ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 .-= Η ΣΟΦΙΑ =-.
 To «τουπέ» του Γνώστη και του Φιλοσόφου
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 14
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:24:31  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

panpam

Θα είμαι ειλικρινής μαζί σου:

Άστο ρε άνθρωπέ μου. Δεν το κατέχεις, δεν νιώθεις, μάλλον δεν πρόκειται ποτέ σου να φτάσεις.
Θα ήσουν πολύ χρησιμότερος, αν επιτέλους επέλεγες να ασχοληθείς με κάτι το οποίο κατανοείς και μπορείς να διαχειριστείς. Σε σχέση με το forum μιλώ.

Αναγνωρίζω πως σου φαίνομαι αγενής, αλλά σου μιλάω μπέσα.


Επαναλαμβάνω κι εδώ το post μου, αν και θα έπρεπε να γνωρίζεις πως αυτό που κάνουμε τώρα, είναι αντιδεοντολογικό. Δεν το γνωρίζεις προφανώς. Όπως και πάρα πολλά άλλα, εξίσου προφανώς.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Όχι, μιλάς υποκριτικά. Απλά επιλέξεις απαξιωτικές εκφράσεις για να "αντικρούσεις" κάτι χωρίς επιχειρήματα (προφανώς λόγω απουσίας επιχειρημάτων).

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:30:25  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ήμουν ευγενώς ειλικρινής. Αν δεν ήμουν, θα σου έλεγα:

"Μάστορα, δεν το κατέχεις, κι όχι μόνο κουτσουλίζεις ακαταλήπτως, αλλά εκνευρίζεις κι όσους προσπαθούν να αρθρώσουν λόγο. Πάνε και ασχολείσου με κάτι που σε παίρνει και κατανοείς, ή άλλως, άραξε στα κυβικά σου μπας και ξεστραβωθείς επιτέλους."

Αλλά δεν το είπα έτσι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:49:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ήμουν ευγενώς ειλικρινής. Αν δεν ήμουν, θα σου έλεγα:

"Μάστορα, δεν το κατέχεις, κι όχι μόνο κουτσουλίζεις ακαταλήπτως, αλλά εκνευρίζεις κι όσους προσπαθούν να αρθρώσουν λόγο. Πάνε και ασχολείσου με κάτι που σε παίρνει και κατανοείς, ή άλλως, άραξε στα κυβικά σου μπας και ξεστραβωθείς επιτέλους."

Αλλά δεν το είπα έτσι.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Το κριτήριό μου για την ειλικρίνεια έχει να κάνει με την δυνατότητα (που δείχνεις να κατέχεις ελλειμματικά) να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς να καταφύγεις σε απαξίωση άσχετη με το θέμα.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:54:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς να καταφύγεις σε απαξίωση άσχετη με το θέμα

Το θέμα είναι η Πολιτεία.Όχι η Πόλη.
Και οι Άνθρωποι που θα την κάνουν εφικτή,μέσω της εξέλιξής τους.
Όχι οι άνθρωποι που κατοικούν στην πόλη.

Εσύ είσαι εκτός θέματος.
Αν προσπαθήσεις λίγο,θα το δεις.
Στο εξηγώ και στο άλλο τόπικ...

ΥΣ: Με ζαλίσατε με το πέρα δώθε, στα τόπικ.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 16:57:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
panpam
Το κριτήριό μου για την ειλικρίνεια έχει να κάνει με την δυνατότητα (που δείχνεις να κατέχεις ελλειμματικά) να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς να καταφύγεις σε απαξίωση άσχετη με το θέμα.

Άκου μάστορα.

Το γεγονός που συμμετέχω σε μια δημόσια συζήτηση, δεν συνεπάγεται καμία υποχρέωση να απαντώ, να εξηγώ ή να απευθύνομαι σε όποιον την παρακολουθεί. Εσύ, λόγου χάρη, δεν αποτελείς συνομιλητή μου, ούτε κατά διάνοια. Δεν βλέπω καμία σκοπιμότητα στο να σου εξηγήσω, ούτε κι αισθάνομαι καμιά εσωτερική επιθυμία τέτοιου τύπου.

Κι αν θες και την ξεκάθαρη θέση μου, δεν επιθυμώ ούτε να διαβάζεις τα γραφόμενά μου. Είσαι απλώς λελογισμένο κόστος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:02:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς να καταφύγεις σε απαξίωση άσχετη με το θέμα

Το θέμα είναι η Πολιτεία.Όχι η Πόλη.
Και οι Άνθρωποι που θα την κάνουν εφικτή,μέσω της εξέλιξής τους.
Όχι οι άνθρωποι που κατοικούν στην πόλη.

Εσύ είσαι εκτός θέματος.
Αν προσπαθήσεις λίγο,θα το δεις.
Στο εξηγώ και στο άλλο τόπικ...

ΥΣ: Με ζαλίσατε με το πέρα δώθε, στα τόπικ.


Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.


Όχι. Είναι εντελώς εντός θέματος (εκ μεταφορά εδώ γιατί είναι- περί "τουπέ" - των δήθεν ιδίως). Δεν υπάρχει λόγος να μιλά ο άλλος απαξιωτικά αλλά είναι χρήσιμο όταν συμβαίνει γιατί έτσι ξεχωρίζει ο "δήθεν".... Αν είναι έτσι ή αλλιώς μπορεί να εξηγηθεί - αλλά όταν βλέπεις αντί για εξήγηση εξυπνάδες...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:04:19  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
panpam
Το κριτήριό μου για την ειλικρίνεια έχει να κάνει με την δυνατότητα (που δείχνεις να κατέχεις ελλειμματικά) να απαντήσεις επί του θέματος χωρίς να καταφύγεις σε απαξίωση άσχετη με το θέμα.

Άκου μάστορα.

Το γεγονός που συμμετέχω σε μια δημόσια συζήτηση, δεν συνεπάγεται καμία υποχρέωση να απαντώ, να εξηγώ ή να απευθύνομαι σε όποιον την παρακολουθεί. Εσύ, λόγου χάρη, δεν αποτελείς συνομιλητή μου, ούτε κατά διάνοια. Δεν βλέπω καμία σκοπιμότητα στο να σου εξηγήσω, ούτε κι αισθάνομαι καμιά εσωτερική επιθυμία τέτοιου τύπου.

Κι αν θες και την ξεκάθαρη θέση μου, δεν επιθυμώ ούτε να διαβάζεις τα γραφόμενά μου. Είσαι απλώς λελογισμένο κόστος.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.


Πάλι ασθένεια και έλλειψη δείχνεις. Θα έπρεπε ο Py8ie να σ'ευχαριστήσει που αναδεικνύεις και υπογραμίζεις το προς αποφυγή. Αν μπορείς να στηίξεις τα λόγια σου κάντο. Αλλιώς σώπα. Τα υπόλοιπα περιττεύουν.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:05:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
DSM καλό το Thunderstruck αλλά το Smells like teen spirit το απογειώνουν....

quote:
Όποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει, είναι τρελός, απόφυγε τον.

Οποιος δεν ξέρει και δεν ξέρει πως δεν ξέρει διακατέχεται από άγνοια.
Το πιο πιθανό δε είναι να μεγάλωσε σε ένα περιβάλλον και ανάμεσα σε βιώματα που τον έκαναν να νομίζει ότι ξέρει τα πάντα και δεν έχει να μάθει τίποτα.

Σε αυτή την κατηγορία ανάγεται η πλεοψηφεία του ανθρώπινου είδους, και είναι μάλιστα και αυτό το είδος ανθρώπων που συνήθως μιλάει με το ανάλογο "τουπέ" επί παντός επιστητού.

Φυσικά και είναι τρελοί, είμαστε μάλλον, αφού είναι πασιφανές ότι σαν άνθρωποι τα χουμε κάνει σκατά.

Ο λόγος που ο άνθρωπος δεν ξέρει και δεν το ξέρει κιόλας μπορεί να μελετηθεί, και συνήθως η αιτία είναι ότι ΔΕΝ ΘΕΛΕΙ να ξέρει. Πισω από αυτό κρυβεται ο φόβος. Ο φόβος προς το άγνωστο, ο φόβος προς το μη συμβατό προς το κατεστημένο.
Το να καταλάβεις ότι δεν γνωρίζεις δεν είναι εύκολο πράγμα.
Το να το εκδηλώσεις και προς τους άλλους 9 στις 10 θα σε φέρει αντιμέτωπο με τη χλεύη των υπόλοιπων που παραμένουν πρόβατα.
Και επειδή ο άνθρωπος είναι κοινωνικό ον, αυτή η επιφοίτηση θα σε κάνει να νιώσεις μόνος. Μην το παραβλέπουμε δεν είναι εύκολο να πας στη δεύτερη κατηγορία από την πρώτη.
Για ΜΕΝΑ η πρώτη κατηγορία είναι και το πιο μεγάλο στοίχημα. Συγνώμη αν απογοητεύω μερικούς, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Το μεγάλο πρόβλημα με αυτή την κατηγορία, είναι ότι εγκυμονεί τον κίνδυνο να σε κάνει πιο ηλίθιο από ότι ήδη είσαι. Οταν δεν έχεις να αποκομίσεις κάτι από έναν συνομιλητή σου, καις τσάμπα εγκεφαλικά κύτταρα. Και όμως, ο μάγκας ο αληθινός δεν καίει εγκεφαλικά κύτταρα, παρά μεταδίδει γνώση.

Σε αυτήν την κατηγορία η γνώση πρέπει να δίδεται με δόσεις, ποτέ σε ποσότητα, γιατί μετά δεν "χωνεύεται" εύκολα και ο λαβών μάλλον θα την "ξεράσει", χωρίς να κρατήσει τίποτα από τα θετικά συστατικά της.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:06:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Πυθαγόρα,

Αφού με τις τελευταίες αναρτήσεις,,αποτελέσαμε ζωντανό παράδειγμα στα ερωτήματά σου,λέω να κάνω διάλειμμα.

Κουράστηκα.Από ανθυποφιλόσοφος και κάτω,είναι κουραστικό να παίζεις το ρόλο του φιλοσόφου,αν με αντιλαμβάνεσαι.

Α,και για να μη ξεχάσω.Μου άρεσε πολύ Ο Χαλίλ Γκιμπράν.
Ο κήπος του προφήτη ήταν πάντα ένας τρόπος να ...κρατιέμαι,να γλυκαίνω.
Διότι πέραν της πλάκας,"Νικομάχιζα" από μικρός.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

DSM
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
5140 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:11:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos
DSM καλό το Thunderstruck αλλά το Smells like teen spirit το απογειώνουν....

Δεν το παρέθεσα μόνο επειδή τα σπάει. Το έκανα κυρίως ως απάντηση στα ερωτήματα του θεματοθέτη. Ξανασκέψου λίγο το κλιπάκι. Τον τρόπο, την εποχή, το ταξίδι 250 χρόνια μπροστά, την ευδαιμονία των εκτελεστών, την αντίδραση των θεατών.

There is no Dark Side of the Moon really. In fact it is all Dark.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:17:58  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Αναγκαστική επαναφορά,πριν τη σιέστα...

Πυθαγόρα,


Εδώ :

quote:
Θα έπρεπε ο Py8ie να σ'ευχαριστήσει που αναδεικνύεις και υπογραμίζεις το προς αποφυγή.

Οφείλεις απάντηση,ως αναφερόμενος,αλλά και ως θεματοθέτης.

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:20:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Italos,

Καλώς ήρθες στην συζήτηση

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:23:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί, μόρφωσέ το.

Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει είναι ΦΙΛΌσοφος,ακόμα και από ετυμολογικής απόψεως. Δεν είναι αυτό που οι περισσότεροι έχετε στο μυαλό σας, δηλαδή αυθεντία.

Ο άνθρωπος που περνάει σε αυτό το στάδιο, (κανείς δεν φτάνει σε αυτό χωρίς πρώτα να περάσει από το πρώτο, εκτός και αν κάποιοι δεν γεννηθήκανε και πέσανε από τη μηλιά) είναι νομίζω σε καλό δρόμο.
Χαρακτηριστικό γνώρισμα τους είναι ότι ΑΚΟΥΝΕ, σε αντίθεση με τους πρώτους που έχουν βουλωμένα καλά τα αυτιά τους.
Με τον καιρό και όσο η νόηση τους διευρύνεται, μαθαίνουν να φιλτράρουν τις πληροφορίες.
Αλλο ένα χαρακτηριστικό τους γνώρισμα, είναι η συμπόνοια προς την πρώτη κατηγορία, καθώς και η όλο και αυξανόμενη ταπεινοφροσύνη. Ο λόγος είναι απλός: Οσο μαθαίνουνε, τόσο καταλαβαίνουνε ότι αυτά που ξέρουνε είναι ελάχιστα σε σχέση με αυτά που έχουνε να μάθουνε.
Και βλέποντας τι χάνει η πρώτη κατηγορία, γίνονται όλο και πιο συμπονετικοί προς αυτήν θέλοντας να την ξυπνήσουν από τον αιώνιο ύπνο της ανυπαρξίας.

Για μένα, αυτή είναι και η ανώτερη βαθμίδα στην οποία μπορεί να φτάσει ένας άνθρωπος. Αυτή είναι και η ελπίδα μας. Από αυτή την "πάστα" ανθρώπων ξεπηδούν οι ξεχωριστές προσωπικότητες της ανθρωπότητας, είτε αυτές γίνονται γνωστές είτε μένουν στην αφάνεια. Για την τέταρτη κατηγορία θα μιλήσω στη συνέχεια.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:30:09  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

quote:
Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει, είναι παιδί, μόρφωσέ το.

Όποιος δεν ξέρει και ξέρει πως δεν ξέρει είναι ΦΙΛΌσοφος,ακόμα και από ετυμολογικής απόψεως. ...


Σωστό

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:31:24  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλώς σε βρήκα Αμεινία , το θεωρώ πολύ ενδιαφέρον θέμα.

DSM

quote:
Δεν το παρέθεσα μόνο επειδή τα σπάει. Το έκανα κυρίως ως απάντηση στα ερωτήματα του θεματοθέτη. Ξανασκέψου λίγο το κλιπάκι. Τον τρόπο, την εποχή, το ταξίδι 250 χρόνια μπροστά, την ευδαιμονία των εκτελεστών, την αντίδραση των θεατών.

Νομίζω η πρόθεση σου ήταν προφανής.
, απλά το σχολιασμό που παραπάνω παρέθεσες δεν ήταν αρμοδιότητα μου να τον κάνω εγώ. Ο λόγος που το σχολίασα ήταν σαφώς επειδή βρήκα τον παραλληλισμό εύστοχο, αν με εννοείς .

Συγκεκριμένα λές αυτό που λέω και γω για την πρώτη κατηγορία, ότι τους ήταν αχώνευτο.

Αν και το σημαντικότερο στο βίντεο, θα ήθελα να προσθέσω, είναι η αντίδραση των παιδιών, η οποία είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με αυτή των μεγάλων. Για να πούμε και τα αυτονόητα, τα παιδιά δείχνουν ένα ενδιαφέρον για την καινούργια γνώση, που οι μεγάλοι ζώντας στον μικρόκοσμο τους και έχοντας βολευτεί καλά εκεί δεν μπορούν , φοβούνται ή δεν θέλουν να επιδείξουν. Γιατί σίγουρα και κάποιοι από αυτούς θα θέλαν να χοροπηδήσουν, αλλά σκέφτηκαν τις "προεκτάσεις".
Η ουσία λοιπόν είναι για να το πάμε και παρακάτω, να αποδομήσουμε το κατεστημένο που μας περιβάλλει ώστε να είμαστε ανοιχτοί για το καινούργιο που έχει κάτι να μας δώσει....

Edited by - Italos on 24/02/2014 17:55:46Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 17:58:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Άστο ρε άνθρωπέ μου. Δεν το κατέχεις, δεν νιώθεις, μάλλον δεν πρόκειται ποτέ σου να φτάσεις.


Ναι και εγω το λεω οτι δεν προκειται να τους φθασεις [τους φθασμενους] ;;;;;;

Μαλλον φιλοσοφικα θα ενοουν ....χμμμμμ

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 19:59:22  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Ιταλός
Για ΜΕΝΑ η πρώτη κατηγορία είναι και το πιο μεγάλο στοίχημα. Συγνώμη αν απογοητεύω μερικούς, αλλά αυτή είναι η γνώμη μου.

Το μεγάλο πρόβλημα με αυτή την κατηγορία, είναι ότι εγκυμονεί τον κίνδυνο να σε κάνει πιο ηλίθιο από ότι ήδη είσαι. Οταν δεν έχεις να αποκομίσεις κάτι από έναν συνομιλητή σου, καις τσάμπα εγκεφαλικά κύτταρα. Και όμως, ο μάγκας ο αληθινός δεν καίει εγκεφαλικά κύτταρα, παρά μεταδίδει γνώση


Πες τα...χρυσόστομε!!!

πασχίζω να τους δώσω να καταλάβουν, την αναγκαιότητα 'καταδρομικής" επέμβασης, αλλιώς μας πήρε ο διάολος και μας σήκωσε, όπως ακριβώς συμβαίνει χιλιάδες χρόνια τώρα.

quote:
Ιταλός
Και όμως, ο μάγκας ο αληθινός δεν καίει εγκεφαλικά κύτταρα, παρά μεταδίδει γνώση


Και με όποιον τρόπο κρίνει αυτός, αφού οι "άλλοι" είναι απλώς τα πρόβατα στο μαντρί!

Ομως Ιταλε, υπάρχει απώλεια κυττάρων.Π.χ. άντε να κάνεις τον panpam να καταλάβει, χωρίς να χάσεις κύτταρα!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:15:13  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
xristosxatz
Ναι και εγω το λεω οτι δεν προκειται να τους φθασεις [τους φθασμενους] ;;;;;;

Μαλλον φιλοσοφικα θα ενοουν ....χμμμμμ



Εσύ πρέπει να είσαι πολύ ζηλιάρης.Πολύ λέμε!
Homo ziliarus-Ziliarus.

Ζηλεύεις την δόξα του panpam και θέλεις...μερίδιο?

..χμ...χμμ...γακ....!!!!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 20:24:03  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
..χμ...χμμ...γακ....!!!!

λογοκλέφτη

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

xristosxatz
Απενεργοποιημένος Λογαριασμός

Greece
1680 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 21:31:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους xristosxatz  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
πασχίζω να τους δώσω να καταλάβουν, την αναγκαιότητα 'καταδρομικής" επέμβασης, αλλιώς μας πήρε ο διάολος και μας σήκωσε, όπως ακριβώς συμβαίνει χιλιάδες χρόνια τώρα.

Ωραια αν θελεις να μιλησουμε σαν ανθρωποι και οχι να ''κλωτσαμε'' ο ενας τον αλλο ,θελω να γινεις συγκεκριμενος !!!


Καμμια φορα σκεπτομαι οτι μπορει να ειμαι κλεισμενος στις θεσεις μου [αν και δεν το νομιζω]με αποτελεσμα να μην μπορω να δω κατι αλλο


Λες, μας πηρε και μας σηκωσε αν δεν εφαρμοσεις καταδρομικη τακτικη !!!!


Ωραια δωσε μου και εμενα τα επειχειρηματα σου ,και εγω θα σου δωσω τα δικα μου !!!

1 ]Δεοντολογικα αλλα και πρακτικα ,θεωρω οτι δεν ειναι πρεπον να κανουμε στους αλλους κατι που δεν θα μας αρεσε να μας κανουν

''Μολυνουμε'' εν ολιγοις τους εσωτερικους μας κοσμους


Ετσι απλα !!!


Και οποιος νομιζει οτι αντε μωρε αυτο συμβαινει μονο τωρα ....πλαναται οικτρα


Εσυ εχεις συνιθισει αυτην την πρακτικη την αναπαραγεις αλλα συγχρονως εισαι κατω απο το κρατος του φοβου μηπως καποια στιγμη εφαρμοστει και σε εσενα !!!

Κατι παρομοιο υποθετω θα συμβαινει και στους αλλους που εχουν δεχτει την ερπιθεση


Δες ζουμε σε εναν κοσμο που ολοι μας εχουμε σηκωσει τειχη γυρω γυρω για να μην μας πλησιαζει κανενας !!!!


Που νομιζεις οτι οφειλεται ατυτο;;;;

Καπου οφειλεται ,δεν ειναι ουρανοκατεβατο

Και περναω τωρα στα πρακτικα και τα πιο αμεσα αποτελεσματα της καταδρομης σου οπως εσυ την αποκαλεις !!!!


Εχεις την εντυπωση οτι οταν μου ''ξηγιεσαι αλμυρο φυστικι ''θα ειμαι σε θεση να σε ακουσω !!!!


Το μονο που θα μου βγει θα ειναι να αμυνθω επιτιθεμενος ,και πιστευω ο περισσοτερος κοσμος ετσι θα πραξει !!!!


Συν του τι οτι, οι ανεγκεφαλοι για μενα ,θα υιοθετησουν μια παρομοια συμπεριφορα ,αλλα συγχρονως θα ειναι κουμπωμενοι, οταν θα βρεθουν αντιμετωποι με μια τετοια !!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 21:53:40  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
xristosxatz

Από ότι βλέπω, αδυνατείς να καταλάβεις, τι σημαίνει καταδρομική επέμβαση, στο συγκεκριμένο θέμα.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα:

ο Α λέει ότι η Γη είναι ακίνητη και όλα γυρίζουν γύρω από αυτή.

1. του λες ευγενικά ότι κάνει λάθος.
2. του το επισημαίνεις με στοιχεία.
3. του καταρρίπτεις τα δικά του.
4. Αυτός εξακολουθεί να επιμένει.

5. θα του φέρεις ένα τούβλο στο κεφάλι ή όχι?
6. θα αγνοήσεις τον κίνδυνο, η μαλακία του να παρασύρει και άλλους και να αρχίσει μια παραπληροφόρηση, εις βάρος της εξέλοξης?

Καταδρομική επέμβαση λοιπόν, είναι να αποφύγεις την αναποτελεσματική διαδικασία 1. έως 6. και να τον ξαπλώσεις με την πρώτη.
Ετσι κάνεις και οικονομία στα πυρομαχικά, επειδή έχεις να αντιμετωπίσεις άλλα 7 δις σαν κι αυτόν!( σχήμα λόγου, αλλά πρέπει να πιάνεις το νόημα).

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 22:24:07  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε ξέρεις ότι για μένα πρέπει να ακολουθήσεις με καλή πρόθεση όλα τα βήματα από το ένα μέχρι το 4. Αφού τα επαναλάβεις δυο φορές, και δεν δεις αποτέλεσμα, απλά σταματάς την επιχειρηματολογία. Εσύ δίνεις τη σπίθα. Ο άλλος έχει την επιλογή να εξετάσει την εκδοχή σου ή να κάνει τον κουφό. Από τη στιγμή που αυτό που λές στέκει σε βάθος χρόνου ο άλλος θα αναγκαστεί να το εξετάσει.
Αν πας στο 5 και στο 6 απλά έχεις βάλει φωτιά, και με αυτόν τον τρόπο καις και άλλο άμαχο πληθυσμό. Βέβαια ο καθένας έχει τον τρόπο του.
Καλή πρόθεση να υπάρχει

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 22:27:08  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ιταλέ

Μου ζητάς να τα επαναλάβω και δύο φορές?

Γιατί?

Αφού το αποτέλεσμα είναι προφανές.
Η περιεκτικότητα της ουσίας μιάς...μαλακίας, προδικάζει και το αποτέλεσμα.

Αν δεν το βλέπεις, δεν είσαι...καταδρομέας!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 22:56:14  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Το ζητάω γιατί πιστεύω και είμαι υποχρεωμένος να πιστεύω στους ανθρώπους.

Και γιατί κρίνοντας από μένα, δεν είναι εύκολο σε όλους να δουν τα πράγματα από μια άλλη οπτική. Μόνο ένας άνθρωπος κατάφερε να αλλάξει ριζικά την κοσμοθέαση μου να ναι καλά εκεί ψηλά που βρίσκεται, και δεν το πέτυχε με επίθεση, αλλά με διπλωματία. Απλά μου έδειξε και έναν άλλο δρόμο με δυνατά επιχειρήματα, και μου άφησε την επιλογή.

Οι περισσότεροι έχουμε χτίσει έναν κόσμο και δεν κοιτάμε έξω.
Αν εσύ αρχίσεις το πετροβόλημα, αν ο τοίχος τους είναι μια τζαμαρία θα την σπάσεις και θα έχεις έναν κερδισμένο.
Αν ο τοίχος του είναι από πέτρα απλά θα τον φοβίσεις και αυτός θα χτίσει έναν τοιχο ακόμα μεγαλύτερο. Εκεί χρειάζεται διπλωματία, να τον κάνεις να βγει έξω, όχι πετροβόλημα.

Ελπίζω να με καταλαβαίνεις. Αλλά όπως είπα καλύτερα να πετάς πέτρες παρά να κάθεσαι να κοιτάς..

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

panpam
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


2487 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 22:57:11  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

xristosxatz

Από ότι βλέπω, αδυνατείς να καταλάβεις, ...
6. θα αγνοήσεις τον κίνδυνο, η μαλακία του να παρασύρει και άλλους και να αρχίσει μια παραπληροφόρηση, εις βάρος της εξέλοξης?...


Κάπως μεσσιανική μεγαλομανία διακρίνω - ουσιαστικά θεωρείς τους άλλους πρόβατα που πρέπει να προστατέψεις από παραπληροφόρηση - μόνο που εσύ παραπληροφορείς εδώ (το φωνάζει ο κλέφτης - που τον φαντάζεσαι ένδοξα 'καταδρομέα' κοιτώντας τον καθρέφτη) δε σε καταλαβαίνουν βλέπεις...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
11657 Μηνύματα
Απεστάλη: 24/02/2014, 23:30:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Itale

Τι έχεις να πεις για αυτό?

quote:
panpam
Κάπως μεσσιανική μεγαλομανία διακρίνω - ουσιαστικά θεωρείς τους άλλους πρόβατα που πρέπει να προστατέψεις από παραπληροφόρηση - μόνο που εσύ παραπληροφορείς εδώ (το φωνάζει ο κλέφτης - που τον φαντάζεσαι ένδοξα 'καταδρομέα' κοιτώντας τον καθρέφτη) δε σε καταλαβαίνουν βλέπεις...

Αφήνω την διπλωματία σε σας τους 'χαϊδιάρηδες", αλλά όταν τα βρίσκετε σκούρα, η 7η ΜΑΚ είναι πάντα στην διάθεσή σας!


Ιταλέ

Θεωρείς ή όχι, πως η ηλιθιότητα είναι υπεύθυνη, δια μέσου των αιώνων, για την σημερινή αρνητική εξέλιξη της ανθρωπότητας?

κατα καιρούς δοκιμάσθηκαν όλες οι εφαρμογές.
τελικά μόνο οι 'καταδρομικές" είχαν αποτέλεσμα.
Μια στο καρφί και μια στο...κεφάλι!

Δεν υπάρχει διάολογος με την βλακεία.Ο διάλογος είναι το ισχυρό οπλο της βλακείας.Δεν φαίνεται αυτό, ακόμη κι εδώ μέσα?
Τι λες?

Σημ:
και άσε τα μελοδραματικά κατά μέρος.Απάντησέ μου ειλικρινώς!

ΔΥΣΤΥΧΙΑ ΣΟΥ ΕΛΛΑΣ
ΜΕ ΤΑ ΤΕΚΝΑ ΠΟΥ ΓΕΝΝΑΣ.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

@ΑΜΕΙΝΙΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"


1759 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 00:33:42  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Νικόμαχε,

Άσε και το ισχυρό όπλο της καλωσύνης να κάνει την προσπάθειά του αδερφέ μου.

Αυτή αντέχει και τα μισοκαμμένα χαρτιά.

Εμείς μπορεί όχι.

Τέλειωσε και το ρεπό μου.
Στο τέλος θα αρχίσω να πυροβολώ κι εγώ.Αφού το ξέρεις.

Άσε με να ...αγιάσω σήμερα.


Italos,

Σήμερα παίξαμε στην ίδια ομάδα.Στους ..χαδιάρηδες.Χαλάλι σου φίλε.

καληνύχτα σε όλους

Με καλύτερό σου φάε,πιε και νηστικός κοιμήσου.Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Italos
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
1829 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 00:51:00  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Itale

Τι έχεις να πεις για αυτό?

quote:panpam
Κάπως μεσσιανική μεγαλομανία διακρίνω - ουσιαστικά θεωρείς τους άλλους πρόβατα που πρέπει να προστατέψεις από παραπληροφόρηση - μόνο που εσύ παραπληροφορείς εδώ (το φωνάζει ο κλέφτης - που τον φαντάζεσαι ένδοξα 'καταδρομέα' κοιτώντας τον καθρέφτη) δε σε καταλαβαίνουν βλέπεις...


Θα σου απαντήσω ευθέως:

quote:
Αν ο τοίχος του είναι από πέτρα απλά θα τον φοβίσεις και αυτός θα χτίσει έναν τοιχο ακόμα μεγαλύτερο. Εκεί χρειάζεται διπλωματία, να τον κάνεις να βγει έξω, όχι πετροβόλημα.

Με δικαιώνεις...


quote:
Ιταλέ

Θεωρείς ή όχι, πως η ηλιθιότητα είναι υπεύθυνη, δια μέσου των αιώνων, για την σημερινή αρνητική εξέλιξη της ανθρωπότητας?


Αναμφίβολα. Επεκτείνοντας το, θεωρώ πως η ηλιθιότητα (μπεεεε) είναι το καλύτερα χτησιμοποιούμενο όπλο ανά τους αιώνες.Είναι κάτι σαν ιός, εξαπλώνεται. Και για να ευλογήσω τα γένια σου, θα σου πω και πως το μεγαλύτερο μερίδιο ευθύνης το έχουν τα πρόβατα και όχι ο βοσκός. Το καλύτερο αντίδοτο εδώ είναι η παιδεία (όχι η μόρφωση)

quote:
κατα καιρούς δοκιμάσθηκαν όλες οι εφαρμογές.
τελικά μόνο οι 'καταδρομικές" είχαν αποτέλεσμα.
Μια στο καρφί και μια στο...κεφάλι!

Οπου δεν πίπτει λόγος πίπτει ράβδος; Ο Σωκράτης, ο Πλάτωνας, ο Χριστούλης και 49 κατασκευαστές πλυντηρίων σε διαψεύδουν. Λέω ναι στις καταδρομικές, όμως σε ακραίες περιπτώσεις, όταν χάνεται το σήμα.
Και ως γνήσιος ξεροκέφαλος θα ακολουθήσω την υπομονή...

quote:
Σημ:
και άσε τα μελοδραματικά κατά μέρος.Απάντησέ μου ειλικρινώς!

Και επειδή θεωρώ άδικο να απαξιώνουμε τον πανπαμ έτσι, να πω ότι θεωρώ ότι σε θέματα που κατέχει εχει πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Στα υπόλοιπα νομίζω θέλει να εκφραστεί παρανοεί και γίνονται παρεξηγήσεις, και έτσι χαλάει η ροή του θέματος. Νομίζω όλοι έχουμε γράψει ανοησίες κατά καιρούς, εγώ πρώτος, δε θα ήταν καλύτερα να ανακαλούμε και να διαφωνούμε όμορφα προωθώντας τη ροή του θέματος? Με το κράξιμο τις μπηχτές και τα μπινελίκια απλά χαλάμε τη ζαχαρένια μας και των αλλων, και συνεισφέρουνε μηδενικά στη συζήτηση.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 01:03:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
ΝΙΚΟΜΑΧΟΣ:

6. θα αγνοήσεις τον κίνδυνο, η μαλακία του να παρασύρει και άλλους και να αρχίσει μια παραπληροφόρηση, εις βάρος της εξέλοξης?



Χμ, εμένα μου φαίνεται αρκετά παρεμβατικό αυτό.
Αν το συνδυάσω δε και με τα προηγούμενα που αναφέρεις:
quote:
1. του λες ευγενικά ότι κάνει λάθος.
2. του το επισημαίνεις με στοιχεία.
3. του καταρρίπτεις τα δικά του.
4. Αυτός εξακολουθεί να επιμένει.

5. θα του φέρεις ένα τούβλο στο κεφάλι ή όχι?



και ιδιαίτερα τα 1,2,3, φτάνουν και περισσεύουν για τον διαλεκτικό σου "αντίπαλο" αλλά και για τον οποιοδήποτε παρακολουθεί τη συζήτηση να διαμορφώσει μια σωστή άποψη. Φτάνει βέβαια εσύ να μιλάς στοιχειοθετημένα και με λογική δομή, με άλλα λόγια να μην λες κι εσύ αρλούμπες.

Βέβαια, υπάρχει και ένα δεύτερο παιχνίδι που παίζεται στο γήπεδο του συναισθήματος κι εκεί ανεξάρτητα της επιχειρηματολογίας σου μπορεί να δεις τον άλλο να πείθεται ότι ο γάιδαρος πετάει και ότι ξέρει και έξι ξένες γλώσσες. Αν λοιπόν ο "αντίπαλος" παίξει με πονηρό τρόπο αυτό το δεύτερο παιχνίδι, θα πρέπει να είσαι αρκετά έξυπνος να το πάρεις χαμπάρι και να το χειριστείς αναλόγως. Αν δεν τα καταφέρεις, τότε κάθε κίνησή σου θα είναι εις βάρος σου. Και θα του δίνεις και τροφή να παρασύρει άλλους, ουσιαστικά θα χρησιμοποιεί εσένα ως μέσο.

Θέλω να πω με τα παραπάνω, πως εάν δεν μπορείς να τα βάλεις με τον "αντίπαλο" στο συναισθηματικό παιχνίδι αλλά ούτε και να το καταδείξεις επιτυχώς στο υποψήφιο "θύμα", το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να θέσεις τα πράγματα όσο πιο σαφώς και περιεκτικά μπορείς (δηλαδή να κάνεις τα 1,2) και να αφήσεις τον "αναγνώστη" να αποφασίσει αν θέλει ή όχι να παραπληροφορηθεί. Αν θέλει, κακό δικό του.


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

amalia
Διαχειριστής

Greece
10782 Μηνύματα
Απεστάλη: 25/02/2014, 01:08:27  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους amalia  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Italos

Και επειδή θεωρώ άδικο να απαξιώνουμε τον πανπαμ έτσι, να πω ότι θεωρώ ότι σε θέματα που κατέχει εχει πολύ ενδιαφέρουσες απόψεις. Στα υπόλοιπα νομίζω θέλει να εκφραστεί παρανοεί και γίνονται παρεξηγήσεις, και έτσι χαλάει η ροή του θέματος. Νομίζω όλοι έχουμε γράψει ανοησίες κατά καιρούς, εγώ πρώτος, δε θα ήταν καλύτερα να ανακαλούμε και να διαφωνούμε όμορφα προωθώντας τη ροή του θέματος? Με το κράξιμο τις μπηχτές και τα μπινελίκια απλά χαλάμε τη ζαχαρένια μας και των αλλων, και συνεισφέρουνε μηδενικά στη συζήτηση.



Ναι, φυσικά.
Κι εγώ έχω διαβάσει πολλές ενδιαφέρουσες απόψεις από τον panpam.
Και να προσθέσω ότι εκτός από την στείρα διαφωνία υπάρχει και ο δημιουργικός τρόπος αλληλεπίδρασης που μπορεί να επιφέρει σημαντικά αποτελέσματα, ακριβώς λόγω της ύπαρξης διαφορετικών απόψεων (ή και παρανοήσεων).


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 14 Σελίδες:
  1  2  3  4  5  6  7  8  9 10
 11 12 13 14
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.15625
Maintained by Digital Alchemy