να φορέσουνε οι εξερευνητές κοστούμια και καλό σκαρπινάκι έτσι για το τσακίρ κέφι ... της εξερεύνησης...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Avallon
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5090 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/10/2015, 20:09:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Πόση αλήθεια μπορείς να αντέξεις ? Ξερεις τι θα βρείς εκει --- >> ?

Αν δεν αντέχαμε δε θα είμασταν ερευνητές.....
Αν δεν αντέχαμε δε θα είμασταν εδώ να ψάχνουμε και να ψαχνόμαστε...


"Vivere pericolosamente και κινδύνευε φρονίμως..."
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 9 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1708984
Maintained by Digital Alchemy