ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Γιατι δεν νιωθω πια περηφανος που ειμαι Ελληνας?
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 10
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 00:34:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μόλις έγινε κάτι οχι συνηθες, στο φεστιβάλ του σαν ρεμο. 30. Εκκατομυρια την βλέπουν (Ιταλοί) και δεν ξέρω ποσά στην εουροβισιον.

Στο καλού της βραδιάς ο adriano celentano, είπε στο κοινο.

Η μερκελ και ο Σαρκοζί θέλουν να δώσουν χρήματα για τη διάσωση της Ελλάδος, αν η Ελλάδα αγοράσει όπλα, απο Γαλλία και Γερμανία.

Μα θέλουν να τη σώσουν η να την καταστρέψουν?

Αυτη είναι η ευρωπη που θελουμε? μια ευρωπη διχασμενη, και οπλισμενη?

Αυτη είναι ελευθερία? κάθε κυβέρνηση ετοιμάζει τον επόμενο πόλεμο.

τελείωσε την παρουσία του, με λόγια όλο σημασία, σε φοντο μουσικής θεοδωρακη.
......
Φιλοι αμα μεινουμε στο ευρο, θα εχουμε και οικονομικό πόλεμο και εξαθλίωση, , αμα βγουμε, θα έχουμε κανονικο πόλεμο, (αργά η Γρηγόρα).με άγνωστες συνέπειες.

Αλήθεια,

Τι μπορούμε να κάνουμε σαν άτομα?


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 01:01:57  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και αυτά στα λέω gianipseftis γιατί βρίσκομαι κάθε μέρα σ' αυτήν την υπηρεσία επί 15 συναπτά έτη και γνωρίζω πολύ καλά τι "παίζεται" μέσα στις δημόσιες υπηρεσίες. Έχουν δει τα ματάκια μου ... ουκ ολίγα.

Επίσης, κατά την άποψή μου, αυτές οι υπηρεσίες [ οι εφορίες δηλ. και τα τελωνεία ] είναι υπηρεσίες που πρέπει να ενισχυθούν με προσωπικό, κι όχι να τους βγάζουν τώρα εκτός με την μούφα της εργασιακής εφεδρείας. Χρειάζονται άτομα για να δουλέψουν σωστά. Όταν το Β' Τελωνείο της Θεσσαλονίκης έχει μόνο 4 ελεγκτές για εκαντοντάδες εμπορεύματα που φτάνουν καθημερινά, τι να σου κάνουν αυτοί οι έρ'μοι ; Πόσους ελέγχους να κάνουν την μέρα ; Πόσα containers να δουν ; Πόσα χαρτιά να ελέγξουν σωστά ; Ένας άρτιος και σωστός έλεγχος [ με επιτόπιο έλεγχο του εμπορεύματος δηλ. δειγματοληπτικό έλεγχο ] θέλει τουλάχιστον μέσο όρο 30min. Για να γίνει σωστά. Ε, στο οκτάωρο πόσους τέτοιους μπορεί να κάνει ένας ελεγκτής ; 10 ; 15 ; 4x15 = 60 ελέγχους max. Μόνο 60 είναι τα εμπορεύματα που τελωνίζονται στην Θεσσαλονίκη κάθε μέρα ; Εκατοντάδες είναι.

Κάποια πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται gianipseftis και μπορεί εσύ να τους χαρακτηρίζεις "χαρτογιακάδες", αλλά αυτή την στιγμή σε 4 "χαρτογιακάδες" στηρίζεται το εμπόριο της Θεσσαλονίκης και η εμπορική κίνηση και ανάπτυξη μιας ολόκληρης πόλης, για να μην πω δηλ. ενός ολόκληρου νομού και των ομόρων του.

Και κάτι ανάλογο φαντάζομαι θα συμβαίνει και στο Τελωνείο του Πειραιά.

quote:
gianipseftis

Και ο σκουπιδιάρης και ο γιατρός το ίδιο χρειάζονται στην κοινωνία.


Ασφαλώς. Δεν διαφωνώ σ' αυτό, καθόλου. Οι υπηρεσίες που προσφέρουν όμως είναι διαφορετικές. Και βάσει αυτών των υπηρεσιών θα πρέπει και να αμοίβονται και διαφορετικά, έτσι ;

Ο γιατρός είναι υπεύθυνος για την ζωή σου. Ο υπάλληλος της καθαριότητας είναι υπεύθυνος για την καθαριότητα της γειτονιάς σου, της πόλης σου, το χώρου τέλος πάντων που ζεις. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο. Φυσικά όμως και οι δύο χρειάζονται στην κονωνία. Αναμφίβολα.

Edited by - zip on 15/02/2012 01:22:45Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 01:28:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
......
Φιλοι αμα μεινουμε στο ευρο, θα εχουμε και οικονομικό πόλεμο και εξαθλίωση, , αμα βγουμε, θα έχουμε κανονικο πόλεμο, (αργά η Γρηγόρα).με άγνωστες συνέπειες.

Αλήθεια,

Τι μπορούμε να κάνουμε σαν άτομα?



ΠΛΑΤΩΝΑΣ,ακριβώς αυτό αντιλαμβάνομαι τους τελευταίους μήνες.
Διάβαζα μια είδηση πως ο Σόρος ο χρηματιστής ισχυρίζεται τώρα ότι η Μέρκελ και η Γερμανία κάνουν τα ίδια λάθη που οδήγησαν στο οικονομικό κραχ του 29. Το 39 ακολούθησε ο κανονικός πόλεμος.
Τι γίνεται...έκλεισε[κλείνει] ένας κύκλος και η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται;
Σόρος: Η Μέρκελ επαναλαμβάνει τα λάθη του 1929!

Edited by - YUGI-OH on 15/02/2012 02:24:56Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ιδιωτης
troll


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 10:17:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ιδιωτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Zip γράφεις:
quote:
απ' ότι κατάλαβα είσαι υπέρ της μονιμότητας στο δημόσιο

Οχι,δεν είμαι υπέρ καμιάς μονιμότητας.
Απλά σου έγραψα το λόγο ύπαρξης αυτής.

quote:
το θέμα δεν είναι πως ξεκίνησε αλλά ... πως κατέληξε.

Αυτό ακριβώς είναι και το δικό μου θέμα.
Με τη διαφορά ότι η λογική της κατάργησης της ως λύση είναι σαν να σου λέω χτύπησα το πόδι μου,έβαλα πάγο και δεν μου πέρασε και μου απαντάς,δε το ξαναχτυπάς;

Έγραψα κάτι που το προσπέρασες:

quote:
Μπορει εσυ να μην ενδωσεις(που ενεδωσες) αλλα θα το κανει ο διπλανος σου(που το σκεφτηκες)

Παίζεις δηλαδή από την αρχή ένα στημένο παιχνίδι!
Ένα παιχνίδι που σου επιβάλει η λογική σου και φαίνεται καθαρά και στο συλλογισμό σου
quote:
Αυτό είναι ένα καθεστώς που υπάρχει στον εργασιακό μου χώρο που δυστυχώς εγώ δεν έχω τα guts να το αλλάξω. Αυτό όμως δεν σημαίνει πως δεν θα βρεθεί και κάποιος άλλος, που να έχει τα guts και να το αλλάξει.

Ν΄αλλάξει τι δηλαδή;
Το ένστικτο σου;(Θα μου πεις γιατί απο windows πως βάζεις Linux )
Οχι,το καθεστώς!
Μα,το καθεστώς βασίζετε ακριβώς σε αυτό το φόβο και ελπίδα του άλλου!
Αν δε το κάνω εγώ θα το κάνει ο άλλος,εγώ θα χάσω τη δουλεία μου και ΘΑ ΠΕΙΝΑΣΩ!
Οχι δε θα το αλλάξω εγώ είμαι αδύναμος,θα το κάνει ένας πιο δυνατός!
Γράφεις μετά το εξής:


quote:
Ασφαλώς. Δεν διαφωνώ σ' αυτό, καθόλου. Οι υπηρεσίες που προσφέρουν όμως είναι διαφορετικές. Και βάσει αυτών των υπηρεσιών θα πρέπει και να αμοίβονται και διαφορετικά, έτσι ;

Ο γιατρός είναι υπεύθυνος για την ζωή σου. Ο υπάλληλος της καθαριότητας είναι υπεύθυνος για την καθαριότητα της γειτονιάς σου, της πόλης σου, το χώρου τέλος πάντων που ζεις. Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.



Δηλαδή σαν να μου λες δε χρειάζεται να τρως κάθε μέρα ένα πιάτο φασολάδα,θα τρως μια φορά το μήνα ενα κρακεράκι με χαβιάρι μπελούνγκα!
Ο τύπος που έριξε την άσφαλτο στο δρόμο μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ να
πάει στο γιατρό,όμως ο γιατρός κάθε μέρα για να πάει στη δουλεία του θα χρησιμοποιεί το δρόμο που ασφαλτόστρωσε ο εργάτης!
Καλύτερα το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν λέγανε,ο οδοκαθαριστής με το να εκθέτει κάθε μέρα την υγεία του σε κάθε είδους βρώμα ελαχιστοποιεί τη δικιά σου έκθεση σ΄αυτόν τον κίνδυνο,κάθε μέρα για όλους!
Εδώ είναι και το ζουμί της υπόθεσης,εκτιμάς!
Αντί να είσαι άνθρωπος,να βλέπεις δηλαδή στον άλλο τον εαυτό σου,βλέπεις κάτι κατώτερο σου άντε και σε εξαιρετικές περιπτώσεις κάτι ανώτερο σου!
Δύσκολο,σχεδόν όλοι αποδέχονται φιλάρεσκα το ρόλο τους!
Είτε αυτός είναι του κακομοίρη είτε του εμίρη!
Στο κάτω κάτω δε θα είχαμε και κάτι να ασχοληθούμε!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 10:45:16  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zyp
Κάποια πράγματα δεν είναι έτσι όπως φαίνονται gianipseftis και μπορεί εσύ να τους χαρακτηρίζεις "χαρτογιακάδες", αλλά αυτή την στιγμή σε 4 "χαρτογιακάδες" στηρίζεται το εμπόριο της Θεσσαλονίκης και η εμπορική κίνηση και ανάπτυξη μιας ολόκληρης πόλης, για να μην πω δηλ. ενός ολόκληρου νομού και των ομόρων του.


Για ποια ανάπτυξη μιλάς βρε zip?

Σου διαφεύγει προφανώς το γεγονός, πως από το 2008 και μετά η οικονομία της χώρα βρίσκεται σε συνηχεί ύφεση?
Σε καμιά οικονομία της γης, δεν έχει παρατηρηθεί αυτό το φαινόμενο

Σου διαφεύγει η κατάσταση που έχει οδηγηθεί η χώρα, εξαιτίας της ανικανότητας, της απληστίας, της ιδιοτέλειας και του οχαδερφισμού των πολιτικάντηδων και των χαρτογιακάδων?

Μην μου πεις, πως για το χάλι της χώρας, ευθύνονται οι καθαρίστριες και οι σκουπιδιάρηδες?

Και βεβαίως η προσφορά του γιατρού είναι μεγάλη στην κοινωνία των ανθρώπων.
Δεν είμαι σίγουρος όμως αν σε μια σύγχρονη πολιτεία, είναι ποιο απαραίτητη η προσφορά του γιατρού, από την προσφορά του σκουπιδιάρη ή του διαχειριστή των λυμάτων της πόλης.
Αυτό παίζεται.

Αλλά πέραν όλων αυτών, η βασική ένστασή μου είναι, αν η αμοιβή του χαρτογιακά, κάνει βαρύτερη τη υπογραφή του.
Κατά τη δική μου γνώμη είναι καθαρά θέμα ευσυνειδησίας και όχι χρημάτων,
Αν αμείβεται με 1000 ή με 5000 δεν αλλάζει τίποτα, αν είναι ευσυνείδητος.
Το ίδιο ισχύει και για τον εργάτη καθαριότητας ενός δήμου που μπορεί να πληρώνεται αδρά και να είναι κηφήνας.

Είναι κατα την γνώμη μου, καθαρά θέμα νοοτροπίας και όχι αμοιβής,
Επιπλέον, η δική μας νοοτροπία ως λαού, είναι να πληρωνόμαστε καλά, χωρίς να αποδίδουμε, και να ξοδεύουμε πολλά, χωρίς να τα παράγουμε.

Όλα αυτά αθροιστικά, μας οδήγησαν ώς εδώ.

Μιλώ όπως καταλαβαίνεις γενικά και επί της ουσίας και σαφώς δεν αναφέρομαι σε ορισμένες ιδικές περιπτώσεις εξαιρέσεων – όπου αυτές υπάρχουν – και που είναι μετρημένες στα δάχτυλα, και δεν προσωποποιώ τις ευθύνες έχοντας στο νου μου ορισμένα συγκεκριμένα άτομα..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 13:18:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όταν π.χ κάποιος βάζει την υπογραφή του σε δημόσια έγγραφα με κίνδυνο να βρεθεί την επομένη στον εισαγγελέα, ε, δεν νομίζω πως η αμοιβή του θα πρέπει να είναι ίδια με αυτήν της καθαρίστριας που δεν θα πάθει και τίποτε αν δεν καθαρίσει π.χ καλά τον πρώτο όροφο μιας δημόσιας υπηρεσίας.

Μπούρδες! Αν έχει τέτοιες ευθύνες, το πολύ πολύ να πάρει καναδύο κατοστάρικα παραπάνω από την καθαρίστρια κι αν δεν του αρέσει να πάει έξω να πάρει αυτά που αξίζει.
ΤΙΠΟΤΑ.
quote:
Επίσης, μία καλή αμοιβή ενός τέτοιου υπαλλήλου λειτουργεί αποτρεπτικά στο να χρηματιστεί ο ίδιος ο υπάλληλος. Αν εσύ παίρνεις 5000 ευρώ το μήνα και κάποιος έρθει και σου δώσει μούχτι 10 ευρώ για να του κάνεις μια ... διευκόλυνση, σιγά να μην το πάρεις.

Αυτό είναι μεγάλη ανοησία zip.
Αν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε το 80% του δημοσίου να αμοίβεται το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Οι αστυνομικοί για παράδειγμα.
Αυτό είναι το παραμύθι που πουλάνε όλοι εκείνοι που μασάνε χοντρά. Το αναγνωρίζουν το "δικαίωμα" αυτό για τους εαυτούς των, αλλά όχι για τους άλλους. Παπαγαλίζεις τις μαλακίες τους.
Διότι, αν ο δικαστής, για παράδειγμα, που θα χρηματιζόταν με 600€ αλλά δεν χρηματίζεται με 10000€(*), τιμωρεί τον υπάλληλο των 600€ γιατί χρηματίστηκε, ΑΥΘΑΙΡΕΤΕΙ, ΑΔΙΚΕΙ, ΠΑΡΑΝΟΜΕΙ, ΕΙΝΑΙ ΑΛΗΤΗΣ!
Αν όμως αμοιβόταν με τον ίδιο μισθό με αυτόν που δικάζει, είμαι σίγουρος ότι δεν θα δίκαζε τον δικαίως χρηματιζόμενο, αλλά τα ΡΕΜΑΛΙΑ!

Διότι, ως εργοδότης πολίτης των 1000€, εάν έρθει κάποιος ΥΠΑΛΛΗΛΟΣ μου και μου πει ότι είναι επιρρεπής στον χρηματισμό, θα τον στείλω σπίτι του να μας δείξει εάν τα αξίζει όλα αυτά που απαιτεί και αν του τα δώσει κάποιος εργοδότης εκτός δημοσίου, με την ίδια αιτιολογία.
Και θα δεις τι σουτ θα φάει...
Τι λες; τι μισθό θα πάρει στον ιδιωτικό τομέα; ΑΥΤΑ ΑΞΙΖΕΙ. Σίγουρα θα βρεθούν άλλοι που να κάνουν την ίδια δουλειά με τον ίδιο μισθό μ' εμένα.
Με άλλα λόγια, αν δεν τους φτάνουν αυτά που πέρνω κι εγώ, ΝΑ ΠΑΝΕ ΝΑ ΒΡΟΥΝΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΕΞΩ! Είμαι ο εργοδότης πολίτης!

Επιπλέον, εάν αμοίβεται το ίδιο με εμένα τον απλό πολίτη, εάν κλέψη θα κάνει καραμπαμ!
Που βρήκες το χρήμα βρε αλήτη και χτίζεις μεζονέτα στον Διόνυσο; Αφού τα ΙΔΙΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ, θα του έλεγα.
Κατάλαβες;

quote:
Ένας Τελωνειακός ελεγκτής Πανεπιστημιακής Εκπαίδευσης [ συνήθως είναι απόφοιτοι Οικονομικών σχολών αυτοί, ΑΣΟΕ δηλ. ή το δικό μας εδώ το Μακεδονίας ] βάζει την υπογραφή και την ατομική του σφραγίδα σε εκαντοντάδες δημόσια έγγραφα καθημερινά.
...και κάνουν μια δουλειά που μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και ουδείς στον ιδιωτικό τομέα θα τους πλήρωνε αυτά που πέρνουν στο δημόσιο, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ελέγχει αυτά που υπογράφει.
ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ στους υφισταμένους του. Και αν γίνει κάτι, πρώτα τρέχουν τον υφιστάμενο. Δεν το ξέρεις;
Εφ' όσον στηρίζεται στους άλλους, γιατί να πέρνει παραπάνω;


(*)Η ιστορία δείχνει ότι εάν κάποιος είναι επιρρεπής στον χρηματισμό, είναι πάντα επιρρεπής.
Απόξειξη, τα ρεμάλια μας οι βολευτές μας! Τι άλλη απόδειξη θέλεις ρε zip για να καταλάβεις ότι ότι είναι χοντρή βλακεία αυτό που είπες;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ιδιωτης
troll


7 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 14:20:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ιδιωτης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Που βρήκες το χρήμα βρε αλήτη και χτίζεις μεζονέτα στον Διόνυσο; Αφού τα ΙΔΙΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ, θα του έλεγα.
O "άλλος" δηλαδή που τα βρήκε;
Έχει την ΕΥΔΑΠ τον ΟΠΑΠ ή μήπως "βρήκε" πετρέλαιο;
Μήπως κοστολόγησε καμιά ζωή όταν της άλλαζε βαλβίδες;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 21:32:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ιδιωτης,

quote:
Οχι,δεν είμαι υπέρ καμιάς μονιμότητας. Απλά σου έγραψα το λόγο ύπαρξης αυτής.

ΟΚ.

quote:
Αυτό ακριβώς είναι και το δικό μου θέμα. Με τη διαφορά ότι η λογική της κατάργησης της ως λύση είναι σαν να σου λέω χτύπησα το πόδι μου,έβαλα πάγο και δεν μου πέρασε και μου απαντάς,δε το ξαναχτυπάς;

Κάποτε έπρεπε να γίνει και αυτή η κατάργηση. Κατ' εμέ βέβαια καθυστέρησε πολύ, αλλά κάλλιο αργά παρά ποτέ. Δεν συμφωνώ με το παράδειγμά σου.

quote:
Μα,το καθεστώς βασίζετε ακριβώς σε αυτό το φόβο και ελπίδα του άλλου!

Όχι, δεν συμφωνώ. Το καθεστώς [ και οποιοδήποτε καθεστώς ] μπορεί να αλλάξει από κάποιους ανθρώπους που είναι πιο άξιοι απ' αυτούς που το συντηρούν. Στην συγκεκριμένη περίπτωση, την δική μου δηλ. ένας πιο άξιος άνθρωπος από μένα, θα μπορούσε να το αλλάξει. Δεν είναι δύσκολο και ήδη έχει αρχίσει να αλλάζει το πράγμα.

quote:
Δηλαδή σαν να μου λες δε χρειάζεται να τρως κάθε μέρα ένα πιάτο φασολάδα,θα τρως μια φορά το μήνα ενα κρακεράκι με χαβιάρι μπελούνγκα!

Όχι, δεν σου λέω αυτό.

quote:
Ο τύπος που έριξε την άσφαλτο στο δρόμο μπορεί να μη χρειαστεί ποτέ να πάει στο γιατρό,όμως ο γιατρός κάθε μέρα για να πάει στη δουλεία του θα χρησιμοποιεί το δρόμο που ασφαλτόστρωσε ο εργάτης!

Και τι σημαίνει αυτό ;

quote:
Καλύτερα το προλαμβάνειν παρά το θεραπεύειν λέγανε,ο οδοκαθαριστής με το να εκθέτει κάθε μέρα την υγεία του σε κάθε είδους βρώμα ελαχιστοποιεί τη δικιά σου έκθεση σ΄αυτόν τον κίνδυνο,κάθε μέρα για όλους! Εδώ είναι και το ζουμί της υπόθεσης,εκτιμάς!

Δεν διαφωνώ.

quote:
Αντί να είσαι άνθρωπος,να βλέπεις δηλαδή στον άλλο τον εαυτό σου,βλέπεις κάτι κατώτερο σου άντε και σε εξαιρετικές περιπτώσεις κάτι ανώτερο σου! Δύσκολο,σχεδόν όλοι αποδέχονται φιλάρεσκα το ρόλο τους! Είτε αυτός είναι του κακομοίρη είτε του εμίρη! Στο κάτω κάτω δε θα είχαμε και κάτι να ασχοληθούμε!

Δεν βλέπω να έχουν κάποια σχέση αυτά που λες με τα όσα γράφω εγώ. Αναφέρεσαι σε ρόλους, σε εμίρηδες, σε κακομοίρηδες, εγώ δεν είπα τέτοια πράγματα, εν πάση περιπτώση, ok ... τι να πω ... (;)

Αίολος,

quote:
Μπούρδες! Αν έχει τέτοιες ευθύνες, το πολύ πολύ να πάρει καναδύο κατοστάρικα παραπάνω από την καθαρίστρια κι αν δεν του αρέσει να πάει έξω να πάρει αυτά που αξίζει. ΤΙΠΟΤΑ.

Οk, εντάξει. Είναι πολύ εύκολο να χαρακτηρίζουμε πράγματα που δεν ξέρουμε. Δεν υπάρχει λόγος να σου πω κάτι άλλο πέραν του ότι αν ήσουν εσύ στη θέση του, δεν θα μίλαγες έτσι.

quote:
Αυτό είναι μεγάλη ανοησία zip. Αν ίσχυε αυτό, θα έπρεπε το 80% του δημοσίου να αμοίβεται το ίδιο για τον ίδιο λόγο. Οι αστυνομικοί για παράδειγμα. Αυτό είναι το παραμύθι που πουλάνε όλοι εκείνοι που μασάνε χοντρά. Το αναγνωρίζουν το "δικαίωμα" αυτό για τους εαυτούς των, αλλά όχι για τους άλλους. Παπαγαλίζεις τις μαλακίες τους.

Δεν παπαγαλίζω τίποτε. Αυτό το πράγμα που σου λέω ισχύει στον δημόσιο τομέα. Οι υπηρεσίες αυτές είναι εισπρακτικές και η κύρια αποστολή τους είναι να εισπράτουν φόρους, δασμούς, πρόστιμα κτλ. Το ενδεχόμενο χρηματισμού ενός υπαλλήλου σ' αυτές τις υπηρεσίες συναντάται πολύ συχνότερα απ' ότι σε κάποιες άλλες υπηρεσίες και οι περιπτώσεις χρηματισμού είναι πολύ περισσότερες [ Μια μικρή έρευνα σε τέτοιες περιπτώσεις που βγήκαν στη δημοσιότητα, θα σου το αποδείξει. Συνέχεια π.χ ακούμε για χρηματισμό εφοριακών. Δεν είναι τυχαίο αυτό. ]. Η υψηλή αμοιβή λοιπόν λειτουργεί σε κάποιους υπαλλήλους, σε κάποιους, το επαναλαμβάνω, αποτρεπτικά. Συνήθως είναι ευσυνείδητοι υπάλληλοι, φιλότιμοι, οι οποίοι σε εξυπηρετούν χωρίς να περιμένουν τίποτε από σένα. Και συνήθως είναι νέοι σε ηλικία, νέα παιδιά.

quote:
Επιπλέον, εάν αμοίβεται το ίδιο με εμένα τον απλό πολίτη, εάν κλέψη θα κάνει καραμπαμ! Που βρήκες το χρήμα βρε αλήτη και χτίζεις μεζονέτα στον Διόνυσο; Αφού τα ΙΔΙΑ ΠΕΡΝΟΥΜΕ, θα του έλεγα. [ Τα κληρονόμησε. Του τα έδωσε δώρo η φραγκάτη γκόμενά του. Τα κέρδισε στο τζόκερ. Του τα χρωστούσε μια θεία του από την Αμερική. ] Κατάλαβες;

Βλακώδεις υποθέσεις που βρίσκονται μακράν της πραγματικότητας.

quote:
και κάνουν μια δουλειά που μπορεί να την κάνει οποιοσδήποτε και ουδείς στον ιδιωτικό τομέα θα τους πλήρωνε αυτά που πέρνουν στο δημόσιο, είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να ελέγχει αυτά που υπογράφει.

Κι όμως, τα ελέγχει. Μερικά ναι, μπορεί να του ξεφύγουν, άνθρωπος είναι. Όπως τα περισσότερα τα ελέγχει. Και τα ελέγχει σωστά. Δεν μπορείς δηλ. να τον ξεγελάσεις.

quote:
ΣΤΗΡΙΖΕΤΑΙ στους υφισταμένους του. Και αν γίνει κάτι, πρώτα τρέχουν τον υφιστάμενο. Δεν το ξέρεις; Εφ' όσον στηρίζεται στους άλλους, γιατί να πέρνει παραπάνω;

Ναι, αυτό που λες, ισχύει σε κάποιες περιπτώσεις, δεν διαφωνώ. Πολλοί υπάλληλοι είναι ευθυνόφοβοι, συμφωνώ. Και λόγω αυτής της ευθυνοφοβίας δεν δουλεύουν και σωστά, δεν δίνουν λύσεις σε κάποια προβλήματα της δουλειάς, κτλ. Όμως δεν είναι όλοι έτσι.

quote:
Η ιστορία δείχνει ότι εάν κάποιος είναι επιρρεπής στον χρηματισμό, είναι πάντα επιρρεπής. Απόξειξη, τα ρεμάλια μας οι βολευτές μας! Τι άλλη απόδειξη θέλεις ρε zip για να καταλάβεις ότι ότι είναι χοντρή βλακεία αυτό που είπες;

Εγώ δεν μίλησα για βουλευτές. Μίλησα για κάποιους ανθρώπους, για κάποιους δημοσίους υπαλλήλους που ξέρω πολύ καλά. Το τι κάνουν οι βουλευτές είναι άλλο θέμα ... Για τους βουλευτές, την ίδια άποψη έχω κι εγώ με σένα.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 21:47:11  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
gianipseftis ,

quote:
Για ποια ανάπτυξη μιλάς βρε zip?

Μιλάω για την εμπορική κίνηση της αγοράς της Θεσσαλονίκης. Όποια είναι αυτή, την συγκεκριμένη στιγμή, όσο είναι αυτή. Ελάχιστη εώς καθόλου φυσικά, αλλά αν δεν υπήρχαν έστω και αυτοί οι 4 "χαρτογιακάδες", ακόμη και αυτά τα μαγαζιά, τα ελάχιστα εμπορικά μαγαζιά της Θεσσαλονίκης, θα είχαν κλείσει.

quote:
Σου διαφεύγει προφανώς το γεγονός, πως από το 2008 και μετά η οικονομία της χώρα βρίσκεται σε συνηχεί ύφεση?

Όχι, δεν μου διαφεύγει. Κάθε μέρα κλείνουν μαγαζιά. Το βλέπω σε όλες τις γωνιές της πόλης.

quote:
Σου διαφεύγει η κατάσταση που έχει οδηγηθεί η χώρα, εξαιτίας της ανικανότητας, της απληστίας, της ιδιοτέλειας και του οχαδερφισμού των πολιτικάντηδων και των χαρτογιακάδων?

Δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ... "χαρτογιακάδες". Αυτή η λογική του να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι, δεν ωφελεί τον τόπο.

Είναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός πως ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι ... τεράστιος! Επίσης αδιαμφισβήτητο είναι το γεγονός πως η νοοτροπία των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα είναι ... όλα όσα λες κι εσύ παραπάνω. Αλλά δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι έτσι.

quote:
Μην μου πεις, πως για το χάλι της χώρας, ευθύνονται οι καθαρίστριες και οι σκουπιδιάρηδες?

Έχουμε όλοι μας ένα μερίδιο ευθύνης. Όλοι μας. Άλλος μικρό, άλλος πιο μεγάλο, αλλά ... όλοι μας.


quote:
Και βεβαίως η προσφορά του γιατρού είναι μεγάλη στην κοινωνία των ανθρώπων. Δεν είμαι σίγουρος όμως αν σε μια σύγχρονη πολιτεία, είναι ποιο απαραίτητη η προσφορά του γιατρού, από την προσφορά του σκουπιδιάρη ή του διαχειριστή των λυμάτων της πόλης. Αυτό παίζεται.

Δεν μίλησα για προσφορά στο κοινωνικό σύνολο, για προσφορά σε μια κοινωνία. Μίλησα για ευθύνη.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 22:24:15  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Σε όλα αυτά τα χρόνια που απασχολούμαι στον συγκεκριμένο εργασιακό χώρο, στα Τελωνεία δηλ. έχω συναντήσει α) Υπαλλήλους συνδικαλιστές, που μόλις ο πρόεδρος της συνδικαλιστικής τους παράταξης [ προσκείμενης σε κάποιο πολιτικό κόμμα ασφαλώς ] τους πει "Αφήστε τα γραφεία σας και φύγετε, κλείστε τους υπολογιστές σας και φύγετε", το κάνουν σε χρόνο dt. β) Υπαλλήλους κομματόσκυλα που μόλις έρθει στην εξουσία το κόμμα τους, παίρνουν διευθυντικές θέσεις ενώ μόλις το κόμμα τους χάσει την εξουσία, επιστρέφουν στις θέσεις που είχαν πριν ή υποβαθμίζονται σε ακόμη χειρότερες. γ) Υπαλλήλους "βύσματα" που κάνουν στην κυριολεξία ότι γουστάρουν, εντελώς χύμα που αδιαφορούν για τους προϊσταμένους τους, τους διευθυντές τους, την νομοθεσία και την δικαιοσύνη. δ) Υπαλλήλους εκβιαστές που αν δεν τους ρίξεις μούχτι, σου βγάζουν το λάδι μέχρι να τελειώσουν την δουλειά. ε) Υπαλλήλους ευθυνόφοβους που φοβούνται την σκιά τους και τηρούν την νομοθεσία αλλά παράλληλα τα "παίρνουν" κιόλας. Και άλλες πολλές κατηγορίες υπαλλήλων που χαρακτηρίζονται με τις έννοιες που αναφέρει ο gianipseftis, δηλ. τις έννοιες "της ανικανότητας, της απληστίας, της ιδιοτέλειας και του οχαδερφισμού".

Έχω όμως συναντήσει και υπαλλήλους [ όπως ήταν αυτός ο οποίος επισκέφτηκα σήμερα το απόγευμα στο σπίτι του ] που μόλις συνταξιοδοτηθούν, σου λένε : "Αγόρι μου, έχω ένα ολόκληρο αρχείο στο σπίτι μου με διαταγές, διατάξεις, ρυθμίσεις, νομοθεσίες. Εγώ τώρα τι να το κάνω ; Αν θες, έλα να σου το δώσω, νέος άνθρωπος είσαι, νέος επαγγελματίας, θα το χρειαστείς.".

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 22:37:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δημοσια υπηρεσια με αλλη δημοσια υπηρεσια διαφερει ,στον τροπο εργασιας ,νοοτροπιας υπαλληλων ,αμοιβων και δεν μπορουμε να τις βαλουμε ολες στο ιδιο τσουβαλι.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:11:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γιογκι

ΠΛΑΤΩΝΑΣ,ακριβώς αυτό αντιλαμβάνομαι τους τελευταίους μήνες.
Διάβαζα μια είδηση πως ο Σόρος ο χρηματιστής ισχυρίζεται τώρα ότι η Μέρκελ και η Γερμανία κάνουν τα ίδια λάθη που οδήγησαν στο οικονομικό κραχ του 29. Το 39 ακολούθησε ο κανονικός πόλεμος.
Τι γίνεται...έκλεισε[κλείνει] ένας κύκλος και η ίδια ιστορία επαναλαμβάνεται;
Σόρος: Η Μέρκελ επαναλαμβάνει τα λάθη του 1929!
............
Φίλε με έβαλαν σε ΣΚΈΨΗ μια ανοιχτή επιστολή που έγραψε ο Θεοδωράκης, και την βρήκα όπως συνήθως απο ένα φίλο στη Μάιλ μου. Την παραθέτω, αξίζει τον κόπο να τα διαβασεις και να τα σκεφθείς....

 
 
ΠΡΟΣ  ΤΗΝ  ΔΙΕΘΝΗ  ΚΟΙΝΗ  ΓΝΩΜΗ
 
Η  ΑΛΗΘΕΙΑ  ΓΙ Α ΤΗΝ  ΕΛΛΑΔΑ
 
Υπάρχει μια διεθνής συνωμοσία με στόχο την ολοκλήρωση της καταστροφής της χώρας μου. Ξεκίνησαν από το 1975 με στόχο τον νεοελληνικό πολιτισμό, συνέχισαν με την διαστροφή της νεότερης ιστορίας μας και της εθνικής μας ταυτότητας και τώρα προσπαθούν να μας εξαφανίσουν και βιολογικά με την ανεργία, την πείνα και την εξαθλίωση. Εάν ο ελληνικός λαός δεν ξεσηκωθεί σύσσωμος για να τους εμποδίσει, ο κίνδυνος για την εξαφάνιση της Ελλάδας είναι υπαρκτός. Εγώ την τοποθετώ μέσα στα δέκα επόμενα χρόνια. Από μας θα μείνει μόνο η μνήμη του πολιτισμού μας και των αγώνων μας για την ελευθερία.
Ως το 2009 δεν υπήρχε σοβαρό οικονομικό πρόβλημα. Οι μεγάλες πληγές της οικονομίας μας ήταν οι υπερβολικές δαπάνες για την αγορά πολεμικού υλικού και η διαφθορά μιας μερίδας του πολιτικού και του οικονομικο-δημοσιογραφικού χώρου. Όμως και για τις δύο πληγές ήταν συνυπεύθυνοι και οι ξένοι. Όπως λ.χ. οι Γερμανοί, Γάλλοι, Άγγλοι και Αμερικανοί, που κέρδιζαν δισεκατομμύρια ευρώ σε βάρος του εθνικού μας πλούτου από την ετήσια πώληση πολεμικού υλικού. Αυτή η συνεχής αιμορραγία, μάς γονάτιζε και δεν μας επέτρεπε να προχωρήσουμε προς τα εμπρός, ενώ προσέφερε πλούτο στα ξένα έθνη. Το ίδιο συνέβαινε και με το πρόβλημα της διαφθοράς. Λ.χ. η Γερμανική Siemens είχε ειδικό κλάδο για την εξαγορά Ελλήνων παραγόντων, προκειμένου να τοποθετήσει τα προϊόντα της στην ελληνική αγορά. Επομένως ο ελληνικός λαός υπήρξε θύμα αυτού του ληστρικού ντουέτου, Ελλήνων και Γερμανών, που πλούτιζαν σε βάρος του.  
         Είναι φανερό ότι αυτές οι δύο μεγάλες πληγές θα μπορούσαν να αποφευχθούν εάν οι ηγεσίες των δύο φιλοαμερικανικών κομμάτων εξουσίας δεν είχαν διαβρωθεί από στοιχεία διεφθαρμένα, τα οποία για να καλύψουν τη διαρροή του πλούτου (που ήταν προϊόν της εργασίας του ελληνικού λαού) προς τα ταμεία των ξένων χωρών, κατέφευγαν στον υπέρμετρο δανεισμό, με αποτέλεσμα το δημόσιο χρέος να φτάσει στα 300 δισ. ευρώ, δηλαδή το 130% του ΑΕΠ (Ακαθάριστου Εθνικού Εισοδήματος).            Με την κομπίνα αυτή οι ξένοι που προανέφερα κέρδιζαν διπλά. Πρώτον από την πώληση των όπλων και των προϊόντων τους. Και δεύτερον από τους τόκους των χρημάτων που δάνειζαν στις κυβερνήσεις και όχι στον λαό. Γιατί όπως είδαμε, ο λαός ήταν το κύριο θύμα και στις δύο περιπτώσεις. Ένα παράδειγμα και μόνο θα σας πείσει. Οι τόκοι του δανείου του ενός δισ. δολλαρίων που έκανε ο Ανδρέας Παπανδρέου στα 1986 από μια μεγάλη ευρωπαϊκή χώρα, έφτασαν στα 54 δισ. ευρώ και ξεπληρώθηκαν τελικά το … 2010!    
       Ο  κ. Γιούνγκερ εδήλωσε προ ενός έτους ότι είχε διαπιστώσει τη μεγάλη αιμορραγία των Ελλήνων από τις υπερβολικές (και αναγκαστικές) δαπάνες για την αγορά πολεμικού υλικού από Γερμανία και Γαλλία συγκεκριμένα. Και συμπέρανε ότι έτσι οι πωλητές μας οδηγούν σε βέβαιη καταστροφή. Όμως ομολογεί ότι δεν προέβη σε καμμιά ενέργεια, για να μη βλάψει τα συμφέροντα των φιλικών του χωρών!    
Στα 2008 υπήρξε η μεγάλη οικονομική κρίση στην Ευρώπη. Ήταν λοιπόν επόμενο να επηρεαστεί και η ελληνική οικονομία. Εν τούτοις το επίπεδο ζωής, αρκετά υψηλό, ώστε να έχουμε καταταγεί μεταξύ των 30 πλουσιότερων χωρών του κόσμου, έμεινε βασικά το ίδιο. Υπήρξε όμως άνοδος του δημοσίου χρέους. Όμως το δημόσιο χρέος δεν οδηγεί αναγκαστικά σε οικονομική κρίση. Τα χρέη μεγάλων χωρών όπως λ.χ. οι ΗΠΑ και η Γερμανία υπολογίζονται σε τρισεκατομμύρια ευρώ. Το πρόβλημα είναι εάν υπάρχει οικονομική ανάπτυξη και παραγωγή. Τότε μπορεί κανείς να δανείζεται από τις μεγάλες Τράπεζες με επιτόκιο έως 5%, έως ότου περάσει η κρίση.      
     Σ’ αυτή τη θέση ακριβώς βρισκόμασταν στα 2009, όταν έγινε η κυβερνητική αλλαγή τον Νοέμβριο και ανέλαβε πρωθυπουργός ο Γ. Παπανδρέου. Για να κατανοηθεί τι σκέπτεται σήμερα ο ελληνικός λαός για την καταστροφική πολιτική του, παραθέτω δύο νούμερα: Στις εκλογές του 2009 το ΠΑΣΟΚ κέρδισε το 44% των ψήφων. Σήμερα τα γκάλοπ του δίνουν 6%.            Ο κ. Παπανδρέου θα μπορούσε να αντιμετωπίσει την οικονομική κρίση (που όπως είπα αντανακλούσε την ευρωπαϊκή) με δάνεια από τις ξένες Τράπεζες και με το σύνηθες επιτόκιο δηλαδή κάτω από 5%. Εάν το έκανε αυτό, δεν θα υπήρχε για τη χώρα μας το παραμικρό πρόβλημα. Το αντίθετο μάλιστα θα συνέβαινε, γιατί βρισκόμασταν σε φάση οικονομικής ανάπτυξης κι έτσι ασφαλώς θα ανέβαινε το βιοτικό μας επίπεδο.    
      Όμως ο κ. Παπανδρέου είχε ήδη ξεκινήσει τη συνωμοσία του εναντίον του ελληνικού λαού από το καλοκαίρι του 2009, όταν συναντήθηκε κρυφά με τον Στρως Καν, με στόχο να οδηγηθεί η Ελλάδα κάτω από την ηγεμονία του ΔΝΤ. Η πληροφορία για τη συνάντηση αυτή δόθηκε στην δημοσιότητα από τον ίδιο τον πρώην Πρόεδρο του ΔΝΤ..            Για να φτάσουμε όμως έως εκεί, θα έπρεπε να παραμορφωθεί η πραγματική οικονομική κατάσταση στη χώρα μας, ώστε να φοβηθούν οι ξένες Τράπεζες και να ανεβάσουν τα επιτόκια δανεισμού σε απαγορευτικούς αριθμούς. Αυτή η επαχθής επιχείρηση ξεκίνησε με την ψεύτική εκτίναξη του Δημοσίου Ελλείμματος από το 9,2% στο 15%. Για την κακουργηματική αυτή πράξη ο Εισαγγελέας κ. Πεπόνης παρέπεμψε προ 20 ημερών στην Δικαιοσύνη τους κυρίους Παπανδρέου και Παπακωνσταντίνου (υπουργό των Οικονομικών).            Ακολούθησε η συστηματική εκστρατεία του κ. Παπανδρέου και του Υπουργού Οικονομικών στην Ευρώπη που διήρκεσε 5 μήνες, κατά την οποία προσπαθούσαν να πείσουν τους ξένους ότι η Ελλάδα είναι ένας Τιτανικός έτοιμος να βυθιστεί, ότι οι Έλληνες είναι διεφθαρμένοι, τεμπέληδες και επομένως ανίκανοι να αντιμετωπίσουν τις ανάγκες της χώρας. Σε κάθε τους δήλωση ανέβαιναν τα επιτόκια, ώστε να μην μπορούμε πια να δανειστούμε, οπότε η υπαγωγή μας στο ΔΝΤ και στην Ευρωπαϊκή Τράπεζα να πάρει τον χαρακτήρα της σωτηρίας μας, ενώ στην πραγματικότητα υπήρξε η αρχή του θανάτου μας.      
     Τον Μάιο του 2010 υπεγράφη από έναν και μόνο Υπουργό το περίφημο Μνημόνιο, δηλαδή η πλήρης υποταγή μας στους δανειστές μας. Το ελληνικό δίκαιο σ’ αυτές τις περιπτώσεις απαιτεί την ψήφιση μιας τόσο σημαντικής συμφωνίας από τα τρία πέμπτα της Βουλής. Άρα στην ουσία το Μνημόνιο και η Τρόικα που σήμερα ουσιαστικά μας κυβερνούν. λειτουργούν παράνομα όχι μόνο για το ελληνικό αλλά και για το ευρωπαϊκό δίκαιο.      
    Από τότε έως τώρα, εάν τα σκαλιά που οδηγούν στο θάνατό μας είναι είκοσι, έχουμε ήδη διανύσει πάνω από τα μισά. Φανταστείτε ότι με το Μνημόνιο αυτό παραχωρούμε στους ξένους την Εθνική μας Αυτοτέλεια και την Δημόσια περιουσία μας. Δηλαδή Λιμάνια, Αεροδρόμια, Οδικά δίκτυα, Ηλεκτρισμό, Ύδρευση, Υπόγειο και υποθαλάσσιο πλούτο κλπ. κλπ. Κι ακόμα τα ιστορικά μας μνημεία όπως η Ακρόπολη, οι Δελφοί, η Ολυμπία, η Επίδαυρος κλπ. αφού έχουμε παραιτηθεί από όλες τις σχετικές ενστάσεις.      
    Σταμάτησε η παραγωγή, ανέβηκε στο 18% η ανεργία, κλείσανε 80.000 καταστήματα, χιλιάδες βιοτεχνίες και εκατοντάδες βιομηχανίες. Συνολικά βάλανε λουκέτο 432.000 επιχειρήσεις. Δεκάδες χιλιάδες νέοι επιστήμονες εγκαταλείπουν τη χώρα, που βυθίζεται κάθε μέρα και πιο πολύ σε μεσαιωνικό σκότος. Χιλιάδες πρώην ευκατάστατοι πολίτες ψάχνουν στα σκουπίδια και κοιμούνται στο πεζοδρόμιο.            Στο μεταξύ υποτίθεται ότι ζούμε χάρη στη μεγαλοψυχία των δανειστών μας, της Ευρώπης των Τραπεζών και του ΔΝΤ. Στην πραγματικότητα κάθε πακέτο με τα δεκάδες δισ. ευρώ με τα οποία χρεώνεται η Ελλάδα επιστρέφεται ολόκληρο από κει που έρχεται, ενώ εμείς φορτωνόμαστε νέους αβάσταχτους τόκους. Και επειδή υπάρχει η ανάγκη να διατηρηθεί το Κράτος, τα Νοσοκομεία και τα Σχολεία, η Τρόικα φορτώνει τα μεσαία και τα κατώτερα οικονομικά στρώματα της κοινωνίας με υπέρμετρους φόρους, που οδηγούν κατ’ ευθείαν στην πείνα. Γενικευμένη κατάσταση πείνας είχαμε στην αρχή της γερμανικής κατοχής το 1941 με 300.000 νεκρούς σε διάστημα έξι μηνών. Από τότε το φάσμα της πείνας ξανάρχεται στη συκοφαντημένη και δύστυχη χώρα μας.    
       Αν σκεφθεί κανείς ότι η γερμανική κατοχή μας στοίχισε ένα εκατομμύριο νεκρούς και την ολοσχερή καταστροφή της χώρας μας, πώς είναι δυνατόν να δεχτούμε εμείς οι Έλληνες τις απειλές της κ. Μέρκελ και την πρόθεση των Γερμανών να μας επιβάλουν ένα νέο γκαουλάιτερ… Τη φορά αυτή με γραβάτα…  
        Και για να αποδείξω πόσο πλούσια χώρα είναι η Ελλάδα και πόσο εργατικός και συνειδητοποιημένος Λαός είναι ο Έλληνας (συνείδηση του Χρέους προς την Ελευθερία και της αγάπης προς την πατρίδα) είναι η εποχή της Γερμανικής Κατοχής από το 1941 έως τον Οκτώβριο του 1944.            Όταν τα SS και η πείνα σκότωσαν ένα εκατομμύριο πολίτες και η Βέρμαχτ κατέστρεφε συστηματικά την χώρα, έκλεβε την αγροτική παραγωγή και τον χρυσό από τις Τράπεζες, οι Έλληνες έσωσαν από την πείνα τον Λαό με τη δημιουργία του Κινήματος της Εθνικής Αλληλεγγύης και δημιούργησαν έναν παρτιζάνικο στρατό 100.000, που καθήλωσε στην χώρα μας 20 γερμανικές μεραρχίες.      
      Συγχρόνως όχι μόνο κατόρθωσαν οι Έλληνες χάρη στην εργατικότητά τους, να επιζήσουν αλλά υπήρξε και μεγάλη ανάπτυξη της νεοελληνικής τέχνης μέσα στις συνθήκες κατοχής, ιδιαίτερα στους τομείς της λογοτεχνίας και της μουσικής.            Η Ελλάδα επέλεξε την οδό της αυτοθυσίας για την ελευθερία και συγχρόνως της επιβίωσης.      
     Και τότε μας χτύπησαν αναίτια κι εμείς απαντήσαμε με Αλληλεγγύη και Αντίσταση και επιζήσαμε. Το ίδιο ακριβώς κάνουμε και τώρα με τη βεβαιότητα ότι τελικός νικητής θα είναι ο ελληνικός λαός. Αυτό το μήνυμα στέλνω στην κ. Μέρκελ και στον κ. Σόϊμπλε δηλώνοντας ότι παραμένω πάντοτε φίλος του Γερμανικού Λαού και θαυμαστής της μεγάλης του συνεισφοράς στην Επιστήμη, τη Φιλοσοφία και την Τέχνη και ιδιαίτερα στη Μουσική! Και η καλλίτερη ίσως απόδειξη γι’ αυτό είναι ότι εμπιστεύθηκα το σύνολο του μουσικού μου έργου σε δύο Γερμανούς Εκδότες, τον Schott και το ν Breitkopf, που είναι από τους μεγαλύτερους εκδότες του κόσμου και η συνεργασία μου μαζί τους είναι άκρως φιλική.    
       Μας απειλούν ότι θα μας εκδιώξουν από την Ευρώπη. Εάν η Ευρώπη δεν μας θέλει μια φορά, εμείς αυτή την Ευρώπη των Μέρκελ - Σαρκοζί δεν την θέλουμε δέκα φορές.      
    Σήμερα Κυριακή 12 Φεβρουαρίου, ετοιμάζομαι να πάρω μέρος κι εγώ μαζί με τον Μανώλη Γλέζο, τον ήρωα που κατέβασε τη Σβάστικα από την Ακρόπολη δίνοντας έτσι το σινιάλο για το ξεκίνημα όχι μόνο της ελληνικής αλλά και της ευρωπαϊκής αντίστασης ενάντια στον Χίτλερ. Οι δρόμοι και οι πλατείες μας θα πλημμυρίσουν από εκατοντάδες χιλιάδες πολίτες που θα διαδηλώνουν την οργή τους κατά της κυβέρνησης και της Τρόικα.    
       Άκουσα χθες τον τραπεζίτη-Πρωθυπουργό στο διάγγελμά του προς τον Ελληνικό Λαό να λέει ότι «έχουμε φτάσει σχεδόν στο μηδέν». Ποιοι όμως μας έφτασαν μέσα σε δυο χρόνια στο ΜΗΔΕΝ; Οι ίδιοι, που αντί να βρίσκονται στη φυλακή, εκβιάζουν τους βουλευτές να υπογράψουν Νέο Μνημόνιο χειρότερο από το πρώτο, που θα εφαρμοστεί από τους ίδιους ανθρώπους και τις ίδιες μεθόδους που μας οδήγησαν στο ΜΗΔΕΝ. Γιατί; Γιατί αυτό επιτάσσει το ΔΝΤ και το Γιούρο Γκρουπ εκβιάζοντάς μας ότι εάν δεν υπακούσουμε, θα οδηγηθούμε στην χρεοκοπία… Εδώ παίζεται το θέατρο του παραλόγου. Όλοι αυτοί οι κύκλοι που ουσιαστικά μας μισούν (ξένοι και Έλληνες) και που είναι οι μόνοι υπεύθυνοι για την δραματική κατάσταση στην οποία οδήγησαν τη χώρα, απειλούν, εκβιάζουν, με σκοπό να συνεχίσουν το καταστροφικό τους έργο, δηλαδή να μας πάνε κάτω από το ΜΗΔΕΝ, έως την οριστική μας εξαφάνιση.  
        Έχουμε επιζήσει σε πολύ δύσκολες συνθήκες μέσα από τους αιώνες και είναι βέβαιο ότι αν μας οδηγήσουν με τη βία στο προτελευταίο σκαλοπάτι πριν από τον θάνατο, οι Έλληνες όχι μόνο θα επιζήσουν αλλά και θα αναγεννηθούν. Αυτή τη στιγμή έχω αφιερώσει όλες μου τις δυνάμεις στην προσπάθεια να ενωθεί δυναμικά ο ελληνικός λαός. Προσπαθώ να τον πείσω ότι η Τρόικα και το ΔΝΤ δεν είναι μονόδρομος. Ότι υπάρχει άλλη λύση. Κι αυτή είναι να αλλάξουμε ριζικά την πορεία του έθνους μας και να στραφούμε προς την Ρωσία για οικονομική συνεργασία και για τη δημιουργία κοινοπραξιών που θα μας βοηθήσουν στην ανάδειξη του φυσικού πλούτου της χώρας με όρους που θα εξασφαλίζουν το εθνικό μας συμφέρον. Όσο για την Ευρώπη προτείνω να πάψουμε να αγοράζουμε πολεμικό υλικό από την Γερμανία και την Γαλλία. Όπως θα κάνουμε ό,τι είναι δυνατόν, ώστε η Γερμανία να εξοφλήσει τις πολεμικές αποζημιώσεις που μας οφείλει και που σήμερα μαζί με τους τόκους μπορεί να ανέρχονται στα 500 δισ. ευρώ.    
      Η μοναδική δύναμη που μπορεί να πραγματοποιήσει αυτές τις επαναστατικές αλλαγές είναι ο ελληνικός λαός ενωμένος σε ένα τεράστιο Μέτωπο Αντίστασης και Αλληλεγγύης, ώστε να εκδιωχθεί η Τρόικα (ΔΝΤ και Ευρωπαϊκές Τράπεζες) από την χώρα. Ενώ παράλληλα θα πρέπει να θεωρηθούν ως μη γενόμενες όλες οι παράνομες ενέργειές τους (δάνεια, χρέη, τόκοι, φόροι, αγορές του Δημόσιου πλούτου). Φυσικά οι Έλληνες συνεργάτες τους που έχουν ήδη καταδικαστεί στη συνείδηση του λαού μας ως προδότες, θα πρέπει να τιμωρηθούν.    
      Στον σκοπό αυτό (της ενότητας του Λαού σε ένα Μέτωπο) είμαι ολοκληρωτικά δοσμένος και πιστεύω ότι τελικά θα δικαιωθώ. Πολέμησα με το όπλο στο χέρι ενάντια στην Χιτλερική κατοχή. Γνώρισα τα μπουντρούμια της Γκεστάπο. Καταδικάστηκα από τους Γερμανούς σε θάνατο και έζησα ως εκ θαύματος. Στα 1967 ίδρυσα το ΠΑΜ, την πρώτη αντιστασιακή οργάνωση κατά της στρατιωτικής χούντας. Πάλεψα στην παρανομία. Πιάστηκα και φυλακίστηκα στο «σφαγείο» της χουντικής Ασφάλειας. Τελικά και πάλι επέζησα.            Σήμερα είμαι 87 ετών και είναι πολύ πιθανόν να μη ζήσω τη σωτηρία της αγαπημένης μου πατρίδας. Όμως θα πεθάνω με τη συνείδησή μου ήσυχη, γιατί εξακολουθώ να κάνω το Χρέος μου απέναντι στα ιδανικά της Ελευθερίας και του Δικαίου ως το τέλος.  Αθήνα,
12.2.2012 
Μίκης Θεοδωράκης  
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 15/02/2012, 23:24:34  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πλατων αυτη ειναι η αληθεια που αναφερει στο κειμενο του ο Θεοδωράκης

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

zip
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


4814 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 08:49:34  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους zip  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
"Ποιος είναι ο Σόιμπλε που λοιδορεί την Ελλάδα ;"

[ Πολύ αργά για δάκρυα Στέλλα ... / παίξε τις κούκλες σου και γέλα. ]

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 11:06:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλοι κι φιλες.Οπως ολοι βιωνουμε αυτη τη καταθλιψη ετσι και γω.Και με εχει βαλει σε σκεψεις.Στοιχεια απο εδω στοιχεια απο εκει.Μπερδευσαι τρελενεσαι.Μου ειναι δυσκολο να καταλαβω οτι με την κακη διαειρησ των οικονομικων φτασαμε σε αυτη τη κατασταση.Οτι οι ψευτικες συνταξεις,η φοροδιαφυγη και ολα τα αλλα που λεγονται μας εφεραν εδω που ειμαστε.Ειναι σαν παιζεται μια διεθνης συνωμοσια εναντιον μας.Δεν γινεται η κυβερνηση οποια και αν ειναι να μην βλεπει οτι παμε προς τα εκει.
Με το φτωχο μου το μυαλο δηλαδη...εχω ενα μαγαζι και βγαζω 10 ευρω το μηνα,τον επομενο 9,8,7 και παει λεγοντας.Δεν το βλεπω?Η θα το κλεισω ή θα κανω κατι για να το ανεβασω.Και επειδη το πρωτο δεν γινεται στην περιπτωση της χωρας μας,ο μονος τροπος ειναι η αναπτυξη,που ποτε δεν ηρθε.
Αλλα γιατι?Ας πουμε οτι ειμαι πρωθυπουργος.Βλεπω οτι οδευουμε προς την καταστροφη.Και δεν κανω κατι.Γιατι?
1)Ειμαι ανθελληνας και θελω να αφανησω την Ελλαδα
2)Ειμαι τρελος
3)Βαζω το προσωπικο μου συμφερον πανω απο τη χωρα (δλδ να βγαλω δις εγω και ασε την Ελλαδα να καιγεται)
4)Με αναγκαζουν ή με εκβιαζουν και ειμαι κοτα να αντιδασω.Με πολεμο,με εμπαρκο με με με

Τι γινεται γιατι τα προδιδω και πουλαω τι χωρα μου?

Επιλεγμενα αποσπασματα απο συνεντευξη του DR Mark Weisbrot, διακεκριμένου οικονομολόγου σε Washington, D.C., “the New York Times”, “The Guardian” που νεζησε τα γεγονοτα της φιλη Αργεντινης το 2001.

Στην Ελλάδα κύριε καθηγητά, δε γνωρίζουμε πολλά για το τι έγινε στην Αργεντινή με το ΔΝΤ.
-Νεαρέ μου, όταν δεις μάνα να εκλιπαρεί να κόψουν κομμάτι από το κρέας της για να φάει το παιδί της, ίσως καταλάβεις αυτό που πάνε να σας κάνουν. Ντρέπομαι για τον εαυτό μου γιατί ήμουν ένα κομμάτι αυτών των αδίστακτων ανθρώπων. Να μην πέσετε στα νύχια τους.

-Έφτιαξαν πόλεις, μέσα στις πόλεις. Τις ονόμασαν villas miserias, πόλεις της μιζέριας. Εκεί πότιζαν τον κόσμο κοκαΐνη και άλλα ναρκωτικά, που παρουσιάστηκαν εν αφθονία άξαφνα όταν ο εφιάλτης είχε αρχίσει. Ήταν περήφανος λαός οι Αργεντίνοι. Δεν είδα μάνες να πουλάνε τα παιδιά τους όπως γίνεται στο LA. Είδα όμως ανθρώπους να χάνουν τα πάντα και στο τέλος τη ζωή τους όταν δεν υπήρχε τίποτα να δώσουν. Όσα δεν πήραν οι τράπεζες, τα πήραν οι έμποροι. Ο κόσμος έπρεπε να αποχαυνωθεί, να μην αντιστέκεται. Να πεθαίνει με τη μιζέρια του. Γι’ αυτό έβγαλαν έτσι αυτές τις ψευτοπόλεις. Έπνιγαν εκεί την οργή και την δυστυχία τους.

-Αυτό που μου έκανε εντύπωση είναι ότι όλα τα ΜΜ”Ε” διατυμπάνιζαν την ανάγκη της «βοήθειας». Στην αρχή τους έλεγαν ότι το κράτος θα πτώχευε και ο κόσμος έφτασε στο σημείο να πανηγυρίζει για επιτυχία την είσοδο του ΔΝΤ. Δεν φανταζόντουσαν τι θα ακολουθήσει. Τι ειρωνεία και αυτή. Τους έπεισαν με τον φόβο της πτώχευσης και εντέλει η σωτηρία ήρθε μόνο με την πτώχευση!

είχαν όλοι την εντύπωση ότι σώσαμε τη χώρα που ήταν ανίκανη και με διεφθαρμένες κυβερνήσεις. Ήταν απίστευτο τι μετέδιδαν οι ανταποκριτές όταν εμείς βλέπαμε την αλήθεια με τα μάτια μας σε κάθε δρόμο, σε κάθε γειτονιά.

Εγώ έβλεπα στο Μπουένος Άιρες την λεωφόρο γεμάτη από εξαγριωμένους να ουρλιάζουν «θέλουμε τη χώρα μας πίσω»! Θέλουμε τα δολάρια μας πίσω!
Οι τηλεοράσεις όπως μου έλεγαν, έδειχναν μερικές δεκάδες κομμουνιστές με κόκκινες σημαίες που διαμαρτύρονταν. Στην πραγματικότητα ο κόσμος ήταν εκατοντάδες χιλιάδες. Ίσως εκατομμύρια. Τους έβλεπα, έβγαιναν από τα σπίτια τους και ενώνονταν με τις πορείες. δεν υπήρχε συντονισμός.

Τότε άρχισε ο πραγματικός εφιάλτης. Στις 3 Δεκεμβρίου του 2001 η κυβέρνηση υπό την πίεση των διεθνών συμβούλων παίρνει την απόφαση να παγώσει τις καταθέσεις των πολιτών σε όλες τις τράπεζες. 70 δις Δολάρια αλλά και υπερδιπλάσιας αξίας κρατικά ομόλογα περιέρχονται στα χέρια της «ικανότατης και λαοπρόβλητης» κυβέρνησης.
Συντάξεις χάθηκαν. Τα κρατικά ομόλογα δεν είχαν πλέον κανένα αντίκρυσμα (για τους ντόπιους βέβαια). Ακόμα και ιδιωτικά συνταξιοδοτικά προγράμματα που είχαν μετατραπεί εξαναγκαστικά σε ομόλογα, εξανεμίστηκαν.
Είχαν προηγηθεί κάποιες αποσπασματικές παύσεις λειτουργίας του τραπεζικού συστήματος είτε με «υποχρεωτικές αργίες» είτε με μακροχρόνιες απεργίες.κολούθησαν χτυπήματα σε ανοιχτές συγκεντρώσεις (κλασσική μέθοδος) ώστε να τρομοκρατήσουν τον λαό για να μην ενισχύει τις κινητοποιήσεις. Δεκάδες οι νεκροί, εκατοντάδες οι τραυματίες.
(για να γίνει το παράδειγμα πιο κατανοητό, σκεφθείτε την υποθετική περίπτωση να γινόντουσαν αυτά τα πράγματα στην Ελλάδα και η φιλοαμερικανική κυβέρνηση να επιστράτευε Ουτσεκάδες, που είναι εκπαιδευμένοι από την CIA, για να χτυπούν ανοιχτές συγκεντρώσεις με χειροβομβίδες και Καλάσνικοφ, ενώ την ίδια στιγμή η κρατική αστυνομία να συλλαμβάνει Έλληνες διαδηλωτές)
Τα χτυπήματα αυτά αντί να κάμψουν, ενίσχυσαν το φρόνημα των εξεγερμένων πατριωτών αφού μπορεί ο αγώνας για «θεσμικά και οικονομικά αιτήματα» με ιδεοληπτικούς μανδύες να μην αξίζει ανθρώπινες θυσίες, όμως η κινητοποίηση ήδη είχε λάβει διαστάσεις Εθνεγερσίας. Ο λαός πλέον κατέβαινε στους δρόμους για Εθνικοαπελευθερωτικό πόλεμο.
Αντί για επαίτες, οι Αργεντίνοι έγιναν ελευθερωτές και οι ντόπιοι και ξένοι εκμεταλλευτές πήραν ένα γερό μάθημα, όταν αναγκαζόντουσαν να εγκαταλείψουν τη χώρα με Αμερικανικά ελικόπτερα.

Και τι εκανε η Αργεντινη και βγηκε απο την κριση
1. Η χώρα κήρυξε πτώχευση, σταματώντας κάθε πληρωμή σε διεθνή χρηματοπιστωτικά ιδρύματα
2. Η ισοτιμία Πέσο – Δολαρίου «ξεκλειδώθηκε» και ακολούθησε υποτίμηση κατά 75%
3. Η Αργεντινή είχε μάθει πλέον να είναι αυτάρκης. Η κοινωνία βάσισε την επιβίωση της στην ντόπια παραγωγή, το εκτεταμένο μποϋκοτάζ ξένων προϊόντων ήταν πλέον κρατική «εντολή», το εμπορικό ισοζύγιο ανατράπηκε άρδην.
4. Λόγω της υποτίμησης αλλά και της σκληρής δουλειάς του λαού, η παραγωγή της Αργεντινής έγινε ανταγωνιστικότερη φέροντας έναν ρυθμό ανάπτυξης στα πρότυπα της Ρωσίας του 2000.
5. Τον ρόλο του Πούτιν στην Αργεντινή, ανέλαβε ο ίδιος ο λαός που αποκήρυξε μετά βδελυγμίας τις νουθεσίες του state department για συνέχιση της συνεργασίας με το ΔΝΤ έστω και με ειδικά προνόμια. Δοκιμασμένες λύσεις, η νεκρανάσταση μίας χώρας από έναν λαό που δεν υπόκυψε στον τρόμο και τις απειλές. Μπορούμε;

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 11:37:47  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και το συμπερασμα μου εν κατακλειδι

Πλεον ισχυει το αγγλικο δικαιο που λεει οτι εαν δεν αποπληρωσουμε τα δανεια θα υποστουμε κατασχεσεις.Δηλαδη πεταιλεα,οσμιο,κοκκινο υδραργυρο και ολα τα μεταλλα μας.Ξεπουλανε τη ΧΩΡΑ ΜΑΣ ενω το 90% αναλωνεται σε αμπελοφυλοσοφιες και καθεται στον καναπε του.

ΣΤΗΝ ΥΓΕΙΑ ΣΑΣ ΕΛΛΗΝΕΣ ΠΟΛΙΤΕΣ ΑΞΙΟΙ ΟΛΟΙ ΣΑΣ ΜΚΠΡΑΒΟ ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 12:05:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Λάθος ahlobar!
Οι δανειστές ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΣΕ ΕΝΑ ΚΥΡΙΑΡΧΟ ΚΡΑΤΟΣ.
απλώς δεν ξαναδανείζουν.

http://www.youtube.com/watch?v=lclD74ZIZas

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 12:08:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλα ενταξει περιμενε.Χρονια φωναζουν οι Ρωσοι και οι Ισραηλινοι να μας βοηθησουν με την εξορυξη ενεργειακων κοιτασματων και με κερδη 60-40 αλλα εμεις τιποτα.127 τονοι οσμιου στα γ**** τα Ιμια που αντιστοιχει σε 40 φορες το χρεος και δεν τα βγαζουμε.Και οι πουλημενοι οι πολιτικοι μας θα τα δωσουν για πενταροδεκαρες.

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 12:11:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αληθεια δλδ τρελενομαι.Θα γινω καμικαζι θα με δειτε στα καναλια

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Αίολος
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


5558 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 13:02:57  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
zip, αλλού συμφωνούμε, αλλού διαφωνούμε.
Κάτι τελευταίο: Αν ήσουν εργοδότης, θα δεχόσουν ο υπάλληλός σου να εισπράττει από την επιχείρησή σου περισσότερα από 'σένα;

Ναι ή όχι είναι αρκετό.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 13:44:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ευχαριστώ ΠΛΑΤΩΝΑΣ για το πόστ με το μέιλ της ανοιχτής επιστολής του Θεοδωράκη.
Πράγματι,αξίζει να τη διαβάζουν και να σκεφτούν όλοι.
Όπως λέει και ο stiv, λέγονται αλήθειες[στην επιστολή].
Κι οι αλήθειες δυστυχώς πολλές φορές πονάνε.

Ίσως γελάσει κανείς με την είδηση όπως έκανα κι γώ,αλλά δείτε μέχρι και μια ωραία της πασαρέλας τι μας λέει...Σκλεναρίκοβα: "Όλοι στην Ελλάδα πρέπει να ξυπνήσουν"!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
gianipseftis
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2194 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 13:49:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
zyp
Έχουμε όλοι μας ένα μερίδιο ευθύνης. Όλοι μας. Άλλος μικρό, άλλος πιο μεγάλο, αλλά ... όλοι μας.


Μα αυτό το επεσήμανα και εγώ μιλώντας σε τρίτο πληθυντικό πρόσωπο, εκτός και αν διαφωνείς με αυτή την επισήμανσή μου.
Είναι κατα την γνώμη μου, καθαρά θέμα νοοτροπίας και όχι αμοιβής,
Επιπλέον, η δική μας νοοτροπία ως λαού, είναι να πληρωνόμαστε καλά, χωρίς να αποδίδουμε, και να ξοδεύουμε πολλά, χωρίς να τα παράγουμε.

quote:
Δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι ... "χαρτογιακάδες". Αυτή η λογική του να τα βάζουμε όλα στο ίδιο καζάνι, δεν ωφελεί τον τόπο.
Είναι αδιαμφισβήτητο το γεγονός πως ο δημόσιος τομέας στην Ελλάδα είναι ... τεράστιος! Επίσης αδιαμφισβήτητο είναι το γεγονός πως η νοοτροπία των υπαλλήλων του δημόσιου τομέα είναι ... όλα όσα λες κι εσύ παραπάνω. Αλλά δεν είναι όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι έτσι.

Πάντα θα υπάρχουν οι εξαιρέσεις ... για να επιβεβαιώνουν τον κανόνα, και πάντα οι εξαιρέσεις είναι ελάχιστες.
Γιαυτό και στην περίπτωση που εξετάζουμε, δεν ήταν αρκετές για να αποτρέψουν τον εξευτελισμό της Ελλάδας.

quote:
Δεν μίλησα για προσφορά στο κοινωνικό σύνολο, για προσφορά σε μια κοινωνία. Μίλησα για ευθύνη.

Και εγώ μίλησα εξ αρχής, για την ίδια “ανάγκη” του κάθε ανθρώπου στη ζωή.
Και ο γιατρός και ο σκουπιδιάρης τις ίδιες ανάγκες έχουν ο καθείς μεμονωμένα.

Αυτό που υποστηρίζω είναι πως αν η προσφορά του κάθε ανθρώπου στην κοινωνία είναι ανάλογη με τις δυνατότητες του, και προσφέρεται με ευσυνειδησία, τότε δικαιούται την ίδια αμοιβή με τον καθένα, τον οποιοδήποτε..

Ο .... ποιητής έλεγε
“Εδώ δεν είναι να είμαι εγώ πάνω απο σένα, ή εσύ πάνω από μένα.”
“Εδώ είναι να είμαστε όλοι, πάνω απο τον εαυτό μας”

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 14:23:10  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
...Επιλεγμενα αποσπασματα απο συνεντευξη του DR Mark Weisbrot, διακεκριμένου οικονομολόγου σε Washington, D.C., “the New York Times”, “The Guardian” που νεζησε τα γεγονοτα της φιλη Αργεντινης το 2001....
αρκετά καλό πόστ ahlobar
Όταν σχεδόν όλοι οι Έλληνες[κι εγώ] είμασταν μεθυσμένοι απ'τη τιμή,δόξα και ευφορία των Ολυμπιακών του 04 στη χώρα μας κι απ'το πλαστικό χρήμα με τα δάνεια και τις πιστωτικές κάρτες που τις μαζεύαμε σα κάρτες του τρίβιαλ περσούτ ή σαν επαγγελματικές κάρτες,κάποιες άλλες χώρες είχαν περάσει και πέρναγαν ένα άγρια φουρτουνιασμένο κάβο, μια τέλεια καταιγίδα...κάτι μπορεί να βλέπαμε στις ειδήσεις τότε σα σχόλιο του μισού λεπτού και δε δίναμε σημασία.
Χρειαζόταν να περάσουν δέκα χρόνια για να δούμε και να καταλάβουμε τι είχε συμβεί...Memorias del Saqueo
Ίσως ατομικό του καθενός και συλλογικό κάρμα ή ύβρις όλων μας;...τώρα η ώρα της νέμεσις ή πληρωμής λανθασμένων επιλογών;...ποιός ξέρει.
quote:
Αληθεια δλδ τρελενομαι.Θα γινω καμικαζι θα με δειτε στα καναλια
Αυτό είναι ακριβώς αυτό που δε χρειάζεται.
Δε λύνεται κανένα πρόβλημα με τη βία, δε ξεπερνιέται καμία άσχημη κατάσταση-πραγματικότητα με τη βία.
Η βία γεννά βία,κάθε είδους και μορφής βία.
Οι πραγματικές λύσεις δίνονται[έρχονται] μέσα απ'αγάπη και κατανόηση προς τον εαυτό μας και το συνάνθρωπο μας.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
YUGI-OH
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
462 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 15:40:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κι ακόμη μια όχι συνηθισμένη είδηση[αν και οι φωνές πληθαίνουν σ'όλη την Ευρώπη]...Αυστρία: Διαδήλωση αλληλεγγύης στους Έλληνες

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 16/02/2012, 16:36:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να πιστεψεις τωρα?

http://www.trelokouneli.gr/2012/02/blog-post_4456.html

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

idiot
troll


8 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 10:03:03  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους idiot  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κοιτάξτε τώρα να δείτε,
ἐχω ζητήσει πολλές φορές συγνώμη από τα πιθηκάκια όταν έγραφα ότι ο
άνθρωπος πιθηκίζει!
Προχθές είχα και την επιστημονική επιβεβαίωση!

Παρακολούθησα λοιπόν το εξής πείραμα,
τοποθέτησαν ένα ξύλινο κουτί μπροστά από ένα πιθηκάκι!
Με ένα ξυλάκι αφαίρεσαν τρεις μπάρες οι οποίες εμπόδιζαν την πρόσβαση
σε μία καταπακτή.
Βάλανε μέσα το ξύλο και χτύπησαν τρεις φορές, έπειτα ανοίξανε μια άλλη καταπακτή από το πλάι και με πήρανε μια λιχουδιά!
Δώσανε το ξυλάκι στο πιθηκάκι και αυτό επανέλαβε τις ίδιες κινήσεις ακριβώς και έβαλε χεράκι στη λιχουδιά….

Επαναλάβανε το πείραμα αυτή τη φορά με ένα τρίχρονο παιδάκι, κι αυτό με τη σειρά του ακολουθώντας ευλαβικά τις κινήσεις απέκτησε πρόσβαση στη λιχουδιά!

Στη συνέχεια επαναλάβανε το πείραμα, μόνο που αυτή τη φορά είχανε το ίδιο ακριβώς κουτί με τους ίδιους μηχανισμούς και κινητά μέρη μόνο που αυτή τη φορά το κουτί είναι φτιαγμένο εξ ολοκλήρου από γυαλί…
Επαναλάβανε τις ίδιες ακριβώς κινήσεις, μόνο που τώρα λόγω της διαφάνειας φαίνονταν καθαρά ότι οι κινήσεις να αφαιρεθούν οι μπάρες και τα χτυπήματα μέσα στην καταπακτή δεν είχαν καμία απολύτως σύνδεση με την καταπακτή που βρίσκονταν η λιχουδιά!
Το πιθηκάκι βλέποντας το δεν έκανε καν τον κόπο να πάρει το ξυλάκι, παρά κατευθείαν άνοιξε το πορτάκι που το χώριζε από το να γευτεί τη λιχουδιά!

Σειρά τώρα του τρίχρονου, ξανά η ίδια διαδικασία.
Διάφανο το κουτί επαναλαμβάνω και φανερή η πρόσβαση στη λιχουδιά και παντελώς άσχετη με τη διαδικασία των κινήσεων!
Το τρίχρονο παιδάκι επανέλαβε με την ίδια ευλάβεια τη διαδικασία των κινήσεων προκειμένου να βάλει στο χέρι τη λιχουδιά!

Έτσι του μάθανε, έτσι και έκανε!

Ναι λοιπόν Μίκη μου, δωράκι του θεού.
Έχεις δίκιο.
Πρέπει να αλλάξουμε συμμάχους!
Πρέπει να τρυπήσουμε να βρούμε πετρέλαιο!
Πρέπει να σκάψουμε να βρούμε χρυσό!
Πρέπει να γίνουμε γιατροί για να τα κονομήσουμε!
Πρέπει να γίνουμε δικαστές για να απαυτώσουμε το σύμπαν!
Πρέπει να καλλιεργήσουμε τους μεταλλαγμένους σπόρους με τους θρεπτικότατους καρπούς που αυτοί θα μας αποφέρουν!
Κι όλα αυτά υπό τους ήχους της μουσικής σου που θα πληρώσουμε αδρά στους γερμανούς εμπόρους που την εμπιστεύτηκες για να την ακούσουμε!

Ναι ρε, δεν είναι οτι αρμενίζουμε στραβά, ο γιαλός είναι στραβός!
Yours τρο(υ)λ(ι)!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

stiv
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2964 Μηνύματα
Απεστάλη: 17/02/2012, 23:39:24  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος stiv  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αποκαλυπτικό! Ο Χαρτης του Ισίδωρου Πόσδαγλη που ήξερε τα πάντα απο το 1952 !!!

Γράφει ο Πύρινος Λόγιος

Πρίν απο λίγο, δημοσιεύτηκε ένα άρθρο στο ιστολόγιό μας με τίτλο: Ο ποιητής Ισίδωρος Πόσδαγλης γνώριζε το μέλλον της Ελλάδας απο το 1952 ! και πραγματικά συγκλονίστηκα καθώς το διάβαζα. Τον συγκεκριμένο Οικονομολόγο, ποιητή και Αγωνιστή της Εθνικής Αντίστασης ομολογώ - ΚΑΙ ΝΤΡΕΠΟΜΑΙ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ ΓΙ ΑΥΤΟ - οτι δεν τον γνώριζα ούτε τον είχα ξανακούσει ποτέ στη ζωή μου. Και σήμερα έμαθα τόσα πολλά γι αυτόν, που πραγματικά βουίζει το κεφάλι μου!

Διαβάζοντας όμως το άρθρο ως το τέλος, διαπιστώνω οτι μιλούσε για έναν πίνακα, στην εξής παράγραφο:


ΠΗΓΗ:
http://afipnisoy.blogspot.com/2012/01/1952.html

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 09:08:55  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ταμπέλες, ταμπέλες, ταμπέλες...

Δεξιά και αριστερά...
Μέγα λάθος κατά την αποψή μου η όποια ταμπελοποίηση.
Ας τις κρατήσουμε προς αποφυγή μιας επανάληψης ίσως και για να λέμε και κανένα ανέκδοτο κάπου κάπου.

Οι διαχωρισμοί φέρνουν τους διαξιφισμούς και τον αποπροσονατολισμό και δυστυχώς η ιστορία μας βρίθει από αυτούς.

Όταν ένα σύστημα παύει να εξυπηρετεί μία κοινωνία το μόνο που μπορεί να συνυπάρξει με αυτήν είναι η αλλαγή του ίδιου του συσήματος

Δύο κόμματα εδώ και δεκαετίες εκμεταλεύονται με τον χειρότερο τρόπο την εξουσία που τους δίνει ο λαός επειδή δεν υπήρχε και δεν υπάρχει καλύτερη επιλογή, κατά τους πολλούς τουλάχιστον.
Εδώ και χρόνια οι πολίτες αυτού του τόπου, λένε πως ψηφίζουν τον λιγότερο χειρότερο ή αυτόν που θα τους υποσχεθεί κάποια λύση σε κάποιο πιο προσωπικό πρόβλημα.
Δεν μιλάμε για δημοκρατία λοιπόν όταν δεν υπάρχουν επιλογές.

Εκεί λοιπόν στηρίζεται η πολιτική αυτού του τόπου. Στον πολίτη που δεν έχει κάτι καλύτερο αλλά δυστυχώς συντηρεί ένα πολιτικό σύστημα που σαπίζει, τελικά γίνεται παρτάκιας, κοπροκομματόσκυλο, δημόσιος υπάλληλος για να την βολέψει και ο φαύλος κύκλος συνεχίζεται.
Και ενώ οι ίδιο άνθρωποι που οδήγησαν αυτόν τον τόπο σε αυτό το χάλι, σήμερα θέλουν να μας "σώσουν", χρησιμοποιώντας τα πιο μεγάλα όπλα τους, της πειθούς και της τρομοκρατίας, πως δεν υπάρχει άλλη σωτηρία γι' αυτόν τον τόπο, ανατρέποντας μπροστά στα μάτια όλων σύνταγμα και νόμους.
Και το "τερατάκι" στην τούρτα όπως το λέω ειρωνικά, επιβάλλοντας ένα μνημόνιο σε βουλευτές που ούτε οι ίδιοι δεν είχαν διαβάσει μάλιστα μιας εποχής όπου ο πρωθυπουργός δεν έχει ψηφιστεί καν από τον λαό.

Ας σταματήσουμε να εστιάζουμε στον Γερμανό ή στον γερμαναρά όπως ακούω να λένε κάποιοι, ρατσιστές υπάρχουν παντού, υπάρχουν πάρα πολλοί που έχουνε κρίση και βλέπουν τα πολιτικά παιχνίδια που παίζονται και Γερμανοί και Γάλλοι, Ιταλοί, Αυστριακοί...κ.α.

Ακούγεται επίσης πως είμαστε τεμπέληδες, μήπως ισχύει και αυτό?

Και καταλήγω πάλι, Ταμπέλες, Ταμπέλες, Ταμπέλες..


Επειδή υπάρχει και η άλλη όψη του νομίσματος...

:
German people from #Occupy Berlin

από Facebook, "Καταργηση Βουλευτικης Ασυλιας"
δίνω διεύθυνση :
https://www.facebook.com/#!/katargisivouleutikisasulias



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ahlobar
Μέλος 2ης Βαθμίδας


296 Μηνύματα
Απεστάλη: 18/02/2012, 09:56:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
stiv Απιστευτο που το γνωριζε αυτα απο το 50'.Ετσι ειναι τα πραγματα,το πιστευω.Το εχω γραψει και πιο πανω αλλωστε.Τι θα μπορεσουμε να κανουμε ειναι το θεμα.Και επειδι δεν μας βλεπω να αντιδραμε μου φαινεται πιο λογικο και ευκολο καποιο πραξικοπημα απο στρατο.Παλι..

High Hopes..Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

simori
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2290 Μηνύματα
Απεστάλη: 19/02/2012, 14:48:18  Εμφάνιση Προφίλ  Στείλτε ένα Yahoo! Μήνυμα στο Μέλος simori  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
stiv:
Αποκαλυπτικό! Ο Χαρτης του Ισίδωρου Πόσδαγλη που ήξερε τα πάντα απο το 1952 !!!

Σόρυ που επεμβαίνω αλλά λίγο που το έψαξα φαίνεται πως ο χάρτης είναι μούφα...



THE TRUE REVOLUTION IS IN MIND

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Το Θέμα καταλαμβάνει 10 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.21875
Maintained by Digital Alchemy