ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΨΥΧΗ =-.
 <Ο ΜΑΓΙΚΟΣ ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ>
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 13
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 15:41:16  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Είναι το φως απαραίτητο να τρυπώνει στη τρύπα που με προστατεύει από το είδωλο μου. Προσπαθεί συνεχώς να με τυφλώσει ή να με σκοτώσει. Κάποτε ελπίζω να χαθεί. Όταν σπάσω το καθρέυτη ίσως δε φοβάμαι το φώς...

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 27/12/2003, 18:58:08  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ειπες για καθρεφτη και φως
...και θυμηθηκα -οπως καθε χρονο χριστουγεννα-
εκεινο τον φιλο που πριν απο επτα περιπου χρονια αυτοπυρποληθηκε και επεσε απο τον εβδομο -οροφο-ουρανο...
χρονια πριν αποφασισει αυτη την ..."πτωση"- ΄η αλλιως "ευχη σε αστερι που πεφτει φλεγομενο"...-εσπαζε τους καθρεφτες μη μπορωντας να αντικρυσει....τον Εαυτο...


αστερακι στον ουρανο...σε θυμαμαι....αθανατος εγινες πια...+τα ποιηματακια σου παντου ανθισαν...μεσα μου ..εδω...

εκανα ευχη,παλι !
(οπως τοτε που κοιταγαμε τον ουρανο +αμετρητα πεφταστερια
μας εκαναν τη χαρη για απειρες ευχες...)

να εισαι καλα εκει ψηλα που θελησες -τοσο νωρις να πας...


REFLECTIONS OF THE INNER


Edited by - ΑΤΜΑ on 27/12/2003 19:48:02Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 13:03:59  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Ένας γαλάζιος καθρέφτης
Δεν υπάρχει παρά αυτός
Μακριά βρίσκεσαι στη θάλασσα του μέλλοντος
άγνωστο φως σε περιβάλλει
Μέσα του ξαναγίνεσαι παιδί

Αρυτίδωτο νερό πάνω του για λίγο στέκονται·
μετά πετούν οι γλάροι
Στο βάθος άγνωστα μέρη του Βορρά -ανεξερεύνητα
Σκέψεις δικές σου
φως που καίει νύχτα μέρα μέσα στο Τίποτε για Πάντα

Ένας ήλιος βγήκε
αστράφτουν οι αλέες στην πλατεία
περνούν οι σκέψεις αστραπή
Εικόνες σβήνουνε του Χθες
αργές σερνάμενες λαβωματιές.

Θεσσαλονίκη - πλατεία Αριστοτέλους


dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 28/12/2003, 13:07:28  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

OM

dsmΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 31/12/2003, 15:27:32  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τις στιγμές εκείνες που βολτάρω μέσα μου,
κοντοστέκομαι στην λίμνη που φυλάω τα εγώ μου.
και διαλέγω με πιο να ταυτιστω.
Ολό αυτον τον χρόνο τόσα είδωλα καθρεπτίστηκαν μέσα μου,
ποιο από όλα αυτα είμαι εγώ που με καθόρισα;
ο απολογισμός στο βλέμα του καθρέπτη:
θα πρεπει να βρω το θάρρος να αντιμετωπίσω ότι δεν με βολέυει,
να επιλέξω ...

Ευχές για φώτιση σε όλους.

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ryche
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1765 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 03:05:19  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ryche  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ρωγμες στο προσωπο
που στεκεται απεναντι μου...
ζυγωσε η σκια και
ο καθρεπτης μου γυρτος...

Edited by - ryche on 02/01/2004 23:36:43Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/01/2004, 23:47:39  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Chapel of sacred mirrors


Edited by - ΑΤΜΑ on 03/01/2004 00:37:29Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mysterynightmare
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Greece
152 Μηνύματα
Απεστάλη: 03/01/2004, 15:56:24  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mysterynightmare  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αυτή η αίθουσα είναι γεμάτη με καθρέφτες
Που το ξέρεις είναι σκοτεινά
Νιώθο των εαυτό μου να μου γνέφει.

Η μαγεία είσαι ΕΣΥ και όχι τα λόγια που χρησιμοποιείς.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/01/2004, 04:34:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/01/2004, 21:01:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Μάτια μου λιμνοθάλασσες, καθρέφτες

να περνάς, να κοιτάς

και να βλέπεις ποιοι ειν' οι φταίχτες"

Ν.Παπάζογλου - Μάτια μου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

1900
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Cuba
1904 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/01/2004, 00:54:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους 1900  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"...Κοιτάζω στον καθρεφτη

κι αντι να ρίξω μια μπουνιά

χαμογελώ στον ψεύτη..."

Ν. Παπάζογλου

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 02:17:40  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
κάποιος πέρασε μπροστά από έναν καθρέπτη,
και κοιτάζοντας τον εαυτό του του φάνηκε κάτι πάραξένο,
-δεν μπορεί σκέφτηκε μα έγώ είμαι νέος!
-ένας γέρος είναι εδώ,είπε σαστισμένος
και του απάντησε η φωνή μέσα του:
-ο εαυτός σου είναι,στον καθρέπτη κοιτάζεσαι!
και απόμακρύνθηκε λέγοντας με ειρωνικό ύφος:
δε φτιάχνουν πιά καλούς καθρέπτες.

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/01/2004, 03:10:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΦΩΣΧΥΤΟΣ
Μέλος 1ης Βαθμίδας


132 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/01/2004, 00:45:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΦΩΣΧΥΤΟΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

H ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΦΩΣ ΚΑΙ Η ΚΑΛΟΣΥΝΗ ΤΟΥ Η ΑΠΟΛΥΤΗ ΥΠΑΡΞΗΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

scorpio_x
Μέλος 1ης Βαθμίδας


53 Μηνύματα
Απεστάλη: 01/02/2004, 23:26:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους scorpio_x  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πιστεύω πως θα βλέπαμε μέσα απο το είδωλο μας όλα αυτά που θα'χαμε θάψει βαθιά μέσα μας, όλα αυτά που αν τα αφήναμε ελεύθερα θα μας βασάνιζαν σαν ερινύες...
Αν όμως αντέχαμε να καθρεφτιζόμασταν έστω και για 3 λεπτά της ώρας, κοιτάζοντας τα μάτια μας κατάματα...
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 02/02/2004, 03:27:35  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


...μορφη...
ζωντανη για μια στιγμη μοναχα...
εδω λοιπον...για σενα-
κι εσυ;
δονεισαι ολοενα + ενδοτερα...αδη-εξοδο* κανενα...
στις συχνοτητες μιας ψυχης που δε μου ανηκει...
ω...ποιητη ....του καλοκαιριου μου που δεν ηρθε,
ψυθιρισε μου παλι την καληνυχτα...
κι ας ξημερωνει...


quote:
"If you really want to know who I am, you will have to be absolutely empty as I am. Then two mirrors will be facing each other, and only emptiness will be mirrored.
Infinite emptiness will be mirrored: two mirrors facing each other . But if you have some idea, then you will see your own idea in me".
Osho


* τι ομορφο το λογοπαιγνιο σου....
ναι! ο "αδης" ηταν..+ παντα ανασταση εφερνε...
ανασαινεμεωςτοφωςπαλιαναστασηθαναι....

πυθιατμα



...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 05/02/2004, 08:49:47  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Τα βίωσα τον τελευταίο Χρόνο... (αν και τα γνώριζα… δεν πρόσεξα… η δεν με ενδιέφερε να προσέξω…)

Βγάλτα κύριε EAYTE, ….. εκεί που πέρασες….

Αισθάνεσαι μεγάλος ?....
Ποιος το λέει.... Ο Ανώτερος εαυτός?
Ωωωω…. τι όμορφο παραμύθι…

Γιατί παραμύθι?

Γιατί είναι επιθυμία!

Είναι ένα μέρος από εσένα, και προσπαθεί να κυριαρχήσει σε ένα άλλο…μα δεν οδηγεί αλλού… εκτός από τη σύγκρουση… Εαυτέ, πότε θα μάθεις πως δεν υπάρχει ΜΙΑ ΕΠΙΘΥΜΙΑ, μιας και η επιθυμία πολλαπλασιάζει πάντα τον ΕΑΥΤΟ ΤΗΣ...( ακόμα και όταν νομίζεις πως πειθαρχείς με τη θέληση σε κάτι ανώτερο…..είναι εκεί… και σε περιμένει…)

Αχ επιθυμία, πόσο εύκολα διαπερνάς, πόσο εύκολα περιορίζεις, κομματιάζεις, κοιτάς μέσα από λέξεις, εξηγήσεις, προκαταλήψεις…την ΖΩΗ! Είσαι σκέτη αντίφαση εαυτέ… (και κυριεύεσαι τόσο εύκολα……)

Όλα μα όλα γίνονται κουβάρι μέσα, αδιάκοπες σκέψεις απασχολούν τον ΝΟΥ…και που ο Νους αυτοαρέσκεται να απορροφιέται σε μια εσωτερική ιδέα, σε ένα εσωτερικό αντικείμενο, εικόνες, (γυναίκας, θεού ειδώλου… η τραγουδιστη)….το ίδιο είναι!

Η Προσοχή, η ακέραιη δράση…. είναι το πλήρες καλό…Περιέχει ΝΟΥ, ΚΑΡΔΙΑ, ΣΩΜΑ, όλο το ΕΙΝΑΙ…

μα είπαμε,

δεν πρόσεξα…...εξάλλου μου άρεσε…

Καλημέρα Ψυχή… Ο Καθρεφτης ειναι το ΔΥΟ!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 04:06:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 04:18:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
...Ο καθρεφτης....ειναι Δυο,καλε μου.....μονον σαν...βλεπεις καποιον -αλλον- εκει μεσα...
τοτε θα πεις....
"+ ο καθρεφτης κοπηκε στα δυο...."
...ισως/ αν ηταν παραμυθι....

το αλλο θα ηταν.....
"+ τοτε τα δυο...γινηκαν ΕνΑ"
....μα τοτε θα 'ταν....ονειρατα...



...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 06:48:00  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο καθρέφτης χωρίζει τη σταγόνα στα δυο...
Μια σταγόνα και άλλη μια σταγόνα, μας κάνουν μια μεγαλύτερη σταγόνα και όχι δυο...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 09:04:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ψυχή...

Το ΔΥΟ είναι συνδεδεμένο με τα πιο πάνω που έγραψα… Μα λίγες λεπτές Νότες ακόμα, ίσως ξεκαθαρίσουν τα πράγματα!

Όταν καθρεπτίζεις την ψυχή σου, στην ουσία βλέπεις κάτι που έχει διαμορφωθεί… (Αν η ζωή είναι κάτι που αλλάζει στιγμή με στιγμή, η ζωντανή ψυχή κάνει το ίδιο)….Διαμορφώνεται... Έτσι δεν είναι?

Eρχεται λοιπον κάποιος και λέει! Καθρεπτίσου…. Κοίταξε μέσα από εμένα…εσένα!

Μα αυτός που καθρεπτίζει…. είναι ελεύθερος από το λάθος?

Εγώ που καθρεπτίζομαι (ο εαυτός μου) δεν είμαι κάτι διαμορφωμένο?

Αυτό το ΔΙΑΜΟΡΦΟΜΕΝΟ, που βλέπω λοιπόν, έχει να κάνει με ότι ΕΙΜΑΙ μέχρι σήμερα!

Αυτό που ΕΙΜΑΙ, είναι σαν να παρουσιάζεται καθημερινά στο ΓΙΑΤΡΟ, (Καθρέπτη) ο οποίος πριν την εξέταση του ΑΣΘΕΝΗ, δεν δύναται να κάνει διάγνωση...

Μια μέρα όμως, ο Ασθενής παίζοντας με την κόρη της έμπνευσης, βλέπει πως όσες φορές και να καθρεπτισθεί…θα βλέπει η και θα γνωρίζει κάτι το διαμορφωμένο! Όσο ξεκάθαρος και να είναι ο καθρέπτης, απέναντι θα έχει χρόνο!

Και ο χρόνος είναι η διαμορφωμένη προκατάληψη, η ιδέα που έχω για μένα η για σένα….

Ξανά η έμπνευση αυξάνοντας την ΕΝΤΑΣΗ της λύρας της... Ρώτα!

Είναι η ΕΝΤΑΣΗ του αισθήματος που έχει σημασία, η για τι/οτι αισθάνεται κανείς έντονα?

Ω τι Υπέροχη θεϊκή μουσική!!!! Μείνε γλυκεία μου, μείνε…

Αν με κρατήσεις.... με έχασες απαντά!

Και να το ΦΩΣ….αυτή η ΕΝΤΑΣΗ! Χωρίς ΑΥΤΗ….όλα γίνονται εμπόδιο! Ακόμα και η επιθυμία για αγάπη, είναι παρώθηση της μνήμης…

Έτσι λοιπόν έγραψα για το ΔΥΟ *(καθρέπτης)….σαν δεύτερο, όχι πως δεν χρειάζεται….

και ξανα,
Η Προσοχή, η ακέραιη δράση…. είναι το πλήρες καλό…Περιέχει ΝΟΥ, ΚΑΡΔΙΑ, ΣΩΜΑ, όλο το ΕΙΝΑΙ…

quote:
ω...ποιητη ....του καλοκαιριου μου που δεν ηρθε,
ψυθιρισε μου παλι την καληνυχτα...
κι ας ξημερωνει...

Ας το δουμε παλι...τι σου ειχα γραψει, πριν καν σε δω!

Αν μπορούσα….

Θα σε πήγαινα βόλτα στο Σούνιο….
Θα σε χάιδευα γλυκα με τα μάτια …
Θα ζήταγα από τον Ήλιο να κάνει το ίδιο…
Θα κοίταγα την καρδιά σου αν πονάει….
Θα σου έλεγα στοίχους άγνωστους…
Θα μίλαγα με την ψυχή σου…
Θα μύριζα μαζί σου ένα τριαντάφυλλο…
Θα ζήταγα απ τους ανέμους να σε ζεστάνουν…
Θα έψαχνα ένα μέρος ήσυχο…

Για να σου πω…. Ω! ΓΥΝΑΙΚΑ!…..έλα μαζί μου!

Αφαίρεσα από το ποίημα την πολιτεία του Πλάτωνα...(Τα αφηνω για κανα Νεωτερο...)

ΦΙΛΟΣ..ΟΚ?

Ξημερωσε....

Καλημέρα Ψυχη!

Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 06/02/2004 09:07:36Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 15:55:29  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

ΓΕΙΑ ,ΕΙΜΑΙ Η ΑΤΜΑ,
Ο ΚΑΘΡΕΦΤΗΣ ΤΗΣ ΨΥΧΗΣ ΣΟΥ........

.αυτο ηταν το πρωτο μηνυμα..
δεν θελησα να προβαλω εμενα...οταν εγραφα αυτη τη φραση δεν ημουν "εγω"...απλα εθεσα το θεμα....ως εναρξη για ολους οσους ηταν ετοιμοι...να δουν τον αληθινο εαυτο...(και οχι εμενα μεσα σε αυτο!)..
Πισω απο τουτη τη φραση υπαρχει ακομη η αναγκη για εναρμονηση ....
ισως η ψυχη μου τα καταφερε....
(αυτο το γνωριζω μοναχα η ιδια:)...
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΑΥΤΟ...

quote:
ΠΕΣ ΜΟΥ,ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ?

το φως ....αυτο το πολυτιμο της εσωαποκαλυψης....ερχεται ακομη κι οταν δεν το περιμενεις....
η λογικη...θετει ορους...η ψυχη οχι..ΑΠΛΑ ΡΕΕΙ...
ηρθα ετσι απλα στο τοτε σας....οχι για να δειξω κατι..απλα ηρθα!....μετα ηρθε η ΛΟΓΙΚΗ (ΣΑΣ)....ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ...
οταν καθρεφιζω τα λογια που προερχονται απο νου σας...ερχεται το 2....

ποια ειμαι....το γνωριζετε ολοι καλα....
μα περιμενω ακομη να βγειτε απο την κρυψωνα σας....(πισω απο το δαχτυλο σας...)

"Ειμαι η Ατμα....ο καθρεφτης της ψυχης..."

ATMASHAKTIH....


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 06/02/2004, 16:03:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"ΑΥΤΟΣ Ο ÃTMAN ΔΕΝ ΕΠΙΤΥΓΧΑΝΕΤΑΙ ΟΥΤΕ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΜΕΛΕΤΗ ΤΩΝ VEDAS,ΥΤΕ ΜΕΣΩ ΤΗΣ ΝΟΗΣΗΣ,ΟΥΤΕ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΥΜΑΘΕΙΑ-ΓΝΩΡΙΖΕΤΑΙ ΑΠΟ ΟΠΟΙΟΝ ΑΥΤΟΣ -Ο ÃTMAN-ΕΠΙΛΕΓΕΙ,ΤΟΥ ΑΠΟΚΑΛΥΠΤΕΙ ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΤΟΥ,ΤΗΝ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗ ΜΟΡΦΗ."
-ΚΑΤΗΟPANISAD-

HARE AUM!


...the soul of the rose...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 03:32:56  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
το φως ....αυτο το πολυτιμο της εσωαποκαλυψης....ερχεται ακομη κι οταν δεν το περιμενεις....
η λογικη...θετει ορους...η ψυχη οχι..ΑΠΛΑ ΡΕΕΙ...
ηρθα ετσι απλα στο τοτε σας....οχι για να δειξω κατι..απλα ηρθα!....μετα ηρθε η ΛΟΓΙΚΗ (ΣΑΣ)....ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ...

Ακριβώς, γι' αυτό και κάποτε ίσως αναγνωρίσουμε την ομορφιά του να ζούμε ως ολότητες, ιχνηλατώντας με την καρδιά και αποφασίζοντας με τον κριτικό-αναλυτικό Νού.
Η γνώση δίχως το αντίβαρο της καρδιάς είναι πληροφορία που δε βρήκε τον τρόπο να ελευθερωθεί, στον δροσερό ήλιο το χάραμα.
Να πεταρίσει στον πυρήνα της γνώσης...
Όπου αυτή η γνώση, είναι η δράση της μάθησης στο τώρα...
Γιατί όπως είπε μια καλή μου φίλη,
Η γνώση είναι πυρήνας, όχι τοιχώματα.


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!

Edited by - reptilesalonica on 07/02/2004 03:37:42Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/02/2004, 08:42:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάποιος…. για να ακούσει προσεχτικά….πρέπει να είναι ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ, μιας και εκείνο που ΕΙΝΑΙ, είναι απλό…. μα χρειάζεται σιωπή.

Ποιος μιλάει με κριτικό η αναλυτικό νου? Ποιος μιλάει μέσα από πολυμάθεια?

Η Δράση της μάθησης στο ΤΩΡΑ, είναι η ΔΡΑΣΙΣ στο παρόν! Λέγεται ΚΑΤΑΝΟΗΣΗ! Αυτή είναι της στιγμής….και άμα το προσέξουμε καλύτερα θα δούμε πως είναι ΑΧΡΟΝΗ!

Μιλάμε για τι ίδιο? Το Άχρονο….και η αλήθεια(σας) η… καθρεφτίσματα? Ουδείς ψόγος….

Δεν μιλάμε για το ίδιο?

Καλή καρδιά!

Μα πριν πάρουμε θέση, αμυνθούμε…η γράψουμε τι μας είπε ο μπάρμπας με τα γένια... βλέπουμε έστω για λίγο τα μάτια και μέσα από τα μάτια του συνομιλητή μας…Διαφορετικά, όχι μόνο δεν βλέπουμε, όχι μόνο δεν κατανοούμε…μα δείχνουμε σαν μερικούς που ξύπνησαν από Όνειρο…. και το πέρασαν για αλήθεια!

Καθρέφτη καθρεφτακη μου….ποιος κρύβεται πίσω από το δάχτυλο του?

quote:
"If you really want to know who I am, you will have to be absolutely empty as I am. Then two mirrors will be facing each other, and only emptiness will be mirrored.
Infinite emptiness will be mirrored: two mirrors facing each other . But if you have some idea, then you will see your own idea in me".
Osho

Η Αλήθεια είναι η ΔΡΑΣΙΣ και όχι η δραστηριότητα του επιφανειακού αναζητητή…
Η Αλήθεια είναι το καλό, το ωραίο, και όχι οι δραστηριότητες του υφαντολεχτη
Η Αλήθεια λυτρώνει το Νου… και όχι το σχέδιο του να ελευθερωθεί….


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

reptilesalonica
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1849 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/02/2004, 02:19:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους reptilesalonica  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Δεν μιλάμε για το ίδιο?

Ναι αγαπητέ Πλάτωνα, μιλάμε για το ίδιο.
Απλά τόνισα στο προηγούμενο μήνυμά μου πως δε μπορούμε να ζούμε μονόπλευρα (είτε με το Νού-είτε με την καρδιά) το ενα χρειάζεται το άλλο, ώστε η ομορφιά να εξερευνάται κάθε στιγμή μέσα μας...
Η ομορφιά να διαμορφώνεται απο την δράση του εαυτού καθώς αυτοανακαλύπτεται...
Αυτή η ομορφιά δε μπορεί να καταστραφεί, δε μπορεί να μεταφερθεί με λέξεις, δε μπορεί να γίνει μνήμη...γι' αυτό είναι τόσο ακριβοθώρητη (πόσο όμορφη λέξη!)...


Ω Μητέρα! Ο αέρας είν'εκείνο το ανάλαφρο πράγμα..
που γυρίζει μέσα στο κεφάλι σου και γίνεται πιο καθαρό όταν γελάς!
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 02:28:51  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
spirit
Πλήρες Μέλος

Finland
1485 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 07:24:00  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος spirit  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημερα Α τ μ α ,καλημερα Πλατωνα, καλημερα εσωτερικα.Δεν μπορω να καταλαβω γιατι τα αυτονοητα χρειαζωνται εξηγησεις.
Ως ποτε και γιατι;
quote:

αυτο ηταν το πρωτο μηνυμα..
δεν θελησα να προβαλω εμενα...οταν εγραφα αυτη τη φραση δεν ημουν "εγω"...απλα εθεσα το θεμα....ως εναρξη για ολους οσους ηταν ετοιμοι...να δουν τον αληθινο εαυτο...(και οχι εμενα μεσα σε αυτο!)..
Πισω απο τουτη τη φραση υπαρχει ακομη η αναγκη για εναρμονηση ....
ισως η ψυχη μου τα καταφερε....
(αυτο το γνωριζω μοναχα η ιδια:)...
ΕΛΑ ΟΜΩΣ ΠΟΥ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΓΙΑ ΟΛΟΥΣ ΤΟ ΑΥΤΟ...

quote:
--------------------------------------------------------------------------------
ΠΕΣ ΜΟΥ,ΤΙ ΠΕΡΙΜΕΝΕΣ ΝΑ ΒΡΕΙΣ ΜΕΣΑ Σ'ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΕΜΑ?
--------------------------------------------------------------------------------


το φως ....αυτο το πολυτιμο της εσωαποκαλυψης....ερχεται ακομη κι οταν δεν το περιμενεις....
η λογικη...θετει ορους...η ψυχη οχι..ΑΠΛΑ ΡΕΕΙ...
ηρθα ετσι απλα στο τοτε σας....οχι για να δειξω κατι..απλα ηρθα!....μετα ηρθε η ΛΟΓΙΚΗ (ΣΑΣ)....ΚΑΙ ΜΟΥ ΖΗΤΗΣΕ ΕΞΗΓΗΣΕΙΣ...
οταν καθρεφιζω τα λογια που προερχονται απο νου σας...ερχεται το 2....

ποια ειμαι....το γνωριζετε ολοι καλα....
μα περιμενω ακομη να βγειτε απο την κρυψωνα σας....(πισω απο το δαχτυλο σας...)

"Ειμαι η Ατμα....ο καθρεφτης της ψυχης..."

ATMASHAKTIH....

quote:


ATMASHAKTIH ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...η λογικη ειναι ισοπεδωση μερικες φορες,δεν φταιει κανεις αν ΤΟ ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΦΕΡΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,που εχουν ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ μονο οσα βλεπουν...και στης φορμες που εχουν συνηθειση.
ΟΜ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 09:02:38  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)


Edited by - ΠΛΑΤΩΝΑΣ on 10/02/2004 16:12:20Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/02/2004, 15:25:06  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ATMASHAKTIH ΟΠΟΙΟΣ ΚΑΤΑΛΑΒΕ ΚΑΤΑΛΑΒΕ...η λογικη ειναι ισοπεδωση μερικες φορες,δεν φταιει κανεις αν ΤΟ ΑΔΟΚΙΜΑΣΤΟ ΚΑΙ ΤΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥ ΦΕΡΜΕΝΟ ΔΕΝ ΤΟ ΑΝΤΕΧΟΥΝ ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ,που εχουν ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ μονο οσα βλεπουν...και στις φορμες που εχουν συνηθισει.

Πνευμα μου αγαπημενο..(απο το καλοκαιρι ως τωρα...τι κι αν προσπαθησαμε η λογικη "διαιρει" "εγχειριζει"... για να αποκωδικοποιησει /ταυτιστει/κατανοησει/συνεχισει...)
σ'ΕυΧΑΡΙΣτω...-τωρα που ειμαστε ...δυο....ισως κατανοησουν...και οι "Χειρουργοι του λογου"...

-Πλατωνακο...αντε βρε "καλη αρχη"(με...σουβλακι ομως;)
+αλλη μια ερωτηση:τις εικονες που ανταποκρινονται καλυτερα στο τοπικ "ΑΜΑΝ",γιατι τις τοποθετησες στον "Μαγικο καθρεφτη"..;
θεωρησες οτι ταιριαζει στο υφος του τοπικ..;-



...the soul of the rose...

Edited by - ΑΤΜΑ on 10/02/2004 15:34:13Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 13 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy