ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 ΤΙ ΘΑ ΚΑΝΑΤΕ ΑΝ ΗΤΑΝ Η ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΣΑΣ ΜΕΡΑ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ;
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
 
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 11:48:35  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Όλοι μας λίγο πολύ, ακόμα και στη ζωή μας, έχουμε πράγματα τα οποία θέλουμε να κάνουμε αλλά δεν τα κάνουμε ή πράγματα τα οποία θέλαμε να πούμε αλλά δεν τα λέμε, και τελικά δεν βρίσκουμε ποτέ την ευκαιρία να τα πραγματοποιήσουμε.
Σε ένα φόρουμ μπορεί να τύχει (όπως στη περίπτωσή μου) να μας δοθεί ένα περιθώριο πριν την "εξαφάνισή" μας, πράγμα που στην πραγματική ζωή μάλλον δε συμβαίνει ή δε συμβαίνει συχνά, δηλ. να μας δοθεί ένα χρονικό διάστημα για να είμαστε ειλικρινείς, να είμαστε ο εαυτό μας, να κάνουμε αυτά που αυθόρμητα θέλουμε να κάνουμε χωρίς να σκεφτούμε τις συνέπειες, τι θα πουν οι άλλοι, τι θα σκεφτούν κλπ.

Θα ήθελα λοιπόν -και με μια δόση χιούμορ- να σκεφτείτε και αν θέλετε να μας περιγράψετε (έστω και με "συμβολικό" τρόπο), τι θα κάνατε αν -για οποιοδήποτε λόγο- ήταν η τελευταία σας μέρα του φόρουμ (του λογαριασμού σας δηλ. στην ουσία).

Και δευτερευόντως θα ήθελα να αναρωτηθούμε, τι ρόλο παίζει η άποψη των άλλων για εμάς, σε ένα φόρουμ (Όπου καλυπτόμαστε και απ' την ανωνυμία συνήθως) και ποια είναι η αξία του λογαριασμού μας αλλά και της "προσωπικότητας" της φορουμικής που έχουμε κτίσει, για εμάς.
Πόση αξία έχει για εμάς;

Καλές αναρτήσεις

AitheroVamon
Διαχειριστής

Greece
3627 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 14:16:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr Jekyll Mr Hyde:
να είμαστε ειλικρινείς, να είμαστε ο εαυτό μας, να κάνουμε αυτά που αυθόρμητα θέλουμε να κάνουμε
χωρίς να σκεφτούμε τις συνέπειες, τι θα πουν οι άλλοι, τι θα σκεφτούν κλπ.

(η υπογράμμιση δική μου)



Μα Dr Jekyll Mr Hyde αυτό δεν είναι και το υγείες που πρέπει να κάνει ο καθένας απο τη στιγμή που νιώθει την ανάγκη να συμμετάσχει σε μια δημόσια συζήτηση?

Δεν κατανοώ τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να περιμένει την ωρα τις "διαγραφής" του
για να παρουσιάσει τον πραγματικό του εαυτό.

Κι όταν λέμε "υγείες" εννοούμε αυτα τα stantar που θέτει η ιατρική επιστήμη καθορίζοντας τον όρο "υγείες",
απο εκεί και πέρα, "αρρώστιες" υπάρχουν πολλές

quote:
... τι ρόλο παίζει η άποψη των άλλων για εμάς, σε ένα φόρουμ (Όπου καλυπτόμαστε και απ' την ανωνυμία συνήθως) και ποια είναι η αξία του λογαριασμού μας αλλά και της "προσωπικότητας" της φορουμικής που έχουμε κτίσει, για εμάς.
Πόση αξία έχει για εμάς;

Η ανωνυμία (λανθασμένα κατά τι γνώμη μου) έχει συνδεθεί με την ασυλία,
το οτι παρέχετε στους χρήστες η ελευθερία να επικοινωνούν μεταξύ τους και να εκφράζονται δημόσια διατηρώντας την ανωνυμία τους,
(εφόσον το επιθυμούν)
δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να εκληφθεί ως ευκαιρία αναδείξεις του alter ego τους .
Τι κι αν δεν ξέρεις την πραγματική μου ταυτότητα?
δεν μπορούμε να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση εντός κάποιων κανόνων?
Θα άλλαζε κάτι αν με έλεγα Θανάση ή Γιώργο
απο τη στιγμή που οι ιδέες μου σου αρέσουν
ή στην καλύτερη των περιπτώσεων σου έχουν δώσει ερεθίσματα για αναζήτηση (πανω σε οποιοδήποτε θέμα)
δεν θα με βάλεις στο σπίτι σου,
ουτε θα μου εμπιστευτείς τα παιδιά σου,
αυτο ομως δεν σημαίνει, οτι και σε κάποιον άγνωστο που συναντάς τυχαία στο δρόμο, και δεν ξέρεις ούτε όνομα ούτε διεύθυνση βγάζεις τον χειρότερο σου εαυτό (απο τη στιγμή που κι αυτός δεν έχει ιδέα ποιος είσαι)
αλλα σε αυτούς που γνωρίζουν την ταυτότητα σου, είσαι πολλάκις πιο προσεκτικός.

Σαφώς και η συμπεριφορά του Ιανού είναι η πλέων διαδεδομένη στο διαδίκτυο,
(χωρίς αυτο να σημαίνει οτι είναι και το σωστό)

Προσωπικά, θα είχε σχεδόν το ίδιο κόστος μια εσφαλμένη αντιμετώπιση κάποιου μέλους (απο πλευράς μου)
όμοια με εκείνη κάποιου γνωστού μου
(και μου εχει συμβεί 1-2 φορές στο φόρουμ μας)
και κυριολεκτικά ήθελα να ανοίξει η γη να με καταπιεί
δεν είχα έρθει σε κόντρα, απλά η άποψη που ειχα διαμορφώσει,
και οι σκέψεις που ειχα κανει, γύρισαν τούμπα σε μια στιγμή...
Και οπως κατάλαβες, δεν ειχε καμιά σημασία αν αυτο ηταν ενας απλός λογαριασμός κι ένα απλό nickname,
πισω απο αυτο το acc βρισκόταν ενας άνθρωπος,
τον οποίο ΧΩΡΙΣ να ξερω! είχα υποτιμήσει τοσο πολύ ...

Επομένως η προσωπικότητα (εστω καλυπτόμενη απο ενα ψευδώνυμο)
είναι άρρηκτα συνδεδεμένη με έναν άνθρωπο, τον οποιο οφείλουμε να σεβόμαστε, τον ίδιο αλλά και τις απόψεις του
γιατί ετσι σεβόμαστε πανω απ'ολα τον εαυτό μας.

Αρα, η αξία που εχει ένας λογαριασμός,
ειναι η ίδια με αυτή που δίνουμε εμείς στον δικό μας...

edit:Παρασύρθηκα και δεν έβαλα αρκετή δόση χιούμορ
οπως ο θεματοθετης προέτρεπε
την επόμενη φορά Dr


not asked to learn how deep the secrets ... there are no

Edited by - AitheroVamon on 20/03/2013 14:20:01Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 15:11:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Θα ήθελα λοιπόν -και με μια δόση χιούμορ- να σκεφτείτε και αν θέλετε να μας περιγράψετε (έστω και με "συμβολικό" τρόπο), τι θα κάνατε αν -για οποιοδήποτε λόγο- ήταν η τελευταία σας μέρα του φόρουμ (του λογαριασμού σας δηλ. στην ουσία).

Επειδή ζητάς δόση χιούμορ,δεν θα έκανα αυτο που θα κάνεις εσυ!!!

Δηλαδή δεν θα συνέχιζα με άλλο νικ...

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 15:48:21  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
AitheroVamon
Μα Dr Jekyll Mr Hyde αυτό δεν είναι και το υγείες που πρέπει να κάνει ο καθένας απο τη στιγμή που νιώθει την ανάγκη να συμμετάσχει σε μια δημόσια συζήτηση?
Έχεις δίκαιο AitheroVamon το υγειές αυτό είναι. Αλλά είναι αυτό και που συμβαίνει στην πραγματικότητα;
Δηλ. μπορούμε να πούμε οτι πάντα γράφουμε χωρίς να σκεφτόματε τι θα πουν οι άλλοι (φίλοι & εχθροί); Ή μήπως το σκεφτόμαστε; "Ωχ να μη πω αυτό, γιατί τι θα σκεφτούν οι άλλοι για μένα;"
quote:
Δεν κατανοώ τον λόγο για τον οποίο θα πρέπει να περιμένει την ωρα τις "διαγραφής" του
για να παρουσιάσει τον πραγματικό του εαυτό.
Μα, γιατι δεν έχει τίποτα να χάσει: Η προσωπικότητα που έχτιζε για μήνες ή χρόνια, πουφ! εξανεμίζεται. Τι έχει να χάσει αν θα δυσαρεστήσει κάποιον; Τι έχει να κερδίσει με το να ευχαριστήσει κάποιον άλλο; Το ίδιο και το αυτό. Δεν υπάρχει ανάγκη ούτε να ευχαριστήσεις ούτε να δυσαρεστήσεις κανέναν. Μόνο ο,τι σου 'ρθει να το βάλεις σε λέξεις!

quote:
Η ανωνυμία (λανθασμένα κατά τι γνώμη μου) έχει συνδεθεί με την ασυλία,
το οτι παρέχετε στους χρήστες η ελευθερία να επικοινωνούν μεταξύ τους και να εκφράζονται δημόσια διατηρώντας την ανωνυμία τους,
(εφόσον το επιθυμούν)
δεν πρέπει σε καμιά περίπτωση να εκληφθεί ως ευκαιρία αναδείξεις του alter ego τους .
Τι κι αν δεν ξέρεις την πραγματική μου ταυτότητα?
δεν μπορούμε να κάνουμε μια πολιτισμένη συζήτηση εντός κάποιων κανόνων?
Θα άλλαζε κάτι αν με έλεγα Θανάση ή Γιώργο
απο τη στιγμή που οι ιδέες μου σου αρέσουν
ή στην καλύτερη των περιπτώσεων σου έχουν δώσει ερεθίσματα για αναζήτηση (πανω σε οποιοδήποτε θέμα)
δεν θα με βάλεις στο σπίτι σου,
ουτε θα μου εμπιστευτείς τα παιδιά σου,
αυτο ομως δεν σημαίνει, οτι και σε κάποιον άγνωστο που συναντάς τυχαία στο δρόμο, και δεν ξέρεις ούτε όνομα ούτε διεύθυνση βγάζεις τον χειρότερο σου εαυτό (απο τη στιγμή που κι αυτός δεν έχει ιδέα ποιος είσαι)
αλλα σε αυτούς που γνωρίζουν την ταυτότητα σου, είσαι πολλάκις πιο προσεκτικός.
Συμφωνώ με όλα τα παραπάνω, προσθέτω όμως οτι η ανωνυμία προσφέρει δυνατότητα πειραματισμού, ανακάλυψης και αυτο-ανακάλυψης.
Και εδώ παίζει ρόλο και το εξής, οτι στο διαδίκτυο λόγω της ανωνυμίας, δε θα σε κρίνει κανείς λόγω φύλου, έθνους, ηλικίας, επαγγέλματος κλπ. Επομένως κάποιος καλείται να κρίνει τον άλλον από το περιεχόμενο του λόγου του. Χωρίς φανφάρες.
quote:
Αρα, η αξία που εχει ένας λογαριασμός,
ειναι η ίδια με αυτή που δίνουμε εμείς στον δικό μας...
Αυτή η τελευταία παρατήρηση μ'άρεσε πολύ.
quote:
Παρασύρθηκα και δεν έβαλα αρκετή δόση χιούμορ
οπως ο θεματοθετης προέτρεπε
την επόμενη φορά Dr
No problem


quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
Επειδή ζητάς δόση χιούμορ,δεν θα έκανα αυτο που θα κάνεις εσυ!!!

Δηλαδή δεν θα συνέχιζα με άλλο νικ...


Βρε εγώ έχω ήδη δικτυωθεί σε άλλα φόρουμ
Άσε που ένας συνάδελφος (τρόπος του λέγειν), αμφιλεγόμενος σαν και εμένα, έχει ξεκινήσει δικό του
Θα τη βρούμε την άκρηΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
kost
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


3194 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 19:26:58  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους kost  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr. γράψε εσύ καλύτερα τις απόψεις σου, μιας και είναι η τελευταία σου ημέρα όπως λες στο φόρουμ. Εγώ πάντως αν ήταν η "τελευταία" μου ημέρα και ήθελα να γράψω κάτι, θα έκανα ενδεχομένως έναν σύντομο απολογισμό του τί κέρδισα από αυτό το φόρουμ και τί προσέφερα σε αυτό, και θα έκρινα γενικότερα την παρουσία μου σε αυτό (λάθη που μπορεί να διέπραξα, άτομα που μπορεί να προσέβαλλα κτλ). Επίσης μπορεί να έστελνα κανά δυό μηνύματα σε κάποια άτομα που μπορεί να ήθελα να κρατήσω επαφή.

Να σου πω πάντως και κάτι άλλο...προσωπικά δεν βλέπω ένα φόρουμ ως μία ευκαιρία για "χτίσιμο" μίας προσωπικότητας ή περσόνας. Το σημαντικότερο είναι η ανταλλαγή απόψεων και ο δημιουργικός διάλογος. Σαφώς και ο καθένας διαμορφώνει μία διαδικτυακή "εικόνα" του εαυτού του -και γι'αυτό οι άλλοι γνωρίζουν πάνω-κάτω τί να περιμένουν από αυτόν- ωστόσο και πάλι το χτίσιμο αυτό δεν είναι αυτοσκοπός...


Να σου πω τέλος πως δεν γνωρίζω τους ακριβείς λόγους που διαγράφτηκες ωστόσο βλέπω πως εάν ήθελες να παραμείνεις στο φόρουμ αυτό ήταν στο χέρι σου...στο λέω γιατί διάβασα κάτι που απάντησες σε ένα άλλο θέμα σε πρόταση των διαχειριστών λέγοντας ότι "πρέπει να πάρω προφυλάξεις...και θα είστε πολλοί και εγώ ένας" κτλ, τα οποία σόρυ αλλά δεν με έπεισαν ότι επιθυμείς να συνεχίσεις στο εδώ φόρουμ...δεν γίνεται δηλαδή σε μία πρόταση για μία ειλικρινή συζήτηση διά ζώσης να φανταζόμαστε τον διαχειριστή σαν έναν αυταρχικό μπαμπούλα που μπορεί να μας απειλήσει ή και να μας δείρει!!!. Καλοπροαίρετα στο λέω αυτό και όχι επικριτικά, για τον λόγο του ότι θεωρώ ότι ο αληθινός σκοπός για τα μέλη ενός φόρουμ δεν είναι το χτίσιμο μίας περσόνας (η οποία μπορεί να μην έχει καμία σχέση με τον αληθνιό εαυτό εκείνου που την φτιάχνει) αλλά ο ειλικρινής διάλογος, έστω και με τις εντάσεις του.

Όπως και να 'χει σού εύχομαι ό,τι καλύτερο!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 19:43:56  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Dr,
Τα είπαμε και στο άλλο τόπικ,
αλλά μια που άνοιξες και ειδικό τόπικ αποχώρησης- - προσυπογράφω την παραπάνω ανάρτηση του Kost.

Ότι σου εύχομαι να βρεις, ότι γουστάρεις κι αγαπάς, είναι αυτονόητο.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Dr Jekyll Mr Hyde
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
7552 Μηνύματα
Απεστάλη: 20/03/2013, 22:22:32  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Dr. γράψε εσύ καλύτερα τις απόψεις σου, μιας και είναι η τελευταία σου ημέρα όπως λες στο φόρουμ. Εγώ πάντως αν ήταν η "τελευταία" μου ημέρα και ήθελα να γράψω κάτι, θα έκανα ενδεχομένως έναν σύντομο απολογισμό του τί κέρδισα από αυτό το φόρουμ και τί προσέφερα σε αυτό, και θα έκρινα γενικότερα την παρουσία μου σε αυτό (λάθη που μπορεί να διέπραξα, άτομα που μπορεί να προσέβαλλα κτλ).
Πολύ καλή ιδέα αυτή και έχω ήδη κάνει κάτι παρεμφερές.. αλλά δυστυχως όλα έπεσαν σε κακιά στιγμή και δεν έχω τώρα τον χρόνο να μπω σε τέτοια διαδικασία (στον βαθμό που θα ήθελα). Αύριο κιόλας φεύγω απο Αθήνα για δουλειές. Θα δείξει.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 13:45:43  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Φιλε Dr Jekyll και εγω σου ευχομαι να βρεις αυτο που πραγματικα επιθυμεις

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 20:33:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
διαγραφτηκες;;;Δεν θα ξανα δουμε στης συζητησεις μνμ σ;;;Πολυ κριμα παντα τα μνμ σ με σκαλωναν κ δινα παντα βαση ...

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Osmosis
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός


545 Μηνύματα
Απεστάλη: 21/03/2013, 21:12:36  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Osmosis  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Καλές αναρτήσεις
Να πας να αναρτηθείς εσύ κύριε!
Έχασα γεγονότα το Σ/Κ, τι μέρα είναι σήμερα, Πέμπτη, αύριο είναι Παρασκευή;

We seldom stop to think that we are
still creatures of the sea, able to
leave it only because, from birth to
death, we wear the water-filled
space suits of our skins.
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ελληνμεχρι το κοκκαλο
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
76 Μηνύματα
Απεστάλη: 23/03/2013, 14:24:52  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Δεν θα ξανα εμφανιστει;Παει;;Διαγραφτηκε;;

χχχΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

   
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.1054688
Maintained by Digital Alchemy