ESOTERICA.gr Forums !

ESOTERICA.gr Forums !
Κεντρική Σελίδα | Προφίλ | Εγγραφή | Ενεργά Θέματα | Μέλη | Αναζήτηση | FAQ
Όνομα Μέλους:
Password:
Επιλογή Γλώσσας
Φύλαξη Password
Ξεχάσατε τον Κωδικό;
 Όλα τα Forums
 Απόψεις, Προτάσεις κ.ά.
 Ελληναρες!!!!
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Σελίδα: 
από 5
Συγγραφέας Προηγούμενο Θέμα Θέμα Επόμενο Θέμα  
Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 19:00:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ηθελα να το μοιραστω με ολους σας

Ένας λαός απρόβλεπτος, που λατρεύει τον πρωινό ύπνο και το αραλίκι, αλλά έρχεται δεύτερος σ' εργατικότητα στον κόσμο μετά τα τζαπόνια (δες τι μαθαίνεις μαζί μου)!!!

Ένα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία (sic). Ένας λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Aγγλο που έκανε οικονομίες όλον τον χρόνο για να 'ρθει διακοπές εδώ που είναι καλά και φτηνά. Και του πηδάμε και την γκόμενα και τον σπάμε και στο ξύλο, άμα ζητήσει τα ρέστα του, και τον στήνουμε και στο αεροδρόμιο μερικές μέρες, για να εμπεδώσει τη δύναμη του
εργατικού κινήματος στην Ελλάδα, που διεκδικεί περισσότερα λεφτά και λιγότερη δουλειά.

Η Ευρώπη θέλει να βάλει την Ελλάδα στο ένα της παπούτσι, αλλά το πιο
πιθανό είναι να καταλήξει η ίδια να περπατάει ξυπόλητη. Ποιος άλλος λαός έβγαλε ποτέ άσμα, με ενδεικτικούς για την ψυχολογία της βαριεστιμάρας στίχους:
"Θα πουλήσω το ρολόι και θα πάρω κομπολόι"; (μπορώ;). Που αν το πεις αυτό σε Γερμανό θα πέσει κάτω λιπόθυμος και θα κάνεις ένα μικρό Παγκόσμιο για να τον συνεφέρεις. Τη ρεμαλοσύνη μην την κλαις. Αλλά, ναι, να τη φοβάσαι, γιατί δεν ξέρεις ποτέ τι θα σου ξημερώσει.

Τα ρεμάλια είναι παντοτινά κι εμείς χρόνια τώρα επιβιώνουμε ως έθνος χάρη στην τσαχπινιά και τη ρεμαλιά μας (σκίσε τη γάτα!). Ο Έλληνας έχει την ψυχολογία του αμετανόητου ρεμαλιού γραμμένη στο DNA του (επιστροφές δεν γίνονται δεκτές). Εγωιστές, καλοπερασάκηδες, ζαμανφουτίστες,τεμπέληδες (έχουμε και τις αρετές μας), άστατοι, απρόβλεπτοι (προσέχεις για να έχεις),τσαμπουκάδες, αιώνια ανώριμοι (όχι, δεν το μετράω για ελάττωμα). Και παρόλα αυτά γοητευτικοί (έναν καθρέφτη!). Mια χώρα φτωχή, που τα παίρνει από
τους πλούσιους συγγενείς της, για να πληρώσει τα βερεσέδια στον μπακάλη και καταλήγει να τρώει στα μπουζούκια τους λογαριασμούς Δ.E.H.,O.T.E. και EYΔAΠ, για τα μάτια τής απέναντι ξανθιάς (τις μελαχρινές, ως γνωστόν, τις παντρεύονται, οπότε περιμένουν στο σπίτι με τα μωρά)...

Εμείς είμαστε Βαλκάνιοι κι αν κάτι θα 'χαμε να υποστηρίξουμε ως μοντέλο, θα 'ταν αυτό που 'ναι γραμμένο στο DNA μας. Γι' αυτό ακριβώς εκνευρίζομαι με τους απέξω -και με τους μέσα μερικές φορές- όταν δεν δείχνουν το σέβας που έχουν υποχρέωση να εκφράζουν. Γονυπετείς, δηλαδή, και με ταπεινότητα.
Και δεν είναι ότι δεν μας γουστάρουν ή ότι δεν τους λέει η χώρα μας. Είναι το αιώνιο κόμπλεξ που θα νιώθουν πάντα οι χθεσινοί γι' αυτούς που τους φωτίσανε. Έτσι η Kατρίν -δημοσιογράφος εκ Παρισίων, πρώην γκόμενα του
κολλητού μου, διαμένουσα εν Eλλάδι- πίνοντας τη φραπεδιά της κάτω από μουριά στην Πλάκα, ακουμπώντας τα ποδαράκια της σε δυο καρέκλες και τα χεράκια της σε άλλες δυο, έβριζε με τα σπαστά ελληνικά της την Eλλάδα και τους Έλληνες. Τα καμάκια, τους σερβιτόρους, τους ταξιτζήδες, τον Παπανδρέου -γιατί τραβιότανε (από τότε) με τη Mιμή- τις συνήθειές μας, εμένα, τον γκόμενό της, και έχουν περάσει από τότε 10 χρόνια και ακόμη ζει
και δουλεύει στην Aθήνα. Στη χώρα της δεν θα τόλμαγε να απλώσει την ποδάρα στην καρέκλα και τον καφέ της δεν θα τσακιζόντουσαν να της τον κεράσουν.
Στη χώρα της ο Γάλλος είναι... Γάλλος κι ο Ξένος είναι Ξένος!

Όταν οι Ευρωπαίοι κοιμούνται κι ονειρεύονται τις καλοκαιρινές τους
διακοπές στην Ελλάδα, εμείς αναστενάζουμε πάνω σε τραπέζια, έχουμε κυκλοφοριακό στις 4 το ξημέρωμα στην παραλιακή, παρκάρουμε μες στη μέση στην Ομόνοια για να πάρουμε εφημερίδες, πλακωνόμαστε στα φιλιά κι αν τύχει -όχι σπάνια- πλακωνόμαστε και στις σφαλιάρες μεταξύ μας. Όλοι μας θέλουμε να'μαστε πρωθυπουργοί, γιατί εκτός απ' τη δόξα θα βάζαμε και τάξη σ' αυτόν τον τόπο
κι όλοι μας έχουμε άποψη για όλα. Πουθενά στον κόσμο δεν βγαίνουν
στους δρόμους οι γαύροι για να πανηγυρίσουν που έχασε ο ΠΑΟ απ' τον Aγιαξ, και δυο γειτονιές παραπέρα να πανηγυρίζουν οι Παναθηναϊκοί που έχασαν μεν,αλλά έφτασαν πολύ κοντά στη νίκη δε. Εκτός όλων αυτών των αρετών,πίνουμε, καπνίζουμε -τα φουγάρα της Ευρώπης- βρίζουμε και ζούμε και παραπάνω απ' όλους τους Eυρωπαίους. Θεοί; Θεοί.

Όποια πέτρα κι αν σηκώσεις σ' όλο τον κόσμο, βρίσκεις από κάτω Ελληνάρα, ο οποίος διαπρέπει κιόλας σ'αυτή τη χώρα που ξέπεσε. Δεν ξέρω αν φταίει το κύτταρό μας, αλλά αυτόν ακριβώς που διαπρέπει τον φθονούμε, σπανίως τον στηρίζουμε -εκτός κι αν έχει γίνει μακαρίτης- και συνήθως πριν διαπρέψει έξω, εδώ τον έχουμε πετροβολήσει. Στα μεγαλύτερα ινστιτούτα ερευνών, στα πανεπιστήμια, στα καζίνα, ακόμα και στις φυλακές, οι καλύτερες μούρες που κάνουν καριέρα είναι ελληνικές.

Γι' αυτό γουστάρω που 'μαι Έλληνας και Βαλκάνιος, που λιάζομαι στο
Aιγαίο, που κλαίω με τον Πύρρο Δήμα, που γελάω με τον Χατζηχρήστο στον Ηλία Tου 16ου (fake μπάτσος που από τσιλιαδόρος γίνεται εξουσία), με την καφετζούΒασιλειάδου. Γουστάρω τις ΔΕΛΤΑ στις γειτονιές -που εκτός από τοματάκι ΚΥΚΝΟΣ, ρίχνεις και μια πολιτική ανάλυση. Γουστάρω τα θερινά τα σινεμά, γουστάρω που χουμε τα χιλιάδες μπαρ, κλαμπ, ταβέρνες, σουβλατζίδικα (συνήθως τα λένε Τ' ΑΓΡΑΦΑ), γουστάρω που 'χουμε ταξιτζήδες με πτυχίο
αρχιτέκτονα, που ακόμα κουτσομπολεύουμε, που έχουμε τέλεια φέτα.
Γουστάρω ούζα στο Πλωμάρι στη Μυτιλήνη, ρακιά και Ψαραντώνη στα Ανώγεια, τις πίπιζες στο πανηγύρι του 'η Συμιού στο Μεσολόγγι και γουστάρω που στα Σάλωνα σφάζουν αρνιά και στο Χρυσό κριάρια και στης Μαρίας την ποδιά σφάζονται παλικάρια. Γουστάρω τον φαντάρο στην Ευδοκία,που χορεύειζεϊμπέκικο, γουστάρω τον ψαρά στ' ανοιχτά της Kαλύμνου, γουστάρω που είμαι απ' την ίδια χώρα με τον Ελύτη, που πάνε κι έρχονται τα κεράσματα στο σύστριγκλο που γίνεται τις νύχτες, γουστάρω τον Καζαντζίδη και τον Δαμιανό, γουστάρω που ψηφίζω συνήθως λάθος και που 'μαι στη μέση ανάμεσα σ' Ανατολή και Δύση και στη γυναίκα μου και τη μαμά μου.

Γενικά, γουστάρω πολύ που είμαι Έλληνας και Βαλκάνιος. Κι όποιος δεν καταλαβαίνει δεν ξέρει πού πατά και πού πηγαίνει !!!


And I keep on wondering....

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:20:36  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μάρα! Δεν μπορώ να σχολιάσω κάτι! Το μόνο που θα πω……..


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:35:46  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Έγραψες Πάλι Μάρα!

Πατρίδα - Δεν φεύγει ποτέ από την καρδιά!
Όχι τα υλικά - χώμα, πέτρες, δέντρα, σπίτια κτλ - αλλά οι άνθρωποι... αυτοί είναι η αφορμή για το δάκρυ που κυλάει και τον κόμπο στο λαιμό όταν είσαι μακριά!
Και οι έλληνες είμαστε σπάνιος λαός...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΠΛΑΤΩΝΑΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Switzerland
3558 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 20:42:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΠΛΑΤΩΝΑΣ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Και εγώ Μαρα δεν θα πω πολλά, αλλά γιατί όταν φτάνει το καράβι στην Πάτρα, η προσγειώνομαι στο Ελ.Βενιζελος, όταν ανασαίνω Πατρίδα, η Ομορφιά με διαπερνάει τόσο έντονα, τόσο διαφορετικά, τόσο βαθιά…. από οποιαδήποτε άλλη χώρα στο Ντουνιά?

Ελλάδα μου σε αγαπώ, και δεν είμαι ρατσιστής, ούτε τίποτα άλλο, απλά Ελληνας, … πάλεις μέσα μου!!


Συγκινηθηκα παλι. Αχ βρε Μαρα!!!


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

V.I.T.R.I.O.L.
Μέλος 1ης Βαθμίδας


71 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:34:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους V.I.T.R.I.O.L.  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος V.I.T.R.I.O.L.  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλή μου, Μάρα...
Τι να πω σε ο,τι αποτυπώνεις γράφοντας...Βρίσκεσαι στην καρδιά του προβλήματος, που αγγίζει την νεοελληνική πραγματικότητα.Μόνο που θα μου επιτρέψεις να ρωτήσω με απορία:τελικά ο σωστός όρος είναι "Ελληνάρες" ή Ρωμιοί?(κατά το Ρωμιός αγάπησε Ρωμιά...).
Με Τιμή
Θησέας ( που επέστρεψε...)

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 07/05/2003, 23:38:42  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
VITRIOL(I?) θα μπορουσε να ειναι και Γρεκος αλλα θα ξεκινησουμε μαλλον μεγαλη συζητηση

να' στε καλα απανταχου Ελληνες

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Alastis
Μέλος 2ης Βαθμίδας

Brazil
420 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 00:31:04  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Μπραβο βρε Μαρα, μπραβο ρε... ναι, πρεπει να γουσταρουμε ολοι που ειμαστε Ελληνες!!!

Πουθενα αλλου στον κοσμο δεν συμβαινουν αυτα που γινονται εδω, ειμαστε σαν την μυγα μες στο γαλα στον πλανητη...

ΕΛΛΑΣ ΤΟ ΜΕΓΑΛΕΙΟ ΣΟΥ!!!!!!!!!!! Α ρε αθανατη Ελλαδαρα....

...open minds are better minds!Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 09:54:25  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι συναισθηματικούλικα γοητευτικά ακούγονται όλα αυτά...
είναι μέσα στο πνεύμα του "εκεί που οι μυστες δίνανε τα χέρια σβήνουν τ'αποτσίγαρα οι τουρίστες" Τώρα τα σβήνουμε και μείς ...
Βασικά είναι ωραίο παραμύθι...είμαστε οι "γαμάουα",οι καλύτεροι, το greek φιλότιμο,βόλτες στην Πλάκα,τσολιαδάκια , ρωσσίδες πουτάνες στην επαρχία, Χριστόδουλος , Σιμίτης και Γιωργάκι .....
Ναι μια τέτοια Ελλάδα οραματιζόταν ο Ελύτης ...
Κατα τα άλλα .... η μαλακία και ο εγωισμός , η ρεμούλα το ρουσφέτι,η μόλυνση η πρέζα , η φτώχια , η παρανομία πάνε σύννεφο .
Οι περισότεροι νέοι στην Ελλάδα μένουν με τους γονείς ΄μέχρι τα 30 γιατι φυσικά που να φτάσουν τα λεφτά για να μείνεις μόνος , αχ τι καλά που περνάμε ...Μαμά φαί...
Η δημιουργικότητα της Ελληνικής κουλτούρας χαράζει κάθε μέρα στα τραπέζια των "καλλιτεχνών" που πούλησαν χωράφι για να βγάλουν δίσκο τραγουδώντας την αιώνια καψούρα (όχι άλλο θέμα δεν απασχολεί τον Ελληνα)... και στους επιδοτούμενους σφουγκοκωλάριους ζωγράφους-γλύπτες (ή μήπως γλύφτες ?) Ενας αρχιτέκτονας καλύτερος απο τον Καλατράβα δε βρέθηκε... Εδώ η Αννα Βίσση θεωρείται θεά την ωρά που την Μελίνα Κανά και την Ευανθία Ρεμπούτσικα τις ξέρουν μόνο οι μανάδες τους...Εδώ δεν έχει χώρο για τους Χαϊνηδες ...και καλύτερος συγγραφέας θεωρείται ενας σύμβουλος του πρωθυπουργού (μπλιαχ)
Οι περισότεροι Ελληνες είναι αντι-αμερικανοί εθισμένοι την coca-cola και αντισιμήτες φορώντας levi's. Αλλωστε εδώ οτι δηλώσεις είσαι...
Ποτε βαλκάνιοι,πότε λιγουρο-Ευρωπαίοι, πότε ανατολίτες...
Εδώ ίσως είναι η μόνη χώρα που άμα βρέξει δεν ξέρεις αν θα έχεις σπίτι αύριο ή αν θα μπορείς να βγείς στην εθνική οδό ...
"έλα μωρέ λεπτομέρειες..."
Εδώ οι συνεργάτες των Γερμανών το 40 έπιασαν τις καλύτερες θέσεις και αυτοί που αγωνίστηκαν για την ελευθερία κατα την δικτατορία καπακώθηκαν απο την πράσινη φρουρά .... Εδώ όλοι είναι αγωνιστές (αγωνίζονται για μια θέση στο δημόσιο) Εδώ ο Λάτσης αναφέρεται σαν μεγάλος "Ελλην" και ας είχε πνίξει τόσο κόσμο.... και ας έχτισε το δυληστήριο στην Ελευ-σίνα ...και ας πούλαγε μια ζωή την Ελλάδα...
Εδώ κάθε ήρωας έχει και τον προδότη του....
Εδώ δικάσαν τον Κολωκοτρόνη οι άξεστοι γυφτοφραγκογλύφτες ...
Εδώ πληρώνουμε μεσω φόρων την Εκκλησία ακόμα και αν δεν πιστεύουμε σε αυτήν και την θρησκεία της .... Εδώ η εκκλησία και η κάθε λογής κολλεγιά είναι εξουσία...
Στην τελευταία πορεία οι ασφαλίτες ήταν πιο πολλοί απο τους διαδηλωτές...(και μου την έπεσε και ένας χωριάτης..."είσαι κατά της συντεταγμένης πουλιτείας ρε μνί" μου είπε... που την είδε την πολιτεία ο βλάχος ....
"Οχι κύριε είμαι κατά της μαλακίας ..."(ξέρετε το εθνικό σπόρ...ακόμα και αυτό προτέρημα το κάναμε...)
"έλα μωρέ...τώρα...εμείς να είμαστε καλά..."
Οχι δεν φταίνε οι Ανθρωποι αλλά η εθνική πρέζα που τους πασσάρουν (ιστορικά αποδεδιγμένο)... κάπως σαν την Μάρα σκέφτονται και η Αμερικανοί για την πάρτη τους you knw...the american way !!!!


_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 10:31:02  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Οχι δεν φταίνε οι Ανθρωποι αλλά η εθνική πρέζα που τους πασσάρουν (ιστορικά αποδεδιγμένο)... κάπως σαν την Μάρα σκέφτονται και η Αμερικανοί για την πάρτη τους you knw...the american way !!!!

Εον ειλικρινα δεν καταλαβα τι ακριβως εννοουσες με αυτο...
Αν θες να εξηγησεις...:)

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ηλιοφόρος
Νέο Μέλος


30 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 10:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Ηλιοφόρος  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Καλημέρα.....Νομίζω οτι το μεγαλυτερο προβλημα καθε λαου , καθε οργανωμενης ομαδας αλλά και καθε ατόμου ειναι ο Ελιτισμός.Ειμαι Ελληνάρα, ανηκω στην ομαδα Χ,Ο guru μου ειναι ο Σουαμι Ντουάμι κλπ.
Από την στιγμη που για οποιοδήποτε λόγο θεωρουμε τους εαυτούς μας ανώτερους,οτι ανηκουμε σε μια special καστα ή φυλή, έστω και υποσυνείδητα ,απευθείας αποκοβόμαστε απ'την Πηγή και κανουμε πάλι το λάθος των πρωτοπλαστων....
Η ενοτητα και οχι ο διαχωρισμος μας φέρνουν κοντα στην αγκαλια της Θεάς...Ας βρουμε τι μας ενωνει και οχι τι μας χωριζει.....Σ'ενα καζάνι βράζουμε ολοι....Η ταπεινότητα (δεν ειμαι ανωτερος ,ουτε κατωτερος απο κανενα ζωντανο πλασμα) ειναι απο τα ισχυροτερα οπλα του πολεμιστη στην αντιμετωπιση του μεγαλυτερου του εχθρου....του εαυτου του....

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

AVATARGR
Πρώην Συνεργάτης

Greece
4317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 13:11:54  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΑΣ.

ΩΡΑΙΟ ΘΕΜΑ ΜΑΡΑ... ΕΛΛΗΝΑΡΕΣ.......

ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΙ ΝΑ ΠΩ ΣΕ ΑΥΤΟ .... ΑΛΛΑ ΓΟΥΣΤΑΡΩ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΕΛΛΗΝΑΣ ...
ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΑΡΝΗΤΗΣ ΤΩΝ ΠΑΝΤΩΝ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΟΝ.

ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ ΝΑ ΑΝΟΙΞΟΥΜΕ ΕΝΑ ΤΟΠΙΚ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΙΣΤΟΡΙΑ ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΤΗΣ ΕΛΛΑΔΟΣ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΤΗΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΑΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΝΑ ΔΕΙΣ ΠΩΣ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΣΥΝΕΒΗΣΑΝ ΕΔΩ ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΒΕΙ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ.
ΑΛΛΑ ΜΙΑ ΚΑΙ ΛΕΣ ΠΕΡΙ ΙΣΤΟΡΙΑΣ ΕΧΩ ΝΑ ΣΟΥ ΘΥΜΙΣΩ ΣΤΟΝ 30ΕΤΗ ΠΟΛΕΜΟ ΤΗΣ ΕΥΡΩΠΗΣ OI ΜΕΓΑΛΟΙ ΕΜΠΟΡΟΙ ΟΛΛΑΝΔΟΙ ΜΕΤΕΦΕΡΑΝ ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ ΓΙΑ ΛΟΓΑΡΙΑΣΜΟ ΤΩΝ ΕΧΘΡΩΝ ΤΟΥΣ. (ΠΥΡΟΜΑΧΙΚΑ ΠΟΥ ΘΑ ΣΚΟΤΩΝΑΝ ΤΑ ΠΑΙΔΙΑ ΤΟΥΣ)

ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΕΟΝ ΓΙΑ ΤΙΣ "ρωσσίδες πουτάνες στην επαρχία" ΝΑΙ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΜΟΝΟ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ EINAI AYTO.
ΕΧΕΙ ΓΕΜΙΣΗ Η Δ.ΕΥΡΩΠΗ Η ΕΛΛΑΔΑ ΣΟΥ ΦΤΑΙΕΙ.
ΑΝΑΦΕΡΕΙΣ "Κατα τα άλλα .... η μαλακία και ο εγωισμός , η ρεμούλα το ρουσφέτι,η μόλυνση η πρέζα , η φτώχια , η παρανομία πάνε σύννεφο . "
ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΕ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΣΩ ΑΠΟ ΔΕΛΤΙΑ ΤΗΣ ΕΕ ΟΤΙ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΙΕΣ ΠΡΩΤΟΙ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΙΤΑΛΟΙ,ΓΕΡΜΑΝΟΙ,ΟΛΛΑΝΔΟΙ ΚΑΙ ΜΕΤΑ ΕΛΛΗΝΕΣ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΜΟΛΥΝΣΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΡΕΖΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΙ ΕΚΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΗΝ ΚΑΤΑΝΤΙΑ ΤΗΣ Δ.ΕΥΡΩΠΗΣ.

ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΗΝ ΦΤΩΧΙΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΙΣΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΔΙΑΒΑΖΕΙΣ ΕΦΗΜΕΡΙΔΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΘΩΡΑ ΤΩΝ ΘΑΝΑΤΩΝ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΑΓΓΛΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΟΛΛΑΝΔΙΑ-ΓΑΛΛΙΑ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥ ΑΠΟ ΑΣΤΕΓΟΥΣ. (ΠΟΛΛΟΥΣ ΘΑΝΑΤΟΥΣ ΤΟΥΣ ΚΡΥΒΟΥΝΕ ΝΑ ΜΗΝ ΧΑΛΑΣΕΙ Η ΕΙΚΟΝΑ ΤΟΥ ΠΟΛΙΤΙΣΜΟΥ)
ΞΕΡΕΙΣ ΦΙΛΕ ΜΟΥ ΕΟΝ ΤΟ ΤΙ ΠΟΣΟΣΤΟ ΘΑΝΑΤΩΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΛΚΟΟΛΙΣΜΟ ΣΤΗΝ Δ.ΕΥΡΩΠΗ ?????
Η ΕΛΛΑΔΑ ΚΑΤΕΧΕΙ ΤΙΣ ΤΕΛΕΥΤΑΙΕΣ ΘΕΣΕΙΣ.

Ο ΕΛΛΗΝΑΣ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΠΗΓΕ ΔΕΝ ΕΦΙΑΞΕ ΠΟΤΕ ΜΑΦΙΑ .... ΟΛΟΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΟΙ ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΟΙ ΕΦΙΑΞΑΝ.
ΒΕΒΑΙΑ ΑΠΑΤΕΩΝΕΣ ΥΠΗΡΞΑΝ ΚΑΙ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΕΛΛΗΝΕΣ ΚΑΙ ΕΝΤΟΣ ΚΑΙ ΕΚΤΟΣ ΑΛΛΑ ΣΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΟΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ ΑΛΛΩΝ ΛΑΩΝ ΟΧΙ.

ΚΑΚΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΥ ΛΕΕΙ Η ΜΑΡΑ ΟΤΙ ΓΟΥΣΤΑΡΕΙ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΛΛΗΝΙΔΑ ?????
Ε ΤΙ ΝΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΦΙΛΟΙ ΜΟΥ ?????????

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΥΓΝΩΜΗ ΠΟΥ ΕΙΜΟΥΝ ΛΙΓΟ ΑΠΟΤΟΜΟΣ ΣΤΙΣ ΕΚΦΡΑΣΕΙΣ ΜΟΥ

** ΦΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΟ ΦΩΣ**
** ΕΑΝ ΝΙΟΣΕΙΣ ΤΗΣ ΣΚΙΑ ΣΟΥ ΝΑ ΦΕΥΓΕΙ ΜΗΝ ΓΥΡΙΣΕΙΣ ΠΙΣΩ ΝΑ ΤΗΝ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ**

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Wolffaced
Μέλος 3ης Βαθμίδας

n/a
638 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 14:38:53  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:

Ένα έθνος καταχρεωμένο, με καταθέσεις όμως στην Ελβετία (sic). Ένας λαός που πεινάει (θεωρητικά), αλλά το καλοκαίρι μένει στο πολυτελές ξενοδοχείο, στη διπλανή σουίτα με τον Aγγλο που έκανε οικονομίες όλον τον χρόνο για να 'ρθει διακοπές εδώ που είναι καλά και φτηνά.

!!!!!!!!! Τι ανυπόστατα πράγματα είναι αυτά! Δεν ξέρω την οικογένεια σου και τους φίλους αλλά το να λες στον ελληνικό λαό που πεινάει για καταθέσεις στην Ελβετία και πολυτελή ξενοδοχεία είναι τελείως τρελό. Εκτός αν εσύ μένεις κατά Εκάλη μεριά. Και πολύς κόσμος δεν πεινάει θεωρητικά, πεινάει πραγματικά. Και μην ανησυχείς για τον Άγγλο, κανείς τους δεν κάνει οικονομίες όλον τον χρόνο για να έρθει εδώ.

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 14:43:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
δεν νομίζω οτι είπα πουθενά πως θαυμάζω κάποια άλλη χώρα ή καποια άλλη φυλή...
Απλά είμαι αντίθετος με την συναισθηματική λογική που προκαλούν οι ένοιες έθνος,θρησκεία,φυλή.... ξέρεις ..κάποτε μπορεί να τυφλωθείς πολύ άσχημα απο τέτοιου είδους λογικές και να μην μπορείς να δείς την πραγματική κατάσταση ...
Κάπως έτσι βλέπω και όλο το συναισθηματικό φορτίο που μας μπόλιασαν στα σχολεία με το να θεωρούμε π.χ. τον Αλέξανδρο αδιαμφισβήτητα Μεγα αδιαφορώντας για το αν κατέσφαξε χιλιάδες ...
Γιατι για εμένα έστω και η ποιο μηδαμινή ανθρώπινη ύπαρξη έχει μεγάλυτερη αξία απο την περηφάνεια ενός έθνους...
Αν σκεφτόμασταν όλοι σαν εμένα όμως ...τώρα δε θα συζητάγαμε...ΘΑ ΠΕΤΑΓΑΜΕ !!!!!

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

thoth
Ιδρυτικό Μέλος ESOTERICA.gr

Greece
3130 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 14:54:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους thoth  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Χμμμ....

Καλή συζήτηση.

Εγώ πιστεύω ότι την Ελλάδα την κουβαλάμε μέσα μας όπου κι αν είμαστε, είτε μας αγαπάει, είτε μας πληγώνει.

Κι εγώ τείνω να δω το μισοάδειο ποτήρι, όπως ο ΕΟΝ, κι όχι το μισογεμάτο όπως οι υπόλοιποι. Αλλά αυτή η αντίθεση μας κάνει και συμπληρωνόμαστε.

Σαν το ραβδί και το μαστίγιο του Φαραώ, σαν το δόρυ και την ασπίδα της Αθηνάς, σαν την μυτερή λόγχη και το σφουγγάρι με το ξύδι στον σταυρωμένο, έτσι θα εναρμονιστούμε μέσα από τις αντιθέσεις μας για να βοηθήσουμε τον τόπο μας και τους ανθρώπους του.

Για να παραφράσω κάποια λόγια του Μ. Αυρήλιου.

Θα βοηθήσουμε να προχωρήσει ο τόπος μας προς το Καλό, είτε με το Καλό, είτε με το Κακό

Χρειάζονται και οι αλογόμυγες (όπως ο Σωκράτης) σε μια κοινωνία που κινδυνεύει να μουλαρώσει στην πορεία της προς την παγκόσμια προσφορά, τρώγοντας τα γαιδουράγκαθα της... αυταρέσκειας.

"ΕΝ ΤΟ ΠΑΝ"

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 15:27:50  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΩΩ..ΤΡΙΣΜΕΓΕΘΕ...Η ΒΡΩΣΗ ΓΑΙΔΟΥΡΑΓΚΑΘΟΥ ΕΙΝΑΙ ΕΥΕΡΓΕΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟ ΣΥΚΩΤΙ...
http://www.esoterica.gr/forums/topic.asp?TOPIC_ID=925

"ΑΧ ΕΛΛΑΔΑ Σ'ΑΓΑΠΩ"
....
ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΑΣ ΤΑ ΠΕΙ Ο Ν.ΠΑΠΑΖΟΓΛΟΥ...


+ Ο ΤΖΙΜΑΚΟΣ...ΓΙΑ ΤΙΣ ΤΟΥΡΙΣΤΡΙΕΣ...

..."ΠΟΛΥΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ "ΜΟΥ ΨΥΧΗ/ΕΛΛΑΔΑ..."J'ADORE"...


aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

EoN
Μέλος 3ης Βαθμίδας


513 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 19:09:26  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους EoN  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Εγώ αγαπώ ολόκληρη την γαλάζια σφαίρα...
μην ξεχνάμε και πως είναι απο ψηλά τα πράγματα ...όλοι λίγο πολύ έχουμε ανέβει εκει πάνω...

_________________________

"Ειμαστε μικροί Ουρανοί
Ανθρώπινοι πλανήτες σε γιορτή "Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 21:28:28  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ένας λαος που ερχεται δευτερος σε εργατικοτητα αλλά το ένα εργοστασιο κλεινει μετα το άλλο λογω χαμηλης παραγωγης...

Ένας λαος που πειναει αλλά είναι αρχοντοχωριατης γιατί θελει να μπει στο ματι του γειτονα και δινει τα λεφτα που εχει μαζεψει, στο χρηματιστηριο αντι να σπουδασει το παιδι του και μετα ζηταει τα ρεστα από το κρατος...
Μια ευρωπη που δινει ένα σωρο λεφτα στην Ελλάδα (με το αζημιωτο φυσικα ) και οι αρχοντοχωριατες Ελληνες φροντιζουν να τα κάνουν ακριβα κουστουμια και «μπεμπες» φτιαγμενες...

Εμεις ειμαστε Βαλκανιοι και Μεσογειακοι τυποι και αυτό είναι η αιωνια δικαολογια να τα γραφουμε όλα και ολους χωρίς να σεβομαστε κανένα ούτε τους εαυτους μας και αντι να κατσουμε να δουλεψουμε για να βρουν ένα καλύτερο αυριο τα παιδια μας τα εχουμε γραμμενα και αυτά...

Όταν στην Ευρωπη κοιμουνται εμεις χορευουμε πάνω στα τραπεζια και μετα γεματοι αλκοολ βγαινουμε να οδηγησουμε...

Και βεβαια τους πηδαμε τις γκομενες ... και χαλαμε τα σπιτια μας

Οποία πετρα και αν σηκωσεις θα βρεις ένα Ελληνα που εχει πετυχει γιατί εκανε το σκατο του παξιμαδι , γιατί μοχθησε , γιατί κουραστηκε...

Η Ελλάδα εχει την τυχη να βρισκεται σε ένα σημειο – παραδεισο από όλες τις αποψεις , γεωγραφικη –στρατηγικη θέση , κλιμα , κ.α

Εχει την ατυχια όμως να κατοικειται από αχαριστους νεοελληνες...


Υ.Γ. Τα καλά των Ελληνων παραμενουν στασιμα εδώ και πολα χρονια ...απλά δειτε γυρω σας

Υ.Γ2 Αυτά που γράφω είναι περιπου το άλλο ακρο αυτων που γραφηκαν στην αρχη , η αλήθεια φανταζομαι είναι καπου στη μεση...


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 21:34:49  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΧ...Ε0Ν! ΤΕΤΟΙΑ ΓΡΑΦΕΙΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΣΕ ΞΕΧΑΣΩ...


aummmmmmm

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΑΤΜΑ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

India
6464 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 21:44:37  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ΑΤΜΑ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΑΡΑΓΕ ΠΡΟΣΕΞΑΤΕ ΠΩΣ "Η ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ ΜΑΣ ,ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΜΩΡΟ ΜΕΣΑ ΣΤΗ ΜΗΤΡΑ ΜΕΣΟΓΕΙΟ;;;;;"*

Ο ΟΜΦΑΛΟΣ ΤΗΣ ΓΗΣ ΕΙΝΑΙ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΤΟΣΗ ΔΑ ΕΛΛΑΔΙΤΣΑ
ΥΠΑΡΧΕΙ ΟΜΩΣ ΕΝΑ ΟΛΑΚΕΡΟ ΣΩΜΑ -ΑΥΤΟΣ Ο ΠΟΛΥΧΡΩΜΟΣ ΜΑΓΙΚΟΣ ΠΛΑΝΗΤΗΣ.

ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΣΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ...!!!
ΜΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ!!!...


aummmmmmm

****COPYRIGHT ...ATMA'S DIARY 1996...

Edited by - ΑΤΜΑ on 08/05/2003 21:59:47Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ARCHON
ΝΕΟ ΜΕΛΟΣ

Greece
317 Μηνύματα
Απεστάλη: 08/05/2003, 21:47:55  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους ARCHON  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
ΕΛΛΑΣ = ΦΩΣ

ΠΟΣΟΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΚΟΝΤΑ ΣΕ ΑΥΤΟ;
ΠΟΣΟΙ ΤΟ ΕΚΤΙΜΟΥΜΕ;

ΕΧΟΥΜΕ ΠΟΛΛΕΣ ΙΔΙΑΙΤΕΡΟΤΗΤΕΣ ΙΣΩΣ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΕΣ ΑΠΟ ΑΛΛΟΥΣ
ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΣΤΕ Η ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΗ, ΤΟΥ ΠΛΑΤΩΝΑ, ΤΟΥ ΑΡΧΙΜΗΔΗ, ΤΟΥ ΣΩΚΡΑΤΗ, ΤΟΥ ΑΙΣΧΥΛΟΥ, ΤΟΥ ΙΠΠΟΚΡΑΤΗ, ΤΟΥ ΠΥΘΑΓΟΡΑ, ΤΟΥ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥ, ΤΟΥ ΒΕΛΙΣΣΑΡΙΟΥ, ΤΟΥ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗ, ΤΟΥ ΣΕΦΕΡΗ, ΤΟΥ ΧΑΤΖΙΔΑΚΙ, ΤΟΥ ΜΑΤΖΑΡΟΥ, ΤΟΥ ΕΛΥΤΗ ΤΟΥ...ΜΑ ΤΙ ΜΕ ΛΥΠΕΙ ...ΔΕ ΒΡΙΣΚΩ ΠΙΑ ΟΝΟΜΑΤΑ ΝΑ ΣΥΜΠΛΗΡΩΣΩ ΤΙΣ ΑΡΑΔΕΣ...ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΓΥΡΙΖΕΙ ΞΑΝΑ ΣΤΟ ΠΑΡΕΛΘΟΝ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ ΜΟΝΟ ΕΝΑ ΟΝΟΜΑ ΤΟΥ ΕΦΙΑΛΤΗ.
ΔΟΞΑ ΚΑΙ ΤΙΜΗ ΣΕ ΟΣΟΥΣ ΘΑ ΦΙΛΑΝΕ ΘΕΡΜΟΠΥΛΕΣ...ΑΠΕΜΕΙΝΕ ΚΑΝΕΙΣ; ΔΕΝ ΞΕΡΩ, ΠΟΛΥ ΣΚΕΨΗ ΕΠΕΣΕ ΘΑ ΠΑΩ ΣΤΑ McDONALDS NA ΠΙΩ ΛΙΓΗ COCA COLA KAI NA ΦΑΩ ΤΟ ΠΑΤΡΟΠΑΡΑΔΩΤΟ PITTA BURGER.

AYTOI EIΜΑΣΤΕ
Η ΕΕ ΠΑΙΡΝΑΕΙ ΕΦΗΒΙΚΗ ΚΡΙΣΗ ....ΛΕΝΕ
Η ΕΛΛΑΔΑ ΜΑΛΛΟΝ ΠΑΣΧΕΙ ΑΠΟ ΓΕΡΟΝΤΙΚΗ ΑΝΟΙΑ

ΜΕ ΑΓΑΠΗ
ARCHON

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

λίλιθ
Πρώην Συνεργάτης

Greece
1945 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 00:07:18  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους λίλιθ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
τι να πει κανείς γιά την Ελλάδα...
εσείς φίλοι μου, τα είπατε όλα!

και τα καλά και τα κακά.

το ποτήρι το είδατε μισογεμάτο, το είδατε και μισοάδειο...

δεν θα ήθελα να επιχειρηματολογήσω γιά των οποιονδήποτε λόγων τα αληθή ή ψευδή.

μόνο ένα θα πω!

από προσωπική μου εμπειρία,
γιά μένα προσωπικά

η Ελλάδα είναι μιά υπέροχη χώρα γιά να ζει κανείς, καλύτερη από πάρα πολλές άλλες -σε μία από τις οποίες έζησα αρκετό καιρό και την σιχάθηκα.

Το ότι μένω αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα,
γιά μένα προσωπικά

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ

είναι

ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ!!!

λιλιθ -η πρωτη γυνέκα

click ^
Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 13:44:07  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ο Σίλλερ για τον Έλληνα.

--------------------------------------------------------------------------------

''Καταραμένε Έλληνα,

Όπου να γυρίσω τη σκέψη μου, όπου και να στρέψω τη ψυχή μου, μπροστά μου σε βρίσκω.

Τέχνη λαχταρώ, ποίηση, θέατρο, αρχιτεκτονική, εσύ μπροστά μου, πρώτος κι αξεπέραστος.

Επιστήμη αναζητώ, μαθηματικά, φιλοσοφία, ιατρική, κορυφαίος και ανυπέρβλητος.

Για δημοκρατία διψώ, ισονομία και ισοπαλία, εσύ μπροστά μου, ασυναγώνιστος κι ανεπισκίαστος.

Καταραμένε Έλληνα, καταραμένη γνώση.

Γιατί να σ' αγγίξω;

Για να αισθανθώ πόσο μικρός είμαι, ασήμαντος, μηδαμινός;

Γιατί δεν μ' αφήνεις στη δυστυχία μου και στην ανεμελιά μου;


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Πασχαλης
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
480 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 13:48:23  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Πασχαλης  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Πασχαλης  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Βρεθηκε η ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ αποδειξη, οτι ειμαστε ΓΝΗΣΙΟΙ απογονοι των αρχαιων Ελληνων. Κανουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες ΜΛΚΙΕΣ με τους προγονους μας!!!

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 13:59:48  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
quote:
Βρεθηκε η ΑΔΙΑΜΦΙΣΒΗΤΗΤΗ αποδειξη, οτι ειμαστε ΓΝΗΣΙΟΙ απογονοι των αρχαιων Ελληνων. Κανουμε ΑΚΡΙΒΩΣ τις ιδιες ΜΛΚΙΕΣ με τους προγονους μας!!!

Ακριβός!!!!! Μόνο που θα πρέπει να ισορροπήσουμε σιγά σιγά την κατάσταση!

quote:
Το ότι μένω αυτή τη στιγμή στην Ελλάδα,
γιά μένα προσωπικά

ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΓΚΗ

είναι

ΕΠΙΛΟΓΗ ΜΟΥ!!!


Για μένα είναι ανάγκη!δική μου!


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Edited by - ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ on 09/05/2003 14:04:14Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 14:40:01  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
1993 Ιούνιος
Αεροδρόμιο Ελληνικού δυτικός αερολιμένας .
Το 747 Jumbo jet της Ολυμπιακής Αεροπορίας προσγειώνετε στην Αθήνα ερχόμενο από τη Νέα Υόρκη , η σκάλα κολλάει στο αεροπλάνο και η πόρτα ανοίγει .
Κατεβαίνει αρκετός κόσμος κάπου στο μέσον κατεβαίνει ένας νεαρός .
Μόλις πατάει το πόδι του στο έδαφος πέφτει στα γόνατα και φιλάει με λαχτάρα την Ελλάδα .

Το έβλεπα στις Ελληνικές ταινίες και γέλαγα , όταν το έκανα κατάλαβα πολλά
Σ ευχαριστώ Θεέ μου που είμαι Έλληνας .


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

ΕΧΕΜΒΡΟΤΟΣ
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Sweden
2198 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 15:24:38  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Γεια σου ρε Απόστολε!
Είσαι παλικάρι!


Πάνα καλώ κρατερόν,νόμιον,κόσμοιο τό σύμπαν...

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Mara
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Greece
735 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 17:50:09  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Mara  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Mara  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ramoglou μιλας μαλλον για το ιδιο συναισθημα σο οποιο αναφερετε ο Πλατωνας... στο ιδιο συναισθημα που ενοιωσα για πρωτη φορα το 1983 (αν θυμαμαι καλα) γυρνωντας απο Σαουδικη Αραβια με ενα αεροπλανο γεματο Ελληνες... την ωρα που ακουμπησε το αεροπλανο εδαφος ολοι - ΜΑ ΟΛΟΙ - χειροκροτησανε και φωναξανε...

Δεν ειναι μονο η ιστορια μας,το παρελθον μας, δεν ειναι μονο το ταπεραμεντο μας, δεν ειναι η νοοτροπια μας, ο τροπος σκεψης και συμπεριφορας ....εχουμε τα στραβα μας ...ισοπεδωνουμε τα παντα (απο ιστορια μεχρι την ιδια μας την γλωσσα) ΟΜΩΣ ειμαστε ΜΟΝΑΔΙΚΟΙ!! και γιαυτο ειμαι περηφανη!!!

Λιλιθ και Εχεμβροτε με καλυψατε...το να ζω εδω και να ειμαι Ελληνιδα ειναι ΕΠΙΛΟΓΗ και ΑΝΑΓΚΗ ταυτοχρονα, το ενα συμπληρωνει το αλλο!

And I keep on wondering....Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

onoma
Μέλος 1ης Βαθμίδας

Greece
66 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 22:05:05  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους onoma  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)

Επειδη θελω να κανω λιγο το δικηγορο του διαβολου , αληθεια υπαρχει λαος που δεν ειναι μοναδικος ;

Το ιδιο δεν αισθανονται ο Γαλλος;Ο Αγγλος;Ο Περουβιανος;Ο Αλβανος;Ο Ελληνας; οταν αναφερονται στην πατριδα τους;

Με διαφορετικο τροπο δεν εκδηλωνει ο καθενας την αγαπη για τον τοπο του; αρα καθε λαος δεν ειναι μοναδικος;

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Silverwolf
Μέλος 3ης Βαθμίδας

Sweden
565 Μηνύματα
Απεστάλη: 09/05/2003, 23:03:14  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους Silverwolf  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος Silverwolf  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Κάθε λαός είναι μοναδικός!
Απλά τυχαίνει να είναι αυτός ο δικός μας οπότε νοιώθουμε πιο καλά την δική του μοναδικότητα...
Κάθε λαός είχε τα καλά και τα κακά του... και όλοι νιώθουν κάτι μοναδικό για την πατρίδα τους...


"For the strength of the wolf is the pack
and the strength of the pack is the wolf"


Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας
Ramoglou
ΜΕΛΟΣ "Forums ESOTERICA"

Greece
2211 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 12:50:51  Εμφάνιση Προφίλ  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
Ναι ο κάθε ένας είναι μοναδικός απλά θέλω να επισημάνω κάτι .
Ο Γάλλος όπου κι αν βρίσκετε ( μέσα ή έξω ) διαδηλώνει την αγάπη του για τη Γαλλία .
Ο Άγγλος ο Γερμανός ο Αμερικάνος κλπ κλπ .
Εμένα με ενοχλεί όταν ακούω από Έλληνα να λέει με υποτιμητικό ύφος σε άλλο Έλληνα «είσαι εθνικιστής» γιατί ο άλλος είπε καλά λόγια για την Ελλάδα .
Ο Γάλλος , ο Γερμανός , ο Ιταλός μέσα στη χώρα του σου απαντάει ΜΟΝΟ στη μητρική του γλώσσα και όχι σε κάποια διεθνή .
Εμείς εδώ προσπαθούμε να μιλάμε ΟΛΕΣ τις γλώσσες για να «φιλοξενήσουμε» όσο γίνετε καλύτερα ( έχω δει κοσμηματοπώλη να μιλάει κινέζικα στη Μύκονο και έπεσα ξερός ) .

Αχ Ελλάδα μου γλυκιά όσο με πληγώνεις τόσο με πορώνεις


O αναζητών
ApostolosΜετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

madlove
Νέο Μέλος

Greece
2 Μηνύματα
Απεστάλη: 10/05/2003, 14:00:30  Εμφάνιση Προφίλ  Επισκεφθείτε την Προσωπική Σελίδα του Μέλους madlove  Στείλτε ένα ICQ Μήνυμα στο Μέλος madlove  Απάντηση με Παραπομπή (Quote)
vasika o logos pou grafo einai gia na sxoliaso osa exei grapsei o filos me ti fatsoula tou "mapet show"...
katarxin mi vtreis aformi epeidi grafo me greeklish...(apla me volevei)...
katadefteron i ginaika goustarei pou einai ellinida kai den nomizo pos xreiazetai na apologithei giafto...vasika tha ithela na ksero an egrafes ta idia an enas gallos egrafe edo kai elege pos gouaterei pou einai gallos...mallon exeis faei ti "loumpa" tou ethnikismou pou opoios dilonei pou goustarei pos einai ellinas aftoma einai ratsistis,ethnikistis ktlp...mallon ksexnas pos otan emeis eixame dimoktatia kai diamorfonomai tin istoria tou kosmou oi alloi kinigousan me akontia otidipote trixoto kikloforouse...
einai merika pragmata file mou pou den allazoun,opos i istoria...kai afto pou prospathoun na allaksoun oloi se emas einai na diastrevlosoun tin istoria mas giati mono etsi mporoun na mas xtipisoun...kaneis den ksexna pos skotosan ton kolokotroni,oute posoi prodotes ipirxan me tous germanous,oute posoi genika iparxan kai posoi stin poreia tha iparksoun...simasia exei omos na min eimaste emeis...kaneis den thelei ton polemo ektos an einai ilithios kai anoitos omos an deis ligo ta pragmata parapera erxetai kai einai anapofektos...oxi den eimai mantis alla den xreiazetai gia na to deis...erxetai mia pagosmia oikonomiki katarefsi,i ameriki dialietai kai prospathei na sosei oti tis menei san xtipimeno thirio pou ta vazei me olous,i tourkia dialietai se mikra kratidia apo ora se ora kai mazi tis isos parasirei ki emas se ena polemo...mono an meinoume dilatoi kai enomenoi exoume elpida...mi trelenesai loipon me oti doloma sou petane oi alloi pou den mporoume na se ftasoune...kai n thes tin prosopiki mou apopsi fisika eimai perifanos pou eimai ellinas katarxin giati exo istoria pou alloi dne kseroun ti simainei afto....katadefteron exo megali istoria isos ti megaliteri kai afto enoxlei kapoious...katatriton an den sou aresei pou eisai ellinas mporeis na diloneis alvanos,roumanos i oti allos theleis den nomizo na se piese kanenas na eisai ellinas an se enoxlei...kata tetarton exo tis anisixies mou me to ti thak aneis esi an ginei kapoios polemos...kai kata pempton mporeisn a eisai oti thes kai na les oti thes kai afto to pronomio to exeis mono stin ELLADA,min to ksexnmas afto!!!
na pernas kala

Μετάβαση στην Κορυφή της Σελίδας

Το Θέμα καταλαμβάνει 5 Σελίδες:
  1  2  3  4  5
 
 Νέο Θέμα  Απάντηση στο Θέμα
 Εκτυπώσιμη Μορφή
Μετάβαση Σε:

ESOTERICA.gr Forums !

© 2010-11 ESOTERICA.gr

Μετάβαση Στην Κορυφή Της Σελίδας
0.140625
Maintained by Digital Alchemy